Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Iulie 2009
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2009
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236
mirela77
Bun regasit si o saptamana linistita si cu copii sanatosi partners.gif

Noi am ramas singurei, a plecat bunica astazi dimineata, ce sa va spun, jaleeee mare. Tare bine a fost cu ea aici. Mai ales ca Davide dormea cu ea si in sfarsit am reusit sa dorm si eu cu tati cum trebuie ca tare imi mai era dor. rolleyes.gif
Am vazut ca vorbeati de trezitul noaptea, al meu doarme linistit nu se mai trezeste de cand papa bine seara...si aici vreau sa zic ca papa ca si noi o cina normala, orez cu lapte sau gris cu lapte nu intra in discutie. E prea putin pentru el. smile.gif Si doarme cu noi in pat, patutul sta pe post de mobila pentru ca se foieste o gramada noaptea iar patutul nu ii ofera spatiu destul de invarteli.

Am ramas datori cu poze


cu nana la harjoneala




cu bunica



ne taie motul nana



am ales camera foto, pieptene si cheile de la motorul lui tati



si aici ne jucam in oglinda





si mai facem si discursuri de politician

mirela77
Si revin si cu reteta zilei: carnita de vita facuta pe teflon cu un strop de ulei de masline, un catel de usturoi taiat felii, un pic de sare si stropita cu zeama de la o jumatate de gref alaturi de cartofi fierti in sos de rosii bineinteles fara nelipsitul usturoi.


Apropo de greutate, noi stam foarte prost, inca 20 de kg in plus, asa ce Denysa nu mai facem cheta iti dau eu tot ce iti trebuie smile.gif Dar de maine gata, ma pun la dieta cum trebuie, o sa fie mai greu cu miscare dar ne descurcam noi.

Si ca noutate, am facut primii pasi acum doua zile. Suntem inca timizi, pasim incet incet nu cumva sa cadem, e foarte prudent, nu se arunca daca nu e sigur pe el. Bucuria a fost si mai mare ca era si bunica prezenta.
mirela77
Cristina poate ii dau dintisori si nu ii vezi. Incearca sa ii dai inainte de culcare niste Nurofen sirop pentru copii sa vezi cum reactioneaza. Daca nu la medic si cum zicea si Denysa si la preot.
TIANA28
QUOTE(crysstynatm @ Sep 24 2010, 07:44 PM) *
Welcome to the club!!
A mea seamana pe soacra-mea, mofturoasa la mancare..... nervi.gif

Sanatate si voua!

Daca ar semana cu soacra-mea din punctul asta de vedere tare bine ar fi anima1.gif

QUOTE(crysstynatm @ Sep 25 2010, 08:59 AM) *
Neata mamici! wacko.gif

Am avut o noapte de cosmar!!
Eu, cu nasul infundat, si Ana-MAria cu niste crize de isterie d em-am ingrozit. Cel putin asa le zic eu, ca nu stiu ce sunt.
Am culcat-o pe la 9, era obosita ca ziua a dormit doar 1 ora, a adormit repede. Au inceput trezirile pe la 1. Bun, astea le avem de cateva nopti, eu le-am pus pe seama racelii, poate o doare gatul, poate....etc. Nasul nu ii era foarte infundat, fornaia putin dar putea respira. I-am dat bibi cu lapte, pe cel de cei mi l-a aruncat jos. Si apoi la 2 la fel. A adormit si pe la 2.30 s-a trezit urland si dand din picioare. M-am dus sa o linistesc dar nu am luat-o in brate, am vb cu ea. S-a linistit putin, m-am bagat in pat (avem paturile alaturate) si vb cu ea de acolo, ma vedea. Apoi a inceput brusc sa urle, si s-a ridicat tati sa o ia in brate. A inceput sa urle ca din gura de sarpe (cred ca s-a speriat de el desi si el ii mai vorbea cat era inca in patut). Am luat-o eu, a continuat sa urle, cand iesea tati din camera se mai linistea putin, dar nu complet, cum aparea.....jale! Cred ca s-a speriat de el. Asa ca, pe la 3 noi ne plimbam, asa s-a mai linistit. CAnd sa o iau sa o pun iar la somn......jale mare! Mai fetelor, dar un urlet!!!!! eu nu am auzit-o niciodata plangand si urland asa!! Imi venea sa plang langa ea! Tati s-a dus pe canapea in sufragerie, noi am ramas in patul mare. Pe la 3 si ceva a dormit cu un bibi de lapte, suspina saracuta de se scutura toata, pana la 5.30, cand iar s-a trezit, iar un bibi cu lapte, si a adormit cu capul pe mine pana pe la 7.30.
Nu stiu ce-s cu manifestarile astea!!! Treaba e cam de o saptamana, dar ziua nu are nimic, e perfect normala. Noaptea, ne zapaceste. Eu cel putin sunt zombie, si nici ea nu se odihneste cum trebuie. Peste zi ii mai dau ceai de macese si suc facut cu sirop de catina, dar nu am citit undeva sa aibe efect agitator. De mancat mananca normal, nici prea prea nici foarte foarte, fizic pare ok, adica nu pare sa o doara ceva, cand o mai durea burta noaptea se chircea, acum nu, in casa e atmosfera ok, adica nu e cearta, tensiune, toata lumea o dragaleste (o fi rasfatata dar de aici si pana la crizele astea de noapte........). Am mai citit pe net despre "terori nocturne" la copii, dar in acele cazuri copii nu se trezesc deplin. ea e treaza.

Scuze ca m-am intins in explicatii si v-am zapacit, dar voi ati patit asa ceva?

Pupici

Si noi suntem zombie cam de 3 nopti incoace (adica cu 7-8 treziri in loc de 2), si la fel ca si Ana-Maria, ziua nu are nimic. Eu zic ca sunt totusi dintisorii..ca saracutul are gingiile imflamate la maxim.

QUOTE(dragutza2010 @ Sep 26 2010, 09:33 AM) *
servus dragi maimici !
Razvan nu a dormit o noapte intreaga de cand s-a nascut. In fiecare noapte ma trezeste, nu pentru ca ar plange, ci pentru a bea apa, pentru a vedea daca sunt acolo, nu stiu. Dupa ce i-a o gura de apa , ceai, depinde ce am se culca la loc ca si cum nu s-ar fi trezit. Dar eu tot ma ridic din pat si merg la patut si uite asa imi cam piere somnul cateodata.
Dar o sa treaca si perioada asta. Cu fetita a fost la fel. Ne trezea in fiecare noapte pana pe la ani, apoi a inceput sa doarma toata noaptea.
Voi cum stati cu greutatea dupa nastere? Ati reusit sa reveniti la greutatea ideala?
sa aveti o duminica palcuta !
trandafir.gif

Eu am dat jos tot ce am pus in sarcina, adica 23 kg....darrr se pare ca de cand l-am intarcat am inceput sa pun cate un pic la loc nervi.gif

QUOTE(mirela77 @ Sep 27 2010, 12:44 PM) *
Bun regasit si o saptamana linistita si cu copii sanatosi partners.gif

Noi am ramas singurei, a plecat bunica astazi dimineata, ce sa va spun, jaleeee mare. Tare bine a fost cu ea aici. Mai ales ca Davide dormea cu ea si in sfarsit am reusit sa dorm si eu cu tati cum trebuie ca tare imi mai era dor. rolleyes.gif
Am vazut ca vorbeati de trezitul noaptea, al meu doarme linistit nu se mai trezeste de cand papa bine seara...si aici vreau sa zic ca papa ca si noi o cina normala, orez cu lapte sau gris cu lapte nu intra in discutie. E prea putin pentru el. smile.gif Si doarme cu noi in pat, patutul sta pe post de mobila pentru ca se foieste o gramada noaptea iar patutul nu ii ofera spatiu destul de invarteli.

Am ramas datori cu poze
cu nana la harjoneala


cu bunica



ne taie motul nana



am ales camera foto, pieptene si cheile de la motorul lui tati



si aici ne jucam in oglinda





si mai facem si discursuri de politician


Imi era dor de el..scumpul..ce mare si frumos s-a facut!!!!
La capitolul patut stam la fel...el nici in patul mare cu mine nu are loc...se invarte peste tot.
alina16carmen
QUOTE(mirela77 @ Sep 27 2010, 12:44 PM) *
Bun regasit si o saptamana linistita si cu copii sanatosi partners.gif

Noi am ramas singurei, a plecat bunica astazi dimineata, ce sa va spun, jaleeee mare. Tare bine a fost cu ea aici. Mai ales ca Davide dormea cu ea si in sfarsit am reusit sa dorm si eu cu tati cum trebuie ca tare imi mai era dor. rolleyes.gif
Am vazut ca vorbeati de trezitul noaptea, al meu doarme linistit nu se mai trezeste de cand papa bine seara...si aici vreau sa zic ca papa ca si noi o cina normala, orez cu lapte sau gris cu lapte nu intra in discutie. E prea putin pentru el. smile.gif Si doarme cu noi in pat, patutul sta pe post de mobila pentru ca se foieste o gramada noaptea iar patutul nu ii ofera spatiu destul de invarteli.

Am ramas datori cu poze


Ce baietel dulce-dulce! Sa-ti traiasca si sa creasca mare! Dupa cate inteleg cred ca e un papacios. ador copii mancaciosi! din pacate daria mea nu e o pofticioasa. daca ii dau un biscuite, ia o gura sau dou si apoi il da jos sau il sfarama. daca vede pe cineva ca mananca si ii da sa guste intoarce capul. si tare as mai vrea sa accepte aroma de usturoi in mancare, pt ca eu si sotul mancam usturoi. incerc maine sa ii dau fasole pastai cu carnita si ii pun si putin usturoi. partners.gif
denysa81
QUOTE(mirela77 @ Sep 27 2010, 12:50 PM) *
Si revin si cu reteta zilei: carnita de vita facuta pe teflon cu un strop de ulei de masline, un catel de usturoi taiat felii, un pic de sare si stropita cu zeama de la o jumatate de gref alaturi de cartofi fierti in sos de rosii bineinteles fara nelipsitul usturoi.
Apropo de greutate, noi stam foarte prost, inca 20 de kg in plus, asa ce Denysa nu mai facem cheta iti dau eu tot ce iti trebuie smile.gif Dar de maine gata, ma pun la dieta cum trebuie, o sa fie mai greu cu miscare dar ne descurcam noi.

Si ca noutate, am facut primii pasi acum doua zile. Suntem inca timizi, pasim incet incet nu cumva sa cadem, e foarte prudent, nu se arunca daca nu e sigur pe el. Bucuria a fost si mai mare ca era si bunica prezenta.

bine ai revenit, felicitari pentru pasi. la cat mai multi si cat mai siguri. ai un flacau tare frumusel hug.gif
alina16carmen
hai ca am luat si noi raceala. s-a transmis prin ne wink.gif t. de aseara Daria mea are nasucul infundat si stranuta. nici tzatzi nu mai poate papa bine noaptea.cand desfundam nasucul e un concert la mine in casa de nu va imaginati. brrr! abia astept sa treaca...
alina16carmen
Fetelor, unde sunteti? Cred ca vremea asta urata si ploioasa e de vina!
alina16carmen
Fetelor, unde sunteti? Cred ca vremea asta urata si ploioasa e de vina!
mirela77
Noi suntem pe aici...mai ceva curatenie....mai gatim ceva...ne mai jucam...ne mai plimbam...si uite asa trece ziua.
Si ca sa nu ne dezmintem va dam reteta zilei: supa de legume (orez, mazare, fasole, morcov, rosii, patrunjel, ardei gras, dovlecel), iar felul doi pastai cu smantana si carnita de pui. Diseara ii fac pasta de naut cu ficatei la gratar.

Al meu nazdravan a dormit de aseara de la 8 pana la 8 dimineata cu o trezire la miezul noptii. Asta pentru ca ieri am avut instalatorul in casa sa repare pe la baie ceva si ne-am decalat orarul de somn, in loc sa doarma pana la 5 dupa amiaza a dormit numai pana la 3 si a cazut la datorie mai devreme. Seara nici nu prea a avut chef de mancare de obosit ce era.
Noaptea mi s-a parut ca are febra...am pus termometrul avea 38,2 ...in limite normale sa zicem... dimineata nu mai avea nimic. Probabil l-am invelit prea mult.

La noi azi e soare, am fost si la plimbare, am papat, mai stam putin si ne bagam la somn. Si eu cu el smile.gif
alina16carmen
QUOTE(mirela77 @ Sep 29 2010, 03:10 PM) *
Noi suntem pe aici...mai ceva curatenie....mai gatim ceva...ne mai jucam...ne mai plimbam...si uite asa trece ziua.
Si ca sa nu ne dezmintem va dam reteta zilei: supa de legume (orez, mazare, fasole, morcov, rosii, patrunjel, ardei gras, dovlecel), iar felul doi pastai cu smantana si carnita de pui. Diseara ii fac pasta de naut cu ficatei la gratar.

Al meu nazdravan a dormit de aseara de la 8 pana la 8 dimineata cu o trezire la miezul noptii. Asta pentru ca ieri am avut instalatorul in casa sa repare pe la baie ceva si ne-am decalat orarul de somn, in loc sa doarma pana la 5 dupa amiaza a dormit numai pana la 3 si a cazut la datorie mai devreme. Seara nici nu prea a avut chef de mancare de obosit ce era.
Noaptea mi s-a parut ca are febra...am pus termometrul avea 38,2 ...in limite normale sa zicem... dimineata nu mai avea nimic. Probabil l-am invelit prea mult.

La noi azi e soare, am fost si la plimbare, am papat, mai stam putin si ne bagam la somn. Si eu cu el smile.gif

Noi am papat ciorbica de vita si mai tarziu papam pastai cu usturoi si carnita. Am incercat dn nou sa ii pun usturoi in mancare si am avut succes. bananab.gif
Gatesti doar pt el, sau faci mai multa mancare odata, si pt voi? Eu am inceput sa gatesc doar mancare pe care ar putea si ea sa manance. Cred ca ai un baiat tare cuminte, daca te lasa sa gatesti de atatea ori pe zi.
Bine ca nu aveti febra. daria mea are nasucul infundat rau si mi-e frica sa nu faca cumva si febra. aseara am scapat, sa vedem daca trecem si peste seara asta.
alina16carmen
ne retragem si noi la nani, ca aseara nu ne-a lasat nasucul infundat sa dormim.
mirela77
QUOTE(alina16carmen @ Sep 29 2010, 02:32 PM) *
Noi am papat ciorbica de vita si mai tarziu papam pastai cu usturoi si carnita. Am incercat dn nou sa ii pun usturoi in mancare si am avut succes. bananab.gif
Gatesti doar pt el, sau faci mai multa mancare odata, si pt voi? Eu am inceput sa gatesc doar mancare pe care ar putea si ea sa manance. Cred ca ai un baiat tare cuminte, daca te lasa sa gatesti de atatea ori pe zi.
Bine ca nu aveti febra. daria mea are nasucul infundat rau si mi-e frica sa nu faca cumva si febra. aseara am scapat, sa vedem daca trecem si peste seara asta.




In general gatesc pentru toti, bineinteles ca nu condimentez mancarea foarte mult, ne mai adaugam noi pe urma ce vrem, dar uneori gatesc numai pentru el din motive de variatiune. Adica noi mancam de mai multe ori din aceeasi mancare insa lui mai mult de 2 ori nu ii dau si trebuie sa ii mai fac cate ceva. E intr-adevar cuminte si ma lasa sa gatesc vine si ma controleaza daca am terminat, mai vrea sa il iau in brate ssa ii arat ce fac eu acolo pe aragaz si cand ii e foame tare incepe sa ma certe ca de ce nu am terminat liwlol.gif .
Usturoiul e bun pentru ca e un antibiotic natural si gatit nu face rau la stomacel. Eu mai folosesc si lamaie in care fierb bucatele de carne, sau pe care o adaug in sucul de dupa amiaza. Eu ii storc doua portocale, jumatate de gref si adaug 15 picaturi de lamaie. Asta in ideea sa prevenim racelile. Sper sa functioneze. Medicul din Ro mi.a recomandat sa folosesc lamaie, usturoi, remedii naturale si sa apelez cat mai putin la medicamente.
Somnic usor
denysa81
sanatate multa puiutilor bolnavi hug.gif pupici mamicilor harnicute. tzuc.gif
alina16carmen
QUOTE(denysa81 @ Sep 29 2010, 04:00 PM) *
sanatate multa puiutilor bolnavi hug.gif pupici mamicilor harnicute. tzuc.gif

multumim! si noi va pupam. pe unde umblati, ati cam tras chiulul wink.gif
alina16carmen
QUOTE(mirela77 @ Sep 29 2010, 03:48 PM) *
In general gatesc pentru toti, bineinteles ca nu condimentez mancarea foarte mult, ne mai adaugam noi pe urma ce vrem, dar uneori gatesc numai pentru el din motive de variatiune. Adica noi mancam de mai multe ori din aceeasi mancare insa lui mai mult de 2 ori nu ii dau si trebuie sa ii mai fac cate ceva. E intr-adevar cuminte si ma lasa sa gatesc vine si ma controleaza daca am terminat, mai vrea sa il iau in brate ssa ii arat ce fac eu acolo pe aragaz si cand ii e foame tare incepe sa ma certe ca de ce nu am terminat liwlol.gif .
Usturoiul e bun pentru ca e un antibiotic natural si gatit nu face rau la stomacel. Eu mai folosesc si lamaie in care fierb bucatele de carne, sau pe care o adaug in sucul de dupa amiaza. Eu ii storc doua portocale, jumatate de gref si adaug 15 picaturi de lamaie. Asta in ideea sa prevenim racelile. Sper sa functioneze. Medicul din Ro mi.a recomandat sa folosesc lamaie, usturoi, remedii naturale si sa apelez cat mai putin la medicamente.
Somnic usor

ce dulce povestesti tu puiul tau...super ca e asa cuminte!
stiu ca usturoiul e grozav, de aia si noi mancam. sper sa se dea si ea dupa noi.
iti bra tot sucul pe care il faci? dariei i-am stors o jum de portocala si abia a baut si mi-a mai facut si 2 scaune moi din cauza ei.
alina16carmen
ce peste le dati copiilor? eu i-am dat doar crap, pe care il mananca cu placere. iam dat o data si ton din acela in suc propriu.
dragutza2010
Servus dragelor !
Eu nu am timp mai de nimic . de dimineata am treaba de facut in casa si sa fac mancare, apoi invat. De la 1.30 plec la soala si vin seara la 8.
Maine plec la mine acasa , adica la Craiova pt un parastas .. O sa revin duminica seara. trenul v-a ajunge pe la 11.30.
deci , o sa ne auzim luni .
Va dorim multa sanatate si pupam ingerasii si mamicile harnicute. love1.gif
Am reusit sa-i fac lui Razvan vaccinul .
noapte buna!
denysa81
QUOTE(alina16carmen @ Sep 29 2010, 10:27 PM) *
multumim! si noi va pupam. pe unde umblati, ati cam tras chiulul wink.gif

am fost pecati in weekend pe Durau. Am scris cate ceva si pe blog rolleyes.gif

QUOTE(alina16carmen @ Sep 29 2010, 10:33 PM) *
ce peste le dati copiilor? eu i-am dat doar crap, pe care il mananca cu placere. iam dat o data si ton din acela in suc propriu.

eu ii dau pastrav, dar a papat si crap si stiuca si merluciu, dar din astea doar cate putin. pastravul e la putere in fiecare sapatamana. azi asta papa: pastrav cu legume. sper sa am timp sa il fac yami.gif

QUOTE(dragutza2010 @ Sep 29 2010, 11:29 PM) *
Servus dragelor !
Eu nu am timp mai de nimic . de dimineata am treaba de facut in casa si sa fac mancare, apoi invat. De la 1.30 plec la soala si vin seara la 8.
Maine plec la mine acasa , adica la Craiova pt un parastas .. O sa revin duminica seara. trenul v-a ajunge pe la 11.30.
deci , o sa ne auzim luni .
Va dorim multa sanatate si pupam ingerasii si mamicile harnicute. love1.gif
Am reusit sa-i fac lui Razvan vaccinul .
noapte buna!

ce vaccin? priorix? sa ne spui cum reactioneaza... si noi am ramas cu el nefacut. dar o sa il facem mai incolo.
iuliana28
buna dimineata fetelor nu am mai scris cam de ceva vreme.In ultima vreme ne-au navalit maselutele au iesit ca ciupercile dupa ploaie,aseara am fost ingrijorata ca mi-a facut putina temperatura si a stat aproape toata noaptea la san ,acum e mai bine,intre timp ne-am mai imbogatit vocabularul purtam conversatie cu mama cand in limba romana cand in chineza dar important este ca putem comunica
mirela77
Buna dimineata mamici si ingerasi! oFloare1.gif

Noi papam pastrav, somon, merluciu, ton, pangasius, chiar si creveti. Aici avem avantajul ca se gasesc proaspeti, plus ca exista o mare varietate de peste. Noi il pregatim fie la gratar, fie la cuptor, fie in ciorbite, fie in salate.

Alina mie imi bea cam 200 ml de suc cam asta e cantitatea care imi iese dupa ce se trezeste pe la 4-5 dupa amiaza.

Astazi facem ciulama de pui cu mamaliguta.
denysa81
Eu nu ii mai dau suc. Miruna papa fructe intregi si bea apa mai multa decat mine. Ma sperie cata apa poate sa bea. Ea adorme cu bibi cu apa, daca nu apuc sa ii pun lapte...
mirela77
Si al meu bea apa multa. Cu fructele intregi mai greu, doar banana ce o mananca, in rest sucuri sau pulpa fructelor facuta piure si amestecata cu branzica.
kmy81
Si Ianis tot numai banana o mananca singur ca in rest... ce paote rontai cu 3 dintisori?
pitana7
buna mamici, am facut si noi ieri Priorix-ul (la diferenta de 2 luini de celalalt)nu am tinut-o bine si a intepat-o de 2 ori(a 2-a oara chiar tare) si a avut cateva scaune moi. In rest este o alintatura, o smechera si santajista si nu ii tace gura toata ziua:mami, tati, papa, caca, puf, papuci, cocos, taci, bani, cal, muuu (vaca), coca si altele care nu imi vin acu in minte
mirela77
Cam slaba miscarea pe aici. Se vede ca au crescut astia mici si ne solicta mai mult decat inainte.

Denysa, nu mai retin cand ai zis ca incepi jobul part time. Daca ai inceput, cum e? Ai vreme buna macar?

Tiana, cum merge cu Tomitza? Mananca mai bine de cand l-ai intarcat?

Pitana7, noi am facut Priorix-ul acum o luna si nu am avut nici o reactie, nici macar un pic de febra. Noua ne-a mers bine. Sper si pentru pitica ta sa treaca totul ok.

Iuliana, si noi la maselute la fel am patit. Mai mereu vroia la san si facea si febra. Acum noi ne luptam cu ultimii doi canini, cei de sus.

Kmy81, sa stii ca poate rontai si cu trei dintisori. Cel putin al meu rontaia mai bine cand era mic fructele si mere si piersici si pere. Acum e mai incapatanat. Prefera mancarea mai de oameni mari. smile.gif

Dragutza2010 bafta multa cu vaccinul si multa putere ca vad ca ai nevoie si cu scoala si cu copiii.

Noi astazi papam ficat de vita la tigaie si sunt in pana de idei ce sa ii mai dau. Cred ca o sa ii fac un piure si gata.
Continua sa paseasca inca timid, cum simte ca e nesigur repede se pune in patru labe. Mi-am luat de o grija de cand se da singur jos din pat ca imi era tare frica de cazaturì, acum am scapat. E destul de autonom, se joaca singur, cu pisica o fugareste prin casa, aici trebuie sa fiu f atenta ca mai scoate ghearele uneori, vorbeste pe limba lui, clar spune mama, papa, tata, caca, alo ( se duce si ridica singur receptorul si vorbeste minute intregi cu cine nu stiu), ciao, baba, buna si cam atat imi aduc aminte acum.
lucia_
Si eu sunt pe aici .. si citesc .. dar nu mai am timp de raspuns..biggrin.gif


QUOTE(pitana7 @ Sep 30 2010, 07:45 PM) *
ii tace gura toata ziua:mami, tati, papa, caca, puf, papuci, cocos, taci, bani, cal, muuu (vaca), coca si altele care nu imi vin acu in minte


Fain .. ce vorbareata ai ..

QUOTE(mirela77 @ Oct 1 2010, 11:04 AM) *
vorbeste pe limba lui, clar spune mama, papa, tata, caca, alo ( se duce si ridica singur receptorul si vorbeste minute intregi cu cine nu stiu), ciao, baba, buna si cam atat imi aduc aminte acum.

si tu la fel ..
Lukas nu .. Si eu astept cu nerabdare momentul cind o sa zica ce vrea si sa nu se puna pe urlat pina ghicim noi care-i baiul ..Eh .. asta e .. vrabia malai viseaza .. poate la anul..
TIANA28
QUOTE(mirela77 @ Oct 1 2010, 12:04 PM) *
Cam slaba miscarea pe aici. Se vede ca au crescut astia mici si ne solicta mai mult decat inainte.

Denysa, nu mai retin cand ai zis ca incepi jobul part time. Daca ai inceput, cum e? Ai vreme buna macar?

Tiana, cum merge cu Tomitza? Mananca mai bine de cand l-ai intarcat?

Pitana7, noi am facut Priorix-ul acum o luna si nu am avut nici o reactie, nici macar un pic de febra. Noua ne-a mers bine. Sper si pentru pitica ta sa treaca totul ok.

Iuliana, si noi la maselute la fel am patit. Mai mereu vroia la san si facea si febra. Acum noi ne luptam cu ultimii doi canini, cei de sus.

Kmy81, sa stii ca poate rontai si cu trei dintisori. Cel putin al meu rontaia mai bine cand era mic fructele si mere si piersici si pere. Acum e mai incapatanat. Prefera mancarea mai de oameni mari. smile.gif

Dragutza2010 bafta multa cu vaccinul si multa putere ca vad ca ai nevoie si cu scoala si cu copiii.

Noi astazi papam ficat de vita la tigaie si sunt in pana de idei ce sa ii mai dau. Cred ca o sa ii fac un piure si gata.
Continua sa paseasca inca timid, cum simte ca e nesigur repede se pune in patru labe. Mi-am luat de o grija de cand se da singur jos din pat ca imi era tare frica de cazaturì, acum am scapat. E destul de autonom, se joaca singur, cu pisica o fugareste prin casa, aici trebuie sa fiu f atenta ca mai scoate ghearele uneori, vorbeste pe limba lui, clar spune mama, papa, tata, caca, alo ( se duce si ridica singur receptorul si vorbeste minute intregi cu cine nu stiu), ciao, baba, buna si cam atat imi aduc aminte acum.

Si eu va citesc..dar mai greu cu raspunsurile, din lipsa de timp. Si cum spuneam...va citesc si ma oftic cand vad cat de bine si diversificat papa puiutii vostrii. Ca veni vorba de sucuri...Toma bea jumatate din sucul de la jumatate de portocala liwlol.gif Ati inteles, da?Cu mancarea, a avut si zile mai bune si mai proaste...macar nu mai scuipa tot ce-i dau. In continuare papa cat o vrabiuta..ieri de abia abia a luat cateva lingurite de pastai cu pui, azi dimineata, a trebuit sa-l plimb pe jos pana la bunica-mea ca sa pape si el un sfert de mar ras cu biscuite, la pranz nu a mancat nimic, doar imi arata sticla de lapte..a baut 250 si nani. Sa vedem cand se trezeste ce-o mai fi wacko.gif ...In rest e vioi, alearga, se catara, rade non-stop, danseaza tot timpul...se rusineaza si se ascunde in fustele mamasii (sau ma rog, in pantaloni).. L-am masurat si are 85cm, greutate nu stiu dar cred ca in jur de 13 kg...asa ca eu NU ma mai stresez (sau macar imi spun sa nu ma mai stresez doh.gif ). Ma duc s ama odihensc un pic, ca noi iar avem nopti albe nervi.gif
laura85soare
QUOTE(denysa81 @ Sep 30 2010, 09:21 AM) *
ce vaccin? priorix? sa ne spui cum reactioneaza... si noi am ramas cu el nefacut. dar o sa il facem mai incolo.


priorixul l-am facut si noi pe 14 septembrie....... wacko.gif nervi.gif doh.gif am crezut ca inebunesc..... era agitata, nu mai vroia sa manance decat laptisor..... in a 5-a zi mi-a facut temperatura, apoi i-au aparut niste bubite pe ea

sincer dak as putea sa mai dau timpul inapoi...... stiind prin ce am trecut as refuza din toate punctele de vedere acest tampit de vaccin
crysstynatm
Buna Mamici!!

Revenim si noi dupa o perioada d e lipsa....
Au trecut fazele cu trezitul noaptea wacko.gif Au fost 2 saptamani horror, inca nu am depistat de la ce. Iar la dr nu am mers pt ca imi da imediat sirop peritol pt linistire si nu vreau sa-i dau. Trezirile nu erau din cauze "organice" ca sa zic asa, adica dureri de burta, dinti, etc, pt ca nu facea ca si cand o doare ceva, si plus de asta se trezea la fix, adica la ora 2...puteam sa fixez ceasul dupa ea. Am mai studiat problema pe net si se pare ca este o etapa normala la n% dintre copii (n fiind mai mic decat 10).
Acum doarme mai bine, se trezeste in continuare la ora 2 dar ii dau doar lapte si adoarme la loc, in patutul ei, pana dimineata.

Cu mancatul.....Tiana, stiu ce zici, eu nu stiu cum nu pica de pe picioare copiii astia, eu as lesina numai cu atata mancare.... wacko.gif
Merge bine singurica, am fost intr-o zi la mall si am incercat sa o iau de mana......mare greseala, ne-a auzit tot etajul....gata! e pitipoanca de mall, spre disperarea lu' tat-su..... Pe strada mai da mana, se simte mai nesigura, dar in mall e in elementul ei.

Avem probleme si cu "nu e voie", adica il ignora total....., daca o cert incepe sa urle. Nu ne putem dezvata de biberon, nu pot sa ii dau nimic cu canuta.
Voi cum i-ati invatat pe pui cu cana cu pai ?(cele care o folositi). N-a avut nevoie de suzeta dar acum nu mai scapam de biberon.

Referitor la ROR, noi nu-l facem. Am hotarat!

Mersi de idei de papa Mirela, salvatoare ca de obicei! tzuc.gif

Va pupam!
Alondra
Buna fetelor, scuze ca va deranjez din nou, biggrin.gif hi.gif dar o caut pe
dragutza2010,

...cand ai timp...biggrin.gif te rog treci si pe la Spanzuratoarea cu cuvantul nou ...hi.gif

O seara frumoasa va urez!
pitana7
buna mamici, am si eu o nedumerire: cand se revine la serviciu? atunci cand implineste copilul 2 ani sau cand se implinesc 2 ani de la intrarea in concediu? Lavinia implineste 2 ani pe 22 iulie, iar eu am intrat in concediu pe 5 oct
crysstynatm
QUOTE(pitana7 @ Oct 3 2010, 12:11 PM) *
buna mamici, am si eu o nedumerire: cand se revine la serviciu? atunci cand implineste copilul 2 ani sau cand se implinesc 2 ani de la intrarea in concediu? Lavinia implineste 2 ani pe 22 iulie, iar eu am intrat in concediu pe 5 oct


Cand se implinesc 2 ani de la intrare in CIC, ar trebui sa iti scrie si in decizia de suspendare a contractului de munca, la mine asa scrie.
kmy81
QUOTE(crysstynatm @ Oct 3 2010, 12:25 PM) *
Cand se implinesc 2 ani de la intrare in CIC, ar trebui sa iti scrie si in decizia de suspendare a contractului de munca, la mine asa scrie.


Scuze ca intervin cryss dar esti in eroare... legea spune ca revii la servici in ziua imediat urmatoare implinirii de catre copil a varstei de 2 ani...crede- ma... lucrez in domeniu tzuc.gif
denysa81
QUOTE(mirela77 @ Oct 1 2010, 12:04 PM) *
Denysa, nu mai retin cand ai zis ca incepi jobul part time. Daca ai inceput, cum e? Ai vreme buna macar?

Vremea e super, dar nu am inceput eu initial jobul. deocamdata il ajut pe fratele meu. ma antrenez pentru ce urmeaza smile.gif Este grea despartirea de Miruna, dar odata si odata tot se ajunge la asta. ne obisnuim. ea nu are nici o treaba. la mine e mai nasol.
denysa81
QUOTE(kmy81 @ Oct 3 2010, 03:07 PM) *
Scuze ca intervin cryss dar esti in eroare... legea spune ca revii la servici in ziua imediat urmatoare implinirii de catre copil a varstei de 2 ani...crede- ma... lucrez in domeniu tzuc.gif

Asa stiam si eu...
crysstynatm
QUOTE(kmy81 @ Oct 3 2010, 03:07 PM) *
Scuze ca intervin cryss dar esti in eroare... legea spune ca revii la servici in ziua imediat urmatoare implinirii de catre copil a varstei de 2 ani...crede- ma... lucrez in domeniu tzuc.gif


Da? Pai eu am intrat in CIC in 19 oct ca am avut postnatal din 6 august pana in 19 oct, si asa imi scrie in decizia de suspendare a contractului, adica e suspendat pana pe 19 oct. Atunci de ce imi apare asa? Lamureste-ma te rog, daca stii...
dragutza2010
servus fetelor !
am ajuns si noi acasa . a fost greu la un drum asa lung. Insa ne-am intors cu bine. va pupam.
Noi am facut ROR-ul.
Sper sa fie bine.
Aveti grija de voi si de pitici.
O zi faina !
mirela77
Buna dimineata mamici si pitici!!!

Denysa, cu cine o lasi pe Miruna? Multa bafta in viitoarea activitate!

Noi am inceput sa o luam chiar binisor la picior, e activ toata ziua piticul meu, norocul ca si-a pastrat orarul de somn ca asa mai pot respira si eu. Deschide toate sertarele, scoate tot afara, ce mai e nenorocire. Dar e haios de mama focului.
Nu prea mai am timp sa stau sa ii gatesc zilnic, asa ca fac pentru 2-3 zile de papa. I-am pregatit supa de galuste, chiftelute cu sos si o budinca de conopida, cartofi si carne, asa ca pot varia pentru trei zile si e mai usor.
Mai revenim ca nu e chip sa scriu mai mult.
alina16carmen
QUOTE(mirela77 @ Sep 30 2010, 10:16 AM) *
Buna dimineata mamici si ingerasi! oFloare1.gif

Noi papam pastrav, somon, merluciu, ton, pangasius, chiar si creveti. Aici avem avantajul ca se gasesc proaspeti, plus ca exista o mare varietate de peste. Noi il pregatim fie la gratar, fie la cuptor, fie in ciorbite, fie in salate.

Alina mie imi bea cam 200 ml de suc cam asta e cantitatea care imi iese dupa ce se trezeste pe la 4-5 dupa amiaza.

Astazi facem ciulama de pui cu mamaliguta.

Doamne ce varietate de peste! super ca il gasesti proaspat. eu consider pestele foarte important in alimentatia Dariei. si ma bucur ca ii place.
alina16carmen
QUOTE(denysa81 @ Sep 30 2010, 10:57 AM) *
Eu nu ii mai dau suc. Miruna papa fructe intregi si bea apa mai multa decat mine. Ma sperie cata apa poate sa bea. Ea adorme cu bibi cu apa, daca nu apuc sa ii pun lapte...

Daria sa joaca mai mult cu fructele. ii dau si eu mere piersici nectarine sa le roada, dar zici ca a papat un soricel. musca ca o vrabiuta din coaja. de aceea prefer sa i le pasez si sa i le dau cu lingurita, sa fiu sigura ca le papa. super faza ca adoarme cu bibi cu apa. Miruna ta nu papa si tzatzi? cum de suge si la bibi?
alina16carmen
Fetelor, avem de sarbatorit! suntem la pagina 1000! bananab.gif
alina16carmen
QUOTE(pitana7 @ Sep 30 2010, 08:45 PM) *
buna mamici, am facut si noi ieri Priorix-ul (la diferenta de 2 luini de celalalt)nu am tinut-o bine si a intepat-o de 2 ori(a 2-a oara chiar tare) si a avut cateva scaune moi. In rest este o alintatura, o smechera si santajista si nu ii tace gura toata ziua:mami, tati, papa, caca, puf, papuci, cocos, taci, bani, cal, muuu (vaca), coca si altele care nu imi vin acu in minte

sper ca ati trecut cu bine peste vaccin.
ce frumos ca vorbeste atatea! si eu as vrea sa inteleg ceva din chineza Dariei...
alina16carmen
QUOTE(crysstynatm @ Oct 2 2010, 01:31 PM) *
Buna Mamici!!

Revenim si noi dupa o perioada d e lipsa....
Au trecut fazele cu trezitul noaptea wacko.gif Au fost 2 saptamani horror, inca nu am depistat de la ce. Iar la dr nu am mers pt ca imi da imediat sirop peritol pt linistire si nu vreau sa-i dau. Trezirile nu erau din cauze "organice" ca sa zic asa, adica dureri de burta, dinti, etc, pt ca nu facea ca si cand o doare ceva, si plus de asta se trezea la fix, adica la ora 2...puteam sa fixez ceasul dupa ea. Am mai studiat problema pe net si se pare ca este o etapa normala la n% dintre copii (n fiind mai mic decat 10).
Acum doarme mai bine, se trezeste in continuare la ora 2 dar ii dau doar lapte si adoarme la loc, in patutul ei, pana dimineata.

Cu mancatul.....Tiana, stiu ce zici, eu nu stiu cum nu pica de pe picioare copiii astia, eu as lesina numai cu atata mancare.... wacko.gif
Merge bine singurica, am fost intr-o zi la mall si am incercat sa o iau de mana......mare greseala, ne-a auzit tot etajul....gata! e pitipoanca de mall, spre disperarea lu' tat-su..... Pe strada mai da mana, se simte mai nesigura, dar in mall e in elementul ei.

Avem probleme si cu "nu e voie", adica il ignora total....., daca o cert incepe sa urle. Nu ne putem dezvata de biberon, nu pot sa ii dau nimic cu canuta.
Voi cum i-ati invatat pe pui cu cana cu pai ?(cele care o folositi). N-a avut nevoie de suzeta dar acum nu mai scapam de biberon.

Referitor la ROR, noi nu-l facem. Am hotarat!

Mersi de idei de papa Mirela, salvatoare ca de obicei! tzuc.gif

Va pupam!

bine ca nu se mai trezeste nopaptea! cred ca a fost doar o faza. poate vroia sa atraga atentia mai mult asupra ei.
Daria mea nu a papat biberon, ca am alaptat-o la san. la 1 an a primit cadou o canita cu pai de la disney. i-am pus apa in ea si i-am dat sa bea. nu aveam eu mari sperante ca va reusi, ca deja incercasem canutele acelea cu supapa(nu stiu cum se numesc) si nu a stiut sa bea. dar din cana cu pai a baut din prima fara sa ii mai fi dat vreodata pai. si de aproape trei luni ea asa bea apa. stiu ca daca papa la bibi accepta mai greu canita cu pai, sau orice alta canita. am o prietena care are o fetita de doi ani si a incercat cu multe modele de canite sa incerce sa o dezvete de bibero. nu a reusit.
bafta!
alina16carmen
QUOTE(denysa81 @ Oct 3 2010, 03:48 PM) *
Vremea e super, dar nu am inceput eu initial jobul. deocamdata il ajut pe fratele meu. ma antrenez pentru ce urmeaza smile.gif Este grea despartirea de Miruna, dar odata si odata tot se ajunge la asta. ne obisnuim. ea nu are nici o treaba. la mine e mai nasol.

Sa stii ca ai dreptate. e mai grea pt noi despartirea decat pt bebei. si eu m-as intoarce la serviciu in ianuarie, dar mi-e frica cine va sta cu ea nu va avea rabdarea mea. mai rau e ca nu va sta o singura persoana cu ea. in unele zile va sta o matusa, in altele sora sotului si cand e schimbul doi va sta sotul. deci va fi o cacealma in capul micutei. parca nici la cresa nu imi vine sa o duc. cu matusa si cumnata e invatata si sigur o iubesc mai mult decat niste straine.
alina16carmen
QUOTE(dragutza2010 @ Oct 4 2010, 08:51 AM) *
servus fetelor !
am ajuns si noi acasa . a fost greu la un drum asa lung. Insa ne-am intors cu bine. va pupam.
Noi am facut ROR-ul.
Sper sa fie bine.
Aveti grija de voi si de pitici.
O zi faina !

O sa fie bine cu vaccinul! eu gandesc optimism, desi imediat dupa ce i l-am facut mi-a fost frica. DD e sus si nu ne lasa!
alina16carmen
QUOTE(mirela77 @ Oct 4 2010, 10:10 AM) *
Buna dimineata mamici si pitici!!!

Denysa, cu cine o lasi pe Miruna? Multa bafta in viitoarea activitate!

Noi am inceput sa o luam chiar binisor la picior, e activ toata ziua piticul meu, norocul ca si-a pastrat orarul de somn ca asa mai pot respira si eu. Deschide toate sertarele, scoate tot afara, ce mai e nenorocire. Dar e haios de mama focului.
Nu prea mai am timp sa stau sa ii gatesc zilnic, asa ca fac pentru 2-3 zile de papa. I-am pregatit supa de galuste, chiftelute cu sos si o budinca de conopida, cartofi si carne, asa ca pot varia pentru trei zile si e mai usor.
Mai revenim ca nu e chip sa scriu mai mult.

felicitari pt progresele cu mersul in picioare. eu, de cand merge singurica, am reamenajat toata casa. adica am strans tot ce ar putea-o rani sau ce ar putea distruge. i-am pus in schimb, la indemana, jucarii de ale ei, pe care le plimba in fiecare zi prin casa. cartile din biblioteca le-am mutat mai sus, vasele din sticla le-am pus in alt sertar si i-am pus acolo caserole din plastic cu care se poate juca cat vrea...etc. Sufrageira, nu mai spun , ca e ticsita de jucarii, pt ca aici petrecem cel mai mult timp.
alina16carmen
am lispsit motivat cateva zile. de joi 30 sept, sunt matusica si mosica. cumnata mea a nescut un baietel Robert-Andreas! Sunt bine amandoi, doar ca mai au de stat in spital pt s-a nascut doar cu 2.100kg. e si mama mai mica si s-a nascut la 36 de sapt ca asa a vrut el.
alina16carmen
si noua ne da cel putin o maseluta. se simte sub gingie. nu e maraita, dar are scaune moi si musca toata ziua din degetel. acum avem doar 8 dintisori, 4 sus si 4 jos. eu una abia astept maselele sa poata mesteca ca lumea.
mirela77
Ai lipsit tu ce ai lipsit alina16carmen insa ai recuperat in forta smile.gif Sa iti traiasca nepotelul si sa va bucurati de el notworthy.gif
Si noi am reamenajat tot si cum spuneai si tu ii las la indemana numai jucarii si plasticarie.
Ia uitati cum am inceput noi sa mergem

http://s575.photobucket.com/albums/ss200/m...nt=DSCF2783.mp4
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.