Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Septembrie 2011!
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2011
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152
Simonik84
Salutare mamici!

nu v-am mai scris demult, dar v-am citit tot timpul si sunt la zi cu noutatile smile.gif

alondra, aceeasi intrebare o puneam si eu :cand o sa doarma toata noaptea si am gasit raspunsul. dupa ce l-am intarcat smile.gif Bine...a mai durat cam o luna pana sa uite de san dar apoi a fost din ce in ce mai bine. Acum doarme toata noaptea de la 10 la 7 fara apa, ceai sau lapte. Bea cam 250-270 ml de lapte praf seara la culcare, apoi inca 200 ml dimineata la 7-8 cand se trezeste.

La noi e putin schimbat programul de cand merge la cresa, dar cam aceleasi mese principale ca la voi le are.

Maria, tu cum ii faci gogsile? clasicele gogsi pentru noi in ulei? Sau sunt retete speciale pentru bebei? Si in prajituri , tarte cu fructe nu se foloseste si albus? Nici eu nu i-am dat pana acum miere sau albus, dar a trecut de un an, cred ca ar fi cazul smile.gif

Ma gandeam si eu sa inlocuiesc gustera de biscuit sau piscot cu tarta cu fructe facuta in casa sau cu papanasi, dar habar nu am cum sa fac special pentru el sad.gif

Adina, spor la organizarea petrecerii si totusi eu zic ca-i cam devreme sa zica daca e baiat sau fata la 12 saptamani, la mine la 21 de sapt s-a vazut putza biggrin.gif Oricum ar fi, bine ca sunteti sanatosi.

Maria, distractie placuta si profita din plin! smile.gif

Va urez un weekend placut si cu pitici cuminti!

Alondra
QUOTE(adina0885 @ Sep 7 2012, 12:56 PM) *
Neata mamici,
Maria mie una mi se pare destul de mult cat mananca Albert....Nici eu nu mananc atat de des si mult biggrin.gif
Alondra, acelasi program il are si Iris, mai putin cerealele care i le dai tu, ea nu mananca cereale, nu i-au placut si nici nu am mai insistat...Albus de ou i-am dat 1 data sau de 2 ori dintr-o cirobica de curcan care a facut-o mama, in rest nu i-am dat si nici miere, inca mi-e cam frica sa incep sa i le dau....
Azi o sa-i fac legume cu galbenus, o sa i le pasez ca nu am avut timp sa fac ciorba nici pentru noi....dar sper sa reusesc mai tarziu....Voi tot carne de pui de tara ii dati? Eu la capitolul acesta satu tare rau ca nu am de unde sa iau puiul de tara si nu prea i-am dat....
Ieri am fost la morfologie si se pare ca putza noastra s-a uscat si a picat....si o sa fie fetita....acum nu stiu ce sa mai cred si ce sa mai zic...ginecoloaga mi-a zis de 2 ori ca este baiat iar la morfologie mi-a zis ca este fetita....in rest suntem ok si totul decurge normal. M-am uitat peste ecografia care am facut- cu Iris in primul trimestru si era mai mare decat bebelul de acum, desi acum avem 13 saptamani si cu Iris aveam 12 saptamani....dar ma bucur ca totul este ok
In weekend avem planuri mari, mergem sa comandam tortul si sa cautam restaurantul pentru turta...de sambata intr-o saptamana ne petrecem
Sa aveti un weekend frumos!


Ma bucur ca sunteti sanatosi si cum zice Simonik, poate se face baiat inapoi biggrin.gif Si eu zic ca e devreme sa se vada bine!
Si Irisucai ce-i dai seara daca nu mananca cereale?Sau direct lapte, dupa iaurt, ca n-am mai retinut, ma lasa memoria doh.gif
QUOTE(maria26 @ Sep 7 2012, 02:23 PM) *
Alondra, nu singurica, cu sotul biggrin.gif.. sunt atat de incantata pentru ca respir si eu cateva ore chiar am nevoie de pauza...
Adina, asa a fost si la mine... Albert era mai micutz decat Andy si la nastere, surpriza.. desi am nascut la 40 de saptamani (iar pe Andy la 41) ... Albert a fost mai mare.. cat despre putza.. poate se face la loc


Aaa, bun asa, distractie in 2! smile.gif Sa va simtiti bine!
QUOTE(maria26 @ Sep 7 2012, 04:14 PM) *
multumesc adina
fetelor, eu am sunat azi la dr... zice ca nu are vaccinul si ca trebuie sa-l platesc sau sa mai astept.. in plus nu-mi da nici trmitere pentru Andy pentru urocultura.. ca sa nu mai zic ca Albert face un an si eu n-am vazut nici macar o singura reteta pentru el creodata.. am luat totul cu banii mei.. asa ca ma transfer...

Apoi ce, eu am vazut?! Mai exista asa ceva? unsure.gif Ce mai e gratis in tara asta? doh.gif

QUOTE(Simonik84 @ Sep 7 2012, 04:40 PM) *
Salutare mamici!

nu v-am mai scris demult, dar v-am citit tot timpul si sunt la zi cu noutatile

alondra, aceeasi intrebare o puneam si eu :cand o sa doarma toata noaptea si am gasit raspunsul. dupa ce l-am intarcat Bine...a mai durat cam o luna pana sa uite de san dar apoi a fost din ce in ce mai bine. Acum doarme toata noaptea de la 10 la 7 fara apa, ceai sau lapte. Bea cam 250-270 ml de lapte praf seara la culcare, apoi inca 200 ml dimineata la 7-8 cand se trezeste.

La noi e putin schimbat programul de cand merge la cresa, dar cam aceleasi mese principale ca la voi le are.

Maria, tu cum ii faci gogsile? clasicele gogsi pentru noi in ulei? Sau sunt retete speciale pentru bebei? Si in prajituri , tarte cu fructe nu se foloseste si albus? Nici eu nu i-am dat pana acum miere sau albus, dar a trecut de un an, cred ca ar fi cazul

Ma gandeam si eu sa inlocuiesc gustera de biscuit sau piscot cu tarta cu fructe facuta in casa sau cu papanasi, dar habar nu am cum sa fac special pentru el

Adina, spor la organizarea petrecerii si totusi eu zic ca-i cam devreme sa zica daca e baiat sau fata la 12 saptamani, la mine la 21 de sapt s-a vazut putza biggrin.gif Oricum ar fi, bine ca sunteti sanatosi.

Maria, distractie placuta si profita din plin! smile.gif

Va urez un weekend placut si cu pitici cuminti!

Heei m-am gandit intens la tine in ultimele ore, se pare ca te-am adus cu gandul.....ma gandeam ca nu mai ai timp sa mai scrii si pe aici cu bebe , cu treaba, cu jobul......cum te imparti?! doh.gif
Deci asa cu intarcatul, Doamne nu-mi vine sa cred, parca mai ieri ne plangeam toate pe aici Adina si tu , si eu cu alaptatul doh.gif ca stateau bebeii cu sanul in gura toata noaptea, si acum..........himmm, bine eu totusi foaarte rar am avut parte sa se scoale des peste noapte, adica din ora in ora, ea cam de 2 ori s-a trezit si acum 1 data.......adica se foieste, mama lui de trezit ca nici acum nu imi pot da seama daca as lasa=o in pace se culca la loc oare si inceteaza foitul.....ea practic sta cu o ochii inchisi doh.gif dar mai mult parca simte nevoia sa o tin in brate huh.gif
Poze de la petrecere, motz, vedem ? biggrin.gif L-ati tuns pe Marcus?

A nici eu nu i-am dat mire sau albus de ou dar a mai gustat tarte si prajituri facute in casa, e fffff pofticioasa, asa ceva n-am vazut doh.gif yami.gif si cum acum intelege tot mai mult si mai bine, vine si se posteaza in fata noastra ca un catel cand mancam ceva liwlol.gif pana primeste si ea liwlol.gif
Dar ar cam fi cazul sa le mai dam si altele, sunt si ei mari deja, eu cand o vad ca incearca sa mearga,mi se pare asa mare si inalta, daca o tin in brate si se cuibareste mi se pare asa miiiica smile.gif si frivola......cand au crescut oare?!
cris_cristi29
Buna seara .
Wow , vad ca v-ati incins la vorba si eu am cam ramas iar in urma .Sunt putin prinsa cu inceperea gradinitei pentru Teo ...cumparat una alta , umblat dupa analize si adeverinte ....din astea .Luni incepem . doh.gif Eu am emotii mai mari decat ea .Problema este ca Teo ii foarte sucita ...acum ii incantata de nu mai poate si in secunda urmatoare nu reusesti sa o urnezi din loc .... rolleyes.gif Nu m-ar mira ca luni sa nu pot nici macar sa o fac sa se scoale din pat ..... liwlol.gif si dupa atatea pregatiri ...cred ca o sa plec singura .... liwlol.gif

Am urmarit filmuletele cu minunile voastre de copilasi ...si vreau sa ii aplaud pentru reusite eusa_clap.gif Pe Albert pentru felul in care potriveste el acolo formele ...si pe Antonia (sper sa nu gresesc ) pentru primii pasi .
Ema si-a dat si ea „oficial”drumul la mers exact cu 1 saptamana inainte de 1 an ..ca si Teo . bananab.gif Bine , mai cade in nas ...se smiorcaie putin ....dar se ridica si pleaca mai departe .Acum am val mare cu ele ca alearga tot una dupa cealalta ....si Ema mai nimereste si prin tocul usii ..... doh.gif

In meniul Emei nu am mai schimbat nimic pentru ca nu am avut ce .Ea papa ce papam si noi ..Exceptii sunt cazurile cand fac pentru noi friptura , sau orice altceva de porc .Dar mai rar pentru ca incerc sa il „elimin” (nu imi mai cade bine )In rest ..nu gatesc gras sau cu rantas si nu folosesc nici delikat /vegeta.
Noi avem programul cam asa :
-8-9 - ou intreg, branzica , ceai , paine cu unt si rosii ,gris/taitei cu lapte ,orez cu lapte si mar copt .iaurt (combinatii)
-pana la pranz ( nu are o ora fixa ) primeste o gustarica de fructe cu biscuiti/piscoturi sau iaurt /suc natural
-13-14 - supa/ciorba pui/vitel/peste , piure de cartofi , pilaf de orez , sfecla rosie ,legume asortate ....o gramada de retete din „Bucate pentru copii”
- a doua gustarica de fructe sau o prajiturica de casa ( dar prefera fructele , mai ales bananele )
- 19-20 - mamaliguta cu branza , lapte cu cereale , paine , unt , ceai .....
Lapte mai bea seara pe la 22 cand face nani ...se mai trezeste peste noapte ..pe la 4-5 si depinde de situatie ....la somnul de amiaz ..dar niciodata mai mult de 200 ml .

Cam asa arata programul nostru de papa..asteptam bilantul de saptamana viitoare si ..bine-nteles ...PETRECEREAAAAAA!!!!!

O seara buna .
cris_cristi29
Pentru ca mai este foarte putin pana la ora 12 ( si eu tot aici o sa fiu doh.gif ) urez de pe acum un LA MULTI ANI !tuturor Mariutelor.
Un week-end placut si o petrecere pe cinste ! bere.gif
adina0885
Hello,
La multi ani tuturor sarbatoritilor/sarbatoritelor de astazi! Sa aveti oz i frumoasa!
Alondra,
asa e....parca ieri ne vaitam ca sta numai cu tata in gura....la mine a fost asa usor cu intarcatul fata de ce povesti am auzit....pur si simplu decat o singura noapte a fost mai agitata si daca stau sa ma gandesc asa sunt si acum noptile, deci mare diferenta nu este....irisuca nici macar nu mai cauta tzatzi, cred ca au avut dreptate babele cand au zis ca trebuie intarcata pentru ca laptele se amaraste cand esti gravida....si de aceea cred ca si ei i-a fost usor.
Simonik, multumesc frumos! Eu una inca mai sper sa fie baiat, nume de fata nu am....biggrin.gif
Cris, dce meniu bogat are Ema, deja e om mare...eu nu am avut curaj sa-i dau atatea...biggrin.gif cand ii faci gris,orez,taitei cu lapte ce lapte folosesti? lapte praf? vreau si eu sa-i fac dar nu stiu ce lapte sa ii dau ca ea a baut numai lapte praf pana acum.
Apropo mamici, pentru cele care dau lapte praf la bebei, acum trebuie sa facem trecerea de la nr.3 la nr.4 ma puteti ajuta sa-mi ziceti cum se face trecerea asta? Stiu ca trb sa amestec prima data cateva cupe de lp nr.3 cu nr.4 dar cate cupe din fiecare sa pun? Eu la 210 ml apa ii pun 6 cupe de lp si iese cam 235-240ml de lapte....

Sa aveti un weekend frumos!
adina0885
QUOTE(cris_cristi29 @ Sep 7 2012, 05:25 PM) *
Buna seara .
Wow , vad ca v-ati incins la vorba si eu am cam ramas iar in urma .Sunt putin prinsa cu inceperea gradinitei pentru Teo ...cumparat una alta , umblat dupa analize si adeverinte ....din astea .Luni incepem . doh.gif Eu am emotii mai mari decat ea .Problema este ca Teo ii foarte sucita ...acum ii incantata de nu mai poate si in secunda urmatoare nu reusesti sa o urnezi din loc .... rolleyes.gif Nu m-ar mira ca luni sa nu pot nici macar sa o fac sa se scoale din pat ..... liwlol.gif si dupa atatea pregatiri ...cred ca o sa plec singura .... liwlol.gif

Am urmarit filmuletele cu minunile voastre de copilasi ...si vreau sa ii aplaud pentru reusite eusa_clap.gif Pe Albert pentru felul in care potriveste el acolo formele ...si pe Antonia (sper sa nu gresesc ) pentru primii pasi .
Ema si-a dat si ea „oficial”drumul la mers exact cu 1 saptamana inainte de 1 an ..ca si Teo . bananab.gif Bine , mai cade in nas ...se smiorcaie putin ....dar se ridica si pleaca mai departe .Acum am val mare cu ele ca alearga tot una dupa cealalta ....si Ema mai nimereste si prin tocul usii ..... doh.gif

In meniul Emei nu am mai schimbat nimic pentru ca nu am avut ce .Ea papa ce papam si noi ..Exceptii sunt cazurile cand fac pentru noi friptura , sau orice altceva de porc .Dar mai rar pentru ca incerc sa il „elimin” (nu imi mai cade bine )In rest ..nu gatesc gras sau cu rantas si nu folosesc nici delikat /vegeta.
Noi avem programul cam asa :
-8-9 - ou intreg, branzica , ceai , paine cu unt si rosii ,gris/taitei cu lapte ,orez cu lapte si mar copt .iaurt (combinatii)
-pana la pranz ( nu are o ora fixa ) primeste o gustarica de fructe cu biscuiti/piscoturi sau iaurt /suc natural
-13-14 - supa/ciorba pui/vitel/peste , piure de cartofi , pilaf de orez , sfecla rosie ,legume asortate ....o gramada de retete din „Bucate pentru copii”
- a doua gustarica de fructe sau o prajiturica de casa ( dar prefera fructele , mai ales bananele )
- 19-20 - mamaliguta cu branza , lapte cu cereale , paine , unt , ceai .....
Lapte mai bea seara pe la 22 cand face nani ...se mai trezeste peste noapte ..pe la 4-5 si depinde de situatie ....la somnul de amiaz ..dar niciodata mai mult de 200 ml .

Cam asa arata programul nostru de papa..asteptam bilantul de saptamana viitoare si ..bine-nteles ...PETRECEREAAAAAA!!!!!

O seara buna .

Felicitari pentru mers si fara lovituri grave biggrin.gif
Si eu astept sa inceapa sa mearga singura dar cred ca dupa 1 an o sa reuseasca biggrin.gif
Imi poti trimite si mie cartea bucate pt copii daca o ai pe calc?
cris_cristi29
Salutare si inca o data LA MULTI ANI sarbatoritelor ,
Adina Ema papa lapte de vaca de la 7 luni .Dar la fel de bine poti sa ii faci preparate si cu lapte praf .Il prepari si il folosesti ca pe oricare altul .Cat despre carticica ...nu o am pe calculator ..o cumpar de la chioscuri , apare in fiecare luna , cam pe la sfarsit si este de marimea unui caiet ( daca sti Practic in bucatarie ....de aceeasi marime )
Alondra
Ziua buna si de la noi si la multi ani sarbatoritelor! smile.gif occasion.gif cu ocazia Sf Maria!
georgiana79
Buna ziua!
ce-mi place ca ati inceput sa fiti cam toate aici pe forum!
Mariuca va multumeste pentru urarile de ziua ei.
Maria, eu lamaia intai ii dau coaja galbena prin razatoare si o pastrez ptr prajituri, una alta. apoi curat cu cutitul toata coaja aceea alba, mie mi se pare prea amara si restul de lamaie o tai feliute cu cutitul si o pun in borcanul cu miere. in fiecare dimineata le dau cate o lingurita. inca nu am inceput, astept sa implineasca si Mariuca un an. luni o sa pun la macerat ca acum nu am lamaie in casa.
si eu cand sunt racita iau cate o linguritza.
maria26
la multi ani tuturor sarbatoritilor de azi occasion.gif occasion.gif occasion.gif
georgiana, multumesc ! borcanul trebuie sa fie 800 sau nu conteaza cata miere e.. chiar voi face si eu.. la macerat 10 zile, nu?
adina, poti folosi lapte de vaca linistita cand pepari taiteii, orezul etc..... fetita e mare acum.. si eu tot de la 7 luni ii dau lapte de vaca lui Albert si e bine-mersi...
Alondra
Mamici, dar cum ati facut trecerea de la laptele praf la laptele de vaca ? Tot asa treptat, l-ati combinat, sau cum, ca asta e lichid direct..si de unde i-l dati, de la cineva cu vaca pe care ii stiti ? Nu s-au strambat bebeii? biggrin.gif
adina0885
QUOTE(maria26 @ Sep 8 2012, 10:58 AM) *
la multi ani tuturor sarbatoritilor de azi occasion.gif occasion.gif occasion.gif
georgiana, multumesc ! borcanul trebuie sa fie 800 sau nu conteaza cata miere e.. chiar voi face si eu.. la macerat 10 zile, nu?
adina, poti folosi lapte de vaca linistita cand pepari taiteii, orezul etc..... fetita e mare acum.. si eu tot de la 7 luni ii dau lapte de vaca lui Albert si e bine-mersi...

I-am facut fidea cu lapte Dorna si i-am pus si cateva lingurite de zahar, desi nu prea sunt de acord cu zaharul de la varsta asta...dar a mancat si chiar i-a placut, se intindea singura dupa lingurita biggrin.gif
Multumesc frumos! oFloare1.gif
cris_cristi29
QUOTE(Alondra @ Sep 8 2012, 09:56 PM) *
Mamici, dar cum ati facut trecerea de la laptele praf la laptele de vaca ? Tot asa treptat, l-ati combinat, sau cum, ca asta e lichid direct..si de unde i-l dati, de la cineva cu vaca pe care ii stiti ? Nu s-au strambat bebeii? biggrin.gif


Alondra , eu trecerea am facut-o treptat.Spre ex : dintr-un bibe de 150 ml - 120 erau lapte praf ( apa + 4 masuri lp) si restul de 30 lapte de vaca .Scazi treptat lp si cresti cantitatea de lapte de vaca .Eu nu am lungit-o prea mult , am trecut repede pentru ca l-a luat foarte bine si nu au fost probleme .
De cumparat ..la inceput il luam chiar din sat , de la niste vecini care veneau zilnic in sibiu ...iar acum il cumpar de la tonomatele de lapte .
georgiana79
Maria, anul trecut am facut intr-un borcan de 400 gr. anul asta o sa fac intr-un borcan de 800 grame, sunt doi copii.... de... s-a marit familia, plus ca mai iau si eu cand sunt racita cate o linguritza. da, cam 10 zile las la macerat. tai intai lamaia cum ti-am zis apoi pun un strat de miere, unul de lamaie, inca unul de miere, altul de lamaie si uite asa pana se umple borcanul. la borcanul de 400 am pus o lamaie, la asta de 800 g o sa pun doua lamai mari.
i-am facut si eu orez cu lapte de vaca Mariucai. i-a placut dar a cam avut scaune dese, a facut si noaptea saracutza si nu i-am mai dat.o sa mai cumpar lapte pasteurizat sa vad daca am mai mult succes.
georgiana79
cateva poze de astazi.
Stefan in casutza lui

Mariucai nu i-a placut in casutza

Mariuca astazi

Stefan canta, Mariuca pe limba ei .... si aplauda

pupicul de La multi ani de la Stefan

si cu mami dis de dimineatza, la pupaceala
adina0885
QUOTE(georgiana79 @ Sep 8 2012, 05:03 PM) *
cateva poze de astazi.
Stefan in casutza lui

Mariucai nu i-a placut in casutza

Mariuca astazi

Stefan canta, Mariuca pe limba ei .... si aplauda

pupicul de La multi ani de la Stefan

si cu mami dis de dimineatza, la pupaceala

Ai niste copii superbi! Sa-ti traisca si sa te bucuri de ei. Abia astept sa vad si eu bebeii mei cum se pupacesc biggrin.gif
maria26
CITAT(Alondra @ Sep 8 2012, 09:56 PM) *
Mamici, dar cum ati facut trecerea de la laptele praf la laptele de vaca ? Tot asa treptat, l-ati combinat, sau cum, ca asta e lichid direct..si de unde i-l dati, de la cineva cu vaca pe care ii stiti ? Nu s-au strambat bebeii? biggrin.gif


exact ca georgiana am facut si eu trecerea smile.gif ... daca faci trecerea treptat, nu se stramba, se obisnuieste treptat cu gustul... eu ii dau lapte de la cineva care vinde in cantitati mari, eu iau 5 litri o data si il congelez.. cand raman fara, iau de la tonomat smile.gif

CITAT(adina0885 @ Sep 8 2012, 09:58 PM) *
I-am facut fidea cu lapte Dorna si i-am pus si cateva lingurite de zahar, desi nu prea sunt de acord cu zaharul de la varsta asta...dar a mancat si chiar i-a placut, se intindea singura dupa lingurita biggrin.gif
Multumesc frumos! oFloare1.gif


eu ii pun zahar de vreo 2 luni in fidea, orez, gris, melcisori cu lapte... fara nu au gust.. ii pun putin si nu a fost probleme...

CITAT(georgiana79 @ Sep 8 2012, 10:36 PM) *
Maria, anul trecut am facut intr-un borcan de 400 gr. anul asta o sa fac intr-un borcan de 800 grame, sunt doi copii.... de... s-a marit familia, plus ca mai iau si eu cand sunt racita cate o linguritza. da, cam 10 zile las la macerat. tai intai lamaia cum ti-am zis apoi pun un strat de miere, unul de lamaie, inca unul de miere, altul de lamaie si uite asa pana se umple borcanul. la borcanul de 400 am pus o lamaie, la asta de 800 g o sa pun doua lamai mari.
i-am facut si eu orez cu lapte de vaca Mariucai. i-a placut dar a cam avut scaune dese, a facut si noaptea saracutza si nu i-am mai dat.o sa mai cumpar lapte pasteurizat sa vad daca am mai mult succes.


mersi mult.. sper sa reusesc sa fac si eu azi... mai avem putin si face si Albert un an si o sa le dau la amandoi smile.gif

CITAT(georgiana79 @ Sep 8 2012, 11:03 PM) *
cateva poze de astazi.
Stefan in casutza lui

Mariucai nu i-a placut in casutza

Mariuca astazi

Stefan canta, Mariuca pe limba ei .... si aplauda

pupicul de La multi ani de la Stefan

si cu mami dis de dimineatza, la pupaceala


ai super copii mami.. cred ca esti tare mandra smile.gif
adina0885
Neata'
Ce faceti? Ati baut cafelutza?biggrin.gif Eu sunt singura acasa in dimineata asta....sotul este la pescuit, iar Irisuca este in parc cu tataie liwlol.gif nu-mi vine sa cred ce bine este, am uitat cum e sa stai cateva clipe singura biggrin.gif
Noi am ales restautantul si am comandat si tortul...trebuie sa mai comand turta si cam asta este tot. Abia astept ziua de sambata biggrin.gif Restaurantul este super dragut si are ditai locul de joaca pentru copii, unde sa ii bag acolo sa-si faca de cap sa ne lase si pe noi sa stam linistit cateva ore...o sa o duc si pe irisuca la locul de joaca sa vad ce reactie o sa aiba cand o sa vada atatea jucarii si mingi biggrin.gif
De aseara i-am dat bandajul jos de la manuta si arata cat de cat mai binisor, s-a vindecat dar tot pielea rosie este acolo, dr a zis ca nu o sa-i ramana semne...fug ca am mancarica Irisucai pe foc
Sa aveti o duminica frumoasa!
Alondra
Ziua buna mamici!
QUOTE(cris_cristi29 @ Sep 8 2012, 10:09 PM) *
Alondra , eu trecerea am facut-o treptat.Spre ex : dintr-un bibe de 150 ml - 120 erau lapte praf ( apa + 4 masuri lp) si restul de 30 lapte de vaca .Scazi treptat lp si cresti cantitatea de lapte de vaca .Eu nu am lungit-o prea mult , am trecut repede pentru ca l-a luat foarte bine si nu au fost probleme .
De cumparat ..la inceput il luam chiar din sat , de la niste vecini care veneau zilnic in sibiu ...iar acum il cumpar de la tonomatele de lapte .


Aha, deci cam ca la lp, o masura la 30 apa , multumesc de raspuns!
QUOTE(georgiana79 @ Sep 8 2012, 11:03 PM) *


De ce nu ti-a placut in casuta Mariuca?
QUOTE(maria26 @ Sep 9 2012, 09:28 AM) *
exact ca georgiana am facut si eu trecerea smile.gif ... daca faci trecerea treptat, nu se stramba, se obisnuieste treptat cu gustul... eu ii dau lapte de la cineva care vinde in cantitati mari, eu iau 5 litri o data si il congelez.. cand raman fara, iau de la tonomat smile.gif
eu ii pun zahar de vreo 2 luni in fidea, orez, gris, melcisori cu lapte... fara nu au gust.. ii pun putin si nu a fost probleme...
mersi mult.. sper sa reusesc sa fac si eu azi... mai avem putin si face si Albert un an si o sa le dau la amandoi smile.gif
ai super copii mami.. cred ca esti tare mandra smile.gif

Aha, da, corect, multumesc de lamurire!

QUOTE(adina0885 @ Sep 9 2012, 11:10 AM) *
Neata'
Ce faceti? Ati baut cafelutza?biggrin.gif Eu sunt singura acasa in dimineata asta....sotul este la pescuit, iar Irisuca este in parc cu tataie liwlol.gif nu-mi vine sa cred ce bine este, am uitat cum e sa stai cateva clipe singura biggrin.gif
Noi am ales restautantul si am comandat si tortul...trebuie sa mai comand turta si cam asta este tot. Abia astept ziua de sambata biggrin.gif Restaurantul este super dragut si are ditai locul de joaca pentru copii, unde sa ii bag acolo sa-si faca de cap sa ne lase si pe noi sa stam linistit cateva ore...o sa o duc si pe irisuca la locul de joaca sa vad ce reactie o sa aiba cand o sa vada atatea jucarii si mingi biggrin.gif
De aseara i-am dat bandajul jos de la manuta si arata cat de cat mai binisor, s-a vindecat dar tot pielea rosie este acolo, dr a zis ca nu o sa-i ramana semne...fug ca am mancarica Irisucai pe foc
Sa aveti o duminica frumoasa!

Ce frumos, distractie placuta!
georgiana79
Buna seara!
Noi am petrecut si azi. a fost ziua mamei mele ca o cheama Ana si tatal meu a facut o frumoasa varsta.
Adina, o sa ne povestesti si tu anul viitor ce implinita o sa fi cand ii vezi pe ei ca se iubesc. la ai mei sper sa tina iubirea o vesnicie, as fi o super mamica fericita sa ii vad ca sunt" frate, frate pana la moarte"
Maria sunt sigura ca si tu treci tot prin sentimente la fel de frumoase ca si mine site simti o femeie implinita.
Alondra, Mariuca e o fitzoasa, nu-i place necunoscutul. nici Stefan nu e mai curajos desi mi-ar fi placut ca e baiat.
maria26
georgiana, si ai mei se iubesc, dar se mai si incaiera pe jucarii..
am facut mierea cu lamaie... vroiam sa te intreb la ce temperatura o tii?
Alondra
Seara buna mamici!
Ce faceti, cam liniste pe aici smile.gif
Mandra mea se indeletniceste cu mersul, face 5 m, se lasa in fund liwlol.gif azi nu a vrut nici sa adoarma de amiaz de preocupata ce era de noua indeletnicire liwlol.gif
maria26
CITAT(Alondra @ Sep 10 2012, 07:21 PM) *
Seara buna mamici!
Ce faceti, cam liniste pe aici smile.gif
Mandra mea se indeletniceste cu mersul, face 5 m, se lasa in fund liwlol.gif azi nu a vrut nici sa adoarma de amiaz de preocupata ce era de noua indeletnicire liwlol.gif


felicitari Maya! gata mami.. ai fetita mare smile.gif
La multi ani Maya! occasion.gif occasion.gif occasion.gif numai bucurii si impliniri sa ai in viata smile.gif .. eu voi lipsi 3 zile, asa ca am tinut sa-i spun de azi... la multi ani tuturor celor care isi serbeaza ziua cat voi fi eu plecata la tara smile.gif
Alondra
QUOTE(maria26 @ Sep 10 2012, 09:47 PM) *
felicitari Maya! gata mami.. ai fetita mare smile.gif
La multi ani Maya! occasion.gif occasion.gif occasion.gif numai bucurii si impliniri sa ai in viata smile.gif .. eu voi lipsi 3 zile, asa ca am tinut sa-i spun de azi... la multi ani tuturor celor care isi serbeaza ziua cat voi fi eu plecata la tara smile.gif

Multumim Maria! tzuc.gif
Daa, a trecut timpul, nici nu-mi vine sa cred...cand o vad mergand in picioare ca un piticot asa , ma stric de ras liwlol.gif e tare haioasa, si sta numai in picioarele noastre doh.gif
georgiana79
QUOTE(maria26 @ Sep 10 2012, 09:38 AM) *
georgiana, si ai mei se iubesc, dar se mai si incaiera pe jucarii..
am facut mierea cu lamaie... vroiam sa te intreb la ce temperatura o tii?

o tin in camara pe un raft. nu stiu cate grade sunt. anul trecut l-am tinut in dulapul din bucatarie ca sa nu uit de el.
drum bun sa aveti!
georgiana79
QUOTE(Alondra @ Sep 10 2012, 07:21 PM) *
Seara buna mamici!
Ce faceti, cam liniste pe aici smile.gif
Mandra mea se indeletniceste cu mersul, face 5 m, se lasa in fund liwlol.gif azi nu a vrut nici sa adoarma de amiaz de preocupata ce era de noua indeletnicire liwlol.gif

Bravo Maya. a vrut sa-i faca mamei o surpriza inainte de ziua ei
Alondra
QUOTE(georgiana79 @ Sep 10 2012, 10:37 PM) *
Bravo Maya. a vrut sa-i faca mamei o surpriza inainte de ziua ei

Da, asa e! yes.gif
adina0885
QUOTE(Alondra @ Sep 10 2012, 04:20 PM) *
Multumim Maria! tzuc.gif
Daa, a trecut timpul, nici nu-mi vine sa cred...cand o vad mergand in picioare ca un piticot asa , ma stric de ras liwlol.gif e tare haioasa, si sta numai in picioarele noastre doh.gif

Bravo Maya, felicitari si sa te faci mare!!!
La multi ani pentru astazi sa cresti mare si sanatoasa!!! Te pupam!
Ce faceti mamici? Cum v-ati petrecut ziua de azi?
Noi ieri am fost prin ikea si am cumparat un pat pt dormitorul nostru, desi se pare ca o sa dorm eu cu pitica in el si iris cu tati in dormitorul ei....incet incet ne aranjam si noi apartamentul....ca mi s-a luat sa vad toate lucrurile imprastiate prin toata casa, desi intr-un fel e bine ca nu avem mobila ca nu face irisuca prostii...cand mergem la sora mea toate obiectele din casa le punem pe sus sa nu ajunga si plange si tot ne arata ca vrea ceva de sus biggrin.gif
Azi a facut si ea 2 pasi singura mai bine sa zic asa....dar nu rezista mult ca imediat pica in fundulet biggrin.gif
adina0885
QUOTE(georgiana79 @ Sep 9 2012, 04:39 PM) *
Buna seara!
Noi am petrecut si azi. a fost ziua mamei mele ca o cheama Ana si tatal meu a facut o frumoasa varsta.
Adina, o sa ne povestesti si tu anul viitor ce implinita o sa fi cand ii vezi pe ei ca se iubesc. la ai mei sper sa tina iubirea o vesnicie, as fi o super mamica fericita sa ii vad ca sunt" frate, frate pana la moarte"
Maria sunt sigura ca si tu treci tot prin sentimente la fel de frumoase ca si mine site simti o femeie implinita.
Alondra, Mariuca e o fitzoasa, nu-i place necunoscutul. nici Stefan nu e mai curajos desi mi-ar fi placut ca e baiat.

Doamne ajuta! Sper sa fie asa si la noi! biggrin.gif
Alondra
QUOTE(adina0885 @ Sep 11 2012, 03:55 PM) *
Bravo Maya, felicitari si sa te faci mare!!!
La multi ani pentru astazi sa cresti mare si sanatoasa!!! Te pupam!
Ce faceti mamici? Cum v-ati petrecut ziua de azi?
Noi ieri am fost prin ikea si am cumparat un pat pt dormitorul nostru, desi se pare ca o sa dorm eu cu pitica in el si iris cu tati in dormitorul ei....incet incet ne aranjam si noi apartamentul....ca mi s-a luat sa vad toate lucrurile imprastiate prin toata casa, desi intr-un fel e bine ca nu avem mobila ca nu face irisuca prostii...cand mergem la sora mea toate obiectele din casa le punem pe sus sa nu ajunga si plange si tot ne arata ca vrea ceva de sus biggrin.gif
Azi a facut si ea 2 pasi singura mai bine sa zic asa....dar nu rezista mult ca imediat pica in fundulet biggrin.gif

Multumim Adina!
Felicitari si Irisucai pt pasii facuti! eusa_clap.gif Si bravo voua ca reusiti sa va aranjati aparta,mentul, e lucru mare in ziua de azi wink.gif
Alondra
Buna dimineata mamicute! cafea.gif
Haideti la cafea cafea.gif
Ce fac piticii ?
La multi ani sarbatoritei Ema- Cris_Cristi! occasion.gif Petrecere frumoasa!
Mamici, bebeii vostri au inceput sa strice jucariile? A mea cam arunca cu ele de toate partile liwlol.gif le 'mestereste' pana le strica!

Cateva poze si cu noi -Maya la 1 an!









cris_cristi29

Buna dimineata si La Multi Ani Maya ! Sa cresti mare si sanatoasa si sa ii bucuri pe parinti .
Ne scuzati de intarziere dar noi suntem foarte prinse cu povestile de la gradinita ...... doh.gif

QUOTE(georgiana79 @ Sep 8 2012, 11:03 PM) *
cateva poze de astazi.
Mariuca astazi

Georgiana , ai doi copii superbi ... ce frumos se iubesc ei .Si mandrele mele au momente in care se iubesc de nu mai pot si in secunda urmatoare se pocnesc pe te mir ce jucarie .... liwlol.gif asta este ...vorba mamei mele .„asta ii farmecul jocului ” liwlol.gif


QUOTE(Alondra @ Sep 12 2012, 08:43 AM) *
Buna dimineata mamicute! cafea.gif
Haideti la cafea cafea.gif
Ce fac piticii ?
La multi ani sarbatoritei Ema- Cris_Cristi! occasion.gif Petrecere frumoasa!
Mamici, bebeii vostri au inceput sa strice jucariile? A mea cam arunca cu ele de toate partile liwlol.gif le 'mestereste' pana le strica!

Cateva poze si cu noi -Maya la 1 an!



O minune de fetita tzuc.gif Mai ales dupa ce am vazut-o si „live” , m-am indragostit pur si simplu de ea si de buclele ei .
Multumim tare mult pentru urari .
Alondra
Cris Cristi , multumim! Asteptam poze si cu voi!
maria26
Alondra Maya e absolut superba.. vreau si eu o fetita carlionata biberon.gif
Alondra
Buna ziua mamici! smile.gif

QUOTE(maria26 @ Sep 14 2012, 10:48 AM) *
Alondra Maya e absolut superba.. vreau si eu o fetita carlionata biberon.gif

Multumim Maria ! blush.gif
Pai...mai poti incerca si pt fetita, nu ? biggrin.gif
Stiu ca e greu...smile.gif
Alondra
Buna dimineata mamici!
Ce faceti? Nu ati mai dat pe aici ....... oFloare1.gif

La multi ani Iris occasion.gif pt sambata, Adina sa va traiasca , scuze de intarziere oFloare1.gif , sper ca ati petrecut bine, asteptam poze biggrin.gif

La multe lunite pt Bianca occasion.gif pt sambata, Emilia sa va traiasca , scuze de intarziere, asteptam pozici si de la voi biggrin.gif

La multi ani si lui Albert, sarbatoritul zilei occasion.gif ! Sa va traiasca Maria , petrecere frumoasa sa aveti si bineinteles vrem poze! biggrin.gif

O zi buna tuturor mamicilor si piticilor!
maria26
multumim Alondra.. iata pozele .. din pacate nu sunt foarte reusite..
https://plus.google.com/u/0/photos/11497905...051229699942353
Alondra
QUOTE(maria26 @ Sep 17 2012, 11:09 AM) *
multumim Alondra.. iata pozele .. din pacate nu sunt foarte reusite..
https://plus.google.com/u/0/photos/11497905...051229699942353

Pai cum asa , nu a fost si sora ta sa faca si ea? oFloare1.gif

Ati petrecut bine, la tara inteleg, afara la aer curat! yes.gif Frumos tortul ! yami.gif
Albert merge singurel?

Maya face ravagii , merge prin toata camera, se tine de oglinda, sunt cu ochii pe ea ca pe butelie doh.gif

adina0885
hello,
nu stiu ce s-a intamplat, dar v-am scris si mai devreme si am pus si poze....se pare ca trb sa o iau de la capat...
In primul rand La multi ani sarbatoritilor cu scuzele de rigoare pentru intarziere, dar si noi am fost intr-o agitatie continua.
noi ne-am petrecut foarte frumos, ne-am simtiti f bine, iar irisuca a fost f cuminte. S-a cam speriat cand i-a taiat motul si turta dar si-a revenit repede biggrin.gif
va pun cateva poze
cu mami


tortul

prietenii mei


cu mami


ce de lucruri interesante, ce de pantofi si genti

adina0885
taierea motului

imi pare rau dupa mot

cu mami si tati fara mot

ce buna a fost sampaniaaaa

maria26
CITAT(Alondra @ Sep 17 2012, 11:37 AM) *
Pai cum asa , nu a fost si sora ta sa faca si ea? oFloare1.gif

Ati petrecut bine, la tara inteleg, afara la aer curat! yes.gif Frumos tortul ! yami.gif
Albert merge singurel?

Maya face ravagii , merge prin toata camera, se tine de oglinda, sunt cu ochii pe ea ca pe butelie doh.gif


da.. la tara.. eram prea multi ca sa facem in apartament..
Albert inca nu merge singurel, dar nu mai are mult.. ma astept din clipa in clipa.. se ridica in picioare, sta in picioare nesprijinit, iar cand il chem la mine, da sa faca un pas si cade in funduletz.. cred ca ii e teama smile.gif


CITAT(adina0885 @ Sep 17 2012, 01:14 PM) *
hello,
nu stiu ce s-a intamplat, dar v-am scris si mai devreme si am pus si poze....se pare ca trb sa o iau de la capat...
In primul rand La multi ani sarbatoritilor cu scuzele de rigoare pentru intarziere, dar si noi am fost intr-o agitatie continua.
noi ne-am petrecut foarte frumos, ne-am simtiti f bine, iar irisuca a fost f cuminte. S-a cam speriat cand i-a taiat motul si turta dar si-a revenit repede biggrin.gif
va pun cateva poze
cu mami


tortul

prietenii mei


cu mami


ce de lucruri interesante, ce de pantofi si genti


adina sunt foarte frumoase pozele! sa-ti traiasca printesa!
ce a luat de pe tava?
adina0885
QUOTE(maria26 @ Sep 17 2012, 11:08 AM) *
da.. la tara.. eram prea multi ca sa facem in apartament..
Albert inca nu merge singurel, dar nu mai are mult.. ma astept din clipa in clipa.. se ridica in picioare, sta in picioare nesprijinit, iar cand il chem la mine, da sa faca un pas si cade in funduletz.. cred ca ii e teama smile.gif
adina sunt foarte frumoase pozele! sa-ti traiasca printesa!
ce a luat de pe tava?

banii care ii flutura in sus, apoi painea si un parfum liwlol.gif) acum sa-mi ziceti ce inseamna liwlol.gif)
maria26
fetelor astazi Albert mi-a facut surpriza.. a facut primii pasi singurel... nu poate mai mult de 4 si apoi cade in fund.. dar e asa haios biggrin.gif


CITAT(adina0885 @ Sep 17 2012, 08:33 PM) *
banii care ii flutura in sus, apoi painea si un parfum liwlol.gif) acum sa-mi ziceti ce inseamna liwlol.gif)


ca o sa fie bogata, pofticioasa si cocheta oFloare1.gif
Alondra
Bravo Albert!Maria, ntr-o sapt sau mai repede merge prin toata casa la noi asa a fost yes.gif
Adina, sa va traiasca printesa, tare frumusica Irisuca , v-ati distrat frumos, intr-una din poze chiar as zice ca e Maya asa mult seamana ! biggrin.gif
adina0885
QUOTE(maria26 @ Sep 17 2012, 03:09 PM) *
fetelor astazi Albert mi-a facut surpriza.. a facut primii pasi singurel... nu poate mai mult de 4 si apoi cade in fund.. dar e asa haios biggrin.gif
ca o sa fie bogata, pofticioasa si cocheta oFloare1.gif

Felicitari! Si noi am facut 5 pasi singurica inainte sa faca anisorul...la cat mai multi pasisi cat mai repede ca eu nu mai pot sa stau cocsata dupa ea...
pofticioasa e de acum, daca ma vede ca mananc eu ceva ea inghite in sec, deja trb sa mancam pe rand ca sa stea cineva cu ea cat mancam noi....
Alondra, multumesc frumos! Ti-am zis eu ca seamana bine fetele noastre biggrin.gif
maria26
multumim fetelor oFloare1.gif eu chiar nu ma asteptam.. abia de cateva zile sta singurel in picioare.. eu ma gandeam ca mai dureaza vreo 2 saptamani pana pleaca..
Adina, eu il pun la masa cu noi .. in scaunelul lui.. si ii dau si lui din ce avem pe masa... cate putin...
cristina321711
QUOTE(maria26 @ Sep 17 2012, 08:09 PM) *
fetelor astazi Albert mi-a facut surpriza.. a facut primii pasi singurel... nu poate mai mult de 4 si apoi cade in fund.. dar e asa haios biggrin.gif
ca o sa fie bogata, pofticioasa si cocheta oFloare1.gif

Felicitari micutului oFloare.gif
Alondra
Ce faceti mamici ?
Slaba activitatea pe aici rolleyes.gif

Uram si aici la multi ani sarbatoritei zilei Mariuca occasion.gif Sa va traiasca Georgiana! Asteptam poze !
cris_cristi29
Buna seara mamici si pitici .
Ce mai faceti ?
La multi ani sarbatoritilor occasion.gif si elicitari pentru primii pasi . eusa_clap.gif Acum incepe distractia ....patrula prin casa si scotoceli prin sertare si dulapuri .... doh.gif
Maria elicitari pentru petrecere ...se pare ca ati avut una pe cinste ..cu multi invitati ....bravo , la aer curat ...esti o mamica tare mandra acum cu doi flacai frumosi floare2.gif
Si Irisuca este o dulceata de fata si se pare ca si ea a avut parte de o petrecere frumoasa .

Si la noi anul s-a incheiat cu bine ...zic eu ....stie sa faca o gramada de lucruri si ma surprinde cu cate ceva nou in fiecare zi ....astazi ,spre ex. a baut tot sucul din canita fara sa dea niciun strop pe langa biggrin.gif Bilantul la un anisor este de 8.600kg (cu tot cu pepes biggrin.gif ) si 74 cm . Petrecerea a fost una micuta mai micuta , am tinut-o acasa ....nu am taiat nici mot nici nu am rupt turta pentru ca la noi nu este traditia si nu am stiut exact ce este de facut ..... huh.gif dar a fost frumos si toata lumea s-a simtit bine ...de la mic la mare ....
Va las cu cateva foto ( ceva mai multe ..sa si asa intru rar) ..sper sa nu va plictisesc .....





cris_cristi29










Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.