Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Iulie 2009
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2009
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236
mirela77
Noi am devenit giganti asa ca am trecut la pampers nr. 6. Or fi si numere mai mari? Ca nu cred ca scapam curand de ei.
Reteta zilei: ciupercute si cartofi cu branza si spanac. Ciupercile curate si taiate in doua...prajite. Cartofi taiati feliute potrivite...pusi intr-o tigaie cu apa si 2 linguri ulei de masline ...cam 500 ml de apa la 100 gr cartofi...spanacul maruntit bine adaugat peste cartofi...spre final branza rasa, potrivit de sare. Puse toate in farfurie alaturi de cateva felii de castraveti murati si vreo 2 feliute de ardei gras rosu proaspat, dat furculita in mana si Pofta mare!
mirela77
Ce faceti mamici? Pe unde umblati?
La noi ploua ca la nebuni si suntem la "pedeapsa" in casa. Voi cum va mai jucati cu copilasii? Al meu se plictiseste repede de orice si vrea mereu ceva nou.
lucia_
QUOTE(mirela77 @ Feb 16 2011, 01:02 PM) *
Ce faceti mamici? Pe unde umblati?
La noi ploua ca la nebuni si suntem la "pedeapsa" in casa. Voi cum va mai jucati cu copilasii? Al meu se plictiseste repede de orice si vrea mereu ceva nou.

As vrea si eu sa ploua la noi .. insa noi avem zapada ... multa ..si - grade .. multe smile.gif
Lukas e incintat de tractoare .. deci noi stam pe canapea si ne uitam la filme cu tractoare pe youtube. Si mai e pasionat si de pesti .. si pisici .. si sunt iar filme cu pisici si pesti pe youtube.

Dintre favorite mai enumeram :
- desenat cu creioanele in cartea de colorat
- re-aranjat haine in dulap
- jucat cu masini pe covor
- catarat pe canapea sau scaune su uitat afara la dumnezeu stie ce ca nu e nimic interesant afara..
- maturat prin casa
- iubirea vesnica: masina de spalat vase ..
- ligheanul in care mami a pus nisip din ala folosit pentru pisici in care se joaca cu lopata si galeata..recomand a fi pus undeva unde exista faianta si unde nu exista apa pentru o usoara curatare dupa ce gindacul se plictiseste de respectiva activitate. Activitatea implica si o baie imediat dupa .
- jucatul cu diverse unelte ca : surubelnita, ciocan, patent, metru..
- jucatul pe uscat in cada de la baie ..
- aruncat diverse chestii (hirtii, cotoare de mere, capace , plastice ) la gunoi

Cam asa arata la noi :






TIANA28
gata! am reusit si eu intr-un final sa ajung la calc doh.gif

Alina, mult putere si rabdare tzuc.gif
Lucia...super pozele..vad ca la voi e o zapadaaaa! printre activitatile voastre (de fapt ale lui Lukas) am regasit multe dintre nazbatiile lui Toma...sanatosi sa fim notworthy.gif

si cateva poze cu noi
fata de ingeras care habar n-are de ce il cearta mami rolleyes.gif


patutul unde mai adoarme si tati (inaintea baiatului)..minunea s-a intamplat doar o singura data si am imortalizat-o.....si mai frecvent mami liwlol.gif


in parc la joaca (noi am iesit in fiecare zi fie ploaie fie vant)











denysa81
QUOTE(mirela77 @ Feb 16 2011, 02:02 PM) *
Ce faceti mamici? Pe unde umblati?
La noi ploua ca la nebuni si suntem la "pedeapsa" in casa. Voi cum va mai jucati cu copilasii? Al meu se plictiseste repede de orice si vrea mereu ceva nou.

A mea vrea numai desene animate. Mai scrie cateodata, cand mai gaseste un colt de agenda nemurdarit si in resc se joaca cu creierii mei doh.gif

QUOTE(lucia_ @ Feb 16 2011, 02:44 PM) *
As vrea si eu sa ploua la noi .. insa noi avem zapada ... multa ..si - grade .. multe smile.gif
Lukas e incintat de tractoare .. deci noi stam pe canapea si ne uitam la filme cu tractoare pe youtube. Si mai e pasionat si de pesti .. si pisici .. si sunt iar filme cu pisici si pesti pe youtube.

Dintre favorite mai enumeram :
- desenat cu creioanele in cartea de colorat
- re-aranjat haine in dulap
- jucat cu masini pe covor
- catarat pe canapea sau scaune su uitat afara la dumnezeu stie ce ca nu e nimic interesant afara..
- maturat prin casa
- iubirea vesnica: masina de spalat vase ..
- ligheanul in care mami a pus nisip din ala folosit pentru pisici in care se joaca cu lopata si galeata..recomand a fi pus undeva unde exista faianta si unde nu exista apa pentru o usoara curatare dupa ce gindacul se plictiseste de respectiva activitate. Activitatea implica si o baie imediat dupa .
- jucatul cu diverse unelte ca : surubelnita, ciocan, patent, metru..
- jucatul pe uscat in cada de la baie ..
- aruncat diverse chestii (hirtii, cotoare de mere, capace , plastice ) la gunoi

Cam asa arata la noi :

Cat e tati, cat e lukas liwlol.gif Ce tare e tunelul, dar cred ca v-ati saturat de atata zapada. Si noi ne-am saturat de vant sad.gif(

QUOTE(TIANA28 @ Feb 16 2011, 03:50 PM) *
gata! am reusit si eu intr-un final sa ajung la calc doh.gif

Alina, mult putere si rabdare tzuc.gif
Lucia...super pozele..vad ca la voi e o zapadaaaa! printre activitatile voastre (de fapt ale lui Lukas) am regasit multe dintre nazbatiile lui Toma...sanatosi sa fim notworthy.gif

si cateva poze cu noi
fata de ingeras care habar n-are de ce il cearta mami rolleyes.gif


patutul unde mai adoarme si tati (inaintea baiatului)..minunea s-a intamplat doar o singura data si am imortalizat-o.....si mai frecvent mami liwlol.gif

o... lume noua. un baiat mare si frumos. Ce dulce e fata de ingeras. Mai cunosc si eu una asemanatoare smile.gif
lucia_
fetele .. zimbiti si voi ..smile.gif

http://www.youtube.com/watch?v=CUM6F04HBf4..._embedded#at=27
TIANA28
QUOTE(lucia_ @ Feb 16 2011, 07:07 PM) *

liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
Andri.
QUOTE(mirela77 @ Feb 16 2011, 02:02 PM) *
Ce faceti mamici? Pe unde umblati?
La noi ploua ca la nebuni si suntem la "pedeapsa" in casa. Voi cum va mai jucati cu copilasii? Al meu se plictiseste repede de orice si vrea mereu ceva nou.


Tavi vrea de vreo 10 ori pe zi sa il urc pe capacul de la veceu, de unde ajunge la chiuveta si se joaca cu apa. O alta indeletnicire e sa rupa hartie igienica si sa o arunce in veceu. Ma mai duce in pat sa ne harjonim, pe calorifer sa ne uitam pe fereastra.In rest ia toate masinutele si jucariile la rand, dar la fel - isi pierde repede interesul pentru orice biggrin.gif Si uite asa trece ziua...

Am scos si noi azi nasul un pic la ger, dupa 3 zile cu temperatura (fara tuse, muci sau altceva - ce-o fi fost si asta unsure.gif ) si avem o realizare : Tavi tine mana in buzunar smile.gif A descoperit si el ca nu mai pisca gerul acolo (de mentionat ca de pus manusi e exclus doh.gif )
Andri.
QUOTE(lucia_ @ Feb 16 2011, 02:44 PM) *
As vrea si eu sa ploua la noi .. insa noi avem zapada ... multa ..si - grade .. multe smile.gif
Lukas e incintat de tractoare .. deci noi stam pe canapea si ne uitam la filme cu tractoare pe youtube. Si mai e pasionat si de pesti .. si pisici .. si sunt iar filme cu pisici si pesti pe youtube.

Dintre favorite mai enumeram :
- desenat cu creioanele in cartea de colorat
- re-aranjat haine in dulap
- jucat cu masini pe covor
- catarat pe canapea sau scaune su uitat afara la dumnezeu stie ce ca nu e nimic interesant afara..
- maturat prin casa
- iubirea vesnica: masina de spalat vase ..
- ligheanul in care mami a pus nisip din ala folosit pentru pisici in care se joaca cu lopata si galeata..recomand a fi pus undeva unde exista faianta si unde nu exista apa pentru o usoara curatare dupa ce gindacul se plictiseste de respectiva activitate. Activitatea implica si o baie imediat dupa .
- jucatul cu diverse unelte ca : surubelnita, ciocan, patent, metru..
- jucatul pe uscat in cada de la baie ..
- aruncat diverse chestii (hirtii, cotoare de mere, capace , plastice ) la gunoi

Cam asa arata la noi :


Desi nu va invidiez pentru frigul si zapada de acolo, de fiecare data cand va vad pozele mi se pare ca e superb pe la voi smile.gif


QUOTE(lucia_ @ Feb 16 2011, 07:07 PM) *


Il stiu si eu de mult timp, l-am ascultat de multe ori, si de fiecare data rad cu lacrimi liwlol.gif
crysstynatm
QUOTE(TIANA28 @ Feb 16 2011, 03:50 PM) *
gata! am reusit si eu intr-un final sa ajung la calc doh.gif

Alina, mult putere si rabdare tzuc.gif
Lucia...super pozele..vad ca la voi e o zapadaaaa! printre activitatile voastre (de fapt ale lui Lukas) am regasit multe dintre nazbatiile lui Toma...sanatosi sa fim notworthy.gif



patutul unde mai adoarme si tati (inaintea baiatului)..minunea s-a intamplat doar o singura data si am imortalizat-o.....si mai frecvent mami liwlol.gif


Patutul l=ati transformat din cel de bebe asa? Ati avut voi piesele sau le-ati luat separat? Se da singur jos din pat? Cam multe intrebari am, nu?smile.gif
crysstynatm
Fetele voi cu ce tratati rosu in gat la copii? Ana-MAria are putin rosu in gat, nu e de antibiotic, ne-a dat dr TAntum spray dar n-am nici o sansa sa ma apropii de ea cu el. Niste sugestii, va rog.
mirela77
QUOTE(crysstynatm @ Feb 17 2011, 03:33 PM) *
Fetele voi cu ce tratati rosu in gat la copii? Ana-MAria are putin rosu in gat, nu e de antibiotic, ne-a dat dr TAntum spray dar n-am nici o sansa sa ma apropii de ea cu el. Niste sugestii, va rog.


Noua ni s-a spus Nurofen, eventual cate un sfert de pastila de propolis cu vitamina C de la plafar, ceaiuri cu lamaie, lapte cald in care se pune un galbenus de ou batut crud si niste miere. Plus la gat daca suporta si are amigdalele inflamate...cartof ras stropit cu spirt diluat cu apa.
mirela77
Pentru copilasi si mamici:
http://www.youtube.com/watch?v=_eEWGNtGJG8
TIANA28
QUOTE(crysstynatm @ Feb 17 2011, 03:37 PM) *
Patutul l=ati transformat din cel de bebe asa? Ati avut voi piesele sau le-ati luat separat? Se da singur jos din pat? Cam multe intrebari am, nu?smile.gif

patutul la origini era asta

se scoate noptiera si gardutul de protectie si se transforma in patut junior. In plus i-am mai cumparat o protectie de pat de la Ikea pe care am dat 40ron. Sunt si mai scumpe pe net..de la 150 ron in sus....dar si cu asta ne facem treaba.
Se da singur jos din pat si fuge in pat la mami doh.gif

QUOTE(crysstynatm @ Feb 17 2011, 04:33 PM) *
Fetele voi cu ce tratati rosu in gat la copii? Ana-MAria are putin rosu in gat, nu e de antibiotic, ne-a dat dr TAntum spray dar n-am nici o sansa sa ma apropii de ea cu el. Niste sugestii, va rog.

Nu stiu ce sa-ti raspund ...mie imi dadeau satou..de care zicea si Mirela..lapte cald cu gabenus crud si miere sau cu albastru de metil (oare am sccris bine? unsure.gif ).
Multa sanatate!
crysstynatm
Doamne, trebuie sa marchez in calendar, prima noapte de cand s-a nascut, in care Ana-Maria a dormit toata noaptea. DAr, ca sa vedeti ce defecta sunt eu, n-am putut dormi, obisnuita sa ma tot trezesc, acum nu era in regula.... wacko.gif De pe la 3.30 n-am mai dormit, si pe la 6 cand as fi atitpit putin, mademoiselle era fresh....
denysa81
QUOTE(crysstynatm @ Feb 18 2011, 09:45 AM) *
Doamne, trebuie sa marchez in calendar, prima noapte de cand s-a nascut, in care Ana-Maria a dormit toata noaptea. DAr, ca sa vedeti ce defecta sunt eu, n-am putut dormi, obisnuita sa ma tot trezesc, acum nu era in regula.... wacko.gif De pe la 3.30 n-am mai dormit, si pe la 6 cand as fi atitpit putin, mademoiselle era fresh....

bananab.gif super. nu ca esti tu chiauna ci ca a dormit Ana-Maria. eusa_clap.gif
denysa81
Noi suntem la capitolul "nu". orice zic sau fac si nu ii convine Mirunei, zice "nu". E asa de dulce smile.gif
de exemplu: Mami punem pampers? Nu!!!
Dam ciorapeii? NU!!!
Facem patul? Nu!!!
Si chestii din astea.
Ieri si-a spart buza de jos. Se plimba prin casa cu sticluta in gura. O tineam si de mana, de fapt ma tinea ea pe mine. S-a impiedicat si a cazut. Noroc ca nu si-a rupt vreun dinte.
Fetele va pup. O zi buna. Am ceva treaba ca maine avem petrecere: e ziua lui tati. Asa ca spor la scris.
mirela77
QUOTE(denysa81 @ Feb 18 2011, 09:30 AM) *
Noi suntem la capitolul "nu". orice zic sau fac si nu ii convine Mirunei, zice "nu". E asa de dulce smile.gif
de exemplu: Mami punem pampers? Nu!!!
Dam ciorapeii? NU!!!
Facem patul? Nu!!!
Si chestii din astea.
Ieri si-a spart buza de jos. Se plimba prin casa cu sticluta in gura. O tineam si de mana, de fapt ma tinea ea pe mine. S-a impiedicat si a cazut. Noroc ca nu si-a rupt vreun dinte.
Fetele va pup. O zi buna. Am ceva treaba ca maine avem petrecere: e ziua lui tati. Asa ca spor la scris.

ù

Eheee...deci se lasa cu chef. Sa va traiasca tati sanatos si sa va iubeasca mereu. Si voi pe el. notworthy.gif


Cristina asa am patit si eu in primele nopti cand a dormit fara intrerupere. Ma trezeam eu si ma puneam pe ganduri daca e bine copilul liwlol.gif. Te obisnuiesti in timp. Noi avem ceva timp de cand dormim non stop noaptea. Mai ales ca acum facem doar un nani pe zi...de la 12 pana la 14-15 depinde.
crysstynatm
Ana-MAria si-am cam modificat orarul de somn, in sensul ca ziua nu adoarme mai devreme de ora 15, iar seara pe la 10-10.30. Asta e! Daca asta trebuie ca sa doarma toata noaptea, fie!

Vai Denysa, nu mai imi spune de impiedicari ce ea de mana...ca ma ia cu friguri!! La multi ani pt tati si distractie placuta!

Mirela, ca tot esti tu in patria macaroanelor, zi-ne si noua niste retete de sosuri pt spaghete-macaroane, in afara de milaneze-bologneze-carbonara.... MAi au si altele, nu? smile.gif
mirela77
QUOTE(crysstynatm @ Feb 18 2011, 12:59 PM) *
Ana-MAria si-am cam modificat orarul de somn, in sensul ca ziua nu adoarme mai devreme de ora 15, iar seara pe la 10-10.30. Asta e! Daca asta trebuie ca sa doarma toata noaptea, fie!

Vai Denysa, nu mai imi spune de impiedicari ce ea de mana...ca ma ia cu friguri!! La multi ani pt tati si distractie placuta!

Mirela, ca tot esti tu in patria macaroanelor, zi-ne si noua niste retete de sosuri pt spaghete-macaroane, in afara de milaneze-bologneze-carbonara.... MAi au si altele, nu? smile.gif



Pai sunt diverse retete: cu sos de gorgonzola...faci un sos din smantana in care pui cubulete de gorgonzola si niste usturoi...condimente dupa gust, cu ansoa...feliute de usturoi le frigi in ulei si le scoti dupa ce au devenit bine colorate, adaugi ansoa...nu mult ....si torni pastele peste ele...se amesteca totul usor, cu fructe de mare..insa la noi in tara nu prea se gasesc, ragu (calesti ceapa, morcov, ardei gras, adaugi carne tocata si sos de rosii, un pahar de vin rosu,condimentat cu piper, ardei iute...dupa gust), cu ciuperci...poti sa le faci si cu smantana si cu sos de rosii..depinde de gust, cu peste. Aici ideea este ca oricum faci pastele ies gustoase. Secretul este ca torni pastele fierbinti peste sosul fierbinte, pe aragaz la foc mic...amestecate sa se lipeasca bine sosul pe ele si se adauga parmezan ras.
mirela77
Nu stiu daca la noi in magazine se gasesc paste umplute cu diverse chestii...sunca, branza, spanac. Astea le poti facei asa: se fierb de obicei putin in apa cu sara, numai cat sa se inmoaie. Faci un sos besamel.. ..ungi o tava cu putin ulei..torni jumate din sos pe fundul tavii, presari cubulete de sunca sau ce va place, pastele, iar deasupra iar sos si sunculita cuburi. Razi cascaval deasupra si dai la cuptor pentru maxim 15 min. Depinde...controlezi sa se rumeneasca deasupra frumos.
crysstynatm
QUOTE(mirela77 @ Feb 18 2011, 02:17 PM) *
Nu stiu daca la noi in magazine se gasesc paste umplute cu diverse chestii...sunca, branza, spanac. Astea le poti facei asa: se fierb de obicei putin in apa cu sara, numai cat sa se inmoaie. Faci un sos besamel.. ..ungi o tava cu putin ulei..torni jumate din sos pe fundul tavii, presari cubulete de sunca sau ce va place, pastele, iar deasupra iar sos si sunculita cuburi. Razi cascaval deasupra si dai la cuptor pentru maxim 15 min. Depinde...controlezi sa se rumeneasca deasupra frumos.

yami.gif Mersi!
monica7305
QUOTE(alina16carmen @ Feb 15 2011, 11:42 AM) *
Stiu ca mai pot fi erori, ca nu se fac analizele, chiar ca la carte. insa mi-e groaza ca iar trebuie sa o intepe. a plans atat de mult mititica de ti se rupea sufletul.am zis sa o mai las o perioada si merg in alta parte prin martie.

Cum de i-ai facut analize? La recomandarea medicului sau asa ti-a venit tie? intreb pentru ca si eu vreau sa solicit niste analize pentru Vlad din cauza ca de ceva vreme nu mai bea lapte si ma gandeam ca atunci cand voi merge la control cu el sa cer sa-mi faca si niste analize asa sa stau eu linistita. Si cum ai procedat cand i-a luat sange? Te-ai dus dimineata pe nemancate sau cum?
Sper ca esti bine si tu si copilasii, te pupam, rabdare ca trece.......

QUOTE(lucia_ @ Feb 16 2011, 02:44 PM) *
As vrea si eu sa ploua la noi .. insa noi avem zapada ... multa ..si - grade .. multe smile.gif
Lukas e incintat de tractoare .. deci noi stam pe canapea si ne uitam la filme cu tractoare pe youtube. Si mai e pasionat si de pesti .. si pisici .. si sunt iar filme cu pisici si pesti pe youtube.

Dintre favorite mai enumeram :
- desenat cu creioanele in cartea de colorat
- re-aranjat haine in dulap
- jucat cu masini pe covor
- catarat pe canapea sau scaune su uitat afara la dumnezeu stie ce ca nu e nimic interesant afara..
- maturat prin casa
- iubirea vesnica: masina de spalat vase ..
- ligheanul in care mami a pus nisip din ala folosit pentru pisici in care se joaca cu lopata si galeata..recomand a fi pus undeva unde exista faianta si unde nu exista apa pentru o usoara curatare dupa ce gindacul se plictiseste de respectiva activitate. Activitatea implica si o baie imediat dupa .
- jucatul cu diverse unelte ca : surubelnita, ciocan, patent, metru..
- jucatul pe uscat in cada de la baie ..
- aruncat diverse chestii (hirtii, cotoare de mere, capace , plastice ) la gunoi

Cam asa arata la noi :







Foarte misto pozele, Lukas e printre preferatii mei cu falcutele lui dragalase.... tzuc.gif

QUOTE(TIANA28 @ Feb 16 2011, 03:50 PM) *
gata! am reusit si eu intr-un final sa ajung la calc doh.gif

Alina, mult putere si rabdare tzuc.gif
Lucia...super pozele..vad ca la voi e o zapadaaaa! printre activitatile voastre (de fapt ale lui Lukas) am regasit multe dintre nazbatiile lui Toma...sanatosi sa fim notworthy.gif

si cateva poze cu noi
fata de ingeras care habar n-are de ce il cearta mami rolleyes.gif


patutul unde mai adoarme si tati (inaintea baiatului)..minunea s-a intamplat doar o singura data si am imortalizat-o.....si mai frecvent mami liwlol.gif


in parc la joaca (noi am iesit in fiecare zi fie ploaie fie vant)





Tomita, ne-a fost dor de tine, la fel de frumos cum te stiam. Tiana, cum te mai simti?

QUOTE(denysa81 @ Feb 18 2011, 10:30 AM) *
Noi suntem la capitolul "nu". orice zic sau fac si nu ii convine Mirunei, zice "nu". E asa de dulce smile.gif
de exemplu: Mami punem pampers? Nu!!!
Dam ciorapeii? NU!!!
Facem patul? Nu!!!
Si chestii din astea.
Ieri si-a spart buza de jos. Se plimba prin casa cu sticluta in gura. O tineam si de mana, de fapt ma tinea ea pe mine. S-a impiedicat si a cazut. Noroc ca nu si-a rupt vreun dinte.
Fetele va pup. O zi buna. Am ceva treaba ca maine avem petrecere: e ziua lui tati. Asa ca spor la scris.

La multi ani lui tati si petrecere frumoasa!
TIANA28
LA MULTI ANI FERICITI Cristi (tati de Miru)!!!!

Mi-a restartat Toma calcul si am pierdut tot ce am scris doh.gif
Cristina..mai stiu eu o mamica, adica Me, care n-a dormit toata noaptea...cand in sfarsit dormea si Toma nervi.gif Trece si o sa revii la programul normal de somn.
Eu sunt cumva mai bine cu sanatatea..de la perioada asta de stres am avut iarasi mainile pline de basicute...dat cu Advantan si acum sunt crapate pana la sange. Dimineata am chemat Salvarea ptr mama..acum se simte mai bine..asteptam rezultatul la tomografie (e programata luni) si atunci o sa stim mai multe.
sper sa ne auzim cu vesti mai bune!!
Sa aveti un Weekend relaxant!
crysstynatm
QUOTE(TIANA28 @ Feb 19 2011, 01:25 PM) *
LA MULTI ANI FERICITI Cristi (tati de Miru)!!!!

Mi-a restartat Toma calcul si am pierdut tot ce am scris doh.gif
Cristina..mai stiu eu o mamica, adica Me, care n-a dormit toata noaptea...cand in sfarsit dormea si Toma nervi.gif Trece si o sa revii la programul normal de somn.
Eu sunt cumva mai bine cu sanatatea..de la perioada asta de stres am avut iarasi mainile pline de basicute...dat cu Advantan si acum sunt crapate pana la sange. Dimineata am chemat Salvarea ptr mama..acum se simte mai bine..asteptam rezultatul la tomografie (e programata luni) si atunci o sa stim mai multe.
sper sa ne auzim cu vesti mai bune!!
Sa aveti un Weekend relaxant!


Multa sanatate mamei tale, sa dea Dumnezeu sa fie vesti bune!!
Din pacate, minunea n-a durat decat o zi, sau mai bine zis o noapte, azinoapte am fost prezenta la apel la 2 si la 5.
Insa azi nu a dormit DELOC!!! wacko.gif Eu nu stiu ce are fata asta, cand o duc in camera spre patut, incepe sa planga, vrea numai joaca si iar joaca si iar joaca. Tot in picioarele mele a fost azi, n-am putut sa fac nimic, abia am facut niste snitele, si alea in 2 reprize. Insa totul pana la somn, cand ne indreptam incolo...jale. E posibil sa nu mai doarma ziua?
TIANA28
QUOTE(crysstynatm @ Feb 19 2011, 05:38 PM) *
Multa sanatate mamei tale, sa dea Dumnezeu sa fie vesti bune!!
Din pacate, minunea n-a durat decat o zi, sau mai bine zis o noapte, azinoapte am fost prezenta la apel la 2 si la 5.
Insa azi nu a dormit DELOC!!! wacko.gif Eu nu stiu ce are fata asta, cand o duc in camera spre patut, incepe sa planga, vrea numai joaca si iar joaca si iar joaca. Tot in picioarele mele a fost azi, n-am putut sa fac nimic, abia am facut niste snitele, si alea in 2 reprize. Insa totul pana la somn, cand ne indreptam incolo...jale. E posibil sa nu mai doarma ziua?

Cam devreme sa renunte la somnicul de peste zi desi am mai auzit cazuri. Seara la cat adoarme?
Eu am o regula...odata ce am mers la nani nu ne mai jucam, sting lumina (eventual pun lampita cu lumina de veghe), nu mai scot nici un cuvant (chit ca dureaza uneori si o ora pana adoarme), ma bag langa el in patut si asta e...cred ca de plictiseala adoarme. Se mai intampla si sa plece din patut..si-l las..ii dau cu ignore..o data, de 2 ori...de cele mai multe ori se satura si vine singur inapoi..alteori trebuie sa bag, cu parere de rau, tipatul in functiune (asta se intampla rar de tot). Ti-am povestit cam cum e pe la noi poate cine stie ceva ceva o merge si la voi. Succes!
P.S. Toma adoarme numai cu biberonul...cred ca o sa se insoare cu el
muzo
QUOTE(TIANA28 @ Feb 19 2011, 11:08 PM) *
Cam devreme sa renunte la somnicul de peste zi desi am mai auzit cazuri. Seara la cat adoarme?
Eu am o regula...odata ce am mers la nani nu ne mai jucam, sting lumina (eventual pun lampita cu lumina de veghe), nu mai scot nici un cuvant (chit ca dureaza uneori si o ora pana adoarme), ma bag langa el in patut si asta e...cred ca de plictiseala adoarme. Se mai intampla si sa plece din patut..si-l las..ii dau cu ignore..o data, de 2 ori...de cele mai multe ori se satura si vine singur inapoi..alteori trebuie sa bag, cu parere de rau, tipatul in functiune (asta se intampla rar de tot). Ti-am povestit cam cum e pe la noi poate cine stie ceva ceva o merge si la voi. Succes!
P.S. Toma adoarme numai cu biberonul...cred ca o sa se insoare cu el

helau!
de mult n-am mai scris aici...
si eu am auzit de copilasi asa mici care nu mia dorm peste zi. eu cred ca daca ii e somn, fie ca e obo, fi ca s-a obisnuit sa doarma la o anumita ora, va dormi, daca nu, se va fatai pana adoarme.
despre adormitul cu bibe, si biberon peste noapte sa va spun ca am scapat de mult. e drept ca in primele cateva nopti a durat mult, a chiuit, a plans, s-a milogit, dar nu i-am dat decat apa si cum nu i-a placut, a scapat rapid si de suptul inainte d enani. eu eram ingrijorata de carii, plus ca bea doua biberoane, deci juma d litru, dupa ce se punea in pat, deci trebuia sa-l schimb noaptea ca sa nu ne trezim innundati.
acum fac ca tiana. sting tot, ma bag langa el si dureaza intre 5 minute si o ora jumate pana adoarme, in functie de cat de inspirata am fost sa observ cat de somn ii este. dar nu vorbesc cu el, nu il mangai, eventual ma lipesc de el si suflu rar si profund ca si cum as dormi. e contagios smile.gif
el e inca fan tzitzi si ar vrea sa le mangaie si sa le pupe, si daca s-ar putea sa se bage cu totul pe sub tricoul meu sa ajunga la piele, ba mai trage si de pantaloni, asa ca am luat un animal maaaaaare de plus pe care il iau in brate si asa nu mai ajunge gabi la mine, ba s-a si obisnuit sa ia animalul in brate.
dupa ce adoarme pornesc din nou calculatorul si tv si lumina la bucatiare si e si sormea mai stam in povesti cateva ore, dar nu se mai trezeste.
gabi se trezeste la 7 dimineatza, mancam, facem ordine, ne spalam, ne schimbam, pe la 9 jumate iesim vreo 2 3 ore afara, fie vremea cat de rea, exista haine pentru toate felurile de vreme. pe la 12 mancam iar si de multe ori se duce singur in pat, ca nu mia poate de somn, dar musai sa ma duc si eu putin langa el. sper sa scapam si de asta, mai ales acum ca il iubeste pa aiurel smile.gif




altfel, am fost saptamana trecuta in vizita la monica si vladutz, dar am reusit sa formatez cardul dupa ce am descarcat doar o parte din poze, si anume nu alea cu ei sad.gif
foarte fain a fost, desi vladutz nu cred ca e foarte bucuros de oaspeti din astia, teroristi, tiana mai stie cum se poarta gabi in vizita, suficient de sigur pe el sa faca gazda sa se simta amenintata si nesigura smile.gif
ne mai intalnim smile.gif

tiana, ma gandesc la voi cu drag, sper sa fie bine, noi am trecut prin asta cand eram in 7 luni, ma plimbam prin onco cu burta la gura si toata lumea se uita cu jale la mine... brrr la noi a fost bine pana la urma, dar au fost cateva luni grele. va doresc multa sanatate si liniste!

va pupam cu drag!
crysstynatm
QUOTE(TIANA28 @ Feb 19 2011, 11:08 PM) *
Cam devreme sa renunte la somnicul de peste zi desi am mai auzit cazuri. Seara la cat adoarme?
Eu am o regula...odata ce am mers la nani nu ne mai jucam, sting lumina (eventual pun lampita cu lumina de veghe), nu mai scot nici un cuvant (chit ca dureaza uneori si o ora pana adoarme), ma bag langa el in patut si asta e...cred ca de plictiseala adoarme. Se mai intampla si sa plece din patut..si-l las..ii dau cu ignore..o data, de 2 ori...de cele mai multe ori se satura si vine singur inapoi..alteori trebuie sa bag, cu parere de rau, tipatul in functiune (asta se intampla rar de tot). Ti-am povestit cam cum e pe la noi poate cine stie ceva ceva o merge si la voi. Succes!
P.S. Toma adoarme numai cu biberonul...cred ca o sa se insoare cu el


Mai fetelor, ma innebuneste!!
Aseara, dupa o zi nedormita, nu dadea semne de oboseala. Vroia sa plecam, desi afara ploua torential. Am mers pana la vecina (mama), s-a jucat si acolo putin, am venit acasa (ora 22), am pus-o in pat, in 10 sec a adormit, cu biberon.
Azinoapte la 2 trezirea, lapte, la 4 trezirea, lapte, la 6 trezirea......joaca wacko.gif Si de atunci de la 6 (acum e aproape 9)....joaca, joaca, joaca, tras la usa sa plecam, nervi de ce ii dau vesta ipe ea, nervi de ce i-o dau jos, facut soldatei de paine cu unt si castravete, luat numai castravetele si papat, nervi de ce forma nu intra in gaura gresita (joc), maraiala, dau ceai nu vrea, dau lapte vrea ceai, si tot asa, ca simt ca nu mai pot. Mie mi-e un somn de pic, tati e la lucru, vecina inca doarme, afara ploua......
Am incercat aceleasi metode de adormit, problema e ca dupa ce o pun in pat urla si se ridica in picioare si vrea jos. Daca nu o dau jos pune ea piciorul calare peste tablia patului si e in styare sa aterizeze in cap. Lumina aprinsa sau stinsa, nu conteaza, face la fel. Cu mine in pat, la fel.

Nici nu stiu la ce fel de dr sa ma duc, ca pediatrul o consulta sumar si zice ca e ok.
Iar trage de mine.....
crysstynatm
QUOTE(muzo @ Feb 20 2011, 07:57 AM) *
foarte fain a fost, desi vladutz nu cred ca e foarte bucuros de oaspeti din astia, teroristi, tiana mai stie cum se poarta gabi in vizita, suficient de sigur pe el sa faca gazda sa se simta amenintata si nesigura smile.gif
ne mai intalnim smile.gif


Hai si la noi cu teroristul tau ca poate impreuna cu terorista mea se cumintesc reciproc...... rolleyes.gif

denysa81
Fetele va multumesc din suflet pentru urarile adresate sotului. Pupici.

Metoda de adormit la Miru exact aceeasi ca si la Tiana, inclusiv bibi.

Tiana multa sanatate mamei tale si sper sa vii cu vesti bune.

V a pup. O duminica superba. plecam la bulgareala. bananab.gif
denysa81
Am uitat sa-io zic lui Muzo ca are un baiat superb, cuminte si sanatos (asta se vede dupa fatzuca). Se vede ca e bun aerul de munte si o mama plimbareata. pup
mirela77
Tiana te asteptam cu vesti bune...multa sanatate si putere sa treceti peste problemele de sanatate. oFloare1.gif

Cristina imi pare rau sa aud ca Ana Maria nu doarme si te epuizeaza. Incearca sa o scoti inainte de somn cat mai mult la afara la aer. Si alearg-o. Trebuie sa oboseasca. La mine face uneori figuri cand ii e foame....ii dau ceva de papa de obicei inainte de somn, biberon cu lapte, facut intuneric, pus in patul mare langa mine si adormim. Im maxim 15 minute. Eu o sa intreb un medic pe care ma bazez tare mult si care m-a sfatuit de bine. Dar asta maine ca azi nu imi permit sa il deranjez. Si cum zicea si Tiana cand se merge la somn gata cu joaca. Chit ca se mai ridica eu ii dau usor una peste pulpite sau pampers, boceste el acolo jumate de minut insa se intoarce cu spatele la mine si adoarme. Sa nu ma intelegi gresit, nu sunt adepta batailor deloc, insa uneori e rupta din rai...cu masura si usor fara violente exagerate...numai cat sa inteleaga. Asta m-a sfatuit si medicul de care spuneam su a dat roade. E un copil mult mai cuminte de cand am inceput educarea. Mai bine o iei din timp decat sa te chinui mai tarziu ca va fi mai rau. Eu oricum nu prea am cuvant in fata lui, numai tati cand ii spune mai serios ca nu e voie si nu poate face orice vrea asculta. De fapt noi asa am convenit, tati sa fie figura autoritara in fata lui. Insa cand il cearta eu nu il iau in brate sa il pup. Ii spun vezi ca l-ai suparat? Are dreptate. Si il las sa miorlaie in legea lui. Ii trece repede...in 2 minute e iar zambaret.

Denysa, cum ati petrecut???

Muzo, bravoooooo. Am spus eu ca esti o mami super. Poate Monica are poze??? Super cum doarme Gabitu. notworthy.gif


Andri, cum merge sarcina??

Alina, ce fac gemenii tai? Cum te simti?
crysstynatm
QUOTE(mirela77 @ Feb 20 2011, 02:01 PM) *
Tiana te asteptam cu vesti bune...multa sanatate si putere sa treceti peste problemele de sanatate. oFloare1.gif

Cristina imi pare rau sa aud ca Ana Maria nu doarme si te epuizeaza. Incearca sa o scoti inainte de somn cat mai mult la afara la aer. Si alearg-o. Trebuie sa oboseasca. La mine face uneori figuri cand ii e foame....ii dau ceva de papa de obicei inainte de somn, biberon cu lapte, facut intuneric, pus in patul mare langa mine si adormim. Im maxim 15 minute. Eu o sa intreb un medic pe care ma bazez tare mult si care m-a sfatuit de bine. Dar asta maine ca azi nu imi permit sa il deranjez. Si cum zicea si Tiana cand se merge la somn gata cu joaca. Chit ca se mai ridica eu ii dau usor una peste pulpite sau pampers, boceste el acolo jumate de minut insa se intoarce cu spatele la mine si adoarme. Sa nu ma intelegi gresit, nu sunt adepta batailor deloc, insa uneori e rupta din rai...cu masura si usor fara violente exagerate...numai cat sa inteleaga. Asta m-a sfatuit si medicul de care spuneam su a dat roade. E un copil mult mai cuminte de cand am inceput educarea. Mai bine o iei din timp decat sa te chinui mai tarziu ca va fi mai rau. Eu oricum nu prea am cuvant in fata lui, numai tati cand ii spune mai serios ca nu e voie si nu poate face orice vrea asculta. De fapt noi asa am convenit, tati sa fie figura autoritara in fata lui. Insa cand il cearta eu nu il iau in brate sa il pup. Ii spun vezi ca l-ai suparat? Are dreptate. Si il las sa miorlaie in legea lui. Ii trece repede...in 2 minute e iar zambaret.

Denysa, cum ati petrecut???

Muzo, bravoooooo. Am spus eu ca esti o mami super. Poate Monica are poze??? Super cum doarme Gabitu. notworthy.gif
Andri, cum merge sarcina??

Alina, ce fac gemenii tai? Cum te simti?


Mirela, noi niciodata nu ne-am jucat in patut, de cand era mica, patutul era doar pt somn. Acum insa plange si urla urat numai cand o pun acolo, am incercat si cu palmuta la fund dar nu are nici un efect, pur si simplu e isterica. (nu stiu daca exagerez.) Am incercat sa o culc altundeva, fara nici un rezultat. As vrea eu sa fie flamanda, sa ii dau mancare, dar nici cu mancarea nu e prietena.
Partea nasoala e ca tati are un program aiurea la munca, si lipseste cam mult, si atunci cand e acasa daca mai e si Durul, mi-e ca o sa fuga de el, asa ca eu sunt si mama buna si mama rea.
denysa81
QUOTE(crysstynatm @ Feb 20 2011, 02:36 PM) *
Mirela, noi niciodata nu ne-am jucat in patut, de cand era mica, patutul era doar pt somn. Acum insa plange si urla urat numai cand o pun acolo, am incercat si cu palmuta la fund dar nu are nici un efect, pur si simplu e isterica. (nu stiu daca exagerez.) Am incercat sa o culc altundeva, fara nici un rezultat. As vrea eu sa fie flamanda, sa ii dau mancare, dar nici cu mancarea nu e prietena.
Partea nasoala e ca tati are un program aiurea la munca, si lipseste cam mult, si atunci cand e acasa daca mai e si Durul, mi-e ca o sa fuga de el, asa ca eu sunt si mama buna si mama rea.

Imi dau si eu cu parerea. Nu stiu daca e o solutie, dar zic. Sa incerci sa o culci cu tine in pat, tu langa ea, si ea cu bibi cu lapte, suc sau ceai (ce ii place ei). Tu stingi lumina, tv si tot ce ar putea-o atrage, inchizi ochii, o mangai sau o cuprinzi cu mana si poate asa reusesti sa o adormi. noi asa procedam. chiar daca mai incearca ea sa ma ia la vorba, eu nu o bag in seama. si adoarme pana la urma. noi nu mai avem patut. ieri l-am vandut bananab.gif , dar tu poti sa o transferi in patut dupa ce adoarme bine. si noaptea daca se trezeste, poate vrei sa incerci sa o culci cu tine. zic si eu, na, poate poate iese ceva. bafta si asteptam vesti bune
denysa81
QUOTE(mirela77 @ Feb 20 2011, 02:01 PM) *
Denysa, cum ati petrecut???

super. adica pregatire vreo 3 zile, pus masa, strans masa ieri non stop. curatenie inainte si dupa si picat lati aseara. super petrecere. asa imi plac aniversarile. doh.gif bine ca nu am mai avut si astazi musafiri, ca se anuntasera, dar s-au razgandit (socrii ).
monica7305
Buna seara, mamici. Noi am fost pe-afara pacaliti de zapada dar... surpriza... era o flescaiala de mai bine luam barca.... nervi.gif
Ma tot pregatesc de cateva zile sa va spun ca in sfarsit am cunoscut o mamica si un baietel foarte dragi noua, pe Muzo si Gabitu. Desigur ca pana m-am pregatit eu sa scriu, stirea cu care credeam ca o sa va dau pe spate liwlol.gif v-a facut-o cunoscuta Miha....
Ehe, dar eu vin cu pozele.....Pentru mine a fost main event-ul saptamanii. Si chiar daca Miha zice de Gabitu ca e un terorist sa n-o credeti. E un baietel super simpatic, mie mi s-a parut foarte cuminte, vesel, visul oricarei mamici tzuc.gif . Vladut desigur mai salbatic dar pe ansamblu eu zic ca s-au inteles bine, de fapt nu au avut nimic unul cu altul doar ca Vladut era calare pe mine cum ieseam din camera si ma matataia de numa'. Oricum, asa cum am spus, a fost evenimentul saptamanii, pe care il asteptam de mult si care speram sa se mai repete.
Si acum poze,











muzo
QUOTE(monica7305 @ Feb 20 2011, 07:53 PM) *
Buna seara, mamici. Noi am fost pe-afara pacaliti de zapada dar... surpriza... era o flescaiala de mai bine luam barca.... nervi.gif
Ma tot pregatesc de cateva zile sa va spun ca in sfarsit am cunoscut o mamica si un baietel foarte dragi noua, pe Muzo si Gabitu. Desigur ca pana m-am pregatit eu sa scriu, stirea cu care credeam ca o sa va dau pe spate liwlol.gif v-a facut-o cunoscuta Miha....
Ehe, dar eu vin cu pozele.....Pentru mine a fost main event-ul saptamanii. Si chiar daca Miha zice de Gabitu ca e un terorist sa n-o credeti. E un baietel super simpatic, mie mi s-a parut foarte cuminte, vesel, visul oricarei mamici tzuc.gif . Vladut desigur mai salbatic dar pe ansamblu eu zic ca s-au inteles bine, de fapt nu au avut nimic unul cu altul doar ca Vladut era calare pe mine cum ieseam din camera si ma matataia de numa'. Oricum, asa cum am spus, a fost evenimentul saptamanii, pe care il asteptam de mult si care speram sa se mai repete.
Si acum poze,



hihi smile.gif acum trebuie sa ne intalnim sa-mi dai inapoi pozele smile.gif
si noi am iesit ieri pe zloata smile.gif am scris la iunie:

QUOTE(muzo @ Feb 20 2011, 09:56 PM) *
no, salut!

noi am iesit sa udam schiurile. le-am udat bine, ca era cam moina si cam fleasca, alta data o fi mai bine. a fost distractiv, oricum smile.gif









va pupam!


crysstyna, voi ce faceti cand iesiti afara? daca e sanatoasa, ar rtebui sa adoarma cand e obosita. pe de alta aprte, daca ar fi bolnava, n-ar avea atata energie cum povestesti tu.
eu il cam pedepsesc pe gabi cand face chestii despre care e clar ca sunt interzise ( musca, arunca, apasa pe butoane, se scalda in oalele mitzului) si functioneaza. la mine in casa nu prea are loc sa se desfasoare, dar il scot afara fara carucior (ca nu am) si il las sa alerge, jucam fotbal, il las sa se catere pe tobogane, sa s edea pana nu mia poate (chiar daca se face ca porcul). voi aveti la timi si parcuri faine.

eu cred ca e pacat de sufletelul lor sa incercam sa-i dresam cu puterea celui mai tare. in fond deocamdata suntem mai isteti decat ei, ar trebui sa putem sa intelegem ce se intampla cu ei si sa gasim solutii care pot fi faine si constructive. ei nu stiu inca pe ce lume se afla, noi ar trbui sa stim.

eu una nu vreau copilul meu sa stie de frica celui cu mai multe kilograme, fie ele muschi sau sunca, de fapt as vrea sa nu-i fie frica de nimic daca s-ar putea. sa fie prudent si sa anticipeze consecintele, da. pentru asta trebuie reguli clare si simple si povesti, explicatii si jocuri de simulare.

eu am trecut printr-o perioada cand imi venea sa-mi carpesc copilul, dar nu era vina lui, eram eu prea varza. solutia era ca "inchideam o usa intre noi" sa ne calmam , mai ales eu. intre timp a devenit suficient "coltul" .

ah, cat am mai povestit smile.gif

va pupam!
denysa81
QUOTE(monica7305 @ Feb 20 2011, 07:53 PM) *
Buna seara, mamici. Noi am fost pe-afara pacaliti de zapada dar... surpriza... era o flescaiala de mai bine luam barca.... nervi.gif
Ma tot pregatesc de cateva zile sa va spun ca in sfarsit am cunoscut o mamica si un baietel foarte dragi noua, pe Muzo si Gabitu. Desigur ca pana m-am pregatit eu sa scriu, stirea cu care credeam ca o sa va dau pe spate liwlol.gif v-a facut-o cunoscuta Miha....
Ehe, dar eu vin cu pozele.....Pentru mine a fost main event-ul saptamanii. Si chiar daca Miha zice de Gabitu ca e un terorist sa n-o credeti. E un baietel super simpatic, mie mi s-a parut foarte cuminte, vesel, visul oricarei mamici tzuc.gif . Vladut desigur mai salbatic dar pe ansamblu eu zic ca s-au inteles bine, de fapt nu au avut nimic unul cu altul doar ca Vladut era calare pe mine cum ieseam din camera si ma matataia de numa'. Oricum, asa cum am spus, a fost evenimentul saptamanii, pe care il asteptam de mult si care speram sa se mai repete.
Si acum poze,












si uite asa il mai vedem si noi pe Vlad la ochisori. ma bucur pentru voi ca va puteti intalni.

Muzo am vazut pozele. Sunteti super. si sper sa ajungi vreodata si la Suceava biggrin.gif
muzo
QUOTE(denysa81 @ Feb 21 2011, 09:45 AM) *
si uite asa il mai vedem si noi pe Vlad la ochisori. ma bucur pentru voi ca va puteti intalni.

Muzo am vazut pozele. Sunteti super. si sper sa ajungi vreodata si la Suceava biggrin.gif

a fost muzo la suceava smile.gif
sper sa mai ajunga
denysa81
QUOTE(muzo @ Feb 21 2011, 10:02 AM) *
a fost muzo la suceava smile.gif
sper sa mai ajunga

si n-ai dat nici un semn. cu mine nu vrea sa se3 intalneasca nimeni?! crybaby.gif
muzo
QUOTE(denysa81 @ Feb 21 2011, 10:06 AM) *
si n-ai dat nici un semn. cu mine nu vrea sa se3 intalneasca nimeni?! crybaby.gif

acum trei ani am fost biggrin.gif
denysa81
QUOTE(muzo @ Feb 21 2011, 10:07 AM) *
acum trei ani am fost biggrin.gif

aha... m-am mai linistit smile.gif te mai asteptam.
monica7305
QUOTE(muzo @ Feb 21 2011, 09:37 AM) *
hihi smile.gif acum trebuie sa ne intalnim sa-mi dai inapoi pozele smile.gif
si noi am iesit ieri pe zloata smile.gif am scris la iunie:
crysstyna, voi ce faceti cand iesiti afara? daca e sanatoasa, ar rtebui sa adoarma cand e obosita. pe de alta aprte, daca ar fi bolnava, n-ar avea atata energie cum povestesti tu.
eu il cam pedepsesc pe gabi cand face chestii despre care e clar ca sunt interzise ( musca, arunca, apasa pe butoane, se scalda in oalele mitzului) si functioneaza. la mine in casa nu prea are loc sa se desfasoare, dar il scot afara fara carucior (ca nu am) si il las sa alerge, jucam fotbal, il las sa se catere pe tobogane, sa s edea pana nu mia poate (chiar daca se face ca porcul). voi aveti la timi si parcuri faine.

eu cred ca e pacat de sufletelul lor sa incercam sa-i dresam cu puterea celui mai tare. in fond deocamdata suntem mai isteti decat ei, ar trebui sa putem sa intelegem ce se intampla cu ei si sa gasim solutii care pot fi faine si constructive. ei nu stiu inca pe ce lume se afla, noi ar trbui sa stim.

eu una nu vreau copilul meu sa stie de frica celui cu mai multe kilograme, fie ele muschi sau sunca, de fapt as vrea sa nu-i fie frica de nimic daca s-ar putea. sa fie prudent si sa anticipeze consecintele, da. pentru asta trebuie reguli clare si simple si povesti, explicatii si jocuri de simulare.

eu am trecut printr-o perioada cand imi venea sa-mi carpesc copilul, dar nu era vina lui, eram eu prea varza. solutia era ca "inchideam o usa intre noi" sa ne calmam , mai ales eu. intre timp a devenit suficient "coltul" .

ah, cat am mai povestit smile.gif

va pupam!

Oricand si sa mai facem altele. Stii tu..si-alta data, si-alta data o s-o facem si mai.....bine. Poate se mai imblanzeste si copilul meu.....
Daca eu mai am indoieli in privinta viitorului lui Vlad, Cu Gabi nu cred ca esti in dilema. Eu il vad un explorator celebru, un luptator, un temerar care sa urce pana si pe Everest. eusa_clap.gif
crysstynatm
Mamici, ulei de peste dati la copii?
muzo
QUOTE(crysstynatm @ Feb 21 2011, 11:09 AM) *
Mamici, ulei de peste dati la copii?

pentru vitamina d inca ii dau vigantol
alte picaturi sau capsule nu prea i-as da
peste ii dau foarte des, legumele i le pun crude in sucul de fructe si il tin cat de mult afara, ar trebui sa fie suficient
alina16carmen
hai ca mai dau si eu un semn de viata. nu am reusit inca sa va citesc. sper sa ma lase daria dupa ce postez.
vineri am fost la control si dna dr a spus: "Ura! Super! totul e ok!" Stateam cu frica ca ma va interna din nou. mai merg peste 2 sapt.
au inceput si la mine durerile acela urate dintre picioare. parca ma despic in doua.si in plus de vreo luna am si contractiile Braxton Hicks. parca sunt mai nasoale ca la prima sarcina. si mi se par si mai dese.
la calculator imi e din ce in ce mai greu sa stau, pt ca e tare incomod. mi-ar fi trebuit un laptop, dar de unde...
Cu bagajul de spital sunt aproape gata. mai am de luat apa plata la 0,5 l, ceai de lactatie si vata, ca la farmacie nu avea din aia buna. cu asta trebuie sa ma grabesc sa am timp sa imi fac tampoane din acelea de care zicea Lore. mi-am facut eu cateva, dar nu sunt suficiente.
daria e pe zi ce trece mai intelgatoare. doarme mult mai bine. in sfarsit sunt si eu odihnita. si de papat papa bine. de aia ma tot gandesc ca poate au gresit analizele. in martie le repetam
a inceput sa mai rupa si ea cate un cuvant: apa, nenenene (repeta de mai multe ori silaba ne), facnd referire si la femei si la barbati. si eu si tati tot nene suntem in poze. ori nu ne recunoaste ori asa considera ea. cere apa, cand ii e sete si face "mneam-mneam-mneam" si plescaie din gurita cand ii e foame.asta e super pt ca asa iid au sa pape cand ii e foame, nu la program.
ii plac f mult pliantele. cand ajung la farmacie imi umplu geanta cu ele. bineinteles ca le rasfoeiste si le mai si rupe. eu le strang, ea in jumate de ora iar deschide dulapul si le scoate si le studiaza iar, de parca le-ar vedea prima oara.are ocupatie cu ele.
e tot mai dragostoasa. ma gandeam ca daca nu va mai suge la tzatzi nu ma va mai iubi atat de mult. se joaca ea ce se joaca si deoata vine spre mine cu bratele deschise si zambind. ne strangem una pe alta in brate si eu o iau pupaceala si tare ii mai place. acum da si ea pup, dar doar mie si lui tati. f rar da si altcuiva.
timpul trece f greu.abia astept sa am vreo 33-34 de sapt si sa stau mai linistita.
mai scriu mai tarziu sa va citesc si eu
alina16carmen
QUOTE(TIANA28 @ Feb 16 2011, 05:50 PM) *
gata! am reusit si eu intr-un final sa ajung la calc doh.gif

Alina, mult putere si rabdare tzuc.gif
Lucia...super pozele..vad ca la voi e o zapadaaaa! printre activitatile voastre (de fapt ale lui Lukas) am regasit multe dintre nazbatiile lui Toma...sanatosi sa fim notworthy.gif

si cateva poze cu noi
fata de ingeras care habar n-are de ce il cearta mami rolleyes.gif


patutul unde mai adoarme si tati (inaintea baiatului)..minunea s-a intamplat doar o singura data si am imortalizat-o.....si mai frecvent mami liwlol.gif


in parc la joaca (noi am iesit in fiecare zi fie ploaie fie vant)





tomitza e un dulce. ai un baietel tare frumusel Tiana! sa-ti traiasca!
alina16carmen
QUOTE(mirela77 @ Feb 11 2011, 04:09 PM) *
Cum am promis...poze de la bunici:











Cristina si noi am avut asa o perioada acum vreo doua luni de plangea pana suspina saracul. Acum nu...plnage putin si ii trece.

alt baietel scump! ce frumos mananca el singurel. e f educat! sa te bucuri de el mirela!
alina16carmen
QUOTE(muzo @ Feb 20 2011, 09:57 AM) *
helau!
de mult n-am mai scris aici...
si eu am auzit de copilasi asa mici care nu mia dorm peste zi. eu cred ca daca ii e somn, fie ca e obo, fi ca s-a obisnuit sa doarma la o anumita ora, va dormi, daca nu, se va fatai pana adoarme.
despre adormitul cu bibe, si biberon peste noapte sa va spun ca am scapat de mult. e drept ca in primele cateva nopti a durat mult, a chiuit, a plans, s-a milogit, dar nu i-am dat decat apa si cum nu i-a placut, a scapat rapid si de suptul inainte d enani. eu eram ingrijorata de carii, plus ca bea doua biberoane, deci juma d litru, dupa ce se punea in pat, deci trebuia sa-l schimb noaptea ca sa nu ne trezim innundati.
acum fac ca tiana. sting tot, ma bag langa el si dureaza intre 5 minute si o ora jumate pana adoarme, in functie de cat de inspirata am fost sa observ cat de somn ii este. dar nu vorbesc cu el, nu il mangai, eventual ma lipesc de el si suflu rar si profund ca si cum as dormi. e contagios smile.gif
el e inca fan tzitzi si ar vrea sa le mangaie si sa le pupe, si daca s-ar putea sa se bage cu totul pe sub tricoul meu sa ajunga la piele, ba mai trage si de pantaloni, asa ca am luat un animal maaaaaare de plus pe care il iau in brate si asa nu mai ajunge gabi la mine, ba s-a si obisnuit sa ia animalul in brate.
dupa ce adoarme pornesc din nou calculatorul si tv si lumina la bucatiare si e si sormea mai stam in povesti cateva ore, dar nu se mai trezeste.
gabi se trezeste la 7 dimineatza, mancam, facem ordine, ne spalam, ne schimbam, pe la 9 jumate iesim vreo 2 3 ore afara, fie vremea cat de rea, exista haine pentru toate felurile de vreme. pe la 12 mancam iar si de multe ori se duce singur in pat, ca nu mia poate de somn, dar musai sa ma duc si eu putin langa el. sper sa scapam si de asta, mai ales acum ca il iubeste pa aiurel smile.gif




altfel, am fost saptamana trecuta in vizita la monica si vladutz, dar am reusit sa formatez cardul dupa ce am descarcat doar o parte din poze, si anume nu alea cu ei sad.gif
foarte fain a fost, desi vladutz nu cred ca e foarte bucuros de oaspeti din astia, teroristi, tiana mai stie cum se poarta gabi in vizita, suficient de sigur pe el sa faca gazda sa se simta amenintata si nesigura smile.gif
ne mai intalnim smile.gif

tiana, ma gandesc la voi cu drag, sper sa fie bine, noi am trecut prin asta cand eram in 7 luni, ma plimbam prin onco cu burta la gura si toata lumea se uita cu jale la mine... brrr la noi a fost bine pana la urma, dar au fost cateva luni grele. va doresc multa sanatate si liniste!

va pupam cu drag!

ce frumos doarme gabi cu motanul langa el! si fiecare cu jucaria lui, ca altfel nu se putea. tare dragalas!
alina16carmen
QUOTE(monica7305 @ Feb 19 2011, 01:49 PM) *
Cum de i-ai facut analize? La recomandarea medicului sau asa ti-a venit tie? intreb pentru ca si eu vreau sa solicit niste analize pentru Vlad din cauza ca de ceva vreme nu mai bea lapte si ma gandeam ca atunci cand voi merge la control cu el sa cer sa-mi faca si niste analize asa sa stau eu linistita. Si cum ai procedat cand i-a luat sange? Te-ai dus dimineata pe nemancate sau cum?
Sper ca esti bine si tu si copilasii, te pupam, rabdare ca trece.......
Foarte misto pozele, Lukas e printre preferatii mei cu falcutele lui dragalase.... tzuc.gif
Tomita, ne-a fost dor de tine, la fel de frumos cum te stiam. Tiana, cum te mai simti?
La multi ani lui tati si petrecere frumoasa!

tot din cauza ca nu bea lapte i-am facut si eu analizele.desi demult ma tot tin sa i le fac, asa pt linistea mea. acum m-am hotarat si in sfarsit am reusit. da, pe nemancate am dus-o la analize. e bine sa o duci intr-un loc unde asistentele sunt experimentate sa ia snage la copii, ca altfel ti-l inteapa de mai multe ori. noi am avut noroc, ca am mers la spitalul de pediatrie si am dat peste o doamna f draguta si a intepat-o doar o data. sotul a tinut-. mai era si o asistenta care o ajuta pe cea care lua sange. eu eram pe hol cu degetele in urechi sa nu o aud, dar tot am auzit-o. i-a facut si urocultura si examneul coproparazitologic. la astea a iesit ok. nu are nimic.
sunt bine. mersi.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.