Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Iulie 2009
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2009
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236
alina16carmen
QUOTE(denysa81 @ Mar 12 2011, 11:52 AM) *
helloooooooooooo! neata!
a venit primavara si a disparut toata lumea.
meniu astazi: peste fiert(asta in loc de prajit) cu usturoi si cu mamaliguta eating.gif voi?

si eu am pregati pt daria pastrav fiert, dar cu cartofiori.pt noi poate facem pastrav prajit ca am o pofta!
lucia_
QUOTE(denysa81 @ Mar 12 2011, 08:52 AM) *
helloooooooooooo! neata!
a venit primavara si a disparut toata lumea.
meniu astazi: peste fiert(asta in loc de prajit) cu usturoi si cu mamaliguta eating.gif voi?

Care primavara ... trimite si aici o bucata ca noi ii cam ducem lipsa .
denysa81
Pozeeeeeeeee
Pap singurica

Ma ajuta mami, dar nu prea imi convine.

Cucu-bau

Iar pap.

Din nou pap, dar doar crema de la biscuiti si restul arunc.

Am si mustata.

Si ma mai ocup cu desenul in timpul liber. Opera de arta, ce mai...
monica7305
QUOTE(denysa81 @ Mar 15 2011, 12:19 PM) *
Pozeeeeeeeee
Pap singurica

Ma ajuta mami, dar nu prea imi convine.

Cucu-bau

Iar pap.

Din nou pap, dar doar crema de la biscuiti si restul arunc.

Am si mustata.

Si ma mai ocup cu desenul in timpul liber. Opera de arta, ce mai...

Of Doamne, uite ce se-ntampla cand lipsesti nemotivat......
A aparut o printesa de ochii careia ne era taaaare dor....din ce in ce mai frumoasa si mai expresiva e Miruna eusa_clap.gif Dar sa aiba grija cu dieta liwlol.gif
monica7305
Of, Denisa, fiu-meu mozoleste tot ecranul calc. chinuindu-se s-o pupe pe Miru.....
Andri.
QUOTE(denysa81 @ Mar 15 2011, 12:19 PM) *
Pozeeeeeeeee




O minunatie de fata! smile.gif
Andri.
Pai sa mai punem si noi niste poze, ca acum ca a venit primavara am avut mai multa dspozitie sa scot mobilul si sa pozez baiatul smile.gif

Pentru ca nu ma mai intelegeam cu el cand vedea un carucior de papusi am decis ca viata mea va fi mult mai usoara daca ii cumpar unul. E roz pentru ca pe asta l-a ales el tongue.gif. I l-am luat cu tot cu bebe care era in el ,dar dupa 5 minute a fost expediat liwlol.gif E cea mai buna achizitie pe care am facut-o in materie de jucarii anima1.gif



Cele doua fire de par ale lui crescusera cam lungi si ma cam enervau. Drept pt care am dus baiatul la Ciufolici si i-am tras freza de primavara : nr 3 biggrin.gif . A fost foarte cuminte ca avea treaba cu volanul. In cinci minute a fost gata.



Plimbarile lungi prin parc fac pofta de mancare. Noroc ca era o para mare biggrin.gif



Mami s-a ocupat sa nu imi intre soarele in ochi.





Monica, oare Vlad o sa vrea sa il pupe si pe Tavi? liwlol.gif

In alta ordine de idei, fetelor, in timp ce scriu mananc si o inghetata. Probema e ca as manca 20 eating.gif . Bine ca am fost precauta si am luat doar una biggrin.gif
denysa81
QUOTE(monica7305 @ Mar 15 2011, 07:49 PM) *
Of, Denisa, fiu-meu mozoleste tot ecranul calc. chinuindu-se s-o pupe pe Miru.....

liwlol.gif un scumpel. sper ca toma nu e prin zona unsure.gif dar cum ne-a neglijat in ultimul timp... sad.gif

QUOTE(Andri. @ Mar 15 2011, 11:14 PM) *
O minunatie de fata! smile.gif

Mersic mult. Si Tavi e un scumpel si un smecheras cu ochelarii lui de soare. Chiar e cald la voi. Noi inca nu am scos geaca si caciula, dar am stat mult si bine pe afara.
monica7305
QUOTE(Andri. @ Mar 15 2011, 11:49 PM) *
Pai sa mai punem si noi niste poze, ca acum ca a venit primavara am avut mai multa dspozitie sa scot mobilul si sa pozez baiatul smile.gif

Pentru ca nu ma mai intelegeam cu el cand vedea un carucior de papusi am decis ca viata mea va fi mult mai usoara daca ii cumpar unul. E roz pentru ca pe asta l-a ales el tongue.gif. I l-am luat cu tot cu bebe care era in el ,dar dupa 5 minute a fost expediat liwlol.gif E cea mai buna achizitie pe care am facut-o in materie de jucarii anima1.gif



Cele doua fire de par ale lui crescusera cam lungi si ma cam enervau. Drept pt care am dus baiatul la Ciufolici si i-am tras freza de primavara : nr 3 biggrin.gif . A fost foarte cuminte ca avea treaba cu volanul. In cinci minute a fost gata.



Plimbarile lungi prin parc fac pofta de mancare. Noroc ca era o para mare biggrin.gif



Mami s-a ocupat sa nu imi intre soarele in ochi.





Monica, oare Vlad o sa vrea sa il pupe si pe Tavi? liwlol.gif

In alta ordine de idei, fetelor, in timp ce scriu mananc si o inghetata. Probema e ca as manca 20 eating.gif . Bine ca am fost precauta si am luat doar una biggrin.gif

Foarte frumos acolo la voi, probabil mult mai cald decat aici. Misto poza cu caruciorul, te-ai scos cu jucariile, cred ca si la noi ar functiona ideea. Cand intram in magazinele de copii si Vlad se arunca la caruciorul cu papusi. Dar cred ca lui i-ar placea mai mult papusa dupa cum o mai dragalea. Andri sa stii ca in momentul asta Vlad e calare pe mine sa-i mai arat pozele. Inca nu l-a pupat pe Tavi dar ii face "draga draga" si mami la fel ca e un scump si un frumusel hug.gif
Pofta buna la inghetata, sa mai spun ca imi cam curg balele desi nu sunt insarcinata......pupici si la fratiorul lui Tavi.
denysa81
neata
ce faceti?
noi ieri am fost la pediatra la control si i-am facut vaccinul ror. sper sa fie bine. pana acum e ok. are 13,200 kg. si se dezvolta ffff bine. vigantol pana la sf lui aprilie si gata. asta daca nu e soare si cald. daca e soare si iesim pe afara putem sa nu ii mai dam. a plans Miruna rau de tot. nu a lasat-o deloc pe dr sa o consulte bine. si dr a zis ca se intelegea mai bine cu ea cand era mai mica. insa cand am plecat de acolo i-a facut pa pa la dr fara sa ii zica nimeni nimic. am inceput sa radem toti. acum speram sa fie bine cu vaccinul. va pup si sa aveti o zi super.

mi-am facut blogul privat. daca mai vrea cineva sa citeasca sa imi lasati adresele de mail.
monica7305
QUOTE(denysa81 @ Mar 17 2011, 10:26 AM) *
neata
ce faceti?
noi ieri am fost la pediatra la control si i-am facut vaccinul ror. sper sa fie bine. pana acum e ok. are 13,200 kg. si se dezvolta ffff bine. vigantol pana la sf lui aprilie si gata. asta daca nu e soare si cald. daca e soare si iesim pe afara putem sa nu ii mai dam. a plans Miruna rau de tot. nu a lasat-o deloc pe dr sa o consulte bine. si dr a zis ca se intelegea mai bine cu ea cand era mai mica. insa cand am plecat de acolo i-a facut pa pa la dr fara sa ii zica nimeni nimic. am inceput sa radem toti. acum speram sa fie bine cu vaccinul. va pup si sa aveti o zi super.

mi-am facut blogul privat. daca mai vrea cineva sa citeasca sa imi lasati adresele de mail.

Felicitari....
Si Vlad a plans la control mai ales cand s-a uitat in gurita ca dupa aia la fel ca Miru, voie buna si noroc ca aproape nu mai voia sa plece. Noua nu ne-a zis nimic de vigantol dar o sa mai mergem pana la vara si o sa intreb.
La noi ploua de dimineata, nici o sansa sa iesim mai ales ca azi s-a trezit la 7, acum doarme si ma gandeam ca pe la 14-15 se trezeste, mancam si apoi iesim....dar....pas. Sa speram ca daca tot e urat afara si nu mai iesim la plimbari poate vom avea activitate mai intensa pe forum, ca la noi e cam liniste.....
Si eu iti citeam blogul, asa ca...galumonica@yahoo.com biggrin.gif
denysa81
QUOTE(monica7305 @ Mar 17 2011, 12:38 PM) *
Felicitari....
Si Vlad a plans la control mai ales cand s-a uitat in gurita ca dupa aia la fel ca Miru, voie buna si noroc ca aproape nu mai voia sa plece. Noua nu ne-a zis nimic de vigantol dar o sa mai mergem pana la vara si o sa intreb.
La noi ploua de dimineata, nici o sansa sa iesim mai ales ca azi s-a trezit la 7, acum doarme si ma gandeam ca pe la 14-15 se trezeste, mancam si apoi iesim....dar....pas. Sa speram ca daca tot e urat afara si nu mai iesim la plimbari poate vom avea activitate mai intensa pe forum, ca la noi e cam liniste.....
Si eu iti citeam blogul, asa ca...galumonica@yahoo.com biggrin.gif

Dci tehnologia asta ma omoara. Nu ma lasa sa te adaug. Oare ce imi trebuie ca sa ma lase? cine ma ajuta?
in leg cu vigantolul dr a zis ca se da pana la un an jumatate. asta daca face un an jumatate dupa luna aprilie. daca nu, se da pana in aprilie, inclusiv. sper ca am fost destul de explicita. oFloare1.gif
denysa81
QUOTE(denysa81 @ Mar 17 2011, 12:50 PM) *
Dci tehnologia asta ma omoara. Nu ma lasa sa te adaug. Oare ce imi trebuie ca sa ma lase? cine ma ajuta?
in leg cu vigantolul dr a zis ca se da pana la un an jumatate. asta daca face un an jumatate dupa luna aprilie. daca nu, se da pana in aprilie, inclusiv. sper ca am fost destul de explicita. oFloare1.gif

M-am dumirit ce e cu wordpressul. trebuie sa ai cont pe wordpress si sa imi dai username. oFloare1.gif
ankaA
Buna mamici,va mai amintiti de noi? Vad ca e cam liniste la mamici de iulie2009....
monica7305
QUOTE(ankaA @ Mar 24 2011, 10:47 AM) *
Buna mamici,va mai amintiti de noi? Vad ca e cam liniste la mamici de iulie2009....

Buna Anka, bine ai revenit floare2.gif
Ce mai faceti voi? Iasmina e bine? Asteptam povesti si poze de la voi ca nu v-am mai vazut de mult....

Noi astazi mergem la pediatru sa vedem ce zice de pitic ca eu de cand mi-a zis dr. de fam ca are rosu in gat nu i-am dat nici un tratament. Nu face febra, nu are muci, nu tuseste asa ca l-am lasat in pace si ma duc azi la alt dr. sa vedem ce zice.
Am fost sambata in Deva la aqualand si a fost super....Vlad s-a distrat foarte tare, ii place apa, l-am dat pe tobogane, s-a dat si singur, a mai luat cateva guri de apa dar asta nu l-a oprit liwlol.gif In schimb pe masina a fost groaznic, a vomitat de 3 ori, cred ca are rau de masina, cand ne-am intors am avut noroc ca a adormit ca altfel cred ca mai aveam cateva reprize de vomitat. Anul trecut cand am fost in Grecia mi-a dat dr. niste pastilute pentru rau de masina, metroclopramid parca dar nu a fost cazul atunci pentru ca nu am avut probleme. Daca merg azi la dr. o sa intreb si cum sa i le dau daca va mai fi cazul.
Ma duc sa-l imbrac....va pupam biggrin.gif
mirela77
Bine v-am regasit mamici si copilasi oFloare1.gif
Am lipsit ceva timp dntre voi din cauze nu foarte placute. Pe 11 martie dupa amiaza la plimbarea cu piticul mi-a cedat genunchiul stang....a doua oara dupa 3 ani....am simtit efectiv cum se rupe articulatia geninchiului. Nu va spun prin ce senzatii am trecut...singura cu asta mic...am avut noroc ca trecea prin jur un vecin si m-a ajutat. Am fost dusa de urgenta la spital....o saptamana in atele...ca nu e rupt de fapt...se macina meniscul incet incet. De abia acum reusesc sa pun piciorul in pamant, dar au fost zile ingrozitoare. Am avut noroc ca al meu si-a redus considerabil programul de munca si a stat cu noi sa ma ajute ca altfel nu stiu cum o scoteam la capat cu asta mic. Oricum lipsind atata de acasa, piciul si-a schimbat programul de masa, nu prea mai mananca ce trebuie si cand trebuie, noroc ca doarme bine cate 3-4 ore la pranz. Nu am avut timp sa citesc din urma ca nu aveam cum cu asta mic...se urca rapid pe mine daca ma vedea cu laptopul in pat. La voi ce program de mese au copilasii si cam ce le mai dati sa pape la fiecare masa? Al meu pare ca nu prea mai vrea nimic...cel putin nu ca inainte.
Sper sa ne reauzim mai des.
denysa81
Bine ati revenit mamici. mi-era dor de voi.
Sper ca Vlad sa fie bine si sa nu aiba rosu in gat.
Mirela sanatate si rabdare. Trece... Ai mare noroc cu tati. Va felicit.
In leg cu papa: Miruna papa tot ce prinde, cand ii este foame. Cand nu, nu vrea si pace. Nici eu nu o fortez. Acum a prin drag de alune si nu mai scapam de cerintele ei. Asa ca a bagat ceva alune, dar se pare ca a facut alergie. Nu tare, doar putin.

Am facut si noi ror-ul. reactie adversa: nu mai face pipi la olita. ii da drumul pe ea sau in pampers. Asa ca mai dureaza pana scapam. Pupici
ankaA
QUOTE(monica7305 @ Mar 24 2011, 12:14 PM) *
Buna Anka, bine ai revenit floare2.gif
Ce mai faceti voi? Iasmina e bine? Asteptam povesti si poze de la voi ca nu v-am mai vazut de mult....

Noi astazi mergem la pediatru sa vedem ce zice de pitic ca eu de cand mi-a zis dr. de fam ca are rosu in gat nu i-am dat nici un tratament. Nu face febra, nu are muci, nu tuseste asa ca l-am lasat in pace si ma duc azi la alt dr. sa vedem ce zice.
Am fost sambata in Deva la aqualand si a fost super....Vlad s-a distrat foarte tare, ii place apa, l-am dat pe tobogane, s-a dat si singur, a mai luat cateva guri de apa dar asta nu l-a oprit liwlol.gif In schimb pe masina a fost groaznic, a vomitat de 3 ori, cred ca are rau de masina, cand ne-am intors am avut noroc ca a adormit ca altfel cred ca mai aveam cateva reprize de vomitat. Anul trecut cand am fost in Grecia mi-a dat dr. niste pastilute pentru rau de masina, metroclopramid parca dar nu a fost cazul atunci pentru ca nu am avut probleme. Daca merg azi la dr. o sa intreb si cum sa i le dau daca va mai fi cazul.
Ma duc sa-l imbrac....va pupam biggrin.gif


Buna Monica,noi suntem bine,Iasmina alearga toata ziua.Acum ca e cald afara,tot parcul e al ei.Acum 2 saptamani am avut si noi probleme,3 zile de febra 39,dar am trecut cu bine.Doctorul a spus ca e o raceala fara manifestari,ceva de genul asta.Poze nu prea avem,vreo cateva mai recente,dar o sa incerc mai tarziu sa le postez.Sa ne spui ce ai facut la dr smile.gif
QUOTE(mirela77 @ Mar 24 2011, 03:50 PM) *
Bine v-am regasit mamici si copilasi oFloare1.gif
Am lipsit ceva timp dntre voi din cauze nu foarte placute. Pe 11 martie dupa amiaza la plimbarea cu piticul mi-a cedat genunchiul stang....a doua oara dupa 3 ani....am simtit efectiv cum se rupe articulatia geninchiului. Nu va spun prin ce senzatii am trecut...singura cu asta mic...am avut noroc ca trecea prin jur un vecin si m-a ajutat. Am fost dusa de urgenta la spital....o saptamana in atele...ca nu e rupt de fapt...se macina meniscul incet incet. De abia acum reusesc sa pun piciorul in pamant, dar au fost zile ingrozitoare. Am avut noroc ca al meu si-a redus considerabil programul de munca si a stat cu noi sa ma ajute ca altfel nu stiu cum o scoteam la capat cu asta mic. Oricum lipsind atata de acasa, piciul si-a schimbat programul de masa, nu prea mai mananca ce trebuie si cand trebuie, noroc ca doarme bine cate 3-4 ore la pranz. Nu am avut timp sa citesc din urma ca nu aveam cum cu asta mic...se urca rapid pe mine daca ma vedea cu laptopul in pat. La voi ce program de mese au copilasii si cam ce le mai dati sa pape la fiecare masa? Al meu pare ca nu prea mai vrea nimic...cel putin nu ca inainte.
Sper sa ne reauzim mai des.


Sanatate multa,sper sa treaca repede.La capitolul mancare,Iasmina nu prea a avut program,dar respectam nr de mese.De mancat mananca absolut tot ce mancam noi,iar ce e greu sau foarte prajit,in cantitati mici,mai mult sa guste.La fel si varza sau fasolea,ii dau,dar portii mici.
monica7305
QUOTE(mirela77 @ Mar 24 2011, 02:50 PM) *
Bine v-am regasit mamici si copilasi oFloare1.gif
Am lipsit ceva timp dntre voi din cauze nu foarte placute. Pe 11 martie dupa amiaza la plimbarea cu piticul mi-a cedat genunchiul stang....a doua oara dupa 3 ani....am simtit efectiv cum se rupe articulatia geninchiului. Nu va spun prin ce senzatii am trecut...singura cu asta mic...am avut noroc ca trecea prin jur un vecin si m-a ajutat. Am fost dusa de urgenta la spital....o saptamana in atele...ca nu e rupt de fapt...se macina meniscul incet incet. De abia acum reusesc sa pun piciorul in pamant, dar au fost zile ingrozitoare. Am avut noroc ca al meu si-a redus considerabil programul de munca si a stat cu noi sa ma ajute ca altfel nu stiu cum o scoteam la capat cu asta mic. Oricum lipsind atata de acasa, piciul si-a schimbat programul de masa, nu prea mai mananca ce trebuie si cand trebuie, noroc ca doarme bine cate 3-4 ore la pranz. Nu am avut timp sa citesc din urma ca nu aveam cum cu asta mic...se urca rapid pe mine daca ma vedea cu laptopul in pat. La voi ce program de mese au copilasii si cam ce le mai dati sa pape la fiecare masa? Al meu pare ca nu prea mai vrea nimic...cel putin nu ca inainte.
Sper sa ne reauzim mai des.

Imi pare rau sa aud ca ai probleme Mirela, sper sa te pui pe picioare cat mai curand. O operatie de menisc nu ar rezolva problema? Referitor la mese noi avem un program de care ma cam tin cu dintii...si care este cam asa: dimineata se trezeste la 8.30 si daca nu mai vrea laptic trecem direct la micul dejun care consta intr-un mix de fructe. O banana, un mar, un kiwi, 1/2 avocado, 1 lingura afine si cam o cutie de branza cu smantana (care e mai mult branza decat smantana biggrin.gif ) pe care le mixez si i le administrez dupa ce ne spalam, ne imbracam, facem paturile, aerisim, etc. Apoi, inainte se somnicul de amiaza de la 13, in jur de 12.30 mai mancam o supica, o ciorbica proaspete daca avem, daca nu cate un sandwich cu unt, sunca, cascaval si rosii sau castraveti. Dupa ce se trezeste il mai las cam vreo ora si pe la 16.30-17 urmeaza felul doi pe care il gatesc doar pentru el si seara inainte de culcare ii dau diverse: lapte cu gris, lapte cu taitei, lapte cu cereale, cate o cutie de branza cu smantana, macaroane cu unt si cascaval...de-astea. Pun accentul pe lapte si branzeturi pentru ca dupa cum stiti nu mai bea lapte. intre mese e mare amator de fulgi de porumb, cate un iaurt, biscuiti (de incercat cei de la Belvita Start cu lapte), fructe (mai nou ii place ff mult kiwi si ii curat cate 2 si mai cere) si cate o ciocolatica Kinder cu lapte dar asta cam din 2 in 2 zile.

QUOTE(denysa81 @ Mar 24 2011, 03:17 PM) *
Bine ati revenit mamici. mi-era dor de voi.
Sper ca Vlad sa fie bine si sa nu aiba rosu in gat.
Mirela sanatate si rabdare. Trece... Ai mare noroc cu tati. Va felicit.
In leg cu papa: Miruna papa tot ce prinde, cand ii este foame. Cand nu, nu vrea si pace. Nici eu nu o fortez. Acum a prin drag de alune si nu mai scapam de cerintele ei. Asa ca a bagat ceva alune, dar se pare ca a facut alergie. Nu tare, doar putin.

Am facut si noi ror-ul. reactie adversa: nu mai face pipi la olita. ii da drumul pe ea sau in pampers. Asa ca mai dureaza pana scapam. Pupici

liwlol.gif Naspa reactia asta adversa.....speram sa nu o tina mult tzuc.gif

Acum despre vizita la dr. A fost de groaza cu plansul desi cat am asteptat sa vina dr. tot hulul era al lui. Alerga, tipa, se urca pe scaune, teroare, ce mai. La consultatie a fost numai urlete si lacrimi. Nici macar sa-l asculte cu stetoscopul nu a stat fara sa-l tin. Ma rog. Dr. a zis ca e ok, are o iritatie in gat, cel mai probabil de la tipat ca afara e ca un caine scapat din lesa. Alearga cu gura deschisa si tipa si probabil de acolo i s-a tras. In orice caz nu e nevoie de antibiotic daca nu face febra, doar curatat mucisorii daca ii are si cam atat. In schimb ne-a dat un tratament pentru a suplimenta lipsa de calciu. Cate 10 pic de vigantol dimimeata si zece seara si 5 ml de calciu gluconic in timp de 14 zile si apoi nimic. Dupa o luna repetat tratamentul si apoi din noi la cantrol. S-a uitat si la putica su mi-a spus ca e cam stramt orificiul pentru ca eu nu am reusit sa fac decalotarea si a zis sa mai incerc. In rest toate bune, la plecare eram prieteni cu dr. care a fost o scumpa si a avut atata rabdare cu noi desi afara mai asteptau vreo 7-8 persoane, nu s-a grabit deloc, foarte blanda si draguta. love1.gif
Andri.
QUOTE(ankaA @ Mar 24 2011, 10:47 AM) *
Buna mamici,va mai amintiti de noi? Vad ca e cam liniste la mamici de iulie2009....



Buna Anca, bine ati revenit smile.gif Asteptam pozele cu Iasmina sa vedem cat de mare s-a facut tzuc.gif

QUOTE(mirela77 @ Mar 24 2011, 02:50 PM) *
Bine v-am regasit mamici si copilasi oFloare1.gif
Am lipsit ceva timp dntre voi din cauze nu foarte placute. Pe 11 martie dupa amiaza la plimbarea cu piticul mi-a cedat genunchiul stang....a doua oara dupa 3 ani....am simtit efectiv cum se rupe articulatia geninchiului. Nu va spun prin ce senzatii am trecut...singura cu asta mic...am avut noroc ca trecea prin jur un vecin si m-a ajutat. Am fost dusa de urgenta la spital....o saptamana in atele...ca nu e rupt de fapt...se macina meniscul incet incet. De abia acum reusesc sa pun piciorul in pamant, dar au fost zile ingrozitoare. Am avut noroc ca al meu si-a redus considerabil programul de munca si a stat cu noi sa ma ajute ca altfel nu stiu cum o scoteam la capat cu asta mic. Oricum lipsind atata de acasa, piciul si-a schimbat programul de masa, nu prea mai mananca ce trebuie si cand trebuie, noroc ca doarme bine cate 3-4 ore la pranz. Nu am avut timp sa citesc din urma ca nu aveam cum cu asta mic...se urca rapid pe mine daca ma vedea cu laptopul in pat. La voi ce program de mese au copilasii si cam ce le mai dati sa pape la fiecare masa? Al meu pare ca nu prea mai vrea nimic...cel putin nu ca inainte.
Sper sa ne reauzim mai des.


Imi imaginez ce greutati implica prolema pe care o ai cu genunchiul, asta pe langa durerea pe care probabil o simti.
Cred ca important e sa "repari" genunchiul si sa iti reiei viata de dinainte, iar Davide o sa treaca repede peste aceasta perioada si o sa se faca la loc un mancacios smile.gif
Eu incerc sa respect un program de masa cat de cat, dar oricum , am un mofturos si jumatate si mananca mai putin ca o vrabiuta . Nu ma ingrijorez prea tare pentru ca arata foarte bine.
la noi trezirea e la 7. Pe la 8 lapte cu cereale (neaparat cu stafide, pe care le pescuieste cu degetelele), pe la 10 cate un fruct (de obicei banana, mar, para). Masa de pranz e la 12, unde nu mananca niciodata 2 feluri, si care trebuie sa contina neaparat carne, altceva nu prea il intereseaza. Legumele nimeresc la el in gurita numai accidental, pe langa bucatelele de carne. Pe la 4-5 suntem de obicei afara asa ca ii dau cate ceva care se poate tine in mana: o discheta de cereale, un fruct. La 7 masa de seara: orez cu lapte, paste cu branza sau sos de rosii, sau tot ce i-am dat si la pranz.
De mentionat ca nu vrea cu nici un chip ou, ficatel, iaurt, branza. Cand si cand mai mananca vreun varf de smantana sau unt pe paine.
Deci nu am viata usoara la capitolul mancare biggrin.gif

QUOTE(monica7305 @ Mar 25 2011, 10:55 AM) *
Imi pare rau sa aud ca ai probleme Mirela, sper sa te pui pe picioare cat mai curand. O operatie de menisc nu ar rezolva problema? Referitor la mese noi avem un program de care ma cam tin cu dintii...si care este cam asa: dimineata se trezeste la 8.30 si daca nu mai vrea laptic trecem direct la micul dejun care consta intr-un mix de fructe. O banana, un mar, un kiwi, 1/2 avocado, 1 lingura afine si cam o cutie de branza cu smantana (care e mai mult branza decat smantana biggrin.gif ) pe care le mixez si i le administrez dupa ce ne spalam, ne imbracam, facem paturile, aerisim, etc. Apoi, inainte se somnicul de amiaza de la 13, in jur de 12.30 mai mancam o supica, o ciorbica proaspete daca avem, daca nu cate un sandwich cu unt, sunca, cascaval si rosii sau castraveti. Dupa ce se trezeste il mai las cam vreo ora si pe la 16.30-17 urmeaza felul doi pe care il gatesc doar pentru el si seara inainte de culcare ii dau diverse: lapte cu gris, lapte cu taitei, lapte cu cereale, cate o cutie de branza cu smantana, macaroane cu unt si cascaval...de-astea. Pun accentul pe lapte si branzeturi pentru ca dupa cum stiti nu mai bea lapte. intre mese e mare amator de fulgi de porumb, cate un iaurt, biscuiti (de incercat cei de la Belvita Start cu lapte), fructe (mai nou ii place ff mult kiwi si ii curat cate 2 si mai cere) si cate o ciocolatica Kinder cu lapte dar asta cam din 2 in 2 zile.
liwlol.gif Naspa reactia asta adversa.....speram sa nu o tina mult tzuc.gif

Acum despre vizita la dr. A fost de groaza cu plansul desi cat am asteptat sa vina dr. tot hulul era al lui. Alerga, tipa, se urca pe scaune, teroare, ce mai. La consultatie a fost numai urlete si lacrimi. Nici macar sa-l asculte cu stetoscopul nu a stat fara sa-l tin. Ma rog. Dr. a zis ca e ok, are o iritatie in gat, cel mai probabil de la tipat ca afara e ca un caine scapat din lesa. Alearga cu gura deschisa si tipa si probabil de acolo i s-a tras. In orice caz nu e nevoie de antibiotic daca nu face febra, doar curatat mucisorii daca ii are si cam atat. In schimb ne-a dat un tratament pentru a suplimenta lipsa de calciu. Cate 10 pic de vigantol dimimeata si zece seara si 5 ml de calciu gluconic in timp de 14 zile si apoi nimic. Dupa o luna repetat tratamentul si apoi din noi la cantrol. S-a uitat si la putica su mi-a spus ca e cam stramt orificiul pentru ca eu nu am reusit sa fac decalotarea si a zis sa mai incerc. In rest toate bune, la plecare eram prieteni cu dr. care a fost o scumpa si a avut atata rabdare cu noi desi afara mai asteptau vreo 7-8 persoane, nu s-a grabit deloc, foarte blanda si draguta. love1.gif


Mananca toate aceste fructe odata?! Plus o cutie de branza cu smantana ?! Sunt absolut uimita, felicitari!

Am fost si noi de curand la doctor si a spus ca are coastele un pic evazate, motiv pentru care ne-a schimbat cele doua picaturi de vigantol cu Vigantoletten 1000 mg, cate o pastiluta pe seara. Iar din iunie a zis ca nu mai e nevoie sa ii dam deloc pentru ca o soarele o sa faca toata treaba , reluam abia la toamna.
denysa81
Neata fetele. La noi a venit iarna sad.gif Ninge !
TIANA28
QUOTE(denysa81 @ Mar 27 2011, 12:52 PM) *
Neata fetele. La noi a venit iarna sad.gif Ninge !

Incep cu sfarsitul....NASOL!! eu una m-am acrit de frig...brrr..
Am vazut pozele cu Miruna...tot frumoasa a ramas love1.gif doar ca acum e fetita mare. Serios,s-a schimbat mult (ca toti copiii dealtfel) dar vazand-o mai rar impactul e mai mare. Am citit si de operaiunea Pampers esuata...eu zic ca nu ai de ce sa te superi ori sa-ti faci griji...uita-te la noi...Toma nici nu vrea sa auda de oala/wc...si in viata lui a reusit doar vreo 2 pipi pe olita liwlol.gif ..asa ca din punctul nostru de vedere voi ati pasit pe Luna, sa zic asa wink.gif sanatosi sa fim

Mirela, imi pare tare rau de ce ti s-a intamplat. Multa sanatate si putere si din partea noastra trandafir.gif

Anka, bine ati revenit tzuc.gif

Am vazut ca vorbeati de mesele piticilor...sa va zic ce mi-a spus pediatra sapt trecuta (mai exact cum trebuie sa arate mesele unui copil intre 1 si 3 ani...ptr ca, dupa cum stiti noi am avut intotdeuna probleme la capitolul asta
1. i-a scos laptele de la ora 6 dimineata (a zis ca 300ml sunt suficienti seara la culcare)
2. la trezire (8-9) o felie de paine cu ceva (unt cu cascaval, branza fagaras, unt cu miere, dulceata facuta in casa etc.), ou fiert, cereale cu lapte, pateu facut in casa,plus un paharel de ceai, lapte, suc de fructe
3. gustarea de 10-11..un fruct
4. pranzul: ciorba casei (exact asa s-a exprimat) de gaina, pui, vita, peste, fasole, zarzavat, supa cu galuste, taitei etc. si un desert preparat in casa (pajitura cu mere, branza, chec, ...)
5. la trezire, dup somnul de amiaza o gustarica: un iaurt cu fructe sau biscuiti (facut in casa), gris cu lapte, orez cu lapte etc
6. cina..nu mai tarziu de ora 8: piept de pui cu legume la gratar, peste la gratar, macaroane cu branza, mamaliguta cu iaurt/unt/branza, etc.
7. la culcare (9.30-10.30) lapte

dupa ce mi-a spus toate astea m-am mai lnistit un pic....ptr ca am realizat ca Toma nu se infometeaza liwlol.gif Are mancaruri pe care le refuza categoric (macaroanele si mamaliguta cu branza, pestele in oricare alta forma decat bors, papanasii, si cam orice cu branza dulce, oul simplu, ficatul si ar mai fi si altele). acum sa nu va inchipuiti ca tinem cu dintii la ce mi-a spus peditra, dar in linii mari respectam.

Pupici!

P.S. Andri sau AnaMaria daca aveti nevoie de cardul de 10% reducere de la Cord Blood Center dati un semn si-l trimit.

aaa..si scuzati eventualele greseli de ortografie..inca ma chinui cu tastatura de pe desktop.
denysa81
QUOTE(TIANA28 @ Mar 27 2011, 04:26 PM) *
Incep cu sfarsitul....NASOL!! eu una m-am acrit de frig...brrr..
Am vazut pozele cu Miruna...tot frumoasa a ramas love1.gif doar ca acum e fetita mare. Serios,s-a schimbat mult (ca toti copiii dealtfel) dar vazand-o mai rar impactul e mai mare. Am citit si de operaiunea Pampers esuata...eu zic ca nu ai de ce sa te superi ori sa-ti faci griji...uita-te la noi...Toma nici nu vrea sa auda de oala/wc...si in viata lui a reusit doar vreo 2 pipi pe olita liwlol.gif ..asa ca din punctul nostru de vedere voi ati pasit pe Luna, sa zic asa wink.gif sanatosi sa fim

Mirela, imi pare tare rau de ce ti s-a intamplat. Multa sanatate si putere si din partea noastra trandafir.gif

Anka, bine ati revenit tzuc.gif

Am vazut ca vorbeati de mesele piticilor...sa va zic ce mi-a spus pediatra sapt trecuta (mai exact cum trebuie sa arate mesele unui copil intre 1 si 3 ani...ptr ca, dupa cum stiti noi am avut intotdeuna probleme la capitolul asta
1. i-a scos laptele de la ora 6 dimineata (a zis ca 300ml sunt suficienti seara la culcare)
2. la trezire (8-9) o felie de paine cu ceva (unt cu cascaval, branza fagaras, unt cu miere, dulceata facuta in casa etc.), ou fiert, cereale cu lapte, pateu facut in casa,plus un paharel de ceai, lapte, suc de fructe
3. gustarea de 10-11..un fruct
4. pranzul: ciorba casei (exact asa s-a exprimat) de gaina, pui, vita, peste, fasole, zarzavat, supa cu galuste, taitei etc. si un desert preparat in casa (pajitura cu mere, branza, chec, ...)
5. la trezire, dup somnul de amiaza o gustarica: un iaurt cu fructe sau biscuiti (facut in casa), gris cu lapte, orez cu lapte etc
6. cina..nu mai tarziu de ora 8: piept de pui cu legume la gratar, peste la gratar, macaroane cu branza, mamaliguta cu iaurt/unt/branza, etc.
7. la culcare (9.30-10.30) lapte

dupa ce mi-a spus toate astea m-am mai lnistit un pic....ptr ca am realizat ca Toma nu se infometeaza liwlol.gif Are mancaruri pe care le refuza categoric (macaroanele si mamaliguta cu branza, pestele in oricare alta forma decat bors, papanasii, si cam orice cu branza dulce, oul simplu, ficatul si ar mai fi si altele). acum sa nu va inchipuiti ca tinem cu dintii la ce mi-a spus peditra, dar in linii mari respectam.

Pupici!

P.S. Andri sau AnaMaria daca aveti nevoie de cardul de 10% reducere de la Cord Blood Center dati un semn si-l trimit.

aaa..si scuzati eventualele greseli de ortografie..inca ma chinui cu tastatura de pe desktop.

Ce ma bucur ca am mai primit vesti de la voi. Si vesti bune. Am realizat ca Toma nu are aceleasi gusturi cu Miruna. Deci ce nu ii place lui sa pape, Miruna papa cu cea mai mare placere (mai putin ficatelul, dar il accepta). Tu ce mai faci? Mama ta ce mai face? pupici
monica7305
QUOTE(denysa81 @ Mar 27 2011, 12:52 PM) *
Neata fetele. La noi a venit iarna sad.gif Ninge !

Doamne, am vazut la tv.....asa de greu vine primavara asta nervi.gif
Noi am fost sambata la plimbare si am vizitat manastirea si pestera de la Polovragi. A fost frumos, vremea asa si asa dar nu a plouat si din cand in cand a mai iesit si soarele. Vlad nu a mai vomitat pe masina poate pentru ca a cam dormit mai tot drumul dar stresul referitor la problema asta tot a ramas. Ma chinui sa-i dau calciul gluconic in fiecare zi, are un gust foarte nasol si nu prea il accepta nici in mancare. Tot mai bine e parca cu seringa dar si asa avem mare scandal.
Andri parca se minuna de "micul" nostru dejun si tre' sa spun ca e una din mesele pe care le mananca cel mai bine. Asa ca o sa exemplificam cu niste poze....





Uite ca acum realizez ca nu am facut poza si castronului gol dar stiu ca o sa me credeti pe cuvant.... liwlol.gif

alina16carmen
buna mamici si copilasi!
am intrat si noi sa va mai dam de veste. ma simt bine si bebeii sunt inca in casuta lor.vineri am fost la control si totul e ok. colul e inchis, bebeii mei sunt deja cu capul in jos amandoi, sunt bine dezvoltati, adica se incadreaza in limite.ideal e sa mai stea 5 sapt sa implinesc 36 si dupa aceea ma poate programa pt cezariana. deocamdata au suficient spatiu asa ca sper sa stea cuminti. eu ma simt bine, chiar se mira si dr ca nu gafai si nu obosesc repede avand in vedere ce burtoi am!
sambata am reusit sa ne cumparam si noi un sifonier pt camera copiilor si de azi am inceput sa calc hainutele celor mici. nu va spun ce emotii m-au trecut cand le vedeam si imi aminteam ce mica a fost Daria si imi imaginam doi puiuti mici imbracte cu ele. acum mai ramane sa vedem de unde facem rost de patut. as vrea sa imprumut de undeva pt ca nu-l voi folosi mai mult de 4-5 luni. dupa nu vor mai incapea in el amandoi.


alina16carmen
Mirela imi pare rau de ce ti s-a intamplat. sper s a fie totul bine pana la urma! Multa sanatate!
Programul nostru de masa e cam asa:
trezirea e pe la 9.30-10; dupa vreo jumate de ora ii dau sa manance un fruct (mar, banana, piersica din compot) cu branzica, calcica si biscuiti
la pranz 13-13,30 - ciorbica de care avem in casa (pui, vita, fasole, cartofi, spanac,perisoare)
dupa nani, pe la 17,30-18 - ii dau felul doi: pilaf cu ciuperci si pui, mancare de cartofi cu carne slaba de porc (astea sunt preferatele ei) sau un piure de cartofi cu ficat/ou/branza/peste.
pe la 21,30 - avem ultima masa, care consta intr-un iaurt cu biscuiti sau lapte cu gris.
pe parcursul zilei mai rontaie la mere, sticksuri, alune nesarate si coapte nu prajite in ulei, stafide (dupa care e topita), portocale.
denysa81
QUOTE(alina16carmen @ Mar 29 2011, 12:43 AM) *
buna mamici si copilasi!
am intrat si noi sa va mai dam de veste. ma simt bine si bebeii sunt inca in casuta lor.vineri am fost la control si totul e ok. colul e inchis, bebeii mei sunt deja cu capul in jos amandoi, sunt bine dezvoltati, adica se incadreaza in limite.ideal e sa mai stea 5 sapt sa implinesc 36 si dupa aceea ma poate programa pt cezariana. deocamdata au suficient spatiu asa ca sper sa stea cuminti. eu ma simt bine, chiar se mira si dr ca nu gafai si nu obosesc repede avand in vedere ce burtoi am!
sambata am reusit sa ne cumparam si noi un sifonier pt camera copiilor si de azi am inceput sa calc hainutele celor mici. nu va spun ce emotii m-au trecut cand le vedeam si imi aminteam ce mica a fost Daria si imi imaginam doi puiuti mici imbracte cu ele. acum mai ramane sa vedem de unde facem rost de patut. as vrea sa imprumut de undeva pt ca nu-l voi folosi mai mult de 4-5 luni. dupa nu vor mai incapea in el amandoi.

ce emotii... Ma bucur ca ai intrat pe la noi si mai ales ca ne-ai dat vesti bune. Toate ca toate dar eu cel putin vreau o poza cu tine cu burtica oFloare1.gif
mirela77
Eu sunt mai bine, desi cu dureri inca, insa pot iesi, pot sta mai mult im picioare...de fapt stau mai mult intr-un picior. Dar sper sa treaca. Nu stiu cine intreba parca Monica, daca fac operatie de menisc timpul de recuperare e enorm de mare, ce ar insemna sa compromit licenta si alte planuri.
Monica, e bine ca papa Vladut fructele alea cu branzica dimineata. BRavooo!!

Alina te aseptam cu pozici cu burtica si eu ca si Denysa sunt curioasa sa te vad cat de frumoasa esti in asteptarea gemenilor notworthy.gif De ce nu iei un patut de voiaj sau nu stiu cum se numeste exact care te tine pana la 4 ani?? Aici costa putin....e in jur de 150 RON daca nu ma insel.

Andri si pe tine vreau sa te vad cu burtica!!!! Eu sunt asa emotionata cand aud sau vad mamici insarcinate de nu va dati seama. Pentru mine nasterea a fost un moment super frumos, nici nu imi aduc aminte de dureri, ci doar de fericirea pe care am simtit-o cand mi-au pus piticul in brate.

De pitic ce sa va spun, dimineata nu prea mananca el cum ar trebui, ceva iaurt sau lapte cu cereale, poate niste branzica, uneori niste cascaval sau sunculita dar putin, inainte de somn la fel putin un felul doi...supa sau ciorba o prefera dupa ce se trezeste, in schimb baga la greu lapte...dimineata pranz si seara cate 250 ml. Asa ca azi i-am scos portia de lapte dinaintea somnului. Ar manca mereu paste, cu branza, carne, peste (o fi latura italiana a lui ce stiu eu:) ), masline, oua fierte sau prajite, ii place sa inmoaie el paine in sosuri si alte alea numai ca nu o inmoaie doar putin si pana ii ramane paine in farfurie facuta terci si na belea. Si uite asa cu mancarea noastra. In rest, daca ar putea sta afara 24 di 24 ar fi cel mai fericit. E trist ca nu gaseste copii cu care sa se joace, sunt speriati astia de pe aici si se ascund dupa mame si mai sin cep sa urle si el e unul care socializeaza foarte usor. Incepem sa cautam gradinita sa incepem cu program scurt de 4 ore si pe urma mai vedem. Oricum aici gradi pe o luna cu program normal e cam 500 de euro pe luna...cam mult insa asta e.

Vroiam sa va mai spun ca am vazut stirea cu gaura in stratul de ozon. Cica e de stat in casa sau daca iesiti sa va protejati, cu creme, palarii, ochelari, sa fie pielea cat mai putin expusa. Si vitamina A, C si E luate din alimentatie.
denysa81
QUOTE(mirela77 @ Mar 29 2011, 03:30 PM) *
Eu sunt mai bine, desi cu dureri inca, insa pot iesi, pot sta mai mult im picioare...de fapt stau mai mult intr-un picior. Dar sper sa treaca. Nu stiu cine intreba parca Monica, daca fac operatie de menisc timpul de recuperare e enorm de mare, ce ar insemna sa compromit licenta si alte planuri.
Monica, e bine ca papa Vladut fructele alea cu branzica dimineata. BRavooo!!

Alina te aseptam cu pozici cu burtica si eu ca si Denysa sunt curioasa sa te vad cat de frumoasa esti in asteptarea gemenilor notworthy.gif De ce nu iei un patut de voiaj sau nu stiu cum se numeste exact care te tine pana la 4 ani?? Aici costa putin....e in jur de 150 RON daca nu ma insel.

Andri si pe tine vreau sa te vad cu burtica!!!! Eu sunt asa emotionata cand aud sau vad mamici insarcinate de nu va dati seama. Pentru mine nasterea a fost un moment super frumos, nici nu imi aduc aminte de dureri, ci doar de fericirea pe care am simtit-o cand mi-au pus piticul in brate.

De pitic ce sa va spun, dimineata nu prea mananca el cum ar trebui, ceva iaurt sau lapte cu cereale, poate niste branzica, uneori niste cascaval sau sunculita dar putin, inainte de somn la fel putin un felul doi...supa sau ciorba o prefera dupa ce se trezeste, in schimb baga la greu lapte...dimineata pranz si seara cate 250 ml. Asa ca azi i-am scos portia de lapte dinaintea somnului. Ar manca mereu paste, cu branza, carne, peste (o fi latura italiana a lui ce stiu eu:) ), masline, oua fierte sau prajite, ii place sa inmoaie el paine in sosuri si alte alea numai ca nu o inmoaie doar putin si pana ii ramane paine in farfurie facuta terci si na belea. Si uite asa cu mancarea noastra. In rest, daca ar putea sta afara 24 di 24 ar fi cel mai fericit. E trist ca nu gaseste copii cu care sa se joace, sunt speriati astia de pe aici si se ascund dupa mame si mai sin cep sa urle si el e unul care socializeaza foarte usor. Incepem sa cautam gradinita sa incepem cu program scurt de 4 ore si pe urma mai vedem. Oricum aici gradi pe o luna cu program normal e cam 500 de euro pe luna...cam mult insa asta e.

Vroiam sa va mai spun ca am vazut stirea cu gaura in stratul de ozon. Cica e de stat in casa sau daca iesiti sa va protejati, cu creme, palarii, ochelari, sa fie pielea cat mai putin expusa. Si vitamina A, C si E luate din alimentatie.

Mirela ma bucur ca esti mai bine. In legatura cu papa si Miruna a inceput sa pape putin, mai ales dimineata si la pranz. Seara cred ca recupereaza si papa tot ce-i dau. Eu ii dau cat consider ca ar fi suficient. Asta ca sa nu-i fie rau. Si lapte cat cuprinde. Incearca sa ii micsorezi doza de la 250 la 200. Noi asa ii dam. De trei ori cate 200 ml. Si e ok (a zis si pediatra ca e suficient).
Daca nu aveti copii pentru piticut, sa stii ca te asteptam la noi. Miruna cred ca ar fi foarte incantata. Deci cand veniti? biggrin.gif
monica7305
QUOTE(alina16carmen @ Mar 28 2011, 11:43 PM) *
buna mamici si copilasi!
am intrat si noi sa va mai dam de veste. ma simt bine si bebeii sunt inca in casuta lor.vineri am fost la control si totul e ok. colul e inchis, bebeii mei sunt deja cu capul in jos amandoi, sunt bine dezvoltati, adica se incadreaza in limite.ideal e sa mai stea 5 sapt sa implinesc 36 si dupa aceea ma poate programa pt cezariana. deocamdata au suficient spatiu asa ca sper sa stea cuminti. eu ma simt bine, chiar se mira si dr ca nu gafai si nu obosesc repede avand in vedere ce burtoi am!
sambata am reusit sa ne cumparam si noi un sifonier pt camera copiilor si de azi am inceput sa calc hainutele celor mici. nu va spun ce emotii m-au trecut cand le vedeam si imi aminteam ce mica a fost Daria si imi imaginam doi puiuti mici imbracte cu ele. acum mai ramane sa vedem de unde facem rost de patut. as vrea sa imprumut de undeva pt ca nu-l voi folosi mai mult de 4-5 luni. dupa nu vor mai incapea in el amandoi.

Alina ma bucur sa aud vestile bune, rabdare....mai ai putin. Ma alatur si eu fetelor si te somam sa ne pui poze cu burtica love1.gif

QUOTE(mirela77 @ Mar 29 2011, 02:30 PM) *
Eu sunt mai bine, desi cu dureri inca, insa pot iesi, pot sta mai mult im picioare...de fapt stau mai mult intr-un picior. Dar sper sa treaca. Nu stiu cine intreba parca Monica, daca fac operatie de menisc timpul de recuperare e enorm de mare, ce ar insemna sa compromit licenta si alte planuri.
Monica, e bine ca papa Vladut fructele alea cu branzica dimineata. BRavooo!!

Alina te aseptam cu pozici cu burtica si eu ca si Denysa sunt curioasa sa te vad cat de frumoasa esti in asteptarea gemenilor notworthy.gif De ce nu iei un patut de voiaj sau nu stiu cum se numeste exact care te tine pana la 4 ani?? Aici costa putin....e in jur de 150 RON daca nu ma insel.

Andri si pe tine vreau sa te vad cu burtica!!!! Eu sunt asa emotionata cand aud sau vad mamici insarcinate de nu va dati seama. Pentru mine nasterea a fost un moment super frumos, nici nu imi aduc aminte de dureri, ci doar de fericirea pe care am simtit-o cand mi-au pus piticul in brate.

De pitic ce sa va spun, dimineata nu prea mananca el cum ar trebui, ceva iaurt sau lapte cu cereale, poate niste branzica, uneori niste cascaval sau sunculita dar putin, inainte de somn la fel putin un felul doi...supa sau ciorba o prefera dupa ce se trezeste, in schimb baga la greu lapte...dimineata pranz si seara cate 250 ml. Asa ca azi i-am scos portia de lapte dinaintea somnului. Ar manca mereu paste, cu branza, carne, peste (o fi latura italiana a lui ce stiu eu:) ), masline, oua fierte sau prajite, ii place sa inmoaie el paine in sosuri si alte alea numai ca nu o inmoaie doar putin si pana ii ramane paine in farfurie facuta terci si na belea. Si uite asa cu mancarea noastra. In rest, daca ar putea sta afara 24 di 24 ar fi cel mai fericit. E trist ca nu gaseste copii cu care sa se joace, sunt speriati astia de pe aici si se ascund dupa mame si mai sin cep sa urle si el e unul care socializeaza foarte usor. Incepem sa cautam gradinita sa incepem cu program scurt de 4 ore si pe urma mai vedem. Oricum aici gradi pe o luna cu program normal e cam 500 de euro pe luna...cam mult insa asta e.

Vroiam sa va mai spun ca am vazut stirea cu gaura in stratul de ozon. Cica e de stat in casa sau daca iesiti sa va protejati, cu creme, palarii, ochelari, sa fie pielea cat mai putin expusa. Si vitamina A, C si E luate din alimentatie.

Si noi cred ca vom sta in casa vreo 2 zile pana trece nebunia asta. Treaba nasoala e ca ma va innebuni piticul dar...i-am cumparat un puzzle si niste carioci lavabile de pe net si o sa incercam activitati noi. Asta e.
monica7305
Denisa, am uitat sa-ti multumesc de raspuns. Eram in dilema ca am citit ca nu se mai da din fiola odata deschisa si mi-era groaza sa merg din nou la dr. s-o intreb ca nu am nr. ei de tel. Acum m-am linistit dar abia astept sa scapam de calciul asta ca am mari probleme cand sa i-l dau. Azi l-am pus in bolul cu fructe si se pare ca a mers bine treaba, a mancat tot.
Eu m-am procopsit cu o raceala, nici macar nu stiu de unde si sunt teribil de stresata sa nu se molipseasca si Vlad, il feresc cum pot dar e calare pe mine si culmea se intinde sa ma pupe mai mereu, el care trebuia sa te rogi mult si bine sa-ti dea un pupic.
O intrebare pe care vroiam sa v-o pun de mult.....Voi cata carnita dati copiilor? Eu nu am cantarit-o niciodata, nu stiu cata carne ar trebui sa manance dar mi se pare ca nu e suficient cat mananca. Nu prea e prieten cu carnea, de multe ori o scuipa, tre' sa o maruntesc bine sa nu o simta.
mirela77
QUOTE(monica7305 @ Mar 30 2011, 09:27 AM) *
Denisa, am uitat sa-ti multumesc de raspuns. Eram in dilema ca am citit ca nu se mai da din fiola odata deschisa si mi-era groaza sa merg din nou la dr. s-o intreb ca nu am nr. ei de tel. Acum m-am linistit dar abia astept sa scapam de calciul asta ca am mari probleme cand sa i-l dau. Azi l-am pus in bolul cu fructe si se pare ca a mers bine treaba, a mancat tot.
Eu m-am procopsit cu o raceala, nici macar nu stiu de unde si sunt teribil de stresata sa nu se molipseasca si Vlad, il feresc cum pot dar e calare pe mine si culmea se intinde sa ma pupe mai mereu, el care trebuia sa te rogi mult si bine sa-ti dea un pupic.
O intrebare pe care vroiam sa v-o pun de mult.....Voi cata carnita dati copiilor? Eu nu am cantarit-o niciodata, nu stiu cata carne ar trebui sa manance dar mi se pare ca nu e suficient cat mananca. Nu prea e prieten cu carnea, de multe ori o scuipa, tre' sa o maruntesc bine sa nu o simta.



Al meu e un mare pupacios si dragastos nevoie mare. Ma strange in brate, ma pupa ce mai...ma topesc toata.
In legatura cu carnea, nici eu nu stau sa cantaresc, insa papa cate un copanel de pui singurel sau aripioare, snitele pane, chiar si file de pangasius pane papa singur, in rest ii toc carnita cubulete in tocanite. Cred ca papa cam 150-200 gr de carne/peste pe zi, dar nu mereu...sunt zile cand papa si mai putina carnita.
mirela77
Uitasem ceva....carnita i-o mai dau si in placintele. Iau foi din acelea care se infoaie tip merdenele si le umplu cu o pasta de carne tocata facuta cu ceva ceapa, morcov, ardei gras si ou. Ii mai fac aceleasi placintele si cu branza. Sau clatite umplute cu ciuperci sau branza, le tai rondele si le papa singurel.
mirela77
Eu vroiam sa va intreb ceva. Cum faceti sa stea copiii la taiat unghiile? Ca la noi se lasa cu plans. Nu ii place si basta. >Chit ca nu l-am ranit niciodata.
denysa81
QUOTE(mirela77 @ Mar 30 2011, 05:52 PM) *
Eu vroiam sa va intreb ceva. Cum faceti sa stea copiii la taiat unghiile? Ca la noi se lasa cu plans. Nu ii place si basta. >Chit ca nu l-am ranit niciodata.

liwlol.gif chiar vrei sa stii? sau nu iti mai zic? biggrin.gif Miruna in fiecare zi imi aduce forfecuta ca sa ii tai unghiile. Si daca nu i le tai sau cel putin nu ma fac ca i le tai se lasa cu jale mare. Si dupa ce termin la maini trebuie sa scoata si ciorapii ca sa taiem si la picioare. Ii place enorm. Eu de la inceput i-am povestit mult cand i-am taiat unghiutele. Si i-am explicat ce ii fac si ca toata lumea taie unghiutele (asta dandu-i nume de copii prieteni cu ea sau pe bunicu, bunica, tata, mama). Si asa s-a imprietenit cu forfecuta.

In leg cu carnita nici noi nu o cantarim. Punem la ochi sa nu fie nici prea mult, dar nici prea putin. Cam cat a zis si Mirela.
Sanatate multa Monica. pup
denysa81
Mirela si mai poti sa incerci sa ii tai unghiile cand doarme. Cand era mai mica si nu isi descoperise noua pasiune, iar mie imi era frica sa ii tai unghiile , asa faceam. i le taiam in somn.
monica7305
Buna mamici...acum am treminat si eu cu gatitul..of.
Dupa cate am citit copii vostri mananca semnificativ mai multa carnita decat Vlad, el inca nu o mesteca cum trebuie cred, ca de multe ori imi da impresia ca o suge si apoi ce nu poate mesteca scuipa. De Tavi stiu ca are toate maselutele, Miru nu stiu...noi avem doar 4 si cred ca inca nu stie la ce folosesc.. nervi.gif
Eu sunt mai bine azi, si-a facut efectul Fervex-ul, Vlad a avut putina temperatura ieri 38.4 si i-am dat 1/2 supozitor de novocalmin si azi e ok. Sper sa fi scapat amandoi.
Cu unghiutele nu avem probleme, cele de la maini sta cuminte sa i le tai, cand da semne de nerabdare caut niste reclame si il pacalesc sa mai stea linistit putin. Cu cele de la picioruse e mai cu cantec pentru ca se gadila si nu ma lasa sa le tai. Acolo merge doar strategia cu reclamele. Ii distrage atentia pentru cateva minute si eu imi fac treaba. Mire, poti sa incerci sa-i pui un cantecel, desene animate sau ce il place.....
mirela77
Varianta cu taiatul unghiilor cand doarme cred ca e cea mai buna. Acum sa vedem de nu se trezeste. Inainte i le taiam cand isi bea sucul, acum nu mai merge, nici cu reclame, nici cu cantece.

Monica daca crezi ca nu mesteca bine, fa-i carnea marunta de tot sau tocata, sub forma de piftelute, hamburger, placinta (eu toc carnea impreuna cu ceapa si patrunjel prin masina de tocat, mai adaug un ou, o condimentez cu sare, usturoi si o pun in tava si la cuptor) sau cu blenderul. Eu oricum ii gatesc carnea mai mult sa iasa moale ca si al meu daca da de carne mai tarisoara nu papa desi are niste dinti ..... Ieri am avut niste fleicute de vita subtirele si in le-am taiat la mana cu cutitul cuburi, fasii cum au venit, le-am pus in tigaie cu ceapa si le-am lasat la inabusit pana erau moi, am adaugat sos de rosii, pastai si usturoi si au avut succes. Foarte bine al meu papa paste...am facut cu ton si branza, dar nu pot sa ii dau mereu paste.
Si mai vroiam sa iti spun de novocalmin...e cam tare ...incearca la inceput cu ceva mai pasnic gen paracetamol, nurofen. Eu stiam ca novocalminul se da atunci cand nu ii poti reduce febra cu altele mai usoare.

Denysa, cine stie poate venim la Miruna sau veniti voi la noi ca acusica suntem in tara. Pe 16 aprilie zburam catre Barlad. De fapt catre Bucuresti.
monica7305
QUOTE(mirela77 @ Mar 31 2011, 05:25 PM) *
Varianta cu taiatul unghiilor cand doarme cred ca e cea mai buna. Acum sa vedem de nu se trezeste. Inainte i le taiam cand isi bea sucul, acum nu mai merge, nici cu reclame, nici cu cantece.

Monica daca crezi ca nu mesteca bine, fa-i carnea marunta de tot sau tocata, sub forma de piftelute, hamburger, placinta (eu toc carnea impreuna cu ceapa si patrunjel prin masina de tocat, mai adaug un ou, o condimentez cu sare, usturoi si o pun in tava si la cuptor) sau cu blenderul. Eu oricum ii gatesc carnea mai mult sa iasa moale ca si al meu daca da de carne mai tarisoara nu papa desi are niste dinti ..... Ieri am avut niste fleicute de vita subtirele si in le-am taiat la mana cu cutitul cuburi, fasii cum au venit, le-am pus in tigaie cu ceapa si le-am lasat la inabusit pana erau moi, am adaugat sos de rosii, pastai si usturoi si au avut succes. Foarte bine al meu papa paste...am facut cu ton si branza, dar nu pot sa ii dau mereu paste.
Si mai vroiam sa iti spun de novocalmin...e cam tare ...incearca la inceput cu ceva mai pasnic gen paracetamol, nurofen. Eu stiam ca novocalminul se da atunci cand nu ii poti reduce febra cu altele mai usoare.
Denysa, cine stie poate venim la Miruna sau veniti voi la noi ca acusica suntem in tara. Pe 16 aprilie zburam catre Barlad. De fapt catre Bucuresti.


I-am dat novocalmin pentru ca febra era peste 38 si pentru ca de cand cu calciul gluconic avem probleme cu ingerarea mdicamentelor pe cale orala nervi.gif De paracetamol ma cam feresc din cauza efectelor asupra ficatului si am preferat decat sa-l scuipe mai bine sa-i pun un supozitor. Oricum nu fac excese, la febra de pana la 38 de obicei nu intervin, astept macar o zi sa vad cum evolueaza.
In alta ordine de idei, imi cam face cu ochiul reteta ta de paste cu ton si branza. Poate o detaliezi un pic sa o incercam si noi.... eating.gif
Ieri am batut parcurile in lung si in lat, ne-am catarat pe toate toboganele, leaganele, bancile si....ne-am gasit o iubita dulce foc de vreo 6 luni. Vlad nu se mai dezlipea de ea, ii facea draga draga, o pupa pe manute, o mangaia...m-am distrat tare vazandu-l... liwlol.gif
denysa81
QUOTE(mirela77 @ Mar 31 2011, 06:25 PM) *
Varianta cu taiatul unghiilor cand doarme cred ca e cea mai buna. Acum sa vedem de nu se trezeste. Inainte i le taiam cand isi bea sucul, acum nu mai merge, nici cu reclame, nici cu cantece.

Monica daca crezi ca nu mesteca bine, fa-i carnea marunta de tot sau tocata, sub forma de piftelute, hamburger, placinta (eu toc carnea impreuna cu ceapa si patrunjel prin masina de tocat, mai adaug un ou, o condimentez cu sare, usturoi si o pun in tava si la cuptor) sau cu blenderul. Eu oricum ii gatesc carnea mai mult sa iasa moale ca si al meu daca da de carne mai tarisoara nu papa desi are niste dinti ..... Ieri am avut niste fleicute de vita subtirele si in le-am taiat la mana cu cutitul cuburi, fasii cum au venit, le-am pus in tigaie cu ceapa si le-am lasat la inabusit pana erau moi, am adaugat sos de rosii, pastai si usturoi si au avut succes. Foarte bine al meu papa paste...am facut cu ton si branza, dar nu pot sa ii dau mereu paste.
Si mai vroiam sa iti spun de novocalmin...e cam tare ...incearca la inceput cu ceva mai pasnic gen paracetamol, nurofen. Eu stiam ca novocalminul se da atunci cand nu ii poti reduce febra cu altele mai usoare.

Denysa, cine stie poate venim la Miruna sau veniti voi la noi ca acusica suntem in tara. Pe 16 aprilie zburam catre Barlad. De fapt catre Bucuresti.

Noi va asteptam daca aveti drum. floare2.gif

QUOTE(monica7305 @ Apr 1 2011, 11:29 AM) *
I-am dat novocalmin pentru ca febra era peste 38 si pentru ca de cand cu calciul gluconic avem probleme cu ingerarea mdicamentelor pe cale orala nervi.gif De paracetamol ma cam feresc din cauza efectelor asupra ficatului si am preferat decat sa-l scuipe mai bine sa-i pun un supozitor. Oricum nu fac excese, la febra de pana la 38 de obicei nu intervin, astept macar o zi sa vad cum evolueaza.
In alta ordine de idei, imi cam face cu ochiul reteta ta de paste cu ton si branza. Poate o detaliezi un pic sa o incercam si noi.... eating.gif
Ieri am batut parcurile in lung si in lat, ne-am catarat pe toate toboganele, leaganele, bancile si....ne-am gasit o iubita dulce foc de vreo 6 luni. Vlad nu se mai dezlipea de ea, ii facea draga draga, o pupa pe manute, o mangaia...m-am distrat tare vazandu-l... liwlol.gif

Ce dragut. Miruna umbla numai dupa baieti mai mari. De fapt umbla ei dupa ea. Asa-s de simpatici. Si cum ii explica Mirunei, si cum ii dau jucarii. Ma amuza teribil. liwlol.gif
monica7305
QUOTE(denysa81 @ Apr 1 2011, 11:08 AM) *
Noi va asteptam daca aveti drum. floare2.gif
Ce dragut. Miruna umbla numai dupa baieti mai mari. De fapt umbla ei dupa ea. Asa-s de simpatici. Si cum ii explica Mirunei, si cum ii dau jucarii. Ma amuza teribil. liwlol.gif


Eeee ce misto cand esti fata.....si mai ales o fata ca Miru, nici nu ma asteptam la altceva. Si cand te gandesti ca asta-i abia inceputul. Acum ii da o jucarie, maine poimaine o masina, un inel..... floare2.gif love1.gif
denysa81
QUOTE(monica7305 @ Apr 1 2011, 02:13 PM) *
Eeee ce misto cand esti fata.....si mai ales o fata ca Miru, nici nu ma asteptam la altceva. Si cand te gandesti ca asta-i abia inceputul. Acum ii da o jucarie, maine poimaine o masina, un inel..... floare2.gif love1.gif

liwlol.gif) sper sa mai dureze putin pana atunci smile.gif
monica7305
Unde sunteti mamici?
E frumos afara, stiu ca iesiti la plimbare dar chiar nu mai intrati deloc pe forum?
Uite un subiect de discutie....
Am o ruda care a facut TBC osos. Nu a intrat in contact cu copilul dar de curiozitate am intrat pe net sa vad ce e si cu boala asta. Si din una in alta am ajuns la vaccinul BCG, cel care s-a facut la 2 zile in spital. Si mi-am adus aminte ca eu nu am mai vazut cicatricea ceea de la vaccin la Vlad. Am inteles ca la 6 luni trebuie sa se verifice daca exista cicatricea si daca nu s-a format se repeta vaccinul. Voi stiti ceva de asta? La mine dr. nu a verificat niciodata, eu nu am stiut sa ma uit si acum ma intreb daca va trebui vaccinat din nou.....
mirela77
QUOTE(monica7305 @ Apr 4 2011, 01:36 PM) *
Unde sunteti mamici?
E frumos afara, stiu ca iesiti la plimbare dar chiar nu mai intrati deloc pe forum?
Uite un subiect de discutie....
Am o ruda care a facut TBC osos. Nu a intrat in contact cu copilul dar de curiozitate am intrat pe net sa vad ce e si cu boala asta. Si din una in alta am ajuns la vaccinul BCG, cel care s-a facut la 2 zile in spital. Si mi-am adus aminte ca eu nu am mai vazut cicatricea ceea de la vaccin la Vlad. Am inteles ca la 6 luni trebuie sa se verifice daca exista cicatricea si daca nu s-a format se repeta vaccinul. Voi stiti ceva de asta? La mine dr. nu a verificat niciodata, eu nu am stiut sa ma uit si acum ma intreb daca va trebui vaccinat din nou.....



Eu stiu ca aici se face in piciorus...in spital nu au facut..parca la 2 luni am facut noi...si chiar ne explica dna doctor ca nu mai e ca pe timpuri sa lase cicatrice sau semn. Noi am terminat cu seria de vaccinuri pe la 1 an si 3 luni si trebuie sa repetam toata schema de vaccinuri in jurul varstei de 6 ani inainte de a merge la scoala.
denysa81
QUOTE(monica7305 @ Apr 4 2011, 03:36 PM) *
Unde sunteti mamici?
E frumos afara, stiu ca iesiti la plimbare dar chiar nu mai intrati deloc pe forum?
Uite un subiect de discutie....
Am o ruda care a facut TBC osos. Nu a intrat in contact cu copilul dar de curiozitate am intrat pe net sa vad ce e si cu boala asta. Si din una in alta am ajuns la vaccinul BCG, cel care s-a facut la 2 zile in spital. Si mi-am adus aminte ca eu nu am mai vazut cicatricea ceea de la vaccin la Vlad. Am inteles ca la 6 luni trebuie sa se verifice daca exista cicatricea si daca nu s-a format se repeta vaccinul. Voi stiti ceva de asta? La mine dr. nu a verificat niciodata, eu nu am stiut sa ma uit si acum ma intreb daca va trebui vaccinat din nou.....

Eu nu stiu nimic de verificarea vaccinului. Dar stiu sigur ca l-a facut in spital, ca mi-a aratat pediatra "floricica", a doua zi dupa ce l-a facut.
noi ieri am fost la tara la mamaia si la tataia. a stat Miruna numai pe afara si acum e mucoasa. e rau sa stai la tara ca nu-i poti tine in casa. nu era frig, dar batea vantul. asa ca avem muci, multi muci.
alina16carmen
am intrat sa va salut!
am vazut somatia! am descarcat deja niste poze din aparatul foto. sper sa reusesc cat mai curand sa le incarc pe photobucket.
eu sunt bine. am intrat azi 33 de sapatamani. prea mult nu mai am de asteptat. vreo 4 saptamani ar fi perfect daca ar rezista in burtica. nu ar fi rau nici mai mult.
oricum am niste emotii si abi astept sa-mi vad puiutii.
mirela77
Alina, ma bucur ca esti bine. De abia astept pozele cu tine si cu burtica ta oFloare1.gif

Denysa, sper sa va treaca repede mucii. Nu te ingrijora ca aerul curat ii face bine. Eu incerc sa il tin cat mai mult afara si nu avem probleme. Cand bate vantul ii pun o sapcuca ceva pe cap sa ii acopere urechile si am mereu grija sa aiba gatul acoperit cu o maleta cu gat sau ceva de genul. In general eu am grija la urechi, piept si spate sa fie protejate.

Noi am inceput sa facem actele sa il inscriem la gradinita...ultima zi e 15 aprilie si ar merge din 1 septembrie daca vom fi acceptati la o gradi de stat. Daca nu la privat insa vom scoate din buzunar cam 600 euro pe luna. Culmea e ca daca suntem acceptati gradi e in spatele blocului. Asta da comoditate. notworthy.gif
denysa81
Alina eu abia astept pozele cu voi toti. Ce frumos, ce emotii !!!

Mirela mi se pare extrem de mult 600 euro. Dar cred ca astea sunt preturile pe acolo sad.gif Macar sa se simpta el bine, ocrotit si ingrijit.

Noi mai avem muci. Nu am iesit afara de duminica, deoarece bate vantul tare. O veste buna: am scapat de biberon de tot. Ben laptele cu canita cu cioc biggrin.gif
Andri.
Buna fetelor!
Revenim si noi pe aici , ca poate ne-ati dat disparuti biggrin.gif
Am fost si intr-o mica vacanta - 3 zile in Barcelona (plus o zi dus, o zi intors- dar astea nu se pun) smile.gif
A fost foarte frumos, ne-am destins, scopul a fost sa mai ies un pic din cotidian, nu mai iesisem din Bucuresti din septembrie. Cu Tavi pe acolo a fost destul de greu (plecam dimineata si ne intorceam seara, de dormit - in carucior) dar nu a mai contat.

Punem niste poze si mai revenim, sa participam si noi la discutii tzuc.gif
A, nu am fost pe faza sa cer poze in care sa mi se vada si burta biggrin.gif. Dar este acolo, verific eu frecvent, asta pentru ca ma simt atat de bine incat cateodata am senzatia ca nu mai am burta liwlol.gif





















Cam multe poze, dar asa e cand mergi intr-un loc precum Barcelona smile.gif
mirela77
QUOTE(Andri. @ Apr 6 2011, 03:31 PM) *
Buna fetelor!
Revenim si noi pe aici , ca poate ne-ati dat disparuti biggrin.gif
Am fost si intr-o mica vacanta - 3 zile in Barcelona (plus o zi dus, o zi intors- dar astea nu se pun) smile.gif
A fost foarte frumos, ne-am destins, scopul a fost sa mai ies un pic din cotidian, nu mai iesisem din Bucuresti din septembrie. Cu Tavi pe acolo a fost destul de greu (plecam dimineata si ne intorceam seara, de dormit - in carucior) dar nu a mai contat.

Punem niste poze si mai revenim, sa participam si noi la discutii tzuc.gif
A, nu am fost pe faza sa cer poze in care sa mi se vada si burta biggrin.gif. Dar este acolo, verific eu frecvent, asta pentru ca ma simt atat de bine incat cateodata am senzatia ca nu mai am burta liwlol.gif





















Cam multe poze, dar asa e cand mergi intr-un loc precum Barcelona smile.gif



Eiii lume noua. Ce frumos v-ati distrat voi acolo smile.gif Si nu sunt prea multe poze ci cam putine tinand cont ca e Barcelona...e super acolo. Tu cum te simti cu sarcina?? Totul bine?? Eu as vrea o poza mai elocventa cu burtica ta.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.