Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Septembrie 2011!
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2011
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152
maria26
cafea.gif
fetelor, azi si maine sunt in concediu.. nu-l am decat pe Albert acasa guitar.gif .. asa de usor mi se pare...
Alondra
QUOTE(maria26 @ Jul 18 2012, 08:40 AM) *
cafea.gif
fetelor, azi si maine sunt in concediu.. nu-l am decat pe Albert acasa guitar.gif .. asa de usor mi se pare...

Concediu in... concediu smile.gif Bravo!
Alondra
Neata mamici!
Ce faceti? Haideti la cafea.gif
Ce mai fac piticii?
Maya mea e cu dintii acum , azi am descoperit ca-i mai iese unul sus , incisivul lateral stanga...sa vedem ce ordine va mai fi smile.gif
maria26
alondra, felicitari pentru dintisori! oFloare1.gif pai cam asta e ordinea.. jos-sus-sus-jos, dar cate doi smile.gif
eu sunt la al doilea copil, dar albert nu conteneste sa ma uimeasca... ieri i-am aratat pe o carte animalele si cand i-am zis arata-mi cocosul, a pus degetelul pe el ohmy.gif ohmy.gif ...am facut asta de mai multe ori si mi-a aratat.. bineinteles ca atunci cand vreau sa-l filmez, este atras de camera si nu mai face... iar astazi de dimineata, incerca sa bage firele de la jocul lui Andy pe tv chiar la locul lor ohmy.gif ohmy.gif ...
in sfarsit mergem de-a-busilea ca lumea super.gif super.gif .. mai bine mai tarziu, decat deloc ....
adina0885
neata mamici,
Am fost la dr, avem 5 saptamani si 3 zile azi, dar am un hematom si trebuie sa il urmarim sa vedem ce se intampla. Exista 3 posibilitati, ori dispare, ori o sa sangerez putin ori pierd sarcina, asta cu pierdutul sarcinii ar fi ultima varianta desi dr mi-a zis sa ma duc saptamana viitoare din nou la control sa vedem ce se mai intampla. Pana atunci iua arefam si elevit....
Simonik, foarte frumoase pozele si multumesc! oFloare1.gif Simonika cum sunt sanii tai? M-ai ai lapte?
Georgiana multumesc mult!:oFloare1:
Maria, La multe lunite inainte, scuze de intarziere!
Noi ne-am apucat de intarcat, ultima data a supt marti dimineata, marti seara nu a realizat dar nu va pot descrie aseara cum a fost sad.gif( cu tipete, urlete si suspine....ea care adormea cu sanul in gurita...si-a baut laptele a dormit 40 de minute cat doarme ea si s-a trezit astepta sa ii bag sanul in gurita....sanii vad ca s-au umflat dar nu asa mult si sper din suflet sa nu am probleme cu ei ca nici nu stiu ce sa fac. Gineco mi-a zis sa ma leg si sa pun gheata pe ei dar cine suporta gheata pe sani, ca eu nu sad.gif
LP il bea fara probleme, bea cam 250ml dimineata si 250ml seara + 125ml dupa masa de pranz, i-am dat ieri ca mi s-a parut ca nu se saturase de la legume desi 200-220gr mananca de mult timp...
Sa aveti o i frumoasa!
adina0885
QUOTE(maria26 @ Jul 19 2012, 03:52 AM) *
alondra, felicitari pentru dintisori! oFloare1.gif pai cam asta e ordinea.. jos-sus-sus-jos, dar cate doi smile.gif
eu sunt la al doilea copil, dar albert nu conteneste sa ma uimeasca... ieri i-am aratat pe o carte animalele si cand i-am zis arata-mi cocosul, a pus degetelul pe el ohmy.gif ohmy.gif ...am facut asta de mai multe ori si mi-a aratat.. bineinteles ca atunci cand vreau sa-l filmez, este atras de camera si nu mai face... iar astazi de dimineata, incerca sa bage firele de la jocul lui Andy pe tv chiar la locul lor ohmy.gif ohmy.gif ...
in sfarsit mergem de-a-busilea ca lumea super.gif super.gif .. mai bine mai tarziu, decat deloc ....

uraaaaaaa!! si noi am facut 5 pasi de-a buselea! Felicitari Albert!!!
adina0885
QUOTE(Alondra @ Jul 19 2012, 03:26 AM) *
Neata mamici!
Ce faceti? Haideti la cafea.gif
Ce mai fac piticii?
Maya mea e cu dintii acum , azi am descoperit ca-i mai iese unul sus , incisivul lateral stanga...sa vedem ce ordine va mai fi smile.gif

Felicitari Alondra!!! La cat mai multi dintisori! liwlol.gif noi tot 2 jos avem de la 6 luni biggrin.gif
adina0885
QUOTE(Simonik84 @ Jul 16 2012, 09:09 AM) *
Voi ati introdus usturoiul in mancare la bebeii? Ma refer acum la niste pastai si daca pun si un catel de usturoi la fiert..ceva de genul asta!

Mie mi-a recomandat o dr sa ii fierb un cartof sa il tai bucati mici si sa torn peste el mujdei de ursturoi si marara sau patrunjel, cica e f f bun pt imunitatea lor, am incercat dar nu a vrut ins chimb mananca usturoi simplu, nasol ca acum nu mai gasesc usturoi verde....incearca sa vezi poate lui ii place! wink.gif
maria26
QUOTE(adina0885 @ Jul 19 2012, 10:29 AM) *
neata mamici,
Am fost la dr, avem 5 saptamani si 3 zile azi, dar am un hematom si trebuie sa il urmarim sa vedem ce se intampla. Exista 3 posibilitati, ori dispare, ori o sa sangerez putin ori pierd sarcina, asta cu pierdutul sarcinii ar fi ultima varianta desi dr mi-a zis sa ma duc saptamana viitoare din nou la control sa vedem ce se mai intampla. Pana atunci iua arefam si elevit....
Simonik, foarte frumoase pozele si multumesc! oFloare1.gif Simonika cum sunt sanii tai? M-ai ai lapte?
Georgiana multumesc mult!:oFloare1:
Maria, La multe lunite inainte, scuze de intarziere!
Noi ne-am apucat de intarcat, ultima data a supt marti dimineata, marti seara nu a realizat dar nu va pot descrie aseara cum a fost sad.gif( cu tipete, urlete si suspine....ea care adormea cu sanul in gurita...si-a baut laptele a dormit 40 de minute cat doarme ea si s-a trezit astepta sa ii bag sanul in gurita....sanii vad ca s-au umflat dar nu asa mult si sper din suflet sa nu am probleme cu ei ca nici nu stiu ce sa fac. Gineco mi-a zis sa ma leg si sa pun gheata pe ei dar cine suporta gheata pe sani, ca eu nu sad.gif
LP il bea fara probleme, bea cam 250ml dimineata si 250ml seara + 125ml dupa masa de pranz, i-am dat ieri ca mi s-a parut ca nu se saturase de la legume desi 200-220gr mananca de mult timp...
Sa aveti o i frumoasa!


hematomul se va duce smile.gif .. sa ai sarcina usoara! trandafir.gif va urma o perioada extrem de grea, dar merita... ai pe cineva care sa te ajute?
cat despre sani, eu te sfatuiesc sa te mulgi si apoi sa pui o batista cu apa rece pe ei... va dura doar cateva zile.. scazi treptat cantitatea de lapte muls..altfel risti sa faci vreo complicatie..

QUOTE(adina0885 @ Jul 19 2012, 10:30 AM) *
uraaaaaaa!! si noi am facut 5 pasi de-a buselea! Felicitari Albert!!!


bravo! bananab.gif bananab.gif bananab.gif
maria26
QUOTE(adina0885 @ Jul 19 2012, 10:34 AM) *
Mie mi-a recomandat o dr sa ii fierb un cartof sa il tai bucati mici si sa torn peste el mujdei de ursturoi si marara sau patrunjel, cica e f f bun pt imunitatea lor, am incercat dar nu a vrut ins chimb mananca usturoi simplu, nasol ca acum nu mai gasesc usturoi verde....incearca sa vezi poate lui ii place! wink.gif


voi incerca si eu sa-i dau usturoi...chiar sunt curioasa daca ii va placea..
adina0885
QUOTE(maria26 @ Jul 19 2012, 04:40 AM) *
hematomul se va duce smile.gif .. sa ai sarcina usoara! trandafir.gif va urma o perioada extrem de grea, dar merita... ai pe cineva care sa te ajute?
cat despre sani, eu te sfatuiesc sa te mulgi si apoi sa pui o batista cu apa rece pe ei... va dura doar cateva zile.. scazi treptat cantitatea de lapte muls..altfel risti sa faci vreo complicatie..
bravo! bananab.gif bananab.gif bananab.gif

deci se va duce hematomul? M-a cam speriat si ma gandesc numai la el....momentan e mama pe la mine, poate o sa stea mai mult cand o sa apara si bb dar acum vine sta 1-2 saptamani, mai pleaca acasa...nici nu vreau sa ma gandesc cum va fi...iris va avea 1 an jumate atunci, data probabila este 17 martie biggrin.gif
maria26
QUOTE(adina0885 @ Jul 19 2012, 10:42 AM) *
deci se va duce hematomul? M-a cam speriat si ma gandesc numai la el....momentan e mama pe la mine, poate o sa stea mai mult cand o sa apara si bb dar acum vine sta 1-2 saptamani, mai pleaca acasa...nici nu vreau sa ma gandesc cum va fi...iris va avea 1 an jumate atunci, data probabila este 17 martie biggrin.gif


eu zic ca se va duce.. mai ales ca ai si tratament pentru el.. smile.gif
adina0885
Am uitat sa va spun, dupa ce am nascut cam la cateva luni m-a apucat o durere in partea dreapta sus, dar ma durea doar cand mergeam repede sau mult si acum se pare ca mi-a reaparaut iar durerea si am intrebat-o pe dr gineco si mi-a zis ca este colicist...poate sa-mi complice asta sarcina? stiti cumva?
adina0885
QUOTE(maria26 @ Jul 19 2012, 04:45 AM) *
eu zic ca se va duce.. mai ales ca ai si tratament pentru el.. smile.gif

sper sa dispara! tratamentul asta l-am luat si cand eram insarcinata cu Iris....arefam ajuta sa se stabilizeze sarcina, iar elevitul vitamine, etc
geaninachelaru
CITAT(maria26 @ Jul 14 2012, 07:31 AM) *
neatza cafea.gif
simonik, bravo pentru reusita!
cine meniul cine ti la facut? doctora? stii de ce intreb? e in reula sa-i dai carne seara si la pranz nu? eu credeam ca trebuie data in prima parte a zilei....
Alondra, Albert nu mai bea lapte praf de 2 luni.. bea lapte de vaca smile.gif ..de vreo 2 saptamani bea 3 biberoane de 300 ml pe zi... l-a scos singur pe cel de la ora 11 .. pur si simplu nu l-a mai cerut.. insa mananca mai multa mancare cantitativ..
noi avem asa:
06-07 - 300 ml lapte
8.30 - mar+ piersica
12.30 -piure legume + carne sau ou
16.00- 300 ml lapte
18.00 - iart cu cereale si fainos( cateodata ii dau banana daca mananca mai devreme)
21.00 -300 ml lapte

am vazut ca simonik are mesele mai consistente.. oare e timpul sa introduc si eu mancare seara?



salut mamicile ! ma scuzati k dau buzna..dar va citesc cand si cand..sunt mamica de la noiembrie 2011...si am vazut k tu Maria ,ii dau lui Albert lapte de vacuta ...azi am incercat pt prima data sa-i dau lui Antonio...combinat cu ceai (100 ml ceai,100 ml lapte) a baut 20 ml si s-a strambat..si nu mai vrea sad.gif ce pot sa fac ,cum sa-l combin ?multumesc de rasp si inca o data scz .
p.s: Maria,suntem ''vecine'' de oras smile.gif
maria26
QUOTE(geaninachelaru @ Jul 19 2012, 11:10 AM) *
salut mamicile ! ma scuzati k dau buzna..dar va citesc cand si cand..sunt mamica de la noiembrie 2011...si am vazut k tu Maria ,ii dau lui Albert lapte de vacuta ...azi am incercat pt prima data sa-i dau lui Antonio...combinat cu ceai (100 ml ceai,100 ml lapte) a baut 20 ml si s-a strambat..si nu mai vrea sad.gif ce pot sa fac ,cum sa-l combin ?multumesc de rasp si inca o data scz .
p.s: Maria,suntem ''vecine'' de oras smile.gif



da? super! poate ne vedem.. in ce cartier stai? eu stau in trivale la complexul 1 si cobor cu copiii zilnic in padurea Trivale..

tu ce i-ai dat pana acum? lp sau lm? trecerea se face treptat, nu deodata.. ii pui cantitate mai mare din lp sau lm si cantitate mai mica din cel de vaca.. apoi treptat cresti cantitatea de lapte de vaca... poti incepe cu 150 ml lp+ 50 lapte de vaca.. si in 3 zile elimini lp... eu sa stii ca il combin direct cu apa plata, nu cu ceai.. ceaiul ii schimba gustul.. hug.gif
geaninachelaru
CITAT(maria26 @ Jul 19 2012, 11:07 AM) *
da? super! poate ne vedem.. in ce cartier stai? eu stau in trivale la complexul 1 si cobor cu copiii zilnic in padurea Trivale..

tu ce i-ai dat pana acum? lp sau lm? trecerea se face treptat, nu deodata.. ii pui cantitate mai mare din lp sau lm si cantitate mai mica din cel de vaca.. apoi treptat cresti cantitatea de lapte de vaca... poti incepe cu 150 ml lp+ 50 lapte de vaca.. si in 3 zile elimini lp... eu sa stii ca il combin direct cu apa plata, nu cu ceai.. ceaiul ii schimba gustul.. hug.gif

in gavana 2 stam ...ne auzim si ne vedem ,dak vrei smile.gif si noi iesim pe trivale smile.gif
i-am dat lp ...lm am avut decat 3 sapt..deci asa sa fac ,sa combin lp cu cel de vaca...eu stiam k direct combinat cu ceai..probabil d-aia nu l-a vrut biggrin.gif
multumesc mult,incerc asa urmatoarea masa .si dupa cat timp pot trece direct la apa plata,dupa 3 zile ?
uite fb meu,si ne auzim cu id de mess pe privat sau nr de tel ,k aici nu merge sa-ti trim mesaj privat : http://www.facebook.com/geanina.chelaru.1

multumesc mult de raspunsul prompt si scz dak am deranjat cu postul meu celelalte mamici .
pupici trandafir.gif
maria26
QUOTE(geaninachelaru @ Jul 19 2012, 02:28 PM) *
in gavana 2 stam ...ne auzim si ne vedem ,dak vrei smile.gif si noi iesim pe trivale smile.gif
i-am dat lp ...lm am avut decat 3 sapt..deci asa sa fac ,sa combin lp cu cel de vaca...eu stiam k direct combinat cu ceai..probabil d-aia nu l-a vrut biggrin.gif
multumesc mult,incerc asa urmatoarea masa .si dupa cat timp pot trece direct la apa plata,dupa 3 zile ?
uite fb meu,si ne auzim cu id de mess pe privat sau nr de tel ,k aici nu merge sa-ti trim mesaj privat : http://www.facebook.com/geanina.chelaru.1

multumesc mult de raspunsul prompt si scz dak am deranjat cu postul meu celelalte mamici .
pupici trandafir.gif


depinde cat de repede ii faci trecerea... ti-am zis.. scazi cate o masura de lp la fiecare masa si cresti cantitatea de lapte de vaca cu 30 ml... in general cam 3 zile dureaza.. tu nu-i dai apa sa bea? ii dai doar ceai?

nu ai deranjat pe nimeni.. mai ales ca copilas apropiat de varsta cu ai nostri... trandafir.gif
Alondra
Neata mamici! smile.gif

QUOTE(maria26 @ Jul 19 2012, 09:52 AM) *
alondra, felicitari pentru dintisori! oFloare1.gif pai cam asta e ordinea.. jos-sus-sus-jos, dar cate doi smile.gif
eu sunt la al doilea copil, dar albert nu conteneste sa ma uimeasca... ieri i-am aratat pe o carte animalele si cand i-am zis arata-mi cocosul, a pus degetelul pe el ohmy.gif ohmy.gif ...am facut asta de mai multe ori si mi-a aratat.. bineinteles ca atunci cand vreau sa-l filmez, este atras de camera si nu mai face... iar astazi de dimineata, incerca sa bage firele de la jocul lui Andy pe tv chiar la locul lor ohmy.gif ohmy.gif ...
in sfarsit mergem de-a-busilea ca lumea super.gif super.gif .. mai bine mai tarziu, decat deloc ....

Braaavo Albert! eusa_clap.gif Si vrem poooze si filmulet cum mergi tu de-a busilea! smile.gif Mami, ascunde camera sa nu se intimideze baiatu' smile.gif

QUOTE(adina0885 @ Jul 19 2012, 10:29 AM) *
neata mamici,
Am fost la dr, avem 5 saptamani si 3 zile azi, dar am un hematom si trebuie sa il urmarim sa vedem ce se intampla. Exista 3 posibilitati, ori dispare, ori o sa sangerez putin ori pierd sarcina, asta cu pierdutul sarcinii ar fi ultima varianta desi dr mi-a zis sa ma duc saptamana viitoare din nou la control sa vedem ce se mai intampla. Pana atunci iua arefam si elevit....
Simonik, foarte frumoase pozele si multumesc! oFloare1.gif Simonika cum sunt sanii tai? M-ai ai lapte?
Georgiana multumesc mult!:oFloare1:
Maria, La multe lunite inainte, scuze de intarziere!
Noi ne-am apucat de intarcat, ultima data a supt marti dimineata, marti seara nu a realizat dar nu va pot descrie aseara cum a fost sad.gif( cu tipete, urlete si suspine....ea care adormea cu sanul in gurita...si-a baut laptele a dormit 40 de minute cat doarme ea si s-a trezit astepta sa ii bag sanul in gurita....sanii vad ca s-au umflat dar nu asa mult si sper din suflet sa nu am probleme cu ei ca nici nu stiu ce sa fac. Gineco mi-a zis sa ma leg si sa pun gheata pe ei dar cine suporta gheata pe sani, ca eu nu sad.gif
LP il bea fara probleme, bea cam 250ml dimineata si 250ml seara + 125ml dupa masa de pranz, i-am dat ieri ca mi s-a parut ca nu se saturase de la legume desi 200-220gr mananca de mult timp...
Sa aveti o i frumoasa!

Wow, 5 sapt deja, sarcina lina in continuare! gravida.gif
Hematom si eu am mai auzit si stiu ca se retrage daca tratezi!
Woww si gata, Iris nu mai papa san? Uffa.....si lp cum i-ai introdus, a si vrut?CE bine!

QUOTE(adina0885 @ Jul 19 2012, 10:30 AM) *
uraaaaaaa!! si noi am facut 5 pasi de-a buselea! Felicitari Albert!!!


Braaavo Iris ! Vrem filmulet! tongue.gif
QUOTE(adina0885 @ Jul 19 2012, 10:31 AM) *
Felicitari Alondra!!! La cat mai multi dintisori! liwlol.gif noi tot 2 jos avem de la 6 luni biggrin.gif

Multu!


QUOTE(geaninachelaru @ Jul 19 2012, 02:28 PM) *
in gavana 2 stam ...ne auzim si ne vedem ,dak vrei smile.gif si noi iesim pe trivale smile.gif
i-am dat lp ...lm am avut decat 3 sapt..deci asa sa fac ,sa combin lp cu cel de vaca...eu stiam k direct combinat cu ceai..probabil d-aia nu l-a vrut biggrin.gif
multumesc mult,incerc asa urmatoarea masa .si dupa cat timp pot trece direct la apa plata,dupa 3 zile ?
uite fb meu,si ne auzim cu id de mess pe privat sau nr de tel ,k aici nu merge sa-ti trim mesaj privat : http://www.facebook.com/geanina.chelaru.1

multumesc mult de raspunsul prompt si scz dak am deranjat cu postul meu celelalte mamici .
pupici trandafir.gif

Nu ai deranjat pe nimeni, stai linistita, mai poftiti pe la noi ! floare2.gif
maria26
la noi a inceput distractia .... trage de sertare, scoate tot.. sunt norocoasa inca.. nu are viteza si il pot supraveghea usor..doh.gif asa incantata sunt.. Andy nu a mers nici de-a-busilea si nici nu a fost fascinat de cotrobait..
Alondra, o sa-l filmez, dar saptamana viitoare.. astazi plecam si venim duminica seara...smile.gif
adina0885
Hellon mamici,
Alondra sa stii ca mananca lp, chiar cred ca ii place ca trage din biberon mama mama....avem deja 3 zile fara san. Mi s-au umflat sanii dar nu chiar asa de rau si nici nu curg, cred ca deja nu mai aveam lapte....
O singura data am facut 5 pasi de-a buselea si de atunci nu a mai mers, are doar tentative multe dar atat.
Si noi exact ca Albert, avem o comoda si trage de sertare mi-e frica sa nu-i pice toate cele in cap, se tine de ea si vrea sa se ridice, e tare caraghioasa biggrin.gif
Sa aveti un weekend frumos si linistit!
maria26
astazi am avut in meniu orez cu peste.. nu prea a fost incantat, dar a mancat tot... astept sa vad daca are reactii..
Simonik84
Salutare mamici!

Tot am mai intrat sa va citesc , dar nu am reusit sa mai postez.

Adina, chiar ma gandeam , ca fiind insarcinata ar tb sa o intarci pe Iris, cred ca astai ti-a recomandat si medicul..eu am tinut sanii stransi dar nu am pus nimic rece, asa mi s-a recomandat si mie, lapte inca mai am, ii mai simt grei, ma mai dor, dar nu pot sa zic ca is plini si piatra de lapte...poate din cauza ca nici prea mult lapte nu mai aveam caci ii dadeam doar noaptea.. la mine "distractia" a tinut 3 nopti, adica plans si urlete apoi s-a mai linistit si uite ca azi avem 2 saptamani de cand l-am intarcat si de 2-3 nopti se trezeste o data, de maxim 2 ori, ii care il iau in barte, il mai legan, adoarme la loc. Tot asa la culcare ii dau 250 ml lapte si 2 masori de cereale si dimineata cam 180-210 ml. Azi dimineata i-am dat la 5 jumate. Alte nopti a stat pana la 8 dimineata si nu a mancat, depinde si de el...

Alondra , parca tu ma intrebai cati dinti are, are 4 acum, 2 sus si 2 jos dar is inflamate gingiile jos, cred ca ii ies si ceilalti jos...inca mai asteptam.

Azi am papat la 10 branza cu fructe si la 2 i-am dat supa de legume. dupa ce o sa se trezeasca o sa-i dau curcan cu dovlecel, apoi iaurtul cu biscuit si la culcare biberonul cu lapte, cam asta e meniul nostru.
ligiamos
Buna ziua si de la noi

Ce multe vesti frumoasa.Felicitari pentru sarcina Adina.Sa ai o sarcina usoara , un bebe sanatos si putere sa le faci pe toate.
E uimitor ce zici tu despre Albert Maria.Bravo lui pentru istetime.
Cris fetitele tale sunt ADORABILE oFloare.gif
Am vazut si pozele tale Simonik.Sunteti foarte frumosi.
Felicitari tuturor pentru noii dintisori.Si noi ne laudam cu inca patru dintisori(incisivii de sus) aparuti in decursul ultimilor 3 saptamini.Au chinuit-o rau de tot pina au iesit ,inca mai sunt umflate gingiile cu toate ca au iesit.In rest este bine,aproape ca fuge de-a busilea.Face numai nazbitii,se catara peste tot,trage tot din dulapuri,sertare nimic nu mai este la locul lui.Ieri avea avea o viteza asa mare cu premergatorul ca s-a rasturnat cind a ajuns la prag.Din fericire nu s-a lovit mai mult s-a speriat.Oricum am decis sa nu o mai pun deloc pentru ca nu are stare il el vrea mereu sa fuga ,sa se catare.Ne chinuim sa invatam sa mergem in picioruse.
Va pun si un filmulet cu vitezomana Antonia
maria26
QUOTE(ligiamos @ Jul 20 2012, 03:08 PM) *
Buna ziua si de la noi

Ce multe vesti frumoasa.Felicitari pentru sarcina Adina.Sa ai o sarcina usoara , un bebe sanatos si putere sa le faci pe toate.
E uimitor ce zici tu despre Albert Maria.Bravo lui pentru istetime.
Cris fetitele tale sunt ADORABILE oFloare.gif
Am vazut si pozele tale Simonik.Sunteti foarte frumosi.
Felicitari tuturor pentru noii dintisori.Si noi ne laudam cu inca patru dintisori(incisivii de sus) aparuti in decursul ultimilor 3 saptamini.Au chinuit-o rau de tot pina au iesit ,inca mai sunt umflate gingiile cu toate ca au iesit.In rest este bine,aproape ca fuge de-a busilea.Face numai nazbitii,se catara peste tot,trage tot din dulapuri,sertare nimic nu mai este la locul lui.Ieri avea avea o viteza asa mare cu premergatorul ca s-a rasturnat cind a ajuns la prag.Din fericire nu s-a lovit mai mult s-a speriat.Oricum am decis sa nu o mai pun deloc pentru ca nu are stare il el vrea mereu sa fuga ,sa se catare.Ne chinuim sa invatam sa mergem in picioruse.
Va pun si un filmulet cu vitezomana Antonia


bravo Antonia! e scumpa .. chiar are viteza...
Albert are doar in premergator viteza... la mersul de-a-busilea e cam stangaci deocamdata..
georgiana79
Buna ziua! Antonia esti tare hotarata, bravo.M ariuca mea, ieri, am lasat-o in camera ei pe jos si eu m-am dus la baie sa ma schimb ca sa iesim.... surpriza, a venit dupa mine.....de aseara a inceput sa-mi ceara ea sa mearga singura pe jos, pana acum o puneam eu sa mearga si ea se aseza in fund, nu avea chef de mers pe jos.
maria26
pana la urma l-am filmat dupa somnul de pranz.. plecam un pic mai tarziu asa ca am avut timp.. iata filmuletul cu lenesul meu biggrin.gif
georgiana79
QUOTE(maria26 @ Jul 20 2012, 05:34 PM) *
pana la urma l-am filmat dupa somnul de pranz.. plecam un pic mai tarziu asa ca am avut timp.. iata filmuletul cu lenesul meu biggrin.gif

mami, nu prea pare a fi un copil lenes. apropo, am uitat sa va spun ca Mariuca nu mai vrea suzeta.... de vreo 5 luni a renuntat la ea. ...in schimb, cand ii e somn isi baga degetul mare de la mana dreapta in guritza
adina0885
Buna seara mamici,
Multumesc fetelor! Sper sa va auda Dumnezeu si sa fie totul bine si sa=mi dea multa rabdare ca deja simt ca o iau pe aratura....
Azi si noi am mancat salau+legume si chiar i-a placut, deci o sa-i mai fac biggrin.gif
Maine dimineata ma duc sa mi fac o eco am probleme cu fierea se pare ca ma doare ingrozitor de 2 zile...nu pot nici pe iris sa o tin in brate ca ii atarna picioarele exact acolo unde ma doare....
Maria, felicitari pt performanta lui Albert liwlol.gif sa te tii de acum incolo biggrin.gif
Noapte buna!
adina0885
QUOTE(ligiamos @ Jul 20 2012, 09:08 AM) *
Buna ziua si de la noi

Ce multe vesti frumoasa.Felicitari pentru sarcina Adina.Sa ai o sarcina usoara , un bebe sanatos si putere sa le faci pe toate.
E uimitor ce zici tu despre Albert Maria.Bravo lui pentru istetime.
Cris fetitele tale sunt ADORABILE oFloare.gif
Am vazut si pozele tale Simonik.Sunteti foarte frumosi.
Felicitari tuturor pentru noii dintisori.Si noi ne laudam cu inca patru dintisori(incisivii de sus) aparuti in decursul ultimilor 3 saptamini.Au chinuit-o rau de tot pina au iesit ,inca mai sunt umflate gingiile cu toate ca au iesit.In rest este bine,aproape ca fuge de-a busilea.Face numai nazbitii,se catara peste tot,trage tot din dulapuri,sertare nimic nu mai este la locul lui.Ieri avea avea o viteza asa mare cu premergatorul ca s-a rasturnat cind a ajuns la prag.Din fericire nu s-a lovit mai mult s-a speriat.Oricum am decis sa nu o mai pun deloc pentru ca nu are stare il el vrea mereu sa fuga ,sa se catare.Ne chinuim sa invatam sa mergem in picioruse.
Va pun si un filmulet cu vitezomana Antonia

Multumesc mult! Este o scumpa Antonia! Si ce plimbareata este, vad ca trece si pragul liwlol.gif)
Alondra
liwlol.gif Ah ce ma bucur sa vad /aud vesti despre /cu bebei smile.gif
Maria , Albert e descurcaret, in cateva zile nu-l mai prinzi laugh.gif
Ligia, ce haioasa e Antonia liwlol.gif fiecare bebe cu stilul lui vad ca...ea pune mana hotarata pe jos, si ce 'vorbeste' pe limba ei, sigur va vorbi repede, eu asa am impresia wink.gif
Adina, sa o filmezi si tu pe Iris cand vrea sa mearga de-a busilea, o sa fie o amintire pe cinste, asa-mi place cand vad bebei de o varsta fiecare cu stilul lui biggrin.gif
Georgiana, felicitari Mariuca ca ai lasat suzeta, uooof ce mi-ar placea si mie sa nu-i mai trebuiasca plasticul asta, dar din pacate ea de mica suge la ea si se consoleaza ca e tzitzi...iar noaptea cand se foieste, cu ea se linisteste, daca nu, ar trebui iar sa devin eu suzeta ei...huh.gif si nu as vrea.. Sa ne pui si tu filmulet cu Mariuca de-a busilea! biggrin.gif
Uite ca nici eu n-am mai filmat-o de cand a inceput sa mearga bine de-a busilea, fiind tot dupa fundul ei parca nu mai e timp ca inainte doh.gif dar o sa o filmez si eu maine poate ca tot ramanem pe acasa..Noi ne jucam "te prind , te prind, te prind " si batem cu mainile pe covor jos sau pe parchet si atunci o ia nene la sanatoasa liwlol.gif razand , se distreaza de numai biggrin.gif ...de multe ori sora-mea se joaca asa cu ea si daca ma vede pe mine ca stau pe un scaun alearga spre mine si se catara pe mine sa o iau in brate sa n-o prinda liwlol.gif asta si "cucu-bau" raman inca jocurile favorite biggrin.gif

Simonik, cu alaptatul si eu tot asa, azi si ieri chiar am avut impresia ca nu mai aveam , nu stiu, zilele trecute i-am dat si dimineata biberon , sa nu ramana fata flamanda ca de cand cu dintii parca mananca mai rau, mai putin, plus caldura, nu stiu ...si lapte bea in schimb, dar daca nu stiu cat ii vine de la mine, cu biberonul e asa usor, dar azi nu i-am mai dat, vad ca nu moare de foame , vorba 'ceea...biggrin.gif
Peste noua nu ne-a placut, Maria, de care i-ai dat?Scuze daca ai scris ca nu mai tin minte...cat timp lasati intre un aliment pana incercati din nou sa-i dati?
Eu i-am facut tocanita azi ...pfff, piureurile cu carnea fiarta imi parea ca nu -i mai plac si am zis sa-i fac altfel, o ceapa miiiica mica am inabusit-o in ulei si apa apoi carnita de curcan, apoi ardei si alte legume, cu rosii rase a fiert bine de tot, i-am pus si un catel de usturoi si a iesit alt gust ce-i drept chiar daca nu avea sare, condimente ...himm, cred ca o sa mai repet figura ..
georgiana79
QUOTE(Alondra @ Jul 20 2012, 11:43 PM) *
liwlol.gif Ah ce ma bucur sa vad /aud vesti despre /cu bebei smile.gif
Maria , Albert e descurcaret, in cateva zile nu-l mai prinzi laugh.gif
Ligia, ce haioasa e Antonia liwlol.gif fiecare bebe cu stilul lui vad ca...ea pune mana hotarata pe jos, si ce 'vorbeste' pe limba ei, sigur va vorbi repede, eu asa am impresia wink.gif
Adina, sa o filmezi si tu pe Iris cand vrea sa mearga de-a busilea, o sa fie o amintire pe cinste, asa-mi place cand vad bebei de o varsta fiecare cu stilul lui biggrin.gif
Georgiana, felicitari Mariuca ca ai lasat suzeta, uooof ce mi-ar placea si mie sa nu-i mai trebuiasca plasticul asta, dar din pacate ea de mica suge la ea si se consoleaza ca e tzitzi...iar noaptea cand se foieste, cu ea se linisteste, daca nu, ar trebui iar sa devin eu suzeta ei...huh.gif si nu as vrea.. Sa ne pui si tu filmulet cu Mariuca de-a busilea! biggrin.gif
Uite ca nici eu n-am mai filmat-o de cand a inceput sa mearga bine de-a busilea, fiind tot dupa fundul ei parca nu mai e timp ca inainte doh.gif dar o sa o filmez si eu maine poate ca tot ramanem pe acasa..Noi ne jucam "te prind , te prind, te prind " si batem cu mainile pe covor jos sau pe parchet si atunci o ia nene la sanatoasa liwlol.gif razand , se distreaza de numai biggrin.gif ...de multe ori sora-mea se joaca asa cu ea si daca ma vede pe mine ca stau pe un scaun alearga spre mine si se catara pe mine sa o iau in brate sa n-o prinda liwlol.gif asta si "cucu-bau" raman inca jocurile favorite biggrin.gif

Simonik, cu alaptatul si eu tot asa, azi si ieri chiar am avut impresia ca nu mai aveam , nu stiu, zilele trecute i-am dat si dimineata biberon , sa nu ramana fata flamanda ca de cand cu dintii parca mananca mai rau, mai putin, plus caldura, nu stiu ...si lapte bea in schimb, dar daca nu stiu cat ii vine de la mine, cu biberonul e asa usor, dar azi nu i-am mai dat, vad ca nu moare de foame , vorba 'ceea...biggrin.gif
Peste noua nu ne-a placut, Maria, de care i-ai dat?Scuze daca ai scris ca nu mai tin minte...cat timp lasati intre un aliment pana incercati din nou sa-i dati?
Eu i-am facut tocanita azi ...pfff, piureurile cu carnea fiarta imi parea ca nu -i mai plac si am zis sa-i fac altfel, o ceapa miiiica mica am inabusit-o in ulei si apa apoi carnita de curcan, apoi ardei si alte legume, cu rosii rase a fiert bine de tot, i-am pus si un catel de usturoi si a iesit alt gust ce-i drept chiar daca nu avea sare, condimente ...himm, cred ca o sa mai repet figura ..

da, am incercat ieri sa o filmez dar nu ma lasa Stefan. se baga el in filmare...
eu azi i-am dat Mariucai orez de pasare. i-a placut mult de tot. Stefan adora orezul cu carne de pasare de curte.
aseara am pus-o pe Mariuca sa doarma cu Stefan in patutul lui, e destul de mare, ce credeti ca a stat... NU. si nici Stefan nu era prea incantat ca sta Mariuca la el in patut.... hmmmmm... nu stiu ce o sa ma fac cu Stefan dar nu vrea sa renunte la patut.
maria26
georgiana, bravo pt reusita cu suzeta.. Albert e efectiv innebunit dupa ea.. cand e obosit o cauta, cand il dor gingiile o cauta..eu i-a dau.. lui Andy i-am scos-o la 9 luni si acuma regret.. e adevarat ca nici nu a fost prea pasionat de ea...
sa stii ca Albert este lenes in comparatie cu alti copii de varsta lui.. Andy nu a mers de-a-busilea, dar era mult mai iute in miscari.. cand vroia sa ajunga undeva, se tara pe burta..eu lui Albert i-am pus hamul si i-am aratat ce bine e sa se deplaseze si sa ajunga sa exploreze acolo unde vrea... a doua zi a si pornit de-a-busilea... acum deja a prins viteza..
si noi am avut probleme cu scaunul de masina cu Andy.. nu vroia sa renunte la el favoarea lui Albert, iar scoica era deja mica de Albert.. asa ca i-am cumparat un scaun mare lui Andy (inaltator) si am rezolvat-o.. acuma nu stiu ce sa zic... voi trebuie sa-i cumparati lui Stefan pat doh.gif

alondra, eu i-am dat crap.. nu a fost f incantat, dar a mancat.. sincera sa fiu eu nu suport pestele sad.gif ..

fetelor, ai vostri repeta dupa voi? daca le spuneti sa zica un cuvant simplu il zic?
adina0885
QUOTE(maria26 @ Jul 22 2012, 02:33 PM) *
georgiana, bravo pt reusita cu suzeta.. Albert e efectiv innebunit dupa ea.. cand e obosit o cauta, cand il dor gingiile o cauta..eu i-a dau.. lui Andy i-am scos-o la 9 luni si acuma regret.. e adevarat ca nici nu a fost prea pasionat de ea...
sa stii ca Albert este lenes in comparatie cu alti copii de varsta lui.. Andy nu a mers de-a-busilea, dar era mult mai iute in miscari.. cand vroia sa ajunga undeva, se tara pe burta..eu lui Albert i-am pus hamul si i-am aratat ce bine e sa se deplaseze si sa ajunga sa exploreze acolo unde vrea... a doua zi a si pornit de-a-busilea... acum deja a prins viteza..
si noi am avut probleme cu scaunul de masina cu Andy.. nu vroia sa renunte la el favoarea lui Albert, iar scoica era deja mica de Albert.. asa ca i-am cumparat un scaun mare lui Andy (inaltator) si am rezolvat-o.. acuma nu stiu ce sa zic... voi trebuie sa-i cumparati lui Stefan pat doh.gif

alondra, eu i-am dat crap.. nu a fost f incantat, dar a mancat.. sincera sa fiu eu nu suport pestele sad.gif ..

fetelor, ai vostri repeta dupa voi? daca le spuneti sa zica un cuvant simplu il zic?

Maria, mie mi se mai intampla, ii zic da-da-da si zice si ea da-da-da...dar eu zic ca e pura coincidenta, desi se pare ca e ca o maimutica biggrin.gif mai nou imi arata cu degetul cate un obiect...
si Irisuca e lenesa fata de alti copii de varsta ei,cunosc copii care sunt mai mari cu 2 saptamani decat ea si merg singuri in picioare, iar ea abia acum a prins gustul si vrea sa mearga non stop, ne-a cocosat pe toti prin casa biggrin.gif sunt tare curioara cum va fi si bb smile.gif
adina0885
buna seara mamici,
ce sufla vantul pe aici....in schimb eu vin cu vesti!
Am fost azi sa-mi fac eco pt fiere ca am dureri mari si mi-a zis ca am fierea lenesa, rinichiul este picat, si alte chestii nasoale....dar ma rog, sa trec la ce e mai important liwlol.gif
I-am zis dr ca sunt insarcinata si de curioasa a zis, hai sa vedem ce face si bebele acolo si ce mi-a zis: "aaa, pai nu stiu cum sa-ti spun dar se pare ca o sa ai gemeni" ..........deci mi-a picat fataaaaaaaa!!! Si am intrebat-o cum asa, si mi-a zis ca "o celula s-a prins" si mai este una care inca nu s-a prins dar este acolo....acum eu i-am zis ca aia s-ar putea sa fie hematomul ala si ea a zis ca hematomul este mai jos, nu acolo.
Acum sunt inca in soc, nu-mi vine sa cred, oare gineco mea sa nu fi vazut lucrul asta? De ce sa nu-mi spuna totusi?!!!
Voi stiti ceva de genul acesta, unul s-a prins si celalalt "inca" nu???
Doamne sa vina ziua de miercuri ca nu-mi vine sa cred!!!
maria26
QUOTE(adina0885 @ Jul 23 2012, 09:51 PM) *
buna seara mamici,
ce sufla vantul pe aici....in schimb eu vin cu vesti!
Am fost azi sa-mi fac eco pt fiere ca am dureri mari si mi-a zis ca am fierea lenesa, rinichiul este picat, si alte chestii nasoale....dar ma rog, sa trec la ce e mai important liwlol.gif
I-am zis dr ca sunt insarcinata si de curioasa a zis, hai sa vedem ce face si bebele acolo si ce mi-a zis: "aaa, pai nu stiu cum sa-ti spun dar se pare ca o sa ai gemeni" ..........deci mi-a picat fataaaaaaaa!!! Si am intrebat-o cum asa, si mi-a zis ca "o celula s-a prins" si mai este una care inca nu s-a prins dar este acolo....acum eu i-am zis ca aia s-ar putea sa fie hematomul ala si ea a zis ca hematomul este mai jos, nu acolo.
Acum sunt inca in soc, nu-mi vine sa cred, oare gineco mea sa nu fi vazut lucrul asta? De ce sa nu-mi spuna totusi?!!!
Voi stiti ceva de genul acesta, unul s-a prins si celalalt "inca" nu???
Doamne sa vina ziua de miercuri ca nu-mi vine sa cred!!!


wow.. super! felicitari! trebuie sa se prinda si celalat biggrin.gif.. mai ales ca iei medicatie pt fixarea sarcinii smile.gif
asteptam vesti oFloare1.gif
Simonik84
Salutare mamici!

Maria, degeaba zici ca e lenes Albert, stiu copii care la 11 luni nu stateau decat in fundsi au mers pe la 1 an si 3 luni, dar tu stii cel mai bine ca fiecare are ritmul lui, de la Andy. Chiar cum mai e Andy? e mai intelegator acum? voi cand plecati la mare?

Vroiam sa te intreb si de lapte praf, cat mananca Albert acum? Eu ii dau cam 250-270 ml la culcare cu 2 cupe de cereale si dimineata 150-180 ml iar peste noapte depinde daca se trezeste sau vrea inca 150 ml...As vrea sa trec si eu pe lapte de vaca, dar asta insemna sa ma abonez undeva la o femeie in piata si sa merg in fiecare zi nu? stiu ca tu iei de la tonomate din alea...dar eu nu stiu niciunul pe aici sad.gif

Azi noapte a fost prima noapte in 11 luni de zile cand a dormit 8 ore legate.,.adica de la 11 la 7..am sa o notez in calendar ca tare mi-e frica ca a fost doar o intamplare sad.gif mai vedem de acum..

Adina, eu zic ca mergi iarasi la gine si sa te linistesti, oricum ar fi, unul sau doi , ai tai sunt, important e sa fie bine sarcina si tu la fel smile.gif Aveti grija de voi

Cat despre nazdravanul meu, deschde usile si sertarele, inca nu scoate din ele ca e doar faschinat de sistemul de deschidere si inchidere, dar nu cred ca mai dureaza mult si imi face curatenie peste tot in sertare biggrin.gif Merge mai bine acum, doar sa mai aiba ceva sustinere, si un deget, dar sa simta el pe cineva, cu antemergatorul acela merge toata casa, dar nu stie sa se intoarca cand ajunge in perete si se oftica si plange...cat despre repetat cuvine, nu stiu daca face asta, doar ca il aud cum vb el pe limba lui si repet si eu dupa el si el mai tare si cumva purtam un dialog smile.gif Stie unde-i mingea, ceasu(am un ceas f mare pe perete), masina, si mi le aduce pe toate daca ii spun, dar nu vreau sa inteleaga NU, ca nu are voie in locul acela, sau se face ca nu intelege... sad.gif trebuie sa suspendam cumva televizorul ca e la indemana lui.

Alondra, noi mancam peste de 2 ori pe saptamana, ii place cu iaurt..in rup eu in bucati mici si il amestec cu iaurt si daca mai am si putina mamaliga e mancarea lui preferata smile.gif Pana acum i-am dat somon si pastrav. De obicei ii dau sambata , cand facem si pentru noi peste cu mamalinga smile.gif


Pfff, se vede ca nu am scris de mult...dar sunt ceva mai stresata in perioada asta..se apropie examenul auto, miercurea viitoare, intoarcerea mea la serviciu, sa umblu dupa acte, sa ne hotaram cu facem si cu el, daca il dam la cresa sau cu bona...e o perioada mai agitata dar sper sa treaca:)

adina0885
Hello mamici,
Maria, Simonik multumesc de incurajare! Ce sa zic...deja ma ia spaima cand ma gandesc la 1, de 2 nici nu vreau sa vb, acum cat sunt mici e ok, dar pe la 3 ani incep toate: 2 gradinite, haine x 2, etc
Simonik, minune chiar, 8 ore legat?? Eu nici nu stiu cum mai e, de 2 nopti iris se vaita de burtica cred ca e din cauza apei care o bea noaptea ca bea vreo 2-3 biberoane de 260ml si seara inainte de culcare mananca pufuleti si cred ca nu e buna combinatia....
Ieri i-am dat pepene verde si vreau sa va zic ca a ii place, chiar o apucase joaca cu el, o sa transfer pozele pe laptop si o sa va arat biggrin.gif
Sa aveti o zi frumoasa!
maria26
simonik, albert este mai lenes decat alti copii.. dar nu ma deranjeaza.. decat sa stau sa alerg dupa el ca dupa Andy, mai bine asa biggrin.gif .. asa e.. fiecare copil are ritmul lui...
de Andy ce sa zic? in privinta vorbitului este mult mai bine, dar este mai incapatanat decat inainte sad.gif .. a inteles bine diferenta dintre da si nu si imi raspunde la intrebari, dar este varsta opozitionismului si ceea ce are el face sa-l accentueze... din pacate e greu de stapanit un copil ca Andy, si cine nu stie situatia lui, poate crede ca e doar rasfat si ca eu nu ma impun suficient... m-am obisnuit cu remarcile pe strada si chiar nu ma mai intereseaza.. este copilul meu si cu el defilez biggrin.gif..
din pacate, inca mai astept primul "de ce?" ...insa fata de acum 3 luni a facut progrese fantastice.. pot purta o conversatie cu el .... nu stiu cum e un copil tipic de varsta lui, dar Andy vrea numai si numai ca el.. sa se imbrace in ce ii place lui, sa mearga unde vrea si sa manance ce ii place si daca are chef.. asta ma termina... nu de alta, dar mai am un copil mic care imi cere atentie...
felicitari pentru orele dormite neintrerupt.. sa stii ca nu e o intamplare.. de acum asa va fi smile.gif
Albert mananca 3 bibe a cate 300 ml lapte vaca pe zi... daca se trezeste pe la 5-6 dimineata ii dau doar apa.. sa stii ca nu am mai luat lapte de la tonomat pt ca l-au facut 4 lei si nu-mi permit.. eu am doi copii si fac si iaurt in casa.. as da faliment.. iau de la cineva.. nu trebuie sa cumperi zilnic.. eu cumpar saptamanal mai mult si il congelez in sticle de un litru...nu-si pierde din proprietati smile.gif
Alondra
Ziua buna mamici!
Se vede ca e cald, frumos, concedii, mare, soare...ca nu prea mai activam pe aici ...smile.gif

QUOTE(adina0885 @ Jul 23 2012, 09:51 PM) *
buna seara mamici,
ce sufla vantul pe aici....in schimb eu vin cu vesti!
Am fost azi sa-mi fac eco pt fiere ca am dureri mari si mi-a zis ca am fierea lenesa, rinichiul este picat, si alte chestii nasoale....dar ma rog, sa trec la ce e mai important liwlol.gif
I-am zis dr ca sunt insarcinata si de curioasa a zis, hai sa vedem ce face si bebele acolo si ce mi-a zis: "aaa, pai nu stiu cum sa-ti spun dar se pare ca o sa ai gemeni" ..........deci mi-a picat fataaaaaaaa!!! Si am intrebat-o cum asa, si mi-a zis ca "o celula s-a prins" si mai este una care inca nu s-a prins dar este acolo....acum eu i-am zis ca aia s-ar putea sa fie hematomul ala si ea a zis ca hematomul este mai jos, nu acolo.
Acum sunt inca in soc, nu-mi vine sa cred, oare gineco mea sa nu fi vazut lucrul asta? De ce sa nu-mi spuna totusi?!!!
Voi stiti ceva de genul acesta, unul s-a prins si celalalt "inca" nu???
Doamne sa vina ziua de miercuri ca nu-mi vine sa cred!!!

Woww! biggrin.gif Bravos! Sa fie cum vrea Dzeu si cum iti doresti! Sarcina lina sa ai!

Simonik, felicitari pt dormitul asta, sa fie cu noroc nu doar o intamplare si ...te cred ca esti stresata, cu atatea pe cap!Succes sa iasa totul bine!
adina0885
neata mamici,
gata am venit de la control, avem 1, se pare ca a confundat hematomul cu bb si cred ca i-a fost rusine sa zica ca a confundat.....Sarcina e ok, hematomul tot este acolo se pare ca este mai mic ca acum 1 saptamana desi este mult mai mare ca bb.
In rest, mi-este f rau, am greturi si nu am chef de nimic sad.gif
Irisuca, iar are probleme cu burtica iar o doare si de 2 nopti se trezeste noaptea si plange si are burtica pietroi. Stiti cumva se poate sa fie de la lp? Nu stiu ce sa-i mai fac si ei ca eu sunt lesinata de somn si as dormi toata ziua...
Sa aveti o zi frumoasa!
cris_cristi29

Buna ziua si de la mine !!!!
Am sosit si noi acasa ...de duminica ...dar de 2 zile numai despachetez si spal doh.gif haine ....vai , parca nu se mai gata ....
A fost foarte frumos ..apa termala , soare , voie buna .Fetele s-au comportat foarte bine , au fost cuminti si s-au jucat non stop jucaus.gif
Am citit repede ce ati mai scris ....si ma bucur foarte mult ca am citit numai despre lucruri bune ... eusa_clap.gif Nici nu stiu cu ce sa incep ....
Adina felicitari pentru sarcina ! Ca e 1 ca sunt 2 ... iti doresc din tot sufletul o sarcina usoara si multa putere fizica si psihica , si multa multa rabdare sa treci cu bine .O sa fie putin greu pentru ca Iris o sa te solicite f mult si nu o sa ii mai poti acorda ei toata atentia ...dar o sa treceti cu bine .Intre Teo si Ema este o diferenta de 1 an si 8 luni si toata lumea mi-a spus ca m-am cam grabit dar ..uite ca se putea si mai repede ... biggrin.gif

Simonik ...am vazut pozele ..sunteti doi frumosi
Eu i-am dat usturoi cand i-am preparat spanacul .Referitor la mancare si Ema papa in rand cu noi , cand fac ceva mai usor .Nici eu nu pun sare decat f putin , in rest punem in farfurie si nu folosesc nici condimente .Carnita o tai bucatele iar legumele le zdrobesc putin cu furculita.

Felicitari Maya si MAriuca pentru dintisori
Antonia si Albert ...doua ghemotoace mergatoare ..felicitari eusa_clap.gif

Despre Ema ce sa mai spun ...de cateva incearca sa stea singura in picioare ..si reuseste pentru cateva secunde apoi se lasa jos .A invatat sa si coboare din pat , si sa coboare scarile ...incearca si ea sa repete dupa noi anumite sunete si intelege foarte bine cand ii ceri ceva .Tipa din toti plamanii cand Teo ii ia o jucarie si se supara la fel de tare cand nu ii iasa ceva ..... doh.gif
O sa revin cu cateva poze si filmulete ......ca acum mi se ard ardeii ohmy.gif


Simonik84
Salutare mamici,

Offf, Adina, te cred ca ai dormi non stop, imi amintesc si eu de per asta, dormeam cu capul pe birou biggrin.gif Dar totusi sa fie burtica la Iris, adik la 10 luni colici? nu stiu ce sa zic...incearca sa schimbi lp si sa nu-i dai mnacarea grea seara.

Maria, ma bucur ca e mai bine cu Andy, cat despre incapatanare e genetica, nu gasesti pe nimeni in familie asa? biggrin.gif eu cu asta o sa ma consolez tongue.gif

Cat despre cant de lapte , mie mi-a zis sa-i dau 500 ml in 24 h dar poate din cauza ca e praf, tu ii dai 900 gr...presupun dimineata, seara si la pranz? si cate mese solide mai are?
maria26
QUOTE(adina0885 @ Jul 25 2012, 11:53 AM) *
neata mamici,
gata am venit de la control, avem 1, se pare ca a confundat hematomul cu bb si cred ca i-a fost rusine sa zica ca a confundat.....Sarcina e ok, hematomul tot este acolo se pare ca este mai mic ca acum 1 saptamana desi este mult mai mare ca bb.
In rest, mi-este f rau, am greturi si nu am chef de nimic sad.gif
Irisuca, iar are probleme cu burtica iar o doare si de 2 nopti se trezeste noaptea si plange si are burtica pietroi. Stiti cumva se poate sa fie de la lp? Nu stiu ce sa-i mai fac si ei ca eu sunt lesinata de somn si as dormi toata ziua...
Sa aveti o zi frumoasa!



mami, din pacate la a doua sarcina e mai greu.. copilul mai mare te solicita si nu mai ajungi sa te odihnesti.. cat despre greata, va trece.. gandeste-te ca e doar o perioada scurta..
se poate sa fie de la lapte...cred ca am mai povestit aici de cateva ca am patit-o cu Andy cu laptele praf... de la aptamil plangea noapte de innebunea de burtica.. asa sa am aruncat cutia

QUOTE(cris_cristi29 @ Jul 25 2012, 12:36 PM) *
Buna ziua si de la mine !!!!
Am sosit si noi acasa ...de duminica ...dar de 2 zile numai despachetez si spal doh.gif haine ....vai , parca nu se mai gata ....
A fost foarte frumos ..apa termala , soare , voie buna .Fetele s-au comportat foarte bine , au fost cuminti si s-au jucat non stop jucaus.gif
Am citit repede ce ati mai scris ....si ma bucur foarte mult ca am citit numai despre lucruri bune ... eusa_clap.gif Nici nu stiu cu ce sa incep ....
Adina felicitari pentru sarcina ! Ca e 1 ca sunt 2 ... iti doresc din tot sufletul o sarcina usoara si multa putere fizica si psihica , si multa multa rabdare sa treci cu bine .O sa fie putin greu pentru ca Iris o sa te solicite f mult si nu o sa ii mai poti acorda ei toata atentia ...dar o sa treceti cu bine .Intre Teo si Ema este o diferenta de 1 an si 8 luni si toata lumea mi-a spus ca m-am cam grabit dar ..uite ca se putea si mai repede ... biggrin.gif

Simonik ...am vazut pozele ..sunteti doi frumosi
Eu i-am dat usturoi cand i-am preparat spanacul .Referitor la mancare si Ema papa in rand cu noi , cand fac ceva mai usor .Nici eu nu pun sare decat f putin , in rest punem in farfurie si nu folosesc nici condimente .Carnita o tai bucatele iar legumele le zdrobesc putin cu furculita.

Felicitari Maya si MAriuca pentru dintisori
Antonia si Albert ...doua ghemotoace mergatoare ..felicitari eusa_clap.gif

Despre Ema ce sa mai spun ...de cateva incearca sa stea singura in picioare ..si reuseste pentru cateva secunde apoi se lasa jos .A invatat sa si coboare din pat , si sa coboare scarile ...incearca si ea sa repete dupa noi anumite sunete si intelege foarte bine cand ii ceri ceva .Tipa din toti plamanii cand Teo ii ia o jucarie si se supara la fel de tare cand nu ii iasa ceva ..... doh.gif
O sa revin cu cateva poze si filmulete ......ca acum mi se ard ardeii ohmy.gif


bravo Ema, in cateva zile ne va spune mami ca ai pornit in picioruse smile.gif
ma bucur ca v-ati simtit bine in concediu..

QUOTE(Simonik84 @ Jul 25 2012, 01:02 PM) *
Salutare mamici,

Offf, Adina, te cred ca ai dormi non stop, imi amintesc si eu de per asta, dormeam cu capul pe birou biggrin.gif Dar totusi sa fie burtica la Iris, adik la 10 luni colici? nu stiu ce sa zic...incearca sa schimbi lp si sa nu-i dai mnacarea grea seara.

Maria, ma bucur ca e mai bine cu Andy, cat despre incapatanare e genetica, nu gasesti pe nimeni in familie asa? biggrin.gif eu cu asta o sa ma consolez tongue.gif

Cat despre cant de lapte , mie mi-a zis sa-i dau 500 ml in 24 h dar poate din cauza ca e praf, tu ii dai 900 gr...presupun dimineata, seara si la pranz? si cate mese solide mai are?


lp ii dadeam si eu putin.. 600 ml acum 3 luni.. laptele de vaca e mai usor.. in plus, eu ii pun 180-200 ml lapte si restul apa.. este foarte gras..
si eu si sotul suntem incapatanati biggrin.gif
adina0885
hello mamici,
Cris multumesc pt incurajare, parca mai creste inima in mine cand vad ca mai sunt si altii cu varste mici intre copii...intre iris si celalalt bb o sa fie 1 an si 6 luni smile.gif. Nu stiu sa zic daca m-a grabit sau nu, pur si simplu s-a intamplat ca de ferit ne-am ferit dar nu suficient de bine.
Maria, deci e de la lp.....eu consider ca ii dau un lp destul de bun care contine pre si probiotice dar daca nu-i priieste asta e....
Cu vomitatul nu va pot spune cat de rau imi este + ca nu dorm noaptea deloc....
Simonik, nu cred ca e vb de colici, cred ca e de la lp cum zice si Maria....
Va pun un videoclip sa vedeti cum mergem noi de-a buselea si cum mancam pepene biggrin.gif




la plimbare cu tati

maria26
adina, e o scumpa mititica ta smile.gif ... incearca sa se ridice in picioare trandafir.gif
Alondra
Hello mamici si aici !

QUOTE(cris_cristi29 @ Jul 25 2012, 12:36 PM) *
Buna ziua si de la mine !!!!
Am sosit si noi acasa ...de duminica ...dar de 2 zile numai despachetez si spal doh.gif haine ....vai , parca nu se mai gata ....
A fost foarte frumos ..apa termala , soare , voie buna .Fetele s-au comportat foarte bine , au fost cuminti si s-au jucat non stop jucaus.gif
Am citit repede ce ati mai scris ....si ma bucur foarte mult ca am citit numai despre lucruri bune ... eusa_clap.gif Nici nu stiu cu ce sa incep ....
Adina felicitari pentru sarcina ! Ca e 1 ca sunt 2 ... iti doresc din tot sufletul o sarcina usoara si multa putere fizica si psihica , si multa multa rabdare sa treci cu bine .O sa fie putin greu pentru ca Iris o sa te solicite f mult si nu o sa ii mai poti acorda ei toata atentia ...dar o sa treceti cu bine .Intre Teo si Ema este o diferenta de 1 an si 8 luni si toata lumea mi-a spus ca m-am cam grabit dar ..uite ca se putea si mai repede ... biggrin.gif

Simonik ...am vazut pozele ..sunteti doi frumosi
Eu i-am dat usturoi cand i-am preparat spanacul .Referitor la mancare si Ema papa in rand cu noi , cand fac ceva mai usor .Nici eu nu pun sare decat f putin , in rest punem in farfurie si nu folosesc nici condimente .Carnita o tai bucatele iar legumele le zdrobesc putin cu furculita.

Felicitari Maya si MAriuca pentru dintisori
Antonia si Albert ...doua ghemotoace mergatoare ..felicitari eusa_clap.gif

Despre Ema ce sa mai spun ...de cateva incearca sa stea singura in picioare ..si reuseste pentru cateva secunde apoi se lasa jos .A invatat sa si coboare din pat , si sa coboare scarile ...incearca si ea sa repete dupa noi anumite sunete si intelege foarte bine cand ii ceri ceva .Tipa din toti plamanii cand Teo ii ia o jucarie si se supara la fel de tare cand nu ii iasa ceva ..... doh.gif
O sa revin cu cateva poze si filmulete ......ca acum mi se ard ardeii ohmy.gif

Bravo Ema, esti fetita mare ce sa mai ...
Si Maya a invatat azi sa urce treptele doh.gif de-a busilea, bineinteles, daca o tin de maini da si pasul, numai ca inapoi sa le coboare nu vrea wink.gif)

QUOTE(adina0885 @ Jul 26 2012, 01:40 PM) *
hello mamici,
Cris multumesc pt incurajare, parca mai creste inima in mine cand vad ca mai sunt si altii cu varste mici intre copii...intre iris si celalalt bb o sa fie 1 an si 6 luni smile.gif. Nu stiu sa zic daca m-a grabit sau nu, pur si simplu s-a intamplat ca de ferit ne-am ferit dar nu suficient de bine.
Maria, deci e de la lp.....eu consider ca ii dau un lp destul de bun care contine pre si probiotice dar daca nu-i priieste asta e....
Cu vomitatul nu va pot spune cat de rau imi este + ca nu dorm noaptea deloc....
Simonik, nu cred ca e vb de colici, cred ca e de la lp cum zice si Maria....
Va pun un videoclip sa vedeti cum mergem noi de-a buselea si cum mancam pepene biggrin.gif

liwlol.gif E mortala Iris! Exact asa facea si Maya , ridica fundul si se ridica de picioare ..sunt tare haiosi!
Nu ti-e frica sa-i dai pepenele cu samburi?
georgiana79
Buna ziua mamici!
Adina, sarcina usoara in continuare.pana pe la 4 luni, cand va misca, asa te vei chinui dar merita efortul bebe sa fie sanatos. si eu cand eram insarcinata cu Mariuca , imi era si rau si vomitam si imi era somn... la Stefan nici nu stiam de asa ceva.sanatate multa si rabdare. apropo de pepene, noua ne-a zis pediatra ca pana la un an si jumatate sa nu-i dau pepene si capsuni. eu am incercat sa vad daca ii place doar putin ca mi-a fost cam frica sa-i dau mai mult.
Maria, ma regasesc in tot ceea ce povestesti de solicitarea copiilor. cat despre "de ce ", ti-l dau pe Stefan doua zile si te saturi de intrebarea asta...
am sa va pun si eu cateva poze cu Mariuca pentru ca filmarile nu vrea sa le copieze. nu stiu de ce.
adina0885
hello mamici,
Azi am mers de-a buseleaaaaaaaa!!! De fapt acum 5 minute si am intrat sa va spun repede, daca incarca filmuletul o sa vi-l arat!!! biggrin.gif
Dragelor, eu ii scot samburii si o las pe ea sa manance, acum nu va inchipuiti ca mananca o felie intreaga, nu doar mozoleste la el atata tot. De muscat musca dar f putin, de capsuni, zmeura, mure, kiwi stiu si eu ca nu e bine sa le dai pana la 1 an ca au samburi sa nu faca vreo alergie, desi kiwi eu i-am dat biggrin.gif
Mamici, am nevoie de ajutorul vostru din nou oarticipam la un concurs biggrin.gif
Avem nevoie de la vot pe pagina asta http ://fb.twistmedia.ro/pagina_concurent/iris_renee/711 (am lasat 4 spatii intre http ca sa nu mi se stearga).
Trebuie dat like la pagina dupa care apare poza lui Irisuca si jos Vot si acolo trb dat 1 vot daca se poate din partea voastra! Multumim muult!
Sa aveti o zi frumoasa!
adina0885
QUOTE(maria26 @ Jul 26 2012, 08:03 AM) *
adina, e o scumpa mititica ta smile.gif ... incearca sa se ridice in picioare trandafir.gif

daaaaaaaa
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.