Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Septembrie 2011!
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2011
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152
georgiana79
Buna ziua !
fetelor, m-a innebunit Mariuca, cum deschide usa de la sifonierul lui Stefan, da jos toata imbracamintea de acolo. eu o las in premergator prin camera si ea abia asteapta sa prinda momentul... eu de multe ori uit sa-i pun un scaun in usa de la sifonier.
in rest e bine, papa, face nani si se joaca cu Stefan. joi ma duc sa-i cumpar tricicleta. sigur o sa fie tare incantata de ea.
Alondra
QUOTE(georgiana79 @ Aug 21 2012, 03:11 PM) *
Buna ziua !
fetelor, m-a innebunit Mariuca, cum deschide usa de la sifonierul lui Stefan, da jos toata imbracamintea de acolo. eu o las in premergator prin camera si ea abia asteapta sa prinda momentul... eu de multe ori uit sa-i pun un scaun in usa de la sifonier.
in rest e bine, papa, face nani si se joaca cu Stefan. joi ma duc sa-i cumpar tricicleta. sigur o sa fie tare incantata de ea.

Super!Cadou de 11 luni? biggrin.gif
Sa ne arati poze, filmulete!
georgiana79
da, asa se pare, cadou de la mama sotului. o sa va arat poze.
Alondra

Seara buna mamici,

pe unde sunteti ?

Nu mai intrati deloc pe aici ?

oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif

QUOTE(georgiana79 @ Aug 22 2012, 03:12 PM) *
da, asa se pare, cadou de la mama sotului. o sa va arat poze.

Da, uite de asta zic http://www.compari.ro/vehicule-biciclete-t...75/galerie.html

Si la noi vrea maica-mea sa-i ia laugh.gif cadou dar luna viitoare blush.gif
Si care e impresia Mariucai? biggrin.gif
Alondra
QUOTE(Simonik84 @ Aug 21 2012, 12:47 PM) *
Salutare mamici!

Nu am mai intrat de mult tare si nu mai stiu daca ati aflat ultimele vesti despre noi...de ieri Marcus e la cresa...e o cresa particulara cu 10 copii si 3 ingrijitoare ..ieri a stat de la 8 la 1 , a mancat si a dormit acolo o ora, azi la fel, il las pana la 2-3, depinde si de el ca tin legatura cu doamnele de acolo si il vad si pe camere...deocamdata se comporta bine...dar mai si plange, mai vrea in brate...dar e normal pentru prima saptamana, sper sa se acomodeze cat mai repede, caci de lunea viitoar ema intorc si eu la serviciu...

In rest, merge foarte bine in picioare, nu mai vrea sa imi dea mana, vrea sa merga numai singur, cade destul de des dar cade numai "safe", nu prea se loveste....

Cam asa suntem noi...cred ca e primul copil de aici care merge la cresa, dar nici nu va dati seama ce a fost in sufletul meu ieri...chiar daca l-am vazut , daca am stiut ca e bine, numai eu stiu ce a fost in sufletul meu sad.gif

Dar sper sa fie din ce in bine si sa ne obisnuim cu noul capitol din viata noastra!

Mmmmvvvaaaaaaaaaaaai eu abia acum am vazut emsajul asta al tau.....mi se rupe sufletul .....asa mititel..offf, cate schimbari in viata voastra asa repede , in 2-3 luni...parca mai ieri sugea, era innebunit dupa san si acummme baiat mare, merge la cresa......sad.gif oooffffff....
Simonik, daca ai putea, ai da timpul inapoi sa optezi pt 2 ani de stat acasa? oFloare1.gif

Eu nu-mi pot imagina viata fara ea inca.....adica abia daca am lasat-o cateva ore cu cineva...si o seara am lipsit de la baita , n-am alaptat-o...m-am simtit ca ....nicaieri, niciunde, nimeni... wacko.gif......imi imaginez ce e in sufletul tau....
Felicitari pt mersul in picioruse..tare repede s-a maturizat Marcus!
adina0885
Hello mamici,
Bine v-am regasit! Noi ieri am ajuns de la mare!
Am o gramada de spus dar nu o sa va impui capul, va povestesc in mare...in primul rand nu mi-am imaginat vreodata ca este asa de greu cu un copil la mare! Ne-a cam dat batai de cap noaptea pt ca nu dormea deloc, am culcat-o numai pe picioare (eu care nu sunt de acord cu asa ceva) si toata noaptea isi canta sau eu stiu ce facea ca ne-a capiat de cap....in rest a facut ce cred ca fac toti copii : a mancat nisip, si-a bagat nisip in ochi, se scrapina de zici ca vrea sa-i scoata, si-a luat pielea in scoici, a mers de-a buselea pe toata plaja la toti copii... a pupat toti copii de pe plaja. In apa la inceput nu a vrut deloc sa intre s-a speriat de valuri si plangea dar pe parcurs s-a obisnuit, si cu mersul pe nisip la fel a fost plangea cand simtea nisip sub talpi si dupa ne alerga la cat mergea de-a buselea...
In concluzie, Iris e cea mai bronzata dintre noi 3 liwlol.gif
Ieri cand am intrat in casa era foarte fericita, ne arata piticii de pe pereti, printesele de pe perdea, pe tom&jerry si tot ce are ea in camera, cred ca nu-i venea sa creada ca este in camera ei smile.gif
De mancat a mancat la mare numai borcane, pufuleti si sticsuri i-am mai dat, insa nu prea a baut apa si nici ceai, ea care bea cam 4 biberoane de 260ml pe zi la mare nu a baut nici macar 1 biberon pe zi, acum vad ca si-a revenit! Azi i-am facut legume cu vitel am crezut ca nu o sa mai manance dar nu am avut probleme a mancat pe nerasuflate!
Va pun poze de la mare ca sa ne vedeti smile.gif











adina0885











adina0885









georgiana79
Buna seara!
Adina, foarte frumoase pozele. Irisuca e o dulceata de fata iar voi niste parinti tare frumusei.
georgiana79
da, da , intr0o poza cu tine si Irisuca, am vazut si o burtica foarte frumoasa.
Alondra
Neata mamici!
A inceput o noua saptamana.....
Off, ce cald a fost azi noapte, ingrozitor...si cica a si plouat!

QUOTE(adina0885 @ Aug 26 2012, 03:39 PM) *
Hello mamici,
Bine v-am regasit! Noi ieri am ajuns de la mare!
Am o gramada de spus dar nu o sa va impui capul, va povestesc in mare...in primul rand nu mi-am imaginat vreodata ca este asa de greu cu un copil la mare! Ne-a cam dat batai de cap noaptea pt ca nu dormea deloc, am culcat-o numai pe picioare (eu care nu sunt de acord cu asa ceva) si toata noaptea isi canta sau eu stiu ce facea ca ne-a capiat de cap....in rest a facut ce cred ca fac toti copii : a mancat nisip, si-a bagat nisip in ochi, se scrapina de zici ca vrea sa-i scoata, si-a luat pielea in scoici, a mers de-a buselea pe toata plaja la toti copii... a pupat toti copii de pe plaja. In apa la inceput nu a vrut deloc sa intre s-a speriat de valuri si plangea dar pe parcurs s-a obisnuit, si cu mersul pe nisip la fel a fost plangea cand simtea nisip sub talpi si dupa ne alerga la cat mergea de-a buselea...
In concluzie, Iris e cea mai bronzata dintre noi 3 liwlol.gif
Ieri cand am intrat in casa era foarte fericita, ne arata piticii de pe pereti, printesele de pe perdea, pe tom&jerry si tot ce are ea in camera, cred ca nu-i venea sa creada ca este in camera ei smile.gif
De mancat a mancat la mare numai borcane, pufuleti si sticsuri i-am mai dat, insa nu prea a baut apa si nici ceai, ea care bea cam 4 biberoane de 260ml pe zi la mare nu a baut nici macar 1 biberon pe zi, acum vad ca si-a revenit! Azi i-am facut legume cu vitel am crezut ca nu o sa mai manance dar nu am avut probleme a mancat pe nerasuflate!
Va pun poze de la mare ca sa ne vedeti smile.gif

Hehe, se vede ca i-a placut pana la urma Irisucai la mare ! laugh.gif Dar mai dulce-i somnul si rutina de acasa yes.gif Stie ea ce stie!
Oricum, a fost o experienta de neuitat, nu ?
adina0885
Buna ziua mamici,
Multumesc Georgiana, da deja se vede burtica! smile.gif Am uitat sa-ti spun ca Mariuca este o dulce, cum mananca ea unt pe paine liwlol.gif care mai este meniul ei?
Alondra bine zis o experienta de neuitat!
Offf, aseara am patit-o rau de tot cu Irisuca! Am fost in vizita la cineva doar noi 2 si a pus mana pe cuptorul incins...nu va pot descrie in cuvite ce s-a intamplat! Am ajuns acasa cu ea si acasa s-a mai suparat si Ionut ca nu am fost atenta dar habar nu aveam ca are cuptorul aprins pt ca avea aerul conditionat dat drumul si era racoare si bine....
Am ajuns la spital la Medlife cu ea si au zis ca este o arusra grad II si au dat-o cu niste creme si i-au bandajat manuta. I se facuse o basica mai mare decat palma ei...voi ce stiti ca e bine sa o dau pe mana in astefl de cazuri? Noi am dat-o cu miere si ou si degeaba....azi-noapte a fost un chin, vroia sa doarma pe burta si toata noaptea am pazit-o ca sa nu se sprijine in mana, eu nu am inchis un ochi iar ea a adormit plangand de la ora 8 pana dimineata la 9 (cu mici intreruperi cand vroia sa se dea jos de pe perna)....
Maine mergem sa schimbam bandajul ....cam astea sunt noutatile la noi sad.gif
Sa aveti o saptamana usoara!
Alondra
QUOTE(adina0885 @ Aug 27 2012, 01:25 PM) *
Buna ziua mamici,
Multumesc Georgiana, da deja se vede burtica! smile.gif Am uitat sa-ti spun ca Mariuca este o dulce, cum mananca ea unt pe paine liwlol.gif care mai este meniul ei?
Alondra bine zis o experienta de neuitat!
Offf, aseara am patit-o rau de tot cu Irisuca! Am fost in vizita la cineva doar noi 2 si a pus mana pe cuptorul incins...nu va pot descrie in cuvite ce s-a intamplat! Am ajuns acasa cu ea si acasa s-a mai suparat si Ionut ca nu am fost atenta dar habar nu aveam ca are cuptorul aprins pt ca avea aerul conditionat dat drumul si era racoare si bine....
Am ajuns la spital la Medlife cu ea si au zis ca este o arusra grad II si au dat-o cu niste creme si i-au bandajat manuta. I se facuse o basica mai mare decat palma ei...voi ce stiti ca e bine sa o dau pe mana in astefl de cazuri? Noi am dat-o cu miere si ou si degeaba....azi-noapte a fost un chin, vroia sa doarma pe burta si toata noaptea am pazit-o ca sa nu se sprijine in mana, eu nu am inchis un ochi iar ea a adormit plangand de la ora 8 pana dimineata la 9 (cu mici intreruperi cand vroia sa se dea jos de pe perna)....
Maine mergem sa schimbam bandajul ....cam astea sunt noutatile la noi sad.gif
Sa aveti o saptamana usoara!

sad.gif OOooofff Doamne, ati patit-o rau..saracuta Iris...si eu stiu de miere ca e buna pt arsura dar deja cand e arsura mai rea cred ca nu prea isi face efectul...lasa ca o sa-i treaca...probabil acum va avea si frica de cuptor aragaz si poate nu va mai pune manuta niciodata ...sad.gif
cris_cristi29
Salutare mamici .Ce mai faceti .Vad ca v-ati mai intors din concediu .
Adina , tare scumpica mai este Irisuca ...si grasuta ...si ce zulufi are ...o dulce ..mie imi pare ca seamana tare mult cu Maya .Si ce frumos sta acolo in trenulet eusa_clap.gif Pe Teo am pus-o si noi de la 8 luni dar cu Ema nu indraznesc .Nu asculta deloc si se ridica in picioare ..nu sta locului o secunda .Imi pare rau ca nu am fost si noi la mare anul asta ...sper sa nu ratam la anu ..voi unde ati fost ? Din fotografii imi pare ca plaja nu a fost foarte aglomerata ....se vede ok .
Imi pare tare rau ca si-a ars manuta ..Offf , saracuta , imi inchipui prin ce treceti ..dar la spital , cand ii schimba bandajul nu o da cu nimic ? Eu cand m-am ars pe fata mi-a dat bunica mea cu ulei sfintit ..dar cred ca este ok si numa cu ulei simplu .Acum nu stiu cat de tare este arsura .Eu stiu ca mie mi-a dat f repede si nici macar nu s-a mai besicat pielea .Mi-am ars toata fata ..si eram calana mare , la facultate ... doh.gif Ii doresc din tot sufletul sa se vindece cat mai repede.

Alondra tare frumoase sunt pozele din Cisnadioara .Acum imi pare rau ca nu am fost mai repede sa tragem si noi o balaceala...Teodorei i-ar fi placut foarte mult ...asta este ..las ca ne-am balacit destul anu asta ....

cris_cristi29
Simonik , acum am citit si eu mesajul tau ...Saracutul de el ......asa micut ...nu aveai cu cine sa il lasi ? Eu intentionez sa-mi caut ceva mai bun din ianuarie si daca si gasesc o sa merg mai repede la serv ..dar o las pe Ema cu mama.Sa ajute DD sa mi-o tina pe mama sanatoasa ca o las pe Ema pana la 3 anisori cand va merge la gradi .
Apropo de gradi ...Teo o sa mearga din 10 septembrie ... rolleyes.gif am niste emotii ..de parca as merge eu in prima zi de scoala ... doh.gif Mai greu o sa ii fie cu dormitul ...mi se rupe sufletul cand ma gandesc cate tabieturi are ea acasa pana doarme .....dar asta e , trebuie sa se dezvete ...o sa vad ce o mai fi ..
Alondra
QUOTE(cris_cristi29 @ Aug 27 2012, 05:25 PM) *
Salutare mamici .Ce mai faceti .Vad ca v-ati mai intors din concediu .
Adina , tare scumpica mai este Irisuca ...si grasuta ...si ce zulufi are ...o dulce ..mie imi pare ca seamana tare mult cu Maya .Si ce frumos sta acolo in trenulet eusa_clap.gif Pe Teo am pus-o si noi de la 8 luni dar cu Ema nu indraznesc .Nu asculta deloc si se ridica in picioare ..nu sta locului o secunda .Imi pare rau ca nu am fost si noi la mare anul asta ...sper sa nu ratam la anu ..voi unde ati fost ? Din fotografii imi pare ca plaja nu a fost foarte aglomerata ....se vede ok .
Imi pare tare rau ca si-a ars manuta ..Offf , saracuta , imi inchipui prin ce treceti ..dar la spital , cand ii schimba bandajul nu o da cu nimic ? Eu cand m-am ars pe fata mi-a dat bunica mea cu ulei sfintit ..dar cred ca este ok si numa cu ulei simplu .Acum nu stiu cat de tare este arsura .Eu stiu ca mie mi-a dat f repede si nici macar nu s-a mai besicat pielea .Mi-am ars toata fata ..si eram calana mare , la facultate ... doh.gif Ii doresc din tot sufletul sa se vindece cat mai repede.

Alondra tare frumoase sunt pozele din Cisnadioara .Acum imi pare rau ca nu am fost mai repede sa tragem si noi o balaceala...Teodorei i-ar fi placut foarte mult ...asta este ..las ca ne-am balacit destul anu asta ....


Da, ar fi fost frumos...copiilor le place balaceala smile.gif
QUOTE(cris_cristi29 @ Aug 27 2012, 06:08 PM) *
Simonik , acum am citit si eu mesajul tau ...Saracutul de el ......asa micut ...nu aveai cu cine sa il lasi ? Eu intentionez sa-mi caut ceva mai bun din ianuarie si daca si gasesc o sa merg mai repede la serv ..dar o las pe Ema cu mama.Sa ajute DD sa mi-o tina pe mama sanatoasa ca o las pe Ema pana la 3 anisori cand va merge la gradi .
Apropo de gradi ...Teo o sa mearga din 10 septembrie ... rolleyes.gif am niste emotii ..de parca as merge eu in prima zi de scoala ... doh.gif Mai greu o sa ii fie cu dormitul ...mi se rupe sufletul cand ma gandesc cate tabieturi are ea acasa pana doarme .....dar asta e , trebuie sa se dezvete ...o sa vad ce o mai fi ..

Wow, la gradi deja!Fetita mare!Unde o duceti?La program prelungit?
adina0885
QUOTE(cris_cristi29 @ Aug 27 2012, 11:25 AM) *
Salutare mamici .Ce mai faceti .Vad ca v-ati mai intors din concediu .
Adina , tare scumpica mai este Irisuca ...si grasuta ...si ce zulufi are ...o dulce ..mie imi pare ca seamana tare mult cu Maya .Si ce frumos sta acolo in trenulet eusa_clap.gif Pe Teo am pus-o si noi de la 8 luni dar cu Ema nu indraznesc .Nu asculta deloc si se ridica in picioare ..nu sta locului o secunda .Imi pare rau ca nu am fost si noi la mare anul asta ...sper sa nu ratam la anu ..voi unde ati fost ? Din fotografii imi pare ca plaja nu a fost foarte aglomerata ....se vede ok .
Imi pare tare rau ca si-a ars manuta ..Offf , saracuta , imi inchipui prin ce treceti ..dar la spital , cand ii schimba bandajul nu o da cu nimic ? Eu cand m-am ars pe fata mi-a dat bunica mea cu ulei sfintit ..dar cred ca este ok si numa cu ulei simplu .Acum nu stiu cat de tare este arsura .Eu stiu ca mie mi-a dat f repede si nici macar nu s-a mai besicat pielea .Mi-am ars toata fata ..si eram calana mare , la facultate ... doh.gif Ii doresc din tot sufletul sa se vindece cat mai repede.

Alondra tare frumoase sunt pozele din Cisnadioara .Acum imi pare rau ca nu am fost mai repede sa tragem si noi o balaceala...Teodorei i-ar fi placut foarte mult ...asta este ..las ca ne-am balacit destul anu asta ....

Multumesc frumos! Am fost la Cap Aurora si exact nu a fost aglomerat deloc, in schimb f f f multi copii. Iris mergea de-a buselea pe nisip si ii lua pe toti la rand smile.gif
Au dat-o cu niste creme pt arsuri, abia astept sa merg maine dimineata....am inteles ca trb sa-i sparga basicile alea ca altfel nu se retrag....va tin la curent!
O seara placuta!
maria26
neatza cafea.gif
am revenit si eu dupa carari... cred ca e greu de insirat pe unde am fost si ce am facut... de o luna tot umblam.... acum chiar nu mai plec biggrin.gif
trebuie sa citesc din urma, dar cu timpul stau extraordinar de prost..
o sa va spun pe scurt ce face Albert... a inceput sa pape singurel, bea din cana, zice cu directie "mama, papa", "ap"=apa ... de mers singurel nu merge, dar se ridica, se da jos din pat .. ce mai.. in curand o sa-si piarda numele de bebe.. o sa fie si el baietel.. mai avem mai putin de o luna..
vroiam neaparat sa va intreb un lucru f important .. voi faceti ror-ul la copii? eu m-am hotarat sa nu-l fac lui Albert.. la Andy l-am facut cu inima stransa si rau am facut.. dupa ce l-am facut a incetat sa mai vorbeasca si notele autiste au inceput sa se arate.. asa ca la albert am spus nu hotarat... voi ce decizie ati luat?
maria26
adina pt arsuri se da cu albus de ou crud.. il intinzi acolo unde e arsura si lasi asa.. se va forma o pojghita... o speli la cateva ore dupa care ii dai iar.. in 2-3 zile va fi vindecata... mai era o crema .. imi scapa numele, cand imi aduc aminte iti scriu..
georgiana79
Buna!
Adina, Mariuca are cam acelasi meniu. dimineata san, la 10..30 fructe, la pranz ciorbica cu paine, cand se trezeste dupa somnul de pranz ii dau pandispan, banana cu branzica sau unt pe paine. pe la 19.00 iaurt simplu, la 21.30 cereale si apoi san.azi ii fac fidea cu lapte, sper sa-i placa.
Maria, asteptam muuuuulte poze cu baietii tai.
adina0885
buna mamici,
Am venit de la dr......imi vine sa plang sa urlu sad.gif( i-a taiat basicuta cea mare din palma si celelalte 5 de pe buricul degetelor sad.gif(( a plans pana a luat-o tremuratul....o sa mergem zilnic la pansat si speram sa se vindeece ca altceva nu mai avem de facut decat sa ne rugam sa se vindece cat mai repede posibil...
Maria, ce e ala ror-ul? Albert deja e baietel mare daca cere si apa, ce sa mai...Iris nici macar mama nu zice smile.gif
Apropo, cum ii invatati sa se dea jos din pat singuri? Mie asa frica sa nu cada iar, desi vad ca e mai precauta se uita bine in jos si imi arata cu manuta ce vrea smile.gif
Va las ma duc sa-i dau sa pape legumele....Sa aveti o zi frumoasa!
maria26
QUOTE(adina0885 @ Aug 28 2012, 02:05 PM) *
buna mamici,
Am venit de la dr......imi vine sa plang sa urlu sad.gif( i-a taiat basicuta cea mare din palma si celelalte 5 de pe buricul degetelor sad.gif(( a plans pana a luat-o tremuratul....o sa mergem zilnic la pansat si speram sa se vindeece ca altceva nu mai avem de facut decat sa ne rugam sa se vindece cat mai repede posibil...
Maria, ce e ala ror-ul? Albert deja e baietel mare daca cere si apa, ce sa mai...Iris nici macar mama nu zice smile.gif
Apropo, cum ii invatati sa se dea jos din pat singuri? Mie asa frica sa nu cada iar, desi vad ca e mai precauta se uita bine in jos si imi arata cu manuta ce vrea smile.gif
Va las ma duc sa-i dau sa pape legumele....Sa aveti o zi frumoasa!


ror-ul este vaccinul impotriva rujeolei, oreionului si rubeolei... rubeola a avut deja, iar pe celelalte le-am facut toti cand eram mici si nu am patit nimik.. sunt bolile copilariei asa ca sunt hotarata sa nu-l fac... puteti citi si voi pe net mai multe.. vaccinul respectiv este f controversat.. in alte tari parintii unor copii au dat in judecata dupa ce copiii lor au devenit autisti de la vaccinul asta si au castigat..in fine, ideea e ca el contine mercur si asta ar duce la autism.. cert este ca imediat dupa vaccin Andy a incetat sa mai zica "mama, tata etc..." .. sunt copii care l-au facut si nu au patit nimik, dar de ce sa risc?
am uitat sa va spun vestile bune biggrin.gif.. Andy ma intreaba nonstop"de ce?", "al cui este?" etc... asa pot spune cu mana pe inima ca ne-am vindecat in proportie de 80% .. a trecut greul biggrin.gif .. munca mea nu a fost zadarnica...
maria26
filmulete cu albert :)poze o sa pun pe fb biggrin.gif

Alondra
Ziua buna mamici!
Ma bucur ca ati mai revenit pe aici ...dadusem aproape mort si topicul asta...pacat..
Maria, si eu sunt in ceata la ROR ul asta..nu prea m-am informat dar ce cu vaccinurile astea, am inteles ca la un moment dat nu-ti accepta copilul la gradinita daca nu e vaccinat?!Se poate asa ceva?!Sau asta e unvaccin care nu se incadreaza...eu am zis la unmoment dat ca ii fac toate vaccinurile Mayei ca asa am inceput cu pachetul ala de la 2 luni si am avut nu stiu ce reduceri cu cardul ala ..dar acum daca n-am mai facut de la 6 luni nici nu m-am mai uitat ce si cum , va tb sa ma uit...ce vine la 1 an..

Bravo Albert!Mi se pare ca s-a schimbat asa mult, si la fatza, e baietel deja smile.gif
Maya nu are directie asa cu lingura si mai ales in ceva ingust precum cana liwlol.gif ...de baut e tentata si ea din cana dar nu stie sa si inghita in acelasi timp si da si pe langa si mie mi-e greu sa o tot las sa se ude asa.......deocamdata bem din cana de-aia pt 9 luni+ cu 3 gauri, ma gandeam sa-i iau una din aia cu pai , am vazut fetite de 2 ani care beau din ele.................
Simonik84
Salutare mamici!

Stiu ca nu am mai intrat demult, de fapt de cand v-am spus noutatile cu cresa...da, asa e, multa lume poate ma condamna, dar eu imi asum tot ce fac si deocamdata a fost alegerea cea mai buna, adika cresa in detrimentul bonei. Caci bunicii nu sunt la pensie si nici in acelasi oras, iar mama de weekend nu ma faceam oricum. La cresa s-a acomodat destl de bine, mai maraie la somn, dar de mancat mananca tot si ii plac foarte mult copii, e deja a doua satamana, eu de ieri am inceput serviciul...speram sa fe bine. Oricum l-am dat la o cresa particulara, unde sunt 4 copii la o educatoare, am si camere web si pot sa-l vad daca se joaca doarme, mananca, asta e...sper sa fie o alegere buna, daca nu tot eu o sa suport consecintele...

Maria, si eu stiu de ROR si nu il fac caci pediatrul a cam dat din cap cand i-au cerut parerea si a zis ca ea e pentru bolile copilariei, adica sa faca bolile decat vaccinul, dar nu il interzice total. Acum fiecare parinte decide in dreptul copilului lui... dar nici eu nu-l fac...deci zici ca la andy s-au vazut schimbari? cu atat mai mult ar tb sa fii hotarata sa nu-l faci...

Adina, foarte frumoase pozele si tu arati super cu burtica....sper ca e mai bine Irisuca si sa ii treaca cat mai repede besicile.
Simonik84
aaa, azi la 20.26 se implineste un an de cand Marcus a vazut lumina zilei...mi se face pielea de gaina cand ma gandesc la momentul nasterii si cat de stresata eram cand am ajuns cu el acasa...nu stiam ce sa fac cu el...a trecut foarte repede...oricum a fost si greu, dar si frumos! Merita sa faci asta pentru zambetul zilnic de la el si pentru imbratisarea care mi-o da de fiecare data cand intind bratele!

Alondra
La multi ani Marcus! occasion.gif
Off Doamne, stiu ca sunteti pe 28 dar mereu uit ca sunteti in august si nu septembrie doh.gif scuze... oFloare1.gif
E bine asa daca sunt copii putini la cresa macar stii ce si cum si sunt sigura ca lui ii place la copii si se va obisnui curand, mai greu e pt noi ca mame sa ne despartim de ei, din pacate...
Cum ati petrecut de ziua lui Simonik? Ii taiati motul?
georgiana79
La multi ani Marcus!
cris_cristi29
liwlol.gif liwlol.gif
QUOTE(adina0885 @ Aug 27 2012, 10:27 PM) *
Multumesc frumos! Am fost la Cap Aurora si exact nu a fost aglomerat deloc, in schimb f f f multi copii. Iris mergea de-a buselea pe nisip si ii lua pe toti la rand smile.gif
Au dat-o cu niste creme pt arsuri, abia astept sa merg maine dimineata....am inteles ca trb sa-i sparga basicile alea ca altfel nu se retrag....va tin la curent!
O seara placuta!

Da , asta era statiunea pe care mizam si eu daca era sa megem .Este asa, mai pentru familisti ....exact ce caut .


QUOTE(maria26 @ Aug 28 2012, 10:56 AM) *
adina pt arsuri se da cu albus de ou crud.. il intinzi acolo unde e arsura si lasi asa.. se va forma o pojghita... o speli la cateva ore dupa care ii dai iar.. in 2-3 zile va fi vindecata... mai era o crema .. imi scapa numele, cand imi aduc aminte iti scriu..

..bine de retinut ....multumim de informatie ... tzuc.gif


QUOTE(adina0885 @ Aug 28 2012, 02:05 PM) *
Apropo, cum ii invatati sa se dea jos din pat singuri? Mie asa frica sa nu cada iar, desi vad ca e mai precauta se uita bine in jos si imi arata cu manuta ce vrea smile.gif
Va las ma duc sa-i dau sa pape legumele....Sa aveti o zi frumoasa!

Eu pur si simplu am intors-o cu spatele cand ajungea la marginea patului , de vreo 2 ori ....apoi a facut singura .


QUOTE(maria26 @ Aug 28 2012, 03:11 PM) *
ror-ul este vaccinul impotriva rujeolei, oreionului si rubeolei... rubeola a avut deja, iar pe celelalte le-am facut toti cand eram mici si nu am patit nimik.. sunt bolile copilariei asa ca sunt hotarata sa nu-l fac... puteti citi si voi pe net mai multe.. vaccinul respectiv este f controversat.. in alte tari parintii unor copii au dat in judecata dupa ce copiii lor au devenit autisti de la vaccinul asta si au castigat..in fine, ideea e ca el contine mercur si asta ar duce la autism.. cert este ca imediat dupa vaccin Andy a incetat sa mai zica "mama, tata etc..." .. sunt copii care l-au facut si nu au patit nimik, dar de ce sa risc?
am uitat sa va spun vestile bune biggrin.gif.. Andy ma intreaba nonstop"de ce?", "al cui este?" etc... asa pot spune cu mana pe inima ca ne-am vindecat in proportie de 80% .. a trecut greul biggrin.gif .. munca mea nu a fost zadarnica...

Eu nu le fac vaccinul .Ma bucur tare mult ca Andy a progresat atat de mult . :bravo:Andy eusa_clap.gif mami ..esti o femeie puternica ..te apreciez foarte mult . Acum sa te tii .....ca mie Teo imi face capul calendar in fiecare zi cu „de ce ?” si „ce face ?” Intr-o zi am fost nevoita sa fac o porologhie intreaga despre un amarat de kk de cal .. liwlol.gif cine si de ce a facut ? de ce acolo ? de ce a mancat ? de ce l-a scapat ? etc ..... liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
Bravo Albert ..esti baiat mare de acum , ce mai azi maine alergi dupa Andy prin casa si mami cu matura dupa voi ..... liwlol.gif

Despre Ema ce sa va mai spun ....are si bune si rele .Spune si ea mama , tata , apa pricepe cand ii spun sa stea jos sau sa se ridice , sa ridice manutele cand o dezbrac , urca si coboare singura , bea apa din cana sau cu pai , papa cu lingurita .Astazi am invatat sa il strigam si pe „mo” ( mosu/bunicu) , intelege cine este pentru ca il arata cu degetul ori de cate ori il „striga” Eu zic , ca face destule pentru varsta ei .Pana aici toate bune ..insa ...nu stiu ce ma fac pentru ca este f rea .....de pe acum s-a invatat sa se arunce si sa se tavaleasca pe jos ori de cate ori ceva nu ii convine ...sau daca nu obtine ceea ce isi doreste nervi.gif Cu Teo am trecut prin faza asta dar cand era mai mare , pe la 2 ani , si am rezolvat destul de repede problema .....cu Ema ...sper sa gasesc cat mai repede o solutie ...

Va doresc o noapte cat mai linistita .
cris_cristi29
La Multi Ani Marcus !! occasion.gif
Sa cresti mare ,sanatos si aratos biggrin.gif si sa iti bucuri parintii.
maria26
La multi ani Marcus! sanatate si numai impliniri in viata! occasion.gif occasion.gif occasion.gif

cris, si Albert s-a "inrait" de vreo 2 saptamani.. chiar de cand a inceput sa inteleaga tot ce spun.. eu pun pe seama faptului ca e al doilea copil si de-asta face lucrurile un pic mai devreme decat Andy... inraitul asta este si din cauza ca vrea sa exploreze mult si incerc cat de mult sa nu-i interzic, dar chiar nu se poate sa-l las sa traga de toate.. el vrea sa se deplaseze non stop, sa stau numai cu el etc...o sa treaca si faza asta..cam peste o jumatate de an doh.gif doh.gif desi....... eu am fost precoce, dar cu tavalitul am tinut-o pana pe la 4 ani.. nervi.gif
Alondra
Neata mamici!
Noi suntem racite, cu muci, horcaim, cred ca de sambata de la piscina...
O tratez si sper sa-i treaca repede..
Fetelor pai ai vostri fac multe deja, noi nu suntem asa harnicute...si a mea mai are crize de tavalit dar nu o tine mult...tot asa vrea peste tot, o las in masura in care se poate..bineinteles ca are deja la activ cateva prostioare, stricat chestii doh.gif asta e..s-or face ei mari..
adina0885
hello mamici,
Ce faceti? Noi am fost la pansat, la fel a plans si nu mi se pare nmk schimbat deocamdata desi dr a zis ca e mai bine....am intrebat-o cu ce este bine sa se dea pe arsura si a zis cu apa rece, atat....desi mi se pare a mai mare prostie, dar ma rog........
Marcus,
La multi ani!!! occasion.gif sa fii sanatos si sa-ti asculti parintii!!!
Va puupam!
cris_cristi29
QUOTE(maria26 @ Aug 29 2012, 09:45 AM) *
La multi ani Marcus! sanatate si numai impliniri in viata! occasion.gif occasion.gif occasion.gif

cris, si Albert s-a "inrait" de vreo 2 saptamani.. chiar de cand a inceput sa inteleaga tot ce spun.. eu pun pe seama faptului ca e al doilea copil si de-asta face lucrurile un pic mai devreme decat Andy... inraitul asta este si din cauza ca vrea sa exploreze mult si incerc cat de mult sa nu-i interzic, dar chiar nu se poate sa-l las sa traga de toate.. el vrea sa se deplaseze non stop, sa stau numai cu el etc...o sa treaca si faza asta..cam peste o jumatate de an doh.gif doh.gif desi....... eu am fost precoce, dar cu tavalitul am tinut-o pana pe la 4 ani.. nervi.gif


Wooow , maria , ms de incurajari .... biggrin.gif (glumesc) .Sper din tot sufletul sa se calmeze cat mai repede .Problema este ca ea se enerveaza din orice ....nu numai ca ii interzic eu ceva .Orice face si nu ii iasa pasenta ....Spre exemplu : tipa , se tavaleste pe jos si arunca cu biberonul de apa prin casa daca nu reuseste sa-i deschida capacul .Mami vine o ajuta si .....iar tipa ca acum nu mai poate sa il puna la loc ... nervi.gif Bine-nteles ca eu incerc sa ii ofer altceva dar scandalul este acelasi .Orice jucarie ii dau , normal , nu stie sa o „manuiasca” asa cum trebuie si cu tot ajutorul meu iar o apuca nervii ..... doh.gif Nu stiu ....este foarte nervoasa ...sau ..foarte ambitioasa . rolleyes.gif ..asta asa , ca sa ma incurajez singura ...Pana nu ii iasa cum vrea ea ...nu tace si pace ...Pana una alta nu imi ramane decat sa ....inspir adanc ..... liwlol.gif
O seara buna plina de ...satisfactii ...va doresc . liwlol.gif
cris_cristi29
QUOTE(adina0885 @ Aug 29 2012, 06:20 PM) *
hello mamici,
Ce faceti? Noi am fost la pansat, la fel a plans si nu mi se pare nmk schimbat deocamdata desi dr a zis ca e mai bine....am intrebat-o cu ce este bine sa se dea pe arsura si a zis cu apa rece, atat....desi mi se pare a mai mare prostie, dar ma rog........
Marcus,
La multi ani!!! occasion.gif sa fii sanatos si sa-ti asculti parintii!!!
Va puupam!


S-ar putea sa aiba dreptate .. huh.gif Uite ce am gasit ....
Cum tratam o arsura minora acasa?

1. Zona afectata se va tine sub apa rece de la robinet timp de 10-15 minute. Daca aceasta nu este disponibila, zona se va acoperi cu comprese umede reci. Apa rece va calma durerea, va inlatura senzatia de fierbinteala si va preveni extinderea arsurii. NU se va aplica gheata direct pe rana! Aceasta poate produce degeraturi si poate agrava arsura.

2. NU se va aplica unt sau uleiuri la nivelul ranii! Acestea vor retine toata caldura in interiorul tesuturilor, crescand astfel posibilitatea de extindere a arsurii si de dezvoltare a unei infectii.

3. Dupa racorirea regiunii afectate se poate aplica o lotiune calmanta care va preveni uscarea pielii.

4. Urmatorul pas este acoperirea zonei cu un bandaj steril. Acesta nu trebuie sa fie foarte strans, pentru a evita presiunea la nivelul leziunii.

5. In caz de aparitie a basicilor, acestea NU se vor sparge! Ele se vor vindeca spontan. In caz ca se sparg singure, zona respectiva se va spala cu blandete cu apa si sapun, apoi se va aplica un unguent antibiotic (Baneocin, Dermazin, Fucidin) si un bandaj care sa protejeze leziunea. Pielea moarta care a format basicutele sparte poate fi indepartata.

6. Pentru durere se poate folosi paracetamol, aspirina sau algocalmin
maria26
CITAT(cris_cristi29 @ Aug 29 2012, 09:45 PM) *
Wooow , maria , ms de incurajari .... biggrin.gif (glumesc) .Sper din tot sufletul sa se calmeze cat mai repede .Problema este ca ea se enerveaza din orice ....nu numai ca ii interzic eu ceva .Orice face si nu ii iasa pasenta ....Spre exemplu : tipa , se tavaleste pe jos si arunca cu biberonul de apa prin casa daca nu reuseste sa-i deschida capacul .Mami vine o ajuta si .....iar tipa ca acum nu mai poate sa il puna la loc ... nervi.gif Bine-nteles ca eu incerc sa ii ofer altceva dar scandalul este acelasi .Orice jucarie ii dau , normal , nu stie sa o „manuiasca” asa cum trebuie si cu tot ajutorul meu iar o apuca nervii ..... doh.gif Nu stiu ....este foarte nervoasa ...sau ..foarte ambitioasa . rolleyes.gif ..asta asa , ca sa ma incurajez singura ...Pana nu ii iasa cum vrea ea ...nu tace si pace ...Pana una alta nu imi ramane decat sa ....inspir adanc ..... liwlol.gif
O seara buna plina de ...satisfactii ...va doresc . liwlol.gif



off.. cum imi descrii tu a fost Andy sad.gif .. abai dupa 3 ani au inceput sa scada in intensitate pornirile astea nervoase cand nu putea sa faca ceva, dar si acum mai are momente...imi refuza ajutorul si se agita sad.gif ...
maria26
La multi ani tuturor care isi serbeaza astazi ziua de nume occasion.gif occasion.gif occasion.gif
Alondra
Neata mamici!
Maria , despre ce zi de nume e vorba? unsure.gif
Stiu ca ieri a fost sarbatoare...
cris_cristi29
Buna ziua .Acum ne-am intors si noi din parc .Ema doarme .A fost tare cumintica , s-a jucat cu cativa bebei de varsta ei ....nu a facut scandal cand am plecat .......
Offf , maria , oare ce o fi cu copii astia sad.gif .Sper din tot sufletul sa gasesc acel ceva care sa o calmeze .
Alondra maria cred ca se refera la Sf.Ier. Alexandru , Ioan si Pavel ..este o sarbatoare cu cruce neagra .Stiu ca si prin partile moldovei se tine cont si de aceste sarbatori .
maria26
CITAT(cris_cristi29 @ Aug 30 2012, 11:53 AM) *
Buna ziua .Acum ne-am intors si noi din parc .Ema doarme .A fost tare cumintica , s-a jucat cu cativa bebei de varsta ei ....nu a facut scandal cand am plecat .......
Offf , maria , oare ce o fi cu copii astia sad.gif .Sper din tot sufletul sa gasesc acel ceva care sa o calmeze .
Alondra maria cred ca se refera la Sf.Ier. Alexandru , Ioan si Pavel ..este o sarbatoare cu cruce neagra .Stiu ca si prin partile moldovei se tine cont si de aceste sarbatori .


acel ceva care sa o calmeze exista... ulei de peste .. contine omega 3.. este extraordinar de bun..eu i-am dat lui Andy Pure Dha si in 3 luni s-a transformat in alt copil .. ni l-a recomandat neurologul noua..

da, la sf alexandru m-am referit..
Alondra
La multi ani Alexandrilor si Alexandrelor atunci smile.gif

Mamici, bebeii vostri se mai trezesc plangand? Dupa somnul de amiaz de ex.dar nu plangand neaparat ci si maraind de zici ca nu a dormit destul, sau ca am deranjat-o cu ceva...desi a dormit in liniste totala....
georgiana79
QUOTE(Alondra @ Aug 30 2012, 04:41 PM) *
La multi ani Alexandrilor si Alexandrelor atunci smile.gif

Mamici, bebeii vostri se mai trezesc plangand? Dupa somnul de amiaz de ex.dar nu plangand neaparat ci si maraind de zici ca nu a dormit destul, sau ca am deranjat-o cu ceva...desi a dormit in liniste totala....

Buna1 da, si Mariuca se trezeste maraind, dar o las in poace si adoarme la loc. ma refer la somnul de la pranz. ma gandesc la faptul ca mai viseaza si ei....
Alondra
QUOTE(georgiana79 @ Aug 31 2012, 03:06 PM) *
Buna1 da, si Mariuca se trezeste maraind, dar o las in poace si adoarme la loc. ma refer la somnul de la pranz. ma gandesc la faptul ca mai viseaza si ei....

Da, poate, cine stie...de fapt sigur mai viseaza ca altceva nu are ce sa fie cand se scoala asa ..
Hei, nu ne-ai pus poze cu Mariuca cu tricicleta..
cris_cristi29
Buna seara.
Ce fac mamicutele ? Pe unde sunteti ? Ne-am cam imputinat ? Mai sunteti prin concedii ? Sau pur si simplu nu suntem atat de vorbarete wink.gif

QUOTE(maria26 @ Aug 30 2012, 02:35 PM) *
acel ceva care sa o calmeze exista... ulei de peste .. contine omega 3.. este extraordinar de bun..eu i-am dat lui Andy Pure Dha si in 3 luni s-a transformat in alt copil .. ni l-a recomandat neurologul noua..

da, la sf alexandru m-am referit..


Maria , unde gasesc uleiul ? La farmacii ? ( desi puteam azi sa intreb ca doar acolo am fost doh.gif da , na , sunt uituca rau ....

Si Ema mai maraie dar nu se trezeste .De obicei noaptea , cand se intoarce de pe o parte pe alta , nu stiu ce nu ii convine ..ca se maraie rau , da o las in pace .Inainte saream repede cu un bibe de lapte sau ceai sa nu se trezeasca ...da acum o las in pace si adoarme la loc .
cris_cristi29
A , am uitat sa va spun ca de azi Ema a inceput sa mearga si mai bine . bananab.gif Pe distante mai mari si chiar daca isi pierdea echilibrul ...nu se lasa jos ...
georgiana79
maine am sa pun poze cu tricicleta. nici nu i-am facut poze, maine avem sedinta foto.
Alondra
Buna dimineata mamici! Haideti la cafea.gif
A venit toamna...smile.gif si odata cu ea incepe numaratoarea inversa pt bebeii nostri care vor implini luna asta 1 anisor! smile.gif
Himm, ce repede s-a dus vara, nu stiu la voi , dar la noi se simte, si se vede deja cad frunzele la copaci...mie tare rau imi pare dupa vara sad.gif -dar ma bucur ca cica va fi o toamna calda totusi..
Ce planuri aveti pt azi?Treburi, pus pe iarna, muraturi, alea alea?smile.gif)Spor si weekend placut va dorim !
cris_cristi29
Buna ziua .
Uite acum reusesc sa intru si eu .Puiutii mei dupa ce am tras o tura de parc , am papat si acum nani .Astept sa se trezeasca sa o luam iar din loc .Mergem in Piata ca este Targul olarilor ..mai cascam si ochii noi pe acolo .
Eu una ma bucur ca vine toamna pentru ca se mai racoreste si cel mai mult imi place ca scap de muste , tantari si alte ganganii care pa pisca ,inteapa sau gadila .... liwlol.gif nu le suport deloc .Cel mai mult imi place primavara dar si toamna ..mai ales daca este una asa mai tarzie si nu foarte calduroasa . bere.gif
Week-end placut va doresc si va astept cu povesti ...asa , mai cu avant ..la inceput de saptamana . floare2.gif
Alondra
QUOTE(cris_cristi29 @ Sep 1 2012, 04:20 PM) *
Buna ziua .
Uite acum reusesc sa intru si eu .Puiutii mei dupa ce am tras o tura de parc , am papat si acum nani .Astept sa se trezeasca sa o luam iar din loc .Mergem in Piata ca este Targul olarilor ..mai cascam si ochii noi pe acolo .
Eu una ma bucur ca vine toamna pentru ca se mai racoreste si cel mai mult imi place ca scap de muste , tantari si alte ganganii care pa pisca ,inteapa sau gadila .... liwlol.gif nu le suport deloc .Cel mai mult imi place primavara dar si toamna ..mai ales daca este una asa mai tarzie si nu foarte calduroasa . bere.gif
Week-end placut va doresc si va astept cu povesti ...asa , mai cu avant ..la inceput de saptamana . floare2.gif

Am fost si noi pe la 6 jumate dar n-am putut sta mult ca nu mai avea Maya rabdare si s-a pus pe plans si daca o dau jos din carucior nu mai vrea la loc doh.gif vrea sa impinga ea caruciorul daca il vede doh.gif Nu stiu ce o apuca ca e a doua oara cand iesim noi asa toti 3 pe centru si face asa , cred ca a deranjat-o si prea multa lume si galagia, ca toata lumea si-a cumparat fluierici din alea in forma de cuc doh.gif liwlol.gif
adina0885
hello mamici,
ce faceti? Cum va petreceti duminica?
Scuze, nu am putut sa mai intru asa des pt ca Iris ma calacreste toata ziua si trb sa stau numai de ea ca sa nu se loveasca la mana... Noi am fost la pansat din nou, se pare ca este mult mai bine si o sa se vindece curand. Sper ca pana pe 15 sa ii treaca si sa scapam de bandaj ca sa avem poze frumoase si o aniversare si mai si biggrin.gif
Voi le-ati taiat turta/motul? Noi ne pregatim pe 15 acum sa ii taiem turta si as vrea sa aduc si un personaj sa se joace cu ceilalti copii dar inca cautam restaurant pt ca nu ne-am decis. Cand am gasit e ocupat cu o nunta si tot asa....
Alondra, si Iris se trezeste maraind dupa somnul de dupa masa, dar o iau si o pun pe perna si o legan si mai doarme 1 ora sigur.
Joi, am fost la control, bebelul creste si se pare ca are putza smile.gif Astept confirmarea pe 6 cand merg sa fac morfologia biggrin.gif
Sa aveti o dumiica frumoasa!
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.