Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi De Iunie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti vara
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120
bika82
QUOTE(johnnymada @ Feb 17 2009, 01:12 PM) *
pastele cu ce fel de branza le faci?


scumpica foc tzuc.gif
QUOTE(mihaela1985 @ Feb 17 2009, 01:14 PM) *
Am fost cu Alex la doctor si mi-a dat Zyrtec pentru alergie, Mucosolvan, Erdomed, Ketof si Pivalone. Inca o serie de medicamente... crybaby.gif Daca nu ii trece cu astea, o sa ii faca injectii... crybaby.gif I-am luat si Batista Bebelusului ca sa il curat in nasuc pentru ca este plin de mucozitati si de asta tuseste asa, dar nu sta deloc... Cum ma vede cu ea k o duc spre nasuc, incepe sa planga.. Voi folositi? Cum i-ati obisnuit?
Bebeii mai maricei au inceput sa vorbeasca? Alex a inceput sa zica '' dada'' si ''baba'', dar eu de abia astept sa zica ''mama'' tongue.gif


Saracutul de el, sanatate multa lui Alex si Denis urla cand il curatam cu batista bebelusului nu il puteam linisti deloc cat ii curatam nasucul, si Denis zilele astea a spus mama bananab.gif , vad ca tata nu prea a mai spus in ultimul timp poate de acum ma striga si pe mine ca ar cam fi timpul notworthy.gif
bika82
QUOTE(ari05 @ Feb 17 2009, 12:50 PM) *
azi mi-a adormit iar in masuta...si m-am gandit eu ca ar fi fain sa ii fac niste poze.. .asa... liwlol.gif
cred ca o sa ma injure bine cand a fi mai mare liwlol.gif






Super tareeeeeeee,Ari cand am vazut pozele am ras cu hohote liwlol.gif si Denis era in brate la mine si m-a vazut ca rad eu si radea si el liwlol.gif
cred ca o sa rada si Darius cand o sa fie mai mare la vederea pozelor
bika82
QUOTE(23mario @ Feb 17 2009, 02:22 PM) *
heloo! Eu sunt Mario-Andrei si m-am nascut tot pe 23 iunie!


BIne ai venit Mario floare2.gif
Si Denis adoarme singur dar in cele mai multe cazuri papa san si adoarme, nu il mai legan de pe la 2 luni, nici nu cred ca as mai putea e asa de greu ma doare spatele de mor ca atunci cand aveam burtica
23mario
QUOTE(ari05 @ Feb 17 2009, 07:05 PM) *
multumim ! floare2.gif
bine ai venit Mario -Andrei !!! tzuc.gif
multumim tzuc.gif

multumim! nu stiu cum se pun pozele!?
23mario
QUOTE(23mario @ Feb 17 2009, 08:26 PM) *
multumim! nu stiu cum se pun pozele!?

multumim! floare2.gif
anca M
buna fetelor..ce mai faceti...uite ca imi pare rau ca nu prea ajung sa va mai scriu...dar mie imi este destul de grelutz....cateodata simt ca nu ma mai descurc..casa...mancare..curat..spalat..copil ..sot...muuuuuuuuulte...ori ca nu am fost invatata asa si acum s-au adunat toate deodata!!!!cand am timp prefer sa ma intind.....sau mai ies la o plimbarica..Carinutze e bine ..are 8.5 kg!!ai vostri cat au...papa bine...nu f mult dar papa...si papa si san...vrea numai sa stea in picioare si sa fie plimbata..efectiv nu sta si ea asa intr-un loc cu niste jucarii sa pot face si eu ceva....se plicti f repede si de premergator..si de scaunel si de jucarii...numai de mersnu si de brate....in rest suntem bine....
voi cum va mai descurcati!!????????
vad ca ati tot vb in lipsa me...imi e f greu sa citesc cat am lipsit!!!...si simt lipsa mamei...care mi-ar fi de ajutor..eu peste tot tre sa merg cu ea....nu mi-am luat ceva pt mine,....de nu-s cand...abia apuc sa ma spal pe cap ..si de lene..si de oboseala!!!
anca M
Laura sunt tari de tot pozele cu darius!!!!!!!!!!!!!!11 bananab.gif
anca M
QUOTE(aryana @ Feb 15 2009, 10:10 PM) *
Si eu tot cu lapte de vaca am crescut de pe la 3 luni. Eu inca nu ii dau dar la noi e alta poveste. Ce bine de tine bika pt ca ai de unde sa te aprovizionezi cu papa bun pt bebe, nu cu de asta cu tot felul de chimicale. Nu vine cu lapte si la piata la iasi? As lua si eu pt robert dar as vrea sa am o sursa sigura. Nu stii pe nimeni?
Andrei are 9200g si 67cm, deci e bine denis. Ei nu mai cresc asa de mult de acum. Si andrei a dat destul de mult jos din bolfutele de altadata dar asa se intampla in general cand mai cresc.
Ari ce am mai ras cand ti-am vazut noul ticker. liwlol.gif De acum nu mai poti sa trisezi ca te urmarim si noi, asa ca spor la treaba. De ce nu incerci si sport sau masaj, ai sa ai rezultate si mai bune. Darius e un scump si sa stii ca asa face si andrei, eu cred ca vor ei sa faca multe si pt ca nu pot ii apuca maraiala asta. Lasa ca le trece repede, ce a fost greu a trecut, de acum vin momente frumoase. Primele cuvinte cu adresa, pt noi celelalte primii pasi etc


Aryana sunteti bine!!!...ce mai facicum te mai descurci???
a..si eu tot cu lapte de vaca am crescut si sunt bine mersi!!!
Bika tu nu mai dai san????
Laura vad ca tu folosesti multe chstii din comert...e bine asa????chiar ai incredere/???
eu abia de i-am luat danonino...in rest fac TOT in casa!!!!
cate mese pe zi mananca bebeiii vostri?
mie mi se pare ca a mea printesa mananca putintel...adica dim se scoala..papa san..pe la 10-11 papa un danonino...sau..branza cu piure....sau ceva piure de legume...pe la 1-2..papa o supa de legume ..sau supa cu carnitza...sau oricum ceva cu carnita....dar cam 2-3 linguri mari de -ale noastre......apoi mai isi ia desertul..sanul..si mai papa ceva pe la 5-6 ....apoi un danonini..si un laptic de mama!!!eu efectiv nu stiu ce sa-i mai dau...si nu am luat nimik din comert inafaara de danonino....si de ex dim nu stiu ce sa-i dau..ca bananan nu vrea....mar nu....
QUOTE(johnnymada @ Feb 16 2009, 04:47 PM) *
fetelor, cum sa-i dau eu galbenusul marei ca nu vrea sa-l manance in supa

de ce galbenus in supa???eu il fac cu piure..si e f bun!!!
ari05
QUOTE(bika82 @ Feb 17 2009, 05:39 PM) *
Super tareeeeeeee,Ari cand am vazut pozele am ras cu hohote liwlol.gif si Denis era in brate la mine si m-a vazut ca rad eu si radea si el liwlol.gif
cred ca o sa rada si Darius cand o sa fie mai mare la vederea pozelor

pai cand le-am descarcat azi , m-a pufnit si pe mine rasul ,si Dari a inceput si el sa rada ! liwlol.gif de mine probabil... sau cu mine... tongue.gif

QUOTE(23mario @ Feb 17 2009, 06:26 PM) *
multumim! nu stiu cum se pun pozele!?

le incarci pe www.photobucket.ro si copiezi IMG CODE aici in raspuns
pt poza da la avatar intri aici in MY CONTROLS si Avatar , dar trebuie sa micesti poza...

QUOTE(anca M @ Feb 17 2009, 08:59 PM) *
buna fetelor..ce mai faceti...uite ca imi pare rau ca nu prea ajung sa va mai scriu...dar mie imi este destul de grelutz....cateodata simt ca nu ma mai descurc..casa...mancare..curat..spalat..copil ..sot...muuuuuuuuulte...ori ca nu am fost invatata asa si acum s-au adunat toate deodata!!!!cand am timp prefer sa ma intind.....sau mai ies la o plimbarica..Carinutze e bine ..are 8.5 kg!!ai vostri cat au...papa bine...nu f mult dar papa...si papa si san...vrea numai sa stea in picioare si sa fie plimbata..efectiv nu sta si ea asa intr-un loc cu niste jucarii sa pot face si eu ceva....se plicti f repede si de premergator..si de scaunel si de jucarii...numai de mersnu si de brate....in rest suntem bine....
voi cum va mai descurcati!!????????
vad ca ati tot vb in lipsa me...imi e f greu sa citesc cat am lipsit!!!...si simt lipsa mamei...care mi-ar fi de ajutor..eu peste tot tre sa merg cu ea....nu mi-am luat ceva pt mine,....de nu-s cand...abia apuc sa ma spal pe cap ..si de lene..si de oboseala!!!

asa greu ti-e Anca? sad.gif mie sincer mi-e destul de usor, mai ales acum, ca umbla singur , doar trebuie sa il supraveghez... seara poate ca -s un pic obosita, dar mie chiar imi place viata asta biggrin.gif si noi mergem peste tot cu Darius, rar il mai las la mami cate juma de ora, o ora, si asta doar acum, sa nu-l mai bag in supermarketuri...

QUOTE(anca M @ Feb 17 2009, 09:01 PM) *
Laura sunt tari de tot pozele cu darius!!!!!!!!!!!!!!11 bananab.gif

multumim tzuc.gif
ari05
QUOTE(anca M @ Feb 17 2009, 09:12 PM) *
Laura vad ca tu folosesti multe chstii din comert...e bine asa????chiar ai incredere/???
eu abia de i-am luat danonino...in rest fac TOT in casa!!!!

pai dc sa nu fie bine? dc sa n-am incredere? DD iarta-ma ca doar nu ii iau porcarii !!! ... majoritatea le iau din Ungaria(cereale, borcanele de la Nestle), si iaurturi si branzica de aici ... si sunt super ok, parerea mea... eu in casa nu le fac pt ca nu ii plac, nu le mananca... iar in rest, si eu ii fac in casa TOT...
jus_ro
Laura super poze cu Darius liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
Iar Mara e o mica printesica tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
Noi suntem bine....un pic cam maraite dar or trece si faza cu dintii rolleyes.gif
Anca te pupacim si pe tine si pe Carinuta si iti doresc putere oFloare1.gif
mihalusa
QUOTE(anca M @ Feb 17 2009, 09:59 PM) *
buna fetelor..ce mai faceti...uite ca imi pare rau ca nu prea ajung sa va mai scriu...dar mie imi este destul de grelutz....cateodata simt ca nu ma mai descurc..casa...mancare..curat..spalat..copil ..sot...muuuuuuuuulte...ori ca nu am fost invatata asa si acum s-au adunat toate deodata!!!!cand am timp prefer sa ma intind.....sau mai ies la o plimbarica..Carinutze e bine ..are 8.5 kg!!ai vostri cat au...papa bine...nu f mult dar papa...si papa si san...vrea numai sa stea in picioare si sa fie plimbata..efectiv nu sta si ea asa intr-un loc cu niste jucarii sa pot face si eu ceva....se plicti f repede si de premergator..si de scaunel si de jucarii...numai de mersnu si de brate....in rest suntem bine....
voi cum va mai descurcati!!????????
vad ca ati tot vb in lipsa me...imi e f greu sa citesc cat am lipsit!!!...si simt lipsa mamei...care mi-ar fi de ajutor..eu peste tot tre sa merg cu ea....nu mi-am luat ceva pt mine,....de nu-s cand...abia apuc sa ma spal pe cap ..si de lene..si de oboseala!!!


Eu te inteleg perfect, si eu sunt singura nu am la cine lasa copilul si trebuie sa-l car dupa mine peste tot. Simt uneori ca nu mai pot.....copil, mancare, curatenie, sot (care ajunge acasa pe la 7 seara). Pentru ca eu sunt singura persoana cu care sta tot timpul copilul mie imi e frica sa nu cunva sa devina un mamos si dependent de mine.....dar ce sa-i fac nu am cu cine sa-l las.El e destul de sociabil si ii place foarte mult compania copiilor...dar si in parc sau la playground daca mergem eu sunt acolo cu el.......nu stiu ce ma fac cand il voi trimite in vara in Romania nervi.gif nervi.gif nervi.gif
A inceput de vre-o 2 spatamani si Aidan sa se ridice in picioruse.....e vai si amar de mine, se agata de orice sa se ridice...canapea, pat, patut, dulap,pantalonii mei, masina de spalat.....si de vre-o 4 zile l-am vazut ca il tenteaza si scarile sa le urce. Am pus eu gardut sus sa nu cada dar cred ca trebuie sa-i mai iau unul si pentru partea de jos.
Multa rabdare cu Carinuta si ai grija de tine!!!!
Eu incerc sa intru pe forum in fiecare zi,daca doarme bine Aidan am sanse....daca nu....abia seara pot intra. Pe mine personal ma relaxeaza si va multumesc ca sunteti aici cu intrebarile, parerile, pozele, si sfaturile voastre.
Noapte buna...ne intalnim maine trandafir.gif

johnnymada
QUOTE(anca M @ Feb 17 2009, 09:12 PM) *
Aryana sunteti bine!!!...ce mai facicum te mai descurci???
a..si eu tot cu lapte de vaca am crescut si sunt bine mersi!!!
Bika tu nu mai dai san????
Laura vad ca tu folosesti multe chstii din comert...e bine asa????chiar ai incredere/???
eu abia de i-am luat danonino...in rest fac TOT in casa!!!!
cate mese pe zi mananca bebeiii vostri?
mie mi se pare ca a mea printesa mananca putintel...adica dim se scoala..papa san..pe la 10-11 papa un danonino...sau..branza cu piure....sau ceva piure de legume...pe la 1-2..papa o supa de legume ..sau supa cu carnitza...sau oricum ceva cu carnita....dar cam 2-3 linguri mari de -ale noastre......apoi mai isi ia desertul..sanul..si mai papa ceva pe la 5-6 ....apoi un danonini..si un laptic de mama!!!eu efectiv nu stiu ce sa-i mai dau...si nu am luat nimik din comert inafaara de danonino....si de ex dim nu stiu ce sa-i dau..ca bananan nu vrea....mar nu....

de ce galbenus in supa???eu il fac cu piure..si e f bun!!!

am incercat si cu piure dar nu vrea
mihaela1985
Anca, iti scriu mai jos cateva meniuri in caz k nu mai ai idee. Poate mananca asa putin petru k nu ii place mancarica. Si Alex face tot la fel, ia cateva lingurite, mai ales din supa, iar daca ii dau altceva, mananca tot.
Eu ii cumpar iaurt simplu Nutriday si ii dau dimineata cu biscuiti, banane,mar sau piersici.
La pranz poti sa ii dai:
- ciorbita de pui sau vita,
-pilaf,
-sos cu carnita,
-ciulama de pui,
- piure de dovlecel cu ficat,
-piure de carofi cu galbenus,
-supa crema de cartofi, conopida sau dovlecel,
-conopida cu pui si branza de vaci.

Seara poti sa ii dai:
- branza (calcica) cu piersici sau mar
- compot de mere cu scortisoara
- lapte cu orez sau fidea
- biscuiti cu portocale
- spuma de mere cu gris
- spuma de piersici cu gris
- gris cu mar si scortisoara

Spor la gatit! floare2.gif
jus_ro
QUOTE(mihaela1985 @ Feb 18 2009, 10:34 AM) *
Anca, iti scriu mai jos cateva meniuri in caz k nu mai ai idee. Poate mananca asa putin petru k nu ii place mancarica. Si Alex face tot la fel, ia cateva lingurite, mai ales din supa, iar daca ii dau altceva, mananca tot.
Eu ii cumpar iaurt simplu Nutriday si ii dau dimineata cu biscuiti, banane,mar sau piersici.
La pranz poti sa ii dai:
- ciorbita de pui sau vita,
-pilaf,
-sos cu carnita,
-ciulama de pui,
- piure de dovlecel cu ficat,
-piure de carofi cu galbenus,
-supa crema de cartofi, conopida sau dovlecel,
-conopida cu pui si branza de vaci.

Seara poti sa ii dai:
- branza (calcica) cu piersici sau mar
- compot de mere cu scortisoara
- lapte cu orez sau fidea
- biscuiti cu portocale
- spuma de mere cu gris
- spuma de piersici cu gris
- gris cu mar si scortisoara

Spor la gatit! floare2.gif

minunat.....multumesc de idei....dar spune-mi te rog cum faci spuma de mere cu gris de exemplu? oFloare1.gif
mihaela1985

Spuma de mere cu gris

Ingrediente: 120 gr mere, 15 gr gris, 10 gr zahar, 180 ml apa.
Fructele se fierb in apa, apoi se scurg si in aceeasi apa se fierbe grisul. Se adauga zaharul si se amesteca cu merele, pasate prin sita. Tot amestecul se bate cu telul, pana devine spumos.

Spuma de piersici cu gris

Ai nevoie de: o piersica bine coapta (o poti inlocui cu un mar, o ceasca de visine etc.), o lingura de gris, o lingurita de zahar, un pahar mic cu apa.
Speli bine si cureti piersica, apoi o treci prin sita, pui la rece sucul obtinut si fierbi pulpa. Strecori siropul rezultat dupa fierbere (aproximativ doua treimi de pahar) si il pui din nou pe foc, apoi adaugi grisul "in ploaie" si zaharul, amestecand energic cu telul sau cu lingura.
Dupa 4 minute, il iei de pe foc, dar continui sa-l "bati" inca cinci minute. Dupa care il amesteci cu sucul pastrat la rece.


Piure de banane cu orez si iaurt (dupa 7luni)

Ingrediente: 50 gr orez, 400 ml lapte, 1 banana, 100 gr iaurt.
Cum se procedeaza:
Se spala orezul si se fierbe cam in 250 ml apa pana incepe sa infloreasca. Se scurge apa si si se adauga laptele cald. Se fierbe in continuare pana se inmoaie bine boabele de orez dar fara sa se prinda sau sa se afume.
Se acopera si se lasa deoparte. Banana se paseaza cu o furculita si se amesteca cu iaurtul si orezul fiert trecut printr-o sita se mixeaza pana se obtine o crema spumoasa se pune in castroane si se orneaza cu fructe.

Budinca de gris cu branza de vaca
Ai nevoie de: o ceasca de branza de vaci, 3 galbenusuri, un pahar cu lapte, 3-4 linguri de gris, o lingura de unt.

Freci bine galbenusurile cu untul, apoi adaugi branza de vaci strivita, cateva linguri de lapte si grisul "in ploaie".
Torni compozitia intr-un vas termorezistent si o bagi la cuptor cam un sfert de ora (pana cand se desprind marginile). Torni deasupra ei laptele fierbinte si o reintroduci in cuptorul incins, dar stingi focul.
Cand laptele s-a absorbit complet, budinca este gata.

Ciulama pentru bebe 6 luni

Pentru 6 portii: 600 g carne pasare, 80 g ceapa, 50 g morcov, 50 g rad. de patrunjel, 5 lingurite unt (ulei), 2 lingurite faina, 100 ml lapte, zeama de carne.
Bucatile de carne se fierb impreuna cu zarzavatul tocat. Separat, intr-o cratita, se incinge untul, se amesteca cu faina, apoi se stinge cu lapte si cu zeama de carne, amestecand mereu cu telul, sa nu se formeze cocoloase. Se fiebe pana cand capata consistenta unei smantani groase, se adauga bucatele de carne si se mai da un clocot. Se serveste fierbinte cu mamaliguta.

Pofta buna !
diana-andreea
QUOTE(mihaela1985 @ Feb 17 2009, 02:17 PM) *
Si de cate ori doarme ziua? Alex nu poate sa stea mai mult de 2 ore treaz si trebuie sa doarma. De dimineata de cand s-a trezit si pana acum, a dormit de 2 ori. El nu adoarme singur decat in masina. O sa incerc sa il dezobisnuiesc. Poate reusesc... floare2.gif

a mea nici macar i masina nu adoame singura....ori face tati 2-3 ture de camera cu noi in brate....ori la mami la tzitzi

QUOTE(mihalusa @ Feb 18 2009, 12:38 AM) *
Eu te inteleg perfect, si eu sunt singura nu am la cine lasa copilul si trebuie sa-l car dupa mine peste tot. Simt uneori ca nu mai pot.....copil, mancare, curatenie, sot (care ajunge acasa pe la 7 seara). Pentru ca eu sunt singura persoana cu care sta tot timpul copilul mie imi e frica sa nu cunva sa devina un mamos si dependent de mine.....dar ce sa-i fac nu am cu cine sa-l las.El e destul de sociabil si ii place foarte mult compania copiilor...dar si in parc sau la playground daca mergem eu sunt acolo cu el.......nu stiu ce ma fac cand il voi trimite in vara in Romania nervi.gif nervi.gif nervi.gif
A inceput de vre-o 2 spatamani si Aidan sa se ridice in picioruse.....e vai si amar de mine, se agata de orice sa se ridice...canapea, pat, patut, dulap,pantalonii mei, masina de spalat.....si de vre-o 4 zile l-am vazut ca il tenteaza si scarile sa le urce. Am pus eu gardut sus sa nu cada dar cred ca trebuie sa-i mai iau unul si pentru partea de jos.
Multa rabdare cu Carinuta si ai grija de tine!!!!
Eu incerc sa intru pe forum in fiecare zi,daca doarme bine Aidan am sanse....daca nu....abia seara pot intra. Pe mine personal ma relaxeaza si va multumesc ca sunteti aici cu intrebarile, parerile, pozele, si sfaturile voastre.
Noapte buna...ne intalnim maine trandafir.gif

dar de ce-l trimiti in romania???? mad.gif mad.gif mad.gif
noi am zis ca oricat de greu ar fi,, copilu...copiii o sa-i tinem cu noi...pai sa nu stie el de mama sau de tata decat numai in poze...te rog sa nu te superi pe mine ca ti-am spus...dar mie nu mi se pare corect....nici noi n-avem pe nimeni aici care sa ne ajute,dar nu las copilul nici in ruptul capului....aveam o colega l munca care tot asa a dus copilu pe la vreun an acasa si ea a venit la lucru inapoi in it,iar cand mergea in concediu acasa(de 3 ori pe an)urla copilu ca nu o cunostea......parerea mea e ca prea traumatizant pt un copil sa-l desparti de parinti...sunt camine,crese.....care se pot ocupa de el...eventual adduci o fata din rom sa stea cu el...sunt atatea variante
mihaela1985
Astazi am reusit sa il adorm fara sa il legan pe picioare. L-am pus in pat pe pernuta si am leganat doar pernuta...A adormit mult mai repede. Dar vreau sa se dezvete de tot de leganat.
floare2.gif Mai vreau metode de dezvatat de la mamicile care au reusit sa scape de acest obicei...
diana-andreea
cateva pozici si cu buburuza mea

By dianaandreea, shot with COOLPIX L2 at 2009-02-18

By DIANAANDREEA at 2009-02-18

By dianaandreea, shot with COOLPIX L2 at 2009-02-18

By dianaandreea, shot with COOLPIX L2 at 2009-02-18

By dianaandreea, shot with COOLPIX L2 at 2009-02-18
isterikk
QUOTE(mihaela1985 @ Feb 18 2009, 01:56 PM) *
Astazi am reusit sa il adorm fara sa il legan pe picioare. L-am pus in pat pe pernuta si am leganat doar pernuta...A adormit mult mai repede. Dar vreau sa se dezvete de tot de leganat.
floare2.gif Mai vreau metode de dezvatat de la mamicile care au reusit sa scape de acest obicei...

Eu nu l am leganat nici o data singura problema este ca doarme numai cu titi nervi.gif INTREBARE ptr MAMICILE CARE AU ALAPTAT:voi cum a ti trecut la biberon???Eu nu reusesc deloc crybaby.gif Am incercat toate variantele posibile i am pus pana si lapticul meu in sticla am incercat sa i bag biberonul in gurita cand sugea cu ochisorii inchisi dar a nceput sa urle ca n gura de sarpe.Am cumparat biberoane incepand cu avent pana la cel mai ieftin(am colectie acum nervi.gif )pur si simplu nu vrea.Daca i dau cu lingurita il mananca fara probleme.Nici din cana cu cioc nu vrea sa bea apa prefera tot cu lingurita asta nu ar fii o problema dar sa stau sa i dau cu lingurita 200 ml de lapte nu am rabdare nono.gif Eu lapte prea mult chiar nu mai am si ma vad nevoita sa i dau lapte praf plus ca un bebe de varsta lui trebuie sa bea minim minim 400ml de lapte insa de la mine nu primeste atat .Pur si simplu nu mai stiu cum sa ncerc crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif aaaaa si am uitat .......am plecat si de acasa sa ncerce tony sa i dea cu biberonul am zis ca poate vede ca eu nu sunt cu titi si asa accepta tot fara nici un rezultat.De mai bine de o luna tot incerc ca m din 2 in 2 zile astazi i mi vine sa l tin nemancat si de cate ori plange de foame sa i dau biberonul ca alta solutie nu mai gasesc. crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif Chiar nu am de gand sa i prepar nimic azi sa vedem nervi.gif
isterikk
QUOTE(johnnymada @ Feb 17 2009, 02:12 PM) *
pastele cu ce fel de branza le faci?

EU acum am vazut cu Mara ce dulce este
isterikk
QUOTE(diana-andreea @ Feb 18 2009, 01:59 PM) *
cateva pozici si cu buburuza mea

By dianaandreea, shot with COOLPIX L2 at 2009-02-18

Buburuza Sara este o scumpica si ea floare2.gif
mihaela1985
Pune-i intr-un biberon cu tetina de latex, nu silicon putin lapte de la tine. Daca ii simte gustul, s-ar putea sa inceapa sa traga din biberon. Cand se obisnuieste cu biberonul, pune-i lapte praf. Sper sa reusesti.

QUOTE(isterikk @ Feb 18 2009, 03:30 PM) *
Eu nu l am leganat nici o data singura problema este ca doarme numai cu titi nervi.gif INTREBARE ptr MAMICILE CARE AU ALAPTAT:voi cum a ti trecut la biberon???Eu nu reusesc deloc crybaby.gif Am incercat toate variantele posibile i am pus pana si lapticul meu in sticla am incercat sa i bag biberonul in gurita cand sugea cu ochisorii inchisi dar a nceput sa urle ca n gura de sarpe.Am cumparat biberoane incepand cu avent pana la cel mai ieftin(am colectie acum nervi.gif )pur si simplu nu vrea.Daca i dau cu lingurita il mananca fara probleme.Nici din cana cu cioc nu vrea sa bea apa prefera tot cu lingurita asta nu ar fii o problema dar sa stau sa i dau cu lingurita 200 ml de lapte nu am rabdare nono.gif Eu lapte prea mult chiar nu mai am si ma vad nevoita sa i dau lapte praf plus ca un bebe de varsta lui trebuie sa bea minim minim 400ml de lapte insa de la mine nu primeste atat .Pur si simplu nu mai stiu cum sa ncerc crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif aaaaa si am uitat .......am plecat si de acasa sa ncerce tony sa i dea cu biberonul am zis ca poate vede ca eu nu sunt cu titi si asa accepta tot fara nici un rezultat.De mai bine de o luna tot incerc ca m din 2 in 2 zile astazi i mi vine sa l tin nemancat si de cate ori plange de foame sa i dau biberonul ca alta solutie nu mai gasesc. crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif Chiar nu am de gand sa i prepar nimic azi sa vedem nervi.gif

23mario
QUOTE(ari05 @ Feb 18 2009, 12:25 AM) *
pai cand le-am descarcat azi , m-a pufnit si pe mine rasul ,si Dari a inceput si el sa rada ! liwlol.gif de mine probabil... sau cu mine... tongue.gif
le incarci pe www.photobucket.ro si copiezi IMG CODE aici in raspuns
pt poza da la avatar intri aici in MY CONTROLS si Avatar , dar trebuie sa micesti poza...
asa greu ti-e Anca? sad.gif mie sincer mi-e destul de usor, mai ales acum, ca umbla singur , doar trebuie sa il supraveghez... seara poate ca -s un pic obosita, dar mie chiar imi place viata asta biggrin.gif si noi mergem peste tot cu Darius, rar il mai las la mami cate juma de ora, o ora, si asta doar acum, sa nu-l mai bag in supermarketuri...
multumim tzuc.gif

eu sunt mario floare2.gif
23mario
QUOTE(ari05 @ Feb 18 2009, 12:25 AM) *
pai cand le-am descarcat azi , m-a pufnit si pe mine rasul ,si Dari a inceput si el sa rada ! liwlol.gif de mine probabil... sau cu mine... tongue.gif
le incarci pe www.photobucket.ro si copiezi IMG CODE aici in raspuns
pt poza da la avatar intri aici in MY CONTROLS si Avatar , dar trebuie sa micesti poza...
asa greu ti-e Anca? sad.gif mie sincer mi-e destul de usor, mai ales acum, ca umbla singur , doar trebuie sa il supraveghez... seara poate ca -s un pic obosita, dar mie chiar imi place viata asta biggrin.gif si noi mergem peste tot cu Darius, rar il mai las la mami cate juma de ora, o ora, si asta doar acum, sa nu-l mai bag in supermarketuri...
multumim tzuc.gif

multumim pt ajutor. Asta este familia noastra:mami-Mihaela, tati-Dani si printisorul nostru- Mario
isterikk
QUOTE(23mario @ Feb 18 2009, 03:40 PM) *
eu sunt mario floare2.gif

Bine ai venit Mario mai asteptam poze si sa ne spui despre tine ..... tzuc.gif
diana-andreea
QUOTE(isterikk @ Feb 18 2009, 02:30 PM) *
Eu nu l am leganat nici o data singura problema este ca doarme numai cu titi nervi.gif INTREBARE ptr MAMICILE CARE AU ALAPTAT:voi cum a ti trecut la biberon???Eu nu reusesc deloc crybaby.gif Am incercat toate variantele posibile i am pus pana si lapticul meu in sticla am incercat sa i bag biberonul in gurita cand sugea cu ochisorii inchisi dar a nceput sa urle ca n gura de sarpe.Am cumparat biberoane incepand cu avent pana la cel mai ieftin(am colectie acum nervi.gif )pur si simplu nu vrea.Daca i dau cu lingurita il mananca fara probleme.Nici din cana cu cioc nu vrea sa bea apa prefera tot cu lingurita asta nu ar fii o problema dar sa stau sa i dau cu lingurita 200 ml de lapte nu am rabdare nono.gif Eu lapte prea mult chiar nu mai am si ma vad nevoita sa i dau lapte praf plus ca un bebe de varsta lui trebuie sa bea minim minim 400ml de lapte insa de la mine nu primeste atat .Pur si simplu nu mai stiu cum sa ncerc crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif aaaaa si am uitat .......am plecat si de acasa sa ncerce tony sa i dea cu biberonul am zis ca poate vede ca eu nu sunt cu titi si asa accepta tot fara nici un rezultat.De mai bine de o luna tot incerc ca m din 2 in 2 zile astazi i mi vine sa l tin nemancat si de cate ori plange de foame sa i dau biberonul ca alta solutie nu mai gasesc. crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif Chiar nu am de gand sa i prepar nimic azi sa vedem nervi.gif

draga mea aeeasi problema o aveam si eu acu vreo 2 luni....am observat ca nu mai aveam lapt ca inainte si am incercat sa introduc laptele praf...da de unde...prefera sa crape de foame decat sa imi accepte biberonul.....si uite asa am renuntat la ideea asta....laptele mi-a mai revenit...dar oricum nu am asa mult ca inainte...in tzitzicastanga nu mai am aproape deloc....o pun cam o data in zi la ea....in schimb dreapta e mereu plina(ma rog....cat de cat).....dar ea se satura asa...cred ca ai vazut si din poze ca e o grasuta....de unde stii tu ca nu ia 400 ml lapte???tie ti se pare ca nu mai este,dar stai linistita ca este...aaaaaaaa si eu o pun foarte des la tzitzi.....cam la o ora ea serveste putina tzitzi....2-3 min..dar ii ajunge....si papa si mancarica si suntem in regula....pt laptic incearca sa bei ceai de fenicul mult,bere fara alcool si mute supeai sa vezi ca da rezultate
diana-andreea
QUOTE(23mario @ Feb 18 2009, 03:40 PM) *
eu sunt mario floare2.gif



QUOTE(23mario @ Feb 18 2009, 03:53 PM) *
multumim pt ajutor. Asta este familia noastra:mami-Mihaela, tati-Dani si printisorul nostru- Mario

esti un scump mario......sunteti tare frumosi toti 3....stai cumva in italia?
mnl_mari
QUOTE(mihaela1985 @ Feb 18 2009, 01:58 PM) *
Spuma de mere cu gris

Ingrediente: 120 gr mere, 15 gr gris, 10 gr zahar, 180 ml apa.
Fructele se fierb in apa, apoi se scurg si in aceeasi apa se fierbe grisul. Se adauga zaharul si se amesteca cu merele, pasate prin sita. Tot amestecul se bate cu telul, pana devine spumos.

Spuma de piersici cu gris

Ai nevoie de: o piersica bine coapta (o poti inlocui cu un mar, o ceasca de visine etc.), o lingura de gris, o lingurita de zahar, un pahar mic cu apa.
Speli bine si cureti piersica, apoi o treci prin sita, pui la rece sucul obtinut si fierbi pulpa. Strecori siropul rezultat dupa fierbere (aproximativ doua treimi de pahar) si il pui din nou pe foc, apoi adaugi grisul "in ploaie" si zaharul, amestecand energic cu telul sau cu lingura.
Dupa 4 minute, il iei de pe foc, dar continui sa-l "bati" inca cinci minute. Dupa care il amesteci cu sucul pastrat la rece.
Piure de banane cu orez si iaurt (dupa 7luni)

Ingrediente: 50 gr orez, 400 ml lapte, 1 banana, 100 gr iaurt.
Cum se procedeaza:
Se spala orezul si se fierbe cam in 250 ml apa pana incepe sa infloreasca. Se scurge apa si si se adauga laptele cald. Se fierbe in continuare pana se inmoaie bine boabele de orez dar fara sa se prinda sau sa se afume.
Se acopera si se lasa deoparte. Banana se paseaza cu o furculita si se amesteca cu iaurtul si orezul fiert trecut printr-o sita se mixeaza pana se obtine o crema spumoasa se pune in castroane si se orneaza cu fructe.

Budinca de gris cu branza de vaca
Ai nevoie de: o ceasca de branza de vaci, 3 galbenusuri, un pahar cu lapte, 3-4 linguri de gris, o lingura de unt.

Freci bine galbenusurile cu untul, apoi adaugi branza de vaci strivita, cateva linguri de lapte si grisul "in ploaie".
Torni compozitia intr-un vas termorezistent si o bagi la cuptor cam un sfert de ora (pana cand se desprind marginile). Torni deasupra ei laptele fierbinte si o reintroduci in cuptorul incins, dar stingi focul.
Cand laptele s-a absorbit complet, budinca este gata.

Ciulama pentru bebe 6 luni

Pentru 6 portii: 600 g carne pasare, 80 g ceapa, 50 g morcov, 50 g rad. de patrunjel, 5 lingurite unt (ulei), 2 lingurite faina, 100 ml lapte, zeama de carne.
Bucatile de carne se fierb impreuna cu zarzavatul tocat. Separat, intr-o cratita, se incinge untul, se amesteca cu faina, apoi se stinge cu lapte si cu zeama de carne, amestecand mereu cu telul, sa nu se formeze cocoloase. Se fiebe pana cand capata consistenta unei smantani groase, se adauga bucatele de carne si se mai da un clocot. Se serveste fierbinte cu mamaliguta.

Pofta buna !



fetelor al meu face 8 luni si nu a mancat ciulama ,m-am gandit k e o mancare grea cu untul ...faina....oare nu ii face rau?voi ati dat bebeilor asa ceva?la ce varsta?dar lapte de consum din magazin le-ati dat?
mnl_mari
QUOTE(23mario @ Feb 18 2009, 04:40 PM) *
eu sunt mario floare2.gif

bine ai venit Mario!sa fii sanatos si sa cresti mare,esti tare dragalas!si dk am retinut eu bine esti nascut pe 23 iunie?la fel k puiul meu Alex!
mnl_mari
cum mai dorm bebicii vostrii noaptea k al meu nu doarme mai deloc,nu stiu ce sa mai fac cu el,o fii si din cauza dintilor k nu avem decat 2 jos,dar m-a terminat se trezeste si la 30 min,plange trebuie sa-i bag biberonul in gura k sa adoarma la loc si peste juma de ora iar...sau nu adoarme nici cu bibe. decat in brate....alta dat doarme mai bine,primul somn dupa baie (21:30)pana pe la 12 apoi din ora in ora....vai de capul meu!ce sa fac?pareri, sfaturi va rog,cine se confrunta cu aceeasi problema!
am ajuns un zombii!ziua doarme cam 1 ora jumate pe la 10,apoi dupa masa cam tot asa si mai rar seara de la 19-21!cam acesta este programul de somn!
mihalusa
QUOTE(diana-andreea @ Feb 18 2009, 01:03 PM) *
a mea nici macar i masina nu adoame singura....ori face tati 2-3 ture de camera cu noi in brate....ori la mami la tzitzi
dar de ce-l trimiti in romania???? mad.gif mad.gif mad.gif
noi am zis ca oricat de greu ar fi,, copilu...copiii o sa-i tinem cu noi...pai sa nu stie el de mama sau de tata decat numai in poze...te rog sa nu te superi pe mine ca ti-am spus...dar mie nu mi se pare corect....nici noi n-avem pe nimeni aici care sa ne ajute,dar nu las copilul nici in ruptul capului....aveam o colega l munca care tot asa a dus copilu pe la vreun an acasa si ea a venit la lucru inapoi in it,iar cand mergea in concediu acasa(de 3 ori pe an)urla copilu ca nu o cunostea......parerea mea e ca prea traumatizant pt un copil sa-l desparti de parinti...sunt camine,crese.....care se pot ocupa de el...eventual adduci o fata din rom sa stea cu el...sunt atatea variante


Ai dreptate Diana......eu sunt foarte hotarata sa ma intorc la munca in iunie si nu are cine sa vina sa stea cu el pe o perioada mai lunga de timp. Sper sa vina mama la inceputul lui iunie si sa stea o luna cu el aici.....mai apoi sa plece in Romania si sa il revad in august pe la mijloc.....Stiu ca imi va fi foarte greu dar aici nu se accepta copii asa mici la gradinite....trebuie sa scapi de pampers pentru a putea fi inscris. Aidan e un copil foarte sociabil si sper sa se obisnuiasca cu mama.....altfel nu stiu ce voi face.

QUOTE(23mario @ Feb 18 2009, 03:40 PM) *
eu sunt mario floare2.gif

Mario esti un dulce.....sa va traiasca, si sa va bucurati de el
mihalusa
QUOTE(mnl_mari @ Feb 18 2009, 05:16 PM) *
cum mai dorm bebicii vostrii noaptea k al meu nu doarme mai deloc,nu stiu ce sa mai fac cu el,o fii si din cauza dintilor k nu avem decat 2 jos,dar m-a terminat se trezeste si la 30 min,plange trebuie sa-i bag biberonul in gura k sa adoarma la loc si peste juma de ora iar...sau nu adoarme nici cu bibe. decat in brate....alta dat doarme mai bine,primul somn dupa baie (21:30)pana pe la 12 apoi din ora in ora....vai de capul meu!ce sa fac?pareri, sfaturi va rog,cine se confrunta cu aceeasi problema!
am ajuns un zombii!ziua doarme cam 1 ora jumate pe la 10,apoi dupa masa cam tot asa si mai rar seara de la 19-21!cam acesta este programul de somn!
[


Aidan are cam acelasi program.....azi noapte l-am luat cu mine in pat ca nu mai puteam sa ma ridic la el. Scanceste, se foieste foarte mult uneori nici nu mai stiu ce sa-i fac. Eu am observat ca nu se trezeste nici macar cand mananca lapte....iar uneori adoarme foarte profund si nu bea suficient laptic....si intr-o ora scanceste iar.
Ziua uneori doarme si 2 ore...asta daca e obosit......dar de cele mai multe ori doarme 1 ora- 1 ora jumatate....si se trezeste cu un chef de joaca smile.gif
johnnymada
mara azi a baut compot de gutui.bun venit Mario!!!
johnnymada
sara este o frumoasa si ce dintisori are ea, parca e un iepuras
bika82
QUOTE(isterikk @ Feb 18 2009, 01:30 PM) *
Eu nu l am leganat nici o data singura problema este ca doarme numai cu titi nervi.gif INTREBARE ptr MAMICILE CARE AU ALAPTAT:voi cum a ti trecut la biberon???Eu nu reusesc deloc crybaby.gif Am incercat toate variantele posibile i am pus pana si lapticul meu in sticla am incercat sa i bag biberonul in gurita cand sugea cu ochisorii inchisi dar a nceput sa urle ca n gura de sarpe.Am cumparat biberoane incepand cu avent pana la cel mai ieftin(am colectie acum nervi.gif )pur si simplu nu vrea.Daca i dau cu lingurita il mananca fara probleme.Nici din cana cu cioc nu vrea sa bea apa prefera tot cu lingurita asta nu ar fii o problema dar sa stau sa i dau cu lingurita 200 ml de lapte nu am rabdare nono.gif Eu lapte prea mult chiar nu mai am si ma vad nevoita sa i dau lapte praf plus ca un bebe de varsta lui trebuie sa bea minim minim 400ml de lapte insa de la mine nu primeste atat .Pur si simplu nu mai stiu cum sa ncerc crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif aaaaa si am uitat .......am plecat si de acasa sa ncerce tony sa i dea cu biberonul am zis ca poate vede ca eu nu sunt cu titi si asa accepta tot fara nici un rezultat.De mai bine de o luna tot incerc ca m din 2 in 2 zile astazi i mi vine sa l tin nemancat si de cate ori plange de foame sa i dau biberonul ca alta solutie nu mai gasesc. crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif Chiar nu am de gand sa i prepar nimic azi sa vedem nervi.gif


Eu de pe la 3 luni ma chinui sa il invat cu biberon si tot nu il vrea de asta i-am cumparat canita cu cioc si ii place acum tot ce bea ii pun in canita, mai incearca dar eu cred ca mai mult cu canita sa insisti ca apoi trebuie sa il dezveti de biberon si sa stii ca la canita am observat ca ii curge mai mult decat la biberon si cred ca si fata de san
QUOTE(23mario @ Feb 18 2009, 02:40 PM) *
eu sunt mario floare2.gif

Sa cresti mare Mario esti un scump tzuc.gif
diana-andreea
QUOTE(mnl_mari @ Feb 18 2009, 05:16 PM) *
cum mai dorm bebicii vostrii noaptea k al meu nu doarme mai deloc,nu stiu ce sa mai fac cu el,o fii si din cauza dintilor k nu avem decat 2 jos,dar m-a terminat se trezeste si la 30 min,plange trebuie sa-i bag biberonul in gura k sa adoarma la loc si peste juma de ora iar...sau nu adoarme nici cu bibe. decat in brate....alta dat doarme mai bine,primul somn dupa baie (21:30)pana pe la 12 apoi din ora in ora....vai de capul meu!ce sa fac?pareri, sfaturi va rog,cine se confrunta cu aceeasi problema!
am ajuns un zombii!ziua doarme cam 1 ora jumate pe la 10,apoi dupa masa cam tot asa si mai rar seara de la 19-21!cam acesta este programul de somn!

offff...lasa-ma te rog.....nu mai pomeni de dormit....mai ales noaptea...... nervi.gif nervi.gif nervi.gif nervi.gif EU DEJA AM DEVENIT UN ZOMBI...DE VREO CATEVA ZILE....CAM 4 LA NUMAR....dinti avem destui....7 in total...dar cred ca ne mai iese 1 ca nu mai pot....macar a mea doarme o ora dintr-un capat in altu.....offf
23mario
multumim! love1.gif Noi suntem din RADAUTI, pe 23 avem 8 lunite, 8kg si 68cm.
jus_ro
QUOTE(mihaela1985 @ Feb 18 2009, 11:58 AM) *
Spuma de mere cu gris
Pofta buna !

multumesc tzuc.gif
andreea ce scumpita e Sarah tzuc.gif
Mario bine ai venit tzuc.gif
anca M
QUOTE(ari05 @ Feb 17 2009, 10:25 PM) *
pai cand le-am descarcat azi , m-a pufnit si pe mine rasul ,si Dari a inceput si el sa rada ! liwlol.gif de mine probabil... sau cu mine... tongue.gif
le incarci pe www.photobucket.ro si copiezi IMG CODE aici in raspuns
pt poza da la avatar intri aici in MY CONTROLS si Avatar , dar trebuie sa micesti poza...
asa greu ti-e Anca? sad.gif mie sincer mi-e destul de usor, mai ales acum, ca umbla singur , doar trebuie sa il supraveghez... seara poate ca -s un pic obosita, dar mie chiar imi place viata asta biggrin.gif si noi mergem peste tot cu Darius, rar il mai las la mami cate juma de ora, o ora, si asta doar acum, sa nu-l mai bag in supermarketuri...
multumim tzuc.gif


nu greu Laura!!!f greu...da p mine nu ma ajuta nimeniu....sotul vluni merti miercuri e pana la 8 seara la serv...iar celelate zile nu sta cu ea decat asa de o joaca...sunt epuizata.de-a dreptul ...mai ales acum de cand nu vrea sa mai stea in fund..de cand nu vrea sa mai stea in premergator..nu prea sta sa se joace singura....si vb aia..si mancare si curat...si toate..etc.....acum de ex..sunt farnta...ma dor umeriii..vrea numai sa mearga de mana..offf..daca m-ar fi ajutat sotul poate mi-ar fi fost mai usor..dr el nu prea intelege...din pacate...
QUOTE(mihalusa @ Feb 17 2009, 11:38 PM) *
Eu te inteleg perfect, si eu sunt singura nu am la cine lasa copilul si trebuie sa-l car dupa mine peste tot. Simt uneori ca nu mai pot.....copil, mancare, curatenie, sot (care ajunge acasa pe la 7 seara). Pentru ca eu sunt singura persoana cu care sta tot timpul copilul mie imi e frica sa nu cunva sa devina un mamos si dependent de mine.....dar ce sa-i fac nu am cu cine sa-l las.El e destul de sociabil si ii place foarte mult compania copiilor...dar si in parc sau la playground daca mergem eu sunt acolo cu el.......nu stiu ce ma fac cand il voi trimite in vara in Romania nervi.gif nervi.gif nervi.gif
A inceput de vre-o 2 spatamani si Aidan sa se ridice in picioruse.....e vai si amar de mine, se agata de orice sa se ridice...canapea, pat, patut, dulap,pantalonii mei, masina de spalat.....si de vre-o 4 zile l-am vazut ca il tenteaza si scarile sa le urce. Am pus eu gardut sus sa nu cada dar cred ca trebuie sa-i mai iau unul si pentru partea de jos.
Multa rabdare cu Carinuta si ai grija de tine!!!!
Eu incerc sa intru pe forum in fiecare zi,daca doarme bine Aidan am sanse....daca nu....abia seara pot intra. Pe mine personal ma relaxeaza si va multumesc ca sunteti aici cu intrebarile, parerile, pozele, si sfaturile voastre.
Noapte buna...ne intalnim maine trandafir.gif

da asa e...nu stiu dar mie chiar imi e greu tare!!!sunt epuizata total....stiu cat este cat de obositor....mai ales cand nu e nimeni care sa te ajute..inafara de mom somnului eu sunt nonstop cu ea.....si nu stiu ce sa-i mai fac sa stea locului....sa mai stea si ea cu jucarii...daca sta 5- max 10 min...imi este extrem de draga ...dar cateodata...asa..ma abtin sa fiu calma!!!...sotul tau nu te ajuta deloc????nu ai pe nimeni aproape???pana la urma e imp sa fie sanatosi...ca in rest le ducem noi asa greu!!!pooooooop

QUOTE(mihaela1985 @ Feb 18 2009, 10:34 AM) *
Anca, iti scriu mai jos cateva meniuri in caz k nu mai ai idee. Poate mananca asa putin petru k nu ii place mancarica. Si Alex face tot la fel, ia cateva lingurite, mai ales din supa, iar daca ii dau altceva, mananca tot.
Eu ii cumpar iaurt simplu Nutriday si ii dau dimineata cu biscuiti, banane,mar sau piersici.
La pranz poti sa ii dai:
- ciorbita de pui sau vita,
-pilaf,
-sos cu carnita,
-ciulama de pui,
- piure de dovlecel cu ficat,
-piure de carofi cu galbenus,
-supa crema de cartofi, conopida sau dovlecel,
-conopida cu pui si branza de vaci.

Seara poti sa ii dai:
- branza (calcica) cu piersici sau mar
- compot de mere cu scortisoara
- lapte cu orez sau fidea
- biscuiti cu portocale
- spuma de mere cu gris
- spuma de piersici cu gris
- gris cu mar si scortisoara

Spor la gatit! floare2.gif

saru mana!!!esti extrem de dragutza ....pacat ca mie nu vrea sa-mi manance fructe..banane..mere...multumesc mult!!!
doar avocado ce mai papa!!!
jus_ro
va mai punem poze cu noi oFloare1.gif
Daria la 7 luni

iar aici luni la o petrecere cu bebelusi si copilasi in care s-a bucurat mult cand i-a vazut

va pupacim pe toti tzuc.gif
23mario
avem si 2 dinti bananab.gif
23mario
F. draguta Daria tzuc.gif
23mario
Si Mara e draguta, toti bb sunt DRAGUTI! hug.gif
isterikk
QUOTE(mihaela1985 @ Feb 18 2009, 03:13 PM) *
Pune-i intr-un biberon cu tetina de latex, nu silicon putin lapte de la tine. Daca ii simte gustul, s-ar putea sa inceapa sa traga din biberon. Cand se obisnuieste cu biberonul, pune-i lapte praf. Sper sa reusesti.

Multumesc mult mult notworthy.gif ptr sfat.I am luat azi biberon cu tetina de latex si.......surpriza a baut super.gif pur si simplu nu mi venea sa cred .Am venit acasa la ora 4 i am dat un pic titi dupa care i am facut 60ml de ceai pe care la baut apoi i am facut piure din cartof conopida morcov brocoli si piept de pui..... a mancat cam 200 de gr plus inca 50ml de apa din biberon super.gif pur si simplu nu mi venea sa cred el care cum vedea sticla se punea pe tipat.Acum sa vedem in seara asta cu lapte praf dar sunt sigura ca nu l va refuza. bananab.gif Sunt atat de fericita nici nu va puteti imagina bouncy.gif
isterikk
QUOTE(bika82 @ Feb 18 2009, 07:14 PM) *
Eu de pe la 3 luni ma chinui sa il invat cu biberon si tot nu il vrea de asta i-am cumparat canita cu cioc si ii place acum tot ce bea ii pun in canita, mai incearca dar eu cred ca mai mult cu canita sa insisti ca apoi trebuie sa il dezveti de biberon si sa stii ca la canita am observat ca ii curge mai mult decat la biberon si cred ca si fata de san

Am incercat de n ori si cu canita dar nu o refuza total ii place doar sa se joace cu canita doh.gif Mersi ptr sfat tzuc.gif .Ce de bebei frumosi wub.gif sa va traiasca fetelor !!! floare2.gif
TESYMO
QUOTE(23mario @ Feb 17 2009, 02:22 PM) *
heloo! Eu sunt Mario-Andrei si m-am nascut tot pe 23 iunie!

Bine ai venit! o sa l trecem si pe el in listuta, numai sa am putin mai mult timp, e un scump Mario tzuc.gif

QUOTE(johnnymada @ Feb 17 2009, 03:11 PM) *
zyrtecul este foarte bun dar si ketof??oare nu-i cam mult?dar daca asa a zis dr.................sanatate multa

Ce mult imi place poza asta yes.gif , imi da impresia ca e o mica domnisoara foarte rasfatata, in sensul bun tzuc.gif

QUOTE(mihalusa @ Feb 17 2009, 11:38 PM) *
Eu te inteleg perfect, si eu sunt singura nu am la cine lasa copilul si trebuie sa-l car dupa mine peste tot. Simt uneori ca nu mai pot.....copil, mancare, curatenie, sot (care ajunge acasa pe la 7 seara). Pentru ca eu sunt singura persoana cu care sta tot timpul copilul mie imi e frica sa nu cunva sa devina un mamos si dependent de mine.....dar ce sa-i fac nu am cu cine sa-l las.El e destul de sociabil si ii place foarte mult compania copiilor...dar si in parc sau la playground daca mergem eu sunt acolo cu el.......nu stiu ce ma fac cand il voi trimite in vara in Romania nervi.gif nervi.gif nervi.gif

Mi-e mie ciuda cateodata ca nu e putin putin mamos, Darius e mai mult dupa tat-su el se joaca mult cu el, el ii face baie mai tot timpul si cel mai important il lasa la tastatura....bucuria lui. bananab.gif .Daca e el prin preajma pe mine aproape nici nu ma baga in seama sad.gif

QUOTE(jus_ro @ Feb 18 2009, 07:25 PM) *
va mai punem poze cu noi oFloare1.gif
Daria la 7 luni

va pupacim pe toti tzuc.gif

Si noi pupacim muuuult o fetita frumoasa foc tzuc.gif

Avem si noi sa va dam o veste buna.....................ieri am descoperit ca avem un coltisor de dinte iesit bananab.gif , mie mi se pare ca e transparent doh.gif Asa s-a vazut si la ai vostri la inceput ? ohmy.gif
jus_ro
QUOTE(terbancea @ Feb 18 2009, 09:42 PM) *
Si noi pupacim muuuult o fetita frumoasa foc tzuc.gif

Avem si noi sa va dam o veste buna.....................ieri am descoperit ca avem un coltisor de dinte iesit bananab.gif , mie mi se pare ca e transparent doh.gif Asa s-a vazut si la ai vostri la inceput ? ohmy.gif

felicitari pentru dintisor oFloare1.gif
TESYMO
Aici m-a pus mama sa fac nani doh.gif


....si asta am patit pt ca nu am vrut sa fac nani atunci liwlol.gif


Fetelor la voi cum e vremea, in Timisoara ninge de vreo doua zile si nu se mai opreste. Si eu ma bucurasem ca s-a incalzit si vine primavara sad.gif
TESYMO
QUOTE(jus_ro @ Feb 18 2009, 10:01 PM) *
felicitari pentru dintisor oFloare1.gif

Multumim hug.gif , la voi nu e nici un semn?
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.