Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Noiembrie 2011
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2011
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128
ruby
QUOTE(ot1305 @ Jun 28 2011, 06:48 PM) *
Ruby, pai pojarelul si rubeola e una si aceasi chestie....si eu am avut rubeola insa acum stau asa in dubii pt bb mic.....maine la 2 sunt programata la dr de fam si am sa-i spun oful.....dr de fam a baiatului mi-a spus sa stau linistita ca nu ma afecteaza in nici un fel, insa na.....mai vreau o parere......


aha ,denumirile astea mereu le-am incurcat ca pojarul se mai numeste si rujeola si rubeola se mai numaeste si pojarel ...eiii ,te doare capul ! le stiu mai bine pe germana sau olandeza ,in functie de tarile unde am trait cand au fost copiii mici.
dar ce stiu cert de la sarcina cu Ruby ,e ca rubeola nu e un fleac .aici cum iti ziceam ce fac teste si in caz de imbolnavire in special in primele saptamani de sarcina ,riscul fiind extrem de mare ca copilul sa se nasca cu malformatii congenitale ,se recomanda avortul .cum ziceam cu cat sarcina e mai avansata sansele scad procentual ,ca fatul sa fie afectat ,dat fiind ca formarea organelelor e deja inchieata ,dar ramane inca sansa sa fie afectate .
nu vreau sa te impacientez ,dar imi pare extrem de degajat raspunsul ce l-ai primit de la medic .
cauta si tu pe google vezi ce info gasesti .iti las un link intamplator .
http://www.reclama/pediatrie/boli-conta...relul-a263.html

dar tudor deja a luat sau doar iti este tie teama ca ar putea lua?
ruby
inca o info .


RUBEOLA CONGENITALA

In cazul sarcinii, virusul se transmite de la gravida bolnava la fat prin intermediul placentei. Virusul la nivelul placentei produce o inflamatie (vasculita) nespecifica, iar la produsul de conceptie produce embriopatia rubeolica. Daca gravida face rubeola in prima luna a sarcinii probabilitatea embriopatiei este de aproximativ 50%, in luna a II�a este de 30%, in luna a III�a de 25%, iar apoi, in restul sarcinii de 5%. Embriobatia rubeolica consta in: intarziere in crestere prin limitarea mitozelor, malformatii in raport cu momentul infectarii si posibil leziuni postnatale datorita persistentei virusului in tesuturi pana la sfarsitul sarcinii sau mai mult, pana la 2 ani.


Simptomele rubeolei congenitale:
- greutate mica la nastere
- sindromul malformativ: la nastere putem constata leziuni malformative la un organ sau la mai multe organe. Leziunile multiple apar in cazul rubeolei din primele 2 luni ale sarcinii, iar cele izolate in cazul cand rubeola apare mai tarziu. Cele mai frecvente malformatii sunt: cataracta congenitala, malformatii cardiovasculare, malformatii auditive, microcefalie.
- Icter
- Hepatosplenomegalie
- Scaderea numarului trombocitelor din sange

Diagnosticul rubeolei la gravida se face pe baza semnelor clinice, pe izolarea virusului si pe date serologice. Virusul se poate izola din nazofaringe, sange, urina si placenta. Testele serologice constau din determinarea anticorpilor IgM respectiv IgG. Este foarte important faptul ca primoinfectia rubeolica la gravida este teratogena, iar reinfectia rubeolica nu este nociva pentru produsul de conceptie. In primoinfectie, dupa aparitia exantemului apar anticorpii din clasa IgM si IgG, iar dupa aproximativ 6 saptamani anticorpii IgM dispar. Anticorpii IgG persista toata viata.

Tratamentul rubeolei congenitale este cel simptomatic cu o eficienta redusa. Tratamentul eficient este cel preventiv. Cea mai adecvata profilaxie a rubeolei congenitale este vaccinarea antirubeolica. Strategia de vaccinare utilizata in prezent in Statele Unite si alte tari este vaccinarea tuturor copiilor cu vaccinul MMR (measles � mumps � rubella) la varsta de 12-15 luni, urmata de revaccinare in timpul copilariei. Vaccinarea antirubeolica se indica la toate persoanele susceptibile, in special la cei care lucreaza in mediu sanitar. Vaccinul este contraindicat in timpul sarcinii.
ot1305
ms mult Ruby. pai ce mi-a spus dr si ce am citit si eu este ca nu ma afecteaza in nici un fel ca deja am facut boala in copilarie si am anticorpii pt rubeola, iar bb mic este protejat pana la 3 luni dupa nastere.....mai nasol era dc nu aveam anticorpii ca atunci ar fi trebuit sa merg sa mi-i faca......insa asa nu e nici un risc....pai Tudor al meu a stat cu o fetita care a facut rubeola dupa 5 zile dupa ce ne-am despartit.......stiu ca rubeola e contagioasa in primele 3-4 zile din momentul invaziei, adica cand incepe sa faca febra si sa-i apara bubitzele, apoi boala in sine tine 1-2 zile.......are perioada de incubatie 14-21 zile....ei si aici vine buba mea....dc are perioada de min 14 zile, at tudor ar face rubeola(in cazul in care a luat-o) cam pe luni......ceea ce inseamna adio concediu, sau si mai nasol sapt viitoare(de miercuri, joi incolo) cand suntem deja la mare....nu prea stiu cum sa fac ca nu am certitudinea dc a contactat sau nu rubeola......adica in mod normal nu s-a int0alnit cu fetita aia in perioada invaziva, insa se poate totusi sa fi luat.......nici sa stau acasa nu-mi convine ca dc nu facer?......
ot1305
neatza !
haideti la o cafea!
ruby
QUOTE(ot1305 @ Jun 29 2011, 07:40 AM) *
neatza !
haideti la o cafea!


neatza ,

as bea una si cu ochii .cu tot fierul meu ,ma simt cam obosita dimineata .am si aglomerat cei drept ,poate de asta .ieri pana la 12 am facut curatenie .m-a ajutat si Andre asa ca am profitat si i-am inmanat aspiratorul si stersul geamurilor la living .ieri a fost extrem de cald la noi si probabil din cauza caldurii am avut vasele de sange mai dilatate caci mai toata ziua am stat cu servetelul in mana sa ma curat de sangele ce imi curgea din nas .
aseara parca dansa bebelina mea,asa o miscare ce facea cand m-am pus in pat .super feeling !

misa ,fac exercitii speciale pt relaxarea musculaturii spatelui ,umerilor si a cefei .observ ca daca le fac zilnic si beau si multa apa ,ma simt mai bine .sa ma fereasca DD sa stau mai mult de 3 ore pe scaun la comp ...atunci sa vezi ce anchilozata sant .nici nu reusesc sa imi controlez pozitia ,mereu uit ,ridic umerii spre urechi ,incordand toata musculatura ,de acolo si blocajele si intarirea durereoasa a muschilor .sant exercitii de tip yoga ,usoare ,invatate la sala dar bine tintate pe problema mea ,pe care le mai alternez cu altele dintr-o carte de gravide sau de multe ori de pe you tube .am zis ca imi cumpar si bete pt nordic walking ,caci e f indicat in sarcina si loveste exact si punctele mele .am si ditamai parcul si padure in spatele casei ,deci e usor de practicat .
ce imi mai place mie sant exercitiile de relaxare pe diferite metode,tot de pe you tube (pe germana ).pe muzica linistitoare ,vorbeste cineva in care ordine sa relaxezi muschii si sa te eliberezi de ganduri.eram si eu cam sceptica la inceput ,dar dupa ce le-am facut la sala unde mergeam si ma simteam extraordinar de bine dupa o asa experienta ,nu m-i le-a mai scos nimeni din program .dupa ce le fac ,beau si un ceai si ascult muzica din natura de ex si ma simt mult mai relaxata ,mai cu chef de viata ,mai bine dispusa .vi le recomand! poate le gasiti si voi pe you tube sau in alte parti .
m-am intins la vorba ...o zi faina va doresc si ne auzim mai spre dupa amiza caci am treburi prin oras astazi .
ruby
ce liniste pe aici ! ori aveti treburi ,ori probleme cu logarea?
ot1305
QUOTE(ruby @ Jun 29 2011, 05:41 PM) *
ce liniste pe aici ! ori aveti treburi ,ori probleme cu logarea?

am avut treburi multeee ieri! si azi am o tura ins mai dupa-amiaza.....
haideti la o cafea! azi indulcita cu miere ca am ramsa fara zahar.....biggrin.gif
ruby
azi imi beau si eu cafeaua de dimineata caci nu am chef sa astept pana pe la 11 .la 9 am programare la dentist la controlul de rutina pt mamici ,asa ca trebuie sa ma pregatesc .o duc si pe ruby mai devreme azi .ea abia asteapta !
o sa ma duc direct la cumparaturi apoi.sant cam in pana de idei cu gatitul .al meu e si tare simandicos la mancare. nu ii place orice si nici eu nu sant vreun super talent in ale bucatariei ,da ceva trebuie sa ii dau cand vine de la munca .cateodata mai gateste el...
otilia ,cand mai mergi la doctor?
Trece repede timpul ,maine deja e 1 iulie ...inca un pic si o sa zicem aaaa,1 noembrie ...parca in ultimul trimestru imi pare ca trece timpul mai greu ,ca sa nu mai zic ca cu 2 sapt inainte de termen parca intru in priza si pe zi ce trece imi pierd rabdarea .cred ca toate aveam aceleasi ,,simptome,,....
o zi faina si ne auzim mai spre dupa amiaza ,daca o sa imi permita timpul .
misa29
Bună dimineaaaațaaaa!!!
Doamnelor, voi cu ce vă treziți? Că eu cafea nu mai beau și dimineața parcă am așa, o ceață pe ochi smile.gif Bine, m-am obișnuit, dar parcă tot mi-e dor de o cafea adevărată.

Otilia, mulțumesc mult pentru indicații, am să le țin minte, că acum deja e târziu, mă simt cu mult mai bine și sper ca până vineri să fiu într-o stare de agregare bună. Nu de alta, dar suntem invitați la o nuntă de zi și aș vrea și eu să arăt decent și să nu-mi lăcrimeze ochii. Apropo de arătat decent, aseară am ajuns la 10 acasă, am făcut depresie prin magazine căutând o ținută cât de cât decentă... adică o rochie ușor mai elegantă și mai acoperită, să nu mi se vadă toate cele. Când eram în pragul disperării, am găsit o rochie lungă, lungă, cu bretele, peste care vine un bolero... am plecat mulțumită, dar tare am mai suferit până la mulțumirea aia.
Voi cu ce vă îmbrăcați și de unde? Mai ales așa, o hăinuță sau o rochicică mai elegantă...

Au apărut pepeniiiii!!!! Aseară asta am mâncat, cred că mai aveam puțin și plezneam, dar nu mi-a trebuit altceva în afară de pepene. Diseară cred că arunc niște fasole verde în oală, o dreg cu usturoi și mărar și termin distracția.
Voi ce idei rapide și ușoare aveți? smile.gif

Gata, plec la trebi.

Sfârșit de săptămână de lucru cât mai ușor să aveți!
fluffylove
Neatza
Noi ne-am intors de la analiza pt incompatibilitate de grup , am facut si la 12 saptamani a iesit bine atunci
Eu am 0 si sotul are A2
Acum eu va scriu pe jumatate de ecran iar Andrei baietelul me pe cealalta jumatate asculta Cleopatra Stratan - Nopate buna .......superba melodia si papam laptic cu paine
Weekendul trecut am fost in vacanta la Nisipurile de aur ...a fost super iar Andrei a fost inebunit de fericire
De ceva timp ma cam doare in njusrul buricului.... voi ati avut prpbleme de genul asta??
Luni abia ma intalnesc cu doctorita mea sper sa fie ok cu durerea ....eu il mai iau pe andrei in brate cand chiar trebuie sper sa nu aiba nimic ca-l ridic
eu mai intru pe facebook , avcolo m facut un grup e mamici de toamna si e mai usor de intrat si de discutat care vreti sa intrati in grupul nostru se numeste Copilu.ro
va pupicesc pe toate
perla163
buna burticutelooor ,pupici multi .......... greu reusesc sa intru ,uooof! pupici tuturor|!
iasmio
salutare tuturor!

eu nu am reusit sa mai intru ca am multe pe cap; colega de la conta e in grecia in concediu si eu alerg dintr-un birou in altul cu treburi
ieri am fost la bucuresti cu sefu pt un nou contract si nu prea mi-a priit cei 900 km facuti, aseara eram rupta de oboseala, nici nu-mi amintesc cum am urcat scarile pana la 3, mai ales ca nu a putut intra sefu pana la bloc cu masina ca se lucreaza la noi pe strada si e inchis pe ambele intrari; asa ca am mers si pe jos o portiune de drum.

azi iar la munca, ceva mai relaxata, m-am certat doar cu un coleg azi tongue.gif

am intrat ieri in bucuresti intr-un outlet la intrare pe autostrada, poate stiti care sunteti din capitala vis-a-vis de carrefour militari si iasminei i-am luat ceva hainute dar nu m-am abtinut sa-i cumpar si lui iulian ceva; am gasit un body foarte dragut pe care scrie TRUCKS si sunt 3 camioane desenate ( si cum tasu are 3 tir-uri clar nu m-am abtinut sa-l cumpar); o sa-i fac o surpriza cu el pe saptamana viitoare cand se intoarce din italia ca acuma suntem doar noi fetele acasa

in rest, bine, bebe misca e cuminte
va pup pe toate si mai pove
ot1305
Misa, eu am o rochie lunga de la sarcina trecuta pt nunti si botezuri......de sub sani vine larga in jos tot cu bretelutze....am 2 bolerouri, unul gros si unul subtire, deci in frct de anotimp ma asortez io cumva......eu am gasit-o intr-un magazin de prin oras....oricum avem magazine pt gravidutze in care se gaseste orice tip de rochie pt orice ocazie....nu prea e mare bataie de cap ....bani sa ai.....

Fluffy, eu miercuri merg la nisipuri.....abia astept......marti am programare la dr la morfo-fetala......sunt emotionata pana peste cap.....abia astept sa-mi vad broscutza.....si asa o simt zilnic cum se misca prin burtica smile.gif

ruby
QUOTE(iasmio @ Jun 30 2011, 01:54 PM) *
salutare tuturor!

eu nu am reusit sa mai intru ca am multe pe cap; colega de la conta e in grecia in concediu si eu alerg dintr-un birou in altul cu treburi
ieri am fost la bucuresti cu sefu pt un nou contract si nu prea mi-a priit cei 900 km facuti, aseara eram rupta de oboseala, nici nu-mi amintesc cum am urcat scarile pana la 3, mai ales ca nu a putut intra sefu pana la bloc cu masina ca se lucreaza la noi pe strada si e inchis pe ambele intrari; asa ca am mers si pe jos o portiune de drum.

azi iar la munca, ceva mai relaxata, m-am certat doar cu un coleg azi tongue.gif

am intrat ieri in bucuresti intr-un outlet la intrare pe autostrada, poate stiti care sunteti din capitala vis-a-vis de carrefour militari si iasminei i-am luat ceva hainute dar nu m-am abtinut sa-i cumpar si lui iulian ceva; am gasit un body foarte dragut pe care scrie TRUCKS si sunt 3 camioane desenate ( si cum tasu are 3 tir-uri clar nu m-am abtinut sa-l cumpar); o sa-i fac o surpriza cu el pe saptamana viitoare cand se intoarce din italia ca acuma suntem doar noi fetele acasa

in rest, bine, bebe misca e cuminte
va pup pe toate si mai pove

hey ,lume noua pe aici ! chiar ma gandeam ca ar trebui sa ai tare aglomerat la servici de nu ai mai reusit sa ne scrii deloc...oricum ,ma bucur ca esti bine ,in ciuda aglomeratiei .cred ca tare incantat a fost tati sa vada noile achizitii ale lui Iulian ! vezi tu cum faci si poate intri mai des ! trandafir.gif


QUOTE(ot1305 @ Jun 30 2011, 03:08 PM) *
Misa, eu am o rochie lunga de la sarcina trecuta pt nunti si botezuri......de sub sani vine larga in jos tot cu bretelutze....am 2 bolerouri, unul gros si unul subtire, deci in frct de anotimp ma asortez io cumva......eu am gasit-o intr-un magazin de prin oras....oricum avem magazine pt gravidutze in care se gaseste orice tip de rochie pt orice ocazie....nu prea e mare bataie de cap ....bani sa ai.....

Fluffy, eu miercuri merg la nisipuri.....abia astept......marti am programare la dr la morfo-fetala......sunt emotionata pana peste cap.....abia astept sa-mi vad broscutza.....si asa o simt zilnic cum se misca prin burtica smile.gif

mai bine de noi ,ca nu avem de mers la nunti . al meu sot a fost doar la o singura nunta romaneasca acum vreo 5 ani .i-a placut ,dar mai spre dimineata cand ii venise cheful sa danseze (hore romanesti !!!).era tare comic ,dar ce mai conta ,distratia a fost la maxim .
distractie placuta la nisipuri.cat stati ?
cum mai e cu Tudor ? Poate nu a prins boala .asa aveti si voi parte de liniste .o seara buna tuturor!
ruby
QUOTE(misa29 @ Jun 30 2011, 11:01 AM) *
Bună dimineaaaațaaaa!!!
Doamnelor, voi cu ce vă treziți? Că eu cafea nu mai beau și dimineața parcă am așa, o ceață pe ochi smile.gif Bine, m-am obișnuit, dar parcă tot mi-e dor de o cafea adevărată.

Otilia, mulțumesc mult pentru indicații, am să le țin minte, că acum deja e târziu, mă simt cu mult mai bine și sper ca până vineri să fiu într-o stare de agregare bună. Nu de alta, dar suntem invitați la o nuntă de zi și aș vrea și eu să arăt decent și să nu-mi lăcrimeze ochii. Apropo de arătat decent, aseară am ajuns la 10 acasă, am făcut depresie prin magazine căutând o ținută cât de cât decentă... adică o rochie ușor mai elegantă și mai acoperită, să nu mi se vadă toate cele. Când eram în pragul disperării, am găsit o rochie lungă, lungă, cu bretele, peste care vine un bolero... am plecat mulțumită, dar tare am mai suferit până la mulțumirea aia.
Voi cu ce vă îmbrăcați și de unde? Mai ales așa, o hăinuță sau o rochicică mai elegantă...

Au apărut pepeniiiii!!!! Aseară asta am mâncat, cred că mai aveam puțin și plezneam, dar nu mi-a trebuit altceva în afară de pepene. Diseară cred că arunc niște fasole verde în oală, o dreg cu usturoi și mărar și termin distracția.
Voi ce idei rapide și ușoare aveți? smile.gif

Gata, plec la trebi.

Sfârșit de săptămână de lucru cât mai ușor să aveți!

o cafea mica si slaba nu afecteaza .sau i-ati macar una decofeinizata ,sa te pacalesti singura (ASA FAC EU) macar zici ca bei cafea ...eu la sarcina precedenta am baut max 2 pe zi .acum doar una dimineata ,pad -uri de la douwe egberts ,plus ca o mai diluez si cu lapte .

la noi pepeni sant tot anul aproape .turcesti sau mai nou am luat cei din costa rica .dulci ,ca pe vremea copilariei mele .
azi am gatit cotlete si sos de piper cu cartofi natur si gratin de conopida la cuptor.maine cred ca fac shoarma .vad ce zic si baietii .am si un nepot de-al sotului in vizita si ek e tare mancacios .trebuie sa ma pregatesc constiincios...
ruby
QUOTE(perla163 @ Jun 30 2011, 01:20 PM) *
buna burticutelooor ,pupici multi .......... greu reusesc sa intru ,uooof! pupici tuturor|!

perlutza ,scumpa mai esti la vorba ! hug.gif
iasmio
ruby mirel inca nu a vazut body-ul ca e plecat o saptamana in italia dar cand vine...sper sa-i placa, azi am mai luat unul dar atat, gata pana in noiembrie... uite-le:




eu am 2 nunti una in iulie si alta in august si chiar nu stiu cu ce ma imbrac, in cluj doar daca nu gasesc ceva frumos ca in turda nu este magazin de haine pt gravide

mai vb...
ot1305
QUOTE(ruby @ Jun 30 2011, 08:12 PM) *
hey ,lume noua pe aici ! chiar ma gandeam ca ar trebui sa ai tare aglomerat la servici de nu ai mai reusit sa ne scrii deloc...oricum ,ma bucur ca esti bine ,in ciuda aglomeratiei .cred ca tare incantat a fost tati sa vada noile achizitii ale lui Iulian ! vezi tu cum faci si poate intri mai des ! trandafir.gif
mai bine de noi ,ca nu avem de mers la nunti . al meu sot a fost doar la o singura nunta romaneasca acum vreo 5 ani .i-a placut ,dar mai spre dimineata cand ii venise cheful sa danseze (hore romanesti !!!).era tare comic ,dar ce mai conta ,distratia a fost la maxim .
distractie placuta la nisipuri.cat stati ?
cum mai e cu Tudor ? Poate nu a prins boala .asa aveti si voi parte de liniste .o seara buna tuturor!

pai stam o saptamana
tudor e bine...dr mi-a spus ca nu va face nik ca doar e vaccinat.....sper sa fie asa pray.gif....
de bine ce discutam de rokii m-am dus si io sa probez ce am prin dulap....una sg imi mai vine insa nu-i pot inkeia fermoarul doh.gif....
ot1305
QUOTE(iasmio @ Jun 30 2011, 09:02 PM) *
ruby mirel inca nu a vazut body-ul ca e plecat o saptamana in italia dar cand vine...sper sa-i placa, azi am mai luat unul dar atat, gata pana in noiembrie... uite-le:




eu am 2 nunti una in iulie si alta in august si chiar nu stiu cu ce ma imbrac, in cluj doar daca nu gasesc ceva frumos ca in turda nu este magazin de haine pt gravide

mai vb...

f frumoase!!!
eu azi am cautat inebunita pe net cizmulitze de cauciuc pt tudor insa sunt f scumpe.....ma duc maine prin oras sa vad ce gasesc ca parca nu-mi vine sa dau 150 pe o pereche de papuci ......
ruby
Sa poarte Iulian sanatos body-urile! frumoase si cel bleu extrem de util .si eu le prefer pe cele cu capse pe o parte in primele luni .am oroare de bagat pe cap cand sant asa micuti.
sa ma mandresc si eu un pic cu cel cu textul meu preferat ?... cool.gif

il agatasem de lustra ,sa ii fac in ciuda lui andre ...


la 5 min dupa ,am gasit alt mesaj ,scris de sot deasupra textului meu favorit ...era si el un pic gelos ...,,il iubesc doar pe tata,,...
iasmio
QUOTE(misa29 @ Jun 30 2011, 07:01 AM) *
Au apărut pepeniiiii!!!! Aseară asta am mâncat, cred că mai aveam puțin și plezneam, dar nu mi-a trebuit altceva în afară de pepene. Diseară cred că arunc niște fasole verde în oală, o dreg cu usturoi și mărar și termin distracția.

si mie mi-e pofta pe pepeni dar nu sunt la noi decat la supermarket si nu-s foarte gustosi

QUOTE(fluffylove @ Jun 30 2011, 07:46 AM) *
Neatza
Noi ne-am intors de la analiza pt incompatibilitate de grup , am facut si la 2 saptamani a iesit bine atunci

eu n-am facut analiza asta, in ce consta ?

ceva poze de la nisipuri?
iasmio
QUOTE(ruby @ Jun 30 2011, 06:18 PM) *
Sa poarte Iulian sanatos body-urile! frumoase si cel bleu extrem de util .si eu le prefer pe cele cu capse pe o parte in primele luni .am oroare de bagat pe cap cand sant asa micuti.
sa ma mandresc si eu un pic cu cel cu textul meu preferat ?... cool.gif

il agatasem de lustra ,sa ii fac in ciuda lui andre ...


la 5 min dupa ,am gasit alt mesaj ,scris de sot deasupra textului meu favorit ...era si el un pic gelos ...,,il iubesc doar pe tata,,...

asta da biggrin.gif
barbatii... sunt irecuperabili
si eu le prefer pe cele cu capse, usor de dat pe ei dar cel cu camioanele e aluzie la tati si numai de-asta l-am luat tongue.gif
si lilly sa le poarte sanatoasa, am gasit si eu ceva de genu "zambesc numai pt mami " dar era foarte mare, poate ii era bun la 1 an si nu avea rost sa-l iau
perla163
Ruby-nuu-s de fel preavorbareata ,si in plus ma sacaie forumul |
frumoase lucrusoare ati luat -,sa le poarte sanatosi bebeii vostri ........noi am fost miercuri prin cateva magazine ,dar aici au toate lucruei de vara ,cred ca va trebui s amai astept ,desi aici la 7 luni trebuie sa ai geatnta ta si lucrusoarele lui bb gata ...!
Somn usor tuturor|!
ot1305
QUOTE(ruby @ Jun 30 2011, 09:18 PM) *
Sa poarte Iulian sanatos body-urile! frumoase si cel bleu extrem de util .si eu le prefer pe cele cu capse pe o parte in primele luni .am oroare de bagat pe cap cand sant asa micuti.
sa ma mandresc si eu un pic cu cel cu textul meu preferat ?... cool.gif

il agatasem de lustra ,sa ii fac in ciuda lui andre ...


la 5 min dupa ,am gasit alt mesaj ,scris de sot deasupra textului meu favorit ...era si el un pic gelos ...,,il iubesc doar pe tata,,...

liwlol.gif)....simpatica faza....
f frumoase body-urile...sa le poarte sanatoasa!!!!

eu am de la tudor o multime de haine.....am sa-i mai cumpar la pitic doar niste sosetzete si inca 2-3 body-uri ca in rest am tot...plus sa nu uit de pampersi si creme pt funduletz.......si la noi la 7 luni am sa-mi fac bagajul in caz ca Doamne fereste......ma ia cumva mai devreme trebuie sa fiu pregataita ca in baza sotului ramanem dezbracati si eu si fiu'miu liwlol.gif....


neatza dragelor!
ruby
QUOTE(ot1305 @ Jun 30 2011, 10:11 PM) *
f frumoase!!!
eu azi am cautat inebunita pe net cizmulitze de cauciuc pt tudor insa sunt f scumpe.....ma duc maine prin oras sa vad ce gasesc ca parca nu-mi vine sa dau 150 pe o pereche de papuci ......

neatza ,

ce scumpe pot fi ...nu aveti deichmann in oras?De acolo ii iau si eu lui Ruby ,ea are de la elefanthen si nu am dat mai mult de 20 de euro pe ele .sau poate prin magazinele online ,pe net .
ruby
QUOTE(ot1305 @ Jul 1 2011, 09:04 AM) *
liwlol.gif)....simpatica faza....
f frumoase body-urile...sa le poarte sanatoasa!!!!

eu am de la tudor o multime de haine.....am sa-i mai cumpar la pitic doar niste sosetzete si inca 2-3 body-uri ca in rest am tot...plus sa nu uit de pampersi si creme pt funduletz.......si la noi la 7 luni am sa-mi fac bagajul in caz ca Doamne fereste......ma ia cumva mai devreme trebuie sa fiu pregataita ca in baza sotului ramanem dezbracati si eu si fiu'miu liwlol.gif....
neatza dragelor!

eu le-am dat pe toate .la cate erau nu as fi avut unde sa le pun.valize intregi se strang in ani ...oricum mie imi place sa merg la cumparaturi anima1.gif .ce mai am ramas de la ruby e scaunul de masina de la maxi cosi pt 0-9 kg si un leagan patut pe rotile ideal pana pe la 6 luni si pe care il pot duce prin toata casa ,in functie de unde am eu treaba .vedem noi ce ne mai trebuie lunile astea .griji ca ar ramane dezbracata nu imi fac ,ca numai cand vine familia lui Andre se umple dulapul pe jumatate .
ot1305
QUOTE(ruby @ Jul 1 2011, 08:09 AM) *
neatza ,

ce scumpe pot fi ...nu aveti deichmann in oras?De acolo ii iau si eu lui Ruby ,ea are de la elefanthen si nu am dat mai mult de 20 de euro pe ele .sau poate prin magazinele online ,pe net .

ba da...pai azi vreau sa trag o fuga sa vad ce are.....pai pe net erau scumpa, 150 perechea....erau si la 50 de lei insa urate....nu mi-au placut.....


eu la tudor am pastrat tot ca eram hotarata sa mai fac un bb.....din iulie anul trecut tot incercam.....acum nu mai trebuie sa cumpar nimic...biggrin.gif
iasmio
hello girls

eu mi-am cam terminat treaba pt saptamana asta
de luni vine colega si ma scap de un gand; mai am unul - auditul anual care il am pe 13, deci toata saptamana viitoare voi pregati documente ( pe care trebuia sa le fac pe parcursul unui an, dar... "nu lasa pe azi ce poti face maine" si uite ca le-a sosit vremea)
poate voi lipsi saptamana urm mai mult de pe forum dar dupa data de 13 promit sa fiu f activa, desi vad ca am ramas doar cateva care mai intram... sad.gif

miroase a week-end la mine, sefu cu fiu lui s-au dus, mai misuna pe-aici cate un coleg... cred ca nu mai stau mult
distractie faina in week-end la toate ( eu si iasmi vom fi casnice, singurele...)

va pupacesc de nu va vedeti tongue.gif
tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
ot1305
QUOTE(iasmio @ Jul 1 2011, 01:51 PM) *
hello girls

eu mi-am cam terminat treaba pt saptamana asta
de luni vine colega si ma scap de un gand; mai am unul - auditul anual care il am pe 13, deci toata saptamana viitoare voi pregati documente ( pe care trebuia sa le fac pe parcursul unui an, dar... "nu lasa pe azi ce poti face maine" si uite ca le-a sosit vremea)
poate voi lipsi saptamana urm mai mult de pe forum dar dupa data de 13 promit sa fiu f activa, desi vad ca am ramas doar cateva care mai intram... sad.gif

miroase a week-end la mine, sefu cu fiu lui s-au dus, mai misuna pe-aici cate un coleg... cred ca nu mai stau mult
distractie faina in week-end la toate ( eu si iasmi vom fi casnice, singurele...)

va pupacesc de nu va vedeti tongue.gif
tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif

oho, ai ceva de lucru nu gluma.....spor la munci.....

la mine abia maine incepe week-end-ul, ca sotul lucreaza si sambata....duminica in schimb e numai al meu tongue.gif....
perla163
un We minunat burticutelooor!aiic e un cald inffernal ..nici nu vreau s amerg la amre ca e prea cald !
cand aveti urmatoarele eco?? eu pe 14 iulie!
ot1305
QUOTE(perla163 @ Jul 2 2011, 01:24 PM) *
un We minunat burticutelooor!aiic e un cald inffernal ..nici nu vreau s amerg la amre ca e prea cald !
cand aveti urmatoarele eco?? eu pe 14 iulie!

eu marti am morfo......biggrin.gif
ruby
Buna ziua ,

In sfarsit si eu pe aici .Dimineata m-a rapit Ruby ,a avut chef de joaca ,am facut sport impreuna ,am pregatit micul dejun ,apoi a plecat cu tati la cumparaturi pt weekend ,iar eu m-am apucat de curatenie genearala .Numai bine ca ,cand s-a intors Andre m-am ajutat sa termin in living si in bucatarie ,dar nu asa un pic ci el s-a apucat sa scoate carpetele pe balcon ,sa ridice canapelele ,sa dea dulapurile de-o parte ...era hotarat baiatul ,dar mi-a prins extraordinar de bine elanul lui ,imi e mai usor de curatat asa in timpul saptamanii .Am bagat la spalat vreo 2 masini,asa ca am ce face mai incolo .Sa le calc ! Pe la 11 am iesit cu Ruby sa luam peste prajit si inca niste condimente de la un magazin turcesc .
Am facut ceva si la franceza ,caci luni da ultimul sau test de franceza .De la anul care vine nu mai fac .Slava domnului !
Vreau sa imi fac o baie relaxanta mai pe seara si sa ma relaxaz dupa atata munca si efort intelectual .

Perla ,eu pe 12 iulie am eco de trim 2 .cea cu masuratul tuturor organelor ...etc .abia astept ! Daca nu e plecat prin Italia al meu sot ,va veni si el cu mine .El spera ca datile trecute nu s-a vazut bine sexul .. biggrin.gif .A fost cu mine si cand am facut aceasta eco pt Ruby . I s-a parut interesanta cea jumatate de ora ,caci ne explica pas cu pas ce anume masoara ,sa intelegem si noi ceva de pe ecran .

Iasmio ,un weekend minunat si tie ,impreuna cu Iasmina .Mai e un pic si vine si tati al vostru acasa .pe ce data intri tu in prenatal?

Otilia ,mersi de comentarii pe FB . smile.gif Mult succes la morfo ,marti .asteptam pozicile si vestile bune in curand .
Mai pleci si in vacanta ,cred ca o sa bata vantul pe aici ...

restul fetelor ,santeti bine?

O sambata cat mai placuta si ne mai auzim.
ot1305
neatza! haideti la o cafea1
Ruby, harnicutza rau ai fost ieri....noroc ca are cine sa te ajute...eu mi-am mustruluit soatza ca vezi Doamne nu avea ieri timp sa mearga pe la curatatorie sa ia covorul nervi.gif....dupa ce ca se 3 sapt ma rog de el sa mi-l aduca acasa acum nu are nici timp....si pana la urma mi l-a adus.....ma gandesc sa duc maine canapeaua din sufragerie la tapitat....e abla si vreau sa o tapitzez maro ca sa nu se mai vada fiecare picatra de apa pe care tudor o varsa......ma mai gandesc sa vad exact

fetele, eu azi va las ca am un botez......
va doresc o zi cat mai insorita!
ruby
QUOTE(ot1305 @ Jul 3 2011, 08:07 AM) *
neatza! haideti la o cafea1
Ruby, harnicutza rau ai fost ieri....noroc ca are cine sa te ajute...eu mi-am mustruluit soatza ca vezi Doamne nu avea ieri timp sa mearga pe la curatatorie sa ia covorul nervi.gif....dupa ce ca se 3 sapt ma rog de el sa mi-l aduca acasa acum nu are nici timp....si pana la urma mi l-a adus.....ma gandesc sa duc maine canapeaua din sufragerie la tapitat....e abla si vreau sa o tapitzez maro ca sa nu se mai vada fiecare picatra de apa pe care tudor o varsa......ma mai gandesc sa vad exact

fetele, eu azi va las ca am un botez......
va doresc o zi cat mai insorita!

neatza ,

azi fara cafea .de 3 zile ma chinui sa ma,, lepad ,, dar ieri tot am baut un capuccino pe la 15 ...voi cum stati cu sangerarile nazale? Eu vreo saptamana nu le-am mai avut caci m-am tinut sa iau fierul,dar dimineata cand ma spalam pe dinti iar m-am trezit cu o serie.
cunosc problema cu canapelele albe .si ale mele sant crem si una la mana sa trec cu carpa cu sapun pe ele zilnic,iar la 2 saptamani le curat in mod deosebit cu buretele si le tratez.si ele au cunoscut tot felul de meniuri si bauturi ,a scris Ruby si cu pixul pe ele de vreo 3-4 ori ,dar nu le-as schimba pt nimic in lume .e de munca ca sant 3 corpuri ,dar m-am obisnuit.
ma apuc de gimnastica .ieri iarasi m-a deranjat cam tare spatele ,acum sant amortita de tot.o duminica placuta !
distractie la botez!
iasmio
buna fetelor

n-am baut cafeaua cu voi, ca m-am trezit tarziu; am stat aseara la tv pana tarziu si m-am uitat ca o nebuna la un thriller ca n-am reusit apoi sa mai adorm de frica

eu pe 15 iulie am urmatoarea progr la medic si o sa-mi fac si o analiza la sange inainte de control sa vad cum stau cu Ca, Mg si Fe ca nu le-am mai facut din aprilie si nici n-am luat nimic...

cat despre prenatal eu cred ca prin septembrie il voi lua
dupa ce scap de auditul din 13 cred ca mergem si noi cateva zile cu niste prieteni la mare
si cand revin la servici... pana in septembrie numa stau si ma uit la colegii mei cum fac treaba mea tongue.gif o sa fiu doar supervisor si o sa bat din gura ca la asta ma pricep foarte bine liwlol.gif

ruby usor cu treburile prin casa...eu obosesc si cand stau in picioare; ieri mi-a fost pofta pe un pepene si cum era prea greu sa-l urc scarile pana la 3 m-am dus la parinti acasa si l-am mancat acolo ca mi l-a urcat tati scarile; e fooarte greu ca mirel nu e acasa cand merg la cumparaturi ca trebuie sa iau foarte putin din fiecare ca sa pot sa le urc pe urma pe scari...offf

no bun, va las ca merg pana la socrii ca n-am fost de mult
va pup pe toate
Ioanax07
Ma alatur si eu mamicilor de noiembrie. Nu prea sunt o membra activa pe forumuri dar asta este o ocazie speciala asa ca ma alatur si eu voua. Va doresc sarcina usoara tuturor, bb.gif sanatosi si frumosi ca noi wink.gif
iasmio
QUOTE(Ioanax07 @ Jul 3 2011, 11:23 AM) *
Ma alatur si eu mamicilor de noiembrie. Nu prea sunt o membra activa pe forumuri dar asta este o ocazie speciala asa ca ma alatur si eu voua. Va doresc sarcina usoara tuturor, bb.gif sanatosi si frumosi ca noi wink.gif

Ioana bine-ai venit oFloare.gif felicitari pt bebe si sa fie sanatos si el si mami
fetita sau baietel?

PS nici eu nu intru pe alte forum-uri decat pe asta
iasmio
m-am dus la socri, am intrat in curte, usa la casa deschisa - eu dormeau...
m-am servit cu chec de pe masa, am tot trantit pe-acolo cate-o usa dar mi-a fost cumva sa-i trezesc ca dormeau tare bine, asa ca le-am lasat un biletel si am plecat tongue.gif
Ioanax07
QUOTE(iasmio @ Jul 3 2011, 02:54 PM) *
Ioana bine-ai venit oFloare.gif felicitari pt bebe si sa fie sanatos si el si mami
fetita sau baietel?

PS nici eu nu intru pe alte forum-uri decat pe asta



Bine v-am găsit.Mulțu, sa dea Dzeu sa fie bine si sa fim sănătoase împreuna cu bebeii nostrii. O sa am fetița ....yupieee smile.gif. Zilele astea sunt cam nelinistita pt ca mi-a ieșit la analiza de sânge ca as avea un tip mai rar de hemoglobina si anume Beta thalassemia. Mi s-a spus ca nu este nimic grav atâta timp cât tatal copilului nu are aceeași problema ,in acest caz exista 25%șanse ca bebita sa aibă Beta thalassemia major,ceea ce este f grav,necesita transfuzii de sânge odată pe luna etc. Maine astept rezultatele lui si in acelasi timp am si morfoligica maine.Sper din tot sufletul sa fie bine la el.mai se confrunta cineva cu problema asta?
ot1305
QUOTE(iasmio @ Jul 3 2011, 02:21 PM) *
buna fetelor

n-am baut cafeaua cu voi, ca m-am trezit tarziu; am stat aseara la tv pana tarziu si m-am uitat ca o nebuna la un thriller ca n-am reusit apoi sa mai adorm de frica

eu pe 15 iulie am urmatoarea progr la medic si o sa-mi fac si o analiza la sange inainte de control sa vad cum stau cu Ca, Mg si Fe ca nu le-am mai facut din aprilie si nici n-am luat nimic...

cat despre prenatal eu cred ca prin septembrie il voi lua
dupa ce scap de auditul din 13 cred ca mergem si noi cateva zile cu niste prieteni la mare
si cand revin la servici... pana in septembrie numa stau si ma uit la colegii mei cum fac treaba mea tongue.gif o sa fiu doar supervisor si o sa bat din gura ca la asta ma pricep foarte bine liwlol.gif

ruby usor cu treburile prin casa...eu obosesc si cand stau in picioare; ieri mi-a fost pofta pe un pepene si cum era prea greu sa-l urc scarile pana la 3 m-am dus la parinti acasa si l-am mancat acolo ca mi l-a urcat tati scarile; e fooarte greu ca mirel nu e acasa cand merg la cumparaturi ca trebuie sa iau foarte putin din fiecare ca sa pot sa le urc pe urma pe scari...offf

no bun, va las ca merg pana la socrii ca n-am fost de mult
va pup pe toate


liwlol.gif ce tare.....

QUOTE(Ioanax07 @ Jul 3 2011, 02:23 PM) *
Ma alatur si eu mamicilor de noiembrie. Nu prea sunt o membra activa pe forumuri dar asta este o ocazie speciala asa ca ma alatur si eu voua. Va doresc sarcina usoara tuturor, bb.gif sanatosi si frumosi ca noi wink.gif


bine ai venit!
sarcina usoara!

QUOTE(iasmio @ Jul 3 2011, 04:56 PM) *
m-am dus la socri, am intrat in curte, usa la casa deschisa - eu dormeau...
m-am servit cu chec de pe masa, am tot trantit pe-acolo cate-o usa dar mi-a fost cumva sa-i trezesc ca dormeau tare bine, asa ca le-am lasat un biletel si am plecat tongue.gif


liwlol.gif...misto!!!

QUOTE(Ioanax07 @ Jul 3 2011, 05:53 PM) *
Bine v-am găsit.Mulțu, sa dea Dzeu sa fie bine si sa fim sănătoase împreuna cu bebeii nostrii. O sa am fetița ....yupieee smile.gif. Zilele astea sunt cam nelinistita pt ca mi-a ieșit la analiza de sânge ca as avea un tip mai rar de hemoglobina si anume Beta thalassemia. Mi s-a spus ca nu este nimic grav atâta timp cât tatal copilului nu are aceeași problema ,in acest caz exista 25%șanse ca bebita sa aibă Beta thalassemia major,ceea ce este f grav,necesita transfuzii de sânge odată pe luna etc. Maine astept rezultatele lui si in acelasi timp am si morfoligica maine.Sper din tot sufletul sa fie bine la el.mai se confrunta cineva cu problema asta?

Ioana, uite ca eu am niste prieteni care au o problema ca a ta....mai nasol la ei este ca amandoi parintii au thalasemie minora si baietelul lor s-a nascut cu talasemie majora....tatal copilului are si el talasemie?
trebuie sa fiti constienti ce inseamna talasemia majora...este o boala crunta.....prietenii mei au avut noroc ca au fost invitati la un teledon si au reusit sa stranga banii necesari de operatie pt pitic, in plus au mai strans ceva bani si in campania lor de au reusit sa mearga in italia sa-i faca operatia la pitic caacum sa fie ok.....insa newaparat sa citesti si sa te interesezi si despre operatie (pp ca bb tau are talasemie majora si voi aveti banii de operatie aprox 150.000 euro) pt ca nu are sanse de reusita 100% ci numai 33% (parca asa tin minte)......cel mai bine ar fi ca si tatal copilului sa-si faca analiza ,in cazul in care si el are talasemie minora, at intr-adevar xeista 25 % sanse ca fetita ta sa aiba talasemie majora........insa exista si restul de 75 5 sanse sa nu aiba....cum vrea DD.....sper sa nu aiba pray.gif
ot1305
buna dimineatza dragelor!
azi am dormit pana la 7.....acum savurez o cafea si va astept si pe voi......azi am o multimea de treaba ca dc miercuir plecam trebuie sa rezolvam totul ca sa putem sta linistiti fara telefoane......
ruby
QUOTE(ot1305 @ Jul 4 2011, 08:43 AM) *
buna dimineatza dragelor!
azi am dormit pana la 7.....acum savurez o cafea si va astept si pe voi......azi am o multimea de treaba ca dc miercuir plecam trebuie sa rezolvam totul ca sa putem sta linistiti fara telefoane......

neatza ,

la noi abia acum e 7 ! si eu sant de la 6.30 treaza .mai am un pic si termin anul scolar ,scap de teroarea trezirilor dis de dimineata.spor la treburi si bea o guritza de cafea si pt mine .mi-ai facut pofta ....
ruby
QUOTE(Ioanax07 @ Jul 3 2011, 03:23 PM) *
Ma alatur si eu mamicilor de noiembrie. Nu prea sunt o membra activa pe forumuri dar asta este o ocazie speciala asa ca ma alatur si eu voua. Va doresc sarcina usoara tuturor, bb.gif sanatosi si frumosi ca noi wink.gif

bine ai venit printre noi si sarcina usoara pana la capat .mult a fost ,putin mai este ,nu? O sa te trec pe lista noastra. trandafir.gif
ruby
QUOTE(Ioanax07 @ Jul 3 2011, 06:53 PM) *
Bine v-am găsit.Mulțu, sa dea Dzeu sa fie bine si sa fim sănătoase împreuna cu bebeii nostrii. O sa am fetița ....yupieee smile.gif. Zilele astea sunt cam nelinistita pt ca mi-a ieșit la analiza de sânge ca as avea un tip mai rar de hemoglobina si anume Beta thalassemia. Mi s-a spus ca nu este nimic grav atâta timp cât tatal copilului nu are aceeași problema ,in acest caz exista 25%șanse ca bebita sa aibă Beta thalassemia major,ceea ce este f grav,necesita transfuzii de sânge odată pe luna etc. Maine astept rezultatele lui si in acelasi timp am si morfoligica maine.Sper din tot sufletul sa fie bine la el.mai se confrunta cineva cu problema asta?

succes la morfo ,astazi .sa ne povestesti cum a fost .sper sa iti iasa rezultatele bune la sange si sa nu fie cazul sa te temi de ceva.discuta in amanunt cu ginecolocul tau ,eventual repeti analiza la un institut special ,il iei si pe sot cu tine ,poate scapati de temeri .va tin pumnii si capul sus .
si eu am mici probleme cu sangele ,stau cam prost cu hemoglobina si eritrocitele ,dar sant la limita inca .iau fier momentan.in sarcina trecuta am avut trecut pe carnetul de gravida trombocitopenie,iar la spital erau pregatiti cu perfuzia de sange in caz de hemoragie mare ,dar am fost brava ,nu am pierdut decat 650 ml ,ceea ce se numeste inca normal.
iasmio
neatza

am intrat rapid sa va salut pana nu-mi apare colegu
aseara am dormit cu mami ca tati a fost de noaptea poate si-n seara asta raman la ei ca e tare urat acasa fara mirel
ioana sper sa fie bune analizele sotului si sa stati linistiti
otilia spor la treburi si sa ne mai scri pana pleci

restul cum sunteti?

va doresc o saptamana usoara si celor care aveti programari la dr numai vesti bune tzuc.gif
ruby
Mamici de noiembrie 2011:

Ruby-dpn 21 noiembrie- fetita female.gif
ot1305-dpn 15 noiembrie-baietel male.gif
Roxana1986- dpn 18 noiembrie-fetita female.gif
Perla- dpn 21 noiembrie-baietel male.gif
Iasmio - dpn 23 noiembrie -baietel male.gif
Sanymada -dpn 25 noiembrie
Trandafirsalbatic- dpn 10 noiembrie - baietel male.gif
fluffylove - dpn 4 noiembrie-baietel male.gif
Corilex - dpn 18 noiembrie
Ramona_bretfy- dpn 15 noiembrie
misa29- dnp 17 noiembrie -fetita female.gif
ioanax07-dnp 19 noiembrie -fetita female.gif
ruby
QUOTE(iasmio @ Jul 4 2011, 09:30 AM) *
neatza

am intrat rapid sa va salut pana nu-mi apare colegu
aseara am dormit cu mami ca tati a fost de noaptea poate si-n seara asta raman la ei ca e tare urat acasa fara mirel
ioana sper sa fie bune analizele sotului si sa stati linistiti
otilia spor la treburi si sa ne mai scri pana pleci

restul cum sunteti?

va doresc o saptamana usoara si celor care aveti programari la dr numai vesti bune tzuc.gif

si tie o saptamana usoara ,sa reusesti sa iti pregatesti toata maculatura sa iasa bine auditul ! tzuc.gif hug.gif
Ioanax07
Neata fetelor. Multumesc de primire, va doresc o zi buna.

QUOTE(ot1305 @ Jul 4 2011, 05:38 AM) *
Ioana, uite ca eu am niste prieteni care au o problema ca a ta....mai nasol la ei este ca amandoi parintii au thalasemie minora si baietelul lor s-a nascut cu talasemie majora....tatal copilului are si el talasemie?
trebuie sa fiti constienti ce inseamna talasemia majora...este o boala crunta.....prietenii mei au avut noroc ca au fost invitati la un teledon si au reusit sa stranga banii necesari de operatie pt pitic, in plus au mai strans ceva bani si in campania lor de au reusit sa mearga in italia sa-i faca operatia la pitic caacum sa fie ok.....insa newaparat sa citesti si sa te interesezi si despre operatie (pp ca bb tau are talasemie majora si voi aveti banii de operatie aprox 150.000 euro) pt ca nu are sanse de reusita 100% ci numai 33% (parca asa tin minte)......cel mai bine ar fi ca si tatal copilului sa-si faca analiza ,in cazul in care si el are talasemie minora, at intr-adevar xeista 25 % sanse ca fetita ta sa aiba talasemie majora........insa exista si restul de 75 5 sanse sa nu aiba....cum vrea DD.....sper sa nu aiba pray.gif


Ne-au dat cei de la spital o grămadă de informații despre toate tipurile de thalasemie si riscurile ei. Si-a făcut si tatal testul, astăzi așteptăm rezultatul iar dacă v-a ieși ca si el are tal.minora nu-mi fac griji pt ca nu exista nici un risc ca bebele sa aibă majora. Dacă Doamne fereste v-a ieși ca el are tal.majora atunci v-om face testul CVS sa vedem exact dacă bebele are thalasemie sau nu si atunci v-om hotari ce facem. Sper ca v-a fi ok,trebuie sa fie bine pray.gif Offff ca am inebunit de cât am studiat problema asta, pot sa-mi dea o diploma de hematolog
perla163
floare2.gif buna burticutelor ,va doresc o spatamana cta mai buna !
Ioana-bine ai venit si sarcina usoara in continuare -sa iasa bine analizele ......si noi am facut anliza talassemiei si nu are niciunul dintre noi.
azi avem 20 saptamani-multumesc lui DD ca ma ajuta in fiecare zi !
ruby
QUOTE(perla163 @ Jul 4 2011, 01:52 PM) *
azi avem 20 saptamani-multumesc lui DD ca ma ajuta in fiecare zi !


party ,party ,nu ? guitar.gif
Si eu sarbatoresc azi trecerea in cealalta jumatate a sarcinii !
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.