Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Septembrie 2011!
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2011
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152
georgiana79
Buna ziua!
Alondra, smantana se pune cand laptele fiert e caldutz, asa ,sa poti tine degetul in el , atunci se pune smantana si se amesteca bine cu un tel, asta e secretul, eu am pus prima data smantana cand inca era destul de cald laptele si nu mi-a iesit, pana la urma am facut branza din el.
ELLA86. bine ai venit, vrem sa stim cat mai multe despre voi.
Adina, eu i-am dat Mariucai sa pape cat a vrut ea. niciodata nu i-am masurat cantitatea, azi mananca mai putzin , maine mai mult si uite asa...se face mare.
georgiana79
fetelor.... ce s-a intamplat aseara.... noi trei eram la masa, Mariuca la noi in patul mare.... deodata incepe sa maraie, sa planga... ma duc la ea... era intre pat si perete cu capul in jos.... m-am speriat... nu avea cum sa cada, avea capul plecat in jos... doamne... eu am lasat-o in mijlocul patului si ea , ca o rama, vorba lui stefan, s-a tarat pana la capatul patului si a luat-o la vale. nu va spun cat de tare m-am speriat, si eu si sotul si ea radea cand am luat-o de acolo... offff... e foarte energica... azi ii dam salteaua mai jos ca a inceput sa se agate de zabrele si sa se ridice in fun. nu a reusit inca dar se tot chinuie.....
adina0885
QUOTE(georgiana79 @ Mar 4 2012, 06:02 AM) *
fetelor.... ce s-a intamplat aseara.... noi trei eram la masa, Mariuca la noi in patul mare.... deodata incepe sa maraie, sa planga... ma duc la ea... era intre pat si perete cu capul in jos.... m-am speriat... nu avea cum sa cada, avea capul plecat in jos... doamne... eu am lasat-o in mijlocul patului si ea , ca o rama, vorba lui stefan, s-a tarat pana la capatul patului si a luat-o la vale. nu va spun cat de tare m-am speriat, si eu si sotul si ea radea cand am luat-o de acolo... offff... e foarte energica... azi ii dam salteaua mai jos ca a inceput sa se agate de zabrele si sa se ridice in fun. nu a reusit inca dar se tot chinuie.....

Mama ce sperietura ...v-a facut-o ce sa mai!!! biggrin.gif Mi se pare asa caraghioasa dar voua cu siguranta v-a stat inima in loc liwlol.gif
georgiana79
QUOTE(adina0885 @ Mar 4 2012, 12:08 PM) *
Mama ce sperietura ...v-a facut-o ce sa mai!!! biggrin.gif Mi se pare asa caraghioasa dar voua cu siguranta v-a stat inima in loc liwlol.gif

acum fac haz de necaz dar aseara am tras o sperietura..... pe urma ma gandeam ca trebuia sa-i fac poza. sotul meu zice "da.... poza ii faceai cand tu erai verde la fatza si ai tipat de mama focului....". offf referitor la foc, ati vazut stirile cu fetitz de 3 luni care a cazut pe plita incinsa.... offff?
adina0885
QUOTE(georgiana79 @ Mar 4 2012, 07:28 AM) *
acum fac haz de necaz dar aseara am tras o sperietura..... pe urma ma gandeam ca trebuia sa-i fac poza. sotul meu zice "da.... poza ii faceai cand tu erai verde la fatza si ai tipat de mama focului....". offf referitor la foc, ati vazut stirile cu fetitz de 3 luni care a cazut pe plita incinsa.... offff?

Doamne fereste, nu am vazut si nici nu vreau sa aud sau sa vad asa ceva sad.gif
Ella86
Salut!Da,deja ne pregatim pt bebe2 speram sa vina cat mai repede.Pe Naty am nascut-o pe 22 septembrie,natural,la ora 14:08,cu 3,200 kg si cu 48 cm,cu scor apgar 10.Apropo cum imi modific semnatura?
adina0885
QUOTE(Ella86 @ Mar 4 2012, 12:06 PM) *
Salut!Da,deja ne pregatim pt bebe2 speram sa vina cat mai repede.Pe Naty am nascut-o pe 22 septembrie,natural,la ora 14:08,cu 3,200 kg si cu 48 cm,cu scor apgar 10.Apropo cum imi modific semnatura?

Ooooo, spor la treaba atunci, dar o intrebare in caz ca nu te deranjeaza...cum va descurcati de il vreti pe al 2-lea atat de repede??? Ai ajutor din partea cuiva??? Ce va indeamna ca sa il vreti pe al 2-lea asa repede? Si noi il vrem pe al 2-lea, sotul chiar vrea 3, dar asta mai tarziu, sa aiba irisuca macar 3 anisori...
Semnatura o poti schimba de sus de la My Controls cauti acolo....
De unde esti?
O seara minunata fetelor!! oFloare1.gif
adina0885
Vai ce pustiu este pe aici?? Ce ati mai facut azi ???????
Noi am fost la plimbare vero ora si ceva si dupa am stat numai in casa....nu am mai avut chef deloc de iesit...sunt asa obosita si iris nu vrea sa mai doarma deloc pe timpul zilei. Cand incerc sa o ador parca o pisc cu ceara, dar se vede pe fata ei ca e obosita are si cearcane si casc, se freaca la ochi, etc dar nu vrea sa doarma deloc.
Mai nou isi tine si ea biberonul cu amandoua mainile biggrin.gif
NB fetelor!
maria26
neatza cafea.gif
noi ieri am chefuit.. de-asta nu am fost prezenta... a mai imbatranit sotul meu cu un an biggrin.gif
albert tuseste usor doh.gif sper sa nu se agraveze..
Simonik84
buna dimineata!

Ce faceti mamici?Noi am avut un weekend linistit, ne-am relaxat, dar acum am ramas singurei, caci a plecat sotul in delegatie pana vineri sad.gif Dar ne descurcam noi..

Maria, la multi ani pentru sotul tau smile.gif

Noi azi papam carnita, prima zi si am emorii mari, sa vad daca ii place..

Adian, si noi am avut o perioada pe la 4 luni cand nu dormea ziua si era zombi, plangea de oboseala dar nici ca dormea, poate 30 minute maxim. Acum doarme foarte bine..cam 3 ore insuma pe zi in 2 sau 3 reprize...numai ca dupa ora 6 nu-l mai las sa doarma, caci se trezeste noqaptea pe la 3-4 si se apuca de joaca si gangurit, am patit asa 2 nopti si de atunci dupa 6 doar ne jucam si il obosim sa doarma bine noaptea!
emilia 22
neata fetele
Bianca a facut febra de sambata dupa amiaza 38.2 si duminica dimineata avea 38.4 asa k duminica am fost la dr si a vazut-o , zis k are in gat dar culmea k mananca fff bine nu tuseste nu ii curge nasul nimic,nimic doar febra
cand am ajuns la dr aksa avea 39 asa k ne-a trimis la spital sa ii faca o injectie pt febra
ne-a dat zinnat 2.5 ml la 12 ore si humex in caz k incepe sa tuseasca
mi se pare ciudat k ea papa bine


MARIA la multi ani pt sot
ELLA spor la treaba pt bebe2
imi cer scuze din urma nu am citit doar ultima pagina
ma bag la recuperat dak nu se trezeste Bia
Alondra
Buna dimineata mamici!
Maria, la muli ani pt sotul tau si sanatate lui Albert! occasion.gif
Emilia, sanatate si voua sa va treaca febra repede!
Adina, eu nu cred ca e mul 20 ml, mai ales daca ii place oricum continua cu cate putin daca asta te ingrijoreaza!
Simonik, bafta cu carnita! biggrin.gif Mie mi-a zis de de la controlul de 5 luni deja ca pot sa-i dau..eu nu i-am dat inca... totusi..dar as vrea de sapt viit cand imi vine blenderul intr-un final! doh.gif
Georgina, Doamne ce sperietura ai tras, bine ca sunteti bine! Cu iaurtul, eu am facut cu iaurt nu cu smantana biggrin.gif dar a iesit, azi am mancat din el cu cereale si cred ca o sa -i dau si fetei!
ligiamos
Buna ziua si de la noi,

Multa sanatate lui Albert Maria si Biancai Emilia
La multi ani si din partea mea sotului tau Maria.
Simonik, bafta cu carnita.Eu zic ca ii va placea pentru ca de obicei carnita da un gust mai bun supei.Saptamina viitoare ii pun si eu.
Doamne ce sperietura ai tras Georgiana.Si eu am zis ca o sa-i dau salteaua mai jos ca mereu e cu miinile pe marginea patutulu si tot incearca sa se ridice.
Sambata i-am dat din nou si eu piure de legume si de data asta l-a vrut. Am pus si putin cartof si a iesit mai cremos poate de asta i-a placut.Supita inca nu o vrea nici simpla nici cu lapte.
Astazi am avut si o surpriza din partea Antoniei.Are 2 dintisori jos si eu nu am vazut cind i-au iesit wife.gif A fost un pic mai agitata saptamana trecuta dar nu exagerat si m-am uitat in gurita ei dar nu se vedea absolut nimic.Astazi tot rodea de zor la jucaria de dentitie si am zis sa ma mai uit o data,si surpriza.
adina0885
Neata si de la noi mamici,
Fetelor multumesc pt raspunsuri...nu va mai scriu la fiecare in parte ca as umple pagina din nou..
Maria26 La Multi Ani pt sot sa-ti traiasca si sa fiti fericiti!
Fetelor, eu sunt trista....a murit tatal unui prieten de familie f apropiat si maine trb sa mergem la inmormantare si nu am cu cine sa o las pe irisuca, credetzi ca are ceva daca o iau si pe ea???
maria26
multumim pt urari smile.gif
ligia, felicitari pt dintisori! bananab.gif bananab.gif noi inca ne mai agitam, dar nici urma de ei...
ce bebei precoce aveti.. eu nici gand sa dau patutul in jos... el vrea sa stea numai in funduletz, dar nu da semne ca s-ar ridica smile.gif .. nu stiu ce sa mai zic.. albert are aproape 9 kg doh.gif .. e urias .. nu stiu daca e bine sau e rau, dar pe mine m-a terminat de maini...ma gandesc ca fiind mai greoi nici nu se va ridica prea repede..
adina0885
QUOTE(ligiamos @ Mar 5 2012, 06:15 AM) *
Buna ziua si de la noi,

Multa sanatate lui Albert Maria si Biancai Emilia
La multi ani si din partea mea sotului tau Maria.
Simonik, bafta cu carnita.Eu zic ca ii va placea pentru ca de obicei carnita da un gust mai bun supei.Saptamina viitoare ii pun si eu.
Doamne ce sperietura ai tras Georgiana.Si eu am zis ca o sa-i dau salteaua mai jos ca mereu e cu miinile pe marginea patutulu si tot incearca sa se ridice.
Sambata i-am dat din nou si eu piure de legume si de data asta l-a vrut. Am pus si putin cartof si a iesit mai cremos poate de asta i-a placut.Supita inca nu o vrea nici simpla nici cu lapte.
Astazi am avut si o surpriza din partea Antoniei.Are 2 dintisori jos si eu nu am vazut cind i-au iesit wife.gif A fost un pic mai agitata saptamana trecuta dar nu exagerat si m-am uitat in gurita ei dar nu se vedea absolut nimic.Astazi tot rodea de zor la jucaria de dentitie si am zis sa ma mai uit o data,si surpriza.

eusa_clap.gif Antonia!!! Sa-ti fie de bine si sper sa nu ai dureri incontinuare1!!! Pupam fata cuminte :*
maria26
QUOTE(adina0885 @ Mar 5 2012, 01:20 PM) *
Neata si de la noi mamici,
Fetelor multumesc pt raspunsuri...nu va mai scriu la fiecare in parte ca as umple pagina din nou..
Maria26 La Multi Ani pt sot sa-ti traiasca si sa fiti fericiti!
Fetelor, eu sunt trista....a murit tatal unui prieten de familie f apropiat si maine trb sa mergem la inmormantare si nu am cu cine sa o las pe irisuca, credetzi ca are ceva daca o iau si pe ea???


sad.gif .. condoleante ... daca stii ca stai f putin, o poti lua...... daca stateam in bucuresti, stateam eu cu ea,.. dar asa.... stiu ce inseamna ca nu ai cu cine lasa copiii...
adina0885
Multumesc frumos...sper sa nu mi-o deoache babele ca e undeva la Girugiu...o sa stam putin ca oricum cand plecam cu ea nu prea avem cum sa ne lungim...ai gasit premergator?
georgiana79
Buna ziua mamici!
Maria, sa-ti traiasca sotul fericit si implinit ca are doi copii minunati si o sotie deosebita!
fetelor, azi am fost la bunica sotuluyi meu, a taiat porcul sambata si a trebuit sa o ajut si eu azi . am luat-o si pe Mariuca cu mine.... nu a stat nici un pic, ba am gasit-o la marginea patului, ba am gasit-o iar cazuta dupa pat.... nu pot sa o las decat in patutz. stefan nu a fost asa, plus ca nu a dormit nici un pic acolo... ea nici la noi in pat nu doarme doar in patutzul ei. am observat ca de la sfecla rosie se constipa. ii place dar .... kk... greu.
Alondra
QUOTE(ligiamos @ Mar 5 2012, 11:15 AM) *
Buna ziua si de la noi,

Multa sanatate lui Albert Maria si Biancai Emilia
La multi ani si din partea mea sotului tau Maria.
Simonik, bafta cu carnita.Eu zic ca ii va placea pentru ca de obicei carnita da un gust mai bun supei.Saptamina viitoare ii pun si eu.
Doamne ce sperietura ai tras Georgiana.Si eu am zis ca o sa-i dau salteaua mai jos ca mereu e cu miinile pe marginea patutulu si tot incearca sa se ridice.
Sambata i-am dat din nou si eu piure de legume si de data asta l-a vrut. Am pus si putin cartof si a iesit mai cremos poate de asta i-a placut.Supita inca nu o vrea nici simpla nici cu lapte.
Astazi am avut si o surpriza din partea Antoniei.Are 2 dintisori jos si eu nu am vazut cind i-au iesit wife.gif A fost un pic mai agitata saptamana trecuta dar nu exagerat si m-am uitat in gurita ei dar nu se vedea absolut nimic.Astazi tot rodea de zor la jucaria de dentitie si am zis sa ma mai uit o data,si surpriza.

Bravo Antonia! eusa_clap.gif Doamne, asa da eruptie, sa nici nu ne dam seama! biggrin.gif Si eu as vrea! Succes si pe mai departe!
Ella86
QUOTE(adina0885 @ Mar 4 2012, 05:15 PM) *
Ooooo, spor la treaba atunci, dar o intrebare in caz ca nu te deranjeaza...cum va descurcati de il vreti pe al 2-lea atat de repede??? Ai ajutor din partea cuiva??? Ce va indeamna ca sa il vreti pe al 2-lea asa repede? Si noi il vrem pe al 2-lea, sotul chiar vrea 3, dar asta mai tarziu, sa aiba irisuca macar 3 anisori...
Semnatura o poti schimba de sus de la My Controls cauti acolo....
De unde esti?
O seara minunata fetelor!! oFloare1.gif

Ma ajuta soacramea ft mult.Noi nu vrem sa fie diferenta mai mare de 3 ani intre Naty si bb2.Stam in Barcelona
maria26
QUOTE(adina0885 @ Mar 5 2012, 01:24 PM) *
Multumesc frumos...sper sa nu mi-o deoache babele ca e undeva la Girugiu...o sa stam putin ca oricum cand plecam cu ea nu prea avem cum sa ne lungim...ai gasit premergator?


da... mi-l imprumuta o prietena smile.gif
Simonik84
Ehe, la noi carnita a fost un succes..a papat toate legumele, cu toate ca i-am pus foarte putina, cateva firicele dintr-o pulpa de pui. Maine mai mult si tot asa.

Antonia, bravo, sa iasa dintisorii asa usor? are mama un soricel care roade tot ! smile.gif

Maria, ma bucur ca ai gasit premergator, eu am incercat sa-l pun, de curiozitate sa vad ce face, ca oricum nu-l lasam, dar nu ajunge inca cu picioarele jos si are 3 nivele, si l-am dat pe cel mai de jos..curios ca are 69 de cm dar are picioare;e scurte, seamana cu mine biggrin.gif Mai lasam o luna si incercam iarasi smile.gif

Noi suntem singurei acasa, sotul e plecat pana vineri in delegatie la Sibiu, si e asa de greu singurei, mai mult imi este urat...

Fetelor voi ce mai gatiti pentru voi? Chiar nu mai stiu ce sa mananc...
georgiana79
QUOTE(Simonik84 @ Mar 5 2012, 03:47 PM) *
Ehe, la noi carnita a fost un succes..a papat toate legumele, cu toate ca i-am pus foarte putina, cateva firicele dintr-o pulpa de pui. Maine mai mult si tot asa.

Antonia, bravo, sa iasa dintisorii asa usor? are mama un soricel care roade tot ! smile.gif

Maria, ma bucur ca ai gasit premergator, eu am incercat sa-l pun, de curiozitate sa vad ce face, ca oricum nu-l lasam, dar nu ajunge inca cu picioarele jos si are 3 nivele, si l-am dat pe cel mai de jos..curios ca are 69 de cm dar are picioare;e scurte, seamana cu mine biggrin.gif Mai lasam o luna si incercam iarasi smile.gif

Noi suntem singurei acasa, sotul e plecat pana vineri in delegatie la Sibiu, si e asa de greu singurei, mai mult imi este urat...

Fetelor voi ce mai gatiti pentru voi? Chiar nu mai stiu ce sa mananc...

am facut o supa de gaina cu galusti si felul doi, ficatei cu sos rosu, cum spune Stefan. lui ii place cu bulion, eu mai fac si cu sos alb.
adina0885
QUOTE(Simonik84 @ Mar 5 2012, 09:47 AM) *
Ehe, la noi carnita a fost un succes..a papat toate legumele, cu toate ca i-am pus foarte putina, cateva firicele dintr-o pulpa de pui. Maine mai mult si tot asa.

Antonia, bravo, sa iasa dintisorii asa usor? are mama un soricel care roade tot ! smile.gif

Maria, ma bucur ca ai gasit premergator, eu am incercat sa-l pun, de curiozitate sa vad ce face, ca oricum nu-l lasam, dar nu ajunge inca cu picioarele jos si are 3 nivele, si l-am dat pe cel mai de jos..curios ca are 69 de cm dar are picioare;e scurte, seamana cu mine biggrin.gif Mai lasam o luna si incercam iarasi smile.gif

Noi suntem singurei acasa, sotul e plecat pana vineri in delegatie la Sibiu, si e asa de greu singurei, mai mult imi este urat...

Fetelor voi ce mai gatiti pentru voi? Chiar nu mai stiu ce sa mananc...

Eu am facut un piure cu ciocanele si o tocanita de pipotele si inimioare cu ciupercutze...de supe&ciorbe sunt satula! ultima data am avut de perisoare biggrin.gif
Maria26 ma bucur ca ai gasit premergator ai scapat de o cheltuiala in plus!
Fetelor, eu fac supica Irisucai pt 2 zile, dar cand o sa incep sa-i pasez trb sa-i fac in fiecare zi? As vrea tot asa sa-i fac pt 2 zile ca e munca in zadar si o graada de lucruri pierdute daca ii fac zilnic, mai ales ca nu o sa manance ea tot...cred biggrin.gif
Noi dupa ce papam supica la 12 iesim afara si ne plimbam cam 1 ora vad ca doarme destul de bine afara dar in casa ma terorizeaza nu vrea sa mai doarma deloc si plange, plange si tot asa nu stiu ce sa-i mai fac....cred ca incepe sa se invete in brate ca a tinut-o ieri sotul numai in brate ...
georgiana79
QUOTE(adina0885 @ Mar 5 2012, 04:54 PM) *
Eu am facut un piure cu ciocanele si o tocanita de pipotele si inimioare cu ciupercutze...de supe&ciorbe sunt satula! ultima data am avut de perisoare biggrin.gif
Maria26 ma bucur ca ai gasit premergator ai scapat de o cheltuiala in plus!
Fetelor, eu fac supica Irisucai pt 2 zile, dar cand o sa incep sa-i pasez trb sa-i fac in fiecare zi? As vrea tot asa sa-i fac pt 2 zile ca e munca in zadar si o graada de lucruri pierdute daca ii fac zilnic, mai ales ca nu o sa manance ea tot...cred biggrin.gif
Noi dupa ce papam supica la 12 iesim afara si ne plimbam cam 1 ora vad ca doarme destul de bine afara dar in casa ma terorizeaza nu vrea sa mai doarma deloc si plange, plange si tot asa nu stiu ce sa-i mai fac....cred ca incepe sa se invete in brate ca a tinut-o ieri sotul numai in brate ...

eeee, invatul are si dezvat....
Mariuca papa masa de pranz, pireutul pe la 14.00 asa ca masa de la 10.00 e de fructe, apoi doarme cam o ora, apoi iesim afara vreo ora, la intoarcere papa supa, eu ii dau doua zile din ea, si face nani in casa, cam trei ore la pranz. se trezeste pe la 18.00 ii dau iaurtul si pana la 21.00 nu o mai culc.
maria26
l-am cantarit pe albert.. are 9 kg dezbracat ohmy.gif ohmy.gif .. imi e si frica sa-l masor..
Alondra
QUOTE(maria26 @ Mar 5 2012, 05:05 PM) *
l-am cantarit pe albert.. are 9 kg dezbracat ohmy.gif ohmy.gif .. imi e si frica sa-l masor..

smile.gif Maria dar de ce sa-ti fie frica? laugh.gif E foarte bine Albert, sanatos sa fie! yes.gif
Simonik84
A luat foarte bine Albert, dar el e si lungut tare si e cat de cat proportionala greutatea cu lungimea, eu stiu copii la un an si jumatate care au 10 kg biggrin.gif , dar vorba Alondrei, sanatosi sa fie smile.gif

Georgiana, dar Mariuca ta mancaca f putin , tine la silueta de pe acum smile.gif si putin si rar..al meu e un mancacius daca ar prinde sanul si din 2 in 2 ore, dar il mai temperez eu. Azi de exemplu a stat de la 7 jumatate pana la 2 jumatate fara san doar cu legume si fructe... e un progres pentru el smile.gif



Alondra
QUOTE(Simonik84 @ Mar 5 2012, 06:05 PM) *
A luat foarte bine Albert, dar el e si lungut tare si e cat de cat proportionala greutatea cu lungimea, eu stiu copii la un an si jumatate care au 10 kg biggrin.gif , dar vorba Alondrei, sanatosi sa fie smile.gif

Georgiana, dar Mariuca ta mancaca f putin , tine la silueta de pe acum smile.gif si putin si rar..al meu e un mancacius daca ar prinde sanul si din 2 in 2 ore, dar il mai temperez eu. Azi de exemplu a stat de la 7 jumatate pana la 2 jumatate fara san doar cu legume si fructe... e un progres pentru el smile.gif

Hehehe,,si a mea la fel!Dar eu inca n-am incercat sa nu-i dau san deloc..
Dar tu cum stai cu lactatia?Ca mie imi cam curge sanul stang daca nu-i dau vreo 3 ore ..
MayEvy nu vrea legumele, nu stiu ce sa-i mai fac, cu ce sa i le mai dau...nervi.gif ..astept carnita poate poate o fi carnivora ca cei din fam. taticului laugh.gif doh.gif
maria26
QUOTE(Alondra @ Mar 5 2012, 07:46 PM) *
smile.gif Maria dar de ce sa-ti fie frica? laugh.gif E foarte bine Albert, sanatos sa fie! yes.gif


pai tu stii ce greu imi e? eu pe de o parte sunt multumita, dar sper totusi sa nu mai creasca in ritmul asta alert biggrin.gif
Andymar
Buna seara mamici!

Eu ff greu ma pot loga, imi tot zice ceva de parola... ca e obligatoriu campul parola dar eu scriu parola... o fi de la site?

Noi suntem bine, si lui Mihaita ii ies dintisorii... roade tot ce prinde: haine, jucarii, manute... mai ales manutele! La degetul mare si aratatorul de la mana stanga a facut cate o basicuta din cauza rontaitului. Si mai mult, isi rontaie sosetele! E mortal cum isi baga el piciorul in gurita si roade, ori il gasesc cu soseta uda ori fara ea. Interesant este ca numai cu piciorul stang face asta. Si mai nou cand ii e foame sau dor de mine incepe sa ma strige, intai asa parca vrea sa cante apoi tot mai insistent pana se ajunge la urlaturi... asta daca nu cumva apar in vizorul lui.

De sapt trecuta am pus si eu carnita de pui in supa de legume, sambata am inceput sa-i pun si carnea la blender si nu a facut nici o figura... a mancat tot! Mihaita nu refuza nimic si papa absolut tot din farfurie, as vrea sa fie si sora-sa la fel... cred ca deja mananca mai mult decat ea.
Si noi avem treaba cu statul locului, oriunde il pun se invarte roata si se rostogoleste cum are el chef, se agata de marginea patutului si se ridica pana se sprijina cu capul afara... mai are putin si sare din el. In patul nostru nu-l mai pot lasa ca e ff rapid si tot pe margine il gasesc. Si in carucior reuseste sa se invarta, eu tin ridicata si partea care se lasa pt sprijinul piciarelor cand sta in fund si intr-o zi l-am urmarit... a ajuns de-a latul pe marginea aia, cu capul si picioarele in aer... cand a vazut ca nu mai are unde pune manutele a inceput sa planga, cred ca l-a luat frica.

Si mai face ceva tare frumos, cand ii e foame sau vede suzeta incepe sa pleoscaie cu buzele ca si cum ar vrea sa zica "pa-pa"
Alondra
QUOTE(maria26 @ Mar 5 2012, 07:16 PM) *
pai tu stii ce greu imi e? eu pe de o parte sunt multumita, dar sper totusi sa nu mai creasca in ritmul asta alert biggrin.gif


Te cred..eu nu o mai prea tin de ceva vreme in brate...daca o tin, stau jjos...pai si asa m-a cocosat de la nastere incoace...la propriu ..asa ca evit..
QUOTE(Andymar @ Mar 5 2012, 07:25 PM) *
Buna seara mamici!

Eu ff greu ma pot loga, imi tot zice ceva de parola... ca e obligatoriu campul parola dar eu scriu parola... o fi de la site?

Noi suntem bine, si lui Mihaita ii ies dintisorii... roade tot ce prinde: haine, jucarii, manute... mai ales manutele! La degetul mare si aratatorul de la mana stanga a facut cate o basicuta din cauza rontaitului. Si mai mult, isi rontaie sosetele! E mortal cum isi baga el piciorul in gurita si roade, ori il gasesc cu soseta uda ori fara ea. Interesant este ca numai cu piciorul stang face asta. Si mai nou cand ii e foame sau dor de mine incepe sa ma strige, intai asa parca vrea sa cante apoi tot mai insistent pana se ajunge la urlaturi... asta daca nu cumva apar in vizorul lui.

De sapt trecuta am pus si eu carnita de pui in supa de legume, sambata am inceput sa-i pun si carnea la blender si nu a facut nici o figura... a mancat tot! Mihaita nu refuza nimic si papa absolut tot din farfurie, as vrea sa fie si sora-sa la fel... cred ca deja mananca mai mult decat ea.
Si noi avem treaba cu statul locului, oriunde il pun se invarte roata si se rostogoleste cum are el chef, se agata de marginea patutului si se ridica pana se sprijina cu capul afara... mai are putin si sare din el. In patul nostru nu-l mai pot lasa ca e ff rapid si tot pe margine il gasesc. Si in carucior reuseste sa se invarta, eu tin ridicata si partea care se lasa pt sprijinul piciarelor cand sta in fund si intr-o zi l-am urmarit... a ajuns de-a latul pe marginea aia, cu capul si picioarele in aer... cand a vazut ca nu mai are unde pune manutele a inceput sa planga, cred ca l-a luat frica.

Si mai face ceva tare frumos, cand ii e foame sau vede suzeta incepe sa pleoscaie cu buzele ca si cum ar vrea sa zica "pa-pa"

Ce dragut Mihaita! E foarte activ se pare! yes.gif

Legat de logare, este un topic la aria tehnica si acolo a scris candva adminul:
Poate te ajuta:


"Independent de noi se intampla, uneori, ca logarea sa nu functioneze. Astfel, am precizat si la semnalarile anterioare ale membrilor forum-ului sa faca urmatoarele incercari, daca intampina probleme la logare:

- sa incerce logarea direct pe pagina principala a site-ului (sus/drepta unde apare butonul de Autentificare), urmand sa fie logati automat si pe forum
- sa dea delete Cache si/sau Cookies la browser-ul folosit
- sa incerce sa se logheze de pe alt browser si eventual sa ne transmita care este acela, pentru a putea face si noi verificarile specifice"
elenaalex
Buna seara si de la noi!
Alondra
QUOTE(elenaalex @ Mar 5 2012, 10:41 PM) *
Buna seara si de la noi!

Buna seara! smile.gif
Ce faceti voi?
Simonik84
Buna dimineata,

Alondra, mie nu prea mi-au curs sanii, foarte putin la inceput, dar acum pot sa stau si 7 ore , chiar 9 ore si sa nu-i dau dintr-un san, ca el se satura doar dintr-un san. Ii simt foarte plini si tari, dar se rezolva imediat cum il pun la san smile.gif

Noi speram sa iesim azi la plimbare cu cariciorul, s-a topit mai toata zapada si vremea se pare ca tine cu noi..dar asta dupa 2, dupa masa de legume.

Voi ce mai faceti? Bebeii ce fac?
Simonik84
ehee, pagina 600...la cat mai multe!!!
maria26
600 bere.gif bouncy.gif bananab.gif
Alondra
Buna dimineata mamici!
La multe lunite sarbatoritului de azi Teo , puiut de Elenaalex! occasion.gif

QUOTE(Simonik84 @ Mar 6 2012, 08:59 AM) *
Buna dimineata,

Alondra, mie nu prea mi-au curs sanii, foarte putin la inceput, dar acum pot sa stau si 7 ore , chiar 9 ore si sa nu-i dau dintr-un san, ca el se satura doar dintr-un san. Ii simt foarte plini si tari, dar se rezolva imediat cum il pun la san smile.gif

Noi speram sa iesim azi la plimbare cu cariciorul, s-a topit mai toata zapada si vremea se pare ca tine cu noi..dar asta dupa 2, dupa masa de legume.

Voi ce mai faceti? Bebeii ce fac?

E bine ca nu-ti curg si ramane lapticul acolo ..si la mine nu curge decat stangul, nu stiu de ce...
Si la noi s-a topit toata zapada de ceva zile...e tot soare seamana cu Martie, cu PRIMAVARA, sper sa o tina tot asa!
A mea papa fructele acum cu maica-mea si o aud ca se matzaie semn ca nu-i mai trebuie! doh.gif

QUOTE(Simonik84 @ Mar 6 2012, 09:05 AM) *
ehee, pagina 600...la cat mai multe!!!


bere.gif
QUOTE(maria26 @ Mar 6 2012, 09:07 AM) *
600 bere.gif bouncy.gif bananab.gif

bere.gif


La cat mai multe fetelor, pana la 2 ani ai bebeilor si peste daca se poate ! biggrin.gif
Simonik84
[quote name='Alondra' date='Mar 6 2012, 07:21 AM' post='1744979']
Buna dimineata mamici!
La multe lunite sarbatoritului de azi Teo , puiut de Elenaalex! occasion.gif
E bine ca nu-ti curg si ramane lapticul acolo ..si la mine nu curge decat stangul, nu stiu de ce...
Si la noi s-a topit toata zapada de ceva zile...e tot soare seamana cu Martie, cu PRIMAVARA, sper sa o tina tot asa!
A mea papa fructele acum cu maica-mea si o aud ca se matzaie semn ca nu-i mai trebuie! doh.gif
bere.gif

Stiu ca la sibiu e soare smile.gif e sotul acolo si mi-a zis ca-i primavara cand s-a trezit . La noi vad ca a intrat soarele in nori sper sa iasa iarasi, sa nu-mi strice planurile de plimbarica smile.gif
Alondra
QUOTE(Simonik84 @ Mar 6 2012, 09:51 AM) *
Stiu ca la sibiu e soare smile.gif e sotul acolo si mi-a zis ca-i primavara cand s-a trezit . La noi vad ca a intrat soarele in nori sper sa iasa iarasi, sa nu-mi strice planurile de plimbarica smile.gif

yes.gif
Va trimitem niste soare! smile.gif E cu dinti, dar e bun si ala!

Fetelor voi cum mai faceti papa la amiaz la bebei?Dati si supa si piure?Si ce pasati, cu ce grasime amestecati pt gust?
Galbenus de ou de cand putem da? unsure.gif La a mea nu-i plac legumele si nu stiu cum sa le combin si cu ce sa le eating.gif doh.gif
Simonik84
tocmai vb acum cu o mamica despre galbenus si facatei, ea i-a dat dupa 7 luni..eu zic ca o sa manance legumele dupa ce bagi carnita, de la 6 luni cred ca poti deja de pui si vita. Eu azi ii fac piureul din dovlecel, morcov si telina, adaug cateva firicele de pui si gata mancarica. aaa, cel mai important uleiul de masline, ii schimba gustul foarte tare, la inceput nu-i puneam, dar de cand pun papa tot. aaa, pediatra mi-a zis ca e bun si putin unt deci ai de unde alege.
adina0885
eating.gif bere.gif daca tot bem macar sa si mancam ceva sa nu ne imbatam!!!
adina0885
Hello mamici,
Ce faceti? Noi am dormit azi noapte...nu-mi vine sa cred. Dar acum e treaza de la 8:15 si e ora 11:15 si ea nu a dormit deloc...oare mai rezista mult?
Va pup ca trb sa [pregatesc supica :*
eusa_clap.gif Albert!!! Maria stiu ca ti-e greu cu atatea kg, mie mi-a rupt mainile...dar sa fie el sanatos asta conteaza biggrin.gif
maria26
pai da.. asa e.. sanatos sa fie!.. partea nasoala e ca are gingiile rosii rau jos la cei doi dintisori.. parca e un cosmar ca nu mai ies odata...
simonik, eu pun unt.. si la andy tot unt am pus.. mi se pare ca uleiul de masline schimba gustul.. eu am incercat la andy de vreo 2 ori si a refuzat mancarea, desi el manca chiar de toate.. albert e mai mofturos.. daca nu ii cand, nu deschide guritza doh.gif

am uitat sa va spun.. noi am inceput sa papam iaurt la masa de seara... am luat de la napolact... diseara vreau sa-i pun si putina branza calcica.. sa vedem daca ii place smile.gif
Alondra
QUOTE(Simonik84 @ Mar 6 2012, 10:19 AM) *
tocmai vb acum cu o mamica despre galbenus si facatei, ea i-a dat dupa 7 luni..eu zic ca o sa manance legumele dupa ce bagi carnita, de la 6 luni cred ca poti deja de pui si vita. Eu azi ii fac piureul din dovlecel, morcov si telina, adaug cateva firicele de pui si gata mancarica. aaa, cel mai important uleiul de masline, ii schimba gustul foarte tare, la inceput nu-i puneam, dar de cand pun papa tot. aaa, pediatra mi-a zis ca e bun si putin unt deci ai de unde alege.


Offf...maica-mea vrea sa-i dam de azi , sa schimbe gustul la legume, de galbenus zic, dar mi se pare cam devreme...
Ulei de masline si unt i-am pus, nu ambele odata ca numai 1 se pune ...dar....nici asa nu prea papa mai mult de cateva lingurite si mai nou face urat in scaun,nu stiu ce are, ca doar ii placea in el doh.gif
QUOTE(adina0885 @ Mar 6 2012, 11:11 AM) *
eating.gif bere.gif daca tot bem macar sa si mancam ceva sa nu ne imbatam!!!


yes.gif eating.gif
QUOTE(adina0885 @ Mar 6 2012, 11:16 AM) *
Hello mamici,
Ce faceti? Noi am dormit azi noapte...nu-mi vine sa cred. Dar acum e treaza de la 8:15 si e ora 11:15 si ea nu a dormit deloc...oare mai rezista mult?
Va pup ca trb sa [pregatesc supica :*
eusa_clap.gif Albert!!! Maria stiu ca ti-e greu cu atatea kg, mie mi-a rupt mainile...dar sa fie el sanatos asta conteaza biggrin.gif

Pai si a mea tot asa se scoala, la 7-8 si mai adoarme la 10-11 - 11:30 deci sunteti bine!

QUOTE(maria26 @ Mar 6 2012, 11:26 AM) *
pai da.. asa e.. sanatos sa fie!.. partea nasoala e ca are gingiile rosii rau jos la cei doi dintisori.. parca e un cosmar ca nu mai ies odata...
simonik, eu pun unt.. si la andy tot unt am pus.. mi se pare ca uleiul de masline schimba gustul.. eu am incercat la andy de vreo 2 ori si a refuzat mancarea, desi el manca chiar de toate.. albert e mai mofturos.. daca nu ii cand, nu deschide guritza doh.gif

am uitat sa va spun.. noi am inceput sa papam iaurt la masa de seara... am luat de la napolact... diseara vreau sa-i pun si putina branza calcica.. sa vedem daca ii place smile.gif

Si eu i-am dat iaurt ieri..dar la masa de dupa masa..tu la ce ora i-ai dat, nu-i dai cereale seara ?Sau le alternezi?
maria26
QUOTE(Alondra @ Mar 6 2012, 02:15 PM) *
Offf...maica-mea vrea sa-i dam de azi , sa schimbe gustul la legume, de galbenus zic, dar mi se pare cam devreme...
Ulei de masline si unt i-am pus, nu ambele odata ca numai 1 se pune ...dar....nici asa nu prea papa mai mult de cateva lingurite si mai nou face urat in scaun,nu stiu ce are, ca doar ii placea in el doh.gif
yes.gif eating.gif

Pai si a mea tot asa se scoala, la 7-8 si mai adoarme la 10-11 - 11:30 deci sunteti bine!
Si eu i-am dat iaurt ieri..dar la masa de dupa masa..tu la ce ora i-ai dat, nu-i dai cereale seara ?Sau le alternezi?


le altenez..
eu ii dau asa..
ora 4-5 dimineata lapte
ora 7 lapte
ora 10 mar , para cu cereale in loc de biscuite + 60 ml lapte
ora 13 lapte
ora 16 piure de legume cu carne ( doua zile da, doua zile nu) + lapte
ora 19 cereale cu lapte sau iaurt + lapte
ora 22 lapte

stiu ca are mai multe mese decat ar trebui la varsta lui, dar de cand l-am dat pe lapte praf nu se mai satura... laptele meu cred ca era mai consistent.. lapte de-al meu ii mai doar la masa de fructe dimineata..
adina0885
maria supa tu nu ii mai dai?
Cand o sa incep sa pasez legumele nu ii mai dau zeama? Eu intre 12-14 ii dau supica.
fetelor ce se intampla daca ii pasez albitura? nu inteleg de ce sa nu o pasez pt ca si ea contine vitamine...
maria26
QUOTE(adina0885 @ Mar 6 2012, 02:55 PM) *
maria supa tu nu ii mai dai?
Cand o sa incep sa pasez legumele nu ii mai dau zeama? Eu intre 12-14 ii dau supica.
fetelor ce se intampla daca ii pasez albitura? nu inteleg de ce sa nu o pasez pt ca si ea contine vitamine...


nu ii dau supa pentru ca o refuza categoric.. nici Andy nu a mancat supa pana pe la 8 luni....il mai las pana cand ii mai pot diversifica si supele smile.gif
ce albitura? ohmy.gif
Simonik84
foarte bine papa Albert, imi place cum are mesele, la noi tot e inca haos. Eu ma gandeam sa introduc iaurtul cand o sa bag si banana, sa fie masa de seara , inainte de lapte, pe la 5-6 . Deocamdata tot doua mese solide are, si restul lapte cat cuprinde...
Cred ca adina se refera la albitura(telina pastranca patrunjel), nu?
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.