Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Septembrie 2011!
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2011
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152
georgiana79
QUOTE(Alondra @ Dec 15 2011, 10:48 AM) *
Neata mamici!
Ce mai faceti voi, ce mai fac piticii?
Mai puneti si voi poze sa vedem cum cresc..
Noi nu prea am facut poze in ultima vreme, in schimb ne-am filmat liwlol.gif va pun un filmulet cu Maya la vorbitor! biggrin.gif

as smotocii putin obrajorii ei aia pufosi.
Mami, sa sti ca am inteles tot ce mi-a zis Maya dar nu vreau sa-ti spun.
georgiana79
QUOTE(Andymar @ Dec 15 2011, 02:52 PM) *
Buna mamici!

Ligiamos ce bine seamana printesele tale, sunt una mai scumpa ca cealalta!
Alondra ce vorbareata e Maya, tot se zdrobeste...
Va punem si noi niste poze, ultimele sunt de la ziua lui Selena.
Pupici la toata lumea!









foarte frumoase pozele. INTAMPLATOR ERA SI sTEFAN LANGA MINE SI A VAZUT TORTUL CU tOM si Jerry, sti ce reactie a avut? " Mami asa e tortul de ziua mea? vreau tort cu Tom si Jerry." eu acum ce pot sa-i spun copilului? se apropie ziua lui de sf. Stefan.
Alondra
QUOTE(georgiana79 @ Dec 15 2011, 06:19 PM) *
as smotocii putin obrajorii ei aia pufosi.
Mami, sa sti ca am inteles tot ce mi-a zis Maya dar nu vreau sa-ti spun.

laugh.gif
tzuc.gif Dam la schimb!
georgiana79
QUOTE(Alondra @ Dec 15 2011, 07:48 PM) *
laugh.gif
tzuc.gif Dam la schimb!

Nu, nu, e un secret al noatru.
georgiana79
Mariuca are tranci astazi. a simtit ca e Stefan acasa si nu vrea sa mai stea in camera ei, daca o aduc cu Stefan in camera e cea mai fericita daca nu e cea mai plangacioasa. Stefan tuseste si ii tin separat cat pot eu. E greu ca sunt si sg, sotul e schimbul doi. offfff, se fac ei mari.
Andymar
QUOTE(georgiana79 @ Dec 15 2011, 06:23 PM) *
foarte frumoase pozele. INTAMPLATOR ERA SI sTEFAN LANGA MINE SI A VAZUT TORTUL CU tOM si Jerry, sti ce reactie a avut? " Mami asa e tortul de ziua mea? vreau tort cu Tom si Jerry." eu acum ce pot sa-i spun copilului? se apropie ziua lui de sf. Stefan.


Mda... Selena cand a vazut tortul lui Mihaita de la botez cu poza lui a zis ca si ea vrea tort cu poza, da nu cu poza ei ci cu Tom si jerry. Ei sunt viata ei momentan, nici nu stiti cat ii cauta pe toate programele, stie si orele cand ii difuzeaza.
maria26
am vazut poze absolut superbe trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
adina0885
QUOTE(Andymar @ Dec 15 2011, 04:40 PM) *
Mda... Selena cand a vazut tortul lui Mihaita de la botez cu poza lui a zis ca si ea vrea tort cu poza, da nu cu poza ei ci cu Tom si jerry. Ei sunt viata ei momentan, nici nu stiti cat ii cauta pe toate programele, stie si orele cand ii difuzeaza.


sa-ti traiasca, sunt superbi!!! abia aatept sa ii fac si eu tort cu tom&jerry biggrin.gif
ligiamos
Ai doi copilasi superbi.Selena e o frumoasa iar bebe e un dulce tzuc.gif
QUOTE(Andymar @ Dec 15 2011, 11:52 AM) *
Buna mamici!
Ligiamos ce bine seamana printesele tale, sunt una mai scumpa ca cealalta!
Pupici la toata lumea!


Multumesc Elena
QUOTE(elenaalex @ Dec 15 2011, 12:42 PM) *
andymar, alondra, ligiamos sunt ffffffffffffffffffff frumoase pozele. cretulina catalina e o dulce.
dar pozele in duet sunt mortale. iar maya e dulcica foc smile.gif
o sa fac si eu asa dar cand s-o face bine teo.


Ce frumos doarme cind e satul hug.gif Multa sanatate
QUOTE(elenaalex @ Dec 15 2011, 12:59 PM) *
va pun si eu cateva poze de cand s-a nascut pana acum o luna

ligiamos
Antonia are ochii albastri ca ai lui tati si ma bucur nespus de mult
QUOTE(Alondra @ Dec 15 2011, 01:22 PM) *
Doua frumoase, Antonia face ochii albastri, cu cine seamana? smile.gif


Sunteti foarte frumosi oFloare.gif
QUOTE(elenaalex @ Dec 15 2011, 01:27 PM) *
poze din ultimile 2 zile

Andymar
Bună mamici și mulțumim de complimente. Nu mai are rost să zic că toți copiii de aici sunt superbi. Am văzut că vorbeați de lapte de sân congelat, și eu am pus acum 2 luni și am vrut să îi dau ieri. L-am gustat să văd cum e și mi-a venit să vomit... oare așa rău e la gust după congelare? Eu porția aia am aruncat-o, încă mai am dar parcă mi-e frică să îi dau. Că lapte praf bagă la greu, o cutie de Aptamil 800 g ne ajungea 6 zile până acum dar săpt asta a început să pape 6 măsuri (180 ml) și chiar 1-2 mese pe zi de câte 7 măsuri (210 ml). Câteodată nici după alea 7 nu pare satul, mare apetit mai are feciorul meu... Deja când începem o cutie ne și facem rezervă că nu mai știm exact cât ne ține.
Andymar
QUOTE(Andymar @ Dec 16 2011, 01:30 PM) *
Bună mamici și mulțumim de complimente. Nu mai are rost să zic că toți copiii de aici sunt superbi. Am văzut că vorbeați de lapte de sân congelat, și eu am pus acum 2 luni și am vrut să îi dau ieri. L-am gustat să văd cum e și mi-a venit să vomit... oare așa rău e la gust după congelare? Eu porția aia am aruncat-o, încă mai am dar parcă mi-e frică să îi dau. Că lapte praf bagă la greu, o cutie de Aptamil 800 g ne ajungea 6 zile până acum dar săpt asta a început să pape 6 măsuri (180 ml) și chiar 1-2 mese pe zi de câte 7 măsuri (210 ml). Câteodată nici după alea 7 nu pare satul, mare apetit mai are feciorul meu... Deja când începem o cutie ne și facem rezervă că nu mai știm exact cât ne ține.

Andymar
QUOTE(Andymar @ Dec 16 2011, 01:30 PM) *
Bună mamici și mulțumim de complimente. Nu mai are rost să zic că toți copiii de aici sunt superbi. Am văzut că vorbeați de lapte de sân congelat, și eu am pus acum 2 luni și am vrut să îi dau ieri. L-am gustat să văd cum e și mi-a venit să vomit... oare așa rău e la gust după congelare? Eu porția aia am aruncat-o, încă mai am dar parcă mi-e frică să îi dau. Că lapte praf bagă la greu, o cutie de Aptamil 800 g ne ajungea 6 zile până acum dar săpt asta a început să pape 6 măsuri (180 ml) și chiar 1-2 mese pe zi de câte 7 măsuri (210 ml). Câteodată nici după alea 7 nu pare satul, mare apetit mai are feciorul meu... Deja când începem o cutie ne și facem rezervă că nu mai știm exact cât ne ține.

Andymar
QUOTE(Andymar @ Dec 16 2011, 01:30 PM) *
Bună mamici și mulțumim de complimente. Nu mai are rost să zic că toți copiii de aici sunt superbi. Am văzut că vorbeați de lapte de sân congelat, și eu am pus acum 2 luni și am vrut să îi dau ieri. L-am gustat să văd cum e și mi-a venit să vomit... oare așa rău e la gust după congelare? Eu porția aia am aruncat-o, încă mai am dar parcă mi-e frică să îi dau. Că lapte praf bagă la greu, o cutie de Aptamil 800 g ne ajungea 6 zile până acum dar săpt asta a început să pape 6 măsuri (180 ml) și chiar 1-2 mese pe zi de câte 7 măsuri (210 ml). Câteodată nici după alea 7 nu pare satul, mare apetit mai are feciorul meu... Deja când începem o cutie ne și facem rezervă că nu mai știm exact cât ne ține.


Am uitat să vă zic că mănâncă la 3 ore jumătate - 4, câteodată și la 5 ore iar noaptea doarme 8 - 10 ore fără trezire, cel mai mult a băgat 11 ore de somn. Se mai trezește câteodată și caută suzi cu gurița apoi adorme după ce i-o dau. Poate de asta mănâncă așa mult la o masă, da nu vă zic cum arată burtica lui, e ca un balon. Și adoarme singur la el în pătuț, eu am patul lângă el și mă uit la tv până adoarme, câteodată se mai smiorcăie și îi fac masaj sau îl pupăcesc.
elenaalex
buna fetele,
noi acum am mancat 60ml din bibe si 30 cu seringa, fara sa mai vomite super.gif dar cam la 3 ore jumatate.
azi noapte s-a trezit tocmai la 5 cu un chef de papa ...de seringa, am stat cam 1 ora sa-i dau sa pape.
maria, dr mi-a dat laptele praf din cauza refuzului lui de a manca, incercam sa eliminam cauzele refuzului lui de a manca. ai idee cat timp nu putem iesi din casa?
dar ii pun o cupa de lapte praf in laptele de san. humana se pare ca e cel mai bun, laptele pe care el il accepta.
cosmin a mancat numai nan.
maria26
fetelor Albert a dormit azinoapte 8 ore neintors bananab.gif bananab.gif bananab.gif .. nu pot sa cred.. s-a trezit la 6.. ziua mananca destul de multicel cam la 2.5- 3 ore.. probabil ca sa compenseze mesele de noaptea...biggrin.gif .. avem 7 kg imbracat .. cred ca 6.6 kg dezbracat bananab.gif



QUOTE(elenaalex @ Dec 16 2011, 04:18 PM) *
buna fetele,
noi acum am mancat 60ml din bibe si 30 cu seringa, fara sa mai vomite super.gif dar cam la 3 ore jumatate.
azi noapte s-a trezit tocmai la 5 cu un chef de papa ...de seringa, am stat cam 1 ora sa-i dau sa pape.
maria, dr mi-a dat laptele praf din cauza refuzului lui de a manca, incercam sa eliminam cauzele refuzului lui de a manca. ai idee cat timp nu putem iesi din casa?
dar ii pun o cupa de lapte praf in laptele de san. humana se pare ca e cel mai bun, laptele pe care el il accepta.
cosmin a mancat numai nan.


bravo! se pare ca l-a ajutat si bioticsul smile.gif .. sa nu renunti la laptele tau.. sa golesti sanii la 3 ore.. e chiar pacat daca ai smile.gif
eu nu l-am tinut pe Andy in casa cand a fost racit.. si acum are amigdalita, dar il scot zilnic smile.gif.. la copil atat de mic nu stiu ce sa zic... probabil ca 3-4 zile sunt suficiente smile.gif
Alondra
Buna seara!



QUOTE(Andymar @ Dec 16 2011, 01:43 PM) *
Am uitat să vă zic că mănâncă la 3 ore jumătate - 4, câteodată și la 5 ore iar noaptea doarme 8 - 10 ore fără trezire, cel mai mult a băgat 11 ore de somn. Se mai trezește câteodată și caută suzi cu gurița apoi adorme după ce i-o dau. Poate de asta mănâncă așa mult la o masă, da nu vă zic cum arată burtica lui, e ca un balon. Și adoarme singur la el în pătuț, eu am patul lângă el și mă uit la tv până adoarme, câteodată se mai smiorcăie și îi fac masaj sau îl pupăcesc.


Woww! Bravo Mihaita!
QUOTE(elenaalex @ Dec 16 2011, 02:18 PM) *
buna fetele,
noi acum am mancat 60ml din bibe si 30 cu seringa, fara sa mai vomite super.gif dar cam la 3 ore jumatate.
azi noapte s-a trezit tocmai la 5 cu un chef de papa ...de seringa, am stat cam 1 ora sa-i dau sa pape.
maria, dr mi-a dat laptele praf din cauza refuzului lui de a manca, incercam sa eliminam cauzele refuzului lui de a manca. ai idee cat timp nu putem iesi din casa?
dar ii pun o cupa de lapte praf in laptele de san. humana se pare ca e cel mai bun, laptele pe care el il accepta.
cosmin a mancat numai nan.

Multa sanatate sa va mearga din ce in ce mai bine!


QUOTE(maria26 @ Dec 16 2011, 02:45 PM) *
fetelor Albert a dormit azinoapte 8 ore neintors bananab.gif bananab.gif bananab.gif .. nu pot sa cred.. s-a trezit la 6.. ziua mananca destul de multicel cam la 2.5- 3 ore.. probabil ca sa compenseze mesele de noaptea...biggrin.gif .. avem 7 kg imbracat .. cred ca 6.6 kg dezbracat bananab.gif
bravo! se pare ca l-a ajutat si bioticsul smile.gif .. sa nu renunti la laptele tau.. sa golesti sanii la 3 ore.. e chiar pacat daca ai smile.gif
eu nu l-am tinut pe Andy in casa cand a fost racit.. si acum are amigdalita, dar il scot zilnic smile.gif.. la copil atat de mic nu stiu ce sa zic... probabil ca 3-4 zile sunt suficiente smile.gif


Woww, 8 ore, bravo Albert!

Mai fetelor, ce norocoase sunteti ca va dorm bebeii ..pff...a mea cu tot cu putin lapte praf seara la ultima masa doarme max 3-4 ore dupa care cate 2 si catre dimineata se trezeste practic din ora in ora daca-si pierde suzeta...doh.gif Asa ca sunteti niste fericite!
Ieri Maya mea s-a culcat tarziu la 12 jumate , ca dormise 3 ore pe seara si la 3 jumate iar s-a trezit ...visam si eu sa doarma pana la 5 dar...pfff...cine stie daca voi avea parte de asa ceva doh.gif
emilia 22
buna fetele
bravo MIHAITA si ALBERT K DORMITI BINE NOAPTEA
si Bianca tot la fel doarme de la 22-23 pana la 8
iam schimbat laptele ii dau humana AR dar avem o probleme tetinele de la avene nr 2 sunt mici trage ff greu din ele
ce tetine treb sa folosesc pt bibele de la avene?
nr 3 si nr 4 stiu k au 3 orificii respectiv 4 orificii dar sunt tot la fel de mici orificiile precum nr 2?
trandafir.gif
Alondra
Buna ziua mamici!
Wowww, Emilia si bebe a ta doarme asa mult?! Ce fain! Si nu se scoala/trezeste deloc? Nici sa pape nici sa o schimbi?
Ce tare, asa vreau si eu pray.gif doh.gif
Vad ca e slaba activitatea aici , se vede ca e weekend !
Sa aveti o duminica excelenta!
Andymar
QUOTE(emilia 22 @ Dec 18 2011, 01:16 PM) *
buna fetele
bravo MIHAITA si ALBERT K DORMITI BINE NOAPTEA
si Bianca tot la fel doarme de la 22-23 pana la 8
iam schimbat laptele ii dau humana AR dar avem o probleme tetinele de la avene nr 2 sunt mici trage ff greu din ele
ce tetine treb sa folosesc pt bibele de la avene?
nr 3 si nr 4 stiu k au 3 orificii respectiv 4 orificii dar sunt tot la fel de mici orificiile precum nr 2?
trandafir.gif


Bună Emilia, nu știu să îți zic de tetine că noi folosim de la Nuk și au un singur orificiu... dar deși folosim tetina ortodontică pt 0-6 luni, nici nouă nu ne ajunge destul lapte și trage cu forță. Și eu mă gândesc să îi iau cu orificiu mai mare că de multe ori se enervează că nu îi vine destul și plânge. Eu trebuie să iau și biberon mai mare că sunt mese la care nu îi ajunge 180 ml.
Celelalte mămicuțe ce mai ziceți? Noi suntem la mama la țară și am pus să fac o ciorbă din găină de casă, și nu mai am răbdare că așa de greu fierbe... M-am obișnuit cu puii cumpărați care de multe ori fierb mai repede ca morcovii. Oricum asta de casa o să fie mai bună și mai sănătoasă. Apropo de mâncare, ce bunătăți faceți de sărbători?
emilia 22
QUOTE(Alondra @ Dec 18 2011, 03:30 PM) *
Buna ziua mamici!
Wowww, Emilia si bebe a ta doarme asa mult?! Ce fain! Si nu se scoala/trezeste deloc? Nici sa pape nici sa o schimbi?
Ce tare, asa vreau si eu pray.gif doh.gif
Vad ca e slaba activitatea aici , se vede ca e weekend !
Sa aveti o duminica excelenta!

nu se trezeste deloc si nici eu nu o trezesc sa o schimb o las asa pana dimi la 8
inainte se trezea la 5 dimi si intr-o dimi am intors-o intr-o parte k sa ii fac bibe k se frichinea si se smiorcaia si pana iam facut biberonul a adormit.
si uite asa ii fac si acum peste noapte(adik 5 dimi) cum se frichine o intorc intr-o parte si isi continua somnul,vezi poate functioneaza si la voi
ziua si ea dak isi scapa suzeta se trezeste dar noaptea nu iam dat-o niciodata
emilia 22
QUOTE(Andymar @ Dec 18 2011, 03:35 PM) *
Bună Emilia, nu știu să îți zic de tetine că noi folosim de la Nuk și au un singur orificiu... dar deși folosim tetina ortodontică pt 0-6 luni, nici nouă nu ne ajunge destul lapte și trage cu forță. Și eu mă gândesc să îi iau cu orificiu mai mare că de multe ori se enervează că nu îi vine destul și plânge. Eu trebuie să iau și biberon mai mare că sunt mese la care nu îi ajunge 180 ml.
Celelalte mămicuțe ce mai ziceți? Noi suntem la mama la țară și am pus să fac o ciorbă din găină de casă, și nu mai am răbdare că așa de greu fierbe... M-am obișnuit cu puii cumpărați care de multe ori fierb mai repede ca morcovii. Oricum asta de casa o să fie mai bună și mai sănătoasă. Apropo de mâncare, ce bunătăți faceți de sărbători?

buna
si ea mananca 120-150 ml dar cred k humana AR o sa manace mai putin k este fff gros
astept rasp de la MARIA k din cate tin eu minte ea are biberoane avent
hmmm ciorbica de "tara" park a venit mirosul pana aici
maria26
QUOTE(emilia 22 @ Dec 18 2011, 03:16 PM) *
buna fetele
bravo MIHAITA si ALBERT K DORMITI BINE NOAPTEA
si Bianca tot la fel doarme de la 22-23 pana la 8
iam schimbat laptele ii dau humana AR dar avem o probleme tetinele de la avene nr 2 sunt mici trage ff greu din ele
ce tetine treb sa folosesc pt bibele de la avene?
nr 3 si nr 4 stiu k au 3 orificii respectiv 4 orificii dar sunt tot la fel de mici orificiile precum nr 2?
trandafir.gif


sunt la fel de mici orificiile... eu am nr 1 si nr 3... ii mai dau cateodata cu 3.. spre seara laptele meu e mai gros si se jeleste tot ca nu poate sa traga.. vezi ca exista de la avent si tetine nr 3 cu 3 pozitii.. am avut eu la ANdy... pozitia 1 e pt ceai, pozitia 2 ( cand rasucesti biberonl e pt lapte si pozitia 3 e pentru cereale.. sunt f bune si la acelasi pret smile.gif.. din cate imi amintesc au ambalajul roz , iar cele cu 3 orificii mici ( cum am eu acum) au ambalajul albastru... te uiti la tetina ca se vede... cele cu 3 pozitii au ca o taietura in varful tetinei smile.gif
georgiana79
Buna ziua mamici!
noi nu prea am mai avut timp sa intram pe aici ptr ca am terminat si noi curatenia, am iesit si pe afara ca a fost vreme frumoasa si uite asa.
Mariuca e bine, azi are 3 luni, apropo, Maria, La MULTI ANI, sau la multe lunitze pentru ziua de ieri, pentru baiatul cel mic! are 5.700 gr, azi am cantarit-o, face kk numai cu supozitorul , seara, asteptam pana se regleaza sa faca singura.in rest doarme bine, noaptea papa la 22.00 si se mai trezeste la 5.00 sau pe la 06.00, ziua papa la 3 ore asa ca o medie.uneori papa la 2 ore si uneori la 4 ore.daca e in cosulet si nu are suzeta, isi indeasa mainile in gura si sunt nevoita sa ma duc sa-i dau suzeta ca nu vreau sa se obijnuiasca cu degetul in gura. cam atat despre noi, abia astept ca dupa sarbatori sa incep sa-idau suc.
emilia 22
QUOTE(maria26 @ Dec 18 2011, 04:15 PM) *
sunt la fel de mici orificiile... eu am nr 1 si nr 3... ii mai dau cateodata cu 3.. spre seara laptele meu e mai gros si se jeleste tot ca nu poate sa traga.. vezi ca exista de la avent si tetine nr 3 cu 3 pozitii.. am avut eu la ANdy... pozitia 1 e pt ceai, pozitia 2 ( cand rasucesti biberonl e pt lapte si pozitia 3 e pentru cereale.. sunt f bune si la acelasi pret smile.gif.. din cate imi amintesc au ambalajul roz , iar cele cu 3 orificii mici ( cum am eu acum) au ambalajul albastru... te uiti la tetina ca se vede... cele cu 3 pozitii au ca o taietura in varful tetinei smile.gif

multumesc MARIA
maine ma duc la bucuresti sa caut k aici la noi nu se gasesc
Alondra
Mamicutelor, sunteti niste norocoase cu trezitul ! smile.gif
Eu cred ca n-o sa am parte de asa ceva curand..
Cred ca Maya mea asa s-a obisnuit, sa pape putin si des....noaptea adoarme la 1 san, asa ca o pun in patut si isi face somnul mai departe ..nici eu n-o trezesc..doar dupa 5-6 dimineata nu stiu ce are ca se foieste fantastic si caraie..nu stiu daca sunt colici , sau de fapt se munceste ca vrea sa se trezeasca huh.gif dar pana la 7-8 sau chiar 9 dimineata, depinde la cat s-a culcat, tot asa face ..si nu rezist si dupa 5 o iau in pat la noi..asa mi-e mai usor sa ii dau suzeta..
Apropo de cantarit si masurat, si noi am fost zilele trecute la controlul de 3 luni..avem 66 de cm si 6.550 dupa ce a scazut toate cele...wacko.gif si abia acum am vazut ca in carnet luna trecuta scrisese o cifra mai mica decat arata cantarul, poate scade scutecul sau nu stiu ce erori..Deci mi-a luat 450 de g. ..cam putin dar, cica e in bareme, cum ea a fost mai mare la nastere...
In ultimele 2 zile mi-a facut si kk singurica super.gif doh.gif ..ieri chiar in 3 reprize..si cam verde ce- i drept..dar ma bucur ca a facut , poate se regleaza..
Si noua ne-a zis ca pot sa-i dau sucuri deja, dar eu sincer nu vreau sa-i dau nimic pana la 4 luni macar..
Mai avem si horcaiala aia care nu ne trece...ne-a mai dat ceva , dar inca nu am ajuns pe la farmacie..
In rest, e bine sanatoasa! smile.gif

Voi le mai dati ceva de colici? Cred ca termin ce am si nu-i mai dau nimic, sa vedem cum reactioneaza..
maria26
alondra si mie mi se termina bonisanul.. eu ii mai dadeam doar seara.. acum nu mai vreau sa-i dau nimik smile.gif
pai a luat bine in greutate, ea oricum e destul de maricica smile.gif ..

fetelor vreau sa ma laud si eu cu ce a primit albert de mos craciun smile.gif... inel de baie bananab.gif era singurul pe care nu-l aveam.... asa ca de la 6 luni ne mutam in cada smile.gif ... iata-l in toata spelndoarea biggrin.gif.. asa drag imi e smile.gif






iar aici..un filmuletz cu albert "vorbind" smile.gif


Alondra
QUOTE(maria26 @ Dec 18 2011, 04:39 PM) *

Ce dragut e Albert! Vorbeste aceeasi limba cu MayEvy ! laugh.gif
Si la fel face si Maya, duce mainile la gura ! whistling.gif
Sa folositi sanatosi inelul!
Si la noi a venit deja o parte din Mos laugh.gif ne-a adus o pereche de raiati haiosi si un trapez din acela ca al vostru cu zdranganele laugh.gif Asa-i place sa dea cu mainile in ele acute.gif
coca83ro
Buna fetelor!
Aparem si noi in peisaj, Maria e la gradi si abia miercuri avem si noi serbarea.
Stefan a scapat de nasucul infundat, am observat ca e asa atunci cand e ceata si umezeala afara, in rest papa, vorbeste pe limba lui tot mai mult si doarme. Mai nou e smecher si nu vrea sa adoarma singur ci in brate, acum cateva minute a papat cam la jumatate de ora dupa ce a avut masa si a adormit la san, vad ca trebuie sa-l mai pun odata dupa cce papa ca tot asa e si el lenes si nu vrea sa traga cand nu mai tasneste lapticul, dar il las putin si il pun iar, nu o sa ma mulg sa-i dau cu bibe ca mie frica sa nu se invete cu bibe si sa refuze pe urma sanul. Am laptic asa ca trebuie sa traga ca e mare, asa mi-a facut si Maria in perioada asta si daca a vazut ca nu se poate altfel s-a obisnuit sa munceasca.
Alondra stai linistita ca Maya ta are acelasi program pe care il avea Maria mea, care se trezea tot timpul la 2 ore zi si noapte nu conta, era ca un ceas, acuma eu ma bucur ca Stefan mananca ziua la 2 ore jumate- 3 ore si noapte la 3 ore jumate, 4 ore poate chiar 5 ore sau uneori mananca si el la 2 ore jumate. asta este fiecare copil e unic, eu vad diferenta intre ai mei. E o dulce pitica cum vorbeste.
Am vazut poze si filmulete cu copii minunati si tare vorbareti.
Maria tare papacios e Albert, cred ca ii era fomica de isi papa asa cu spor manutele, il pupam dulce si pe Andy la fel si sa se faca bine.
Elenaalex va pupam si sa va faceti bine, sunteti frumosi si tare scumpi.
Andymar minunati piticii, se vede cat il iubeste selena pe piticut.
Sper ca nu am uitat nici un piticut care a aparut in poze cu totii sunt minunati.
Alondra
Buna ziua mamici!
QUOTE(coca83ro @ Dec 19 2011, 12:02 PM) *
Buna fetelor!
Aparem si noi in peisaj, Maria e la gradi si abia miercuri avem si noi serbarea.
Stefan a scapat de nasucul infundat, am observat ca e asa atunci cand e ceata si umezeala afara, in rest papa, vorbeste pe limba lui tot mai mult si doarme. Mai nou e smecher si nu vrea sa adoarma singur ci in brate, acum cateva minute a papat cam la jumatate de ora dupa ce a avut masa si a adormit la san, vad ca trebuie sa-l mai pun odata dupa cce papa ca tot asa e si el lenes si nu vrea sa traga cand nu mai tasneste lapticul, dar il las putin si il pun iar, nu o sa ma mulg sa-i dau cu bibe ca mie frica sa nu se invete cu bibe si sa refuze pe urma sanul. Am laptic asa ca trebuie sa traga ca e mare, asa mi-a facut si Maria in perioada asta si daca a vazut ca nu se poate altfel s-a obisnuit sa munceasca.
Alondra stai linistita ca Maya ta are acelasi program pe care il avea Maria mea, care se trezea tot timpul la 2 ore zi si noapte nu conta, era ca un ceas, acuma eu ma bucur ca Stefan mananca ziua la 2 ore jumate- 3 ore si noapte la 3 ore jumate, 4 ore poate chiar 5 ore sau uneori mananca si el la 2 ore jumate. asta este fiecare copil e unic, eu vad diferenta intre ai mei. E o dulce pitica cum vorbeste.
Am vazut poze si filmulete cu copii minunati si tare vorbareti.
Maria tare papacios e Albert, cred ca ii era fomica de isi papa asa cu spor manutele, il pupam dulce si pe Andy la fel si sa se faca bine.
Elenaalex va pupam si sa va faceti bine, sunteti frumosi si tare scumpi.
Andymar minunati piticii, se vede cat il iubeste selena pe piticut.
Sper ca nu am uitat nici un piticut care a aparut in poze cu totii sunt minunati.

Coca, multumim tzuc.gif Pupici lui Stefan, la multe lunite occasion.gif
Nu stiu ce sa mai cred cu programul asta, si daca e ok asa, sunt curioasa cat va mai creste luna asta..i-am mai dat si LP cu biberonul cand l-a vrut , dar nu are o regula , max. de 2 ori pe zi si nu mananca decat cate 30 sau, 70 sau 80 ml, deci nu are o regula...sau depinde si de mine cat o las la san wacko.gif nu stiu ce sa-i mai fac..si cu completare seara si tot des se trezeste..doh.gif abia astept sa mai mancam si altceva ca poate ne mai schimbam ritmul..
georgiana79
Buna ziua mamici1
Maria, sa va fie de folos inelul.asteptam poze din cadita.
Alondra, si eu am zis ca astept pana dupa sarbatosi ca sa-i dau suc.
sa vedem cum o sa facem ca Mariuca mea vrea doar tata, bibe nu vrea nici macar cu ceai. eu ii mai dau cand e agitata gripe baby water si ieri de ex, era fff agitata si plangea rau de tot, cred ca am mancat eu ceva ce nu i-a priit ei si i-am dat 2ml de debridat, in rest nimik.
Alondra
QUOTE(georgiana79 @ Dec 19 2011, 03:41 PM) *
Buna ziua mamici1
Maria, sa va fie de folos inelul.asteptam poze din cadita.
Alondra, si eu am zis ca astept pana dupa sarbatosi ca sa-i dau suc.
sa vedem cum o sa facem ca Mariuca mea vrea doar tata, bibe nu vrea nici macar cu ceai. eu ii mai dau cand e agitata gripe baby water si ieri de ex, era fff agitata si plangea rau de tot, cred ca am mancat eu ceva ce nu i-a priit ei si i-am dat 2ml de debridat, in rest nimik.

Si Debridatul si Gripe Water cum i le dai?Cu pipeta?
Ca la a mea ii curgea pe langa mai mult si asa am invatat-o sa le ia in ceai...tot in cate 20 de ml si ala sunt sigura ca il bea de cel putin 3 ori pe zi..
georgiana79
Maria, nu stiu ce se intampla dar nu pot sa vad filmarea cu Albert
georgiana79
poze noi.
progresam.

doi frati cuminti

motata mea

georgiana79
QUOTE(Alondra @ Dec 19 2011, 05:00 PM) *
Si Debridatul si Gripe Water cum i le dai?Cu pipeta?
Ca la a mea ii curgea pe langa mai mult si asa am invatat-o sa le ia in ceai...tot in cate 20 de ml si ala sunt sigura ca il bea de cel putin 3 ori pe zi..

daca bea ceai dai in ceai , a mea nu vrea bibe si asa ma chinui cu seringa , putin cate putin. Dar ti-am zis ii dau la nevoie. daca e putin agitata ii dau gripe baby water, daca e ffff agitata si plange rau atunci ii dau debridat.
la varsta asta , colicii nu mai sunt asa puternici si daca ea plange rau inseamna ca are probleme digestive si ii dau debridat. asa e Mariuca.
Alondra
QUOTE(georgiana79 @ Dec 19 2011, 04:06 PM) *

Bravo mariuca!
Mai mai ce rochitzuca avem!
E o scumpica!

Mai punem si noi niste poze..smile.gif

La "arest" in scoica..




Serioasa lu' mama!


Cu noile jucarii


La venirea din plimbare


Nani nani..acute.gif
Simonik84
Neatza mamici!

Noi am avut o perioada grea, manca din ora in ora si ziua si noaptea, crdeam ca ajung la nebuni...a avut vreo 4 zile asa de am zis ca ii dau lapte praf dar nu am cedat, chiar daca sunt terminata psihic, se pare ca a avut un puseu mai mare si care a fost intradevar piatra de incercare... si eu are credeam ca am scapat...azi noapte a dormit mai bine s-a trezit la 4 ore , apoi la 3 ore....a fost si marait si agitat, dar nimic altceva febra sau alte semne...crdeam ca sunt dintisorii de vina ca se formeaza mugurasii, dar el oricum saliveaza in exces de vre-o luna... sper ca s-a terminat si sa avem si noi sarbatori linistite!

Noi vrem sa plecam din oras lde Craciun, sa mergem la bunici, dar daca nu se potolea anulam toate planurile...asa ca nu o sa mai intram pana dupa Craciun si va urez de pe acum Sabratori linistite alaturi de puii vostri smile.gif

Alondra am vazut pozele, zici ca are 5 luni fetita ta, e o scumpa smile.gif
Alondra
Neata mamici!

QUOTE(Simonik84 @ Dec 20 2011, 08:14 AM) *
Neatza mamici!

Noi am avut o perioada grea, manca din ora in ora si ziua si noaptea, crdeam ca ajung la nebuni...a avut vreo 4 zile asa de am zis ca ii dau lapte praf dar nu am cedat, chiar daca sunt terminata psihic, se pare ca a avut un puseu mai mare si care a fost intradevar piatra de incercare... si eu are credeam ca am scapat...azi noapte a dormit mai bine s-a trezit la 4 ore , apoi la 3 ore....a fost si marait si agitat, dar nimic altceva febra sau alte semne...crdeam ca sunt dintisorii de vina ca se formeaza mugurasii, dar el oricum saliveaza in exces de vre-o luna... sper ca s-a terminat si sa avem si noi sarbatori linistite!

Noi vrem sa plecam din oras lde Craciun, sa mergem la bunici, dar daca nu se potolea anulam toate planurile...asa ca nu o sa mai intram pana dupa Craciun si va urez de pe acum Sabratori linistite alaturi de puii vostri smile.gif

Alondra am vazut pozele, zici ca are 5 luni fetita ta, e o scumpa smile.gif

Woww, asa des papa, asa sa i se fi schimbat programul, radical? Bine ca v-ati revenit yes.gif Cine stie ce-o fi fost...
Va uram si noi Sarbatori linistite si sa aveti parte de tot ce va doriti!
Cati km mergeti cu bebe? Sa ne spui cum reactioneaza la drum...
Si noi ar trebui sa mergem la Pl , dar mie mi se pare cam micuta si cam incomod sa plec cu ea..mai ales ca e iarna, pe drumul lung de vreo 5 ore...Plus de asta imi fac o gramada de griji (ca asa sunt eu wacko.gif ) de cum va fi acolo, cum ii fac baitza, unde o culc, cum se va agita cu schimbarea programului ...wacko.gif Si uite asa zic pas si -l trimit doar pe sot pachet laugh.gif ..astept sa mai creasca ..
Mandra mea nu stiu daca mai pare de 5 luni cum zici tu...luna asta nu prea a mai crescut...
A fost masurata si cantarita luna asta joi la pediatra...avea 6.550 g si 66 de cm ...din pacate nu prea mi-a crescut luna asta, a luat doar 450 de g ... sad.gif dar am fost avertizata ca ea nascandu-se mare, nu o sa mai creasca in acelasi ritm cu ceilalti bebei , asa ca ...ne multumim si asa..doh.gif
Simonik84
Multumim frumos Alondra de urari.

Pai si la noi e prima plecare, cam 100 de km sunt pana la bunici si e drum cu 4 benzi, deci nu prea imi fac griji, in max o ora jumate ajungem. Cat despre acomodare, vede, o sa car jumatete de casa cu mine , dar ce sa facem? decat sa stam singuri de craciun, incercam asa, daca nu ne acomodat , ne-am urcat in masin si plecam biggrin.gif aste e conventia.. pana la urma trebuie scosi in lume smile.gif

Cat despre greutatea mandrei tale, stai linistita, e bine ca nu ma ia asa mult, caci iesea din grafic smile.gif Al meu la 3 luni avea 6700 si 63 de cm, acusi face 4 luni, nu l-am mai cantarit , nici masurat, avem programare la vaccinul de 4 luni pe 5 Ianuarie. Pana atunci nu mai stiu nimic de evolutia lui, dar nu imi fac griji, ca la cat a mancat..... wacko.gif sincer nu stiu ce a fost dar e clar daca a tinut numai 4 zile a fost puseu , caci nu are cum sa fie laptele mai slab 4 zile si brusc sa-si revina, caci alimentatia mea a fost aceeasi...slava domnului ca s-a terminat, am dormit si eu 7 ore smile.gif

maria26
fetelor eu plecam cu andy de doua ori pe saptamana la bucuresti cand era asa micutz...bebelusii dorm in masina.. doar sa aveti grija sa-i schimbati inainte sa iesiti din masina... sa nu fie transpirati smile.gif
eu am fost la dentist aseara.. in sfarsit... am avut curaj biggrin.gif .... dar m-a luat somnul abia la 2 noaptea... oare anestezia aia contine ceva sau o fi fost de la incordare? sunt obosita rau si azi ma duc iar.. imi pare rau ca trebuie sa arunc primul lapte si sa-i dau praf,... aseara Albert l-a mancat asa intr-o silaaaa...
maria26
QUOTE(georgiana79 @ Dec 19 2011, 06:00 PM) *
Maria, nu stiu ce se intampla dar nu pot sa vad filmarea cu Albert


uite si aici http://www.facebook.com/video/video.php?v=209747289108237
adina0885
QUOTE(Alondra @ Dec 20 2011, 04:00 AM) *
Neata mamici!
Woww, asa des papa, asa sa i se fi schimbat programul, radical? Bine ca v-ati revenit yes.gif Cine stie ce-o fi fost...
Va uram si noi Sarbatori linistite si sa aveti parte de tot ce va doriti!
Cati km mergeti cu bebe? Sa ne spui cum reactioneaza la drum...
Si noi ar trebui sa mergem la Pl , dar mie mi se pare cam micuta si cam incomod sa plec cu ea..mai ales ca e iarna, pe drumul lung de vreo 5 ore...Plus de asta imi fac o gramada de griji (ca asa sunt eu wacko.gif ) de cum va fi acolo, cum ii fac baitza, unde o culc, cum se va agita cu schimbarea programului ...wacko.gif Si uite asa zic pas si -l trimit doar pe sot pachet laugh.gif ..astept sa mai creasca ..
Mandra mea nu stiu daca mai pare de 5 luni cum zici tu...luna asta nu prea a mai crescut...
A fost masurata si cantarita luna asta pjoi la pediatra...avea 6.550 g si 66 de cm ...din pacate nu prea mi-a crescut luna asta, a luat doar 450 de g ... sad.gif dar am fost avertizata ca ea nascandu-se mare, nu o sa mai creasca in acelasi ritm cu ceilalti bebei , asa ca ...ne multumim si asa..doh.gif


Buna Alondra,
Am vazut pozele, este o scumpa si se pare ca ii place in scoica:D
Noi am fost ieri la dna dr Ana Culcer ca sa o vada pe Irisuca sa-mi spuna parerea dansei si daca este ok fetita...si spre surprinderea mea m-a certat de m-a omorat ca este prea grasa (6kg300gr) si ca are greutatea unui copil de 5 luni. Acum vad ca si a ta este destul de grasuta, eu trebuie neaparat sa i fac program si sa manance din 3 in 3 ore ca altfel ii plesneste burtica la cat este de umflata...ne-a dat sa luam biotics sau protectis...stii ceva ce cele 2 siroupri? care este mai bun?
Si mi-a mai spus ca am o ciuperca pe san si sa ma dau cu glicerina si nistatin. Habar nu am de unde s-a facut ciuperca asta pt ca m a intrebat daca am luat antibiotice in timpul sarcinii si nu am luat....In rest a zis ca este un copil sanatos si sa ne vedem dupa sarbatori sperand ca o sa avem un program bibne stabilit si nu mai suntem un pepenas biggrin.gif
adina0885
QUOTE(maria26 @ Dec 20 2011, 07:30 AM) *

ha ha ha ce simpatic eee liwlol.gif si tot cu mainile in gura ca si Irisuca mea liwlol.gif)
adina0885
oFloare1.gif Buna seara mamici si pitici,
Am o intrebare la voi....bebeii vostrii au "ciupitura de barza" sau "sarutul ingerilor"? Eu am descoperit ca irisuca mea are "ciupitura de barza"...stiti ceva detalii despre aceste 2 lucruri? Am inteles ca nu este nmk rau doar ca sunt insemnati, cica ciupitura de barza este la ceafa cu avem noi si sarutul ingerilor pe pleoape sau pe nasuc.
O seara linistita alaturi de bebei
Alondra
QUOTE(Simonik84 @ Dec 20 2011, 09:27 AM) *
Multumim frumos Alondra de urari.

Pai si la noi e prima plecare, cam 100 de km sunt pana la bunici si e drum cu 4 benzi, deci nu prea imi fac griji, in max o ora jumate ajungem. Cat despre acomodare, vede, o sa car jumatete de casa cu mine , dar ce sa facem? decat sa stam singuri de craciun, incercam asa, daca nu ne acomodat , ne-am urcat in masin si plecam biggrin.gif aste e conventia.. pana la urma trebuie scosi in lume smile.gif

Cat despre greutatea mandrei tale, stai linistita, e bine ca nu ma ia asa mult, caci iesea din grafic smile.gif Al meu la 3 luni avea 6700 si 63 de cm, acusi face 4 luni, nu l-am mai cantarit , nici masurat, avem programare la vaccinul de 4 luni pe 5 Ianuarie. Pana atunci nu mai stiu nimic de evolutia lui, dar nu imi fac griji, ca la cat a mancat..... wacko.gif sincer nu stiu ce a fost dar e clar daca a tinut numai 4 zile a fost puseu , caci nu are cum sa fie laptele mai slab 4 zile si brusc sa-si revina, caci alimentatia mea a fost aceeasi...slava domnului ca s-a terminat, am dormit si eu 7 ore smile.gif


Probabil a fost puseu de crestere cum spui..
Pai voi stateati f bine la 3 luni, bravo!
Maya mea e lunga dar nu e grasuna deloc...sad.gif
QUOTE(maria26 @ Dec 20 2011, 12:29 PM) *
fetelor eu plecam cu andy de doua ori pe saptamana la bucuresti cand era asa micutz...bebelusii dorm in masina.. doar sa aveti grija sa-i schimbati inainte sa iesiti din masina... sa nu fie transpirati smile.gif
eu am fost la dentist aseara.. in sfarsit... am avut curaj biggrin.gif .... dar m-a luat somnul abia la 2 noaptea... oare anestezia aia contine ceva sau o fi fost de la incordare? sunt obosita rau si azi ma duc iar.. imi pare rau ca trebuie sa arunc primul lapte si sa-i dau praf,... aseara Albert l-a mancat asa intr-o silaaaa...

Adica cum, dupa anestezie nu e voie sa alaptezi?


QUOTE(adina0885 @ Dec 20 2011, 07:16 PM) *
Buna Alondra,
Am vazut pozele, este o scumpa si se pare ca ii place in scoica:D
Noi am fost ieri la dna dr Ana Culcer ca sa o vada pe Irisuca sa-mi spuna parerea dansei si daca este ok fetita...si spre surprinderea mea m-a certat de m-a omorat ca este prea grasa (6kg300gr) si ca are greutatea unui copil de 5 luni. Acum vad ca si a ta este destul de grasuta, eu trebuie neaparat sa i fac program si sa manance din 3 in 3 ore ca altfel ii plesneste burtica la cat este de umflata...ne-a dat sa luam biotics sau protectis...stii ceva ce cele 2 siroupri? care este mai bun?
Si mi-a mai spus ca am o ciuperca pe san si sa ma dau cu glicerina si nistatin. Habar nu am de unde s-a facut ciuperca asta pt ca m a intrebat daca am luat antibiotice in timpul sarcinii si nu am luat....In rest a zis ca este un copil sanatos si sa ne vedem dupa sarbatori sperand ca o sa avem un program bibne stabilit si nu mai suntem un pepenas biggrin.gif


Am mai auzit de dr asta e cea cu Igienolul?
E cunoscuta in oras?
Mie mi se pare ca toti copiii sunt acum mai maricei decat inainte vreme..asa ca si pitica ta are greutatea normala pt varsta ei , apropo, nu ne-ai mai pus poze cu ea demult tongue.gif
QUOTE(adina0885 @ Dec 20 2011, 07:20 PM) *
ha ha ha ce simpatic eee liwlol.gif si tot cu mainile in gura ca si Irisuca mea liwlol.gif)

Asa si ea ?
Apropo de asta, si Maya e tot cu mainile in gura aproape tot timpul, voi e credeti asta e semn ca -i e foame, cum zic multi?! huh.gif
Eu nu am auzit de cele 2 denumiri...sunt pete rosiatice, semne din nastere? Stiu ca asa ceva are nepotelul meu de 5 ani, dar pe frunte..unsure.gif
maria26
QUOTE(adina0885 @ Dec 20 2011, 09:16 PM) *
Buna Alondra,
Am vazut pozele, este o scumpa si se pare ca ii place in scoica:D
Noi am fost ieri la dna dr Ana Culcer ca sa o vada pe Irisuca sa-mi spuna parerea dansei si daca este ok fetita...si spre surprinderea mea m-a certat de m-a omorat ca este prea grasa (6kg300gr) si ca are greutatea unui copil de 5 luni. Acum vad ca si a ta este destul de grasuta, eu trebuie neaparat sa i fac program si sa manance din 3 in 3 ore ca altfel ii plesneste burtica la cat este de umflata...ne-a dat sa luam biotics sau protectis...stii ceva ce cele 2 siroupri? care este mai bun?
Si mi-a mai spus ca am o ciuperca pe san si sa ma dau cu glicerina si nistatin. Habar nu am de unde s-a facut ciuperca asta pt ca m a intrebat daca am luat antibiotice in timpul sarcinii si nu am luat....In rest a zis ca este un copil sanatos si sa ne vedem dupa sarbatori sperand ca o sa avem un program bibne stabilit si nu mai suntem un pepenas biggrin.gif


grasa? pai si ce sa faci? sa o lasi nemancata? noi ne apropiem de 7 kg.. ii dau san si papa la 3 pre.. iar noaptea doarme destul de mult fara sa pape.. e adevarat ca e inaltutz si nu pare gras, dar totusi... asa a fost si ANdy... eu stiu ca e problema cand nu ia suficient in greutate... ai sa vezi ca dua 6 luni cand incepe sa se miste mai mult nu va mai lua in greutate asa mult..

QUOTE(adina0885 @ Dec 20 2011, 09:20 PM) *
ha ha ha ce simpatic eee liwlol.gif si tot cu mainile in gura ca si Irisuca mea liwlol.gif)


da.... asa ii place lui.. scuipa suzeta si isi suge manutele liwlol.gif

QUOTE(adina0885 @ Dec 20 2011, 10:04 PM) *
oFloare1.gif Buna seara mamici si pitici,
Am o intrebare la voi....bebeii vostrii au "ciupitura de barza" sau "sarutul ingerilor"? Eu am descoperit ca irisuca mea are "ciupitura de barza"...stiti ceva detalii despre aceste 2 lucruri? Am inteles ca nu este nmk rau doar ca sunt insemnati, cica ciupitura de barza este la ceafa cu avem noi si sarutul ingerilor pe pleoape sau pe nasuc.
O seara linistita alaturi de bebei


se numeste hemangiom si reprezinta vase de sange nematurizate... eu l-am avut pe Andy plin pe fatza.. am avut si eu tot pe fata si imi apar, dar vag la temperaturi extreme smile.gif ... trec de la sine in primele luni de viatza.. sfatul meu este sa o speli cu taratze ca sa se curetze mai repede... eu la ambii copii am fiert taratze in apa de baie in primele 2 luni.. asa frumoasa se face pielea...
i
QUOTE(Alondra @ Dec 20 2011, 11:01 PM) *
Probabil a fost puseu de crestere cum spui..
Pai voi stateati f bine la 3 luni, bravo!
Maya mea e lunga dar nu e grasuna deloc...sad.gif

Adica cum, dupa anestezie nu e voie sa alaptezi?
Am mai auzit de dr asta e cea cu Igienolul?
E cunoscuta in oras?
Mie mi se pare ca toti copiii sunt acum mai maricei decat inainte vreme..asa ca si pitica ta are greutatea normala pt varsta ei , apropo, nu ne-ai mai pus poze cu ea demult tongue.gif

Asa si ea ?
Apropo de asta, si Maya e tot cu mainile in gura aproape tot timpul, voi e credeti asta e semn ca -i e foame, cum zic multi?! huh.gif
Eu nu am auzit de cele 2 denumiri...sunt pete rosiatice, semne din nastere? Stiu ca asa ceva are nepotelul meu de 5 ani, dar pe frunte..unsure.gif


nu e voie sa alaptezi dupa anestezie.. mi-a zis si dr si citisem si pe net,,. asa necaz imi e cand arunc laptele , dar nu am ce face...
nu le e neaparat foame cand baga manutele in gurita... in filmuletz albert tocmai terminase de apat.. asa le lace los sa suga biggrin.gif
elenaalex
buna dimineata!

noi suntem un pic mai bine, duminica am cerut parerea unui alt medic despre bronsita noatra. se pare ca tramanetul a fost bun, ne-a recomnadat in schimb multe spalaturi nazale, ceva picaturi si aerosoli de 3 ori pe zi.
a inceput sa pape mai bine, doar o idee.cam fortat dar fara seringa. mi-a spus dr ca daca dupa tratament mananca tot fortat, ar tb sa-i fac niste investigatii sa vad ce e.
are acum cca 5.3kg si vad ca s-a mai si lungit rolleyes.gif cred ca suntem pe drumul cel bun.
intrba cinava despre protectis, am luat si noi si dr de fam ne-a recomandat in continuare, ele sunt pt . echilibrul florei intestinale, ajutand organismul sa lupte impotriva bacteriilor patogene. Are eficacitate demonstrata in numeroase studii clinice, fiind considerat un probiotic superior in clasa sa. e cam scump si are doar 5 ml.
ar tb sa-i dau in continuare , dar daca pun in balanta eubiotic, cred ca merita protectis-ul.
nu stiu ce sa zic....acum teo e constipat, n-a mai iesit afara de cateva zile. i-am pus supozitor cu glicerina aseara si nimik pana acum. ce sa fac?

astazi e serbarea lui Cosmin, asa ca ma pregatesc sufleteste, am niste emotii, prima serbare a baietelului meu anima1.gif , sper sa nu plang de emotii. o sa0i fac poze.

va pupik si va doresc o zi frumoasa. a place zapada, mie daaaa si ma bucur enorm de mult sa vad ca afara inca ninge, chiar daca s-a asternut f putin.
numai bine!
maria26
QUOTE(elenaalex @ Dec 21 2011, 11:38 AM) *
buna dimineata!

noi suntem un pic mai bine, duminica am cerut parerea unui alt medic despre bronsita noatra. se pare ca tramanetul a fost bun, ne-a recomnadat in schimb multe spalaturi nazale, ceva picaturi si aerosoli de 3 ori pe zi.
a inceput sa pape mai bine, doar o idee.cam fortat dar fara seringa. mi-a spus dr ca daca dupa tratament mananca tot fortat, ar tb sa-i fac niste investigatii sa vad ce e.
are acum cca 5.3kg si vad ca s-a mai si lungit rolleyes.gif cred ca suntem pe drumul cel bun.
intrba cinava despre protectis, am luat si noi si dr de fam ne-a recomandat in continuare, ele sunt pt . echilibrul florei intestinale, ajutand organismul sa lupte impotriva bacteriilor patogene. Are eficacitate demonstrata in numeroase studii clinice, fiind considerat un probiotic superior in clasa sa. e cam scump si are doar 5 ml.
ar tb sa-i dau in continuare , dar daca pun in balanta eubiotic, cred ca merita protectis-ul.
nu stiu ce sa zic....acum teo e constipat, n-a mai iesit afara de cateva zile. i-am pus supozitor cu glicerina aseara si nimik pana acum. ce sa fac?

astazi e serbarea lui Cosmin, asa ca ma pregatesc sufleteste, am niste emotii, prima serbare a baietelului meu anima1.gif , sper sa nu plang de emotii. o sa0i fac poze.

va pupik si va doresc o zi frumoasa. a place zapada, mie daaaa si ma bucur enorm de mult sa vad ca afara inca ninge, chiar daca s-a asternut f putin.
numai bine!


si aici ninge si s-a depus putin smile.gif
va tin pumnii la serbare smile.gif .. sunt convinsa ca va fi foarte frumos smile.gif
ma bucur ca sunteti mai bine... cu ce ii faci aerosoli?
tot lapte praf ii dai? sa stii ca albert abia papa 60 ml la o masa si in sila daca ii dau praf.. i-am dat acum cu dentistul doua mese... poate ca nu-i place...
elenaalex
multumesc!
aerosoli ii fac cu flixotide 0.5ml/2mg+1-2ml ser fiziologic de 2ori pe zi, in rest spalaturi cu ser si am niste pic colargol de pus in nas 1pic de 3 pe zi timp de 7 zile.
vibrocil cate 1 pic /3zi
i-am dat lapte praf doar 2 biberoane, ca mi s-a cam dus lapticul.
am vazut ca el papa bine 90-100ml in somn.
acum mi-a papat 50 si acum facem pauza cateva minute apoi reluam masa.
tb sa pape cca 750ml pe zi, adik in 24 ore.
preponderent ia lapte de la mine. evident ca m-a certat ca-i amestec lapte praf cu lapte de mama. SA NU FACETI ASA CEVA. poate de aceea il si doare burtica si acum imi refuza laptele.
astept, sper doar sa fie bine.
ce-ai patit? te doare maseaua?
elenaalex
fac o corectie e flixotide de 0.5mg/2ml. suspensie de inhalat
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.