Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Septembrie 2011!
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2011
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152
maria26
QUOTE(Alondra @ Feb 6 2011, 06:25 PM) *
Nici eu nu inteleg de ce ti l-a dat...unsure.gif
Coincidenta sa nu, unsure.gif eu de cand iau elevitul ma simt ok....


eu nu cred ca e coincidenta... ma bucur ca esti ok smile.gif
Alondra
Neata Burtici gravida.gif!
Ce mai faceti?Cum va simtiti azi?
bb.gif meu a fost cuminte 4 zile, exact de cand am inceput sa iau Elevitul....si ieri ma tot intrebam ce o face acolo de e asa cuminte, asa ca azi s-a trezit ratusca mea, ca sa ma anunte ca e ok acolo, sa nu ma mai intreb de ce nu-mi e rau! wacko.gif
Dar e bine, a fost o repriza scurta....doh.gif asa ca sper ca am scapat pe ziua de azi !
Va doresc o zi frumoasa, pe aici s-a mai incalzit, dar primavara e departe totusi ! sad.gif
maria26
eu ma simt o idee mai bine...nu am mai luat utrogestanul aseara... sper ca in curand sa scap de tot smile.gif
o zi frumoasa sa aveti! trandafir.gif
janinaalex
Ma bucur ca sunteti bine!
Am insistat sa mi se faca programare azi la medic...nu mai aveam rabdare sa astept pana miercuri...
Abia astept sa vad ce imi zice......vreau sa fie totul bine!
In Constanta chiar a venit primavara...e soare,frumos.....sper sa ramana timpul asa...
O zi buna!
Alondra
QUOTE(maria26 @ Feb 7 2011, 11:07 AM) *
eu ma simt o idee mai bine...nu am mai luat utrogestanul aseara... sper ca in curand sa scap de tot smile.gif
o zi frumoasa sa aveti! trandafir.gif


Maria, poate de la ala aveai starile alea, si greata, nu scrie pe prospect la reactii adverse asta? Eu n-am vazut utrogestan nu arata..unsure.gif
QUOTE(janinaalex @ Feb 7 2011, 12:14 PM) *
Ma bucur ca sunteti bine!
Am insistat sa mi se faca programare azi la medic...nu mai aveam rabdare sa astept pana miercuri...
Abia astept sa vad ce imi zice......vreau sa fie totul bine!
In Constanta chiar a venit primavara...e soare,frumos.....sper sa ramana timpul asa...
O zi buna!

Succes la dr. sa vii cu vesti bune ! pray.gif
maria26
QUOTE(janinaalex @ Feb 7 2011, 02:14 PM) *
Ma bucur ca sunteti bine!
Am insistat sa mi se faca programare azi la medic...nu mai aveam rabdare sa astept pana miercuri...
Abia astept sa vad ce imi zice......vreau sa fie totul bine!
In Constanta chiar a venit primavara...e soare,frumos.....sper sa ramana timpul asa...
O zi buna!


asteptam vesti bune trandafir.gif

QUOTE(Alondra @ Feb 7 2011, 06:56 PM) *
Maria, poate de la ala aveai starile alea, si greata, nu scrie pe prospect la reactii adverse asta? Eu n-am vazut utrogestan nu arata..unsure.gif

Succes la dr. sa vii cu vesti bune ! pray.gif


se poate... astazi mi-a fost chiar bine in comparatie cu alte zile.. sa vad in urmatoarele zile..
andreeak
QUOTE(Alondra @ Jan 3 2011, 08:59 AM) *
Buna tuturor! acute.gif

Sper sa nu ma grabesc prea tare dar calculele de pe net spunand ca as avea o data a nasterii in jur de 3 sept. ..deschid acest topic cu mare teama dar si bucurie....acute.gif

Se pare ca Anul Nou mi-a adus cel mai neasteptat cadou...un test cu 2 II ! acute.gif



Astept si pe celelalte gravidute viitoare mamici de septembrie 2011 aici sa povestim despre noua minune din viata noastra!

Sarcina usoara tuturor si bebelusi sanatosi! gravida.gif bb.gif

Abia azi , citind o postare de-a ta am vazut tickerul...Felicitari!!!!!!!!!!! super.gif Sarcina usoara in continuare tzuc.gif
Alondra
QUOTE(maria26 @ Feb 7 2011, 05:10 PM) *
asteptam vesti bune trandafir.gif
se poate... astazi mi-a fost chiar bine in comparatie cu alte zile.. sa vad in urmatoarele zile..

guitar.gif Tine-o tot asa!

QUOTE(andreeak @ Feb 7 2011, 05:50 PM) *
Abia azi , citind o postare de-a ta am vazut tickerul...Felicitari!!!!!!!!!!! super.gif Sarcina usoara in continuare tzuc.gif

blush.gif
Multumesc mult Andreeak! tzuc.gif Pupici la puii tai!
Alondra
Buna dimineata burtici gravida.gif
Ce faceti?
Eu nu am avut o seara prea buna, noapte nici atat, iar la 6 jumate de dimineata s-a trezit galushka bebelushkca mea ca vrea sa ingrase ratoii nervi.gif aaaaaaahhhhh, cand va veni vremea sa scap de dat la rate ca m-am saturat.... oFloare1.gif
Voi cum mai sunteti?
Va doresc o zi buna! trandafir.gif
maria26
QUOTE(Alondra @ Feb 8 2011, 11:44 AM) *
Buna dimineata burtici gravida.gif
Ce faceti?
Eu nu am avut o seara prea buna, noapte nici atat, iar la 6 jumate de dimineata s-a trezit galushka bebelushkca mea ca vrea sa ingrase ratoii nervi.gif aaaaaaahhhhh, cand va veni vremea sa scap de dat la rate ca m-am saturat.... oFloare1.gif
Voi cum mai sunteti?
Va doresc o zi buna! trandafir.gif


sad.gif offf.. si eu sunt la fel crybaby.gif .. mi-e atat de ciuda ca nu pot vomita.. sa ma eliberez o data... ca asa nu ma voi linisti in veci sad.gif .. nu stiu cum voi mai rezista la munca.. am noroc totusi ca sunt singura in birou mare parte a timpului, am toaleta si bucataria mea separate de restul.... dar si-asa imi e greu...
Alondra
QUOTE(maria26 @ Feb 8 2011, 09:47 AM) *
sad.gif offf.. si eu sunt la fel crybaby.gif .. mi-e atat de ciuda ca nu pot vomita.. sa ma eliberez o data... ca asa nu ma voi linisti in veci sad.gif .. nu stiu cum voi mai rezista la munca.. am noroc totusi ca sunt singura in birou mare parte a timpului, am toaleta si bucataria mea separate de restul.... dar si-asa imi e greu...

Da, stiu cum e...de multe ori am patit asa, chiar si aseara.......simteam ca-mi e din ce in ce mai rau si nu puteam vomita...dar m-am sculat in fund si-am 'invocat' pur si simplu sa vina odata, sa scap....imi faceam scarba uitandu-ma la orice...iti dai seama ce-am ajuns.... crybaby.gif si pana la urma a venit ....nu mai zic ca mancasem o para, niste curmale, niste struguri...ah, ce-mi ardea gatlejul...greu am adormit...scuze de detalii....ce vroiam sa zic, ca efectiv cand simt ca nu vine, il chem si stau si-mi intorc singura stomacul pe dos, numai sa ma eliberez.....off Doamne...nu mai stiu ce sa mai mananc sa nu cumva sa mi se faca rau..
maria26
QUOTE(Alondra @ Feb 8 2011, 11:54 AM) *
Da, stiu cum e...de multe ori am patit asa, chiar si aseara.......simteam ca-mi e din ce in ce mai rau si nu puteam vomita...dar m-am sculat in fund si-am 'invocat' pur si simplu sa vina odata, sa scap....imi faceam scarba uitandu-ma la orice...iti dai seama ce-am ajuns.... crybaby.gif si pana la urma a venit ....nu mai zic ca mancasem o para, niste curmale, niste struguri...ah, ce-mi ardea gatlejul...greu am adormit...scuze de detalii....ce vroiam sa zic, ca efectiv cand simt ca nu vine, il chem si stau si-mi intorc singura stomacul pe dos, numai sa ma eliberez.....off Doamne...nu mai stiu ce sa mai mananc sa nu cumva sa mi se faca rau..


am incercat si eu, dar degeaba... de cand ma stiu nu pot vomita... sad.gif .. eu mananc de toate.. senzatia e aceeasi sad.gif .. si cand ma uit la tiker si vad 7 saptamani si stiu cat mai e doh.gif .. cel putin stiu ca e pentru o cauza nobila biggrin.gif
Alondra
QUOTE(maria26 @ Feb 8 2011, 10:04 AM) *
am incercat si eu, dar degeaba... de cand ma stiu nu pot vomita... sad.gif .. eu mananc de toate.. senzatia e aceeasi sad.gif .. si cand ma uit la tiker si vad 7 saptamani si stiu cat mai e doh.gif .. cel putin stiu ca e pentru o cauza nobila biggrin.gif

Ah, azi ai 7 sapt. multe inainte si sanatoase! smile.gif Da, pt o cauza nobila, sper si eu, sa fie macar el bine bb.gif ...mi se pare o eternitate pana pe 22 sa vad ecografia, ce-o mai face el pe acolo, cum mai arata...wacko.gif doh.gif
maria26
QUOTE(Alondra @ Feb 8 2011, 12:05 PM) *
Ah, azi ai 7 sapt. multe inainte si sanatoase! smile.gif Da, pt o cauza nobila, sper si eu, sa fie macar el bine bb.gif ...mi se pare o eternitate pana pe 22 sa vad ecografia, ce-o mai face el pe acolo, cum mai arata...wacko.gif doh.gif


eu ard de nerambdare sa vad bebelina.. ca inca nu am vazut embrionul si nici nu am auzit bataile inimii.. sambata e ziua cea mare.. doamne ajuta!
ari05
neata burtici tzuc.gif
tot cu greturi sunteti ? sad.gif

geaninaalex,a i fsot la dr? ce tia- zis ?
si eu am fost azi dimineata sa-mi fac dozarea de anticorpi... sunt curioasa ce-mi iese.............
maria26
QUOTE(ari05 @ Feb 8 2011, 12:10 PM) *
neata burtici tzuc.gif
tot cu greturi sunteti ? sad.gif

geaninaalex,a i fsot la dr? ce tia- zis ?
si eu am fost azi dimineata sa-mi fac dozarea de anticorpi... sunt curioasa ce-mi iese.............


bafta! trandafir.gif
da, Ari, tot cu greturi crybaby.gif
ari05
nasol Maria... lasa ca trec si astea... pe la 4 luni sau mai repede ... numai sa nu va tina cat m-au tinut pe mine liwlol.gif doh.gif vad ca de cateva zile nu mai am probleme decat cu arsurile si durerile alea groaznice de jos de oase liwlol.gif

si cand stau sa ma gandesc... cred ca preferam primele luni, si dk mi-era rau non stop.. .dar macar ma puteam misca in voie... nu k acum.. zici ca-s teleghidata ... ma misc k un balon gata sa-si ia zborul doh.gif
maria26
QUOTE(ari05 @ Feb 8 2011, 12:27 PM) *
nasol Maria... lasa ca trec si astea... pe la 4 luni sau mai repede ... numai sa nu va tina cat m-au tinut pe mine liwlol.gif doh.gif vad ca de cateva zile nu mai am probleme decat cu arsurile si durerile alea groaznice de jos de oase liwlol.gif

si cand stau sa ma gandesc... cred ca preferam primele luni, si dk mi-era rau non stop.. .dar macar ma puteam misca in voie... nu k acum.. zici ca-s teleghidata ... ma misc k un balon gata sa-si ia zborul doh.gif


liwlol.gif liwlol.gif fiecare perioada are avantajele si dezavantajele ei trandafir.gif eu prefer sa ma misc ca un balon, dar sa stau acasa si sa nu-mi mai fie rau... e si nasol.. ca inca nu am anuntat.. si ma rog zi de zi sa nu observe careva si sa ma parasca doh.gif
ari05
mda... maria, cred ca ai uitat durerile alea de oase de jos... de la final... cand se dilata ..oasele,, ,se pregatste corpul de nastere... liwlol.gif eu le urasc !!! asa rau doare cateodata. zici ca ma prinde careva cu clesti si trage de oase sa le rupa...
asa ca... eu preferam perioada cu greturi liwlol.gif
ofof ... na, ma plang eu acum.. .dar rabdam, nu ? smile.gif

ce sa nu observa la tine la munca? ca ti-e rau ? tongue.gif zici ca ai indigestie.. .ceva...
eu la prima sarcina am fost data de gol de o angajata a nasei mele... a venit desteapta la mine la servici cu o cutie de bomboane si cu gura mare sa ma felicite pt sarcina doh.gif nervi.gif apoi ma rugam de fete sa nu-i zica inca nimic sefului , mai ales ca aveam un morcov....... ca la angajare mi-a zis ca minim 2-3 ani sa nu "indraznesc" sa-mi fac copil... liwlol.gif
maria26
QUOTE(ari05 @ Feb 8 2011, 01:05 PM) *
mda... maria, cred ca ai uitat durerile alea de oase de jos... de la final... cand se dilata ..oasele,, ,se pregatste corpul de nastere... liwlol.gif eu le urasc !!! asa rau doare cateodata. zici ca ma prinde careva cu clesti si trage de oase sa le rupa...
asa ca... eu preferam perioada cu greturi liwlol.gif
ofof ... na, ma plang eu acum.. .dar rabdam, nu ? smile.gif

ce sa nu observa la tine la munca? ca ti-e rau ? tongue.gif zici ca ai indigestie.. .ceva...
eu la prima sarcina am fost data de gol de o angajata a nasei mele... a venit desteapta la mine la servici cu o cutie de bomboane si cu gura mare sa ma felicite pt sarcina doh.gif nervi.gif apoi ma rugam de fete sa nu-i zica inca nimic sefului , mai ales ca aveam un morcov....... ca la angajare mi-a zis ca minim 2-3 ani sa nu "indraznesc" sa-mi fac copil... liwlol.gif


pai am avut de doua ori indigestie pana acum liwlol.gif liwlol.gif ...se prind si astia ca nu sunt fraieri...
eu durerile de care vorbesti le-am avut cand am trecut de 9 luni daca imi aduc bine aminte...dar nu erau insuportabile.. cu o zi inainte sa nasc au inceput mai tare.. nu puteam sa merg...
rami
buna ziua mamici
ramo ce frumos deja ai 10 sapt sa vrzi ce repede trece timpu si ajungi la 20....eu am vomat putin in sarcina dar am vomat toata sarcina caye un pic daca ma spalam pe dinti vomam(dar nu intotdeauna)trebuia sa am mereu sticluta cu apa in geanta ma calma f bine daca beam apa (si mai ales ca am prins toata vara)eu am avut o sarcina usoara si frumoasa ....parca mie dor abia astept sa fiu iar gravida
ari05
nasol Maria... dar asa rau ti-e si la munca?

esti norocoasa ca ai scapat de acele dureri... eu le-am avut si cu Darius, dar numai in ultima luna... acum vad ca m-au apucat mult mai devreme... nu stiu de ce.... dar tot stau cu frica sa nu nasc inainte de termen crybaby.gif sper sa ma insel, si sa duc sarcina totusi pana la termen... pray.gif
Alondra
Mda, cu greturile astea...wacko.gif
Mi-a mai trecut putin si am intrat la bucatarie sa fac ceva de mancare...doh.gif sper sa pot termina in curand..
Maria, sa dea Dzeu sa fie bine sambata, si eu sunt sigura ca ai doar un embrionas biggrin.gif
Ari, mult succes cu dozarea aia, sa fie bine pray.gif
QUOTE(rami @ Feb 8 2011, 11:34 AM) *
buna ziua mamici
ramo ce frumos deja ai 10 sapt sa vrzi ce repede trece timpu si ajungi la 20....eu am vomat putin in sarcina dar am vomat toata sarcina caye un pic daca ma spalam pe dinti vomam(dar nu intotdeauna)trebuia sa am mereu sticluta cu apa in geanta ma calma f bine daca beam apa (si mai ales ca am prins toata vara)eu am avut o sarcina usoara si frumoasa ....parca mie dor abia astept sa fiu iar gravida

Da, adevarul e ca imi trece fff greu timpul....zau...nu stiu, si starile astea....nervi.gif ma schimba prea mult sarcina asta...sper doar sa vina un bebe cuminte si frumos ca altfel ...wife.gif doh.gif
Pe cand planuiesti bb2?
rami
daca ar fi dupa mine si maine ramona ....dar trebuie sa astept 1an jumate pt ca am facut cezariana si apoi as vrea cand face matei 1 an sa imi caut de munca dar parca as lasa totul balta si as mai ramine odata ca tare frumos a mai fost
Alondra
QUOTE(rami @ Feb 8 2011, 12:21 PM) *
daca ar fi dupa mine si maine ramona ....dar trebuie sa astept 1an jumate pt ca am facut cezariana si apoi as vrea cand face matei 1 an sa imi caut de munca dar parca as lasa totul balta si as mai ramine odata ca tare frumos a mai fost

Ah, da cu cezariana e mai bine putina pauza..smile.gif ..sper sa ajung si eu sa zic "ce frumos a fost!" ca deocamdata......wacko.gif
rami
ai sa uiti mai ales ca prinzi vara o sa se vada burtica sa vezi ce mandra o sa fi de ea....eu umblam asa tantosa mai ales ca faceam naveta de ziceai ca sunt singura gravida din lume....si cand o sa iti vezi bebelu o sa uiti de toate mai ales cand o sa il pui la san o sa plangi de bucurie ...GARANTAT e mirific
maria26
QUOTE(ari05 @ Feb 8 2011, 01:53 PM) *
nasol Maria... dar asa rau ti-e si la munca?

esti norocoasa ca ai scapat de acele dureri... eu le-am avut si cu Darius, dar numai in ultima luna... acum vad ca m-au apucat mult mai devreme... nu stiu de ce.... dar tot stau cu frica sa nu nasc inainte de termen crybaby.gif sper sa ma insel, si sa duc sarcina totusi pana la termen... pray.gif


hai ma Ari, nu mai gandi asa... o sa fie bine si razvanel va veni la termen... Dari ce zice?
ari05
Rami... teoretic trebuie sa treaca 2 ani intre cezariene... dar stiu cazuri in care a trecut mult mai putin si nu a ptit imic mamica tzuc.gif

Alondra, pupici sa-ti treaca starile nasoale... sunt de la hormoni... ca deh... asa-as femeile insarcinate biggrin.gif

MAria... ce stiu eu... sper sa nu apara probleme.. ca iti spun, uneori asa dureri am jos de zici ca acuma iese copilu , pe bune sad.gif
Darius deja nu mai are rabdare nici el .. ma tot intreaba cand am duc la nenea dr sa-l scot afara pe frtiorul lui .. si azi la maternitate m-a intrvat ca acuma il aduc pe Razvanel acasa? liwlol.gif plus ca am luat ieri carucior, si deja il plimba prin toata casa... exerseaza deja liwlol.gif
Alondra
QUOTE(rami @ Feb 8 2011, 12:29 PM) *
ai sa uiti mai ales ca prinzi vara o sa se vada burtica sa vezi ce mandra o sa fi de ea....eu umblam asa tantosa mai ales ca faceam naveta de ziceai ca sunt singura gravida din lume....si cand o sa iti vezi bebelu o sa uiti de toate mai ales cand o sa il pui la san o sa plangi de bucurie ...GARANTAT e mirific

Sper, abi astept asta...sa-mi plimb burta...rolleyes.gif

QUOTE(ari05 @ Feb 8 2011, 01:19 PM) *
Rami... teoretic trebuie sa treaca 2 ani intre cezariene... dar stiu cazuri in care a trecut mult mai putin si nu a ptit imic mamica tzuc.gif

Alondra, pupici sa-ti treaca starile nasoale... sunt de la hormoni... ca deh... asa-as femeile insarcinate biggrin.gif

MAria... ce stiu eu... sper sa nu apara probleme.. ca iti spun, uneori asa dureri am jos de zici ca acuma iese copilu , pe bune sad.gif
Darius deja nu mai are rabdare nici el .. ma tot intreaba cand am duc la nenea dr sa-l scot afara pe frtiorul lui .. si azi la maternitate m-a intrvat ca acuma il aduc pe Razvanel acasa? liwlol.gif plus ca am luat ieri carucior, si deja il plimba prin toata casa... exerseaza deja liwlol.gif

Aaa, pai Dari o sa fie un fratior atent, si sigur o sa se mai cuminteasca, cand o sa trebuiasca sa aiba grija de Razvi , eu una asa cred yes.gif
maria26
QUOTE(ari05 @ Feb 8 2011, 03:19 PM) *
Rami... teoretic trebuie sa treaca 2 ani intre cezariene... dar stiu cazuri in care a trecut mult mai putin si nu a ptit imic mamica tzuc.gif

Alondra, pupici sa-ti treaca starile nasoale... sunt de la hormoni... ca deh... asa-as femeile insarcinate biggrin.gif

MAria... ce stiu eu... sper sa nu apara probleme.. ca iti spun, uneori asa dureri am jos de zici ca acuma iese copilu , pe bune sad.gif
Darius deja nu mai are rabdare nici el .. ma tot intreaba cand am duc la nenea dr sa-l scot afara pe frtiorul lui .. si azi la maternitate m-a intrvat ca acuma il aduc pe Razvanel acasa? liwlol.gif plus ca am luat ieri carucior, si deja il plimba prin toata casa... exerseaza deja liwlol.gif


liwlol.gif liwlol.gif doamne, ce scump trebuie sa fie... noi inca nu i-am spus lui Andy.. doar l-am intrebat daca vrea un fratior sau o surioara si a zis ca da... inca nu realizeaza, asa ca mai astept.. cand imi va creste burta, il voi explica... pana atunci, mi-e ca mai rau il incurc liwlol.gif
ari05
QUOTE(Alondra @ Feb 8 2011, 02:00 PM) *
Sper, abi astept asta...sa-mi plimb burta...rolleyes.gif
Aaa, pai Dari o sa fie un fratior atent, si sigur o sa se mai cuminteasca, cand o sa trebuiasca sa aiba grija de Razvi , eu una asa cred yes.gif

si eu cred asta... sau cel putin sper sa se mai cuminteasca un picut liwlol.gif
si tocmai de aceea nu plec urechea la toti care ma fc nebuna ca am mai facut un copil, mai ales ca va f itot baietel, avand in vedere cate batai de ca mi-a dat darius liwlol.gif


QUOTE(maria26 @ Feb 8 2011, 02:09 PM) *
liwlol.gif liwlol.gif doamne, ce scump trebuie sa fie... noi inca nu i-am spus lui Andy.. doar l-am intrebat daca vrea un fratior sau o surioara si a zis ca da... inca nu realizeaza, asa ca mai astept.. cand imi va creste burta, il voi explica... pana atunci, mi-e ca mai rau il incurc liwlol.gif

noi i-am spus din prima... ca si asa tot cerea o surioara, si tot cu capu un jos statea si se uita printre picioare liwlol.gif
acum.. .ca nu e surioara si e fratior... asta e...
desi mai sper ...... liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif joi am programare la eco, si stii icare e primul lucru care-i spun drului, nu ? sigur nu e fetita? liwlol.gif
maria26
QUOTE(ari05 @ Feb 8 2011, 05:06 PM) *
si eu cred asta... sau cel putin sper sa se mai cuminteasca un picut liwlol.gif
si tocmai de aceea nu plec urechea la toti care ma fc nebuna ca am mai facut un copil, mai ales ca va f itot baietel, avand in vedere cate batai de ca mi-a dat darius liwlol.gif
noi i-am spus din prima... ca si asa tot cerea o surioara, si tot cu capu un jos statea si se uita printre picioare liwlol.gif
acum.. .ca nu e surioara si e fratior... asta e...
desi mai sper ...... liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif joi am programare la eco, si stii icare e primul lucru care-i spun drului, nu ? sigur nu e fetita? liwlol.gif


liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
tunderke
QUOTE(ari05 @ Feb 8 2011, 01:19 PM) *
Rami... teoretic trebuie sa treaca 2 ani intre cezariene... dar stiu cazuri in care a trecut mult mai putin si nu a ptit imic mamica tzuc.gif

Alondra, pupici sa-ti treaca starile nasoale... sunt de la hormoni... ca deh... asa-as femeile insarcinate biggrin.gif

MAria... ce stiu eu... sper sa nu apara probleme.. ca iti spun, uneori asa dureri am jos de zici ca acuma iese copilu , pe bune sad.gif
Darius deja nu mai are rabdare nici el .. ma tot intreaba cand am duc la nenea dr sa-l scot afara pe frtiorul lui .. si azi la maternitate m-a intrvat ca acuma il aduc pe Razvanel acasa? liwlol.gif plus ca am luat ieri carucior, si deja il plimba prin toata casa... exerseaza deja liwlol.gif


Si la nasterea normala e indicat sa astepti 2 ani ca organismul sa-si revina, dar sunt multe cazuri in care au facut mai devreme si totul a fost in ordine.

Eu dureri de bazin nu am, foarte foarte rar, in schimb de ceva vreme ma supara arsurile si in fiecare zi, si nu trece cu nimic.

Si Timi e foarte nerabdatoare, cred ca ei asteapta mai repede ca noi.
Ea are o papusa mare ca un bebelus si a trebuit sa-i dau hainute sa o imbrace, trebuie sa fac poze sa va arat, i-a dat un body, o salopetica si are adidasi in picioare, caciulita liwlol.gif, iar sambata a luat si o salopetica din fas de a imbracat-o si i-a dat caciulita de a mers in curte cu ea sa se dea cu bicicleta si isi dadea papusa cu bicicleta.
Deci si ea exerseaza, cum sa imbrace pe bebe liwlol.gif
georgysa
buna fetele sunt insarcinata in 6 saptamani .. de vineri am avut o scurgere de culoare "maroniu"
am fost la medic mia zis ca bebele e ok ca ai bate inima doar ca pare putin mai mic cu 1 saptamana
.. mia dat utrogestan 2 pe zi elevit .. no spa
azi am avut cateva pete de sange pe chilot era ceva ca un cheguletz de sange mic
la fel cum am la cm .. am dat fugutza la medic mia facut un control cu valvele mia zis
ca nu vede ca am sangerez asa rau .. colul e okey nu e deschis a zis ca e bine
si la eco pe burtica mia zis cai bate inima .. mia zis sa numi fac griji
dureri nu am efort nu fac baye nu fac in exces o data la 2 zile dush ..
mia marit doza de utrogestan 3 pe zi .. imi doresc mult sarcina jucaus.gif dar in acelasi timp
imi fac griji medicul de la camera de garda mai zis sa vin daca vad vreo scimbare sangerare
abudenta dureri ... nu ma doare nimic dar sunt disperata credetima
as face orice sa tzin sarcina ziceti-mi ceva oare o sal pierd ?
ce sa fac oare medici nu asi fac bine datoria.. medicul meu ma chemat maine la eco
Alondra
QUOTE(georgysa @ Feb 8 2011, 04:59 PM) *
buna fetele sunt insarcinata in 6 saptamani .. de vineri am avut o scurgere de culoare "maroniu"
am fost la medic mia zis ca bebele e ok ca ai bate inima doar ca pare putin mai mic cu 1 saptamana
.. mia dat utrogestan 2 pe zi elevit .. no spa
azi am avut cateva pete de sange pe chilot era ceva ca un cheguletz de sange mic
la fel cum am la cm .. am dat fugutza la medic mia facut un control cu valvele mia zis
ca nu vede ca am sangerez asa rau .. colul e okey nu e deschis a zis ca e bine
si la eco pe burtica mia zis cai bate inima .. mia zis sa numi fac griji
dureri nu am efort nu fac baye nu fac in exces o data la 2 zile dush ..
mia marit doza de utrogestan 3 pe zi .. imi doresc mult sarcina jucaus.gif dar in acelasi timp
imi fac griji medicul de la camera de garda mai zis sa vin daca vad vreo scimbare sangerare
abudenta dureri ... nu ma doare nimic dar sunt disperata credetima
as face orice sa tzin sarcina ziceti-mi ceva oare o sal pierd ?
ce sa fac oare medici nu asi fac bine datoria.. medicul meu ma chemat maine la eco

Bun venit si aici Georgiana! oFloare.gif
Eu zic ca daca totusi 2 medici ti-au zis ca e ok bb.gif atunci musai sa fie asa..tot ce trebuie tu sa faci e sa te tii de tratamentul dat, sa stai la pat, sa nu faci niciun efort.....si sa te pray.gif mult sa te ajute DD sa tii sarcina asta, mai ales ca ti-o doresti..Cu Dumnezeu inainte! oFloare1.gif
ari05
gerorgysa, u-t ifa probl , mai ales dk a zis doctorul...
in primul trim e normal dk mai sangerexi cate putin , pt ca se fixeaza sarcina...
si k sa te incurajez, eu la prima sarcina ama vut hemoragie naspa in sapt 10 de sarcina... plus sangerari pana prin luna a 5-a... si am dus sarcina la termen, cu tratament de mentinere a sarcinii, normal, si am nascut un baietel mare si sanatos tzuc.gif
asa ca nu te mai gandi ca pierzi bebelu
aaaa... si la sarcina asta la fel am avut niste sangerari... ba maronii, ba rozalii... cum se fixa sarcina... doar dk ai hemoragie fuguta la urgentem sau la dr tau !
pupici !!!

tunde... la nastere naturala practic nu e nici un risc, k la cezariana e probl cu uter cicatricial... doar cate nu raman insarcinate la cateva luni dupa nastere...
Roxxy87
QUOTE(georgysa @ Feb 8 2011, 04:59 PM) *
buna fetele sunt insarcinata in 6 saptamani .. de vineri am avut o scurgere de culoare "maroniu"
am fost la medic mia zis ca bebele e ok ca ai bate inima doar ca pare putin mai mic cu 1 saptamana
.. mia dat utrogestan 2 pe zi elevit .. no spa
azi am avut cateva pete de sange pe chilot era ceva ca un cheguletz de sange mic
la fel cum am la cm .. am dat fugutza la medic mia facut un control cu valvele mia zis
ca nu vede ca am sangerez asa rau .. colul e okey nu e deschis a zis ca e bine
si la eco pe burtica mia zis cai bate inima .. mia zis sa numi fac griji
dureri nu am efort nu fac baye nu fac in exces o data la 2 zile dush ..
mia marit doza de utrogestan 3 pe zi .. imi doresc mult sarcina jucaus.gif dar in acelasi timp
imi fac griji medicul de la camera de garda mai zis sa vin daca vad vreo scimbare sangerare
abudenta dureri ... nu ma doare nimic dar sunt disperata credetima
as face orice sa tzin sarcina ziceti-mi ceva oare o sal pierd ?
ce sa fac oare medici nu asi fac bine datoria.. medicul meu ma chemat maine la eco


nu cred ca e ok sa ai cheag de sange...cel mai bine e sa mergi la doctorul tau sa vezi ce zice+ ca stiu ca inimioara nu se aude decat de la 12 sapt incolo...ai auzit u bataile??
iti doresc o sarcina usora in continuare si sa te ajute dumnezeu ca totul sa fie bine tzuc.gif
Alondra
QUOTE(Roxxy87 @ Feb 8 2011, 05:33 PM) *
nu cred ca e ok sa ai cheag de sange...cel mai bine e sa mergi la doctorul tau sa vezi ce zice+ ca stiu ca inimioara nu se aude decat de la 12 sapt incolo...ai auzit u bataile??
iti doresc o sarcina usora in continuare si sa te ajute dumnezeu ca totul sa fie bine tzuc.gif

Roxy, aici imi permit sa te contrazic... oFloare1.gif sa nu te superi, dar inimioara se aude mai devreme de 12 sapt.. eu am fost la eco la 7 sapt si am auzit inima perfect....poate se aude si de la 6 sapt. cine stie, depinde si de aparat... oFloare1.gif
georgysa
va multumesc fetele pentru raspuns cele care au copii sa va traiasca la gravidutze le doresc nastere usoara si bebeii sanatosi nu stiu daca ai inteles din spusele mele .. aveam pe chiloti ceva gelatinos nush daca e gheag era mai mic de 1 centimetru la medic am fost am facul eco si control cu valvele .. parerea mea este ca daca aveam ceva mai grav ma loa durerile si sangeram mult dar eu nu sangerez mult nu am dureri depinde de sarcina mie miau zis 2 medici ca ai bate inima
ma duc maine la medicul meu .. va multumesc pentru raspuns
georgysa
eu am mai avut plobleme .. acum 1 an si 7 luni am nascut un fat mort ..
miau zis ca au murit din cauza unei lovituri
eu ma lovisem in burta .. coboram pe scari si am intrat cu burta in bara .. stau la vila si scara
e facuta aiurea ..
nu mam lovit foarte tare atunci dar asa miau zis medici ca vede a fi lovit ..
in sarcina trecuta nu aveam scurgerii dureri nimic nimic ma simteam o gravida ok sper acum
sa fie bine
Roxxy87
QUOTE(georgysa @ Feb 8 2011, 05:42 PM) *
va multumesc fetele pentru raspuns cele care au copii sa va traiasca la gravidutze le doresc nastere usoara si bebeii sanatosi nu stiu daca ai inteles din spusele mele .. aveam pe chiloti ceva gelatinos nush daca e gheag era mai mic de 1 centimetru la medic am fost am facul eco si control cu valvele .. parerea mea este ca daca aveam ceva mai grav ma loa durerile si sangeram mult dar eu nu sangerez mult nu am dureri depinde de sarcina mie miau zis 2 medici ca ai bate inima
ma duc maine la medicul meu .. va multumesc pentru raspuns



depinde de la femeie la femeie...verisoara mea a pierdut o sarcina din cauza frigului...a avut o scurgere maronie, nu a fost la doctor nu si-a facut griji si vreau sa iti zic ca a stat cu copilul mort in ea 2 sapt...si nu a avut nici o sangerare nici o durere...
iti doresc din suflet o sarcina usoara si dusa la termen tzuc.gif

nu vreau sa te speri...doar iti povesteam cat e de diferit corpul de la om la om smile.gif
Roxxy87
QUOTE(Alondra @ Feb 8 2011, 05:38 PM) *
Roxy, aici imi permit sa te contrazic... oFloare1.gif sa nu te superi, dar inimioara se aude mai devreme de 12 sapt.. eu am fost la eco la 7 sapt si am auzit inima perfect....poate se aude si de la 6 sapt. cine stie, depinde si de aparat... oFloare1.gif


posibil, nu te contrazic, dar eu cand am fost la primul control la 7-8 sapt...atat mi-a spus ca am si nu mi-a dat sa aud bataile...abia la 12 sapt le-am auzit...de aici am crezut ca doar de la 12 sapt se aud...
Alondra
QUOTE(Roxxy87 @ Feb 8 2011, 06:00 PM) *
posibil, nu te contrazic, dar eu cand am fost la primul control la 7-8 sapt...atat mi-a spus ca am si nu mi-a dat sa aud bataile...abia la 12 sapt le-am auzit...de aici am crezut ca doar de la 12 sapt se aud...

Cum ai spus si tu , conteaza fiecare corp, fiecare femeie e diferita..fiecare sarcina e diferita..yes.gif si apoi mai depinde si de ecograf cat de perfomant e, de medic cum interpreteaza si ce-ti spune...
pastilooza
Buna viitoare mamici,am si eu o rugaminte dak vreti dati mi si mie un click pe urmatorul link,va multumesc,va doresc sarcini usoare in continuare si bb i sanatosi
http://www.e-joculet.ro/punctaj.php?user=p...p;id_user=27386
georgysa
sa fiu mai explicita prima sarcina cea cu fat mort lam nascut la 7 luni .. si a stat mort in mine 1 luna de zile
la 6 luni fix mam lovit la 7 luni fix am fost la medic si mia zis ca e mort de mai bine de o luna sau mirat ca nam avut infctie nimic nimic dupa 2 zile eram acasa .. asta e cu toti trecem si prin bune si prin rele dar sunt distrusaaa
sper sa pot sa tin sarcina asta .. sunt din bucuresti si ma duc la cantacuzino voi ?
da intradevar depinde de om .. si de corpul fiecaruia .. credetii ca de
la utrogestan se poate oprii si sangerarea - scurgerea maronie
larysimi
Buna seara graviduta frumoase! trandafir.gif
Eu azi am fost la dr.si am venit cu vesti super bune.Bebelul meu chiar daca e mai mic cu o saptamina decit ar fi trebuit sa fie de la ultima menstra e bn fixat ,ii bate inimoara si totul pare in regula.Nu am auzit inimoara dar lam intrebat de 3 ori pe medic daca ii bate si mea spus ca da.Nu are aparatura ca sa poata auzi dar a vazut cum ii bate inimuta.Sunt f. fericita super.gif super.gif Lam innebunit pe dr, cu intrebarile mele despre bebe cred ca de 3-4 ori ii puneam aceasi intrebare.Am fost putin ingrijorata ca e mai mic cu o saptamina dar ma linistit si mea spus ca a fost o ovulatie tirzie ,prin ziua 20-21 a cm.Cum noi ultimul contact din acea luna lam avut in ziua 17 a cm sunt sanse de 90% sa fie fetita.Daca e adevarat si am avut ovulatie tirzie atunci in septembrie se va naste fetita noastra.Chiar daca e mai mic cu o saptamina DNP este tot pe 30septembrie,dar cezariana mea spus ca va fi cam in jurul datei de 20 septembrie.
Alondra
QUOTE(georgysa @ Feb 8 2011, 06:54 PM) *
sa fiu mai explicita prima sarcina cea cu fat mort lam nascut la 7 luni .. si a stat mort in mine 1 luna de zile
la 6 luni fix mam lovit la 7 luni fix am fost la medic si mia zis ca e mort de mai bine de o luna sau mirat ca nam avut infctie nimic nimic dupa 2 zile eram acasa .. asta e cu toti trecem si prin bune si prin rele dar sunt distrusaaa
sper sa pot sa tin sarcina asta .. sunt din bucuresti si ma duc la cantacuzino voi ?
da intradevar depinde de om .. si de corpul fiecaruia .. credetii ca de
la utrogestan se poate oprii si sangerarea - scurgerea maronie

Asa ar trebui...dar nu ai intrebat medicul?Sa intrebi cand mai mergi..

QUOTE(larysimi @ Feb 8 2011, 07:32 PM) *
Buna seara graviduta frumoase! trandafir.gif
Eu azi am fost la dr.si am venit cu vesti super bune.Bebelul meu chiar daca e mai mic cu o saptamina decit ar fi trebuit sa fie de la ultima menstra e bn fixat ,ii bate inimoara si totul pare in regula.Nu am auzit inimoara dar lam intrebat de 3 ori pe medic daca ii bate si mea spus ca da.Nu are aparatura ca sa poata auzi dar a vazut cum ii bate inimuta.Sunt f. fericita super.gif super.gif Lam innebunit pe dr, cu intrebarile mele despre bebe cred ca de 3-4 ori ii puneam aceasi intrebare.Am fost putin ingrijorata ca e mai mic cu o saptamina dar ma linistit si mea spus ca a fost o ovulatie tirzie ,prin ziua 20-21 a cm.Cum noi ultimul contact din acea luna lam avut in ziua 17 a cm sunt sanse de 90% sa fie fetita.Daca e adevarat si am avut ovulatie tirzie atunci in septembrie se va naste fetita noastra.Chiar daca e mai mic cu o saptamina DNP este tot pe 30septembrie,dar cezariana mea spus ca va fi cam in jurul datei de 20 septembrie.

Ce bine ca sunteti bine, bb.gif gravida.gif eusa_clap.gif
georgysa
maine dimineata o sa ma duc .. tre s afac si al 2 lea bhgc .. am fost la medic si azi si mia zis ca e ok
eu nu vad normal sangerarile si scurgerile maronii .. poate oi fii eu nebuna
maria26
neatza cafea.gif
m-am programat sambata dimineata la dr biggrin.gif.. abia astept.. vineri iau si rezultatul la urocultura...

QUOTE(larysimi @ Feb 8 2011, 09:32 PM) *
Buna seara graviduta frumoase! trandafir.gif
Eu azi am fost la dr.si am venit cu vesti super bune.Bebelul meu chiar daca e mai mic cu o saptamina decit ar fi trebuit sa fie de la ultima menstra e bn fixat ,ii bate inimoara si totul pare in regula.Nu am auzit inimoara dar lam intrebat de 3 ori pe medic daca ii bate si mea spus ca da.Nu are aparatura ca sa poata auzi dar a vazut cum ii bate inimuta.Sunt f. fericita super.gif super.gif Lam innebunit pe dr, cu intrebarile mele despre bebe cred ca de 3-4 ori ii puneam aceasi intrebare.Am fost putin ingrijorata ca e mai mic cu o saptamina dar ma linistit si mea spus ca a fost o ovulatie tirzie ,prin ziua 20-21 a cm.Cum noi ultimul contact din acea luna lam avut in ziua 17 a cm sunt sanse de 90% sa fie fetita.Daca e adevarat si am avut ovulatie tirzie atunci in septembrie se va naste fetita noastra.Chiar daca e mai mic cu o saptamina DNP este tot pe 30septembrie,dar cezariana mea spus ca va fi cam in jurul datei de 20 septembrie.

super.gif super.gif
Alondra
Neata burtici! gravida.gif
Eu am revenit la programul mult placut de galushka bebelushka mea, si anume dat la rate de 2 ori pe zi dimineata si seara sau noaptea, si..........cu greata in gat non stop wacko.gif
QUOTE(georgysa @ Feb 8 2011, 08:00 PM) *
maine dimineata o sa ma duc .. tre s afac si al 2 lea bhgc .. am fost la medic si azi si mia zis ca e ok
eu nu vad normal sangerarile si scurgerile maronii .. poate oi fii eu nebuna


Dar de ce faci iarsi analiza asta, se stie ca esti gravida.gif deja..unsure.gif
NU sunt 'normale' sangerarile, insa sunt totusi ok atata timp cat nu sunt frecvente, abundente si ....rosii, deci nu-ti fa ganduri aiurea, mai bine, tine-te de tratament si ai grija de tine...fara efort, si sigur vor inceta...au mai fost cazuri, ti-au scris si fetele...
QUOTE(maria26 @ Feb 9 2011, 09:40 AM) *
neatza cafea.gif
m-am programat sambata dimineata la dr biggrin.gif.. abia astept.. vineri iau si rezultatul la urocultura...
super.gif super.gif

Ce bine, tu mergi mai repede deja....mult succes, o sa-ti vezi cretulina mica! yes.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.