Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi De Iunie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti vara
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120
ari05
QUOTE(mihaela1985 @ Nov 19 2008, 10:40 AM) *
Fetelor, voi ce folositi pentru nasuc infundat? Alex a fost racit si dupa tratament, a ramas cu nasul infundat si respira greu. crybaby.gif Pediatra mi-a recomandat ser efedrinat si picaturi cu apa de mare. Dar nu stiu ce sa folosesc dintre Sterimar, Mar Plus si Nazomer. happy.gif Voi ati folosit? Care sunt mai bune? floare2.gif

eu ii pun ser fiziologic, apoi il aspir cu "batista bebelusului"... si il fac cu Nasivit parca se numeste (l-am primit in Austria) e tot cu apa de mare...

QUOTE(terbancea @ Nov 19 2008, 12:08 PM) *
va punem si noi cateva poze mai recente


ce scumpe !!!!! tzuc.gif
QUOTE(terbancea @ Nov 19 2008, 12:27 PM) *
Ari , ca sa ne laudam si noi, avem prosopel la fel, si culmea noi l-am primit de la niste prieteni din Oradea. Girafa noasta a ragusit dupa prima baie. A voastra mai canta?

hehehe... dragut prosopel, nu ? si girafa noastra a ragusit dupa prima spalare... sad.gif
simira
QUOTE(anca M @ Nov 18 2008, 12:16 PM) *
cum va dorm noaptea cxopilasii
mie mi se trezeste la 2-3 ore..
am inceput sa-i dau si eu de ceva vreme...suc ,supica,si piure de mar!!!si de la 6 luni cica pot si carnitza...eu inca mai dau san!!!
simira...tu cum te descurci?

Ancaaaaa scumpa ne-ai lipsit! partners.gif Ma bucur ca ai revenit! Ai inceput si tu cu papica? Cred ca incept si eu sa diversific pt ca lapticul e cam putinel, adica asa cred. Sonia se trezeste mult noaptea si in timpul zilei ii dau f des. I-am dat cateva lingurite de suc sa vedem cum ii place si e incantata! bananab.gif
Va pupam floare2.gif
simira
QUOTE(terbancea @ Nov 18 2008, 11:58 AM) *
M-am intors si eu, ce mult a-ti scris in cateva zile. oFloare.gif
Noi ieri am fost iar la control sad.gif si pt ca nu are nimic in afara de putina iritatie in gat iar am primit antibiotice + un sirop expectorant pt tuse. Deja mi se pare exagerat cu antibioticele astea , este a treia oara/ a treia luna consecutiv cand trebuie sa ii dau antibiotic. Voi i-ati dat vreuna pana acum antibiotic? sad.gif
Dupa sfaturi dr trebuie sa incepem si noi diversficarea de sapt viitoare ( cu toate ca noi am inceput-o de mult)
Poate va ajuta cateva idei, smile.gif deloc inovatoare in ce ne priveste pe noi toate de pe forum care deja suntem "experte". wink.gif
- Ora 9-10 - cu suc de fructe mar+portocala/mandarina etc amestecate , sa ii dau treptat marind cantitatea pana la max 50 ml pe zi, apoi adaugam o zi mar+biscuite(indiferent de care sa fie dulci , nu sarati), in alta zi putina banana pisata bine
- Ora 12-14 ( urmatoarea masa) supa de legume morcov +cartof+patrunjel+ putina sare+ optional dovleac sau alte leg, pisate bine
- carnita avem voie de la 6 luni de pui/vita/peste alb
- continuarea luna viitoare
In rotobil avem voie de la 7 luni, crybaby.gif noi care ne bucuram ca ii aduce mosul rotobil si il si folosim. mad.gif

Simona sa stii ca eu am schimbat medicul pt ca imi prescria pt orice iritatie in gat antibiotic....Nu cred ca era necesar, parerea mea sa consulti alt medic.
In legatura cu sarea, eu nu am pus sare decat dupa un an in mancarica Mirei.Nu e nevoie. Noi suntem obisnuiti cu ea dar nu e nevoie. Asa o sa fac si acum.
O sa-l folositi foarte curand .. nu fi suoparata! floare2.gif
simira
QUOTE(jus_ro @ Nov 18 2008, 02:53 PM) *
poze cu noi la 4 luni
asa dormim noi

Doamne ce ingeras dulce ai jus!Si ce mare s-a facut! tzuc.gif
simira
QUOTE(aryana @ Nov 18 2008, 03:48 PM) *
mda am sa ma insriu si eu in club, nu ma invat minte. Andrei nu va sti ce gust are danonino asta e clar, cel putin cat ii voi controla eu alimentatia.

Nu e normala pediatra ta daca iti da antibiotic asa aiurea. Eu as schimba-o. Eu, multumesc lui dumnezeu nu i-am dat pana acum pentru asa ceva. El a fost in situatii in care nu s-a putut fara antibiotic era vital, dar asa aiurea, ii distruge tot sistemul imunitar bietului copil.
Pai nu multi copii stau nesprojiniti la 6 luni, doar cateva secunde. Andrei dupa craciun face 7 luni aproape asa ca il incerc in premergator dar nu o sa-l las acolo toata ziua. Vedem noi. Sa ajungem pana atunci.

Fii fericita ca ai medici buni. Aerosolii sunt super pentru tuse. Nici nu stii ce norocoasa esti. Sanatate!

oFloare.gif oFloare.gif

Subscriu la tot ce ai scris aryana, se vede ca am trecut prin aceleasi etape/experiente! partners.gif
simira
QUOTE(aryana @ Nov 19 2008, 08:49 AM) *
Pai iti dau un ex de conservanti naturali pe care ii are danonino: carmin-e facut dintr-o insecta pisata. unsure.gif Ce zici de asta? Si inafara de asta o fi el conservant natural dar e inclus in categoria e-urilor cu risc crescut pentru persoanele alergice. Tot ce e pe eticheta, si nu vb numai de danonino, este doar pentru a induce populatia in eroare. Of, nu e usor sa traiesti in ziua de azi. Chiar azi am vazut la razvan si dani o noua dispcutie despre bisphenol A (parca asa se scrie) si spunea dr de acolo cat de nociva e o cantitate f mica de astfel de substanta pt un bebe mic cum avem noi. Faza mai rea e ca nu stii cum sa identifici acest plastic nociv pt bebei. Nu am prins toata discutia dar din ce am inteles cele mai toxice sunt biberoanele pe care le folosim noi pt bebeii nostri. Cel mai grav e ca efectele nu se vad acum ci peste ani, aceasta cantitate infima distruge celulele nervoase, duce la obezitate si diabet, la adolescenta precoce, cancer de san si prostata etc

ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif

QUOTE(aryana @ Nov 19 2008, 08:56 AM) *
A, pai mira e fata mare daca stie daja sa scrie. Robert stie literele, scrie cateva mai simple dar nu am insistat sa il invat sa scrie inca. O sa aiba tp si pt asta. Eu sunt adepta teoriei ca trebuie sa se faca totul la tp lui, cand a manifestat interes pt ceva l-am invatat cand nu, nu l-am fortat. Si inca nu il intereseaza scrisul.

Simira eu cred ca totul depinde de copil. Daca sta bine in fundulet si are muschii dezvoltati la spate nu vad de ce nu ar fi pus. Robert abia la 7 luni statea in fund cam cum sta andrei acum. Dar oricum dupa craciun andrei face 7 luni. Asa ca mosul va veni cu premergator la el anul asta.

Da aryana e tot mai mare! Ne tot minunam de ea! N-am insitat cu scrisul (cu nimic in general, ca cu ea nu poti face nimic decat daca vrea ea = leu cool.gif ), din contra, am luat demult literele de la ....Danonino mad.gif i-am spus si apoi ma intreba ea.I-am spus cum se scrie numele ei si ale noastre. Mira a si vorbit f repede (la 1 an si 2 luni a facut prima propozitie) la 2 ani jumatate citea (stia pe derost povestioare scurte si aveai impreisa ca le citeste biggrin.gif ) si in vara asta a scris singura numele unei printese din revista, Anica, faza e ca eu am crezut ca a copiat, dar ea a recunoscut-o dupa fotografie si a scris dupa capsorul ei. Apoi mi-am dat seama ca nu a copiat, vazand ca in revista Anica se scrie Anicka. smile.gif ....M-am laudat, dar asa e! Inainte sa fiu insarcinata ma ocupam mai mult de ea si o "rupea" si in engleza, acum m-a lasat pe tanjala...
Merci de idee pt. cadoul Soniei de Craciun, poate asta primeste si ea! wink.gif
tzuc.gif
ari05
noua iar ne-au aparut petele in obrajori sad.gif
acum ma gandesc ca sigur e de la vant... ii trecusera cat am stat in casa, si ieri a trebuit sa iesim putin , si a fost f urat afara, un vant de te taia... desi am acoperit caruciorul, tot l-a mai "atins" si pe el... si cum am venit acasa, am vazut ca iar se imbujorase...
azi mergem la pediatra, sa ne faca si vaccinul, si sa vedem ce zice si ea...
jus_ro
QUOTE(bika82 @ Nov 19 2008, 07:17 AM) *
Jus sa iti traiasca minunatia o scumpete tzuc.gif


multumim!!!!!! si Denis e scump de iti vine sa-l papi!!!!!!!! tzuc.gif
jus_ro
QUOTE(aryana @ Nov 19 2008, 09:27 AM) *
Frumusica foc!! floare2.gif

tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
jus_ro
QUOTE(ari05 @ Nov 19 2008, 09:28 AM) *
ce dulce e !!! tzuc.gif

tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
jus_ro
QUOTE(ari05 @ Nov 19 2008, 09:32 AM) *
scuzati greselile ... dar sunt buimaca... nu stiu ce a avut darius de mi s-a trezut din ora in ora azi-noapte, in plasete si urlete... crybaby.gif
si ma bucuram ca nu am stiut pana acum ce-s alea nopti nedormite...
na... sper sa il fi deranjat ceva, sa nu faca un obicei in a mi se trezi tot asa...
Anca... nu sunt dintisorii la Carina...? de se tot trezeste in fiecare noapte?...

eu patesc asa de vreo 3 sapt...dupa ora 3 cand mananca se trezeste din ora in ora si trebuie sa-i dau ori suzeta ori ceai iar dupa 6.30 maxim 7 nu mai doarme...pot sa stau si in cap!!!!!!!! iar eu asa as mai dormi dimineata!!!!! rolleyes.gif
jus_ro
QUOTE(terbancea @ Nov 19 2008, 11:01 AM) *
Ce poza sexyyyyy!!! Frumusica fata lui mama!!! floare2.gif

tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
jus_ro
QUOTE(terbancea @ Nov 19 2008, 12:08 PM) *
o poza fara blitz, daca o facem cu blitz nu mai zambim pt ca suntem atenti la lumina


ce frumos zambeste!!!!!!!!! sa-l pupacesti si din partea mea!!!!!!!!!! tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
TESYMO
QUOTE(jus_ro @ Nov 20 2008, 11:02 AM) *
ce frumos zambeste!!!!!!!!! sa-l pupacesti si din partea mea!!!!!!!!!! tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif

da da tzuc.gif tzuc.gif
TESYMO
Ai mai cantarit-o pe Daria? Sunt curioasa cat o sa aibe amandoi la 5 luni. Darius luna asta s-a ingrasat tare putin
TESYMO
QUOTE(simira @ Nov 19 2008, 06:40 PM) *
Simona sa stii ca eu am schimbat medicul pt ca imi prescria pt orice iritatie in gat antibiotic....Nu cred ca era necesar, parerea mea sa consulti alt medic.
In legatura cu sarea, eu nu am pus sare decat dupa un an in mancarica Mirei.Nu e nevoie. Noi suntem obisnuiti cu ea dar nu e nevoie. Asa o sa fac si acum.
O sa-l folositi foarte curand .. nu fi suoparata! floare2.gif

Ma bate gandul sa mai cer sfatul altei doctorite dupa ce toate m-ati sfatuit sa schimb medicul. E destul de nasol pt. ca mai sunt 2 doctorite in zona si despre ambele am auzit ca nu sunt bune. sad.gif sad.gif . Si sa ma duc el in alta parte a orasului e nasol, macar aici daca e nevoie pot merge cu caruciorul, fara sa vina si tati cu noi. ( cu toate ca pana acum nu a lipsi de la nici un control smile.gif partners.gif )
aryana
QUOTE(jus_ro @ Nov 20 2008, 12:59 PM) *
eu patesc asa de vreo 3 sapt...dupa ora 3 cand mananca se trezeste din ora in ora si trebuie sa-i dau ori suzeta ori ceai iar dupa 6.30 maxim 7 nu mai doarme...pot sa stau si in cap!!!!!!!! iar eu asa as mai dormi dimineata!!!!! rolleyes.gif


Asa se trezeste si andrei pe la 5,30-6 si nu mai doarm,e si mie imi cad ochii in gura. Noaptea papa pe 12 o data si apoi pe la 4. Cel mai bine doarme de la 7- 7,30 pana la 12, apoi... Si ziua doarme de 3 ori. Ai vostri ce progra,m de somn mai au?
jus_ro
QUOTE(simira @ Nov 19 2008, 07:27 PM) *
Doamne ce ingeras dulce ai jus!Si ce mare s-a facut! tzuc.gif

tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
jus_ro
QUOTE(aryana @ Nov 20 2008, 01:45 PM) *
Asa se trezeste si andrei pe la 5,30-6 si nu mai doarm,e si mie imi cad ochii in gura. Noaptea papa pe 12 o data si apoi pe la 4. Cel mai bine doarme de la 7- 7,30 pana la 12, apoi... Si ziua doarme de 3 ori. Ai vostri ce progra,m de somn mai au?

deci cel tayziu la 7 se trezeste...mai doame o ora intre 9 si 10.30 depinde cand adoarme....intre 12.30 si 16.30 vreo 3 ore depinde cand mancam si cand adoarme...daca iesim afara doarme sigur 3 ore daca stam in casa 2 ore jumate spre trei....si seara intre 17 si 18.30 vreo jumate de ora depinde de ea nu tot timpul...iar la 22 maxim doarme...numai aseara a fost prima oara cand s-a culcat la 23.30...nu stiu ce a avut............. rolleyes.gif
jus_ro
QUOTE(terbancea @ Nov 20 2008, 11:05 AM) *
Ai mai cantarit-o pe Daria? Sunt curioasa cat o sa aibe amandoi la 5 luni. Darius luna asta s-a ingrasat tare putin

joi la fix 4 luni avea 5660 grame....azi o cantaresc din nou.......... rolleyes.gif
jus_ro
QUOTE(ari05 @ Nov 20 2008, 09:15 AM) *
noua iar ne-au aparut petele in obrajori sad.gif
acum ma gandesc ca sigur e de la vant... ii trecusera cat am stat in casa, si ieri a trebuit sa iesim putin , si a fost f urat afara, un vant de te taia... desi am acoperit caruciorul, tot l-a mai "atins" si pe el... si cum am venit acasa, am vazut ca iar se imbujorase...
azi mergem la pediatra, sa ne faca si vaccinul, si sa vedem ce zice si ea...


cum afost azi la vaccin?...ce a zis doctorita de bubite? oFloare1.gif
ari05
QUOTE(jus_ro @ Nov 20 2008, 10:59 AM) *
eu patesc asa de vreo 3 sapt...dupa ora 3 cand mananca se trezeste din ora in ora si trebuie sa-i dau ori suzeta ori ceai iar dupa 6.30 maxim 7 nu mai doarme...pot sa stau si in cap!!!!!!!! iar eu asa as mai dormi dimineata!!!!! rolleyes.gif


pai darius nu mi-a facut pana acum de-astea sad.gif imi dormea de la 8 seara, pana dimineata la 8 n-aveam treaba cu el ...
acuma sa vedem de acum incolo cum va fi...
QUOTE(jus_ro @ Nov 20 2008, 06:34 PM) *
cum afost azi la vaccin?...ce a zis doctorita de bubite? oFloare1.gif

a fost bine la vaccin, a fost cuminte, nu a plans... doar un picut cand l-a intepat...
ne-a cantarit... avem 7 kg bananab.gif bananab.gif bananab.gif nu credeam ca trecem pragul de 7 kg pana la 6 luni ... laugh.gif
de petele din obrajori... a fost aiurea... nu era dra noastra.. .era doar asistenta ei, si o alta dra... si aia cum l-o vazut, o zis ca are dermatita... eu am sarit ca nu are... ca probabil de la vant i-au aparut biggrin.gif apoi a zis ca da, tot dermatita e... si ca el, cum e blondut cu ochi albastri si ten deschis , e mai predispus la dermatita, la alergii... bla bla... ca e studiat faptul... na... sa ma lase in pace cu studiile ei !!! ca i-am zis ca nu e blond... ce stiu eu de ce are asa culoarea parului, ca noi amandoi suntem bruneti si cu ten inchis... cel putin eu una vara zici ca-s tiganca liwlol.gif asa ca sa ma lase in pace cu copiii blonzi predispusi la alergii...
ideea e ca azi iar i-au mai trecut... cum am stat in casa... aaaaaaa... si ne-a luat asistenta ca nu am fost la dermatolog? pai ne-a facut cineva trimitere la dermatolog??? oricum nu ma duc deocamdata... pt ce? sa imi zica si dermatologul ca are dermatita? nu , multumesc... oricum ajungem in curand iar in Ungaria, si mergem acolo la dr... eu sincer in astia din Ro nu mai am nici o incredere...
si ce ne-a mai zis,,, sa nu cumva sa il pun in premergator... ca l-a vazut ca tot dadea sa se ridice in picioruse laugh.gif cica ii deformeaza piciorusele si mersul... na... ce ziceti de asta ?
hai ca deja m-am intins... pupicei !!! tzuc.gif
ruxy
QUOTE(jus_ro @ Nov 18 2008, 02:53 PM) *
poze cu noi la 4 luni

ce ne mai place la baita

asa dormim noi

fetita mamei

Minunata fetita mamii...si atat de delicata.... rolleyes.gif ...sa fie sanatoasa tzuc.gif hug.gif si-ti multumesc jus de invitatie...mi-a facut mare placere si bucurie hug.gif
jus_ro
QUOTE(ari05 @ Nov 20 2008, 09:58 PM) *
a fost bine la vaccin, a fost cuminte, nu a plans... doar un picut cand l-a intepat...
ne-a cantarit... avem 7 kg bananab.gif bananab.gif bananab.gif nu credeam ca trecem pragul de 7 kg pana la 6 luni ... laugh.gif
de petele din obrajori... a fost aiurea... nu era dra noastra.. .era doar asistenta ei, si o alta dra... si aia cum l-o vazut, o zis ca are dermatita... eu am sarit ca nu are... ca probabil de la vant i-au aparut biggrin.gif apoi a zis ca da, tot dermatita e... si ca el, cum e blondut cu ochi albastri si ten deschis , e mai predispus la dermatita, la alergii... bla bla... ca e studiat faptul... na... sa ma lase in pace cu studiile ei !!! ca i-am zis ca nu e blond... ce stiu eu de ce are asa culoarea parului, ca noi amandoi suntem bruneti si cu ten inchis... cel putin eu una vara zici ca-s tiganca liwlol.gif asa ca sa ma lase in pace cu copiii blonzi predispusi la alergii...


bine ca ati trecut cu bine de vaccin.....iar faza ca blonzii sunt mai predispusi la dermatite nu o cred!!!!!!!!!!! da ce daca esti blond acum trebuie sa faci dermatita?.....daca ai posibilitatea sa te duci in Ungaria foarte bine!!!!!!!!!! iar faza cu premergatorul am mai auzit-o...dar ideea e sa nu-l pui prea repede si apoi cand isi da drumul la mers sa urmaresti sa calce pe toata talpa ca din cauza premergatorului au tendinte sa mearga pe varfuri...dar daca urmaresti copilul si e totul ok nu vad premergatorul un imediment!!!!!!!!!!!!!! pupam pe Darius si pe mamica si sa scapati mai repede de bubite!!!! tzuc.gif
jus_ro
QUOTE(rux25 @ Nov 20 2008, 10:05 PM) *
Minunata fetita mamii...si atat de delicata.... rolleyes.gif ...sa fie sanatoasa tzuc.gif hug.gif si-ti multumesc jus de invitatie...mi-a facut mare placere si bucurie hug.gif

da ce rapida esti!!!!!!!!multumim Rux!!!!!! te pupam de o mie de ori!!!!!!!! tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
ruxy
QUOTE(jus_ro @ Nov 20 2008, 10:13 PM) *
da ce rapida esti!!!!!!!!multumim Rux!!!!!! te pupam de o mie de ori!!!!!!!! tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif

partners.gif partners.gif partners.gif
ari05
QUOTE(jus_ro @ Nov 20 2008, 10:11 PM) *
bine ca ati trecut cu bine de vaccin.....iar faza ca blonzii sunt mai predispusi la dermatite nu o cred!!!!!!!!!!! da ce daca esti blond acum trebuie sa faci dermatita?.....daca ai posibilitatea sa te duci in Ungaria foarte bine!!!!!!!!!! iar faza cu premergatorul am mai auzit-o...dar ideea e sa nu-l pui prea repede si apoi cand isi da drumul la mers sa urmaresti sa calce pe toata talpa ca din cauza premergatorului au tendinte sa mearga pe varfuri...dar daca urmaresti copilul si e totul ok nu vad premergatorul un imediment!!!!!!!!!!!!!! pupam pe Darius si pe mamica si sa scapati mai repede de bubite!!!! tzuc.gif

da ... m-a cam enervat cu afirmatia cu blonzii... ca repede sar dr din Ro sa puna pe seama oricarui fapt orice... poate din necunostinta de cauza... sau cine mai stie...
da asta ne-a zis si noua cu rotobilul... ca au tendinta de a merge pe varfuri, sau pe laterale... oricum... deocamdata e prea mic... inca nu avem 6 lunite.. mai astepam ...
TESYMO
QUOTE(aryana @ Nov 20 2008, 01:45 PM) *
Asa se trezeste si andrei pe la 5,30-6 si nu mai doarm,e si mie imi cad ochii in gura. Noaptea papa pe 12 o data si apoi pe la 4. Cel mai bine doarme de la 7- 7,30 pana la 12, apoi... Si ziua doarme de 3 ori. Ai vostri ce progra,m de somn mai au?

Noi ne trezim intre 7 si 8, intre 10.00-12.00 mai dormim 1/2 sau 1 ora, de la 13.00/14.00 dormim pana la 16/17, la ora 19.30 facem baita si la ora 20-20.30 ne culcam. eusa_clap.gif Ne trezim sa mancam intre 23,30-12.30 si ne culcam repede ca sa ne trezim intre 4 si 6 sa mai mancam o data. De la 12.30 pana la 7 se mai misca si atunci ma ridic si ii dau o gura de ceai sau mai nou suzeta. somn.gif

QUOTE(ari05 @ Nov 20 2008, 10:53 PM) *
da ... m-a cam enervat cu afirmatia cu blonzii... ca repede sar dr din Ro sa puna pe seama oricarui fapt orice... poate din necunostinta de cauza... sau cine mai stie...
da asta ne-a zis si noua cu rotobilul... ca au tendinta de a merge pe varfuri, sau pe laterale... oricum... deocamdata e prea mic... inca nu avem 6 lunite.. mai astepam ...

Noua ne-a zis sa il punem in rotobil de la 7 luni, voua de la 6 luni vi-a zis?
ari05
QUOTE(terbancea @ Nov 21 2008, 10:16 AM) *
Noi ne trezim intre 7 si 8, intre 10.00-12.00 mai dormim 1/2 sau 1 ora, de la 13.00/14.00 dormim pana la 16/17, la ora 19.30 facem baita si la ora 20-20.30 ne culcam. eusa_clap.gif Ne trezim sa mancam intre 23,30-12.30 si ne culcam repede ca sa ne trezim intre 4 si 6 sa mai mancam o data. De la 12.30 pana la 7 se mai misca si atunci ma ridic si ii dau o gura de ceai sau mai nou suzeta. somn.gif
Noua ne-a zis sa il punem in rotobil de la 7 luni, voua de la 6 luni vi-a zis?

nu....noua ne-a zis sa nu il punem deloc doh.gif
dar o sa il pun totusi,,, acolo dupa 7-8 luni...
cris210580
pai de unde treaba cu blonzi????????aci in irlanda toti sunt blonzi sau roscati si cu tenul alb ca laptele.......si na /....ar trebui ca toti oamenii,bebelusii sa aibe dermatite.e o prostie ce a zis doct aia.da e adevarat ca cei cu tenul mai deschis sunt mai sensibili dar depinde si de organism.de exemplu am un prieten care e blond cu ochii verzi(spalacit rau)si vara se inegrste de zici ca e tigan si nare nici pe naiba.


in legatura cu somnu e naspa si la noi......ziua nam probleme ,doarme ok....dar noapte e asa agitata si pe la 3-4,cand mie lumea mai draga se trezeste si incepe taraboiul,tipa,canta,urla,plange........tot tacamul........si orice ias face nu tace pana nusi face damblaua.
si na fost asa pana o sapt doua incoace.dormea dusa de pe la 9 seara pana la 10 dim si cateodata mai papa noapte cateodat nici macar nu misca un fir de par asa adanc dormea................acuma nush ce are................eu ma gandesc ca e de la dintisori,ca mia zis doct ca noaptea isi fac damblaua pana sparge gingiutza.na............acuma vom vedea ce si cum si mai ales cat sa dureze asta.

mamici,voi ati inceput deja diversificarea,nu?ce le mai dat la bebelushi?ca a mea printesa inafara de supa crema de legume,cereale si piure de mar cu prune nu vrea nimic.aaaaaaa si iaurtel de la danone(anume pt bebelushi peste 4 luni)nu vrea nimic.azi iam amestecat in piureul de legume un picutz de galbenush de ou.si tot cei dau tre sa fie amestecat cu cereale ca altfel imi scuipa tot si nu vrea sub nici o forma...nu stiu cum o sa o invat cu mancarica fara cereale,mie si groaza sa ma gandesc ca sa invatat cu numa cu gustul ala.dar na.vom vedea noi
scuze pentru "romanul" meu,vapup si numa bine floare2.gif
cris210580
apropos de premergator mie mia zis doct sa o pun in el cand o sa stea singurica in funduletz mai multisor fara sa se rostogoleasca,ca atunci are echilibru si muschii sunt intaririti.si am intrebato faza cu @dacal pui in premergator merge pe varfri si isi strica mersul".ea a zis ca oricum bebelushii merg pe varfuri cand invata sa mearga si deabia dupa cateva luni bune dupa ce au invatat sa mearga incep sa realizeze ei cum trebuie samearga corect.nepotica mea mergea pe varfuri si la 5 ani(nu tot timpul)si maicasa no pusese niciodata in premergator si asa ca nu vad cum ar putea deforma mersul.prietena mea la puspe baietel de la 4 luni,nici nu statea iin funduletz si acuma la 1 an fuge prin casa si merge super bine.asa ca fiecare cu ritmul lor de dezvoltare
oFloare.gif
aryana
QUOTE(terbancea @ Nov 21 2008, 12:16 PM) *
Noi ne trezim intre 7 si 8, intre 10.00-12.00 mai dormim 1/2 sau 1 ora, de la 13.00/14.00 dormim pana la 16/17, la ora 19.30 facem baita si la ora 20-20.30 ne culcam. eusa_clap.gif Ne trezim sa mancam intre 23,30-12.30 si ne culcam repede ca sa ne trezim intre 4 si 6 sa mai mancam o data. De la 12.30 pana la 7 se mai misca si atunci ma ridic si ii dau o gura de ceai sau mai nou suzeta. somn.gif
Noua ne-a zis sa il punem in rotobil de la 7 luni, voua de la 6 luni vi-a zis?

Vad ca in mare cam toti au acelasi program de somn, cu treziri noaptea, Cred ca mai avem de asteptam multe luni pana nu se vor mai trezi noaptea.
pe la 7 luni cred ca e ok sa il pui in premergator.

QUOTE(ari05 @ Nov 21 2008, 02:32 PM) *
nu....noua ne-a zis sa nu il punem deloc doh.gif
dar o sa il pun totusi,,, acolo dupa 7-8 luni...

De unde asta cu premergatorul. O fosta vecina de a mea are o fetita de o seama cu robert si a pus-o in premergator la 5 luni. Bineinteles ca la 8 luni mergea singura pe cand robert nici nu tsia sa faca pasi. Nu tin minte sa fi avut vreodata probleme cu picioarele. Asta cu picioarele care se stramba mi se pare si mie o mare prostie.

QUOTE(cris210580 @ Nov 21 2008, 04:35 PM) *
pai de unde treaba cu blonzi????????aci in irlanda toti sunt blonzi sau roscati si cu tenul alb ca laptele.......si na /....ar trebui ca toti oamenii,bebelusii sa aibe dermatite.e o prostie ce a zis doct aia.da e adevarat ca cei cu tenul mai deschis sunt mai sensibili dar depinde si de organism.de exemplu am un prieten care e blond cu ochii verzi(spalacit rau)si vara se inegrste de zici ca e tigan si nare nici pe naiba.
in legatura cu somnu e naspa si la noi......ziua nam probleme ,doarme ok....dar noapte e asa agitata si pe la 3-4,cand mie lumea mai draga se trezeste si incepe taraboiul,tipa,canta,urla,plange........tot tacamul........si orice ias face nu tace pana nusi face damblaua.
si na fost asa pana o sapt doua incoace.dormea dusa de pe la 9 seara pana la 10 dim si cateodata mai papa noapte cateodat nici macar nu misca un fir de par asa adanc dormea................acuma nush ce are................eu ma gandesc ca e de la dintisori,ca mia zis doct ca noaptea isi fac damblaua pana sparge gingiutza.na............acuma vom vedea ce si cum si mai ales cat sa dureze asta.

mamici,voi ati inceput deja diversificarea,nu?ce le mai dat la bebelushi?ca a mea printesa inafara de supa crema de legume,cereale si piure de mar cu prune nu vrea nimic.aaaaaaa si iaurtel de la danone(anume pt bebelushi peste 4 luni)nu vrea nimic.azi iam amestecat in piureul de legume un picutz de galbenush de ou.si tot cei dau tre sa fie amestecat cu cereale ca altfel imi scuipa tot si nu vrea sub nici o forma...nu stiu cum o sa o invat cu mancarica fara cereale,mie si groaza sa ma gandesc ca sa invatat cu numa cu gustul ala.dar na.vom vedea noi
scuze pentru "romanul" meu,vapup si numa bine floare2.gif

Pai ca sa o obisnuiesti ar trebui sa ii scoti incet incet cerealele, cateva zile ii dai cu jumatate de lingurita mai putine cereale si tot asa pana le scoti de tot.
ari05
aryana... ce sa mai zic si de doctori... mai bine nu mai zic nik doh.gif ca atatea aberatii aud de la ei...
oricum il voi pune si eu pe Darius in premergator, dar dupa 7-8 luni cred...

cris... si eu am ramas afis la faza cu blonzii... liwlol.gif cand te gandesti cate perle pot scoate doctorii astia doh.gif
noi stam fff bine cu diversificarea.. .zic eu...
noi papam deja pe langa laptic:
-piure de fructe (mar, para,banana) cu biscuiti sau faina de orez
- iaurt, branzica
- pireu de legume (morcov, patrunjel, pastarnac, cartof) cu carnita (pui, vita, curcan) sau galbenus de ou
- gris cu lapte
-cereale

acum vreau sa ii introduc si dovlecelul, si spanacul...
cris210580
QUOTE(ari05 @ Nov 21 2008, 02:20 PM) *
aryana... ce sa mai zic si de doctori... mai bine nu mai zic nik doh.gif ca atatea aberatii aud de la ei...
oricum il voi pune si eu pe Darius in premergator, dar dupa 7-8 luni cred...

cris... si eu am ramas afis la faza cu blonzii... liwlol.gif cand te gandesti cate perle pot scoate doctorii astia doh.gif
noi stam fff bine cu diversificarea.. .zic eu...
noi papam deja pe langa laptic:
-piure de fructe (mar, para,banana) cu biscuiti sau faina de orez
- iaurt, branzica
- pireu de legume (morcov, patrunjel, pastarnac, cartof) cu carnita (pui, vita, curcan) sau galbenus de ou
- gris cu lapte
-cereale

acum vreau sa ii introduc si dovlecelul, si spanacul...

ari,draga,de care iaurtel si branzica ii dai la voinicul tau?le faci tu?eu ii dau iaurtel danone si ias introduce si branzica.ias face eu dar nu prea ma incumet.daca numi iese,daca nu e buna........uuufffffffff.............cam multe ganduri
floare2.gif
bika82
Fetelor spuneti-mi si mie care cereale sunt mai bune? cele care folositi deja ca as vrea sa ii iau si eu lui Denis si nu am nici o idee........noi papam doar supica de legume(morcov,pastarnac, radacina de pantrunjel,praz, ardei,telina) si din cand in cand suculet de fructe ca nu prea ne place
aryana
QUOTE(bika82 @ Nov 21 2008, 08:24 PM) *
Fetelor spuneti-mi si mie care cereale sunt mai bune? cele care folositi deja ca as vrea sa ii iau si eu lui Denis si nu am nici o idee........noi papam doar supica de legume(morcov,pastarnac, radacina de pantrunjel,praz, ardei,telina) si din cand in cand suculet de fructe ca nu prea ne place


E i-am dat lui rob milubrei parca se cheama cred ca sunt de la milupa, cereale cu fructe. Nu ii baga inca de grau, e prea mic. Nu mai stiu exact, oricum alea care se dau de la 4 luni de obicei nu au grau. Humana sunt bune iar si daca vrei ceva mai ieftin sunt nutriben, parca. si alea sunt bune, eu nu am avut niciodata treaba cu ele, mai degraba a facut alergie la cerealele de la nestle.
ari05
QUOTE(cris210580 @ Nov 21 2008, 04:38 PM) *
ari,draga,de care iaurtel si branzica ii dai la voinicul tau?le faci tu?eu ii dau iaurtel danone si ias introduce si branzica.ias face eu dar nu prea ma incumet.daca numi iese,daca nu e buna........uuufffffffff.............cam multe ganduri
floare2.gif


eu ii dau Danonino + branza light de la Milli
nici eu nu i le fac in casa... ca... nu i le fac... nu imi plac cum ies sincer... doh.gif

QUOTE(bika82 @ Nov 21 2008, 06:24 PM) *
Fetelor spuneti-mi si mie care cereale sunt mai bune? cele care folositi deja ca as vrea sa ii iau si eu lui Denis si nu am nici o idee........noi papam doar supica de legume(morcov,pastarnac, radacina de pantrunjel,praz, ardei,telina) si din cand in cand suculet de fructe ca nu prea ne place

eu ii dau de la Milupa... sunt pt 4 luni, cu banane... cu porumb si orez (astea i le plac cele mai mult) ... si cu mar si morcov
mihaela1985
Fetelor, va intreb si eu ceva pe langa subiect, dar nu poate voi aveti mai multa experienta. Sper sa nu va suparati pe mine. floare2.gif Spunet-mi si mie ce trebuie sa cumpere nasa atunci cand ia motul? Eu trebuie sa ii iau motul finului meu sambata si habar nu am ce trebuie si ce se face...
jus_ro
QUOTE(mihaela1985 @ Nov 22 2008, 11:04 AM) *
Fetelor, va intreb si eu ceva pe langa subiect, dar nu poate voi aveti mai multa experienta. Sper sa nu va suparati pe mine. floare2.gif Spunet-mi si mie ce trebuie sa cumpere nasa atunci cand ia motul? Eu trebuie sa ii iau motul finului meu sambata si habar nu am ce trebuie si ce se face...

si eu am luat motul pe 19 oct la finuta mea Irina Elena......deci i-am luat hainute cu care s-o imbrac din cap pana in picioare....adica pampersi, ciorapi,pantofiori, un sarafan cu jachetica (am gasit super faine) un body si o bluzita moderna.....si i-am mai luat un trening un pic mai marisor.....i-am luat cercei ca nu avea si fundita cu care am prins motul......si am facut o turta care se rupe deasupra capului in patru ca semnul crucii.....deci am imbracat-o, am pus-o pe scaunelul ei unde mananca si dedesubt am pus o galeata plina cu apa(care inseamna bogatie) si acolo am pus niste bani, i-am pus motul, i l-am taiat, i-am rupt turta deasupra capului si se da la toti invitatii sa manace din ea inclusiv copilului si apoi i-am intins tava cu diverse lucruri ca sa aleaga de acolo cate ceva...se intinde tava de 3 ori si gata apoi am chefuit.....sa-ti traiasca!!!!!!!!!! oFloare1.gif vezi ca exista un topic deschis cred ca de mallina cu botez, luat mir si mot...... jucaus.gif
aryana
anca cu ce iti ocupi timpul de nu mai ai deloc timp de noi. Mie imi pare f rau ca nu mai intri. Hai mai da si tu un semn de viata. Ce mai face carinuta?
cris210580
as vrea sai cumpar branzica dar problema e ca aci nu se gaseste branzica de vaci proaspata sau ma rog cum e in tara,doar din astea mozzarela,cedar si prostii din astea si de aia as incerca sai fac eu.
am citit pe site ca la bebelusii pana pe la un an jumate nu se dau produse light ci doar full fat.oare o fi adevarat.
a si inca ceva tot pe aci pe undeva am citit ca laptele de capra(simplu sau diluat cu apa)ar fi super bun pt bebelusii peste 6 luni.voi ce ziceti?
eu ii dau cereale de la milupa la masa de seara(bed time cu banane si lamaie) iar dimineata cow&gate cu banane.esentialul e sa nui dai cu grau sau gluten pana pe la 8 luni
floare2.gif
cris210580
as vrea sai cumpar branzica dar problema e ca aci nu se gaseste branzica de vaci proaspata sau ma rog cum e in tara,doar din astea mozzarela,cedar si prostii din astea si de aia as incerca sai fac eu.
am citit pe site ca la bebelusii pana pe la un an jumate nu se dau produse light ci doar full fat.oare o fi adevarat.
a si inca ceva tot pe aci pe undeva am citit ca laptele de capra(simplu sau diluat cu apa)ar fi super bun pt bebelusii peste 6 luni.voi ce ziceti?
eu ii dau cereale de la milupa la masa de seara(bed time cu banane si lamaie) iar dimineata cow&gate cu banane.esentialul e sa nui dai cu grau sau gluten pana pe la 8 luni
floare2.gif
bika82
Multumesc fetelor pt raspuns cred ca o sa ii iau de la Humana cereale m-am mai uitat si pe net si am gasit ceva, o sa ii iau zilele astea sper sa ii placa rolleyes.gif
anca M
QUOTE(bika82 @ Nov 21 2008, 06:24 PM) *
Fetelor spuneti-mi si mie care cereale sunt mai bune? cele care folositi deja ca as vrea sa ii iau si eu lui Denis si nu am nici o idee........noi papam doar supica de legume(morcov,pastarnac, radacina de pantrunjel,praz, ardei,telina) si din cand in cand suculet de fructe ca nu prea ne place

eu am luat cereale de la Milupa cu mar si morcov care se foloseste dupa 4 luni si se prepara cu apa..ca de..eu nu folosesc lapte praf...si mai e si cu banane..
ATENTIE:cerealele trebuie neaparat sa nu contina gluten!!!!!!!!!sa fiti atente la aceste aspect!!!

QUOTE(aryana @ Nov 22 2008, 02:12 PM) *
anca cu ce iti ocupi timpul de nu mai ai deloc timp de noi. Mie imi pare f rau ca nu mai intri. Hai mai da si tu un semn de viata. Ce mai face carinuta?

Aryana..cate nu sunt de facut...pai mai toata ziua fac cate ceva..si seara sunt asa obosita ca nu-mi vine decat sa ma intind..si sa dorm...
voi ce mai faceti??cum va mai descurcati..stiu ca mai mult singurica te descurci Aryana si tre sa iti fie tare greu!!!
Laura nu mai lua in seama toate prostiile debitate de dr!!!!!!!pe cuv meu,,,,,se contrazic intre ei!!!!
si la faza cu premergatorul....hai sa fim serioase....ca nu e asa dambla..nepotelele mele amundoua au stat in premergator si nu s-a intamplat nimik!!!!si toate pritenele meele care au copii i-au pus pe acesytia inca de la 5 luni si i-a ajutat f mult la mers..la muschiulet....daca nu-i punem ..o sa fie puturosi si o sa meraga mai greu....
Laura chiar ai de gand sa astepti pana la 7-8 luni????
eu de Mos Craciun ii iau premergator...!!!!!!!!
aryana
QUOTE(cris210580 @ Nov 22 2008, 07:46 PM) *
as vrea sai cumpar branzica dar problema e ca aci nu se gaseste branzica de vaci proaspata sau ma rog cum e in tara,doar din astea mozzarela,cedar si prostii din astea si de aia as incerca sai fac eu.
am citit pe site ca la bebelusii pana pe la un an jumate nu se dau produse light ci doar full fat.oare o fi adevarat.
a si inca ceva tot pe aci pe undeva am citit ca laptele de capra(simplu sau diluat cu apa)ar fi super bun pt bebelusii peste 6 luni.voi ce ziceti?
eu ii dau cereale de la milupa la masa de seara(bed time cu banane si lamaie) iar dimineata cow&gate cu banane.esentialul e sa nui dai cu grau sau gluten pana pe la 8 luni
floare2.gif


De laptele de capra nu stiu ce sa zic dar branzica e cel mai bine sa i-o faci tu. Nu e greu si iese si destul de dulce. o sa ii placa vei vedea. A scris undeva pe aici simira cum se face branza calcica ca eu nu mai stiu bine cum, a trecut mult timp de cand ii faceam si eu lui rob.

QUOTE(anca M @ Nov 23 2008, 12:09 AM) *
eu am luat cereale de la Milupa cu mar si morcov care se foloseste dupa 4 luni si se prepara cu apa..ca de..eu nu folosesc lapte praf...si mai e si cu banane..
Aryana..cate nu sunt de facut...pai mai toata ziua fac cate ceva..si seara sunt asa obosita ca nu-mi vine decat sa ma intind..si sa dorm...
voi ce mai faceti??cum va mai descurcati..stiu ca mai mult singurica te descurci Aryana si tre sa iti fie tare greu!!!
eu de Mos Craciun ii iau premergator...!!!!!!!!


cu mar si morcov ii dadeam si eu lui robert, nu stiam daca se mai gasesc.
Anca am si momente mai naspa si momente bune, dar in general nu pot sa ma plang. Am avut niste ani fff grei si desi e obositor uneori, nu mi se pare exagerat de greu sa stau cu ei acasa. Sunt multumita sa ii vad ca sunt bine. Ma mai apuca depresia de la atata stat in casa dar stiu ca e o perioada care va trece repede. Vine acus craciunul, apoi vine primavara, se face frumos afara, vom iesi la plimbare...
Singura mea suparare e ca se duce laptele, e din ce in ce mai putin. La inceput ziceam ca daca ajung sa ii dau pana la 6 luni o sa fiu cea mai fericita, dar uite ca se apropie 6 luni si totusi as mai vrea sa mai am sa ii dau inca vreo 3 luni. Mi-am luat ceai de stimularea lactatiei, sper sa dea rezultate.
Tot asa ziceam si noi ca ii luam premergator de craciun. Tu de care ii iei? Nu am avut tp sa umblu sa vad care o fi mai bun, ca sunt unele atat de fragile si care se rastoarna f usor.
aryana
Simira voi ce mai faceti?
cris210580
buna fetelor
eu deja i-am luat premergator.se uita asa de ciudat in jur cand e in el.aseara am puso pt prima data si a facut o mutrita de-ti venea so papi.vad ca de dimineata dupa masa de dim cand am puso a inceput sa dea din manute si sa cante,si deja a facut cativa pasi,inapoi binenteles bananab.gif
sper sai priasca experienta
branzica inca nu iam facut,o sai fac maine dar din lapte si iaurt ca din pastile de calciu lactic nam cum ca aci nu se gasesc.
va pup si o zi buna la toate floare2.gif
ari05
QUOTE(cris210580 @ Nov 22 2008, 05:46 PM) *
as vrea sai cumpar branzica dar problema e ca aci nu se gaseste branzica de vaci proaspata sau ma rog cum e in tara,doar din astea mozzarela,cedar si prostii din astea si de aia as incerca sai fac eu.
am citit pe site ca la bebelusii pana pe la un an jumate nu se dau produse light ci doar full fat.oare o fi adevarat.
a si inca ceva tot pe aci pe undeva am citit ca laptele de capra(simplu sau diluat cu apa)ar fi super bun pt bebelusii peste 6 luni.voi ce ziceti?
eu ii dau cereale de la milupa la masa de seara(bed time cu banane si lamaie) iar dimineata cow&gate cu banane.esentialul e sa nui dai cu grau sau gluten pana pe la 8 luni
floare2.gif

asa e... laptele de capra e fff bun pt bebelasi...
si eu cred ca trec pe varianta de branza facuta in casa... m-am suparat.. gata... doh.gif
pai cu varianta de produse light sau full fat... ce sa zic? asa ne-a zis dra... lactate slabe in grasime... na... ooofff doctorii astia...

QUOTE(anca M @ Nov 22 2008, 10:09 PM) *
eu am luat cereale de la Milupa cu mar si morcov care se foloseste dupa 4 luni si se prepara cu apa..ca de..eu nu folosesc lapte praf...si mai e si cu banane..
ATENTIE:cerealele trebuie neaparat sa nu contina gluten!!!!!!!!!sa fiti atente la aceste aspect!!!
Aryana..cate nu sunt de facut...pai mai toata ziua fac cate ceva..si seara sunt asa obosita ca nu-mi vine decat sa ma intind..si sa dorm...
voi ce mai faceti??cum va mai descurcati..stiu ca mai mult singurica te descurci Aryana si tre sa iti fie tare greu!!!
Laura nu mai lua in seama toate prostiile debitate de dr!!!!!!!pe cuv meu,,,,,se contrazic intre ei!!!!
si la faza cu premergatorul....hai sa fim serioase....ca nu e asa dambla..nepotelele mele amundoua au stat in premergator si nu s-a intamplat nimik!!!!si toate pritenele meele care au copii i-au pus pe acesytia inca de la 5 luni si i-a ajutat f mult la mers..la muschiulet....daca nu-i punem ..o sa fie puturosi si o sa meraga mai greu....
Laura chiar ai de gand sa astepti pana la 7-8 luni????
eu de Mos Craciun ii iau premergator...!!!!!!!!

Anca, mai sunt cetreale pt 4 luni cu porumb si orez de la Milupa... alea ii plac fff mult la Darius biggrin.gif
cu drii asa e cum zici... nu ma mai iau dupa ei ca ajung la hotosh... (adik spitalu de nebuni doh.gif )
cu premergatorul mai vad Anca... poate il pun mai repede, ca azi dimineata s-a ridicat singurel in picioare laugh.gif s-a prins de mine si s-a ridicat ... bine... nu a stat singur, se tinea de mine... apoi dupa 2 secunde a picat inapoi in fundulet ... hihihi... laugh.gif cand il vad toata ziua cum se chinuie el sa se ridice... biggrin.gif imi vine sa-l pap !!!
pupici la mamici si bebelasi !!! tzuc.gif
TESYMO
QUOTE(aryana @ Nov 23 2008, 08:45 AM) *
Singura mea suparare e ca se duce laptele, e din ce in ce mai putin. La inceput ziceam ca daca ajung sa ii dau pana la 6 luni o sa fiu cea mai fericita, dar uite ca se apropie 6 luni si totusi as mai vrea sa mai am sa ii dau inca vreo 3 luni. Mi-am luat ceai de stimularea lactatiei, sper sa dea rezultate.
Tot asa ziceam si noi ca ii luam premergator de craciun. Tu de care ii iei? Nu am avut tp sa umblu sa vad care o fi mai bun, ca sunt unele atat de fragile si care se rastoarna f usor.

Aryana pe langa ceai de stimularea a lactatiei poti sa incerci si cu 2 beri fara alcool pe zi. Poate stiai dar am zis sa iti spun totusi. Mi-e pediatra mi-a zis la externarea din maternitate. Eu prima luna si jumate am baut la ceaiuri si la bere de mi-a iesit pe ochi, si cand am incetat sa mai beau mai mult ne chinuiam pana am renuntat intr-un final. crybaby.gif
aryana
QUOTE(terbancea @ Nov 24 2008, 12:27 AM) *
Aryana pe langa ceai de stimularea a lactatiei poti sa incerci si cu 2 beri fara alcool pe zi. Poate stiai dar am zis sa iti spun totusi. Mi-e pediatra mi-a zis la externarea din maternitate. Eu prima luna si jumate am baut la ceaiuri si la bere de mi-a iesit pe ochi, si cand am incetat sa mai beau mai mult ne chinuiam pana am renuntat intr-un final. crybaby.gif


Multumesc! Am sa incerc si asta daca nu merge cu ceaiul. oFloare1.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.