Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Septembrie 2011!
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2011
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152
onutzelu
QUOTE(maria26 @ Aug 30 2011, 06:05 PM) *
cezariana se plateste inainte? ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif

Pai pe mine m-a trimis doct care m-a monitorizat toata sarcina sa nasc cu actualul doct la Polizu si omul m-a preluat din sapt 36 deci nu ne stim de mult. Nu o sa il platesc inainte ca stiu doct platiti inainte si care nu au venit la nastere (doar nu ma duc la curve) daca nu vine nu il platesc simplu ca buna ziua doar sa stabilim ca nu mai pot si totusi mi se pare ca sunt cam mare si nu vreu cezariana de urgenta sau sa risc sa vedem daca pot sa nasc normal ca daca se rupe uterul scoate tot si nu imi convine ( eu am mai avut o operatie inainte cu 1,5 luni sa raman exact ca cezariana deci exclus nastere normala)
giliak
QUOTE(georgiana79 @ Aug 30 2011, 01:58 PM) *
cam scumpa cezariana.....


intr-adevar...dar sa stii ca a meritat fiecare banut!
georgiana79
QUOTE(giliak @ Aug 30 2011, 08:37 PM) *
intr-adevar...dar sa stii ca a meritat fiecare banut!

Da, bineinteles, important e ca sunteti voi bine si sanatoase. Eu o sa nasc la o maternitate de Stat, dar ca sa ajung la ea trebuie sa merg cu masina 30 km, ca cea din PLOIESTI e super varza in ceea ce tine de personal, se poarta cu pacientele de parca ar fi pe camp cu vacile. In schimb , cea din CAMPINA unde merg eu, e super, le dai ceva fetelor de dragul lor. Iti vb. frumos dr. se ocupa de paciente.Si pe STEFAN l-am nascut tot aici si am fost tare multumita plus ca nu e costisitoare: dr tau 500 ron, ajutorul 250ron, anestezistul 100 si ce le mai dai la asistente, ma duce cam la 1000ron. nu e mult deloc.
onutzelu
M-am intors de le doctor si daca nu vrea bebe sa iasa inainte luni la 8.30 ne internam si nastem asa ca AMR 6 zile. Acum sa vedem daca nu se grabeste bebita sa iasa inainte.

Seara buna la toata lumea.
Alondra
QUOTE(onutzelu @ Aug 30 2011, 10:20 PM) *
M-am intors de le doctor si daca nu vrea bebe sa iasa inainte luni la 8.30 ne internam si nastem asa ca AMR 6 zile. Acum sa vedem daca nu se grabeste bebita sa iasa inainte.

Seara buna la toata lumea.

Te-ai lamurit cu doc? smile.gif
E bine ca stii ceva sigur totusi.......si daca se hotaraste bb sa vina mai rpd si intrii in travaliu? Ce se intampla? Te opereaza de urgenta? unsure.gif
maria26
neatza cafea.gif
onutzelu ce putin mai ai! sa ia nastere usoara!
Alondra, tu ai ceva vesti? daca nu nasti nici azi, vei fi mamica de septembrie smile.gif
Alondra
Neata burtici! gravida.gif
QUOTE(maria26 @ Aug 31 2011, 10:22 AM) *
neatza cafea.gif
onutzelu ce putin mai ai! sa ia nastere usoara!
Alondra, tu ai ceva vesti? daca nu nasti nici azi, vei fi mamica de septembrie smile.gif

Da Maria, nimic inca...wacko.gif
Deja ma enerveaza sa stau in stand-by, dar ce sa fac...doh.gif
Primul DPN mie mi-a zis pe 4 sept. , deci tot ce-i posibil....anima1.gif
Ma mai inteapa pe sub burta tare de tot cateodata daca stau in picioare sau merg sau fac ceva treaba....daca stau jos, se linisteste....unsure.gif Deci...tu ce zici, sunt pe drumul cel bun? doh.gif Dop n-am pierdut, apa nu, dureri de spate nu...burta lasata nu mi se pare sa fie....unsure.gif
Bebe doar se impinge rau in ultimele zile si jos acolo ma gadila efectiv....si stramba burta intr-un hal fara de hal, o deformeaza...........anima1.gif

Simonik, tu n-ai mai intrat, cum mai esti?
coca83ro
Buna fetelor!
Giliak felicitari pentru printesa ta, sa fiti sanatoase si sa cresteti mari!
Si noi suntem tot doi in unu, desi azi-noapte am crezut ca vrea sa vina, dar era din cauza ca iar m-am constipat, dupa ce am rezolvat problema cu constipatia si am luat si un no-spa au disparut si durerile. Oricum sper sa mai stea 2-3 zile sa stiu sigur ca e medicul venit din concediu si ca ma asista el la nastere.
Maria e super incantata ca mai avem putin si il aducem pe Stefan acasa. E asa de dulce acuma spune ca ii da toate lucrurile ei sa se joace , plus ca vrea sa se joace amandoi la groapa ei cu nisip, imi vine sa o mananc cand gesticuleaza ea cu manutele.
Fetelor eu in ultima luna vad ca am luat 2 kg, deci am ajuns de la 50,5 kg la 55,5 kg toata sarcina, bine ca am slabit la inceput 2,5 kg, deci sa spunem ca am pus 7,5 kg.
QUOTE(onutzelu @ Aug 30 2011, 10:43 AM) *
Se pare ca da dar mai citisem de o mamica care a luat gynipral si dupa nu mai vroia bebe sa iasa iar eu am luat 2 luni deci cred ca s-a obisnuit in burtica. Oricum eu sunt imensa am 122cm in talie 91 kg si lumea ma intreaba daca nu am gemeni. Oricum de 2 sapt ma plimb, conduc deci activitati am dar am numarat azinoapte si m-am dus de 6 ori la toaleta ca sa nu mai zic ca sforai vca un tractor...ma trezeste sotul ca nu poate sa doarma. Deci o placere.

Onutzelu eu am luat Gynipral 5 sapt si pe urma m-am rugat de Maria sa iasa si nasterea mi-a fost provocata la 41 de sapt., chestia e ca gynipralul intareste colul si am avut o nastere grea, dar a meritat totul pentru minunea mea de fetita.

QUOTE(georgiana79 @ Aug 30 2011, 04:58 PM) *
Buna ziua mamici!
Vai ce zi calduroasa, zile de fapt. Sa vedeti dupa ce nastem noi ce frig o sa fie si n-o sa putem sa stam cu bebelusii pe afara prea mult timp!
Eu nu mai pot, nu mai suport burta asta mare, nu pot sa ma mai misc si ma enervez, MARIUCA, e ffff activa, nu stiu cum mai are ea loc sa se bantuie asa. STEFAN , baiatul meu de 3 ani, vine cu gura pe burta mea si o striga si vb cu ea si ea e tare nazdravana si da din picioruse si ma doare toate cele.
Sincera sa fiu, la primul copil nu am fost asa de nerabdatoare sa nasc, acum imi vine sa dau timpul inainte ,daca as putea, sa nasc mai repede.
Mi-am propus ca saptamana viitoare sa-i scot toate hainutele pe care le am ramase de la STEFAN sa le spal , sa le calc , sa le pregatesc pentru MARIUCA. Aseara mi-a adus cineva un cos pentru bebelusi in care o sa doarma ea ca STEFAN nu vrea sa se desparta de patut, o sa-mi fie fff greu sa-l dezvat de patut, desi lucram la chestia asta cam de mult timp si fara rezultat.

Maria mea vine si ii place sa gadile burtica si sa vorbeasca cu el, sa pupe burtica si sa o faca cu crema, e o placere a ei.
Legat de hainute noi le-am spalat de o luna incoace tot le-am pregatit, eu o parte care chiar erau pentru fetite le-am trimis surorii mele pentru nepotica, dar cum Maria a avut o gramada acuma le-am putut imparti la amandoi si au amandoi mai mult decat deajuns.

QUOTE(Alondra @ Aug 31 2011, 11:05 AM) *
Neata burtici! gravida.gif
Da Maria, nimic inca...wacko.gif
Deja ma enerveaza sa stau in stand-by, dar ce sa fac...doh.gif
Primul DPN mie mi-a zis pe 4 sept. , deci tot ce-i posibil....anima1.gif
Ma mai inteapa pe sub burta tare de tot cateodata daca stau in picioare sau merg sau fac ceva treaba....daca stau jos, se linisteste....unsure.gif Deci...tu ce zici, sunt pe drumul cel bun? doh.gif Dop n-am pierdut, apa nu, dureri de spate nu...burta lasata nu mi se pare sa fie....unsure.gif
Bebe doar se impinge rau in ultimele zile si jos acolo ma gadila efectiv....si stramba burta intr-un hal fara de hal, o deformeaza...........anima1.gif
Simonik, tu n-ai mai intrat, cum mai esti?

Vom vedea care e DPN-ul corect la tine, eu zic sa te misti cat mai mult, asta in limitele posibilitatilor, dar cate o plimbare de 20-30 de minute nu strica sa stii. Eu de 2 seri ies cu Maria la plimbare inainte la tati si nu fac 10 minute si simt ca nu mai pot, dar o luam incetisor, chit ca Maria ar vrea sa o luam la fuga, si uite asa dus intors facem 20-30 de minute de plimbare seara, plus ce fac prin casa si dupa Maria prin curte peste zi.
Si burtica mea are niste forme cateodata de ma intreb in ce pozitie mai sta prichindelul meu.
maria26
coca, ma bucur ca sunteti bine smile.gif
alondra, mai ai ff putin.. eu zic ca in maxim 3 zile nasti.. cum zice si coca, nu-i rau sa te misti putin.. macar plimbari scurte de 20-30 minute..
eu ies cu Andy pe afara in fiecare zi... il scot cu tricicleta pentru ca nu pot alerga dupa el.. macar stu ca in trici sta cuminte..
dupa burtica, eu zic ca mai am cel putin 10 zile de graviditate...smile.gif
coca83ro
QUOTE(maria26 @ Aug 31 2011, 12:16 PM) *
coca, ma bucur ca sunteti bine smile.gif
alondra, mai ai ff putin.. eu zic ca in maxim 3 zile nasti.. cum zice si coca, nu-i rau sa te misti putin.. macar plimbari scurte de 20-30 minute..
eu ies cu Andy pe afara in fiecare zi... il scot cu tricicleta pentru ca nu pot alerga dupa el.. macar stu ca in trici sta cuminte..
dupa burtica, eu zic ca mai am cel putin 10 zile de graviditate...smile.gif

NOI CELE CU CATE UN PITIC LA ACTIV, VREM NU VREM TREBUIE SA FACEM MISCARE CU EI.
onutzelu
QUOTE(Alondra @ Aug 31 2011, 11:05 AM) *
Neata burtici! gravida.gif

Da Maria, nimic inca...wacko.gif
Deja ma enerveaza sa stau in stand-by, dar ce sa fac...doh.gif
Primul DPN mie mi-a zis pe 4 sept. , deci tot ce-i posibil....anima1.gif
Ma mai inteapa pe sub burta tare de tot cateodata daca stau in picioare sau merg sau fac ceva treaba....daca stau jos, se linisteste....unsure.gif Deci...tu ce zici, sunt pe drumul cel bun? doh.gif Dop n-am pierdut, apa nu, dureri de spate nu...burta lasata nu mi se pare sa fie....unsure.gif
Bebe doar se impinge rau in ultimele zile si jos acolo ma gadila efectiv....si stramba burta intr-un hal fara de hal, o deformeaza...........anima1.gif

Simonik, tu n-ai mai intrat, cum mai esti?


Din pacate ce descrii tu se intampla si la mine dar fara nici o finalizare. Eu mai nou ma plimb toata ziua de parca as fi in vacanta.
Daca e sa nasc mai devreme il anunt pe doct si imi face cezariana mai devreme dar nu cred ca e cazul sad.gif. Aseara m-a intrebat doct daca am dureri si i-am zis ca nbu si asistenta daca am gemeni smile.gif deci va dati seama ce micuta sunt. Azi fac poze sa vedeti balena smile.gif.

O zi frumoasa la toata lumea.
Alondra
QUOTE(coca83ro @ Aug 31 2011, 11:38 AM) *
Vom vedea care e DPN-ul corect la tine, eu zic sa te misti cat mai mult, asta in limitele posibilitatilor, dar cate o plimbare de 20-30 de minute nu strica sa stii. Eu de 2 seri ies cu Maria la plimbare inainte la tati si nu fac 10 minute si simt ca nu mai pot, dar o luam incetisor, chit ca Maria ar vrea sa o luam la fuga, si uite asa dus intors facem 20-30 de minute de plimbare seara, plus ce fac prin casa si dupa Maria prin curte peste zi.
Si burtica mea are niste forme cateodata de ma intreb in ce pozitie mai sta prichindelul meu.

Pai eu n-am mai iesit ca zic eu am avut contractii din alea false...si apoi deja aici in casa si in curte ma tineam de pereti, si de jos...biggrin.gif ...ca sa nu 'scap' pe mine, asta era senzatia...wacko.gif deci pe strada nu prea imi vine sa ma tin de...biggrin.gif

QUOTE(maria26 @ Aug 31 2011, 12:16 PM) *
coca, ma bucur ca sunteti bine smile.gif
alondra, mai ai ff putin.. eu zic ca in maxim 3 zile nasti.. cum zice si coca, nu-i rau sa te misti putin.. macar plimbari scurte de 20-30 minute..
eu ies cu Andy pe afara in fiecare zi... il scot cu tricicleta pentru ca nu pot alerga dupa el.. macar stu ca in trici sta cuminte..
dupa burtica, eu zic ca mai am cel putin 10 zile de graviditate...smile.gif

Himmm..deci sapt asta nu mai scap biggrin.gif doh.gif Offffffff.....adevarul e ca nu stiu ce vreau, vreau sa scap dar mi-e si frica cum...doh.gif

QUOTE(onutzelu @ Aug 31 2011, 01:55 PM) *
Din pacate ce descrii tu se intampla si la mine dar fara nici o finalizare. Eu mai nou ma plimb toata ziua de parca as fi in vacanta.
Daca e sa nasc mai devreme il anunt pe doct si imi face cezariana mai devreme dar nu cred ca e cazul sad.gif. Aseara m-a intrebat doct daca am dureri si i-am zis ca nbu si asistenta daca am gemeni smile.gif deci va dati seama ce micuta sunt. Azi fac poze sa vedeti balena smile.gif.

O zi frumoasa la toata lumea.

Oo, atunci e bine, daca vine si iti face cezariana..yes.gif
Asteptam poze...smile.gif
georgiana79
Buna ziua gravidutelor!
Coca, ma bucur ca Maria ta e asa darnica, uite STEFAN nu vrea sa-i lase patutul Mariucai. de jucarii se mai indura el dar patutul ,nu.
Legat de miscare, pai eu am facut miscare toata sarcina, desi am avut repaus de la dr. pe toata durata sarcinii din cauza varicelor. Acum ma misc mai greu dar tot merg prin curte, plus treburi gospodaresti si seara o iesire cu STEFAN pe afara.In schimb, am program de somn in fiecare zi la pranz, pe la 14.00 gata, la nani. Dupa ce mancam de pranz, ma ia un somn de nu mai pot sa stau in picioare.
Alondra, te cred prin ce treci dar tu mai ai ffff putin si o sa fi o fericita, o sa uiti de tot discomfortul de acum, noi mai avem cateva zile de tras. Asteptam cu nerabdare vestea cea mare de la tine.
ONUTZELU, ASTEPTAM POZELE PROMISE. La STEFAN DPN era intre 10 si 15 AUGUST. m-a internat pe 11 , mi-a facut analizele si m-a tinut in spital pana a fost bebe pregatit sa iasa, adica pe 13 .
Tin minte ca pe 12 seara ma durea burta, pe la 12 noaptea mi-a iesit dopul si apoi am inceput sa am contractii. L-am sunat noaptea si i-am zis , el a sunat-o pe asistenta si a vb cu ea in termenii lor si mi-a zis sa stau linistita ca ma opereaza dimineata, si cand a venit in spital a venit direct la mine, m-a consultat, mi-a zis ca s-a deschis colul si m-a pregatit de operatie. la 8.00 am intrat in operatie.
maria26
fetelor eu de ieri ma simt mai usurica si nu am mai luat in greutate.. ba chiar am slabi cateva sute de grame desi amnac la fel de mult ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif.. mi se pare totusi cam devreme.. maine la 17.30 sunt programata la dr.. sa vedem ce mai zice smile.gif
Alondra
QUOTE(maria26 @ Aug 31 2011, 09:19 PM) *
fetelor eu de ieri ma simt mai usurica si nu am mai luat in greutate.. ba chiar am slabi cateva sute de grame desi amnac la fel de mult ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif.. mi se pare totusi cam devreme.. maine la 17.30 sunt programata la dr.. sa vedem ce mai zice smile.gif

Maria , si eu am cam stagnat...si conteaza si cand ma cantaresc , dimineata, sau dupa ce mananc sau seara...deci variaza cu pana la 1 kg...eu zic sa nu-ti faci probleme...

Eu ma simt cam aiurea, bebe se impinge rau de tot...nu o mai simt lovind...doar cate o galma si in rest scoate spatele sau fundul nu stiu si defromeaza burta, se umfla si se intareste, daca schimb pozitia se indreapta..wacko.gif plus ca ma inteapa pe jos cand face asa, si zici ca trebuie sa merg la baie neaparat...doh.gif
Offf, complicata treaba..
maria26
QUOTE(Alondra @ Aug 31 2011, 10:10 PM) *
Maria , si eu am cam stagnat...si conteaza si cand ma cantaresc , dimineata, sau dupa ce mananc sau seara...deci variaza cu pana la 1 kg...eu zic sa nu-ti faci probleme...

Eu ma simt cam aiurea, bebe se impinge rau de tot...nu o mai simt lovind...doar cate o galma si in rest scoate spatele sau fundul nu stiu si defromeaza burta, se umfla si se intareste, daca schimb pozitia se indreapta..wacko.gif plus ca ma inteapa pe jos cand face asa, si zici ca trebuie sa merg la baie neaparat...doh.gif
Offf, complicata treaba..


pai eu ma cantaresc la aceeasi ora...dupa-amiaza... dimineata sunt mai usurica cu vreo 500 g biggrin.gif .. abia astept sa ajung la control azi smile.gif
Alondra
Buna dimineata burtici gravida.gif viitoare mamici de septembrie! smile.gif bb.gif
Se pare ca si eu voi fi pana la urma mamica de septembrie ...
Vreau sa urez nastere usoara tuturor si bebei sanatosi! bb.gif
De acum incepe numaratoarea inversa ! tongue.gif
Noi tot 2 in 1 biggrin.gif ...sa vedem ce se intampla in urmatoarele zile !
O zi insorita va urez!
oktavia
Nastere usoara si multa sanatate! trandafir.gif
Luka
QUOTE(Alondra @ Sep 1 2011, 10:43 AM) *
Buna dimineata burtici gravida.gif viitoare mamici de septembrie! smile.gif bb.gif
Se pare ca si eu voi fi pana la urma mamica de septembrie ...
Vreau sa urez nastere usoara tuturor si bebei sanatosi! bb.gif
De acum incepe numaratoarea inversa ! tongue.gif
Noi tot 2 in 1 biggrin.gif ...sa vedem ce se intampla in urmatoarele zile !
O zi insorita va urez!



In urmatoarele zile se intampla minunea ! super.gif
Cu sanatate ,noroc dar si nastere usoara! pray.gif
Sa vezi ce fecioara buna si frumoasa o sa ai ! hug.gif tzuc.gif love1.gif
maria26
Alondra, sa ai nastere usoara smile.gif
onutzelu
Buna ziua,

Eu m-am plimbat azi toata ziua dar ieri noapte s-a intamplat ceva ciudat: docorul mi-a zisa sa fac irigatii cu tantum rosa si dupa ce am facut asta ters etc mi-a curs un lichid transparent cm la 10 min dupa operatiune ce ar putea fi?
Si a doua intrebare este ce culoare are dopul gelatinos poate fi verzui?

Multumesc si nastere cat mai rapida Alondra.
maria26
am venit si eu de la control smile.gif,... sunt ok, bebe e ok.. col inchis.. bebe are 3 kg si 52 cm... mi-a zis dr ca e dolofan... asa ca aceeasi poveste ca la Andy.. inalt si grasutz.. atat cat sa nasc greu nervi.gif m-a chemat la spital duminica pe 11 pentru control in caz ca nu se declanseaza nasterea...
onutzelu , eu n-am vazut dopul la prima sarcina, dar din cate am auzit e verzui intradevar..
Alondra
QUOTE(Luka @ Sep 1 2011, 01:07 PM) *
In urmatoarele zile se intampla minunea ! super.gif
Cu sanatate ,noroc dar si nastere usoara! pray.gif
Sa vezi ce fecioara buna si frumoasa o sa ai ! hug.gif tzuc.gif love1.gif

Multumesc Luka, asa ca tine, nu? biggrin.gif La multi ani si tie! tzuc.gif

QUOTE(maria26 @ Sep 1 2011, 01:23 PM) *
Alondra, sa ai nastere usoara smile.gif

Multumesc Maria, inca sunt pe aici ...biggrin.gif ...tot 2 in 1 biggrin.gif

QUOTE(onutzelu @ Sep 1 2011, 04:09 PM) *
Buna ziua,

Eu m-am plimbat azi toata ziua dar ieri noapte s-a intamplat ceva ciudat: docorul mi-a zisa sa fac irigatii cu tantum rosa si dupa ce am facut asta ters etc mi-a curs un lichid transparent cm la 10 min dupa operatiune ce ar putea fi?
Si a doua intrebare este ce culoare are dopul gelatinos poate fi verzui?

Multumesc si nastere cat mai rapida Alondra.

Himm, dar de ce ti-a zis sa faci spalaturi de astea? huh.gif
Dopul gelatinos eu stiu ca e ca un mucus si cu firisoare rosii de sange...sau rozalii...dar cine stie, pana la urma depinde de femeie la femeie...

QUOTE(maria26 @ Sep 1 2011, 06:36 PM) *
am venit si eu de la control smile.gif,... sunt ok, bebe e ok.. col inchis.. bebe are 3 kg si 52 cm... mi-a zis dr ca e dolofan... asa ca aceeasi poveste ca la Andy.. inalt si grasutz.. atat cat sa nasc greu nervi.gif m-a chemat la spital duminica pe 11 pentru control in caz ca nu se declanseaza nasterea...
onutzelu , eu n-am vazut dopul la prima sarcina, dar din cate am auzit e verzui intradevar..

Hehe, e bine ca sunteti bine...Ce sa faci, tu micuta dar faci grasunei biggrin.gif
Karmin
NASTERE USOARA TUTUROR BURTICILOR DE SEPTEMBRIE 2011!!!!
VA DORESC BEBELUSI SANATOSI SI RECUPERARE RAPIDA!!!
Alondra
QUOTE(Karmin @ Sep 1 2011, 08:45 PM) *
NASTERE USOARA TUTUROR BURTICILOR DE SEPTEMBRIE 2011!!!!
VA DORESC BEBELUSI SANATOSI SI RECUPERARE RAPIDA!!!

Multumim Karmin! floare2.gif

Am uitat sa spun ca la mine a aparut azi un simptom nou: ma doare osul pubian, sau cum ii spune....wacko.gif
maria26
neatza cafea.gif

QUOTE(Alondra @ Sep 1 2011, 10:14 PM) *
Multumim Karmin! floare2.gif

Am uitat sa spun ca la mine a aparut azi un simptom nou: ma doare osul pubian, sau cum ii spune....wacko.gif


gata.. asta e semn de nastere... in 24 de ore maxim, nasti... la mine asa a fost.. nu puteam merge de durere.. simteam ca ma apasa rau acolo.... mult curaj! smile.gif
Alondra

Neata burtici, ce mai e nou? gravida.gif bb.gif

QUOTE(oktavia @ Sep 1 2011, 12:16 PM) *
Nastere usoara si multa sanatate! trandafir.gif


Multumesc Oktavia! Dne ajuta! pray.gif
QUOTE(maria26 @ Sep 2 2011, 09:09 AM) *
neatza cafea.gif
gata.. asta e semn de nastere... in 24 de ore maxim, nasti... la mine asa a fost.. nu puteam merge de durere.. simteam ca ma apasa rau acolo.... mult curaj! smile.gif

ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif doh.gif 68.gif Nu nu nu, sa mai stea acolo pana luni....wacko.gif doh.gif biggrin.gif Azi stau cuminte , nu fac nimic...
maria26
QUOTE(Alondra @ Sep 2 2011, 09:15 AM) *
Neata burtici, ce mai e nou? gravida.gif bb.gif
Multumesc Oktavia! Dne ajuta! pray.gif

ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif doh.gif 68.gif Nu nu nu, sa mai stea acolo pana luni....wacko.gif doh.gif biggrin.gif Azi stau cuminte , nu fac nimic...


liwlol.gif liwlol.gif acum nu mai vrei sa nasti?
Alondra
QUOTE(maria26 @ Sep 2 2011, 09:15 AM) *
liwlol.gif liwlol.gif acum nu mai vrei sa nasti?

68.gif Nu in weekend...Offff...
Poate apuc garda dr. meu luni...doh.gif
NU MAI STIU NICI EU CE VREAU! sad.gif doh.gif ..am innebunit..
Bebelushka mea se incapataneaza sa vina toamna...colac peste pupaza afara s-a facut urat, ploua, toamna...sad.gif .....wacko.gif ceea ce pt mine e de-pri-mant....anima1.gif
onutzelu
QUOTE(maria26 @ Sep 1 2011, 06:36 PM) *
am venit si eu de la control smile.gif,... sunt ok, bebe e ok.. col inchis.. bebe are 3 kg si 52 cm... mi-a zis dr ca e dolofan... asa ca aceeasi poveste ca la Andy.. inalt si grasutz.. atat cat sa nasc greu nervi.gif m-a chemat la spital duminica pe 11 pentru control in caz ca nu se declanseaza nasterea...
onutzelu , eu n-am vazut dopul la prima sarcina, dar din cate am auzit e verzui intradevar..


Neatza,

Felicitari pentru bebe, eu sunt curioasa cat o sa aibe a mea la nastere ca avea 3460 la 37 de sapt si nasc la 39 si 4 zile daca nu se grabeste sa iasa inainte. Cu dopul inseamna ca am banuit corect smile.gif. Irigatiile mi le daduse ca i s-a parut cam abundenta secretia vaginala - dar o data am facut si numai fac mai ales acum ca am eliminat dopul mi se pare o prostie sa le mai fac.

O zi buna la toata lumea. Alondra bafta cu nasterea indiferent de ziua in care se intampla. Eu stiu ca sunt norocosi copii nascuti in weekend.
Alondra
QUOTE(onutzelu @ Sep 2 2011, 09:31 AM) *
Neatza,

Felicitari pentru bebe, eu sunt curioasa cat o sa aibe a mea la nastere ca avea 3460 la 37 de sapt si nasc la 39 si 4 zile daca nu se grabeste sa iasa inainte. Cu dopul inseamna ca am banuit corect smile.gif. Irigatiile mi le daduse ca i s-a parut cam abundenta secretia vaginala - dar o data am facut si numai fac mai ales acum ca am eliminat dopul mi se pare o prostie sa le mai fac.

O zi buna la toata lumea. Alondra bafta cu nasterea indiferent de ziua in care se intampla. Eu stiu ca sunt norocosi copii nascuti in weekend.

Multumesc, si tie la fel!
Eu vreau sa scap de weekend sa apuc ziua de luni sa prind dr. meu de garda...iar incep cu dr. doh.gif
onutzelu
Poze de ieri




Dupa cum se poate observa sunt foarte umflata sad.gif
Alondra
QUOTE(onutzelu @ Sep 2 2011, 10:41 AM) *


Dupa cum se poate observa sunt foarte umflata sad.gif

Picioarele sunt umflate intr-adevar, dar burtica nu e f. mare, e numai bine...Lasa mami ca o sa scapi curand...Offf greu si cu sarcinile astea gravida.gif wacko.gif
perla163
Buna burtcitelor ,am intrat s ava spun ca va doresc nasteri usoare ,bebei sanatosi si recuperare cat mai rapidA !
ALondra- floare2.gif stie bebelusha cand sa vina , ai incredere in ea -va puup!
maria26
QUOTE(onutzelu @ Sep 2 2011, 10:41 AM) *
Poze de ieri




Dupa cum se poate observa sunt foarte umflata sad.gif


mie sincer nu mi se pare ca ai burta mare.. pentru luna a noua esti f bine... ce gravidutze am vazut eu...
maria26
QUOTE(perla163 @ Sep 2 2011, 12:15 PM) *
Buna burtcitelor ,am intrat s ava spun ca va doresc nasteri usoare ,bebei sanatosi si recuperare cat mai rapidA !
ALondra- floare2.gif stie bebelusha cand sa vina , ai incredere in ea -va puup!


multumim trandafir.gif
Alondra
QUOTE(perla163 @ Sep 2 2011, 12:15 PM) *
Buna burtcitelor ,am intrat s ava spun ca va doresc nasteri usoare ,bebei sanatosi si recuperare cat mai rapidA !
ALondra- floare2.gif stie bebelusha cand sa vina , ai incredere in ea -va puup!

Multumim Perluta! tzuc.gif
Sper sa stie Bebelushka cand sa vina si sa nu fie prea dezorientata wacko.gif laugh.gif
maria26
eu am contractii durerose la 8 minute.. doamne , sa fie travaliu fals! pray.gif
ligiamos
QUOTE(Alondra @ Sep 2 2011, 11:07 AM) *
Sper sa stie Bebelushka cand sa vina si sa nu fie prea dezorientata wacko.gif laugh.gif

E bine ca poti sa glumesti smile.gif .Mult curaj, nastere usoara si o bebelusa sanatoasa cind va veni momentul.
ligiamos
QUOTE(maria26 @ Sep 2 2011, 11:26 AM) *
eu am contractii durerose la 8 minute.. doamne , sa fie travaliu fals! pray.gif

Trebuie sa fie ca mai are putin de stat in burtica.Domane ajuta sa se opreasca hug.gif
Simonik84
Fetellor, am intart doar s ava anunt ca am nascut..de ieri suntem acasa.
Duminica seara s-a rupt apa, fara nicio durere, am facut cezariana, suntem amandoi bine. Marcus are 3.300 kg 51 cm si nota 10.


Va pup si nastere usoara la cele care urmati, pana la urma sunt mamica de august smile.gif

o sa revin cu povestea imediatce intram in normal
ligiamos
QUOTE(Simonik84 @ Sep 2 2011, 12:17 PM) *
Fetellor, am intart doar s ava anunt ca am nascut..de ieri suntem acasa.
Duminica seara s-a rupt apa, fara nicio durere, am facut cezariana, suntem amandoi bine. Marcus are 3.300 kg 51 cm si nota 10.
Va pup si nastere usoara la cele care urmati, pana la urma sunt mamica de august smile.gif

o sa revin cu povestea imediatce intram in normal

FELICITARI oFloare.gif
Sa fiti sanatosi si recuperare rapida
Alondra
QUOTE(maria26 @ Sep 2 2011, 02:26 PM) *
eu am contractii durerose la 8 minute.. doamne , sa fie travaliu fals! pray.gif


ohmy.gif OMG! Adica sunt regulate? Offf, ai grija de tine, stai linistita...pray.gif
QUOTE(ligiamos @ Sep 2 2011, 02:48 PM) *
E bine ca poti sa glumesti smile.gif .Mult curaj, nastere usoara si o bebelusa sanatoasa cind va veni momentul.

wacko.gif Fac haz de necaz, ce mai ...doh.gif
Tu cum te mai simti? Tu mai ai ceva, vad ca esti in puteri, gatesti tongue.gif

QUOTE(Simonik84 @ Sep 2 2011, 03:17 PM) *
Fetellor, am intart doar s ava anunt ca am nascut..de ieri suntem acasa.
Duminica seara s-a rupt apa, fara nicio durere, am facut cezariana, suntem amandoi bine. Marcus are 3.300 kg 51 cm si nota 10.
Va pup si nastere usoara la cele care urmati, pana la urma sunt mamica de august smile.gif

o sa revin cu povestea imediatce intram in normal

ohmy.gif OOOooo mammi, sa stii ca am presimtit ca ai nascut ca nu mai dadeai niciun semn ....
FELICITARI din suflet, recuperare usoara si bebe papacios, abia asteptam pooooooze si povestea! bb.gif biberon.gif eusa_clap.gif
onutzelu
QUOTE(maria26 @ Sep 2 2011, 02:26 PM) *
eu am contractii durerose la 8 minute.. doamne , sa fie travaliu fals! pray.gif

Bafta in ambele situatii. Asteptam vesti.
onutzelu
QUOTE(Simonik84 @ Sep 2 2011, 03:17 PM) *
Fetellor, am intart doar s ava anunt ca am nascut..de ieri suntem acasa.
Duminica seara s-a rupt apa, fara nicio durere, am facut cezariana, suntem amandoi bine. Marcus are 3.300 kg 51 cm si nota 10.
Va pup si nastere usoara la cele care urmati, pana la urma sunt mamica de august smile.gif

o sa revin cu povestea imediatce intram in normal

Felicitari sa fiti sanatosi si norocosi. Asteptam povestea nasterii. Pup.
Karmin
QUOTE(maria26 @ Sep 2 2011, 02:26 PM) *
eu am contractii durerose la 8 minute.. doamne , sa fie travaliu fals! pray.gif



MARIA, nastere usoara!
de ce speri ca e travaliu fals? doar esti in termen deja....
georgiana79
QUOTE(onutzelu @ Sep 2 2011, 10:41 AM) *
Poze de ieri




Dupa cum se poate observa sunt foarte umflata sad.gif

Buna ziua!
nu mi se pare ca esti umflata, doar picioarele sunt cam umflate.
georgiana79
QUOTE(maria26 @ Sep 2 2011, 02:26 PM) *
eu am contractii durerose la 8 minute.. doamne , sa fie travaliu fals! pray.gif

Maria, eu la prima nastere aveam contractii dureroase la fiecare 15 min si dura cam 10sec. asa am dus-o de seara pana dimineata cand m-a operat. Bafta multa si sa auzim numai de bine!
georgiana79
QUOTE(oktavia @ Sep 1 2011, 12:16 PM) *
Nastere usoara si multa sanatate! trandafir.gif

Multumim oktavia!
Dragutza ca intotdeauna(ne-am intalnit si la bebelusi de august 2008).
georgiana79
Da fetelor tare complicat cu sarcina asta, poate am uitat eu dar acum mi-as fi adus aminte cu siguranta, dar cu STEFAN nu a fost asa de greu in sarcina. Azi noapte cand m-am ridicat din pat , am simtit pe piciorul stang(cel cu probleme, cu varice) un curent ce ma apasa, parca imi curgea sangele asa pe piele, era fierbinte si fff dureros. Am sunat la o clinica sa-mi fac DOPPLER venos sa vad ce o sa mai fie cu venele mele, sper din tot sufletul sa nu cedeze pana cand o sa nasc.Luni la 16.15 am programare si Marti ma duc la ginecolog. Marti imi iau si rezultatele la analize ca le-am facut ieri la recomandarea medicului de fam.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.