Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Iulie 2009
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2009
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236
pogos
QUOTE(kmy81 @ Dec 11 2008, 05:05 PM) *
buna ziua mamicilor! Si eu sunt o mamica de iulie 2009, ceea ce face din mine cea mai fericita femeie. Cu toate astea, frica de nou si de posibilitatea aparitiei vreunei probleme ma inspaimanta tare dar ma alatur voua pentru ca am vazut ca ma pot baza pe voi din discutiile pe care le-ati avut pana acum. Ma rog sa avem numai intamplari frumoase de impartasit si va pup!


e normal sa ne ingrijoram, mai ales daca este prima sarcina. eu la prima sarcina pot sa spun ca am fost un pic paranoica. nu am mancat ficat deloc, evitam salamurile, carnea tocata si multe altele. dar nu ca incercam sa nu mananc, pur si simplu ma blocasem ca nu am voie si nici nu le mai vedeam. sper sa nu fiu asa si la sarcina asta. oricum, pana acum de-abia mananc fortat cate ceva toata ziua. iar spre seara...Dumnezeu cu mila. greu cu greturile astea...si imi este groaza sa ma gandesc ca la prima sarcina am avut asemenea greturi pana la 5 luni jumate...
alexa21
am rezolvat cu analizele.m-au costat 400 lei toate.saptamana viitoare iau rezultatele si merg la dr.
fetelor,va pun si eu o intrebare mai delicata...voi mai faceti prostioare cu sotii vostri?ca eu desi am 9 saptamani mi-a fost frica de cand am aflat,adica de pe la o luna.medicul mi-a dat voie,a zis ca nu e nici o problema atata timp cat avem mai multa grija deoarece problemele mele sunt hormonale si nu fizice.a zis ca fizic totul e perfect,colul e super ok asa ca pot face.
mie mi-a fost frica si am tot evitat dar...deja suntem cam tensionati cu toata rabdarea si grija sotului.
voi ce ziceti?
mlaura
QUOTE(alexa21 @ Dec 11 2008, 09:21 PM) *
am rezolvat cu analizele.m-au costat 400 lei toate.saptamana viitoare iau rezultatele si merg la dr.
fetelor,va pun si eu o intrebare mai delicata...voi mai faceti prostioare cu sotii vostri?ca eu desi am 9 saptamani mi-a fost frica de cand am aflat,adica de pe la o luna.medicul mi-a dat voie,a zis ca nu e nici o problema atata timp cat avem mai multa grija deoarece problemele mele sunt hormonale si nu fizice.a zis ca fizic totul e perfect,colul e super ok asa ca pot face.
mie mi-a fost frica si am tot evitat dar...deja suntem cam tensionati cu toata rabdarea si grija sotului.
voi ce ziceti?


si au am primit rezultatele de la analize, toate au iesit bine, numai TGP -ul a iesit aiurea rau.. cica val maxima e de 32 si a mea este de 66,4... sad.gif sunt ingrijorata... asta e de la ficat... probabil de la utrogestanul pe care il iau... nu stiu ce sa fac...

in legatura cu prostioarele, eu spun ca se pot face .. dar asa.. mai cu grija. nu are cum sa faca rau. pup
alexa21
QUOTE(mlaura @ Dec 11 2008, 07:47 PM) *
si au am primit rezultatele de la analize, toate au iesit bine, numai TGP -ul a iesit aiurea rau.. cica val maxima e de 32 si a mea este de 66,4... sad.gif sunt ingrijorata... asta e de la ficat... probabil de la utrogestanul pe care il iau... nu stiu ce sa fac...

in legatura cu prostioarele, eu spun ca se pot face .. dar asa.. mai cu grija. nu are cum sa faca rau. pup

noua ne e frica de toxo in rest sper ca vor iesi bine.
si tu iei utrogestan?ai progesteronul scazut?si eu iau 3 pe zi plus no-spa si scobutil ,magne b6 si acid folic.acidul o sa-l iau pana ies analizele si daca nu e pericol de anemie e ok.
cu prostioarele am zis ca poate incercam si noi dar trrebuie sa recunosc ca mie mi-e cam frica pt bb.pup
mlaura
QUOTE(alexa21 @ Dec 11 2008, 09:57 PM) *
noua ne e frica de toxo in rest sper ca vor iesi bine.
si tu iei utrogestan?ai progesteronul scazut?si eu iau 3 pe zi plus no-spa si scobutil ,magne b6 si acid folic.acidul o sa-l iau pana ies analizele si daca nu e pericol de anemie e ok.
cu prostioarele am zis ca poate incercam si noi dar trrebuie sa recunosc ca mie mi-e cam frica pt bb.pup



eu iau 2 utrogestan pe zi oral dar nu stiu daca am progesteronul scazut... mi le-a dat doctorul pt ca avem dureri mai mari prima luna si i-a fost frica sa nu prevesteasca vre-un avort spontan si mi le-a dat pt fixarea sarcinii, doar pe primul trimestru, mai iau feritina, elevit vitamine care au si acid folic si no spa doar la nevoie.
in legatura cu prostioarele, relaxeaza-te ca nu fac rau, ba chiar am citit ca sunt benefice
pogos
eu in momentul de fata numai la prostioare nu-mi sta gandul...la ce greturi am...mi-e sila si sa-mi hranesc copilul, sa-l spal...chiar si cand o pup pe capsor nu mi se mai pare ca miroase ingereste... daramite sa mai fac si altceva....of...
mlaura
QUOTE(pogos @ Dec 11 2008, 10:15 PM) *
eu in momentul de fata numai la prostioare nu-mi sta gandul...la ce greturi am...mi-e sila si sa-mi hranesc copilul, sa-l spal...chiar si cand o pup pe capsor nu mi se mai pare ca miroase ingereste... daramite sa mai fac si altceva....of...


imi pare rau ca te simti atat de rau... poate totusi sarcina asta o sa scapi mai repede de starile astea. oFloare1.gif
pogos
daa, si eu sper din tot sufletul. pt ca data trecuta deja intrasem in depresie...zaceam, vomitam, plangeam...insa acum nici daca vreau nu pot sa zac. nu ma lasa "duracell" laugh.gif
Vick24
Salut la toate noile Mamici, felicitari oFloare1.gif ,
Ieri am fost si noi la medic, aici in State procedura e un pic mai complicata, am aplicat de-abia pentru Maternity Insurance...si mi-a confirmat medicul sarcina, mi-a zis ca data conceperii a fost 24 oct. (chiar din prima zi cind nu ne-am mai protejat vreauBB.gif ) si barza vine pe 18 iulie, dar sigur ca s-ar putea sa fie chiar incep. de august. De-abia acum realizez si eu si sotul ca Bebicul intr-adevar e acolo...si nu doar in imaginatia mea, si suntem foarte fericiti, speriati, incintati...toate de-odata.
Ma simt tare aiurea, deja 2 nopti ma trezesc si fug la baie si vomit nimik decit saliva sau suc gastric. Si mi-e foame mereu, si maninc dar nu ma satur. Nu mai zic ca ma deranjeaza orice miros, nu pot intra in garaj, si azi dimineatza mi s-a facut greatza dupa ce l-am sarutat pe capsor si nasuc pe sotu-meu (lucru ce-l faceam mereu partners.gif )...si el s-a suparat un pic, dar i-a trecut ca ma intelege.
Abia astept saptamina viitoare pentru un consult mai detaliat la medic.
Voi, mamicile, deja vorbiti cu bebeii din burtica? jucaus.gif Eu uneori simt ca delirez, vorbesc si il alint, dar mi se pare ca e mult prea micutz ca sa perceapa inca afectiunea noastra.
Cit despre iubit cu sotul....lui ii vine acum pofta mai des ca niciodata, si eu incerc sa-i tin isonul doar ca cu masura...nu violent si nu ff. adinc. bananab.gif (sorry de dealii)

Aveti grija floare2.gif
pogos
Buna burtici!! ce mai faceti? cum va mai simtiti?
kmy81
e normal sa ne ingrijoram, mai ales daca este prima sarcina. eu la prima sarcina pot sa spun ca am fost un pic paranoica. nu am mancat ficat deloc, evitam salamurile, carnea tocata si multe altele. dar nu ca incercam sa nu mananc, pur si simplu ma blocasem ca nu am voie si nici nu le mai vedeam. sper sa nu fiu asa si la sarcina asta. oricum, pana acum de-abia mananc fortat cate ceva toata ziua. iar spre seara...Dumnezeu cu mila. greu cu greturile astea...si imi este groaza sa ma gandesc ca la prima sarcina am avut asemenea greturi pana la 5 luni jumate...


si eu sunt cam paranoica in ceea ce priveste preparatele din carne. In schimb ma bucur ca nu am greturi, nu imi este rau dar cat sunt la servici am o foame de neinchipuit. Nu stiu ce sa mai mananc sad.gif Sarcina mea, dupa spusele doctorei are 8 saptamani (ultima menstruatie a fost pe 15 oct). Duminica merg iar la medic si am sa va spun noutati. Ultima data avea 8,1mm si i-am vazut inimioara batand. A fost un sentiment straniu pentru ca eu inca nu realizez ca port o noua viata in mine. E un bebe mult asteptat si ma rog sa fie totul bine pana la final. Va multumesc ca m-ati primit printre voi si va pup pe toate tzuc.gif

kmy81
Apropo... am facut si eu analizele si mi-a iesit Ig.G(Toxoplasma Gondii), pozitiv 1/32, dar doctora m-a linistit si mi-a spus ca nu e un pericol pentru sarcina ci inseamna doar ca as fi avut candva acest microb.
In ceea ce priveste relatia cu sotul in aceasta perioada... desi spre deosebire de Pogos nu am greturi, nu am nici un chef, dar astept sa ajung in etapa a doua a sarcinii cand cica, asa am citit pe net, multora dintre noi ne-ar creste cheful, ca nu stiu cata rabdare mai poate ave sotul meu, desi pana acum pot sa-i multumesc.
pogos
sarcina usoara kmy81. suntem cam de aceeasi varsta, ca sa zic asa. la mine ultima menstruatia a fost pe 14 oct. biggrin.gif
Vick24
QUOTE(pogos @ Dec 12 2008, 11:08 PM) *
sarcina usoara kmy81. suntem cam de aceeasi varsta, ca sa zic asa. la mine ultima menstruatia a fost pe 14 oct. biggrin.gif


La mine a fost pe 10 oct. ultimul CM...si conform analizelor de urina mi-au zis ca data conceperii vreauBB.gif a fost 24 oct. bananab.gif Asha ca suntem multishoare de-o seama, ne-am iubit bananab.gif cam in acelasi timp..ca sa zic asha.

Aveti grija de voi si de jucaus.gif
pogos
bananab.gif ne-am nimerit tongue.gif
carla teodorescu
neata, dragele mele. cate saptamani sunt ptr d=38mm. doctorul a zis 11 eu stiu ca am doar 9 si 5 zile
ce pareri aveti voi?
va pup
TIANA28
Ce faceti fetelor? Eu se pare ca ma umflu tot mai tare pe zi ce trece...... si nu am decat 11/12 saptamani (dupa UM) si 9/10 dupa ultimul eco. Ma strang toate cele... cred ca o sa-mi fac cadou de craciun niste hainute de gravida ca nu se mai poate rolleyes.gif
Voi cum sunteti?
pogos
carla, poate e bebe mai dezvoltat, nu stiu ce sa-ti zic....
Tiana, e normal sa ne marim de pe la 11 saptamani (e adevarat unele mai mult, altele mai putin). succes la cumparaturile pentru craciun...sa-ti gasesti hainute frumoase.
eu deocamdata sufar din cauza greturilor si am si slabit. cel mai rau ma ia spre seara cand trebuie sa si decartez...groaznic...
si al meu sot lucreaza zilnic pana tarziu (adica vine pe la 12 noaptea) si eu stau toata ziua cu piticania mea energizata, care alearga si se catara toata ziua si trebuie sa fiu atenta la ea. sa fac mancare e un chin, sa-i dau la pitica sa pape...la fel.
miercuri merg si eu la eco si la medic smile.gif
TIANA28
QUOTE(pogos @ Dec 13 2008, 01:13 PM) *
carla, poate e bebe mai dezvoltat, nu stiu ce sa-ti zic....
Tiana, e normal sa ne marim de pe la 11 saptamani (e adevarat unele mai mult, altele mai putin). succes la cumparaturile pentru craciun...sa-ti gasesti hainute frumoase.
eu deocamdata sufar din cauza greturilor si am si slabit. cel mai rau ma ia spre seara cand trebuie sa si decartez...groaznic...
si al meu sot lucreaza zilnic pana tarziu (adica vine pe la 12 noaptea) si eu stau toata ziua cu piticania mea energizata, care alearga si se catara toata ziua si trebuie sa fiu atenta la ea. sa fac mancare e un chin, sa-i dau la pitica sa pape...la fel.
miercuri merg si eu la eco si la medic smile.gif



Eu multumesc lui Dumnezeu nu am greturi deloc.... poate un pic asa mai spre dupa-amiaza... dar de varsaturi nici vorba. Uneori ma intreb daca mai e acolo... jucaus.gif dar fiindca ma tot maresc ma gandesc ca e in regula.
pogos
normal ca sunteti in regula. nu trebuie neaparat sa ai greturi ca sa se dezvolte normal. sanatate in continuare floare2.gif
Leelee
QUOTE(tya @ Nov 13 2008, 06:31 PM) *
alexa21 ma bucur enorm pt u ca in sfarsit ai un bb al tau dar spune-mi si mie sarcina de 3 saptamani se vede la ecograf ca ma gandesc ca nu prea are ce sa se vada si daca nus e vede doctora de unde stie ca sunt gravida?imi raspunzi te rog?

Pe mine m-au trimis acasa si aveam deja 5 saptamani. La varsta aia se vede doar saculetul si nu embrionul. Am facut ecografia la 8 sapt si 4 zile - s-a vazut fff bine si i-am auzit si bataile inimioarei. Pe 29 decembrie ma duc sa fac un test integrat (pentru determinarea sindromului Down) care consta intr-o alta ecografie plus o prelevare de sange. Apoi, in saptamana a 16-a se mai ia o data sange si voi avea rezultatul.
Leelee
QUOTE(carla teodorescu @ Dec 13 2008, 10:39 AM) *
neata, dragele mele. cate saptamani sunt ptr d=38mm. doctorul a zis 11 eu stiu ca am doar 9 si 5 zile
ce pareri aveti voi?
va pup

Se calculeaza de la ultima zi de menstruatie, nu de la data reala a conceptiei. Nu stiu de ce folosesc sistemul asta de calcul notworthy.gif
pogos
poate pentru ca de atunci incepe sa se formeze ovulul...?! nici eu nu ma pricep
miha-ioana
Buna seara tuturor.Sunt o viitoare mamica de iulie 2009.Am foarte mari emotii si sper k o sa fiti bune si o sa ma ajutati cu sfaturi...
mlaura
QUOTE(miha-ioana @ Dec 13 2008, 07:20 PM) *
Buna seara tuturor.Sunt o viitoare mamica de iulie 2009.Am foarte mari emotii si sper k o sa fiti bune si o sa ma ajutati cu sfaturi...



bine ai venit ioana! felicitari pt bebe si bineinteles ca o sa incercam sa te ajutam cum putem noi mai bine. pup oFloare.gif
miha-ioana
am uitat sa va spun...cred k am putin noroc pentru k nu am greturi,pofte prea putin,doar k trebuie sa mananc ceva dimineata cand ma trezesc altfel ma cam doare stomacul bananab.gif
Si inca ceva sunt o mamica destul de tanara,am doar 20 ani jumatate dar intotdeauna am fost innebunita dupa copii jucaus.gif
Sper sa ma considerati o "colega" de-a voastra si sa fiti alaturi de mn pe timpul sarcinii!!!! rolleyes.gif
tya
[quote name='Aleyna32' date='Nov 5 2008, 04:36 PM' post='348048']
Iubita_Tiana, multumesc pentru raspuns, Chiar credeam ca sunt singura dar vad ca nu este asa..........da, sunt in a sasea saptamana de sarcina, si drept sa spun nu sunt prea specializata in forumuri. sper sa fac fata:) cu timpul ma refer. Sunt mamica de iulie 2009 dar mai stii? Poate ma vedeti prin iunie 2009 .smile.gifP Felicitari voua si bebeilor vostrii. Si sigur ca vin la voi sa mai discutam .Inseamna foarte mult.
[/quote
numai vb nimeni pe aici sa intamplat cu burticile de iulie?hai sa mai vb ca mam plictisit
pogos
Bine ai venit miha-ioana!! Daca te putem ajuta cu ceva, o vom face cu mare placere.
Si esti o fericita ca nu ai greturi sau alte probleme. Asta o fi secretul? Varsta? Eu am 33 de ani.
mlaura
QUOTE(miha-ioana @ Dec 13 2008, 08:02 PM) *
am uitat sa va spun...cred k am putin noroc pentru k nu am greturi,pofte prea putin,doar k trebuie sa mananc ceva dimineata cand ma trezesc altfel ma cam doare stomacul bananab.gif
Si inca ceva sunt o mamica destul de tanara,am doar 20 ani jumatate dar intotdeauna am fost innebunita dupa copii jucaus.gif
Sper sa ma considerati o "colega" de-a voastra si sa fiti alaturi de mn pe timpul sarcinii!!!! rolleyes.gif

ioana, ce varsta are burtica ta?
kmy81
Pogos nu stiu cum reusesti sa te descurci singurica cu toate treburile pe care le ai de facut. Eu nu mai am alt bebe, nu am decat o senzatie continua de greata, fara varsaturi, nici mancare nu fac zilnic dar ma simt foarte obosita si asta ma face cam nesuferita in fata celor din jurul meu. Te felicit ca poti sa faci fata tuturor problemelor tzuc.gif
pogos
fetelor, nu vreti sa vedeti ce dezastru e la mine in casa...jucarii peste tot, dar asta e. si sa stiti ca ma ajuta piticania mea...ma mai face sa rad si mai uit de greata pt moment...
kmy81
Eu am iubit mereu copiii iar cand povestesti de piticania ta abia astept sa treaca timpul si sa am propria piticanie. Maine merg la control si sunt curioasa daca a mai crescut:d
noemy
QUOTE(miha-ioana @ Dec 13 2008, 08:02 PM) *
am uitat sa va spun...cred k am putin noroc pentru k nu am greturi,pofte prea putin,doar k trebuie sa mananc ceva dimineata cand ma trezesc altfel ma cam doare stomacul bananab.gif
Si inca ceva sunt o mamica destul de tanara,am doar 20 ani jumatate dar intotdeauna am fost innebunita dupa copii jucaus.gif
Sper sa ma considerati o "colega" de-a voastra si sa fiti alaturi de mn pe timpul sarcinii!!!! rolleyes.gif

iubita eu am 21 de ani jumate,deci suntem aproape...
numai ca eu voi fi mamica de august,mereu mi-am dorit sa nasc vara,ca sa-mi pot plimba piticul cu carutul...
tu ce simptome ai?
mirumati
Buna fetelor
La mine au inceput de ieri greturile...ieri am stat pana la 3 in pat, noroc ca a fost liber sotul ca altfel mureau copiii de foame. rolleyes.gif Azi a fost putin mai bine decat ieri, in sensul ca am stat in pat doar pana la 10...ca le era foame piticilor. Nu stiu cum o sa rezist cu astia 2 si cu greturile astea...Si eu ma bucuram pana ieri ca nu am avut nimic...nici greturi, nici dureri de cap...acum au venit ambele...si acum imi e rau, abia astept sa ii bag la nani si sa ma asez si eu in pat. Nu stiu cum o sa duc fata la gradi luni cu raul asta...Ma si doare rau capul si ametesc ingrozitor. Si la eco mi-a zis ca am abia 5 saptamani si 5 zile...si eu care credeam ca am 7...mai am de tras cu greturile...
Pupici la toata lumea si cat mai putine greturi! oFloare1.gif
ruxy
QUOTE(mirumati @ Dec 13 2008, 11:21 PM) *
Buna fetelor
La mine au inceput de ieri greturile...ieri am stat pana la 3 in pat, noroc ca a fost liber sotul ca altfel mureau copiii de foame. rolleyes.gif Azi a fost putin mai bine decat ieri, in sensul ca am stat in pat doar pana la 10...ca le era foame piticilor. Nu stiu cum o sa rezist cu astia 2 si cu greturile astea...Si eu ma bucuram pana ieri ca nu am avut nimic...nici greturi, nici dureri de cap...acum au venit ambele...si acum imi e rau, abia astept sa ii bag la nani si sa ma asez si eu in pat. Nu stiu cum o sa duc fata la gradi luni cu raul asta...Ma si doare rau capul si ametesc ingrozitor. Si la eco mi-a zis ca am abia 5 saptamani si 5 zile...si eu care credeam ca am 7...mai am de tras cu greturile...
Pupici la toata lumea si cat mai putine greturi! oFloare1.gif

Scumpa si draga mea...sanatate multa si ai grija de tine tzuc.gif hug.gif nu uita de lamai smile.gif limonada la greu....
mirumati
QUOTE(rux25 @ Dec 14 2008, 01:26 AM) *
Scumpa si draga mea...sanatate multa si ai grija de tine tzuc.gif hug.gif nu uita de lamai smile.gif limonada la greu....


Multumesc de incurajari! oFloare1.gif Lamaia e deja prietena mea cea mai buna! Si cornurile pe care le primeste fiica-mea de la gradi...nu stiu de ce dar imi mai taie greata...pana acum le aruncam ca ei nu le mancau, nu le plac...acum le mananc eu.
miha38
BUNA! Si eu sunt o viitoare mamica de iulie barza.gif DOAMNE-DOAMNE are grija de toate mamicile pentru ca ii sunt atat de dragi copii, de fapt tot ce-i mic e frumos!
pogos
buna miha38! floare2.gif
mirumati, te compatimesc. eu ma vait cu unul, dar tu...tu ai doi copilasi de care trebuie sa ai grija. mai incearca si covrigei sarati. pe mine ma mai ajuta putin.
va urez sanatate la toate burticile!
miha-ioana
buna noemy,
Eu nu am prea avut simptome,de-asta am aflat si putin mai tarziu de bebe.Observasem doar k mi se marise sanii si ma cam dureau. Si sa-ti mai spun ceva...bebelului meu nu-i plac ciorbitele. Marti o sa merg la analize si vineri ecografie.Abia astept sa-l vad iarasi...pup
miha-ioana
buna mlaura,
burtica mea are 11 saptamani... jucaus.gif ,la 8 sapt am fost la eco si vineri sunt iarasi programata.
Vroiam sa te intreb daca ai avut probleme la analize.Eu abia marti mi le fac si imi e cam teama. rolleyes.gif
mirumati
QUOTE(miha-ioana @ Dec 14 2008, 04:35 PM) *
buna noemy,
Eu nu am prea avut simptome,de-asta am aflat si putin mai tarziu de bebe.Observasem doar k mi se marise sanii si ma cam dureau. Si sa-ti mai spun ceva...bebelului meu nu-i plac ciorbitele. Marti o sa merg la analize si vineri ecografie.Abia astept sa-l vad iarasi...pup

Eu in ultimul timp numai ciorbe pot manca...si neaparat cu ardei iuti in otet. Si eu inainte uram ciorbele...
mirumati
QUOTE(pogos @ Dec 14 2008, 12:41 PM) *
buna miha38! floare2.gif
mirumati, te compatimesc. eu ma vait cu unul, dar tu...tu ai doi copilasi de care trebuie sa ai grija. mai incearca si covrigei sarati. pe mine ma mai ajuta putin.
va urez sanatate la toate burticile!

Uite ca pe astia nu i-am incercat...mersi frumos pentru sfat! O sa incerc si iti spun daca e mai bine...
Azi am fost la soacra-mea si facuse friptura cu cartofi si cu usturoi...cand am intrat in casa am luat directia baie! rolleyes.gif Ea inca nu stie de bebe, si nu stia ce am. Ca sa nu mananc am motivat ca abia mancasem acasa...noroc ca mai avea si niste ciorba...ca imi era o foame...dar numai cat ma uitam la carne mi se facea rau!
pogos
si eu tot ciorba o pot tolera deocamdata. dar sa fie mai acra decat o faceam de obicei. si mananc covrigei sarati. insa seara tot f rau imi este. si simt ca nu am mancarea digerata in stomac, ma simt balonata...plus greturile astea nenorocite...
kmy81
Fetelor sper sa nu vorbesc in nume de rau dar mie imi este destul de bune. E adevarat ca seara ma simt cam balonata dar e suportabil. In schmb ma doare uneori burta, stomacul, ca si cum as avea febra musculara. D-na doctor a spus sa iau no-spa cand ma doare dar am inteles ca asta cam ataca stomacul. Sarcina mea are 8 saptamani, am fost ieri la doctor si mi-a spus ca are CRL= 19,3mm. Ma rog sa am putere sa trec peste tot acest timp de asteptare cu bine si abia astept sa-mi tin comoara in brate. Sunt convinsa ca si voi abia asteptati!
pogos
sper sa-ti fie bine in continuare kmy81. de no-spa nu stiu ce sa-ti zic...daca medicul ti-a recomandat, inseamna ca trebuie sa-l iei.
muzo
salut!
fetelor cu greturi, teoretic ar trebui sa dispara dupa sapt. 11... acum eu ce sa zic, pana acum nu mi-a fost rau. doar o senzatie ciudata seara... de parotide prea harnice ( imi aduc aminte de cand am avut oreion). si eu termin saptamana 11 imed si nu mi-a disparut senzatia aia.
in schimb ma stramb numai cand aud de mancare gatita... beax! desi cand am fost la masa la soacra-mea si la mama am amncat ca un lup si ciorba si un pic de cartofi prajiti ( fara carne, chiar ca nu ma pot atinge de asta). se pare ca ideea e mirosul de bucatarie... nu mananc nici ce gateste zmeul, oricat de bine aeriseste.
acum profit de semigreata asta si ii gatesc la zmeu tot ce nu puteam sa sufar nicic inainte de a fi pregnanta: varza calita, ciorba de varza, varza a la cluj, mancare de cartofi, ardei umpluti, sarmale. el in schimb imi ia cate 5 kilorame de fructe diveerse in fiecare zi si nu se atinge de lapticul si de fulgii mei de porumb. acum suntem happy si satui amandoi smile.gif
maine mergem iar la doctor si sper sa vedem amandoi mogaldeatza. si poate sa primim si poza.
va pupam!
Vick24
Buna Mamicile floare2.gif
Vad ca cam toate ne confruntam cu greturile, e momentul lor acuma cind sarcina ne-a dat ritmul hormonal peste cap. Mie daca sincer, mi-a fost foarte rau si greatza cu vome prin saptaminile 4-7 cind nu puteam inghiti nimik decit suc de rosii crybaby.gif ..Acum prin sapt. a 8-a m-au mai slabit, insa persista dimineatza si am o senzatie permanenta de foame si stomac gol, cu toate ca maninc...si e un chin sa ma gindesc ce oare sa gatesc azi sa-mi vina bine. La fulgii mei traditionali cu lapte de dimineatza am renuntat demult...(de fapt asta a fost primul indiciu ca ceva nu e in ordine cu mine si s-ar putea sa fiu insarcinata jucaus.gif ), acum dimineatza in ciuda greturilor...singurul lucru care ma atrage e pinea cu unt si cirnati, apoi dulceatza cit incape eating.gif . Apoi peste o ora iar mi-e foame si greatza laolalta, si iar vreau ceva prajit sau dulce. Fructele,citricele sau lamaile nici sa le vad, tolerez doar marul verde verde acru.

Burticutza simt cum se mareste putin cite putin, mai ales noaptea o simt umflata, dimineatza am crampe ushoare si e destul de tare la palpare in partea dreapta.
Inca n-am fost la nici un Eco, dar abia astept maine sa-mi iau Insurance-ul ca sa pot merge cit de curind sa il vad pe monitor... jucaus.gif

Pupici pe Burtici tongue.gif
Vick24
Buna Mamicile floare2.gif
Vad ca cam toate ne confruntam cu greturile, e momentul lor acuma cind sarcina ne-a dat ritmul hormonal peste cap. Mie daca sincer, mi-a fost foarte rau si greatza cu vome prin saptaminile 4-7 cind nu puteam inghiti nimik decit suc de rosii crybaby.gif ..Acum prin sapt. a 8-a m-au mai slabit, insa persista dimineatza si am o senzatie permanenta de foame si stomac gol, cu toate ca maninc...si e un chin sa ma gindesc ce oare sa gatesc azi sa-mi vina bine. La fulgii mei traditionali cu lapte de dimineatza am renuntat demult...(de fapt asta a fost primul indiciu ca ceva nu e in ordine cu mine si s-ar putea sa fiu insarcinata jucaus.gif ), acum dimineatza in ciuda greturilor...singurul lucru care ma atrage e pinea cu unt si cirnati, apoi dulceatza cit incape eating.gif . Apoi peste o ora iar mi-e foame si greatza laolalta, si iar vreau ceva prajit sau dulce. Fructele,citricele sau lamaile nici sa le vad, tolerez doar marul verde verde acru.

Burticutza simt cum se mareste putin cite putin, mai ales noaptea o simt umflata, dimineatza am crampe ushoare si e destul de tare la palpare in partea dreapta.
Inca n-am fost la nici un Eco, dar abia astept maine sa-mi iau Insurance-ul ca sa pot merge cit de curind sa il vad pe monitor... jucaus.gif

Pupici pe Burtici tongue.gif
Vick24
Buna Mamicile floare2.gif
Vad ca cam toate ne confruntam cu greturile, e momentul lor acuma cind sarcina ne-a dat ritmul hormonal peste cap. Mie daca sincer, mi-a fost foarte rau si greatza cu vome prin saptaminile 4-7 cind nu puteam inghiti nimik decit suc de rosii crybaby.gif ..Acum prin sapt. a 8-a m-au mai slabit, insa persista dimineatza si am o senzatie permanenta de foame si stomac gol, cu toate ca maninc...si e un chin sa ma gindesc ce oare sa gatesc azi sa-mi vina bine. La fulgii mei traditionali cu lapte de dimineatza am renuntat demult...(de fapt asta a fost primul indiciu ca ceva nu e in ordine cu mine si s-ar putea sa fiu insarcinata jucaus.gif ), acum dimineatza in ciuda greturilor...singurul lucru care ma atrage e pinea cu unt si cirnati, apoi dulceatza cit incape eating.gif . Apoi peste o ora iar mi-e foame si greatza laolalta, si iar vreau ceva prajit sau dulce. Fructele,citricele sau lamaile nici sa le vad, tolerez doar marul verde verde acru.

Burticutza simt cum se mareste putin cite putin, mai ales noaptea o simt umflata, dimineatza am crampe ushoare si e destul de tare la palpare in partea dreapta.
Inca n-am fost la nici un Eco, dar abia astept maine sa-mi iau Insurance-ul ca sa pot merge cit de curind sa il vad pe monitor... jucaus.gif

Pupici pe Burtici tongue.gif
pogos
sa speram ca de-acuma ne vor mai lasa greturile. eu astazi am mancat doar un sandwich de dimineata, apoi am mancat o farfurie de ciorba de pui si putina carnita din ciorba. in rest doar covrigei sarati si un mar. ce sa zic...m-am simtit putin mai bine decat ieri. acum nu stiu daca este de la covrigei sau pentru ca am dublat doza de ghimbir, la indicatia medicului.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.