Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Septembrie 2011!
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2011
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152
maria26
QUOTE(Simonik84 @ Mar 6 2012, 03:14 PM) *
foarte bine papa Albert, imi place cum are mesele, la noi tot e inca haos. Eu ma gandeam sa introduc iaurtul cand o sa bag si banana, sa fie masa de seara , inainte de lapte, pe la 5-6 . Deocamdata tot doua mese solide are, si restul lapte cat cuprinde...
Cred ca adina se refera la albitura(telina pastranca patrunjel), nu?


fructele se dau in prima parte a zilei.. legumele in a doua parte...smile.gif
eu ii mai pasez cate putina telina sau pastarnac.. patrujel i-am pasat de la inceput biggrin.gif
adina0885
QUOTE(maria26 @ Mar 6 2012, 09:31 AM) *
fructele se dau in prima parte a zilei.. legumele in a doua parte...smile.gif
eu ii mai pasez cate putina telina sau pastarnac.. patrujel i-am pasat de la inceput biggrin.gif

la astea ma reefeream cand am spus albitura: telina, pastranac, patrunjel radacina...multumesc, am vazut programul :*
adina0885
Fetelor lui Iris ii ghiortzaie matele....o fi de la supa? Nu ii face bine, oare?
georgiana79
Buna ziua mamici!
sa cresti mare si sanatos, Teo!
fetelor , eu ii fac supa din: dovlecel, telina, pastarnac, morcov, cartof, ceapa, ardei, piept de pui, si sfacla rosie, le tai bucatele mici , pun apa peste ele si le fierb, mai adaug apa daca mai este nevoie, la sfarsit pun ulei de masline si mai las sa fiarba vreo 10 minute. ii place foarte mult Mariucai si asa o sa-i dau mult timp.
eu lui Stefan i-am dat galbenus de ou de la 6 luni, asa ca si Mariucai o sa-i dau cat de curand, la masa de la 18.00 eu ii dau iaurt , am inceput cam de vreo saptamana si ii merge bine, ii place, de saptamana viitoare ii dau galbenus.
georgiana79
QUOTE(adina0885 @ Mar 6 2012, 04:03 PM) *
Fetelor lui Iris ii ghiortzaie matele....o fi de la supa? Nu ii face bine, oare?

si Mariucai ii ghiortaie matele cand incep sa-i dau sa manance. dupa doua linguritze, gata incepe... nu e nici o problema.
adina0885
QUOTE(georgiana79 @ Mar 6 2012, 10:45 AM) *
si Mariucai ii ghiortaie matele cand incep sa-i dau sa manance. dupa doua linguritze, gata incepe... nu e nici o problema.

multumesc :*
adina0885
QUOTE(maria26 @ Mar 6 2012, 09:31 AM) *
fructele se dau in prima parte a zilei.. legumele in a doua parte...smile.gif
eu ii mai pasez cate putina telina sau pastarnac.. patrujel i-am pasat de la inceput biggrin.gif

O data ce incepti sa ii pasezi legumele nu ii mai dai zeama,nu? sau ii dai si zeama si piureul de legume?
georgiana79
fetelor, ati inceput curatenia de Paste, ca Mariuca a inceput cu perdelele.... offf ce fata vrednica are mama.
emilia 22
QUOTE(Alondra @ Mar 6 2012, 11:10 AM) *
yes.gif
Va trimitem niste soare! smile.gif E cu dinti, dar e bun si ala!

Fetelor voi cum mai faceti papa la amiaz la bebei?Dati si supa si piure?Si ce pasati, cu ce grasime amestecati pt gust?
Galbenus de ou de cand putem da? unsure.gif La a mea nu-i plac legumele si nu stiu cum sa le combin si cu ce sa le eating.gif doh.gif

buna ziua
alondra ce legume ii pui in supa?
la fel si BIA la inceput nu manca supa deloc si apoi nu iam mai pus pastarnac si telina si mai manca putin(piure) zeama nu ii place deloc
apoi iam luat un borcanel de la hipp de legume(morcov,mazare,rosii,orez,ceapa si pui) si la mancat jumate
a doua zi iam facut si eu la fel doar k nu am pus carne si in loc de mazare pun dovlecel si brocoli si mananca fff bine si 120 gr dak ii dau
mai incearca si alte legume nu stiu zic si eu
adina0885
QUOTE(georgiana79 @ Mar 6 2012, 11:09 AM) *
fetelor, ati inceput curatenia de Paste, ca Mariuca a inceput cu perdelele.... offf ce fata vrednica are mama.

eusa_clap.gif Mariuca,
Pupam fetita cuminte! :*
emilia 22
fetelor Bianca a facut si azi febra si am fost la alta dr sa mai ascultam si alta parere
mi-a spus k are putin rosu in gat dar totusi e prea mare febra si prea multe zile(4 zile)
ne-a dat de iam facut cateva analize si urina
acum la ora 18 mergem sa lua rezultatul dar urina nu am reusit sa o duc nu am pus bine punguta asa k incerc maine dimi
emilia 22
QUOTE(georgiana79 @ Mar 6 2012, 05:09 PM) *
fetelor, ati inceput curatenia de Paste, ca Mariuca a inceput cu perdelele.... offf ce fata vrednica are mama.

scumpica mica ce harnicuta esti eusa_clap.gif
Alondra
QUOTE(maria26 @ Mar 6 2012, 12:40 PM) *
le altenez..
eu ii dau asa..
ora 4-5 dimineata lapte
ora 7 lapte
ora 10 mar , para cu cereale in loc de biscuite + 60 ml lapte
ora 13 lapte
ora 16 piure de legume cu carne ( doua zile da, doua zile nu) + lapte
ora 19 cereale cu lapte sau iaurt + lapte
ora 22 lapte

stiu ca are mai multe mese decat ar trebui la varsta lui, dar de cand l-am dat pe lapte praf nu se mai satura... laptele meu cred ca era mai consistent.. lapte de-al meu ii mai doar la masa de fructe dimineata..

Maria si noi tot cam asa ..adica lapte dupa fiecare masa...doar ca difera putin orele..ca a mea adoarme mai repede seara..
Si mananca Albert de toate? Ca a mea se matzaie la legume si azi a doua zi de iaurt n-a vrut deloc..ieri a mancat doh.gif
QUOTE(adina0885 @ Mar 6 2012, 12:55 PM) *
maria supa tu nu ii mai dai?
Cand o sa incep sa pasez legumele nu ii mai dau zeama? Eu intre 12-14 ii dau supica.
fetelor ce se intampla daca ii pasez albitura? nu inteleg de ce sa nu o pasez pt ca si ea contine vitamine...

Nu se intampla nimic, mie chiar imi plac, eu consider ca poti sa-i dai, vezi daca ii plac..


QUOTE(maria26 @ Mar 6 2012, 02:31 PM) *
fructele se dau in prima parte a zilei.. legumele in a doua parte...smile.gif
eu ii mai pasez cate putina telina sau pastarnac.. patrujel i-am pasat de la inceput biggrin.gif

yes.gif yes.gif yes.gif

QUOTE(adina0885 @ Mar 6 2012, 03:03 PM) *
Fetelor lui Iris ii ghiortzaie matele....o fi de la supa? Nu ii face bine, oare?

Nu cred ca are nimic..acum schimba si ea alimentatia si probabil sunt schimbari si in corp..eu n-am remarcat la a mea ...rolleyes.gif

Alondra
QUOTE(georgiana79 @ Mar 6 2012, 03:44 PM) *
Buna ziua mamici!
sa cresti mare si sanatos, Teo!
fetelor , eu ii fac supa din: dovlecel, telina, pastarnac, morcov, cartof, ceapa, ardei, piept de pui, si sfacla rosie, le tai bucatele mici , pun apa peste ele si le fierb, mai adaug apa daca mai este nevoie, la sfarsit pun ulei de masline si mai las sa fiarba vreo 10 minute. ii place foarte mult Mariucai si asa o sa-i dau mult timp.
eu lui Stefan i-am dat galbenus de ou de la 6 luni, asa ca si Mariucai o sa-i dau cat de curand, la masa de la 18.00 eu ii dau iaurt , am inceput cam de vreo saptamana si ii merge bine, ii place, de saptamana viitoare ii dau galbenus.


Deci fierbi si uleiul de masline?Ca eu i-am pus mereu dupa in piure..Mersi de raspuns!
QUOTE(georgiana79 @ Mar 6 2012, 04:09 PM) *
fetelor, ati inceput curatenia de Paste, ca Mariuca a inceput cu perdelele.... offf ce fata vrednica are mama.

liwlol.gif E mortala, bravo Mariuca!

QUOTE(emilia 22 @ Mar 6 2012, 04:38 PM) *
buna ziua
alondra ce legume ii pui in supa?
la fel si BIA la inceput nu manca supa deloc si apoi nu iam mai pus pastarnac si telina si mai manca putin(piure) zeama nu ii place deloc
apoi iam luat un borcanel de la hipp de legume(morcov,mazare,rosii,orez,ceapa si pui) si la mancat jumate
a doua zi iam facut si eu la fel doar k nu am pus carne si in loc de mazare pun dovlecel si brocoli si mananca fff bine si 120 gr dak ii dau
mai incearca si alte legume nu stiu zic si eu

Pai de regula morcov, cartof, pastarnac,patrunjel, dovlecel, ardei, frunze de patrunjel..dar nu intotdeauna toate, le-am mai scos pe rand...am pasat si cate 2 legume pe rand, nu e asta....pur si simplu nu ii plac, mananca cateva lingurite si gata, vrea lapte doh.gif

QUOTE(emilia 22 @ Mar 6 2012, 04:45 PM) *
fetelor Bianca a facut si azi febra si am fost la alta dr sa mai ascultam si alta parere
mi-a spus k are putin rosu in gat dar totusi e prea mare febra si prea multe zile(4 zile)
ne-a dat de iam facut cateva analize si urina
acum la ora 18 mergem sa lua rezultatul dar urina nu am reusit sa o duc nu am pus bine punguta asa k incerc maine dimi

Offf, succes si sanatate!
Alondra
QUOTE(georgiana79 @ Mar 6 2012, 03:44 PM) *
Buna ziua mamici!
sa cresti mare si sanatos, Teo!
fetelor , eu ii fac supa din: dovlecel, telina, pastarnac, morcov, cartof, ceapa, ardei, piept de pui, si sfacla rosie, le tai bucatele mici , pun apa peste ele si le fierb, mai adaug apa daca mai este nevoie, la sfarsit pun ulei de masline si mai las sa fiarba vreo 10 minute. ii place foarte mult Mariucai si asa o sa-i dau mult timp.
eu lui Stefan i-am dat galbenus de ou de la 6 luni, asa ca si Mariucai o sa-i dau cat de curand, la masa de la 18.00 eu ii dau iaurt , am inceput cam de vreo saptamana si ii merge bine, ii place, de saptamana viitoare ii dau galbenus.


Deci fierbi si uleiul de masline?Ca eu i-am pus mereu dupa in piure..Mersi de raspuns!
QUOTE(georgiana79 @ Mar 6 2012, 04:09 PM) *
fetelor, ati inceput curatenia de Paste, ca Mariuca a inceput cu perdelele.... offf ce fata vrednica are mama.

liwlol.gif E mortala, bravo Mariuca!

QUOTE(emilia 22 @ Mar 6 2012, 04:38 PM) *
buna ziua
alondra ce legume ii pui in supa?
la fel si BIA la inceput nu manca supa deloc si apoi nu iam mai pus pastarnac si telina si mai manca putin(piure) zeama nu ii place deloc
apoi iam luat un borcanel de la hipp de legume(morcov,mazare,rosii,orez,ceapa si pui) si la mancat jumate
a doua zi iam facut si eu la fel doar k nu am pus carne si in loc de mazare pun dovlecel si brocoli si mananca fff bine si 120 gr dak ii dau
mai incearca si alte legume nu stiu zic si eu

Pai de regula morcov, cartof, pastarnac,patrunjel, dovlecel, ardei, frunze de patrunjel..dar nu intotdeauna toate, le-am mai scos pe rand...am pasat si cate 2 legume pe rand, nu e asta....pur si simplu nu ii plac, mananca cateva lingurite si gata, vrea lapte doh.gif

QUOTE(emilia 22 @ Mar 6 2012, 04:45 PM) *
fetelor Bianca a facut si azi febra si am fost la alta dr sa mai ascultam si alta parere
mi-a spus k are putin rosu in gat dar totusi e prea mare febra si prea multe zile(4 zile)
ne-a dat de iam facut cateva analize si urina
acum la ora 18 mergem sa lua rezultatul dar urina nu am reusit sa o duc nu am pus bine punguta asa k incerc maine dimi

Offf, succes si sanatate!
Simonik84
asta am inteles si eu, nu-s bune fructele seara, dar urmatoara masa dupa legume, pe la 5-6 inainte de lapticul de somn, ce pot sa-i dau? doar iuart sau cereale? nu am voie altceva?

Mariuca e mortala, cum e ea harnicuta si curata perdelele liwlol.gif

Marcus acum mananca mai bine legumele de cand ii pun carnita, dar o sa ii dau 3 zile cu carne 2 zile cu branza, sa le alternez, asta pana o sa introduc si galbenusul...

elenaalex
Buna seara,
aseara am iesit ca nu era nimeni, azi nu am avut net, de maine voi fi cu voi , sper sa deschid calc si sa am chef de el. de azi sunt mai bine, am luat antibiotic, cam degeaba, paracetamolul si nurofenul si codeina m-au facut sa ma simt mai bine. ma bucur ca teo n-a patit nimik, cel putin paana acum si sper ca nici de acum inainte sa nu aiba nimik.
azi ca a facut si el 5 lunitze, multumesc de urari notworthy.gif , ii spun si eu la multe lunitze pui mic de mami oFloare.gif l=am cantarit si are 6.3kg, gol golut. apoi l-am pus in pat asa golut si ce credeti ca mi-a facut??? kakka si pisu in pat, in vreo 2 reprize, ca pana s-a prins mami de schema....a mai tras o tura anima1.gif , norocul meu a fost ca face niste carnaciori, nanner.gif fara ajutor, cam de vreo 2 saptamani nu am mai folost supozitoarele.
a avut perioade cand facea fara supozitor in schimmb era jale, se chinuia sa iasa, faceam ca tine alondra push....il tineam de mana si-i ziceam sa impinga, parca era la gineco unsure.gif ma amuzam singura. acum e mai bine, avem cam acelasi regim de masa cu Albert, cu o masa in plus in jurul orei 1 noaptea.
papa lapte humana, fructe la steamer cu lingurita si supa fara carnita mamonetan cu lingurita azi, cca 70 ml . de ieri am inceput sa-i dau si iaurt a gustat , nu l-a refuzat, in schimb azi l-a vomitat, avea alt gust. ieri am incercat cu pilos de 10% gr, azi cu 3.5%, o mare diferenta de gust. tb sa vad ce o sa-i placa. o sa incep cu ceva mai putin gras. in rest ok.
imi e tare dor de voi, sa stau de vb cu voi, dar nici nu m-am simtit bine zilele astea si nici laptop nu mai am.
Alondra
Buna dimineata mamici!
Ce mai e nou?Mai fetelor la voi merge facebook-ul?
Ca mie nu mi se incarca deloc doh.gif
La noi e soare si azi asa ca e rost de plimbare dar sa vad cand , ca astept curierul cu blenderul cel nou, Doamne abia astept sa am cu ce mixa carnea ! doh.gif
Va dorim o zi frumoasa!
maria26
alondra nu merge fb crybaby.gif si eu sunt dependenta de el crybaby.gif
sa stii ca albert nu prea e fan mancare... adica la furcte parca mananca mai cu tragere de inima, dar la legume e jale...se smiorcaie si mananca liwlol.gif .. dar nu-l las... ii cand nonstop si fac ca toate alea in fatza lui pana mananca tot liwlol.gif
elena ma bucur ca puiul tau a mai luat in greutate si ca papa bine smile.gif .. eu ii dau iaurt cu 3.5 % grasime...
albert face kk zilnic dimineata fara nici un ajutor de cand ii dau fructe ....sunt f multumita in privinta asta...
simonik, da, seara se da iaurt, cereale, branza dulce.. in general se dau fainoase.. dar peste doua luni ii poti da supica sau piure de legume si seara...oricum, cand va mai creste putin , va trabui sa-i dai in jurul orei 16 o gustare ( ii poti da chiar banana) si apoi cina mai tarziu.. pe la 6-7 smile.gif
georgiana, mariuca e o dulce...
emilia, Bianca tuseste? haraie? are doar febra? cat a facut cel mai mult? nu stiu daca te ajuta cu ceva, dar vreau sa-ti spun ce le-am dat eu copiilor... dupa episoadele care le-am avut cu albert de pneumonie si rubelola, am inceput sa-i dau ISOPRINOSINE... se da o pastile pe zi.. jumatate dimineata si jumatate seara, pisata.. eu ii pun in ceai.. este intradevar foarte scumpa.. o cutie costa 80 lei, dar poti cumpara doar 10 pastile si dai 16 lei ..este speciala pentru viroze.. eu sunt foarte multumita... Albert avea muci si incepuse sa tuseasca iar saptamana trecuta.. i-am dat din asta si nu mai are absolut nimik.. se da doar 15 zile la 6 luni... eu i-am dat la indicatia asistentei care lucreaza la nou-nascuti si care ma sfatuieste cu diverse chestii.. multa sanatate! sa ne aduci vesti bune smile.gif
Simonik84
Buna dimineata,


Noi am papat pentru prima data azi, mar copt. i-a placut la nebunie, el tot deschidea gura si eu nu mai aveam sa-i dau sad.gif Dar l-am facut simplu, nu am pus cereale sau branza..am vrut sa vad inati daca ii place.

La amiaza am pregatit dovlecel cu morcov si carnita.

Cred ca am sa ma duc sa cumpar un biberon de la avent, sa am in casa si sa-l mai incerc ziua cu ceai, ca vad ca pe astea de la chicco nu le vrea. o sa incerc de silicon. Stiu ca sunt scumpe de la avent, dar odata si odata tot trebuie sa manance la biberon biggrin.gif

Maria, offf, mai avem multe de invatat , mai ales cand copii sunt asa de diferiti si trebuie sa te adaptezi dupa ei, nu sa iei un tipar de pe net sad.gif Cat depsre pastiluta despre care spui tu, si mie mi-a recomandat-o pediatra atunci cand a avut roseola, dar am citit pe net despre ea , prospectul si nu mi-a dat asa mare incredere...plus ca n scria nimic de sugari... si nu i-am dat. Dar a fost bine cu el, poate pe viitor o sa tin cont de ea.

Nici la mine nu merge FB smile.gif

Mai am o intrebare, cam pe cand o sa le dam lapte numai dimineata si seara,chiar si cei alaptati sau cu praf, e o regula, dupa 8 luni, dupa 9 luni?
Simonik84
Acum m-am uitat pe net dupa biberoane avent. Maria tu ai de sticla? caci eu nu am sterilizator si cred ca se curata mai usor cel de sticla prin fierbere...si ar tb sa cumpar cu tetina de 6 luni +...la farmaciile centofarm sunt mai ieftine? Sau unde sunt cel mai bine de achizitionat?
adina0885
Neata mamici,
Ce faceti?
Noi am papat marul dat pe razatoare, primul mar!! biggrin.gif
Si am facut si supica si cand sa verifica sa vad daca a fiert morcovul mi-am dat seama ca am uitat sa-l pun si am mai adaugant putina apa si am taiat morcovul rondele si l-am pus, acum a fiert si el si ma pregatesc sa le fac la blender biggrin.gif
La mar s-a strambat putin ca nu stia ce este si cum sa-l inghita ea care decat tzitzi cunoaste, dar a mancat acum sa vedem daca accepta si legumele. Am pus asa: telina, pastarnac, ceapa, dovlecel, patrunjel radacina+2frunze si morcov biggrin.gif
Sa aveti o zi frumoasa! oFloare1.gif
adina0885
QUOTE(Simonik84 @ Mar 7 2012, 05:42 AM) *
Acum m-am uitat pe net dupa biberoane avent. Maria tu ai de sticla? caci eu nu am sterilizator si cred ca se curata mai usor cel de sticla prin fierbere...si ar tb sa cumpar cu tetina de 6 luni +...la farmaciile centofarm sunt mai ieftine? Sau unde sunt cel mai bine de achizitionat?

Simonika de unde esti? Daca esti din Buc gasesti la bebe tei ...
Simonik84
Bravo Irisuca, pentru primul mar! E normal sa reactioneze asa, asteptam sa vedem reactia la supica de legume..sa nu te asteoti la minuni, mai ales ca e prima zi smile.gif

Nu sunt din bucuresti sad.gif
maria26
QUOTE(Simonik84 @ Mar 7 2012, 12:06 PM) *
Buna dimineata,
Noi am papat pentru prima data azi, mar copt. i-a placut la nebunie, el tot deschidea gura si eu nu mai aveam sa-i dau sad.gif Dar l-am facut simplu, nu am pus cereale sau branza..am vrut sa vad inati daca ii place.

La amiaza am pregatit dovlecel cu morcov si carnita.

Cred ca am sa ma duc sa cumpar un biberon de la avent, sa am in casa si sa-l mai incerc ziua cu ceai, ca vad ca pe astea de la chicco nu le vrea. o sa incerc de silicon. Stiu ca sunt scumpe de la avent, dar odata si odata tot trebuie sa manance la biberon biggrin.gif

Maria, offf, mai avem multe de invatat , mai ales cand copii sunt asa de diferiti si trebuie sa te adaptezi dupa ei, nu sa iei un tipar de pe net sad.gif Cat depsre pastiluta despre care spui tu, si mie mi-a recomandat-o pediatra atunci cand a avut roseola, dar am citit pe net despre ea , prospectul si nu mi-a dat asa mare incredere...plus ca n scria nimic de sugari... si nu i-am dat. Dar a fost bine cu el, poate pe viitor o sa tin cont de ea.

Nici la mine nu merge FB smile.gif

Mai am o intrebare, cam pe cand o sa le dam lapte numai dimineata si seara,chiar si cei alaptati sau cu praf, e o regula, dupa 8 luni, dupa 9 luni?


pai nu iau de pe net....eu ti-am spus in general... eu am tinut cont mult de mesele de la cresa.. meniul este facut de nutritionisti... intodeauna depa somnul de pranz in jurul orei 4 se da o gustare.. o banana, un mar, un iaurt, o felie de chec, un compot, orez cu lapteetc..

eu n-am bibe de sticla.. dar am dintr-un material f tare biggrin.gif .. cummananca din cele de la chicco, la fel poate manca si din cele avent, doar ca primele se curata mai greu.. la tetina tb sa fii atenta... gasesti in orive hipermarket acum tetine.. 2 la 26 lei smile.gif
adina0885
QUOTE(Simonik84 @ Mar 7 2012, 05:57 AM) *
Bravo Irisuca, pentru primul mar! E normal sa reactioneze asa, asteptam sa vedem reactia la supica de legume..sa nu te asteoti la minuni, mai ales ca e prima zi smile.gif

Nu sunt din bucuresti sad.gif

Gata, am mancat si piureul de legume....fetelor eu am o mare problema si vb f serios, Irisuca mea e nesatula a mancat un borcan de 160gr de legume facute la blender. Eu nu stiu cum si cat sa-i dau pt ca iar o sa plesneasca burtica...sad.gif
maria26
QUOTE(adina0885 @ Mar 7 2012, 02:36 PM) *
Gata, am mancat si piureul de legume....fetelor eu am o mare problema si vb f serios, Irisuca mea e nesatula a mancat un borcan de 160gr de legume facute la blender. Eu nu stiu cum si cat sa-i dau pt ca iar o sa plesneasca burtica...sad.gif


liwlol.gif da-i cat vrea.. Albert cand se satura, il da afara smile.gif
Simonik84
Am inteles, dar tetinele de la avent se potrivesc la sticlele de chicco, caci am sticle de chicco si nuk . Si tetinele trebuie sa fie peste 6 luni, sau peste 3 luni? off e asa greu daca nu m-a interesat nimic pana acum de biberoane sad.gif

sper ca nus deranjanta tare cu intrebarile astea...
Alondra
QUOTE(maria26 @ Mar 7 2012, 09:28 AM) *
alondra nu merge fb crybaby.gif si eu sunt dependenta de el crybaby.gif
sa stii ca albert nu prea e fan mancare... adica la furcte parca mananca mai cu tragere de inima, dar la legume e jale...se smiorcaie si mananca liwlol.gif .. dar nu-l las... ii cand nonstop si fac ca toate alea in fatza lui pana mananca tot liwlol.gif

Daa, acum si-a revenit FB! biggrin.gif Incepusem sa ma obisnuiesc sa va dau buna dimineata si acolo liwlol.gif
Azi mandra mea s-a trezit la 6 jum cand a plecat sotul nervi.gif si nu a mai vrut sa adoarma! doh.gif
Bineinteles ca totul s-a decalat, somnul, mesele doh.gif Sper de maine sa revina la programul ei...
MayEvy si Albert se pot lua de mana (stai calma, stiu ca e dat liwlol.gif) tongue.gif ) ....acum serios, la capitolul masa vad ca stam cam la fel, si a mea mananca fructele cu placere, si legumele cu cantec, si noi ne maimutarim in fel si chip la ea, dar deja dupa cateva lingurite daca incepe sa planga efectiv, renunt ca nu ma tin nervii liwlol.gif In plus tot citeam ca nu e bine sa-l fortezi copilul, acum cine stie ce inseamna "fortat" huh.gif la ei..



QUOTE(Simonik84 @ Mar 7 2012, 10:06 AM) *
Buna dimineata,
Noi am papat pentru prima data azi, mar copt. i-a placut la nebunie, el tot deschidea gura si eu nu mai aveam sa-i dau sad.gif Dar l-am facut simplu, nu am pus cereale sau branza..am vrut sa vad inati daca ii place.

La amiaza am pregatit dovlecel cu morcov si carnita.

Cred ca am sa ma duc sa cumpar un biberon de la avent, sa am in casa si sa-l mai incerc ziua cu ceai, ca vad ca pe astea de la chicco nu le vrea. o sa incerc de silicon. Stiu ca sunt scumpe de la avent, dar odata si odata tot trebuie sa manance la biberon biggrin.gif

Maria, offf, mai avem multe de invatat , mai ales cand copii sunt asa de diferiti si trebuie sa te adaptezi dupa ei, nu sa iei un tipar de pe net sad.gif Cat depsre pastiluta despre care spui tu, si mie mi-a recomandat-o pediatra atunci cand a avut roseola, dar am citit pe net despre ea , prospectul si nu mi-a dat asa mare incredere...plus ca n scria nimic de sugari... si nu i-am dat. Dar a fost bine cu el, poate pe viitor o sa tin cont de ea.

Nici la mine nu merge FB smile.gif

Mai am o intrebare, cam pe cand o sa le dam lapte numai dimineata si seara,chiar si cei alaptati sau cu praf, e o regula, dupa 8 luni, dupa 9 luni?

Musai sa se invete cu bibe! biggrin.gif
Si eu m-am chinuit dar pe la 1 luna atunci ..cand nu stiam ce tetine prefera doh.gif alea de silicon nu-i plac la a mea, musai sa fie latex si forma ortodontica doh.gif


QUOTE(adina0885 @ Mar 7 2012, 10:50 AM) *
Neata mamici,
Ce faceti?
Noi am papat marul dat pe razatoare, primul mar!! biggrin.gif
Si am facut si supica si cand sa verifica sa vad daca a fiert morcovul mi-am dat seama ca am uitat sa-l pun si am mai adaugant putina apa si am taiat morcovul rondele si l-am pus, acum a fiert si el si ma pregatesc sa le fac la blender biggrin.gif
La mar s-a strambat putin ca nu stia ce este si cum sa-l inghita ea care decat tzitzi cunoaste, dar a mancat acum sa vedem daca accepta si legumele. Am pus asa: telina, pastarnac, ceapa, dovlecel, patrunjel radacina+2frunze si morcov biggrin.gif
Sa aveti o zi frumoasa! oFloare1.gif

Bravo Iris! biggrin.gif

Alondra
QUOTE(adina0885 @ Mar 7 2012, 12:36 PM) *
Gata, am mancat si piureul de legume....fetelor eu am o mare problema si vb f serios, Irisuca mea e nesatula a mancat un borcan de 160gr de legume facute la blender. Eu nu stiu cum si cat sa-i dau pt ca iar o sa plesneasca burtica...sad.gif

Eee, lasa mami ca asa creste fata mare!Poate ca ea are nevoie de mai mult, si eu zic sa-i dai, atata timp cat papa, uite ca altii se chinuie sa manance liwlol.gif doh.gif

QUOTE(Simonik84 @ Mar 7 2012, 12:51 PM) *
Am inteles, dar tetinele de la avent se potrivesc la sticlele de chicco, caci am sticle de chicco si nuk . Si tetinele trebuie sa fie peste 6 luni, sau peste 3 luni? off e asa greu daca nu m-a interesat nimic pana acum de biberoane sad.gif

sper ca nus deranjanta tare cu intrebarile astea...

Pai peste 6 luni, doar ati implinit deja , sunteti mari! biggrin.gif Si noi avem peste 6, cereale peste 6 luni deja desi numai duminica implinim...tetine la fel, deja de la 3 luni , ca asa sunt la firma de care folosim, si urmeaza schimbat si lapticul, cu cel de continuare, peste 6 luni ..etapa 2 !

Si eu sunt happy ca azi ne-a venit blenderul si i-am facut fetei legumele ca lumea si i-am pus si carnita si nu va spun cum a papat de unde ea mi le cam refuza..mi-a iesit vreo 200 de g si cred ca a papat 100 liwlol.gif) Ce ma bucur! biggrin.gif
maria26
QUOTE(Simonik84 @ Mar 7 2012, 02:51 PM) *
Am inteles, dar tetinele de la avent se potrivesc la sticlele de chicco, caci am sticle de chicco si nuk . Si tetinele trebuie sa fie peste 6 luni, sau peste 3 luni? off e asa greu daca nu m-a interesat nimic pana acum de biberoane sad.gif

sper ca nus deranjanta tare cu intrebarile astea...


se potrivesc.. si eu pun tetine avent la bibe chicco.. iar tetinele chicoo nici nu vrea sa le vada... sa stii ca eu ii dau cu + 3 luni.. desi stam mai mult la masa, am inteles ca il ajuta la vorbit daca munceste un pis sa traga,,.. ii dezvolta musculatura fetei smile.gif

QUOTE(Alondra @ Mar 7 2012, 03:30 PM) *
Eee, lasa mami ca asa creste fata mare!Poate ca ea are nevoie de mai mult, si eu zic sa-i dai, atata timp cat papa, uite ca altii se chinuie sa manance liwlol.gif doh.gif
Pai peste 6 luni, doar ati implinit deja , sunteti mari! biggrin.gif Si noi avem peste 6, cereale peste 6 luni deja desi numai duminica implinim...tetine la fel, deja de la 3 luni , ca asa sunt la firma de care folosim, si urmeaza schimbat si lapticul, cu cel de continuare, peste 6 luni ..etapa 2 !

Si eu sunt happy ca azi ne-a venit blenderul si i-am facut fetei legumele ca lumea si i-am pus si carnita si nu va spun cum a papat de unde ea mi le cam refuza..mi-a iesit vreo 200 de g si cred ca a papat 100 liwlol.gif) Ce ma bucur! biggrin.gif


sa-l stapaniti sanatosi! smile.gif
Simonik84
am inteles, ideea cu dezvolatarea musculaturii fetei, nu stiam, e interesant..
Maya, bravo, in sfarsit ai papat legume fara galagie, ti-am spus alondra cand scapa la carnita o sa pape tot smile.gif

georgiana79
Buna ziua mamici!
ma bucur ca va placut poza cu vrednicutza mea de fata.
fetelor eu azi , am profitata de ziua libera a sotului si am fugit la shoping. nu am luat mare lucru si nici nu m-am relaxat, ptr ca Mariuca nu a vrut sa pape fructele de la tati. cand am sunat si mi-a zis ca nu vrea sa pape, va dati seama ca nu am mai avut chef de nici un magazin, am luat ce era necesar si gata , m-am intors acasa. luni, iau si indemnizatia si o sa o iau si pe ea cu mine si atunci o sa ma plimb din magazin in magazin. am fost si la un mag de foto ca sa le fac mamaitelor cadou de 8 martie cate un breloc cu poza nepotilor pe el si... nu avea modelul care imi placea mie, decat o bucata... zici ca am avut o zi de marti si 13.ghinion..
Simonik, dai fetei sa pape cat vrea ea. tu daca iei masa si te intrerupe cineva, iti convine , sa te ridici de la masa fara sa te saturi? ce daca se ingrasa, sanatoasa sa fie, are timp sa slabeasca , atunci cand va incepe sa mearga.
Alondra, sa stapaniti si sa folositi cu placere blenderul.
o zi buna va doresc dragele mele!
Alondra
QUOTE(maria26 @ Mar 7 2012, 02:31 PM) *
se potrivesc.. si eu pun tetine avent la bibe chicco.. iar tetinele chicoo nici nu vrea sa le vada... sa stii ca eu ii dau cu + 3 luni.. desi stam mai mult la masa, am inteles ca il ajuta la vorbit daca munceste un pis sa traga,,.. ii dezvolta musculatura fetei smile.gif
sa-l stapaniti sanatosi! smile.gif

Multumiiiim:D

QUOTE(Simonik84 @ Mar 7 2012, 02:56 PM) *
am inteles, ideea cu dezvolatarea musculaturii fetei, nu stiam, e interesant..
Maya, bravo, in sfarsit ai papat legume fara galagie, ti-am spus alondra cand scapa la carnita o sa pape tot smile.gif

Daaa..sper sa fie asa!Macar sa fi fost asta, sa stiu ca am o carnivora in casa! liwlol.gif

QUOTE(georgiana79 @ Mar 7 2012, 04:26 PM) *
Buna ziua mamici!
ma bucur ca va placut poza cu vrednicutza mea de fata.
fetelor eu azi , am profitata de ziua libera a sotului si am fugit la shoping. nu am luat mare lucru si nici nu m-am relaxat, ptr ca Mariuca nu a vrut sa pape fructele de la tati. cand am sunat si mi-a zis ca nu vrea sa pape, va dati seama ca nu am mai avut chef de nici un magazin, am luat ce era necesar si gata , m-am intors acasa. luni, iau si indemnizatia si o sa o iau si pe ea cu mine si atunci o sa ma plimb din magazin in magazin. am fost si la un mag de foto ca sa le fac mamaitelor cadou de 8 martie cate un breloc cu poza nepotilor pe el si... nu avea modelul care imi placea mie, decat o bucata... zici ca am avut o zi de marti si 13.ghinion..
Simonik, dai fetei sa pape cat vrea ea. tu daca iei masa si te intrerupe cineva, iti convine , sa te ridici de la masa fara sa te saturi? ce daca se ingrasa, sanatoasa sa fie, are timp sa slabeasca , atunci cand va incepe sa mearga.
Alondra, sa stapaniti si sa folositi cu placere blenderul.
o zi buna va doresc dragele mele!

Bebeii astia parca simt biggrin.gif
Multumim de urare!
maria26
alondra, te rog trimite-mi si mie carticica aia cu retete... oFloare1.gif
Alondra
QUOTE(maria26 @ Mar 7 2012, 07:14 PM) *
alondra, te rog trimite-mi si mie carticica aia cu retete... oFloare1.gif

Ti-am trimis..Sunt 2 de fapt..una de aici de pe forum si alta, in 2 parti, o am de la o mamica de august smile.gif
Alondra
Asa am papat noi azi piureul de legume cu carnita! biggrin.gif eating.gif

georgiana79
bravo Maya, are acelasi stil de a manca, ca si Mariuca, plescane mancarea si da cu limbutza afara. oricum Maya e mai avansata , ea deschide bine gura, Mariuca o tine intre deschisa.pireutzul il papa foarte bine, iaurtul se stramba si cand e pe terminate, mananca cu pofta... asta e Mariuca mea , ce sa-i fac....se face ea mare.
Alondra
QUOTE(georgiana79 @ Mar 7 2012, 09:54 PM) *
bravo Maya, are acelasi stil de a manca, ca si Mariuca, plescane mancarea si da cu limbutza afara. oricum Maya e mai avansata , ea deschide bine gura, Mariuca o tine intre deschisa.pireutzul il papa foarte bine, iaurtul se stramba si cand e pe terminate, mananca cu pofta... asta e Mariuca mea , ce sa-i fac....se face ea mare.

Oo, dar acum papa bine, numai dimineata papa asa ....pana acum..biggrin.gif ..sa vedem de-acum incolo! Cand vrea, deschide gura, cand nu , nu! doh.gif

Dar pe Dj Maya o stiti? liwlol.gif
cris_cristi29
Buna dimineata mamicute dragi !



si sa fiti iubite.



Va doresc o zi minunata!
Simonik84
Buna dimineata,

Doamne, rad si acum ...e bestiala Maya cum da ea mai tare, ai un copil precoce si foarte istet smile.gif Bravo Maya!

Acuma sa va urez si eu La multi ani pentru 8 Martie, o zi speciala, pentru noi mamicile cu un singur bebe, in sfarsit simtim si noi Ziua mamei smile.gif

Va pup si va urez o zi cu soare!





Simonik84
am adus si un ghiocel, cel mai frumos ghiocel din lume, care imi daruieste cate un zambet in fiecare zi smile.gif

georgiana79
Buna dimineata mamici!
La multi ani, astazi de ziua mamelor! o zi speciala pentru noi.
Maya, vezi ca paparazzi sunt cu ochi pe tine.
Alondra, imi aduc aminte , cand eram acasa la mama si faceam curat in casa, imi puneam muzica si o dadeam tare. mama ma certa mereu, zicea ca striga la mine si nu o aud, parca asa o vad si pe fata ta, facand treaba cu muzica tare. nu stiu dar parca aveam spor mai mult la treaba cand era muzica data tare.
Simonik, am vazut un ghiocel minunat
P.S. imi place fesul si pluovarasul. sunt la set , nu?
ligiamos
Buna dimineata si LA MULTI ANI! pentru toate mamicile.Sa aveti o zi frumoasa trandafir.gif
Alondra e o dulceata Maya.Ce ma distreaza cum papa toti bebelusii .Molfaie ca bunicutele fara dinti smile.gif
Simonik e tare scumpel Marcus si are ochi abastri foarte frumosi.
Uitati-o si pe floricica mea cit a mai crescut

maria26
QUOTE(Alondra @ Mar 7 2012, 09:23 PM) *
Ti-am trimis..Sunt 2 de fapt..una de aici de pe forum si alta, in 2 parti, o am de la o mamica de august smile.gif


oFloare1.gif multumesc!

QUOTE(Alondra @ Mar 7 2012, 10:14 PM) *
Asa am papat noi azi piureul de legume cu carnita! biggrin.gif eating.gif



ce dulce e smile.gif si ce cuminte sta.. Albert da din maini.. trebuie sa faca tot timpul ceva liwlol.gif

QUOTE(Alondra @ Mar 8 2012, 12:22 AM) *
Oo, dar acum papa bine, numai dimineata papa asa ....pana acum..biggrin.gif ..sa vedem de-acum incolo! Cand vrea, deschide gura, cand nu , nu! doh.gif

Dar pe Dj Maya o stiti? liwlol.gif


super! copiii astia sunt cu tehnologia ceva de speriat...
mi-am adus aminte de ceva si rad singura liwlol.gif .. sa ai mare grija pe ce pune mana... socrela i-a pui Andy colinde de craciun ( ii plac f mult) la un casetofon.. andy cand a vazut, si-a luat un scun si s-a cocotat acolo ca sa butoneze el... socrela l-a lasat si s-a dus la bucatarie.. cand s-a intors, caseta era desfacuta si toata banda facut ghem liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif si se smiorcaia tot ca el vrea colide liwlol.gif

QUOTE(Simonik84 @ Mar 8 2012, 10:42 AM) *
am adus si un ghiocel, cel mai frumos ghiocel din lume, care imi daruieste cate un zambet in fiecare zi smile.gif


simonik ai un copil f frumos.. sa-ti traiasca! oFloare1.gif

QUOTE(ligiamos @ Mar 8 2012, 11:25 AM) *
Buna dimineata si LA MULTI ANI! pentru toate mamicile.Sa aveti o zi frumoasa trandafir.gif
Alondra e o dulceata Maya.Ce ma distreaza cum papa toti bebelusii .Molfaie ca bunicutele fara dinti smile.gif
Simonik e tare scumpel Marcus si are ochi abastri foarte frumosi.
Uitati-o si pe floricica mea cit a mai crescut



o minune mica! hug.gif
maria26
La multi ani de 8 martie! oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif
Simonik84
Multumim frumos de complimente! Asa e si Marcus, da din picioare in scaunul de masa, si vrea sa apuce bolul si lingura din mana mea, e ceva de speriat, nu stiu ce o sa fac cand o fi mai mare...

Da, e un set plover si fes, cadou de la bunica de 1 Martie smile.gif Copilul asta are mai multe haine ca noi doi la un loc, in curand ii cedam numai lui dulapul smile.gif

Antonia e o scumpete,i e si ea domnisorica de acum smile.gif Ce expresie a fetei are...curioasa de aparat smile.gif



adina0885
La multi ani mamici, sa fiti sanatoase si fericite!!! occasion.gif
Maya, eusa_clap.gif pui, esti simpatica foc, tzuc.gif o fata desteapta!
Ligiamos ce mare s-a facut Antonia si e frumoasa foc!
Fetelor, noi azi am mancat mar la cuptor, dar nu tot marul...azi dimineata cand am schimbat-o facuse caca, ziceai ca e piureul de legume asa tare era...
Ieri am fost la inmormantare si vreau sa va zic ca a fost f cuminte, ne a uimit si pe noi, a ras inontinuu.
mai vb ca trb sa o culc
Alondra
Buna dimineata mamici!
Iaca si eu abia acum pe aici !
La multi ani mamici dragi de 8 Martie!
Sa aveti o zi frumoasa !Mie MayEvy mi-a facut cadou o noapte nasoala: culcat tarziu la 22:30, sculat la 24, la 1, la 2, la 4, la 5:30...apoi nici nu mai stiu, cred ca la 8 direct !Pfff...nu stiu ce a avut ca nu a facut niciodata asa! sad.gif...In schimb a fost cuminte si a papat tot de dimineata, 1 mar, 1 para, suc de mandarina si branza de vaci!

QUOTE(Simonik84 @ Mar 8 2012, 08:38 AM) *
Buna dimineata,

Doamne, rad si acum ...e bestiala Maya cum da ea mai tare, ai un copil precoce si foarte istet smile.gif Bravo Maya!

blush.gif Multumim Simonik!

QUOTE(Simonik84 @ Mar 8 2012, 08:42 AM) *
am adus si un ghiocel, cel mai frumos ghiocel din lume, care imi daruieste cate un zambet in fiecare zi smile.gif


Ce ghiocel frumos! wub.gif Mor dupa ochii lui!

QUOTE(georgiana79 @ Mar 8 2012, 09:12 AM) *
Buna dimineata mamici!
La multi ani, astazi de ziua mamelor! o zi speciala pentru noi.
Maya, vezi ca paparazzi sunt cu ochi pe tine.
Alondra, imi aduc aminte , cand eram acasa la mama si faceam curat in casa, imi puneam muzica si o dadeam tare. mama ma certa mereu, zicea ca striga la mine si nu o aud, parca asa o vad si pe fata ta, facand treaba cu muzica tare. nu stiu dar parca aveam spor mai mult la treaba cand era muzica data tare.
Simonik, am vazut un ghiocel minunat
P.S. imi place fesul si pluovarasul. sunt la set , nu?

liwlol.gif Mai stii...poate asa va face si ea cand va fi mare! Si mie imi placea cu muzica cand eram 'tanara' biggrin.gif , acum vreau liniste, sa aud orice zgomot legat de bb, bineinteles! doh.gif

QUOTE(ligiamos @ Mar 8 2012, 09:25 AM) *
Buna dimineata si LA MULTI ANI! pentru toate mamicile.Sa aveti o zi frumoasa trandafir.gif
Alondra e o dulceata Maya.Ce ma distreaza cum papa toti bebelusii .Molfaie ca bunicutele fara dinti smile.gif


Frumusica tare fetita ta, of, o domnisoara azi maine! yes.gif
Alondra

QUOTE(maria26 @ Mar 8 2012, 09:38 AM) *
oFloare1.gif multumesc!
ce dulce e smile.gif si ce cuminte sta.. Albert da din maini.. trebuie sa faca tot timpul ceva liwlol.gif
super! copiii astia sunt cu tehnologia ceva de speriat...
mi-am adus aminte de ceva si rad singura liwlol.gif .. sa ai mare grija pe ce pune mana... socrela i-a pui Andy colinde de craciun ( ii plac f mult) la un casetofon.. andy cand a vazut, si-a luat un scun si s-a cocotat acolo ca sa butoneze el... socrela l-a lasat si s-a dus la bucatarie.. cand s-a intors, caseta era desfacuta si toata banda facut ghem liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif si se smiorcaia tot ca el vrea colide liwlol.gif
simonik ai un copil f frumos.. sa-ti traiasca! oFloare1.gif
o minune mica! hug.gif

liwlol.gif Bravo Andy! biggrin.gif
Eeee, cuminte cateodata...in rest si ea da din maini si din picioare mai ales, v-am mai zis ca nu are stare.....dar ieri am prins-o in pasa buna pesemne, ca si azi de dimineata, desi la un moment dat a inceput concertul..o sa o filmez si cand nu e cuminte, sa vedeti diferenta liwlol.gif

QUOTE(Simonik84 @ Mar 8 2012, 10:04 AM) *
Multumim frumos de complimente! Asa e si Marcus, da din picioare in scaunul de masa, si vrea sa apuce bolul si lingura din mana mea, e ceva de speriat, nu stiu ce o sa fac cand o fi mai mare...

Da, e un set plover si fes, cadou de la bunica de 1 Martie smile.gif Copilul asta are mai multe haine ca noi doi la un loc, in curand ii cedam numai lui dulapul smile.gif

Antonia e o scumpete,i e si ea domnisorica de acum smile.gif Ce expresie a fetei are...curioasa de aparat smile.gif

liwlol.gif Si la noi la fel! biggrin.gif Si noi suntem si fetita, iti dai seama mai tarziu?! biggrin.gif doh.gif

QUOTE(adina0885 @ Mar 8 2012, 10:10 AM) *
La multi ani mamici, sa fiti sanatoase si fericite!!! occasion.gif
Maya, eusa_clap.gif pui, esti simpatica foc, tzuc.gif o fata desteapta!
Ligiamos ce mare s-a facut Antonia si e frumoasa foc!
Fetelor, noi azi am mancat mar la cuptor, dar nu tot marul...azi dimineata cand am schimbat-o facuse caca, ziceai ca e piureul de legume asa tare era...
Ieri am fost la inmormantare si vreau sa va zic ca a fost f cuminte, ne a uimit si pe noi, a ras inontinuu.
mai vb ca trb sa o culc

blush.gif Multumim Adina!
Si bravo Irisuca, ca ai fost cuminte !
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.