Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi De Iunie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti vara
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120
anca M
QUOTE(ari05 @ Oct 12 2008, 10:13 PM) *
da... suntem proaspeti ... in tot biggrin.gif dar incepe sa fie ok si cu Darius... vineri a fost cuminte.... ieri a fost iar un pic rautz... azi iar a fost cuminte... deja incep sa ma controlez si eu, sa nu ma mai enervez asa repede, mai ales cand sunt cu el incerc sa fiu calma... si la al doilea voi sti ce sa facm si mai ales ce sa nu fac... floare2.gif

copilul simte...asa ca vezi ca daca esti sui tu mai calma..va fi si el!!!si cu credinta va fi si mai bine1!!

QUOTE(simira @ Oct 12 2008, 10:55 PM) *
Diana1318 si eu sunt in ceata in legatura cu Mira! mad.gif Mie dr. mi-a dat vigantol pana la un an.Apoi nu i-am mai dat. Acum nu stiu ce sa fac???E slabuta nu mananca s-a inaltat si cu laptele sau lactatele in general nu prea le ia in cantitatea necesara (asta incepand de anul trecut de cand a inceput gradi)! Oare ce sa fac?Sa-i dau iar vigantol si calciu?Med ei de fam e aiurea desi e renumit eu n-am incredere in el. unsure.gif

eu zic sa mai intrebi si alti medici..fetitza nasei mele are 4 ani jum..e f inalta si slabutza..dar din mom ce e sanatoasa...no problem!!!
simira
QUOTE(ari05 @ Oct 12 2008, 08:56 PM) *

Eu cand eram graviduta cu Mira am gasit niste cd-uri cu muzica clasica pt copii pt somn, calmare, joaca si invayare sunt splendide!Le puneam de cand era in burtica.Am nascut si le asculta cu mare placere.Cat am alaptat-o 1 an si 2 luni in fiecare seara la culcare in surdina ascultam melordiile de somn.Super!Cu Soniuca n-am avut timp de muzica la culcare ca eram obosita si adormeam imediat dupa Mira. Interesant ca nici ea nu savureaza (cel putin deocamdata) muzica asta.
Mai sunt si cutiutele muzicale cu cantece de copii f faine.Le am aproape pe toate si mirei ii plac mult.
simira
eu zic sa mai intrebi si alti medici..fetitza nasei mele are 4 ani jum..e f inalta si slabutza..dar din mom ce e sanatoasa...no problem!!!
[/quote]
Asa o sa fac ca deja ma streseaza gandul asta!
Anca cum faci sa raspunzi la mai multe intrebari odata, adica ma intelegi? nu pe rand la fiecare asa ca mine.
ari05
QUOTE(anca M @ Oct 12 2008, 11:08 PM) *
copilul simte...asa ca vezi ca daca esti sui tu mai calma..va fi si el!!!si cu credinta va fi si mai bine1!!
eu zic sa mai intrebi si alti medici..fetitza nasei mele are 4 ani jum..e f inalta si slabutza..dar din mom ce e sanatoasa...no problem!!!

da clar ... am si observat zilele astea... cand am fost mai calma.... biggrin.gif

QUOTE(simira @ Oct 12 2008, 11:11 PM) *
Eu cand eram graviduta cu Mira am gasit niste cd-uri cu muzica clasica pt copii pt somn, calmare, joaca si invayare sunt splendide!Le puneam de cand era in burtica.Am nascut si le asculta cu mare placere.Cat am alaptat-o 1 an si 2 luni in fiecare seara la culcare in surdina ascultam melordiile de somn.Super!Cu Soniuca n-am avut timp de muzica la culcare ca eram obosita si adormeam imediat dupa Mira. Interesant ca nici ea nu savureaza (cel putin deocamdata) muzica asta.
Mai sunt si cutiutele muzicale cu cantece de copii f faine.Le am aproape pe toate si mirei ii plac mult.

si eu trebuie sa imi iau cutiute muzicale ... uite ca si uitasem de ele... si sora mea are...si sunt f faine intr-adevar ...
ari05
QUOTE(simira @ Oct 12 2008, 11:16 PM) *
eu zic sa mai intrebi si alti medici..fetitza nasei mele are 4 ani jum..e f inalta si slabutza..dar din mom ce e sanatoasa...no problem!!!

Asa o sa fac ca deja ma streseaza gandul asta!
Anca cum faci sa raspunzi la mai multe intrebari odata, adica ma intelegi? nu pe rand la fiecare asa ca mine.

liwlol.gif si eu am intrebat-o.... sa ma lumineze... apesi pe +QUOTE la fiecare post la care vrei sa raspunzi apoi mergi in josu paginii si dai RASPUNDE...
simira
QUOTE(ari05 @ Oct 12 2008, 10:18 PM) *
da clar ... am si observat zilele astea... cand am fost mai calma.... biggrin.gif
si eu trebuie sa imi iau cutiute muzicale ... uite ca si uitasem de ele... si sora mea are...si sunt f faine intr-adevar ...



QUOTE(ari05 @ Oct 12 2008, 10:19 PM) *
liwlol.gif si eu am intrebat-o.... sa ma lumineze... apesi pe +QUOTE la fiecare post la care vrei sa raspunzi apoi mergi in josu paginii si dai RASPUNDE...

liwlol.gif notworthy.gif saru-mana!
ari05
QUOTE(simira @ Oct 12 2008, 11:59 PM) *
liwlol.gif notworthy.gif saru-mana!

tzuc.gif floare2.gif

fetelor... bebeii vostri nu dau sa se ridice in fundulet? Darius parca face abdomene mai nou liwlol.gif si vad ca ar vrea sa se ridice, dar nu-l las ca mi-e ca totusi e prea mic... uuff.... copii astia... virgontzi is...
simira


fetelor... bebeii vostri nu dau sa se ridice in fundulet? Darius parca face abdomene mai nou liwlol.gif si vad ca ar vrea sa se ridice, dar nu-l las ca mi-e ca totusi e prea mic... uuff.... copii astia... virgontzi is...
[/quote]
liwlol.gif da da si Sonia!Eu o tin in brate cand stau in sezut si vreau sa se sprijine cu capul pe mine dar ea se face covrig si se tot ridica cu capul ca si cum ar vrea sa se ridice! liwlol.gif
jus_ro
QUOTE(ari05 @ Oct 13 2008, 12:15 AM) *
tzuc.gif floare2.gif

fetelor... bebeii vostri nu dau sa se ridice in fundulet? Darius parca face abdomene mai nou liwlol.gif si vad ca ar vrea sa se ridice, dar nu-l las ca mi-e ca totusi e prea mic... uuff.... copii astia... virgontzi is...


pai voi sunteti cei mai mari de pe aici...cred si eu ca face abdomene liwlol.gif
anca M
QUOTE(ari05 @ Oct 13 2008, 12:15 AM) *
tzuc.gif floare2.gif

fetelor... bebeii vostri nu dau sa se ridice in fundulet? Darius parca face abdomene mai nou liwlol.gif si vad ca ar vrea sa se ridice, dar nu-l las ca mi-e ca totusi e prea mic... uuff.... copii astia... virgontzi is...

oooo.////a mea face demult..de cand o luam demaini si o ridicam in fund...si apoi s-a prins de manevra liwlol.gif
ari05
QUOTE(jus_ro @ Oct 13 2008, 06:36 PM) *
pai voi sunteti cei mai mari de pe aici...cred si eu ca face abdomene liwlol.gif

daaaaaaaaa... liwlol.gif asa figura e....

la multe multe lunitze DARIA !!!! tzuc.gif floare2.gif
cris210580
fetelor zicetimi si mie va rog cand bebelusul e racit trbuie sa faca neaparat temperatura?eu de vreo sapt sunt racita si mie frica tare cu bianca sa nu ia si ea.de vreo 3 zile am observat ca scoate sunete ciudate cand respira,ca un fel de harcait,dar nu tot timpul.pana azi cand o tineam in brate nu simteam ca harcaie din piept dar azi am simtit.am sunat doctorita si mia zis ca daca nare temp sa stau linistita ca nu are nimic.si cu harcaiala mia zis ca are nasucul plin cu mucozitati.iam pus aziser fiziologic si o sa vad maine cum se prezinta.dar totusi vreau sa stiu bebelusii tre sa faca neaparat temperatura cand sunt raciti sau bolnaviori?
va pup si va multumesc anticipat partners.gif floare2.gif
ari05
QUOTE(cris210580 @ Oct 13 2008, 09:32 PM) *
fetelor zicetimi si mie va rog cand bebelusul e racit trbuie sa faca neaparat temperatura?eu de vreo sapt sunt racita si mie frica tare cu bianca sa nu ia si ea.de vreo 3 zile am observat ca scoate sunete ciudate cand respira,ca un fel de harcait,dar nu tot timpul.pana azi cand o tineam in brate nu simteam ca harcaie din piept dar azi am simtit.am sunat doctorita si mia zis ca daca nare temp sa stau linistita ca nu are nimic.si cu harcaiala mia zis ca are nasucul plin cu mucozitati.iam pus aziser fiziologic si o sa vad maine cum se prezinta.dar totusi vreau sa stiu bebelusii tre sa faca neaparat temperatura cand sunt raciti sau bolnaviori?
va pup si va multumesc anticipat partners.gif floare2.gif

mai cris.... nu prea stiu ce sa zic.... cam asa afost si la noi.... si mie imi era frica ca a racit darius, ca exact asa facea si el cand respira, plus avea mucisori la greu... si tot asa mi s-a zis ca daca nu a facut temp e ok... o sapt aproape i-am tot pus ser fiziologic si l-am curatat cu "batista bebelusului" si acum suntem ok...
jus_ro
QUOTE(ari05 @ Oct 13 2008, 09:27 PM) *
daaaaaaaaa... liwlol.gif asa figura e....

la multe multe lunitze DARIA !!!! tzuc.gif floare2.gif


multumim frumos!!!!!! tzuc.gif ne bucuram ca nu ne-ai uitat!!!!!!
ari05
QUOTE(jus_ro @ Oct 13 2008, 10:19 PM) *
multumim frumos!!!!!! tzuc.gif ne bucuram ca nu ne-ai uitat!!!!!!

ei !!! cum sa va uitam !!! nu uitam pe nimeni !!! adik speram... tzuc.gif floare2.gif
jus_ro
QUOTE(ari05 @ Oct 13 2008, 10:31 PM) *
ei !!! cum sa va uitam !!! nu uitam pe nimeni !!! adik speram... tzuc.gif floare2.gif

tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
jus_ro
ce liniste e pe aici!!!!! jucaus.gif
ari05
QUOTE(jus_ro @ Oct 13 2008, 10:55 PM) *
ce liniste e pe aici!!!!! jucaus.gif

da..... jucaus.gif
jus_ro
ce ati mancat azi?
maine vreau sa incerc si eu suc de morcov...cred ca-l amestec si cu mar.............
anca M
QUOTE(cris210580 @ Oct 13 2008, 09:32 PM) *
fetelor zicetimi si mie va rog cand bebelusul e racit trbuie sa faca neaparat temperatura?eu de vreo sapt sunt racita si mie frica tare cu bianca sa nu ia si ea.de vreo 3 zile am observat ca scoate sunete ciudate cand respira,ca un fel de harcait,dar nu tot timpul.pana azi cand o tineam in brate nu simteam ca harcaie din piept dar azi am simtit.am sunat doctorita si mia zis ca daca nare temp sa stau linistita ca nu are nimic.si cu harcaiala mia zis ca are nasucul plin cu mucozitati.iam pus aziser fiziologic si o sa vad maine cum se prezinta.dar totusi vreau sa stiu bebelusii tre sa faca neaparat temperatura cand sunt raciti sau bolnaviori?
va pup si va multumesc anticipat partners.gif floare2.gif

asa am patit si eu exact ca tine!!!racisem eu ..apoi de la mine a luat si sotul si imi era frica sa nu ia si fetitza...si am fost la dr si mi-a zis sa-i dau panadol(care e paracetamol)..si i-am dat doiar cateva zile si printesa nu a patit nimik!!!uraaaaaa..nu tre sa faca neaparat febra.....asa ca incearca si tu cu panadol..e si cu gust de portocale..preventiv..sa nu raceasca si ea

QUOTE(jus_ro @ Oct 13 2008, 10:19 PM) *
multumim frumos!!!!!! tzuc.gif ne bucuram ca nu ne-ai uitat!!!!!!

multi ani traiasca ...multi ani traiascaa...laaaaaaaaaaaaaaaaaa..muuuuuuuuuulti ani!!!!!!!!!!!!!!!111sa-ti traaiasac Daria
jus_ro
QUOTE(anca M @ Oct 13 2008, 11:03 PM) *
multi ani traiasca ...multi ani traiascaa...laaaaaaaaaaaaaaaaaa..muuuuuuuuuulti ani!!!!!!!!!!!!!!!111sa-ti traaiasac Daria


multumim anca!!!!!! tzuc.gif tzuc.gif
simira
QUOTE(jus_ro @ Oct 13 2008, 05:36 PM) *
pai voi sunteti cei mai mari de pe aici...cred si eu ca face abdomene liwlol.gif

LA MULTE LUNITE DARIA! tzuc.gif bere.gif
ari05
QUOTE(jus_ro @ Oct 13 2008, 10:58 PM) *
ce ati mancat azi?
maine vreau sa incerc si eu suc de morcov...cred ca-l amestec si cu mar.............

noi papam asa :
prima masa la 8 : laptic
la 11 : piure de fructe (mar, para, piersica-in fiecare zi altceva, nu le amestec) + biscuite + completare laptic daca mai vrea piciu
la 14: laptic
la 17 : cereale de la Milupa (mar +morcov) + laptic
la 20 : laptic
la 24: laptic

intre mese ii dau suc de : morcov, mar, piersica, portocala (in fiecare zi altceva, ca am un bebel figurant care se satura repede de orice si tre sa alternez...)
bika82
QUOTE(cris210580 @ Oct 13 2008, 08:32 PM) *
fetelor zicetimi si mie va rog cand bebelusul e racit trbuie sa faca neaparat temperatura?eu de vreo sapt sunt racita si mie frica tare cu bianca sa nu ia si ea.de vreo 3 zile am observat ca scoate sunete ciudate cand respira,ca un fel de harcait,dar nu tot timpul.pana azi cand o tineam in brate nu simteam ca harcaie din piept dar azi am simtit.am sunat doctorita si mia zis ca daca nare temp sa stau linistita ca nu are nimic.si cu harcaiala mia zis ca are nasucul plin cu mucozitati.iam pus aziser fiziologic si o sa vad maine cum se prezinta.dar totusi vreau sa stiu bebelusii tre sa faca neaparat temperatura cand sunt raciti sau bolnaviori?
va pup si va multumesc anticipat partners.gif floare2.gif


Asa a facut si Denis al meu cand l-am scos la plimbare intr-o zi mai racoroasa si l-am tratat cu ser fiziologic in nasuc, poti sa ii pui si de mai multe ori pe zi in nasuc si sa o cureti la mine Denis a doua zi nu mai avea nimic, nu cred ca trebuie neaparat sa aiba temperatura, dar poate a prins putin aer rece nu neaparat e racita.
bika82
QUOTE(jus_ro @ Oct 13 2008, 09:19 PM) *
multumim frumos!!!!!! tzuc.gif ne bucuram ca nu ne-ai uitat!!!!!!


Dariuta la multe lunite oFloare.gif
bika82
Eu i-am dat ieri suculet de morcov cu mar si ia placut lui Denis mi-a papat 2 lingurite suntem tare bucurosi bananab.gif
jus_ro
QUOTE(simira @ Oct 13 2008, 11:27 PM) *
LA MULTE LUNITE DARIA! tzuc.gif bere.gif

multumim!!!!!! tzuc.gif
ari05
QUOTE(bika82 @ Oct 14 2008, 07:25 AM) *
Eu i-am dat ieri suculet de morcov cu mar si ia placut lui Denis mi-a papat 2 lingurite suntem tare bucurosi bananab.gif

ieri abia ai inceput sa ii dai suculet? sau i-ai mai dat? ca nu mai retin...
uuuffff ... greu e la noi fetelor cu papica... e un adevarat chin sa ii dau sa manance... sad.gif
ne razboim pur si simplu cel putin juma de ora... atata ma loveste, imi da peste maini... s-ar tot intoarce pe burtica... vaaaaiiii !!!!!!!!!!! ca imi vine sa il leg !!! desi nici asa nu cred ca ar sta cuminte liwlol.gif
bika82
QUOTE(ari05 @ Oct 14 2008, 03:19 PM) *
ieri abia ai inceput sa ii dai suculet? sau i-ai mai dat? ca nu mai retin...
uuuffff ... greu e la noi fetelor cu papica... e un adevarat chin sa ii dau sa manance... sad.gif
ne razboim pur si simplu cel putin juma de ora... atata ma loveste, imi da peste maini... s-ar tot intoarce pe burtica... vaaaaiiii !!!!!!!!!!! ca imi vine sa il leg !!! desi nici asa nu cred ca ar sta cuminte liwlol.gif


Am mai avut cateva tentative dar nu il vroia si abia acum a vrut sa il inghita si azi la fel i-a placut suculetul
aryana
In sfarsit acasa!!!! Am trecut si de calatoria cu avionul, a fost cam greu ca am fost singura si am facut si escala la timisoara si andrei mi-a cam facut scandal dar a trecut. Acum suntem in sfarsit iar toti acasa.

Vad ca voi ati fost f harnice. Mi-a ramas in minte discutia cu calciu si vigantolul. Asa stiu si eu (acum) ca nu se da calciu preventiv ca se poate depune aiurea. Trebuie facute analize. Iar fier nu e obligatoriu sa ii dai de la 6 luni ca ei pot avea anemie si inainte sau pot sa nu aiba deloc. Andrei pe la 2 luni avea un pic de lipsa de fier asa ca eu i-am dat niste picaturi pe care mi le-au dat ei.

Simira si eu imi faceam griji pt robert cu calciu. Mi-e dr mi-a zis ca la varsta lor s-a cam trecut de pragul cu rahitismul si ca e suficient daca sta 20 min afara cu capul descoperit. Trebuie sa manance zilnic 500g lapte sau 250 g lapte si un alt preparat, ca de ex o bucatica de branza. Nu e mult, robert bea lapte dimineata cam 300g si in rest nu prea mai manaca lactate si la analize i-a iesit calciu in limitele normale. Daca ai dubii cel mai bine e sa ii faci niste analize si asa stii.


Aaa, era sa uit. Andrei la fel doarme f putin ziua. Eu tin minte de la robert ca dormea o data dimineata si o data dupa amiaza9dar dormea cam 2 ore legate. Andrei daca doarme juma de ora si se trezeste, eu il legan pana adoarme la loc pt ca altfel pe la 5 il ajunge oboseala si imi face scandal. Noaptea la fel se trezeste destul de des, iar spre dimineata pe la 4 se trezeste si il iau in brate si adoarme pe mine, asa mai fur inca vreo ora de somn.

Asa e, e f importanta starea noastra de spirit. Mai ales acum de cand am venit acasa si trebuie sa ma impart iar la 2, deja se schimba lucrurile, sunt amandoi mataiti de nu ma mai inteleg cu ei. Imi trebuie si mie neaparat un ajutor ca altfel ...

Fetele cine imi spune si mie cum se pun poze. Stiu ca s-a mai scris dar nu mai gasesc unde.




ari05
aryana !!!!!!!! bine ai venit acasa !!!! tzuc.gif floare2.gif

cu pozele... eu mi-am facut cont pe www.photobucket.ro si mi-am mincarcat acolo pozele care vroiam sa le postez, si dupa incarcare, apare sub poze niste coduri.... dau click pe ultimul cod, se ingalbeneste acolo si apare "copied" si intru aici si dau CTRL+V

sper ca ai inteles ceva din ce am scris... biggrin.gif hug.gif
anca M
QUOTE(aryana @ Oct 14 2008, 09:14 PM) *
In sfarsit acasa!!!! Am trecut si de calatoria cu avionul, a fost cam greu ca am fost singura si am facut si escala la timisoara si andrei mi-a cam facut scandal dar a trecut. Acum suntem in sfarsit iar toti acasa.

Vad ca voi ati fost f harnice. Mi-a ramas in minte discutia cu calciu si vigantolul. Asa stiu si eu (acum) ca nu se da calciu preventiv ca se poate depune aiurea. Trebuie facute analize. Iar fier nu e obligatoriu sa ii dai de la 6 luni ca ei pot avea anemie si inainte sau pot sa nu aiba deloc. Andrei pe la 2 luni avea un pic de lipsa de fier asa ca eu i-am dat niste picaturi pe care mi le-au dat ei.

Simira si eu imi faceam griji pt robert cu calciu. Mi-e dr mi-a zis ca la varsta lor s-a cam trecut de pragul cu rahitismul si ca e suficient daca sta 20 min afara cu capul descoperit. Trebuie sa manance zilnic 500g lapte sau 250 g lapte si un alt preparat, ca de ex o bucatica de branza. Nu e mult, robert bea lapte dimineata cam 300g si in rest nu prea mai manaca lactate si la analize i-a iesit calciu in limitele normale. Daca ai dubii cel mai bine e sa ii faci niste analize si asa stii.
Aaa, era sa uit. Andrei la fel doarme f putin ziua. Eu tin minte de la robert ca dormea o data dimineata si o data dupa amiaza9dar dormea cam 2 ore legate. Andrei daca doarme juma de ora si se trezeste, eu il legan pana adoarme la loc pt ca altfel pe la 5 il ajunge oboseala si imi face scandal. Noaptea la fel se trezeste destul de des, iar spre dimineata pe la 4 se trezeste si il iau in brate si adoarme pe mine, asa mai fur inca vreo ora de somn.

Asa e, e f importanta starea noastra de spirit. Mai ales acum de cand am venit acasa si trebuie sa ma impart iar la 2, deja se schimba lucrurile, sunt amandoi mataiti de nu ma mai inteleg cu ei. Imi trebuie si mie neaparat un ajutor ca altfel ...

Fetele cine imi spune si mie cum se pun poze. Stiu ca s-a mai scris dar nu mai gasesc unde.

bine ati venit aryana!!ma bucur ca sunteti bine!!!
vai si nu ai pe cineva sa te ajute???
Alondra
Buna fetelor!
Aryana, uite aici link-ul pentru Cum sa postezi poze pe forum! http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...t=0&start=0 oFloare.gif
jus_ro
QUOTE(bika82 @ Oct 14 2008, 07:22 AM) *
Dariuta la multe lunite oFloare.gif

multumim!!!!!!!!! oFloare1.gif
jus_ro
QUOTE(aryana @ Oct 14 2008, 09:14 PM) *
In sfarsit acasa!!!! Am trecut si de calatoria cu avionul, a fost cam greu ca am fost singura si am facut si escala la timisoara si andrei mi-a cam facut scandal dar a trecut. Acum suntem in sfarsit iar toti acasa.


bine ai venit acasa aryana!!!!!!!! oFloare1.gif
diana1318
QUOTE(simira @ Oct 12 2008, 10:15 PM) *
smile.gif partners.gif



QUOTE(simira @ Oct 12 2008, 10:55 PM) *
Diana1318 si eu sunt in ceata in legatura cu Mira! mad.gif Mie dr. mi-a dat vigantol pana la un an.Apoi nu i-am mai dat. Acum nu stiu ce sa fac???E slabuta nu mananca s-a inaltat si cu laptele sau lactatele in general nu prea le ia in cantitatea necesara (asta incepand de anul trecut de cand a inceput gradi)! Oare ce sa fac?Sa-i dau iar vigantol si calciu?Med ei de fam e aiurea desi e renumit eu n-am incredere in el. unsure.gif

Acum am vazut intrebarea ta ... In general, vigantol se administreaza in primele 16 luni sau primii 2 ani in fiecare zi, 2 pic/zi (daca nu sunt probleme de sanatate). Unii medici recomanda continuarea administrarii de vit d3 pana la 4 ani ( altii, putini, pana la 9 ani) dar numai in lunile reci (tot 2 pic/zi, profilactic adica). Stiu insa foarte multe persoane care au dat vig la bb numai 1 an si sunt ok.

Din ce spui tu , nu cred ca e nevoie de vigantol , de calciu nici atat.

Adela mea e si ea foarte subtirica si se desira parca pe zi ce trece . Ei i-am dat vigantol timp de 1 an si vreo 6 luni ; a avut fontanela f mare si s-a inchis tarziu, dar i-am dat tot 2 picaturi / zi , lucrurile astea nu trebuie grabite . Ea bea si acum lapte acceptabil (ii place) insa nu prea vrea iaurt, branza, rar accepta putin cascaval.

Daca reusesti sa-i dai iaurt sau branzeturi e foarte bine - la aceeasi cantitate iaurtul contine de cel putin 2 ori mai mult Ca decat laptele . Si banuieasc ca manaca si budinci, macaroane cu branza, inghetata ... Calciu se mai gaseste si in alte alimente, nu doar in lactate , se gaseste in cantitati mari in : nuci, morcovi, varza, gulia, masline, merele... astea imi vin in minte acum.
Mai sunt si tot felul de cereale sau fulgi imbogatite cu calciu , poate ii plac.

Si eu am uneori impresia ca Adela mea nu mananca cum trebuie (si ma refer la aportul substante necesare organismului) insa organismul stie mai bine de ce are nevoie : aici apar poftele . Poftim un aliment si il consumam uneori zile in sir - are el ceva ce ne lipseste pe moment.

Daca totusi ai un sentiment de neliniste ce persista , poti sa-i faci o analiza simpla si o sa vezi daca are lipsa de calciu sau nu.
anca M
QUOTE(diana1318 @ Oct 14 2008, 10:34 PM) *

Diana imi vine sa rad...stii demulte ori te confund pe tine cu simira..ca amundoua aveti poze cu fata mai mare care o tine in brate pe bebelus!!si eu de multe ori nu ma mai uit ma nume ..ma uit la poza...si dupa aia imi dau seama!!!:))) liwlol.gif
diana1318
QUOTE(anca M @ Oct 14 2008, 10:46 PM) *
Diana imi vine sa rad...stii demulte ori te confund pe tine cu simira..ca amundoua aveti poze cu fata mai mare care o tine in brate pe bebelus!!si eu de multe ori nu ma mai uit ma nume ..ma uit la poza...si dupa aia imi dau seama!!!:))) liwlol.gif


laugh.gif Mi-am dat seama . Ca intr-o postare ai 'botezat-o ' pe Aida mea ... i-ai spus Mira ...
bika82
QUOTE(aryana @ Oct 14 2008, 09:14 PM) *
In sfarsit acasa!!!! Am trecut si de calatoria cu avionul, a fost cam greu ca am fost singura si am facut si escala la timisoara si andrei mi-a cam facut scandal dar a trecut. Acum suntem in sfarsit iar toti acasa.

Vad ca voi ati fost f harnice. Mi-a ramas in minte discutia cu calciu si vigantolul. Asa stiu si eu (acum) ca nu se da calciu preventiv ca se poate depune aiurea. Trebuie facute analize. Iar fier nu e obligatoriu sa ii dai de la 6 luni ca ei pot avea anemie si inainte sau pot sa nu aiba deloc. Andrei pe la 2 luni avea un pic de lipsa de fier asa ca eu i-am dat niste picaturi pe care mi le-au dat ei.

Simira si eu imi faceam griji pt robert cu calciu. Mi-e dr mi-a zis ca la varsta lor s-a cam trecut de pragul cu rahitismul si ca e suficient daca sta 20 min afara cu capul descoperit. Trebuie sa manance zilnic 500g lapte sau 250 g lapte si un alt preparat, ca de ex o bucatica de branza. Nu e mult, robert bea lapte dimineata cam 300g si in rest nu prea mai manaca lactate si la analize i-a iesit calciu in limitele normale. Daca ai dubii cel mai bine e sa ii faci niste analize si asa stii.
Aaa, era sa uit. Andrei la fel doarme f putin ziua. Eu tin minte de la robert ca dormea o data dimineata si o data dupa amiaza9dar dormea cam 2 ore legate. Andrei daca doarme juma de ora si se trezeste, eu il legan pana adoarme la loc pt ca altfel pe la 5 il ajunge oboseala si imi face scandal. Noaptea la fel se trezeste destul de des, iar spre dimineata pe la 4 se trezeste si il iau in brate si adoarme pe mine, asa mai fur inca vreo ora de somn.

Asa e, e f importanta starea noastra de spirit. Mai ales acum de cand am venit acasa si trebuie sa ma impart iar la 2, deja se schimba lucrurile, sunt amandoi mataiti de nu ma mai inteleg cu ei. Imi trebuie si mie neaparat un ajutor ca altfel ...

Fetele cine imi spune si mie cum se pun poze. Stiu ca s-a mai scris dar nu mai gasesc unde.


Ma bucur ca ai ajuns acasa si sunteti bine
aryana
Poze cu baietii mei


aryana
Multumesc pentru primire si ajutor. floare2.gif
Mai vb ca acum tr sa fug, nu prea mai am timp de nik. jucaus.gif
jus_ro
QUOTE(aryana @ Oct 15 2008, 12:55 PM) *
Poze cu baietii mei


sa-ti traiasca si sa fie sanatosi!!!!!!!!!!! scumpi foc!!!!!!! tzuc.gif
bika82
Sa iti traiasca baietii Aryana scumpei de tot
anca M
QUOTE(diana1318 @ Oct 15 2008, 12:48 AM) *
laugh.gif Mi-am dat seama . Ca intr-o postare ai 'botezat-o ' pe Aida mea ... i-ai spus Mira ...


liwlol.gif liwlol.gif mi-am dat seama mai traziu!!sper ca nu te superi!!!
QUOTE(aryana @ Oct 15 2008, 12:55 PM) *
Poze cu baietii mei


Aryana te felicit1!ai niste baietei superbi. de-a dfreptull..sa va traiasca si sa fiti fericitiu alaturi de ei!!!!vei fi soacra... liwlol.gif
ari05
QUOTE(aryana @ Oct 15 2008, 12:55 PM) *
Poze cu baietii mei

sa-ti traiasca baietii !!! tzuc.gif floare2.gif uufff ce baietei draguti ai !!! tzuc.gif
aryana
Multumesc! wub.gif
Da, o sa fiu soacra. Sper sa fiu una buna si nebagareata. unsure.gif
Eu nu pot sa ma plang, eu cu a mea ma vad de 2 ori pe an in cel mai bun caz, in ultima vreme. Sper sa reusim mai des de acuma ca mie imi face placere sa merg la ei. Ma simt ca acasa.
Ai vostri se intorc pe burta? Andrei inca nu, azi insa a inceput sa faca podul, cred ca ii incap doua palme sub spate.
aryana
Fetelor dar unde ati disparut toate? ohmy.gif Am crezut ca o sa am vreo 2 pagini de citit si nik. Nu mai spuneti nimic?
Anca, cum mai rezisti? Eu simt ca nu mai pot. Fetele care nu aveti ajutor, cum faceti fata? Eu seara sunt terminata, dimineata la fel. Nu mai reusesc sa ma odihnesc deloc.
Simira tu cum te descurci cu amandoua? Le ai acasa pe amandoua?
Azi am fost la pediatru si l-a cantarit/masurat. Are 7400g si 67cm. Ai vostri cat mai au? Ea a zis ca a luat bine.
diana1318
QUOTE(anca M @ Oct 15 2008, 09:55 PM) *
liwlol.gif liwlol.gif mi-am dat seama mai traziu!!sper ca nu te superi!!!


tongue.gif ramai datoare cu un miel ; dar sa fie si gata gatit biggrin.gif
anca M
QUOTE(aryana @ Oct 16 2008, 10:28 AM) *
Multumesc! wub.gif
Da, o sa fiu soacra. Sper sa fiu una buna si nebagareata. unsure.gif
Eu nu pot sa ma plang, eu cu a mea ma vad de 2 ori pe an in cel mai bun caz, in ultima vreme. Sper sa reusim mai des de acuma ca mie imi face placere sa merg la ei. Ma simt ca acasa.
Ai vostri se intorc pe burta? Andrei inca nu, azi insa a inceput sa faca podul, cred ca ii incap doua palme sub spate.


o sa fii ca tu asa esti!!!!pai si eu am o soacra numa ca atunci cand te vezi mai des..mai apar unele...sau cand te vezi des si nu te duci o per..se supara!!!!
a mea nu se intoarce chiar pe burta..doar asa pe o parte...si se ridica de funnd in sus...si se roteste ca si ceasul liwlol.gif
Aryana mie imi este f greu.....nu reusesc sa ma mai odihnesc deloc...mai ales c a mea printesa nu doarmne ziua..si noaptea ma trezeste de 4-5 ori....si inchipuie-ti in ce stare sunt..si mai fa si mancare si curat!!1offfffff..e f greu singura...
QUOTE(diana1318 @ Oct 16 2008, 08:40 PM) *
tongue.gif ramai datoare cu un miel ; dar sa fie si gata gatit biggrin.gif

da..sigur!!!la rotisor eating.gif liwlol.gif
gogosica
Noi am fost ieri la vaccinul de 4 luni. Am facut Infarix Hib si a reactionat tare bine la el. A si crescut bine - are 7.200 si 63cm. M-am dus si cu listuta cu 100 de intrebari si dr. m-a luat iar in gluma ca sunt prea ingrijorata de chestii minore. Mai nasol e ca o mananca tare gingiile... si daca, pana acum, doar isi rodea manutele - acum cred ca o si doare ca plange tare tare. I-a dat cu Calgel si a ajutat-o un pic. Azi am incercat si cerealele... tot ce a iesit a fost o mare morfoleala jucaus.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.