Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Septembrie 2011!
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2011
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152
elenaalex
ne-am pus acelasi ticker, acum am vazut, semn ca va fi fetita???? partners.gif
Alondra
Buna seara burtici! gravida.gif
QUOTE(maria26 @ Feb 18 2011, 08:56 AM) *
ce fac burticile mele dragi astazi? hug.gif


Ufff, eu m-am simtit mai binisor azi, dupa ce am hranit ratele si azi noapte si azi dimineata, dar macar a fost ok pe timpul zilei...
QUOTE(larysimi @ Feb 18 2011, 12:13 PM) *
Buna dimineata burticilor!
Alondra multumeste Domnului ca esti sanatoasa si bebele tau e sanatos.Starile tale sunt normale pt. o graviduta .Eu as fi preferat de o mie de ori sa am greturi in fiecare zi decat sa fiu bolnava.Apropo va pot scrie acum pt. ca sunt in concediul medical,sincer meas fi dorit sa fiu acum la munca decit acasa si bolnava .Sunt moarta de frica ca starea mea va afecta bebele.Ma rog nonstop la Bunul Dumnezeu sa-l ajute pe bebele meu sa cresca mare la mami in burtica si sa se nasca sanatos.De 2 nopti nu reusesc sa dorm.Sunt frinta.De aseara am inceput sa fac febra in jur de 38.Am inceput sa beau si paracetamol in speranta ca imi va scadea febra.Dupa mine e apa de ploaie.Ma simpt mai bn pt. citva timp daca maninc o potocala -doua.Probabil din cauza vitaminei C.Asa ca ma chinui sa maninc cit mai multe zi si noapte din pacate pt ca nu reusesc sa adorm.
Maria tratamentul pe care il fac acum este:-
de 3 Ori pe zi 5 ml de sirop de tuse PROSPAN
-dimineata si seara cite un Oscillococcinum
-de 4 ori pe zi BIOPAROX pt git,este un fel de inhalator si de 4 ori pe zi pulverizez cite un puf in git.
Sper din tot sufletul sa fie bun tratamentul.Pina acum nu e nici o imbunatatire dimpotriva e mai rau ,nu reusesc sa scap de febra.Scade pt citva timp 2-3 liniute iar apoi iar urca la 38


Asa e, e rau sa fii bolnav, eu zic sa ai rabdare, sigur cu tratamentul dat o sa-ti revii, e bine ca esti in concediu, sa stai la patuc sa ai grija de tine..sanatate multa si sa auzim de bine data viitoare cand intrii!
Si da, daca iei vitamine si eu zic ca nu are de ce sa afecteze bb.gif ca el se hraneste din rezervele tale!
QUOTE(ANDAP @ Feb 18 2011, 12:32 PM) *
Buna tuturor.
Eu sunt mamica de octombrie si pentru ca e prima data cand mi se intampla acest lucru mirific sunt debusolata tare.
Sunt din Brasov. Rog mamicile de septembrie din Brasov sa ma ajute cu un sfat ref la medicul ales de ele. Om cu buna credinta am sunat si eu azi sa imi fac programare la medicul Anastasiu si Cristescu si la CMU si la EVA si am ramas perplexa cand mi s-a spus ca prima programare disponibila e in aprilie. Cum sa stau eu fara nici un control pana atunci?

Nasa mea ( mamica de vreo 6 luni ) tot incearca sa imi explice ca nu am de ce sa imi fac probleme ca imi da ia toate analizele pe care sa mi le fac si sa ma duc sa le fac..ca oricum nu are ce sa imi faca pana acum. Dar...nu pot ...sa stau fara medic...Azi nu am mai fost buna de nimic cand am aflat imposibilitatea de a te programa intr-un timp rezonabil la un medic bun.

Pls...help...orice info e bine venita.

Bun venit si la noi AndaP oFloare.gif si felicitari pt sarcina! gravida.gif eusa_clap.gif
Din pacate o singura burticuta avem aici la noi din Bv si nici ea nu prea isi gasea medic in oras..e vorba de Hanuk, insa de cateva zile nu a mai intrat nici ea sa ne spuna ce a mai facut....ea din pacate se simtea cam rau, cu varsat si de 30 de ori pe zi ohmy.gif si cred ca mers pana la urma la spital, sper eu sa-i faca niste perfuzii si sa-si revina, saracuta..
Dar nu te ingrijora, sigur o sa gasesti un dr. cu care sa te intelegi..macar un eco ai facut ?

QUOTE(maria26 @ Feb 18 2011, 01:43 PM) *
alondra unde esti?

Off, azi n-am apucat decat sa va citesc putin dimineata ca apoi am plecat...am avut o zi buna si am profitat, fara greturi non stop! doh.gif
partners.gif

QUOTE(elenaalex @ Feb 18 2011, 04:11 PM) *
vroiam sa va dau si voua vestea, acum cred ca se vede din tickerul pe care tocmai l-am afisat. voi fi si eu mamica iar, dar iar de octombrie partners.gif
cum te simti. am vazut ca alondra are greturi si multe altele, dar tu fiind cea mai apropiata ca perioada eram curioasa. nu am timp sa ma uit in urma

Felicitari si sarcina usoara!
Cred ca esti a doua mamica de mamici de oct. 2008 insarcinata a doua oara, mai era Coca, nu ? smile.gif Dar ea nu a venit deloc pe la noi ..sad.gif
AlyDanciuc
Buna tuturor!! Ma numesc Alia, sunt si eu o viitoare mamica de septembrie 2011. Sunt la prima sarcina si am mari emotii pentru ce va fi in viitor. Sunt insarcinata in 9 saptamani si 3 zile si sunt mai norocoasa decat unele dintre voi smile.gif. Nu am vomitat deloc pe parcursul acestor saptamani, doar greturi si ma simteam ff balonata. Va doresc sarcina usoara si sa ne ajute Dumnezeu in toate. Va multumesc ca ma primiti printre voi!!!
maria26
QUOTE(elenaalex @ Feb 18 2011, 06:19 PM) *
multumesc! ma bucur sa ma alatur voua!!! tzuc.gif
nici la prima nu am avut.
dar tie cand ti-au aparut greturile? la cate saptamani?
citeam undeva ca daca bei f multa apa, reduci din starea de greata. acum depinde si de organism. eu una sunt o gasca din nastere.


la 7 saptamani mi-au aparut greturile si sunt deja pe trecute trandafir.gif
sa stii ca eu beau foarte multa apa.. cam 3-4 litri pe zi.. degeaba...

QUOTE(Alondra @ Feb 18 2011, 08:33 PM) *
Buna seara burtici! gravida.gif
Ufff, eu m-am simtit mai binisor azi, dupa ce am hranit ratele si azi noapte si azi dimineata, dar macar a fost ok pe timpul zilei...
Asa e, e rau sa fii bolnav, eu zic sa ai rabdare, sigur cu tratamentul dat o sa-ti revii, e bine ca esti in concediu, sa stai la patuc sa ai grija de tine..sanatate multa si sa auzim de bine data viitoare cand intrii!
Si da, daca iei vitamine si eu zic ca nu are de ce sa afecteze bb.gif ca el se hraneste din rezervele tale!

Bun venit si la noi AndaP oFloare.gif si felicitari pt sarcina! gravida.gif eusa_clap.gif
Din pacate o singura burticuta avem aici la noi din Bv si nici ea nu prea isi gasea medic in oras..e vorba de Hanuk, insa de cateva zile nu a mai intrat nici ea sa ne spuna ce a mai facut....ea din pacate se simtea cam rau, cu varsat si de 30 de ori pe zi ohmy.gif si cred ca mers pana la urma la spital, sper eu sa-i faca niste perfuzii si sa-si revina, saracuta..
Dar nu te ingrijora, sigur o sa gasesti un dr. cu care sa te intelegi..macar un eco ai facut ?
Off, azi n-am apucat decat sa va citesc putin dimineata ca apoi am plecat...am avut o zi buna si am profitat, fara greturi non stop! doh.gif
partners.gif
Felicitari si sarcina usoara!
Cred ca esti a doua mamica de mamici de oct. 2008 insarcinata a doua oara, mai era Coca, nu ? smile.gif Dar ea nu a venit deloc pe la noi ..sad.gif



ma bucur ca esti bine... imi era teama.. te stiam zi de zi aici hug.gif
hanuk s-a dus la spital sau doar banuiesti?

QUOTE(AlyDanciuc @ Feb 18 2011, 10:25 PM) *
Buna tuturor!! Ma numesc Alia, sunt si eu o viitoare mamica de septembrie 2011. Sunt la prima sarcina si am mari emotii pentru ce va fi in viitor. Sunt insarcinata in 9 saptamani si 3 zile si sunt mai norocoasa decat unele dintre voi smile.gif. Nu am vomitat deloc pe parcursul acestor saptamani, doar greturi si ma simteam ff balonata. Va doresc sarcina usoara si sa ne ajute Dumnezeu in toate. Va multumesc ca ma primiti printre voi!!!


bine ai venit.. se pare ca ai sarcina de aceeasi varsta cu a mea... dpn 20 septembrie? hug.gif
sa ai sarcina usoara si bebe sanatos trandafir.gif
Alondra
QUOTE(AlyDanciuc @ Feb 18 2011, 08:25 PM) *
Buna tuturor!! Ma numesc Alia, sunt si eu o viitoare mamica de septembrie 2011. Sunt la prima sarcina si am mari emotii pentru ce va fi in viitor. Sunt insarcinata in 9 saptamani si 3 zile si sunt mai norocoasa decat unele dintre voi smile.gif. Nu am vomitat deloc pe parcursul acestor saptamani, doar greturi si ma simteam ff balonata. Va doresc sarcina usoara si sa ne ajute Dumnezeu in toate. Va multumesc ca ma primiti printre voi!!!


Bun venit! oFloare.gif Sarcina usoara sa ai!
Esti o fericita ca nu ai vomitat, ca e tare nasol...
Te mai asteptam la discutii! Cand ai DPN?

QUOTE(maria26 @ Feb 18 2011, 08:45 PM) *
la 7 saptamani mi-au aparut greturile si sunt deja pe trecute trandafir.gif
sa stii ca eu beau foarte multa apa.. cam 3-4 litri pe zi.. degeaba...
ma bucur ca esti bine... imi era teama.. te stiam zi de zi aici hug.gif
hanuk s-a dus la spital sau doar banuiesti?
bine ai venit.. se pare ca ai sarcina de aceeasi varsta cu a mea... dpn 20 septembrie? hug.gif
sa ai sarcina usoara si bebe sanatos trandafir.gif

OO, nu scapati asa usor de mine biggrin.gif ca de forumit nu ma las, veci,mai ales acum cu bb.gif gravida.gif smile.gif
De Hanuk, banuiesc doar, si ma rog, sa fie bine pray.gif si sa fi mers la spital sa o ajute doctorii cu ceva, ca prea era slabita saraca de la atata vomitat...nu am mai vazut-o pe forum de sapt. trecuta, de-asta sper sa fie bine!
Luka
In revista "Formula As" , aparuta azi (nr.957),se discuta despre greata si despre "greturile sarcinii", unele lucruri le stiti si am citit ca le si aplicati dar poate va ajuta cu lucruri noi, sau nestiute ...... se poate si online dar nu este actualizat la zi site-ul .
La toate va doresc numai bine si va urmaresc cu mult drag ! hug.gif


Alondra
QUOTE(Luka @ Feb 18 2011, 09:11 PM) *
In revista "Formula As" , aparuta azi (nr.957),se discuta despre greata si despre "greturile sarcinii", unele lucruri le stiti si am citit ca le si aplicati dar poate va ajuta cu lucruri noi, sau nestiute ...... se poate si online dar nu este actualizat la zi site-ul .
La toate va doresc numai bine si va urmaresc cu mult drag ! hug.gif

Luka, ce mai faci?Doamne, ieri ma gandeam la tine, nu stiu daca ma crezi...yes.gif
Multumim pt sfat!
Tu ce mai faci, vine bb.gif ?
tzuc.gif
Luka
QUOTE(Alondra @ Feb 18 2011, 11:17 PM) *
Luka, ce mai faci?Doamne, ieri ma gandeam la tine, nu stiu daca ma crezi... yes.gif
Multumim pt sfat!
Tu ce mai faci, vine bb.gif ?
tzuc.gif



Te cred ! floare2.gif Eu te tot citesc si te-am pomenit sambata trecuta cand am trecut prin Sibiu ....
Eu fac ...... bine !
Eu nu prea am vorbit de mine .... a fost dar doar un vis frumos de aproape 12 saptamani crybaby.gif .... o luam de la cap .....
Alondra
QUOTE(Luka @ Feb 18 2011, 09:28 PM) *
Te cred ! floare2.gif Eu te tot citesc si te-am pomenit sambata trecuta cand am trecut prin Sibiu ....
Eu fac ...... bine !
Eu nu prea am vorbit de mine .... a fost dar doar un vis frumos de aproape 12 saptamani crybaby.gif .... o luam de la cap .....

Offf ma sperii....pai cum, cand asta? crybaby.gif oFloare1.gif Imi pare rau, nu-ti face bine sa vorbesti cu noi aici? oFloare1.gif
Luka
QUOTE(Alondra @ Feb 19 2011, 12:46 AM) *
Offf ma sperii....pai cum, cand asta? crybaby.gif oFloare1.gif Imi pare rau, nu-ti face bine sa vorbesti cu noi aici? oFloare1.gif



Nu trebuie sa te sperii.... la tine e bine !
Pe 11 ian s-a intamplat chiar cand se implineau 12 saptamani ... a fost un avort spontan ,Dumnezeu stie mai bine !
Sunt genul care se simte mai bine cand isi "linge"ranile singura (ajutata enorm de mult de sot !)iar cand ma reechilibrez,oarecum,pot sa vorbesc .....
Sunt offtopic.gif , scuze !
Va pup ! partners.gif
Alondra
Buna dimineata burtici! gravida.gif
Sper sa aveti o zi buna!

Eu inca n-am hranit ratele...dar cine stie....azi noapte m-am sculat pe la 1 sa le dau de mancare....nervi.gif

QUOTE(Luka @ Feb 18 2011, 11:19 PM) *
Nu trebuie sa te sperii.... la tine e bine !
Pe 11 ian s-a intamplat chiar cand se implineau 12 saptamani ... a fost un avort spontan ,Dumnezeu stie mai bine !
Sunt genul care se simte mai bine cand isi "linge"ranile singura (ajutata enorm de mult de sot !)iar cand ma reechilibrez,oarecum,pot sa vorbesc .....
Sunt offtopic.gif , scuze !
Va pup ! partners.gif

Off, nu stiu ce sa mai zic....Dzeu sa te intareasca! oFloare1.gif hug.gif

elenaalex
buna dimineata! eu va salut de la job oFloare1.gif , stau pana la ora 13 si apoi acasa.
asa e alondra sunt a doua mamica de octombrie 2008 care e la al doilea bebe, dupa coca.

nici eu n-am mai vazut-o pe coca de ceva vreme, practic dupa ce a anuntat parca n-a mai intrat.

momentan sunt bine, fara greturi, in schimb f balonata....ma dispera, zici ca am deja bebe de cateva luni wife.gif .

voi simtiti ceva legat de sexul copilului? eu simt ca si la primul, ca este baiat. desi acum parca as vrea sa fie fetita....vedem la final ce si cum va fi biggrin.gif .

la cate saptamani ati fost la dr. sa va confirme sarcina?

luka imi pare tare rau, multa putere sa treci peste tot! hug.gif trandafir.gif

va pupik si va doresc we placut si linistit! fara rate!!!!
maria26
neatza cafea.gif
eu sunt mai bine dpdv al greturilor.. si sunt in "vacanta".. Andy e la ai mei... dar imi e asa dor de el ca imi vine sa plec acum sa-l iau wacko.gif

QUOTE(Luka @ Feb 19 2011, 01:19 AM) *
Nu trebuie sa te sperii.... la tine e bine !
Pe 11 ian s-a intamplat chiar cand se implineau 12 saptamani ... a fost un avort spontan ,Dumnezeu stie mai bine !
Sunt genul care se simte mai bine cand isi "linge"ranile singura (ajutata enorm de mult de sot !)iar cand ma reechilibrez,oarecum,pot sa vorbesc .....
Sunt offtopic.gif , scuze !
Va pup ! partners.gif


imi pare tare rau.. dar.. cum zici si tu.. Dumnezeu stie mai bine... o sa vina in curand bebe hug.gif
QUOTE(Alondra @ Feb 19 2011, 11:59 AM) *
Buna dimineata burtici! gravida.gif
Sper sa aveti o zi buna!

Eu inca n-am hranit ratele...dar cine stie....azi noapte m-am sculat pe la 1 sa le dau de mancare....nervi.gif
Off, nu stiu ce sa mai zic....Dzeu sa te intareasca! oFloare1.gif hug.gif


hai ca poate scapi si tu de greturile astea.. pe mine a inceput sa ma doara burta daca ma ridic brusc.. asa ca trebuie sa o las mai usor si cu treburile... deja incepe sa se vada.. mi s-a ingrosat talia.. de sani nu mai zic.. parca am silicoane liwlol.gif

QUOTE(elenaalex @ Feb 19 2011, 12:33 PM) *
buna dimineata! eu va salut de la job oFloare1.gif , stau pana la ora 13 si apoi acasa.
asa e alondra sunt a doua mamica de octombrie 2008 care e la al doilea bebe, dupa coca.

nici eu n-am mai vazut-o pe coca de ceva vreme, practic dupa ce a anuntat parca n-a mai intrat.

momentan sunt bine, fara greturi, in schimb f balonata....ma dispera, zici ca am deja bebe de cateva luni wife.gif .

voi simtiti ceva legat de sexul copilului? eu simt ca si la primul, ca este baiat. desi acum parca as vrea sa fie fetita....vedem la final ce si cum va fi biggrin.gif .

la cate saptamani ati fost la dr. sa va confirme sarcina?

luka imi pare tare rau, multa putere sa treci peste tot! hug.gif trandafir.gif

va pupik si va doresc we placut si linistit! fara rate!!!!


eu am fost la 5 saptamani si s-a vazut doar sacul..
elenaalex
QUOTE(maria26 @ Feb 19 2011, 12:48 PM) *
de sani nu mai zic.. parca am silicoane liwlol.gif

eu am fost la 5 saptamani si s-a vazut doar sacul..


buna,
deja!!! si eu la fel, am niste silicoane de invidiat biggrin.gif
iei vitamine? ai anuntat la servici?
maria26
QUOTE(elenaalex @ Feb 19 2011, 12:53 PM) *
buna,
deja!!! si eu la fel, am niste silicoane de invidiat biggrin.gif
iei vitamine? ai anuntat la servici?


da.. iau elevit... dar sfatul meu este sa astepti sa-ti dea medicul oFloare1.gif
am anuntat le serviciu de curand..au reactionat bine, dar am vazut ca incep sa se agite apele... ma intreaba zi de zi and am de gand sa ma intorc nervi.gif nu mai stiu cum sa le explic ca mai am 7 luni pana nasc.. nu stiu nici cum o sa decurga sarcina, dar apoi sa stiu cum va fi dupa nastere...
elenaalex
QUOTE(maria26 @ Feb 19 2011, 01:01 PM) *
da.. iau elevit... dar sfatul meu este sa astepti sa-ti dea medicul oFloare1.gif
am anuntat le serviciu de curand..au reactionat bine, dar am vazut ca incep sa se agite apele... ma intreaba zi de zi and am de gand sa ma intorc nervi.gif nu mai stiu cum sa le explic ca mai am 7 luni pana nasc.. nu stiu nici cum o sa decurga sarcina, dar apoi sa stiu cum va fi dupa nastere...



si eu am fost nevoita sa anunt. chiar vroiau sa ma mute la fostul meu loc de munca, ca una din colege e insarcinata in 2 luni si atunci m-am vazut nevoita sa le spun si de mine biggrin.gif . si la mine la fel au inceput cu intrrebari, cat am de gand sa stau acas cu copilul si cand raman in concediu, dar vb ta mult prea devreme. dna mea sefa oricum e foarte ciudata biggrin.gif are ea pe cineva si de ceva vreme incearca sa-i gaseasca un loc si-i cam punem piedici:)
elenaalex
andy a inteles ca vine barza?
cum e la gradi?
maria26
QUOTE(elenaalex @ Feb 19 2011, 01:33 PM) *
andy a inteles ca vine barza?
cum e la gradi?


inca nu.. e la cresa, nu la gradi..e inca micut. va intelege in curand... i-am spus ceva, dar vag... peste o luna va veni si momentul sa-i explic pe indelete cand ii voi arata si burtica si ii voi spune ca e un bebe acolo.. mi-e ca-l zapacesc nestiid ce e... cand voi stii cu siguranta ca e fata sau baiat va fi mult mai usor trandafir.gif
ANDAP
Merci frumos pentru raspuns. Eu fiind cu o luna in urma voastra am inceput sa ma cam sperii de cele citite. de..sunt la prima sarcina...nu stiu exact care e treaba. Inca nu am nimic...decat asa cum spunea cineva pe aici...silicoane. Din fericire nu am greturi, nu am rate...totul in regula momentan. smile.gif

Va pup si multa grija de voi si de bebelusii vostri.
maria26
QUOTE(ANDAP @ Feb 19 2011, 02:05 PM) *
Merci frumos pentru raspuns. Eu fiind cu o luna in urma voastra am inceput sa ma cam sperii de cele citite. de..sunt la prima sarcina...nu stiu exact care e treaba. Inca nu am nimic...decat asa cum spunea cineva pe aici...silicoane. Din fericire nu am greturi, nu am rate...totul in regula momentan. smile.gif

Va pup si multa grija de voi si de bebelusii vostri.


greturile apar intre 2 si 8 saptamani de la concepere... sa ai sarcina usoara smile.gif
Alondra
Neata burtici! gravida.gif
Ce mai faceti?
Eu m-am trezit cu o stare de greata, ieri n-am vomitat dar m-am sculat azi noapte la 3 sa o fac...asa ca ....tot n-am scapat ...inca! wacko.gif
Va doresc o duminica placuta, in ciuda vremii....! Pe aici s-a intors iarna si ninge de ceva vreme .......
maria26
QUOTE(Alondra @ Feb 20 2011, 12:41 PM) *
Neata burtici! gravida.gif
Ce mai faceti?
Eu m-am trezit cu o stare de greata, ieri n-am vomitat dar m-am sculat azi noapte la 3 sa o fac...asa ca ....tot n-am scapat ...inca! wacko.gif
Va doresc o duminica placuta, in ciuda vremii....! Pe aici s-a intors iarna si ninge de ceva vreme .......


si aici ninge si e totul alb... eu ma simt rau.. slabita si imi vine sa vomit.. nu stiu cauza... in ultimele zile am mancat destul de mult, iau vitamine.. de dormit nu mai zic ca dorm 12 ore pe noapte...
Alondra
QUOTE(maria26 @ Feb 20 2011, 10:45 AM) *
si aici ninge si e totul alb... eu ma simt rau.. slabita si imi vine sa vomit.. nu stiu cauza... in ultimele zile am mancat destul de mult, iau vitamine.. de dormit nu mai zic ca dorm 12 ore pe noapte...

Si greata e prezenta?
Ai mai luat metoclopramid?
Eu vad ca am facut 12 sapt. azi.....Doamne, sper sa se mai rareasca starea asta de rau........sad.gif
maria26
QUOTE(Alondra @ Feb 20 2011, 12:46 PM) *
Si greata e prezenta?
Ai mai luat metoclopramid?
Eu vad ca am facut 12 sapt. azi.....Doamne, sper sa se mai rareasca starea asta de rau........sad.gif


nu am mai luat metoclopramid de 3 zile... vad ca mi-am mai revenit acum..
da, la tine ar trebui sa treaca de tot greatza.. trandafir.gif
_maia_
alondra felicitari pt cele 12 saptamani super.gif
sa aveti o zi frumoasa fetelor, si lipsita de greturi tzuc.gif de hanuk tot nu se stie nimic? unsure.gif
Alondra
QUOTE(maria26 @ Feb 20 2011, 02:29 PM) *
nu am mai luat metoclopramid de 3 zile... vad ca mi-am mai revenit acum..
da, la tine ar trebui sa treaca de tot greatza.. trandafir.gif

Ma bucur ca ti-ai mai revenit!Plimbarea ti-a priit! yes.gif

QUOTE(_maia_ @ Feb 20 2011, 02:40 PM) *
alondra felicitari pt cele 12 saptamani super.gif
sa aveti o zi frumoasa fetelor, si lipsita de greturi tzuc.gif de hanuk tot nu se stie nimic? unsure.gif

Multumesc Maia, din pacate azi am avut greata toata ziua...numai cand mananc nu o simt...
Vad ca si tu ai mai inaintat cu o luna...Doamne ajuta! tzuc.gif
De Hanuk, to nimic...sad.gif
adina0885
Neata' burtici!
ce mai faceti? Eu am avut o raceala cumplita, am stat in concediu 10 zile mi-a fost f rau, dar acum sunt ok...abia astept sa merg joi la control sa vedem ce face bebe rolleyes.gif
Alondra
Neata burtici ! gravida.gif
Ce mai faceti?
Adina, ma bucur ca ai mai scris , nu mai stiam de tine......e bine ca esti bine acum, sanatate multa! Multa bafta cand mergi la control!
Maria, cum te simti azi?
Celelalte burtici, unde sunteti?

Eu am vomat si azi noapte si azi dim. iar....dar....macar nu mai simt greata aia in gat asa tare ......ce sa facem, mergem inainte! oFloare1.gif
adina0885
QUOTE(Alondra @ Feb 21 2011, 06:30 AM) *
Neata burtici ! gravida.gif
Ce mai faceti?
Adina, ma bucur ca ai mai scris , nu mai stiam de tine......e bine ca esti bine acum, sanatate multa! Multa bafta cand mergi la control!
Maria, cum te simti azi?
Celelalte burtici, unde sunteti?

Eu am vomat si azi noapte si azi dim. iar....dar....macar nu mai simt greata aia in gat asa tare ......ce sa facem, mergem inainte! oFloare1.gif


As fi vrut sa intru sa vad ce mai facetzi dar mi-a fost asa de rau, incat nu aveam chef de nimic....Acum sunt bine, desi sunt cam speriata ca mi-e frica cu raceala care am avut-o sa nu-l fi afectat pe bebe. Tu ce mai faci? mai ai greturi? Am avut si eu o perioada, dar vad ca acum de cand cu raceala mi-au trecut. oFloare1.gif
adina0885
QUOTE(Alondra @ Feb 21 2011, 06:30 AM) *
Neata burtici ! gravida.gif
Ce mai faceti?
Adina, ma bucur ca ai mai scris , nu mai stiam de tine......e bine ca esti bine acum, sanatate multa! Multa bafta cand mergi la control!
Maria, cum te simti azi?
Celelalte burtici, unde sunteti?

Eu am vomat si azi noapte si azi dim. iar....dar....macar nu mai simt greata aia in gat asa tare ......ce sa facem, mergem inainte! oFloare1.gif


E mai bine sa vomiti decat sa ai senzatia asta toata ziua...
maria26
buna burtici
eu sunt mult mai bine azi...nu mai am greatza deloc.. uimitor, nu am avut nici dimineata.. in schimb am de munca de nu pot respira
va pup hug.gif
adina0885
QUOTE(maria26 @ Feb 21 2011, 07:46 AM) *
buna burtici
eu sunt mult mai bine azi...nu mai am greatza deloc.. uimitor, nu am avut nici dimineata.. in schimb am de munca de nu pot respira
va pup hug.gif

Atunci bafta multa! gravida.gif
Alondra
QUOTE(adina0885 @ Feb 21 2011, 11:39 AM) *
E mai bine sa vomiti decat sa ai senzatia asta toata ziua...

yes.gif Da, asa e!Probez si azi pe pielea mea! doh.gif
Tu ai scapat de greturi, sau nici nu ai avut?
QUOTE(maria26 @ Feb 21 2011, 12:46 PM) *
buna burtici
eu sunt mult mai bine azi...nu mai am greatza deloc.. uimitor, nu am avut nici dimineata.. in schimb am de munca de nu pot respira
va pup hug.gif

Ma bucur ca esti mai bine, pray.gif ! Spor la munca, ia-le pe rand!
adina0885
QUOTE(Alondra @ Feb 21 2011, 08:00 AM) *
yes.gif Da, asa e!Probez si azi pe pielea mea! doh.gif
Tu ai scapat de greturi, sau nici nu ai avut?

Ma bucur ca esti mai bine, pray.gif ! Spor la munca, ia-le pe rand!


Am avut si cand eram racita....nu stiam la ce sa ma tin, la vomitat sau la tusit...mi-era sa nu scape copilul, de frica ma tineam de burta cand tuseam liwlol.gif))
Sper sa nu-l fi afectat raceala asta! Tu ce stii, il poate afecta cu ceva?
adina0885
Burtici vreau sa va intreb, ce stiti despre dosarul care trebuie depus pentru cei 75% ... Ce trebuie sa contina, unde se depunde, in ce perioada se depune??? Am inteles ca e vb si despre o alocatie si acolo trebuie dosar? Multumesc anticipat!
Va pup trandafir.gif
maria26
QUOTE(adina0885 @ Feb 21 2011, 04:26 PM) *
Am avut si cand eram racita....nu stiam la ce sa ma tin, la vomitat sau la tusit...mi-era sa nu scape copilul, de frica ma tineam de burta cand tuseam liwlol.gif))
Sper sa nu-l fi afectat raceala asta! Tu ce stii, il poate afecta cu ceva?


ATATA timp cat nu iei medicamente contraindicate in sarcina, fatul nu e afectat.. el e bine acolo la caldurica smile.gif .. lichidul este schimbat de catre organism la fiecare 4 ore astfel incat sa fie mentinuta o temperatura constanta.. nu-ti mai face probleme ca nu ai de ce trandafir.gif

QUOTE(adina0885 @ Feb 21 2011, 04:43 PM) *
Burtici vreau sa va intreb, ce stiti despre dosarul care trebuie depus pentru cei 75% ... Ce trebuie sa contina, unde se depunde, in ce perioada se depune??? Am inteles ca e vb si despre o alocatie si acolo trebuie dosar? Multumesc anticipat!
Va pup trandafir.gif


dosarul pentru indemnizatie trebuie depus imediat dupa ce nasti .. trebuie facute 2 cereri din cate retin eu ( s-a ocupat sotul) una pentru alocatia copilului specificandu-se contul si titularul contului unde va fi virata indemnizatia impreuna cu un extras de cont de la banca.. acelasi lucru si pentru indemnizatie.. doar ca indemnizatia va fi virata intr-un cont obligatoriu pe numele tau(banuies ca tu vei intra in cic), spre deosebire de alocatie pe care o poate lua sotul..
mai trebuie adeverinta de la serv cu veniturile nete pe ultimele 12 luni... certificatul de nastere al copilului, buletinul tau ... copii bineinteles...
adina0885
QUOTE(maria26 @ Feb 21 2011, 09:56 AM) *
ATATA timp cat nu iei medicamente contraindicate in sarcina, fatul nu e afectat.. el e bine acolo la caldurica smile.gif .. lichidul este schimbat de catre organism la fiecare 4 ore astfel incat sa fie mentinuta o temperatura constanta.. nu-ti mai face probleme ca nu ai de ce trandafir.gif
dosarul pentru indemnizatie trebuie depus imediat dupa ce nasti .. trebuie facute 2 cereri din cate retin eu ( s-a ocupat sotul) una pentru alocatia copilului specificandu-se contul si titularul contului unde va fi virata indemnizatia impreuna cu un extras de cont de la banca.. acelasi lucru si pentru indemnizatie.. doar ca indemnizatia va fi virata intr-un cont obligatoriu pe numele tau(banuies ca tu vei intra in cic), spre deosebire de alocatie pe care o poate lua sotul..
mai trebuie adeverinta de la serv cu veniturile nete pe ultimele 12 luni... certificatul de nastere al copilului, buletinul tau ... copii bineinteles...


Am inteles, multumesc pt. raspunsuri si ma bucur ca el nu e afectat...nu am luat medicamente decat strict ce mi-a recomanda dr. gineco. oFloare.gif
Alondra
Adina, si eu sunt la prima sarcina si nu stiu prea multe...noroc cu mamicile de pe aici ca ne mai ajuta cu sfaturi ! notworthy.gif
AlyDanciuc
[quote name='maria26' date='Feb 18 2011, 06:45 PM' post='1614949']
la 7 saptamani mi-au aparut greturile si sunt deja pe trecute trandafir.gif
sa stii ca eu beau foarte multa apa.. cam 3-4 litri pe zi.. degeaba...
ma bucur ca esti bine... imi era teama.. te stiam zi de zi aici hug.gif
hanuk s-a dus la spital sau doar banuiesti?
bine ai venit.. se pare ca ai sarcina de aceeasi varsta cu a mea... dpn 20 septembrie? hug.gif
sa ai sarcina usoara si bebe sanatos trandafir.gif

buna, maria. Da asa se pare ca avem sarcina cam de acceasi varsta. dpn 22 septembrie.
maria26
QUOTE(AlyDanciuc @ Feb 21 2011, 07:09 PM) *
buna, maria. Da asa se pare ca avem sarcina cam de acceasi varsta. dpn 22 septembrie.


da? ce dragutz hug.gif
cum te simti? ai greturi?
AlyDanciuc
QUOTE(maria26 @ Feb 21 2011, 03:28 PM) *
da? ce dragutz hug.gif
cum te simti? ai greturi?

Ma simt destul de bine, am greturi dar rare, important e ca nu am vomitat deloc, deloc in timpul sarcinii. In rest e bine, fac plimbari luuungi smile.gif. Locuiesc in Londra, nu lucrez si am timp sa ies la plimbarica. Pe 14 martie am programare la primul eco, sper ca totul sa fie bine. Aici nu te pune la eco inainte de a avea 12 saptamain de sarcina. Abia astept sa-mi vad bebelasul bb.gif smile.gif Ne mai auzim pe aici smile.gif. Iti doresc si tie o sarcina usoara si numai bine... hug.gif
Alondra
Buna dimineata burtici! gravida.gif

Ce faceti, cum va simtiti?

Aly, ce norocoasa ca nu ai vomitat si nu prea ai greturi....ce bine...

Eu inca am program de dat la rate dimineata si seara... crybaby.gif Mda.....nimic nou sub soare......

Sa-mi tineti pumnii azi ca merg la eco......n-am mai vazut Bobul de mai bine de jumatate de luna...ce o mai fi pe acolo?! unsure.gif N-o mai fi Bob deloc......sper! pray.gif

adina0885
QUOTE(Alondra @ Feb 22 2011, 04:33 AM) *
Buna dimineata burtici! gravida.gif

Ce faceti, cum va simtiti?

Aly, ce norocoasa ca nu ai vomitat si nu prea ai greturi....ce bine...

Eu inca am program de dat la rate dimineata si seara... crybaby.gif Mda.....nimic nou sub soare......

Sa-mi tineti pumnii azi ca merg la eco......n-am mai vazut Bobul de mai bine de jumatate de luna...ce o mai fi pe acolo?! unsure.gif N-o mai fi Bob deloc......sper! pray.gif


Iti tinem pumnii si totul va fi bine! Nu are cum sa mai fie Bob, a crescut si el rolleyes.gif
Alondra
QUOTE(adina0885 @ Feb 22 2011, 10:22 AM) *
Iti tinem pumnii si totul va fi bine! Nu are cum sa mai fie Bob, a crescut si el rolleyes.gif

Da, e fat , Fat Frumos acum laugh.gif biggrin.gif
maria26
ALONDRA, BAFTA! la ce ora mergi la dr?
Alondra
QUOTE(maria26 @ Feb 22 2011, 10:31 AM) *
ALONDRA, BAFTA! la ce ora mergi la dr?

Multumesc Maria, la 15:00 e programarea....mai e o gramada pana atunci! wacko.gif
maria26
QUOTE(Alondra @ Feb 22 2011, 12:32 PM) *
Multumesc Maria, la 15:00 e programarea....mai e o gramada pana atunci! wacko.gif


tinem pumnii.. mai ai 3 ore biggrin.gif
Alondra
QUOTE(maria26 @ Feb 22 2011, 11:52 AM) *
tinem pumnii.. mai ai 3 ore biggrin.gif

Da, gata, musai sa ma duc sa ma pregatesc ......anima1.gif doh.gif
cris_cristi29
Buna ziua gravidutelor si de la mine.Cum va mai simtiti astazi? Sper sa va fie mai bine.Pe mine abia acum ma apuca ....de vomitat am vomitat o singura data dar se pare ca de cateva zile m-au apucat greturile si ma tin cat ii ziulica de mare !!! nervi.gif oofff nasol rau .....si Teo nu ma slabeste din ochi nici o secunda !!1 nervi.gif Sper sa nu ma tina prea mult ca nu sunt invatata cu astfel de stari nono.gif
Alondra , multa bafta la eco ! La ce medic mergi ? (daca nu este cu suparare) floare2.gif
Alondra
QUOTE(cris_cristi29 @ Feb 22 2011, 01:32 PM) *
Buna ziua gravidutelor si de la mine.Cum va mai simtiti astazi? Sper sa va fie mai bine.Pe mine abia acum ma apuca ....de vomitat am vomitat o singura data dar se pare ca de cateva zile m-au apucat greturile si ma tin cat ii ziulica de mare !!! nervi.gif oofff nasol rau .....si Teo nu ma slabeste din ochi nici o secunda !!1 nervi.gif Sper sa nu ma tina prea mult ca nu sunt invatata cu astfel de stari nono.gif
Alondra , multa bafta la eco ! La ce medic mergi ? (daca nu este cu suparare) floare2.gif

Multumesc!
Pai merg la Deutsch la clinica Gynepro!
Tu unde mergi pana la urma? (Nu mai retin, scuze doh.gif )
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.