Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Septembrie 2011!
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2011
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152
maria26
QUOTE(emilia 22 @ May 25 2012, 11:15 PM) *
din acelasi motiv as trece_o si eu pe lapte de vaca ,nu ne mai tine buzunarul ca ne-am apucat de casa sa o terminam(pana acum am stat la mama) si + de asta mai este si aluminiul din laptele praf
Andy bea lapte de vaca? lu edy nu ii place simplu doar cu nesquik(ii pun fff putin)



lui Andy ii dau cu cereale sau cu paste, orez, gris etc... simplu nu-l bea smile.gif
Alondra
Buna ziua mamici!
Ce faceti ?E vreme buna la voi ?Ca la noi e innourat...
Ce mai papa bebeii vostri?A dat cineva mamaliguta cu ficat?Daca da, cum o pregatiti?
georgiana79
QUOTE(Alondra @ May 26 2012, 01:03 PM) *
Buna ziua mamici!
Ce faceti ?E vreme buna la voi ?Ca la noi e innourat...
Ce mai papa bebeii vostri?A dat cineva mamaliguta cu ficat?Daca da, cum o pregatiti?

ficat i-am dat dar mamaliga nu. daca e fiarta bine nu are ca sa-i faca rau.
Alondra
Seara buna mamici!

QUOTE(georgiana79 @ May 27 2012, 01:03 PM) *
ficat i-am dat dar mamaliga nu. daca e fiarta bine nu are ca sa-i faca rau.

Pai nu prea i-a placut! biggrin.gif O sa mai incerc in alta combinatie, cu iaurt sau/si branza ..
georgiana79
QUOTE(Alondra @ May 27 2012, 08:01 PM) *
Seara buna mamici!
Pai nu prea i-a placut! biggrin.gif O sa mai incerc in alta combinatie, cu iaurt sau/si branza ..

mmmmm, mi-ai facut pofta
azi i-am dat Mariucai un pic de carne de iepure. pai a trebuit sa o iau de la masa sa nu o mai vada ca ea vroia mai mult. oricum era frageda si gustoasa ca e iepure de curte si era tanar.maine ii fac ficatul de iepure dar sa vad in ce combinatie...l-as face cu rosii si cu mamaliga sa vad daca-i place.
Alondra
QUOTE(georgiana79 @ May 27 2012, 10:35 PM) *
mmmmm, mi-ai facut pofta
azi i-am dat Mariucai un pic de carne de iepure. pai a trebuit sa o iau de la masa sa nu o mai vada ca ea vroia mai mult. oricum era frageda si gustoasa ca e iepure de curte si era tanar.maine ii fac ficatul de iepure dar sa vad in ce combinatie...l-as face cu rosii si cu mamaliga sa vad daca-i place.

Pofta buna sa aveti!
Alondra
Neata mamici! cafea.gif
E luni iaaaar, iar ploua...la voi cum e?
Cum au dormit bebeii, ce mai 'zic' ei nou?A mea mai nou arata cu degetul, cu aratatorul, nici nu stiu daca e bine , ca peste 1 an o sa-i zicem sa nu mai arate cu degetul ca nu e frumos! liwlol.gif
Va dorim o zi buna!

La multe lunite Marcus, sarbatoritul zilei! occasion.gif Simonik, sa va traiasca!
georgiana79
Buna dimineata! sa cresti mare si sanatos Marcus!
la noi ploua si e tare urat afara. Mariuca de cateva nopti se trezeste urland, ii mai iese un dintisor si foarte urat i-a spart gingia, i s-au spart vase de sange dar se vede dintisorul alb si mare. speram sa se termine cosmarul ca tare rau se mai chinuie saracul copil. i-am dat cu calgel dar abia ma lasa sa-i bag degetul in gurita.
o zi buna va dorim si cu soare daca se poate ca eu una m-am saturat de vremea asta de kko.
maria26
neatza cafea.gif
eu sunt cu amandoi acasa, la gradi sunt cercuri... asa ca abia acum pot sa beau si eu cafeaua.. asta in timp ce ii dau lui Andy indicatii ce sa picteze biggrin.gif
baietii mei s-au alergat astazi prin casa.. Albert in premergator, iar Andy cu masinutza electrica.. a chiuit Albert.. eram pe jos de ras liwlol.gif ... erau asa haiosi.. regret acum ca nu i-am filmat, dar pun pariu ca se va mai repeta smile.gif
noi astazi avem cartof cu ficat in meniu... pana acum nu i-am dat piure de cartofi, sunt curioasa daca ii va placea..i-am pus si morcov, ceapa si patrunjel, dar foarte putin....
voi brocoli le-ati dat? ma bate gandul sa cumpar sa ii fac..

si aici ploua.. m-am saturat de vremea asta sad.gif
Alondra
QUOTE(georgiana79 @ May 28 2012, 08:52 AM) *
Buna dimineata! sa cresti mare si sanatos Marcus!
la noi ploua si e tare urat afara. Mariuca de cateva nopti se trezeste urland, ii mai iese un dintisor si foarte urat i-a spart gingia, i s-au spart vase de sange dar se vede dintisorul alb si mare. speram sa se termine cosmarul ca tare rau se mai chinuie saracul copil. i-am dat cu calgel dar abia ma lasa sa-i bag degetul in gurita.
o zi buna va dorim si cu soare daca se poate ca eu una m-am saturat de vremea asta de kko.


Eruptie usoara va dorim!
Nici nu vreau sa ma gandesc cum va fi si la noi wacko.gif
QUOTE(maria26 @ May 28 2012, 10:41 AM) *
neatza cafea.gif
eu sunt cu amandoi acasa, la gradi sunt cercuri... asa ca abia acum pot sa beau si eu cafeaua.. asta in timp ce ii dau lui Andy indicatii ce sa picteze biggrin.gif
baietii mei s-au alergat astazi prin casa.. Albert in premergator, iar Andy cu masinutza electrica.. a chiuit Albert.. eram pe jos de ras liwlol.gif ... erau asa haiosi.. regret acum ca nu i-am filmat, dar pun pariu ca se va mai repeta smile.gif
noi astazi avem cartof cu ficat in meniu... pana acum nu i-am dat piure de cartofi, sunt curioasa daca ii va placea..i-am pus si morcov, ceapa si patrunjel, dar foarte putin....
voi brocoli le-ati dat? ma bate gandul sa cumpar sa ii fac..

si aici ploua.. m-am saturat de vremea asta sad.gif

smile.gif Imagine de vis!Sa-i filmezi, sa ai amintire!
Nu i-ai mai facut piure de cartofi ?Pai cum asa ? biggrin.gif La noi e de baza cartoful ! Inca mai avem pivnita plina, desi au aparut cartofii noi ...
I-am dat broccoli acum ceva vreme, ieri i-a cumparat sotul asa ca azi ii fierb din nou...o sa-i dau cu cartofi..
I-am luat si sfecla rosie, pana acum nu i-am dat deloc......mai vreau sa-i mai fac si orez si peste si cam astea-s mancarurile pe care o sa le tot rotim pana la 1 an!


La multi ani mamicutei Cris_Cristi! occasion.gif cu ocazia implinirii unei varste frumoase! smile.gif
maria26
QUOTE(Alondra @ May 28 2012, 10:46 AM) *
Eruptie usoara va dorim!
Nici nu vreau sa ma gandesc cum va fi si la noi wacko.gif

smile.gif Imagine de vis!Sa-i filmezi, sa ai amintire!
Nu i-ai mai facut piure de cartofi ?Pai cum asa ? biggrin.gif La noi e de baza cartoful ! Inca mai avem pivnita plina, desi au aparut cartofii noi ...
I-am dat broccoli acum ceva vreme, ieri i-a cumparat sotul asa ca azi ii fierb din nou...o sa-i dau cu cartofi..
I-am luat si sfecla rosie, pana acum nu i-am dat deloc......mai vreau sa-i mai fac si orez si peste si cam astea-s mancarurile pe care o sa le tot rotim pana la 1 an!
La multi ani mamicutei Cris_Cristi! occasion.gif cu ocazia implinirii unei varste frumoase! smile.gif


i-am dat cartof, dar in cantitate mica.. gen un sfert de cartof intre alte legume... chiar sunt curioasa daca va manca.. Albert isi exprima de e acum preferintele culinare sad.gif .. desi cantitativ mananca mult, este destul de selectiv.. cred ca o sa am de tras cu el..
brocoli cum il faci? asa simplu? il fierbi doar cu cartofi si pasezi?
Alondra
QUOTE(maria26 @ May 28 2012, 10:59 AM) *
i-am dat cartof, dar in cantitate mica.. gen un sfert de cartof intre alte legume... chiar sunt curioasa daca va manca.. Albert isi exprima de e acum preferintele culinare sad.gif .. desi cantitativ mananca mult, este destul de selectiv.. cred ca o sa am de tras cu el..
brocoli cum il faci? asa simplu? il fierbi doar cu cartofi si pasezi?

Da, ca pe celelalte legume..eu le pun la fiert toate si le fierb mult si bine pana se inmoaie de tot, sau la steamer...si le dau la blender cu putin unt...sau mai nou la robotelul cu cutit de la blenderul de mana, chipurile sa le marunteasca mai mari, sa incepem sa mestecam putin totusi, nu? biggrin.gif E vremea sa apara masticatia, desi n-avem dinti..
Voua v-a mai iesit vreun dinte?
emilia 22
QUOTE(maria26 @ May 28 2012, 10:41 AM) *
neatza cafea.gif
eu sunt cu amandoi acasa, la gradi sunt cercuri... asa ca abia acum pot sa beau si eu cafeaua.. asta in timp ce ii dau lui Andy indicatii ce sa picteze biggrin.gif
baietii mei s-au alergat astazi prin casa.. Albert in premergator, iar Andy cu masinutza electrica.. a chiuit Albert.. eram pe jos de ras liwlol.gif ... erau asa haiosi.. regret acum ca nu i-am filmat, dar pun pariu ca se va mai repeta smile.gif
noi astazi avem cartof cu ficat in meniu... pana acum nu i-am dat piure de cartofi, sunt curioasa daca ii va placea..i-am pus si morcov, ceapa si patrunjel, dar foarte putin....
voi brocoli le-ati dat? ma bate gandul sa cumpar sa ii fac..

si aici ploua.. m-am saturat de vremea asta sad.gif

eu iam dat brocoli de la 5 luni nu a patit nimic.
ii dau aproape zilnic,i pun si in legume si cu cartof ii dau.
mai intai pui cartoful si cand este aprape fiert pui si brocoli k se fierbe ff repede
ligiamos
Buna ziua si de la noi

Multumim tuturor pentru aprecieri.Antonia e tare grabita in comparatie cu Catalina care la virsta ei abia statea bine in fundulet.
La multe lunite Marcus
LA MULTI ANI si din partea noastra Cris_Cristi floare2.gif
Maria momentele cind se joaca impreuna si se distreaza sunt emotionante si magice.I-ti umple sufletul de fericire bucuria lor e molipsitoare.Eu ma topesc de dragul lor cind rad impreuna.
Antonia are tot 2 dintisori care i-au aparut de la 5 luni.Inca nici un semn ca ar mai iesi si altii
Brocoli am incercat sa-i dau de 2 ori dar la refuzat si pe asta cum de fapt a refuza sa pape orice leguma sad.gif
georgiana79
eu nu i-am dat brocoli. spre rusinea mea eu nu i-am dat niciodata nici lui Stefan desi are foarte multe calitati mie una nu imi place si asa am facut marea prostie sa nu le dau nici copiilor daca nu mi-a placut mie. o sa incerc sa le dau amandurora sa vedem reactia...
Mariuca sigur mananca, ea haleste tot ce-i dau, in schimb Stefan e mancacios dar selectiv
adina0885
Buna mamici,
Ce mai faceti? La noi ploua incontinuu...Noi am fost la Baby Expo si ne-am cumparat multe chestii frumusele, printre care cei mai draguti sunt cercelusii care i-am luat Irisucai, sunt 2 libelule colorate:D
Acolo erau si cei de la scutecele Puffies si vreau sa va zic ca sunt super incantata de ei, pe langa ca au desene f misto de zici ca sunt chilotei sunt cu 1cm -1,5 mai mare decat cei de la pampers si nu ii lasa nicio cuta pe picioruse + de asta nu miros absolut deloc cum miros ceilalti...pe mine una m-au convins 100% biggrin.gif
Si dupa atatea plimbari, Irisuca se pare ca este racita, ii curge nasul si ochisorul...la 7 mergem la dr sa vedem ce ne zice...
Va pup si intru mai tarziu biggrin.gif
maria26
Alondra, avem doar 2 dintisori.. deocamdata nu ne-a mai iesit nimic smile.gif
Adina. poate fetita ta nu are pielea atat de sensibila, dar ma tem ca te voi dezamagi daca iti spun ca din punct de vedere calitativ, nu sunt f bune scutecele respective sad.gif
georgiana, stai linistita ca asa fac toate mamicile.. si eu ii dau lui Andy sa manance cam ce mananc eu... nu m-am ingramadit nici eu sa-i dau brocoli pentru ca mie nu-mi place biggrin.gif ,.. eu nu mananc urzici, spanac etc...le consider "ierburi" liwlol.gif))))) .. si nici lui Andy nu i-am dat decat f rar...desi el mananca legume si fructe de n-am treaba... carnea nu o prea agreeaza el.. ii place ficatul si carnea de pui, in rest sa nu vada..
Ligia, ai mei merg in masina tinandu-se de mana tot drumul...asa drag imi e... smile.gif
maria26
filmuletul cu Albert cel cumintel biggrin.gif
maria26
poze





Simonik84
Salutare mamici!

Si aici e vremea mohorata, dar a trebuit sa ies din casa sa umblu dupa chitante, acte , sa termin dosarul pentru scoala de soferi. Maine termin orele practice si trebuie sa depun dosarul sa ma progrmaeze pentru examen, o intreaga umblatura si aventura, mai ales cu bebe dupa tine smile.gif

Multumim frumos de urari , da azi avem 9 luni si 2 dintisori smile.gif

Si eu i-am dat brocoli de mult timp, nu mai tin minte , si spanac , doar conopida nu i-am dat pana acum.Azi i-am dat si peste, pastrav, si el mananca tot ce-i dau ! smile.gif

Imi place poze cu Andy si Albert cum se tin de mana smile.gif ce bine e sa fie doi...imi place! smile.gif

Sunt pe fuga, caci trebuie sa ajung la ore de conducere, sa mai fac si gustarica lu bebe, sa o las lu tati , sa se descurce 2 ore cat sta cu el smile.gif

Sper sa am maine o zi mai linistita!
Alondra
QUOTE(maria26 @ May 28 2012, 04:00 PM) *
filmuletul cu Albert cel cumintel biggrin.gif

liwlol.gif Pai Albert amortizeaza bine cu capul....face abdomene nu gluma!
Maya isi da drumu' ca din topor, azi am lasat-o in patut putin dupa ce s-a sculat si incercand sa se ridice si sa se apuce de patut s-a trantit in laterala patului si cu tot cu buretii aia s-a simtit putin cum a facut "poc" dar n-a plans, am luat-o si repede in brate! doh.gif
georgiana79
foarte frumoase atat pozele cat si filmuletul cu Albert.
georgiana79
Mariuca papa cirese

Stefan picteaza pe panza

rezultatul muncii lui
Alondra
QUOTE(georgiana79 @ May 28 2012, 08:40 PM) *
Mariuca papa cirese

Auci ,ce pofta imi faceti ! yami.gif
adina0885
Buna seara mamici
Maria, deocamdata nu avem probleme cu scutecele, dar sper nici sa nu avem...pielea sensibila eu zic ca o au toti bebelusi. De ce zici ca nu sunt bune? Ai avut probleme cu ele? Foarte frumoase pozele, iar filmuletul e criminal, zici ca danseaza si Albert cu vacuta:))
Mamici, sunt suparata rau, am fost la dr Iris e racita si are rosu in gat. Mi-a dat tratament, am vreo 5 medicamente care trb sa i le dau sad.gif nici eu cand sunt racita nu iau atatea, sunt cu moralul la pamant! Ne-a dat si antibiotic sad.gif
eusa_clap.gif Mariuca, ai grija la samburi!
Fug langa Irisuca ca saraca abia mai respira din cauza mucisorilor!
adina0885
Noapte buna mamici!
Alondra
Buna dimineata mamici!
Ce faceti, ce fac bebelusii ?
Ce aveti nou in program azi ?
Eu ii fierb sfecla sa-i dau la amiaz pt prima data, sa vedem cum o sa-i placa...
Adina, multa sanatate Irisucai, trateaza cu ce ti-a dat si sigur o sa-i treaca!
Pun si eu 2 filmulete cu Maya, poze recente nu i-am facut, chiar am stagnat la capitolul asta doh.gif

Aici arata cu degetul la peretele unde sunt stickerele cu Alba ca Zapada, Pinochio si Donald biggrin.gif si mananca pufuleti...ma stric de ras cand o vad cum papa ! liwlol.gif
Scuzati matzaiala biggrin.gif




Si aici se joaca cu jucariile si vorbeste pe limba ei biggrin.gif
..mai bine zis chitzaie la soriceii aia liwlol.gif
maria26
citesc cartea "totul se intampla pana la 6 ani -psihologia copilului".. este pur si simplu geniala.. am ajuns la jumatate, dar nu ma satur sa o citesc...explica atat de bine ce simte copilul.. daca as fi avut-o inainte de Andy poate nu as mai fi facut unele greseli.. dar poate nici nu intelegeam mare lucru.. acum ca am trecut prin etapele respective, stiu exact ce vrea sa spuna.. dar m-a linistit cu un lucru... negativismul lui Andy este perfect normal.. zice ca este un semn bun.. atunci cand tu zici alba si el neagra, inseamna ca incepe sa constientizeze "non-eul" ... nu-mi vine sa cred ca sunt bucuroasa ca Andy mi se opune. ... explica ca daca nu lasi copilul sa-si exprime sentimentele negative, nu si le va exprima nici pe cele pozitive in viitor.. in fine.. cel mai important capitol mi s-a parut "gelozia intre frati' .. si prezinta o gramada de trucuri.. e chiar super...
daca vreti cartea o voi trimite pe mail cui doreste.. eu am luat-o de pe net... spune de la nastere pana la 6 ani ce simt atat mama, cat si copilul smile.gif


QUOTE(georgiana79 @ May 28 2012, 08:40 PM) *
Mariuca papa cirese

Stefan picteaza pe panza

rezultatul muncii lui


am vazut si eu in kauffland setul cu desen pe panza, dar mi s-a parut scump avand in vedere ca e doar una... eu i-am luat masina de politie cu telecomanda ca tot vine ziua lui smile.gif .. foarte frumos picteaza Stefan, Bravo!
Mariuca e o scumpa smile.gif

QUOTE(adina0885 @ May 28 2012, 10:43 PM) *
Buna seara mamici
Maria, deocamdata nu avem probleme cu scutecele, dar sper nici sa nu avem...pielea sensibila eu zic ca o au toti bebelusi. De ce zici ca nu sunt bune? Ai avut probleme cu ele? Foarte frumoase pozele, iar filmuletul e criminal, zici ca danseaza si Albert cu vacuta:))
Mamici, sunt suparata rau, am fost la dr Iris e racita si are rosu in gat. Mi-a dat tratament, am vreo 5 medicamente care trb sa i le dau sad.gif nici eu cand sunt racita nu iau atatea, sunt cu moralul la pamant! Ne-a dat si antibiotic sad.gif
eusa_clap.gif Mariuca, ai grija la samburi!
Fug langa Irisuca ca saraca abia mai respira din cauza mucisorilor!


multa sanatate! ce medicamente? antibiotic pentru rosu in gat? ohmy.gif .. si ii dai? asa de rau e? face febra?

QUOTE(Alondra @ May 29 2012, 09:45 AM) *
Buna dimineata mamici!
Ce faceti, ce fac bebelusii ?
Ce aveti nou in program azi ?
Eu ii fierb sfecla sa-i dau la amiaz pt prima data, sa vedem cum o sa-i placa...
Adina, multa sanatate Irisucai, trateaza cu ce ti-a dat si sigur o sa-i treaca!
Pun si eu 2 filmulete cu Maya, poze recente nu i-am facut, chiar am stagnat la capitolul asta doh.gif

Aici arata cu degetul la peretele unde sunt stickerele cu Alba ca Zapada, Pinochio si Donald biggrin.gif si mananca pufuleti...ma stric de ras cand o vad cum papa ! liwlol.gif
Scuzati matzaiala biggrin.gif


Si aici se joaca cu jucariile si vorbeste pe limba ei biggrin.gif
..mai bine zis chitzaie la soriceii aia liwlol.gif


Maya e o dulce..am ras la filmuletul al doilea smile.gif .. ce "vorbeste" ea cu jucariile smile.gif
georgiana79
QUOTE(maria26 @ May 29 2012, 10:07 AM) *
citesc cartea "totul se intampla pana la 6 ani -psihologia copilului".. este pur si simplu geniala.. am ajuns la jumatate, dar nu ma satur sa o citesc...explica atat de bine ce simte copilul.. daca as fi avut-o inainte de Andy poate nu as mai fi facut unele greseli.. dar poate nici nu intelegeam mare lucru.. acum ca am trecut prin etapele respective, stiu exact ce vrea sa spuna.. dar m-a linistit cu un lucru... negativismul lui Andy este perfect normal.. zice ca este un semn bun.. atunci cand tu zici alba si el neagra, inseamna ca incepe sa constientizeze "non-eul" ... nu-mi vine sa cred ca sunt bucuroasa ca Andy mi se opune. ... explica ca daca nu lasi copilul sa-si exprime sentimentele negative, nu si le va exprima nici pe cele pozitive in viitor.. in fine.. cel mai important capitol mi s-a parut "gelozia intre frati' .. si prezinta o gramada de trucuri.. e chiar super...
daca vreti cartea o voi trimite pe mail cui doreste.. eu am luat-o de pe net... spune de la nastere pana la 6 ani ce simt atat mama, cat si copilul smile.gif
am vazut si eu in kauffland setul cu desen pe panza, dar mi s-a parut scump avand in vedere ca e doar una... eu i-am luat masina de politie cu telecomanda ca tot vine ziua lui smile.gif .. foarte frumos picteaza Stefan, Bravo!
Mariuca e o scumpa smile.gif
multa sanatate! ce medicamente? antibiotic pentru rosu in gat? ohmy.gif .. si ii dai? asa de rau e? face febra?
Maya e o dulce..am ras la filmuletul al doilea smile.gif .. ce "vorbeste" ea cu jucariile smile.gif

daca poti , trimitemi-o si mie: georgianapahontu@yahoo.com
am si eu cateva chestii despre psihologia copilului dar mai mult despre cei peste 6 ani, de la facultate si sunt tipizate.
din kauffland i l-am luat si eu ieri . e cam scumpa dar e prima pictura pe panza a lui Stefan. am sa-i cumpar placaj panzat, zice ca se gaseste la practiker. e mult mai ieftin.
Mariuca doar in poza s-a bucurat de castron si libertate la mancare, va dati seama ca acea scena a durat 10 sec maxim. in rest i le-am curatat eu si ii dadeam cu mana bucatele mici.
Alondra
QUOTE(maria26 @ May 29 2012, 10:07 AM) *
citesc cartea "totul se intampla pana la 6 ani -psihologia copilului".. este pur si simplu geniala.. am ajuns la jumatate, dar nu ma satur sa o citesc...explica atat de bine ce simte copilul.. daca as fi avut-o inainte de Andy poate nu as mai fi facut unele greseli.. dar poate nici nu intelegeam mare lucru.. acum ca am trecut prin etapele respective, stiu exact ce vrea sa spuna.. dar m-a linistit cu un lucru... negativismul lui Andy este perfect normal.. zice ca este un semn bun.. atunci cand tu zici alba si el neagra, inseamna ca incepe sa constientizeze "non-eul" ... nu-mi vine sa cred ca sunt bucuroasa ca Andy mi se opune. ... explica ca daca nu lasi copilul sa-si exprime sentimentele negative, nu si le va exprima nici pe cele pozitive in viitor.. in fine.. cel mai important capitol mi s-a parut "gelozia intre frati' .. si prezinta o gramada de trucuri.. e chiar super...
daca vreti cartea o voi trimite pe mail cui doreste.. eu am luat-o de pe net... spune de la nastere pana la 6 ani ce simt atat mama, cat si copilul smile.gif
am vazut si eu in kauffland setul cu desen pe panza, dar mi s-a parut scump avand in vedere ca e doar una... eu i-am luat masina de politie cu telecomanda ca tot vine ziua lui smile.gif .. foarte frumos picteaza Stefan, Bravo!
Mariuca e o scumpa smile.gif
multa sanatate! ce medicamente? antibiotic pentru rosu in gat? ohmy.gif .. si ii dai? asa de rau e? face febra?
Maya e o dulce..am ras la filmuletul al doilea smile.gif .. ce "vorbeste" ea cu jucariile smile.gif

Eee , mai mult chitzaia aici parca stia ca se joaca cu soarecele laugh.gif

Interesant ce spui tu aici Maria, sunt sigura ca o sa ne prinda si noua bine la un moment dat sa stim, asa ca eu multumesc! trandafir.gif
emilia 22
buna ziua fetele
am fost azi la ecografie cu BIANCA
nu este prea bine adik gaurica este chiar lunga ajunge pana la coloana are 3,3 mm si diametrul 0,3
pe 12 iunie avem programare si la neurochirurgie si apoi la chirurg cu rezultatele
MARIA te rog din suflet zi-mi si mie unde ai facut ecografie? ai mai fost si la neurochirurg sau doar la chirurg??
vreau si eu carticica emyraducanu_86@yahoo.com
va puuup
maria26
QUOTE(emilia 22 @ May 29 2012, 03:02 PM) *
buna ziua fetele
am fost azi la ecografie cu BIANCA
nu este prea bine adik gaurica este chiar lunga ajunge pana la coloana are 3,3 mm si diametrul 0,3
pe 12 iunie avem programare si la neurochirurgie si apoi la chirurg cu rezultatele
MARIA te rog din suflet zi-mi si mie unde ai facut ecografie? ai mai fost si la neurochirurg sau doar la chirurg??
vreau si eu carticica emyraducanu_86@yahoo.com
va puuup


spre rusinea mea n-am mai fost la chirurg dupa ecografie sad.gif ... eu am facut ecografia la cel mai bun ecografist din judetz de la mine. Nicu Savu il cheama... mi-a zis ca e doar o gaura in piele care nu comunica cu nimic.. ca asa va fi toata viata , singurul lucru pe care trebuie sa-l fac este sa-i mentin o igiena impecabila.. sa nu intre mizerie acolo si sa se infecteze...
tu la cine ai facut? sincer, da-mi voie sa-ti spun ca nu cred sa comunice cu coloana.. e cea mai mare aberatie pe care am auzit-o.. noua ne-a explicat doctora chirurg Topor de la Grigore Alexandrescu cand am fost cu el ca daca oasele la fund sunt formate, e putin probabil sa fie vreo problema.. in cel mai rau caz ar fi trebuit sa comunice cu rectul , nu cu coloana.. Andy a avut fistula la buric care comunica cu vezica urinara...
eu zic sa te relaxezi, sa te duci la un eco 3D ( noi asa am fost) si sa fie un ecografist bun si apoi sa te duci la chirurg... la neuro nu stiu daca trebuie sa te duci. dupa umila mea parere, nu.
nu mai gasesc hartia cu rezultatul de la eco, dar nici la noi nu era mai scuta de 3 mm.. la noi dr chirurg a bagat ceva acolo pana i-a dat sangele si a zis ca nu comunica cu nimic...daca ar fi fost posibil sa comunice cu coloana, crezi ca era nebuna sa faca asa ceva?
adina0885
Buna mamici,
Maria, vreau si eu cartea pe adresa de mail adina0885@yahoo.com, am o gramada de medicamente pentru o mana de om. Le insir aici poate ati luat si voi din ele Klacid (antibiotic), Enterol, Ambroxol, Colargol, Efferalgan (la nevoie) si nurofen...
Ii este la fel de rau ca ieri, ii curge nasul, face febra, ochii ii curg, acum mai nou cand incerc sa o aspir nu-i mai place si urla, o aspir si des pt ca la 10 minute are nasul plin si cand stranuta ii ies mucisorii afara...
Sper sa-i treaca cat mai repede ca nu va pot spune ce stare are + ca nu doarme deloc noaptea, horcaie si trage de nas....Ma uit la ea si nu stiu ce sa-i mai dau pt ca noaptea nu-i dau niciun medicament...
emilia 22
QUOTE(maria26 @ May 29 2012, 03:14 PM) *
spre rusinea mea n-am mai fost la chirurg dupa ecografie sad.gif ... eu am facut ecografia la cel mai bun ecografist din judetz de la mine. Nicu Savu il cheama... mi-a zis ca e doar o gaura in piele care nu comunica cu nimic.. ca asa va fi toata viata , singurul lucru pe care trebuie sa-l fac este sa-i mentin o igiena impecabila.. sa nu intre mizerie acolo si sa se infecteze...
tu la cine ai facut? sincer, da-mi voie sa-ti spun ca nu cred sa comunice cu coloana.. e cea mai mare aberatie pe care am auzit-o.. noua ne-a explicat doctora chirurg Topor de la Grigore Alexandrescu cand am fost cu el ca daca oasele la fund sunt formate, e putin probabil sa fie vreo problema.. in cel mai rau caz ar fi trebuit sa comunice cu rectul , nu cu coloana.. Andy a avut fistula la buric care comunica cu vezica urinara...
eu zic sa te relaxezi, sa te duci la un eco 3D ( noi asa am fost) si sa fie un ecografist bun si apoi sa te duci la chirurg... la neuro nu stiu daca trebuie sa te duci. dupa umila mea parere, nu.
nu mai gasesc hartia cu rezultatul de la eco, dar nici la noi nu era mai scuta de 3 mm.. la noi dr chirurg a bagat ceva acolo pana i-a dat sangele si a zis ca nu comunica cu nimic...daca ar fi fost posibil sa comunice cu coloana, crezi ca era nebuna sa faca asa ceva?

tot la dr topor am fost si noi acum 3 sapt si ne-a dat sa ii facem ecografie la partile moi(deltapromedical dr nedelcu dana) si consult neurochirurgic ( dr sergiu stoica la regina maria) si cand le am sa merg la dansa cu rezultatele
am vazut k pe eco scrie k este si cu doppler
adina0885
QUOTE(Alondra @ May 29 2012, 03:45 AM) *
Buna dimineata mamici!
Ce faceti, ce fac bebelusii ?
Ce aveti nou in program azi ?
Eu ii fierb sfecla sa-i dau la amiaz pt prima data, sa vedem cum o sa-i placa...
Adina, multa sanatate Irisucai, trateaza cu ce ti-a dat si sigur o sa-i treaca!
Pun si eu 2 filmulete cu Maya, poze recente nu i-am facut, chiar am stagnat la capitolul asta doh.gif

Aici arata cu degetul la peretele unde sunt stickerele cu Alba ca Zapada, Pinochio si Donald biggrin.gif si mananca pufuleti...ma stric de ras cand o vad cum papa ! liwlol.gif
Scuzati matzaiala biggrin.gif


Si aici se joaca cu jucariile si vorbeste pe limba ei biggrin.gif
..mai bine zis chitzaie la soriceii aia liwlol.gif

Sa-i pup obrajorii dolofanei! oFloare1.gif
maria26
QUOTE(adina0885 @ May 29 2012, 04:07 PM) *
Buna mamici,
Maria, vreau si eu cartea pe adresa de mail adina0885@yahoo.com, am o gramada de medicamente pentru o mana de om. Le insir aici poate ati luat si voi din ele Klacid (antibiotic), Enterol, Ambroxol, Colargol, Efferalgan (la nevoie) si nurofen...
Ii este la fel de rau ca ieri, ii curge nasul, face febra, ochii ii curg, acum mai nou cand incerc sa o aspir nu-i mai place si urla, o aspir si des pt ca la 10 minute are nasul plin si cand stranuta ii ies mucisorii afara...
Sper sa-i treaca cat mai repede ca nu va pot spune ce stare are + ca nu doarme deloc noaptea, horcaie si trage de nas....Ma uit la ea si nu stiu ce sa-i mai dau pt ca noaptea nu-i dau niciun medicament...


daca noaptea nu ii dai nimic, nu faci decat sa se prelungeasca boala... doctora nu ti-a zis sa alternezi medicamententele antifebra? eu zic asa.. da-i nurofen la 8 ore si eferalgan tot la 8 ore, dar intercalat astfel incat sa fie la 4 ore.. eferalgan ai tot sirop? eu as merge mai repede pe paracetamol supozitoare...
enterol este protectie pentru stomac in loc de biotics... asta trebuie sa-i dai obligatoriu atunci cand ii administrezi un tratament.. noua colagolul nu ne-a mers.. eu merg pe aerosoli in cazuri din astea...
\. stiu ca nu sunt doctor, dar ii poti da isoprinosine, o pastila pe zi ( impartita in doua-dimineata si seara) si se va reface f repede.. multa sanatate!

QUOTE(emilia 22 @ May 29 2012, 04:23 PM) *
tot la dr topor am fost si noi acum 3 sapt si ne-a dat sa ii facem ecografie la partile moi(deltapromedical dr nedelcu dana) si consult neurochirurgic ( dr sergiu stoica la regina maria) si cand le am sa merg la dansa cu rezultatele
am vazut k pe eco scrie k este si cu doppler


ti-a zis ea sa mergi la consult neurochirurgic? ohmy.gif chiar ma mir.. mie nu mi-a zis .. .. doar eco la partile moi..
emilia 22
QUOTE(maria26 @ May 29 2012, 05:59 PM) *
daca noaptea nu ii dai nimic, nu faci decat sa se prelungeasca boala... doctora nu ti-a zis sa alternezi medicamententele antifebra? eu zic asa.. da-i nurofen la 8 ore si eferalgan tot la 8 ore, dar intercalat astfel incat sa fie la 4 ore.. eferalgan ai tot sirop? eu as merge mai repede pe paracetamol supozitoare...
enterol este protectie pentru stomac in loc de biotics... asta trebuie sa-i dai obligatoriu atunci cand ii administrezi un tratament.. noua colagolul nu ne-a mers.. eu merg pe aerosoli in cazuri din astea...
\. stiu ca nu sunt doctor, dar ii poti da isoprinosine, o pastila pe zi ( impartita in doua-dimineata si seara) si se va reface f repede.. multa sanatate!
ti-a zis ea sa mergi la consult neurochirurgic? ohmy.gif chiar ma mir.. mie nu mi-a zis .. .. doar eco la partile moi..

da mi-a zis eco la parti moi si consult neuro si mi-a dat la clinicile si dr la care sa merg
tot dansa la operat pe andy??
eu am ajuns la dansa prin dr becheanu tot de la grigore
adina0885
QUOTE(maria26 @ May 29 2012, 11:59 AM) *
daca noaptea nu ii dai nimic, nu faci decat sa se prelungeasca boala... doctora nu ti-a zis sa alternezi medicamententele antifebra? eu zic asa.. da-i nurofen la 8 ore si eferalgan tot la 8 ore, dar intercalat astfel incat sa fie la 4 ore.. eferalgan ai tot sirop? eu as merge mai repede pe paracetamol supozitoare...
enterol este protectie pentru stomac in loc de biotics... asta trebuie sa-i dai obligatoriu atunci cand ii administrezi un tratament.. noua colagolul nu ne-a mers.. eu merg pe aerosoli in cazuri din astea...
\. stiu ca nu sunt doctor, dar ii poti da isoprinosine, o pastila pe zi ( impartita in doua-dimineata si seara) si se va reface f repede.. multa sanatate!
ti-a zis ea sa mergi la consult neurochirurgic? ohmy.gif chiar ma mir.. mie nu mi-a zis .. .. doar eco la partile moi..

DA, eferalgan tot sirop, multumesc mult. O sa-i dau si noaptea eferalgan si nurofen...cat trebuie sa fac pauza cand ii dau un medicament pana sa-l administrez pe urmatorul? sunt asa multe...
georgiana79
Buna dimineata1
imi pare rau sa citesc despre copiii bolnaviori.
Adina, am patit si eu la fel ca tine cu Irisuca, asa a fost si Mariuca acumvreo doua luni. nu i-am dat antibiotic, doar nurofen, panadol alternativ la 4 ore, pivalone puf pe nas si aspirat si i-am mai dat tantum protect, spray nazal care a fost tare bun. ii dadeam cate 4 pufuri pe zi.daca nu ii trece febra cu nurofen si panadol, mi emi-a zis dr ca pot sa-i dau o pic de algocalmin pe kg. daca are 7 kg ii dai 7 pic. asta numai in cazul in care nu-i scade febra cu altceva. eu iti spun ce i-am dat eu Mariucai cand a fost racita, acum tu decizi ceea ce faci. sanatate multa si sa auzim numai de bine!
am fost si eu ieri cu analizele. Stefan are o forma usoara de anemie, dupa cum ma asteptam. i-a dat fier si pentru fiecare in parte mi-a dat o schema de imunizare.
Alondra
Buna dimineata mamici si pitici!Haideti la cafea!Noi abia acum ne-am trezit, ca azi noapte nu a adormit din nou dupa alaptat decat la mine in brate si asa am mai pierdut cate 3 sfert de ora.....Azi sper sa iasa soarele ca m-am saturat de atata ploaie!Doamne, cand vine vara?!Offf....


QUOTE(adina0885 @ May 29 2012, 04:53 PM) *
Sa-i pup obrajorii dolofanei! oFloare1.gif

Va pupam si noi tzuc.gif|V-am admirat pe fb in niste poze la Baby Expo. stie Irisuca sa pozeze! wink.gif
Cum va mai simtiti? oFloare1.gif
Simonik, cum mai esti cu scoala?!Abia astept sa termini sa iei examenul sa ne zici cum a fost! biggrin.gif Bafta multa!
maria26
QUOTE(emilia 22 @ May 29 2012, 06:04 PM) *
da mi-a zis eco la parti moi si consult neuro si mi-a dat la clinicile si dr la care sa merg
tot dansa la operat pe andy??
eu am ajuns la dansa prin dr becheanu tot de la grigore


da.. tot ea l-a operat.. inseamna ca la voi este altceva.. nu este ce are albert sad.gif

QUOTE(adina0885 @ May 29 2012, 06:46 PM) *
DA, eferalgan tot sirop, multumesc mult. O sa-i dau si noaptea eferalgan si nurofen...cat trebuie sa fac pauza cand ii dau un medicament pana sa-l administrez pe urmatorul? sunt asa multe...


intre eferalgan si nurofen, minim 4 ore.. dar restul sunt independente unul de altul.. le dai asa cum ti-a scris doctora... adica antibioticul il poti da impreuna cu protectia pt stomac ( enterol) , picaturile de nas si siropul de tuse.. chiar nu conteaza.. respecta orele asa cum ai inceput...multa sanatate! trandafir.gif

QUOTE(georgiana79 @ May 30 2012, 09:04 AM) *
Buna dimineata1
imi pare rau sa citesc despre copiii bolnaviori.
Adina, am patit si eu la fel ca tine cu Irisuca, asa a fost si Mariuca acumvreo doua luni. nu i-am dat antibiotic, doar nurofen, panadol alternativ la 4 ore, pivalone puf pe nas si aspirat si i-am mai dat tantum protect, spray nazal care a fost tare bun. ii dadeam cate 4 pufuri pe zi.daca nu ii trece febra cu nurofen si panadol, mi emi-a zis dr ca pot sa-i dau o pic de algocalmin pe kg. daca are 7 kg ii dai 7 pic. asta numai in cazul in care nu-i scade febra cu altceva. eu iti spun ce i-am dat eu Mariucai cand a fost racita, acum tu decizi ceea ce faci. sanatate multa si sa auzim numai de bine!
am fost si eu ieri cu analizele. Stefan are o forma usoara de anemie, dupa cum ma asteptam. i-a dat fier si pentru fiecare in parte mi-a dat o schema de imunizare.


multa sanatate!
ce ti-a dat pentru imunitate? eu , in afara de isoprinosine (pe care l-am dat acum 3 luni-se da la o jumatate de an), am inceput sa-i dau tinctura de propolis lui Andy ...
Alondra
Maria, pe facebook la Mamici de August se discuta acum despre pensiuni pt intalnirea din August...fii pe faza! biggrin.gif Pacat ca nu sunt prea multe familii doritoare , sau ma rog, care nu pot veni, nu ca nu si-ar dori...
georgiana79
QUOTE(maria26 @ May 30 2012, 10:32 AM) *
da.. tot ea l-a operat.. inseamna ca la voi este altceva.. nu este ce are albert sad.gif
intre eferalgan si nurofen, minim 4 ore.. dar restul sunt independente unul de altul.. le dai asa cum ti-a scris doctora... adica antibioticul il poti da impreuna cu protectia pt stomac ( enterol) , picaturile de nas si siropul de tuse.. chiar nu conteaza.. respecta orele asa cum ai inceput...multa sanatate! trandafir.gif
multa sanatate!
ce ti-a dat pentru imunitate? eu , in afara de isoprinosine (pe care l-am dat acum 3 luni-se da la o jumatate de an), am inceput sa-i dau tinctura de propolis lui Andy ...

isoprinosine ne-a dat si noua si ptr Mariuca si ptr Stefan decat doza difera. restul o sa-ti spun diseara ca i-am dat biletelul farmacistei sa mi le aduca. oricum stiu ca ptr Stefan mi-a dat si un sirop cu echinaceea dar cel mai sigur iti spun diseara.
georgiana79
cred ca ma bag si eu la marea intalnire. am vb si cu Catalin, sotul meu si vrea.
Alondra
QUOTE(georgiana79 @ May 30 2012, 12:34 PM) *
cred ca ma bag si eu la marea intalnire. am vb si cu Catalin, sotul meu si vrea.

Ar fi frumos smile.gif
ligiamos
Multa sanatate Irisucai Adina.E asa greu cu ei bolnaviori.Sa se faca repede bine hug.gif
Multa sanatate Emilia puiutului tau sa rezolvati cu bine problema de sanatate.
Foarte frumos a pictat Stefan Giorgiana si sa stii ca chiar mi-a facut pofta Mariuca cu ciresele,inca nu am mincat anul asta.
Alondra ce dulcica si isteata e Maia.Mi-as dori tare sa vin la intilnirea din august si sa fim cit mai multe cu putinta sa ne cunoastem si live, dar e posibil ca perioda sa coincida cu concediul sotului si vrem neaparat sa mergem la mare cu fetele.Dupa ce aflam perioada de concediu voi anunta daca pot ajunge sau nu la intilnire.
Alondra
QUOTE(ligiamos @ May 30 2012, 01:38 PM) *
Multa sanatate Irisucai Adina.E asa greu cu ei bolnaviori.Sa se faca repede bine hug.gif
Multa sanatate Emilia puiutului tau sa rezolvati cu bine problema de sanatate.
Foarte frumos a pictat Stefan Giorgiana si sa stii ca chiar mi-a facut pofta Mariuca cu ciresele,inca nu am mincat anul asta.
Alondra ce dulcica si isteata e Maia.Mi-as dori tare sa vin la intilnirea din august si sa fim cit mai multe cu putinta sa ne cunoastem si live, dar e posibil ca perioda sa coincida cu concediul sotului si vrem neaparat sa mergem la mare cu fetele.Dupa ce aflam perioada de concediu voi anunta daca pot ajunge sau nu la intilnire.

Multumim!
Ar fi frumos daca ati reusi sa ajungeti Ligia! floare2.gif
georgiana79
incercam sa mancam singure....
emilia 22
QUOTE(georgiana79 @ May 30 2012, 02:55 PM) *
incercam sa mancam singure....

sa ii pap eu ochisori ei frumosi,
Alondra
QUOTE(georgiana79 @ May 30 2012, 02:55 PM) *
incercam sa mancam singure....

Haha, chiar vroiam sa va intreb daca i-ati lasat singuri sa pape pe bebei.....Mariuca stie ce si cum , se vede! yes.gif

Eu inca ma gandesc cu ce mancare s-o las sa-si faca de cap doh.gif parca n-as sacrifica nimic ! doh.gif biggrin.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.