Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Iulie 2009
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2009
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236
Andri.
QUOTE(muzo @ Jan 16 2010, 07:27 PM) *
nu te-ai uitat si la ultimele poze din albumul cu primele 500 smile.gif
iata ce performanta in 20 decembrie


alarteieri a reusit sa se aseze singur in fund oarecum din pozitia asta iar ieri s-a ridicat in picioare in patutz, tot singur ca eu as fi zis ca e prea devreme si nu l-as fi ridicat multa vreme



Maaaama ce atlet! smile.gif
Cred ca e nerabdator sa se ridice si sa proneasca si el prin tot felul de calatorii ca mami si ca tati. Daca tin eu bine minte din posturile tale mai vechi, ati facut niste excursii in ceva tari nu prea vizitate de turistii de rand, cu motorul chiar. Separe ca Gabitu va calca pe urme, e nerabdator sa exploreze
mami&damian
QUOTE(muzo @ Jan 16 2010, 07:27 PM) *
nu te-ai uitat si la ultimele poze din albumul cu primele 500 smile.gif
iata ce performanta in 20 decembrie


alarteieri a reusit sa se aseze singur in fund oarecum din pozitia asta iar ieri s-a ridicat in picioare in patutz, tot singur ca eu as fi zis ca e prea devreme si nu l-as fi ridicat multa vreme


si Damian se ridica de pe burta, se da intr-o parte, preferabil dreapta smile.gif si se opreste in funduletz...si face schema asta mai ales cand e fara pampers...
din pacate nu prea il las de multe ori sa faca asha caci mi-e frica cu hernia lui, sa nu se umfle iar sad.gif
nu ma uitasem initial la toate pozele, pentru ca am vazut ca era foarte mic, si vroiam sa vad actiunee liwlol.gif
denysa81
QUOTE(mami&damian @ Jan 16 2010, 03:53 PM) *

yummmy....eu nu i-am dat pana acum mar copt...cum fac? il bag la cuptor? cu tot cu coaja?
eu ii numar linguritele, in jur de 10-15....care e mai consistenta ii dau 10 linguritze, adica piureurile

eu l-am facut la gril cu tot cu coaja. dar se poate si la cuptor doar ai grija ca iti curge din mere. e chiar bun.
camila
buna, sunt o mamica de ianuarie 2010 inca in asteptare. as vrea sa intreb pe cele care au nascut in italia daca au transcris certificatul de nastere italian la ambasada romaniei, in cat timp l-ati obtinut pe cel romanesc?
muzo
QUOTE(Andri. @ Jan 16 2010, 09:05 PM) *
Maaaama ce atlet! smile.gif
Cred ca e nerabdator sa se ridice si sa proneasca si el prin tot felul de calatorii ca mami si ca tati. Daca tin eu bine minte din posturile tale mai vechi, ati facut niste excursii in ceva tari nu prea vizitate de turistii de rand, cu motorul chiar. Separe ca Gabitu va calca pe urme, e nerabdator sa exploreze

da, foarte nerabdator! azinoapte nu voia sa doarma, tot in patru labe era si incerca sa evadeze peste mine.
aseara n-am eusit sa-l culc decat f tarziu pentru ca el tot exersa
http://www.youtube.com/watch?v=dr8r5PJo67I
excursionist ca noi, dara. intre timp ne-am despartit, de trei luni, cine a mai citit la iunie stie
muzo
QUOTE(camila @ Jan 17 2010, 10:33 AM) *
buna, sunt o mamica de ianuarie 2010 inca in asteptare. as vrea sa intreb pe cele care au nascut in italia daca au transcris certificatul de nastere italian la ambasada romaniei, in cat timp l-ati obtinut pe cel romanesc?

eu stiu 2 fete de italia (leelee si fata) si parca mai era... dar nici una nu are inca actele romanesti. poate intra ele sa-ti spuna ce si cum
iti urez sa ai o nastere usoara si un bebic minunat!
TIANA28
QUOTE(muzo @ Jan 16 2010, 12:45 PM) *
salut!
de mult n-am scris la voi
noi mergem greu cu diversificarea, nu i-a palcut deloc nici pireutz d emorcov nici mar/morcov ad pe razaoare de sticla. suge din supa cu canitza sipapa cam 5 lingurite de cerale. de trei zile ii dau marul fiert cubulete cu o felie de lamaie. ii pasez vreo 3 cubulete si indoi pireul cu zeama, oricum papa cam 5 varfuri de linguritza, echivalentul a unu sfertuletz de cubuletz.
tot tzitzi e la putere.
inca nu se vad dinti, mie mi se pare ca-i simt, dar nu se vad.
in funduletz se aseaza singur dar numai ca sa se ridice in picioare. daca e pe jos, se ridica in fund apoi plange ca n-are de ce se gata sa se ridice in picioare. asa ca noul loc preferat e patutul. in minutul 1 e in picioare rontaind bara
va pupam!


Mare atlet mai e.. noi de abia acum de ridicam de fund in sus liwlol.gif
.Nici noi nu prea ne impacam cu diversificarea...am inceput cu supa crema de legume... si face o fatza cand ii dau... plus ca mai mult imi roade lingurita decat mananca doh.gif Tot tzitzi rules wink.gif

QUOTE(denysa81 @ Jan 16 2010, 02:31 PM) *
Azi i-am dat Mirunei mar copt ras dupa care o lingurita de suc de mandarina. sa fi vazut cum s-a strambat prima data la mar si apoi se lingea pe botic si mai cerea. cred ca daca i-as da ar manca 1 kg. eu cum masor mancarica? voi cum faceti?

Mai papacioaso.. ia vino si pe la iubi tau sa-i arati cum se face... cu toate ca...am eu un feeling asa.. cand o sa trecem si noi la fructe tare incantat o sa mai fie
TIANA28
QUOTE(muzo @ Jan 17 2010, 11:17 AM) *
da, foarte nerabdator! azinoapte nu voia sa doarma, tot in patru labe era si incerca sa evadeze peste mine.
aseara n-am eusit sa-l culc decat f tarziu pentru ca el tot exersa
http://www.youtube.com/watch?v=dr8r5PJo67I
excursionist ca noi, dara. intre timp ne-am despartit, de trei luni, cine a mai citit la iunie stie

Mama, mama.. cata treaba are el acolo.. si ce frumos rade.. asa cu pofta liwlol.gif Mie mi-e ciuda ca de cate ori vreau sa-l filmez pe Toma se opreste si din ras si din vorbit si se uita tinta la aparat. Ieri (ca si acum) statea in scaunbelul lui, la geam si radea de se prapadea.. cand ma duc sa ma uit.. el radea la pescarusi.. mai trecea cate unul si iar chiuia liwlol.gif .. dar normal pana am luat aparatul.. pana m-am dus la el.. deja vroia sa-mi roada snurul de la aparat, nici vorba de rasete doh.gif Asa facea si cand era in burtica.. in ciuda.. de cate ori punea tasu mana pe burta.. nu mai facea nimic doh.gif
mami&damian
QUOTE(muzo @ Jan 17 2010, 11:17 AM) *
da, foarte nerabdator! azinoapte nu voia sa doarma, tot in patru labe era si incerca sa evadeze peste mine.
aseara n-am eusit sa-l culc decat f tarziu pentru ca el tot exersa
http://www.youtube.com/watch?v=dr8r5PJo67I
excursionist ca noi, dara. intre timp ne-am despartit, de trei luni, cine a mai citit la iunie stie


imi place de el, e foarte activ...si tot asha rade si damian cand ii fac "bau!bau!" ma topesc cand il aud cu rade!
abia astept maine sa mergem la dr. nu stiu ce sa zic, dar bebitzu meu de 3 nopti nu doarme...geme in somn si se zvarcoleste pe toate partile! sigur are el ceva mititelul, sper doar sa nu fie grav
iar doctori, doctori.....off
TIANA28
Uitati.. cam astea sunt miscarile noastre browniene... daca are ceva dupa care e innebunit (tel sau telecomanda) ajunge oriunde.. jucariile lui sunt mai putin interesante Toma tarandu-se liwlol.gif
muzo
si eu am film nou
babi se ridica in patutz
are doua minute, se ridica in ultimele 30 de scunde
http://www.youtube.com/watch?v=LE0IRniAgCA
stefyangro
buna fetele,
am trecut rapid sa va salut. aveti niste copii minunati. eu cred ca cedez nervos, caci znama asta a mea s-a hotarat sa nu mai doarma noaptea. Se trezeste din 2 in 2 ore, cred ca o doare burtica de la diversificarea lui peste prajit. peste zi nu mai adoarme decat cu urlete si leganat, ea care dormea imediat in patutul ei. Nu mai stiu ce sa fac. A, bonus mai sunt si in sesiune.....

va pup pe toate
mami&damian
QUOTE(stefyangro @ Jan 17 2010, 02:52 PM) *
buna fetele,
am trecut rapid sa va salut. aveti niste copii minunati. eu cred ca cedez nervos, caci znama asta a mea s-a hotarat sa nu mai doarma noaptea. Se trezeste din 2 in 2 ore, cred ca o doare burtica de la diversificarea lui peste prajit. peste zi nu mai adoarme decat cu urlete si leganat, ea care dormea imediat in patutul ei. Nu mai stiu ce sa fac. A, bonus mai sunt si in sesiune.....

va pup pe toate



aceleasi simtome le are si damian....DIVERSIFICAREA oare sa fie de vina?
ideea e ca noi mancam diversificat de vreo 2 sapt, chiar 3....si nu i-am dat nimic nou zilele astea, aceiasi supitza, ceai, branzica, mar, porto si cam atat
mami&damian
eu tot umblu din forum in forum....si uitati ce discutie am gasit:
...sa nu te superi pe mine. Mario e un scump. In meseria mea (invatatoare)am prins de cateva ori pers din afafra scolii care se ascundeau in baie si le propuneau copiilor fel si fel pt niste banuti sau napolitane. Cand aveam cls i mergeam cu ei la baie ptca nu aveam paza. Daca intr-o istitutie se poate intampla asta...oare ce-o fi pe net? pedofili obsedati ani de-a randul care cauta aceeasi pers. Doamne fereste, nu spun ca se intampla asta, dar eu sunt mai tematoare dein fire. Si eu puneam poze pana m-am gandit mai bine si mi-a zis si mie Ice la un mom dat si am facut legatura cu ce se inptampla la scoala. Poze ca poze...dar filmuletul... In orice caz Mario e un frumos si se vede ca-i place f mult in baita. Cu ocazia asta ne si cunoastem mai bine. Cred ca e prima data cand te vad intr-un filmulet.
nu stiu daca ati prins ideea, dar in esenta "fara poze cu bebeii dezbracati"
Voi ce parere aveti?
denysa81
QUOTE(muzo @ Jan 17 2010, 11:17 AM) *
da, foarte nerabdator! azinoapte nu voia sa doarma, tot in patru labe era si incerca sa evadeze peste mine.
aseara n-am eusit sa-l culc decat f tarziu pentru ca el tot exersa
http://www.youtube.com/watch?v=dr8r5PJo67I
excursionist ca noi, dara. intre timp ne-am despartit, de trei luni, cine a mai citit la iunie stie

super.

QUOTE(TIANA28 @ Jan 17 2010, 11:31 AM) *
Mare atlet mai e.. noi de abia acum de ridicam de fund in sus liwlol.gif
.Nici noi nu prea ne impacam cu diversificarea...am inceput cu supa crema de legume... si face o fatza cand ii dau... plus ca mai mult imi roade lingurita decat mananca doh.gif Tot tzitzi rules wink.gif
Mai papacioaso.. ia vino si pe la iubi tau sa-i arati cum se face... cu toate ca...am eu un feeling asa.. cand o sa trecem si noi la fructe tare incantat o sa mai fie

eu o trimit pe Miruna sa il invete pe Toma sa pape, iar tu il trimiti sa o invete sa se tarasca sau sa ridice mai bine capul cand sta pe burta. ok? batem palma?

QUOTE(TIANA28 @ Jan 17 2010, 01:29 PM) *
Uitati.. cam astea sunt miscarile noastre browniene... daca are ceva dupa care e innebunit (tel sau telecomanda) ajunge oriunde.. jucariile lui sunt mai putin interesante Toma tarandu-se liwlol.gif

bravo.

QUOTE(muzo @ Jan 17 2010, 02:43 PM) *
si eu am film nou
babi se ridica in patutz
are doua minute, se ridica in ultimele 30 de scunde
http://www.youtube.com/watch?v=LE0IRniAgCA

ei nu ca acum chiar ma oftic. Bravo gaby. nu ii zici si Mirunei secretul? macar sa se intoarca si ea de pe spate pe burta si invers.
denysa81
QUOTE(mami&damian @ Jan 17 2010, 04:38 PM) *
eu tot umblu din forum in forum....si uitati ce discutie am gasit:
...sa nu te superi pe mine. Mario e un scump. In meseria mea (invatatoare)am prins de cateva ori pers din afafra scolii care se ascundeau in baie si le propuneau copiilor fel si fel pt niste banuti sau napolitane. Cand aveam cls i mergeam cu ei la baie ptca nu aveam paza. Daca intr-o istitutie se poate intampla asta...oare ce-o fi pe net? pedofili obsedati ani de-a randul care cauta aceeasi pers. Doamne fereste, nu spun ca se intampla asta, dar eu sunt mai tematoare dein fire. Si eu puneam poze pana m-am gandit mai bine si mi-a zis si mie Ice la un mom dat si am facut legatura cu ce se inptampla la scoala. Poze ca poze...dar filmuletul... In orice caz Mario e un frumos si se vede ca-i place f mult in baita. Cu ocazia asta ne si cunoastem mai bine. Cred ca e prima data cand te vad intr-un filmulet.
nu stiu daca ati prins ideea, dar in esenta "fara poze cu bebeii dezbracati"
Voi ce parere aveti?

eu am evitat pe cat posibil sa pun poze cu Miru dezbracata. nici nu prea am... si cred tot ce zici si mi-e groaza.
TIANA28
QUOTE(muzo @ Jan 17 2010, 02:43 PM) *
si eu am film nou
babi se ridica in patutz
are doua minute, se ridica in ultimele 30 de scunde
http://www.youtube.com/watch?v=LE0IRniAgCA

waw.. esti tare mai Gabitzu.. BRAVO eusa_clap.gif dar nu-i nimic.. exersam si noi yes.gif

QUOTE(stefyangro @ Jan 17 2010, 02:52 PM) *
buna fetele,
am trecut rapid sa va salut. aveti niste copii minunati. eu cred ca cedez nervos, caci znama asta a mea s-a hotarat sa nu mai doarma noaptea. Se trezeste din 2 in 2 ore, cred ca o doare burtica de la diversificarea lui peste prajit. peste zi nu mai adoarme decat cu urlete si leganat, ea care dormea imediat in patutul ei. Nu mai stiu ce sa fac. A, bonus mai sunt si in sesiune.....

va pup pe toate

eu nu stiu cum e sa nu se trezeasca din 2 in 2 ore.. daca a avut cateva nopti in care a dormit si el 4-5 ore legate...asa ca te inteleg. La voi e si mai nasol ca sunt si urlete doh.gif Poate sunt dintisorii... tura 2..Bafta in sesiune tzuc.gif

QUOTE(mami&damian @ Jan 17 2010, 04:38 PM) *
eu tot umblu din forum in forum....si uitati ce discutie am gasit:
...sa nu te superi pe mine. Mario e un scump. In meseria mea (invatatoare)am prins de cateva ori pers din afafra scolii care se ascundeau in baie si le propuneau copiilor fel si fel pt niste banuti sau napolitane. Cand aveam cls i mergeam cu ei la baie ptca nu aveam paza. Daca intr-o istitutie se poate intampla asta...oare ce-o fi pe net? pedofili obsedati ani de-a randul care cauta aceeasi pers. Doamne fereste, nu spun ca se intampla asta, dar eu sunt mai tematoare dein fire. Si eu puneam poze pana m-am gandit mai bine si mi-a zis si mie Ice la un mom dat si am facut legatura cu ce se inptampla la scoala. Poze ca poze...dar filmuletul... In orice caz Mario e un frumos si se vede ca-i place f mult in baita. Cu ocazia asta ne si cunoastem mai bine. Cred ca e prima data cand te vad intr-un filmulet.
nu stiu daca ati prins ideea, dar in esenta "fara poze cu bebeii dezbracati"
Voi ce parere aveti?

Am mai auzit discutii de genul.. nu stiu ce sa zic... obsedati au fost si vor fi intotdeuna. Eu am mai pus poze cu Tomitza dezbracat..nu foarte des dar am pus....

QUOTE(denysa81 @ Jan 17 2010, 06:23 PM) *
super.
eu o trimit pe Miruna sa il invete pe Toma sa pape, iar tu il trimiti sa o invete sa se tarasca sau sa ridice mai bine capul cand sta pe burta. ok? batem palma?
bravo.
ei nu ca acum chiar ma oftic. Bravo gaby. nu ii zici si Mirunei secretul? macar sa se intoarca si ea de pe spate pe burta si invers.

ok cuscra.. fa-o colet si-l trimit si eu pe-al meu... sau ma mai gandesc ca azi a papat mai bine.. cam 15 lingurite de supa crema... Doamne si ce scarbos arata.. ca am pus si broccoli... yahhh.. de maine ii bag si carnita si cred ca o sa fie mai bine
denysa81
QUOTE(TIANA28 @ Jan 17 2010, 07:01 PM) *
waw.. esti tare mai Gabitzu.. BRAVO eusa_clap.gif dar nu-i nimic.. exersam si noi yes.gif
eu nu stiu cum e sa nu se trezeasca din 2 in 2 ore.. daca a avut cateva nopti in care a dormit si el 4-5 ore legate...asa ca te inteleg. La voi e si mai nasol ca sunt si urlete doh.gif Poate sunt dintisorii... tura 2..Bafta in sesiune tzuc.gif
Am mai auzit discutii de genul.. nu stiu ce sa zic... obsedati au fost si vor fi intotdeuna. Eu am mai pus poze cu Tomitza dezbracat..nu foarte des dar am pus....
ok cuscra.. fa-o colet si-l trimit si eu pe-al meu... sau ma mai gandesc ca azi a papat mai bine.. cam 15 lingurite de supa crema... Doamne si ce scarbos arata.. ca am pus si broccoli... yahhh.. de maine ii bag si carnita si cred ca o sa fie mai bine

deja ii bagi si carnita? noi inca ne delectam cu sucuri. nu ma grabesc deloc. ar trebui sa ii dau mar ras cu branzica calcica. dar inca nu sunt convinsa daca sa folosesc lapte de vaca sau formula.
stefyangro
Denisa, eu folosesc lapte de vaca, milli, am testat si nu a avut nimic. Tiana, nu te grabi cu carnitza, mai lasa cateva zile, ca asa am facut si eu si cred ca cu asta am dat-o peste cap. Dinti nu se vad deloc, dar nici data trecuta nu am vazut nimic...nu stiu ce sa mai zic
mami&damian
una din diminetile mele buneee liwlol.gif AM DORMIT! Damian a papat ultima masa la 11.....si s-a trezit la 8:30! sunt uimita, dar cred ca si-a reglat el restantele la somnic, si eu am visaaaat! liwlol.gif
denysa parca tu vroiai branzica....sa stii ca eu o fac cu Milli, parca ti-am mai scris! nu am facut niciodata cu formula, avand in vedere ca trebuie fiert...
pupici
denysa81
QUOTE(mami&damian @ Jan 18 2010, 08:53 AM) *
una din diminetile mele buneee liwlol.gif AM DORMIT! Damian a papat ultima masa la 11.....si s-a trezit la 8:30! sunt uimita, dar cred ca si-a reglat el restantele la somnic, si eu am visaaaat! liwlol.gif
denysa parca tu vroiai branzica....sa stii ca eu o fac cu Milli, parca ti-am mai scris! nu am facut niciodata cu formula, avand in vedere ca trebuie fiert...
pupici

wow ce fain de unii. bravo mai Dami. asa se face. nu ii inveti tu si pe ceilalti bebei sa faca la fel?
multumesc de raspunsul cu laptele. i-am luat si eu de vaca. azi ii fac. sa ii dau in loc de suc de fructe sau la alta masa separat?
stefyangro
QUOTE(denysa81 @ Jan 18 2010, 12:19 PM) *
wow ce fain de unii. bravo mai Dami. asa se face. nu ii inveti tu si pe ceilalti bebei sa faca la fel?
multumesc de raspunsul cu laptele. i-am luat si eu de vaca. azi ii fac. sa ii dau in loc de suc de fructe sau la alta masa separat?

eu ii dau cu piure de fructe! Separat cred ca e innecacioasa, nu stiu, nu am incercat!

Mai mami, te invidiez pt un somn asa de lung. Maimutza asta a mea vrea sa recupereze perioada cat a fost copil cuminte, de data asta fiind copil nasol, care nu doarme noaptea si ziua mataie sa faci cum vrea ea.
mami&damian
QUOTE(denysa81 @ Jan 18 2010, 10:19 AM) *
wow ce fain de unii. bravo mai Dami. asa se face. nu ii inveti tu si pe ceilalti bebei sa faca la fel?
multumesc de raspunsul cu laptele. i-am luat si eu de vaca. azi ii fac. sa ii dau in loc de suc de fructe sau la alta masa separat?


eu ii dadeam in loc de fructe....de obicei masa din jurul orei 10
cat despre cum sa ii invatz si pe ceilalti bebei sa doarma, crede-ma ca asha mi-as dori sa fie toti sanatosi, sa pape bine si sa doarma si mai bine liwlol.gif dar asta se intampla numai dupa bunul lor plac(papa si somnul) caci sunt sigura ca Dami nu vroia sa aiba hernie sad.gif
TIANA28
Pe mine m-a terminat copilul asta... sa vedeti programul de azi-noapte: culcat la 11, trezit la 11,30.. dupa care treziri la 1 fara un sfert, la 2, la 4, 6 si la 9.. si acum mataie ca ii e somn nervi.gif sa-l las sa doarma sau sa-l tin si eu treaz sa vada cum e?
mami&damian
QUOTE(stefyangro @ Jan 18 2010, 10:30 AM) *
eu ii dau cu piure de fructe! Separat cred ca e innecacioasa, nu stiu, nu am incercat!

Mai mami, te invidiez pt un somn asa de lung. Maimutza asta a mea vrea sa recupereze perioada cat a fost copil cuminte, de data asta fiind copil nasol, care nu doarme noaptea si ziua mataie sa faci cum vrea ea.


Asha bravo! nici eu nu i-am dat branzica simpla...i-am amestecat cu piure de fructe, putin laptic formula...si eu m-am gandit ca e innecacioasa
mami&damian
QUOTE(TIANA28 @ Jan 18 2010, 10:32 AM) *
Pe mine m-a terminat copilul asta... sa vedeti programul de azi-noapte: culcat la 11, trezit la 11,30.. dupa care treziri la 1 fara un sfert, la 2, la 4, 6 si la 9.. si acum mataie ca ii e somn nervi.gif sa-l las sa doarma sau sa-l tin si eu treaz sa vada cum e?


offf, saraca de tine! rezistaaa! eu mereu cand nu dormea imi ziceam ca o sa se faca mare, si o sa pot sa-l trimit la somn, doar zicandu-i....si-asha satisfactie o sa am liwlol.gif
dar Tomitza nu prea a dormit, nu inteleg de ce s-a mai trezit la 11:30 daca a adormit la 11....mai baietzel, ai terminat-o pe mami :*:*:*
TIANA28
QUOTE(mami&damian @ Jan 18 2010, 10:36 AM) *
offf, saraca de tine! rezistaaa! eu mereu cand nu dormea imi ziceam ca o sa se faca mare, si o sa pot sa-l trimit la somn, doar zicandu-i....si-asha satisfactie o sa am liwlol.gif
dar Tomitza nu prea a dormit, nu inteleg de ce s-a mai trezit la 11:30 daca a adormit la 11....mai baietzel, ai terminat-o pe mami :*:*:*

Nici eu nu pricep ce are crybaby.gif .. adoarme asa de adanc si in juma' de ora e ca fresh.. urland nervi.gif Simt ca-mi pocneste capul de oboseala.. la 4 mai am si cursuri de legislatie.. ca m-a mancat sa fac scoala de soferi..
denysa81
QUOTE(mami&damian @ Jan 18 2010, 10:31 AM) *
eu ii dadeam in loc de fructe....de obicei masa din jurul orei 10
cat despre cum sa ii invatz si pe ceilalti bebei sa doarma, crede-ma ca asha mi-as dori sa fie toti sanatosi, sa pape bine si sa doarma si mai bine liwlol.gif dar asta se intampla numai dupa bunul lor plac(papa si somnul) caci sunt sigura ca Dami nu vroia sa aiba hernie sad.gif

asa e. important e sa fie sanatosi. chiar imi pare rau pentru Dami ca are hernie sad.gif

QUOTE(TIANA28 @ Jan 18 2010, 10:32 AM) *
Pe mine m-a terminat copilul asta... sa vedeti programul de azi-noapte: culcat la 11, trezit la 11,30.. dupa care treziri la 1 fara un sfert, la 2, la 4, 6 si la 9.. si acum mataie ca ii e somn nervi.gif sa-l las sa doarma sau sa-l tin si eu treaz sa vada cum e?

saraca. mai tomitza da e frumos ce faci tu? pai esti baiat mare. gata cu joaca noaptea din ora in ora.

eu ma duc sa ii fac branza cu mar ras. sa vad cum papa. poate o filmez. smile.gif
lucia_
Salutari mamici, bebei si bebelase

Ce frumos se misca bebelusii vostri ..au vointa nu gluma smile.gif

Al meu gindac si-a pus in minte sa sara peste tirit , mers de-a busilea sau in picioare direct la zbor .. Si exerseaza de zor datul din miini cu diverse viteze .. Poate isi imagineaza ca maica-sa o fi gaina sau mai stiu eu ce zburatoare..

In rest .. se intoarce de pe spate pe burta si apoi incepe sa urle ca nu se poate intoarce inapoi sad.gif

Cred ca ne chinuie dintii (of course .. pe ce altceva sa dau vina) ca e foarte miriit ( a se citi urlator profesionist) in ultimile zile ..

Gata .. s-a trezit .. ma duc la show .. Cred ca in curind pot sa ma angajez pe post de animator la petrecerile de copii

O zi buna sa aveti

Lucia &Lukas
denysa81
QUOTE(lucia_ @ Jan 18 2010, 11:31 AM) *
Salutari mamici, bebei si bebelase

Ce frumos se misca bebelusii vostri ..au vointa nu gluma smile.gif

Al meu gindac si-a pus in minte sa sara peste tirit , mers de-a busilea sau in picioare direct la zbor .. Si exerseaza de zor datul din miini cu diverse viteze .. Poate isi imagineaza ca maica-sa o fi gaina sau mai stiu eu ce zburatoare..

In rest .. se intoarce de pe spate pe burta si apoi incepe sa urle ca nu se poate intoarce inapoi sad.gif

Cred ca ne chinuie dintii (of course .. pe ce altceva sa dau vina) ca e foarte miriit ( a se citi urlator profesionist) in ultimile zile ..

Gata .. s-a trezit .. ma duc la show .. Cred ca in curind pot sa ma angajez pe post de animator la petrecerile de copii

O zi buna sa aveti

Lucia &Lukas

lol-craciun.gif bine ca e sanatos.
pitana7
QUOTE(TIANA28 @ Jan 17 2010, 01:29 PM) *
Uitati.. cam astea sunt miscarile noastre browniene... daca are ceva dupa care e innebunit (tel sau telecomanda) ajunge oriunde.. jucariile lui sunt mai putin interesante Toma tarandu-se liwlol.gif

si la noi tel si telecomanda sunt foc nu alta, dar nu ne miscam asa de mult smile.gif
TIANA28
QUOTE(denysa81 @ Jan 18 2010, 11:13 AM) *
asa e. important e sa fie sanatosi. chiar imi pare rau pentru Dami ca are hernie sad.gif
saraca. mai tomitza da e frumos ce faci tu? pai esti baiat mare. gata cu joaca noaptea din ora in ora.

eu ma duc sa ii fac branza cu mar ras. sa vad cum papa. poate o filmez. smile.gif

A papat? Vrem filmuletul yes.gif

mami&damian
mamici ati dat vreuna galbenus de ou? stiu ca se baga de la 6 luni....cate un sfert, apoi jumate, apoi 3 sferturi, si apoi galbenusul intreg...
eu as incerca maine, caci mi-a adus mama niste oua de tara, si banuiesc ca sunt mai bune. le fierb bine si maine va spun cum a fost! tiana la voi cum e cu carnita? eu i-am dat si carnitza de pui si antricot de vitzel,,,,dar sa fierbi carnea separat!
mami&damian
ce faceti mamici? recuperati somnul de azi'noapte?
stefyangro
QUOTE(mami&damian @ Jan 18 2010, 06:03 PM) *
ce faceti mamici? recuperati somnul de azi'noapte?

haha!eu ma pregatesc sa sarbatoresc,am musafiri diseara
Alondra
QUOTE(stefyangro @ Jan 18 2010, 04:04 PM) *
haha!eu ma pregatesc sa sarbatoresc,am musafiri diseara

La multi ani mamico ! occasion.gif Noi ti-am urat http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showtopic=5931
Fetele de la VSFM te saluta! floare2.gif Petrecere frumoasa!
Andri.
QUOTE(muzo @ Jan 17 2010, 11:17 AM) *
da, foarte nerabdator! azinoapte nu voia sa doarma, tot in patru labe era si incerca sa evadeze peste mine.
aseara n-am eusit sa-l culc decat f tarziu pentru ca el tot exersa
http://www.youtube.com/watch?v=dr8r5PJo67I
excursionist ca noi, dara. intre timp ne-am despartit, de trei luni, cine a mai citit la iunie stie


Se pare ca am cam dat cu bata-n balta oFloare1.gif
da, citeam si eu de curand ca e posibil sa nu doarma noaptea, sau sa se trezeasca des, atunci cand au invatat ceva nou la care vor sa mai "lucreze". Micutii, ce de treaba au ei rolleyes.gif
Oricum, m-am uitat la filmulete si sunt absolut impresionata eusa_clap.gif Si face totul cu atata usurinta. Abia astept sa ajunga si Tavi la aceste performante love1.gif
Andri.
QUOTE(stefyangro @ Jan 17 2010, 02:52 PM) *
buna fetele,
am trecut rapid sa va salut. aveti niste copii minunati. eu cred ca cedez nervos, caci znama asta a mea s-a hotarat sa nu mai doarma noaptea. Se trezeste din 2 in 2 ore, cred ca o doare burtica de la diversificarea lui peste prajit. peste zi nu mai adoarme decat cu urlete si leganat, ea care dormea imediat in patutul ei. Nu mai stiu ce sa fac. A, bonus mai sunt si in sesiune.....

va pup pe toate


Poate vroiai sa inveti noaptea si nu stiai cum sa te trezesti, te ajuta fata biggrin.gif
Cred ca lumea se gandeste ca noi in concediul de maternitate sigur ne plictisim. Eu asa credeam cand eram insarcinata si inca la serviciu- ca o sa am asa de mult timp liber "cand doarme ala micu" laugh.gif
Si cand colo, numai aventuri si suspans jucaus.gif
Bafta multa cu examenele!!
TIANA28
QUOTE(mami&damian @ Jan 18 2010, 02:07 PM) *
mamici ati dat vreuna galbenus de ou? stiu ca se baga de la 6 luni....cate un sfert, apoi jumate, apoi 3 sferturi, si apoi galbenusul intreg...
eu as incerca maine, caci mi-a adus mama niste oua de tara, si banuiesc ca sunt mai bune. le fierb bine si maine va spun cum a fost! tiana la voi cum e cu carnita? eu i-am dat si carnitza de pui si antricot de vitzel,,,,dar sa fierbi carnea separat!

Vreau sa mai stam un pic pe carnita.. azi a mancat putin... foarte putin .. nu stiu cat sa zic ca eu nu-i cantaresc mancarica. Mie pediatra mi-a spus in perioada cand introduci galbenus sa nu-i dai in aceeasi zi si carne.. adica azi un sfert de galbenus.. peste 2 zile jumate... peste 4 trei sferturi .. si asa mai departe. Dupa ce l-ai introdus nu are voie mai mult de 2 galbenusuri/sapt. Carnea am fiert-o separat si am pus la congelator in pungi mici.. bucatele de piept. De inaripata de la tara am facut rost.. acum sa vedem cum ne invartim si de oua unsure.gif

QUOTE(stefyangro @ Jan 18 2010, 04:04 PM) *
haha!eu ma pregatesc sa sarbatoresc,am musafiri diseara

LA MULTI ANI !!!! occasion.gif occasion.gif occasion.gif occasion.gif
Te asteptam maine cu poze.. cu sarbatorita si micuta Eva yes.gif
Andri.
QUOTE(mami&damian @ Jan 17 2010, 04:38 PM) *
eu tot umblu din forum in forum....si uitati ce discutie am gasit:
...sa nu te superi pe mine. Mario e un scump. In meseria mea (invatatoare)am prins de cateva ori pers din afafra scolii care se ascundeau in baie si le propuneau copiilor fel si fel pt niste banuti sau napolitane. Cand aveam cls i mergeam cu ei la baie ptca nu aveam paza. Daca intr-o istitutie se poate intampla asta...oare ce-o fi pe net? pedofili obsedati ani de-a randul care cauta aceeasi pers. Doamne fereste, nu spun ca se intampla asta, dar eu sunt mai tematoare dein fire. Si eu puneam poze pana m-am gandit mai bine si mi-a zis si mie Ice la un mom dat si am facut legatura cu ce se inptampla la scoala. Poze ca poze...dar filmuletul... In orice caz Mario e un frumos si se vede ca-i place f mult in baita. Cu ocazia asta ne si cunoastem mai bine. Cred ca e prima data cand te vad intr-un filmulet.
nu stiu daca ati prins ideea, dar in esenta "fara poze cu bebeii dezbracati"
Voi ce parere aveti?


Parerea mea e ca are dreptate. Stiu sigur ca am vazut ceva la TV pe tema asta, pedofili care cauta poze cu bebelusi goi. Din pacate era acum mult timp, nu mai tin minte prea multe detalii, dar oricum, sunt convinsa ca exista tot felul de poame de genul asta. Nu am acum dispozitia necesara, dar probabil ca daca dau o cautare pe google gasesc tot felul de informatii despre astfel de oameni bolnavi (cuvintele la adresa lor ar ar fi mult mai dure dar o sa ma rezum la atat)
stefyangro
QUOTE(TIANA28 @ Jan 18 2010, 07:21 PM) *
Vreau sa mai stam un pic pe carnita.. azi a mancat putin... foarte putin .. nu stiu cat sa zic ca eu nu-i cantaresc mancarica. Mie pediatra mi-a spus in perioada cand introduci galbenus sa nu-i dai in aceeasi zi si carne.. adica azi un sfert de galbenus.. peste 2 zile jumate... peste 4 trei sferturi .. si asa mai departe. Dupa ce l-ai introdus nu are voie mai mult de 2 galbenusuri/sapt. Carnea am fiert-o separat si am pus la congelator in pungi mici.. bucatele de piept. De inaripata de la tara am facut rost.. acum sa vedem cum ne invartim si de oua unsure.gif
LA MULTI ANI !!!! occasion.gif occasion.gif occasion.gif occasion.gif
Te asteptam maine cu poze.. cu sarbatorita si micuta Eva yes.gif

Si cu sarbatoritul, ca e si ziua lui tati!!!

Merci de urari
Andri.
QUOTE(mami&damian @ Jan 18 2010, 08:53 AM) *
una din diminetile mele buneee liwlol.gif AM DORMIT! Damian a papat ultima masa la 11.....si s-a trezit la 8:30! sunt uimita, dar cred ca si-a reglat el restantele la somnic, si eu am visaaaat! liwlol.gif
denysa parca tu vroiai branzica....sa stii ca eu o fac cu Milli, parca ti-am mai scris! nu am facut niciodata cu formula, avand in vedere ca trebuie fiert...
pupici



Bravo Damian, sa o tii tot asa eusa_clap.gif
Andri.
QUOTE(TIANA28 @ Jan 18 2010, 10:32 AM) *
Pe mine m-a terminat copilul asta... sa vedeti programul de azi-noapte: culcat la 11, trezit la 11,30.. dupa care treziri la 1 fara un sfert, la 2, la 4, 6 si la 9.. si acum mataie ca ii e somn nervi.gif sa-l las sa doarma sau sa-l tin si eu treaz sa vada cum e?


Ce sa zic, chiar nu te invidiez unsure.gif
Ai incercat cumva si sa il lasi un pic sa planga sa vezi ce face? Sau sa ii dai seara ceai de noapte? Nu zic ca asa ar trebui, sunt doar curioasa daca ai incercat vreo metoda de "educare".
Eu una am ajuns la concluzia ca nu pot sa il las sa planga mai mult de cateva secunde biggrin.gif, iar despre ceai de noapte, l-am incercat pe cel de la Humana dar inca nu sunt sigura daca face ceva deosebit, daca ii lungeste somnul in vreun fel. Tavi doarme ceva de genul: culcare pe la 10, prima tura 4-5 ore, a doua tura cam 3 ore, si apoi inca vreo ora - doua. Deci oricum mai bine, dar mi-as dori sa doarma toata noaptea, fara trezire, caci peste tot citesc ca la varsta asta cam asa ar trebui. Sper sa reusim asta odata ca incepem cu piureurile (momentan suntem la suc si supa strecurata). Ma gandesc ca o sa se simta mai satul si nu se mai trezeste. Eu am de gand sa incerc si cu cereale seara, tot in ideea ca se va simti satisfacut si nu se va mai trezi pt laptic naptea - asta imediat ce face 6 luni
TIANA28
QUOTE(stefyangro @ Jan 18 2010, 05:40 PM) *
Si cu sarbatoritul, ca e si ziua lui tati!!!

Merci de urari

oooo... La multi ani si ptr tati!!!!

QUOTE(Andri. @ Jan 18 2010, 06:02 PM) *
Ce sa zic, chiar nu te invidiez unsure.gif
Ai incercat cumva si sa il lasi un pic sa planga sa vezi ce face? Sau sa ii dai seara ceai de noapte? Nu zic ca asa ar trebui, sunt doar curioasa daca ai incercat vreo metoda de "educare".
Eu una am ajuns la concluzia ca nu pot sa il las sa planga mai mult de cateva secunde biggrin.gif, iar despre ceai de noapte, l-am incercat pe cel de la Humana dar inca nu sunt sigura daca face ceva deosebit, daca ii lungeste somnul in vreun fel. Tavi doarme ceva de genul: culcare pe la 10, prima tura 4-5 ore, a doua tura cam 3 ore, si apoi inca vreo ora - doua. Deci oricum mai bine, dar mi-as dori sa doarma toata noaptea, fara trezire, caci peste tot citesc ca la varsta asta cam asa ar trebui. Sper sa reusim asta odata ca incepem cu piureurile (momentan suntem la suc si supa strecurata). Ma gandesc ca o sa se simta mai satul si nu se mai trezeste. Eu am de gand sa incerc si cu cereale seara, tot in ideea ca se va simti satisfacut si nu se va mai trezi pt laptic naptea - asta imediat ce face 6 luni

Cereale nu avem voie ptr ca suntem si asa cam plinuti (cel putin deocamdata), sa-l las sa planga nu pot ca face urat de tot... rosu-vinetiu si se incordeaza tot, ceaiul de la Humana mi-l scuipa.. cred ca simte chimicalul din el...e saingurul pe care chiar ca nu-l accepta defel... Acum ne chinuim sa invatam sa bem la bibe ceai de fenicul, chimen etc.. ca sa pot sa-i dau si noaptea... cu toate ca nu stiu cand o veni si momentul ala
mami&damian
QUOTE(TIANA28 @ Jan 18 2010, 06:23 PM) *
oooo... La multi ani si ptr tati!!!!
Cereale nu avem voie ptr ca suntem si asa cam plinuti (cel putin deocamdata), sa-l las sa planga nu pot ca face urat de tot... rosu-vinetiu si se incordeaza tot, ceaiul de la Humana mi-l scuipa.. cred ca simte chimicalul din el...e saingurul pe care chiar ca nu-l accepta defel... Acum ne chinuim sa invatam sa bem la bibe ceai de fenicul, chimen etc.. ca sa pot sa-i dau si noaptea... cu toate ca nu stiu cand o veni si momentul ala


Ai incercat sa-l epuizezi? sa va jucati mai mult smile.gif el cate ore sta treaz ziua? eu te-ntreb asha....ca stiu prea bine ca daca nu vrea, nu vrea liwlol.gif mie imi ia ceaiul de noapte de la Humana, si Dami nu mananca noaptea deloc, doar ceai, ultima masa o are in jur de ora 10-11, dar ii fac 210 ml laptic, nu 180 ca in timpul zilei
Andri.
QUOTE(stefyangro @ Jan 18 2010, 05:40 PM) *
Si cu sarbatoritul, ca e si ziua lui tati!!!

Merci de urari


Ce frumos! LA MULTI ANI!! occasion.gif
Andri.
QUOTE(TIANA28 @ Jan 18 2010, 06:23 PM) *
oooo... La multi ani si ptr tati!!!!
Cereale nu avem voie ptr ca suntem si asa cam plinuti (cel putin deocamdata), sa-l las sa planga nu pot ca face urat de tot... rosu-vinetiu si se incordeaza tot, ceaiul de la Humana mi-l scuipa.. cred ca simte chimicalul din el...e saingurul pe care chiar ca nu-l accepta defel... Acum ne chinuim sa invatam sa bem la bibe ceai de fenicul, chimen etc.. ca sa pot sa-i dau si noaptea... cu toate ca nu stiu cand o veni si momentul ala


Are chimicale ceaiul de la Humana?? ohmy.gif
TIANA28
QUOTE(Andri. @ Jan 18 2010, 07:29 PM) *
Are chimicale ceaiul de la Humana?? ohmy.gif

Pe el scrie ca nu... dar daca te uiti are *.. si jos scrie ceva de genul... nu are nimic interzis sau cam asa ceva. Oricum fiind granule eu nu prea cred ca e cel mai natural.. are si un gust tare rau (am zis sa-l beau eu daca tot nu-l vrea Toma)..asa ca bem ceai de la Fares, pliculete (are fenicul, chimen, musetel si menta) si miroase a ceai natural. Noi de fapt incercam sa bem ceva.. ca nu vrea mai nimic.. bea cam 50ml/zi... speram sa progresam
denysa81
QUOTE(TIANA28 @ Jan 18 2010, 12:56 PM) *
A papat? Vrem filmuletul yes.gif

si inca cum. nu am filmat. nu am avut chef. mi-a fost lene biggrin.gif
denysa81
bilant de aproape 6 luni: 8,500 kg, 67 cm, lipsa de calciu in continuare, prescris o injectie cu Vitamina B2 (daca stiti ceva de asta ziceti-mi si mie) ca sa nu ii dau iar 10 pic de Vigantol. in rest nota 10.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.