Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Septembrie 2011!
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2011
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152
Alondra
Buna dimineata mamici!La multi ani sarbatoritilor azi de sf Gheorghe, Georgiana occasion.gif !
Mamici cand ar trebui bebeii sa manance mai putin pasat, adica nu mixat la blender ci bucati mai mari mai ales legumele?
Simonik84
Buna dimineata

Noi am avut un weekend plin tare smile.gif Sambata am fost plecata mai toata ziua de acasa, dimineata am avut ore de condus, am mers cu 30 km/h biggrin.gif si apoi am iesit cu o prietena la mall, fara bebe, a ramas cu sotul acasa si s-au descurcat de minune. Pot sa mai plec linistita. Astazi de la 17:30 iarasi am ore de condus, deci o sa stea din ce in ce mai mult fara mine.
Si ieri am fost la o manastire, aproape de noi, l-am plimbat cu cariciorul, am avut spanacul cu ou la mine si i l-am dat in caricior, apoi i-am dat apa si vre-o 6 ore nu s-a atins de san smile.gif

Am vazut ca antomia merge de-a busilea. ema si albert au dinti, numai noi am ramas in urma, nici dinti, nici mers de-a busile, vrea direct in picioare, il tin de sub brate si merge bine de tot , nici macar in premergator nu vrea sa stea...

Cred ca numai noi doua am ramas fara dinti, Alondra biggrin.gif Asta e, mergem inainte si ii asteptam!

Pai cred ca poti sa incepi sa-i dai bucatele cand o sa aiba dinti sa molfaie, sau dupa 9 luni, am mai auzit la alte mamici dar nu e o regula!

am incercat sa-i dau mamliga cu branza dar nu prea i-a placut si dupa ce a luat vreo 3 linguri a varsat tot sad.gif In rest, stam la fel cu mancarea, o sa incep sa-i dau banana, ca nu i-am dat deloc pana acum si nici cu ficatelul nu prea m-am omorat sa-i dau .

La greutate cred ca avem undeva la 9 kg si pe la 75 de cm smile.gif Mergem saptamana asta iarasi la controlul de 8 luni!


maria26
QUOTE(Simonik84 @ Apr 23 2012, 08:48 AM) *
Buna dimineata

Noi am avut un weekend plin tare smile.gif Sambata am fost plecata mai toata ziua de acasa, dimineata am avut ore de condus, am mers cu 30 km/h biggrin.gif si apoi am iesit cu o prietena la mall, fara bebe, a ramas cu sotul acasa si s-au descurcat de minune. Pot sa mai plec linistita. Astazi de la 17:30 iarasi am ore de condus, deci o sa stea din ce in ce mai mult fara mine.
Si ieri am fost la o manastire, aproape de noi, l-am plimbat cu cariciorul, am avut spanacul cu ou la mine si i l-am dat in caricior, apoi i-am dat apa si vre-o 6 ore nu s-a atins de san smile.gif

Am vazut ca antomia merge de-a busilea. ema si albert au dinti, numai noi am ramas in urma, nici dinti, nici mers de-a busile, vrea direct in picioare, il tin de sub brate si merge bine de tot , nici macar in premergator nu vrea sa stea...

Cred ca numai noi doua am ramas fara dinti, Alondra biggrin.gif Asta e, mergem inainte si ii asteptam!

Pai cred ca poti sa incepi sa-i dai bucatele cand o sa aiba dinti sa molfaie, sau dupa 9 luni, am mai auzit la alte mamici dar nu e o regula!

am incercat sa-i dau mamliga cu branza dar nu prea i-a placut si dupa ce a luat vreo 3 linguri a varsat tot sad.gif In rest, stam la fel cu mancarea, o sa incep sa-i dau banana, ca nu i-am dat deloc pana acum si nici cu ficatelul nu prea m-am omorat sa-i dau .

La greutate cred ca avem undeva la 9 kg si pe la 75 de cm smile.gif Mergem saptamana asta iarasi la controlul de 8 luni!



cu cat dau dintisorii mai tarziu, cu atat e mai bine.. nu iti mai face probleme smile.gif ... cat despre mersul de-a-busilea, Andy nu a mers deloc...sunt copii care pleaca direct in picioare... si nici Albert nu da semne ca va merge asa... cand il pun pe burta, baga nasul in cearceaf si incepe si urlaaaaaaaaa...
Alondra
QUOTE(Simonik84 @ Apr 23 2012, 08:48 AM) *
Buna dimineata

Noi am avut un weekend plin tare smile.gif Sambata am fost plecata mai toata ziua de acasa, dimineata am avut ore de condus, am mers cu 30 km/h biggrin.gif si apoi am iesit cu o prietena la mall, fara bebe, a ramas cu sotul acasa si s-au descurcat de minune. Pot sa mai plec linistita. Astazi de la 17:30 iarasi am ore de condus, deci o sa stea din ce in ce mai mult fara mine.
Si ieri am fost la o manastire, aproape de noi, l-am plimbat cu cariciorul, am avut spanacul cu ou la mine si i l-am dat in caricior, apoi i-am dat apa si vre-o 6 ore nu s-a atins de san smile.gif

Am vazut ca antomia merge de-a busilea. ema si albert au dinti, numai noi am ramas in urma, nici dinti, nici mers de-a busile, vrea direct in picioare, il tin de sub brate si merge bine de tot , nici macar in premergator nu vrea sa stea...

Cred ca numai noi doua am ramas fara dinti, Alondra biggrin.gif Asta e, mergem inainte si ii asteptam!

Pai cred ca poti sa incepi sa-i dai bucatele cand o sa aiba dinti sa molfaie, sau dupa 9 luni, am mai auzit la alte mamici dar nu e o regula!

am incercat sa-i dau mamliga cu branza dar nu prea i-a placut si dupa ce a luat vreo 3 linguri a varsat tot sad.gif In rest, stam la fel cu mancarea, o sa incep sa-i dau banana, ca nu i-am dat deloc pana acum si nici cu ficatelul nu prea m-am omorat sa-i dau .

La greutate cred ca avem undeva la 9 kg si pe la 75 de cm smile.gif Mergem saptamana asta iarasi la controlul de 8 luni!

Oo ce bine ca poti pleca si se descurca tati,bravo! Eu mai mult de 2 ore n-am plecat, dar am lasat-o cu bunica-sa, cu taica-sau nu a ramas inca biggrin.gif desi ii stie programul si metehnele ..
Mamaliguta cu branza vreau si eu sa incerc sa vad daca ii place...
Cu mancatul cu bucati avem probleme, cam le da pe afara doh.gif
Sa stii ca am ramas singurele fara dinti biggrin.gif dar parca vad ca ne-o luati inainte si ramanem chiar singurele fara doh.gif biggrin.gif

QUOTE(maria26 @ Apr 23 2012, 10:08 AM) *
cu cat dau dintisorii mai tarziu, cu atat e mai bine.. nu iti mai face probleme smile.gif ... cat despre mersul de-a-busilea, Andy nu a mers deloc...sunt copii care pleaca direct in picioare... si nici Albert nu da semne ca va merge asa... cand il pun pe burta, baga nasul in cearceaf si incepe si urlaaaaaaaaa...

doh.gif aoleu saracutul, nu-i place pe burta ! biggrin.gif
georgiana79
Buna ziua!
multumesc ptr. urari Alondra
nici Mariuca nu are dinti desi are gingia de jos, alba, roade tot ce prinde.
miercuri mergem la control, asa, de rutina cu amandoi copiii, la o dr. pediatra.
eu ii pasez cu furculita legumele si carnea. le mananca destul de bine ca nu sunt bucati mari.
adina0885
hello mamici,
Dragelor, am vazut filmuletele cat de tari sunt, Antonia deja e campioana la mers de-a buselea, iar Mariuca e tare nedumerita nu stie ce se intampla liwlol.gif
Iris, nu merge de-a buselea ea doar se invarte in jurul ei in pat (asta cand e pe burta).
Noi azi ne-am cam decalat cu masa, a mancat legumele la ora 15 pt ca la 12 am zis sa-i dau san sperand ca adoarme cand colo ea s-a inviorat mai rau biggrin.gif
Azi i-am scos jucariile care le-am adunat eu cu sotulde-a lungul anilor (vreo 2 cutii) de la McDonald's si vreau sa va zic ca e tare incantata de ele, cand a vazut cate sunt nu stia la care sa se intainda mai repede...si sa nu uit La multi ani sarbatoritilor de astazi.
va pupam!!
adina0885
Am uitat sa va intreb, voi ati dat gutui la bebei pana acum??? As vrea sa fierb sa-i dau putin dar nu stiu daca e bine biggrin.gif
Alondra
QUOTE(adina0885 @ Apr 23 2012, 04:38 PM) *
Am uitat sa va intreb, voi ati dat gutui la bebei pana acum??? As vrea sa fierb sa-i dau putin dar nu stiu daca e bine biggrin.gif

Eu nu i-am dat, dar stiu ca se pot da de la 5 luni...nu am mai mancat demult, parca sunt tari astea, nu? Daca le fierbi bine si le pasezi n-ar trebui sa fie probleme..
adina0885
QUOTE(Alondra @ Apr 23 2012, 05:14 PM) *
Eu nu i-am dat, dar stiu ca se pot da de la 5 luni...nu am mai mancat demult, parca sunt tari astea, nu? Daca le fierbi bine si le pasezi n-ar trebui sa fie probleme..


Neata' mamici
Da, sunt tari. Asa o sa ii fac maine, o sa ii fierb si o sa-i dau cu mar ca sa nu fie prea inecacioasa biggrin.gif
Ce mai faceti? Ce pustiu este pe aici, nu-mi vine sa cred...Fetelor am o pr cu Irisuca tzatzica stanga i se inroseste, a mai avut o data chestia asta si am zis ca poate s-a lovit, dar deja acum mi se pare prea ciudat, tot la stanga, tot se inroseste dupa cateva zile se invineteste, nu stiu ce poate sa fie dar abia astept sa ajung la dr...
Vreau sa-i fac niste analize...fier nu i-am mai dat si nu stiu daca e bine sau nu...voi dati fierb la bb?
Sa aveti o zo frumaosa!
adina0885
QUOTE(Alondra @ Apr 23 2012, 05:14 PM) *
Eu nu i-am dat, dar stiu ca se pot da de la 5 luni...nu am mai mancat demult, parca sunt tari astea, nu? Daca le fierbi bine si le pasezi n-ar trebui sa fie probleme..

Neata' mamici
Da, sunt tari. Asa o sa ii fac maine, o sa ii fierb si o sa-i dau cu mar ca sa nu fie prea inecacioasa biggrin.gif
Ce mai faceti? Ce pustiu este pe aici, nu-mi vine sa cred...Fetelor am o pr cu Irisuca tzatzica stanga i se inroseste, a mai avut o data chestia asta si am zis ca poate s-a lovit, dar deja acum mi se pare prea ciudat, tot la stanga, tot se inroseste dupa cateva zile se invineteste, nu stiu ce poate sa fie dar abia astept sa ajung la dr...
Vreau sa-i fac niste analize...fier nu i-am mai dat si nu stiu daca e bine sau nu...voi dati fierb la bb?
Sa aveti o zi frumaosa!
Simonik84
Neatza fetelor!

Noi de 2 nopti nu dormim deloc bine, avem un somn foarte agitat si l-am luat langa mine in pat si din ora in ora se trezeste, vrea numai san, azi noapte plangeam si eu cu el in brate, am zis ca-l intarc azi...nu stiu ce are....tot dau eu vina pe dinti de ceva vreme, dar sincer cred ca e alintatura de noapte la san...

Maine mergem la pediatru sa se mai uite la gingii sa imi spuna daca e de la dinti sau nu...sau poate are altceva...

adina, noi fier nu am luat, chiar daca medicul de familie mi-a recomandat, dar cand am fost la pediatru, a zis chiar daca are deficit de fier umblam la alimentatie, dar nicidecum tratament, nu e deacord, acuma sunt pareri si pareri, ca sa nu mai spun ca med de fami mi-a dat si acid folic sa-i dau...nu i-am dat nimic biggrin.gif

Si mia am si ore de condus diseara dupa ce ajunge sotul acasa, sunt zombi , numai de condus nu-mi arde, nu stiu de unde o sa fur macar o ora de somn, ca vad ca e 11 si el de la 7 nu a inchis niciun ochi, are chef de brate si de joaca doh.gif

am intrat sa ma plang nitel si sa ma descarc, caci iarasi imi vine sa plang...
Alondra
Ziua buna si din partea noastra...
Adina, pt linistea ta intreaba medicul...nu stiu nici eu ce poate fi ..
Si noi avem o problema..de cateva zile ne-am iritat in zona genitala si nu stiu de la ce poate fi .servetelele umede, crema si pampersii sunt aceeasi de ceva vreme....ii aparuse mai demult o bubita rosie pe una din labii si apoi si pe cealalta alta si uite asa s-a inrosit...Poate fi si de la mancare, sau urina prea acida, habar n-am...si eu astept sa mergem la dr sa vedem ce si cum...
Noua nu ne-a dat sa luam fier niciodata, doar calciu-sirop i-am dat ultima data 20 de zile...acum sa vad daca ne mai da sa luam-in continuare ii trosnesc oasele de la picioruse, nu stiu ce are doh.gif
maria26
Adina, ai facut bine ca nu i-ai mai dat fier smile.gif.. daca alaptezi , chiar nu are rost sa-i dai si fier smile.gif
Simonik, eu nu cred ca e doar alintul la san.. are sigur ceva si de aceea e mai agitat.. dar nu-ti face probleme.. disconfortul poate veni de la dinti, de la stomac etc... incearca sa-i dai nurofen diseara... el acopera mai multe.. inclusiv durere de dinti, raceala sau orice fel de durere smile.gif
Alondra, si noi am avut bubitele pe care le descrii tu, dar la funduletz... i-ai dat vreun medicament nou? eu i-am dat ibalgin si banuiesc ca de ala a fost.. i-au trecut cu nidoflor...
adina0885
Multumesc pt raspunsuri mamici, maine la 14 suntem programate la dr...
Alondra, bubitele de care zici tu noi le facem cand luam calciu, cum incep sa-i dau cele 10 zile de calciu cum apare eritemul si tot funduletul si pasarica este rosie, indiferent ca o dau cu toate cremele din lume. Cum terminam calciul cum dispar...intreaba pediatru sa vezi ca asa este, sau cel putin mie asa mi-a zis si asa se intampla.
Simonik, fruntea sus, bine macar ca au crescut si nu mai e cum era la inceput liwlol.gif)
Eu sunt stresata cu mesele de seara pt ca m-a disperat noaptea cu tzatzi...doarme pe burta si dupa 1-2 ore da se se intoarca si nu poate si cand o intorc imediat cauta tzatzi...Stiti cumva cat timp o sa mai manance noaptea???
Alondra
QUOTE(Simonik84 @ Apr 24 2012, 11:09 AM) *
Neatza fetelor!

Noi de 2 nopti nu dormim deloc bine, avem un somn foarte agitat si l-am luat langa mine in pat si din ora in ora se trezeste, vrea numai san, azi noapte plangeam si eu cu el in brate, am zis ca-l intarc azi...nu stiu ce are....tot dau eu vina pe dinti de ceva vreme, dar sincer cred ca e alintatura de noapte la san...

Maine mergem la pediatru sa se mai uite la gingii sa imi spuna daca e de la dinti sau nu...sau poate are altceva...

adina, noi fier nu am luat, chiar daca medicul de familie mi-a recomandat, dar cand am fost la pediatru, a zis chiar daca are deficit de fier umblam la alimentatie, dar nicidecum tratament, nu e deacord, acuma sunt pareri si pareri, ca sa nu mai spun ca med de fami mi-a dat si acid folic sa-i dau...nu i-am dat nimic biggrin.gif

Si mia am si ore de condus diseara dupa ce ajunge sotul acasa, sunt zombi , numai de condus nu-mi arde, nu stiu de unde o sa fur macar o ora de somn, ca vad ca e 11 si el de la 7 nu a inchis niciun ochi, are chef de brate si de joaca doh.gif

am intrat sa ma plang nitel si sa ma descarc, caci iarasi imi vine sa plang...

sad.gif Off, nasol de tine..chiar asa des..sigur are ceva, nu te gandi sa-l intarci inca..
A mea tot la 7 s-a trezit, dar la 10:10 a adormit si nu stiu ce a avut ca s-a trezit dupa 8 minute ohmy.gif ca niciodata...apoi am adormit-o iar si a dormit aproape 2 ore...cu inca 2 intreruperi , habar nu am ce o fi fost...

QUOTE(maria26 @ Apr 24 2012, 03:12 PM) *
Adina, ai facut bine ca nu i-ai mai dat fier smile.gif.. daca alaptezi , chiar nu are rost sa-i dai si fier smile.gif
Simonik, eu nu cred ca e doar alintul la san.. are sigur ceva si de aceea e mai agitat.. dar nu-ti face probleme.. disconfortul poate veni de la dinti, de la stomac etc... incearca sa-i dai nurofen diseara... el acopera mai multe.. inclusiv durere de dinti, raceala sau orice fel de durere smile.gif
Alondra, si noi am avut bubitele pe care le descrii tu, dar la funduletz... i-ai dat vreun medicament nou? eu i-am dat ibalgin si banuiesc ca de ala a fost.. i-au trecut cu nidoflor...

Nidoflor am si eu in casa dar sa o dau pe labii?

QUOTE(adina0885 @ Apr 24 2012, 04:51 PM) *
Multumesc pt raspunsuri mamici, maine la 14 suntem programate la dr...
Alondra, bubitele de care zici tu noi le facem cand luam calciu, cum incep sa-i dau cele 10 zile de calciu cum apare eritemul si tot funduletul si pasarica este rosie, indiferent ca o dau cu toate cremele din lume. Cum terminam calciul cum dispar...intreaba pediatru sa vezi ca asa este, sau cel putin mie asa mi-a zis si asa se intampla.
Simonik, fruntea sus, bine macar ca au crescut si nu mai e cum era la inceput liwlol.gif)
Eu sunt stresata cu mesele de seara pt ca m-a disperat noaptea cu tzatzi...doarme pe burta si dupa 1-2 ore da se se intoarca si nu poate si cand o intorc imediat cauta tzatzi...Stiti cumva cat timp o sa mai manance noaptea???

Si voi ati avut deci...ce fel de Calciu ii dai? Ca noua ne-a dat sirop acum si am luat 20 de zile de cate 2 ori pe zi a 1 ml ...unsure.gif Habar nu am daca de la ala e...altceva nu i-am dat in ultima vreme, doar cand a fost racita..medicamentele alea..
adina0885
QUOTE(Alondra @ Apr 24 2012, 12:33 PM) *
Si voi ati avut deci...ce fel de Calciu ii dai? Ca noua ne-a dat sirop acum si am luat 20 de zile de cate 2 ori pe zi a 1 ml ...unsure.gif Habar nu am daca de la ala e...altceva nu i-am dat in ultima vreme, doar cand a fost racita..medicamentele alea..

Calciu la fiole, nu stiu cum ii zice exact
Alondra
Neata mamici!
Azi am primit trezirea la 6 jumate nervi.gif doh.gif

QUOTE(adina0885 @ Apr 24 2012, 09:42 PM) *
Calciu la fiole, nu stiu cum ii zice exact

Da, calciu gluconat, cat timp am luat si noi din ala nu au fost probleme ..


La multe lunite sarbatoritilor de azi Antonia pui de Ligiamos si Mihaita pui de Andymar! occasion.gif
ligiamos
Multumim pentru urari floare2.gif

QUOTE(Alondra @ Apr 25 2012, 06:34 AM) *
La multe lunite sarbatoritilor de azi Antonia pui de Ligiamos si Mihaita pui de Andymar! occasion.gif

Andymar
Multumim Alondra, la multe lunite spunem si noi Antoniei!

Noi incepem sa scapam de raceala si inca nu am facut vaccinul... mai mergem vineri la control si daca e ok il facem. I-am dat doar Fluimucil sirop si Nurofen, fara antibiotic ca nu are nimic la plamani si a facut febra 38.5 o singura data. L-am cantarit si eu, are 9 kg si un pic, 73 cm. Plus un cucui de toata frumusetea de care uitasem sa va spun. Cat a fost racit l-am culcat cu noi in pat, tati a fost de noapte si am ramas doar noi doi. Asa ca ma trezesc cu urlete si copilul nu in pat, nu jos ci suspendat intre pat si perete. L-am scos asa pe intuneric fara sa mai stau pe ganduri, am prins o mana si un picior si am tras. Desteapta de mine nu m-am gandit sa aprind intai lumina sa vad ce si cum ca poate cucuiul i l-am facut eu cand l-am tras. Bine ca nu a plans mult, a urlat putin ca nu putea sa se miste acolo unde era prins... De-a busilea nu merge, face doar flotari ca si Maya. In schimb ii place in premergator, incepe sa o ia si inainte nu doar inapoi si in laturi. Paseste daca il tin de sub brate si incearca sa fuga daca ii zice tati ca-l prinde, azi l-am pus in patut in picioare si se tine bine de margine cu manutele.
Noi incepem si sa vorbim mai multe, pana acuma zicea ma-ma-ma si ba-ba, de ieri zice iar ta-ta-ta dar numai in soapta si azi a zis da-da.
Merg sa-i pregatesc papica ca indata mi se trezeste nazdravanul si tre sa fiu pe pozitii altfel iese scandal.

Va pupam!
Alondra
Buna dimineata mamici!
Ce mai faceti? Ce mai fac bebeii ?Ce mai fac ei nou ? smile.gif
Andymar, bravo, stati bine! Sanatate sa va faceti repede bine sa faceti vaccinul!
maria26
neatza cafea.gif
noi suntem bine smile.gif ....de astazi am inceput sa le dau calciu la amandoi.. intram in luna mai si in lunile fara "r" nu o sa-i mai dau nici lui Albert....
a inceput sa silabiseasca din ce in ce mai mult.. se joaca continuu cand e treaz... cand ma vede imi zambaste si ma ia de mana smile.gif .. e asa dulce.. imi manifesta bucuria topaind liwlol.gif .. e haios..
nu l-am mai masurat, dar l-a cantarit ieri si are 9.500 kg...e un mancacios.. maine o sa-i dau si eu ficat... banana i-am dat de ceva timp si ii place la nebunie... i-o fac cu lapte si biscuiti la blender si mananca pe nerasuflate..uite asa i-am introdus si laptele de vaca.. putin, dar conteaza smile.gif
voi ce le mai dati nou sa manance? .... eu astept sa se ieftineasca dovleceii ca sa le fac la amandoi sufleu.. deocamdata pretul e cam piperat sad.gif
sanatate bebeilor bolnaviori si La multi ani sarbatoritilor!
Alondra
QUOTE(maria26 @ Apr 26 2012, 09:53 AM) *
neatza cafea.gif
noi suntem bine smile.gif ....de astazi am inceput sa le dau calciu la amandoi.. intram in luna mai si in lunile fara "r" nu o sa-i mai dau nici lui Albert....
a inceput sa silabiseasca din ce in ce mai mult.. se joaca continuu cand e treaz... cand ma vede imi zambaste si ma ia de mana smile.gif .. e asa dulce.. imi manifesta bucuria topaind liwlol.gif .. e haios..
nu l-am mai masurat, dar l-a cantarit ieri si are 9.500 kg...e un mancacios.. maine o sa-i dau si eu ficat... banana i-am dat de ceva timp si ii place la nebunie... i-o fac cu lapte si biscuiti la blender si mananca pe nerasuflate..uite asa i-am introdus si laptele de vaca.. putin, dar conteaza smile.gif
voi ce le mai dati nou sa manance? .... eu astept sa se ieftineasca dovleceii ca sa le fac la amandoi sufleu.. deocamdata pretul e cam piperat sad.gif
sanatate bebeilor bolnaviori si La multi ani sarbatoritilor!

Bravo Albert! eusa_clap.gif
Cum faci sufleul Maria?

Eu banana i-o pasez cu furculita si o amestec cu iaurt si biscuiti (nu intotdeauna cu biscuite) ...
Eu vreau sa-i dau curcan, inca nu i-am dat...si nici peste...
Ce fel de peste se da, apropo ca habar nu am...

Ce orar de mese mai au bebeii vostri ?Intotdeauna incepeti cu laptele?Ma refer si la mamicile care mai alapteaza inca .... oFloare1.gif
Alondra
Pe unde sunteti mamici ?Tare liniste aici ....unsure.gif
Am revenit si noi de la dr. m-a luat de sus, de la telefon asistenta ca numai la 9 luni se mai merge la control huh.gif ...pai si eu daca am o problema, hello! doh.gif M-a enervat....am vrut sa stiu daca i-a trecut de tot bronsita , ce sa fac cu iritatia aceea in zona genitala, etc...Nu a vrut sa o masoare..a cantarit-o doar...8960 g , dar vad ca ea a scris in carnetul de sanatate 8900 rolleyes.gif
Pt zona genitala ne-a dat Triderm ...eu o dadusem si cu Nidoflor si parca i-au mai trecut...
Ne-a zis sa mai mergem la 9 luni ...voi mergeti lunar la dr acum?
maria26
QUOTE(Alondra @ Apr 26 2012, 11:39 AM) *
Bravo Albert! eusa_clap.gif
Cum faci sufleul Maria?

Eu banana i-o pasez cu furculita si o amestec cu iaurt si biscuiti (nu intotdeauna cu biscuite) ...
Eu vreau sa-i dau curcan, inca nu i-am dat...si nici peste...
Ce fel de peste se da, apropo ca habar nu am...

Ce orar de mese mai au bebeii vostri ?Intotdeauna incepeti cu laptele?Ma refer si la mamicile care mai alapteaza inca .... oFloare1.gif


eu ii dau piept de curcan de vreo 2 saptamani... pestele stiu ca trebuie sa fie oceanic, dar sunt slabe sanse sa gasesti peste oceanic proaspat pe la noi.. e cam delicat cu pestele.. eu mai astept...
la sufleu, curat dovlecelul de coaja, il fierb.. apoi il pun la cuptor cu branza in vas de yenna..

QUOTE(Alondra @ Apr 26 2012, 10:11 PM) *
Pe unde sunteti mamici ?Tare liniste aici ....unsure.gif
Am revenit si noi de la dr. m-a luat de sus, de la telefon asistenta ca numai la 9 luni se mai merge la control huh.gif ...pai si eu daca am o problema, hello! doh.gif M-a enervat....am vrut sa stiu daca i-a trecut de tot bronsita , ce sa fac cu iritatia aceea in zona genitala, etc...Nu a vrut sa o masoare..a cantarit-o doar...8960 g , dar vad ca ea a scris in carnetul de sanatate 8900 rolleyes.gif
Pt zona genitala ne-a dat Triderm ...eu o dadusem si cu Nidoflor si parca i-au mai trecut...
Ne-a zis sa mai mergem la 9 luni ...voi mergeti lunar la dr acum?


nidoflorul e cel mai bun.. eu asa am rezolvat toate problemele lui Albert.. are o piele tare sensibila..
eu nu ma mai duc la dr decat daca Albert are vreo problema ..
Andymar
QUOTE(maria26 @ Apr 26 2012, 08:53 AM) *
neatza cafea.gif
noi suntem bine smile.gif ....de astazi am inceput sa le dau calciu la amandoi.. intram in luna mai si in lunile fara "r" nu o sa-i mai dau nici lui Albert....
a inceput sa silabiseasca din ce in ce mai mult.. se joaca continuu cand e treaz... cand ma vede imi zambaste si ma ia de mana smile.gif .. e asa dulce.. imi manifesta bucuria topaind liwlol.gif .. e haios..
nu l-am mai masurat, dar l-a cantarit ieri si are 9.500 kg...e un mancacios.. maine o sa-i dau si eu ficat... banana i-am dat de ceva timp si ii place la nebunie... i-o fac cu lapte si biscuiti la blender si mananca pe nerasuflate..uite asa i-am introdus si laptele de vaca.. putin, dar conteaza smile.gif
voi ce le mai dati nou sa manance? .... eu astept sa se ieftineasca dovleceii ca sa le fac la amandoi sufleu.. deocamdata pretul e cam piperat sad.gif
sanatate bebeilor bolnaviori si La multi ani sarbatoritilor!


Bravo Albert, nu credeam ca este vreun mancacios mai mare ca Mihaita! Si eu am cumparat ficatei de pui pt maine, sunt curioasa daca o sa-i placa... Selena nici acum nu-l mananca...
Maria eu deja ii dau lui Mihaita numai lapte de vaca, am tot stat si am calculat... o cutie de Aptamil 800g costa 52 lei si il tine 4-5 zile, asta vine peste 300 lei/luna. Daca va uitati pe toate cutiile de lapte scrie ca toate-s extrase din laptele de vaca, pai atunci de ce se spune ca nu e bun laptele de vaca?! Am o prietena care lucreaza la Solvey, firma de medicamente si zice ca toata treaba asta este o afacere. Tind sa-i dau dreptate deoarece eu am crescut cu lapte de bivolita de la 2 luni si e mult mai gras decat cel de vaca. Si nu sunt singura... Voi ce parere aveti despre asta?
Mihaita bea acum 1 litru de lapte zilnic, lapte de casa de la bunicu' ca am vazut la stiri ca si asta de vaca la cutie e umflat cu lapte praf.

Dovlecei papam deja, ii fac piure amestecat cu cartof si alte legume.

QUOTE(Alondra @ Apr 26 2012, 09:11 PM) *
Pe unde sunteti mamici ?Tare liniste aici ....unsure.gif
Am revenit si noi de la dr. m-a luat de sus, de la telefon asistenta ca numai la 9 luni se mai merge la control huh.gif ...pai si eu daca am o problema, hello! doh.gif M-a enervat....am vrut sa stiu daca i-a trecut de tot bronsita , ce sa fac cu iritatia aceea in zona genitala, etc...Nu a vrut sa o masoare..a cantarit-o doar...8960 g , dar vad ca ea a scris in carnetul de sanatate 8900 rolleyes.gif
Pt zona genitala ne-a dat Triderm ...eu o dadusem si cu Nidoflor si parca i-au mai trecut...
Ne-a zis sa mai mergem la 9 luni ...voi mergeti lunar la dr acum?


Tare nesimtite mai sunt unele cadre medicale... noi mergem maine la control dar nu cred ca facem vaccinul ca inca mai avem ceva mucisori. Nici noi n-o sa mai mergem lunar de acum, doar la nevoie pana la urmatorul vaccin.

Atentie cu Nidoflorul, contine antibiotic!
Alondra
Neata mamici!
Nu stiu ce sa-i mai fac mandrei mele ca se trezeste mai nou tot la 6 jum sad.gif( azi noapte s-a foit si i-am dat suzeta, apoi la 3 i-am dat sa suga si i-am dat si lp in ideea ca poate doarme mai mult! doh.gif sanatate!tot asa s-a sculat nervi.gif trebuie sa-i schimb programul..acum iar i-am dat san si completare 90 lp a mai vrut doar...si poate la 10 sa-i dau fructul....nu stiu ce are de se scoala asa, ea se scula la 8 doh.gif sad.gif
Voi cele care aveti bebei pe LP cat lapte beau la o masa intreaga ?Ca nu stiu cat sa-i fac sa vad cat bea....

QUOTE(maria26 @ Apr 26 2012, 10:55 PM) *
eu ii dau piept de curcan de vreo 2 saptamani... pestele stiu ca trebuie sa fie oceanic, dar sunt slabe sanse sa gasesti peste oceanic proaspat pe la noi.. e cam delicat cu pestele.. eu mai astept...
la sufleu, curat dovlecelul de coaja, il fierb.. apoi il pun la cuptor cu branza in vas de yenna..
nidoflorul e cel mai bun.. eu asa am rezolvat toate problemele lui Albert.. are o piele tare sensibila..
eu nu ma mai duc la dr decat daca Albert are vreo problema ..


Aha, deci e normal sa mergem mai rar acum la dr..
Ce fel de branza pui la sufleul de dovlecel?
I-am dat ieri curcan dar nu stiu ce Dzeu ca parca era acru piureul doh.gif unsure.gif
Si eu mai astept cu pestele, nu prea cred ca o sa -i placa biggrin.gif
QUOTE(Andymar @ Apr 27 2012, 12:18 AM) *
Bravo Albert, nu credeam ca este vreun mancacios mai mare ca Mihaita! Si eu am cumparat ficatei de pui pt maine, sunt curioasa daca o sa-i placa... Selena nici acum nu-l mananca...
Maria eu deja ii dau lui Mihaita numai lapte de vaca, am tot stat si am calculat... o cutie de Aptamil 800g costa 52 lei si il tine 4-5 zile, asta vine peste 300 lei/luna. Daca va uitati pe toate cutiile de lapte scrie ca toate-s extrase din laptele de vaca, pai atunci de ce se spune ca nu e bun laptele de vaca?! Am o prietena care lucreaza la Solvey, firma de medicamente si zice ca toata treaba asta este o afacere. Tind sa-i dau dreptate deoarece eu am crescut cu lapte de bivolita de la 2 luni si e mult mai gras decat cel de vaca. Si nu sunt singura... Voi ce parere aveti despre asta?
Mihaita bea acum 1 litru de lapte zilnic, lapte de casa de la bunicu' ca am vazut la stiri ca si asta de vaca la cutie e umflat cu lapte praf.

Dovlecei papam deja, ii fac piure amestecat cu cartof si alte legume.
Tare nesimtite mai sunt unele cadre medicale... noi mergem maine la control dar nu cred ca facem vaccinul ca inca mai avem ceva mucisori. Nici noi n-o sa mai mergem lunar de acum, doar la nevoie pana la urmatorul vaccin.

Atentie cu Nidoflorul, contine antibiotic!

Cat papa Mihaita la o masa de LP?
Nu stiu ca si Tridermul se da pe reteta, o ung cu asta , dar cred ca si el contine ceva antibiotic?! unsure.gif Nu ma pricep din prospect...
Cu laptele de vaca eu sunt ok, daca ii dai de la cunoscut, dar din magazin mai bine lp decat vaca..
maria26
Andymar, si eu ii dau dovlecel in piureul de legume.. dar la sufleu ca sa fac si pentru Andy intra foarte mult.. un kg... si hai sa fim seriosi ca e prea scump..mai bine cumpar carne de banii aia si ii dau lui Andy...
stiu ca nidoflorul contine antibiotic, dar nu am exagerat cu el.. doar cand a fost nevoie si nu i-a trecut cu alte creme mai usoare..
eu sunt de acord cu laptele de vaca, dar nu din magazin... insa o sa-l mai tin pe Albert pana pe la 1 an si 2-3 luni pe lapte praf...costa intradevar enorm de mult, dar mi se pare inca mic... nu vreau sa-i dau fier separat si prefer asa smile.gif .. eu oricum i-am introdus laptele de vaca si ii voi mari ratia pe masura ce creste pana elimin laptele praf smile.gif ... eu cumpar lapte de la Vlascuta.. avem tonomat foarte aproape de noi si mi se pare foarte ok... este direct de la vaca si are analizele facute zilnic..
Alondra, la sufleu se pune ce fel de branza vrei.. pentru copil asa mic este de preferat branza calcica pe care o faci in casa..dar peste 2 luni ii poti pune si branza normala, dar sa nu fie foarte sarata smile.gif
lp bea 180 ml noaptea... ziua ii dau mai putin pentru ca ii dau ca si gustare intre mese smile.gif
Alondra
QUOTE(maria26 @ Apr 27 2012, 09:34 AM) *
Andymar, si eu ii dau dovlecel in piureul de legume.. dar la sufleu ca sa fac si pentru Andy intra foarte mult.. un kg... si hai sa fim seriosi ca e prea scump..mai bine cumpar carne de banii aia si ii dau lui Andy...
stiu ca nidoflorul contine antibiotic, dar nu am exagerat cu el.. doar cand a fost nevoie si nu i-a trecut cu alte creme mai usoare..
eu sunt de acord cu laptele de vaca, dar nu din magazin... insa o sa-l mai tin pe Albert pana pe la 1 an si 2-3 luni pe lapte praf...costa intradevar enorm de mult, dar mi se pare inca mic... nu vreau sa-i dau fier separat si prefer asa smile.gif .. eu oricum i-am introdus laptele de vaca si ii voi mari ratia pe masura ce creste pana elimin laptele praf smile.gif ... eu cumpar lapte de la Vlascuta.. avem tonomat foarte aproape de noi si mi se pare foarte ok... este direct de la vaca si are analizele facute zilnic..
Alondra, la sufleu se pune ce fel de branza vrei.. pentru copil asa mic este de preferat branza calcica pe care o faci in casa..dar peste 2 luni ii poti pune si branza normala, dar sa nu fie foarte sarata smile.gif
lp bea 180 ml noaptea... ziua ii dau mai putin pentru ca ii dau ca si gustare intre mese smile.gif

Mersi de raspunsuri Maria! tzuc.gif
cris_cristi29
Buna seara .
Se vede ca a dat caldura , toate lumea este la plimbare ..nu mai sunteti atat de vorbarete ..pentru ca am observat ca nu am prea multe pagini de recuperat . wink.gif
Si noi am fost mai tot timpul plecati , Vali este si el in concediu ..asa ca toata ziua circulam prin oras , dintr-un parc in altul.Astazi am fost pentru prima data, impreuna cu niste prietene , intr-un parc din Sibiu unde s-au instalat si cateva aparate de fitness ...ne-am simtit super bine .
Ema vorbeste din ce in ce mai mult si radiaza de fericire ori de cate ori o vede pe Teo in preajma ei ....in parc nu mai avea stare in brate , o batea capu sa fuga dupa Teo asa ca am fost nevoita sa o dau si pe ea pe balansoar, pe tobogan , leagane .... doh.gif Inca se mai chinuie sa mearga de-a busilea ...sta in patru labe dar nu poate inainta si se supara rau de tot doh.gif .Cand am timp o sa pun si filmuletul.Alondra sa sti ca si Emilik se trezeste tot la 6 ( de aproximativ 1 luna) , ne jucam pana pe la 8 apoi adoarme iar pana la 10.Si peste noapte se trezeste la 3 , dar nu vrea sa pape nimic ...numa se trezeste , trage o repriza de plans si adoarme la loc .
Legat de mancarica .....papa bucatele fara probleme , chiar ii dau din cand in cand cate o coaja de paine si tare mult ii mai place sa molfaie la ea .;i-am dat si ficatel si peste fara probleme , curcan ...cam de toate .
A , am vazut ca ati mai discutat de laptele de vaca ...si eu vreau sa ii dau ..Teodorei i-am dat de la 6 luni pentru ca mi-a luat lp 2 , dar am avut de la cineva care avea vaca ...acum nu mai avem ..sunt tonomate f bune de lapte ...cred ca o sa incepem si noi de pe la 9 luni .

Gata , ma duc si eu la somn ..
P.S Emei i-a mai iesit un dintisor jos , deci avem 5 ...si se pregateste si cel de-al 6-lea.
Alondra
Neata mamici!Noi iar matinale...sad.gif doh.gif
Nu mai vrea sa adoarma deloc, iar de papat tzitzi si putin lp-60 ml...ieri si alaltaieri a baut mai mult..
Cris, ce bine de voi!Bravo pt dintisori! Ati papat si de toate...ce fel depeste i-ai dat? Si cum l-ai facut?
O zi frumoasa va dorim!
Alondra
La multe lunite pt sarbatoritul zilei Marcus, voinicel de Simonik! occasion.gif Pe unde sunteti, ce mai faceti?
maria26
5 dintisori deja? eusa_clap.gif eusa_clap.gif asa a avut si Andy, dar acum are deja 2 carii mici sad.gif
eu am dormit azi pana la 7.45 ohmy.gif ohmy.gif
Alondra
QUOTE(maria26 @ Apr 28 2012, 09:53 AM) *
5 dintisori deja? eusa_clap.gif eusa_clap.gif asa a avut si Andy, dar acum are deja 2 carii mici sad.gif
eu am dormit azi pana la 7.45 ohmy.gif ohmy.gif

Wowww, ce norocoasa! tongue.gif
Alondra
Neata mamici!
Ce faceti?
Aveti weekend prelungit?
Noi suntem in concediu de azi biggrin.gif liwlol.gif Ce bine e sa mai ai un ajutor in casa! biggrin.gif
O sa profitam si de vremea fff buna si o sa facem plimbari! smile.gif
O zi cu soare va dorim!
maria26
noi am fost plecati la tara... ne-am intors astazi si constat ca nu este decat o postare? ohmy.gif
albert s-a deranjat la stomac sad.gif .. nu stiu de la ce.. caldura, aer schimbat.. habar nu am...
Alondra
QUOTE(maria26 @ Apr 30 2012, 03:01 PM) *
noi am fost plecati la tara... ne-am intors astazi si constat ca nu este decat o postare? ohmy.gif
albert s-a deranjat la stomac sad.gif .. nu stiu de la ce.. caldura, aer schimbat.. habar nu am...

Sanatate multa!
Ce ii dai pt stomac?
georgiana79
Buna ziua!
abia acum am reusit sa ma loghez. tare greu.....
Mariuca a facut temperatura doua nopti la rand, cam mare 39. toata lumea imi zice ca e de la dintisori dar e prea mare ca sa fie de la dinti...gatul este curat, nu e rosu, nasul nu-i curge....se pare ca e febra de trei zile, o boala care se intalneste des la bebelusi. mai avem o zi si o sa vedem ce se va mai intampla.
Maria, sanatate multa lui Albert
emilia 22
buna ziua
gata si noi am reusit logarea
noi acum suntem bine ,dar a facut si Bianca febra 2 zile si mi-a zis k are gatul urat si ne-a dat Augmentin 5 zile dar nu a tusit nu ia curs nasul nimic doar febra
iam schimbta iar laptele in HUMANA AR k tot regurgita si plus de asta nu a prea luat in greutate are doar 6700gr si 70 cm
nu vrea sa mai pape fructe sub nici o forma,le-am luat si pe rand simple si nimic
azi iam dat mango cu para si a mancat mai mult in sila si dupa 1 ora a vomitat nervi.gif
noi stam mai mult pe afara intram in ksa decat sa dormim k in carut nu doarme deloc
doarme doar de 2 ori pe zi cate 2-3
sper sa intram mai des
vsa pupam
emilia 22
aaa am uitat sa va zic
avem 2 dintisori jos(asta cred k am mai zis)
si acum ne da caninul de sus stanga(oare e in regula?)
emilia 22
QUOTE(georgiana79 @ May 1 2012, 11:34 AM) *
Buna ziua!
abia acum am reusit sa ma loghez. tare greu.....
Mariuca a facut temperatura doua nopti la rand, cam mare 39. toata lumea imi zice ca e de la dintisori dar e prea mare ca sa fie de la dinti...gatul este curat, nu e rosu, nasul nu-i curge....se pare ca e febra de trei zile, o boala care se intalneste des la bebelusi. mai avem o zi si o sa vedem ce se va mai intampla.
Maria, sanatate multa lui Albert

poate face roseola
asa am patit si cu Bia a facut 3 zile febra si apoi ia aparut o eruptie pe fata si burtik
daca nu ma insel si Albert a facut la fel
emilia 22
QUOTE(maria26 @ Apr 27 2012, 09:34 AM) *
Andymar, si eu ii dau dovlecel in piureul de legume.. dar la sufleu ca sa fac si pentru Andy intra foarte mult.. un kg... si hai sa fim seriosi ca e prea scump..mai bine cumpar carne de banii aia si ii dau lui Andy...
stiu ca nidoflorul contine antibiotic, dar nu am exagerat cu el.. doar cand a fost nevoie si nu i-a trecut cu alte creme mai usoare..
eu sunt de acord cu laptele de vaca, dar nu din magazin... insa o sa-l mai tin pe Albert pana pe la 1 an si 2-3 luni pe lapte praf...costa intradevar enorm de mult, dar mi se pare inca mic... nu vreau sa-i dau fier separat si prefer asa smile.gif .. eu oricum i-am introdus laptele de vaca si ii voi mari ratia pe masura ce creste pana elimin laptele praf smile.gif ... eu cumpar lapte de la Vlascuta.. avem tonomat foarte aproape de noi si mi se pare foarte ok... este direct de la vaca si are analizele facute zilnic..
Alondra, la sufleu se pune ce fel de branza vrei.. pentru copil asa mic este de preferat branza calcica pe care o faci in casa..dar peste 2 luni ii poti pune si branza normala, dar sa nu fie foarte sarata smile.gif
lp bea 180 ml noaptea... ziua ii dau mai putin pentru ca ii dau ca si gustare intre mese smile.gif

multa sanatate pt ALBERT
spune-mi si mie te rog cum se face sufleul pt bebelusi
a scris ANDYMAR dar batranetea ce sa fac nu am retinut
maria26
emilia.. cureti dovleceii, scoti semintele si apoi fierbi cam 15-20 min.... dupa asta, amesteci cu branza, ungi un vas de yena cu unt si bagi la cuptor.. poti pune si un galbenus de ou daca vrei smile.gif
georgiana, multa sanatate! daca a facut febra fara tuse etc.. i se pe pregateste ceva.. contagios.. pojar, pojarel etc.... eu am mai avut la Andy probleme de genul asta cand se aprpia de 2 ani.. dar nu vreau sa te sperii.. facea doar febra mare, nimik altceva... avea un streptococ in gat si nas sad.gif .. dar asta vezi.. daca face febra si a 4-a zi, nu e in regula...

QUOTE(Alondra @ Apr 30 2012, 07:51 PM) *
Sanatate multa!
Ce ii dai pt stomac?


i-am dat smecta ieri, iar astazi biotics.. face moale, dar nu apa... oricum, a avut cam 4-5 scaune pe zi...
ii dau mancare de regim.. dimineata orez pasat cu mar copt, orez pasat cu banana.. la pranz orez cu morcov si piept de pui.. sper sa-si revina mai repede.. am incercat cu ceai de menta si il refuza.. mai incerc si azi smile.gif
emilia 22
QUOTE(maria26 @ May 1 2012, 03:16 PM) *
emilia.. cureti dovleceii, scoti semintele si apoi fierbi cam 15-20 min.... dupa asta, amesteci cu branza, ungi un vas de yena cu unt si bagi la cuptor.. poti pune si un galbenus de ou daca vrei smile.gif
georgiana, multa sanatate! daca a facut febra fara tuse etc.. i se pe pregateste ceva.. contagios.. pojar, pojarel etc.... eu am mai avut la Andy probleme de genul asta cand se aprpia de 2 ani.. dar nu vreau sa te sperii.. facea doar febra mare, nimik altceva... avea un streptococ in gat si nas sad.gif .. dar asta vezi.. daca face febra si a 4-a zi, nu e in regula...
i-am dat smecta ieri, iar astazi biotics.. face moale, dar nu apa... oricum, a avut cam 4-5 scaune pe zi...
ii dau mancare de regim.. dimineata orez pasat cu mar copt, orez pasat cu banana.. la pranz orez cu morcov si piept de pui.. sper sa-si revina mai repede.. am incercat cu ceai de menta si il refuza.. mai incerc si azi smile.gif

bianca face de 6-7 ori pe zi dar face tare(cate un mot)
maria26
QUOTE(emilia 22 @ May 1 2012, 03:21 PM) *
bianca face de 6-7 ori pe zi dar face tare(cate un mot)


pai nu... el facea o data pe zi.. acum clar e ceva schimbat...dar nu pare sa-l deranjeze.. e la fel de vesel.. manaca la fel de bine smile.gif
georgiana79
pe 10 iunie sunt programati ambii copii la analize, absolut tot.atunci o sa vedem ce are, oricum, azi nu a mai facut temperatura... sa vedem la noapte si maine cum se prezinta. in rest, e bine, mananca, e vioaie, canta, vorbeste pe limba ei...doarme inca de trei ori pe zi iesim afara mai mult seara cam de la 19.30 la 21.00. ziua nu prea iesim ca e cald, doar o mica iesire pe la 10.00.
Alondra
Seara buna mamici!
Abia acum si eu pe aici, dupa ce am culcat bebelusa doh.gif tare obosita e , a stat toata ziua pe afara mai mult azi....cum am fost si plecati...
Chiar am vrut sa va intreb mamici cum va dorm bebeii , mai mult ,mai bine, de cand a dat caldura si se sta pe afara mai mult?
Sunt curioasa la noapte cum va dormi, ca acum seara dupa baie era rupta....doh.gif

QUOTE(georgiana79 @ May 1 2012, 11:34 AM) *
Buna ziua!
abia acum am reusit sa ma loghez. tare greu.....
Mariuca a facut temperatura doua nopti la rand, cam mare 39. toata lumea imi zice ca e de la dintisori dar e prea mare ca sa fie de la dinti...gatul este curat, nu e rosu, nasul nu-i curge....se pare ca e febra de trei zile, o boala care se intalneste des la bebelusi. mai avem o zi si o sa vedem ce se va mai intampla.
Maria, sanatate multa lui Albert

Off, sanatate multa sa nu fie ceva boala a copilariei...

QUOTE(emilia 22 @ May 1 2012, 02:44 PM) *
buna ziua
gata si noi am reusit logarea
noi acum suntem bine ,dar a facut si Bianca febra 2 zile si mi-a zis k are gatul urat si ne-a dat Augmentin 5 zile dar nu a tusit nu ia curs nasul nimic doar febra
iam schimbta iar laptele in HUMANA AR k tot regurgita si plus de asta nu a prea luat in greutate are doar 6700gr si 70 cm
nu vrea sa mai pape fructe sub nici o forma,le-am luat si pe rand simple si nimic
azi iam dat mango cu para si a mancat mai mult in sila si dupa 1 ora a vomitat nervi.gif
noi stam mai mult pe afara intram in ksa decat sa dormim k in carut nu doarme deloc
doarme doar de 2 ori pe zi cate 2-3
sper sa intram mai des
vsa pupam


Si voi ?Off....dar de ce vomita asa dupa ce papa?AI intrebat pediatrul?
QUOTE(emilia 22 @ May 1 2012, 02:46 PM) *
aaa am uitat sa va zic
avem 2 dintisori jos(asta cred k am mai zis)
si acum ne da caninul de sus stanga(oare e in regula?)

Bravo!
Eu zic ca e normal, nu e o regula cum ies dintii, intr-o anumita ordine...

QUOTE(maria26 @ May 1 2012, 03:16 PM) *
emilia.. cureti dovleceii, scoti semintele si apoi fierbi cam 15-20 min.... dupa asta, amesteci cu branza, ungi un vas de yena cu unt si bagi la cuptor.. poti pune si un galbenus de ou daca vrei smile.gif
georgiana, multa sanatate! daca a facut febra fara tuse etc.. i se pe pregateste ceva.. contagios.. pojar, pojarel etc.... eu am mai avut la Andy probleme de genul asta cand se aprpia de 2 ani.. dar nu vreau sa te sperii.. facea doar febra mare, nimik altceva... avea un streptococ in gat si nas sad.gif .. dar asta vezi.. daca face febra si a 4-a zi, nu e in regula...
i-am dat smecta ieri, iar astazi biotics.. face moale, dar nu apa... oricum, a avut cam 4-5 scaune pe zi...
ii dau mancare de regim.. dimineata orez pasat cu mar copt, orez pasat cu banana.. la pranz orez cu morcov si piept de pui.. sper sa-si revina mai repede.. am incercat cu ceai de menta si il refuza.. mai incerc si azi smile.gif

Mda , saracutul si cu scaune moi..sanatate, sa va treaca repede!

Imi pare rau sa aud de atatia bolnaviori....

cris_cristi29
Buna seara mamici!!! Ce faceti ? Cum v-ati petrecut de 1 mai? Se vede ca timpul a fost frumos si toata lumea a plecat de acasa....putina activitate pe forum .
Si noi am fost plecati de sambata ...nu departe ..pe aici prin marginime avem o casuta de vacanta ..timp frumos si multa voie buna bananab.gif

QUOTE(Alondra @ Apr 28 2012, 07:36 AM) *
...ce fel depeste i-ai dat? Si cum l-ai facut?

Alondra eu ii dau pastrav .Ii cumpar proaspat si il fac pe gratar.Il papa pe nerasuflate.


QUOTE(maria26 @ Apr 28 2012, 09:53 AM) *
5 dintisori deja? eusa_clap.gif eusa_clap.gif asa a avut si Andy, dar acum are deja 2 carii mici sad.gif
eu am dormit azi pana la 7.45 ohmy.gif ohmy.gif

Maria si mie imi este frica de carii ..mi-as fi dorit sa ii iasa mai tarziu ..macar la 6-7 luni , cum i-au iesit Teodorei.


QUOTE(emilia 22 @ May 1 2012, 02:46 PM) *
aaa am uitat sa va zic
avem 2 dintisori jos(asta cred k am mai zis)
si acum ne da caninul de sus stanga(oare e in regula?)

Canin ! unsure.gif asa repede? Pai i-au iesit macar toti incisivii?
Ii doresc o eruptie cat mai usoara.
georgiana79
Buna seara mamici! pe 10 Mai avem programare la analize, acum am vazut ca am scris iunie.
Alondra, Mariuca daca nu are vreun disconfort, doarme ziua de la 10.30 la 12.00, apoi de la 14.00 la 15.30 si de la 18.00 la 19.30.asta asa... ca idee, nu e strict programul de somn dar in medie cam asa descriu programul ei de somn.
am observat ca azi nu a mai facut febra... nu stiu ce sa zic, daca ar fi sa-i iasa vreo boala a copilariei, clar ca si Stefan e pe lista de asteptare , nici el nu a avut nici o boala a copilariei pana acum.
emilia 22
QUOTE(cris_cristi29 @ May 1 2012, 11:00 PM) *
Buna seara mamici!!! Ce faceti ? Cum v-ati petrecut de 1 mai? Se vede ca timpul a fost frumos si toata lumea a plecat de acasa....putina activitate pe forum .
Si noi am fost plecati de sambata ...nu departe ..pe aici prin marginime avem o casuta de vacanta ..timp frumos si multa voie buna bananab.gif
Alondra eu ii dau pastrav .Ii cumpar proaspat si il fac pe gratar.Il papa pe nerasuflate.
Maria si mie imi este frica de carii ..mi-as fi dorit sa ii iasa mai tarziu ..macar la 6-7 luni , cum i-au iesit Teodorei.
Canin ! unsure.gif asa repede? Pai i-au iesit macar toti incisivii?
Ii doresc o eruptie cat mai usoara.

cei de jos da dar cei de sus nu,direct caninul
offf si tare maraita mai este
emilia 22
QUOTE(Alondra @ May 1 2012, 08:56 PM) *
Seara buna mamici!
Abia acum si eu pe aici, dupa ce am culcat bebelusa doh.gif tare obosita e , a stat toata ziua pe afara mai mult azi....cum am fost si plecati...
Chiar am vrut sa va intreb mamici cum va dorm bebeii , mai mult ,mai bine, de cand a dat caldura si se sta pe afara mai mult?
Sunt curioasa la noapte cum va dormi, ca acum seara dupa baie era rupta....doh.gif
Off, sanatate multa sa nu fie ceva boala a copilariei...
Si voi ?Off....dar de ce vomita asa dupa ce papa?AI intrebat pediatrul?

Bravo!
Eu zic ca e normal, nu e o regula cum ies dintii, intr-o anumita ordine...
Mda , saracutul si cu scaune moi..sanatate, sa va treaca repede!

Imi pare rau sa aud de atatia bolnaviori....

noi tot asa dormim noaptea dar ziua doarme doar de 2 ori
oi cat tineti bebeii afara?
noi mai mult afara stam doar intram in casa sa dormim
oare o tin prea mult?
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.