Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi De Iunie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti vara
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120
pregnantwoman21
Buna!Eu sunt Denis,un baietel nascut pe 5 iunie.Am 4100g si pap tot...Imi place sa dorm si sunt foarte cuminte!
Vreau sa cunosc si alti bebelusi nascuti in mai,iunie k nu imi place sa fiu singurel.Vreau sa am multi prieteni,sa ne spunem secretele.
Aaaaaaaaa, sa va spun prima mea patanie....azi cand mami mi-a dat pampersul jos m-am pisat pe tata bananab.gif
Va astept!
delina_ale7
floare2.gif floare2.gif FELICITARI mamico, bine ai venit pe lume Denis, sa cresti mare, sa fi sanatos si sa te bucuri de tot ce e mai bun in lumea asta. floare2.gif floare2.gif
alexandra81
QUOTE(pregnantwoman21 @ Jun 9 2008, 10:48 AM) *
Buna!Eu sunt Denis,un baietel nascut pe 5 iunie.Am 4100g si pap tot...Imi place sa dorm si sunt foarte cuminte!
Vreau sa cunosc si alti bebelusi nascuti in mai,iunie k nu imi place sa fiu singurel.Vreau sa am multi prieteni,sa ne spunem secretele.
Aaaaaaaaa, sa va spun prima mea patanie....azi cand mami mi-a dat pampersul jos m-am pisat pe tata bananab.gif
Va astept!


Deci pana la urma esti mamica de luna iunie. Bravo! Sa-ti traiasca minunea, sa fie sanatos si cuminte. Si sa ne pui poze cu Denis... oFloare1.gif
pregnantwoman21
Multumim de primirea calduroasa!!!!!!!
Cred ca Dumnezeu mi-a trimis cel mai cuminte ingeras!Mananca si doarme.Noaptea doarme asa de bine,de la 11 pana pe la 3-3:30,mananca eating.gif si apoi iar somn!
O sa incerc sa pun si poze chiar dc mi se pare complicat crybaby.gif .....
Va pupam pe toti si o sa incercam sa intram mai des cafea.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
USA
Bun venit Denis.......pupam noi un puiut..... tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
ana91
buna denis bine ai venit p lume si bravo o sai aduci norok lu tati dak ai facut pisu p el rolleyes.gif notworthy.gif bananab.gif noi suntem din aprilie cred k nu vati supyy k vam raspuns
pregnantwoman21
QUOTE(ana91 @ Jun 11 2008, 11:04 PM) *
buna denis bine ai venit p lume si bravo o sai aduci norok lu tati dak ai facut pisu p el rolleyes.gif notworthy.gif bananab.gif noi suntem din aprilie cred k nu vati supyy k vam raspuns

Din contra,ne bucuram ca avem prieteni.Asteptam mai multe detalii 1_3ani.gif 1_3ani.gif .Cate kg avem,daca suntem cuminti si papam mult eating.gif .
bika82
Buna si eu sunt un bebicu de iunie tot pe 5 iunie am venit pe lume si ne cheama Denis-Andrei si avem 3.450kg si 52 de cm si sunt cel mai iubit bebe din familie unicul nepotel si ca patanie am facut deja si caca si pipi in masina la tati,iar tati a zis ca pt baietel e permis orice jucaus.gif
pregnantwoman21
QUOTE(bika82 @ Jun 14 2008, 04:00 PM) *
Buna si eu sunt un bebicu de iunie tot pe 5 iunie am venit pe lume si ne cheama Denis-Andrei si avem 3.450kg si 52 de cm si sunt cel mai iubit bebe din familie unicul nepotel si ca patanie am facut deja si caca si pipi in masina la tati,iar tati a zis ca pt baietel e permis orice jucaus.gif

Ce frumos ,amandoi sunt nascuti pe 5 iunie si au numele Denis tongue.gif biggrin.gif biggrin.gif .
Sa-ti traiasca baietelul si fie ca Dumnezeu sa-i dea tot ce e mai bun din lume!
sper sa ramanem prieteni si in continuare si sa mergem la o bere amandoi ca baietii bere.gif bere.gif bere.gif
Mai asteptam vesti!Cum dormin noaptea?Suntem cuminti?Avem colici?
Madalina Jilaveanu
Bine ai venit!Denis..........poop puiul scump tzuc.gif
diana1318
QUOTE(pregnantwoman21 @ Jun 9 2008, 09:48 PM) *
Buna!Eu sunt Denis,un baietel nascut pe 5 iunie.Am 4100g si pap tot...Imi place sa dorm si sunt foarte cuminte!
Vreau sa cunosc si alti bebelusi nascuti in mai,iunie k nu imi place sa fiu singurel.Vreau sa am multi prieteni,sa ne spunem secretele.
Aaaaaaaaa, sa va spun prima mea patanie....azi cand mami mi-a dat pampersul jos m-am pisat pe tata bananab.gif
Va astept!

Bine ati venit. hug.gif lui denis bb cuminte. Noi suntem putin mai marisoare, si relativ destul de cumintica, numai ca au chinuit-o rau colicii ... Dar camam scapat de ei .
tzuc.gif
diana1318
QUOTE(bika82 @ Jun 14 2008, 06:00 PM) *
Buna si eu sunt un bebicu de iunie tot pe 5 iunie am venit pe lume si ne cheama Denis-Andrei si avem 3.450kg si 52 de cm si sunt cel mai iubit bebe din familie unicul nepotel si ca patanie am facut deja si caca si pipi in masina la tati,iar tati a zis ca pt baietel e permis orice jucaus.gif

Bine ai venit denis, hug.gif asteptam vesti de la tine, si poze. Sa cresti mare si sanatos ! tzuc.gif
pregnantwoman21
QUOTE(diana1318 @ Jun 14 2008, 06:00 PM) *
Bine ati venit. hug.gif lui denis bb cuminte. Noi suntem putin mai marisoare, si relativ destul de cumintica, numai ca au chinuit-o rau colicii ... Dar camam scapat de ei .
tzuc.gif

Ne bucuram k a scapat de colici....Noi din fericire nu avem si speram k nu o sa facem baby1.gif
Sa ne mai povestiti ce faceti...Asteptam vesti cafea.gif cafea.gif
Lui Denis i-a cazut azi buricul... bananab.gif bananab.gif
bika82
Si bebicului meu ia cazut azi buricul si sambata o sa il botezam, inca mai are colici, dar in rest e cumintel papica si somnic
loredana03
felicitari tutoror femeilor care au devenit mamici in luna iunie,dar si celor ce urmeaza sa devina.
ma bucur incer pentru voi. carut.gif
cris210580
buna
sunt si eu o mamica de iunie,am nascut pe 8 iunie o fetita de 3.360si 49cm.i-am pus numele Bianca Anamaria ca asa ia placut tatei.e cumintica foc si doarme noaptea mai bine decat ziua.ma trezeste doar odata pe la trei,patru si dau papa si atat.
am si eu o intrebare la voi fetelor:voi alaptai bb sau ai dati la sticla?eu nu amputut sa o alaptez mai mult de 4 zile ca mia scazut foarte mult in greutate si imi refuza laptele si am dato pe lapte praf.e o mancacioasa si jumate si ma intreb cam cat ar trebui sa pape,a mea papa inte 120 si 150 ml la o masa,cateodata mai putin,mai ales noaptea.voi ce ziceti?
pupici la bebei si sanatate la mamici

p.s voi cum ati nascut,natural sau cezariana?
bika82
QUOTE(cris210580 @ Jun 17 2008, 05:23 PM) *
buna
sunt si eu o mamica de iunie,am nascut pe 8 iunie o fetita de 3.360si 49cm.i-am pus numele Bianca Anamaria ca asa ia placut tatei.e cumintica foc si doarme noaptea mai bine decat ziua.ma trezeste doar odata pe la trei,patru si dau papa si atat.
am si eu o intrebare la voi fetelor:voi alaptai bb sau ai dati la sticla?eu nu amputut sa o alaptez mai mult de 4 zile ca mia scazut foarte mult in greutate si imi refuza laptele si am dato pe lapte praf.e o mancacioasa si jumate si ma intreb cam cat ar trebui sa pape,a mea papa inte 120 si 150 ml la o masa,cateodata mai putin,mai ales noaptea.voi ce ziceti?
pupici la bebei si sanatate la mamici

p.s voi cum ati nascut,natural sau cezariana?


Eu la bebicul meu in dau papa la san, sincer nu stiu cat ar trebui sa manance un bebe asa mic dar intreaba si tu medicul pediatru.....eu am nascut natural si a fost ok nu credeam ca o sa reusesc dar ma intarit DD
pregnantwoman21
QUOTE(cris210580 @ Jun 17 2008, 04:23 PM) *
buna
sunt si eu o mamica de iunie,am nascut pe 8 iunie o fetita de 3.360si 49cm.i-am pus numele Bianca Anamaria ca asa ia placut tatei.e cumintica foc si doarme noaptea mai bine decat ziua.ma trezeste doar odata pe la trei,patru si dau papa si atat.
am si eu o intrebare la voi fetelor:voi alaptai bb sau ai dati la sticla?eu nu amputut sa o alaptez mai mult de 4 zile ca mia scazut foarte mult in greutate si imi refuza laptele si am dato pe lapte praf.e o mancacioasa si jumate si ma intreb cam cat ar trebui sa pape,a mea papa inte 120 si 150 ml la o masa,cateodata mai putin,mai ales noaptea.voi ce ziceti?
pupici la bebei si sanatate la mamici

p.s voi cum ati nascut,natural sau cezariana?

Felicitari pt fetita!!!!!!!!!!! floare2.gif floare2.gif floare2.gif
La inceput in spital si eu i-am dat la sticla aprox30-40 ml la o masa .Asistentele au zis k e bine atat.Acum nu stiu sigur cat trebuie sa manance,,,,mai bine intrebi medicul
pupici si mai vb noi tzuc.gif hug.gif hug.gif
gogosica
Ola! Pe gazutza mea o cheama Iulia si s-a nascut pe 2 iunie. In principiu e un copilas cuminte, mai putin cand vreo bunica o alinta prea tare (probabil ca este singurul copil care uraste sa fie leganat o zi intreaga).
pregnantwoman21
QUOTE(gogosica @ Jun 19 2008, 09:10 PM) *
Ola! Pe gazutza mea o cheama Iulia si s-a nascut pe 2 iunie. In principiu e un copilas cuminte, mai putin cand vreo bunica o alinta prea tare (probabil ca este singurul copil care uraste sa fie leganat o zi intreaga).

Bine ai venit Iulia!!!! hug.gif hug.gif hug.gif
Ne bucuram k esti o fetita cuminte biggrin.gif biggrin.gif
Te mai asteptam pe aici ....sa ne mai povestesti despre tine...cate kg ai,daca papi bine,cum dormi noaptea 1_3ani.gif 1_3ani.gif
cris210580
buna

azi a fost asistanta acasa si a cantarit bebita.intr-o sapt mia luat 240 grame in greutate,din pacate eu nu am fost acasa cand a fost asistenta iar mama mea nu prea vorbeste engleza si nu aputut sa o intrebe daca mia luat indeajuns in greutate.nu mai am rabdare pana luni cand pot sa o sun,voi ce spuneti a luat ok,sau prea putin?voua cat va luat intro sapt(noi face 2 apt duminica)?
pupici si sanatate la bebici
ana91
cred k e ok al meu an 2 sapt luase 500 d grame red k e bine pup

dodo
Buna! Fata mea s-a nascut vineri pe 13 iunie si o cheama Bianca Maria. La nastere a avut 3.500 Kg si 51 cm, iar acum la 15 zile are 4.200 kg, hranita integral de la san. Ce parere aveti e bine? Singura problema e ca, incepand de azi au apucat-o colicii, si nu prea stiu ce sa-i fac tinand cont ca in primele doua saptamani a plans f f putin fiindca a avut tot ce-i trebuia. Va pup pe toate si sper sa putem face schimb de experienta. jucaus.gif
dodo
Buna! Fata mea s-a nascut vineri pe 13 iunie si o cheama Bianca Maria. La nastere a avut 3.500 Kg si 51 cm, iar acum la 15 zile are 4.200 kg, hranita integral de la san. Ce parere aveti, e bine? Singura problema e ca, incepand de azi au apucat-o colicii, si nu prea stiu ce sa-i fac tinand cont ca in primele doua saptamani a plans f f putin fiindca a avut tot ce-i trebuia. Va pup pe toate si sper sa putem face schimb de experienta. jucaus.gif
dodo
Sorry for double post! Mi s-a intepat si i-am mai dat o data sa fiu sigura. Oricum, ceva sfaturi in privinta colicilor?
bb.gif
maria2008
Buna!Noi pentru colici am folosit Sab Simplex picaturele dar mai exista si Lass Baby sau ceai Baby calm.Eu i-am dat de cand am venit din maternitate si nu am avut probleme.Pupici la bb.gif
dodo
Pai nu stiu sa-i dau cand o doare sau inainte de fiecare supt? Eu am luat Sab Simplex si mi s-a spus ca e de ajuns o data pe zi 15 picaturi, tu cum ii dadeai ?
maria2008
Eu ii dadeam cate 5 picaturi de trei ori pe zi iar dupa fiecare supt sa ai grija sa fie tinut bb in sus batut usor pe spate sa scoata aerul.Sper sa scapati repede de ei crybaby.gif
LAURRY
Ceau.Bine ai venit pe lume,mult noroc sa ai DENIS si fie ca DUMNEZEU SA-TI LUMINEZE CALEA NUMAI U BUCURII SI REALIZARI! tzuc.gif
Pe mine ma cheama DARIA-FLORINA jucaus.gif am venit pe lume in luna mai si sunt ingerasul familiei inger.gif
anca M
buna mamicilor.....si eu am nascut pe 5 iunie o suoerba fetitza...nu fi de ochi e cuminte...numai ca0 place cam mult tatza..ar sta toata ziua cu ea in guritza..acum avem doua luni si gangurim de zor..vai e tare scumpa si e fascinata de caruselul cre se invarte deasupra patutzului!!!!e o scumpete!!!nu pot s cred ca mi-a dat D-zeu asemenea minunatie!!!carina mea...nu prea seamanas cu mine..mai mult cu tati..ai vostri cu cine seamana???
maria26
buna,
Eu sunt Andy si m-am nascut pe 6 iunie.
maria26
buna,
Eu sunt Andy si m-am nascut pe 6 iunie.
mihalusa
buna bebelusi si mamici.....eu sunt Aidan Stefan si m-am nascut pe 30 iunie...imi pare bine sa va cunosc. Sunt un nazdravan de 6.650kg si 63cm care abia astepata sa va cunoasca....o zi buna tuturor
ali
bb.gif buna ma numesc Bianca Elena si am venit mai devreme cu doua luni pe 10 iunie cu doar 1800gr. ,acum am mai crescut si am 4000gr.ma cam supara colici dar cred ca o sa imi treaca ,va pup dulce si ne mai auzim jucaus.gif
andra21
Buna si bine v-am gasit.. Ma numesc Nicolae Dragos Junior smile.gif si am venit pe lume pe 6 iunie la fel ca si Andy. Maria26 poate schimbam cateva pareri!!
Va pup si astept reply!
sun256
Buna...si noi suntem un bebe de iunie... mai pe la jumatea luni desi trebuia sa fim in iulie...oricum suntem sanatoasa voinica..cu 50 cm si 3.100 la nastere...
Si vrem si noi cat mai multi prieteni...si din iunie si nu numai... apropo ma numesc Adina Elena
simira
Buna bb-lushi de iunie! Sunt SONIA CEZARA, o fetita vesela si "vorbareata" spre bucuria parintilor si a surioarei mele mai mari Mira. M-am nascut in 22 iunie cu 3,700 kg 55 cm si sunt zodia rac. Singura mea problema sunt colicii, de care inca n-am scapat. Ma primiti? trandafir.gif
simira
Apropo... acum la doua luni am 5,100 kg. Voi? biberon.gif
mihalusa
Aidan a luat in greutate 2.400kg in 2 luni.....am ajuns la 6.850kg si avem 63cm.
Am si eu o intrebare, e cineva care hraneste bebelusul cu biberon, cam cat mananca bebe la o masa/pe zi?
http://i59.servimg.com/u/f59/12/79/18/79/p1050911.jpg
simira
QUOTE(mihalusa @ Aug 31 2008, 05:27 PM) *
Aidan a luat in greutate 2.400kg in 2 luni.....am ajuns la 6.850kg si avem 63cm.
Am si eu o intrebare, e cineva care hraneste bebelusul cu biberon, cam cat mananca bebe la o masa/pe zi?
http://i59.servimg.com/u/f59/12/79/18/79/p1050911.jpg

Sa traiasca si sa creasca mare! A crescut bine, parerea mea e sa-l lasi sa pape cat ii cade bine. In carte scrie ca unii sugari se multumesc cu 650-700 ml./zi (110-120 ml. medie la o masa, altii tipa si dupa ce primesc 850-1000 ml./zi (6 mese - 150 ml. sau 180 ml. - 5 mese/zi). oFloare.gif
danna68
QUOTE(mihalusa @ Aug 31 2008, 06:27 PM) *
Aidan a luat in greutate 2.400kg in 2 luni.....am ajuns la 6.850kg si avem 63cm.
Am si eu o intrebare, e cineva care hraneste bebelusul cu biberon, cam cat mananca bebe la o masa/pe zi?
http://i59.servimg.com/u/f59/12/79/18/79/p1050911.jpg

la 2 luni fetita mea nu manca mai mult de 30 - 40 ml la o masa si manca din 3 in 3 ore ... pana la 1 an a ajuns la 150 ml la o masa... te orientezi in functie de cat papa el... daca goleste biberonul faci mai mult sa fi sigura ca ii ajunge cat ii dai ... mai bine sa ramana putin in biberon si arunci decat sa fie insuficient, noua asa ne-a spus medicul... pofta buna la bebic oFloare1.gif
mihalusa
merci pentru raspunsuri mamicutzelor, asa mi-a recomandat si medicul, sa-i dau exact cat vrea......acum papam 150ml la 3-4 ore ziua iar noaptea mananca doar o singura data pe la ora 2-3.
pregnantwoman21
Buna tuturor.....am lipsit cam mult timp....dar am fost ocupati; eu am inceput lucrul,iar Denis sta cu bunica ziua....seara cand ajung acasa ma bucur cat pot de mult de el.....avem 3 luni si 6,6kg si 63 cm.....noaptea inca ne trezim de vreo 3 ori p noapte(pe la 1,3,5,7)...dar mamii tot ma iubeste...
va pupam pe toti cei care sunteti acum prietenii nostri si va dorim numai bine.
Ne place mult sa gangurim ,sa radem si sa manacam....facem galagie daca scutecelul e murdar jucaus.gif .Papam cam 100 ml la o masa din 2-3 ore eating.gif
Acum suntem un pic racit,avem nasul infundat si tusim...dar sa speram k trece repede
Mai vb noi...Mamici sa aveti grija de bebelusii vostri si sa profitati de fiecare clipa alaturi de ei!!!! floare2.gif
aryana
In sfarsit am gasit si noi bebeii de iunie. Asa ca ne alturam si noi. Andrei s-a nascut pe 10 iunie si este un baietel frumos si vesel. Am avut ceva probleme pana acum dar am trecut peste ele pentru ca pe deasupra e si un bebe f puternic. Speram ca de acuma sa fim sanatosi si sa ne lovim numai de probleme banale, specifice bebelusilor.

Multi pupici la toti bebeii de iunie si nu numai:floare2: floare2.gif floare2.gif
jus_ro
QUOTE(simira @ Sep 1 2008, 01:03 AM) *
Sa traiasca si sa creasca mare! A crescut bine, parerea mea e sa-l lasi sa pape cat ii cade bine. In carte scrie ca unii sugari se multumesc cu 650-700 ml./zi (110-120 ml. medie la o masa, altii tipa si dupa ce primesc 850-1000 ml./zi (6 mese - 150 ml. sau 180 ml. - 5 mese/zi). oFloare.gif


daca fetita mea mananca intre 350-450 ml/zi e bine?si nu din 3 in 3 ore...are intervale mai mari de masa si 5 ore cateodata.... rolleyes.gif
aryana
QUOTE(jus_ro @ Sep 18 2008, 03:43 PM) *
daca fetita mea mananca intre 350-450 ml/zi e bine?si nu din 3 in 3 ore...are intervale mai mari de masa si 5 ore cateodata.... rolleyes.gif


Jus eu stiu ca trebuie sa manance in medie cam 150ml per kg. Cate kg are? Dar stii cum e daca bebe creste bine, e ok nu trebuie sa il stresezi cu papa.
gogosica
Gogoasa mea are 6,300 si, conform calcului de mai sus ar trebui sa manance cam 950ml... mi se pare enorm... ea nu mananca mai mult de 5-600 pe zi... si ia in greutate normal... Iar in ce priveste pauzele intre mese, ea nu s-a incadrat niciodata in schema.

Cum zicea aryana, daca bebe creste bine, e ok nu trebuie sa il stresezi cu papa.


jus_ro
QUOTE(aryana @ Sep 19 2008, 03:16 PM) *
Jus eu stiu ca trebuie sa manance in medie cam 150ml per kg. Cate kg are? Dar stii cum e daca bebe creste bine, e ok nu trebuie sa il stresezi cu papa.


4650 are acum...a crescut bine pana cum, dar mi se pare ca si-a rarit mesele...are 4 ziua si una noaptea...si cred ca-i cam putin..... sad.gif
ari05
QUOTE(jus_ro @ Sep 19 2008, 10:03 PM) *
4650 are acum...a crescut bine pana cum, dar mi se pare ca si-a rarit mesele...are 4 ziua si una noaptea...si cred ca-i cam putin..... sad.gif

jus, darius era la fel in primele 3 luni, avea doar 4 mese, rar prindeam 5 mese in 24 ore, si intervalul dintre ele era de 4-6 ore... si culmea !!! acum la 4 luni aproape papa la 3 ore !!! si prindem 6 mese pe zi... cine sa-i mai inteleaga? liwlol.gif mi s-a zis sa raresc mesele, sa aibe 5 mese pe zi... dar nu ma mai iau dupa nimeni, ii dau sa pape can vrea, si cat vrea... teoretic cam 130-150 ml la o masa...
jus_ro
QUOTE(ari05 @ Sep 22 2008, 11:24 PM) *
jus, darius era la fel in primele 3 luni, avea doar 4 mese, rar prindeam 5 mese in 24 ore, si intervalul dintre ele era de 4-6 ore... si culmea !!! acum la 4 luni aproape papa la 3 ore !!! si prindem 6 mese pe zi... cine sa-i mai inteleaga? liwlol.gif mi s-a zis sa raresc mesele, sa aibe 5 mese pe zi... dar nu ma mai iau dupa nimeni, ii dau sa pape can vrea, si cat vrea... teoretic cam 130-150 ml la o masa...


da dar Daria mea are mese cand papa doar 40 sau 50 ml...e normal?
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.