Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Iulie 2009
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2009
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236
magGda
Mie nu mai mi-e pofta de nimic, mananc doar asa ca trebuie si ca iau vitamine. NU prea mai imi este foame. Sper sa nu o afecteze pe bebelina.. Sa consume si ea din rezervele mele. Am observat chiar ca am mai scazut la cantar, chiar daca burta a mai crescut... Sper sa nu fie nici o problema si sa fim in regula. Joi ajung la control, de data asta va fi control pe masa, sa ne vada colul.. Doamne ajuta!
pogos
la multi ani Laura!!!

imi pare rau ca ai dureri de burta. eu am fost joi la control si mi-a gasit colul moale si scurtat. asa simteam si eu ca si tine. ma durea in josul burtii ca si cum bagai niste cutite. asta cand mergeam, dar ajunsesera vineri sa ma doara si cand stateamjos. chiar am fost cu Ana in parc si n-am putut sa stu pe banca, asa ca n-am apucat sa stau cu copilul nici 20 de min in parc.
mie joi mi-a dat tratament cu utrogestan, 2 dimineata si 2 seara si 3 nospa pe zi. de ieri mi-e putin mai bine. ma mai doare uneori, dar sa zic de 2 ori pe zi. mi-a ajutat ce tratament mi-a dat. problema este ca eu nu pot sa stu in pat toata ziua. doar noaptea si eventual la pranz cand doarme Ana.
dar daca stai in pat si nu te doare, nu-i nici o problema. si e posibil ca sa nu mai ai picioarele umflate tocmai ca te odihnesti mai mult.
mlaura
QUOTE(pogos @ Jun 16 2009, 07:30 PM) *
la multi ani Laura!!!

imi pare rau ca ai dureri de burta. eu am fost joi la control si mi-a gasit colul moale si scurtat. asa simteam si eu ca si tine. ma durea in josul burtii ca si cum bagai niste cutite. asta cand mergeam, dar ajunsesera vineri sa ma doara si cand stateamjos. chiar am fost cu Ana in parc si n-am putut sa stu pe banca, asa ca n-am apucat sa stau cu copilul nici 20 de min in parc.
mie joi mi-a dat tratament cu utrogestan, 2 dimineata si 2 seara si 3 nospa pe zi. de ieri mi-e putin mai bine. ma mai doare uneori, dar sa zic de 2 ori pe zi. mi-a ajutat ce tratament mi-a dat. problema este ca eu nu pot sa stu in pat toata ziua. doar noaptea si eventual la pranz cand doarme Ana.
dar daca stai in pat si nu te doare, nu-i nici o problema. si e posibil ca sa nu mai ai picioarele umflate tocmai ca te odihnesti mai mult.


durerile mele sunt asemanatoare ca cele la ciclu, sau ca atunci cand racesti la ovare.... oricum, cand stau intinsta pe partea stanga nu ma mai am dureri....burtica este inca bombata... poate s-a lasat, dar f putin, nu e nimic vizibil...
multumesc mult pt raspuns si imi pare bine ca iti face bine tratamentul, sper sa nu ajung si eu sa iau iar utrogestan ca ma simteam rau de la ele
pup hug.gif
kmy81
Mie nu mi-a intrerupt tratamentul cu utrogestan toata sarcina. Dureri... multumesc lui D-zeu nu am avut decat foarte rar si asta probabil din cauza traamentului. Chiar m-a ajutat asa ca daca va doare burta spuneti doctorului nu stati sa suferiti pentru ca stiu sigur ca durerile astea va fac sa intrati putin si in panica tzuc.gif
Multa sanatate si aveti grija de voi si de bebici!
TIANA28
Fetelor tocmai am venit de la medic si totul este ok nanner.gif Bebe are 3,2 kg si daca sta pana la termen se va face cam de 4. Eu nu dau nici un semn cum ca ar fi sa nasc, colul e lung.. cel putin deocamdata. Si eu am dureri de burta si uneori destul de mari.. sunt ca la ciclu dar mi-a spus ca sunt perfect normale acum. Mi-a zis ca durerile adevarate de nastere nu mai cedeaza la No-spa si sunt regulate. Am intrebat si de baita in mare si am liber super.gif.... numai sa se incalzeasca apa. In rest a spus ca daca nu mi se rupe apa sau nu am dureri regulate ne vedem pe 5 iulie. Problema la bebe al meu ar fi ca deja are capul cam maricel.. 9.5 cm unsure.gif.. dar vedem noi cum om trrece si peste asta
Vick24
LA MULTI ANI FERICITI Mlaura !


Avem si noi maine control la doctor cu urcat pe masa si verificare de col..abia astept ca de la 21 sapt. nu s-a mai uitat nimeni acolo..si n-am nici o idee daca e moale, scurtat sa lung...Adevarul e ca am si eu dureri, aseara am umblat prin magazine si intr-un final am ajuns ca nu puteam face 2 pasi de amortit ce era toata burta si m-a ajutat sotul de subsuori ma spijinea sa merg pina la masina. Am zis ca Gata cu umblatul crybaby.gif ...de zi inainte se va duce el sa cumpere ce mai trebuie la Bebe...asa e daca nu m-a ascultat sa luam mai dinainte de toate.
Va Pup si venim maine cu alte noutati de la medic. oFloare.gif
Leelee
La multi ani, Laura! occasion.gif
dariamidan
QUOTE(TIANA28 @ Jun 16 2009, 09:56 PM) *
Fetelor tocmai am venit de la medic si totul este ok nanner.gif Bebe are 3,2 kg si daca sta pana la termen se va face cam de 4. Eu nu dau nici un semn cum ca ar fi sa nasc, colul e lung.. cel putin deocamdata. Si eu am dureri de burta si uneori destul de mari.. sunt ca la ciclu dar mi-a spus ca sunt perfect normale acum. Mi-a zis ca durerile adevarate de nastere nu mai cedeaza la No-spa si sunt regulate. Am intrebat si de baita in mare si am liber super.gif .... numai sa se incalzeasca apa. In rest a spus ca daca nu mi se rupe apa sau nu am dureri regulate ne vedem pe 5 iulie. Problema la bebe al meu ar fi ca deja are capul cam maricel.. 9.5 cm unsure.gif .. dar vedem noi cum om trrece si peste asta


asa a avut si al meu la eco si ne speriasem dar problema a fost alta, la mine nu s-a intors bebe, a fost pelvian si a avut si esarfa de cordon deci nicio sansa sa se fi intors vreodata si cand l-am nascut avea caputul mai tuguiat la spate.M-am speriat rau cand l-am vazut dar m-am linistit repede ca mi-a spus pediatrul ca se datoreaza faptului ca nu s-a intors in burtica.Mi-a recomandat sa-l culc pe spate si acum la aproape o luna are un caput frumusel cu fruntea inalta.
dariamidan
QUOTE(mlaura @ Jun 16 2009, 07:55 PM) *
durerile mele sunt asemanatoare ca cele la ciclu, sau ca atunci cand racesti la ovare.... oricum, cand stau intinsta pe partea stanga nu ma mai am dureri....burtica este inca bombata... poate s-a lasat, dar f putin, nu e nimic vizibil...
multumesc mult pt raspuns si imi pare bine ca iti face bine tratamentul, sper sa nu ajung si eu sa iau iar utrogestan ca ma simteam rau de la ele
pup hug.gif



Laurasule, iti doresc multa sanatate, fericire si implinirea tuturor dorintelor tale, nastere usoara si un bebe sanatos si frumos alaturi de un sincer La Multi Ani !!!
TIANA28
QUOTE(dariamidan @ Jun 16 2009, 11:01 PM) *
asa a avut si al meu la eco si ne speriasem dar problema a fost alta, la mine nu s-a intors bebe, a fost pelvian si a avut si esarfa de cordon deci nicio sansa sa se fi intors vreodata si cand l-am nascut avea caputul mai tuguiat la spate.M-am speriat rau cand l-am vazut dar m-am linistit repede ca mi-a spus pediatrul ca se datoreaza faptului ca nu s-a intors in burtica.Mi-a recomandat sa-l culc pe spate si acum la aproape o luna are un caput frumusel cu fruntea inalta.

Mersi mult de raspuns tzuc.gif Ma gandesc ca o sa iasa sarcutu cu capul tuguiat cum a patit si o cunostinta de-a noastra. Problema e ca eu vreau sa nasc natural, e perfect pozitionat numai ca nu da semne ca ar vrea afara.. asa ca pana la termen cred ca o sa-i depaseasca capul 10 cm. Seamana cu mine ca si eu am fost la fel de capatanoasa si pletoasa laugh.gif
AA.. si am uitat .. cum eu le citesc tot timpul si pe mamicile de iunie am vazut ca te interesai de vremea la malul marii. azi a fost tare frumos temperatura ok..placut .. numai ca pe seara acum s-a pus pe o vijelie.. un vant puternic...Nu stiu daca o sa tina sau cat oricum pana in week-end mai e destul
stefyangro
QUOTE(dariamidan @ Jun 16 2009, 11:01 PM) *
asa a avut si al meu la eco si ne speriasem dar problema a fost alta, la mine nu s-a intors bebe, a fost pelvian si a avut si esarfa de cordon deci nicio sansa sa se fi intors vreodata si cand l-am nascut avea caputul mai tuguiat la spate.M-am speriat rau cand l-am vazut dar m-am linistit repede ca mi-a spus pediatrul ca se datoreaza faptului ca nu s-a intors in burtica.Mi-a recomandat sa-l culc pe spate si acum la aproape o luna are un caput frumusel cu fruntea inalta.


Si cum ai nascut daria, natural sau cezariana?
Intreb pentru ca la morfologie si fata mea avea esarfa si sper sa nu am probleme de la asta.
alexutu
Neata burtici,
In primul rand vreau sa-i urez Laurei "La multi ani!", nastere usoara si un bebe sanatos!
In legatura cu esarfa bebelinei vreau sa va zic ca si al meu avea sapt trecuta cordonul infasurat in jurul gatului de 3 ori, dar mi-a zis doctorul ca se poate intoarce, asa ca sa stau linistita...la mine stresul cel mare este cu lichidul in exces si placenta cu calcificari...ma dispera...citesc zilnic pe net de ce si cum, dar tot nu ma pot linisti...pb la mine este ca mai si fumez si din cauza ca sunt stresata imi vine sa fumez mai mult.M-au apucat niste temeri de nu va pot spune...parca nu mai trece o data timpul asta...sa-l vad pe bebe ca e bine si sanatos...In rest, acum dorm si eu noaptea e adevarat ca ma sucesc de pe o parte pe alta dar macar nu ma mai trezesc de 3-4 ori pe noapte sa merg la toaleta, doar sa-mi schiimb pozitia ca amortesc.Ieri chiar m-am intalnit cu cineva si mi-a zis ca mi s-a lasat burtica...dureri am numai daca merg pe jos, adica nu pot merge mai mult de 10-15 minute ca am impresia ca bb vrea sa iasa...dar ma linistesc cum ajung acasa...
Va pupicesc pe toate!
mlaura
QUOTE(Vick24 @ Jun 16 2009, 10:04 PM) *
LA MULTI ANI FERICITI Mlaura !


Avem si noi maine control la doctor cu urcat pe masa si verificare de col..abia astept ca de la 21 sapt. nu s-a mai uitat nimeni acolo..si n-am nici o idee daca e moale, scurtat sa lung...Adevarul e ca am si eu dureri, aseara am umblat prin magazine si intr-un final am ajuns ca nu puteam face 2 pasi de amortit ce era toata burta si m-a ajutat sotul de subsuori ma spijinea sa merg pina la masina. Am zis ca Gata cu umblatul crybaby.gif ...de zi inainte se va duce el sa cumpere ce mai trebuie la Bebe...asa e daca nu m-a ascultat sa luam mai dinainte de toate.
Va Pup si venim maine cu alte noutati de la medic. oFloare.gif


multumesc mult, multa bafta la doctor si te asteptam cu vesti bune floare2.gif
mlaura
QUOTE(alexutu @ Jun 17 2009, 11:12 AM) *
Neata burtici,
In primul rand vreau sa-i urez Laurei "La multi ani!", nastere usoara si un bebe sanatos!
In legatura cu esarfa bebelinei vreau sa va zic ca si al meu avea sapt trecuta cordonul infasurat in jurul gatului de 3 ori, dar mi-a zis doctorul ca se poate intoarce, asa ca sa stau linistita...la mine stresul cel mare este cu lichidul in exces si placenta cu calcificari...ma dispera...citesc zilnic pe net de ce si cum, dar tot nu ma pot linisti...pb la mine este ca mai si fumez si din cauza ca sunt stresata imi vine sa fumez mai mult.M-au apucat niste temeri de nu va pot spune...parca nu mai trece o data timpul asta...sa-l vad pe bebe ca e bine si sanatos...In rest, acum dorm si eu noaptea e adevarat ca ma sucesc de pe o parte pe alta dar macar nu ma mai trezesc de 3-4 ori pe noapte sa merg la toaleta, doar sa-mi schiimb pozitia ca amortesc.Ieri chiar m-am intalnit cu cineva si mi-a zis ca mi s-a lasat burtica...dureri am numai daca merg pe jos, adica nu pot merge mai mult de 10-15 minute ca am impresia ca bb vrea sa iasa...dar ma linistesc cum ajung acasa...
Va pupicesc pe toate!

multumesc mult alexutu! incearca sa te linistesti, si la mine la ultimul eco mi-a spus doctorul ca am calcefieri, dar ca e normal in ultimul trimestru sa apara, asa ca nu mi-am facut griji. incearca sa fumezi cat mai putin si sa fi mai optimista, mai avem fff putin si ne vedem comorile biggrin.gif
mlaura
QUOTE(Leelee @ Jun 16 2009, 10:49 PM) *
La multi ani, Laura! occasion.gif


multumesc mult leelee tzuc.gif
mlaura
QUOTE(dariamidan @ Jun 16 2009, 11:03 PM) *
Laurasule, iti doresc multa sanatate, fericire si implinirea tuturor dorintelor tale, nastere usoara si un bebe sanatos si frumos alaturi de un sincer La Multi Ani !!!


multumesc mult daria! am citit povestea nasterii lui surubel si m-a impresionat foarte tare, chiar am plans putin de emotii. a meritat totul, ai un copil frumos ca un ingeras partners.gif
ramonapop
Salut burtici!!!!
si la multi ani !!!
am citit zi intreaga pe forum, ca nu am mai intrat demult..
am intrat si eu in concediu de o saptamana si m-am ocupat cu tot felul de chestii
zugravit...camera lu bebe... bagajele..etc
sotul meu este disperat, de ieseam mai repede in concediu.... schimbam tot in casa... ca deh tre sa am ocupatie sa
nu ma plictisesc
ideea e ca mai am 10 zile si nasc...cu cezariana...si no sa mai fiu mamica de iulie ci de iunie...
Va doresc din tot sufletul sanatate, nastere usoara si bebei frumosi! jucaus.gif 9704.gif
Va pupic! trandafir.gif

alina2478
floare2.gif
QUOTE(mlaura @ Jun 17 2009, 01:32 PM) *
multumesc mult daria! am citit povestea nasterii lui surubel si m-a impresionat foarte tare, chiar am plans putin de emotii. a meritat totul, ai un copil frumos ca un ingeras partners.gif

LA MULTI ANI, LAURA!!! floare2.gif
nastere usoara si un bebel vioi si sanatos!

imi pare rau ca nu am mai apucat sa intru pana astazi, am fost tareee ocupata...de cand stau acasa in prenatal, de la 1 iunie, gasesc in fiecare zi ceva de facut

astazi am reluat din urma toate insemnarile voastre si ma bucur sa constat ca toate mamicile si toti bebeii sunt absolut ok!!!! bananab.gif

si noi suntem k, de cand am intrat in prenatal, in fiecare weekend calatorim mult in afara Bucurestiului
as fi vrut si un pic de mare dar cum sunt in sapt 35 imi e parca deja un pic cam teama de un drum atat de lung... rolleyes.gif

mateiut e k, l-a vazut dl dr aseara, tr sa mai facem sapt viitoare inca o echo dopller, iar peste 2 sapt imi recolteaza probe ptr analiza streptococuli B..care sper sa iasa KKKKK!!!

in rest ac prob ca si al voi: maini, picioare umflate, mers greoi, somn intrerupt de 2-3-4 ori pe noapte....mai ales noaptea trecuta a fost fff cald in Bucuresti...

apropos de garmastan aveti idee dc se foloseste si inainte de nastere?!

daaap, si eu cred ca voi opta ptr Sanosan: de la ei am fol si crema ptr burtica contra vergeturilor pe timpul sarcinii!
in schimb nu am facut nici o achizitie ptr mateiut:ne pregatim de o sesiune fulger de cumparaturi: patut, carucior, saltea(relaxa cred), cadita, dulapior ptr hainute..

am cumparat totusi cevaaa: termometru cu varf flexibil si termometru ptr cadita..fff ieftine de la PRIMII PASI!!

va poop pe toate si pe toti bebeii si mai vb!!

alina&matei mihai

dariamidan
QUOTE(stefyangro @ Jun 17 2009, 12:33 AM) *
Si cum ai nascut daria, natural sau cezariana?
Intreb pentru ca la morfologie si fata mea avea esarfa si sper sa nu am probleme de la asta.



eu am nascut prin cezariana, nu se putea sa nasc normal si daca as fi vrut, desi nu am vrut nicio clipa. rolleyes.gif
dariamidan
QUOTE(mlaura @ Jun 17 2009, 01:32 PM) *
multumesc mult daria! am citit povestea nasterii lui surubel si m-a impresionat foarte tare, chiar am plans putin de emotii. a meritat totul, ai un copil frumos ca un ingeras partners.gif



Lauras la o luna de la operatie nu mai am nimic, am uitat si greul sarcinii ( desi la mine a fost horror toata povestea sarcinii ) si cand ma uit la comoara mea nu-mi mai trebuie nimic.asa o sa fiti si voi toate ! oFloare.gif
dariamidan
QUOTE(alexutu @ Jun 17 2009, 11:12 AM) *
Neata burtici,
In primul rand vreau sa-i urez Laurei "La multi ani!", nastere usoara si un bebe sanatos!
In legatura cu esarfa bebelinei vreau sa va zic ca si al meu avea sapt trecuta cordonul infasurat in jurul gatului de 3 ori, dar mi-a zis doctorul ca se poate intoarce, asa ca sa stau linistita...la mine stresul cel mare este cu lichidul in exces si placenta cu calcificari...ma dispera...citesc zilnic pe net de ce si cum, dar tot nu ma pot linisti...pb la mine este ca mai si fumez si din cauza ca sunt stresata imi vine sa fumez mai mult.M-au apucat niste temeri de nu va pot spune...parca nu mai trece o data timpul asta...sa-l vad pe bebe ca e bine si sanatos...In rest, acum dorm si eu noaptea e adevarat ca ma sucesc de pe o parte pe alta dar macar nu ma mai trezesc de 3-4 ori pe noapte sa merg la toaleta, doar sa-mi schiimb pozitia ca amortesc.Ieri chiar m-am intalnit cu cineva si mi-a zis ca mi s-a lasat burtica...dureri am numai daca merg pe jos, adica nu pot merge mai mult de 10-15 minute ca am impresia ca bb vrea sa iasa...dar ma linistesc cum ajung acasa...
Va pupicesc pe toate!

Alexutu la mine nu l-a avut in jurul gatului, ci in jurul bustului, cumva ca o centura de masina pe care o porti, nu se putea intoarce ca-l tinea bine cordonul sa nu pateasca ceva. biggrin.gif
mlaura
name='ramonapop' post='721769' date='Jun 17 2009, 02:07 PM']Salut burtici!!!!
si la multi ani !!!
am citit zi intreaga pe forum, ca nu am mai intrat demult..
am intrat si eu in concediu de o saptamana si m-am ocupat cu tot felul de chestii
zugravit...camera lu bebe... bagajele..etc
sotul meu este disperat, de ieseam mai repede in concediu.... schimbam tot in casa... ca deh tre sa am ocupatie sa
nu ma plictisesc
ideea e ca mai am 10 zile si nasc...cu cezariana...si no sa mai fiu mamica de iulie ci de iunie...
Va doresc din tot sufletul sanatate, nastere usoara si bebei frumosi! jucaus.gif 9704.gif
Va pupic! trandafir.gif
buna ramona, te-am trecut pe 27 iunie, daca nu am socotit bine sa imi spui floare2.gif o sa fi prima dintre noi! nastere usoara, si bebe sanatos!

1.ramonapop - DPN 27 iunie, Maternitatea Veche Mures, dr.Mohamed Shaer, nume bebe: Ianis-Calin, N.cezariana
2.TIANA28 - DPN 29 iunie, Maternitatea ISIS Constanta, dr.Cristureanu, nume bebe: Toma Sebastian, N.naturala
3.mlaura - DPN 30 iunie, Spitalul Municipal Bucuresti, dr. Doru Campean, nume bebe: Vlad Gabriel, N.cezariana
4.pyssy - DPN 30 iunie, Spitalul Baylor, Dallas, dr. Sandra Brothers, nume bebe:Cristian Alexander, N.cezariana
5.muzo - DPN 1 iulie, Spital D.Stanca Cluj Napoca, dr. Mihaila, nume bebe: Alexandru, N.?
6.miha-ioana - DPN 1 iulie, Spitalul Judetean Ploiesti, dr.Marilena Avram, nume bebe: Daria Maria? N.?
7.corina1236 - DPN 1 iulie, Maternitatea din Braila, dr. Tarachiu, nume bebe:? N.?
8.alexutu
- DPN 1 iulie, Spitalul Municipal Bucuresti, dr.Simona Albu, nume bebe: Alex-Ionut, N.cezariana
9.rasfatata - DPN 2 iulie, Maternitatea Giulesti, dr. Albu Dinu Florin, nume bebe: Maria Ioana, N.cezariana
10.iuliaandreea- DPN 4 iulie, Spitalul ?, dr. ?, nume bebe: ? N.?
11.pitana7 - DPN 6 iulie, Spital din Botosani, dr. Pitrop Mariana, nume bebe: Lavinia, N?
12.b3b3_2007 - DPN 6 iulie, Spital in Germania, nume bebe: Dennis, N.naturala
13.alexa21-DPN 7 iulie, Sp.Curtea de Arges, dr Ali Zarbakhsh, nume bebe: Theodora-Nicoleta, N.naturala
14.myrella - DPN 9 iulie, Spitalul Municipal
Bucuresti, dr Secara Diana, nume bebe: David Sayd, N.naturala
15.alisi_1 - DPN 10 iulie, Spital? dr.? nume bebe: Darya, N.?
16.emmasauoana - DPN 11 iulie, Clinica Eva din Brasov, dr. Vlad Anastasiu, nume bebe:Maria Alexandra, N.?
17.stefyangro - DPN 11 iulie, Spitalul Elias, dr Cristian Rodica, nume bebe:
Eva
Maria, N.naturala
18.laura85soare - DPN 11 iulie, Sp.Jud. Arges, dr.Tanasescu, nume bebe: Andrada Gabriela, N.naturala
19.Leelee
- DPN 13 iulie, Sp. din Alba(Cuneo),Italia, dr Fiorella Bencivenga, nume bebe: Gia Iris/Erik Gabriel, N.naturala
20.MIRI - DPN 15 iulie, Clinica Euromaterna - Constanta, dr. Rusa Marius, nume bebe:Maria Cristiana, N.?
21.elena_elless - DPN 16 iulie, Spital? dr.? nume bebe? N.?
22.crysstynatm - DPN 16 iulie,Maternitatea Bega din Timisoara, dr. Dorneanu, nume bebe: Ana-Maria, N.cezariana

23.pogos - DPN 17 iulie, Spitalul Polizu, dr. Mihaela Vasilescu, nume bebe: Teodor sau Tudor Petru, N.naturala
24.danadobre - DPN 17 iulie, Spital Elias, dr.Tutunaru, nume bebe:? N.?
25.Vick24 - DPN 18 iulie, Sentara Leigh Hosp, Virginia Beach, DrRichard N.Valentine, nume bebe: Albert Alexander, N.?

26.roisabella - DPN 18 iulie, Spital? dr.? nume bebe? N.?
27.tweety2009 - DPN 20 iulie, Spitalul Municipal
Bucuresti, dr. Grigoriu Corina, nume bebe: Rebeca Maria, N?
28.gabriela82 - DPN 20 iulie, Spitalul ?, dr. ?, nume bebe: ? N.?
29.alina2478 - DPN 20 iulie, Spitalul Giulesti, dr.Tarpan Celus, nume bebe: Matei - Mihai,
N.naturala 30.andreiutza86' - DPN 20 iulie, Clinica Euromaterna - Constanta, dr. Stanca, nume bebe: Lukas Antonio, N.cezariana
31.camelia_ploiesti - DPN 20 iulie, Maternitatea din Ploesti, dr Avram Marilena, nume bebe: David Nicolae, N.naturala
32.magGda - DPN 22 iulie, Maternitatea Ploiesti, dr Cernat, nume bebe: Teodora-Gabriela, N.cezariana
33.lucia - DPN 22 iulie, Spital prin Stockholm, dr? - probabil moasa , nume bebe :Adrian, N.?
34.alina16carmen - DPN 23 iulie, Sp.Dr.I.Craciun, Calinesti, dr Dragoi Georgeta, nume bebe: Daria-Anamaria, N.?
35.biarot - DPN 24 iulie, Maternitatea Bacau, dr Cruceanu, nume bebe: Radu Dominic sau Eliza Beatrice? N.?
36.Q-bilina - DPN 24 iulie, Spitalul CMU-Regina Maria sau Municipal , dr.Sorin Badescu , nume bebe: Irina Alexia, N.?
37.mada80 - DPN 24 iulie, Spitalul ?, dr. ?, nume bebe:? N.?

38.kmy81- DPN 25 iulie,Spitalul Cuza Voda din Iasi, dr. Schass Carmina, nume bebe: Ianis N.?
39.ella09 - DPN 25 iulie, Spitalul Polizu, dr. Branescu, nume bebe:? N.?
40.mirela77 - DPN 26 iulie,
Spital Villa San Pietro Roma, dr Cristina Meldolesi, nume bebe: Davide Alexandru, N.naturala
41.ioanaklarisa - DPN 28 iulie, Clinica Euromaterna - Constanta, dr. Lutescu, nume bebe: Carina Maria, N.naturala
42.AMA - DPN 30 iulie, Spitalul Polizu, dr.Dana Oprescu, nume bebe: Gabriela, N.?
43.denisa81 - DPN 1 august, Spitalul CFR 2, dr.Mihaela Margaritescu, nume bebe: Natalia, N.naturala
44.ana-marya - DPN 2 august, maternitatea Rm.Valcea,dr.Mihaela Radulescu, nume bebe: Maria-Natalia, N?

avem 21 fetite fetita.gif si 18 baietei barza.gif si 5 barza2.gif
stefyangro
Hello fetele!
Am fost la o sesiune fulger de cumparaturi(sincer mai mult m-am uitat): am gasit perdele si draperii, covor si corp de iluminat pt camera fetei, insa nu le-am luat, sa vina tati sa le care. Insa am gasit si cumparat din bricostore autocolante pt pereti. Nu ma puteam abtine,le-as fi luat pe toate tongue.gif
Ce bine ca a mai plouat putin ca azi noapte am zis ca mor de cald in casa.
Voi ce faceti, cum va este?
Eu am examen la 5, ma mai bag la o portie de citit, va pup
magGda
Buna mamicilor,
Sa treaca mai repede termenul ca parca nu mai am rabdare...
Alexutu mai usor cu tigarile. NU ai avut probleme pana acum din cauza asta?? Ai mai mare grija macar acum pe ultima suta...

Noi suntem bine, doar ca azi am fost f. agitate. La un moment dat aveam impresia ca-mi iese o mana prin piele si parca ma incercau si niste dureri ca niste junghiuri pe sub burta. Tare m-am speriat. Maine la prima ora suntem la control, sa vedem ce ne zice d-na doctor.

Sper sa fim in regula si sa nu ne grabim.
Va pup pe toate
Vick24
Salut Mamicile,
Noi tocmai am venit de la control, a fost unul mai complicat ca de obicei, mi-au recoltat probe de streptococi si alte chestii (nu le-am retinut numele...ca ziceau in engleza asa de repede wacko.gif ) atit din vagin cit si rect, apoi mi-au verificat colul si au zis ca e lung si inchis (cica nici nu-ti imaginezi cit de inchis e... ) n-am prea inteles gluma medicului blush.gif , dar te pomenesti ca ma prind 42 sapt. si n-oi putea naste. Dar oricum ne-am linistit si eu si sotul ca nu ne paste vre-un pericol prea degraba pray.gif ...Apropo, medicul mi-a zis ca sunt cu 5 zile mai mare ca termen decit calculele mele adica am acum 35sapt. si 5 zile....si urmeaza sa ne tot vedem in fiece saptamina pina apare bebele.
Apoi mi-au luat analize de singe pentru hemoglobina, iar HIV, sifilis si alte chestii si totul e o.k. M-au mai sfatuit sa beau cit mai multa apa cum n-am baut niciodata in viata cafea.gif , ca cica unii bebei daca se deshidrateaza au tendinta de a se decide mai repede sa vina pe lume...adica prematur.
Apoi - cintarul...am pus 2 kile in 2 sapt. - am 75kg. acum.Sper sa nu ajung la 80, dar cine stie, principalul BB sanatos sa fie.
Durerile alea jos de care povesteam ca le am noaptea au zis ca-s normale atita timp cit is trecatoare si suportabile. Continui sa iau vitamina prenatala si cite 2 suplimente de Fier pe zi...asa pina nasc apoi voi trece doar la 1 pe zi.
Atit..sper ca nu v-am plictisit cu prea multe detalii notworthy.gif
Sanatate la toate va doresc! floare2.gif
Leelee
Salut mamicilor!
Eu am luat deja rezultatul de la tamponul vaginal si anal si e totul ok rolleyes.gif . Obstetrica m-a intrebat daca iau suplimente de fier fiindca stau foarte bine la capitol (lucky me) si toate analizele la sange sunt super.
Ca efecte negative, am picioarele umflate dar numai in partea de jos(nu si gleznele) incat zici ca am niste picioruse subtirele in comparatie cu talpile. Noroc ca nu am probleme cu circulatia pentru ca sigur ar fi fost groaznic sa fac si varici. Culmea dar mi-au trecut hemoroizii notworthy.gif
Ma duc la cursurile de pregatire pt nastere si sunt foarte multumita de politica spitalului. Aici se merge mult de tot pe nasterea naturala (nici macar epidurala nu se face), cordonul ombilical se taie de tatic abia dupa ce inceteaza sa mai pulseze si ramane fara sange (cam 10-15 min), timp in care bebe este pus pe burtica mea si ne uitam retina in retina (si se face "imprintingul")rolleyes.gif. Dupa ce se taie cordonul, taticul cu obstetricile (si mamica daca e in stare - daca nu, se uita doar) face baitza copilului (i-am facut deja pachetelul cu hainutele necesare ca sa nu imi orbecaie prin geanta ca nebunul) si apoi, familia fericita sta impreuna vreo 2 ore, timp in care se incearca alaptarea. Abia dupa asta copilul este vizitat de pediatru, este cantarit, etc.
Faza faina e ca nu trebuie sa aduc eu de acasa pampersi, crema pt fundulet, etc plus ca plec din spital cu o gramada de cadouri promotionale de pe la firme. Cand ajung acasa am sa am mereu sfatul obstetricilor daca sunt nelamurita, putand suna zi si noapte la spital. rolleyes.gif
stefyangro
Ce diferenta de abordare!
La noi pana si cu kitul de anestezie trebuie sa te duci, nu mai zic de creme si pampersi si altele.
Zici ca suntem intr-o tara de lumea a 3 a. Adik zici.....chiar cred ca suntem.
Vick24
QUOTE(Leelee @ Jun 17 2009, 02:07 PM) *
Faza faina e ca nu trebuie sa aduc eu de acasa pampersi, crema pt fundulet, etc plus ca plec din spital cu o gramada de cadouri promotionale de pe la firme. Cand ajung acasa am sa am mereu sfatul obstetricilor daca sunt nelamurita, putand suna zi si noapte la spital. rolleyes.gif


Da intr-adevar suna bine o astfel de organizare la spital Leelee... eusa_clap.gif
La fel si aici, am intrebat azi de valiza de spital pe care eu inca n-o am pregatita caci ziceam sa intreb de ce anume am nevoie si mi-au zis clar ca "They provide with pretty much all..." si pijamale de-a lor ca sa nu le patezi pe-ale tale, si hainute speciale pentru Bebe primele zile, si formula pentru bebe daca nu poti alapta la inceput, si pampersi, si absorbante pentru mame. M-au sfatuit doar sa-mi iau eu dupa preferinta si marime absorbantele ca cele de la spital sunt uriase pentru mine.
Cred ca voi lua in bagajul de spital doar hainute pentru mine si Bebe, absorbante si neaparat pe Tati love1.gif ...
Apropo, fetelor voi ati decis daca asista sau nu sotul la nastere? Eu parca as vrea...si el parca zice ca vrea dar uneori mai miraie ca daca ceva va sta dupa usa...offf...se vede clar ca i-e frica doh.gif . Si Mama mea zice ca mai bine sa-l las dupa usa, las sa ma auda sa vada ca-i greu...dar sa nu asiste chiar la procesul de "expulzare" a Bebelui care e tare gretos si neplacut pentru unii barbati...
Acum stau si ma gindesc daca va avea atita curaj sad.gif
mirela77
QUOTE(Leelee @ Jun 17 2009, 11:07 PM) *
Salut mamicilor!
Eu am luat deja rezultatul de la tamponul vaginal si anal si e totul ok rolleyes.gif . Obstetrica m-a intrebat daca iau suplimente de fier fiindca stau foarte bine la capitol (lucky me) si toate analizele la sange sunt super.
Ca efecte negative, am picioarele umflate dar numai in partea de jos(nu si gleznele) incat zici ca am niste picioruse subtirele in comparatie cu talpile. Noroc ca nu am probleme cu circulatia pentru ca sigur ar fi fost groaznic sa fac si varici. Culmea dar mi-au trecut hemoroizii notworthy.gif
Ma duc la cursurile de pregatire pt nastere si sunt foarte multumita de politica spitalului. Aici se merge mult de tot pe nasterea naturala (nici macar epidurala nu se face), cordonul ombilical se taie de tatic abia dupa ce inceteaza sa mai pulseze si ramane fara sange (cam 10-15 min), timp in care bebe este pus pe burtica mea si ne uitam retina in retina (si se face "imprintingul")rolleyes.gif. Dupa ce se taie cordonul, taticul cu obstetricile (si mamica daca e in stare - daca nu, se uita doar) face baitza copilului (i-am facut deja pachetelul cu hainutele necesare ca sa nu imi orbecaie prin geanta ca nebunul) si apoi, familia fericita sta impreuna vreo 2 ore, timp in care se incearca alaptarea. Abia dupa asta copilul este vizitat de pediatru, este cantarit, etc.
Faza faina e ca nu trebuie sa aduc eu de acasa pampersi, crema pt fundulet, etc plus ca plec din spital cu o gramada de cadouri promotionale de pe la firme. Cand ajung acasa am sa am mereu sfatul obstetricilor daca sunt nelamurita, putand suna zi si noapte la spital. rolleyes.gif


Si la Roma e la fel. Se merge pe nasterea naturala, epidurala daca vrei sa faci ti-o pune la dispozitie spitalul gratis. Asigura de asemenea pampersi, absorbante pentru mamica. Intr-adevar sunt conditii mult mai bune decat in spitalele din Romania.

QUOTE(Vick24 @ Jun 18 2009, 12:32 AM) *
Da intr-adevar suna bine o astfel de organizare la spital Leelee... eusa_clap.gif
La fel si aici, am intrebat azi de valiza de spital pe care eu inca n-o am pregatita caci ziceam sa intreb de ce anume am nevoie si mi-au zis clar ca "They provide with pretty much all..." si pijamale de-a lor ca sa nu le patezi pe-ale tale, si hainute speciale pentru Bebe primele zile, si formula pentru bebe daca nu poti alapta la inceput, si pampersi, si absorbante pentru mame. M-au sfatuit doar sa-mi iau eu dupa preferinta si marime absorbantele ca cele de la spital sunt uriase pentru mine.
Cred ca voi lua in bagajul de spital doar hainute pentru mine si Bebe, absorbante si neaparat pe Tati love1.gif ...
Apropo, fetelor voi ati decis daca asista sau nu sotul la nastere? Eu parca as vrea...si el parca zice ca vrea dar uneori mai miraie ca daca ceva va sta dupa usa...offf...se vede clar ca i-e frica doh.gif . Si Mama mea zice ca mai bine sa-l las dupa usa, las sa ma auda sa vada ca-i greu...dar sa nu asiste chiar la procesul de "expulzare" a Bebelui care e tare gretos si neplacut pentru unii barbati...
Acum stau si ma gindesc daca va avea atita curaj sad.gif


Noi am decis ca tati sa asiste la nastere, de fapt el a decis, nu am vrut sa il oblig. Eu una cred ca ma va ajuta mult prezenta lui pentru ca are darul de a ma calma. Insa cand i-am spus de faza cu cordonul ombilical ca il poate taia el, a spus un Nu hotarat. Face orice numai asta nu. Banuiesc ca ii e teama sa nu ii faca rau lui bebe. Insa la fata locului e posibil sa isi schimbe parerea. De fapt, de fiecare data cand am mers la controale sau la ecografii a fost aluturi de mine si punea el mai multe intrebari decat mine. E foarte curios si preocupat ca bebe sa fie bine. Ce a mai ras medicul cand a intrebat tati daca bebe are destul loc in burtica si daca nu sta incomod liwlol.gif .
alexutu
Neata,
Magda, pana acum nu am avut probleme din cauza tigarilor...eu fumez de f mult timp si chiar nu am putut sa ma las...perioada de sarcina pt mine a fost o teama conyinua din cauza sarcinii anterioare si am fost mereu stresata...fiecare ecograf a fost o incercare de a avea rabdare pana cand doct imi spunea ca e ok...mai ales ca doct la care am facut eco nu e f vorbaret, e un doct f bun, mi l-a recomandat doctorita mea, numai ca nu era foarte comunicativ,asa ca la fiecare eco am fost foarte stresata...nu stiu ce sa mai fac...oricum am renuntat la cafea adica am baut doar 3 in 1 si am scapat de dependenta de cola, eu care beam cam 2 l pe zi...culmea e ca acum imi vine sa beau si vin sau bere si eu am fost dintotdeauna anti-alcool...parca am luat-o razna...
Vroiam sa va intreb daca voi ati luat lenjerii pt landouri cand veniti cu bebeii acasa?ca eu nu gasesc si nu stiu ce voi pune in landou...adica avem pilote si paturele, dar nu stiu exact cum va trebui sa procedez...
Va pup!
stefyangro
QUOTE(alexutu @ Jun 18 2009, 11:23 AM) *
Neata,
Magda, pana acum nu am avut probleme din cauza tigarilor...eu fumez de f mult timp si chiar nu am putut sa ma las...perioada de sarcina pt mine a fost o teama conyinua din cauza sarcinii anterioare si am fost mereu stresata...fiecare ecograf a fost o incercare de a avea rabdare pana cand doct imi spunea ca e ok...mai ales ca doct la care am facut eco nu e f vorbaret, e un doct f bun, mi l-a recomandat doctorita mea, numai ca nu era foarte comunicativ,asa ca la fiecare eco am fost foarte stresata...nu stiu ce sa mai fac...oricum am renuntat la cafea adica am baut doar 3 in 1 si am scapat de dependenta de cola, eu care beam cam 2 l pe zi...culmea e ca acum imi vine sa beau si vin sau bere si eu am fost dintotdeauna anti-alcool...parca am luat-o razna...
Vroiam sa va intreb daca voi ati luat lenjerii pt landouri cand veniti cu bebeii acasa?ca eu nu gasesc si nu stiu ce voi pune in landou...adica avem pilote si paturele, dar nu stiu exact cum va trebui sa procedez...
Va pup!


Faza cu vinul si berea se manifesta si la mine, sa stii. Eu nu beam inainte vin decat f rar si in niciun caz alb, insa acum mi-e o pofta de moorrrr.
Nu am cumparat lenjerie pt landou, o sa pun un scutecel sau o paturica in el. Am o prietena care a nascut acum 2 luni si are acelasi model de carucior ca al nostru si asa a procedat, a stat ebeul f bine.
Fug sa fac un pic de ordine pe aici, ca azi revine tati acasa si sa nu gaseasca chiar dezastru biggrin.gif.
Va pupacesc, mai vorbim
mlaura

1.ramonapop - DPN 27 iunie, Maternitatea Veche Mures, dr.Mohamed Shaer, nume bebe: Ianis-Calin, N.cezariana
2.TIANA28 - DPN 29 iunie, Maternitatea ISIS Constanta, dr.Cristureanu, nume bebe: Toma Sebastian, N.naturala
3.mlaura - DPN 30 iunie, Spitalul Municipal Bucuresti, dr. Doru Campean, nume bebe: Vlad Gabriel, N.cezariana
4.pyssy - DPN 30 iunie, Spitalul Baylor, Dallas, dr. Sandra Brothers, nume bebe:Cristian Alexander, N.cezariana
5.muzo - DPN 1 iulie, Spital D.Stanca Cluj Napoca, dr. Mihaila, nume bebe: Alexandru, N.?
6.miha-ioana - DPN 1 iulie, Spitalul Judetean Ploiesti, dr.Marilena Avram, nume bebe: Daria Maria? N.?
7.corina1236 - DPN 1 iulie, Maternitatea din Braila, dr. Tarachiu, nume bebe:? N.?
8.alexutu
- DPN 1 iulie, Spitalul Municipal Bucuresti, dr.Simona Albu, nume bebe: Alex-Ionut, N.cezariana
9.rasfatata - DPN 2 iulie, Maternitatea Giulesti, dr. Albu Dinu Florin, nume bebe: Maria Ioana, N.cezariana
10.iuliaandreea- DPN 4 iulie, Spitalul ?, dr. ?, nume bebe: ? N.?
11.pitana7 - DPN 6 iulie, Spital din Botosani, dr. Pitrop Mariana, nume bebe: Lavinia, N?
12.b3b3_2007 - DPN 6 iulie, Spital in Germania, nume bebe: Dennis, N.naturala
13.alexa21-DPN 7 iulie, Sp.Curtea de Arges, dr Ali Zarbakhsh, nume bebe: Theodora-Nicoleta, N.naturala
14.myrella - DPN 9 iulie, Spitalul Municipal
Bucuresti, dr Secara Diana, nume bebe: David Sayd, N.naturala
15.alisi_1 - DPN 10 iulie, Spital? dr.? nume bebe: Darya, N.?
16.emmasauoana - DPN 11 iulie, Clinica Eva din Brasov, dr. Vlad Anastasiu, nume bebe:Maria Alexandra, N.?
17.stefyangro - DPN 11 iulie, Spitalul Elias, dr Cristian Rodica, nume bebe:
Eva
Maria, N.naturala
18.laura85soare - DPN 11 iulie, Sp.Jud. Arges, dr.Tanasescu, nume bebe: Andrada Gabriela, N.naturala
19.Leelee
- DPN 13 iulie, Sp. din Alba(Cuneo),Italia, dr Fiorella Bencivenga, nume bebe: Gia Iris/Erik Gabriel, N.naturala
20.MIRI - DPN 15 iulie, Clinica Euromaterna - Constanta, dr. Rusa Marius, nume bebe:Maria Cristiana, N.?
21.elena_elless - DPN 16 iulie, Spital? dr.? nume bebe? N.?
22.crysstynatm - DPN 16 iulie,Maternitatea Bega din Timisoara, dr. Dorneanu, nume bebe: Ana-Maria, N.cezariana

23.pogos - DPN 17 iulie, Spitalul Polizu, dr. Mihaela Vasilescu, nume bebe: Teodor sau Tudor Petru, N.naturala
24.danadobre - DPN 17 iulie, Spital Elias, dr.Tutunaru, nume bebe:? N.?
25.Vick24 - DPN 18 iulie, Sentara Leigh Hosp, Virginia Beach, DrRichard N.Valentine, nume bebe: Albert Alexander, N.?

26.roisabella - DPN 18 iulie, Spital? dr.? nume bebe? N.?
27.tweety2009 - DPN 20 iulie, Spitalul Municipal
Bucuresti, dr. Grigoriu Corina, nume bebe: Rebeca Maria, N?
28.gabriela82 - DPN 20 iulie, Spitalul ?, dr. ?, nume bebe: ? N.?
29.alina2478 - DPN 20 iulie, Spitalul Giulesti, dr.Tarpan Celus, nume bebe: Matei - Mihai,
N.naturala
30.andreiutza86'
-
DPN 20 iulie, Clinica Euromaterna - Constanta, dr. Stanca, nume bebe: Lukas Antonio, N.cezariana
31.camelia_ploiesti - DPN 20 iulie, Maternitatea din Ploesti, dr Avram Marilena, nume bebe: David Nicolae, N.naturala
32.magGda - DPN 22 iulie, Maternitatea Ploiesti, dr Cernat, nume bebe: Teodora-Gabriela, N.cezariana
33.lucia - DPN 22 iulie, Spital prin Stockholm, dr? - probabil moasa , nume bebe :Adrian, N.?
34.alina16carmen - DPN 23 iulie, Sp.Dr.I.Craciun, Calinesti, dr Dragoi Georgeta, nume bebe: Daria-Anamaria, N.?
35.biarot - DPN 24 iulie, Maternitatea Bacau, dr Cruceanu, nume bebe: Radu Dominic sau Eliza Beatrice? N.?
36.Q-bilina - DPN 24 iulie, Spitalul CMU-Regina Maria sau Municipal , dr.Sorin Badescu , nume bebe: Irina Alexia, N.?
37.mada80 - DPN 24 iulie, Spitalul ?, dr. ?, nume bebe:? N.?

38.kmy81- DPN 25 iulie,Spitalul Cuza Voda din Iasi, dr. Schass Carmina, nume bebe: Ianis N.?
39.ella09 - DPN 25 iulie, Spitalul Polizu, dr. Branescu, nume bebe:? N.?
40.mirela77 - DPN 26 iulie,
Spital Villa San Pietro Roma, dr Cristina Meldolesi, nume bebe: Davide Alexandru, N.naturala
41.ioanaklarisa - DPN 28 iulie, Clinica Euromaterna - Constanta, dr. Lutescu, nume bebe: Carina Maria, N.naturala
42.AMA - DPN 30 iulie, Spitalul Polizu, dr.Dana Oprescu, nume bebe: Gabriela, N.?
43.denisa81 - DPN 1 august, Spitalul CFR 2, dr.Mihaela Margaritescu, nume bebe: Natalia, N.naturala
44.ana-marya - DPN 2 august, maternitatea Rm.Valcea,dr.Mihaela Radulescu, nume bebe: Maria-Natalia, N?

avem 21 fetite fetita.gif si 18 baietei barza.gif si 5 barza2.gif
mirela77
QUOTE(alexutu @ Jun 18 2009, 10:23 AM) *
Neata,
Magda, pana acum nu am avut probleme din cauza tigarilor...eu fumez de f mult timp si chiar nu am putut sa ma las...perioada de sarcina pt mine a fost o teama conyinua din cauza sarcinii anterioare si am fost mereu stresata...fiecare ecograf a fost o incercare de a avea rabdare pana cand doct imi spunea ca e ok...mai ales ca doct la care am facut eco nu e f vorbaret, e un doct f bun, mi l-a recomandat doctorita mea, numai ca nu era foarte comunicativ,asa ca la fiecare eco am fost foarte stresata...nu stiu ce sa mai fac...oricum am renuntat la cafea adica am baut doar 3 in 1 si am scapat de dependenta de cola, eu care beam cam 2 l pe zi...culmea e ca acum imi vine sa beau si vin sau bere si eu am fost dintotdeauna anti-alcool...parca am luat-o razna...
Vroiam sa va intreb daca voi ati luat lenjerii pt landouri cand veniti cu bebeii acasa?ca eu nu gasesc si nu stiu ce voi pune in landou...adica avem pilote si paturele, dar nu stiu exact cum va trebui sa procedez...
Va pup!



Alexutu, eventualele probleme cauzate de fumat nu ies la ecografii si la analizele care se fac in timpul sarcinii. Pot aparea complicatii ulterior la bebe si fumatul poate cauza chiar nastere prematura. Plus ca atunci cand vei incepe alaptarea, toxinele din tigara trec in laptele matern, asa ca ai toate sansele sa il intoxici pe bebe de nicotina. Iti spun asta pentru ca si eu eram o fumatoare inraita insa cand am intrebat medicul si m-am documentat mai bine am renuntat fara sa ma mai gandesc. Se spune ca daca nu poti renunta complet macar sa reduci la minim...asta ar fi maxim 5 tigari pe zi ceea ce mi se pare destul de mult mie. Oricum decat sa fii nervoasa e de preferat sa fumezi o tigara, insa nu exagera. Oricum mai ai putin si macar acum pe ultima suta de metri incearca sa ii dai aer curat lui bebe smile.gif .
Leelee
Alexutu , la cursurile de pregatire a nasterii mi-au spus obstetricile ca la fumatoare placenta arata groaznic. Cica e foarte patata si ca nu functioneaza atat de bine. oFloare1.gif
pitana7
salut fetelor, nu am mai postat de ceva timp dar sa stiti ca am citit tot. suntem pe ultima suta de metri cu zugravitul si sper sa se termine ca m-am saturat. am observat ca dimineata picioarele sunt tot umflate (mai ales stangul). saptamana viitoare mergem si noi la control sa vedem ce face bebelina. cred ca tot nu s-a intors pentru ca o simt foarte sus.
TIANA28
QUOTE(pitana7 @ Jun 18 2009, 06:22 PM) *
salut fetelor, nu am mai postat de ceva timp dar sa stiti ca am citit tot. suntem pe ultima suta de metri cu zugravitul si sper sa se termine ca m-am saturat. am observat ca dimineata picioarele sunt tot umflate (mai ales stangul). saptamana viitoare mergem si noi la control sa vedem ce face bebelina. cred ca tot nu s-a intors pentru ca o simt foarte sus.

Offf si noi suntem in santier cu baia noastra.. tot un praf si o mizerie crybaby.gif dar mai e un pic si gata. sa sti ca si eu il simt pe al meu foarte sus.. exact sub coasta.. dar e intors cu capul in jos. Sus are funduletul si piciorusele.. asa ca se poate ca si a ta sa fie la fel. Pupici si spor la treaba oFloare1.gif
alina16carmen
QUOTE(TIANA28 @ Jun 16 2009, 09:56 PM) *
Fetelor tocmai am venit de la medic si totul este ok nanner.gif Bebe are 3,2 kg si daca sta pana la termen se va face cam de 4. Eu nu dau nici un semn cum ca ar fi sa nasc, colul e lung.. cel putin deocamdata. Si eu am dureri de burta si uneori destul de mari.. sunt ca la ciclu dar mi-a spus ca sunt perfect normale acum. Mi-a zis ca durerile adevarate de nastere nu mai cedeaza la No-spa si sunt regulate. Am intrebat si de baita in mare si am liber super.gif.... numai sa se incalzeasca apa. In rest a spus ca daca nu mi se rupe apa sau nu am dureri regulate ne vedem pe 5 iulie. Problema la bebe al meu ar fi ca deja are capul cam maricel.. 9.5 cm unsure.gif.. dar vedem noi cum om trrece si peste asta

hai tiana ca mi te alaturi mie cu bebe maricel de 4 kg partners.gif . si mie tot asa mi-a zis ca pana la termen se face de 4 kg. sa fie sanatos bebe si papacios!
si eu am dureri de burta exact cum le descrie laura, ca la ciclu. stiam si eu ca sunt normale si nu m-au speriat. oricum sunt cam incomode. daca astea nu imi plac, cum le voi suporta pe cele de la nastere?
super ca poti face baie in mare! te invidiez....
uite la chestia cu diametrul capului nu m-am mai gandit. trebuie neaparat sa intreb si eu ce diametru are. daca e prea mare cum il mai scot pe bebe? parca stiam ca in generel dilatatia e de 10 cm.... unsure.gif
pitana7
QUOTE(TIANA28 @ Jun 18 2009, 06:25 PM) *
Offf si noi suntem in santier cu baia noastra.. tot un praf si o mizerie crybaby.gif dar mai e un pic si gata. sa sti ca si eu il simt pe al meu foarte sus.. exact sub coasta.. dar e intors cu capul in jos. Sus are funduletul si piciorusele.. asa ca se poate ca si a ta sa fie la fel. Pupici si spor la treaba oFloare1.gif

mersi mult, la fel si voua
Leelee
QUOTE(alina16carmen @ Jun 18 2009, 08:35 PM) *
uite la chestia cu diametrul capului nu m-am mai gandit. trebuie neaparat sa intreb si eu ce diametru are. daca e prea mare cum il mai scot pe bebe? parca stiam ca in generel dilatatia e de 10 cm.... unsure.gif

Nu vreau sa te sperii dar mai sunt si umerii crybaby.gif
alina16carmen
QUOTE(Leelee @ Jun 18 2009, 10:29 PM) *
Nu vreau sa te sperii dar mai sunt si umerii crybaby.gif

stiu. ma refeream ca nu m-am gandit sa intreb cat are capusorul ca sa imi dau seama cat de greu imi va fi. stiu ca usor nu e...dar asta e.
mersi
Leelee
QUOTE(alina16carmen @ Jun 18 2009, 09:32 PM) *
stiu. ma refeream ca nu m-am gandit sa intreb cat are capusorul ca sa imi dau seama cat de greu imi va fi. stiu ca usor nu e...dar asta e.
mersi

Ar trebuie sa scrie pe marginea ecografiei dimensiunile (femur, brat si sigur capusor) cat si kilogramele
alina16carmen
QUOTE(Leelee @ Jun 18 2009, 10:34 PM) *
Ar trebuie sa scrie pe marginea ecografiei dimensiunile (femur, brat si sigur capusor) cat si kilogramele

am facut eco mai performanta la o clinica particulara la 30 de sapt si atunci avea diametru 7,67 cm. era cu 4 zile mai mare de 30 de sapt. asa ca stiu ca va fi capatanoasa. la spitalul unde voi naste, ecograful nu e performant, sau nu se deranjeaza ei sa listeze ce masoara. e drept ca dimensiunea capului o noteaza, dar ultima oara nu mi-a mai facut eco, doar control pe masa ginecologica. pe 24 iunie merg la control si o rog sa imi faca eco.
Leelee
QUOTE(alina16carmen @ Jun 18 2009, 09:44 PM) *
am facut eco mai performanta la o clinica particulara la 30 de sapt si atunci avea diametru 7,67 cm. era cu 4 zile mai mare de 30 de sapt. asa ca stiu ca va fi capatanoasa. la spitalul unde voi naste, ecograful nu e performant, sau nu se deranjeaza ei sa listeze ce masoara. e drept ca dimensiunea capului o noteaza, dar ultima oara nu mi-a mai facut eco, doar control pe masa ginecologica. pe 24 iunie merg la control si o rog sa imi faca eco.

Mai ai putin smile.gif
Al meu la 32 de saptamani avea de la frunte in spatele capusorului 10.57 cm iar ca latime avea 9.39 cm. Capos nevoie mare, nu?
alina16carmen
QUOTE(Leelee @ Jun 18 2009, 11:01 PM) *
Mai ai putin smile.gif
Al meu la 32 de saptamani avea de la frunte in spatele capusorului 10.57 cm iar ca latime avea 9.39 cm. Capos nevoie mare, nu?

biggrin.gif sa fie el sanatos. se zice ca oamenii cu capu mare sunt mai destepti. asa ca.... eu cand am auzit ca re capul prea mare fata de varsta sarcinii, m-am speriat putin, dar dr mi-a zis ca sigur seamana cu mami si tati ei, ca si noi suntem mai "caposi". atunci m-am mai linistit.
asa e mai avem f putin. si parca timpul trece din ce in mai greu acum, dar e frumoasa si asteptarea asta...
Leelee
QUOTE(alina16carmen @ Jun 18 2009, 10:16 PM) *
asa e mai avem f putin. si parca timpul trece din ce in mai greu acum, dar e frumoasa si asteptarea asta...

Eu sunt innebunita cand vad copii mici pe strada si cand le vad piciorusele goale. Imi vine sa le pupacesc rolleyes.gif
Azi, vreo 2-3 persoane pe strada mi-au spus ca am o burtica de "baietel" liwlol.gif
mlaura
QUOTE(Leelee @ Jun 18 2009, 11:31 PM) *
Eu sunt innebunita cand vad copii mici pe strada si cand le vad piciorusele goale. Imi vine sa le pupacesc rolleyes.gif
Azi, vreo 2-3 persoane pe strada mi-au spus ca am o burtica de "baietel" liwlol.gif


si eu cred ca tot baietel o sa ai pt ca burtica ta din poza seamana f mult cu burtica mea, si eu o sa am baietel rolleyes.gif
mirela77
QUOTE(Leelee @ Jun 18 2009, 10:31 PM) *
Eu sunt innebunita cand vad copii mici pe strada si cand le vad piciorusele goale. Imi vine sa le pupacesc rolleyes.gif
Azi, vreo 2-3 persoane pe strada mi-au spus ca am o burtica de "baietel" liwlol.gif


Si eu cred ca e baietel. Seamana tare mult burtica ta cu a mea si eu voi avea baietel. La tine surpriza va fi si mai mare nestiind daca e baietel sau fetita. Orice ar fi, sanatos sa fie.

stefyangro
Mneatza fetele, ce faceti?
Eu am avut o noapte ingrozitoare, cred ca am dormit 3 ore puse cap la cap.
Fata mea s-a foit toata noaptea, nu m-a lasat sa dorm pe nicio parte, plus ca ma dureau toate oasele de parca ma batuse cineva.
Acum sunt moarta de somn dar nu mai pot sa dorm sad.gif(.
Va pupacesc, revin mai tarziu
mlaura
buna ziua fetelor, am pus lista la semnatura la mine, sper sa fie mai bine asa, ca o gasiti mult mai usor.
va pup si sa aveti o zi buna floare2.gif
Leelee
Si eu sunt rupta de oboseala cam toata ziua. Ma trezesc pe la 9.30-10 si deja ma simt toropita de caldura asta nesuferita. In bloc la mine se restructureaza niste apartamente si ma ciocanesc si bocanesc astia la cap de dimineata devreme, plus ca barul de la parter are sistemul de aer conditionat pozitionat chiar in fata balconului meu - deci aerul cald e trimis direct in geamul meu sad.gif
Acum vreo ora am avut ca un fel de crampa fff dureroasa in partea stanga jos, atat de dureroasa incat vreun minut mi-a luat "piuitul" (vorbeam cu mama la telefon). Deja mi-e frica sa ies singura din casa pentru ca am niste senzatii mai neplacute care devin tot mai dese cu trecerea saptamanilor. Voi cum va mai simtiti? oFloare1.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.