Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Septembrie 2011!
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2011
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152
Alondra
QUOTE(cris_cristi29 @ Feb 20 2012, 11:00 PM) *
O familie foarte frumoasa.
Ce frumos sta Albert in brate la tati ....
Si Teo ii tot dupa mine prin bucatarie.Tot ce fac eu trebuie sa ii dau si ei .....ce s-ar intampla daca i-am lasa pe amandoi intr-o bucatarie..... liwlol.gif
Maya , felicitari pentru performanta .... eusa_clap.gif

O seara buna .

Multumim Cris! biggrin.gif

Noapte buna va dorim si noi!
adina0885
QUOTE(Alondra @ Feb 20 2012, 05:38 PM) *
Pai in photobucket da poti sa stochezi poze..insa sa stii ca le schimba putin rezolutia, deci de acolo ca sa le salvezi inapoi in PC nu vor mai fi la fel ca la inceput, ca si calitate ma refer smile.gif
La ce mamica ai vazut albumul?
De obicei userii/mamicile isi faceau topicuri personale in bloguri separat la categoria respectiva...insa in ultimul an s-a cam degradat totul pe aici si lumea a cam disparut din peisaj..s-au grupat numai mamicile la Sarcina pe topicuri cum sunt astea unde scriem noi .."Mamici de..."
Celelalte categorii nu prea mai prezinta interes... si cand ma gandesc ce activitate era inainte pe forum si cate mamici erau..rolleyes.gif

aha, deci o sa schimbe rezolutia...asta nu o stiam biggrin.gif, asa vreau eu sa fac, un blog dar nu prea stiu cum si facand proba mi-a iesit ce ai vazut tu:D unde trb sa dau ca sa fac asa ceva? ma poti ajuta? nu-mi vine numele acum, dar o caut si iti zic...
adina0885
QUOTE(Alondra @ Feb 20 2012, 05:38 PM) *
Pai in photobucket da poti sa stochezi poze..insa sa stii ca le schimba putin rezolutia, deci de acolo ca sa le salvezi inapoi in PC nu vor mai fi la fel ca la inceput, ca si calitate ma refer smile.gif
La ce mamica ai vazut albumul?
De obicei userii/mamicile isi faceau topicuri personale in bloguri separat la categoria respectiva...insa in ultimul an s-a cam degradat totul pe aici si lumea a cam disparut din peisaj..s-au grupat numai mamicile la Sarcina pe topicuri cum sunt astea unde scriem noi .."Mamici de..."
Celelalte categorii nu prea mai prezinta interes... si cand ma gandesc ce activitate era inainte pe forum si cate mamici erau..rolleyes.gif

Gata, am adormit-o pe irisuca si am gasit si numele hanuk26...pupici
adina0885
Fetele, ce faceti??? Nu e nimeni pe aici??? Inca aveti treaba cu bb....
Cris merci, te pupam!
Ma duc sa fac putin curat ca e dezastru ....de cand cu iris toate s-au dat peste cap biggrin.gif
maria26
eu sunt pe aici.. va citesc mereu oFloare.gif .. dar nu am nimik nou de spus.. doar ca albert se intoarce de pe burta pe spate si ca si-a revenit...nu mai este atat de marait.. mai cere in brate, dar nu chiar asa ca pana acum smile.gif
adina0885
QUOTE(maria26 @ Feb 21 2012, 06:12 AM) *
eu sunt pe aici.. va citesc mereu oFloare.gif .. dar nu am nimik nou de spus.. doar ca albert se intoarce de pe burta pe spate si ca si-a revenit...nu mai este atat de marait.. mai cere in brate, dar nu chiar asa ca pana acum smile.gif

ma bucur sa aud asta....a mea daca s-ar putea numai in brate ar sta....ce mult a dormit...sad.gif acum face galagie
cris_cristi29
Salutare mamicute .
Si eu sunt pe aici dar am fost si putin ocupata cu talentele mele pe pereti .Azi cred ca vine Teo acasa si vreau sa termin tot peretele.
Maria ma bucur sa citesc de bine despre Albert.
Ema tot asa s-a trezit din 2-2 ore , iar de la 5 am stat de povesti pana pe la 7.30 .. doh.gif ..ii teroare.Cred ca nu se satura la ultima masa ...nu ii prea plac cerealele de la milupa , cu chiu cu vai a vrut sa ia bibe cu lapte si 1 cupa cereale ...asa ca azi dimineata , la masa de la 10 , i-am pregatit un piure de orez cu mar copt ....mmmm....si pentru ca nu erau merele chiar f dulci i-am ras si2 biscuiti mici , de la cici bebe ....Nu va spun cum a mancat purcica mea ....... super.gif nu razbeam sa ii bag in gurita ...si la un moment dat mi-a prins borcanelul cu amandoua mainile si nu ii mai dadea drumul ....il ducea la gurita ...vroia sa pape direct din el ...... liwlol.gif Bine ca ii place ...asa ca de acum incolo o sa ii fac mai des orez/gris /taitei cu fructe crude sau coapte ca tare bune mai sunt.Acum doarme ca un ingeras de 1 ora .......
Simonik84
Salutare mamici,

Si eu sunt pe aici, va citesc, dar la fel ca Maria, nu am noutati smile.gif

am vazut toti puiutii, ce ajutor de bucatar e Andy smile.gif imi vine sa-l mananc...imi place asa mult cum se transforma si ce trasaturi are..parca se schimba de la luna la luna smile.gif Ca sa nu mai spun de Albert, ca pe zi ce trece e tot Maria smile.gif

Adina, foarte frumosi sunteti , o familie fericita, eu zis ca bebelina seamna cu tine smile.gif

Alondra, am vaz si pe Maya, bravo, asa incepr totul, sa nu o mai lasi supravegheata smile.gif

Noi nu ne laudam cu nimic, doar ca se trez noaptea si de 3 ori sa pape si chiar papa, nu doar tine sanul in gura si cu diversificarea mergem bine, dimineata fruct cu cereale si la amiaza legume cu branza...Alondra parca tu m-ai intrebat de lapte, eu am facut branzica din lapte mili UHT , nu a avut nimic pana acum , si o sa mergem asa in continuare...
adina0885
QUOTE(cris_cristi29 @ Feb 21 2012, 07:06 AM) *
Salutare mamicute .
Si eu sunt pe aici dar am fost si putin ocupata cu talentele mele pe pereti .Azi cred ca vine Teo acasa si vreau sa termin tot peretele.
Maria ma bucur sa citesc de bine despre Albert.
Ema tot asa s-a trezit din 2-2 ore , iar de la 5 am stat de povesti pana pe la 7.30 .. doh.gif ..ii teroare.Cred ca nu se satura la ultima masa ...nu ii prea plac cerealele de la milupa , cu chiu cu vai a vrut sa ia bibe cu lapte si 1 cupa cereale ...asa ca azi dimineata , la masa de la 10 , i-am pregatit un piure de orez cu mar copt ....mmmm....si pentru ca nu erau merele chiar f dulci i-am ras si2 biscuiti mici , de la cici bebe ....Nu va spun cum a mancat purcica mea ....... super.gif nu razbeam sa ii bag in gurita ...si la un moment dat mi-a prins borcanelul cu amandoua mainile si nu ii mai dadea drumul ....il ducea la gurita ...vroia sa pape direct din el ...... liwlol.gif Bine ca ii place ...asa ca de acum incolo o sa ii fac mai des orez/gris /taitei cu fructe crude sau coapte ca tare bune mai sunt.Acum doarme ca un ingeras de 1 ora .......

Ce simpatica esti:))) Eu nu pot sa zic acelasi lucru de purcica mea ca ea doar tzitzi viseaza si eu abia astept sa trecem si noi la lucruri serioase biggrin.gif
Sa ii fie de bine! Arata-ne poze cu desenul sa vedem si noi ince stadiu mai este :*
georgiana79
Buna ziua mamici!
Maria, ma bucur ca ALbert e mult mai bine, am vazut si pozele cu un baiat gospodar, un bunic fericit si un tata tare mandru.
Alondra, Maya e o dulce si cu multa personalitate se pare....
Simonik, Cris, Adina, Elena, ma bucur sa aud vesti bune de la voi.
Noi suntem foarte bine, Mariuca are program de kk dimineatza si la pranz, face singura, se pare ca s-a reglat. de mancat avem acelasi meniu in fiecare zi deocamdata, poate de saptamana viitoare sa pape si carnitza.
Eu am fost cam ocupata ieri , si asa sunt si azi ca e Stefan la gradi si pot sa-mi aranjez si eu prin casa ca trei saptamani cat a stat acasa, n-am facut mare lucru. acum recuperez. va pup si sa citim numai de bine.
adina0885
QUOTE(Simonik84 @ Feb 21 2012, 07:15 AM) *
Salutare mamici,

Si eu sunt pe aici, va citesc, dar la fel ca Maria, nu am noutati smile.gif

am vazut toti puiutii, ce ajutor de bucatar e Andy smile.gif imi vine sa-l mananc...imi place asa mult cum se transforma si ce trasaturi are..parca se schimba de la luna la luna smile.gif Ca sa nu mai spun de Albert, ca pe zi ce trece e tot Maria smile.gif

Adina, foarte frumosi sunteti , o familie fericita, eu zis ca bebelina seamna cu tine smile.gif

Alondra, am vaz si pe Maya, bravo, asa incepr totul, sa nu o mai lasi supravegheata smile.gif

Noi nu ne laudam cu nimic, doar ca se trez noaptea si de 3 ori sa pape si chiar papa, nu doar tine sanul in gura si cu diversificarea mergem bine, dimineata fruct cu cereale si la amiaza legume cu branza...Alondra parca tu m-ai intrebat de lapte, eu am facut branzica din lapte mili UHT , nu a avut nimic pana acum , si o sa mergem asa in continuare...

Multumesc mult :* Ce ma bucur ca zice cineva ca seamana cu mine! biggrin.gif
adina0885
QUOTE(georgiana79 @ Feb 21 2012, 07:30 AM) *
Buna ziua mamici!
Maria, ma bucur ca ALbert e mult mai bine, am vazut si pozele cu un baiat gospodar, un bunic fericit si un tata tare mandru.
Alondra, Maya e o dulce si cu multa personalitate se pare....
Simonik, Cris, Adina, Elena, ma bucur sa aud vesti bune de la voi.
Noi suntem foarte bine, Mariuca are program de kk dimineatza si la pranz, face singura, se pare ca s-a reglat. de mancat avem acelasi meniu in fiecare zi deocamdata, poate de saptamana viitoare sa pape si carnitza.
Eu am fost cam ocupata ieri , si asa sunt si azi ca e Stefan la gradi si pot sa-mi aranjez si eu prin casa ca trei saptamani cat a stat acasa, n-am facut mare lucru. acum recuperez. va pup si sa citim numai de bine.

Am vazut-o pe Mariuca la concurs, este o dulceata! Va pup si bafta biggrin.gif
adina0885
Fetelor stiti cumva cum pot sa-mi fac un blog??? Multumesc
cris_cristi29
QUOTE(adina0885 @ Feb 21 2012, 12:27 PM) *
Ce simpatica esti:))) Eu nu pot sa zic acelasi lucru de purcica mea ca ea doar tzitzi viseaza si eu abia astept sa trecem si noi la lucruri serioase biggrin.gif
Sa ii fie de bine! Arata-ne poze cu desenul sa vedem si noi ince stadiu mai este :*






am reusit sa-i fac doar pe bocanila si pe sconcsul flower ...mai am muuuuult .Din pacate nu imi prea ies culorile pentru ca peretele este pe fond verde.Ar fi trebuit sa dau intai cu alb si apoi sa pictez ..dar ...na ..noi ne multumim si cu atat ca nu am fi avut bani sa platim pe cineva sa ne faca.
Scuzati ca sunt offtopic.gif
cris_cristi29
QUOTE(adina0885 @ Feb 21 2012, 12:38 PM) *
Fetelor stiti cumva cum pot sa-mi fac un blog??? Multumesc


intra pe www,--- ...eu asa mi-am facut ...dar nu l-am mai folosit .. biggrin.gif
cris_cristi29
---
cris_cristi29
oooffff
blogspot punct com
georgiana79
QUOTE(adina0885 @ Feb 21 2012, 01:36 PM) *
Am vazut-o pe Mariuca la concurs, este o dulceata! Va pup si bafta biggrin.gif

multumim. e si Stefan la copii de trei ani .
adina0885
QUOTE(cris_cristi29 @ Feb 21 2012, 08:11 AM) *
oooffff
blogspot punct com

Merci Cris :*
Foarte frumos desenezi...imi place la nebunie biggrin.gif
georgiana79
Vaiii ce liniste e pe aici.
Fetelor sa stiti ca eu nu-i mai dau Mariucai san dupa masa de fructe, gata, pai am vazut ca ea doar flescaia putin sanul, nu mai manca desi faceam o mica pauza ,nu-i dadeam imediat dupa fructe. azi nu i-am mai dat si am avut mai mult la masa de dinaintea somnului de pranz, la 14.30. de maine o sa renunt si la masa de san de la ora 18.00 ca sa am seara ca folosesc mai mult lapte atunci, eu ii fac cerealele cu lapte de la mine si nu prea imi ajunge.
voi cate mese de lapte aveti pe zi?
cris_cristi29
Buna dimineata.
Ati baut cafeluta ? Daca nu , va invit eu la una care sa va bine-dispuna . biggrin.gif



QUOTE(adina0885 @ Feb 21 2012, 04:37 PM) *
Merci Cris :*
Foarte frumos desenezi...imi place la nebunie biggrin.gif

sper sa iti fie de ajutor

tzuc.gif
cris_cristi29

maria26
QUOTE(georgiana79 @ Feb 21 2012, 11:44 PM) *
Vaiii ce liniste e pe aici.
Fetelor sa stiti ca eu nu-i mai dau Mariucai san dupa masa de fructe, gata, pai am vazut ca ea doar flescaia putin sanul, nu mai manca desi faceam o mica pauza ,nu-i dadeam imediat dupa fructe. azi nu i-am mai dat si am avut mai mult la masa de dinaintea somnului de pranz, la 14.30. de maine o sa renunt si la masa de san de la ora 18.00 ca sa am seara ca folosesc mai mult lapte atunci, eu ii fac cerealele cu lapte de la mine si nu prea imi ajunge.
voi cate mese de lapte aveti pe zi?


eu ii dau lapte la fiecare masa, dar am vazut ca dupa fructe si piureul de legume, refuza lapteel.. il mai las 15-20 min si abia mai vrea 100 ml lapte..
Alondra
Neata mamici si pitici!
Cum e vremea la voi ?Scoateti puii la plimbare azi?
La noi nu mai e zapada, poate ies si eu azi..Maya a tot fost cu bunica ieri, ,2 reprize, a dormit cate 1 ora !
elenaalex
Buna dimineata,
ma bucur fetelor ca sunteti bine. noi vrem sa iesim la plimbare, inca zapada nu s-a topit deci tot in brate vom merge, dar ma cam doare mana, de la greutatea lui, sa vedem ca si-a cam dat programul peste cap, iuar masa de frcute vine in jur de ora 11. voi la ce ora aveti masa de fructe?

si sa stiti ca sunt f suparata, am fost sunata ieri de la cei ce primesc dosarele pt indemnizatie sa-mi se spuna ca adev mea e gresita, pt a 2 oara, in consecinta banii mei vor veni peste 2 luni....cum ne vom descurca???
am gasit lp humana la interex cu 29 lei, astia sunt tembeli....iar in serlgros e 22, uffff si ce planuri imi facusem si eu, acum tb sa le uit, la cat ne vom indatora nu mai ramane nici un plan in vigoare...e tare greu.
Alondra
Noi papam fructele intre 9 si 10 ..ca cam asa ne intindem, cu spalat de vase, strans wacko.gif
Acum am terminat de papat ..am avut in meniul de azi mar copt la steamer (multumesc Elena pt pont, foarte bun a iesit) si repede, in 15 min a fost gata ..si nici vasul de steamer nu s-a murdarit laugh.gif ..a mancat, dar a fost un mar maaare de tot si cam acrisor si destul de atos, dar pt prima data sunt fff multumita, o sa -i mai fac yes.gif
Simonik84
Buna dimineata,

alondra sa va fie de bine marul copt smile.gif o sa incerc si eu la cuptor, dar imi trebuie mere mai mari, ce am am acum nu cred ca merg la cuptor, eu le dau la blender. Azi a mancat, dar fara pofta, jumatate para cu jumatate mar, tot la san trage..tare mi-e frica ca nu o sa scap usor de alptat si eu la un an merg la serviciu.. sad.gif

Elena, imi pare rau sa aud, dar cum de nu de ti-au acceptat dosarul daca era ceva gresit, off cu birocratiile din tara asta, plus ca acum baga si legea asta tampita sa stea tatal obligatoriu acasa o luna, pai daca eu alpatez ce fac? intarc copilul cu o luna mai devreme ca sa stea tatal...nu e cazul nostru , dar vb de viitoarele mamici...

Noi in ultimele nopti parca avem un ceas care ne suna : la 2 la 4 si la 6 ...cam astea sunt trezirile lui si bineinteles la 7 e drepti , nu mai vrea deloc, trebuie sa ma ridic cu el, sa-l plimb, sa-i fac turul casei , apoi in leagan pana ii pregatesc fructele.. e asa matinal...

Am uitat sa va zic ca am visat acum 2-3 nopti ca i-au iesit toti dintii peste noapte, avea inclusiv caninii si radea frumos la mine..nu stiu daca e de bine sau de rau, stiu cand pierzi dinti e de rau..dar cred ca e din cauza ca ne stresam tare cu gingiile si suntem tare maraiti mai ales sarea inainte de culcare...
georgiana79
Buna ziua mamici!
eu ii dau masa de fructe tot asa pe la 9.30 pana pe la 10.00 ca e tare greu cu mancatul, ii place dar are chef de joaca. azi i-am dat drumul la tv si se uita mirata pe canalul duck tv.saracul Stefan pana la 8 luni nu a stiut ce e tv-ul.inainte de fructe i-am dat cateva linguritze de iaurt. l-a acceptat foarte usor spre uimirea mea. ma gandeam ca se stramba, de maine o sa-i dau la 17.30 cand se trezeste, o masa de iaurt.
Elena, dar cand ai depus dosarul nu l-au verificat in fata ta? mie asa mi-au facut, l-au verificat in fata mea, si mie mi-a gresit prima data adeverinta cei de la firma, mi-a dat dosarul inapoi si cand a fost in regula tot, abia atunci l-au oprit la ei.
fetelor, eu sunt la CM si nu am chef de nimik.abia stau in picioare, am luat un calciu lactic acum, poate imi mai revin. Mariuc doarme, cand se trezeste o scot pe afara ca e un soare la noi....
adina0885
Neata mamici smile.gif
Am o intrebare la mamicile care au facut vacc cu plata...Rotarixul l-ati facut de 2 ori? Noi trb sa mergem sa facem al 2-lea rotarix...noua asa ne-a zis dr si trb sa mergem sa-l cumparam ...va pup
Alondra merci de ajutor! oFloare1.gif
georgiana79
Alondra, cum ai facut marul la stimer? l-ai pus asa intreg ,cu coaja? eu nu am facut niciodata la stimar doar la cuptor. maine vreau sa incerc si eu.
Alondra
QUOTE(Simonik84 @ Feb 22 2012, 10:30 AM) *
Buna dimineata,

alondra sa va fie de bine marul copt smile.gif o sa incerc si eu la cuptor, dar imi trebuie mere mai mari, ce am am acum nu cred ca merg la cuptor, eu le dau la blender. Azi a mancat, dar fara pofta, jumatate para cu jumatate mar, tot la san trage..tare mi-e frica ca nu o sa scap usor de alptat si eu la un an merg la serviciu.. sad.gif

Elena, imi pare rau sa aud, dar cum de nu de ti-au acceptat dosarul daca era ceva gresit, off cu birocratiile din tara asta, plus ca acum baga si legea asta tampita sa stea tatal obligatoriu acasa o luna, pai daca eu alpatez ce fac? intarc copilul cu o luna mai devreme ca sa stea tatal...nu e cazul nostru , dar vb de viitoarele mamici...

Noi in ultimele nopti parca avem un ceas care ne suna : la 2 la 4 si la 6 ...cam astea sunt trezirile lui si bineinteles la 7 e drepti , nu mai vrea deloc, trebuie sa ma ridic cu el, sa-l plimb, sa-i fac turul casei , apoi in leagan pana ii pregatesc fructele.. e asa matinal...

Am uitat sa va zic ca am visat acum 2-3 nopti ca i-au iesit toti dintii peste noapte, avea inclusiv caninii si radea frumos la mine..nu stiu daca e de bine sau de rau, stiu cand pierzi dinti e de rau..dar cred ca e din cauza ca ne stresam tare cu gingiile si suntem tare maraiti mai ales sarea inainte de culcare...

Multumim asemenea Simonik!
Si voua asemenea!
Sa stii ca si noi tot cam asa cu trezirile si si eu am impresia ca o sa scap greu de alaptat, dar ...vom vedea rolleyes.gif

QUOTE(georgiana79 @ Feb 22 2012, 11:41 AM) *
Buna ziua mamici!
eu ii dau masa de fructe tot asa pe la 9.30 pana pe la 10.00 ca e tare greu cu mancatul, ii place dar are chef de joaca. azi i-am dat drumul la tv si se uita mirata pe canalul duck tv.saracul Stefan pana la 8 luni nu a stiut ce e tv-ul.inainte de fructe i-am dat cateva linguritze de iaurt. l-a acceptat foarte usor spre uimirea mea. ma gandeam ca se stramba, de maine o sa-i dau la 17.30 cand se trezeste, o masa de iaurt.
Elena, dar cand ai depus dosarul nu l-au verificat in fata ta? mie asa mi-au facut, l-au verificat in fata mea, si mie mi-a gresit prima data adeverinta cei de la firma, mi-a dat dosarul inapoi si cand a fost in regula tot, abia atunci l-au oprit la ei.
fetelor, eu sunt la CM si nu am chef de nimik.abia stau in picioare, am luat un calciu lactic acum, poate imi mai revin. Mariuc doarme, cand se trezeste o scot pe afara ca e un soare la noi....

Asa asa, si a me amananca greu, intre 15 min si chiar si 3 sfert de ora wacko.gif depinde si cum ii e foame cred..
Eu incerc fara tv, oricum nu avem duck tv doh.gif
Si eu tot la cm Georgiana, cand ti-a venit?Ca la mine vad ca e luna a doua doh.gif

QUOTE(adina0885 @ Feb 22 2012, 11:41 AM) *
Neata mamici smile.gif
Am o intrebare la mamicile care au facut vacc cu plata...Rotarixul l-ati facut de 2 ori? Noi trb sa mergem sa facem al 2-lea rotarix...noua asa ne-a zis dr si trb sa mergem sa-l cumparam ...va pup
Alondra merci de ajutor! oFloare1.gif

Da, noi am facut si la 2 luni si la 4, asta e pe gura, nu?Ca noi le-am facut toate odata..

QUOTE(georgiana79 @ Feb 22 2012, 11:42 AM) *
Alondra, cum ai facut marul la stimer? l-ai pus asa intreg ,cu coaja? eu nu am facut niciodata la stimar doar la cuptor. maine vreau sa incerc si eu.

Am spalat marul si l-am scobit pe mijloc de cotor....dar fara sa-i fac gaura pana jos...cu coaja da, pus apa in steamer si am lasat 10 min, apoi am mai pus 5 ca mi se parea ca nu e moale deajuns..si s-a luat coaja fooooarte usor...si i l-am pasat asa cu furculita..
georgiana79
multumim Alondra, maine asa am sa-u fac si eu Mariucai.cred ca fac doua mere ca mi-a venit apa im gura.
adina0885
QUOTE(Alondra @ Feb 22 2012, 06:43 AM) *
Multumim asemenea Simonik!
Si voua asemenea!
Sa stii ca si noi tot cam asa cu trezirile si si eu am impresia ca o sa scap greu de alaptat, dar ...vom vedea rolleyes.gif
Asa asa, si a me amananca greu, intre 15 min si chiar si 3 sfert de ora wacko.gif depinde si cum ii e foame cred..
Eu incerc fara tv, oricum nu avem duck tv doh.gif
Si eu tot la cm Georgiana, cand ti-a venit?Ca la mine vad ca e luna a doua doh.gif
Da, noi am facut si la 2 luni si la 4, asta e pe gura, nu?Ca noi le-am facut toate odata..
Am spalat marul si l-am scobit pe mijloc de cotor....dar fara sa-i fac gaura pana jos...cu coaja da, pus apa in steamer si am lasat 10 min, apoi am mai pus 5 ca mi se parea ca nu e moale deajuns..si s-a luat coaja fooooarte usor...si i l-am pasat asa cu furculita..

Da, pe gurita. trandafir.gif
georgiana79
s-a trezit si Mariuca mea, mai am de bagat un covor in casa si apoi iesim afara... tot rau imi este, am zis ca daca mai fac cate ceva si mai ies la aer imi revin , dar nu.... poate cad pe strada... plecam cu carutzul sa fiu mai sigura ca nu cad cu copilul. rad eu dar nu-i de gluma....
Simonik84
Mie nu mi-a venit cm , am si uitat cum este... am avut o scurgere la 2 luni dar nimic de atunci!

Fetelor, Marcus a facut febra .38.2 /38.3, am sunat medicul, am inceput sa-i dau nurofenl la 8 ore, mai mult ca sigur e de la dintisori caci a scazut si pofta de mancare, de fapt mai mult san a papat, caci legume si fructe nici nu a pus gura sad.gif Acum a adormit, speram sa isi faca repde efectul siropelul..de dimneata l-am vazut marait tare si curge din gura lui ca la robinet si sta cu degetul aratator numai pe gingia de sus, dar am pus si eu mana nu se simte nimik, doar inflamat...eu ma agit deja pentru atata, dar cate mai urmeaza, mi-e si frica s ama gandesc...numai prin cate a trecut Maria....si cintind-o, ma speriam... ufff nu creca sunt o mama puternica, asta e concluzia...
Alondra
QUOTE(Simonik84 @ Feb 22 2012, 02:22 PM) *
Mie nu mi-a venit cm , am si uitat cum este... am avut o scurgere la 2 luni dar nimic de atunci!

Fetelor, Marcus a facut febra .38.2 /38.3, am sunat medicul, am inceput sa-i dau nurofenl la 8 ore, mai mult ca sigur e de la dintisori caci a scazut si pofta de mancare, de fapt mai mult san a papat, caci legume si fructe nici nu a pus gura sad.gif Acum a adormit, speram sa isi faca repde efectul siropelul..de dimneata l-am vazut marait tare si curge din gura lui ca la robinet si sta cu degetul aratator numai pe gingia de sus, dar am pus si eu mana nu se simte nimik, doar inflamat...eu ma agit deja pentru atata, dar cate mai urmeaza, mi-e si frica s ama gandesc...numai prin cate a trecut Maria....si cintind-o, ma speriam... ufff nu creca sunt o mama puternica, asta e concluzia...

Offf, mami , nu spune asta!Bebe te face puternica, o sa vezi! yes.gif
Eruptie usoara va dorim si te asteptam cu vesti bune, sa treaca repede repede!
maria26
QUOTE(Simonik84 @ Feb 22 2012, 04:22 PM) *
Mie nu mi-a venit cm , am si uitat cum este... am avut o scurgere la 2 luni dar nimic de atunci!

Fetelor, Marcus a facut febra .38.2 /38.3, am sunat medicul, am inceput sa-i dau nurofenl la 8 ore, mai mult ca sigur e de la dintisori caci a scazut si pofta de mancare, de fapt mai mult san a papat, caci legume si fructe nici nu a pus gura sad.gif Acum a adormit, speram sa isi faca repde efectul siropelul..de dimneata l-am vazut marait tare si curge din gura lui ca la robinet si sta cu degetul aratator numai pe gingia de sus, dar am pus si eu mana nu se simte nimik, doar inflamat...eu ma agit deja pentru atata, dar cate mai urmeaza, mi-e si frica s ama gandesc...numai prin cate a trecut Maria....si cintind-o, ma speriam... ufff nu creca sunt o mama puternica, asta e concluzia...


cum sa crezi asta? esti mai puternica decat realizezi tu... toate se invata din mers... asta nu e decat inceputul la un lung sir de probleme si griji in ceea ce priveste copilul.. din momentul in care ai nascut primul copil, s-a terminat pentru totdeauna cu linistea ta psihica.. esti tot timpul cu gandul la copil.. sa fie el bine smile.gif
din paacte, noua nu ne-au iesit dintisorii sad.gif.. dar de salivat, saliveaza destul de abundent in continuare si este cu manutza n guritza.. sa stii ca de la dinti, e posibil sa faca si rosu in gat.. daca nu ii scade, ii poti da si paracetamol supozitoare intre dozele de nurofen smile.gif .. multa sanatate! oFloare1.gif
maria26
poze de azi si de aseara smile.gif











elenaalex
Maria ai un baiat tare minunat. partners.gif
elenaalex
Tu cum te mai simti?
Eu am avut scurgeri maronii cam de 2 ori pe luna, dar de f scurta durata, cateva ore, e ciudat.o fi de bine?
la Cosmin cand s-a produs reglarea a fost cam pentru cateva luni, abundent...uff tin minte ca mereu aveam probleme cu cantitatea, era f mult, acum e ciudat. sper sa nu am probleme.
adina0885
Buna fetelor,
Maria tare frumos este flacaul tau....imi place mult! love1.gif
Simonik sanatate multa si iti dau dreptate...si eu am uitat cum e cu cm...si ma simt asa bine fara!!! Nu as mai vrea sa vina niciodata liwlol.gif
Va pup ma duc sa adorm fata ca ma bazaie!
Alondra
QUOTE(maria26 @ Feb 22 2012, 03:38 PM) *

Wowww, deja invatam din carti , citim laugh.gif Ce tare e! biggrin.gif
Maria, Andy cand a inceput sa faca parul cret? Parca de cand l-ai tuns scurt i s-a indesit parul dar nici nu mai e carliontat, sau mi se pare mie? smile.gif
Albert inca nu da semne de carlionti? !
georgiana79
Mamici, eu m-am intors cu bine din plimbarica de la pranz. mi-am clatit ochii cu niste poze tare frumoase cu Albert care ii citea foarte frumos o poveste mamei lui. Maria cred ca ai inteles ce ti-a citit Albert, nu?
Simonik, vorba Mariei, ai nascut un copil? ai numai ocupat gandul tau... cu griji, cu intrebari cu framantari. copii mici probleme mici, copii mari probleme mari.... eeee o sa vezi tu cand o sa plece noaptea la club si tu stai si il astepti pana se intoarce acasa, atunci o sa ne aducem aminte cand ne spuneau si parintii nostri ca nu dormeau pana nu ne intorceam noi de la disco..... eheeeee....
georgiana79
am vazut si am citit ca bebeii vostri se intorc de-a binelea pe burta, eee Mariuca mea se da doar intr-o parte si atunci ca sa ajunga la suzeta sau la o jucarie... in schimb, fetelor,,, se impinge in calcaie si se deplaseaza pana ajunge la capatul patutului, atunci plange ca nu mai are unde sa se duca. zici ca face podul asa se indoaie, mi-e frica sa nu-si rupa gatul. doamne fereste
georgiana79
Alondra, tu ziceai ca Maya doarme pe burta, pai Stefan tot asa dormea, pe burta si cu picioarele sub el. statea asa ghemuit, mult timp a dormit asa.
adina0885
QUOTE(georgiana79 @ Feb 22 2012, 11:08 AM) *
am vazut si am citit ca bebeii vostri se intorc de-a binelea pe burta, eee Mariuca mea se da doar intr-o parte si atunci ca sa ajunga la suzeta sau la o jucarie... in schimb, fetelor,,, se impinge in calcaie si se deplaseaza pana ajunge la capatul patutului, atunci plange ca nu mai are unde sa se duca. zici ca face podul asa se indoaie, mi-e frica sa nu-si rupa gatul. doamne fereste

Si noi laa fel....se impinge in calcaie si coate si ridica spatele , zici ca face podul de jos....eu am zis ca vrea sa se ridice in fund, dar de aproape o luna face asa si vad ca nu reuseste sa se ridice...cum a fost plimbarea? si noi am iesit putin, am fost sa scoatem niste poze pt bunicute sa le trimitem prin posta cadou de martisor! biggrin.gif

fetelor, eu cred ca avem o problema sau mi se pare mie...irisucai i se vad f bine coastele in partea stanga, adica sunt mai ridicate fata de celelalte...Sper sa mi se pare! Oricum maine sau poimaine mergem sa facem vaccinul si o sa o vada si dna dr...
Simonik84
Multumesc de incurajari..da,asa e aveti dreptate,a cum sunt probleme mici..dar o sa vina si alea mari...sper doar sa le suport cu stoicism smile.gif

Dupa o ora de la nurofen a scazut febra , avea 37 si urma si spozitor daca persita, asa mi-a recomandat si medicul. Multuesc Maria de sfat!

fug la el ca inca e marait!
georgiana79
QUOTE(adina0885 @ Feb 22 2012, 05:16 PM) *
Si noi laa fel....se impinge in calcaie si coate si ridica spatele , zici ca face podul de jos....eu am zis ca vrea sa se ridice in fund, dar de aproape o luna face asa si vad ca nu reuseste sa se ridice...cum a fost plimbarea? si noi am iesit putin, am fost sa scoatem niste poze pt bunicute sa le trimitem prin posta cadou de martisor! biggrin.gif

fetelor, eu cred ca avem o problema sau mi se pare mie...irisucai i se vad f bine coastele in partea stanga, adica sunt mai ridicate fata de celelalte...Sper sa mi se pare! Oricum maine sau poimaine mergem sa facem vaccinul si o sa o vada si dna dr...

o fi mai slaba pe partea stanga. hai ca e culmea, mami, cred ca ti se pare tie
adina0885
QUOTE(georgiana79 @ Feb 22 2012, 11:32 AM) *
o fi mai slaba pe partea stanga. hai ca e culmea, mami, cred ca ti se pare tie

sper sa mi se para, desi slaba nu este crede-ma....asa i s-a intamplat unei prietente acum o luna si avea inceput de rahitism pt ca ii daduse vigantolul in lapte cica....nu stiu ce sa mai cred! Greu e frate si cu bb!!! Nu-mi vine sa cred sad.gif
maria26
QUOTE(elenaalex @ Feb 22 2012, 05:44 PM) *
Maria ai un baiat tare minunat. partners.gif


oFloare.gif

QUOTE(elenaalex @ Feb 22 2012, 05:46 PM) *
Tu cum te mai simti?
Eu am avut scurgeri maronii cam de 2 ori pe luna, dar de f scurta durata, cateva ore, e ciudat.o fi de bine?
la Cosmin cand s-a produs reglarea a fost cam pentru cateva luni, abundent...uff tin minte ca mereu aveam probleme cu cantitatea, era f mult, acum e ciudat. sper sa nu am probleme.


mi-am mai revenit acum.. am baut ceai de menta si s-a mai dus greatza.. ma gandesc ca ma simt asa si de la multele probleme pe care le-am avut in ultimul timp... de la inceputul anului 2012 am tinut-o lant ... cm nu mi-a venit si nici nu-i simt lipsa biggrin.gif.. mi-e bine asa...
tu mai ai lapte? eu in ziua cand a implinit 5 luni m-am hotarat sa nu-i mai dau deloc.. a doua zi m-am trezit cu sanii plini si mi-a fost teama sa nu fac vreo complicatie si i-am golit...asa ca inca ii mai dau.. scot cam 200 ml pe zi, dar sunt buni si aia.. am inceput sa iau din nou pastile de lactatie.. sper sa ma mentin macar asa smile.gif

QUOTE(adina0885 @ Feb 22 2012, 05:49 PM) *
Buna fetelor,
Maria tare frumos este flacaul tau....imi place mult! love1.gif
Simonik sanatate multa si iti dau dreptate...si eu am uitat cum e cu cm...si ma simt asa bine fara!!! Nu as mai vrea sa vina niciodata liwlol.gif
Va pup ma duc sa adorm fata ca ma bazaie!


oFloare.gif

QUOTE(Alondra @ Feb 22 2012, 06:00 PM) *
Wowww, deja invatam din carti , citim laugh.gif Ce tare e! biggrin.gif
Maria, Andy cand a inceput sa faca parul cret? Parca de cand l-ai tuns scurt i s-a indesit parul dar nici nu mai e carliontat, sau mi se pare mie? smile.gif
Albert inca nu da semne de carlionti? !


pai da... cam asta e varsta cand tb sa incepem cu cartile.. pentru ei tot ceea ce e nou este interesant.. si trebuie transmisi cat mai multi stimuli pentru a se dezvolta creierul mai repede...biggrin.gif.. Andy nu a fost asa pasionat de carti.. si nici acum nu este.. el este cu puzzle-urile.. dar nu are rabdare sa-i arat sau sa-i explic ceva.. in schimb Albert, cand deschid o carte, isi manifesta bucuria...rade, pune mana pe imagini si e f atent atunci cand ii citesc sau ii explic smile.gif
lui Andy a inceput sa i se onduleze parul pe la 2 luni... dar lui nu i-a cazut..acum il are tot ondulat... cand ii creste face carlionti smile.gif.....lui Albert ii cade.. mai are 3 fire, asa ca nu-mi pot da seama cum il va avea,...

QUOTE(georgiana79 @ Feb 22 2012, 06:04 PM) *
Mamici, eu m-am intors cu bine din plimbarica de la pranz. mi-am clatit ochii cu niste poze tare frumoase cu Albert care ii citea foarte frumos o poveste mamei lui. Maria cred ca ai inteles ce ti-a citit Albert, nu?
Simonik, vorba Mariei, ai nascut un copil? ai numai ocupat gandul tau... cu griji, cu intrebari cu framantari. copii mici probleme mici, copii mari probleme mari.... eeee o sa vezi tu cand o sa plece noaptea la club si tu stai si il astepti pana se intoarce acasa, atunci o sa ne aducem aminte cand ne spuneau si parintii nostri ca nu dormeau pana nu ne intorceam noi de la disco..... eheeeee....


daaaaaaaaa oFloare1.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.