Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Septembrie 2011!
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2011
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152
Alondra
QUOTE(Simonik84 @ Nov 16 2011, 05:18 PM) *
Alondra, ba da, doarme in patut primul somn, dar stii cum? Dupa baie il masez il mai obososesc si ma storc, ii dau 90-100 ml deja asezat in patut si adoarme cu bibe in gura, doar asa...ar tb sa ma storc de fiecare data sa-i dau sa manane in patut sa ramana acolo, caci simte de fiecare data cand il iau , am incercat sa-i dau si si din brate, dar tot asa...cand il las jos..e jale

Noi nu am avut nici febra dupa vaccin nici comprese nu am pus si nici paracetamol preventiv nu i-am dat, s-a comportat f bine...oricum sa o mai urmaresti cu termometru la noapte....

Maria, superbi ati fost! Sunteti o familie deosebita! Iar Andy si Albert niste scumpi! smile.gif

Inseamna ca noui suntem tare norocosi cu scaunul, iese si de 3-4 ori pe zi, uneori numai o data pe zi, dar nu a stat niciodata mai mult de 24 de h. Nu conteaza si ce mancati voi? Eu mananc in fiecare zi iuart natur cu cereale! E lege, in fiecare dimineata!

Si eu mananc un bol de iaurt natur cu cereale musli dimineata si cu seminte de susan si seminte de in si ...tot nimic ...eu ies in fiecare zi sau la 2 zile, dar ea..doh.gif

QUOTE(adina0885 @ Nov 16 2011, 06:00 PM) *
ce cereale mananci?
fetelor voi mancati sarat?

Eu mananc normal, cu sare dar nici foaarte sarat..
cris_cristi29
Buna seara mamici .
Off , asta este ora la care eu mai reusesc sa intru pe net!! nervi.gif
Sa va fie de bine botezul ...sa cresca mari si cuminti ...am vazut si pozele ...f frumoase ...unul mai dragalas mai celalalt ......sa va traiasca si sa va duca numai bucurii ..
O sa pun si eu cateva poze ..din pacate noi nu am avut fotograf , iar pozele facute de mine sunt cam neclare pentru ca am un aparat de ...kk.....dar mai astept si pozele facute de altii ...sper mult mai reusite .

Intre timp am fost si noi la consultul de 2 luni ..a ajuns la 5 kg si 57 cm , suntem in grafic insa am primit trimitere la cardiologie .....app fetele care sunteti din Sibiu ...cunoasteti un alt cardiolog-pediatru in afara de dr Cotarla ? Are cabinet la Astra si abia pe 6 dec.avem programare.

Referitor la constipatie ....cu Ema nu am probleme ..in schimb am auzit de la alte mamici ca face bine ceaiul de musetel .
Cu lapticul abia acum incepe sa vina din ce in ce mai bine ... bananab.gif pana acum m-am tot muls ca au si inceput sa ma doara sanii rau de tot ..asa ca am renuntat si am inceput sa o pun pe Ema direct sa suga ...am baut si f multe ceaiuri si m-a ajutat si f mult GALACTOGIL este scump dar se pare ca pentru mine a facut minuni .

Va doresc o seara cat mai linistita

valentinna24
Buna dragilor..va salutam de la mamici de septembrie 2010...
Ne-am inscris in concursul Milupa ca tot suntem fani laptic Milumil de cand ne-am nascut...Ne dati si noua un LIke la album?Va multumim si va dorim crestere usoara!
http://www.milupa.ro/club-milupa/album/5743%20%20Da-ne%20si%20noua%20un%20Like...multumim" target="_blank">Un Like pt David Gabriel!
Alondra
Neata mamici!

QUOTE(cris_cristi29 @ Nov 16 2011, 11:51 PM) *
Buna seara mamici .
Off , asta este ora la care eu mai reusesc sa intru pe net!! nervi.gif
Sa va fie de bine botezul ...sa cresca mari si cuminti ...am vazut si pozele ...f frumoase ...unul mai dragalas mai celalalt ......sa va traiasca si sa va duca numai bucurii ..
O sa pun si eu cateva poze ..din pacate noi nu am avut fotograf , iar pozele facute de mine sunt cam neclare pentru ca am un aparat de ...kk.....dar mai astept si pozele facute de altii ...sper mult mai reusite .

Intre timp am fost si noi la consultul de 2 luni ..a ajuns la 5 kg si 57 cm , suntem in grafic insa am primit trimitere la cardiologie .....app fetele care sunteti din Sibiu ...cunoasteti un alt cardiolog-pediatru in afara de dr Cotarla ? Are cabinet la Astra si abia pe 6 dec.avem programare.

Referitor la constipatie ....cu Ema nu am probleme ..in schimb am auzit de la alte mamici ca face bine ceaiul de musetel .
Cu lapticul abia acum incepe sa vina din ce in ce mai bine ... bananab.gif pana acum m-am tot muls ca au si inceput sa ma doara sanii rau de tot ..asa ca am renuntat si am inceput sa o pun pe Ema direct sa suga ...am baut si f multe ceaiuri si m-a ajutat si f mult GALACTOGIL este scump dar se pare ca pentru mine a facut minuni .

Va doresc o seara cat mai linistita

Am inteles ca e singura dr de profil in oras, asa ca nu prea avem variante ...si eu am facut programare de vreo 3 sapt..a vrut sa ma puna mai rpd, p7 nov, dar eu am vrut dupa botez...asa ca azi mergem la eco...sper sa fie bine!

Mamici , voua vi s -a recomandat sa faceti eco la sold la bebei?O faceti? oFloare1.gif
Simonik84
Neatza !

Alondra, am citit acum si la tine si la mamicile de august, de ce faceti voi eco la inima? Sau de ce aveti programare la cardiologie? Mi-e nu mi-a recomandat nimeni.... cu toate ca l-a ascultat de fiecare data..la tine a sesizat ceva cand a ascultat-o?

Cat despre eco de sold, am avut recomandare, dar in acelasi timp mi s-a spus ca riscul e mai mare la fetite si nu am mai facut! S-a uitat la pliuri si au fost ok, toate simetrice...dar voi deja aveti 2 luni, mi mi s-a recomandat la 6 saptamani...nu e prea tz acu,?
ligiamos
Buna dimineata

Foarte frumoase pozele Maria.
Si ale tale Ramona sunt super chiar asa facute de un amator.

ligiamos
QUOTE(Alondra @ Nov 16 2011, 05:39 PM) *
Masaj ii mai fac, termometru i-am pus si azi ..e a 5 a zi in care nu face wacko.gif


Ramona daca te intrebai smile.gif Biotics nu a ajutat-o sa faca caca in schimb i-a ameliorat foarte tare colicii aproape ca au disparut de tot.
Continuam cu ceiutul de musetel insa ii dau putin(5 sau 10 ml) cu seriga pentru ca nu ii place deloc si plinge cind il dau si insistam si cu termonetrul..Zilele trecute am reusit pentru prima data sa o ajut sa faca cu termotrul si cit a putut sa faca wacko.gif m-am speriat.Ieri insa nu am reusit si i-am pus supozitor din nou ca urla saraca
Alondra
QUOTE(Simonik84 @ Nov 17 2011, 09:55 AM) *
Neatza !

Alondra, am citit acum si la tine si la mamicile de august, de ce faceti voi eco la inima? Sau de ce aveti programare la cardiologie? Mi-e nu mi-a recomandat nimeni.... cu toate ca l-a ascultat de fiecare data..la tine a sesizat ceva cand a ascultat-o?

Cat despre eco de sold, am avut recomandare, dar in acelasi timp mi s-a spus ca riscul e mai mare la fetite si nu am mai facut! S-a uitat la pliuri si au fost ok, toate simetrice...dar voi deja aveti 2 luni, mi mi s-a recomandat la 6 saptamani...nu e prea tz acu,?

Mi-a zis din maternitate ca la 2 luni sa-i fac eco la inima...nu i s-a inchis nu stiu ce ...sincer nu am facut fata explicatiilor de atunci, la cum ma simteam....wacko.gif o sa vedem azi...
Eco la sold am inteles ca se face pana la 4 luni..

QUOTE(ligiamos @ Nov 17 2011, 09:56 AM) *
Buna dimineata

Foarte frumoase pozele Maria.
Si ale tale Ramona sunt super chiar asa facute de un amator.

Multumim Ligia!

QUOTE(ligiamos @ Nov 17 2011, 10:02 AM) *
Ramona daca te intrebai smile.gif Biotics nu a ajutat-o sa faca caca in schimb i-a ameliorat foarte tare colicii aproape ca au disparut de tot.
Continuam cu ceiutul de musetel insa ii dau putin(5 sau 10 ml) cu seriga pentru ca nu ii place deloc si plinge cind il dau si insistam si cu termonetrul..Zilele trecute am reusit pentru prima data sa o ajut sa faca cu termotrul si cit a putut sa faca wacko.gif m-am speriat.Ieri insa nu am reusit si i-am pus supozitor din nou ca urla saraca

Eu am luat 2 pliculete...dar n-am apucat sa i le dau..wacko.gif Oricum cred ca cu o floare nu se face primavara...
Si la noi a 6 a zi...daca nu ii puneam supozitor cu paracetamol de dimi pt vaccinul de ieri, ii puneam sa faca kk..dar asa am zis sa n-o chinui de 2 ori..o sa-i pun maine ...partzuri da ea saracuta mereu...am noroc ca nu plange..
ligiamos
QUOTE(Alondra @ Nov 17 2011, 09:14 AM) *
Eco la sold am inteles ca se face pana la 4 luni..
Multumim Ligia!
Eu am luat 2 pliculete...dar n-am apucat sa i le dau..wacko.gif Oricum cred ca cu o floare nu se face primavara...
Si la noi a 6 a zi...daca nu ii puneam supozitor cu paracetamol de dimi pt vaccinul de ieri, ii puneam sa faca kk..dar asa am zis sa n-o chinui de 2 ori..o sa-i pun maine ...partzuri da ea saracuta mereu...am noroc ca nu plange..

Eu i-am dat toate 10 dar se pare ca nu are efect ca la altii in ceea ce priveste constipatia.Debridatul i l-ai dat pe tot(parca asa tin minte ca si tu incepuse-i sa-i dat)?Eu dupa 2 saptamini l-am oprit pentru ca nu vedeam nici un rezultat si nici nu-i placea.Cred ca era prea dulce si se tot ineca de la el.
adina0885
QUOTE(Alondra @ Nov 17 2011, 04:28 AM) *
Neata mamici!
Am inteles ca e singura dr de profil in oras, asa ca nu prea avem variante ...si eu am facut programare de vreo 3 sapt..a vrut sa ma puna mai rpd, p7 nov, dar eu am vrut dupa botez...asa ca azi mergem la eco...sper sa fie bine!

Mamici , voua vi s -a recomandat sa faceti eco la sold la bebei?O faceti? oFloare1.gif

Alondra eu te sfatuiesc sa stai linistita si sa nu faci ecografia.Nu am facut nimic altceva decat sa ma aleg cu banii cheltuiti.Sfatul este sa iai faci masaj cat de mult la picioruse..pe gambe ..si mai sus.
adina0885
QUOTE(cris_cristi29 @ Nov 16 2011, 06:51 PM) *
Buna seara mamici .
Off , asta este ora la care eu mai reusesc sa intru pe net!! nervi.gif
Sa va fie de bine botezul ...sa cresca mari si cuminti ...am vazut si pozele ...f frumoase ...unul mai dragalas mai celalalt ......sa va traiasca si sa va duca numai bucurii ..
O sa pun si eu cateva poze ..din pacate noi nu am avut fotograf , iar pozele facute de mine sunt cam neclare pentru ca am un aparat de ...kk.....dar mai astept si pozele facute de altii ...sper mult mai reusite .

Intre timp am fost si noi la consultul de 2 luni ..a ajuns la 5 kg si 57 cm , suntem in grafic insa am primit trimitere la cardiologie .....app fetele care sunteti din Sibiu ...cunoasteti un alt cardiolog-pediatru in afara de dr Cotarla ? Are cabinet la Astra si abia pe 6 dec.avem programare.

Referitor la constipatie ....cu Ema nu am probleme ..in schimb am auzit de la alte mamici ca face bine ceaiul de musetel .
Cu lapticul abia acum incepe sa vina din ce in ce mai bine ... bananab.gif pana acum m-am tot muls ca au si inceput sa ma doara sanii rau de tot ..asa ca am renuntat si am inceput sa o pun pe Ema direct sa suga ...am baut si f multe ceaiuri si m-a ajutat si f mult GALACTOGIL este scump dar se pare ca pentru mine a facut minuni .

Va doresc o seara cat mai linistita


he he he, avem aceeasi greutate si cm biggrin.gif
mare grija la Galactogil am inteles ca iei mult in greutate de la el...
cris_cristi29
QUOTE(Alondra @ Nov 17 2011, 10:28 AM) *
Neata mamici!
Am inteles ca e singura dr de profil in oras, asa ca nu prea avem variante ...si eu am facut programare de vreo 3 sapt..a vrut sa ma puna mai rpd, p7 nov, dar eu am vrut dupa botez...asa ca azi mergem la eco...sper sa fie bine!

Mamici , voua vi s -a recomandat sa faceti eco la sold la bebei?O faceti? oFloare1.gif

Sper ca a fost totul ok la eco .Cat ai platit ?
Noua nu ne-a recomandat eco pentru sold , s-a uitat numai la pliuri si a spus ca este f bine .


QUOTE(Simonik84 @ Nov 17 2011, 10:55 AM) *
Neatza !

Alondra, am citit acum si la tine si la mamicile de august, de ce faceti voi eco la inima? Sau de ce aveti programare la cardiologie? Mi-e nu mi-a recomandat nimeni.... cu toate ca l-a ascultat de fiecare data..la tine a sesizat ceva cand a ascultat-o?

Mie mi-a recomandat ecografia pentru ca a ascultat-o si mi-a spus ca are suflu sistolic.


QUOTE(adina0885 @ Nov 17 2011, 09:22 PM) *
he he he, avem aceeasi greutate si cm biggrin.gif
mare grija la Galactogil am inteles ca iei mult in greutate de la el...


Hm , sper sa nu ...deocamdata sunt in continua scadere .Deocamdata nu mai iau ....fac o pauza si daca vad ca incepe lapticul sa scada in productie ....mai iau o cutie .
cris_cristi29
Am tot promis si eu cateva poze de la botez ..iata-le...

http://s1045.photobucket.com/albums/b460/c...29/botez%20EMA/
maria26
eu sunt extrem de suparata cu laptele sad.gif.. nu pot sa pricep ce s-a intamplat asa dintr-o data sad.gif .. i-am dat si ieri completare vreo 90 ml... mi se imputineaza de la o masa la alta.. imi vine sa plang...de aseara am inceput sa iau galactogil.. dar e 65 lei cutia si imi ajunge maxim 3-4 zile sad.gif.. nu stiu ce sa ai fac....

alondra cum a fost la eco?
cris, f fumoase pozele smile.gif
Simonik84
Maria cum asa? Te-ai suparat pe ceva, esti obosita? Ai facut ceva schimbari in alimentatie si hidratare? Am mai auzit cazuri din astea, in care a incetat lapticul dintr-o data...sau poate a mancat el mai des ca de obicei in ultimul timp.

Cris, f frumoasa printesa ta!
adina0885
QUOTE(maria26 @ Nov 18 2011, 04:18 AM) *
eu sunt extrem de suparata cu laptele sad.gif.. nu pot sa pricep ce s-a intamplat asa dintr-o data sad.gif .. i-am dat si ieri completare vreo 90 ml... mi se imputineaza de la o masa la alta.. imi vine sa plang...de aseara am inceput sa iau galactogil.. dar e 65 lei cutia si imi ajunge maxim 3-4 zile sad.gif.. nu stiu ce sa ai fac....

alondra cum a fost la eco?
cris, f fumoase pozele smile.gif

imi pare rau sa aud asta, e o senzatie destul de nashpa cand vezi ca trage si nu prea are ce....si eu trec prin asa ceva, dar parca si au mai revenit, desi nu mai am sanii asa de tari ca pana acum 1 saptamana...bea mult ceai o sa revina lapticul....

cris_cristi29 foarte frumoase pozele. sa ti traiasca si sa te bucuri de ea smile.gif
maria26
QUOTE(Simonik84 @ Nov 18 2011, 02:24 PM) *
Maria cum asa? Te-ai suparat pe ceva, esti obosita? Ai facut ceva schimbari in alimentatie si hidratare? Am mai auzit cazuri din astea, in care a incetat lapticul dintr-o data...sau poate a mancat el mai des ca de obicei in ultimul timp.

Cris, f frumoasa printesa ta!


nu am schimbat nimik.. tocmai asta e ideea..nu sunt obosita, stresata etc.. alimentatia este aceeasi.. nu inteleg efectiv... ieri i-am dat la 2 mese completare.. la una 60 si la una 30 .. astazi i-am dat la una 40.. sa vad pana diseara... dar acum refuza cu desavarsire sanul sad.gif(
Alondra
Buna seara mamici!
QUOTE(ligiamos @ Nov 17 2011, 11:49 AM) *
Eu i-am dat toate 10 dar se pare ca nu are efect ca la altii in ceea ce priveste constipatia.Debridatul i l-ai dat pe tot(parca asa tin minte ca si tu incepuse-i sa-i dat)?Eu dupa 2 saptamini l-am oprit pentru ca nu vedeam nici un rezultat si nici nu-i placea.Cred ca era prea dulce si se tot ineca de la el.


Si eu i-am dat o perioada, apoi am vazut ca tot nu face, am intrerupt, sapt. asta iar am inceput sa-i dau..ca acum mi-a zis si pediatra sa -i dau..eu nu-i spusesem ei ca eu de fapt ii dadusem si inainte ..wacko.gif
QUOTE(adina0885 @ Nov 17 2011, 02:21 PM) *
Alondra eu te sfatuiesc sa stai linistita si sa nu faci ecografia.Nu am facut nimic altceva decat sa ma aleg cu banii cheltuiti.Sfatul este sa iai faci masaj cat de mult la picioruse..pe gambe ..si mai sus.


Off, grea alegere..o sa mai astept oricum, sa vad ce ne mai spune si la 3 luni pediatra ..
QUOTE(cris_cristi29 @ Nov 17 2011, 11:32 PM) *
Sper ca a fost totul ok la eco .Cat ai platit ?
Noua nu ne-a recomandat eco pentru sold , s-a uitat numai la pliuri si a spus ca este f bine .
Mie mi-a recomandat ecografia pentru ca a ascultat-o si mi-a spus ca are suflu sistolic.
Hm , sper sa nu ...deocamdata sunt in continua scadere .Deocamdata nu mai iau ....fac o pauza si daca vad ca incepe lapticul sa scada in productie ....mai iau o cutie .


Am fost la eco si totul e ok, s-au inchis gauricile si nu mai are nici suflu..Am platit 80 RON , dna dr. e o draguta smile.gif yes.gif
QUOTE(cris_cristi29 @ Nov 18 2011, 12:12 AM) *
Am tot promis si eu cateva poze de la botez ..iata-le...

http://s1045.photobucket.com/albums/b460/c...29/botez%20EMA/


Super, mi-a placut costumatia Emei yes.gif wub.gif Sa va fie de bine botezul!
QUOTE(maria26 @ Nov 18 2011, 09:18 AM) *
eu sunt extrem de suparata cu laptele sad.gif.. nu pot sa pricep ce s-a intamplat asa dintr-o data sad.gif .. i-am dat si ieri completare vreo 90 ml... mi se imputineaza de la o masa la alta.. imi vine sa plang...de aseara am inceput sa iau galactogil.. dar e 65 lei cutia si imi ajunge maxim 3-4 zile sad.gif.. nu stiu ce sa ai fac....

alondra cum a fost la eco?
cris, f fumoase pozele smile.gif

sad.gif Off Maria, nasol, daaaaaar tine-o cu pastilele si cu ceaiul si pune pe bebe la san si sunt sigura ca o sa-si revina laptele, nu te descuraja..
Fetelor, stiti ca si eu mai scriam ca am impresia ca nu se satura bebe, ca nu e lapte destul..dar sapt asta chiar mi-a mers bine,a m incercat sa-i dau la 2 ore, ea manca mai des inainte, doar stiti, laptic vine, eu nu m-am muls deloc, doar stiti, pun pe bebe la san in schim..ce sa facem, trebuie sa speram ca va fi bine si ca laptic e, doar trebuie stimulat si adus pana la bebe in gurita! yes.gif
cris_cristi29
Buna seara mamici.Va multumesc pentru aprecieri si urari .

QUOTE(maria26 @ Nov 18 2011, 10:18 AM) *
eu sunt extrem de suparata cu laptele sad.gif.. nu pot sa pricep ce s-a intamplat asa dintr-o data sad.gif .. i-am dat si ieri completare vreo 90 ml... mi se imputineaza de la o masa la alta.. imi vine sa plang...de aseara am inceput sa iau galactogil.. dar e 65 lei cutia si imi ajunge maxim 3-4 zile sad.gif.. nu stiu ce sa ai fac....

Off , Maria , nasol sa vezi ca nu mai poti sa il saturi pe bebe ...si el papa din ce in ce mai mult ..poate este doar o perioada . hug.gif Mie abia acum imi vine .la mine si-a facut efect galactogil-ul ..este scump ..dar... efectul l-am vazut dupa 2-3 zile dupa ce am terminat cutia .


QUOTE(Alondra @ Nov 18 2011, 09:17 PM) *
Am fost la eco si totul e ok, s-au inchis gauricile si nu mai are nici suflu..Am platit 80 RON , dna dr. e o draguta smile.gif yes.gif
Super, mi-a placut costumatia Emei yes.gif wub.gif Sa va fie de bine botezul!


Ms de info si ma bucur ca totul este bine la voi .Astept si eu cu sufletul la gura ziua de 6 dec .Sper sa fie un cadou frumos de Mos Nicolae .

O seara linistita tuturor.
Alondra
QUOTE(cris_cristi29 @ Nov 18 2011, 11:07 PM) *
Buna seara mamici.Va multumesc pentru aprecieri si urari .
Off , Maria , nasol sa vezi ca nu mai poti sa il saturi pe bebe ...si el papa din ce in ce mai mult ..poate este doar o perioada . hug.gif Mie abia acum imi vine .la mine si-a facut efect galactogil-ul ..este scump ..dar... efectul l-am vazut dupa 2-3 zile dupa ce am terminat cutia .
Ms de info si ma bucur ca totul este bine la voi .Astept si eu cu sufletul la gura ziua de 6 dec .Sper sa fie un cadou frumos de Mos Nicolae .

O seara linistita tuturor.

Cu siguranta mami, stai linistita, o sa fie ok! Bebeii sunt strong! wink.gif
Noapte buna va spun si eu ...am culcat fetita si acum ma duc la somn.gif
maria26
galatogilul nu a avut efect sad.gif... si mi-a fost extrem de rau de la el sad.gif .. stari de greata si de lesin sad.gif .. asa ca sotul a luat iar toate farmaciile din oras sa caute galafor.. a gasit in final o cutie... am laut aseara 2 pastile si deja se cunoaste.. nu mai am sanii moi..
adina0885
QUOTE(maria26 @ Nov 19 2011, 03:52 AM) *
galatogilul nu a avut efect sad.gif... si mi-a fost extrem de rau de la el sad.gif .. stari de greata si de lesin sad.gif .. asa ca sotul a luat iar toate farmaciile din oras sa caute galafor.. a gasit in final o cutie... am laut aseara 2 pastile si deja se cunoaste.. nu mai am sanii moi..

super, daca nu gasesi anunta ma si iti cumpar eu si ti le trimit prin posta....si eu iau galafor si e ok biggrin.gif
maria26
QUOTE(adina0885 @ Nov 19 2011, 08:16 PM) *
super, daca nu gasesi anunta ma si iti cumpar eu si ti le trimit prin posta....si eu iau galafor si e ok biggrin.gif


o sa te anunt:) .. mersi mult de tot... se pare ca face minuni galaforul asta.. nu i-am mai dat deloc completare si nici nu imi goleste sanii... astazi a urlat de foame, dar nu vroia sa ia sanul.. am insistat pana l-a luat...asa ca nu ma mai mulg momentan.. ii au numai din san.. se pare ca s-a obisnuit la bibe din cauza laptelui praf...
Alondra
Buna ziua mamici!
Ce liniste pe aici ..se vede ca e weekend!

QUOTE(maria26 @ Nov 19 2011, 06:36 PM) *
o sa te anunt:) .. mersi mult de tot... se pare ca face minuni galaforul asta.. nu i-am mai dat deloc completare si nici nu imi goleste sanii... astazi a urlat de foame, dar nu vroia sa ia sanul.. am insistat pana l-a luat...asa ca nu ma mai mulg momentan.. ii au numai din san.. se pare ca s-a obisnuit la bibe din cauza laptelui praf...

Ma bucur ca si-au revenit sanii yes.gif
Si cum face bebe cand nu vrea sanul ? unsure.gif Eu inca n-am patit sa nu vrea mancacioasa mea, chiar daca eu i-am mai dat si biberon cand si cand ..adica la botez de ex sau cand plecam undeva si nu puteam alapta, ocazional sa zicem..
maria26
QUOTE(Alondra @ Nov 20 2011, 06:16 PM) *
Buna ziua mamici!
Ce liniste pe aici ..se vede ca e weekend!
Ma bucur ca si-au revenit sanii yes.gif
Si cum face bebe cand nu vrea sanul ? unsure.gif Eu inca n-am patit sa nu vrea mancacioasa mea, chiar daca eu i-am mai dat si biberon cand si cand ..adica la botez de ex sau cand plecam undeva si nu puteam alapta, ocazional sa zicem..


plange si nu vrea sa apuce sanul.. nici eu nu ma asteptam sincer... la Andy a fost invers.. ii dadeam mai intai bibe si apoi san pentru ca altfel refuza biberonul.. dar lenesul asta nu vrea sa mai traga... nu i-am mai dat completare deloc de vineri.. doamne ajuta!
Simonik84
Buna dimineata!

Maria ma bucur ca esti mai bine, era prea ciudat, asa deodata sa dispara laptele...offf mami, prin cate trecem noi, dar cel mai important e ca a revenit lapticul si albert iarasi papa san. Nu e grav ca i-ai mai dat cate un supliment de 40 -50 ml, important e ca principalele mese le ia de la tine smile.gif


Alondra, bine ca ai scapat de o grija cu cardio si ca e bine bebelusha , acum mai trebuie sa faci eco de sold...sau inca nu te-ai hotarat daca sa faci sau nu.

Maria, tie la Albert ti-a recomandat eco de sold? Caci asa cum am mai spus, la baieti nu e chiar asa de oblgatoriu...

Noi inca ne chinuim cu noptile dormite in patut, sunt nopti mai bune , mai rele, de ex. azi noapte a dormit de la 9 la 4 jumate in patut, nu incontinuu biggrin.gif s-a trez la 2 si la 4 jumate smile.gif si asta a fost una din noptile bune...

I-am luat sambata o suzeta de la chicco , numai din latex, vad ca ii place la nebunie, e foarta urata, dar vad ca trage din ea fara oprire...acum ma gandesc ca o sa se obisnuiasca cu suzi si apoi o sa ne chinukm pe la 2 ani sa o scoatem biggrin.gif

Andy a luat suzeta de mic? Ai scapat greu de ea?
maria26
QUOTE(Simonik84 @ Nov 21 2011, 11:31 AM) *
Buna dimineata!

Maria ma bucur ca esti mai bine, era prea ciudat, asa deodata sa dispara laptele...offf mami, prin cate trecem noi, dar cel mai important e ca a revenit lapticul si albert iarasi papa san. Nu e grav ca i-ai mai dat cate un supliment de 40 -50 ml, important e ca principalele mese le ia de la tine smile.gif
Alondra, bine ca ai scapat de o grija cu cardio si ca e bine bebelusha , acum mai trebuie sa faci eco de sold...sau inca nu te-ai hotarat daca sa faci sau nu.

Maria, tie la Albert ti-a recomandat eco de sold? Caci asa cum am mai spus, la baieti nu e chiar asa de oblgatoriu...

Noi inca ne chinuim cu noptile dormite in patut, sunt nopti mai bune , mai rele, de ex. azi noapte a dormit de la 9 la 4 jumate in patut, nu incontinuu biggrin.gif s-a trez la 2 si la 4 jumate smile.gif si asta a fost una din noptile bune...

I-am luat sambata o suzeta de la chicco , numai din latex, vad ca ii place la nebunie, e foarta urata, dar vad ca trage din ea fara oprire...acum ma gandesc ca o sa se obisnuiasca cu suzi si apoi o sa ne chinukm pe la 2 ani sa o scoatem biggrin.gif

Andy a luat suzeta de mic? Ai scapat greu de ea?


nu.. eco la sold se face in general la fetitze...mie mi l-a verificat in spital ... zicea dr ca fiind copil mare e posibil sa fie unele probleme.. dar, din fericire, nu a avut nimik..
Andy nu prea a iubit suzeta... pe la 4 luni a prins un pic drag de ea si pe la 8-9 luni i-am scos-o brusc si nu a plans dupa ea.. albet in schinb, urla cand ii cade din guritza si incearca sa o ia singur liwlol.gif ..eu te sfatuiesc sa nu i-o scoti mai tarziu un an, un an si doua luni... atunci incepe copilul sa constientizeze cat de cat si iti va fi tare greu sa i-o scoti..
am vazut copii la 4 ani cu suzeta, cu pampers, copii care la 5 ani si jumatate beau lapte din biberon .. astea sunt greselile parintilor, nu ale copiilor..
albert noaptea se trezeste din ce in ce mai rar.. mai nou se trezeste la 2 si la 6... asa odihnita ma simt de cateva nopti.. biggrin.gif

ni am trecut la pampers nr 3 de vreo saptamana.. 2 reu mici si ma disperau sa-i schimb atat de des.. in plus, il strangeau rau... voi cati pampersi udati pe zi?
Simonik84
Am inteles, de asta am intrebat caci am vazut si eu cazuri din astea, cu alaptat la 3 ani...o ducea la gradinita si se ascundea dupa un perete sa-i mai dea la "mititica" putina tatzi sad.gif

Noi am trecut la nr 3 de o luna, cred ca deja o sa trecem la 3 + peste vreo 2 saptamani , folosim active baby si cei de 3+ sunt de la 7 kg la 14kg parca. Pai pachetul de 70 bucati imi ajunge acum 2 saptamani maxim, depinde de zile si cat de des face kaki ....
Alondra
Neata mamici si pitici!
Ce mai faceti ce mai ziceti? smile.gif
Simonik, inca nu m-am hotarat daca facem eco la sold, o sa mai vad la controlul de la 3 luni ce mai zice pediatra, ca am inteles ca se poate face pana in 4 luni aceasta ecografie ..
Eu zic ca faceti progrese cu statul in patut, si o sa se obisnuiasca pana la urma..
Maria, noi am trecut la pampers nr 3 de ceva vreme, mi se pareau maaari parca fata de 2 , dar 2 incepuse sa o stranga, vorba ta...si acum m-am obisnuit cu ei...eu fac trecerea in functie de cum scrie pe ele, daca are deja peste 6 kg, e mare, am trecut la 3..cati pampersi schimbam n-as putea sa-ti zic, dar oricum eu nu ma agit sa o schimb imediat, fac economie wacko.gif doh.gif ..sa zicem cam 5-6 pampersi pana seara la 12..
Simonik84
Alondra, economie la pampersi? Mai ales la fetite stiu ca e riscul mare de infectie urinara daca nu sunt schimbate la timp, sau in fine, asa am auzit...eu am zis ca prefer sa dau bani pe pampers decat sa dau bani pe lapte praf.... adica vad un avantaj ca ii dam san si nu mai dam bani si pe lp smile.gif
maria26
simonik, pampersii sunt foarte igienici.. nu se infecteaza... bebelusul face pipi fff des si f putin...nu ai cum sa-l schimbi la un sfert de ora.. noi udam cam 5-6 pampersi pe zi.. eu va intreb ca sa fiu sigura ca e hidradat... nu ma mai mulg si nu stiu exact cat mananca din san.. asta ma nelinisteste..
am trecut si noi de 6 kg... vreau sa-l si masor, dar cred ca suntem undeva la 68 cm.. deja suntem la hainutze de 6 luni doh.gif din cauza inaltimii ...
sa stii ca simonik ca am mai auzit si eu de copii alaptati al 3 ani... sincera sa fiu, ma uit la Andy si nu-mi pot imagina cum sa-i dau san la varsta asta .. mi se pare indecent liwlol.gif
Alondra
QUOTE(Simonik84 @ Nov 21 2011, 10:23 AM) *
Alondra, economie la pampersi? Mai ales la fetite stiu ca e riscul mare de infectie urinara daca nu sunt schimbate la timp, sau in fine, asa am auzit...eu am zis ca prefer sa dau bani pe pampers decat sa dau bani pe lapte praf.... adica vad un avantaj ca ii dam san si nu mai dam bani si pe lp smile.gif

Pai voi cati folositi?Chiar nu am stat sa-i numar..dar nici s-o schimb din ora in ora wacko.gif
Simonik84
Aaa, poate m-ati inteles gresit...nu il schimb la ficare pishu smile.gif Dar il schimb de fiecare data cand face kaki si de obicei cand se umple de pishu, si face cam de 3 ori pe zi in medie kaki..la asta ma refer ca nu fac economie. S-a intamplat sa faca kaki de 2 ori intr-o ora, si l-am schimbat , deci 2 pamaperi intr-o ora, dar astea sunt situatii foarte rare smile.gif

Sper ca nu v-am suparat cu comentariul meu oFloare1.gif
maria26
QUOTE(Simonik84 @ Nov 21 2011, 01:09 PM) *
Aaa, poate m-ati inteles gresit...nu il schimb la ficare pishu smile.gif Dar il schimb de fiecare data cand face kaki si de obicei cand se umple de pishu, si face cam de 3 ori pe zi in medie kaki..la asta ma refer ca nu fac economie. S-a intamplat sa faca kaki de 2 ori intr-o ora, si l-am schimbat , deci 2 pamaperi intr-o ora, dar astea sunt situatii foarte rare smile.gif

Sper ca nu v-am suparat cu comentariul meu oFloare1.gif


pai fetita alondrei face kk la cateva zile.. asta da economie biggrin.gif...
mi se intampla si mie sa schimb 2 deodata.. spre exemplu azinoapte a facut kk si l-am schimbat imediat... a facut si in cel nou.. mereu mi se intampla... daca il las 10-20 min se opareste... eu intrebam doar de cei de pipi biggrin.gif...
stai linistita ca nu avem de ce sa ne suparam tzuc.gif
maria26
la 2 lunitze biggrin.gif




ajutorul meu de nadejde biggrin.gif
ligiamos
I-mi place tare bucatarasul tau partners.gif
Pupici si lui Albert

QUOTE(maria26 @ Nov 21 2011, 09:56 AM) *
la 2 lunitze biggrin.gif




ajutorul meu de nadejde biggrin.gif

ligiamos
Si eu a o problema care tine deja de vreo 2 saptamini.Nu prea vrea sa traga de la sanul sting.Cum o pun la el incepe sa plinga,sa se traga inapoi..Ma epuizeaza uneori crizele pe care le face cind o pun la el.Sunt mese la care nu il vrea deloc chiar daca ii mai este inca foame.E adevarat ca din el curge mai greu si ca face lapte mai putin.Asa a fost de la inceput si cred ca din cauza ca am avut mastita la el cind am avut-o pe Catalina.Dar nu ma las batuta,trebuie sa manince si de la stingul pentru ca dreptul nu are cum sa faca fata la necesarul ei de laptic.Si asa arata tare ciudat sanii,dreptul mare si tare iar stingul mic si mai moale doh.gif
ligiamos
fete mele dragi



si un zimbet pentru voi
Alondra
QUOTE(Simonik84 @ Nov 21 2011, 11:09 AM) *
Aaa, poate m-ati inteles gresit...nu il schimb la ficare pishu smile.gif Dar il schimb de fiecare data cand face kaki si de obicei cand se umple de pishu, si face cam de 3 ori pe zi in medie kaki..la asta ma refer ca nu fac economie. S-a intamplat sa faca kaki de 2 ori intr-o ora, si l-am schimbat , deci 2 pamaperi intr-o ora, dar astea sunt situatii foarte rare smile.gif

Sper ca nu v-am suparat cu comentariul meu oFloare1.gif


Aaaa, pai a mea nu face kk...doh.gif normal ca daca ar face , nu as lasa-o cu el, as schimba-o...azi e a 3 a zi iar...wacko.gif
QUOTE(maria26 @ Nov 21 2011, 11:34 AM) *
pai fetita alondrei face kk la cateva zile.. asta da economie biggrin.gif...
mi se intampla si mie sa schimb 2 deodata.. spre exemplu azinoapte a facut kk si l-am schimbat imediat... a facut si in cel nou.. mereu mi se intampla... daca il las 10-20 min se opareste... eu intrebam doar de cei de pipi biggrin.gif...
stai linistita ca nu avem de ce sa ne suparam tzuc.gif


Corect! biggrin.gif
QUOTE(maria26 @ Nov 21 2011, 11:56 AM) *
la 2 lunitze biggrin.gif


Ce scump e ! Iar Andy mare bucatar, bravo!
QUOTE(ligiamos @ Nov 21 2011, 12:29 PM) *
fete mele dragi

Dragele de ele..Catalina imi pare tare schimbata, mai responsabila..yes.gif
Simonik84
Maria, ce scump e Andy, cat o mai ajuta el pe mami smile.gif

Ligi, 2 printese intradevar , sa te bucuri de ele, iar Catalina se vede ca e constienta ca trebuie sa aiba grija de surioara ei smile.gif

eu mai am o intrebare...mai nou il tin in scoica in casa si il plimb de colo colo, sa mai cunoasca si el casa... si l-am scapat la televizor...si am stat sa il urmaresc cat se uita, daca il las sta si jumatate de ora fara sa zica nimic, e pur si simplu hipnotizat...nu stiu daca e bine, tot evit sa il las, dar avem televizoare in ambele camere..o sa intreb pediatrul cand merg acumla 3 luni la control...sper sa nu-i afecteze ochisorii. ai vostri se uita la tv?

Alondra
La noi nu merge tv -ul...decat seara 1 ora si ea doarme demult atunci...in schimb cand alaptez stau pe fotoliu in fata laptopului si dupa ce termina sta in brate si se uita la monitor...la fel cum se uita la geam..sunt fascinati de lumina cred..

Eu am alta problema acum: saliveaza la greu, lasa bale pe bluza daca o tin pe umar...si linge tot ...wacko.gif ..de vreo 2 sapt . si plus de asta isi baga mainile in gura , cu manusi cu tot sau fara, nu conteaza...doh.gif
Voi ii scoateti afara pe frig acum?
maria26
QUOTE(ligiamos @ Nov 21 2011, 02:21 PM) *
Si eu a o problema care tine deja de vreo 2 saptamini.Nu prea vrea sa traga de la sanul sting.Cum o pun la el incepe sa plinga,sa se traga inapoi..Ma epuizeaza uneori crizele pe care le face cind o pun la el.Sunt mese la care nu il vrea deloc chiar daca ii mai este inca foame.E adevarat ca din el curge mai greu si ca face lapte mai putin.Asa a fost de la inceput si cred ca din cauza ca am avut mastita la el cind am avut-o pe Catalina.Dar nu ma las batuta,trebuie sa manince si de la stingul pentru ca dreptul nu are cum sa faca fata la necesarul ei de laptic.Si asa arata tare ciudat sanii,dreptul mare si tare iar stingul mic si mai moale doh.gif


incearca sa te mulgi la el cand papa din sanul drept... ca sa mai stimulezi lactatia...eu eram disperata ca nu mai ia sanul deloc si am citit pe net ce sa fac... zice ca trebuie sa-l presezi cu mana pana il apuca... si asa am reusit.. acum ii ia pe amandoi.. bineinteles ca mananca cat ii curge in guritza.. apoi gata.. dar e bine si asa...

QUOTE(ligiamos @ Nov 21 2011, 02:29 PM) *
fete mele dragi



si un zimbet pentru voi


doa frumoase smile.gif

QUOTE(Simonik84 @ Nov 21 2011, 03:46 PM) *
Maria, ce scump e Andy, cat o mai ajuta el pe mami smile.gif

Ligi, 2 printese intradevar , sa te bucuri de ele, iar Catalina se vede ca e constienta ca trebuie sa aiba grija de surioara ei smile.gif

eu mai am o intrebare...mai nou il tin in scoica in casa si il plimb de colo colo, sa mai cunoasca si el casa... si l-am scapat la televizor...si am stat sa il urmaresc cat se uita, daca il las sta si jumatate de ora fara sa zica nimic, e pur si simplu hipnotizat...nu stiu daca e bine, tot evit sa il las, dar avem televizoare in ambele camere..o sa intreb pediatrul cand merg acumla 3 luni la control...sper sa nu-i afecteze ochisorii. ai vostri se uita la tv?


nu e nici o problema cu televizorul.. inca nu vede atat de bine incat sa-i strice vederea... vede doar lumini in ceata, de asta il atrage tv-ul smile.gif
albert se uita biggrin.gif.. dar nu foarte mult.. 5 min maxim si apoi adoarme liwlol.gif

QUOTE(Alondra @ Nov 21 2011, 04:05 PM) *
La noi nu merge tv -ul...decat seara 1 ora si ea doarme demult atunci...in schimb cand alaptez stau pe fotoliu in fata laptopului si dupa ce termina sta in brate si se uita la monitor...la fel cum se uita la geam..sunt fascinati de lumina cred..

Eu am alta problema acum: saliveaza la greu, lasa bale pe bluza daca o tin pe umar...si linge tot ...wacko.gif ..de vreo 2 sapt . si plus de asta isi baga mainile in gura , cu manusi cu tot sau fara, nu conteaza...doh.gif
Voi ii scoateti afara pe frig acum?


liwlol.gif ce dulce trebuie sa fie...
si Albert isi "mananaca" manutzele de vreo luna.. eu nu i-am mai dat manusi deloc tocmai din cauza asta.. sunt mai "gustoase" asa biggrin.gif
eu nu l-am mai scos zilnic.. ii curg ochisorii din cauza frigului sad.gif ... vreau sa ii fac vaccinul si mi-e teama sa nu raceasca ...
adina0885
QUOTE(maria26 @ Nov 21 2011, 06:56 AM) *
la 2 lunitze biggrin.gif




ajutorul meu de nadejde biggrin.gif


Buna mamici,
Maria26, felicitari, ai un bucatar minunat. Sa fie sanatosi si sa te bucuri de ei.
Cine poate sa mi spuna daca nu sunt pliurie de pe picioruse egale ce inseamna asta?
adina0885
QUOTE(ligiamos @ Nov 21 2011, 07:29 AM) *
fete mele dragi



si un zimbet pentru voi


vai ce simpatice sunt....sa ti traiasca si sa fie sanatoase.biggrin.gif cu cine seamana de are parul asa cret?
Alondra
QUOTE(adina0885 @ Nov 21 2011, 04:48 PM) *
Buna mamici,
Maria26, felicitari, ai un bucatar minunat. Sa fie sanatosi si sa te bucuri de ei.
Cine poate sa mi spuna daca nu sunt pliurie de pe picioruse egale ce inseamna asta?

Pai cred ca despre asta e vorba, despre ecografia de sold ..cel putin eu asa am inteles unsure.gif
adina0885
QUOTE(Alondra @ Nov 21 2011, 11:55 AM) *
Pai cred ca despre asta e vorba, despre ecografia de sold ..cel putin eu asa am inteles unsure.gif

Alondra, eu i am facut ecografia de sold....si daca era dupa dr de la clinica particulara unde am fost fata acum trb sa fie in gips...dar pediatra mi a zis ca fetita este ok si sa nu bag in seama ce a zis aia pt ca ei sunt cu ochii doar dupa bani.
Soldurile mi-a zis ca sunt ok, dar pliurile nu sunt la fel....vorbea de vroia sa te prosteasca in fata! Dr de familie a zis ca este la moda eco de sold, adica niste banii dati aiurea (200lei a fost), asa ca....eu ii fac mult masaj si nu vad de ce ar trb bagata in gips, din cauxza pliurilor? mi se pare o porcarie!
carmenilie
buna tuturor!

in primul rand felicitari tuturor mamicilor ... si nu numai!! am vazut aici niste copii superbi.. adevarati artisti in ale pozatului..
urmaresc acet forum inca de cand am ramas insarcinata... (lucru descoperit anul acesta in ianuarie).. acum sunt o mamica fericita de fetita, in varsta de 2 luni si jumatate aproape smile.gif
am avut un an pliiiiiiin.. chiar foarte plin as putea spune! o sarcina cu probleme, care a necesitat odihna multa, stat mult la pat, internari frecvente, greturi si voma excesive... care a culminat cu o cezariana si.. un pui de milioane! dar a meritat!! pe cuvant! daca as fi stiut de la inceput cat de mare e cadoul ce mi l-a trimis Doamne Doamne, nu m-as fi plans atat si as fi suportat mai cu tarie! smile.gif
din pacate nu mi-am putut alapta fetita decat 3 saptamani.. consistenta laptelui meu scadea de la o zi la alta .. la fel si cantitatea sad.gif socul ca nu pot avea lapte matern pt copil a facut sa "sece izvorul" aproape instant de la un san.. apoi... de la celalalt.. au fost cateva zile de panica, usoara depresie dar.... mi-am dat seama ca am sa-i ofer ingerasului meu atat de multe lucruri incat... cu siguranta nu va simti lipsa lapticului.. nici eu nu am fost hranita nici macar o zi la san si.. imi iubesc mama ca pe ceva sfant!!
acum, din cauza laptelui praf formula, bebelina mea se constipa.. am incercat toate minunile.. lactogen de la nestle, debridat, ceai de musetel, lactuloza, alta formula de lapte, etc.. deocamdata iese cam la 2 zile.. smile.gif sper odata cu inceperea diversificarii sa-si revina.. oricum, este singura problema; colici nu are, doarme toata noaptea (de la ora 22:00 pana la 8/9 dimineata) de la 3-4 saptamani smile.gif

sanatate tuturor! promit ca vom impartasi impresii si sugestii ori de cate ori va fi nevoie pe acest forum minunat!

va pupam,

mami si Sara Anastasia

PS: cum o inscriu acolo la mamici de septembrie cu data de 09.09.2011?
Alondra
QUOTE(adina0885 @ Nov 21 2011, 05:10 PM) *
Alondra, eu i am facut ecografia de sold....si daca era dupa dr de la clinica particulara unde am fost fata acum trb sa fie in gips...dar pediatra mi a zis ca fetita este ok si sa nu bag in seama ce a zis aia pt ca ei sunt cu ochii doar dupa bani.
Soldurile mi-a zis ca sunt ok, dar pliurile nu sunt la fel....vorbea de vroia sa te prosteasca in fata! Dr de familie a zis ca este la moda eco de sold, adica niste banii dati aiurea (200lei a fost), asa ca....eu ii fac mult masaj si nu vad de ce ar trb bagata in gips, din cauxza pliurilor? mi se pare o porcarie!

Da, pai stiam ca tu ai facut eco de sold de-asta ma miram de ce intrebi, ca eu stiam ca se uita si la pliuri atunci..dar , nu vorbesc din experienta, asa ca pot sa ma insel..eu chiar nu stiu ce sa fac daca sa-i fac aceasta eco, dar tind mai mult sa cred ca tine ca sunt bani dati aiurea....anima1.gif

QUOTE(carmenilie @ Nov 21 2011, 06:24 PM) *
buna tuturor!

in primul rand felicitari tuturor mamicilor ... si nu numai!! am vazut aici niste copii superbi.. adevarati artisti in ale pozatului..
urmaresc acet forum inca de cand am ramas insarcinata... (lucru descoperit anul acesta in ianuarie).. acum sunt o mamica fericita de fetita, in varsta de 2 luni si jumatate aproape smile.gif
am avut un an pliiiiiiin.. chiar foarte plin as putea spune! o sarcina cu probleme, care a necesitat odihna multa, stat mult la pat, internari frecvente, greturi si voma excesive... care a culminat cu o cezariana si.. un pui de milioane! dar a meritat!! pe cuvant! daca as fi stiut de la inceput cat de mare e cadoul ce mi l-a trimis Doamne Doamne, nu m-as fi plans atat si as fi suportat mai cu tarie! smile.gif
din pacate nu mi-am putut alapta fetita decat 3 saptamani.. consistenta laptelui meu scadea de la o zi la alta .. la fel si cantitatea sad.gif socul ca nu pot avea lapte matern pt copil a facut sa "sece izvorul" aproape instant de la un san.. apoi... de la celalalt.. au fost cateva zile de panica, usoara depresie dar.... mi-am dat seama ca am sa-i ofer ingerasului meu atat de multe lucruri incat... cu siguranta nu va simti lipsa lapticului.. nici eu nu am fost hranita nici macar o zi la san si.. imi iubesc mama ca pe ceva sfant!!
acum, din cauza laptelui praf formula, bebelina mea se constipa.. am incercat toate minunile.. lactogen de la nestle, debridat, ceai de musetel, lactuloza, alta formula de lapte, etc.. deocamdata iese cam la 2 zile.. smile.gif sper odata cu inceperea diversificarii sa-si revina.. oricum, este singura problema; colici nu are, doarme toata noaptea (de la ora 22:00 pana la 8/9 dimineata) de la 3-4 saptamani smile.gif

sanatate tuturor! promit ca vom impartasi impresii si sugestii ori de cate ori va fi nevoie pe acest forum minunat!

va pupam,

mami si Sara Anastasia

PS: cum o inscriu acolo la mamici de septembrie cu data de 09.09.2011?

Bine-ai venit! oFloare.gif Sa-ti traiasca fetita! Mai spune-ne despre voi sa va trec in lista.. 1_3ani.gif
Citind povestea ta, am remememorat rapid sarcina mea si nasterea ...ufffa, dar da, merita tot puii nostri , indiferent prin ce-am trecut noi ..Mie nici acum nu-mi vine sa cred ca am o fetita..ma uit la ea si ma intreb daca chiar e a mea ?! Doamne Doamne..doh.gif
Nici noi nu stam bine la cap. kk...a mea nici azi n-a facut, e a treia zi ...asta e...sper si eu ca si tine, odata cu diversificarea, poate poate se mai regleaza ..anima1.gif
adina0885
QUOTE(carmenilie @ Nov 21 2011, 01:24 PM) *
buna tuturor!

in primul rand felicitari tuturor mamicilor ... si nu numai!! am vazut aici niste copii superbi.. adevarati artisti in ale pozatului..
urmaresc acet forum inca de cand am ramas insarcinata... (lucru descoperit anul acesta in ianuarie).. acum sunt o mamica fericita de fetita, in varsta de 2 luni si jumatate aproape smile.gif
am avut un an pliiiiiiin.. chiar foarte plin as putea spune! o sarcina cu probleme, care a necesitat odihna multa, stat mult la pat, internari frecvente, greturi si voma excesive... care a culminat cu o cezariana si.. un pui de milioane! dar a meritat!! pe cuvant! daca as fi stiut de la inceput cat de mare e cadoul ce mi l-a trimis Doamne Doamne, nu m-as fi plans atat si as fi suportat mai cu tarie! smile.gif
din pacate nu mi-am putut alapta fetita decat 3 saptamani.. consistenta laptelui meu scadea de la o zi la alta .. la fel si cantitatea sad.gif socul ca nu pot avea lapte matern pt copil a facut sa "sece izvorul" aproape instant de la un san.. apoi... de la celalalt.. au fost cateva zile de panica, usoara depresie dar.... mi-am dat seama ca am sa-i ofer ingerasului meu atat de multe lucruri incat... cu siguranta nu va simti lipsa lapticului.. nici eu nu am fost hranita nici macar o zi la san si.. imi iubesc mama ca pe ceva sfant!!
acum, din cauza laptelui praf formula, bebelina mea se constipa.. am incercat toate minunile.. lactogen de la nestle, debridat, ceai de musetel, lactuloza, alta formula de lapte, etc.. deocamdata iese cam la 2 zile.. smile.gif sper odata cu inceperea diversificarii sa-si revina.. oricum, este singura problema; colici nu are, doarme toata noaptea (de la ora 22:00 pana la 8/9 dimineata) de la 3-4 saptamani smile.gif

sanatate tuturor! promit ca vom impartasi impresii si sugestii ori de cate ori va fi nevoie pe acest forum minunat!

va pupam,

mami si Sara Anastasia

PS: cum o inscriu acolo la mamici de septembrie cu data de 09.09.2011?


Ne bucuram ca ai venit printre noi...Sa fiti sanatoase si sa va faceti mari. De constipatie nu vreau sa mai discut ca ma doare sufletul cand o vad cum se screme... si a mea este constipata tot dinc auza lp pt ca la botez i-am dat 2 biberoane (300ml lp) si a fost prea brusca trecerea si de atunci, iese doar cu termometru, o zi ii bag alta nu...
Noi bem un laptic COMFORT se numeste, nu este deocamdata in tara, este special pt colici se da pana la 6 luni, pentr ca noi aveam concerte f des...ce laptic ii dai? poti sa ii dai COMBIOTIK de la hipp este special pt problemele de digestie si imbunatateste flora stomacala. trandafir.gif
adina0885
QUOTE(Alondra @ Nov 21 2011, 04:21 PM) *
Da, pai stiam ca tu ai facut eco de sold de-asta ma miram de ce intrebi, ca eu stiam ca se uita si la pliuri atunci..dar , nu vorbesc din experienta, asa ca pot sa ma insel..eu chiar nu stiu ce sa fac daca sa-i fac aceasta eco, dar tind mai mult sa cred ca tine ca sunt bani dati aiurea....anima1.gif
Bine-ai venit! oFloare.gif Sa-ti traiasca fetita! Mai spune-ne despre voi sa va trec in lista.. 1_3ani.gif
Citind povestea ta, am remememorat rapid sarcina mea si nasterea ...ufffa, dar da, merita tot puii nostri , indiferent prin ce-am trecut noi ..Mie nici acum nu-mi vine sa cred ca am o fetita..ma uit la ea si ma intreb daca chiar e a mea ?! Doamne Doamne..doh.gif
Nici noi nu stam bine la cap. kk...a mea nici azi n-a facut, e a treia zi ...asta e...sper si eu ca si tine, odata cu diversificarea, poate poate se mai regleaza ..anima1.gif

mi-a facut ecografia si mi-a zis ca soldurile s-au asezat bine, dar mi-a zis ca nu are pliurile egale....si ce sa inteleg din asta nu stiu...
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.