Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi De Iunie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti vara
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120
ari05
QUOTE(maria26 @ Jan 22 2009, 06:24 PM) *
Am fost la dr astazi si ne-a zis sa luam Debridad si Sab simplex. Incepem sa ne revenim, am si papat un pic. Cred ca a avut stomacelul prea incarcat si s-a constipat. Daca e lacom.... Asta e! Tot raul spre bine smile.gif

ma bucur ca sunteti bine tzuc.gif
gabrielle2003
BUNA ARI trandafir.gif
ce mai faci?
darius cum este? tzuc.gif
ari05
QUOTE(gabrielle2003 @ Jan 22 2009, 07:18 PM) *
BUNA ARI trandafir.gif
ce mai faci?
darius cum este? tzuc.gif

tzuc.gif ceau Gabi !!! noi suntem bine, multumesc de intrebare... azi ne-a iesit in sfarsit al doilea dintisor, cu care ne chinuim de o luna, asa ca de azi am copil cuminte (pana acum a fost cam rautz, imi tot plangea noaptea, ziua tot marait...) notworthy.gif
voi cum sunteti ? ... ce a crescut Casian ... pfuuu ... ce dulce e ... tzuc.gif
ari05
QUOTE(gabrielle2003 @ Jan 22 2009, 07:18 PM) *
BUNA ARI trandafir.gif
ce mai faci?
darius cum este? tzuc.gif

aveti si un vot de la noi tzuc.gif
jus_ro
QUOTE(terbancea @ Jan 22 2009, 04:50 PM) *
..........al meu ii face si figura cu apa , rastoarna apa dintr-un pahar in altul incet. liwlol.gif Eu sunt pe jos de ras liwlol.gif

liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif

QUOTE(mihaela1985 @ Jan 22 2009, 04:58 PM) *
Ne rasfatam de dimineata...



In sfarsit stam in picioruse... Ce bine e...


tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif ce ochii frumosi are!!!!!!!

QUOTE(maria26 @ Jan 22 2009, 06:24 PM) *
Am fost la dr astazi si ne-a zis sa luam Debridad si Sab simplex. Incepem sa ne revenim, am si papat un pic. Cred ca a avut stomacelul prea incarcat si s-a constipat. Daca e lacom.... Asta e! Tot raul spre bine smile.gif

sa va faceti bine repede tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
johnnymada
mara a racit, e fornaita si de la secretiile din nasuc mai si tuseste, ne ducem la dr la ora 5,offfffffffffffff, i-am dat nurofen si mai am o problema-stau foarte prost cu laptele, nu stiu ce-o sa ma fac ca mara nu bea din biberon.copilul asta e nesteptat de cuminte,daca nu o controlam eu in gurita nici nu-mi dadeam seama ca are un dinte si acum ii sparge gingia si al doilea.
johnnymada
QUOTE(jus_ro @ Jan 22 2009, 07:49 PM) *
liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif ce ochii frumosi are!!!!!!!
sa va faceti bine repede tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif

ce baiat mare si ce frumos e
bika82
QUOTE(terbancea @ Jan 22 2009, 05:50 PM) *
Si Darius are de ceva timp cate 2-3 scaune pe zi, fata de 1 sau 2(mai rar).........dar nu sunt mai moi, tot asa ca inainte.
Nu stiu ce sa te sfatuiesc, fiecare face cum vrea smile.gif ............ noi l-am pus sa fim siguri ca se obisnuieste, poate mai tarziu nu o sa mai vrea nici el , dar incercam si asa. El sta singur fara sa se rastoarne, dar stau langa el ca mi frica sa il las singur. Cam in 10 min face(il pun imediat ce s-a trezit) ..........al meu ii face si figura cu apa , rastoarna apa dintr-un pahar in altul incet. liwlol.gif Eu sunt pe jos de ras liwlol.gif

Am fost si noi ieri la Dr sa o intreb de Prevenar ( vac. pneumococcic) si era super multumita ca a venit cineva sa il faca ( cred). M-am enervat la culme cand mi-a zis cat costa la ea la cab. 310 lei doza si i-ar face 3 doze la 7,9 si 11 luni. sad.gif
Are cineva idee de pret?
Eu am citit undeva ca ar costa intre 200-290 lei tot indiferent de cate doze face, care trebuie platiti la inceput.+ ca la varsta asta se fac doua doze.


Cred si eu ca era bucuroasa la asa pret mie mi-a zis medicul ca in jur de 250-300 lei costa tot si se gaseste la sensiblu cu reteta de la medic
mnl_mari
QUOTE(maria26 @ Jan 17 2009, 11:52 PM) *
Andy doarme noaptea, se mai trezeste cate o ora si mai urla (cam o data pe luna) cand are ceva, dar cand ii da cate un dintisor ii dau inainte de culcare nurofen ca sa ma asigur ca dorm si eu smile.gif

cat de norocoasa esti!!!mor de ciuda ! crybaby.gif
alex se trezeste cam in fiecare ora, plange putin,mananca putin si apoi adoarme si dupa 40-50 minute o luam de la capat!foarte rar se trezeste la 3 ore!tu cum ai reusit sa-l faci sa doarma atat?
bika82
QUOTE(mihaela1985 @ Jan 22 2009, 05:58 PM) *
Ne rasfatam de dimineata...


Ce scump e sa iti traiasca tzuc.gif

QUOTE(maria26 @ Jan 22 2009, 07:24 PM) *
Am fost la dr astazi si ne-a zis sa luam Debridad si Sab simplex. Incepem sa ne revenim, am si papat un pic. Cred ca a avut stomacelul prea incarcat si s-a constipat. Daca e lacom.... Asta e! Tot raul spre bine smile.gif


Ma bucur ca sunteti mai bine sanatate tzuc.gif

QUOTE(johnnymada @ Jan 23 2009, 10:48 AM) *
mara a racit, e fornaita si de la secretiile din nasuc mai si tuseste, ne ducem la dr la ora 5,offfffffffffffff, i-am dat nurofen si mai am o problema-stau foarte prost cu laptele, nu stiu ce-o sa ma fac ca mara nu bea din biberon.copilul asta e nesteptat de cuminte,daca nu o controlam eu in gurita nici nu-mi dadeam seama ca are un dinte si acum ii sparge gingia si al doilea.


offf cati bebei bolnaviori pe aici in ultimul timp sanatate si asteptam vesti tzuc.gif
mnl_mari
la multi ani !ALEX-DAMIAN!!astazi facem 7 luni!
sa cresti mare si sanatos,te pupa dulce mami si tati! trandafir.gif

mnl_mari
floare2.gif
maria26
La multe lunitze Alexandru Damian!

QUOTE(mnl_mari @ Jan 23 2009, 12:34 PM) *
cat de norocoasa esti!!!mor de ciuda ! crybaby.gif
alex se trezeste cam in fiecare ora, plange putin,mananca putin si apoi adoarme si dupa 40-50 minute o luam de la capat!foarte rar se trezeste la 3 ore!tu cum ai reusit sa-l faci sa doarma atat?


Se trezea si el in prima luna pentru ca ii dadeam san noaptea, dar apoi m-am desteptat si ii dadeam san ziua si lapte praf noaptea ca sa odihnesc si eu si de atunci a inceput sa doarma toata noaptea. Acum e mai nasol, ca daca ne doare burtica, nu mai avem voie cereale si se trezeste si de doua ori pe noapte sad.gif

QUOTE(mnl_mari @ Jan 23 2009, 01:45 PM) *
floare2.gif


un scump!!!
mnl_mari
QUOTE(maria26 @ Jan 23 2009, 02:34 PM) *
La multe lunitze Alexandru Damian!
Se trezea si el in prima luna pentru ca ii dadeam san noaptea, dar apoi m-am desteptat si ii dadeam san ziua si lapte praf noaptea ca sa odihnesc si eu si de atunci a inceput sa doarma toata noaptea. Acum e mai nasol, ca daca ne doare burtica, nu mai avem voie cereale si se trezeste si de doua ori pe noapte sad.gif
un scump!!!

multumim frumos!la fel si voua!
vreau sa mergem la doctor sa vedem ce putem face!o sa va tinem la curent
johnnymada
la multe lunite alex-damian, te pupam hug.gif
ari05
QUOTE(johnnymada @ Jan 23 2009, 09:48 AM) *
mara a racit, e fornaita si de la secretiile din nasuc mai si tuseste, ne ducem la dr la ora 5,offfffffffffffff, i-am dat nurofen si mai am o problema-stau foarte prost cu laptele, nu stiu ce-o sa ma fac ca mara nu bea din biberon.copilul asta e nesteptat de cuminte,daca nu o controlam eu in gurita nici nu-mi dadeam seama ca are un dinte si acum ii sparge gingia si al doilea.


sad.gif multa sanatate Marei ... oFloare1.gif si felicitari pt dintisor laugh.gif
QUOTE(mnl_mari @ Jan 23 2009, 10:41 AM) *
la multi ani !ALEX-DAMIAN!!astazi facem 7 luni!
sa cresti mare si sanatos,te pupa dulce mami si tati! trandafir.gif


la multe lunite Alex Damian !!!!!!!1

moni_lydy


si noi suntem putin cu nasucu infundat..am fost ieri la doctor...nimic grav .. putin tratament
sanatate la toti bebeii!
isterikk
LA MULTE LUNITE ALEX DAMIAN!!!!! floare2.gif
mihaela1985
La multi ani, Alexandru Damian! Sa cresti mare si sanatos si sa le aduci numai bucurii parintilor!

Si Alex al meu se trezea cand era mai mic din 2 in 2 ore noaptea sa manance. Dr m-a sfatuit sa ii dau cate un pic de ceai cand se trezea, ii dadeam si apoi adormea la loc. Acum se trezeste la 4 ore cand mananca. Dar daca se trezeste mai devreme de 4 ore, nu il bag in seama pt k nu plange si doar ii bag suzeta in gura si adoarme inapoi.
Incearca si tu cu suzeta, poate ca nu ii este foame, ci pur si simplu asa si-a facut programul si s-a invatat sa se trezeasca.

mnl_mari
QUOTE(johnnymada @ Jan 23 2009, 02:53 PM) *
la multe lunite alex-damian, te pupam hug.gif

multumim la fel!
mnl_mari
QUOTE(isterikk @ Jan 23 2009, 03:50 PM) *
LA MULTE LUNITE ALEX DAMIAN!!!!! floare2.gif

multumim mult tuturor pt urari si va dorim sa cresteti mari si frumosi toti bebeii!!!!va pupam
mihaela1985


Cand am fost la vaccin, pediatra mi-a recomandat sa ii dau numai 2 biberoane de lapte pe zi si mai multa mancare. .. voi cat lapte ii mai dati sa manance?
jus_ro
QUOTE(mnl_mari @ Jan 23 2009, 02:29 PM) *
multumim mult tuturor pt urari si va dorim sa cresteti mari si frumosi toti bebeii!!!!va pupam


La multe lunite Alexandru-Damian oFloare1.gif
Sanatate Marei oFloare1.gif si felicitari pentru dintisori oFloare1.gif
Sanatate printesei Moni_lydy jucaus.gif
jus_ro
QUOTE(mihaela1985 @ Jan 23 2009, 02:40 PM) *
Cand am fost la vaccin, pediatra mi-a recomandat sa ii dau numai 2 biberoane de lapte pe zi si mai multa mancare. .. voi cat lapte ii mai dati sa manance?

Noua ne-a zis ca intre 6 si 7 luni trebuie 5 mese: I masa lapte, II fructe, III supita plus pireu de legume, IV lapte cu cereale, V lapte, noi mai mancam inca noaptea lapte deci a sasea rolleyes.gif
isterikk
QUOTE(johnnymada @ Jan 23 2009, 10:48 AM) *
mara a racit, e fornaita si de la secretiile din nasuc mai si tuseste, ne ducem la dr la ora 5,offfffffffffffff, i-am dat nurofen si mai am o problema-stau foarte prost cu laptele, nu stiu ce-o sa ma fac ca mara nu bea din biberon.copilul asta e nesteptat de cuminte,daca nu o controlam eu in gurita nici nu-mi dadeam seama ca are un dinte si acum ii sparge gingia si al doilea.

Multa sanatate micutei Mara hug.gif floare2.gif si felicitari pentru dintisori eusa_clap.gif
isterikk
Vreau sa va spun ca nu a avut nici o problema Fabio de la kiwi iar ieri i am pus fi pastai verzi de fasole in piure si i a placut foarte mult rolleyes.gif (Am cumparat 90 de gr si au fost 15 pastai in total liwlol.gif )
bika82
la multe lunite Alexandru-Damian tzuc.gif
maria26
QUOTE(jus_ro @ Jan 23 2009, 05:13 PM) *
Noua ne-a zis ca intre 6 si 7 luni trebuie 5 mese: I masa lapte, II fructe, III supita plus pireu de legume, IV lapte cu cereale, V lapte, noi mai mancam inca noaptea lapte deci a sasea rolleyes.gif


la fel papam si noi, da racum nu avem voie cereale si nu stiu cu ce sa-i inlocuiesc masa respectiva sad.gif.. ii dau iaurt mai mult, dar degeaba.. dati-mi si mie o idee
mnl_mari
spuneti-mi si mie va rog ce le mai dati de mancare bebeilor vostrii?si mai am o dilema..cate mese de lapte si cate de ,,altele,,trebuie sa contina alimentatia unui bebe de 7 luni, am auzit atatea pareri...
de exp:alex mananca la 9 mar (fructe)cu biscuite sau fara,la 12 lapte 150ml;la 15 supa cu carne sau piure etc;la 18 lapte 150ml(am incercat iaurt dar plange de burta)si ultima masa dupa baie 20-21 depinde de cat ne este de somnic!
nu stiu ce sa-i mai dau la ora 17,as vrea sa-i scot laptele! am uitat sa va spun k noaptea mancam lapte...pareri!!astept!!!

maria26
asa dormim noi smile.gif
maria26
QUOTE(mnl_mari @ Jan 23 2009, 06:16 PM) *
spuneti-mi si mie va rog ce le mai dati de mancare bebeilor vostrii?si mai am o dilema..cate mese de lapte si cate de ,,altele,,trebuie sa contina alimentatia unui bebe de 7 luni, am auzit atatea pareri...
de exp:alex mananca la 9 mar (fructe)cu biscuite sau fara,la 12 lapte 150ml;la 15 supa cu carne sau piure etc;la 18 lapte 150ml(am incercat iaurt dar plange de burta)si ultima masa dupa baie 20-21 depinde de cat ne este de somnic!
nu stiu ce sa-i mai dau la ora 17,as vrea sa-i scot laptele! am uitat sa va spun k noaptea mancam lapte...pareri!!astept!!!


ii poti da cereale la ora 18.
mihaela1985
Eu i-am dat seara mar cu branza topita, biscuiti cu portocale, iaurt simplu cu diverse fructe sau lapte de vaca cu taitei/ orez. Ar fi bine daca am scrie in fiecare zi ce papa bebe, poata asa mai ne facem si noi cate o idee despre felui de mancare. De dimineata, am papat iaurt cu mere si la pranz ciorbita de pui. Pofta buna! floare2.gif
mnl_mari
QUOTE(mihaela1985 @ Jan 23 2009, 07:20 PM) *
Eu i-am dat seara mar cu branza topita, biscuiti cu portocale, iaurt simplu cu diverse fructe sau lapte de vaca cu taitei/ orez. Ar fi bine daca am scrie in fiecare zi ce papa bebe, poata asa mai ne facem si noi cate o idee despre felui de mancare. De dimineata, am papat iaurt cu mere si la pranz ciorbita de pui. Pofta buna! floare2.gif

cu iaurtul si frutele nu ati avut probl,dureri de burta?smantana ii dai?
noi am mancat mar de dimineata,ciorba de vacuta cu smantana la pranz
aryana
QUOTE(mnl_mari @ Jan 23 2009, 12:41 PM) *
la multi ani !ALEX-DAMIAN!!astazi facem 7 luni!
sa cresti mare si sanatos,te pupa dulce mami si tati! trandafir.gif



La multi ani alex! Ce pui frumos! floare2.gif
aryana
QUOTE(mnl_mari @ Jan 23 2009, 01:45 PM) *
floare2.gif


grasunelul! floare2.gif
aryana
QUOTE(mihaela1985 @ Jan 22 2009, 06:58 PM) *
Ne rasfatam de dimineata...



ce ochisori frumosi!

QUOTE(maria26 @ Jan 22 2009, 08:24 PM) *
Am fost la dr astazi si ne-a zis sa luam Debridad si Sab simplex. Incepem sa ne revenim, am si papat un pic. Cred ca a avut stomacelul prea incarcat si s-a constipat. Daca e lacom.... Asta e! Tot raul spre bine smile.gif


maria bine ca nu a fost nimic grav. robert se constipa si el de mic si stiu ca il doare burtica cand e constipat.
acum e bine? il mai doare burtica?

QUOTE(johnnymada @ Jan 23 2009, 11:48 AM) *
mara a racit, e fornaita si de la secretiile din nasuc mai si tuseste, ne ducem la dr la ora 5,offfffffffffffff, i-am dat nurofen si mai am o problema-stau foarte prost cu laptele, nu stiu ce-o sa ma fac ca mara nu bea din biberon.copilul asta e nesteptat de cuminte,daca nu o controlam eu in gurita nici nu-mi dadeam seama ca are un dinte si acum ii sparge gingia si al doilea.


Ce fetita cuminte! floare2.gif a suferit in tacere mititica.
ce a zis dr? sanatate!

aryana
QUOTE(mihaela1985 @ Jan 23 2009, 04:40 PM) *
Cand am fost la vaccin, pediatra mi-a recomandat sa ii dau numai 2 biberoane de lapte pe zi si mai multa mancare. .. voi cat lapte ii mai dati sa manance?


la varsta lor trebuie sa pape minim 400ml de lapte pe zi.

QUOTE(maria26 @ Jan 23 2009, 06:15 PM) *
la fel papam si noi, da racum nu avem voie cereale si nu stiu cu ce sa-i inlocuiesc masa respectiva sad.gif.. ii dau iaurt mai mult, dar degeaba.. dati-mi si mie o idee


de ce nu are voie cereale? nici fara orez?
aryana
QUOTE(jus_ro @ Jan 23 2009, 05:13 PM) *
Noua ne-a zis ca intre 6 si 7 luni trebuie 5 mese: I masa lapte, II fructe, III supita plus pireu de legume, IV lapte cu cereale, V lapte, noi mai mancam inca noaptea lapte deci a sasea rolleyes.gif


asa trebuie, asa stiu si eu.

QUOTE(mihaela1985 @ Jan 23 2009, 07:20 PM) *
Eu i-am dat seara mar cu branza topita, biscuiti cu portocale, iaurt simplu cu diverse fructe sau lapte de vaca cu taitei/ orez. Ar fi bine daca am scrie in fiecare zi ce papa bebe, poata asa mai ne facem si noi cate o idee despre felui de mancare. De dimineata, am papat iaurt cu mere si la pranz ciorbita de pui. Pofta buna! floare2.gif


branza topita nu e buna pentru bebei. oFloare.gif
TESYMO
QUOTE(mihaela1985 @ Jan 23 2009, 02:40 PM) *
Cand am fost la vaccin, pediatra mi-a recomandat sa ii dau numai 2 biberoane de lapte pe zi si mai multa mancare. .. voi cat lapte ii mai dati sa manance?
'
Mi-e dr alaltaieri mi-a zis ca ar trebui sa manance min 700 ml lapte pe langa celelalte mese. I-am zis ca nu mananca atat si i-a dat ceva viamine pe care bineinteles ca nu i le dau pt ca mi se pare ok cat mananca pt 24 h , intre 450-600ml. sad.gif


QUOTE(jus_ro @ Jan 23 2009, 03:13 PM) *
Noua ne-a zis ca intre 6 si 7 luni trebuie 5 mese: I masa lapte, II fructe, III supita plus pireu de legume, IV lapte cu cereale, V lapte, noi mai mancam inca noaptea lapte deci a sasea rolleyes.gif

Si noi tot asa mancam 5 mese , dar din cauza ca dimineata mananca lapte nu mai vrea fructe, doar suc de fructe cam 30ml si un iaurt mic. smile.gif


QUOTE(maria26 @ Jan 23 2009, 04:28 PM) *
asa dormim noi smile.gif

liwlol.gif liwlol.gif superba pozitie tzuc.gif


QUOTE(aryana @ Jan 23 2009, 07:37 PM) *
la varsta lor trebuie sa pape minim 400ml de lapte pe zi.
de ce nu are voie cereale? nici fara orez?

Dr .mi- e mi-a zis ca fara 700 ml nu se ingrasa, si totusi asa cum papa s-a ingrasat 350 g. Mi-a zis ca poate nu-i place nan2 si sa incerc sa il combin cu cel gratuit sau sa ii dau numai din ala. am incercat sa il combin si nu mai bea deloc . tongue.gif . Asa ca eu zic ca ii e destul 450-600 ml


QUOTE(aryana @ Jan 23 2009, 07:42 PM) *
asa trebuie, asa stiu si eu.
branza topita nu e buna pentru bebei. oFloare.gif

Si eu stiu ca nu e buna branza topita pana la un an............... nici cremvusti wink.gif

La multe lunite Alex -Damian! floare2.gif E un scump in poze tzuc.gif
ari05
QUOTE(mihaela1985 @ Jan 23 2009, 02:40 PM) *
Cand am fost la vaccin, pediatra mi-a recomandat sa ii dau numai 2 biberoane de lapte pe zi si mai multa mancare. .. voi cat lapte ii mai dati sa manance?

cam asa si noi...
la ora 9 - 200 ml lapte (care de cateva zile e doar 50 ml mad.gif )
la 11 - pireut de fructe cu branzica sau faina de orez (cam 200-250 gr)
la 14.30 - pireut de legume cu carnita sau galbenus , supica cand are chef, si de asemenea cand are chef, un iaurtel (ii dau si eu acum de la Yoplait ca ma enerveaza astea Danonino ca nu prea gasesc de care vreau)
la 18 - cereale MIlupa
la 20 - 240 ml lapte
la 24 - 200 ml lapte (masa asta nu am reusit sa i-o scot inca sad.gif ... )


QUOTE(isterikk @ Jan 23 2009, 03:38 PM) *
Vreau sa va spun ca nu a avut nici o problema Fabio de la kiwi iar ieri i am pus fi pastai verzi de fasole in piure si i a placut foarte mult rolleyes.gif (Am cumparat 90 de gr si au fost 15 pastai in total liwlol.gif )

noua ne-a zis pediatra si am si citit in carticele ca nu e voie kiwi si fasole pana dupa un an
bineinteles ca in fiecare tara sunt alte "reguli" sa le zic asa, dupa care se cresc copii...
dar bine ca nu ti-a facut vreo reactie adversa... si pastaile cum i le-ai dat? ca ziceai de pastai de fasole verde, nu ?
si eu ma gandeam sa ii introduc fasolea verde si mazarea, dar citisem ca nu ar fi voie... si mno... nush ce sa fac....

QUOTE(maria26 @ Jan 23 2009, 04:15 PM) *
la fel papam si noi, da racum nu avem voie cereale si nu stiu cu ce sa-i inlocuiesc masa respectiva sad.gif.. ii dau iaurt mai mult, dar degeaba.. dati-mi si mie o idee

dc nu aveti voie cereale ? rolleyes.gif
iaurtul i-l dai gol? icnearca eventual iaurt cu branzica sau iaurt cu biscuiti...

QUOTE(maria26 @ Jan 23 2009, 04:28 PM) *
asa dormim noi smile.gif

ce tareeeeeee ... hahahaha !!!! liwlol.gif deci nu pot sa cred ce pozitie totala de somn are ... hahaha !!! e un dulce !!! tzuc.gif
ari05
QUOTE(mihaela1985 @ Jan 23 2009, 05:20 PM) *
Eu i-am dat seara mar cu branza topita, biscuiti cu portocale, iaurt simplu cu diverse fructe sau lapte de vaca cu taitei/ orez. Ar fi bine daca am scrie in fiecare zi ce papa bebe, poata asa mai ne facem si noi cate o idee despre felui de mancare. De dimineata, am papat iaurt cu mere si la pranz ciorbita de pui. Pofta buna! floare2.gif

buna idee...
dar azi nu scriu nici un meniu.. pt ca nu am avut mad.gif mad.gif mad.gif azi mi-a refuzat pur si simplu tot ce i-am dat... inclusiv laptele... deci azi m-a scos din sarite rau de tot !!! spada.gif turb cand vad ca nu vrea sa pape !!! mad.gif ok, inteleg ca o masa o sarim... dar si a doua ... si a treia... e prea de tot !!! eu nu il pot intelege pe copilul asta !!! crybaby.gif
ari05
QUOTE(terbancea @ Jan 23 2009, 08:34 PM) *
'
Mi-e dr alaltaieri mi-a zis ca ar trebui sa manance min 700 ml lapte pe langa celelalte mese. I-am zis ca nu mananca atat si i-a dat ceva viamine pe care bineinteles ca nu i le dau pt ca mi se pare ok cat mananca pt 24 h , intre 450-600ml. sad.gif

fara suparare.... dr ala ii prost !!!! sau proasta... ce e ...
deci ! un bebel de varsta alor nostri, care are deja 3 mese solide pe zi si 2 de lapte, trebuie sa bea min 240 ml lapte (deci 120 cu 120) nicidecum 700 !!! ideal ar fi cam 200 -250 ml lapte la o masa... dar daca nu e asa, nu e nici o tragedie... pai sunt bebelasi care deja refuza laptele , si nu vor decat papa, si daca mananca branza , iaurturi, e ok... asta e parerea unui dr pediatru din afara, deci nu din minunata noastra tara... oFloare1.gif
TESYMO
QUOTE(ari05 @ Jan 23 2009, 08:45 PM) *
fara suparare.... dr ala ii prost !!!! sau proasta... ce e ...
deci ! un bebel de varsta alor nostri, care are deja 3 mese solide pe zi si 2 de lapte, trebuie sa bea min 240 ml lapte (deci 120 cu 120) nicidecum 700 !!! ideal ar fi cam 200 -250 ml lapte la o masa... dar daca nu e asa, nu e nici o tragedie... pai sunt bebelasi care deja refuza laptele , si nu vor decat papa, si daca mananca branza , iaurturi, e ok... asta e parerea unui dr pediatru din afara, deci nu din minunata noastra tara... oFloare1.gif

Si eu am niste nervi de 2 zile pe ea................ deabia a deschis gura acnd am intrebat-o ce mai pot sa ii dau sa manance, si la alte intrebari .........si faza cu vaccinul mia- pus capac. oricum o sa il fac dupa un an cand ii trebe 2 doze.........asta daca mai vrea sa il faca ea, daca nu ma duc la altcineva. mad.gif
ari05
QUOTE(terbancea @ Jan 23 2009, 08:50 PM) *
Si eu am niste nervi de 2 zile pe ea................ deabia a deschis gura acnd am intrebat-o ce mai pot sa ii dau sa manance, si la alte intrebari .........si faza cu vaccinul mia- pus capac. oricum o sa il fac dupa un an cand ii trebe 2 doze.........asta daca mai vrea sa il faca ea, daca nu ma duc la altcineva. mad.gif

nah ce sa facem ... astia ni-s doctorii...
eu sunt deocamdata multumita tare de a mea pediatra... speram sa nu imi schimb parerea liwlol.gif
jus_ro
QUOTE(maria26 @ Jan 23 2009, 04:28 PM) *
asa dormim noi smile.gif

super tare!!!!!!!!!!!...cam asa dormim si noi dar nu cu picioarele asa de sus ca eu am pus o paturica si nu are unde sa si le catare liwlol.gif

QUOTE(terbancea @ Jan 23 2009, 08:34 PM) *
Mi-e dr alaltaieri mi-a zis ca ar trebui sa manance min 700 ml lapte pe langa celelalte mese. I-am zis ca nu mananca atat si i-a dat ceva viamine pe care bineinteles ca nu i le dau pt ca mi se pare ok cat mananca pt 24 h , intre 450-600ml. sad.gif
Si noi tot asa mancam 5 mese , dar din cauza ca dimineata mananca lapte nu mai vrea fructe, doar suc de fructe cam 30ml si un iaurt mic. smile.gif
Dr .mi- e mi-a zis ca fara 700 ml nu se ingrasa, si totusi asa cum papa s-a ingrasat 350 g. Mi-a zis ca poate nu-i place nan2 si sa incerc sa il combin cu cel gratuit sau sa ii dau numai din ala. am incercat sa il combin si nu mai bea deloc . tongue.gif . Asa ca eu zic ca ii e destul 450-600 ml
Si eu stiu ca nu e buna branza topita pana la un an............... nici cremvusti wink.gif


pai Daria mea nu a mancat niciodata 700 ml in nici o zi...nici cand avea doar mese de lapte...cred ca cel mai mult a fost 680 ml si ce fericita am fost pentru o zi rolleyes.gif ...si nu ne-a dat nici o vitamina jucaus.gif si noi tot 450-550 ml de lapte pe zi mancam jucaus.gif

dar ce de meniuri vad eu aicea si doar cu maxim o luna sunteti mai mari ca noi innafara de Darius al Laurei....dati si smantana?..sunteti tari mamici rolleyes.gif
isterikk
[quote

noua ne-a zis pediatra si am si citit in carticele ca nu e voie kiwi si fasole pana dupa un an
bineinteles ca in fiecare tara sunt alte "reguli" sa le zic asa, dupa care se cresc copii...
dar bine ca nu ti-a facut vreo reactie adversa... si pastaile cum i le-ai dat? ca ziceai de pastai de fasole verde, nu ?
si eu ma gandeam sa ii introduc fasolea verde si mazarea, dar citisem ca nu ar fi voie... si mno... nush ce sa fac....

[/quote]
Tot asa stiam si eu ca nu e voie dar cand am fost ultima oara la pediatru ne a spus ca da oFloare1.gif .Asa este fiecare tara are alte'' reguli''.Fasolea verde am fiert o si apoi am mixato impreuna cu restul legumelor rolleyes.gif Uite va scriu ce se da aici bebelusilor dupa 6 luni:LEGUME--cartof,cartofi noi,avocado,andive,mazare VERDE,pastarnac,fasole VERDE,vinete,brocoli,dovlecel,dovleac(galben)morcov,salata verde,fenicul,telina,conopida,varza chinezeasca(seamana cu salata verde).spanac VERDE(nu congelat)FRUCTE--caisa,mar,banana,lamaie kiwi,mandarina,mango,pepene galben,nectarina para,piersica,pruna,portocala,lychees,papaya.CARNE--carne de vita,vitel,curcan,cal,vanat(acum nu stiu nici eu exact ce fel de vanat)PESTE--ton,pastrav,cod,somon.galbenus de ou
isterikk
Cu toate ca magazinele sunt pline.......nu se recomanda de nici un fel produsele lactate bebelusului inaintea varstei de 12 luni si asta pentru nu contin vitamina C si sunt pline de proteine.Pana la varsta de un an ii este suficient doar laptele.Rinichii bebelusului vor fii mult mai impovarati daca adaugam produsele lactate.Reteta unui piure ideal ptr bebelus este de 2/3 legume si 1/3cartof sau orez alb. oFloare1.gif
jus_ro
buna dimineata si un week-end minunat oFloare1.gif
diana-andreea
QUOTE(terbancea @ Jan 23 2009, 09:34 PM) *
'
Mi-e dr alaltaieri mi-a zis ca ar trebui sa manance min 700 ml lapte pe langa celelalte mese. I-am zis ca nu mananca atat si i-a dat ceva viamine pe care bineinteles ca nu i le dau pt ca mi se pare ok cat mananca pt 24 h , intre 450-600ml. sad.gif
Si noi tot asa mancam 5 mese , dar din cauza ca dimineata mananca lapte nu mai vrea fructe, doar suc de fructe cam 30ml si un iaurt mic. smile.gif
liwlol.gif liwlol.gif superba pozitie tzuc.gif
Dr .mi- e mi-a zis ca fara 700 ml nu se ingrasa, si totusi asa cum papa s-a ingrasat 350 g. Mi-a zis ca poate nu-i place nan2 si sa incerc sa il combin cu cel gratuit sau sa ii dau numai din ala. am incercat sa il combin si nu mai bea deloc . tongue.gif . Asa ca eu zic ca ii e destul 450-600 ml
Si eu stiu ca nu e buna branza topita pana la un an............... nici cremvusti wink.gif

La multe lunite Alex -Damian! floare2.gif E un scump in poze tzuc.gif

700 ml lapte pe zi????? ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif apoi nu te supara da doctorul ala chiar are cu capul.....apoi eu cum ii dau tzitzica ar trebuie sa fiu mai ceva ca vaca comunala.... tongue.gif tongue.gif tongue.gif
noi papam asa:la o ora,o ora jumate dupa ce ne-am trezit avem cereale cu fructe
la 12 papam mancarica de legume cu carnita
la 3 un omogenizant de fructe
la 6 mancarica de legume cu carnita
si intre mese papa tzitzica la greu.....cam 2-3 min repriza
ia noaptea se trezeste de 3 ori sa pape tzitzca...cam 5 min
aryana
am facut si noi ieri vaccinul de 6 luni. in sfarsit am terminat.
vad ca inca nu a facut febra poate de data asta scapam fara.
s-a uitat dr in gura la el si a zis ca ii mai iese un dinte sus, de asta era asa de morocanos mititelu
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.