Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi De Iunie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti vara
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120
ari05
La multe lunite Mihai !!! occasion.gif

ce frumoase poze... si ce bebei scumpi am vazut ... laugh.gif tzuc.gif

na..... Yanis e bine, si-a revenit, azi ne-am linistit si noi, ca ieri am ramas in plop, ca au plecat drii acasa,si n-au binevoit sa ne citeasca analizele... in special filmul la cap ne interesa pe noi... asa ca va dati seama ce bine am dormit toti azinoapte... in fine... bine ca sunt ok analizele, si ca e bine nepotelul meu... azi ii lasa acasa, si vor merge doar dimineata si seara sa ii bage tratam pe perfuzie...
asa... ce a avut... cine stie? ca doar traim in romania mad.gif cati dri atatea pareri... ori convulsie, ori pavor nocturn, ori are tulburari emotionale (doh.gif ca sa vedeti desteptaciune la drii nostri ) intr-un final, cu toate analizele in fata, si repetand a N-a oara ce si cum s-a intamplat, s-a ajuns la concluzia ca din cauza vaccinului ROR a facut complicatii... adik nu trebuia sa i se administreze vaccinul daca nu era perfect sanatos dpdv clinic... Yanis a fost racit, rosu in gat... nu mai lua medicamente, dar nu ii trecuse raceala de tot ... din cauza asta a facut febra mare ... si de la febra ... a facut ce a facut... zicea sora mea ca atunci noaptea, prima data a tipat, apoi s-a blocat tot, nu mai reactiona la nimic, ochii dati peste cap, si nu mai respira... unii dri zic ca asta nu e convulsie ... in fine... ideea e ca acum trebuie sa aibe mare grija sa nu mai faca temperatura mare, sa nu mai faca inca o criza de-asta, ca e grav sad.gif trebuie sa umble cu termometru dupa ea, sa ii ia temp dk observa ca e caldut, plus trebuie sa isi ia baby-phone care monitorizeaza si respiratia ...
asa... cu Darius... m-am enervat si eu bine ieri... am fost la pediatra sa ii ducem rezultatele, si imi zice si ea ca nu e musai facuta antibiograma tot timpu... pai cum? si cand se face? se da cu banu ? la asta facem, la asta nu ? sau cum !?!?!?! mad.gif si ne-a schimbat tratamentul, ne-a dat ceva tablete, nici nu stiu cum se numesc , si nici nu ma intereseaza... si fiind in ceata totala cu vaccinarea de un an, o intreb ce ne face, cand, ce e cu vaccinul ROR, etc... si imi zice ca sapt viitoare, si ca amandoua in aceeasi zi ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif what ???? ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif na, si am refuzat vaccinarea, i-am zis ca nu risc nimic, pana nu stiu ca Darius e complet sanatos... si ca ROR il refuz de tot... a facut niste ochi... da mi se rupe... oricum m-a enervat bine si pediatra lui , ca is asa de ... nepasatoare... de sictirite... da steie drq acasa dk nu are chef sa lucreze mad.gif
asa ca ... fain frumos am sunat aseara si mi-am facut programare in Ungaria, luni mergem,si ii fac acolo absolut toate analizele lui Darius, si vedem apoi ce facem si cu vaccinul... si cu ocazia asta imi fac si eu un control, plus imi refac Papanicolau ...

app... Maria, parca tu intrebai ... si eu si sora mea am ales sa le facem vaccinurile de la stat, si nu am avut probl niciuna dupa, cu copiii, adik nu au facut deloc febra ... deci nu cred ca cele cumparate sunt mai bune ca nu au reactii adverse. iti spun si de ce. am prietene care le fac pe cele cumparate, si culmea, unii dintre copilasii lor au facut febra dupa vaccin... deci cred ca depinde totusi de copil, nu ? plus, o prietena a patit cu baietelul ei exact k si Yanis, vaccinurile cumparate le facea, si dupa vaccinul de un an (ca a facut in aceeasi zi si ROR) i-a facut febra 41, plus toata povestea care a fost si cu Yanis... sad.gif

asa ca ... nu stiu ... ce sa fac? sad.gif in legatura cu ROR... unii zic ca din cauza complicatiilor care au aparut la copilasi, s-a scos din grila de vaccinare, pana dupa varsta de 4 ani... altii zic ca din contra, daca nu se da, pot face forme grave de rujeola, oreion... ca vaccinul asta nu ii protejeaza de virusul respectiv, doar ca fac forme mai usoare...
pe de alta parte... daca ma decid sa ii fac ROR... cand il fac? in aceeasi zi? sau la o luna distanta? unii zic ca musai facut deodata... altii, din contra ! DD fereste facut in aceeasi zi...
DECI ??? oofff... greu e... ca nu stiu ce decizie sa iau, sa fie cea buna... sa vedem ce ne zice si in Ungaria...
johnnymada
ari si eu stiu ca se fac amandoua in aceiasi zi, aici, la noi, de cand lumea se fac amandoua o data acum..............................faci cum crezi, sa sti ca si eu ma tem de vacc asta dar trebuie facut, ma bucur ca e bine nepotelul tau, eu cred ca a facut convulsii febrile, dar daca medicii astia nu zic nimic concret......................
aryana
Robert nu a facut ROR in aceeasi zi cu vaccinul de 1 an. Ror-ul l-a facut pe la un 1 an si 3 luni. La andrei dr mi-a zis ca dupa vaccinul de 1 an nu mai face nimic pna la 4 ani. Deci nu a pomenit nimic de ROR, posibil sa nu se mai faca.
Vaccinul cumparat e mai bun pt ca imunizeaza si impotriva virusului hemophilus care da cele mai multe infectii respiratorii. In rest, andrei a facut febra dupa a doua doza de vaccin cumparat. Robert le-a facut pe cele de la stat si nu a facut febra la niciunul.
Ari ma bucur sa aud ca e bine nepotelul. Multa sanatate!

Fetele cum e la puii vostri citatricea de la BCG, se vede ceva acolo? Vad ca andrei a facut semn dar la robert nu se vede nimic. Oare la care i fi bine? huh.gif
johnnymada
QUOTE(aryana @ May 14 2009, 01:32 PM) *
Robert nu a facut ROR in aceeasi zi cu vaccinul de 1 an. Ror-ul l-a facut pe la un 1 an si 3 luni. La andrei dr mi-a zis ca dupa vaccinul de 1 an nu mai face nimic pna la 4 ani. Deci nu a pomenit nimic de ROR, posibil sa nu se mai faca.
Vaccinul cumparat e mai bun pt ca imunizeaza si impotriva virusului hemophilus care da cele mai multe infectii respiratorii. In rest, andrei a facut febra dupa a doua doza de vaccin cumparat. Robert le-a facut pe cele de la stat si nu a facut febra la niciunul.
Ari ma bucur sa aud ca e bine nepotelul. Multa sanatate!

Fetele cum e la puii vostri citatricea de la BCG, se vede ceva acolo? Vad ca andrei a facut semn dar la robert nu se vede nimic. Oare la care i fi bine? huh.gif

mara are o floricica mica, apropo aryana, eu am cumparat ieri un salinizator ai folosit asa ceva la Robert?
maria26
habar nu aveam de existenta acestui vaccin.. am cautat pe net si am gasit ceva despre el.. parerile sunt impartite, dar majoritatea scriu ca e foarte periculos, provoaca autism.. voi il faceti?.. eu, sincera sa fiu, nu l-as face si in nici un caz in aceeasi zi cu vaccinul de un an.
maria26
ari, ma bucur ca nepotelul tau este mai bine, sper sa fie bine in continuare si sa nu mai face febra pray.gif
nu stiu ce sa zic cu vaccinurile astea, mi-e cam frica, noi le-am intarziat mult din cauza buricului, pe cel de 2 luni l-am facut la 4, pe cel de 4 luni l-am fact la 5 luni jumatate, iar dcel de 6 la 7 luni. mi-a fost frica...stiu copil care murit din vaccin (doamne fereste!).. m-am speriat rau cu ROR-ul asta.. si daca nu il fac si (dd fereste) face ceva, ma simt vinovata, nu stiu.... wacko.gif
maria26
eu am gasit pe toate site-urile ca se face la 15 luni, nu la 12 luni.. intrebarea mea e: daca noi am facut deja rujeola infantila, mai are rost vaccinul?
am inteles ca peste 10 ani tb repetat.. mai bine il las sa faca bolile copilariei.. eu le-am facut pe toate cand eram copil.
maria26
la multi ani mami de Mario!!! sa fii iubita si fericita! occasion.gif
mihalusa
Ari ma bucur ca nepotelul tau e bine!!!! multe sanatate in continuare pentru el si pentru Dariusica.

M-am uitat la vaccinurile care se fac aici....in mare sunt la fel. La 1 an avem hepatita b si meningita...iar la 1 an si o luna oreion, pojar, rubeola si inca unul dar nu stiu ce e (pneumococcal). Eu am inteles ca in uniune majoritatea vaccinurilor sunt la fel.....asa mi-au zis mie de la doctor pentru ca eu am calatorit mult cu Aidan si imi era frica sa nu il afecteze acest lucru.
In Romania ce alte vaccinuri se fac la 1 an?

cris210580
creca o sa ziceti cas nebuna dar eu is in plop cu vaccinurile......iam facut lui bibi ce mia dat doct...mia explicat ea ce si cum e cu vaccinul de fiecare data cand mergeam sal facem si atat......si de fiecare data nu a avut nici un fel de problema si plus ca la noi au mai fost si vaccinurile impotriva hepatitei pe care lea facut de la nastere din 2 in 2 luni plus la nastere imunoglobulina si inca nu stiu ce cu nume ciudat.........deci avem la activ o gramada de vaccinuri si nam avut nici oproblema dupa ele

dar dupa cate am citit pe forum mam cam speriat si o sa ma interese mai bine despre vaccinul de la un an si de ROR....

ma bucur tare mult ari ca nepotelul tau e ok............si eu am trecut cu bibi cam prin asa ceva,o criza din asta......,si ea a tipat la un moment dat,a cazut pe spate,i sa invinetit guritza si nu reactiona in nici un fel....doctorii de la spital au zis ca nu au fost convulsie ca la convulsii dau din manutze si se zbat incontrolabil......dar sincer nici acuma nu prea stiu clar ce a a fost dar atata timp cat toate analizele au fost ok numi mai fac probleme

noi suzeta o luam doar cand ne culcam ziua sau noaptea in rest nu,se joaca cu ea dar nu o baga in guritza,mai mult o roade si o neo da noua sau la nana so papam.......e asa hazlie cand neo intinde si zice,,ia bubu papa"

bibi are o floricica de la BCG eu cred ca e ok ca doc a azis ca nui ok decat daca nui ramane nici un semn siasa ca......oricum o sa o intreb iar cand merem la vaccinu de un an de BCG

la multi ani sarbatoritilor zilei floare2.gif floare2.gif floare2.gif floare2.gif floare2.gif

multi pupici dulci la toti bebelusii din poze,toti sunt asa de scumpisi de frumosi floare2.gif
aryana
QUOTE(johnnymada @ May 14 2009, 03:22 PM) *
mara are o floricica mica, apropo aryana, eu am cumparat ieri un salinizator ai folosit asa ceva la Robert?


Am vrut si eu sa ii iau mai demult cand era el mai tot timpul bolnavior dar am tot citit pe net ca nu se vede nici o ameliorare dupa folosirea lui si nu i-am mai luat.
Tu de ce i-ai luat?
aryana
QUOTE(cris210580 @ May 14 2009, 05:33 PM) *
noi suzeta o luam doar cand ne culcam ziua sau noaptea in rest nu,se joaca cu ea dar nu o baga in guritza,mai mult o roade si o neo da noua sau la nana so papam.......e asa hazlie cand neo intinde si zice,,ia bubu papa"

bibi are o floricica de la BCG eu cred ca e ok ca doc a azis ca nui ok decat daca nui ramane nici un semn siasa ca......oricum o sa o intreb iar cand merem la vaccinu de un an de BCG


Asa face si andrei! Imi baga mie suzeta in gura si apoi rade de mine. liwlol.gif

Si eu stiam ca trebuie sa ii ramana ceva, un semn. Cred ca o sa trebuiasca sa il vaccinez iar pe robert. sad.gif
ari05
sad.gif sad.gif sad.gif no... sa-l ia naiba de vaccin ! ma gandesc ca dk il fac, sa il fac la distanta de o luna... dar... dk DD fereste face si el complicatii... ?
dk nu-l fac... si face ceva forma grava de pojar sau oreion ? sad.gif ca cica ROR asta se face tocmai pt a nu face forma grava de rujeola, oreion... na, grea decizie... sad.gif

pt meningita se face la noi ceva vaccin fetelor? eu asta stiu ca nu e printre astea obligatorii ... na, aiurea...

na , trecand la altele... e a 4-a zi in care imi refuza mancarea mad.gif papa doar laptele dimineata si seara, la 10 fructele cu branza, si ... atat mad.gif dk il prostesc cumva, imi vomita imediat ... sad.gif
cris210580
QUOTE(ari05 @ May 14 2009, 03:52 PM) *
pt meningita se face la noi ceva vaccin fetelor? eu asta stiu ca nu e printre astea obligatorii ... na, aiurea...

na , trecand la altele... e a 4-a zi in care imi refuza mancarea mad.gif papa doar laptele dimineata si seara, la 10 fructele cu branza, si ... atat mad.gif dk il prostesc cumva, imi vomita imediat ... sad.gif

la noi pt meningita se face la 2,4 si 6 luni.nu il ceri tu,til fac ei

laura,poatei iese vreun dintisor........noi suntem la faza de luat in gura si scuipat afara daca simte ceva mai maricel........si cum eu ii dau cam de la 7 luni maruntit doar iti inchipui ca scuipa tot.........mam intors iar la blender liwlol.gif dar trece ea si de faza asta......ne chinuim tare cu dintisorii care inca nu au aparut

azidimineata a papat spre exemplu iaurt cu biscuiti si o felie de paine cu philadelphia....si atat pana acuma..sa vedem cand se trezeste daca vrea ceva.......noi iaurtel papam danonino si iaurt natural cu fructe obisnuit(asta de 2 zile incoace)am incercat si yolplait dar nici sa nul vada cami da peste mana si se stramba de zici cai dau pelin
johnnymada
QUOTE(aryana @ May 14 2009, 04:38 PM) *
Am vrut si eu sa ii iau mai demult cand era el mai tot timpul bolnavior dar am tot citit pe net ca nu se vede nici o ameliorare dupa folosirea lui si nu i-am mai luat.
Tu de ce i-ai luat?

pt ca am citit ca este foarte bun, intareste organismul etc ,etc, noi il folosim de ieri, oricum beneficiile se vad in timp, om vedea
ari05
QUOTE(cris210580 @ May 14 2009, 06:04 PM) *
la noi pt meningita se face la 2,4 si 6 luni.nu il ceri tu,til fac ei

laura,poatei iese vreun dintisor........noi suntem la faza de luat in gura si scuipat afara daca simte ceva mai maricel........si cum eu ii dau cam de la 7 luni maruntit doar iti inchipui ca scuipa tot.........mam intors iar la blender liwlol.gif dar trece ea si de faza asta......ne chinuim tare cu dintisorii care inca nu au aparut

azidimineata a papat spre exemplu iaurt cu biscuiti si o felie de paine cu philadelphia....si atat pana acuma..sa vedem cand se trezeste daca vrea ceva.......noi iaurtel papam danonino si iaurt natural cu fructe obisnuit(asta de 2 zile incoace)am incercat si yolplait dar nici sa nul vada cami da peste mana si se stramba de zici cai dau pelin

no, la noi nu e inclus pt meningita mad.gif

pai si pediatra tot asta imi spune... dar refuz sa cred ca e asa din cauza dintilor ! nono.gif adik nu cred !!! de la un incisiv ??? da ce facem atunci la canini si masele ? crybaby.gif si oricum, la celalti dintisori ba nu papa(dar max 2 zile), ba avea diaree, ma era marait... dar acum nu papa nik de 4 zile, k sa nu mai zic ca de nush cand nu papa k lumea, urla noaptea, miorlaie ziua non stop, scaun moale/apos de mai bine de o luna si miroase urat(diferit oricum), are un miros ciudat care ii vine din gurita, se catara pe mine tot sa il iau in brate, cand e in brate ma loveste sa il las jos, etc... o sa zici ca e figurant... ok, m-am gandit si la asta.. .dar ... nu cred... ca nu l-am invatat in brate, nu l-am rasfatat sa mi se poarte asa sad.gif
na, o sa vedem dk are ceva luni la analize... dk nu... o sa am nevoie de consiliere psihologica doh.gif liwlol.gif sa nu o iau pe aratura wacko.gif
23mario
QUOTE(maria26 @ May 14 2009, 04:09 PM) *
la multi ani mami de Mario!!! sa fii iubita si fericita! occasion.gif

Multumesc mult tzuc.gif Abia acum a adormit Mario wacko.gif toata ziua umbla prin casa si eu dupa el doh.gif merge singur destul de bine dar totusi inca mi-e frica sa nu cada sa se loveasca jucaus.gif De vaccin nu stiu ce sa zic, o prietena a facut la fetita ei in aceiasi zi si seara a facut febra, mie imi este tare frica sad.gif
ari05
LA MULTI ANI !!! mami de puiutz Mario occasion.gif
mihalusa
QUOTE(ari05 @ May 14 2009, 07:58 PM) *
no, la noi nu e inclus pt meningita mad.gif

pai si pediatra tot asta imi spune... dar refuz sa cred ca e asa din cauza dintilor ! nono.gif adik nu cred !!! de la un incisiv ??? da ce facem atunci la canini si masele ? crybaby.gif si oricum, la celalti dintisori ba nu papa(dar max 2 zile), ba avea diaree, ma era marait... dar acum nu papa nik de 4 zile, k sa nu mai zic ca de nush cand nu papa k lumea, urla noaptea, miorlaie ziua non stop, scaun moale/apos de mai bine de o luna si miroase urat(diferit oricum), are un miros ciudat care ii vine din gurita, se catara pe mine tot sa il iau in brate, cand e in brate ma loveste sa il las jos, etc... o sa zici ca e figurant... ok, m-am gandit si la asta.. .dar ... nu cred... ca nu l-am invatat in brate, nu l-am rasfatat sa mi se poarte asa sad.gif
na, o sa vedem dk are ceva luni la analize... dk nu... o sa am nevoie de consiliere psihologica doh.gif liwlol.gif sa nu o iau pe aratura wacko.gif


De mancat eu nu ma pot plange....insa imi miorlaie si mie.....exact asa face si Aidan. Simt ca o iau razna....ma termina la cele aproape 12kg pe care le are. Ca sa fie totul mai frumos azi am avut muncitori si el vroia doar sa se bage in molozul si praful de acolo.....ce tipete daca nu vreau sa fac cum vrea el. Cata rabdare sa am....cum sa-i explic ca nu e bine pentru el....el stie una si buna, TIPAT. Azi chiar de vre-o 2 ori m-am trezit si cu o ploaie de manute peste fata.....nu vroiam sa-l duc in directia in care vroia el sa mergem si sa vedeti ce imi cara cu manutele....si are niste unghiute ascutite de credeam ca imi lasa urme. Nici eu nu l-am obisnuit sa fie rasfatat....insa m-a inebunit cu luatul in brate. Oare e doar o faza....sau e prea rasfatat?

johnnymada
fetelor, eu, de ieri, sunt tare racita si mi-e frica sa nu ia si mara mai ales ca o alaptez dar ce sa fac..............................ea inghite imuno baby oare sa-i dau preventiv si oscillo?
maria26
QUOTE(ari05 @ May 14 2009, 07:58 PM) *
pai si pediatra tot asta imi spune... dar refuz sa cred ca e asa din cauza dintilor ! nono.gif adik nu cred !!! de la un incisiv ??? da ce facem atunci la canini si masele ? crybaby.gif si oricum, la celalti dintisori ba nu papa(dar max 2 zile), ba avea diaree, ma era marait... dar acum nu papa nik de 4 zile, k sa nu mai zic ca de nush cand nu papa k lumea, urla noaptea, miorlaie ziua non stop, scaun moale/apos de mai bine de o luna si miroase urat(diferit oricum), are un miros ciudat care ii vine din gurita, se catara pe mine tot sa il iau in brate, cand e in brate ma loveste sa il las jos, etc... o sa zici ca e figurant... ok, m-am gandit si la asta.. .dar ... nu cred... ca nu l-am invatat in brate, nu l-am rasfatat sa mi se poarte asa sad.gif
na, o sa vedem dk are ceva luni la analize... dk nu... o sa am nevoie de consiliere psihologica doh.gif liwlol.gif sa nu o iau pe aratura wacko.gif


copii mici sunt agitati de fel, dar faptul ca nu isi revine cu stomanelul de o luna, nu cred ca e de la dintisori.. ai rabdare ca mai ai un pic si afli din analize..si noi am avut o perioada asemanatoare numai ca eram constipat sad.gif si i-am dat debridat..


QUOTE(mihalusa @ May 15 2009, 12:07 AM) *
De mancat eu nu ma pot plange....insa imi miorlaie si mie.....exact asa face si Aidan. Simt ca o iau razna....ma termina la cele aproape 12kg pe care le are. Ca sa fie totul mai frumos azi am avut muncitori si el vroia doar sa se bage in molozul si praful de acolo.....ce tipete daca nu vreau sa fac cum vrea el. Cata rabdare sa am....cum sa-i explic ca nu e bine pentru el....el stie una si buna, TIPAT. Azi chiar de vre-o 2 ori m-am trezit si cu o ploaie de manute peste fata.....nu vroiam sa-l duc in directia in care vroia el sa mergem si sa vedeti ce imi cara cu manutele....si are niste unghiute ascutite de credeam ca imi lasa urme. Nici eu nu l-am obisnuit sa fie rasfatat....insa m-a inebunit cu luatul in brate. Oare e doar o faza....sau e prea rasfatat?


si mie imi da palme peste fata crybaby.gif cu siguranta asta e o faza prin care trec.. noi nu vrem in brate decat la tati si intindem manutele la toata lumea ca sa ne ridicam sa mergem ( ne e frica singurel)
maria26
Ritmul de dezvoltare fizica si psihica este diferit de la copil la copil. Dar, orice copil sanatos, incepand cu varsta de 10-14 luni este caracterizat printr-o imensa curiozitate. El incepe sa se deplaseze singur, tot ce vede e nou si interesant. Va dori sa atinga, sa pipaie, sa auda zgomote, totul pentru a cunoaste lumea inconjuratoare.
Noi trebuie sa-i creem toate conditiile de siguranta, sa-l ajutam sa exploreze fara a exista pericolul unor accidentari. In nici un caz nu trebuie sa-l oprim sau sa-l obligam sa stea cuminte intr-un colt. Curiozitatea lui trebuie sa ne bucure, caci numai asa se va dezvolta normal.
O data cu ridicarea in picioare, cu mersul, se va schimba si atitudinea lui fata de cei din jur, dar si fata de persoana sa. Va avea mai multa incredere in el, se va simti mai puternic, va considera ca are mai multe drepturi si le va cere zgomotos. Incep sa apara din ce in ce mai des de asemenea, starile conflictuale.
Dupa varsta de 1 an, la copilul nostru apare si se dezvolta simtul umorului. Ii place sa faca glume, ii place sa se dea in spectacol. Ii place sa aiba spectatori, sa fie admirat si laudat.
Apar crizele de furie, tipete, plansete, muscaturi, tranteli pe jos, exprimandu-si astfel emotiile, starile afective negative cauzate de neputinte, oboseala, boala, sau de diverse interdictii. Nu abuzati de pedepse caci copilul nu se poate controla, inca.
23mario
QUOTE(ari05 @ May 14 2009, 11:55 PM) *
LA MULTI ANI !!! mami de puiutz Mario occasion.gif

Multumesc tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
maria26
Fetelor am o mare problema.. nu stiu daca e normal sau anormal si de aceea va intreb pe voi..
Andy merge tinut de o manuta, insa nu sta in picioare in patut mai mult de un minut.. cade in genunchi sad.gif.. am inceput sa cred ca nu il tin picioarele, dar atunci cum poate merge tinut de o manuta, iar in piciaore nu poate sta?.. mi se pare ciudat la varsta lui, mai ales ca mai avem putin si facem un an!
ii fac analizele luna asta, dar pana atunci ce sa fac? el se forteaza rau, toata ziua vrea sa mearga... ma bate gandul sa ii mai dau calciu 10 zile.. asa mi-a zis si dr cand i-am spus... abebeii vostri stau in picioare singurei timp indelungat?
livya
QUOTE(maria26 @ May 15 2009, 10:42 AM) *
Fetelor am o mare problema.. nu stiu daca e normal sau anormal si de aceea va intreb pe voi..
Andy merge tinut de o manuta, insa nu sta in picioare in patut mai mult de un minut.. cade in genunchi sad.gif.. am inceput sa cred ca nu il tin picioarele, dar atunci cum poate merge tinut de o manuta, iar in piciaore nu poate sta?.. mi se pare ciudat la varsta lui, mai ales ca mai avem putin si facem un an!
ii fac analizele luna asta, dar pana atunci ce sa fac? el se forteaza rau, toata ziua vrea sa mearga... ma bate gandul sa ii mai dau calciu 10 zile.. asa mi-a zis si dr cand i-am spus... abebeii vostri stau in picioare singurei timp indelungat?

buna!si mihai mai cade,nu are inca stabilitate buna in picioare,si el merge de manuta,mai cade,face niste pasi mari ca sa ajunga repede unde vrea,depinde zic eu de fiecare copil dar cred ca nu trebuie sa te ingrijorezi.o sa stea el mai tarziu mai mult,pe picioare.
maria26
QUOTE(livya @ May 15 2009, 09:49 AM) *
buna!si mihai mai cade,nu are inca stabilitate buna in picioare,si el merge de manuta,mai cade,face niste pasi mari ca sa ajunga repede unde vrea,depinde zic eu de fiecare copil dar cred ca nu trebuie sa te ingrijorezi.o sa stea el mai tarziu mai mult,pe picioare.


acum o luna am crezut ca din cauza inaltimii (Andy e foarte inalt), dar acum nu stiu ce sa mai cred... mersi pentru raspuns, m-am mai linistit un pic oFloare1.gif
livya
QUOTE(maria26 @ May 15 2009, 10:54 AM) *
acum o luna am crezut ca din cauza inaltimii (Andy e foarte inalt), dar acum nu stiu ce sa mai cred... mersi pentru raspuns, m-am mai linistit un pic oFloare1.gif

asa si mihai ,e inalt ca totdeauna cand mergem prin parc sau ne intalnim cu alte mamici,zic ca are peste un an jumate sau 2,asa si eu ma sperii de orice lucru vad la el ca mie nu mi se pare in regula,da vezi ei isi dau drumu cand nici nu te astepti.vai,aseara a dat cu capucu de usa de la bucatarie,sa vezi ce sperietura am tras,cu fruntea vai doane ,i sa umflat repede ,am pus apa rece si am facut ceai de musetel si l-am spalat si sa tras umflatura,da ce a urlat saracutu,fruntea e mai tare un pic,bine ca nu a dat cu ceafa,ca e tot pe jos,asa e de iute nu sta un pic,o doamne.
maria26
QUOTE(livya @ May 15 2009, 10:04 AM) *
asa si mihai ,e inalt ca totdeauna cand mergem prin parc sau ne intalnim cu alte mamici,zic ca are peste un an jumate sau 2,asa si eu ma sperii de orice lucru vad la el ca mie nu mi se pare in regula,da vezi ei isi dau drumu cand nici nu te astepti.vai,aseara a dat cu capucu de usa de la bucatarie,sa vezi ce sperietura am tras,cu fruntea vai doane ,i sa umflat repede ,am pus apa rece si am facut ceai de musetel si l-am spalat si sa tras umflatura,da ce a urlat saracutu,fruntea e mai tare un pic,bine ca nu a dat cu ceafa,ca e tot pe jos,asa e de iute nu sta un pic,o doamne.


si noi am luat la lovituri pana acum....dar ce sa facem?.. ebine ca nu plange.. de obicei se loveste cand vrea neaparat sa ajunga la ceva si e atat de concentrat incat nu mai are timp sa planga smile.gif
ari05
QUOTE(mihalusa @ May 15 2009, 12:07 AM) *
De mancat eu nu ma pot plange....insa imi miorlaie si mie.....exact asa face si Aidan. Simt ca o iau razna....ma termina la cele aproape 12kg pe care le are. Ca sa fie totul mai frumos azi am avut muncitori si el vroia doar sa se bage in molozul si praful de acolo.....ce tipete daca nu vreau sa fac cum vrea el. Cata rabdare sa am....cum sa-i explic ca nu e bine pentru el....el stie una si buna, TIPAT. Azi chiar de vre-o 2 ori m-am trezit si cu o ploaie de manute peste fata.....nu vroiam sa-l duc in directia in care vroia el sa mergem si sa vedeti ce imi cara cu manutele....si are niste unghiute ascutite de credeam ca imi lasa urme. Nici eu nu l-am obisnuit sa fie rasfatat....insa m-a inebunit cu luatul in brate. Oare e doar o faza....sau e prea rasfatat?

na, ma mai linistesc atunci... credeam ca numai eu am norocul sa am un copil isteric, care numa sa urle si sa tipe stie wacko.gif si salbatic, ca si el bate pe toata lumea... deci dk e la indemana lui capul meu, nu va zic ce imi da in freza liwlol.gif ma trage de par, ma loveste in cap, ma plezneste peste fata... si apoi .. rade mad.gif vai ce incantat e ... nono.gif

QUOTE(maria26 @ May 15 2009, 08:38 AM) *
copii mici sunt agitati de fel, dar faptul ca nu isi revine cu stomanelul de o luna, nu cred ca e de la dintisori.. ai rabdare ca mai ai un pic si afli din analize..si noi am avut o perioada asemanatoare numai ca eram constipat sad.gif si i-am dat debridat..
si mie imi da palme peste fata crybaby.gif cu siguranta asta e o faza prin care trec.. noi nu vrem in brate decat la tati si intindem manutele la toata lumea ca sa ne ridicam sa mergem ( ne e frica singurel)

pai de-aia zic si eu ca nu e de la dintisori, ca dureaza deja de prea multa vreme... acuma mai am rabdare pana luni, desi o ducem din rau in mai rau... dk pana acum ma bucuram ca imi bea lapticul dimineata si seara, si papa bine fructele cu branzica dimineata , azi nici alea nu le-a mai vrut sad.gif

QUOTE(maria26 @ May 15 2009, 08:57 AM) *
Ritmul de dezvoltare fizica si psihica este diferit de la copil la copil. Dar, orice copil sanatos, incepand cu varsta de 10-14 luni este caracterizat printr-o imensa curiozitate. El incepe sa se deplaseze singur, tot ce vede e nou si interesant. Va dori sa atinga, sa pipaie, sa auda zgomote, totul pentru a cunoaste lumea inconjuratoare.
Noi trebuie sa-i creem toate conditiile de siguranta, sa-l ajutam sa exploreze fara a exista pericolul unor accidentari. In nici un caz nu trebuie sa-l oprim sau sa-l obligam sa stea cuminte intr-un colt. Curiozitatea lui trebuie sa ne bucure, caci numai asa se va dezvolta normal.
O data cu ridicarea in picioare, cu mersul, se va schimba si atitudinea lui fata de cei din jur, dar si fata de persoana sa. Va avea mai multa incredere in el, se va simti mai puternic, va considera ca are mai multe drepturi si le va cere zgomotos. Incep sa apara din ce in ce mai des de asemenea, starile conflictuale.
Dupa varsta de 1 an, la copilul nostru apare si se dezvolta simtul umorului. Ii place sa faca glume, ii place sa se dea in spectacol. Ii place sa aiba spectatori, sa fie admirat si laudat.
Apar crizele de furie, tipete, plansete, muscaturi, tranteli pe jos, exprimandu-si astfel emotiile, starile afective negative cauzate de neputinte, oboseala, boala, sau de diverse interdictii. Nu abuzati de pedepse caci copilul nu se poate controla, inca.

na, eu nu ma bucur cand e curios sa imi scoata dozele din perete si sa umble la firele electrice, sau sa imi umble la aragaz cand e ceva pe foc, etc... nono.gif doh.gif liwlol.gif

QUOTE(maria26 @ May 15 2009, 09:42 AM) *
Fetelor am o mare problema.. nu stiu daca e normal sau anormal si de aceea va intreb pe voi..
Andy merge tinut de o manuta, insa nu sta in picioare in patut mai mult de un minut.. cade in genunchi sad.gif.. am inceput sa cred ca nu il tin picioarele, dar atunci cum poate merge tinut de o manuta, iar in piciaore nu poate sta?.. mi se pare ciudat la varsta lui, mai ales ca mai avem putin si facem un an!
ii fac analizele luna asta, dar pana atunci ce sa fac? el se forteaza rau, toata ziua vrea sa mearga... ma bate gandul sa ii mai dau calciu 10 zile.. asa mi-a zis si dr cand i-am spus... abebeii vostri stau in picioare singurei timp indelungat?

pai poate nu are echilibru? ma gandesc... wub.gif tin minte cand s-a ridicat Dari in picioare pe la 6 luni, nici el nu statea mult in patut in picioare ... adik nu statea in loc, ca incepea sa sara intr-una, ca un cangurel liwlol.gif si dk statea pe loc, cadea si el in fund destul de repede...
TESYMO
QUOTE(maria26 @ May 15 2009, 09:42 AM) *
Fetelor am o mare problema.. nu stiu daca e normal sau anormal si de aceea va intreb pe voi..
Andy merge tinut de o manuta, insa nu sta in picioare in patut mai mult de un minut.. cade in genunchi sad.gif.. am inceput sa cred ca nu il tin picioarele, dar atunci cum poate merge tinut de o manuta, iar in piciaore nu poate sta?.. mi se pare ciudat la varsta lui, mai ales ca mai avem putin si facem un an!
ii fac analizele luna asta, dar pana atunci ce sa fac? el se forteaza rau, toata ziua vrea sa mearga... ma bate gandul sa ii mai dau calciu 10 zile.. asa mi-a zis si dr cand i-am spus... abebeii vostri stau in picioare singurei timp indelungat?

Nu stiu ce sa zic Maria daca e normal sau nu, dar daca merge tinut de o manuta nu cred ca are o problema, ai vazut si tu ca nici un copil nu e la fel ca altul ....fiecare cu ritmul lui. Dar daca vrei sa fi linistita tu ca nu are vreo problema cerei medicului de fam o trimitere la un specialist sa vezi ce zice. si eu regret ca nu m-am dus sa ii faca controlul la 5 luni la sold, doctorita nu a pomenit nimic, eu stiam ca trebe facut si mi-a fost rusine sa o intreb....si acum stau cu gandul ca daca are o laba de la bicior intoarsa sau altceva. Avem o conostinta cu bebe de anu' trecut din 19 iun si saracutu' e de vreo trei luni cu piciorusele in ghips pt ca laba piciorului i se intoarce foarte tare in sus, nu se oprea unde e normal se apropia foarte tare de tibie.
De stat in picioare ce sa zic, Darius sta foarte mult, chiar si cand e obosit, rupt il vad ca i se inmoaie ghenunghi ..cade si iar da sa se ridice si tot asa pana adoarme. doh.gif
TESYMO
Ari eu cred ca vaccinul pneumococic este si pt meningita, la noi e un vaccin obtional, dar in restul Europei e inclus in schema obligatorie pt vaccinuri.
TESYMO
QUOTE(mihalusa @ May 14 2009, 04:15 PM) *
Ari ma bucur ca nepotelul tau e bine!!!! multe sanatate in continuare pentru el si pentru Dariusica.

M-am uitat la vaccinurile care se fac aici....in mare sunt la fel. La 1 an avem hepatita b si meningita...iar la 1 an si o luna oreion, pojar, rubeola si inca unul dar nu stiu ce e (pneumococcal). Eu am inteles ca in uniune majoritatea vaccinurilor sunt la fel.....asa mi-au zis mie de la doctor pentru ca eu am calatorit mult cu Aidan si imi era frica sa nu il afecteze acest lucru.
In Romania ce alte vaccinuri se fac la 1 an?

IN CARNETUL DE VACCINARI VAD CA E TRECUT LA 1 AN : VACC. ANTIDIFTERICA, ANTITETANICA, ANTIPERTUSSIS-DTP, ANTIPOLIOMIELITICA- VPO, IAR INTRE 12-15 LUNI : VACC ANTIRUJEOLICA, ANTIRUBEOLICA, ANTIURLIAN - ROR.
Eu imi aduc aminte parca dr a zis ca o sa-i faca un vaccinul la un an si urmatorul peste o luna.
Eu auzisem la cumnata mea, care are o fetita de 2 ani jumate ca nu se mai face vaccinul care trebuia sa-l faca intre saptamanile 30-35 , il va face la 4 ani sau dupa, ceva de genu'
TESYMO
QUOTE(ari05 @ May 15 2009, 11:32 AM) *
na, ma mai linistesc atunci... credeam ca numai eu am norocul sa am un copil isteric, care numa sa urle si sa tipe stie wacko.gif si salbatic, ca si el bate pe toata lumea... deci dk e la indemana lui capul meu, nu va zic ce imi da in freza liwlol.gif ma trage de par, ma loveste in cap, ma plezneste peste fata... si apoi .. rade mad.gif vai ce incantat e ... nono.gif

na, eu nu ma bucur cand e curios sa imi scoata dozele din perete si sa umble la firele electrice, sau sa imi umble la aragaz cand e ceva pe foc, etc... nono.gif doh.gif liwlol.gif

radem noi radem acum da sa vedeti mai tarziu, daca de acum ni se urca in cap doh.gif nono.gif
oFloare1.gif 68.gif
mihaela1985
Poate cade din cauza saltelei pentru ca e prea moale si nu poate sa stea bine. Alex deja a inceput sa mearga prin toata casa, dar merge incet si cand vede ca nu mai poate se lasa in fund. Daca il las singur, se da jos din pat si se deschide usa sa vina dupa mine. Cred ca de acum incolo, o sa ma tin numai dupa el... Nu-ti face griji ca unii copii merg si dupa 1 an.

QUOTE(maria26 @ May 15 2009, 09:42 AM) *
Fetelor am o mare problema.. nu stiu daca e normal sau anormal si de aceea va intreb pe voi..
Andy merge tinut de o manuta, insa nu sta in picioare in patut mai mult de un minut.. cade in genunchi sad.gif.. am inceput sa cred ca nu il tin picioarele, dar atunci cum poate merge tinut de o manuta, iar in piciaore nu poate sta?.. mi se pare ciudat la varsta lui, mai ales ca mai avem putin si facem un an!
ii fac analizele luna asta, dar pana atunci ce sa fac? el se forteaza rau, toata ziua vrea sa mearga... ma bate gandul sa ii mai dau calciu 10 zile.. asa mi-a zis si dr cand i-am spus... abebeii vostri stau in picioare singurei timp indelungat?

maria26
QUOTE(terbancea @ May 15 2009, 11:44 AM) *
Nu stiu ce sa zic Maria daca e normal sau nu, dar daca merge tinut de o manuta nu cred ca are o problema, ai vazut si tu ca nici un copil nu e la fel ca altul ....fiecare cu ritmul lui. Dar daca vrei sa fi linistita tu ca nu are vreo problema cerei medicului de fam o trimitere la un specialist sa vezi ce zice. si eu regret ca nu m-am dus sa ii faca controlul la 5 luni la sold, doctorita nu a pomenit nimic, eu stiam ca trebe facut si mi-a fost rusine sa o intreb....si acum stau cu gandul ca daca are o laba de la bicior intoarsa sau altceva. Avem o conostinta cu bebe de anu' trecut din 19 iun si saracutu' e de vreo trei luni cu piciorusele in ghips pt ca laba piciorului i se intoarce foarte tare in sus, nu se oprea unde e normal se apropia foarte tare de tibie.
De stat in picioare ce sa zic, Darius sta foarte mult, chiar si cand e obosit, rupt il vad ca i se inmoaie ghenunghi ..cade si iar da sa se ridice si tot asa pana adoarme. doh.gif


l-a controlat dr la picioruse si mi-a zis ca e in regula, nu sunt probleme de genul asta smile.gif
exact asa pateste si Andy.. cade in genunchi, dar problema este ca nu numai cand este obosit, daca se plimba prin patut nu are nimic, doar daca sta wacko.gif

QUOTE(mihaela1985 @ May 15 2009, 12:34 PM) *
Poate cade din cauza saltelei pentru ca e prea moale si nu poate sa stea bine. Alex deja a inceput sa mearga prin toata casa, dar merge incet si cand vede ca nu mai poate se lasa in fund. Daca il las singur, se da jos din pat si se deschide usa sa vina dupa mine. Cred ca de acum incolo, o sa ma tin numai dupa el... Nu-ti face griji ca unii copii merg si dupa 1 an.


salteaua chiar nu este moale este din fibra de nuca de cocos, nu i-am luat din burete pentru ca el transpira f rau..
de mers, merge cativa pasi singurel, dar nu are directie liwlol.gif ...
maria26
QUOTE(terbancea @ May 15 2009, 11:56 AM) *
radem noi radem acum da sa vedeti mai tarziu, daca de acum ni se urca in cap doh.gif nono.gif
oFloare1.gif 68.gif


e grea perioada asta... mai avem un si ceva pana incepe sa inteleaga..
ari05
QUOTE(terbancea @ May 15 2009, 11:46 AM) *
Ari eu cred ca vaccinul pneumococic este si pt meningita, la noi e un vaccin obtional, dar in restul Europei e inclus in schema obligatorie pt vaccinuri.

da, m-am desteptat si eu ca asta e liwlol.gif doh.gif il vom face pe la un an jumate, ma gandesc... am inteles ca sunt 2 doze... dar nu mai stiu cand se administreaza a doua doza...
TESYMO
AM MAI GASIT O POZA DE LA PLIMBARE NOASTRA......ACUM IESIM IAR PRIN ZONA
maria26
QUOTE(terbancea @ May 15 2009, 01:52 PM) *
AM MAI GASIT O POZA DE LA PLIMBARE NOASTRA......ACUM IESIM IAR PRIN ZONA


doamne cat este de scump! tzuc.gif
johnnymada
QUOTE(terbancea @ May 15 2009, 12:52 PM) *
AM MAI GASIT O POZA DE LA PLIMBARE NOASTRA......ACUM IESIM IAR PRIN ZONA

e tare dragut
livya
QUOTE(terbancea @ May 15 2009, 02:52 PM) *
AM MAI GASIT O POZA DE LA PLIMBARE NOASTRA......ACUM IESIM IAR PRIN ZONA

scumpi sunteti... tzuc.gif
cris210580
QUOTE(maria26 @ May 15 2009, 07:42 AM) *
Fetelor am o mare problema.. nu stiu daca e normal sau anormal si de aceea va intreb pe voi..
Andy merge tinut de o manuta, insa nu sta in picioare in patut mai mult de un minut.. cade in genunchi sad.gif.. am inceput sa cred ca nu il tin picioarele, dar atunci cum poate merge tinut de o manuta, iar in piciaore nu poate sta?.. mi se pare ciudat la varsta lui, mai ales ca mai avem putin si facem un an!
ii fac analizele luna asta, dar pana atunci ce sa fac? el se forteaza rau, toata ziua vrea sa mearga... ma bate gandul sa ii mai dau calciu 10 zile.. asa mi-a zis si dr cand i-am spus... abebeii vostri stau in picioare singurei timp indelungat?
nu cred ca trebe sati faci mari probleme..si bibi cand sta in picioare are tendinta sa se lase in genunchi sau in funduletz..eu zic ca sunt doar lenesi si nu le place sa stea prea mult in picioare,cand circula e altceva,atuncea ei descopera lucruri noi si nu se plictisesc asa repede,uita sa se mai lase in genunci


QUOTE(ari05 @ May 15 2009, 09:32 AM) *
na, ma mai linistesc atunci... credeam ca numai eu am norocul sa am un copil isteric, care numa sa urle si sa tipe stie wacko.gif si salbatic, ca si el bate pe toata lumea... deci dk e la indemana lui capul meu, nu va zic ce imi da in freza liwlol.gif ma trage de par, ma loveste in cap, ma plezneste peste fata... si apoi .. rade mad.gif vai ce incantat e ... nono.gif
liwlol.gif so vedeti pe donsoara meacand o apuca isteriile..........ia la palme,zgarie,prinde de fata,musca si tipa de bucurie cu gura pana la urechi........intodeauna o ia peste manutze cand face asa dar ea mai tare rade simi da si inapoi peste mana mea.....i se pare asa hazliu dar pe mine ma scoate din sarite........alaltaieri ma prins asa rau de ochi demi venea sa urlu sia luato peste manuta si a inceput sa planga cu sughituri de mia venit si mie sa plang si mia parut rau cam pleznito peste mana,dar ........nu stiu ce sa mai zic ar cam trebui sa stie ca nui voie ca spre exemplu ea stie ca nui voie sa puna mana pe cosul de gunoi sau la cuptor dar la restul vad ca nu intelege..........si asa ca stau si ma intreb daca stie ca nui voe la gunoi cum de nu intelege ca nui voie sa ma zgarie........astai o dilema mare la mine


QUOTE(terbancea @ May 15 2009, 09:56 AM) *
radem noi radem acum da sa vedeti mai tarziu, daca de acum ni se urca in cap doh.gif nono.gif
oFloare1.gif 68.gif
nu stiu ce sa zic....si eu sunt stricta cu ea(mai stricta ca tacsu)dar cateodata stau si ma gandesc ca mai avem pana la a intelege ei totsi ca ei acuma iau totul a pe o joaca si ca deabia mai incolo cand incep ei sa vorbesca or sa inteleaga totul


QUOTE(terbancea @ May 15 2009, 11:52 AM) *
AM MAI GASIT O POZA DE LA PLIMBARE NOASTRA......ACUM IESIM IAR PRIN ZONA
macaias ochii de frumusel floare2.gif floare2.gif
maria26
QUOTE(cris210580 @ May 15 2009, 03:58 PM) *
nu cred ca trebe sati faci mari probleme..si bibi cand sta in picioare are tendinta sa se lase in genunchi sau in funduletz..eu zic ca sunt doar lenesi si nu le place sa stea prea mult in picioare,cand circula e altceva,atuncea ei descopera lucruri noi si nu se plictisesc asa repede,uita sa se mai lase in genunci
liwlol.gif so vedeti pe donsoara meacand o apuca isteriile..........ia la palme,zgarie,prinde de fata,musca si tipa de bucurie cu gura pana la urechi........intodeauna o ia peste manutze cand face asa dar ea mai tare rade simi da si inapoi peste mana mea.....i se pare asa hazliu dar pe mine ma scoate din sarite........alaltaieri ma prins asa rau de ochi demi venea sa urlu sia luato peste manuta si a inceput sa planga cu sughituri de mia venit si mie sa plang si mia parut rau cam pleznito peste mana,dar ........nu stiu ce sa mai zic ar cam trebui sa stie ca nui voie ca spre exemplu ea stie ca nui voie sa puna mana pe cosul de gunoi sau la cuptor dar la restul vad ca nu intelege..........si asa ca stau si ma intreb daca stie ca nui voe la gunoi cum de nu intelege ca nui voie sa ma zgarie........astai o dilema mare la mine
nu stiu ce sa zic....si eu sunt stricta cu ea(mai stricta ca tacsu)dar cateodata stau si ma gandesc ca mai avem pana la a intelege ei totsi ca ei acuma iau totul a pe o joaca si ca deabia mai incolo cand incep ei sa vorbesca or sa inteleaga totul
macaias ochii de frumusel floare2.gif floare2.gif


Andy plange daca doar il cert, nu vreau sa-mi imaginez ce istericale l-ar apuca daca i-as da peste manutze... dar il las sa planga... daca incerc sa-l impac mai rau face... daca il las, plange un timp dupa care se linisteste.. uita..smile.gif
aryana
Maria poate sta pe varfuri cand se ridica in patut si de asta nu are stabilitate. Si andrei cade daca se ridica pe verfuri dar cu ele intoarse ca le balet. Abia dupa aia cand sta pe toata talpa capata echilibru.

Eu nu prea il cert pe andrei dar nici nu avem probleme deosebite. El e f vesel, plange numai daca ii e foame sau somn. Se mai enerveaza daca ii iau din mana telecomanda sau telefonul dar il impac repede, ii dau altceva sau ma stramb la el. Nu l-am lasat niciodata sa planga, asa ma lasa mama mea cand eram mica si nu am uitat-o/iertat-o niciodata. Lui andrei ii distrag atentia iar cu robert discut, ii impac.

Tocmai am venit de la doctor. Andrei s-a umplut iar de bubite si nu stiam ce are. Surpriza: a facut varicela. Deci noi o tinem tot intr-o distractie. Nu are voie sa iasa din casa vreo 2 saptamani. Uff, greu o sa mai fie, cand e asa de cald afara.

Ari, sanatate lui Darius! Nu mai mergeti in ungaria pt analize?
Voiam sa te intreb de papanicolau. Eu nu l-am facut niciodata. La ce varsta trebuie facut si cat de des?
livya
atunci s-a trezit,tare bucuros... super.gif
predaana
BUNA MAMICILOR!NE VOTATI SI PE NOI? pray.gif

VA RUGAM FRUMOS! notworthy.gif MULTUMIM. trandafir.gif

http://www.utilecopii.ro/poze/vezi.asp?idc=3334

cris210580
QUOTE(predaana @ May 15 2009, 03:21 PM) *
BUNA MAMICILOR!NE VOTATI SI PE NOI? pray.gif

VA RUGAM FRUMOS! notworthy.gif MULTUMIM. trandafir.gif

http://www.utilecopii.ro/poze/vezi.asp?idc=3334

a inceput ed a 3 a concursului??
mihalusa
Pupici pentru toti puiutii frumosi care i-am vazut..... tzuc.gif

QUOTE(aryana @ May 15 2009, 05:04 PM) *
Voiam sa te intreb de papanicolau. Eu nu l-am facut niciodata. La ce varsta trebuie facut si cat de des?


Eu stiu ca aici se face in fiecare an....sunt anumite femei care au risc mai ridicat, care il fac si mai des. Eu zic ca e bine sa mergi sa-l faci. Nu stiu exact la ce varsta se face prima oara.....dar dupa ce l-ai facut prima oara se face periodic.
mihaela1985
Normal se face o data pe an. Eu l-am facut cand ma pregateam sa raman gravida si apoi cand am ramas gravida ca sa nu cumva sa am vreo infectie care se poate transmite si bebelusului.
TESYMO
QUOTE(maria26 @ May 15 2009, 01:12 PM) *
l-a controlat dr la picioruse si mi-a zis ca e in regula, nu sunt probleme de genul asta smile.gif
exact asa pateste si Andy.. cade in genunchi, dar problema este ca nu numai cand este obosit, daca se plimba prin patut nu are nimic, doar daca sta wacko.gif
salteaua chiar nu este moale este din fibra de nuca de cocos, nu i-am luat din burete pentru ca el transpira f rau..
de mers, merge cativa pasi singurel, dar nu are directie liwlol.gif ...

na pai poate mai oboseste si copilul si se lasa jos......chiar citisem undeva ca nu ar trebui sa stea la varsta asta mai mult de jumatate de ora in picioare incontinuu

QUOTE(maria26 @ May 15 2009, 04:17 PM) *
Andy plange daca doar il cert, nu vreau sa-mi imaginez ce istericale l-ar apuca daca i-as da peste manutze... dar il las sa planga... daca incerc sa-l impac mai rau face... daca il las, plange un timp dupa care se linisteste.. uita..smile.gif

Eu tre' sa tip la el sa plece de la prize ca se aude pana la parter, si doar atunci isi trage mana.Daca ii dau peste manuta mai pune de cateva ori mana pana sa plece de acolo. Cred ca ii dau prea incet peste manuta....cred ca nu prea simte tongue.gif

QUOTE(cris210580 @ May 15 2009, 07:08 PM) *
a inceput ed a 3 a concursului??

NU e pt top 20 de pe prima pag a site-ului


Aryana cu siguranta ai facut papanicolau cand ai facut analizele in timpul sarcinii............poate iti aduci aminte de rezultatele despre celule epiteliate, flora, etc.

Mihaita buna dimi cafea.gif tzuc.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.