Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi De Iunie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti vara
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120
ari05
QUOTE(rux25 @ Nov 4 2008, 10:23 PM) *
Ari exudatul este o analiza care se ia din gatut...nu doare nu e greu de suportat...si ai un rezultat clar daca ai aceasta idee ca ar avea ceva in gatut...acum despre sfatul cu cartle sub patut....il pui in practica, numai cand tuseste copilasul si nu tot timpul...pentru ca atunci cand tuseste nu e bine sa stea orizontal complet...ci putin ridicat si pentru a nu avea probleme cu coloana nu-i poti pune perne iar aceasta este o solutie fffbuna...nasucul se curata zilnic asa cum si noi il curatam pe al nostru...pune-i apa pe calorifer in camera in permanenta...multa sanatate...

aha... pai ma gandeam sa ma duc cu el sa ii faca ceva analiza... la gatut...
acum a venit sotul acasa... il pun imediat sa ridice patutul, sa punem carti sub... ca si acum mai tuseste sad.gif
iar nasucul ... o sa il curat zilnic... notworthy.gif pediatra a zis sa il fac doar cand are mucisori... na... da la cat is de buni si pediatrii...
si din toate astea.... doar apa pe calorifer exista !!! macar atata, nu ? doh.gif
mercic Rux inca o data ! tzuc.gif
jus_ro
Laura nu stiu ce sa-ti spun pentru Darius ca noi nu prea tusim...dar rux te-a sfatuit bine...iar cu fierul cica se da preventiv....si noua ne-a dat doctorita fier fara analize si alte chestii, dar nu am inceput sa-i dau...mai stau nitel.....drum bun si sa va intoarceti cu bine....e bine ca poti pleca ca sa mai iesi din rutina zilnica chit ca iei toata casa cu tine rolleyes.gif
ruxy
QUOTE(ari05 @ Nov 4 2008, 10:31 PM) *
aha... pai ma gandeam sa ma duc cu el sa ii faca ceva analiza... la gatut...
acum a venit sotul acasa... il pun imediat sa ridice patutul, sa punem carti sub... ca si acum mai tuseste sad.gif
iar nasucul ... o sa il curat zilnic... notworthy.gif pediatra a zis sa il fac doar cand are mucisori... na... da la cat is de buni si pediatrii...
si din toate astea.... doar apa pe calorifer exista !!! macar atata, nu ? doh.gif
mercic Rux inca o data ! tzuc.gif

Nu inalta foarte tare patutul si vezi sa fie stratul de carti egale tzuc.gif
bika82
QUOTE(ari05 @ Nov 4 2008, 10:21 PM) *
de ce nu se da ceai de tei baietilor? laugh.gif care-i mitu? doh.gif liwlol.gif
siropul Stodal de unde pot sa il iau? si pot sa il iau fara reteta?
cu Fe... nu mai stiu ce sa zic sau ce sa fac... am citit prospectul... in functie de tipul de anemie se da un anumit nr de picaturi... dra ne-a dat vad ca aproape nr max de picaturi... mad.gif ... pe baza a ce... nu stiu ....


Stodal-ul il iei din farmacie si se da fara reteta sper sa aiba efect asupra lui Darius eu am luat o sticla intreaga de sirop si nu mi-a trecut tusea blush.gif
ruxy
QUOTE(bika82 @ Nov 4 2008, 10:36 PM) *
Stodal-ul il iei din farmacie si se da fara reteta sper sa aiba efect asupra lui Darius eu am luat o sticla intreaga de sirop si nu mi-a trecut tusea blush.gif

Stodalul e probat de mine pe ambii copii si paraprobat...e apitza de ploaie rolleyes.gif
ari05
QUOTE(jus_ro @ Nov 4 2008, 10:32 PM) *
Laura nu stiu ce sa-ti spun pentru Darius ca noi nu prea tusim...dar rux te-a sfatuit bine...iar cu fierul cica se da preventiv....si noua ne-a dat doctorita fier fara analize si alte chestii, dar nu am inceput sa-i dau...mai stau nitel.....drum bun si sa va intoarceti cu bine....e bine ca poti pleca ca sa mai iesi din rutina zilnica chit ca iei toata casa cu tine rolleyes.gif


da... Rux e salvarea noastra, de multe ori ... tzuc.gif
voua cate pic de fier v-a dat? noua ne-a dat 5 pic de 3 ori pe zi... si ma intrebam daca nu e mult...
si cu plecatul.. .asa e... abia astept !!! chit ca iau mai toata bucataria cu mine... zicea sotu ca cel mai bine ar fi sa sparga bucataria, sa o puna pe roti si sa o tractam dupa masina liwlol.gif ca atatea trebuie sa pun pt Darius...
QUOTE(rux25 @ Nov 4 2008, 10:33 PM) *
Nu inalta foarte tare patutul si vezi sa fie stratul de carti egale tzuc.gif

asa am sa fac tzuc.gif
ari05
QUOTE(bika82 @ Nov 4 2008, 10:36 PM) *
Stodal-ul il iei din farmacie si se da fara reteta sper sa aiba efect asupra lui Darius eu am luat o sticla intreaga de sirop si nu mi-a trecut tusea blush.gif



QUOTE(rux25 @ Nov 4 2008, 10:37 PM) *
Stodalul e probat de mine pe ambii copii si paraprobat...e apitza de ploaie rolleyes.gif

deci nu imi fac sperante....
ruxy
QUOTE(ari05 @ Nov 4 2008, 10:40 PM) *
deci nu imi fac sperante....

Poate la tine sa dea rezultate nu stiu...sincer nu stiu...poti proba si tu...poate cine stie rolleyes.gif
jus_ro
QUOTE(ari05 @ Nov 4 2008, 10:39 PM) *
da... Rux e salvarea noastra, de multe ori ... tzuc.gif
voua cate pic de fier v-a dat? noua ne-a dat 5 pic de 3 ori pe zi... si ma intrebam daca nu e mult...
si cu plecatul.. .asa e... abia astept !!! chit ca iau mai toata bucataria cu mine... zicea sotu ca cel mai bine ar fi sa sparga bucataria, sa o puna pe roti si sa o tractam dupa masina liwlol.gif ca atatea trebuie sa pun pt Darius...

asa am sa fac tzuc.gif

cica 2 picaturi/pe zi in ceai indulcit dupa 1 ora de la masa, dar nu la masa cu vigantolul..... rolleyes.gif
anca M
QUOTE(ari05 @ Nov 4 2008, 08:42 PM) *
am fost azi iar la dra lui Darius... ca mi-a tusit azi intr-un hal... sad.gif si nu mi-a papat mai nik... ca nu putea de tuse... crybaby.gif
si aceeasi concluzie !! mad.gif copilul nu are nik, e sanatos !!! cum D-zeu sa fie sanatos daca tuseste !?!?!?!?!?!? nu e racit, intr-adevar... dar ceva tot are...
inteleg ca daca l-as tine tot in casa, ca ar fi aerul uscat... bla bla... sa zicem ca ar fi o cauza a tusei... dar il tin afara destul ca e vreme faina, si la fel.... tuseste !!! crybaby.gif
in puii mei de doctori !!! handicapata la care am fost inainte baga in el antibiotic desi era sanatos... asta... nu ne da nik, si clar ceva are in gat, il deranjeaza ceva de tuseste mai toata ziua mad.gif si culmea, cat am fost la control, nici macar o data n-a tusit, cum am iesit afara din clinica, a inceput iar... crybaby.gif
ce sa ma mai fac cu el ??? sad.gif mi-a zis mama sa ii fac ceai de tei... dar oare o sa il ajute ?
aaaaaaaa.... si nici cu papica nu a stiut ce sa imi zica...ce sa fac cu el ca sa pape.... am intebat daca pt pofta de mancare nu ar trebui totusi niste vitamine in loc de Fe, si a zis ca nu, ca e bun Fe... pe de alta parte, am inteles ca Fe nu se da decat dupa ce se fac analize, ca i-ar putea strica stomacelul... acuma ce sa mai cred? crybaby.gif
imi vine sa imi bag ceva in tara asta de kk-t si in doctorii ei !!! mad.gif
tampesc cand vad ce pediatrii incompetenti avem !!! si astia ar trebui sa fie cei mai buni ca saracii copilasi nu pot spune ce ii doare si ce ii deranjeaza !!!!! ooffff am niste nervi !!! mad.gif


of!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1e incredeibill..totusi copilul are el ceva..ca doar nu tuseste asa degeaba!!!!!!!!!!!1of....
QUOTE(terbancea @ Nov 4 2008, 09:01 PM) *
Eu am cautat premergatoare pe net si la toate scria ca sunt de la 6 luni.
Eu nu stiu ce sa fac cu Darius , cateodata il mai ridic putin in fundulet dar spijinit pe mainile mele si nu vrea nici cum sa stea jos biggrin.gif vrea direct in picioare sa se ridice bouncy.gif


cunosc cunosc..la fel si Carinutza mea!!!da e recomandat dupa 6 luni!!!!
QUOTE(rux25 @ Nov 4 2008, 09:32 PM) *
Ari...ti-as sugera sa ii faci un exudat...sa vezi daca e ceva in gatut sau nu...in rest, ceaiul de tei sa i-l dai cu retinere...daca vrei sa ii dai ceai, da-i special de bebei...e mai indicat....nasucul l-ai curatat?...o faci zilnic?....s-ar putea ca secretiile adunate peste noapte sa i se scurga in gatut...asta daca zici ca a fost ascultat la medic...ti-as mai sugera daca doarme in patut...sa ii pui sub picioarele patului ( la cap) teancuri de carti...astfel incat sa inalti putin patutul sa nu stea perfect orizontal...ci putin inclinat...curata-i zilnic nasucul ...foloseste sterimar....multa sanatate....
asa procedez si eu !!!!si sterimarul e f bun!!!
ruxy
QUOTE(jus_ro @ Nov 4 2008, 10:42 PM) *
cica 2 picaturi/pe zi in ceai indulcit dupa 1 ora de la masa, dar nu la masa cu vigantolul..... rolleyes.gif

Si la distanta de doua ore de sucul de mar...
jus_ro
QUOTE(rux25 @ Nov 4 2008, 10:44 PM) *
Si la distanta de doua ore de sucul de mar...


chestia asta nu mi-a spus rolleyes.gif
ari05
QUOTE(rux25 @ Nov 4 2008, 10:41 PM) *
Poate la tine sa dea rezultate nu stiu...sincer nu stiu...poti proba si tu...poate cine stie rolleyes.gif

nah... .am sa inerc atunci... rolleyes.gif

QUOTE(jus_ro @ Nov 4 2008, 10:42 PM) *
cica 2 picaturi/pe zi in ceai indulcit dupa 1 ora de la masa, dar nu la masa cu vigantolul..... rolleyes.gif

asta si noua ne-a zis,ca nu ii dau impreuna cu vigantolul ,ca se inactiveaza unul pe altul...
dar ne-a zis sa ii dau inainte de masa...
ruxy
QUOTE(jus_ro @ Nov 4 2008, 10:45 PM) *
chestia asta nu mi-a spus rolleyes.gif

Ti-am spus-o eu smile.gif ...si mie mi-a spus-o asistenta de ocrotire a copilasilor smile.gif
ari05
QUOTE(rux25 @ Nov 4 2008, 10:51 PM) *
Ti-am spus-o eu smile.gif ...si mie mi-a spus-o asistenta de ocrotire a copilasilor smile.gif

e bine de stiut si faza cu sucul de mar... rolleyes.gif
mai cate noutati pt o singura seara... laugh.gif
aryana
QUOTE(ari05 @ Nov 4 2008, 09:42 PM) *
am fost azi iar la dra lui Darius... ca mi-a tusit azi intr-un hal... sad.gif si nu mi-a papat mai nik... ca nu putea de tuse... crybaby.gif
si aceeasi concluzie !! mad.gif copilul nu are nik, e sanatos !!! cum D-zeu sa fie sanatos daca tuseste !?!?!?!?!?!? nu e racit, intr-adevar... dar ceva tot are...
inteleg ca daca l-as tine tot in casa, ca ar fi aerul uscat... bla bla... sa zicem ca ar fi o cauza a tusei... dar il tin afara destul ca e vreme faina, si la fel.... tuseste !!! crybaby.gif
in puii mei de doctori !!! handicapata la care am fost inainte baga in el antibiotic desi era sanatos... asta... nu ne da nik, si clar ceva are in gat, il deranjeaza ceva de tuseste mai toata ziua mad.gif si culmea, cat am fost la control, nici macar o data n-a tusit, cum am iesit afara din clinica, a inceput iar... crybaby.gif
ce sa ma mai fac cu el ??? sad.gif mi-a zis mama sa ii fac ceai de tei... dar oare o sa il ajute ?
aaaaaaaa.... si nici cu papica nu a stiut ce sa imi zica...ce sa fac cu el ca sa pape.... am intebat daca pt pofta de mancare nu ar trebui totusi niste vitamine in loc de Fe, si a zis ca nu, ca e bun Fe... pe de alta parte, am inteles ca Fe nu se da decat dupa ce se fac analize, ca i-ar putea strica stomacelul... acuma ce sa mai cred? crybaby.gif
imi vine sa imi bag ceva in tara asta de kk-t si in doctorii ei !!! mad.gif
tampesc cand vad ce pediatrii incompetenti avem !!! si astia ar trebui sa fie cei mai buni ca saracii copilasi nu pot spune ce ii doare si ce ii deranjeaza !!!!! ooffff am niste nervi !!! mad.gif


Of ari, iar probleme cu doctorii??? Stiu cum e si eu umblam disperata la robert pe la toti medicii si imi spuneau ca nu are nimic si el tusea de mama focului. Dar voi nu aveti un spital de copii acolo? Spun asta pentru ca cei mai buni medici tot in spital ii gasesti. Eu acum ii cam stiu pe toti din iasi dar i-am invatat pe pielea lui robert. Multe tratamente gresite a mai luat si el din cauza "pediatrei" noastre.
Andrei nu a avut nici o reactie la fier, dar depinde si ce fier ii dai cred.
Eu revin la ideea cu aerosolii, nu exista nimic mai eficient pentru tuse si nici nu ii incarci stomacul copilului cu siropuri care pana la urma nu au nici un efect.
Are cumva animalute de plus multe prin camera? Sa nu faca alergie la ceva.
Si eu cred ca tine, ca ar fi mai eficiente niste vitamine pt pofta de mancare, dar daca tu ii dai atat de multe suculete cred ca nu duce lipsa de vitamine.


QUOTE(terbancea @ Nov 4 2008, 10:01 PM) *
Eu am cautat premergatoare pe net si la toate scria ca sunt de la 6 luni.
Eu nu stiu ce sa fac cu Darius , cateodata il mai ridic putin in fundulet dar spijinit pe mainile mele si nu vrea nici cum sa stea jos biggrin.gif vrea direct in picioare sa se ridice bouncy.gif


Da terbancea stiu, asa face si andrei, toata ziua vrea in picioare si pe jos sa faca pasi, altfel nu merge. Bine mai mult il pacxalesc ca eu ii sustin toata greutatea dar pt el e bine si asa. Dar mai asteptam cu premergatorul, sa stea bine in fund si apoi. Este timp, desi nici ei si nici noi nu prea mai avem rabdare trebuie facute toate la tp lor.

QUOTE(terbancea @ Nov 4 2008, 10:06 PM) *
Eu as putea sa il las la mama o zi si sa merg si eu dar nu vreau sa il las nici un minut singur. Asa ca prefer sa raman acasa.
partners.gif


Eu in locul tau l-as lasa. Mai iesi si tu putin daca ai la cine sa il lasi. Ce n-as da sa am si eu posibilitatea asta, eu nu inteleg de ce nu profitati de ea. Nu cred ca e vreo mamica cu psihicul atat de puternic incat sa nu se deprime daca sta toata ziua in casa. Daca e, atunci hi.gif Toti psihologii spun sa iesi din casa, sa iti acorzi putin timp pentru tine ca sa iti incarci bateriile, pentru ca ai nevoie de asta. Mie imi sunt f dragi amandoi si sunt tot ce am eu mai scump pe lume dar tare as vrea un pic de timp pentru mine, o ora pe zi mi-ar fi de ajuns.


QUOTE(bika82 @ Nov 4 2008, 11:36 PM) *
Stodal-ul il iei din farmacie si se da fara reteta sper sa aiba efect asupra lui Darius eu am luat o sticla intreaga de sirop si nu mi-a trecut tusea blush.gif


Da, nici la robert nu i-a folosit niciodata. La el a mai mers cu plantusin, robitusin si mai era unul roz la culoare dar nu mai stiu acum denumirea. In ultima vreme i-am facut numai aerosoli cu acc.
ari05
QUOTE(aryana @ Nov 5 2008, 12:10 PM) *
Of ari, iar probleme cu doctorii??? Stiu cum e si eu umblam disperata la robert pe la toti medicii si imi spuneau ca nu are nimic si el tusea de mama focului. Dar voi nu aveti un spital de copii acolo? Spun asta pentru ca cei mai buni medici tot in spital ii gasesti. Eu acum ii cam stiu pe toti din iasi dar i-am invatat pe pielea lui robert. Multe tratamente gresite a mai luat si el din cauza "pediatrei" noastre.
Andrei nu a avut nici o reactie la fier, dar depinde si ce fier ii dai cred.
Eu revin la ideea cu aerosolii, nu exista nimic mai eficient pentru tuse si nici nu ii incarci stomacul copilului cu siropuri care pana la urma nu au nici un efect.
Are cumva animalute de plus multe prin camera? Sa nu faca alergie la ceva.
Si eu cred ca tine, ca ar fi mai eficiente niste vitamine pt pofta de mancare, dar daca tu ii dai atat de multe suculete cred ca nu duce lipsa de vitamine.

da aryana... iar probleme cu doctorii... spre deosebire de prima pediatra care baga aiurea antibiotic la orice, asta nu ne da nik...
na.... si tuseste f urat, azi deja e cu expectoratii... sad.gif
i-am luat un siropel de tuse... ii tot curat nasucul... ii dau ceiuc caldut... sper sa ii treaca repede, ca din cauza asta nu poate papa... sad.gif
doctorii de la spitalul de copii de la noi...mai bine nu ... e o singura dr neonatolog de la maternitate in care am incredere aici, si in rest...Ungaria si Austria ne asteapta... ca vad ca aici e numai bataie de joc mad.gif
TESYMO
QUOTE(rux25 @ Nov 4 2008, 09:32 PM) *
Ari...ti-as sugera sa ii faci un exudat...sa vezi daca e ceva in gatut sau nu...in rest, ceaiul de tei sa i-l dai cu retinere...daca vrei sa ii dai ceai, da-i special de bebei...e mai indicat....nasucul l-ai curatat?...o faci zilnic?....s-ar putea ca secretiile adunate peste noapte sa i se scurga in gatut...asta daca zici ca a fost ascultat la medic...ti-as mai sugera daca doarme in patut...sa ii pui sub picioarele patului ( la cap) teancuri de carti...astfel incat sa inalti putin patutul sa nu stea perfect orizontal...ci putin inclinat...curata-i zilnic nasucul ...foloseste sterimar....multa sanatate....


Ai dreptate Rux eusa_clap.gif si noua ne-a zis din prima saptamana dr sa ii curatam nasucul zilnic cu ser fiziologic - sa ii punem in nasuc cateva picaturi sa lasam sa se inmoie putin si apoi sa folosesti o pompita. Apoi de la o luna am folosit numai spray nazal Humex- apa de mare si am cumparat o pompita care se ataseaza la aspirator pt ca la cea manuala facea crize nu alta. mad.gif

QUOTE(ari05 @ Nov 5 2008, 12:22 PM) *
da aryana... iar probleme cu doctorii... spre deosebire de prima pediatra care baga aiurea antibiotic la orice, asta nu ne da nik...
na.... si tuseste f urat, azi deja e cu expectoratii... sad.gif
i-am luat un siropel de tuse... ii tot curat nasucul... ii dau ceiuc caldut... sper sa ii treaca repede, ca din cauza asta nu poate papa... sad.gif
doctorii de la spitalul de copii de la noi...mai bine nu ... e o singura dr neonatolog de la maternitate in care am incredere aici, si in rest...Ungaria si Austria ne asteapta... ca vad ca aici e numai bataie de joc mad.gif


E posibil ca din cauza ca nu i-ai curatat nasucul sa tuseasca cu expectoratii. Am mai auzit la o cunostiinta acelasi lucru. cafea.gif
ari05
QUOTE(terbancea @ Nov 5 2008, 12:41 PM) *
Ai dreptate Rux eusa_clap.gif si noua ne-a zis din prima saptamana dr sa ii curatam nasucul zilnic cu ser fiziologic - sa ii punem in nasuc cateva picaturi sa lasam sa se inmoie putin si apoi sa folosesti o pompita. Apoi de la o luna am folosit numai spray nazal Humex- apa de mare si am cumparat o pompita care se ataseaza la aspirator pt ca la cea manuala facea crize nu alta. mad.gif
E posibil ca din cauza ca nu i-ai curatat nasucul sa tuseasca cu expectoratii. Am mai auzit la o cunostiinta acelasi lucru. cafea.gif

pai de mult nu l-am mai facut zilnic, il faceam la 2-3 zile... dar vad ca doar de cateva zile tuseste...
acum sper ca se va face bine repede...
anca M
fetelor..voi cum faceti supa de legume???
daca vreau sa-i fac la storcator pot amesteca marul cu morcov?...vreau sa-i fac din mai multe fructe!!!
TESYMO
QUOTE(aryana @ Nov 5 2008, 12:10 PM) *
Da terbancea stiu, asa face si andrei, toata ziua vrea in picioare si pe jos sa faca pasi, altfel nu merge. Bine mai mult il pacxalesc ca eu ii sustin toata greutatea dar pt el e bine si asa. Dar mai asteptam cu premergatorul, sa stea bine in fund si apoi. Este timp, desi nici ei si nici noi nu prea mai avem rabdare trebuie facute toate la tp lor.
Eu in locul tau l-as lasa. Mai iesi si tu putin daca ai la cine sa il lasi. Ce n-as da sa am si eu posibilitatea asta, eu nu inteleg de ce nu profitati de ea. Nu cred ca e vreo mamica cu psihicul atat de puternic incat sa nu se deprime daca sta toata ziua in casa. Daca e, atunci hi.gif Toti psihologii spun sa iesi din casa, sa iti acorzi putin timp pentru tine ca sa iti incarci bateriile, pentru ca ai nevoie de asta. Mie imi sunt f dragi amandoi si sunt tot ce am eu mai scump pe lume dar tare as vrea un pic de timp pentru mine, o ora pe zi mi-ar fi de ajuns.
Da, nici la robert nu i-a folosit niciodata. La el a mai mers cu plantusin, robitusin si mai era unul roz la culoare dar nu mai stiu acum denumirea. In ultima vreme i-am facut numai aerosoli cu acc.


Nu stiu ce sa zic, si eu si sotul meu am zis dinainte sa raman insarcinata ca daca o sa avem un copil o sa-l crestem noi, nu bunici. Mama ma tot roaga sa il las la ei cand mergem la cumparaturi, dar nu l-am lasat niciodata si nici nu o sa-l lasam, doar cine stie ce sa se intample si poate atunci. In rest el merge peste tot cu noi , cand cu masina, cand cu carutul ....si tot asa rolleyes.gif

Jus_ro poate ma ajuti si imi spui cum ai pus poza aia mare cu fetita. notworthy.gif
simira

Simira ai fata mare. Pai e cam cea mai micuta de aici si i-a luat pe toti inainte. ohmy.gif
[/quote]
biggrin.gif Acum ca spui tu imi dau seama ca e devreme.Mira a spus prima data tata, dar mai tarziu, pe la 8 luni cred. Sa va povestesc o faza de ieri. Am vrut sa mergem si noi cu Mira sa facem rapid niste cumparaturi. Am lasat- o pe Sonia cu maica-mea caruia nu apucasem sa-i spun ca Sonia spune mama.Si a inceput sa planga gagalicea si sa ma strige... ca ii era somn si e obisnuita cu mine, de a intrat maica-mea in trepidatii.Ne-a dat tel sa venimrapid acasa.Sa vedeti de alea raliuri ca eram in cealalta parte a orasului...Cred ca am traversat orasul in 20 de minute!!!!Ceea ce in Cluj....e minune! Cand am ajuns dormea... Noi am crezut ca poate o doare burtica, sotul meu...poate a scapat-o pe jos... liwlol.gif diverse scenarii si ea... a plans dupa mama... Cred ca face totusi legatura cu mine cand spune mama.O face atunci cand are nevoie de papa sau cand e singura in camera si vrea sa vin la ea (si eu intarziu).

QUOTE(mihaela1985 @ Nov 4 2008, 08:46 AM) *
Mamicilor, voi ati folosit mancare la borcanele sau sucuri ? Mananca bebeii? Care este buna? Eu trebuie sa plec de acasa cateva zile si ma gandeam sa ii iau gata preparata. Dati-mi si mie cateva pareri daca ati folosit. floare2.gif


Eu i-am dat Mirei cand plecam undeva si nu puteam sa-i fac proaspat, dar aproape de un an, pe la 9 luni cred.

QUOTE(ari05 @ Nov 5 2008, 12:22 PM) *
da aryana... iar probleme cu doctorii... spre deosebire de prima pediatra care baga aiurea antibiotic la orice, asta nu ne da nik...
na.... si tuseste f urat, azi deja e cu expectoratii... sad.gif
i-am luat un siropel de tuse... ii tot curat nasucul... ii dau ceiuc caldut... sper sa ii treaca repede, ca din cauza asta nu poate papa... sad.gif
doctorii de la spitalul de copii de la noi...mai bine nu ... e o singura dr neonatolog de la maternitate in care am incredere aici, si in rest...Ungaria si Austria ne asteapta... ca vad ca aici e numai bataie de joc mad.gif


Of ari ce te-au ametit doctorii astia! mad.gif La neonatoloaga asta ai fost?
Nici Soniei nu i-a trecut de tot tusea dar s-a diminuat.Am facut si eu intre timp o gripa si umblu cu chestie de aia ca medicii pe gura sa nu le contaminez si pe ele.Si am avut niste dureri si febra de graoza!!! Acum ma doare gatul...
Va pup, sper sa va faceti bine tzuc.gif
bika82
QUOTE(anca M @ Nov 5 2008, 10:48 PM) *
fetelor..voi cum faceti supa de legume???
daca vreau sa-i fac la storcator pot amesteca marul cu morcov?...vreau sa-i fac din mai multe fructe!!!


Anca eu nu i-am facut supa inca dar din cate am auzit eu pui legumele la fiert, pana ele aproape se sfarma cat sunt de fierte si apoi le poti pasa la robot si in caz ca e prea groasa compozitia mai adaugi zeama de la fiert ca sa fie mai lichida .....suc de fructe i-am facut si eu din mar si morcov nu e nici o problema le poti amesteca..........si la multe lunite pt Carinuta pentru ziua de ieri floare2.gif
aryana
QUOTE(anca M @ Nov 5 2008, 10:48 PM) *
fetelor..voi cum faceti supa de legume???
daca vreau sa-i fac la storcator pot amesteca marul cu morcov?...vreau sa-i fac din mai multe fructe!!!


Anca pui carne slaba (pui sau vita), morcov si cartof la fiert si le lasi sa fiarba bine si gata supa. Tu nu ai cartea mama si copilul, acolo iti explica exact cum ai sa faci. Eu la robert dupa aia am facut, acum o sa fac dupa cum ma duce mintea in functie de experientele avute cu robert.
Poti sa amesteci marul cu morcov, sigur ca da. De ce nu? Poti sa amesteci si cu altele daca vrei (piersica).
aryana
QUOTE(simira @ Nov 6 2008, 01:04 AM) *
biggrin.gif Acum ca spui tu imi dau seama ca e devreme.Mira a spus prima data tata, dar mai tarziu, pe la 8 luni cred. Sa va povestesc o faza de ieri. Am vrut sa mergem si noi cu Mira sa facem rapid niste cumparaturi. Am lasat- o pe Sonia cu maica-mea caruia nu apucasem sa-i spun ca Sonia spune mama.Si a inceput sa planga gagalicea si sa ma strige... ca ii era somn si e obisnuita cu mine, de a intrat maica-mea in trepidatii.Ne-a dat tel sa venimrapid acasa.Sa vedeti de alea raliuri ca eram in cealalta parte a orasului...Cred ca am traversat orasul in 20 de minute!!!!Ceea ce in Cluj....e minune! Cand am ajuns dormea... Noi am crezut ca poate o doare burtica, sotul meu...poate a scapat-o pe jos... liwlol.gif diverse scenarii si ea... a plans dupa mama... Cred ca face totusi legatura cu mine cand spune mama.O face atunci cand are nevoie de papa sau cand e singura in camera si vrea sa vin la ea (si eu intarziu).
Eu i-am dat Mirei cand plecam undeva si nu puteam sa-i fac proaspat, dar aproape de un an, pe la 9 luni cred.

Of ari ce te-au ametit doctorii astia! mad.gif La neonatoloaga asta ai fost?
Nici Soniei nu i-a trecut de tot tusea dar s-a diminuat.Am facut si eu intre timp o gripa si umblu cu chestie de aia ca medicii pe gura sa nu le contaminez si pe ele.Si am avut niste dureri si febra de graoza!!! Acum ma doare gatul...
Va pup, sper sa va faceti bine tzuc.gif


:liwlol:Ce o fi cu copilasii nostri de nu accepta pe altcineva. La fel si eu sunt singura care il poate adormi pe andrei, avem stilul nostru de leganat, de tinut in brate. Se mai chinuie si sotul dar reuseste doar daca e f obosit si adoarme singur in timp ce papa. Andrei nu zice mama inca, un fel de mm dar ma stie, ma cauta, ma striga in felul lui (are un strigat anume cand vrea sa stau langa el sa il ridic in fundulet sau sa il iau in brate).
Acum s-a imbolnavit si robert, a inceput de ieri sa aiba secretii si sa respire greu. Sper numai sa nu ajungem la spital. De acuma incepe si la noi, of, speram sa mai intarzie dar se pare ca ne-a venit randul. Andrei inca nici un semn dar suntem abia la inceput.
Sanatate! Sa va faceti bine si tu si sonia!
aryana
QUOTE(terbancea @ Nov 5 2008, 10:52 PM) *
Nu stiu ce sa zic, si eu si sotul meu am zis dinainte sa raman insarcinata ca daca o sa avem un copil o sa-l crestem noi, nu bunici. Mama ma tot roaga sa il las la ei cand mergem la cumparaturi, dar nu l-am lasat niciodata si nici nu o sa-l lasam, doar cine stie ce sa se intample si poate atunci. In rest el merge peste tot cu noi , cand cu masina, cand cu carutul ....si tot asa rolleyes.gif


Daca il lasi din cand in cand cu bunicii pentru scurt timp nu inseamna ca ti-l cresc ei. Eu cred ca e un lucru f important si pt copil sa aiba o legatura cu bunicii si pentru bunici, care cred ca asteapta de mult timp momentul in care isi plimba nepotelul prin parc.
Dar e f important si pentru voi, pentru relatia voastra.
bika82
QUOTE(aryana @ Nov 6 2008, 12:57 PM) *
Daca il lasi din cand in cand cu bunicii pentru scurt timp nu inseamna ca ti-l cresc ei. Eu cred ca e un lucru f important si pt copil sa aiba o legatura cu bunicii si pentru bunici, care cred ca asteapta de mult timp momentul in care isi plimba nepotelul prin parc.
Dar e f important si pentru voi, pentru relatia voastra.


Ai dreptate Aryana si eu cand am ocazia il las la ai mei parinti sau ai sotului , un moment de respiro ca te termina de tot Denis al meu e un energic toata ziua vrea sa ma joc cu el, sa ma maimutaresc si sunt momente cand sunt franta de oboseala si el nu are nici o problema mai vrea inca joaca jucaus.gif
aryana
Sa va mai pun si eu niste poze cu mine si baietucii mei rolleyes.gif

simira
QUOTE(aryana @ Nov 6 2008, 11:52 AM) *
:liwlol:Ce o fi cu copilasii nostri de nu accepta pe altcineva. La fel si eu sunt singura care il poate adormi pe andrei, avem stilul nostru de leganat, de tinut in brate. Se mai chinuie si sotul dar reuseste doar daca e f obosit si adoarme singur in timp ce papa. Andrei nu zice mama inca, un fel de mm dar ma stie, ma cauta, ma striga in felul lui (are un strigat anume cand vrea sa stau langa el sa il ridic in fundulet sau sa il iau in brate).
Acum s-a imbolnavit si robert, a inceput de ieri sa aiba secretii si sa respire greu. Sper numai sa nu ajungem la spital. De acuma incepe si la noi, of, speram sa mai intarzie dar se pare ca ne-a venit randul. Andrei inca nici un semn dar suntem abia la inceput.
Sanatate! Sa va faceti bine si tu si sonia!

Multumesc aryana si voua la fel tzuc.gif
Nu stiu sa zic de ce sunt mamosi dar in curand, cand fac astrogramele.Sonia stiu de ce . E rac si are si venus in rac deci... bine ca nu e baiat! liwlol.gif Pape-o mama biggrin.gif (ca acuma nu pot din auza racelii si e tare rau ). Sau poate suntem noi altfel ca si prima data??? unsure.gif
Ce frumosi sunteti! tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif Nici unul nu are ochisorii tai albastri? Sonia are albastri si noi nu avem niciunul (cumnata doar).Eu tot sper sa ramana asa. tongue.gif
bika82
Aryana sa iti traiasca baietucii frumosi foc dar si mamica floare2.gif
TESYMO
QUOTE(simira @ Nov 6 2008, 12:50 PM) *
Multumesc aryana si voua la fel tzuc.gif
Nu stiu sa zic de ce sunt mamosi dar in curand, cand fac astrogramele.Sonia stiu de ce . E rac si are si venus in rac deci... bine ca nu e baiat! liwlol.gif Pape-o mama biggrin.gif (ca acuma nu pot din auza racelii si e tare rau ). Sau poate suntem noi altfel ca si prima data??? unsure.gif
Ce frumosi sunteti! tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif Nici unul nu are ochisorii tai albastri? Sonia are albastri si noi nu avem niciunul (cumnata doar).Eu tot sper sa ramana asa. tongue.gif


Care e faza cu rac- venus- baiat? O sa fie mamos? partners.gif
Simira de unde ti-ai luat masca aia/ de la farmacie? si mie mi-a zis cineva ca trebuia sa port din aia cand am fost racita sa nu il racesc pe Darius, dar
era prea tarziu pt ca racise deja crybaby.gif din cauza mea

QUOTE(aryana @ Nov 6 2008, 11:42 AM) *
Anca pui carne slaba (pui sau vita), morcov si cartof la fiert si le lasi sa fiarba bine si gata supa. Tu nu ai cartea mama si copilul, acolo iti explica exact cum ai sa faci. Eu la robert dupa aia am facut, acum o sa fac dupa cum ma duce mintea in functie de experientele avute cu robert.
Poti sa amesteci marul cu morcov, sigur ca da. De ce nu? Poti sa amesteci si cu altele daca vrei (piersica).


De unde vi-ati luat cartea mama si coplul? de la librarie? blush.gif
Ce baieti frumosi floare2.gif . Si eu am o presimtire ca daca mai facem un bebe in viitor, tot baiat o sa fie carut.gif

QUOTE(simira @ Nov 6 2008, 12:04 AM) *
biggrin.gif Acum ca spui tu imi dau seama ca e devreme.Mira a spus prima data tata, dar mai tarziu, pe la 8 luni cred. Sa va povestesc o faza de ieri. Am vrut sa mergem si noi cu Mira sa facem rapid niste cumparaturi. Am lasat- o pe Sonia cu maica-mea caruia nu apucasem sa-i spun ca Sonia spune mama.Si a inceput sa planga gagalicea si sa ma strige... ca ii era somn si e obisnuita cu mine, de a intrat maica-mea in trepidatii.Ne-a dat tel sa venimrapid acasa.Sa vedeti de alea raliuri ca eram in cealalta parte a orasului...Cred ca am traversat orasul in 20 de minute!!!!Ceea ce in Cluj....e minune! Cand am ajuns dormea... Noi am crezut ca poate o doare burtica, sotul meu...poate a scapat-o pe jos... liwlol.gif diverse scenarii si ea... a plans dupa mama... Cred ca face totusi legatura cu mine cand spune mama.O face atunci cand are nevoie de papa sau cand e singura in camera si vrea sa vin la ea (si eu intarziu).
Eu i-am dat Mirei cand plecam undeva si nu puteam sa-i fac proaspat, dar aproape de un an, pe la 9 luni cred.

Si eu am auzit al Darius cand plange ca ii este foame striga ma..m dar am zis ca poate mi se pare mie.
TESYMO
QUOTE(aryana @ Nov 6 2008, 11:52 AM) *
:liwlol:Ce o fi cu copilasii nostri de nu accepta pe altcineva. La fel si eu sunt singura care il poate adormi pe andrei, avem stilul nostru de leganat, de tinut in brate. Se mai chinuie si sotul dar reuseste doar daca e f obosit si adoarme singur in timp ce papa. Andrei nu zice mama inca, un fel de mm dar ma stie, ma cauta, ma striga in felul lui (are un strigat anume cand vrea sa stau langa el sa il ridic in fundulet sau sa il iau in brate).
Acum s-a imbolnavit si robert, a inceput de ieri sa aiba secretii si sa respire greu. Sper numai sa nu ajungem la spital. De acuma incepe si la noi, of, speram sa mai intarzie dar se pare ca ne-a venit randul. Andrei inca nici un semn dar suntem abia la inceput.
Sanatate! Sa va faceti bine si tu si sonia!

In cat timp adoarme daca ii leganat? eu nu trebe sa il leagan pe Darius. bananab.gif . Il pun in patut cu suzeta in gurita, pe care o scote cu mana si se joaca cu ea si apoi adorme cam in 15-25 min. Aseara a fost o exceptie pt ca nu prea a dormit ziua si a adormit in nici 5 min. laugh.gif
jus_ro
QUOTE(anca M @ Nov 5 2008, 09:48 PM) *
fetelor..voi cum faceti supa de legume???
daca vreau sa-i fac la storcator pot amesteca marul cu morcov?...vreau sa-i fac din mai multe fructe!!!

la multe lunite pentru Carina!!!!!!!!!!!!!! oFloare1.gif
si eu ii fac la storcator morcov cu mar...si am inceput si cu portocala dar i-o dau separat, vad ca nu are nimic deocamdata.....si apoi o sa i-o amestec cu morcovul si cu marul..... rolleyes.gif
jus_ro
QUOTE(terbancea @ Nov 5 2008, 09:52 PM) *
Jus_ro poate ma ajuti si imi spui cum ai pus poza aia mare cu fetita. notworthy.gif


dar nu am poza asa mare............mi-am micsorat-o in calculator pana mi-a acceptat-o la avatar..... rolleyes.gif
jus_ro
QUOTE(simira @ Nov 6 2008, 12:04 AM) *
biggrin.gif Acum ca spui tu imi dau seama ca e devreme.Mira a spus prima data tata, dar mai tarziu, pe la 8 luni cred. Sa va povestesc o faza de ieri. Am vrut sa mergem si noi cu Mira sa facem rapid niste cumparaturi. Am lasat- o pe Sonia cu maica-mea caruia nu apucasem sa-i spun ca Sonia spune mama

Nici Soniei nu i-a trecut de tot tusea dar s-a diminuat.Am facut si eu intre timp o gripa si umblu cu chestie de aia ca medicii pe gura sa nu le contaminez si pe ele.Si am avut niste dureri si febra de graoza!!! Acum ma doare gatul...
Va pup, sper sa va faceti bine tzuc.gif


super ca zice mama....si mie mi se pare cand plange rau de tot ca zice "ma....ma....ma...ma"...e dar noi suntem mai mici....mai avem timp sa zicem mama......sanatate la printese si tie bineinteles...... oFloare1.gif
jus_ro
QUOTE(aryana @ Nov 6 2008, 11:52 AM) *
Acum s-a imbolnavit si robert, a inceput de ieri sa aiba secretii si sa respire greu. Sper numai sa nu ajungem la spital. De acuma incepe si la noi, of, speram sa mai intarzie dar se pare ca ne-a venit randul. Andrei inca nici un semn dar suntem abia la inceput.
Sanatate! Sa va faceti bine si tu si sonia!

sanatate la baieti!!!!!!!!!!!! oFloare1.gif si frumoase poze....aryana esti o mamica frumoasa..... tzuc.gif
jus_ro
QUOTE(terbancea @ Nov 6 2008, 05:58 PM) *
De unde vi-ati luat cartea mama si coplul? de la librarie? blush.gif


da de la librarie am luat-o eu oFloare1.gif
aryana
Multumim pentru urari si complimente! rolleyes.gif

QUOTE(simira @ Nov 6 2008, 01:50 PM) *
Multumesc aryana si voua la fel tzuc.gif
Nu stiu sa zic de ce sunt mamosi dar in curand, cand fac astrogramele.Sonia stiu de ce . E rac si are si venus in rac deci... bine ca nu e baiat! liwlol.gif Pape-o mama biggrin.gif (ca acuma nu pot din auza racelii si e tare rau ). Sau poate suntem noi altfel ca si prima data??? unsure.gif
Ce frumosi sunteti! tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif Nici unul nu are ochisorii tai albastri? Sonia are albastri si noi nu avem niciunul (cumnata doar).Eu tot sper sa ramana asa. tongue.gif

Sa stii ca nu am uitat de astrograme, astept inca, sunt f curioasa ce va iesi. (o trasatura de a;ltfel f specifica gemenilor laugh.gif )
Sper sa nu supar pe nimeni dar si eu sunt f bucuroasa ca nu a iesit rac, baiat fiind. Fetele sunt ok, mamoase, sensibile.. Eu am mai multa rabdare asta e clar si poate ca e si faptul ca stiu ca va creste si se schimba lucrurile. La robert am fost mai deprimata, m-am trezit dintr-o data inchisa in casa si cu f multe responsabilitati, griji si probleme pe care inainte nu le aveam. Primele luni au fost f grele.
Mda nici unul nu are ochii mei, ce sa-i faci. Robert a iesit exact cum imi doream cu ochii inchisi, aproape negri, dar la andrei speram sa fie albastri. Lasa poate fetita. biggrin.gif
Simira eu zic ca daca sunt albastri albastri nu se mai schimba. Daca sunt indecisi, asa cum ii are si andrei, se schimba, ai lui deja bat mai mult inspre caprui ca ai sotului, deci e clar ca albastri nu mai au cum sa fie.

QUOTE(terbancea @ Nov 6 2008, 06:58 PM) *
De unde vi-ati luat cartea mama si coplul? de la librarie? blush.gif


Si eu tot din librarie, am comandat si de pe net, pe cand aveam vreo 6 luni se sarcina dar nu a ajuns nici acum.

QUOTE(terbancea @ Nov 6 2008, 07:21 PM) *
In cat timp adoarme daca ii leganat? eu nu trebe sa il leagan pe Darius. bananab.gif . Il pun in patut cu suzeta in gurita, pe care o scote cu mana si se joaca cu ea si apoi adorme cam in 15-25 min. Aseara a fost o exceptie pt ca nu prea a dormit ziua si a adormit in nici 5 min. laugh.gif


Ce norocoasa esti!!! Din fericire adoarme destul de repede, dar sunt un cumul de chestii care trebuie sa le fac si daca una nu merge bine se enerveaza. Deci trebuie sa il legan, in acelasi timp sa il bat cu mana ritmic pe spate sau pe fundulet si sa fac ssst in acelasi ritm cu leganatul si batutul pe funduklet. liwlol.gif Nici nu ma mir ca nu reuseste nimeni altcineva sa il adoarma. Dar asta se intampla din ce in ce mai rar, ca el a inceput sa isi faca un program (total diferit de cel pe care voiam sa i-l fac eu, dar asta e alta poveste) si doarme dupa fiecare masa. De cele mai multe ori adoarme in timp ce papa, cand mai raman vreo 10 ml sau daca nu ii bag suzeta in gurita si il mai legan un pic in patut ca e din ala care se leagana si gata.

QUOTE(jus_ro @ Nov 6 2008, 08:13 PM) *
sanatate la baieti!!!!!!!!!!!! oFloare1.gif si frumoase poze....aryana esti o mamica frumoasa..... tzuc.gif


Multumesc jus. floare2.gif Multa sanatate si bebitei tale!
simira
QUOTE(terbancea @ Nov 6 2008, 05:58 PM) *
Care e faza cu rac- venus- baiat? O sa fie mamos? partners.gif
Simira de unde ti-ai luat masca aia/ de la farmacie? si mie mi-a zis cineva ca trebuia sa port din aia cand am fost racita sa nu il racesc pe Darius, dar
era prea tarziu pt ca racise deja crybaby.gif din cauza mea
De unde vi-ati luat cartea mama si coplul? de la librarie? blush.gif

Pai cam da, racii in general sunt apropiati de mama si daca e si cu venus in rac atunci inseamna ca si felul sau de a iubi va fi ca a unui rac.Pentru o fetita e bine pt baieti e mai complicat, zic eu. Trebuie sa ai grija cum te comporti tu cu el.Sa nu-l lasi sa fie dependent de tine (vorbesc de atunci cand va fi baiat mare ca acum e normal).Oricum relatia cu tine e foarte importanta pentru el. rolleyes.gif
Aveam masca de la nasa mea, nu stiu daca sunt in farmacii.
Mama si copilul din librarie dar si pe net poti sa o comanzi.

QUOTE(jus_ro @ Nov 6 2008, 07:11 PM) *
super ca zice mama....si mie mi se pare cand plange rau de tot ca zice "ma....ma....ma...ma"...e dar noi suntem mai mici....mai avem timp sa zicem mama......sanatate la printese si tie bineinteles...... oFloare1.gif

Multumesc si voua la fel va doresc!

QUOTE(aryana @ Nov 7 2008, 12:08 PM) *
Multumim pentru urari si complimente! rolleyes.gif
Sa stii ca nu am uitat de astrograme, astept inca, sunt f curioasa ce va iesi. (o trasatura de a;ltfel f specifica gemenilor laugh.gif )
Sper sa nu supar pe nimeni dar si eu sunt f bucuroasa ca nu a iesit rac, baiat fiind. Fetele sunt ok, mamoase, sensibile..

Mda nici unul nu are ochii mei, ce sa-i faci. Robert a iesit exact cum imi doream cu ochii inchisi, aproape negri, dar la andrei speram sa fie albastri. Lasa poate fetita. biggrin.gif
Simira eu zic ca daca sunt albastri albastri nu se mai schimba. Daca sunt indecisi, asa cum ii are si andrei, se schimba, ai lui deja bat mai mult inspre caprui ca ai sotului, deci e clar ca albastri nu mai au cum sa fie.

Nici eu n-am uitat dar am fost tare prinsa. Abia astept sa le fac. Si eu am zis ca daca e fata sper sa fie rac daca e baiat sa fie gemeni. Acuma si daca era invers nu era nimic. Oricum Sonia e pe cuspida la 0 grade si 22 secunde (paraca) rac. Si mercur in gemeni, deci o sa aiba din amandoua, poate mai mult din gemeni pt ca are si ascendent varsator (tot zodie de aer)... Sa fie ce-or fi sanatosi si buni sa fie!
Mira a avut albastri pana la 1 an si 2 luni!Acum sunt caprui verzui ca ai nostri. Deci nu stiu daca sa-mi fac sperante... smile.gif

TESYMO
QUOTE(simira @ Nov 7 2008, 02:44 PM) *
Pai cam da, racii in general sunt apropiati de mama si daca e si cu venus in rac atunci inseamna ca si felul sau de a iubi va fi ca a unui rac.Pentru o fetita e bine pt baieti e mai complicat, zic eu. Trebuie sa ai grija cum te comporti tu cu el.Sa nu-l lasi sa fie dependent de tine (vorbesc de atunci cand va fi baiat mare ca acum e normal).Oricum relatia cu tine e foarte importanta pentru el. rolleyes.gifsmile.gif



Adevarul e ca eu sunt un pic cam dezamagita , mi se para ca nu ii pasa deloc daca nu sunt eu langa el. Cred ca daca as pleca si sa il las cu taticul lui nu are nici o treaba, ba chiar ii place sa stea cu el mai mult decat cu mine. Poate din cauza ca e prea mic? Eu m-am tot gandit si mi-am facut griji pt ca pana cum mi se pare chiar prea independent, nu e atasat inca de nimeni. Sa fie oare prea devreme? Poate o sa se schimbe cand mai creste. laugh.gif

QUOTE(simira @ Nov 7 2008, 02:44 PM) *
Nici eu n-am uitat dar am fost tare prinsa. Abia astept sa le fac. Si eu am zis ca daca e fata sper sa fie rac daca e baiat sa fie gemeni. Acuma si daca era invers nu era nimic. Oricum Sonia e pe cuspida la 0 grade si 22 secunde (paraca) rac. Si mercur in gemeni, deci o sa aiba din amandoua, poate mai mult din gemeni pt ca are si ascendent varsator (tot zodie de aer)... Sa fie ce-or fi sanatosi si buni sa fie!
Mira a avut albastri pana la 1 an si 2 luni!Acum sunt caprui verzui ca ai nostri. Deci nu stiu daca sa-mi fac sperante... smile.gif

Oau ce complicat e 1_3ani.gif , cand vei reusi sa scrii astrogramele sa le scrii pe intelesul noastru tongue.gif
Maria-Carla

Buna!In sfarsit indraznesc sa va scriu.Pe toata duata sarcinii am tot citit forumul asta si mi-a placut mult.Sa ma prezint:sunt o mamica cu doi copii-o fetia de 10 ani si un baietel de 4 luni si 2 aptamani.Locuim in Italia ,deci nu avem nici bunicii,nici matusile pe aproape.De aceea ,imi fac sperante sa pot vorbi cu voi despre tot ce tine de bebe....e rau sa fii singur!Va imbratisam!
aryana
QUOTE(Maria-Carla @ Nov 8 2008, 09:58 AM) *
Buna!In sfarsit indraznesc sa va scriu.Pe toata duata sarcinii am tot citit forumul asta si mi-a placut mult.Sa ma prezint:sunt o mamica cu doi copii-o fetia de 10 ani si un baietel de 4 luni si 2 aptamani.Locuim in Italia ,deci nu avem nici bunicii,nici matusile pe aproape.De aceea ,imi fac sperante sa pot vorbi cu voi despre tot ce tine de bebe....e rau sa fii singur!Va imbratisam!


Bine ai venit Maria Carla!! floare2.gif E greu sa nu ai familia aproape, stiu cum e. Noi suntem 5 frati si ne-am risipit toti prin toata tara, ne intalnim f rar. Mi-e tare dor de vremea cand eram toti impreuna.
Te asteptam in discutiile noastre. Tu deja ai fata mare care merge la scoala. Cum s-a adaptat la viata din italia?
jus_ro
QUOTE(Maria-Carla @ Nov 8 2008, 08:58 AM) *
Buna!In sfarsit indraznesc sa va scriu.Pe toata duata sarcinii am tot citit forumul asta si mi-a placut mult.Sa ma prezint:sunt o mamica cu doi copii-o fetia de 10 ani si un baietel de 4 luni si 2 aptamani.Locuim in Italia ,deci nu avem nici bunicii,nici matusile pe aproape.De aceea ,imi fac sperante sa pot vorbi cu voi despre tot ce tine de bebe....e rau sa fii singur!Va imbratisam!


Bine ai venit!!!!!!!!!!! oFloare1.gif
jus_ro
La multi ani!!!!!!!!! pentru cine isi serbeaza azi ziua sau are sarbatoriti in familie!!!!!!!!!!! oFloare1.gif
TESYMO
QUOTE(Maria-Carla @ Nov 8 2008, 08:58 AM) *
Buna!In sfarsit indraznesc sa va scriu.Pe toata duata sarcinii am tot citit forumul asta si mi-a placut mult.Sa ma prezint:sunt o mamica cu doi copii-o fetia de 10 ani si un baietel de 4 luni si 2 aptamani.Locuim in Italia ,deci nu avem nici bunicii,nici matusile pe aproape.De aceea ,imi fac sperante sa pot vorbi cu voi despre tot ce tine de bebe....e rau sa fii singur!Va imbratisam!


Bine ai venit Maria-Carla. Am vazut poza cu baietelul tau, e un scumpel, jucaus.gif din ce data e nascut? Pare marisor, poate ne spui mai multe date despre el. L-ai pus deja sa stea in fundulet sau doar pt poza?

Darius e nascut in 26 iun. si e mai mititel, are doar 5700 g. jucaus.gif Apropo mamicilor din data de 24.09, de cand a primi vaccinul de la 4 luni nu s-a mai ingrasat deloc. Ma sfatuiti sa fac ceva? Sa merg cu el la doctorita si sa ii spun? blush.gif
simira
QUOTE(Maria-Carla @ Nov 8 2008, 08:58 AM) *
Buna!In sfarsit indraznesc sa va scriu.Pe toata duata sarcinii am tot citit forumul asta si mi-a placut mult.Sa ma prezint:sunt o mamica cu doi copii-o fetia de 10 ani si un baietel de 4 luni si 2 aptamani.Locuim in Italia ,deci nu avem nici bunicii,nici matusile pe aproape.De aceea ,imi fac sperante sa pot vorbi cu voi despre tot ce tine de bebe....e rau sa fii singur!Va imbratisam!


Bine ai venit! Sa-ti traiasca copilasii si te asteptam la povesti!Sonia e de aceeasi varsta cu baietelul tau. bere.gif
QUOTE(terbancea @ Nov 8 2008, 03:46 PM) *
Darius e nascut in 26 iun. si e mai mititel, are doar 5700 g. jucaus.gif Apropo mamicilor din data de 24.09, de cand a primi vaccinul de la 4 luni nu s-a mai ingrasat deloc. Ma sfatuiti sa fac ceva? Sa merg cu el la doctorita si sa ii spun? blush.gif

Sonia e din 22 iunie si avea 6,700 la 4 luni. Nu a mai pus deloc de atunci? Poate ar trebui sa intrebi dr. Mergi si vorbeste cu ea, sa-l si vada. tzuc.gif
simira
QUOTE(terbancea @ Nov 8 2008, 03:46 PM) *
Darius e nascut in 26 iun. si e mai mititel, are doar 5700 g. jucaus.gif Apropo mamicilor din data de 24.09, de cand a primi vaccinul de la 4 luni nu s-a mai ingrasat deloc. Ma sfatuiti sa fac ceva? Sa merg cu el la doctorita si sa ii spun? blush.gif

In poza nu se vede ca ar fi slabut. Arata f bine si e f frumusel! rolleyes.gif Sa ti traiasca!
bika82
QUOTE(Maria-Carla @ Nov 8 2008, 09:58 AM) *
Buna!In sfarsit indraznesc sa va scriu.Pe toata duata sarcinii am tot citit forumul asta si mi-a placut mult.Sa ma prezint:sunt o mamica cu doi copii-o fetia de 10 ani si un baietel de 4 luni si 2 aptamani.Locuim in Italia ,deci nu avem nici bunicii,nici matusile pe aproape.De aceea ,imi fac sperante sa pot vorbi cu voi despre tot ce tine de bebe....e rau sa fii singur!Va imbratisam!


Bine ai venit printre noi sa iti traiasac copilasii, poate ne pui si poze cu el floare2.gif
aryana
Mai mamici dar unde ati disparut toate? ohmy.gif Mai vorbiti si in alta parte decat aici?
Anca, ari ce s-a intamplat cu voi? Sper ca nu aveti probleme.
Ari totul bine cu tatal tau?
simira
QUOTE(aryana @ Nov 10 2008, 01:06 PM) *
Mai mamici dar unde ati disparut toate? ohmy.gif Mai vorbiti si in alta parte decat aici?
Anca, ari ce s-a intamplat cu voi? Sper ca nu aveti probleme.
Ari totul bine cu tatal tau?

subscriu aryana... ce se intampla fetelor? eu una sunt cam deprimata... sad.gif toamna asta o fi de vina? aryana tu cum faci fata? oFloare1.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.