Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi De Iunie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti vara
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120
bika82
QUOTE(mihalusa @ Dec 11 2008, 03:12 PM) *
bika si eu i-am dat banana lui Aidan...ii placea sa ii dau banana intreaga si sa o molfoleasca el, acum insa nu-i mai dau pt ca are gingiile tari si musca bucatzi mari din ea. Am incercat sa-i dau piuere de banana dar nu am reusit sa o zdrobesc bine si am observat ca nu o digera.....am renuntzat si i-am cumparat creme de fructe care contzin si banana.
Eu stiu ca banana e un fruct mai consistent si mai greu de digerat....depinde de copilas.
Bika acum cateva zile mi-ai zis ca nu sunt recomandate fructele seara....stii care ar fi motivul, sau altcineva stie de ce nu ar fi recomandate fructele seara?


Poate sa se strice la burtica de la fructe date seara si chiar si suc de fructe nu se da seara din cate stiu eu poate mai stie cineva si alta cauza
bika82
QUOTE(aryana @ Dec 11 2008, 03:19 PM) *
Bika eu stiu ca pe la 8-9 luni. Poti sa incerci sa vezi daca are vreo reactie, eu nu ma risc inca. Decat sa regret mai tarziu ca m-am grabit mai bine nu ii dau. Si asa nu ma asigura nimeni ca nu va avea acelasi parcurs ca robert dar macar sa fiu cu constiinta impacata ca am facut tot ce se putea. Bika l-ai fortat cumva sa pape?


ok merci atunci mai stau si eu ca mie imi e frica sa nu fie alergic ca mine, si de fortat nici nu incape vorba ca stiu ca dupa aia e mai rau.......azi am facut pt noi o tocanita de legume si cu carnita de pui(mancarica cum se zice la noi in moldova) si i-am dat si lui si a papat cateva lingurite si macaroane cu branza de vaci la cuptor si i-am dat doar branzica si ia placut a papat putin azi sunt mai multumita...cred ca am intrat eu in criza cu Denis legat de pofta de mancare cum era Ari cu Darius crybaby.gif
bika82
QUOTE(aryana @ Dec 11 2008, 03:25 PM) *
Da bika, oare ce e cu fetele astea? Vad ca si simira intra din ce in ce mai rar. Nici nu mai imi vine sa mai intru. Pacat, ne ajutam unele pe altele cu un sfat, e bine sa poti vb cu mamici cu copii de aceeasi varsta. Cred ca pana la urma ma las si eu pagubasa.


Nu te lasa te rog ca inebunim in casa deja daca nu mai intram si pe net deja o luam spre bucium liwlol.gif
ari05
ceau gagici !!!
mai ... eu nu mai pot face nik de Darius crybaby.gif vrea numai in picioare, trebuie sa fiu atenta tot la el, ca sta el ce sta , da il mai apuca tremuriciu de picioare... apoi mai pica in bot... apoi incepe sa urle... offf ... ma termina !!!
mai nou toata ziua ii calare pe mine... vrea numai in brate... nu stiu ce are !!! e tare plangacios de cateva zile... si mai ne-am ales si cu diaree de ieri... nu stiu de la ce... mad.gif ... toata ziua is dupa curuletzu lui... si la propriu si la figurat... doh.gif
nah... si seara, dupa ce vine sotu acasa... ce sa mai intru pe net? ca am program de nervi ... mad.gif ooffff ca imi vine sa-i bag in origini pe amandoi, si pe el si pe ma-sa ! spada.gif
asa ca fetelor... asta e...
o sa intru mai des dupa ce imi rezolv problemele ... notworthy.gif
va pupacim !
jus_ro
QUOTE(ari05 @ Dec 11 2008, 03:55 PM) *
ceau gagici !!!
mai ... eu nu mai pot face nik de Darius crybaby.gif vrea numai in picioare, trebuie sa fiu atenta tot la el, ca sta el ce sta , da il mai apuca tremuriciu de picioare... apoi mai pica in bot... apoi incepe sa urle... offf ... ma termina !!!
mai nou toata ziua ii calare pe mine... vrea numai in brate... nu stiu ce are !!! e tare plangacios de cateva zile... si mai ne-am ales si cu diaree de ieri... nu stiu de la ce... mad.gif ... toata ziua is dupa curuletzu lui... si la propriu si la figurat... doh.gif
nah... si seara, dupa ce vine sotu acasa... ce sa mai intru pe net? ca am program de nervi ... mad.gif ooffff ca imi vine sa-i bag in origini pe amandoi, si pe el si pe ma-sa ! spada.gif
asa ca fetelor... asta e...
o sa intru mai des dupa ce imi rezolv problemele ... notworthy.gif
va pupacim !

si noi va pupacim tzuc.gif ...si nervi tari in continuare oFloare1.gif ...poate ceva dintisori?...noi suntem cam maraite noaptea....ne trezim de cateva ori si facem scandal...si cred ca tot de la dintisori rolleyes.gif
ari05
nah... acuma doarme si Darius... in sfarsit...
mai fetelor... ce ma fac cu Darius? ca stiu ca daca are diaree tre sa se hidrateze bine... dapoi el nu vrea nik lichide !!! crybaby.gif ce sa ii dau ?
ari05
QUOTE(aryana @ Dec 10 2008, 03:59 PM) *
Ari sper ca nu te-ai suparat de la faza cu soacra. oFloare1.gif Spune-ne si noua ce se intampla. Sper ca nu dispari si tu ca anca. crybaby.gif

nu dispar mai aryana... dar de ar disparea soacra... doamne bine ar fi ... bananab.gif
bine... nu vreau sa pateasca ceva,,, DD fereste !!! dar... vreau sa ma lase in pace macar... 50 de ani... sa nu mai aud de ea...
nah... nu mai stiu... wacko.gif cred ca nici psihologu nu ma poate ajuta (ma gandeam sa ma duc la o sedinta) ... prea m-or f*** de cap amandoi (sotu si soacra)...
si partea proasta e ca ma razbun pe Darius crybaby.gif urlu pe el de parca as fi apucata crybaby.gif apoi el saracu nu are nici o vina... dupa , mi pare rau... ma apuca plansu... nah... cred ca ajung la nebuni in curand... ca nu mai stiu ce sa ma mai fac... si ura fata de soacra creste in fiecare zi...
ari05
QUOTE(jus_ro @ Dec 11 2008, 04:03 PM) *
si noi va pupacim tzuc.gif ...si nervi tari in continuare oFloare1.gif ...poate ceva dintisori?...noi suntem cam maraite noaptea....ne trezim de cateva ori si facem scandal...si cred ca tot de la dintisori rolleyes.gif

da nu stiu jus... initial ma gandeam ca astea or fi simptomele aparitiei dintisorilor... ca are scaune moi si dese, ca e marait, ca plange mult, noaptea la fel e f agitat... dar sincer nu ii vad absolut nik la gingiute !!! parca e un pic umflat la gingia de jos... da nu intotdeauna... nu-s sigura... asa ca cine stie ce are sad.gif
la Daria se vede ceva la gingiute? simti ceva?
ari05
la multe lunitze pt Andrei si Bianca !!! tzuc.gif
ne scuzati de intarziere... notworthy.gif
johnnymada
QUOTE(terbancea @ Dec 11 2008, 09:12 AM) *
Pai daca ai salarul mare , de ce nu iti depui acte pt indemnizatie de 85% din sal, asta daca iti iese mai mult de 600 ron. rolleyes.gif
Uite ca intre timp a facut si Bianca 6 lunite. La multe lunite Bianca! oFloare.gif

sti cumva ce acte trebuie sa depun?
johnnymada
QUOTE(ari05 @ Dec 11 2008, 05:10 PM) *
nah... acuma doarme si Darius... in sfarsit...
mai fetelor... ce ma fac cu Darius? ca stiu ca daca are diaree tre sa se hidrateze bine... dapoi el nu vrea nik lichide !!! crybaby.gif ce sa ii dau ?

nici ceai indulcit?daca nu glucoza
johnnymada
ari , daca nu are febra si varsaturi mai mult ca sigur e de la dintisori, dar cat de dese sunt scaunele?si incearca cu ceai de menta indulcit, ca in caz de diaree se dau lichide dulci
johnnymada
eu nu am curaj sa-i dau marei banana ca mi-e fgrica de alergii, tre' sa-mi fac curaj sa-i dau putina branzica dulce sa vad daca mai face alergie la lapte, dar mai amn momentul o luna, vad ca-i merge bine acum cu cerealele aste orez cu roscove
jus_ro
QUOTE(ari05 @ Dec 11 2008, 05:24 PM) *
da nu stiu jus... initial ma gandeam ca astea or fi simptomele aparitiei dintisorilor... ca are scaune moi si dese, ca e marait, ca plange mult, noaptea la fel e f agitat... dar sincer nu ii vad absolut nik la gingiute !!! parca e un pic umflat la gingia de jos... da nu intotdeauna... nu-s sigura... asa ca cine stie ce are sad.gif
la Daria se vede ceva la gingiute? simti ceva?

nu se vede nimic si nici nu simt nimic la pipait...dar e maraita rau si imi dormea bine noaptea rolleyes.gif
aryana

QUOTE(bika82 @ Dec 11 2008, 05:41 PM) *
ok merci atunci mai stau si eu ca mie imi e frica sa nu fie alergic ca mine, si de fortat nici nu incape vorba ca stiu ca dupa aia e mai rau.......azi am facut pt noi o tocanita de legume si cu carnita de pui(mancarica cum se zice la noi in moldova) si i-am dat si lui si a papat cateva lingurite si macaroane cu branza de vaci la cuptor si i-am dat doar branzica si ia placut a papat putin azi sunt mai multumita...cred ca am intrat eu in criza cu Denis legat de pofta de mancare cum era Ari cu Darius crybaby.gif


Sa stii ca asa e si andrei. lui ii place mancarea noastra cu gust nu supa de aia searbada. Dar nu avem ce face trebuie sa ne chinuim cu ei asa un pic pana mai cresc. Incearca borcanele poate ii plac mai mult.

QUOTE(ari05 @ Dec 11 2008, 07:21 PM) *
nu dispar mai aryana. .. dar de ar disparea soacra... doamne bine ar fi ... bananab.gif
bine... nu vreau sa pateasca ceva,,, DD fereste !!! dar... vreau sa ma lase in pace macar... 50 de ani... sa nu mai aud de ea...
nah... nu mai stiu... wacko.gif cred ca nici psihologu nu ma poate ajuta (ma gandeam sa ma duc la o sedinta) ... prea m-or f*** de cap amandoi (sotu si soacra)...
si partea proasta e ca ma razbun pe Darius crybaby.gif urlu pe el de parca as fi apucata crybaby.gif apoi el saracu nu are nici o vina... dupa , mi pare rau... ma apuca plansu... nah... cred ca ajung la nebuni in curand... ca nu mai stiu ce sa ma mai fac... si ura fata de soacra creste in fiecare zi...


Of mai ari imi pare rau de situatia asta a ta. Dar parca se racise cu soacra ta, nu? Au inceput iar? Pai de ce sa nu te poata ajuta psihologu, poate mergeti amandoi si asa ii dati de capat.

QUOTE(ari05 @ Dec 11 2008, 07:30 PM) *
la multe lunitze pt Andrei si Bianca !!! tzuc.gif
ne scuzati de intarziere... notworthy.gif

Multumim!
aryana
QUOTE(ari05 @ Dec 11 2008, 07:10 PM) *
nah... acuma doarme si Darius... in sfarsit...
mai fetelor... ce ma fac cu Darius? ca stiu ca daca are diaree tre sa se hidrateze bine... dapoi el nu vrea nik lichide !!! crybaby.gif ce sa ii dau ?


Ari incearca sa ii dai lapte HN daca tot mai are diaree. E f bun si regleaza repede scaunele. Supa de morcov, mucilagiu de orez, ceai de menta, cam astea sunt variantele. Sanatate si sa se faca bine darius cat mai repede.
USA
QUOTE(ari05 @ Dec 11 2008, 06:30 PM) *
la multe lunitze pt Andrei si Bianca !!! tzuc.gif
ne scuzati de intarziere... notworthy.gif

Aici te-ai ascuns?......ce face piticul?
anca M
QUOTE(ari05 @ Dec 6 2008, 10:54 PM) *
tzuc.gif a venit mosul la voi ? laugh.gif

Darius sta deja singur in fundulet, se ridica singur in fundulet, merge in 4 labe... se ridica singur in picioare... dar... el e cel mai maricel dintre toti... asa ca de-aia.. .acum urmeaza ai vostri tzuc.gif

daaaa.....am vazut ..ai un adevarat barbat!!!!

QUOTE(ari05 @ Dec 6 2008, 11:54 PM) *
da aryana... sa stii ca asa cred si eu liwlol.gif
haideti sa va zic faza... ce face al meu...
i-am amenajat si lui in camera mare loc de joaca, pe jos... ca sa aibe si unde sa se deplaseze...
ok... si aici ne uitam si noi la TV... de cate ori apare cate o gagica pe ecran... mai ales daca e si blonda... mamaaa !!! lasa tot si incepe sa se benocleze la ea, si incepe sa zambeasca... da nu asa... ci isi lungeste zambetu pana la urechi... deci e mortal fetelor !!!!!!! si se holbeaza la ea... pfuuuuuuu !!! doh.gif apoi cum dispare tipa, si apare vreun tip... gata... isi reia jucariile...
si tot asa face si cand e reclama de la tuburg, asta de craciun... tre sa descarc poze sa va arat una in care se benocla la TV liwlol.gif

de pe acuma prefera blondele...pai le sorteaza dupa cu loarea mamei la par,nu?
ce de multe mamici de cand nu am mai intrat....super
Aryana..cum te mai descurci???cred ca iti e greu...
eu nu mai stiu ce sa-i dau carinutei..ca-i plac mai mult astea lichide..gen..supa...sucuri...
anca M
i-am luat premergatot carinutei!!! incantata...oricum nu o tin f mult ca se plictiseste..dar e f fain!!!
maria26
QUOTE(aryana @ Dec 11 2008, 04:19 PM) *
Buna maria! Nu ai mai intrat de mult pe la noi. Nici nu stiu ce ai, fetita, baietel? Ce probleme ati avut?
Maria eu stiu ca laptele din a doua etapa e mai satios poate de asta papa mai putin. Oricum andrei nu papa 200ml la o masa.


Baietel am si tot Andrei il cheama smile.gif.. dar noi ii spunem Andy.
A avut o fistula ombilicala, dar am operat-o si am scapat de ea. A fost mai greu la inceput ca nu stiam ce are si fiecare dr cu diagnosticul lui... deh.. asa e in Romania.. E bine ca s-a terminat si acum suntem sanatos si voinic.
aryana
QUOTE(anca M @ Dec 12 2008, 12:39 AM) *
Aryana..cum te mai descurci???cred ca iti e greu...
eu nu mai stiu ce sa-i dau carinutei..ca-i plac mai mult astea lichide..gen..supa...sucuri...


Anca ce sa zic, nu e chiar usor dar ma descurc, ce pot sa fac. Sunt un pic suparata azi ca am fost cu andrei ieri la vaccin si de dimineata a facut febra. Ma tot gandesc ca trebuia sa treaca 2 luni de la un vaccin la altul. Mi-e un pic frica. Noroc ca mi-a spus ari ca trebuie sa treaca macar 6 saptamani, ca ea voia sa-l facem la distanta de o luna. Am tot zis ca nu il gasesc (desi eu il aveam cumparat de mult) ca sa mai trag un pic de tp sa se faca 6 saptamani. Dar poate a fost prea devreme si asa. Si ieri mi-a zis iar ca sa vin peste o luna. Daca trecem cu bine peste asta data viitoare ma gandesc sa merg sa il faca la 2 luni dupa asta, numai ca atunci andrei o sa aiba 8 luni, nu stiu daca nu cumva e pprea tarziu dupa aia. Nu prea stiu ce sa fac si pe cine sa intreb. Dar momentan sa scapam de febra. Of, of... sad.gif
Carinuta s-a facut ff frumusica si a crescut mult. Seamana din ce in ce mai mult cu tine.

QUOTE(maria26 @ Dec 12 2008, 12:43 AMl) *
Baietel am si tot Andrei il cheama smile.gif.. dar noi ii spunem Andy.
A avut o fistula ombilicala, dar am operat-o si am scapat de ea. A fost mai greu la inceput ca nu stiam ce are si fiecare dr cu diagnosticul lui... deh.. asa e in Romania.. E bine ca s-a terminat si acum suntem sanatos si voinic.


Ma bucur ca ati trecut cu bine peste toate maria! oFloare.gif Cat avea cand l-ati operat. A fost o operatie grea. Cum e cu vaccinurile, e la zi?
johnnymada
aryana , de ce se grabeste dr cu vaccinul?
johnnymada
noi tre sa-l facem la sfarsitul lunii, cand vine de la sanepid, ptr ca eu am ales sa-l facem pe cel gratuit
TESYMO
QUOTE(johnnymada @ Dec 11 2008, 06:30 PM) *
sti cumva ce acte trebuie sa depun?

Am copiat de pe topicul despre indemnizatie, dar asa am auzit si eu ca este.
Se ia in calcul media pe ultimele 12 luni a VENITURILOR NETE; adica venit poate sa insemne fie numai salariu, fie salariu + prime, fie salariu de la o firma + alte salarii de la colaborari cu alte firme, fie multe alte variante de venit.
Cererile se depun in acelasi loc unde se depun dosarele ptr indemnizatii, iar ptr cele care sunt in concediu crestere copil este necesar cerere + adeverinta de venit ptr ultimele 12 luni lucrate de la locul de munca.
Tot pe acest topic fetele scriau ca mamele care deja sunt in concediu pot depune actele din dec. 2008


Carinuta ce mare esti smile.gif


ari05
QUOTE(johnnymada @ Dec 11 2008, 06:51 PM) *
ari , daca nu are febra si varsaturi mai mult ca sigur e de la dintisori, dar cat de dese sunt scaunele?si incearca cu ceai de menta indulcit, ca in caz de diaree se dau lichide dulci


nu e de la dintisori sad.gif
am fost de dimineata la dr... ca m-a terminat azinoapte... a urlat intr-una pana dupa 1 noaptea... am crezut ca innebunesc... il schimbam f des... nu statea sa il schimb... vaisamar ! ieri de ex a avut peste 12 scaune, ca la un moment dat am renuntat sa mai numar crybaby.gif
a prins ceva viroza care se manifesta pe cale digestiva cica... nah... de aseara suntem la regim, ii dau lapte fara lactoza Humana HN.. .dar nu ii place deloc, abia imi bea 40-60 ml ... mai trebuie sa ii dau hidrasec + smecta, si fff jmulte lichide... cu astea am avut pana acum probl ca nu vroia sa bea nik... azi a baut totusi 100 ml ceai de menta...
iar cu mancarea ... e chinu de pe lume !!! ce ii palce nu are voie acum... ce are voie si trebuie sa pape nu ii place ... asa ca ... imi vine sa ma impusc ! mad.gif azi dimineata a papat un pic de banana cu branzica... mai mult de foame cred ca... ca de altfel nu ii place... acum o sa ii fac un pic de orez (din praf de orez) ... si mai vad eu ce i idau... uuff... greu e... pe langa ca e figurant la mancare, acum nici nu prea are voie sa pape prea multe... nah... sper sa ne treaca repede ... azi vad ca e mai bine... a avut doar 2 scaune pana acum si nu au fost asa moi bananab.gif

QUOTE(aryana @ Dec 11 2008, 09:49 PM) *
Of mai ari imi pare rau de situatia asta a ta. Dar parca se racise cu soacra ta, nu? Au inceput iar? Pai de ce sa nu te poata ajuta psihologu, poate mergeti amandoi si asa ii dati de capat.
Multumim!


mai stii cum e aryana... de soacra n-o sa scap in veci !!! din pacate... iar cu psihologu... ce sa ma ajute? ca am mai vb , prin telefon, e drept, si numa asta mi se spune, ca eu trebuie sa ma schimb, ca eu trebuie sa nu o mai bag in seama, eu ... eu .. si iar eu ... da in puii mei !!! de ce nu ma pot lasa in pace toti o perioada !?!?!?!?!? sa nu aud de ea !!! dar NU !!! ca al meu tre sa ma futizeze zilnic cu ma-sa !!! s-o ia draq !
nah ... hai ca iar ma enervez... si acum am alte probleme mai importante decat idioata de soacra ! spada.gif
QUOTE(aryana @ Dec 11 2008, 09:55 PM) *
Ari incearca sa ii dai lapte HN daca tot mai are diaree. E f bun si regleaza repede scaunele. Supa de morcov, mucilagiu de orez, ceai de menta, cam astea sunt variantele. Sanatate si sa se faca bine darius cat mai repede.

multumim... laptele i l-am schimbat deja.. .dar cred ca si pe asta il schimb... nush dupa ce naiba i-am luat de la Humana , trebuia sa intreb de Milupa, ca el de-asta bea normal... am inteles ca si Milupa are ceva lapte HN...
iar supa de morcov nu imi papa deloc... nu ii place... mucilagiu de orez ... habar n-am ce ii doh.gif laugh.gif ceai de menta bea...

QUOTE(USA @ Dec 11 2008, 09:59 PM) *
Aici te-ai ascuns?......ce face piticul?

eiii... nu m-am ascuns laugh.gif aici e casuta mea laugh.gif
multumim, e binisor... oleaca de diaree... dar ne trece...

QUOTE(anca M @ Dec 11 2008, 10:39 PM) *
daaaa.....am vazut ..ai un adevarat barbat!!!!
de pe acuma prefera blondele...pai le sorteaza dupa cu loarea mamei la par,nu?
ce de multe mamici de cand nu am mai intrat....super

biggrin.gif pai sa stii ca asta cam asa e... de piciulic se uita dupa blonde... probabil inainte sa vada bine, asocia imaginea lor cu mine? cine stie...
bika82
Fetelor sunt super bucuroasa astazi ca denis mi-a baut cu biberonul 20 ml de ceai ceea ce e minune pt el ca nu vroia ceai deloc si biberon la fel nici sa nu il vada, i-am dat peste astazi sa pape si a papat bananab.gif
ari05
QUOTE(bika82 @ Dec 12 2008, 02:02 PM) *
Fetelor sunt super bucuroasa astazi ca denis mi-a baut cu biberonul 20 ml de ceai ceea ce e minune pt el ca nu vroia ceai deloc si biberon la fel nici sa nu il vada, i-am dat peste astazi sa pape si a papat bananab.gif

bravo Denis !!! eusa_clap.gif laugh.gif
mihalusa
QUOTE(aryana @ Dec 12 2008, 10:44 AM) *
Anca ce sa zic, nu e chiar usor dar ma descurc, ce pot sa fac. Sunt un pic suparata azi ca am fost cu andrei ieri la vaccin si de dimineata a facut febra. Ma tot gandesc ca trebuia sa treaca 2 luni de la un vaccin la altul. Mi-e un pic frica. Noroc ca mi-a spus ari ca trebuie sa treaca macar 6 saptamani, ca ea voia sa-l facem la distanta de o luna. Am tot zis ca nu il gasesc (desi eu il aveam cumparat de mult) ca sa mai trag un pic de tp sa se faca 6 saptamani. Dar poate a fost prea devreme si asa. Si ieri mi-a zis iar ca sa vin peste o luna. Daca trecem cu bine peste asta data viitoare ma gandesc sa merg sa il faca la 2 luni dupa asta, numai ca atunci andrei o sa aiba 8 luni, nu stiu daca nu cumva e pprea tarziu dupa aia. Nu prea stiu ce sa fac si pe cine sa intreb. Dar momentan sa scapam de febra. Of, of... sad.gif
Carinuta s-a facut ff frumusica si a crescut mult. Seamana din ce in ce mai mult cu tine.
Ma bucur ca ati trecut cu bine peste toate maria! oFloare.gif Cat avea cand l-ati operat. A fost o operatie grea. Cum e cu vaccinurile, e la zi?


Nu stiu exact cum e cu vaccinurile in tzara dar noi aveam de facut vaccinuri la 2,3 si 4 luni. Pentru ca am fost un in Romania am ales sa ii fac vaccinurile mai tarziu asa ca cel de 3 luni a fost facut la 4 luni, iar cel de 4 luni la 5. Aici doctorii spun ca trebuie sa treaca cel putzin 3 saptamani intre veccinuri. In plus am citit undeva pe forum ca nu e bine sa-l intzepe de 2 ori in mai putzin de 6 saptamni......e cam ciudat, la noi vaccinurile sunt din 2 sau 3 intzepaturi. La 3 luni a avut un vaccin in piciorusul drept si unul in piciorusul stang.
In plus doctorii de aici mi-au spus ca nu e nici o problema daca se intarzie cu vaccinul, oricum daca un copilas a facut febra, diaree sau are alte probleme de sanatate vaccinarea se amana.
Inca ceva, de fiecare data cand facem vaccin noua ni se spune sa luam preventiv Calpol (doar de 2 ori) sa aiba in organiscm in caz ca face febra...febra e o reactzie destul de comuna care apare in urma vaccinarii....trebuie sa fii cu ochii pe el si daca nu scade cu siropel pt copii sa-l duci imediat la doctor. Astea sunt indicatziile primite de mine aici de la doctori.
Ai grija de piticutz!!!!
bika82
QUOTE(ari05 @ Dec 12 2008, 03:00 PM) *
nu e de la dintisori sad.gif
am fost de dimineata la dr... ca m-a terminat azinoapte... a urlat intr-una pana dupa 1 noaptea... am crezut ca innebunesc... il schimbam f des... nu statea sa il schimb... vaisamar ! ieri de ex a avut peste 12 scaune, ca la un moment dat am renuntat sa mai numar crybaby.gif
a prins ceva viroza care se manifesta pe cale digestiva cica... nah... de aseara suntem la regim, ii dau lapte fara lactoza Humana HN.. .dar nu ii place deloc, abia imi bea 40-60 ml ... mai trebuie sa ii dau hidrasec + smecta, si fff jmulte lichide... cu astea am avut pana acum probl ca nu vroia sa bea nik... azi a baut totusi 100 ml ceai de menta...
iar cu mancarea ... e chinu de pe lume !!! ce ii palce nu are voie acum... ce are voie si trebuie sa pape nu ii place ... asa ca ... imi vine sa ma impusc ! mad.gif azi dimineata a papat un pic de banana cu branzica... mai mult de foame cred ca... ca de altfel nu ii place... acum o sa ii fac un pic de orez (din praf de orez) ... si mai vad eu ce i idau... uuff... greu e... pe langa ca e figurant la mancare, acum nici nu prea are voie sa pape prea multe... nah... sper sa ne treaca repede ... azi vad ca e mai bine... a avut doar 2 scaune pana acum si nu au fost asa moi bananab.gif


Mai Ari sanatate lui Darius si nu te mai stresa si tu atat cu soacra asta considera ca nu exista doh.gif
ari05
QUOTE(bika82 @ Dec 12 2008, 02:07 PM) *
Mai Ari sanatate lui Darius si nu te mai stresa si tu atat cu soacra asta considera ca nu exista doh.gif

multumim tzuc.gif
cu soacra nu prea am cum sa nu ma stresez, ca de cate ori ma linistesc... hop apare cate ceva legat de soacra care ma scoate din minti...
asta e... incep sa ma obisnuiesc cu ideea ca asa va fi forever...
numa ca ii naspa... ca am tampenii in cap... de genu ca las ca va creste Darius si ii spun eu ce idioata ii buna-sa din partea sotului... si n-o sa il las la ea ... si ca nici el nu o va suporta... bla bla... porcarii de-astea... de care sunt constienta ca sunt deplasate... sunt consitenta ca eu is oelaca dusa la faza asta... dar nah... prea mare ura mea pt soacra... momentan... oFloare1.gif
aryana
QUOTE(johnnymada @ Dec 12 2008, 03:25 PM) *
aryana , de ce se grabeste dr cu vaccinul?


Nu stiu nici eu. Deci cat o sa aiba mara cand ii faci vaccinul de 6 luni?

QUOTE(bika82 @ Dec 12 2008, 04:02 PM) *
Fetelor sunt super bucuroasa astazi ca denis mi-a baut cu biberonul 20 ml de ceai ceea ce e minune pt el ca nu vroia ceai deloc si biberon la fel nici sa nu il vada, i-am dat peste astazi sa pape si a papat bananab.gif


A inceput si andrei sa bea apa, mai ales azi, cred ca simte si el ca are nevoie. Ei bika incet incet, cu rabdare le facem noi pe toate.

QUOTE(mihalusa @ Dec 12 2008, 04:07 PM) *
Nu stiu exact cum e cu vaccinurile in tzara dar noi aveam de facut vaccinuri la 2,3 si 4 luni. Pentru ca am fost un in Romania am ales sa ii fac vaccinurile mai tarziu asa ca cel de 3 luni a fost facut la 4 luni, iar cel de 4 luni la 5. Aici doctorii spun ca trebuie sa treaca cel putzin 3 saptamani intre veccinuri. In plus am citit undeva pe forum ca nu e bine sa-l intzepe de 2 ori in mai putzin de 6 saptamni......e cam ciudat, la noi vaccinurile sunt din 2 sau 3 intzepaturi. La 3 luni a avut un vaccin in piciorusul drept si unul in piciorusul stang.
In plus doctorii de aici mi-au spus ca nu e nici o problema daca se intarzie cu vaccinul, oricum daca un copilas a facut febra, diaree sau are alte probleme de sanatate vaccinarea se amana.
Inca ceva, de fiecare data cand facem vaccin noua ni se spune sa luam preventiv Calpol (doar de 2 ori) sa aiba in organiscm in caz ca face febra...febra e o reactzie destul de comuna care apare in urma vaccinarii....trebuie sa fii cu ochii pe el si daca nu scade cu siropel pt copii sa-l duci imediat la doctor. Astea sunt indicatziile primite de mine aici de la doctori.
Ai grija de piticutz!!!!


Depinde de la o tara la alta, sunt alte scheme de vaccinare, alte vaccinuri cred, in functie de ce boli predomina in acea tara. In fine, ma doare capul. Nu e f mare febra pana in prezent. Sper sa treaca cat mai repede. Eu am o problema cu medicamentele date preventiv. De exemplu la primul vaccin nu a avut nici o reactie, de ce sa ii dau medicamente degeaba?
aryana
Ari ce face darius? Cum a fost azi? Mucilagiu de orez e apa in care ai fiert orezul,
Claudia Elena
si eu care ma gandeam ca e ceva mucegai de la orez... doh.gif doamne da' blonda-s... liwlol.gif
johnnymada
QUOTE(aryana @ Dec 12 2008, 04:04 PM) *
Nu stiu nici eu. Deci cat o sa aiba mara cand ii faci vaccinul de 6 luni?Mara o sa aibe 6 lni si 3 saptamani, ca asa am pornit cu primul vaccin, mai tarziu , din cauza sanepidului
A inceput si andrei sa bea apa, mai ales azi, cred ca simte si el ca are nevoie. Ei bika incet incet, cu rabdare le facem noi pe toate.
Depinde de la o tara la alta, sunt alte scheme de vaccinare, alte vaccinuri cred, in functie de ce boli predomina in acea tara. In fine, ma doare capul. Nu e f mare febra pana in prezent. Sper sa treaca cat mai repede. Eu am o problema cu medicamentele date preventiv. De exemplu la primul vaccin nu a avut nici o reactie, de ce sa ii dau medicamente degeaba?

johnnymada
cum e Darius?mai e stricat la burtica?ce ti-a zis dr., de la ce are scaune moi?
johnnymada
i-ai facut si o coprocultura?
johnnymada
mucilagiu este orezul fiert foarte mult pana infloreste bobul si apoi se paseaza totul, este o reteta daca vrei o caut
johnnymada
scuze ari, ai zis ca are un enterovirus
ari05
QUOTE(aryana @ Dec 12 2008, 04:18 PM) *
Ari ce face darius? Cum a fost azi? Mucilagiu de orez e apa in care ai fiert orezul,


aha... m-am prins de faza... am cautat si pe net... doh.gif
inca nu am reusit sa ii du ,ca tot cu el in baret a trebuit sa fiu... ma pun acum sa ii fac ca doarme...
QUOTE(Claudia Elena @ Dec 12 2008, 05:04 PM) *
si eu care ma gandeam ca e ceva mucegai de la orez... doh.gif doamne da' blonda-s... liwlol.gif

liwlol.gif las ca si eu ceva ganduri de genu aveam liwlol.gif doh.gif

QUOTE(johnnymada @ Dec 12 2008, 05:10 PM) *
cum e Darius?mai e stricat la burtica?ce ti-a zis dr., de la ce are scaune moi?

e parca mai bine Darius... pana acum a avut doar 3 scaune... e super... avand in vedere evolutia lui de ieri... a baut si ceai de menta... a papat un pic de banana cu branzica si un castronel de faina de orez facuta cu apa in loc de lapte... sper sa se faca bine pe maine...

QUOTE(johnnymada @ Dec 12 2008, 05:10 PM) *
i-ai facut si o coprocultura?

nu, ca nu ne-a zis dra ca ar fi cazul... oFloare1.gif
ari05
QUOTE(johnnymada @ Dec 12 2008, 05:11 PM) *
mucilagiu este orezul fiert foarte mult pana infloreste bobul si apoi se paseaza totul, este o reteta daca vrei o caut

am primit-o ... dar multumesc oricum !!! tzuc.gif

QUOTE(johnnymada @ Dec 12 2008, 05:29 PM) *
scuze ari, ai zis ca are un enterovirus

da... cica ar fi multe cazuri... nah... asta e... din pacate se mai imbolnavesc si ei , micutzii ... sad.gif
aryana
QUOTE(ari05 @ Dec 12 2008, 07:44 PM) *
am primit-o ... dar multumesc oricum !!! tzuc.gif
da... cica ar fi multe cazuri... nah... asta e... din pacate se mai imbolnavesc si ei , micutzii ... sad.gif


Da ari, eu nu prea am avut treaba cu robert cu enterovirozele astea, dar sora mea a tras mult cu amandoi copiii. De asta am vrut sa ii fac lui andrei rotarixul dar am pierdut trenul ca se facea pana la 6 luni. Oricum dupa un timp se intaresc si nu mai fac asa de rau. Bine ca nu vomita. Mucilagiul ( liwlol.gif ) e f bun.
Sanatate multa!
aryana
Johnnymada ai vrut sa imi raspunzi ceva? Nu se vede nimic, doar -----------. biggrin.gif
maria26
QUOTE(aryana @ Dec 12 2008, 11:44 AM) *
Ma bucur ca ati trecut cu bine peste toate maria! oFloare.gif Cat avea cand l-ati operat. A fost o operatie grea. Cum e cu vaccinurile, e la zi?


L-am operat la 4 luni si jumatate, dar a fost o adevarata aventura... a racit la plamani cand am fost cu el la ultimul control (din cauza scaunului de masina) si a trebuit sa stau cu el in spital o saptamana ca sa ne tratam de raceala pentru a intra in operatie.
Cu vaccinurile a fost mai greu. i-am facut vaccinul de 2 luni la 3 luni si jumatate deoarece la coprocultura i-a iesit bacteria e coli si nici macar nu o avea (deci atentie unde faceti analizele copiilor). I-am refacut analizele la Bucuresti exact inainte sa incepem tratamentul si copilul era sanatos tun.
La o luna de la interventia chirurgicala, cand ne pregateam sa ii facem vaccinul de 4 luni, a luat o rujeola infantila cu febra si tot tacamul si uite asa am ajuns sa ii facem vaccinul la 6 luni, iar la 7 luni il vom face pe cel de 6 luni ( daca nu mai intervine ceva smile.gif) )

Operatia de fistula ombilicala nu este foarte complicata.. din cate am inteles dupa nastere canalul intre vezica urinara si ombilic nu s-a inchis, a ramas acolo un canal numit chist de uraca care se poate elimina prin interventie chirurgicala. copilul era normal, nu il durea nimic, interventia putea facuta si la 2 ani, dar am preferat sa scapam de ea acum cand e mic si este mai usor.
Oricum, am toata stima pentru Spitalul Grigore Alexandrescu si mai ales pentru Doamna Dr Topor.



anca M
QUOTE(aryana @ Dec 12 2008, 09:44 AM) *
Anca ce sa zic, nu e chiar usor dar ma descurc, ce pot sa fac. Sunt un pic suparata azi ca am fost cu andrei ieri la vaccin si de dimineata a facut febra. Ma tot gandesc ca trebuia sa treaca 2 luni de la un vaccin la altul. Mi-e un pic frica. Noroc ca mi-a spus ari ca trebuie sa treaca macar 6 saptamani, ca ea voia sa-l facem la distanta de o luna. Am tot zis ca nu il gasesc (desi eu il aveam cumparat de mult) ca sa mai trag un pic de tp sa se faca 6 saptamani. Dar poate a fost prea devreme si asa. Si ieri mi-a zis iar ca sa vin peste o luna. Daca trecem cu bine peste asta data viitoare ma gandesc sa merg sa il faca la 2 luni dupa asta, numai ca atunci andrei o sa aiba 8 luni, nu stiu daca nu cumva e pprea tarziu dupa aia. Nu prea stiu ce sa fac si pe cine sa intreb. Dar momentan sa scapam de febra. Of, of... sad.gif
Carinuta s-a facut ff frumusica si a crescut mult. Seamana din ce in ce mai mult cu tine.
Ma bucur ca ati trecut cu bine peste toate maria! oFloare.gif Cat avea cand l-ati operat. A fost o operatie grea. Cum e cu vaccinurile, e la zi?

mda...Aryana....mie imi e destul de grelutz cu un copil..apoi sa mai am doi...dar uite ca incet incet m-am mai obisnuit...ca vb ta ...nu avem ce face!!!!si mie imi face Carinutza feun pic de febra la vaccin ...dei ii pun inainite supozitorul...si noi am facut vaccinul de 2 luni la 3 luni si ceva..si pe ala de 4 pe la 4 luni jum....adica la ditanta mica...
crezi ca seamana cu mine?!??!?ca mai toata lumea zice ca seamana cu sotul....acum de cad s-a mai marit parca aduce si cu mine!!!
voi mai iesiti???
Aryana tu cei mai dai de papica/
BIka...mai alaptezi..seu da....si -i mai dau sucuri..supica...piure de fructe...da mai mult cu supele e ea..cu astea lichide...csi chiar nu stiu ce sa-i mai dau inafara de suc si supica...nici Carinutza nu abaut ceai..pana mai acuma....si de regula ii dadeam cu linguritza....acum de cand cu gingiile..ii pun in sticlutza..si mai roade biberonul si cu ocazia sasta mai trage si un gat de ceai!!!e f pofticioasa....
in rest sta prin premergator..dar la un mom dat se plictiseste..si mereu tre sa schimb locul si camera...in schimb afara e o veselia...adora sa fie multa lume...e un deliciu!!!
Ari esti cea mai tare..ai un barbat in toata regula!!!
Aryana la tine sta in fundulte nesprijinit?dar la tine bika?la mine sta...dar f putin..nesprijinita...

QUOTE(ari05 @ Dec 12 2008, 02:21 PM) *
multumim tzuc.gif
cu soacra nu prea am cum sa nu ma stresez, ca de cate ori ma linistesc... hop apare cate ceva legat de soacra care ma scoate din minti...
asta e... incep sa ma obisnuiesc cu ideea ca asa va fi forever...
numa ca ii naspa... ca am tampenii in cap... de genu ca las ca va creste Darius si ii spun eu ce idioata ii buna-sa din partea sotului... si n-o sa il las la ea ... si ca nici el nu o va suporta... bla bla... porcarii de-astea... de care sunt constienta ca sunt deplasate... sunt consitenta ca eu is oelaca dusa la faza asta... dar nah... prea mare ura mea pt soacra... momentan... oFloare1.gif

Laura....sincer eu te intelege perfect cu soacra dar nu cred ca e bine sa-l inveti asta!!!parerea mea....sa nu ti se intoarca peste ani!!!
ari05
QUOTE(aryana @ Dec 12 2008, 06:39 PM) *
Da ari, eu nu prea am avut treaba cu robert cu enterovirozele astea, dar sora mea a tras mult cu amandoi copiii. De asta am vrut sa ii fac lui andrei rotarixul dar am pierdut trenul ca se facea pana la 6 luni. Oricum dupa un timp se intaresc si nu mai fac asa de rau. Bine ca nu vomita. Mucilagiul ( liwlol.gif ) e f bun.
Sanatate multa!

doamne fereste sa imi fi vomitat.. .ca numa asta mai lispea... si febra...
nah... acum se pare ca se va fae bine... maine cred ca va fi ok, scaune a avut doar 3 azi , desi mai moi , e ok, avand in vedere cele peste 12 de ieri...
cu papica stam mai prost, ca nu vrea nik din ce pot sa ii dau la regim... acuma mai tragem putin pana ii trece de tot diareea asta...


QUOTE(anca M @ Dec 12 2008, 08:49 PM) *
voi mai iesiti???
Ari esti cea mai tare..ai un barbat in toata regula!!!
Laura....sincer eu te intelege perfect cu soacra dar nu cred ca e bine sa-l inveti asta!!!parerea mea....sa nu ti se intoarca peste ani!!!

noi iesim . nu in fiecare zi, cand nu e vant si nu e f frig... mai stam cate o jumate de ora sau o ora pe afara...
uuff... abia astept sa treaca iarna, sa pot sta iar mai mult pe afara...

anca... ce sa se intoarca peste ani ?
nu am de gand sa il invat sa isi urasca bunica, desi mi-ar place ... spada.gif... ca eu o urasc pe soacra-mea e alta poveste...
si sa va spun concluziile psihologului, dupa o prima discutie: din cauza nasterii si a stresului la care am fost supusa dupa nastere am ajuns unde am ajuns, adik sa imi urasc soacra ! din cauza ca a fost prea bagacioasa... din cauza ca sotul se certa cu mine din cauza ei... asta pe langa faptul ca m-am acomodat destul de greu cu statutul de mamica, si eram stresata ca nu stiu sa ma ocup de bebelas... buuunnn... imi va trece? ma refer la ura fata de soacra... pai... om trai si om vedea... s-ar putea ca dupa ce imi reiau activitatile dinainte de nastere... dupa ce copilul va fi mai independent, s-ar putea sa imi revin... iar daca nu... asta e... o sa gasesc o solutie sa fie cumva bine ... sper...
aryana
QUOTE(maria26 @ Dec 12 2008, 09:57 PM) *
L-am operat la 4 luni si jumatate, dar a fost o adevarata aventura...
La o luna de la interventia chirurgicala, cand ne pregateam sa ii facem vaccinul de 4 luni, a luat o rujeola infantila cu febra si tot tacamul si uite asa am ajuns sa ii facem vaccinul la 6 luni, iar la 7 luni il vom face pe cel de 6 luni ( daca nu mai intervine ceva smile.gif) )

Chiar ca o adevarata aventura! :oFloare:Bine ca s-a terminat. Dar nu e riscant sa faca vaccinul urmator asa de aproape de ultimul? Si noi am ramas in urma si tot acum la 6 luni l-a facut pe asta de 4, dar as vrea sa treaca macar 6 sapt pana la urmatorul. Ce vaccin ii faci?

QUOTE(anca M @ Dec 12 2008, 10:49 PM) *
mda...Aryana....mie imi e destul de grelutz cu un copil..apoi sa mai am doi...dar uite ca incet incet m-am mai obisnuit...ca vb ta ...nu avem ce face!!!!si mie imi face Carinutza feun pic de febra la vaccin ...dei ii pun inainite supozitorul...si noi am facut vaccinul de 2 luni la 3 luni si ceva..si pe ala de 4 pe la 4 luni jum....adica la ditanta mica...
crezi ca seamana cu mine?!??!?ca mai toata lumea zice ca seamana cu sotul....acum de cad s-a mai marit parca aduce si cu mine!!!
voi mai iesiti???
Aryana tu cei mai dai de papica
Aryana la tine sta in fundulte nesprijinit?dar la tine bika?la mine sta...dar f putin..nesprijinita...


Da anca e greu te cred. Mai ales ca esti singura si din ce spui tu nici sotul nu te ajuta prea mult. Dar va trece perioada asta, carinuta creste si iti va fi din ce in ce mai usor, ai sa vezi. Am noroc ca robertel e din ce in ce mai intelegator, s-a maturizat mult. Pe andrei l-am invatat sa doarma in galagie (cu televizor deschis, jucarii trantite pe parchet) stam in sufragerie toti 3 ziua. Asa ii am pe amandoi in vizor tot tp.
mie asa mi se pare ca semana din ce in ce mai mult cu tine, mai ales la forma ochilor. Oricum se face fata fumoasa asta e clar.
Eu nu prea ies, e frig si mi-e greu singura. O sa mai iesim acum de sarbatori ca sotul are concediu 2 sapt daca o sa fie vremea cat de cat buna.
Nu i-am facut cine stie ce diversificare. Ii dau mar ras cu cereale si suc de portocala mai nou, daca nu i-am mai dat si borcanel (mar si para), supa nu prea o vrea, o sa incerc mai multe combinatii cand e sotul in concediu si in rest lapte si cereale. Pentru moment e destul, de acum incep mai serios diversificarea.
Si la mine sta putin si se sprijina in fata pe manute. E normal asa, o sa mai treaca un pic pana sta bine in fundulet. Acum depinde de copil, ca unii sunt mai precoce dar majoritatea nu stau bine in fund la 6 luni. Acus le vine si lor randul stai linistita.
QUOTE(ari05 @ Dec 13 2008, 12:18 AM) *
doamne fereste sa imi fi vomitat.. .ca numa asta mai lispea... si febra...
nah... acum se pare ca se va fae bine... maine cred ca va fi ok, scaune a avut doar 3 azi , desi mai moi , e ok, avand in vedere cele peste 12 de ieri...
cu papica stam mai prost, ca nu vrea nik din ce pot sa ii dau la regim... acuma mai tragem putin pana ii trece de tot diareea asta...
noi iesim . nu in fiecare zi, cand nu e vant si nu e f frig... mai stam cate o jumate de ora sau o ora pe afara...
uuff... abia astept sa treaca iarna, sa pot sta iar mai mult pe afara...


Ii trece sigur de acum daca a avut numai 3 scaune. Insista pe hidratare ca nu prea au ei pofta de mancare cand sunt cu diaree, Lasa ca in cateva zile sunteti ca noi.jucaus.gif
mihalusa
QUOTE(aryana @ Dec 12 2008, 05:04 PM) *
Depinde de la o tara la alta, sunt alte scheme de vaccinare, alte vaccinuri cred, in functie de ce boli predomina in acea tara. In fine, ma doare capul. Nu e f mare febra pana in prezent. Sper sa treaca cat mai repede. Eu am o problema cu medicamentele date preventiv. De exemplu la primul vaccin nu a avut nici o reactie, de ce sa ii dau medicamente degeaba?

Nu cred ca exista o diferenta majora intre vaccinurile din Romania si cele din Uk.....si eu doar am vrut sa te informez cu privire la parerea doctorilor de aici vizavi de vaccinare si reactiile ce pot aparea. Nici eu nu i-am dat medicamente preventiv, dar sunt unii copii care au nevoie de asa ceva.


QUOTE(ari05 @ Dec 12 2008, 11:18 PM) *
uuff... abia astept sa treaca iarna, sa pot sta iar mai mult pe afara...

anca... ce sa se intoarca peste ani ?
nu am de gand sa il invat sa isi urasca bunica, desi mi-ar place ... spada.gif... ca eu o urasc pe soacra-mea e alta poveste...
si sa va spun concluziile psihologului, dupa o prima discutie: din cauza nasterii si a stresului la care am fost supusa dupa nastere am ajuns unde am ajuns, adik sa imi urasc soacra ! din cauza ca a fost prea bagacioasa... din cauza ca sotul se certa cu mine din cauza ei... asta pe langa faptul ca m-am acomodat destul de greu cu statutul de mamica, si eram stresata ca nu stiu sa ma ocup de bebelas... buuunnn... imi va trece? ma refer la ura fata de soacra... pai... om trai si om vedea... s-ar putea ca dupa ce imi reiau activitatile dinainte de nastere... dupa ce copilul va fi mai independent, s-ar putea sa imi revin... iar daca nu... asta e... o sa gasesc o solutie sa fie cumva bine ... sper...


Si eu abia astept primavara sa mai lasam hainele groase si sa putem sta mai mult afara.......

Ari in legatura cu perioada ta mai dificila, ......incearca sa lasi un pic baietzelul si in grija sotzului sau a altei persoane in care ai incredere ......ocupate de tine, destindete iesind din casa pentru jumatate de ora sau o ora. Ai grija de tine, un copil fericit are nevoie de o mama fericita si relaxata. Scuze pentru ca indraznesc sa-mi spun parerea, sper sa nu te supere intzeleg ca e o problema personala
Multa sanatate pentru Darius....mai ai ceva ramas din telecomanda sau a rost tot la ea laugh.gif
cris210580
mai fetelor nu stiu ce sa zic cu vaccinele astea.eu de exemplu am facut la printesa mea marti un vaccin(contra hepatitei)si miercuri am facut vaccinul de 6 luni.doctorita mia zis ca nu are nimic daca le fac unul dupa altul.si vaz ca na avut nimic fata.inca miercuri a intepato de 3 ori.multumesc lui dumnezeu ca na avut nimic
mihalusa
ce nazbatii mai fac bebelusi? .....poze haioase....hai sa-i vedem cat au mai crescut.
cris210580
ari multumesc pt urari si multa sanatate la darius floare2.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.