Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Septembrie 2011!
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2011
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152
adina0885
buna ziua mamici,
In primul rand, sanatate multa bebelusilor bolnaviori!
Fetelor, in sfarsit azi noapte am dormit si eu cat de cat...a mancat o singura data la ora 4 si apoi la ora 8 dimineata.A fost bine azi noapte dar acum imi da batai de cap, lnge, nu vrea sa doarma,etc...
Deci sa inteleg ca biberoanele sa le pastrez? Si cele de plastic? Sa facem economie pt urmatorul biggrin.gif
adina0885
QUOTE(Simonik84 @ Feb 16 2012, 07:52 AM) *
Maria sanatate multa lui Albert! SA stii ca multe cazuri am auzit ca cei doi copii sunt extreme, unul a avut colici, unul nu, unul bolnavicios ,unul nu, si acelasi tratament au avut amandoi... cred ca acelasi lucru ti se intampla si tie...

Alondra am vazut-o pe Maya, ce mare pare si cat par...al meu nici la 2 ani nu cred ca o sa aiaba atat par biggrin.gif am vazut ca ati sarbatorit Val day in 3 smile.gif

Noi azi an papat pentru prima data branzica, am facut branza calcica, dar nici nu se simtea gustul caci am amestecat-o cu para, important e ca a papat tot smile.gif

Aseara am avut un episoad foarte urat, a mancat pe la 7:30 si de la 9 la 10 a marait si plans incontinuu..nu stiam ce sa-i mai facem si in brate si in leagan, nici la san, nimic...a reusit sa ne aduca ala capatul rabdarii pe amanoi si pe mine si pe sot si pana la urma a adormit plangand, asa flamand si s-a mai trezit la 3 si a mancat te miri ce...nici 10 minute...azi vad ca recupereaza cu sanul ca a mancat mai mult. eu zic ca era prea obosit, vroia sa doarma dar nu resusea sa adoarma si plangea..voi ati patit asa ceva?

Vai, eu patesc asta zilnic, m-a capiat de tot...cata rabdare sa mai am nu stiu sad.gif
Alondra


QUOTE(Simonik84 @ Feb 16 2012, 12:52 PM) *
Maria sanatate multa lui Albert! SA stii ca multe cazuri am auzit ca cei doi copii sunt extreme, unul a avut colici, unul nu, unul bolnavicios ,unul nu, si acelasi tratament au avut amandoi... cred ca acelasi lucru ti se intampla si tie...

Alondra am vazut-o pe Maya, ce mare pare si cat par...al meu nici la 2 ani nu cred ca o sa aiaba atat par biggrin.gif am vazut ca ati sarbatorit Val day in 3 smile.gif

Noi azi an papat pentru prima data branzica, am facut branza calcica, dar nici nu se simtea gustul caci am amestecat-o cu para, important e ca a papat tot smile.gif

Aseara am avut un episoad foarte urat, a mancat pe la 7:30 si de la 9 la 10 a marait si plans incontinuu..nu stiam ce sa-i mai facem si in brate si in leagan, nici la san, nimic...a reusit sa ne aduca ala capatul rabdarii pe amanoi si pe mine si pe sot si pana la urma a adormit plangand, asa flamand si s-a mai trezit la 3 si a mancat te miri ce...nici 10 minute...azi vad ca recupereaza cu sanul ca a mancat mai mult. eu zic ca era prea obosit, vroia sa doarma dar nu resusea sa adoarma si plangea..voi ati patit asa ceva?

Da are parul mare, dar acum devine obositor, la baie, il clatesc tot cu 3 lt de apa si tot nu se duce samponul, desi ii pun o picatura numai..apoi de cateva zile transpira..cand suge , se trage de el, nu stiu ce are de-si infige mainile asa in el doh.gif
Are si dezavantaje parul asta...
De oboseala probabil nu adormea, scriam paginile trecute ca la fel face si a mea dar pe timpul zilei numai tinuta de mana in patut, adoarme si cu suzeta...mai nou am bagat-o in sac si s-a mai calmat dar tot asa, maraie de multe ori inainte sa adoarma, se screme si vrea sa planga , de zici ca ce stii ce...eu banuiesc ca de oboseala ca daca ii scapa un plans mic adoarme imediat doh.gif
emilia 22
QUOTE(maria26 @ Feb 16 2012, 11:28 AM) *
albert face temp in continuare sad.gif
mie imi cade parul rau de tot...mi-a cazut si la Andy..acum mi-am luat nizoral... am probleme si cu pielea capului..si mai iau elevit smile.gif
eu nu le-am schimbat deloc la andy... si le folosesc si la albert pe cele mici... asta e avantajul la avent.. sunt rezistente... tetinele le schimb e masura ce creste.. acum suntem la nr si vom trece la cele cu 3 nivele: ceai, lapte, cereale smile.gif

si eu iam luat acum tetine nr 3 si se ineaca cu ele asa k tot nr 2 folosin si azi iam dat cu cea cu trei nevele (multumesc k mi-ai spus de ele) si a baut cat de cat bine
dar probl este k iam schimbat laptele si nu mai bea cat bea inainte
oare nu ii lace?????
georgiana79
Buna ziua mamici!
offf, Maria, prin cate mai treci si tu cu Albert...
eu am patzit cu Stefan , la 4 luni facea temp dar rosu in gat nu avea.. am fost la dr cu el ,i-am facut examen la urina si avea infectie urinara din cauza fimozei....
sanatate multa lui Albert si tie.... rabdare multa si gand la DD. asteptam vesti bune de la voi.
Alondra, stefan nu a avut parul lung, cateva fire dar el transpira la cap, pe frunte, erau numai broboane de transpiratie. a trecut cu timpul acum transpira dar nu asa de rau ca in perioada cand era bebelush.
sanatate multa bebeilor bolnaviori. cat despre biberoane nu stiu ce sa va spun, eu am doua de la primii pasi pe care le folosesc ptr suc de portocala in rest nu folosesc la nimik .
Mariuca a mancat mai bine azi supa de legume, i-am dat prin sita cateva legume si am turnat supa peste... a mancat mai bine, de placut ii place , nu se stramba dar ea nu stie sa mestece, sa conduca alimentul spre gat....ea da afara tot. acum am vazut ca daca ii tin linguritza la guritza suge din ea contzinutul... pana se va obijnui si ea saracutza...
Alondra
QUOTE(georgiana79 @ Feb 16 2012, 04:19 PM) *
Buna ziua mamici!
offf, Maria, prin cate mai treci si tu cu Albert...
eu am patzit cu Stefan , la 4 luni facea temp dar rosu in gat nu avea.. am fost la dr cu el ,i-am facut examen la urina si avea infectie urinara din cauza fimozei....
sanatate multa lui Albert si tie.... rabdare multa si gand la DD. asteptam vesti bune de la voi.
Alondra, stefan nu a avut parul lung, cateva fire dar el transpira la cap, pe frunte, erau numai broboane de transpiratie. a trecut cu timpul acum transpira dar nu asa de rau ca in perioada cand era bebelush.
sanatate multa bebeilor bolnaviori. cat despre biberoane nu stiu ce sa va spun, eu am doua de la primii pasi pe care le folosesc ptr suc de portocala in rest nu folosesc la nimik .
Mariuca a mancat mai bine azi supa de legume, i-am dat prin sita cateva legume si am turnat supa peste... a mancat mai bine, de placut ii place , nu se stramba dar ea nu stie sa mestece, sa conduca alimentul spre gat....ea da afara tot. acum am vazut ca daca ii tin linguritza la guritza suge din ea contzinutul... pana se va obijnui si ea saracutza...

liwlol.gif Asa face si Maya..doh.gif noroc ca m-am prins sa-i tin lingurita, altfel scoate afara cu limba doh.gif
adina0885
Saraca Mariuca crede ca lingurita este tzitzi, ce simpatica este, dar lasa ca ne facem noi mare si sa vezi ce papam wink.gif
georgiana79
da fetelor, asa e ne von face noi mari dar pana atunci e multa cale....
Alondra, e mare diferentze intre Stefan si Mariuca, stefan a fost mai descurcaretz, a invatzat fff repede sa pape cu linguritza ,pe cand domnisoara Mariuca..... mai nou, cand se satura de cei dau eu cu linguritza, cand ii bag linguritza in guritza, sufla si borboroseste asa de imprastie tot ce e in linguritza, dar asta numai cand se satura.
voi ce le mai dati bebeilor? noi avem programul asa: dimineatza pe la 06.30 -07.00 san, apoi pe la 10..00 masa de fructe, mar si para , pe la 14.00 supa, azi i-an innumarat linguritzele 33, cu ce a mai dat pe jos... mai scadem din33, la 17.30 suc de portocala cam 20-30ml si apoi san, pe la 20.30 cereale din 100ml apa si cereala cat sa fie cremos. apoi pe la 21.00 san si gata, la nani.
voi cam ce mai mancatzi, la bebei ma refer...
in leg cu picatul parului, dupa nasterea lui Stefan am incercat fiole cu revalid.... nici un efect... crema de la plafarm cu petrol a dat rezultat.
elenaalex
buna si multa sanatate bebeilor bolnaviori si putere mamaicilor!

noi folosim bibe de sticla de la baby nova, iar tetine de la o firma pommette de silicon.
georgiana79
fetelor sa stiti ca eu in fiecare dimineatza de doua saptamani beau o ceasca de cafea si nu are Mariuca nimik.
Maria ,voi ce mai facetzi , cum mai e Albert? ce tratament ii dai?
adina0885
QUOTE(georgiana79 @ Feb 16 2012, 11:55 AM) *
da fetelor, asa e ne von face noi mari dar pana atunci e multa cale....
Alondra, e mare diferentze intre Stefan si Mariuca, stefan a fost mai descurcaretz, a invatzat fff repede sa pape cu linguritza ,pe cand domnisoara Mariuca..... mai nou, cand se satura de cei dau eu cu linguritza, cand ii bag linguritza in guritza, sufla si borboroseste asa de imprastie tot ce e in linguritza, dar asta numai cand se satura.
voi ce le mai dati bebeilor? noi avem programul asa: dimineatza pe la 06.30 -07.00 san, apoi pe la 10..00 masa de fructe, mar si para , pe la 14.00 supa, azi i-an innumarat linguritzele 33, cu ce a mai dat pe jos... mai scadem din33, la 17.30 suc de portocala cam 20-30ml si apoi san, pe la 20.30 cereale din 100ml apa si cereala cat sa fie cremos. apoi pe la 21.00 san si gata, la nani.
voi cam ce mai mancatzi, la bebei ma refer...
in leg cu picatul parului, dupa nasterea lui Stefan am incercat fiole cu revalid.... nici un efect... crema de la plafarm cu petrol a dat rezultat.

Georgiana, dupa masa de fructe de la 10 ii mai dai si san???
georgiana79
QUOTE(adina0885 @ Feb 16 2012, 05:58 PM) *
Georgiana, dupa masa de fructe de la 10 ii mai dai si san???

depinde, uite azi nu a mai vrut san, i-am dat un mar mediu si o para medie. o sa renunt sa-i mai dau san dupa masa de la 10.00, cea de fructe... nu pot sa o fortzez.eu as fi vrut ca dupa fructe sa pape si san dar cat sa pape saraca, asa ca o sa renuntzam la san si o sa-i dau numai fructe. deci reducem mesele de lapte treptat....
adina0885
QUOTE(georgiana79 @ Feb 16 2012, 12:07 PM) *
depinde, uite azi nu a mai vrut san, i-am dat un mar mediu si o para medie. o sa renunt sa-i mai dau san dupa masa de la 10.00, cea de fructe... nu pot sa o fortzez.eu as fi vrut ca dupa fructe sa pape si san dar cat sa pape saraca, asa ca o sa renuntzam la san si o sa-i dau numai fructe. deci reducem mesele de lapte treptat....

Am inteles, si lapte nu mai papa nici dupa supa? Sa inteleg ca lapte papa de 3 ori pe zi si in rest numai mancarica, dar pe timpul noptii se mai trezeste si vrea san? Tare greu mi se pare cu diversificarea asta, f complicat!!!
adina0885
Dragele mele floare2.gif
va las un link unde puteti sa participati la un concurs pentru bebei. Puneti-va minunile pe site ca sa vada toata lumea ce frumuseti avem!!!
9704.gif
http://www.---/b/index.php?op=galerie_staruri
elenaalex
si noi am baut azi 110 ml supa, zeama - 1 cupa lapte praf, a luat-o din 2 parti, nu s-a strambat, acum la 5 a baut momentan 50ml laptematern, sper sa ia si cealalata jumatate, greu merge cu laptele.
si dimineata a baut cca 40ml suc si 50ml lapte matern
maine in supa ii voi pasa morcov, sa vad cu ce tetina ii dau. cand se va face gen piure ii voi da cu lingurita.
bafta multa fetele la gatit.
georgiana79
QUOTE(adina0885 @ Feb 16 2012, 06:11 PM) *
Am inteles, si lapte nu mai papa nici dupa supa? Sa inteleg ca lapte papa de 3 ori pe zi si in rest numai mancarica, dar pe timpul noptii se mai trezeste si vrea san? Tare greu mi se pare cu diversificarea asta, f complicat!!!

ba da , dupa supa a vrut si san , deocamdata nu ii inlocuiesc toate mesele... asa treptat.. e prea mica... san ii dau dimineatza la 07.00, dupa masa de pranz, cand se trezeste pe la 17.00 si seara inainte de culcare. sa sti ca Mariuca nu prea a mancat noaptea cam de la 1 luna si jumatate.... pana acum o saptamana cand m-am prins eu si i-am dat cereale seara. daca i le dau mai fluide se mai trezeste o data pe la 03.00 papa si face nani apoi, daca i le dau mai cremoase, mai satzioase putzin , se mai trezeste dimineatza la 06.30 sa pape.
georgiana79
QUOTE(elenaalex @ Feb 16 2012, 06:20 PM) *
si noi am baut azi 110 ml supa, zeama - 1 cupa lapte praf, a luat-o din 2 parti, nu s-a strambat, acum la 5 a baut momentan 50ml laptematern, sper sa ia si cealalata jumatate, greu merge cu laptele.
si dimineata a baut cca 40ml suc si 50ml lapte matern
maine in supa ii voi pasa morcov, sa vad cu ce tetina ii dau. cand se va face gen piure ii voi da cu lingurita.
bafta multa fetele la gatit.

i-am dat si eu azi legume din supa dar i le-am dat prin strecuratoare, e prea mica si mi-e frica sa nu se inece , mai tarziu o sa i le pasez cu furculitza, pana atunci i le dau prin strecuratoare.
georgiana79
vorbeatzi de raceli.. pai eu raceam in fiecare iarna si nimik nu-si facea efectul, ma acrisem de cate lamai mancam si leacul a fost, iarna asta am mancat si mananc in continuare o linguritza pe zi de GOJI. sunt la gust si la aspect ca macesele noastre dar au foarte multe proprietatzi, putetzi sa cititi pe net despre ele. au vit C de 400 de ori mai mult decat o lamaie... si multe alte vit si proprietati.
eu iarna asta cat a fost de grea si de geroasa nu am racit absolut niciodata.imi pare rau ca Stefan nu vrea sa manance, ii mai pun eu cateva fructe in ceai asa il pacalesc.
adina0885
QUOTE(georgiana79 @ Feb 16 2012, 12:21 PM) *
ba da , dupa supa a vrut si san , deocamdata nu ii inlocuiesc toate mesele... asa treptat.. e prea mica... san ii dau dimineatza la 07.00, dupa masa de pranz, cand se trezeste pe la 17.00 si seara inainte de culcare. sa sti ca Mariuca nu prea a mancat noaptea cam de la 1 luna si jumatate.... pana acum o saptamana cand m-am prins eu si i-am dat cereale seara. daca i le dau mai fluide se mai trezeste o data pe la 03.00 papa si face nani apoi, daca i le dau mai cremoase, mai satzioase putzin , se mai trezeste dimineatza la 06.30 sa pape.

Am inteles, deci sa retin ca trb sa i fac cerealee mai consistente ca sa ii tina de foame...
Acum s-a trezit si Irisuca dupa 3 ore de somn, nu-mi vine sa cred biggrin.gif
maria26
georgiana, eu am avut iarna asta sotul de doua ori cu viroza, Andy de doua ori si Albert de doua ori.. eu nu am avut absolut nimik.. si stau nas in nas cu toti trei smile.gif
eu sunt calita de cand l-am dat pe Andy la cresa.. el lua de acolo si facea forme usoare, iar eu luam de la el si zaceam.. cateva luni cred ca am luat tot ce se putea lua....dar mi-a prins bine ..

Albert nu a mai facut temperatura de la ora 10 .. doamne ajuta!.. chiar vorbisem cu sotul sa s invoiasca sa mergem la dr cu el, dar nu a mai fost cazul...si sper sa nici nu mai fie..
adina0885
QUOTE(maria26 @ Feb 16 2012, 12:58 PM) *
georgiana, eu am avut iarna asta sotul de doua ori cu viroza, Andy de doua ori si Albert de doua ori.. eu nu am avut absolut nimik.. si stau nas in nas cu toti trei smile.gif
eu sunt calita de cand l-am dat pe Andy la cresa.. el lua de acolo si facea forme usoare, iar eu luam de la el si zaceam.. cateva luni cred ca am luat tot ce se putea lua....dar mi-a prins bine ..

Albert nu a mai facut temperatura de la ora 10 .. doamne ajuta!.. chiar vorbisem cu sotul sa s invoiasca sa mergem la dr cu el, dar nu a mai fost cazul...si sper sa nici nu mai fie..

Ma bucur pt voi! Era si timpul sa isi revina mititelul oFloare1.gif
georgiana79
Maria, ma bucur ca Albert e mai bine. tinem pumnii in continuare.
georgiana79
QUOTE(adina0885 @ Feb 16 2012, 06:52 PM) *
Am inteles, deci sa retin ca trb sa i fac cerealee mai consistente ca sa ii tina de foame...
Acum s-a trezit si Irisuca dupa 3 ore de somn, nu-mi vine sa cred biggrin.gif

asa doarme si Mariuca mea la pranz 3 ore
da, am observat ca daca ii fac cerealele mai consistente, ii tin mai mult de foame...
georgiana79
QUOTE(adina0885 @ Feb 16 2012, 06:14 PM) *
Dragele mele floare2.gif
va las un link unde puteti sa participati la un concurs pentru bebei. Puneti-va minunile pe site ca sa vada toata lumea ce frumuseti avem!!!
9704.gif
http://www.---/b/index.php?op=galerie_staruri

nu pot sa intru. imi da o eroare. de ce oare?
adina0885
QUOTE(georgiana79 @ Feb 16 2012, 02:02 PM) *
nu pot sa intru. imi da o eroare. de ce oare?

acolo unde apar liniutele scrie babyexpo...
iti mai las o data poate reusesti http://www.---/b/index.php?op=galerie_staruri
georgiana79
offff, dragi mamici sunt ffff suparata... Mariuca nu a facut kk azi si era fff agitata. i-am bagat term in fund si... fetelor se simtea in term de parca ziceai ca dau cu el de asfalt, de ciment.... pana la urma a facut saraca de ea dar a iesit ca dopul de la sampanie asa s-a auzit si.... a iesit si putzin sange, foarte, foarte putzin... nu stiu ce sa-i mai fac. la 18.00 a baut cam 50 ml de suc de portocala care ar fi trebuit sa o ajute... acum i-am facut un ceai si i-am pus si o floare de musetel in el. plus tei, anason ,chimen,fenicul,lemndulce,
Alondra
Maria, ma bucur ca e mai bine Albert, Dne ajuta!
Georgiana...eu sper ca mesele de fructe sa o ajute totusi pe Mariuca, da-i timp..saraca probabil se fortase sa faca prea tare de-asta a iesit cu sange...offf..Maya mea n-a facut azi ...nici urma de kk..wacko.gif macar tu stii ca nu face ca e tare..trebuie sa gasesti ce e laxativ pt ea...poate para sau portocala...greu tare..

Noi am fost la pediatra azi ...mandra mea are 7900 kg cu pampersul si 71 de cm ...cica 71, ca si luna trecuta ...eu nu stiu ori e idioata asistenta aia, ori nu vede bine, ori...ma gandesc ca n-are cum sa fie la fel ..cu cantarul sunt lamurita ca e electronic dar cu masuratul nu, mi se pare ca se si grabeste cand o intinde acolo ..habar n-am dar ori data trecuta nu a masurat bine, ori de data asta..nu stiu ca mi-a mai facut asa si la luna a 3 doh.gif ..in fine..Maya mea e bine, in general....are cica putin rosu in gat, i-am zis ca a fost/e racita dar ca am tratat-o eu cu Panadol biggrin.gif ..mi-a dat Oscilo sa vad de maine cum i-l dau ca e problema cu granulele astea, nu stiu, cica sa nu pui mana pe ele ..unsure.gif trebuie sa mai citesc biggrin.gif

In rest, cu mancarea e mai prost la noi ca nu voi putea sa-i dau branza, banana, chestii de-astea care constipa...si i-am zis ca nu vrea supa si a zis sa-i pun 1 cupa lapte praf si sa fac puree din legume...dar nu inteleg, pun pur si simplu laptele praf, sau il pregatesc in prealabil ca pt biberon, cu apa, etc..wacko.gif am uitat sa-ntreb..doh.gif ..

Eu trebuie sa mai lucrez la partea de program de mese...rolleyes.gif dimineata si noi pe la 7-8 putzin san..dupa care eu deja la 9 incep sa-i fac fructele pure...pana la 10 reusim si noi sa mancam doh.gif dupa care vreo jum de ora mai stam si apoi vrem iar tzitzi doh.gif ca sa facem nani...apoi nu mai zic ca dupa nani, pe la 12 iar san, plus completare LP daca e nevoie , apoi normal pe la 1 sa pregatesc supa sau piureul..si pana in 14 sa mancam..doh.gif dupa care iar putzin san, iar completare daca e nevoie...doh.gif dezastru deci...apoi doar san si completare iar la 2h jumate cam asa..ar trebui aici sa-i dau ceva suc , fructe iar?!Apoi pe la 7 cerealele cu lingurita, dar numai din vreo 30 de ml LP, ca i-am facut din 60 si nu a mancat tot..dupa care sa facem baia si pe urma san iar si biberonul de seara..offf, complicat tare...pt ca ea deja la 8 e obosita...si atunci facem baia si pana la 21 ea deja doarme...nu stiu cum sa fac sa-i mut ora de baie sa fie 21! Ca sa doarma si noaptea mai mult..dar aici cred ca e problema cu somnul, daca se scoala la 8 , pe la 11 doarme, pe la 14:30 pe la 17 ..orele se mai decaleaza cam cu jum de ora..si uite asa la 20 ii e somn..
Off, m-am intins cam mult, scuze..dar zau ca nici eu nu stiu cum sa mai fac, mi se pare complicat cu mesele astea si mie, vorba Adinei...anima1.gif
adina0885
QUOTE(georgiana79 @ Feb 16 2012, 03:11 PM) *
offff, dragi mamici sunt ffff suparata... Mariuca nu a facut kk azi si era fff agitata. i-am bagat term in fund si... fetelor se simtea in term de parca ziceai ca dau cu el de asfalt, de ciment.... pana la urma a facut saraca de ea dar a iesit ca dopul de la sampanie asa s-a auzit si.... a iesit si putzin sange, foarte, foarte putzin... nu stiu ce sa-i mai fac. la 18.00 a baut cam 50 ml de suc de portocala care ar fi trebuit sa o ajute... acum i-am facut un ceai si i-am pus si o floare de musetel in el. plus tei, anason ,chimen,fenicul,lemndulce,

Of, imi are rau sa aud asta, saracuta de ea. sa teuiti bine daca a facut kk cu sange sau e de la eritem daca are...eu am patit o intr ozi, am zis ca e de la fier kk mai rosiatic cand colo ea avea eritem atunci ( tot de la fier) si era atat de rau ca ii curge de acolo...am vazut pe servetel cand am sters o si nu mi venea sa cred....sad.gif
App voi cu ce creme ii dati la funduletz??Iris face bubite cadn ii dau calciu si fier, dar la fier am renuntat!
O seara placuta sa aveti! :*
adina0885
QUOTE(Alondra @ Feb 16 2012, 04:18 PM) *
Maria, ma bucur ca e mai bine Albert, Dne ajuta!
Georgiana...eu sper ca mesele de fructe sa o ajute totusi pe Mariuca, da-i timp..saraca probabil se fortase sa faca prea tare de-asta a iesit cu sange...offf..Maya mea n-a facut azi ...nici urma de kk..wacko.gif macar tu stii ca nu face ca e tare..trebuie sa gasesti ce e laxativ pt ea...poate para sau portocala...greu tare..

Noi am fost la pediatra azi ...mandra mea are 7900 kg cu pampersul si 71 de cm ...cica 71, ca si luna trecuta ...eu nu stiu ori e idioata asistenta aia, ori nu vede bine, ori...ma gandesc ca n-are cum sa fie la fel ..cu cantarul sunt lamurita ca e electronic dar cu masuratul nu, mi se pare ca se si grabeste cand o intinde acolo ..habar n-am dar ori data trecuta nu a masurat bine, ori de data asta..nu stiu ca mi-a mai facut asa si la luna a 3 doh.gif ..in fine..Maya mea e bine, in general....are cica putin rosu in gat, i-am zis ca a fost/e racita dar ca am tratat-o eu cu Panadol biggrin.gif ..mi-a dat Oscilo sa vad de maine cum i-l dau ca e problema cu granulele astea, nu stiu, cica sa nu pui mana pe ele ..unsure.gif trebuie sa mai citesc biggrin.gif

In rest, cu mancarea e mai prost la noi ca nu voi putea sa-i dau branza, banana, chestii de-astea care constipa...si i-am zis ca nu vrea supa si a zis sa-i pun 1 cupa lapte praf si sa fac puree din legume...dar nu inteleg, pun pur si simplu laptele praf, sau il pregatesc in prealabil ca pt biberon, cu apa, etc..wacko.gif am uitat sa-ntreb..doh.gif ..

Eu trebuie sa mai lucrez la partea de program de mese...rolleyes.gif dimineata si noi pe la 7-8 putzin san..dupa care eu deja la 9 incep sa-i fac fructele pure...pana la 10 reusim si noi sa mancam doh.gif dupa care vreo jum de ora mai stam si apoi vrem iar tzitzi doh.gif ca sa facem nani...apoi nu mai zic ca dupa nani, pe la 12 iar san, plus completare LP daca e nevoie , apoi normal pe la 1 sa pregatesc supa sau piureul..si pana in 14 sa mancam..doh.gif dupa care iar putzin san, iar completare daca e nevoie...doh.gif dezastru deci...apoi doar san si completare iar la 2h jumate cam asa..ar trebui aici sa-i dau ceva suc , fructe iar?!Apoi pe la 7 cerealele cu lingurita, dar numai din vreo 30 de ml LP, ca i-am facut din 60 si nu a mancat tot..dupa care sa facem baia si pe urma san iar si biberonul de seara..offf, complicat tare...pt ca ea deja la 8 e obosita...si atunci facem baia si pana la 21 ea deja doarme...nu stiu cum sa fac sa-i mut ora de baie sa fie 21! Ca sa doarma si noaptea mai mult..dar aici cred ca e problema cu somnul, daca se scoala la 8 , pe la 11 doarme, pe la 14:30 pe la 17 ..orele se mai decaleaza cam cu jum de ora..si uite asa la 20 ii e somn..
Off, m-am intins cam mult, scuze..dar zau ca nici eu nu stiu cum sa mai fac, mi se pare complicat cu mesele astea si mie, vorba Adinei...anima1.gif

Alondra, oscilo il dizolvi in 50ml aapa calduta eu asa i l am dat...scz dar nu pot sa sctriu mai mult sunt cu fata in brae :*
Alondra
QUOTE(adina0885 @ Feb 16 2012, 09:26 PM) *
Alondra, oscilo il dizolvi in 50ml aapa calduta eu asa i l am dat...scz dar nu pot sa sctriu mai mult sunt cu fata in brae :*

Da, asa mi-a explicat si farmacista si sa folosesc capac de plastic sau ceva sa nu pun cu mana..Mersi! tzuc.gif
Ce face Irisuca, nu vrea sa faca nani?
adina0885
QUOTE(Alondra @ Feb 16 2012, 04:29 PM) *
Da, asa mi-a explicat si farmacista si sa folosesc capac de plastic sau ceva sa nu pun cu mana..Mersi! tzuc.gif
Ce face Irisuca, nu vrea sa faca nani?

suge tolanita in pat si eu tst peste ea:)))cum sa folosesti capac??il desfaci si pui in biberon si dupa torni apa calduta si agiti bine....hai ca suge pe langa:)))
cu masuratul stai lin, mie mi-a zis la un control 65, altadata 63, altadata 62...exact in ordinea asta asa ca sunt tute rau si mai bine o masori tu;)
Alondra
QUOTE(adina0885 @ Feb 16 2012, 09:32 PM) *
suge tolanita in pat si eu tst peste ea:)))cum sa folosesti capac??il desfaci si pui in biberon si dupa torni apa calduta si agiti bine....hai ca suge pe langa:)))
cu masuratul stai lin, mie mi-a zis la un control 65, altadata 63, altadata 62...exact in ordinea asta asa ca sunt tute rau si mai bine o masori tu;)

ohmy.gif Serioooos??Doamne!!! doh.gif Pai si cum ,asa ti-a scris si in carnetul de sanatate al copilului, se presupune ca e un act mai ...oficial! doh.gif Ele nu gandesc frate ca n-are cum sa fie regres, sau sa stagneze ! doh.gif
adina0885
QUOTE(Alondra @ Feb 16 2012, 04:39 PM) *
ohmy.gif Serioooos??Doamne!!! doh.gif Pai si cum ,asa ti-a scris si in carnetul de sanatate al copilului, se presupune ca e un act mai ...oficial! doh.gif Ele nu gandesc frate ca n-are cum sa fie regres, sau sa stagneze ! doh.gif

dar nu mi scrie in carnet decat vaccinul....tie iti trec si cm??? in fisa dr scrie toate detaliile astea...
Alondra
QUOTE(adina0885 @ Feb 16 2012, 09:40 PM) *
dar nu mi scrie in carnet decat vaccinul....tie iti trec si cm??? in fisa dr scrie toate detaliile astea...

Ala mic e carnetul de vaccinuri...dar am si unul mai marisor pe care scrie Carnet de sanatate...acolo scrie si sfaturi cu privire la diversificare..ce trebuie sa faca un bebe pe luni, cum ar fi la o luna-2 incepa sa gangureasca,sa zambeasca , etc.. chestii de genul asta..si acolo scrie si controalele periodice preventive, astea din fiecare luna, cm, kg, cm la cap ..
Eu il am din maternitate carnetul..
elenaalex
alondra cupa de lapte praf o pui direct in supa, acolo se va dizolva ea
elenaalex
mai citeste odata reteta de supa pe care am postat-o, poate te ajuta.
mai ce de asistente, una mai ca alta!!!!

la mine controlul se plateste, asa ca n-are cum sa dea gres. e mai complicat.

maria ma bucura faptul ca albert este bine, multa santate si hai pe forum, imi e dor de tine!!!!
elenaalex
noapte buna, pe maine dimineata la o cafea cana, acum sa aveti o noapte pufoasa si copii linistiti!
sunt moarta" de somn. va pupik
Alondra
Buna dimineata mamici!

QUOTE(elenaalex @ Feb 16 2012, 11:12 PM) *
alondra cupa de lapte praf o pui direct in supa, acolo se va dizolva ea

Am inteles, multumesc de raspuns Elena!O sa incerc sa fac si dupa reteta ta, sa vedem..

QUOTE(elenaalex @ Feb 16 2012, 11:15 PM) *
mai citeste odata reteta de supa pe care am postat-o, poate te ajuta.
mai ce de asistente, una mai ca alta!!!!

la mine controlul se plateste, asa ca n-are cum sa dea gres. e mai complicat.

maria ma bucura faptul ca albert este bine, multa santate si hai pe forum, imi e dor de tine!!!!

Da, e teroare, pe banda si la ele acolo bolnavii...ca numai dupa masa ajung la ea..
Ce sa zic, a mea a avut tupeul la prima vizita sa ceara bani...fraieri am fost ca i-am dat, ca deh, i-am facut vaccinul la 2 luni atunci ...sincer nu stiam nici noi mersul...si uite asa am lasat 25 de RON, sotul a intrebat daca ne costa ceva si ea zicce : consultatiile sunt gratuite, dar daca doriti dvs sa lasati ceva.. ...ohmy.gif mda...cam asa..ne-a fost noua rusine de rusinea ei! No comment .,.Ieri nu i-am mai lasat nimic si era tot un zambet la plecare, credea ca lasam bani...ranjita ...ajhh ce nervi am pe ea...

La multe lunite pentru Albert, Maria, sa creasca mare sanatos! occasion.gif
elenaalex
la multe lunitze Albert! Multa sanatate si las-o si pe mami sa se odihneasca alaturi de noi!!! smile.gif


Buna dimineata Alondra!
cum a fost noaptea? eu am reusit sa fug din patul conjugal, ca deh m-a chemat baiatul....sa ne alintam cateva minute si am adormit vreo 2 ore pe canapea.

dr mea are 2 cabinete, unul de stat si unul particular. fiecare vaccin l-am facut la particular, asta e o regula la ea. consultatia costa 80 ron, la cab particular. am fost si la circa de cateva ori, dar acolo astepti mai mult, intra pilele, multi oamnei bolnavi, multe cabinte si uite as preferi la particular....si am dat la bani lunile astea....in fine noi sa fim sanatosi.
am o durere in gat, teo vad ca stranuta, Cosmin azi noapte a facut temperatura, sper sa nu ne imbolnavim, acum ca a trecut frigul.

ma duc sa pap si eu ceva si sa beau o binecuvantata cafea. va invit si pe voi.
elenaalex
am uitat sa va spun, sucul de fructe de la ora 10 in timp va fi inlocuit de masa de fructe, care se face cu brabza de vaci si mere, in general fructe fierte sau coapte. eu folosesc steamerul pentru a fierbe fructele. ies excelente. masa de fructe va fi introdusa dupa ce se va introduce branza de vaci in supa.
asta e meniul de la dr mea, ca deh doar de aceea o platesc!
Alondra
QUOTE(elenaalex @ Feb 17 2012, 09:26 AM) *
la multe lunitze Albert! Multa sanatate si las-o si pe mami sa se odihneasca alaturi de noi!!! smile.gif


Buna dimineata Alondra!
cum a fost noaptea? eu am reusit sa fug din patul conjugal, ca deh m-a chemat baiatul....sa ne alintam cateva minute si am adormit vreo 2 ore pe canapea.

dr mea are 2 cabinete, unul de stat si unul particular. fiecare vaccin l-am facut la particular, asta e o regula la ea. consultatia costa 80 ron, la cab particular. am fost si la circa de cateva ori, dar acolo astepti mai mult, intra pilele, multi oamnei bolnavi, multe cabinte si uite as preferi la particular....si am dat la bani lunile astea....in fine noi sa fim sanatosi.
am o durere in gat, teo vad ca stranuta, Cosmin azi noapte a facut temperatura, sper sa nu ne imbolnavim, acum ca a trecut frigul.

ma duc sa pap si eu ceva si sa beau o binecuvantata cafea. va invit si pe voi.

Vai Elena, si voi ? Sper sa scapati ieftin sa nu va ia raceala ..
Vad ca si Maya a inceput sa stranute iar..azi ii dau oscilo ala ce mi l-a dat dr....
Azi noapte mi-a dormit mai prost bb...dupa 1 treziri din 2 in doua ore..
QUOTE(elenaalex @ Feb 17 2012, 10:25 AM) *
am uitat sa va spun, sucul de fructe de la ora 10 in timp va fi inlocuit de masa de fructe, care se face cu brabza de vaci si mere, in general fructe fierte sau coapte. eu folosesc steamerul pentru a fierbe fructele. ies excelente. masa de fructe va fi introdusa dupa ce se va introduce branza de vaci in supa.
asta e meniul de la dr mea, ca deh doar de aceea o platesc!

Da?Chiar vroiam sa va intreb cand inlocuim masa de dimi a lui bebe..azi de ex nu a vrut decat de la un san lapte dupa para de dimineata...la jumatate de ora distanta..
Si branza de vaci de cand?Mie mi-a zis ca pot sa-i dau deja dar cu precautie, ea fiind cu constipatia doh.gif
O sa faci din calciu lactic?
Si inca o intrebare biggrin.gif ...cum faci la steamer fructele?SI pe mine ma intereseaza , pe ce functie dai , cate min fierbe si pui doar un mar de ex intr-unul din vase si atat? unsure.gif
elenaalex
eu bibele le sterilizez la steamer,
marul cu sau fara coaja cca 10 min, ai sa obs ca se inmoaie daca-l lasi prea mult, depinde si de mar. daca intra aburul prea tare il ies pasyta de acolo.
al meu nu are functii, are doar timer. deci cca 10minute.eu mi-am luat unul mic dupa ce mi s-a stricat celalalt.
eu branza i-o voi introduce la cca 2 saptamani dupa ce am inceput cu supa, adik ieri a fostr prima zi de supa, conf retetei de la dr, la 1 martie va avea masa de fructe fierte plus branzica pe care i-a voi face din lapte fiert plus 1-pana la 4 linguri de lamaie stoarsa pana se separa fazele, apoi strecor, asa am constatat ca e mult mai usor si rapid. la mine cu iaurt n=a mers. teo e la mine in brate si se foieste, nu prea pot sa scriu. are energie, tocmai ce a baut cu lingurita suc de mere si morcov, cca 25 lingurite, aprox 40ml zic eu

mi-am baut cafeaua uitandu-ma la eurosport, schi alpin love1.gif

sper sa te fi lamurit.
elenaalex
ma gandeam sa ies la plimbare, voi ce parere aveti? cum e vremea la voi? mai ninge?

sa va spun ce am patit de cand a inceput frigul: alergie la frig, am mainile si fata extrem de iritate, rosii si mancarime de nu mai pot, asta s-a declansat acum, ca eu n-am avut asa ceva, never, am pus pe seama det de vase, dar aseara citind pe net e alergie declansata in urma nasterii. si ma mananca mainile, de am ajuns sa0mi dau sangele. singura crema care ma calmeaza e cea de galbenele, pe care am terminat-o. mi-am mai luat nidoflor si locoid, dar nimik, aseara am luat aerius, nimik....am ajuns sa spal vase cu manusi, tare naspa, eram sa la scap din mana. desi afara cand ies am manusi in maini, dar e taare naspa
elenaalex
ma duc in plimbare pana la mama. vb deseara! o zi linistita!
Alondra
QUOTE(elenaalex @ Feb 17 2012, 11:22 AM) *
eu bibele le sterilizez la steamer,
marul cu sau fara coaja cca 10 min, ai sa obs ca se inmoaie daca-l lasi prea mult, depinde si de mar. daca intra aburul prea tare il ies pasyta de acolo.
al meu nu are functii, are doar timer. deci cca 10minute.eu mi-am luat unul mic dupa ce mi s-a stricat celalalt.
eu branza i-o voi introduce la cca 2 saptamani dupa ce am inceput cu supa, adik ieri a fostr prima zi de supa, conf retetei de la dr, la 1 martie va avea masa de fructe fierte plus branzica pe care i-a voi face din lapte fiert plus 1-pana la 4 linguri de lamaie stoarsa pana se separa fazele, apoi strecor, asa am constatat ca e mult mai usor si rapid. la mine cu iaurt n=a mers. teo e la mine in brate si se foieste, nu prea pot sa scriu. are energie, tocmai ce a baut cu lingurita suc de mere si morcov, cca 25 lingurite, aprox 40ml zic eu

mi-am baut cafeaua uitandu-ma la eurosport, schi alpin love1.gif

sper sa te fi lamurit.


Da, multumesc biggrin.gif
Ma gandeam ca branza o faci din Ca lactic, ca vad ca asa fac mamicile in prima faza la bebei...acum sa vedem, uite stau si ma gandesc dobitoaca de mine nici asta n-am intrebat pe dr doh.gif O sa incerc si eu mar la steamer sa vad cum iese si daca ii place biggrin.gif
Ma gandeam ca branza se da mai tarziu pe la 7 luni totusi, dar vad ca si tu incepi devreme...nu te temi ca se constipa mai rau, si asa parca si voi aveti ceva pb cu scaunul..
QUOTE(elenaalex @ Feb 17 2012, 11:28 AM) *
ma gandeam sa ies la plimbare, voi ce parere aveti? cum e vremea la voi? mai ninge?

sa va spun ce am patit de cand a inceput frigul: alergie la frig, am mainile si fata extrem de iritate, rosii si mancarime de nu mai pot, asta s-a declansat acum, ca eu n-am avut asa ceva, never, am pus pe seama det de vase, dar aseara citind pe net e alergie declansata in urma nasterii. si ma mananca mainile, de am ajuns sa0mi dau sangele. singura crema care ma calmeaza e cea de galbenele, pe care am terminat-o. mi-am mai luat nidoflor si locoid, dar nimik, aseara am luat aerius, nimik....am ajuns sa spal vase cu manusi, tare naspa, eram sa la scap din mana. desi afara cand ies am manusi in maini, dar e taare naspa

Off, nasol, si eu am mainile crapate si muuult mai aspre...mai dau cu crema..
Eu sincer nu prea am iesit, am dus gunoiul acum si e un friiiig, ma gandesc ca oricat as imbraca-o in carucior i iingheata fatza doh.gif desi afara e soare si nu mai ninge..
Si eu tot vreau sa ies vrea sa merg pe la magazine, pe la una alta sa mai platesc cate ceva dar asa nu pot, sa vedem sapt viit cum va fi daca nu rog pe cineva sa mearga..rolleyes.gif
cris_cristi29
Ziua buna mamici !! Iaca , am aparut si noi .Am tras chiulul rau de tot in ultima vreme ...nu m9-a mers nenorocirea asta de net .. nervi.gif am tot spus ca renunt la vodafone dar uite ca nu am timp .... scuzati offtopic.gif

Incerc sa recuperez cat mai mult sa vad ce subiecte ati mai dezbatut si revin ...dar asa .. mai pe seara , ca acum iesim la o bulgareala . bouncy.gif
adina0885
Buna ziua mamici,
Am luat indmenizatiaaaaaaaa!!! super.gif bananab.gif Deci pt. mamicilie din Bucuresti, cred ca pe 15 au intrat banutzii, desi azi e 17 cand i-am ridicat eu. Si ce de bani am luattttt 2318 lei biggrin.gif Deci dupa-amiaza shoppinguim!!!
Fetelor iesiti afara ca e f frumos, desi sunt -8 grade eu am zis ca sunt +2,3grade,
Ce sa va mai povestesc, azi noapte nu am dormit iar....a avut tranci si se foia dintr-o parte in alta....se uita cand la mine cand la tati...eu zic ca e obisnuita sa doarma doar cu mine si cand vine tati in pat cu noi facem noapte alba!!! Va pup si sa aveti o zi frumoasa!
Simonik84
Salutare mamici!

Adina, enjoy ! SA ii cheltui cu folos si sa iei ceva frumos pentru bebelina! Tu pe ce data ai depus dosarul? sa fac si eu un calcul cand ies la shopping.

Maria, sa iti traiasca puiul si la cat mai multe lunite occasion.gif

Alondra, eu am introdus branzica calcica, ieri i-am dat f putin in para, nici nu se simtea gustul, azi ii pun in legume, ceva mi mult...

Am iesit si noi 15 minute afara, bate vantul si de aceea nu am mai stat, dar a adormit instant, si acum doarme,astept sa se trezeasca sa pape!

Elena, pirul de fructe de ce trebuie sa fie din fructe fierte? Crude nu e ok? caci eu asa fac..le pun la blender, mar, para, etc..
adina0885
QUOTE(Simonik84 @ Feb 17 2012, 09:06 AM) *
Salutare mamici!

Adina, enjoy ! SA ii cheltui cu folos si sa iei ceva frumos pentru bebelina! Tu pe ce data ai depus dosarul? sa fac si eu un calcul cand ies la shopping.

Maria, sa iti traiasca puiul si la cat mai multe lunite occasion.gif

Alondra, eu am introdus branzica calcica, ieri i-am dat f putin in para, nici nu se simtea gustul, azi ii pun in legume, ceva mi mult...

Am iesit si noi 15 minute afara, bate vantul si de aceea nu am mai stat, dar a adormit instant, si acum doarme,astept sa se trezeasca sa pape!

Elena, pirul de fructe de ce trebuie sa fie din fructe fierte? Crude nu e ok? caci eu asa fac..le pun la blender, mar, para, etc..

Pe 19 noiembrie daca imi amintesc bine...dar mi-a zis dna de acolo ca in februarie o sa iau banii biggrin.gif Dar nu stiu daca astia sunt banii pe (pe 15 sept am nascut), jumate din septembrie, octombrie, noiembrie, decembrie, ianuarie si februarie ca mi se par totusi puttin pt 5 luni jumate...stiam ca o sa am indemnizatia 75% din venit....o sa cer data viitoare la banca un extras ca sa ma lamuresc.

ALBERT, occasion.gif sa fii sanatos si sa o asculti pe mami cand o sa te faci mare!!
adina0885
QUOTE(adina0885 @ Feb 17 2012, 09:10 AM) *
Pe 19 noiembrie daca imi amintesc bine...dar mi-a zis dna de acolo ca in februarie o sa iau banii biggrin.gif Dar nu stiu daca astia sunt banii pe (pe 15 sept am nascut), jumate din septembrie, octombrie, noiembrie, decembrie, ianuarie si februarie ca mi se par totusi puttin pt 5 luni jumate...stiam ca o sa am indemnizatia 75% din venit....o sa cer data viitoare la banca un extras ca sa ma lamuresc.

ALBERT, occasion.gif sa fii sanatos si sa o asculti pe mami cand o sa te faci mare!!

aaa, + alocatia care este tot in banii astia...am uitat de ea
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.