Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi De Iunie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti vara
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120
mihaela1985
Alex este prea, prea sociabil. Daca ma duc undeva cu el, intinde mainile la toata lumea de pe strada k sa il ia in brate. Si daca nu il las, incepe sa planga. doh.gif Totusi nu vreau sa il las la oricine in brate. 68.gif Dar cred k s-a plictisit sa stea toata ziua numai cu mine.
maria26
QUOTE(ari05 @ May 6 2009, 03:27 PM) *
La multe lunite Andy si Romina !!! tzuc.gif occasion.gif



QUOTE(aryana @ May 6 2009, 04:07 PM) *
La multi ani Andy si Romina! occasion.gif occasion.gif occasion.gif



QUOTE(cris210580 @ May 6 2009, 10:15 PM) *
LA MULTIANISHORI ANDY SI ROMINA occasion.gif occasion.gif occasion.gif VA PUPACIM DULCE SI SA CRESTETI MARI FRUMOSI SI SANATOSI


QUOTE(23mario @ May 6 2009, 10:55 PM) *
La multe lunitze Andy si Romina floare2.gif floare2.gif floare2.gif floare2.gif floare2.gif



QUOTE(mihalusa @ May 7 2009, 12:04 AM) *
La multe lunite sarbatoritilor Andy si Romina!!!! pupici de la noi.


multumim!!! tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
maria26
QUOTE(aryana @ May 6 2009, 04:16 PM) *
Andreiutu meu imi face febra de ieri. Numai in 39 o tine, i-o scad in 3-4 ore face iar. Are rosu in gat si incep sa ii dau antibiotic din seara asta. Deci toata iarna nu a racit deloc si acum cand s-a facut cald afara el face rosu in gat. doh.gif

Si ii e frica de straini cam de vreo luna. Mi-a facut un scandal la dr. ohmy.gif nu mai stiam cum sa il potolesc. Cand a fazut atatea fete in sala de asteptare s-a pus pe marait care s-a transformat in urlat de cand s-a apropiat dr de el si pana am iesit afara.

Merge si el destul de bine, cativa pasi nesprijinit. As vrea sa ii iau un ham, voi de care aveti? E bun? Cam cat mai costa un ham?


sanatate multa lui Andrei! Se spune ca oamenii care racesc doar vara sunt sanatosi.. asa mi se intampla si mie, eu nu racesc niciodata iarna smile.gif..

eu cred ca depinde si de starea copilului.. daca ii e somn, foame etc... si sa stii caAndy dupa ce l-am operat cand vede halat alb incepe sa maraie mad.gif in rest e foarte sociabil, daca e bagat in seama toti sunt prietenii lui smile.gif.

Noi tot de la primii pasi am luat ham (il folosim cam de o luna si jumatate) si e foarte bun.. cam 24 lei am dat pe el.
maria26
QUOTE(cris210580 @ May 6 2009, 10:21 PM) *
de duminica bibi are diaree,luni a facut temp(39) si e agitata rau si nici nu prea papa,nu stiu ce sa ma mai fac cu ea........doc a zis ca e ok,sa stricat la stomacel.........eu credI(si sper)sa fie de la dintisori ca ar cam fi timpul sa ne iasa si noua primii dintisori


si Andy a inceput sa se deranjeze la stomacel la fiecare dintzisor.. noi inca suntem la dintzisorul nr.8 (cei de sus ies mai greu la noi).. sincer, nu cred ca a facut temperatura 39 de la dintisori... de la dintisori poate face max 37.5...ai verificat daca are rosu in gat?
ari05
QUOTE(cris210580 @ May 6 2009, 10:15 PM) *
PE MINE MA DISPERA PERSOANELE STRAINE CARE VIN SI SE BAGA IN SEAMA LA BIBI SI MAI DAU SO IA SIN BRATE.............ASA AM PATIT IN VENETIA,ERAM LA O COFETARIE SI A VENIT O TIPA SI SA BAGAT IN SEAMA SI A INCERCAT SO RIDICE IN BRATE PE BIANCA(BIBI STATEA PE SCAUN LANGA MATUSICA)MAMAAAAAAA SI A INCEPUT FATA MEA UN PLANSSSSSS........DE NAM STIUT CE SAI FAC SO POTOLESC....IMI VENEA SAI SPUN VREO DOUA LA CUCOANA

IN REST BIBI E SOCIABILA ASA IN FELUL EI,DAR VAD CA ARE PERIOADE CAND NU VREA DECAT LA MINE SAU LA TACSU

MULTUMIM MULT LA TOATE MAMICILE CARE NEAU APRECIAT POZELE floare2.gif floare2.gif floare2.gif
Laura,nu mai fi stresata cu darius ca nu manca,atata timp cat e ok,sanatos si voios nu ai de ce sati faci probleme,asai el si o sa vezi ca o sa se schimbe la un moment dat

da incerc sa nu ma mai stresez... cateodata imi reuseste... cateodata nu... doh.gif ahhh, si culmea, cand ma duc la mama cu el ,nu face niciodata, dar niciodata figuri la papa, si mananca chiar de toate la ea mad.gif asa ca ma gandesc ca imi face in ciuda cand nu vrea sa pape, asa, ca stie ca ma enervez... doh.gif liwlol.gif

Cris... si nu i-ai zis nik la cocoana aia? spada.gif ce ma enerveaza si pe mine oamenii astia !!!!! mai ales cand vin asa din senin pe strada , si incep cu lugulugu la Dari si sa-l ia in brate, de zici ca ne-am cunoaste de o vesnicie mad.gif

QUOTE(cris210580 @ May 6 2009, 10:21 PM) *
de duminica bibi are diaree,luni a facut temp(39) si e agitata rau si nici nu prea papa,nu stiu ce sa ma mai fac cu ea........doc a zis ca e ok,sa stricat la stomacel.........eu credI(si sper)sa fie de la dintisori ca ar cam fi timpul sa ne iasa si noua primii dintisori

sad.gif pupici la Bibi sa ii treaca diareea si temp tzuc.gif si sa iasa dintisorii fara probleme !

QUOTE(mihalusa @ May 7 2009, 12:04 AM) *
Fetelor am capul in pioneze......Aidan se smiorcaie intruna.....acum rade si e multumit, si intr-un minut daca il deranjeaza ceva incepe sa planga....nu mai stiu ce sa fac cu el.

asa face si Darius doh.gif dar mai nou incearca sa si comunice cu mine, incepe pe limba lui sa imi "explice" ce nu-i place liwlol.gif atata e de scump ca il iau la smotocit, si atunci se enerveaza mai rau si incepe la urlat unsure.gif

sau cand vrea sa imi arate ceva scoate ceva de genul "assshhht" de la ASTA liwlol.gif vai dulce e acum cand incearca sa vorbeasca ! din pacate MAMA tot nu zice doh.gif a zis o data si gata... doar mmmm-ie cand vrea ceva de la mine... in schimb TATA zice la greu... mai ales cand il vede ca pleaca, incepe si striga dupa el "tata! tata ! " de se moaie tot al meu liwlol.gif
maria26
fetelor l-am luat pe Andy acasa ieri bananab.gif bananab.gif bananab.gif .. am ramas uimita ieri.. era suparat pe mine ca l-am lasta acolo.. nici nu ma baga in seama.. se uita la mine si isi vedea in continuare de cartile lui...nu mi-a venit sa cred ( eu am crezut ca e mic si ce stie el...)
cand s-a vazut acasa a inceput sa chiuie si sa vorbeasca pe limba lui smile.gif
maria26
QUOTE(ari05 @ May 7 2009, 08:50 AM) *
sau cand vrea sa imi arate ceva scoate ceva de genul "assshhht" de la ASTA liwlol.gif vai dulce e acum cand incearca sa vorbeasca ! din pacate MAMA tot nu zice doh.gif a zis o data si gata... doar mmmm-ie cand vrea ceva de la mine... in schimb TATA zice la greu... mai ales cand il vede ca pleaca, incepe si striga dupa el "tata! tata ! " de se moaie tot al meu liwlol.gif


si Andy la fel....tot "assshhht".. si tot tata toata ziua.. in schimb mai zice si mama o data la 2 zile ca sa nu ma supar smile.gif
bika82
La multe lunite Romina occasion.gif tzuc.gif
Si multumim pt urari la toti bebeii tzuc.gif
mihaela1985
La multi ani, sarbatoritilor! tzuc.gif occasion.gif
Alex nu zice inca nici mama, nici tata. crybaby.gif
Voi le-ati dat ardei umpluti? Eu i-am facut cu piept de pui si cineva mi-a spus ca nu se da carne tocata la bebe. Dar i-am facut ca si pilaful, am fiert orezul si carnea separat si pe urma am taiat carnea, am amestecat si am umplut ardeiul. Eu nu pot sa compar ca si cum ar fi tocatura. unsure.gif Voi ce ziceti? Pana acum, i-am facut de 2 ori si i-a placut foarte mult. yami.gif eating.gif
Iar de cateva luni ii pun mereu un pic de unt in mancare ca sa aiba gust mai bun.
Voi ce le mai dati sa pape seara? Cat lapte mananca pe zi?
romina2008
QUOTE(ari05 @ May 6 2009, 03:27 PM) *
La multe lunite Andy si Romina !!! tzuc.gif occasion.gif



QUOTE(aryana @ May 6 2009, 04:07 PM) *
La multi ani Andy si Romina! occasion.gif occasion.gif occasion.gif



QUOTE(cris210580 @ May 6 2009, 10:15 PM) *
LA MULTIANISHORI ANDY SI ROMINA occasion.gif occasion.gif occasion.gif VA PUPACIM DULCE SI SA CRESTETI MARI FRUMOSI SI SANATOSI


QUOTE(23mario @ May 6 2009, 10:55 PM) *
La multe lunitze Andy si Romina floare2.gif floare2.gif floare2.gif floare2.gif floare2.gif



QUOTE(mihalusa @ May 7 2009, 12:04 AM) *
La multe lunite sarbatoritilor Andy si Romina!!!! pupici de la noi.


MULTUMIM SI MULTI PUPICI DE LA NOI tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
romina2008
QUOTE(bika82 @ May 7 2009, 10:16 AM) *
La multe lunite Romina occasion.gif tzuc.gif
Si multumim pt urari la toti bebeii tzuc.gif


tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
maria26
QUOTE(mihaela1985 @ May 7 2009, 09:47 AM) *
La multi ani, sarbatoritilor! tzuc.gif occasion.gif
Alex nu zice inca nici mama, nici tata. crybaby.gif
Voi le-ati dat ardei umpluti? Eu i-am facut cu piept de pui si cineva mi-a spus ca nu se da carne tocata la bebe. Dar i-am facut ca si pilaful, am fiert orezul si carnea separat si pe urma am taiat carnea, am amestecat si am umplut ardeiul. Eu nu pot sa compar ca si cum ar fi tocatura. unsure.gif Voi ce ziceti? Pana acum, i-am facut de 2 ori si i-a placut foarte mult. yami.gif eating.gif
Iar de cateva luni ii pun mereu un pic de unt in mancare ca sa aiba gust mai bun.
Voi ce le mai dati sa pape seara? Cat lapte mananca pe zi?


Daca l-ai facut asa nu are de ce sa-i faca rau smile.gif. sincera sa fiu, nu mi-a trecut prin cap sa ii fac asa ceva, dar e o idee excelenta.. voi incerca si eu.. pana acum nu i-am dat orez deloc (avem pb cu constipatia) . eu ii pun unt de la 4 luni de cand am inceput diversificarea
noi papam la 5 dimineata 200 ml lapte, la 7 120 ml, la 9 fructe, la 13 piure cu carnita si un frct sau suc de fructe, la 17 supica cu paine si un iaurt, iar la 21 200 ml lapte cu cereale.. asta e meniul nostru zilnic.. intre mese.. biscuiti, pufuleti, painica, prajituri de casa.. ce mai gasim smile.gif
TESYMO
QUOTE(cris210580 @ May 6 2009, 10:16 PM) *
PE MINE MA DISPERA PERSOANELE STRAINE CARE VIN SI SE BAGA IN SEAMA LA BIBI SI MAI DAU SO IA SIN BRATE.............ASA AM PATIT IN VENETIA,ERAM LA O COFETARIE SI A VENIT O TIPA SI SA BAGAT IN SEAMA SI A INCERCAT SO RIDICE IN BRATE PE BIANCA(BIBI STATEA PE SCAUN LANGA MATUSICA)MAMAAAAAAA SI A INCEPUT FATA MEA UN PLANSSSSSS........DE NAM STIUT CE SAI FAC SO POTOLESC....IMI VENEA SAI SPUN VREO DOUA LA CUCOANA

hmmm......sa vedeti ieri faza, am fost intr-un supermarket si ..........s-a bagat o cotofanca in seama cu barbatu-miu anima1.gif . De cand am intrat in magazin tot prin jurul nostru era, la un momentdat Darius a ramas doar cu taticu', eu m-am dus sa caut ceva si nu gaseam si ma tot invarteam ca bezmetica pe acolo. wink.gif Pana m-am intors ea s-a si agatat ca ce frumos e Darius, cat timp are etc mad.gif . Cand m-am intors al meu mi-a zis ca s-a si bagat in seama spada.gif , imi venea s-o iau de par ca si asa pana la casa tot dupa noi era............daca o prindeam la inghesuiala cred ca ii si puneam piedica. spada.gif


QUOTE(mihaela1985 @ May 7 2009, 09:47 AM) *
La multi ani, sarbatoritilor! tzuc.gif occasion.gif
Alex nu zice inca nici mama, nici tata. crybaby.gif
Voi le-ati dat ardei umpluti? Eu i-am facut cu piept de pui si cineva mi-a spus ca nu se da carne tocata la bebe. Dar i-am facut ca si pilaful, am fiert orezul si carnea separat si pe urma am taiat carnea, am amestecat si am umplut ardeiul. Eu nu pot sa compar ca si cum ar fi tocatura. unsure.gif Voi ce ziceti? Pana acum, i-am facut de 2 ori si i-a placut foarte mult. yami.gif eating.gif
Iar de cateva luni ii pun mereu un pic de unt in mancare ca sa aiba gust mai bun.
Voi ce le mai dati sa pape seara? Cat lapte mananca pe zi?

Noi acum doua luni i-am dat umplutura de la sarmale si era cu carne de vita si porc, si nu a patit nimic, asa ca nu vad ce poate sa se intample.
Darius ma striga nonstop si cand e suparat sau somnoros ma striga de mi se rupe imina cand il aud. Tata zice cand il vede sau cand sunt doar eu cu el si isi aduce aminte de el. smile.gif
A inceput de cateva zile sa se puna in fund acolo unde stie ca e locul olitei si face kk. L-am si ascultat atent ce zice si dupa ce termina zice odata k.....face pauza cateva secunde, si iar k, apoi dac nu il schimba nimeni mai zice odata unit kk. smile.gif

Ieri m-am buucrat si eu ca toata ziua a mancat destul de bine, la ultima masa la 19 a mancat un iaurt Yoplait+ paine cu Almette, si noaptea nu a mai mancat deloc lapte, pana aizi dimineata la 8 cand a baut suc de fructe. Am aruncat 400 ml lapte ca nu l-a baut. sad.gif
TESYMO
Stie cineva cam ce cantitate de suc ar putea sa bea la varsta asta. Am observat ca daca ii fac mai mult, il bea tot si 140 ml. Ma gandesc ca ar bea si mai mult daca ii fac. Nu cred ca ii face rau ca doar are vitamine.
mihalusa
Eu suc ii dau sa bea cat vrea.....ii fac si cate o sticla plina, si el bea cat vrea si apoi o termina mamica smile.gif. Lapte ii dau seara la culcare si de cateva zile si dimineata.....incerc sa-i scot laptele noaptea, de cateva noti ii dau doar ceai.....imi face o galagie dar sper sa se obisnuiasca.....ma termina, se trezea si de 6-7 ori pe noapte si maraia sa-i dau macar un picut lapte.....asa ca i l-am taiat de tot, scanceste....ii dau ceai un pic indulcit ca altfel nu-l bea deloc. Mie mi-a zis asistenta ca ar trebui sa bea cam 500ml lapte pe zi.
Eu carne de porc sau carne tocata nu i-am dat.....mesele principale sunt formate din fructe proaspete si legume fierte dar daca noi mancam ceva el e primul la masa, asa ca mananca si cu noi cate putin.
cris210580
ma gandeam si eu ca no fi de ladinti dar de luni no mai facut temp,si diareea am vazut azidim ca no mai facut,dor kk moale.......semne de rosu in gat nu da,nare nas infundat sau ochii rosii asa cum are e obicei cand raceste........acu ma gandesc co fi facut temp de la diaree si diareea de la niste borcanele care i leam luat din italia cu formagio.........na acu nu stiu,ma gandesc si eu la toate posibilitatile.

suculet bibica mea nu vrea sa bea,am incercat cu toate felurile....nik.in schimb apa plata bea la greu
laptic mai bem noaptea,nu asa mult ca pana acuma dar o sticla tot o bem

pupici dulci la toti bebeii frumosi foc floare2.gif floare2.gif
aryana
Noi am avut noapte grea. A gemut toata noaptea si a facut air febra mare ca nici nu mai aveam cu ce sa i-o scad. Nu ii place deloc gustu la antibiotic, o sa fie un chin sa ii dau. Acum nu mai vrea nici sa manance, parca ma pedepseste ca l-am pacalit si i-am dat ceva ce nu ii place. Sper sa trecem cu bine peste acest moment si sa nu devina si el mofturos. Ma chinui sa fiu calma, ma fac ca nu observ ca e suparat pe mine. Mai are de luat pana luni, cel putin, asa ca trebuie sa ma tin bine.
maria26
QUOTE(aryana @ May 7 2009, 02:07 PM) *
Noi am avut noapte grea. A gemut toata noaptea si a facut air febra mare ca nici nu mai aveam cu ce sa i-o scad. Nu ii place deloc gustu la antibiotic, o sa fie un chin sa ii dau. Acum nu mai vrea nici sa manance, parca ma pedepseste ca l-am pacalit si i-am dat ceva ce nu ii place. Sper sa trecem cu bine peste acest moment si sa nu devina si el mofturos. Ma chinui sa fiu calma, ma fac ca nu observ ca e suparat pe mine. Mai are de luat pana luni, cel putin, asa ca trebuie sa ma tin bine.


cand nu ai medicamente ca sa ii scazi febra ii poti face baie calduta sau ii umezeste sosetele cu apa cu otet(1/3 otet si 2/3 apa) si ii scade.. la noi a mers..smile.gif
sa va faceti bine!
aryana
QUOTE(maria26 @ May 7 2009, 02:48 PM) *
cand nu ai medicamente ca sa ii scazi febra ii poti face baie calduta sau ii umezeste sosetele cu apa cu otet(1/3 otet si 2/3 apa) si ii scade.. la noi a mers..smile.gif
sa va faceti bine!


Multumesc Maria! Ma gandeam si eu sa ii pun niste otet pe sosete dar l-am tot udat pe fata si cum in camera era racoare i-a mai scazut un pic si nu a fost nevoie sa il mai trezesc. Dra totusi face febra f mare si andrei. Acum nu are nimic si in 10 min daca pun iar mana pe frunte are iar febra si 39, nu se joaca. Asta e, macar de acum stiu la ce sa ma astept.

Aveam medicamente dar ii dadusem si nurofen, in bagasem si supozitor cu paracetamol si nu puteam sa ii dau decat la distanta de 8 ore. Daca nu ii scadea ii mai bagam si un algocalmin, desi eu cam ma feresc de el, dar in situatii de urgenta nu ai ce face.
ari05
QUOTE(maria26 @ May 7 2009, 08:50 AM) *
fetelor l-am luat pe Andy acasa ieri bananab.gif bananab.gif bananab.gif .. am ramas uimita ieri.. era suparat pe mine ca l-am lasta acolo.. nici nu ma baga in seama.. se uita la mine si isi vedea in continuare de cartile lui...nu mi-a venit sa cred ( eu am crezut ca e mic si ce stie el...)
cand s-a vazut acasa a inceput sa chiuie si sa vorbeasca pe limba lui smile.gif

dragul de el laugh.gif iti dai seama ca i-o fi fost dor de voi ...

QUOTE(maria26 @ May 7 2009, 08:52 AM) *
si Andy la fel....tot "assshhht".. si tot tata toata ziua.. in schimb mai zice si mama o data la 2 zile ca sa nu ma supar smile.gif

liwlol.gif e bine si asa tongue.gif

QUOTE(terbancea @ May 7 2009, 11:47 AM) *
hmmm......sa vedeti ieri faza, am fost intr-un supermarket si ..........s-a bagat o cotofanca in seama cu barbatu-miu anima1.gif . De cand am intrat in magazin tot prin jurul nostru era, la un momentdat Darius a ramas doar cu taticu', eu m-am dus sa caut ceva si nu gaseam si ma tot invarteam ca bezmetica pe acolo. wink.gif Pana m-am intors ea s-a si agatat ca ce frumos e Darius, cat timp are etc mad.gif . Cand m-am intors al meu mi-a zis ca s-a si bagat in seama spada.gif , imi venea s-o iau de par ca si asa pana la casa tot dupa noi era............daca o prindeam la inghesuiala cred ca ii si puneam piedica. spada.gif
Noi acum doua luni i-am dat umplutura de la sarmale si era cu carne de vita si porc, si nu a patit nimic, asa ca nu vad ce poate sa se intample.
Darius ma striga nonstop si cand e suparat sau somnoros ma striga de mi se rupe imina cand il aud. Tata zice cand il vede sau cand sunt doar eu cu el si isi aduce aminte de el. smile.gif
A inceput de cateva zile sa se puna in fund acolo unde stie ca e locul olitei si face kk. L-am si ascultat atent ce zice si dupa ce termina zice odata k.....face pauza cateva secunde, si iar k, apoi dac nu il schimba nimeni mai zice odata unit kk. smile.gif

Ieri m-am buucrat si eu ca toata ziua a mancat destul de bine, la ultima masa la 19 a mancat un iaurt Yoplait+ paine cu Almette, si noaptea nu a mai mancat deloc lapte, pana aizi dimineata la 8 cand a baut suc de fructe. Am aruncat 400 ml lapte ca nu l-a baut. sad.gif

oooo, pai nu te-ai obisnuit cu fazele astea deja? liwlol.gif doh.gif

tu ii dai suc de fructe dimineata, la prima ora? Dari bea laptic cum se trezeste, si la culcare inca un bibe... eventual noaptea inca unul daca urla prea mult sad.gif

QUOTE(terbancea @ May 7 2009, 11:52 AM) *
Stie cineva cam ce cantitate de suc ar putea sa bea la varsta asta. Am observat ca daca ii fac mai mult, il bea tot si 140 ml. Ma gandesc ca ar bea si mai mult daca ii fac. Nu cred ca ii face rau ca doar are vitamine.

nu stiu daca exista vreo limita... Dari bea intre 150 si 300 ml pe zi... cateodata ar bea mai mult, dar daca nu am facut ii dau apa...

QUOTE(aryana @ May 7 2009, 02:07 PM) *
Noi am avut noapte grea. A gemut toata noaptea si a facut air febra mare ca nici nu mai aveam cu ce sa i-o scad. Nu ii place deloc gustu la antibiotic, o sa fie un chin sa ii dau. Acum nu mai vrea nici sa manance, parca ma pedepseste ca l-am pacalit si i-am dat ceva ce nu ii place. Sper sa trecem cu bine peste acest moment si sa nu devina si el mofturos. Ma chinui sa fiu calma, ma fac ca nu observ ca e suparat pe mine. Mai are de luat pana luni, cel putin, asa ca trebuie sa ma tin bine.

sad.gif pupici la Andrei ! sa se faca bine repede ! floare2.gif
cris210580
QUOTE(aryana @ May 7 2009, 12:53 PM) *
Multumesc Maria! Ma gandeam si eu sa ii pun niste otet pe sosete dar l-am tot udat pe fata si cum in camera era racoare i-a mai scazut un pic si nu a fost nevoie sa il mai trezesc. Dra totusi face febra f mare si andrei. Acum nu are nimic si in 10 min daca pun iar mana pe frunte are iar febra si 39, nu se joaca. Asta e, macar de acum stiu la ce sa ma astept.

Aveam medicamente dar ii dadusem si nurofen, in bagasem si supozitor cu paracetamol si nu puteam sa ii dau decat la distanta de 8 ore. Daca nu ii scadea ii mai bagam si un algocalmin, desi eu cam ma feresc de el, dar in situatii de urgenta nu ai ce face.
si la noi luni a fost tare naspa cu febra,ii scadea o ora si o lua iar;iam dat nurofen alternand cu calpol dar degeaba pana iam pus sosetute cu otet si iam facut o frectie tot cu otet(diluat o parte otet 5 apa)si geamul deschis in camera si ea imbracata doar cu body cu maneca lunga si ciorapei;asa am reusit sa io scad.oricum weekendul asta a fost o agitatie ff mare pt ea,cldura mare(27gr),papa din borcanele,lume noua si tot asa.........dar na nici intrun glob de sticla nu pot so tin ca dupa aia o sa fie salbateca


maria te cred ca tia fost greu fara el;eu numa la gandul ca trebuia so duc acasa in romania pe bibi inebuneam....dar am facut in asa fel si nam mai duso bouncy.gif

fetelor cand are rosu in gat bebelu ce simtome ar trebui sa mai aibe inafara de febra?
mihalusa
QUOTE(aryana @ May 7 2009, 02:53 PM) *
Multumesc Maria! Ma gandeam si eu sa ii pun niste otet pe sosete dar l-am tot udat pe fata si cum in camera era racoare i-a mai scazut un pic si nu a fost nevoie sa il mai trezesc. Dra totusi face febra f mare si andrei. Acum nu are nimic si in 10 min daca pun iar mana pe frunte are iar febra si 39, nu se joaca. Asta e, macar de acum stiu la ce sa ma astept.

Aveam medicamente dar ii dadusem si nurofen, in bagasem si supozitor cu paracetamol si nu puteam sa ii dau decat la distanta de 8 ore. Daca nu ii scadea ii mai bagam si un algocalmin, desi eu cam ma feresc de el, dar in situatii de urgenta nu ai ce face.


Aryana si noi am avut probleme cu febra.....doctorita mi-a spus ca dupa 48 ore de antibiotice daca nu se stabilizeaza febra trebuie sa-i dea altele, nu orice antibiotice sunt eficiente, difera de cauza. De asemenea mie mi-au zis ca nu e recomandat administrarea de paracetamol/ calpol /nurofen pentru mai mult de 3 zile fara sa-i descoperi cauza febrei......offf doamene ce greu e cu ei asa micuti si nu pot zice ce e cu ei......multa sanatate!!!!
TESYMO
QUOTE(ari05 @ May 7 2009, 03:28 PM) *
oooo, pai nu te-ai obisnuit cu fazele astea deja? liwlol.gif doh.gif

tu ii dai suc de fructe dimineata, la prima ora? Dari bea laptic cum se trezeste, si la culcare inca un bibe... eventual noaptea inca unul daca urla prea mult sad.gif
nu stiu daca exista vreo limita... Dari bea intre 150 si 300 ml pe zi... cateodata ar bea mai mult, dar daca nu am facut ii dau apa...
sad.gif pupici la Andrei ! sa se faca bine repede ! floare2.gif

Nu cred ca ma voi obisnui vreodata cu fazele astea.......e prima dat cand cineva se baga asa in seama si nu sunt de fata, ca daca sunt de fata e altceva ...scot wife.gif
Pai asa ii dau suc dimineata ca altceva nu vrea ...nimic, de ex ii fac dimineata mar cu biscuite si nici nu vrea sa-l guste si il mananca la 18.30-19 pe tot. Lapte nu a baut deloc ieri nici un gram sad.gif .Stiu ca nu e ok asa , da ce sa fac cu el ii dau cand vrea el sa manance.

Multa sanatate lui Andrei si Bianca tzuc.gif
maria26
ne place in masina la nebunie.. dovada.. cantam smile.gif


bika82
QUOTE(mihaela1985 @ May 7 2009, 09:47 AM) *
La multi ani, sarbatoritilor! tzuc.gif occasion.gif
Alex nu zice inca nici mama, nici tata. crybaby.gif
Voi le-ati dat ardei umpluti? Eu i-am facut cu piept de pui si cineva mi-a spus ca nu se da carne tocata la bebe. Dar i-am facut ca si pilaful, am fiert orezul si carnea separat si pe urma am taiat carnea, am amestecat si am umplut ardeiul. Eu nu pot sa compar ca si cum ar fi tocatura. unsure.gif Voi ce ziceti? Pana acum, i-am facut de 2 ori si i-a placut foarte mult. yami.gif eating.gif
Iar de cateva luni ii pun mereu un pic de unt in mancare ca sa aiba gust mai bun.
Voi ce le mai dati sa pape seara? Cat lapte mananca pe zi?


Denis a papat si sarmalute,bors cu perisoare si parjolute la cuptor toate cu carne tocata de vitel si nu a patit nimic e ok, noi ii dam sa papem cam din tot ce mancam si noi
ce bine de voi ca beau suc de fructe Denis nici sa nu il vada i-a prima inghititura si apoi nu mai vrea absolut deloc si are asa multe vitamine wink.gif , fetelor din cate stiu eu nu prea e indicat sa bei suc de fructe(de citrice) dimineata pe stomacul gol ca e acid chiar si pt noi
noi am refacut analizele dupa 2 luni de tratament cu fier si a iesit fierul mai mic decat era initial acum e 9,99 si facem tratament cu fier cate 10pic/de 3 ori pe zi si acid folic si vitamina b12 injectabil crybaby.gif maine mergem la prima injectie am niste emotii doh.gif
Sanatate lui Andrei si lui Biancuta tzuc.gif
maria26
QUOTE(bika82 @ May 7 2009, 09:31 PM) *
Denis a papat si sarmalute,bors cu perisoare si parjolute la cuptor toate cu carne tocata de vitel si nu a patit nimic e ok, noi ii dam sa papem cam din tot ce mancam si noi
ce bine de voi ca beau suc de fructe Denis nici sa nu il vada i-a prima inghititura si apoi nu mai vrea absolut deloc si are asa multe vitamine wink.gif , fetelor din cate stiu eu nu prea e indicat sa bei suc de fructe(de citrice) dimineata pe stomacul gol ca e acid chiar si pt noi
noi am refacut analizele dupa 2 luni de tratament cu fier si a iesit fierul mai mic decat era initial acum e 9,99 si facem tratament cu fier cate 10pic/de 3 ori pe zi si acid folic si vitamina b12 injectabil crybaby.gif maine mergem la prima injectie am niste emotii doh.gif
Sanatate lui Andrei si lui Biancuta tzuc.gif


acidul folic si complexul b sunt pentru hemoglobina scazuta.. cum a avut fierul 9.99? Andy la ultimele analize a avut 160.. daca hemoglobina este 9.99 intradevar este scazuta sad.gif....
dar tu nu ii dai vitamina C? nu ti-a spus nimeni ca organismul nu asimileaza fierul decat insotit de vitamina C? Cand ii dai fierul ii dai cu o lingurita de suc de lamaie, altfel il dai degeaba....
eu am hemoglobina scazuta de cand ma stiu ( e genetic, am celulele foarte mici si nu pot transporta cantitatea de oxigen suficienta pentru a oxigena creierul), am si lesinat odata din cauza asta si acum iau o saptamana pe luna fier..

Andy a avut fierul 160 (nivelul maxim) si hemoglobian 10 (f mica)... daca nu ai facut analizele la fier, e periculos sa ii dai fier.. tb doar b complex cu acid folic
sanatate multa! oFloare1.gif
johnnymada
QUOTE(bika82 @ May 7 2009, 08:31 PM) *
Denis a papat si sarmalute,bors cu perisoare si parjolute la cuptor toate cu carne tocata de vitel si nu a patit nimic e ok, noi ii dam sa papem cam din tot ce mancam si noi
ce bine de voi ca beau suc de fructe Denis nici sa nu il vada i-a prima inghititura si apoi nu mai vrea absolut deloc si are asa multe vitamine wink.gif , fetelor din cate stiu eu nu prea e indicat sa bei suc de fructe(de citrice) dimineata pe stomacul gol ca e acid chiar si pt noi
noi am refacut analizele dupa 2 luni de tratament cu fier si a iesit fierul mai mic decat era initial acum e 9,99 si facem tratament cu fier cate 10pic/de 3 ori pe zi si acid folic si vitamina b12 injectabil crybaby.gif maine mergem la prima injectie am niste emotii doh.gif
Sanatate lui Andrei si lui Biancuta tzuc.gif

vit b 12 injectabi-naspa dar daca trebuie.....................................
Andrei , sa te faci repede bine
johnnymada
QUOTE(maria26 @ May 7 2009, 07:05 PM) *
ne place in masina la nebunie.. dovada.. cantam smile.gif


andy -ce de treaba ai
johnnymada
mara a fost foarte fericita la acvariu
maria26
la multe lunitze Bianca Anamaria! tzuc.gif

maria26
QUOTE(johnnymada @ May 8 2009, 08:37 AM) *
mara a fost foarte fericita la acvariu


scumpete mica! tzuc.gif
ari05
QUOTE(cris210580 @ May 7 2009, 03:47 PM) *
si la noi luni a fost tare naspa cu febra,ii scadea o ora si o lua iar;iam dat nurofen alternand cu calpol dar degeaba pana iam pus sosetute cu otet si iam facut o frectie tot cu otet(diluat o parte otet 5 apa)si geamul deschis in camera si ea imbracata doar cu body cu maneca lunga si ciorapei;asa am reusit sa io scad.oricum weekendul asta a fost o agitatie ff mare pt ea,cldura mare(27gr),papa din borcanele,lume noua si tot asa.........dar na nici intrun glob de sticla nu pot so tin ca dupa aia o sa fie salbateca
maria te cred ca tia fost greu fara el;eu numa la gandul ca trebuia so duc acasa in romania pe bibi inebuneam....dar am facut in asa fel si nam mai duso bouncy.gif

fetelor cand are rosu in gat bebelu ce simtome ar trebui sa mai aibe inafara de febra?


Dari nu a facut febra de la rosu in gat... doar ca nu papa nik, si era tot marait, tusea putin...

QUOTE(terbancea @ May 7 2009, 07:53 PM) *
Nu cred ca ma voi obisnui vreodata cu fazele astea.......e prima dat cand cineva se baga asa in seama si nu sunt de fata, ca daca sunt de fata e altceva ...scot wife.gif
Pai asa ii dau suc dimineata ca altceva nu vrea ...nimic, de ex ii fac dimineata mar cu biscuite si nici nu vrea sa-l guste si il mananca la 18.30-19 pe tot. Lapte nu a baut deloc ieri nici un gram sad.gif .Stiu ca nu e ok asa , da ce sa fac cu el ii dau cand vrea el sa manance.
-

liwlol.gif eheee... eu m-am obisnuit de muuuult... doh.gif ca na, ce sa fac... sar femeile pe al meu de zici ca ii Brad Pitt... desi nu inteleg dc... unsure.gif ca ii frumos, nu zic, da nu-i nici chiar rupt din soare... cateva inca mi-au zis in fata ca "nu l-ar ierta o data" ... doh.gif na, ce proaste... sau disperate... sau ... in fine, ca suntem off-topic acum liwlol.gif

e nasol ca nu vrea laptic... dar nu e ceva iesit din comun... am mai auzit bebei care refuza laptele o perioada... eu am noroc ca macar asta il bea Dari, cand nu vrea nik altceva... el dimineata cand se trezeste bea un bibe de lapte, peste vreo 2 ore fructele cu branzica si bisscuiti, la amiaza supa sau pireu de legume , seara cereale sau pireu de legume (depinde ce papa la amiaza), si la culcare inca un bibe de lapte ... asta cand nu imi refuza nici o masa liwlol.gif

QUOTE(maria26 @ May 7 2009, 08:05 PM) *
ne place in masina la nebunie.. dovada.. cantam smile.gif

ce dulce-i ! ce bine ca iti sta in scaunel de masina... Dari nu vrea nicicum sad.gif urla de zici ca il taie cineva crybaby.gif si cand iesim din tara, in vama trebuie sa il pun... na si sa vedeti urlete si isterii... singurul lucru bun e ca ne lasa vamesii sa trecem repede, numa sa nu-i mai auda gura probabil liwlol.gifdoh.gif

QUOTE(johnnymada @ May 8 2009, 08:37 AM) *
mara a fost foarte fericita la acvariu

laugh.gif ce-i place... tzuc.gif
ari05
La multe lunite Bianca pui de Cris !!!!!! tzuc.gif occasion.gif
ari05
LA MULTI ANI Mihalusa !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
sa ai parte numai de bucurii in viata, sanatate si tot ce iti doresti !!!
aryana
occasion.gifLa multi ani Bianca! Multa sanatate! floare2.gif Andrei a avut doar febra si s-a uitat dr in gat la el si mi-a zis ca e foarte rosu si imflamat. Oricum ele e deja mai bine, se vede ca isi face efectul antibioticul, ii mai dau azi supozitor cu paracetamol si de maine incerc sa nu ii mai dau sa vad daca mai face febra. Bianca ce mai face?

La multi ani mihalusa! floare2.gif

Bika, multa sanatate lui denis! Tot asa avea si andrei hemoglobina inainte de operatie, de atunci eu nu i-am mai facut analize. Sper sa fie bine acum, nu pare anemic. Si eu stiu ca trebuie vitamina c ca sa se absoarba fierul. Eu ii dadeam fierul in piureul de fructe, in prima lingurita.
aryana
QUOTE(maria26 @ May 7 2009, 08:05 PM) *
ne place in masina la nebunie.. dovada.. cantam smile.gif

QUOTE(johnnymada @ May 8 2009, 08:37 AM) *


Pupici la doi pui scumpi! floare2.gif
maria26
La multi ani Mihalusa!
QUOTE(ari05 @ May 8 2009, 08:50 AM) *
ce dulce-i ! ce bine ca iti sta in scaunel de masina... Dari nu vrea nicicum sad.gif urla de zici ca il taie cineva crybaby.gif si cand iesim din tara, in vama trebuie sa il pun... na si sa vedeti urlete si isterii... singurul lucru bun e ca ne lasa vamesii sa trecem repede, numa sa nu-i mai auda gura probabil liwlol.gifdoh.gif


in privinta asta nu avem probleme.. sta si 3 ore daca plecam la drum mai lung...se uita geam si vorbeste pe limba lui sau doarme .. in carunt am inceput sa avem probleme.. mai stam, dar cu urlete pana porneste carutul.. pe loc in nici un caz smile.gif

QUOTE(aryana @ May 8 2009, 09:10 AM) *
Bika, multa sanatate lui denis! Tot asa avea si andrei hemoglobina inainte de operatie, de atunci eu nu i-am mai facut analize. Sper sa fie bine acum, nu pare anemic. Si eu stiu ca trebuie vitamina c ca sa se absoarba fierul. Eu ii dadeam fierul in piureul de fructe, in prima lingurita.


nici eu nu i-am mai facut analizele de atunci, luna asta vreau sa i le fac ca face un an.. noi nu am luat fierul pentru ca era prea mare.. dr din pitesti ne-a recomandat b compex cu acid folic.. i-am dat 2 zile si apoi am fost la Bucuresti cu el si ne-a spus dr sa nu-i dam nimic copilului ca e normal ca un bebelus sa aiba hemoglobina 10 smile.gif.. nu i-am mai dat nimic si uite-l ce mare s-a facut! jucaus.gif
ari05
QUOTE(maria26 @ May 8 2009, 09:18 AM) *
La multi ani Mihalusa!
in privinta asta nu avem probleme.. sta si 3 ore daca plecam la drum mai lung...se uita geam si vorbeste pe limba lui sau doarme .. in carunt am inceput sa avem probleme.. mai stam, dar cu urlete pana porneste carutul.. pe loc in nici un caz smile.gif

pai ii place si lui in masina, dar nu in scaunel ! crybaby.gif ci pe bancheta, in picioare... ori se uita in spate, ori se benocleaza la bord si la tata cum conduce, se tot invarte, ar umbla si in masina dk se poate... e horror cu el sad.gif iar in carucior sta doar cand doarme... in rest ...
maria26
QUOTE(ari05 @ May 8 2009, 09:24 AM) *
pai ii place si lui in masina, dar nu in scaunel ! crybaby.gif ci pe bancheta, in picioare... ori se uita in spate, ori se benocleaza la bord si la tata cum conduce, se tot invarte, ar umbla si in masina dk se poate... e horror cu el sad.gif iar in carucior sta doar cand doarme... in rest ...


AOLEU!!!! trebuie sa ii pui numele Denis (pericol public).. cred ca m-as impusca..are si Andy momente din astea, dar nu in masina, si mai rarutz..el e cu 1_3ani.gif
johnnymada
marei ii place in carucior si in scaunul de masina, noi radem de ea -zici ca-i lipseste cafeaua si tigarea asa de frumos sta laugh.gif
ari05
fetelor, eu nu stiu ce o sa ma fac cu Darius sad.gif mai ziceam eu pana acum ca e isteric copilul meu, ca e nervos, etc... dar ce imi face de cateva zile... fereasca sfantu sa nu ii dau ce vrea sau sa nu fac ce vrea el, ca se pune pe un urlat si un plans isteric... face niste scene, ca nu stiu cum sa reactionez pur si simplu crybaby.gif nu vreau nici sa las dupa el, ca si asa deja e prea prea rasfatat si i se prea fac toate poftele, dar si sa il las sa se crizeze... si asa imi toaca nervii ca toata ziua imi urla crybaby.gif daca pana acum cand vroia ceva ce nu avea voie si se punea pe urlat, reuseam sa ii distrag atentia cu altceva, acum nu mai merge smecheria sad.gif
ieri de ex vroia sa roada cheile lu tac-su ( ca desteptu i le-o dat si tot era negru pe limba mad.gif ) si cand i le-am luat s-a pus pe niste istericale de imi venea sa il lipesc de pereti mad.gif degeaba i-am dat alte jucarii, m-am maimutarit, etc, ca nu a incetat... l-am lasat intr-un final sa urle... si a urlat... si a urlat... pana s-a facut tot rosu la fata de i se vedeau toate venele... intre timp mai arunca un ochi la mine sa vada ce fac, eu ma faceam ca ploua, el urla in continuare... si pana nu i-am dat cheile inapoi nu a tacut... apoi le-am luat iar, si iar urlete... intr-un final i l-am pus in brate la tac-su si sa se descurce !
acuma sincer, eu nu stiu ce ar trebui sa fac, cum sa fac, sa nu mai faca istericale de-astea sad.gif ca pe de o parte e prea mic sa inteleaga ce ii zic... oofff greu e cu ei de acum incolo... acum imi dau seama ca ce a fost pana acum a fost cam floare la ureche... greul de-abia acum incepe, cu educatia... oFloare1.gif
ari05
QUOTE(maria26 @ May 8 2009, 09:33 AM) *
AOLEU!!!! trebuie sa ii pui numele Denis (pericol public).. cred ca m-as impusca..are si Andy momente din astea, dar nu in masina, si mai rarutz..el e cu 1_3ani.gif

liwlol.gif ala e pantaloni scurti pe langa Darius al meu doh.gif

QUOTE(johnnymada @ May 8 2009, 09:36 AM) *
marei ii place in carucior si in scaunul de masina, noi radem de ea -zici ca-i lipseste cafeaua si tigarea asa de frumos sta laugh.gif


ce noroc aveti fetelor.... oofff... eu tot timpu ziceam ca nu vreau sa am un bebe molau, bleg, unde-l pui acolo sa stea... dar nici chiar asa ca Darius sad.gif adik ma termina copilul asta !!! crybaby.gif o secunda nu sta in loc !!! crybaby.gif si tot dupa el tre sa fiu, ca fuge intr-una, apoi mai uita sa se si uite pe unde fuge, mai pica in bot...deja avem la activ de 2 ori buza sparta, de 2 ori nasul spart, o data gingia, cucuie zgarieturi si vanatai nu mai zic ... sa vedem cate or mai urma... si asa de-l vede careva dezbracat zice ca maltratez copilu doh.gif acum a inceput sa se si catere, mi-a stat inima in loc cand l-am gasit intr-o zi cocotat pe o masinuta mai mare, sau cand l-am vazut ca se urca pe canapea... aseara cum nu vroia sa doarma, am vazut ca deja aproape poate sa puna piciorul sus pe marginea tarcului , adik el incerca sa sara din tarc crybaby.gif no... deci am un copil... doh.gif sa-mi traiasca laugh.gif si eu sa ma tin bine sa ii fac fata liwlol.gif
maria26
QUOTE(ari05 @ May 8 2009, 09:37 AM) *
fetelor, eu nu stiu ce o sa ma fac cu Darius sad.gif mai ziceam eu pana acum ca e isteric copilul meu, ca e nervos, etc... dar ce imi face de cateva zile... fereasca sfantu sa nu ii dau ce vrea sau sa nu fac ce vrea el, ca se pune pe un urlat si un plans isteric... face niste scene, ca nu stiu cum sa reactionez pur si simplu crybaby.gif nu vreau nici sa las dupa el, ca si asa deja e prea prea rasfatat si i se prea fac toate poftele, dar si sa il las sa se crizeze... si asa imi toaca nervii ca toata ziua imi urla crybaby.gif daca pana acum cand vroia ceva ce nu avea voie si se punea pe urlat, reuseam sa ii distrag atentia cu altceva, acum nu mai merge smecheria sad.gif
ieri de ex vroia sa roada cheile lu tac-su ( ca desteptu i le-o dat si tot era negru pe limba mad.gif ) si cand i le-am luat s-a pus pe niste istericale de imi venea sa il lipesc de pereti mad.gif degeaba i-am dat alte jucarii, m-am maimutarit, etc, ca nu a incetat... l-am lasat intr-un final sa urle... si a urlat... si a urlat... pana s-a facut tot rosu la fata de i se vedeau toate venele... intre timp mai arunca un ochi la mine sa vada ce fac, eu ma faceam ca ploua, el urla in continuare... si pana nu i-am dat cheile inapoi nu a tacut... apoi le-am luat iar, si iar urlete... intr-un final i l-am pus in brate la tac-su si sa se descurce !
acuma sincer, eu nu stiu ce ar trebui sa fac, cum sa fac, sa nu mai faca istericale de-astea sad.gif ca pe de o parte e prea mic sa inteleaga ce ii zic... oofff greu e cu ei de acum incolo... acum imi dau seama ca ce a fost pana acum a fost cam floare la ureche... greul de-abia acum incepe, cu educatia... oFloare1.gif


Poti sa stai linistita.. si Andy face la fel.. mai ales cand e vorba de chei smile.gif.. daca i le iau urla, se roseste la fata si am impresia ca se sufoca.. asa ca nu-mi ramane decat sa i le dau inapoi...asta e! si eu il mai pacaleam inainte.. dar acum fereasca sfantul sa ii iau ceva din mana! tot cartierul ne stie... acum m-am obisnuit.. il las sa joace pana se plictiseste de lucrul respectiv si nu mai am scandal smile.gif
asa ca nu esti singura.. e varsta cand incep sa aiba personalitate!
ari05
QUOTE(maria26 @ May 8 2009, 09:55 AM) *
Poti sa stai linistita.. si Andy face la fel.. mai ales cand e vorba de chei smile.gif.. daca i le iau urla, se roseste la fata si am impresia ca se sufoca.. asa ca nu-mi ramane decat sa i le dau inapoi...asta e! si eu il mai pacaleam inainte.. dar acum fereasca sfantul sa ii iau ceva din mana! tot cartierul ne stie... acum m-am obisnuit.. il las sa joace pana se plictiseste de lucrul respectiv si nu mai am scandal smile.gif
asa ca nu esti singura.. e varsta cand incep sa aiba personalitate!

da mai Maria sad.gif dar sunt unele chestii cu care chiar nu are voie... cu cheile era doar un ex, ca na, chei hai sa zicem ca ii mai dau.. .dar peria de WC... sau dk nu-l las la vreun caine (aia vagabonzi, plini de raie, pureci, etc) sau in parc dk nu-l las sa pape mucuri de tigara sau alte jeguri aruncate, sau mai stiu ce alte chestii care chiar nu are voie sa le faca... inteleg ca are personalitate... da nici chiar asa crybaby.gif am mai vazut eu bebelasi, da asa isteric ca al meu nu crybaby.gif sa zicem ca face isterii cand nu primeste ce vrea, dar el toata ziua asa o tine... acum de ex s-a enervat ca nu poate impinge un scaun din bucatarie in hol, na sa-l auzi ce urla sad.gif deci el urla aproape toata ziua mad.gif si deja turbbbb !!!!!!!! poate dupa ce incepe sa vb se mai calmeaza un pic , ca-si va putea exprima nemultumirile astfel incat sa fie inteles doh.gif ... unsure.gif sper... oFloare1.gif
maria26
QUOTE(ari05 @ May 8 2009, 10:30 AM) *
da mai Maria sad.gif dar sunt unele chestii cu care chiar nu are voie... cu cheile era doar un ex, ca na, chei hai sa zicem ca ii mai dau.. .dar peria de WC... sau dk nu-l las la vreun caine (aia vagabonzi, plini de raie, pureci, etc) sau in parc dk nu-l las sa pape mucuri de tigara sau alte jeguri aruncate, sau mai stiu ce alte chestii care chiar nu are voie sa le faca... inteleg ca are personalitate... da nici chiar asa crybaby.gif am mai vazut eu bebelasi, da asa isteric ca al meu nu crybaby.gif sa zicem ca face isterii cand nu primeste ce vrea, dar el toata ziua asa o tine... acum de ex s-a enervat ca nu poate impinge un scaun din bucatarie in hol, na sa-l auzi ce urla sad.gif deci el urla aproape toata ziua mad.gif si deja turbbbb !!!!!!!! poate dupa ce incepe sa vb se mai calmeaza un pic , ca-si va putea exprima nemultumirile astfel incat sa fie inteles doh.gif ... unsure.gif sper... oFloare1.gif

liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
daaaaa.. dtai sa inceapa sa misune si al meu.. sa-l vezi.. liwlol.gif
ai fost agitata cand l-ai avut in burtica?
ari05
QUOTE(maria26 @ May 8 2009, 10:43 AM) *
liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
daaaaa.. dtai sa inceapa sa misune si al meu.. sa-l vezi.. liwlol.gif
ai fost agitata cand l-ai avut in burtica?

pai ... pana in luna7... la ce servici aveam... FOARTE !!! doh.gif de dimineata pana seara eram bagata in priza, plus stres, nervi ... ziceam atunci eu mai in gluma ca o sa iasa un copil isteric, da nu credeam ca o sa fie asa pe bune sad.gif doh.gif
maria26
QUOTE(ari05 @ May 8 2009, 10:47 AM) *
pai ... pana in luna7... la ce servici aveam... FOARTE !!! doh.gif de dimineata pana seara eram bagata in priza, plus stres, nervi ... ziceam atunci eu mai in gluma ca o sa iasa un copil isteric, da nu credeam ca o sa fie asa pe bune sad.gif doh.gif


asa am fost si eu la inceputul sarcinii si la 4 luni jumate mi-am bagat medical..decat sa pierd sarcina...
mihaela1985
E greu acum cu ei ca incep de pe acum sa se rasfete. Cred k la asta se pricep cel mai bine... bouncy.gif Intradevar. nu poti sa il lasi sa faca orice vrea, mai ales k el nu stie acum ce e bine sau nu.
Si Alex face la fel daca nu il las sa faca ce vrea el, dar cand il vad ca incepe sa planga, incep si eu sa "plang" pana se opreste el si pe urma incepe sa rada si uita ce vroia sa faca. Sau de exemplu, daca cade in timp ce merge, nu il bag in seama sa ma duc sa il iau in brate ca pe urma incepe sa planga. De obicei cade exact in fund si daca cineva se duce la el sa il rasfete, atunci incepe sa planga. Iar cand ia lucruri care nu trebuie, ii spun "uff" si se sperie si le lasa jos.
Incearca sa ai rabdare cu el, chiar daca e greu si cu timpul poate reusesti sa il dezveti de obiceiul asta.
simira
QUOTE(aryana @ May 5 2009, 07:14 PM) *
Simira, unde v-ati ascuns? Ce mai fac printesele tale? Mai pune poze cu ele. floare2.gif

Aryana draga sunt cam varza...de oboseala.M-am gandit chiar sa iau ceva vitamine desi n-ar fi recomandat pt silueta.Eu inca alaptez,mai este careva care alapteaza?Anca mai alaptezi?
Printesele ...ca printesele biggrin.gif dar printii tai? L-am vazut pe Robert, s-a schimbat, a crescut! tzuc.gif

QUOTE(ari05 @ May 6 2009, 03:18 PM) *
multumesc la fel Simira ! tzuc.gif sa mai intri sa ne spui ce fac printesele tale si vrem pozeeeee !!!! laugh.gif
felicitari Sonia pt primii pasi !!! si mami... sa te tii bine de pe acum... biggrin.gif


Sonia merge de manuta de mult acuma chiar fuge daca o tin de amandoua mainile, a pornit de ziua mea singura rolleyes.gif , nu stiu cum o sa fac atunci cand o sa o ia la fuga singura....ca nu o mai prind laugh.gif
Papadiile... la Pasti

Dam cioc?

Zani a mea...

Ciupercutele

Pe calut, cu buni noastra draga


bika82
QUOTE(maria26 @ May 8 2009, 08:26 AM) *
acidul folic si complexul b sunt pentru hemoglobina scazuta.. cum a avut fierul 9.99? Andy la ultimele analize a avut 160.. daca hemoglobina este 9.99 intradevar este scazuta sad.gif....
dar tu nu ii dai vitamina C? nu ti-a spus nimeni ca organismul nu asimileaza fierul decat insotit de vitamina C? Cand ii dai fierul ii dai cu o lingurita de suc de lamaie, altfel il dai degeaba....
eu am hemoglobina scazuta de cand ma stiu ( e genetic, am celulele foarte mici si nu pot transporta cantitatea de oxigen suficienta pentru a oxigena creierul), am si lesinat odata din cauza asta si acum iau o saptamana pe luna fier..

Andy a avut fierul 160 (nivelul maxim) si hemoglobian 10 (f mica)... daca nu ai facut analizele la fier, e periculos sa ii dai fier.. tb doar b complex cu acid folic
sanatate multa! oFloare1.gif

Da, hemoglobina i-a iesit 9,99 ii mai puneam si eu lamaie in ceai dar nu in fiecare zi, dar daca e asa o sa ii dau nu stiam ca vitamina C ajuta la asimilarea fierului, si eu la fel am avut hemoglobina scazuta de cand ma stiu de mica si in timpul sarcinii si dupa si cred ca e ereditar cat fier am luat la viata mea sad.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.