Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Septembrie 2011!
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2011
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152
adina0885
Hello,
Fetelor, nu stiu ce are mandra mea ca m-a capiat, nu mai vrea sa stea in patut si nici in pat deloc, nu-i mai place nicio jucarie...vrea numai in brate si atunci mai plange....
La noi vaad ca a scazut temperatura sub 20 de grade si am bagat radiatorul sa se incalzeasca. Oare sa aiba dureri de dinti? Se poate sa o doara gingiile?

App, dacca are cineva plita sa-mi spuna si mie cu ce pot sa o curat ca s-a cam innegrit pe langa ochiuri si am incercat cu de toate si vad ca tit nu se ia de tot...am si servetele umede speciale pt plita si degeaba...
Simonik84
Georgiana ce norocosa esti cu Mariuca ta. Bravo, o fetita cuminte!

Pot sa il dau cu gelul acela pe gingii fara sa vb cu medicul, am uitat sa intreb cand am fost acum o saptamana....

adina0885
QUOTE(Simonik84 @ Feb 2 2012, 11:01 AM) *
Georgiana ce norocosa esti cu Mariuca ta. Bravo, o fetita cuminte!

Pot sa il dau cu gelul acela pe gingii fara sa vb cu medicul, am uitat sa intreb cand am fost acum o saptamana....

Eu zic ca da, desi eu nu am dat-o cu nmk, dar citeste prospectul si vezi ce zice in el...din cate stiu nu poti sa o dai de f multe ori pe zi pt ca are ceva anestezic sau ceva de genul asta.....maxim de 5-6 ori pe zi parca, eu am pansoral in casa si nu am dat-o deocamdata dar cred ca o sa-i dau pt ca e tare agitata...
Simonik84
Adina, au si ei zile si zile, poate astazi e o zi mai agitata..daca a inceput sa saliveze in exces, e posibil sa fie gingiile ..

o sa cumpar calgel sa vadem ce rezolvam...
maria26
QUOTE(georgiana79 @ Feb 2 2012, 04:46 PM) *
bravo tie, eu mor de frica dar trebuie sa ajung si eu la dentist neaparat.
e bine ca mergi la dr bun si de treaba si eu am un dr bun ca profesie ca la cap are sigur ceva dar il accept cu piticii lui, ptr ca e fosrte bun si are mana usoara.... e si putzin cam scump.. dar merita.
si eu ii dau cu calgel Mariucai, de ex acum nu vroia sa doarma era agitata si am dat-o cu putzin calgel si gata s-a linistit.
la gradinitza ii pun si eu strampi din aceea flausati dar ptr acasa, prin curte am si niste pantaloni tricotati pe care nu-i accepta Stefan .mie imi plac ptr ca au turul mai lung decat strampii si ii sta toate cele in pantaloni.


si dr asta e scumpa, dar merita toti banii...

QUOTE(adina0885 @ Feb 2 2012, 06:00 PM) *
Hello,
Fetelor, nu stiu ce are mandra mea ca m-a capiat, nu mai vrea sa stea in patut si nici in pat deloc, nu-i mai place nicio jucarie...vrea numai in brate si atunci mai plange....
La noi vaad ca a scazut temperatura sub 20 de grade si am bagat radiatorul sa se incalzeasca. Oare sa aiba dureri de dinti? Se poate sa o doara gingiile?

App, dacca are cineva plita sa-mi spuna si mie cu ce pot sa o curat ca s-a cam innegrit pe langa ochiuri si am incercat cu de toate si vad ca tit nu se ia de tot...am si servetele umede speciale pt plita si degeaba...


eu folosesc triumf pt ce se ia mai greu..

QUOTE(Simonik84 @ Feb 2 2012, 06:01 PM) *
Georgiana ce norocosa esti cu Mariuca ta. Bravo, o fetita cuminte!

Pot sa il dau cu gelul acela pe gingii fara sa vb cu medicul, am uitat sa intreb cand am fost acum o saptamana....


da.. poti folosi calgel fara sa vb cu medicul... am mai spus o data.. se da de maxim 6 ori in 24 de ore , dar la interval de minim 20 min... chiar calmeaza... smile.gif
maria26
QUOTE(Simonik84 @ Feb 2 2012, 06:19 PM) *
Adina, au si ei zile si zile, poate astazi e o zi mai agitata..daca a inceput sa saliveze in exces, e posibil sa fie gingiile ..

o sa cumpar calgel sa vadem ce rezolvam...


si albert saliveaza rau de vreo 2 saptamani, dar gingiile inca nu s-au albit.. roade tot ce prinde liwlol.gif
georgiana79
QUOTE(adina0885 @ Feb 2 2012, 05:00 PM) *
Hello,
Fetelor, nu stiu ce are mandra mea ca m-a capiat, nu mai vrea sa stea in patut si nici in pat deloc, nu-i mai place nicio jucarie...vrea numai in brate si atunci mai plange....
La noi vaad ca a scazut temperatura sub 20 de grade si am bagat radiatorul sa se incalzeasca. Oare sa aiba dureri de dinti? Se poate sa o doara gingiile?

App, dacca are cineva plita sa-mi spuna si mie cu ce pot sa o curat ca s-a cam innegrit pe langa ochiuri si am incercat cu de toate si vad ca tit nu se ia de tot...am si servetele umede speciale pt plita si degeaba...

fiecare copil mai are cate un bazdac in cate o zi.
cat despre plita, eu am aragaz normal dar trebuie sa existe in comert o solutie speciala ptr. asa ceva sau un spray.
georgiana79
QUOTE(maria26 @ Feb 2 2012, 05:36 PM) *
si albert saliveaza rau de vreo 2 saptamani, dar gingiile inca nu s-au albit.. roade tot ce prinde liwlol.gif

mariuca nu saliveaza deocamdata dar isi baga mainile pe gat pana tuseste si jucariiletoate le baga in guritza.
georgiana79
QUOTE(Simonik84 @ Feb 2 2012, 05:01 PM) *
Georgiana ce norocosa esti cu Mariuca ta. Bravo, o fetita cuminte!

Pot sa il dau cu gelul acela pe gingii fara sa vb cu medicul, am uitat sa intreb cand am fost acum o saptamana....

da-i linistita, nu are ce sa-i faca rau. eu i-am dat azi Mariucai ca era cam agitata si s-a linistit imediat.
georgiana79
Alondra, tare frumoasa poza de la avatar.
Alondra
QUOTE(georgiana79 @ Feb 2 2012, 01:45 PM) *
uite , mariuca suge asa: dimineatza pe la 08.30, la 11.30-12.00 papa suc de mar cu morcov, pe la 13.00 ii dau san si apoi doarme vreo 2-3 ore, la 16.00 papa iar san, mai baga o ora de somn si ii mai dau pe la 21.30 cand o culc. ea are cam 5-6 mese de san in 24 de ore. si la san sta cam 10 minute. papa si gata.

anima1.gif Deci...biggrin.gif ma bagi in boala cand aud ce cuminte e fata ta! smile.gif Offf..sa ti-o tina DD tot asa! smile.gif

QUOTE(maria26 @ Feb 2 2012, 02:03 PM) *
si eu sunt fricoasa si rea de durere... pana acum tot ce mi-a facut, mi-a facut cu anestezie.. se arunca doar primul lapte de dupa anestezie..aseara insa, mi-a facut detartraj cu ultrasunete.. eu m-am dus f relaxata nestiind a doare sad.gif .. am sarit de pe scaun de cate ori mi-a bagat ala in gura... oricum, dr e f buna si f de treaba.. la sfarsit mi-a zis ca am fost cuminte liwlol.gif

ohmy.gif Pai cum sa doara ? Mi-am facut si eu acum vreo 2 ani dar e o perie care gadila....biggrin.gif
Mie nu mi-e frica de dentist...ma duc repede sa-mi rezolv ceva cand e..

QUOTE(Simonik84 @ Feb 2 2012, 04:01 PM) *
Georgiana ce norocosa esti cu Mariuca ta. Bravo, o fetita cuminte!

Pot sa il dau cu gelul acela pe gingii fara sa vb cu medicul, am uitat sa intreb cand am fost acum o saptamana....

Da, linistita,si eu i-am luat azi si am dat-o , i-am frecat gingiile cu degetul smile.gif

QUOTE(georgiana79 @ Feb 2 2012, 05:20 PM) *
Alondra, tare frumoasa poza de la avatar.

Multumesc! biggrin.gif


Fetelor azi am evadat de acasa liwlol.gif Mi-am lasat mandra cu matusa-sa biggrin.gif si -am plecat in oras...chit ca e frig, chit ca m-am dus cu treburi laugh.gif dar nu a contat, asa bine a fost sa plec singura biggrin.gif ...adevarul e ca nu am mai iesit de cand era vremea mai buna doar cu masina la cumparaturi si asa bine mi-a prins biggrin.gif
Simonik84
Fetelor am vb cu pediatra, am sunat-o, nu am putut sa ma abtin..mi-a recomandat tantum verde spray si calgel, sa le alternez... diseara le testez biggrin.gif

Alondra, bravo mami, mai fa-ti cadou cate o zi din asta, meriti si tu smile.gif Tare as vrea sa plec si eu cateva ore sa umblu de nebuna prin magazine singura, dar ce ai facut cu mandra? i-a dat praf cat ai fost plecata?
elenaalex
QUOTE(Alondra @ Feb 2 2012, 07:36 PM) *
anima1.gif Deci... biggrin.gif ma bagi in boala cand aud ce cuminte e fata ta! smile.gif Offf..sa ti-o tina DD tot asa! smile.gif


ohmy.gif Pai cum sa doara ? Mi-am facut si eu acum vreo 2 ani dar e o perie care gadila.... biggrin.gif
Mie nu mi-e frica de dentist...ma duc repede sa-mi rezolv ceva cand e..


Da, linistita,si eu i-am luat azi si am dat-o , i-am frecat gingiile cu degetul smile.gif


Multumesc! biggrin.gif


Fetelor azi am evadat de acasa liwlol.gif Mi-am lasat mandra cu matusa-sa biggrin.gif si -am plecat in oras...chit ca e frig, chit ca m-am dus cu treburi laugh.gif dar nu a contat, asa bine a fost sa plec singura biggrin.gif ...adevarul e ca nu am mai iesit de cand era vremea mai buna doar cu masina la cumparaturi si asa bine mi-a prins biggrin.gif


spune repede unde ai fost si ce ai facut!!!!!! rolleyes.gif imi e asa de dor de duca......vreau sa alerg prin zapada sa ma bat cu zapada.....off
elenaalex
fetelor e dor mare de duca vad, haideti sa ne intalnim la o tura de shoppingareala yes.gif cum ar fi???
si eu sunt mereu pe fuga...acum sunt asa de dezamagita, simt ca pierd lapticul...deja >culeg> din ce in ce mai putin., desi beau lichide se pare ca se duce si tocmai acum cand dumnelui incepu sa bea laptic cu pofta...offf imi vine sa urlu!!!! si cand sunt suparata EU simt nevoia sa-mi achizitionez ceva, cat de mic dar sa fie al meu...tare naspa ca sunt intr-o mare gaura de bani si timp si chef.......
adina0885
QUOTE(elenaalex @ Feb 2 2012, 12:57 PM) *
spune repede unde ai fost si ce ai facut!!!!!! rolleyes.gif imi e asa de dor de duca......vreau sa alerg prin zapada sa ma bat cu zapada.....off

bine zis...si eu am chef de duca......ce mai colindam parcurile si mall-urile:(
Am servetele speciale dar nu mi se par grozave...Maria, dar nu are nmk daca plitat are culoarea argintiu, nu se intamppla nmk,nu? stiu ca triumful iti arde maiunile daca n u folosesti manusi,nu?
elenaalex
nu e chiar asa de periculos triumful precum credeti, oricum are o pensula de care te ajuti.
sper sa se posteze, ar fi cam a 3 ora cand incerc sa-mi scriu gandurile....
adina0885
QUOTE(elenaalex @ Feb 2 2012, 01:11 PM) *
nu e chiar asa de periculos triumful precum credeti, oricum are o pensula de care te ajuti.
sper sa se posteze, ar fi cam a 3 ora cand incerc sa-mi scriu gandurile....

smile.gif s-a postat, multumesc!
Alondra
liwlol.gif
Aaaa, nu va inchipuiti ca am plecat cu orele liwlol.gif doh.gif Am plecat 1 ora doar ca dormea stateam cu grija si-asa liwlol.gif ..am fost sa-mi platesc telefonul si pe la farmacie sa iau tot pt ea cate ceva bineinteles..doh.gif si o tura printr-un magazin..am plecat dupa ce-am adormit-o si cum ea doarme jumatate de ora laugh.gif va dati seama ca dupa inca o jum eram acasa ca era ora de masa deja biggrin.gif

Apropo de farmacie , medicamente etc.. voi ce dati copiilor vit d3 sau vigantol , deci cel romanesc sau cel strain? Ca eu prima data am luat vigantol atunci dupa nastere si pe urma nu am mai gasit si am luat tot vit d3..si acum am gasit din nou vigantolul ..
georgiana79
QUOTE(Alondra @ Feb 2 2012, 07:38 PM) *
liwlol.gif
Aaaa, nu va inchipuiti ca am plecat cu orele liwlol.gif doh.gif Am plecat 1 ora doar ca dormea stateam cu grija si-asa liwlol.gif ..am fost sa-mi platesc telefonul si pe la farmacie sa iau tot pt ea cate ceva bineinteles..doh.gif si o tura printr-un magazin..am plecat dupa ce-am adormit-o si cum ea doarme jumatate de ora laugh.gif va dati seama ca dupa inca o jum eram acasa ca era ora de masa deja biggrin.gif

Apropo de farmacie , medicamente etc.. voi ce dati copiilor vit d3 sau vigantol , deci cel romanesc sau cel strain? Ca eu prima data am luat vigantol atunci dupa nastere si pe urma nu am mai gasit si am luat tot vit d3..si acum am gasit din nou vigantolul ..

e acelasi lucru, decat firma difera, amandoua sunt la fel decat ca vigantol e strain si vit d3 e romanesc.
georgiana79
Alondra, sa-ti fie de bine plimbarica.
Si eu am in gand ca saptamna viitoare, dupa ce iau banii sa plec o tura prin oras la shopping, singura ca sa intru eu in toate magazinele care-mi plac.
P.S. saptamana viitoare ca o sa-mi intre si mie banii si o sa -mi vina pe doua luni, asa ca sa am ce cheltui.
georgiana79
cred ca de ce ma temeam peste aia dau,Mariuca mea a mancat azi pe la 13.30-14.00 cam asa, san si apoi a mai mancat acum la 18.00 dar nu cu pofta, cam putzin , eu ma asteptam sa manance mult dar nu.... cred ca o sa am mari probleme cu ea cu mancatul.... sau o fi doar o idee a mea... offff.. nu stiu ce sa cred... dar mananca foarte putzin , in schimb la pranz a mancal zeama de la un mar si de la un morcov destul de mult.imi pare rau ca nu am masurat cantitatea. de maine o masor.
maria26
QUOTE(Alondra @ Feb 2 2012, 07:36 PM) *
anima1.gif Deci...biggrin.gif ma bagi in boala cand aud ce cuminte e fata ta! smile.gif Offf..sa ti-o tina DD tot asa! smile.gif
ohmy.gif Pai cum sa doara ? Mi-am facut si eu acum vreo 2 ani dar e o perie care gadila....biggrin.gif
Mie nu mi-e frica de dentist...ma duc repede sa-mi rezolv ceva cand e..
Da, linistita,si eu i-am luat azi si am dat-o , i-am frecat gingiile cu degetul smile.gif
Multumesc! biggrin.gif
Fetelor azi am evadat de acasa liwlol.gif Mi-am lasat mandra cu matusa-sa biggrin.gif si -am plecat in oras...chit ca e frig, chit ca m-am dus cu treburi laugh.gif dar nu a contat, asa bine a fost sa plec singura biggrin.gif ...adevarul e ca nu am mai iesit de cand era vremea mai buna doar cu masina la cumparaturi si asa bine mi-a prins biggrin.gif


smile.gif Alondra, ce spui tu e doar periajul care se face la final.. ala e chiar placut... eu am avut tartru pe sub gingii si de-asta am avut probleme si in sarcina .. mi se inflamasera... aparatul cu ultrasunete scoate un zgomot ascutit, nesuferit si arata ca cel cu care iti curata caria, e ascutit... e foarte dureros sad.gif ... mi-a facut si manual, ala nu m-a durut biggrin.gif

QUOTE(Simonik84 @ Feb 2 2012, 07:54 PM) *
Fetelor am vb cu pediatra, am sunat-o, nu am putut sa ma abtin..mi-a recomandat tantum verde spray si calgel, sa le alternez... diseara le testez biggrin.gif

Alondra, bravo mami, mai fa-ti cadou cate o zi din asta, meriti si tu smile.gif Tare as vrea sa plec si eu cateva ore sa umblu de nebuna prin magazine singura, dar ce ai facut cu mandra? i-a dat praf cat ai fost plecata?


tantum verde? ohmy.gif ohmy.gif .. ala e pentru calmarea gatului.. eu i-am dat lui albert cand a fost racit... oare o fi bun si pentru gingii? oricum e bun sa-l ai in casa smile.gif

QUOTE(elenaalex @ Feb 2 2012, 08:01 PM) *
fetelor e dor mare de duca vad, haideti sa ne intalnim la o tura de shoppingareala yes.gif cum ar fi???
si eu sunt mereu pe fuga...acum sunt asa de dezamagita, simt ca pierd lapticul...deja >culeg> din ce in ce mai putin., desi beau lichide se pare ca se duce si tocmai acum cand dumnelui incepu sa bea laptic cu pofta...offf imi vine sa urlu!!!! si cand sunt suparata EU simt nevoia sa-mi achizitionez ceva, cat de mic dar sa fie al meu...tare naspa ca sunt intr-o mare gaura de bani si timp si chef.......


si eu am aceeasi senzatie elena,dar eu cred ca mai dureaza pana se duce de tot... eu nu vreau sa-l pierd si pentru ca mi-ar veni menstra wacko.gif
lasa.. bine ca mananca el... eu cand era Albert bolnav, am zis ca macar sa n-am eu si el sa manance ca ii mai dau si praf... oFloare1.gif

QUOTE(adina0885 @ Feb 2 2012, 08:06 PM) *
bine zis...si eu am chef de duca......ce mai colindam parcurile si mall-urile:(
Am servetele speciale dar nu mi se par grozave...Maria, dar nu are nmk daca plitat are culoarea argintiu, nu se intamppla nmk,nu? stiu ca triumful iti arde maiunile daca n u folosesti manusi,nu?


eu sincer folosesc triumf si la tigai sau la chestii care nu se iau cu detergent... nu trebuie manusi.. este intraver mai tare.. poti incerca intr-o parte a plitei si vezi cum arata dupa..
Alondra
QUOTE(georgiana79 @ Feb 2 2012, 07:09 PM) *
cred ca de ce ma temeam peste aia dau,Mariuca mea a mancat azi pe la 13.30-14.00 cam asa, san si apoi a mai mancat acum la 18.00 dar nu cu pofta, cam putzin , eu ma asteptam sa manance mult dar nu.... cred ca o sa am mari probleme cu ea cu mancatul.... sau o fi doar o idee a mea... offff.. nu stiu ce sa cred... dar mananca foarte putzin , in schimb la pranz a mancal zeama de la un mar si de la un morcov destul de mult.imi pare rau ca nu am masurat cantitatea. de maine o masor.


Dar chiar am vrut sa te intreb Georgiana cat sta Mariuca la san? Cate minute papa la unul si cate la celalalt?
QUOTE(maria26 @ Feb 2 2012, 07:32 PM) *
smile.gif Alondra, ce spui tu e doar periajul care se face la final.. ala e chiar placut... eu am avut tartru pe sub gingii si de-asta am avut probleme si in sarcina .. mi se inflamasera... aparatul cu ultrasunete scoate un zgomot ascutit, nesuferit si arata ca cel cu care iti curata caria, e ascutit... e foarte dureros sad.gif ... mi-a facut si manual, ala nu m-a durut biggrin.gif
tantum verde? ohmy.gif ohmy.gif .. ala e pentru calmarea gatului.. eu i-am dat lui albert cand a fost racit... oare o fi bun si pentru gingii? oricum e bun sa-l ai in casa smile.gif
si eu am aceeasi senzatie elena,dar eu cred ca mai dureaza pana se duce de tot... eu nu vreau sa-l pierd si pentru ca mi-ar veni menstra wacko.gif
lasa.. bine ca mananca el... eu cand era Albert bolnav, am zis ca macar sa n-am eu si el sa manance ca ii mai dau si praf... oFloare1.gif
eu sincer folosesc triumf si la tigai sau la chestii care nu se iau cu detergent... nu trebuie manusi.. este intraver mai tare.. poti incerca intr-o parte a plitei si vezi cum arata dupa..

Aaa, da, da si cu aia...dar e ca si cand te scobeste ceva intre masele laugh.gif Hai mai Maria ca nu e dracul asa de negru cu dentistul laugh.gif tongue.gif
Himmmmm.....v-am mai zis ca alaptatul e mister pt mine?! Pai cum, daca vine menstra inseamna ca se duce si laptele? anima1.gif Ca mie mi-a venit luna trecuta in ian. ..a fost sangerare exact ca cm inainte numai fara dureri de burta si fara cheaguri..dar eu am lapte in continuare, parca mai mult ca inainte, ori mananca ea mai putin ,habar nu am, dar azi de ex nu a vrut lp deloc, nu i-am dat decat acum seara anima1.gif si a mancat la 3 ore, de necrezut doh.gif
adina0885
QUOTE(Alondra @ Feb 2 2012, 04:03 PM) *
Dar chiar am vrut sa te intreb Georgiana cat sta Mariuca la san? Cate minute papa la unul si cate la celalalt?

Aaa, da, da si cu aia...dar e ca si cand te scobeste ceva intre masele laugh.gif Hai mai Maria ca nu e dracul asa de negru cu dentistul laugh.gif tongue.gif
Himmmmm.....v-am mai zis ca alaptatul e mister pt mine?! Pai cum, daca vine menstra inseamna ca se duce si laptele? anima1.gif Ca mie mi-a venit luna trecuta in ian. ..a fost sangerare exact ca cm inainte numai fara dureri de burta si fara cheaguri..dar eu am lapte in continuare, parca mai mult ca inainte, ori mananca ea mai putin ,habar nu am, dar azi de ex nu a vrut lp deloc, nu i-am dat decat acum seara anima1.gif si a mancat la 3 ore, de necrezut doh.gif

Mie nu mi-a venit deocamdata, am si uitat cum e.....biggrin.gif dar ma mai dor ovarele din cand in cand, asa am zis si cand eram gravida ca ma dor, cand colo se intindeau ligamentele ....sperv cav acum chiar sunt ovarele. Fetelor voi luati anticonceptionale?cum va protejati?
cris_cristi29
QUOTE(adina0885 @ Feb 1 2012, 06:08 PM) *
E f buna! Comanda-ti wink.gif

QUOTE(georgiana79 @ Feb 1 2012, 07:43 PM) *
eu una , sunt fffff multumita de ea. e super buna. o prietena de-a mea si-a cumparat una de la un magazin de confiscate si nu se compara cu asta originala, la material ma refer, in doua luni a inceput sa rugineasca.... mie mi-a luat-o mama de la top shop, a sunat si a dat comanda, ea costa vreo 150 lei dar cu curierul , a costat-o cam 190 lei adusa acasa.


Ms , am dat si eu comanda . biggrin.gif


QUOTE(georgiana79 @ Feb 1 2012, 08:43 PM) *


ziua mai putzin , mai mult pe inserat si seara dupa ce culc copiii , ii bag la patutzuri pe la 21.30 max 22.00 si eu stau in camera mea si tricotez pana adorm ei si dupa aceea pana pe la 00.30.

biggrin.gif avem acelasi program .....
Frumos sa stii sa tricotezi .Eu am facut pentru Teo 2 perechi de botosei , apoi am inceput o pereche de pantalonasi ....dar intre timp a crescut ... doh.gif asa ca am lasat-o balta , si de la 22 la 24 ma ocup de Origami si Quilling....am mai mlta rabdare si nu mai sunt presata de timp .


QUOTE(Simonik84 @ Feb 2 2012, 11:46 AM) *
Buna dimineata,

Fetelor eu nu stiu ce sa ma mai fac cu a meu...ziua mananca din 2 in 2 ore, e drept ca nu mananca mult , 5 minute, si noaptea la fel, dupa cereale doarme 3 ore, maxim 4 si apoi iar din 2 in 2 ore..cred ca o sa leg tzatzi de gura lui... mai e cineva ca mine? sau deja toti copii au cat de cat un program?

toata lumea imi zice ca la 5 -6 luni deja bebe are program si de masa si de somn, la noi e totul alandala..plus ca m-am uitat ieri la gingii, la canini e jale, se vede asa bine osu pe laterala, parca ar iesi pe laterala nu in sus si e latita f tare. Voi ati mai auzit sa iasa prima data caninii? caci singura explicatie care o am pentru programul lui sunt dintii..


Ema si-a reglat programul , cat de cat ....este drept ca nu ii mai dau san ..si este mai usor ...
papam la 6 - laptic
9.30-10 - fructe
12 - laptic
15.30-16 - legume
18- laptic
20.30-21 - cereale + laptic inainte de somn
21.30- 6.00 - nani
Peste zi doarme cel mai mult 1h , de la 10 la 11 , apoi tot cate 1 jum de ora intre mese.


cris_cristi29






povesti vanatoresti....
maria26
QUOTE(Alondra @ Feb 2 2012, 11:03 PM) *
Dar chiar am vrut sa te intreb Georgiana cat sta Mariuca la san? Cate minute papa la unul si cate la celalalt?

Aaa, da, da si cu aia...dar e ca si cand te scobeste ceva intre masele laugh.gif Hai mai Maria ca nu e dracul asa de negru cu dentistul laugh.gif tongue.gif
Himmmmm.....v-am mai zis ca alaptatul e mister pt mine?! Pai cum, daca vine menstra inseamna ca se duce si laptele? anima1.gif Ca mie mi-a venit luna trecuta in ian. ..a fost sangerare exact ca cm inainte numai fara dureri de burta si fara cheaguri..dar eu am lapte in continuare, parca mai mult ca inainte, ori mananca ea mai putin ,habar nu am, dar azi de ex nu a vrut lp deloc, nu i-am dat decat acum seara anima1.gif si a mancat la 3 ore, de necrezut doh.gif


eu cred ca vorbim de lucruri total diferite.. detartrajul se face la dinti, nu la masele.. si nu printre dinti, ci chiar pe ei..este extrem de dureros... am intrebat-o pe dr daca e normal sa ma doara atat de rau.. am crezut ca sunt eu defecta biggrin.gif.. si a zis ca da, e normal sa doara asa rau.. oFloare1.gif
nu se duce laptele odata cu menstra.. sunt femei carora le vine menstra si peste sarcina vreo 3 luni si femei la care le vine atunci cand alapteaza....depinde de organism smile.gif

QUOTE(adina0885 @ Feb 2 2012, 11:11 PM) *
Mie nu mi-a venit deocamdata, am si uitat cum e.....biggrin.gif dar ma mai dor ovarele din cand in cand, asa am zis si cand eram gravida ca ma dor, cand colo se intindeau ligamentele ....sperv cav acum chiar sunt ovarele. Fetelor voi luati anticonceptionale?cum va protejati?


nici mie nu mi-a venit, dar nici nu-mi fac probleme pentru ca alaptez.. cand o sa-mi vina menstra o sa tin metoda calendarului... nu-mi surade nici un mijloc de protectie sad.gif

QUOTE(cris_cristi29 @ Feb 3 2012, 04:38 AM) *






povesti vanatoresti....


ce vorbareata de pitica smile.gif
ai doua comori mami smile.gif
Alondra
Neata mamici si pitici!

QUOTE(adina0885 @ Feb 2 2012, 09:11 PM) *
Mie nu mi-a venit deocamdata, am si uitat cum e.....biggrin.gif dar ma mai dor ovarele din cand in cand, asa am zis si cand eram gravida ca ma dor, cand colo se intindeau ligamentele ....sperv cav acum chiar sunt ovarele. Fetelor voi luati anticonceptionale?cum va protejati?


Nici eu nu agreez nicio metoda gen anticonceptionale, sterilet wacko.gif rolleyes.gif
QUOTE(cris_cristi29 @ Feb 3 2012, 12:02 AM) *
Ms , am dat si eu comanda . biggrin.gif
biggrin.gif avem acelasi program .....
Frumos sa stii sa tricotezi .Eu am facut pentru Teo 2 perechi de botosei , apoi am inceput o pereche de pantalonasi ....dar intre timp a crescut ... doh.gif asa ca am lasat-o balta , si de la 22 la 24 ma ocup de Origami si Quilling....am mai mlta rabdare si nu mai sunt presata de timp .
Ema si-a reglat programul , cat de cat ....este drept ca nu ii mai dau san ..si este mai usor ...
papam la 6 - laptic
9.30-10 - fructe
12 - laptic
15.30-16 - legume
18- laptic
20.30-21 - cereale + laptic inainte de somn
21.30- 6.00 - nani
Peste zi doarme cel mai mult 1h , de la 10 la 11 , apoi tot cate 1 jum de ora intre mese.

Bun bun , deci papa la 2ore, 2 h jum, 3 ...si laptic cati ml mananca?

QUOTE(cris_cristi29 @ Feb 3 2012, 02:38 AM) *


Ce vorbareata e ! smile.gif Si ce rade Theo de ea biggrin.gif
QUOTE(maria26 @ Feb 3 2012, 09:42 AM) *
eu cred ca vorbim de lucruri total diferite.. detartrajul se face la dinti, nu la masele.. si nu printre dinti, ci chiar pe ei..este extrem de dureros... am intrebat-o pe dr daca e normal sa ma doara atat de rau.. am crezut ca sunt eu defecta biggrin.gif.. si a zis ca da, e normal sa doara asa rau.. oFloare1.gif
nu se duce laptele odata cu menstra.. sunt femei carora le vine menstra si peste sarcina vreo 3 luni si femei la care le vine atunci cand alapteaza....depinde de organism smile.gif
nici mie nu mi-a venit, dar nici nu-mi fac probleme pentru ca alaptez.. cand o sa-mi vina menstra o sa tin metoda calendarului... nu-mi surade nici un mijloc de protectie sad.gif
ce vorbareata de pitica smile.gif
ai doua comori mami smile.gif

Am inteles....deci depinde..sa vedem luna asta daca imi vine huh.gif

Eu sunt cam suparata pe Maya spada.gif ca s-a trezit devreme azi, pe la 7 jum si nu prea a vrut sa pape fructele..i-am facut mar pe razatoarea de sticla de data asta, a iesit ca un pure huh.gif si am amestecat cu suc de morcov...a luat vreo 4-5 lingurite de-ale ei mici si se tot matzaia...credeam ca nu-i place, dar dupa vreo jum de ora ea vroia tzitzi si somn de fapt, mi-a adormit la san ...., ce ziceti, acum dupa jum de ora s-a trezit deja! doh.gif
adina0885
QUOTE(cris_cristi29 @ Feb 2 2012, 09:38 PM) *






povesti vanatoresti....


Neatza mamici,
Vai ce simpatice sunt si vorbareataaaaaa:))
Avem si noi sosetute ca ale ei cu elefantel biggrin.gif numai ca acum nu ne mai vin bine.... tu de unde le-ai luat?
Maria esti sigura ca atata timp cat alaptezi nu ramai din nou insarcinata? Nici eu nu folosesc nicio metoda dar cat de cat...mi-e frica deocamdata biggrin.gif
ligiamos
Buna dimineata si de la noi

Cris ti-am mai spus si o repet sunt superbe fetitele tale.
Georgiana esti tare priceputa la impletit eusa_clap.gif Ii sta bine Mariucai cu lucrusoarele ce ies din minile tale.
Adina am vazut filmutetul e asa simpatica cum ride ea partners.gif
ligiamos
Si citeva poze de la noi pentru ca am cam lipsit

acum m-am trezit

ma iubeste Catalina putin


adina0885
QUOTE(ligiamos @ Feb 3 2012, 06:02 AM) *
Si citeva poze de la noi pentru ca am cam lipsit

acum m-am trezit

ma iubeste Catalina putin



Sunt 2 scumpe si frumoase foc. O sa-i ramana ochii albastrii biggrin.gif
Apropo de ochi, la voi a luat culoare cu care o sa ramana? Eu nu stiu inca ce ochi o sa aiba...intr-o zi ii are caprui in alta zi ii are verzi, nu inteleg de ce e asa....stiam ca pana la 3 luni isi ia culoarea cu care o sa ramana, dar se pare ca m-am inselat biggrin.gif
Alondra
QUOTE(ligiamos @ Feb 3 2012, 11:02 AM) *
Si citeva poze de la noi pentru ca am cam lipsit

acum m-am trezit

Ooofff, ce ochisori frumosi avem!Ce chestie, una cu ochii caprui, una cu ei albastri! smile.gif

QUOTE(adina0885 @ Feb 3 2012, 11:05 AM) *
Sunt 2 scumpe si frumoase foc. O sa-i ramana ochii albastrii biggrin.gif
Apropo de ochi, la voi a luat culoare cu care o sa ramana? Eu nu stiu inca ce ochi o sa aiba...intr-o zi ii are caprui in alta zi ii are verzi, nu inteleg de ce e asa....stiam ca pana la 3 luni isi ia culoarea cu care o sa ramana, dar se pare ca m-am inselat biggrin.gif

Si la noi EXACT la fel, cand caprui cand verzui ...nu are o culoare anume sad.gif
Eu stiam ca pana la 6 luni se definitiveaza ochii, dar...cineva mi-a zis ca pana la 2 ani chiar...imi vine greu sa cred...
adina0885
QUOTE(Alondra @ Feb 3 2012, 06:24 AM) *
Ooofff, ce ochisori frumosi avem!Ce chestie, una cu ochii caprui, una cu ei albastri! smile.gif
Si la noi EXACT la fel, cand caprui cand verzui ...nu are o culoare anume sad.gif
Eu stiam ca pana la 6 luni se definitiveaza ochii, dar...cineva mi-a zis ca pana la 2 ani chiar...imi vine greu sa cred...

Eu vreau sa ii aiba verzi ca ai lui tati biggrin.gif Dar cred ca o sa-i ia pe ai mei, ca sa aiba ceva si de la mine:))
ligiamos
Multumesc trandafir.gif
Cu siguranta vor ramane albastri.Ea avut si ea la inceput cum ii au toti copilasii la nastere un albastru inchis insa treptat s-au tot deschis si acum ii are albastri deschisi.Cind ii fac poze afara se vede si mai bine cit de albastri sunt.Are ochisorii albastri a lui tati.
QUOTE(adina0885 @ Feb 3 2012, 09:05 AM) *
Sunt 2 scumpe si frumoase foc. O sa-i ramana ochii albastrii biggrin.gif
Apropo de ochi, la voi a luat culoare cu care o sa ramana? Eu nu stiu inca ce ochi o sa aiba...intr-o zi ii are caprui in alta zi ii are verzi, nu inteleg de ce e asa....stiam ca pana la 3 luni isi ia culoarea cu care o sa ramana, dar se pare ca m-am inselat biggrin.gif


Multumesc trandafir.gif
Sa stii ca la Catalina greu s-a definitivat culoarea ochisorilor.Erau mai mult verzi inchis decit caprui pina pe la 6 luni dar apoi sau facut caprui si asa au ramas.
QUOTE(Alondra @ Feb 3 2012, 09:24 AM) *
Ooofff, ce ochisori frumosi avem!Ce chestie, una cu ochii caprui, una cu ei albastri! smile.gif
Si la noi EXACT la fel, cand caprui cand verzui ...nu are o culoare anume sad.gif
Eu stiam ca pana la 6 luni se definitiveaza ochii, dar...cineva mi-a zis ca pana la 2 ani chiar...imi vine greu sa cred...
georgiana79
QUOTE(ligiamos @ Feb 3 2012, 12:00 PM) *
Buna dimineata si de la noi

Cris ti-am mai spus si o repet sunt superbe fetitele tale.
Georgiana esti tare priceputa la impletit eusa_clap.gif Ii sta bine Mariucai cu lucrusoarele ce ies din minile tale.
Adina am vazut filmutetul e asa simpatica cum ride ea partners.gif

multumesc
maria26
QUOTE(adina0885 @ Feb 3 2012, 12:43 PM) *
Neatza mamici,
Vai ce simpatice sunt si vorbareataaaaaa:))
Avem si noi sosetute ca ale ei cu elefantel biggrin.gif numai ca acum nu ne mai vin bine.... tu de unde le-ai luat?
Maria esti sigura ca atata timp cat alaptezi nu ramai din nou insarcinata? Nici eu nu folosesc nicio metoda dar cat de cat...mi-e frica deocamdata biggrin.gif


nu sunt sigura biggrin.gif,, pana la urma nimik nu e sigur...eu folosesc metoda "ferita" smile.gif

QUOTE(ligiamos @ Feb 3 2012, 01:02 PM) *
Si citeva poze de la noi pentru ca am cam lipsit

acum m-am trezit

ma iubeste Catalina putin




le mananc smile.gif
emilia 22
QUOTE(maria26 @ Feb 3 2012, 02:14 PM) *
nu sunt sigura biggrin.gif,, pana la urma nimik nu e sigur...eu folosesc metoda "ferita" smile.gif
le mananc smile.gif

si eu dupa edy tot metoda "ferita" am folosit si sa intamplat a doua minune a noastra BIANCA love1.gif
maria26
QUOTE(emilia 22 @ Feb 3 2012, 04:35 PM) *
si eu dupa edy tot metoda "ferita" am folosit si sa intamplat a doua minune a noastra BIANCA love1.gif


nu m-ar deranja sa se intample si la mine o minune.. o fetita... cred doar ca sotul ar fi terminat liwlol.gif
Simonik84
Buna ziua dragi mamici,

Ligi, cele mai frumoase printese ai smile.gif Sa fie sanatoase si cuminti !

Cris, ce frumos vorbeste cea mica. E o scumpete! Acum realizez ca sunt multe fetite aici, baieti mai putini smile.gif

Noi azi noapte am dormit bine... i-am dat portia de creale la 9 :30, apoi laptic sa adoarma si asa adormit i-am masat gingiile cu calgel si pana la 3:30 nu s-a trezit...acuma nu stiu daca a fost doar o coincidenta, dar sper sa nu si sa-si fi facut efectul gelul..si apoi iarasi la 6 dimineata ..aveam sanii piatra, daca inainte ma sugea din 2 in 2 ore smile.gif

Si azi a fost mai bine..l-am dat dimineata cu calgel, si sper eu sa fim pe drumul cel bun caci laptic a mancat la 3 ore azi si intre laptic ne mai prostim cu mancarea:) Dimineata jumatate de para si la amiaza cateva lingurite de supa si legume pasate.

georgiana79
QUOTE(maria26 @ Feb 3 2012, 03:56 PM) *
nu m-ar deranja sa se intample si la mine o minune.. o fetita... cred doar ca sotul ar fi terminat liwlol.gif

eeeee, Maria, atunci spor la treabaaaaaaaaaa!
poate iese o fetitza....
georgiana79
QUOTE(emilia 22 @ Feb 3 2012, 03:35 PM) *
si eu dupa edy tot metoda "ferita" am folosit si sa intamplat a doua minune a noastra BIANCA love1.gif

te-ai ferit pana te-a nimerit.
dupa Stefan si eu foloseam metoda calendarul, m-am riscat o data si am ramas dar a foat o sarcina urata, sangeram si dr. mi-a zis ca nu e bine deloc si ..... m-a chiuretat. apoi am luat pastile 10 luni si cand m-am hotarat sa-mi bag sterilet..... am ramas insarcinata cu Mariuca.
maria26
QUOTE(georgiana79 @ Feb 3 2012, 05:03 PM) *
eeeee, Maria, atunci spor la treabaaaaaaaaaa!
poate iese o fetitza....


nuu.. am avut nasteri grele si mi-ar fi greu sa o mai iau de la capat.. spun doar ca daca va fi sa fie, nu voi spune nu... in 7 ani nu am ramas gravida decat de doua ori, atunci cand am vrut.. cu temperatura vaginala si teste de ovulatie oFloare1.gif deci la noi metoda asta functioneaza smile.gif

QUOTE(georgiana79 @ Feb 3 2012, 05:06 PM) *
te-ai ferit pana te-a nimerit.
dupa Stefan si eu foloseam metoda calendarul, m-am riscat o data si am ramas dar a foat o sarcina urata, sangeram si dr. mi-a zis ca nu e bine deloc si ..... m-a chiuretat. apoi am luat pastile 10 luni si cand m-am hotarat sa-mi bag sterilet..... am ramas insarcinata cu Mariuca.


eu nu voi face niciodata chiuretaj.. sper sa ma ajute dzeu si sa nu patesc asa cum ai patit tu..
adina0885
QUOTE(maria26 @ Feb 3 2012, 08:14 AM) *
nu sunt sigura biggrin.gif,, pana la urma nimik nu e sigur...eu folosesc metoda "ferita" smile.gif
le mananc smile.gif

liwlol.gif) foarte tare...
Noi tocmai am facut niste poze cu un fotograf superrrrrrrrr!:)))))
Abia astept sa mi le trimita sa va arat si voua!
Va pup:*
adina0885
QUOTE(maria26 @ Feb 3 2012, 09:56 AM) *
nu m-ar deranja sa se intample si la mine o minune.. o fetita... cred doar ca sotul ar fi terminat liwlol.gif

Nu se stie niciodata, asa daca iti doresti se va intampla:))
De ce crezi ca ar fi terminat sotul? Al meu chiar isi doreste inca 2, desi eu ma gandesc ca 2 ar fi prea mult totusi, inca 1 si gata...Dar daca stie cum sa puna problema, poate poate liwlol.gif)))))
georgiana79
QUOTE(maria26 @ Feb 3 2012, 04:26 PM) *
nuu.. am avut nasteri grele si mi-ar fi greu sa o mai iau de la capat.. spun doar ca daca va fi sa fie, nu voi spune nu... in 7 ani nu am ramas gravida decat de doua ori, atunci cand am vrut.. cu temperatura vaginala si teste de ovulatie oFloare1.gif deci la noi metoda asta functioneaza smile.gif
eu nu voi face niciodata chiuretaj.. sper sa ma ajute dzeu si sa nu patesc asa cum ai patit tu..

nu doresc nimanui sa treaca prin ce am trecut eu... psihic vorbesc.... am plans si am suferit enorm de mult si am consultat 3 doctori si toto mi-au spus la fel.... eu aveam scurgeri mari... ziceai ca sunt la menstra si nimeni nu mi-a garantat ca o sa fie bine , toti mi-au spus ca 90% e rau.asa ca nu am avut de ales si oricum sarcina nu o duceam pana la capat si era mai rau....
adina0885
QUOTE(georgiana79 @ Feb 3 2012, 10:50 AM) *
nu doresc nimanui sa treaca prin ce am trecut eu... psihic vorbesc.... am plans si am suferit enorm de mult si am consultat 3 doctori si toto mi-au spus la fel.... eu aveam scurgeri mari... ziceai ca sunt la menstra si nimeni nu mi-a garantat ca o sa fie bine , toti mi-au spus ca 90% e rau.asa ca nu am avut de ales si oricum sarcina nu o duceam pana la capat si era mai rau....

Te cred si Nu te mai gandi, acum ai 2 copii minunati si trebuie sa mergem mai departe sa-i facem mari biggrin.gif
georgiana79
eu iubesc fffff mult copiii, de aceea si unde lucrez , tot de copii ma ocup si sunt ffff implinita. am patru copii botezati, doi pana sa ma casatoresc si doi, dintre care unul a murit la trei zile de la nastere, erau gemeni si s-au nascut prematur ,l a26 de saptamani si aveau fiecare cate 700 gr. unul traieste si e un frumos si un sanatos, iar unul a murit la trei ore dupa ce l-am botezat in maternitate.
adina0885
QUOTE(georgiana79 @ Feb 3 2012, 10:53 AM) *
eu iubesc fffff mult copiii, de aceea si unde lucrez , tot de copii ma ocup si sunt ffff implinita. am patru copii botezati, doi pana sa ma casatoresc si doi, dintre care unul a murit la trei zile de la nastere, erau gemeni si s-au nascut prematur ,l a26 de saptamani si aveau fiecare cate 700 gr. unul traieste si e un frumos si un sanatos, iar unul a murit la trei ore dupa ce l-am botezat in maternitate.

Nu ma face sa plang.......Ma doare sufletul cand aud asa ceva....Nu mai spune.....unde lucrezi tu?
georgiana79
QUOTE(adina0885 @ Feb 3 2012, 04:52 PM) *
Te cred si Nu te mai gandi, acum ai 2 copii minunati si trebuie sa mergem mai departe sa-i facem mari biggrin.gif

da asa e dar as mai vrea sa mai botez o fetitza, imi doresc ffff mult lucrul asta. am o pereche de fini dar nu vor copii acum asa ca ... am de asteptat.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.