Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Septembrie 2011!
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2011
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152
georgiana79
eu maine ma duc la servici sa-mi iau actele necesare si de la fisc.
eu am avut concediul medical, cel de 126 de zile pana acum. de la 01 dec intru in concediu crestere copil.
Asa e Maria, pai copilul daca nu stie , nu cere.
Are soacra-mea o vorba si imi zice mereu cand vine la mine ca " copilul intre 2 luni si un an e cel mai ESCROC." fetelor mor cand aud vorba asta si ea imi zice mereu zici ca o face in ciuda mea. poate sa zica oricum , jmecher, sau oricum dar cand o aud ca e un escroc, turbez, nu alta. e prea dur cuvantul asta.
georgiana79
QUOTE(maria26 @ Dec 4 2011, 06:13 PM) *
aceeasi problema o avem si noi cu bunici.. dar la albert le-am interzis categoric sa-l puna pe picioare biggrin.gif .. numai eu stiu cat am tras cu Andy ca sa-l dezvatz..
eu l-am si depus..
o scumpa oFloare1.gif

multumim.
voi poze.... nu ne-ai mai aratat cam de mult timp
georgiana79
Mamici , poze ?
Alondra
Buna seara mamici!
QUOTE(georgiana79 @ Dec 3 2011, 10:46 PM) *
o fetita extraordinar de frumoasa! o minunatie de scarlionti.
P.S. sa vezi cand se va face mare o sa-si traga de el cu placa. asa se intampla cu fetele care au parul ondulat , vor drept si cele cu parul drept isi pun parul pe moate, il vor ondulat.
referitor la storcator, e bun si poti sa-ti iei unul mai ieftin . eu am dat pe el vreo 35 de lei, intradevar scoate sucul pe o parte si pulpa pe alta parte. ptr inceput ii dai suc apoi le amesteci. imi era greu sa dau morcovul prin razatoare, e mai tare. Am folosit razatoare din sticla mult timp la Stefan cand ii dadeam mar de fapt la masa de fructe. e uzuala si aceea.


Da, asa e, ai dreptate, asa fac fetele..pai asta pt ca noi oamenii, in general vrem tot ce nu avem doh.gif
QUOTE(maria26 @ Dec 4 2011, 08:18 AM) *
alondra, storcatorul il poti folosi mai tarziu.. cand se apropie de un an.. uite ca si andymar a scris ce vroiam eu sa scriu..cat e mic nu e recomandat storcatorul.. oricum, nu-ti face probleme.. la inceput ii dai cate o lingurita doua.. ii storci cu mana smile.gif
eu am storcator moulinex.. e o suta si ceva de lei.. e mai micutz.. adica poti face cam 2-3 fructe o data.. l-am luat special pentru copii cand avea Andy 1 an oFloare1.gif
exact!

Am inteles, probabil asa voi face, voi lua mai incolo..
Dar cu lamele de plastic nu sunt? Sau alea nu fac fata? unsure.gif

QUOTE(georgiana79 @ Dec 4 2011, 04:41 PM) *

Mai mai ce palariuta avem wub.gif Ce frumoasa e !

QUOTE(georgiana79 @ Dec 4 2011, 05:26 PM) *
eu maine ma duc la servici sa-mi iau actele necesare si de la fisc.
eu am avut concediul medical, cel de 126 de zile pana acum. de la 01 dec intru in concediu crestere copil.
Asa e Maria, pai copilul daca nu stie , nu cere.
Are soacra-mea o vorba si imi zice mereu cand vine la mine ca " copilul intre 2 luni si un an e cel mai ESCROC." fetelor mor cand aud vorba asta si ea imi zice mereu zici ca o face in ciuda mea. poate sa zica oricum , jmecher, sau oricum dar cand o aud ca e un escroc, turbez, nu alta. e prea dur cuvantul asta.

sad.gif Chiar ca urat cuvantul !
De ce nu-i spui? Nu-ti permiti cu ea?


Mamici, ma chinui de pe la ora 3 sa adorm fetita..wacko.gif si abia acum vreo 15 min a adormit de-a binelea..voi cum procedati cand trebuie sa-i adormiti, pe timp de zi ma refer... oFloare1.gif

Coca, la multi ani , sanatosi, voiosi si plini de bucurii! occasion.gif
Andymar
Eeei, cu culcatul în brațe sau pe picioare și noi avem treabă... adică eu! Numai eu știu cât m-am certat cu toată lumea când era Selena mica, nu lăsam pe nimeni să o ia în brațe și dacă îi lăsam, doar 5 minute și nicidecum legănată! La fel fac și cu Mihai și numai eu știu ce scandal îmi fac toți, eu am și niște rude mai bătute în cap, chiar mi-au zis că îmi chinui copilul și tot felul de critici. Dar până acum nu am avut treaba cu niciunul, nu s-au cerut în brațe și dacă plâng îi pun pe pat și vb cu ei, îi mângâi până se liniștesc. Dar se mira totuși prostimea ce copii cuminți am eu! Pe Mihai il țin în brațe doar cât mănâncă, câteodată il pun și pe pernă, în rest în pătuț stau deasupra lui și ne jucăm. Alondra întreba de adormit, la început îmi puneam fata lângă capul lui ca să se simtă în siguranță și îi plăcea la căldurica. Adormea imediat iar acum am înlocuit fata mea cu o pernută și de câte ori îi e somn el începe să plângă. Așa că mami il pune pe o parte, o pernută la spate și una în față și l-am rezolvat! Pernuta îi tine și suzeta să nu îi cadă din gura că se trezește când simte că nu o are și așa împușcam 2 iepuri... La fel am făcut și cu Selena și a mers ff bine, la început trebuie puțină răbdare dar se obișnuiesc repede că lor le place cu nasul la căldurica. Cât despre dosarul de concediu, eu l-am depus pe la jumătatea lui nov, poate am noroc și primesc bani luna asta dar încă nu mi-a venit decizia...
georgiana79
Alondra, eu pe Mariuca, la fel cum am procedat si cu STEFAN, o pun in cosulet o inchin, ii zic tatal nostru si gata... am observat ca in seara asta era la noi in pat si plangea. nu vroia suzeta, nimic. am pus-o la ea in cosulet si a adormit imediat, acolo e locul ei de dormit si cere singura. eu inca nu am mutat-o in patut, o sa o mut dupa sarbatori ca sa am loc in camera ptr. brad.deocamdata sta in cosulet, cat mai incape.
georgiana79
QUOTE(Andymar @ Dec 4 2011, 08:11 PM) *
Eeei, cu culcatul în brațe sau pe picioare și noi avem treabă... adică eu! Numai eu știu cât m-am certat cu toată lumea când era Selena mica, nu lăsam pe nimeni să o ia în brațe și dacă îi lăsam, doar 5 minute și nicidecum legănată! La fel fac și cu Mihai și numai eu știu ce scandal îmi fac toți, eu am și niște rude mai bătute în cap, chiar mi-au zis că îmi chinui copilul și tot felul de critici. Dar până acum nu am avut treaba cu niciunul, nu s-au cerut în brațe și dacă plâng îi pun pe pat și vb cu ei, îi mângâi până se liniștesc. Dar se mira totuși prostimea ce copii cuminți am eu! Pe Mihai il țin în brațe doar cât mănâncă, câteodată il pun și pe pernă, în rest în pătuț stau deasupra lui și ne jucăm. Alondra întreba de adormit, la început îmi puneam fata lângă capul lui ca să se simtă în siguranță și îi plăcea la căldurica. Adormea imediat iar acum am înlocuit fata mea cu o pernută și de câte ori îi e somn el începe să plângă. Așa că mami il pune pe o parte, o pernută la spate și una în față și l-am rezolvat! Pernuta îi tine și suzeta să nu îi cadă din gura că se trezește când simte că nu o are și așa împușcam 2 iepuri... La fel am făcut și cu Selena și a mers ff bine, la început trebuie puțină răbdare dar se obișnuiesc repede că lor le place cu nasul la căldurica. Cât despre dosarul de concediu, eu l-am depus pe la jumătatea lui nov, poate am noroc și primesc bani luna asta dar încă nu mi-a venit decizia...

ai perfecta dreptate. asa fac si eu si imi spun ca sunt dificila. eeei lasa sa fiu eu dificila ca vorba aceeaeu stau singura si trebuie sa ma ocup de toti si de toate, doi copii, barbat.. mancare, spalat calcat.. si stiti si voi prin ce trecem
Alondra
QUOTE(Andymar @ Dec 4 2011, 07:11 PM) *
Eeei, cu culcatul în brațe sau pe picioare și noi avem treabă... adică eu! Numai eu știu cât m-am certat cu toată lumea când era Selena mica, nu lăsam pe nimeni să o ia în brațe și dacă îi lăsam, doar 5 minute și nicidecum legănată! La fel fac și cu Mihai și numai eu știu ce scandal îmi fac toți, eu am și niște rude mai bătute în cap, chiar mi-au zis că îmi chinui copilul și tot felul de critici. Dar până acum nu am avut treaba cu niciunul, nu s-au cerut în brațe și dacă plâng îi pun pe pat și vb cu ei, îi mângâi până se liniștesc. Dar se mira totuși prostimea ce copii cuminți am eu! Pe Mihai il țin în brațe doar cât mănâncă, câteodată il pun și pe pernă, în rest în pătuț stau deasupra lui și ne jucăm. Alondra întreba de adormit, la început îmi puneam fata lângă capul lui ca să se simtă în siguranță și îi plăcea la căldurica. Adormea imediat iar acum am înlocuit fata mea cu o pernută și de câte ori îi e somn el începe să plângă. Așa că mami il pune pe o parte, o pernută la spate și una în față și l-am rezolvat! Pernuta îi tine și suzeta să nu îi cadă din gura că se trezește când simte că nu o are și așa împușcam 2 iepuri... La fel am făcut și cu Selena și a mers ff bine, la început trebuie puțină răbdare dar se obișnuiesc repede că lor le place cu nasul la căldurica. Cât despre dosarul de concediu, eu l-am depus pe la jumătatea lui nov, poate am noroc și primesc bani luna asta dar încă nu mi-a venit decizia...



QUOTE(georgiana79 @ Dec 4 2011, 08:07 PM) *
Alondra, eu pe Mariuca, la fel cum am procedat si cu STEFAN, o pun in cosulet o inchin, ii zic tatal nostru si gata... am observat ca in seara asta era la noi in pat si plangea. nu vroia suzeta, nimic. am pus-o la ea in cosulet si a adormit imediat, acolo e locul ei de dormit si cere singura. eu inca nu am mutat-o in patut, o sa o mut dupa sarbatori ca sa am loc in camera ptr. brad.deocamdata sta in cosulet, cat mai incape.



Woww, ce copii cuminti! anima1.gif
Pfaai, pai din pacate eu stau cu ai mei si maica-mea mi-a invat-o in brate, nu neaparat leganata, dar in brate , sus la verticala..si plimbata prin toata casa..asa ii place..Eu nu am invatat-o asa pt ca nu pot, imi e prea grea wacko.gif dat fiind ca eu am ramas si cu dureri de spate, sau nu stiu, le am acum de la alaptat, dar efectiv am devenit o cocosata..
MayEvy de multe ori adoarme la san, in brate bineinteles nervi.gif nici asta nu stiu daca e bine, se satura din tzitzi 1 si la a doua nu prea mai are vlaga si adoarme..sau seara dupa baie si supt e atat de fleasca incat adoarme pe umar la verticala cat o tin sa dea aerul afara..
Dar ziua e problema, ca daca nu e scoasa afara cu caruciorul sa o zgaltzaie prin toate gropile wacko.gif si sa doarma cu orele si sta in casa e problema ca adoarme greu de amiaz cum ar veni...sau mai bine zis nu doarme, doarme dimineata cate 45 de min sau 1 ora max cam pe la 10-11 si apoi mai atipeste doar cate 10 min, in functie de unde e...iar somnul lung abia la 6-7 seara...ei, dar cum spuneam , daca e la plimbare doarme si cate 3-4 ore..
De adormit mi s-a intamplat sa adoarma si daca o pun singura in patut, insa musai sa aiba suzeta, deci ceva in gura sa suga, daca nu , isi baga pumnii si suge manutzele wacko.gif ..si apoi suzeta ii cade sau o scuipa si mami iar sare sa i-o dea in speranta ca vine Mos Ene pe la gene cat mai repede, dar ii ia si cate jumate de ora sau o ora sa adoarma asa..
Zilele trecute radeam de ea ca atipise in scoica in bucatarie, la tv , fara suzeta, fara nimic liwlol.gif , pesemne ii era somn..
Off, greu cu copiii astia doh.gif
Andymar
QUOTE(georgiana79 @ Dec 4 2011, 08:11 PM) *
ai perfecta dreptate. asa fac si eu si imi spun ca sunt dificila. eeei lasa sa fiu eu dificila ca vorba aceeaeu stau singura si trebuie sa ma ocup de toti si de toate, doi copii, barbat.. mancare, spalat calcat.. si stiti si voi prin ce trecem


Dacă nu ții copilul non stop în brațe nu înseamnă că nu il iubești sau nu ai grijă de el cum cred greșit unii oameni. Cum îi creștem așa îi avem. Eu așa le zic vreo două la ăștia care comentează, că cică ce oi avea toată ziua de făcut decât să-l țin în brațe? S-apoi le zic că ei să își crească copiii cum vor că eu mi-l cresc cum vreau pe al meu, și nu au ei de se trezit noaptea la el. Și mai e o vorba valabilă în toate cazurile, nu există copii răi ci părinții sunt răi că așa i-au crescut.
emilia 22
buna seara fetele
sper k ma mai tineti minte
nu am putut sa mai intru de mult
noi suntem bine dar am si eu unele intrebari
pt fetele care nu alapteaza
le fierbeti apa plata in clocot?
georgiana79
QUOTE(Andymar @ Dec 4 2011, 11:13 PM) *
Dacă nu ții copilul non stop în brațe nu înseamnă că nu il iubești sau nu ai grijă de el cum cred greșit unii oameni. Cum îi creștem așa îi avem. Eu așa le zic vreo două la ăștia care comentează, că cică ce oi avea toată ziua de făcut decât să-l țin în brațe? S-apoi le zic că ei să își crească copiii cum vor că eu mi-l cresc cum vreau pe al meu, și nu au ei de se trezit noaptea la el. Și mai e o vorba valabilă în toate cazurile, nu există copii răi ci părinții sunt răi că așa i-au crescut.

astfel de gandire o au cei care nu au copii sau care nu au ce face si comenteaza asa... fara rost.dar in ceea ce tine de copiii mei am niste fixuri ale mele. cui ii convine, bine, cui nu... la revedere.am multi prieteni care imi ziceau de STEFAN "cum il lasi sg in camera sau in patut?" si acum ca au si ei copii spun " ce bine ca tu l-ai invatat sa stea si singur. " si multe altele.

Cert e ca Mariuca mea daca stie ca e Stefan acas, gata ar sta numai cu el. ii fug ochii dupa el prin camera. de, copilul la copil trage.
georgiana79
cateva poze de la botez.

cumami

Andymar
QUOTE(emilia 22 @ Dec 4 2011, 10:27 PM) *
buna seara fetele
sper k ma mai tineti minte
nu am putut sa mai intru de mult
noi suntem bine dar am si eu unele intrebari
pt fetele care nu alapteaza
le fierbeti apa plata in clocot?


Bună Emilia, normal apa plata de ex Dorna nu trebuie fiartă pt că este microbiologic pură, doar dacă folosești de la robinet se fierbe. Eu în prima lună i-am făcut laptele cu Dorna și am fiert-o, acum i-l fac cu apă de izvor plată Bilbor și nu o mai fierb că și asta e pură. Însă e diferența mare între ele, una e minerală cealaltă de izvor. Am ales de izvor pt că minerala era prea dură, când o fierbeam rămânea calcarul deasupra.
maria26
QUOTE(emilia 22 @ Dec 5 2011, 12:27 AM) *
buna seara fetele
sper k ma mai tineti minte
nu am putut sa mai intru de mult
noi suntem bine dar am si eu unele intrebari
pt fetele care nu alapteaza
le fierbeti apa plata in clocot?


apa plata nu se fierbe
Alondra
Buna dimineata mamici si pitici!
Astazi vine Mos Niculae, v-ati lustruit cizmulitele? laugh.gif


Va doresc sa aveti un mos bogat !
maria26
alondra, eu abia astept sa vad cu reactioneaza Andy smile.gif.. i-am luat si lui Albert o jucarie "cantatoare" biggrin.gif

fetelor, noi de 4 nopti ne trezim doar la 4.30 si apoi la 7.30....dormim cam 3 reprize pe zi de cate 2 ore aproximativ..se pare ca si-a format singurel un program...iar de mancat ziua, mancam la 3 ore.. e adevarat ca imi e cam greu, dar nu am ce face.. papa de la san si apoi golesc sanii si ii mai dau 100 ml din biberon.. tare lenes s-a facut.. daca il las asa fara sa golesc sanii, la o ora si jumatate cere iar de mancare...
Alondra
Himmm...apropo de jucarii pt copii asa mici, jucarii cantatoare, voi de care aveti pt bebei, ceva care sa-i ajute si sa 'creasca' si sa se dezvolte armonios...huh.gif Nu ma pream pricep..
Maria, tu spuneai ceva de cercul ala, centru de joaca cu jucarii agatate, are burete partea pe care sta culcat? Am vazut ceva de genul in magazine, dar sunt fff scumpe, 3-4 mil wacko.gif
La mamici de august mai zicea o mamica si de Vocea mamei...
Voi cam ce aveti, inafara de clasicele carusele si zdranganele de mana, pe care mandra mea nu prea le baga in seama, inca ..sper eu! biggrin.gif
cris_cristi29
Buna ziua mamici de pitici .Am intrat sa va mai vad puiutii ....tare frumosi si dragalasi mai sunt ....si deja ...ce mari s-au facut ....!! Niste minunatii !!
Ce mai faceti ? Ce vorbarete mai sunteti .Eu iarasi am pierdut sirul povestilor .Cu Teo ii bai mare ca nu mai vrea sa stea la mama.Pana acum o luam de acolo cu plansete ....iar acum se vaita toata daca vreau sa o las acolo nervi.gif Aseara am indraznit totusi sa o lasam ...sa nu se dezvete de tot ......si a stat insa a cautat-o pe Ema peste tot , si in dulap , si sub pat ...doar doar se ascunde pe undeva si ii face cucu-bau doh.gif iar de adormit a adormit strigand-o .......vai ....mi s-a rupt sufletul cand mi-a povestit mama crybaby.gif dar nu am ce sa fac pentru ca ma solicita f mult si la u moment dat atipeam cu Ema in brate in timp ce o alaptam . sad.gif In seara asta o aduc acasa pentru ca vine mosu”

In rest , Emilica ii tare cuminte ...doarme bine ...seara are acelasi program de la 10 la 6-7 dimineatza ...ii bine ca nu face kk peste noapte sa trebuiasca sa o schimb ...asa cum pateam cu Teo .Am trecut cu bine si de vaccin , fara reactii adverse ..si ne apropiem cu pasi repezi de 6 kg.

Noi ne impacam foarte bine pana acum cu sucul de mere si mere cu morcovel , iar de azi am trecut pe citrice ..prima doza oFloare1.gif Ma asteptam sa vad niste strambaturi demne de cartea recordurilor ...dar ...spre surprinderea mea nu a fost asa .Voi ati inceput cu sucurile ? Sau doar noi ne-am grabit asa ?! unsure.gif

Referitor la ”ce aduce mosu ” pentru cei mici ...noi ramanem la clasicele zornaitoare care mi se par suficiente pentru pe un bebe de 3 lunite.Cred ca la aceasta varsta jugariile scumpe si sofisticate reprezinta doar mofturile noastre , ale parintilor si nu dorintele celor mici .O spun din proprie experienta.

La noi , Mos Nicolae o sa vina cu cateva hainute , fructe , o zornaitoare pentru Ema , traditionala jordita , pentru Teo o bratarica lucrata manual si turta dulce .......cam de astea ......iar de Craciun m-am gandit la un balansoar , pentru amandoua si o jucarioara ..inca nu m-am gandit ce ..mai este timp pana atunci .

Hai ca am scris un roman intreg acute.gif
Va pup si va doresc o seara minunata si un Mos cat mai ECO bye1.gif

maria26
QUOTE(Alondra @ Dec 5 2011, 01:57 PM) *
Himmm...apropo de jucarii pt copii asa mici, jucarii cantatoare, voi de care aveti pt bebei, ceva care sa-i ajute si sa 'creasca' si sa se dezvolte armonios...huh.gif Nu ma pream pricep..
Maria, tu spuneai ceva de cercul ala, centru de joaca cu jucarii agatate, are burete partea pe care sta culcat? Am vazut ceva de genul in magazine, dar sunt fff scumpe, 3-4 mil wacko.gif
La mamici de august mai zicea o mamica si de Vocea mamei...
Voi cam ce aveti, inafara de clasicele carusele si zdranganele de mana, pe care mandra mea nu prea le baga in seama, inca ..sper eu! biggrin.gif


uite aici despre ce vorbesc.. costa in jur de 1 mil.. eu l-am primit la Andy la botez si l-am pastrat.. este exact pentru varsta lui.. ajuta foarte mult la dezvoltarea copilului... el inca nu poate tine o jucarie in mana, dar poate da cu mainile astfel incat sa obtina zgomotul care il binedispune smile.gif


iti mai pun cateva poze cu jucariile adecvate varstei pe care le avem noi


acestea au cantece care adorm copilul.. exact cum e caruselul smile.gif


omida e buna pentru ca re mai multe cantece si are si lumini, dar el inca nu poate apasa pe butoane


si asta i-am cumparat eu de mos nicolae.. este pentru 5-6 luni pentru ca trebuie sa apese pe cap si atunci masinutza canta si merge, dar avand in vedere ca pentru varsta lui are f multe, am privit si eu in perspectiva biggrin.gif


sper sa te ajute cu ceva ce ti-am expus eu aici smile.gif
maria26
cateva poze noi smile.gif








baiatul meu cel harnic biggrin.gif


si euuuuuuuuuuuu.. slabanoaga bananab.gif bananab.gif bananab.gif
Alondra
QUOTE(cris_cristi29 @ Dec 5 2011, 01:12 PM) *
Hai ca am scris un roman intreg acute.gif
Va pup si va doresc o seara minunata si un Mos cat mai ECO bye1.gif


Hey , chiar ma gandeam ieri la tine ca nu ne-ai mai scris..
Si poze noi cu Ema? oFloare1.gif
QUOTE(maria26 @ Dec 5 2011, 01:17 PM) *
iti mai pun cateva poze cu jucariile adecvate varstei pe care le avem noi



sper sa te ajute cu ceva ce ti-am expus eu aici smile.gif
;
Super tare Maria, multumesc!
Jucaria portocalie cu albastru o avem si noi laugh.gif primita de la sora-mea inca de cand eram gravida.gif
Mai avem zdranganelele de la tine, inca vreo 2 primite la botez, 1 din aceea pt dentitie si o papusica mica pt orice varsta..In rest noi avem multe plusuri ramase de la sor-mea si jucarii pt baita din alea cu fluierice doh.gif
Dar mandra mea nu le baga in seama..ei ii place sa se uite pe pereti la stickere liwlol.gif , in special la Alba ca Zapada..laugh.gif
QUOTE(maria26 @ Dec 5 2011, 01:27 PM) *
cateva poze noi smile.gif

Ce tare e si balansoarul! wub.gif
Simonik84
Salutare mamici!

Si la noi a venit Mos Nicolae, cu multe jucarii zornaitoare si cantatoare smile.gif Si eu am jucaria care o are Maria, se cheama centru de activitate si chiar e foarte interesat de ea de vreo 3 saptamani de cand i l-am dat, deci cam pe la 2 luni si jumatate...

Va aratam si noi imediat poze cu jucariile noastre! Cat despre mofturile parintilor pentru jucarii, eu nu prea sunt de aceeasi paare. E normal ca nu o sa-i cumpar acum masina si piscina, dar jucarii care sa-i stimuleze si sa-i faca interactivi cu un anumit lucru nu sunt mofturi smile.gif

Maria, e un scumpel Albert, deja l-ai pus in scaun de masa? Si eu sunt in cautari , poate gasesc ceva la promotie acum de craciun. As vrea ceva cu rotile...dar m-am uitat pe net si sunt cam scumpe doh.gif
Simonik84



Simonik84
M-am prins si eu acum ca a spus Alondra, deci nu e scaun de masa...e balansoar? tongue.gif
Alondra
QUOTE(Simonik84 @ Dec 5 2011, 03:16 PM) *

Woow, ce mari ne-am facut si cat ne-am schimbat!
QUOTE(Simonik84 @ Dec 5 2011, 03:21 PM) *
M-am prins si eu acum ca a spus Alondra, deci nu e scaun de masa...e balansoar? tongue.gif

Eu asa vad, dar poate nu vad bine..unsure.gif Ne spune Maria..
maria26
QUOTE(Simonik84 @ Dec 5 2011, 05:14 PM) *
Salutare mamici!

Si la noi a venit Mos Nicolae, cu multe jucarii zornaitoare si cantatoare smile.gif Si eu am jucaria care o are Maria, se cheama centru de activitate si chiar e foarte interesat de ea de vreo 3 saptamani de cand i l-am dat, deci cam pe la 2 luni si jumatate...

Va aratam si noi imediat poze cu jucariile noastre! Cat despre mofturile parintilor pentru jucarii, eu nu prea sunt de aceeasi paare. E normal ca nu o sa-i cumpar acum masina si piscina, dar jucarii care sa-i stimuleze si sa-i faca interactivi cu un anumit lucru nu sunt mofturi smile.gif

Maria, e un scumpel Albert, deja l-ai pus in scaun de masa? Si eu sunt in cautari , poate gasesc ceva la promotie acum de craciun. As vrea ceva cu rotile...dar m-am uitat pe net si sunt cam scumpe doh.gif


e balansoar din ala mare pe baterii biggrin.gif.. l-am primit ca nu-mi permiteam eu sa cumpar biggrin.gif... in scaun il voi pune la 6 luni...

QUOTE(Simonik84 @ Dec 5 2011, 05:16 PM) *





un scump smile.gif
maria26
QUOTE(Alondra @ Dec 5 2011, 05:05 PM) *
Hey , chiar ma gandeam ieri la tine ca nu ne-ai mai scris..
Si poze noi cu Ema? oFloare1.gif
;
Super tare Maria, multumesc!
Jucaria portocalie cu albastru o avem si noi laugh.gif primita de la sora-mea inca de cand eram gravida.gif
Mai avem zdranganelele de la tine, inca vreo 2 primite la botez, 1 din aceea pt dentitie si o papusica mica pt orice varsta..In rest noi avem multe plusuri ramase de la sor-mea si jucarii pt baita din alea cu fluierice doh.gif
Dar mandra mea nu le baga in seama..ei ii place sa se uite pe pereti la stickere liwlol.gif , in special la Alba ca Zapada..laugh.gif

Ce tare e si balansoarul! wub.gif


si a mea tot de la socrela e.. a venit cu ea cand l-am nascut pe albert biggrin.gif
Alondra
QUOTE(maria26 @ Dec 5 2011, 06:46 PM) *
si a mea tot de la socrela e.. a venit cu ea cand l-am nascut pe albert biggrin.gif

Eu ziceam ca e de la sora mea biggrin.gif liwlol.gif
Ce-mi place ca aveti multe chestii, dar ma intreb Maria, unde le tineti, ca intelg ca stati la bloc..
Eu am noroc ca stau la casa cu ai mei acum , si multe lucruri le am duse in pod, dar ma gandesc cu groaza unde bag eu atatea chestii pe care le aveam doar noi doi inainte de bebe, acum se vor aduna si jucarii si altele pt copil, nu stiu unde le vom tine doh.gif

Simonik, ce jucarii frumoase aveti si voi smile.gif ..se joaca cu ele? E atent la ele ?
Simonik84
Da, a inceput sa fie din ce in ce mai atent la jucarii, de exemplu carticica aceea are celofan si scartie, e asa de incantat de ea, o pun pe brate cand sta in scoica si strange el acolo din degetele, isi da seama ca el scoate zogomtul si repeta miscarea...uite asa devin din ce in ce mai receptivi! smile.gif
adina0885
QUOTE(Alondra @ Dec 3 2011, 02:18 PM) *
Buna seara mamici!
Multumesc pt cuvintele tale, m-am mai linistit!
Sincer, mi s-a facut o frica ...frica de ea parca..maine cu ce mai vine ?! laugh.gif doh.gif
Dar ai dreptate, sunt foarte dulci, mie imi place acum ca-si tine capul singura si aproape sta in funduletz,de fapt cel mai mult imi plac bebelusii la 6 luni, atunci mi se par cei mai haiosi yes.gif

Cu dedicatie, special pt tine , un pupik de la noi tzuc.gif
biggrin.gif

Aseara dupa baie am admirat-o toti ce bine ii statea wink.gif

si dupa baie, ne laudam si noi cu carlionti biggrin.gif

Uffa, m-ai convins, deci daca se incepe cu sucurile, musai sa-mi iau un storcator biggrin.gif



Ce superba este!!!! Are parul cretz? Asa se face si la a mea dupa baitza si nu stiu daca o sa i se faca parul cret sau nu....mai are cativa carlionti si pe timpul zilei liwlol.gif))))
adina0885
QUOTE(Alondra @ Dec 3 2011, 02:18 PM) *
Buna seara mamici!
Multumesc pt cuvintele tale, m-am mai linistit!
Sincer, mi s-a facut o frica ...frica de ea parca..maine cu ce mai vine ?! laugh.gif doh.gif
Dar ai dreptate, sunt foarte dulci, mie imi place acum ca-si tine capul singura si aproape sta in funduletz,de fapt cel mai mult imi plac bebelusii la 6 luni, atunci mi se par cei mai haiosi yes.gif

Cu dedicatie, special pt tine , un pupik de la noi tzuc.gif
biggrin.gif

Aseara dupa baie am admirat-o toti ce bine ii statea wink.gif

si dupa baie, ne laudam si noi cu carlionti biggrin.gif

Uffa, m-ai convins, deci daca se incepe cu sucurile, musai sa-mi iau un storcator biggrin.gif



Ce superba este!!!! Are parul cretz? Asa se face si la a mea dupa baitza si nu stiu daca o sa i se faca parul cret sau nu....mai are cativa carlionti si pe timpul zilei liwlol.gif))))
Alondra
Simonik, asa e, pe zi ce trece mai receptivi..sau de la o sapt. la alta...eu de ex am vazut maaari progrese in ultima saptamana..yes.gif
Adina, da , face parul cretz dupa baie, dar numai atunci, cum zici si tu smile.gif ...esti a doua persoana care imi spune ca fetita face si ea parul cret dupa baita, eu sincer nu mai auzisem la nimeni inainte..In rest, si a mea il are lins si ici colo cate o bucla...de fapt mai mult parul ii trece acum peste urechi, peste ceafa smile.gif Nu stiu ce ne facem pana la 1 an in stilul asta liwlol.gif
ligiamos
Buna dimineata

Saptamina ce a trecut a fost cam agitata pentru noi si nu pea am putut intra.Sincer nu stiu ce a avut.Nu dormea cu orele,minca si statea treaza,iar minca si iar statea treaza wacko.gif M-a zapacit.Vineri am facut si vaccinurile si am trecut cu bine de ele ,nici o reactie adversa.Simbata si duminica am avut tare putin lapte la piept a trebuit sa-i sau completare ca urla de numa.Acum parca si-au mai revenit.Sper sa fie bine de acum pray.gif

Si niste poze sa vedeti cit a crescut
Pasiunea ei pumnisorii(ca de altfel al tuturor bebelusilor)


Alondra
QUOTE(ligiamos @ Dec 6 2011, 10:50 AM) *
Buna dimineata

Saptamina ce a trecut a fost cam agitata pentru noi si nu pea am putut intra.Sincer nu stiu ce a avut.Nu dormea cu orele,minca si statea treaza,iar minca si iar statea treaza wacko.gif M-a zapacit.Vineri am facut si vaccinurile si am trecut cu bine de ele ,nici o reactie adversa.Simbata si duminica am avut tare putin lapte la piept a trebuit sa-i sau completare ca urla de numa.Acum parca si-au mai revenit.Sper sa fie bine de acum pray.gif

Si niste poze sa vedeti cit a crescut
Pasiunea ei pumnisorii(ca de altfel al tuturor bebelusilor)



Neata Ligia, si noi ne sugem pumnii, degetele, fetelor, dar voi ii lasati ? Ca eu nu prea o las, cand o vad ca si-i suge, ii scot din gura si ii bag suzeta wacko.gif M-a disperat, ca si saliveaza enorm ...
Ligia, cum ii merge Antoniei cu lactuloza? Ca a mea nu face nici cu asta sad.gif In prima zi cand i-am dat a facut de 2 ori si ma bucuram ca poate merge, si de atunci nimic...azi suntem in a 5 a zi iar..nervi.gif
ligiamos
A-ti fost foarte frumoase si elegante la botez trandafir.gif

QUOTE(georgiana79 @ Dec 4 2011, 09:11 PM) *
cateva poze de la botez.


Ca de obicei Albert e un dulce partners.gif

QUOTE(maria26 @ Dec 5 2011, 11:27 AM) *
cateva poze noi smile.gif


Este un ingeras adorabil
QUOTE(Simonik84 @ Dec 5 2011, 01:16 PM) *

ligiamos
Neatza.

Nici eu nu o las sa-si bage punii in gurita.Tot asa ii dau mereu suzeta dar cind chiar are chef sa ii suga nu o pot convinge sa ia suzeta.

Sa stii ca la inceput si ea a facut de doua ori intr-o zi.Si vreo doua zile la rind tot murdarea cu cite un pic de caca fiecare scutec,insa tot asa treceau cite 3 zile si ea nimic,si in plus cred ca o durea burtica de la el si nu i-am mai dat zilnic.Acum daca trec 3 zile si nu face ii dau dimineata 5ml si pina seara face pina la git se murdareste.Altceva chiar nu stiu ce sa ii mai fac.Ma gindesc ca e mai bine cu lactuloza decit cu supozitor asa o data la 3 zile unsure.gif Abia astept sa faca trei luni sa incep sa-i dau ceva suc de fructe(nu stiu inca de care) poate se regleaza.Nu incep diversificarea ci vreau sa ii dau cite un pic de suc pentru constipatie

QUOTE(Alondra @ Dec 6 2011, 08:58 AM) *
Neata Ligia, si noi ne sugem pumnii, degetele, fetelor, dar voi ii lasati ? Ca eu nu prea o las, cand o vad ca si-i suge, ii scot din gura si ii bag suzeta wacko.gif M-a disperat, ca si saliveaza enorm ...
Ligia, cum ii merge Antoniei cu lactuloza? Ca a mea nu face nici cu asta sad.gif In prima zi cand i-am dat a facut de 2 ori si ma bucuram ca poate merge, si de atunci nimic...azi suntem in a 5 a zi iar..nervi.gif
ligiamos
Ramona ma uitam la cretulina ta adorabila si mi-am adus aminte de Catalina mea cind era mica.Avea atit de putin par si era atit de drept ca nici prin vise nu-mi trecea prin cap ca va fi atit de creata cind va creste.Acum sunt curioasa cum va fi parul Antoniei cind va creste ca acum e la fel cum era si al Catalinei
Uite-o pe Catalina pe la 7 luni si ce par are acum anima1.gif si ce ma mai chinui cu cretii ei
Alondra
Ligia, deci nici la voi nu merge lactuloza prea bine...eu cred ca nu o sa-i mai dau nimic dupa ce o termin si pe asta..
Sunt sigura ca si Antonia o sa faca cretzulini..yes.gif

Noua ne-a adus Mos Nick bradutul impodobit liwlol.gif


niste pantalonasi si dulciuri pe care le papa mama eating.gif yami.gif


am facut cunostinta si cu Craciunelul casei


Va pupam!
georgiana79
LA MULTI ANI, tuturor ce-si serbeaza astazi ziua numelui!
georgiana79
QUOTE(Alondra @ Dec 6 2011, 01:17 PM) *
Ligia, deci nici la voi nu merge lactuloza prea bine...eu cred ca nu o sa-i mai dau nimic dupa ce o termin si pe asta..
Sunt sigura ca si Antonia o sa faca cretzulini..yes.gif

Noua ne-a adus Mos Nick bradutul impodobit liwlol.gif


niste pantalonasi si dulciuri pe care le papa mama eating.gif yami.gif


am facut cunostinta si cu Craciunelul casei


Va pupam!

Ati fost foarte cumintele daca va adus mosul bradutul.
Noi o sa-l impodobim saptamana viitoare. pe 13 are STEFAN serbare si dupa aceea o sa-l impodobim.
Astazi am fost la biserica si am impartasit-o pe Mariuca. Uneori tresare si pare a fi speriata. Duminica ma duc cu ea sa-i citeasca preotul. nu stian ca si asta se programeaza.....
adina0885
Buna seara mamici,
Ce mai faceti? Ce va fac puiutzii??
Se pare ca pe mine m-a incercat o gripa dar dupa o baie fierbinte cu sare si o frectie cu carmol m-am pus imediat pe picioare biggrin.gif
Ati dat pana acum la bebei ceai de tei?
O seara frumoasa!:*
adina0885
QUOTE(ligiamos @ Dec 6 2011, 06:06 AM) *
Neatza.

Nici eu nu o las sa-si bage punii in gurita.Tot asa ii dau mereu suzeta dar cind chiar are chef sa ii suga nu o pot convinge sa ia suzeta.

Sa stii ca la inceput si ea a facut de doua ori intr-o zi.Si vreo doua zile la rind tot murdarea cu cite un pic de caca fiecare scutec,insa tot asa treceau cite 3 zile si ea nimic,si in plus cred ca o durea burtica de la el si nu i-am mai dat zilnic.Acum daca trec 3 zile si nu face ii dau dimineata 5ml si pina seara face pina la git se murdareste.Altceva chiar nu stiu ce sa ii mai fac.Ma gindesc ca e mai bine cu lactuloza decit cu supozitor asa o data la 3 zile unsure.gif Abia astept sa faca trei luni sa incep sa-i dau ceva suc de fructe(nu stiu inca de care) poate se regleaza.Nu incep diversificarea ci vreau sa ii dau cite un pic de suc pentru constipatie


Si eu i-am dat duphalac vreo 2 zile si a iesit imediat, dupa care am renuntat si am trecut-o din nou pe lp seara si de 5 zile ii dai iar duphalac si vad ca nu iese deloc.........oare nu-si mai face efectul deloc? ii dau 5ml dimineata si 5ml seara si mi se pare ca o cam doare burtica de la el...nu stiu ce sa mai cred si de lactuloza asta....mai nou am auzit ca mai bine ii bagam in fundulet supozitor si termometru decat sa i dam pe gurita toate cele...cica nu creeaza dependenta si isi va reveni cand o sa incepem diversificarea eating.gif
adina0885
QUOTE(ligiamos @ Dec 6 2011, 06:06 AM) *
Neatza.

Nici eu nu o las sa-si bage punii in gurita.Tot asa ii dau mereu suzeta dar cind chiar are chef sa ii suga nu o pot convinge sa ia suzeta.

Sa stii ca la inceput si ea a facut de doua ori intr-o zi.Si vreo doua zile la rind tot murdarea cu cite un pic de caca fiecare scutec,insa tot asa treceau cite 3 zile si ea nimic,si in plus cred ca o durea burtica de la el si nu i-am mai dat zilnic.Acum daca trec 3 zile si nu face ii dau dimineata 5ml si pina seara face pina la git se murdareste.Altceva chiar nu stiu ce sa ii mai fac.Ma gindesc ca e mai bine cu lactuloza decit cu supozitor asa o data la 3 zile unsure.gif Abia astept sa faca trei luni sa incep sa-i dau ceva suc de fructe(nu stiu inca de care) poate se regleaza.Nu incep diversificarea ci vreau sa ii dau cite un pic de suc pentru constipatie


Si eu i-am dat duphalac vreo 2 zile si a iesit imediat, dupa care am renuntat si am trecut-o din nou pe lp seara si de 5 zile ii dai iar duphalac si vad ca nu iese deloc.........oare nu-si mai face efectul deloc? ii dau 5ml dimineata si 5ml seara si mi se pare ca o cam doare burtica de la el...nu stiu ce sa mai cred si de lactuloza asta....mai nou am auzit ca mai bine ii bagam in fundulet supozitor si termometru decat sa i dam pe gurita toate cele...cica nu creeaza dependenta si isi va reveni cand o sa incepem diversificarea eating.gif
georgiana79
Se pare ca mai toti copiii au probleme cu iesitul afara.
Ce sa va zic noi am fost azi la dr. pentru ca plangea , nu putea sa doarma si nu stiam ce sa-i mai fac. A consultat-o si nu are nimic, insa cand i-am spus ca face kk la trei zile mi-a zis ca nu e deloc normal ca un bebelus sa nu faca kk in fiecare zi . mi-a zis sa-i stimulez kk cu termometru sau sa-i bag sup cu glicerina. daca e tot agitata sa-i bag o jum de sup paracetamol.
Am venit acasa, i-am bagat termometru, a facut Muuuuuult si a adormit, cam jumatate de ora ca iar s-a trezit si plange. de mancat saracuta i-am dat de nu mai poate... nu stiu ce sa-i mai fac.
Alondra
Georgiana, imi pare rau sa aud ca nu e ok Mariuca, poate o doare burtica, poate are colici ? unsure.gif Ii mai dai Baby Gripe Water?
Adina, deci si voi cu probleme ..doh.gif ..eu i-am dat lactuloza numai dimineata..numai 1 data..oare se da mai des?Eu asa am inteles de pe prospect, doza unica , oare nu asta inseamna?! unsure.gif huh.gif
adina0885
QUOTE(Alondra @ Dec 6 2011, 12:57 PM) *
Georgiana, imi pare rau sa aud ca nu e ok Mariuca, poate o doare burtica, poate are colici ? unsure.gif Ii mai dai Baby Gripe Water?
Adina, deci si voi cu probleme ..doh.gif ..eu i-am dat lactuloza numai dimineata..numai 1 data..oare se da mai des?Eu asa am inteles de pe prospect, doza unica , oare nu asta inseamna?! unsure.gif huh.gif


Alondra se face tratament de 5-7 zile nu se da doar o data si gata....daca face zilnicii mai scazi din cantitate dar nu renunti pana nu face cateva zile. Doza unica, adica 5ml, 1 ml, etc...sa nu-i dai azi 5ml maine 15...
georgiana79
Mda. daca o pun la noi in pat nici o problema sta si singura, vorbeste, nu mai plange, se pare ca , cosuletul e numai ptr dormit in el. acum o las in patul nostru ca nu se rasuceste dar cand se va face mai mare si o va lua de-a busilea , o sa-mi fie mai greu, nu o mai pot lasa singura.
Adevarul ca seara imi este ffff greu, mai ales cand e sotul schimbul doi , ptr ca il am si pe STEFAN acasa, vine la 17.00 si sincer mai multa atentie cere Stefan decat Mariuca.
Hai ca v-am facut capul mare cu problemele mele.
georgiana79
Alondra, ii mai dau baby water dar numai la nevoie. se apropie de trei luni, nu mai are crize de colici asa de intens dureroase, problema este ca trebuie sa aiba kk in fiecare zi. cu termometrul a mers si asa o sa fac in fiecare zi cam la aceeasi ora ca sa se obijnuiasca sa faca.
adina0885
QUOTE(georgiana79 @ Dec 6 2011, 01:07 PM) *
Mda. daca o pun la noi in pat nici o problema sta si singura, vorbeste, nu mai plange, se pare ca , cosuletul e numai ptr dormit in el. acum o las in patul nostru ca nu se rasuceste dar cand se va face mai mare si o va lua de-a busilea , o sa-mi fie mai greu, nu o mai pot lasa singura.
Adevarul ca seara imi este ffff greu, mai ales cand e sotul schimbul doi , ptr ca il am si pe STEFAN acasa, vine la 17.00 si sincer mai multa atentie cere Stefan decat Mariuca.
Hai ca v-am facut capul mare cu problemele mele.

Asa mi-a zis si mie dr, ca nu este bine ca un bebe asa mic sa nu faca caca zilnic si in fiecare zi sa o ajut sa faca ca o sa-si regleze ea stomacelul cand o sa trecem pe supica....dar panna atunci cu supozitor si termometrul daca nu iese singura wink.gif
nu ne-ai facut capul mare...eu stau cu ea in brate ca doarme si mai citesc ce maiziceti:d
Alondra
QUOTE(adina0885 @ Dec 6 2011, 06:06 PM) *
Alondra se face tratament de 5-7 zile nu se da doar o data si gata....daca face zilnicii mai scazi din cantitate dar nu renunti pana nu face cateva zile. Doza unica, adica 5ml, 1 ml, etc...sa nu-i dai azi 5ml maine 15...


Acum am recitit ce-am scris...nu m-am exprimat bine, ma refeream la 1 data pe zi , dimineata ...tu scriai ca-i dai de 2 ori ..deci 10 ml pe zi?!
Oricum, vad ca nu face nici cu asta, deja i-am dat de 6 zile..Cred ca nu-i mai dau, poate imi face surpriza si face! doh.gif
QUOTE(georgiana79 @ Dec 6 2011, 06:07 PM) *
Mda. daca o pun la noi in pat nici o problema sta si singura, vorbeste, nu mai plange, se pare ca , cosuletul e numai ptr dormit in el. acum o las in patul nostru ca nu se rasuceste dar cand se va face mai mare si o va lua de-a busilea , o sa-mi fie mai greu, nu o mai pot lasa singura.
Adevarul ca seara imi este ffff greu, mai ales cand e sotul schimbul doi , ptr ca il am si pe STEFAN acasa, vine la 17.00 si sincer mai multa atentie cere Stefan decat Mariuca.
Hai ca v-am facut capul mare cu problemele mele.

Mie-mi spui ?! doh.gif De 1 ora ma chinui sa o adorm, in toate felurile si in toate pozitiile, cand pare ca adoarme in brate, daca o pun in patut imediat simte , ii pica suzeta si gata, iar e cu ochii cat cepele ! nervi.gif

QUOTE(georgiana79 @ Dec 6 2011, 06:11 PM) *
Alondra, ii mai dau baby water dar numai la nevoie. se apropie de trei luni, nu mai are crize de colici asa de intens dureroase, problema este ca trebuie sa aiba kk in fiecare zi. cu termometrul a mers si asa o sa fac in fiecare zi cam la aceeasi ora ca sa se obijnuiasca sa faca.

Cum faci mai exact cu termometrul?
Ca eu i-am facut de nu stiu cate ori, in zile diferite si nimic ..pauza! Am impresia ca e apa de ploaie..


QUOTE(adina0885 @ Dec 6 2011, 06:16 PM) *
Asa mi-a zis si mie dr, ca nu este bine ca un bebe asa mic sa nu faca caca zilnic si in fiecare zi sa o ajut sa faca ca o sa-si regleze ea stomacelul cand o sa trecem pe supica....dar panna atunci cu supozitor si termometrul daca nu iese singura wink.gif
nu ne-ai facut capul mare...eu stau cu ea in brate ca doarme si mai citesc ce maiziceti:d

Cum mai stati cu suptul, tot din ora in ora?
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.