Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Noiembrie 2011
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2011
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128
ciocotoff
Bonjour!dau si eu semnatura la condica azi am 39sapt am fost la control Razvanel inca nu vrea sa vina colul e inchis dar putin mai moale deci se pare ca am scapat ptr cel putin 3-4 zile smile.gif si de veselie mi-am invitat cumnatica cu cele 2 fetite adorabile in week-end asa ca nu pot sta va pup si va urez odihna placuta! app.super buna treaba cu lista se pare ca sunt a 2a barza.gif
Corilex
Mioara,acum vreo 2 zile am patit si eu asa.Eram in sufragerie ,si m-a taiat o durere exact acolo sus la incheietura.Bunica mea se panicase deja .M-am aplecat in fata,cu mainile pe pat ,si am stat cateva secunde asa.
Mai bine ca nu ne spui ce ai luat de la cofetarie.Ne pui imaginatia in miscare biggrin.gif.

Eu nu m-am simtit bine azi - am arsuri de imi vine sa ma urc pe pereti.Imi vine sa si vars si ma mai dor si picioarele rau.Am dormit cateva ore,am papat niste supa,si tot sper sa imi revin.

Pe cat de frica imi e de ce ma asteapta,parca as vrea sa vina mai repede momentul,sa scap.Nici nu ma mai gandesc la dureri sau la alte chestii neplacute.

A vrut Cata sa ma scoata pana in parc azi,ca era soare ,dar mi-a fost frica si am refuzat....acum imi cam pare rau.Nu am iesit din casa de marti sad.gif.Si o sa mai ies d'abia miercuri.

Ma bag inapoi in plapuma ,cu fesul pe cap liwlol.gif.
sanymada
Sarmale?... Coliva?... yami.gif Ma primiti si pe mine in vizita? biggrin.gif

Prezenta la apel. Momentan suntem cuminti, insa de dimineata m-am cam jucat cu focul. Mi s-a pus pata sa fac curat in toata casa ca sa fie casa pregatita cat de cat pentru momentul magic rolleyes.gif Numai ca dupa aceea m-au luat durerile de toate salele si am inceput sa somez. Mi-am trimis si baietii singurei la plimbare. Ce bine e sa lenevesti! super.gif Daca nu m-ar mai durea mijlocul ar fii si mai bine smile.gif
Mai, chiar sper sa-mi dau seama din timp cand o sa se declanseze... Si sincer intr-un mare fel sper sa se declanseze inainte de data stabilita de 21... ca nu mai pot... sad.gif Poate saptamana viitoare ma apuc de rearanjat mobila... uff, ce mama rea sunt crybaby.gif

Intepaturi la incheietura de sus a piciorului am avut si eu. Tare urate sunt... de multe ori nu mai reuseam sa calc deloc pe piciorul respectiv...

Va pup!
ruby
buna seara ,

vad ca cam toate va doriti sa vina mai repede ,sa scapti de starile aiurea .numai eu sant asa paranoia sa imi doresc sa mai stea si saptamana asta la caldurica?Imi e teama de ce va fi apoi ,de aglomeratie ,de reorganizare ...offf ! acum ,le am pe toate sub control ,dar cand apare Lilly multe se vor schimba .Maine vine in vizita fata care ma ajuta la curatenie si de luni o sa vina de dimineata sa vada cum decurg diminetile copiilor ,sa le pregateasca masa si sa o duca pe Ruby la gradi .cat voi fi la spital va veni ea de la 6 ,sa se ocupe de copii si asa are si Andre liber sa plece la munca .de luat de la gradi o sa o ia o mamica si o sa stea la ea pana vine Andre de la munca .o adevarata schimbare si pt Ruby .sper sa faca fata cele cateva zile cat o sa lipseasca mami .De Aiman nu imi fac griji ,caci el e mare si se descurca singur pana vine tata acasa .

iasmio ,nasoala treaba cu durerile .te inteleg perfect caci eu de ca. 1 luna merg aiurea din cauza durerii.cand fac ceva efort mai mare ,cum a fost azi de ex ,a trebuit sa merg la cumparaturi ,e de jale .dupa amiaza am dormit un pic si mi-am mai revenit .cert este ca nu trebuie sa ma misc prea mult ca apoi o trag pana seara .

ma duc sa imi fac o baitza relaxanta si apoi program de voie la tv .in weekend gateste sotul ! ideal !

o seara placuta !
Draga
Buna seara

am fost si eu prin magazine , am luat raft pentru bucatarie si niste cutii, apoi in supermarket ca sa avem si noi ce manca, ce sa va spun durerea aceea de la incheitura, va povestisem si altadata de ea, a fost cumplita , pe dreapta ma doare rau, abia am ajuns la casa de marcat iar apoi surpriza ! nu -mi puteam ridica piciorul sa ma urc in masina crybaby.gif nu am condus eu, macar atat!
Asa ca va inteleg..si se pare ca iar jucam in acelasi film.

Nici eu nu ma grabesc sa vina domnisoara, as vrea sa prind sapt 39 pray.gif ..stiti ca eu am combinatiile cu adusul lui Calin acasa, daca vine bebe mai repede va trebui sa fuga tati pana la tulcea sa-i aduca in timpul in care sunt in spital...calcule grele.

am cumparat niste cutii dragute sa le pun in dormitor in comoda pe care am tv-ul, cutii in care voi pune maruntisuri pentru bebelina sa nu ma duc la Calin in camera pentru fiecare pampers sau soseta. Imi place ce am gasit wink.gif

cred ca inchid

seara buna, pe maine la cafea..si prezenta de dimineata!

poate maine mai intra si mamicile sa ne mai povesteasca de bb.gif biberon.gif
iasmio
neatza

m-am trezit ca mi-era foame...am pus si de un ceai ca ma cam doare gatul si stranut...si ochiul e tot umflat
ruby nici eu nu ma grabesc ca ma ia cu groaza putin de cum va fi, macar 2 sapt sa mai stea acolo
draga tu toata ziua esti la shopping, nu stiu care fata zicea s-o lasi mai moale ca intri in faliment wink.gif

mamicilor ce fac bebelusii? dorm noaptea? merge alaptatul? au colici ? ziceti-ne si noua ce ne asteapta

pupici si duminica frumoasa la toate
ruby
neatza ,

toata lumea in formula 2 in 1 inca? Ceva evenimente ,ieri ,azi noapte?haideti la o cafea .eu am dormit cam aiurea azi noapte .de 3 x m-am trezit ,ba la toaleta ,ba carcelul ...mhhh .
Draga si eu sant adepta cutiilor draga .poti depozita x lucruri ,arata bine si e si ordine asa .ia sa ne arati achizitiile .
sanymada ,aha ,te-ai apucat de amenajarea casei ,de facutul ,,cuibului,,cum se zice .deci mult nu mai e .
corilex ,sper sa ai parte de niste zile mai bune ,fara atatea stari de rau .poate un pic sa scoti nasul afara ,la o plimbare scurta nu ti-ar strica.
ciocotoff ,distractie placuta alaturi de familie !
mamicile cu bebici ,nu ne mai povestiti din rutina zilnica?

O duminica placuta !
ot1305
neatza!
Iasmio....al meu e tare cuminte.....colici nu are , mai scanceste el putin insa nu tine mult....iar alaptatul....poate mi se pare mie insa de ieri mi-a scazul laptele la jumate fata de cat aveam vineri.....o fi si din cauza ca nu prea am consumat multe lichide .......am sa vad azi cum va fi ca reiau supele si ceaiurile ca sa fiu sigura ca am lapte destul...... sper sa ma tina cat mai mult nu numai o luna-doua si gata pray.gif...........

Ruby, te inteleg perfect......si eu am avut mari emotii cu Tudor mai ales ca el nu a dormit niciodata fara mine, insa am avut mare noroc de soacra mea ca a stiut sa-l ia cu vb si nu a plans deloc dupa 'mami'.......ce-i drept cu 2 sapt inainte sa nasc am inceput sa dormim in pat cu tati ca sa se obisnuiasca cu el si tare bine a prins ca primele nopti numai cu tasu' a dormit si abia apoi cu bunica'sa.....




iasmio
QUOTE(ot1305 @ Nov 6 2011, 08:53 AM) *
neatza!
Iasmio....al meu e tare cuminte.....colici nu are , mai scanceste el putin insa nu tine mult....iar alaptatul....poate mi se pare mie insa de ieri mi-a scazul laptele la jumate fata de cat aveam vineri.....o fi si din cauza ca nu prea am consumat multe lichide .......am sa vad azi cum va fi ca reiau supele si ceaiurile ca sa fiu sigura ca am lapte destul...... sper sa ma tina cat mai mult nu numai o luna-doua si gata pray.gif...........

Ruby, te inteleg perfect......si eu am avut mari emotii cu Tudor mai ales ca el nu a dormit niciodata fara mine, insa am avut mare noroc de soacra mea ca a stiut sa-l ia cu vb si nu a plans deloc dupa 'mami'.......ce-i drept cu 2 sapt inainte sa nasc am inceput sa dormim in pat cu tati ca sa se obisnuiasca cu el si tare bine a prins ca primele nopti numai cu tasu' a dormit si abia apoi cu bunica'sa.....

ce norocoasa esti ca e cuminte ianis, ai grija de lapte ca e cel mai bun, eu nu-s prietena prea buna cu supele si ciorbele dar o sa mananc orice numa sa am lapte
si e bine ca l-ati pregatit din timp pe tudor cu dormitul...fain de voi, ma bucur

ruby sper ca sa se acomodeze usor si ruby a ta dupa ce va veni lilly cu noul program, eu amm noroc ca iasmi e mare, ea abia asteapta sa doarma la bunici sau la matusa ei, sa se joace cu verisoara asa ca nu-mi fac probleme
ruby
ce bine va e voua ,ca aveti familia aproape ,puteti cere ajutor .
Bravo Otilia ,ca Ianis e asa un copil bun .sper sa tina lapticul cat mai mult.bea la fiecare alaptare un pahar de 250 ml de apa si relaxeaza-te cu cateva minute de a incepe masa .
restul fetelor unde santeti? Haideti ca se raceste cafeaua!
Draga
Neata

am sosit la cafeluta!
am stat si eu in pat pana la 9, am dormit tare prost dar asta nu-i o noutate.
Otilia, ma bucur ca e bine si Yanis si Tudor, si toata lumea.
Pun poze cu noile achizitii dupa ce sterg praful si le pun pe pozitie wink.gif
Eu nu imi fac probleme prea mari cu Calin, el doarme doar in patul lui din prima zi, singur, acum cand e in we acasa ne mai alintam la pranz si dormim impreuna, ceea ce cred ca vom face si in formula 3 tot ca sa ne alintam rolleyes.gif , dar noaptea nu se pune problema , doarme in camera lui..inca doar a lui wink.gif dar la momentul adevarului om vedea care-i situatia, am luat in calcul multe scenarii sa fiu pregatita biggrin.gif

Azi poate montam patutul biggrin.gif

cine mai e racit in afara se Iasmio care a soferit cu geamul deschis si parul in vant? liwlol.gif Ruby?
si eu am o indispozitie nazala si in gat dar cum iau atibiotic pentru infectia urinara poate combate si microbu biggrin.gif din caile aeriene.

gata, am raportat

sunt pe aici

duminca frumoasa sa aveti!!!
fluffylove
Buna fetelor , ne-am intors si noi acasa:) Am nascut duminica pe 30 Octombrie un baietel de 3, 500 kg si 53 cm
Sper ca sunteti bine toate .... Noi avem ceva probleme cu sanii am facut rani de imi da sangele si mi sau umflat ft tare ..... dureri groaznice si de la ceza si o chestie care cica peditra mi-a zis ca as fi facut eu colici da zici ca am numai cutite prin toate burta ..................... si ca sa fie tacamul plin Andrei nu vrea de cat mami mami si ma tine el in alerta toata ziua ba chiar si noaptea .........deci sunt si nedormita ...sper sa-mii revin la noormal alfel va scriu in curand de la nebuni liwlol.gif))))))

va pup
ps :Aseara am avut iar o criza din partea lui Andrei in care nu vroia sa mai intre in camera plangea de zici ca-l omorai si urla dupa MAMI ....cand ma duceam dupa el nu vroia deloc saintre in camera cu bebe ( noi in timpul asta ii faceam baie lui Razvan) .... a plans de erau toate hainele ude flesca pe el transpirase tot ...s-a linistit numai cand am terminat si am stat cu el ... ne-am uitat la cantecele amandoi of ofof e un dulce dar trece greu cred peste faptul ca nu mai este doar el ....desi asa il pupa pe Razvan, se bucura .... cand plange il intreaba "Ce ai Van?" "Taci Van".... e ft afectuos cu el in rest si mai avem o prob;ema nu vrea sub nici o forma sa-l imbrace tati doar mami ...mami mami mami:)

Iar despre Razvan ce sa va zic e cumintel deocamdata... cam multi mucisori ...pediatra zice ca ar fi ca nu l-au curatat bine la nastere .... si vrea destul de des la san

iasmio
QUOTE(fluffylove @ Nov 6 2011, 10:35 AM) *
Buna fetelor , ne-am intors si noi acasa:) Am nascut duminica pe 30 Octombrie un baietel de 3, 500 kg si 53 cm
Sper ca sunteti bine toate .... Noi avem ceva probleme cu sanii am facut rani de imi da sangele si mi sau umflat ft tare ..... dureri groaznice si de la ceza si o chestie care cica peditra mi-a zis ca as fi facut eu colici da zici ca am numai cutite prin toate burta ..................... si ca sa fie tacamul plin Andrei nu vrea de cat mami mami si ma tine el in alerta toata ziua ba chiar si noaptea .........deci sunt si nedormita ...sper sa-mii revin la noormal alfel va scriu in curand de la nebuni liwlol.gif))))))

va pup
ps :Aseara am avut iar o criza din partea lui Andrei in care nu vroia sa mai intre in camera plangea de zici ca-l omorai si urla dupa MAMI ....cand ma duceam dupa el nu vroia deloc saintre in camera cu bebe ( noi in timpul asta ii faceam baie lui Razvan) .... a plans de erau toate hainele ude flesca pe el transpirase tot ...s-a linistit numai cand am terminat si am stat cu el ... ne-am uitat la cantecele amandoi of ofof e un dulce dar trece greu cred peste faptul ca nu mai este doar el ....desi asa il pupa pe Razvan, se bucura .... cand plange il intreaba "Ce ai Van?" "Taci Van".... e ft afectuos cu el in rest si mai avem o prob;ema nu vrea sub nici o forma sa-l imbrace tati doar mami ...mami mami mami:)

Iar despre Razvan ce sa va zic e cumintel deocamdata... cam multi mucisori ...pediatra zice ca ar fi ca nu l-au curatat bine la nastere .... si vrea destul de des la san

Da iti transmitem din nou felicitari pt micutul Razvan, Ramona ne-a anuntat cand ai nascut, ne bucuram ca ai putut intra la noi, am vazut pozele cu bebe pe facebook e un dulce si un frumos
imi pare rau ca ai dureri, stiu cum e cu sanii durerosi, asa am avut si eu rani la prima nastere ca imi curgea sange, iar cand lua bebe sanul in gura cand tragea primele guri de lapte ma durea de imi venea sa urc e pereti, dar dupa o sapt aproximativ si-au revenit
ce sa zic...rabdare si sanatate multa la toti si sper ca micutul andrei sa se obisnuiasca cu situatia cat mai repede
Draga
Fluffy , felicitari! sa te bucurii de baietii tai!
te cred ca e greu, problema cu sanii va trece, rabdare sa ai, dar tu esti mama cu experienta, sigur te descurci.
Cat despre Andei, el e mic , e greu ca nu poate spune ce simte, cred ca e greu de gestionat situatia, trebuie sa avem mare grija ca cei mari sa nu se simta dati la o parte, sa-i implicam, macar la inceput sa le acordam multa atentie , dupa o vreme se vor obinui cu noua conditie, cea de frate smile.gif si va fi mai usor, sper eu! smile.gif

te mai asteptam cu detalii si poze, ca pe face eu nu te stiu!
Corilex
Neatza !
Eu mi-am visat galushca azi noapte ,si m-am trezit foarte bine dispusa.Pacat ca ma doare capul. sad.gif
I-am zis lui Cata ca nu mai pot....vreau la spital.Parca imi e din ce in ce mai rau.
Aseara am avut niste dureri de picioare de imi venea sa plang ,si cu greu am adormit.

Si mi-a facut Capcaunul o pofta....VATA DE ZAHAR biggrin.gif.Ce pacat ca d'asta nu pot sa fac in casa liwlol.gif.

Hai ca eu si Ioana cred ca suntem ingrozite de ce au scris mamicile care au nascut - rani la sani ... of...mi-am luat si eu protectii din alea din silicon - sper sa ajute.

Ma duc sa bag un ceai fierbinte ... ca imi e frig .
Any-Olanda
Buna ziua gagici, cu sau fara burtici hug.gif

Si eu pe aici, va citesc si stau cu sufletul la gura biggrin.gif
Vorbiti de tot felul de mancaruri, prajituri... Hai sa va scot de sub plapuma biggrin.gif , azi fac clatite, cine se baga? liwlol.gif Ioana, tu esti invitata de onoare ca vad ca esti cea mai pofticioasa de pe aici biggrin.gif Mirela, vii? biggrin.gif

QUOTE(Corilex @ Nov 6 2011, 10:51 AM) *
Hai ca eu si Ioana cred ca suntem ingrozite de ce au scris mamicile care au nascut - rani la sani ... of...mi-am luat si eu protectii din alea din silicon - sper sa ajute.


Ajuta mami, trebuie sa le moi putin intr-o cana cu apa calda inainte de a le pune pe san (trebuie sa fie umede). Cand prinde de el, se face ca o ventuza si nu faci nici rani, nimic... Palarii de mexican le numesc aici biggrin.gif Se spala dupa fiecare folosire, se umezesc inainte de a le pune pe sani, asta e ideea smile.gif

Pentru cele care aveti rani, stiu ca in spital mi-au dat un unguient sa ma dau pe sani, ceva foarte gras sau nu mai stiu cum se numea, o sa-l caut, cred ca-l mai am sus in sertar, revin cu numele wink.gif Aaaa, si ce mai ajuta, sa umeziti mameloanele cu putin laptic dupa ce a supt bebe smile.gif

Draga, dar in spitalele de la noi (din Romania), bebelusul nu o vede pe mami decat abia a doua zi? Eu am avut cezariana (care aici se face in caz de forta majora, nu ai cum sa alegi...) si numai 2 ore am fost la terapie intensiva si apoi mi-au dat-o direct la san pe Alina, mi se pare crunt sa-i lase o zi fara mami... Offff, ce mult mai avem de avansat sa-i ajungem pe cei din tarile evoluate...

In rest, asteptam vesti smile.gif

Va las, ma apuc de refacut o perdea pe care mi-a prins-o masina de spalat... Va pup, o duminica frumoasa hug.gif tzuc.gif

Corilex
Fetelor , pe mine ma cam doare pe jos .Deja m-a luat cu panica.Imi e si frica sa ma misc sad.gif(.
iasmio
QUOTE(Corilex @ Nov 6 2011, 02:06 PM) *
Fetelor , pe mine ma cam doare pe jos .Deja m-a luat cu panica.Imi e si frica sa ma misc sad.gif(.

te doare jos unde? in fata , in spate? regulat?
nu-ti fie rica, daca e sa fie momentul asteptat incearca sa fi relaxata ca o sa fie bine, daca unt doar dureri neregulate, intinde-te si incearca sa te odihnesti, eventual un dus caldut...
ruby
buna fetele,

fluffy ,wow ! ti-am admirat si eu Razvanelul pe FB.Un dulce ! felicitari si sper sa itrati in curand in rutina ,sa se regleze toate problemele si fratiorul sa fie intelegator !

corilex ,mergi la medic ,daca te simti asa rau in ultima perioada .vezi ce iti recomanda .eventual poate grabiti cezariana ,daca te depaseste situatia .si cu vata aia pe bat ...aoleu ,cred ca tu chiar vrei sa ti-o furi ! wife.gif
ti-a trecut supararea pe sot? Nu e bine sa te culci supi !

nu vin any ,ca am inca treburi de reglat .azi mai vin 2 muncitori din ro si a trebuit sa mai reglez cu cazarea de dimineata ,am calcat cateva hainute ,apoi a venit si fata sa discutam cum facem cat voi fi in spital .maine vine de la 7.30 sa ii arat ce exact are de facut cat nu voi fi eu acasa ,sa o prezint si la gradi ,sa vad cum se descurca caci Ruby a mea nu zice un cuvant pe romaneste ,iar ea nu stie germana ...
eu iau clatite gata facute si doar le incazesc in tigaie si le umplu dupa preferinte ,gem sau nutella .

si la noi e altfel cu bebelusul dupa nastere . se sta inca 2 ore in camera unde se naste ,se spala acolo sub ochii tai ,imbraca si ti-l da imediat sa il pui la san .dupa ,te duce in salon cu bebe cu tot sau il poti lasa la ei in sala pt bebe ,daca vrei sa te odihnesti un pic si ti-l aduc doar la orele stabilite pt supt .eu una am avut atata andrenalina in mine in noaptea de dupa nastere ca nu am facut altceva decat sa ma uit cum dormea Ruby langa patul meu .ca a doua zi aratam zombi ,nu mai conta ,important a fost ca mi-am petrecut noaptea cu ea ,mirandu-ma de minunea mea .

ma duc sa fac si eu un pic de nanitza .revin mai pe seara sa vad de a nascut Corilex ! Bafta !
Ioanax07
Nah ca am apărut si eu...ce credeati ca ATI scăpat de mine?! liwlol.gif sunt tot ou kinder deci n-an născut wink.gif
Corilex pe tine te iert azi ca vata pe bat nu-mi surâde dar Any pe tine nu te iert cu claritele ...vrei bătăiță liwlol.gif ai dreptate , sunt pofticioasa nr 1 dar in general nu neaparat de la sarcina ASA ca mai ușor cu poftele pe aici pe site smile.gif
Ieri am zis sa merg la mall sa fac ceva shopping pt mine căci mi-e un dorrrr sad.gif cea mai mare greșeală a fost ....m-au luat niște crize pe acolo când am văzut ca am si condus 45 min pana acolo si nu mi-am luat absolut nimic din cauza ca sunt ca o pinguina, nimic nu-mi venea, am încercat capitolul cizme...am zis k alea pot sa-mi iau....atunci a fost momentul de maxima criza ....nu puteam sa închid fermoarul pana sus din cauza ca nu mai am gambe de gazela liwlol.gif gata, mă luase cu transpiratii de nervi , am plecat cum am venit, noroc ca a avut George saracul răbdare sa mă incalte si descalte de toate cizmele probate! Offfff ce "depresă" sunt nervi.gif
Fluffy felicitări pt bebel, sa fiti sanatosi si sa va aducă numai bucurii!
Nu mă mai instigati la regizat ca nu am ajuns la episodul cu răni si sâni durerosi wink.gif
emilia 22
buna fetele
acum poate reusesc sa scriu si eu
offf nici nu stiu cu ce sa incep ,adik stiu tre sa incep cu inceputul
deci cu nasterea:
pe data de 15 oct m-am trezit pe la ora 7,
pe la ora 8 au inceput mici dureri de burta,nu am bagat in seama k mai ma duruse si in alte zile si am zis k o sa imi treaca dar nimic
pe la ora 10 am luat un no-spa tot degeaba,am zis k mi se pare mie ,k nu stau eu cum treb si daia ma doare
eu tot incercam sa nu bag in seama durerile,mergeam prin casa cand aveam contractii,imi schimbam pozitia tot degeaba
pe la ora 12-13 am iesit afara cu edy tot aveam contractii dar dak mergeam nu ma mai durea asa tare,eu tot speram k sunt false mai ales k era sambata
mama se tinea dupa mine sa sun dr si eu nu sui nu k mi se pare
l-am culcat pe edy si apoi am stat linistita asta fiind pe la ora 17 si atunci au inceput contractiile din 10 in 10 min
am luat tel si am sunat dr si mi-a spus sa ma duc mai repede sa nu nasc pe drum si cand sunt aproape de spital sa il sun sa vina si el dar bineninteles k eu nu aveam nici un stres sa ma grabesc
pe la ora 18 am plecat de aksa foarte linistita si convinsa k o sa vin inapoi aksa
sotul zicea k asta este k mai bine nasc k tot l-am chemat de aksa
am ajuns la spital si mi-au facut internarea si eu tot le ziceam k tre sa vina dr meu k am vb
ma dus in sala de nasteri normale apoi in sala de operatii mi-a pus o perfuzie si asteptam sa vina dr
in timpul asta vb cu sotul prin sms-uri sa nu ma plictisesc smile.gif si cand il vad pe dr in usa k isi freaca mainile si spune "gata haide" nu imi venea sa cred k deja ma baga in operatie dar deh se grabea k venea de la un chef
nici nu am avut timp sa imi anunt sotul
mi-au arata fetita si apoi ma adormit putin nu stiu d c?
am facut anestezie rahisi nu prea mi-a prins din prima k am stat mai incordata
ma speriasem un pic k ma intreba dak simt sonda si eu puteam sa misc si picioarele
dupa operatie imediat nu am avut dureri si nu am cerut niciodata eu calmante doar ce imi faceau ele
acum despre bebelina:
de cand am venit aksa este infundata in nas si cu muciori,am fost la dr dar nu are nimic
ii dau lapte praf k am facut ragade si imi curgea sange si ea vomita sange din cauza asta
dr mia spus sa nu ii mai dau san pana nu imi vindec ranile asa k 1 zi iam dat lapte praf apoi ma mulgeam si ii dadeam de la mine
a 3 zi (aksa) am pus-o iar la san si a vomat iar cu sange ,iam mai dat 2 zile lapte parf si de lamine si cand am pus-o urmatoarea zi nu a mai vrut sa ia sanul
si uite asa papam lapte praf
despre edy:
el se comporta fff bine nu este gelos ,toata ziua o pupa si ma pune si pe mine sa o pup cand o pupa el
dak plange ma trimite la ea sa o iau in "mate" adik in brate
la inceput imi spune zilnic k ma iubeste si ca este baiatul meu
spaer k nu v-am plicti cu povestea mea
Corilex
De cand am scris ultima data ,nu m-am mai dat jos din pat,si am dormit pana acum.Nu ma mai doare ,dar deja presimt ca ajung la spital cat de curand.
Emilia,hai ca m-ai speriat putin cu anestezia aia liwlol.gif.Sper sa nu am surprize.
Nu stiu daca e relevant ,dar acum vreo 2 ani cand aveam insomnii - am luat somnifere - 2 tablete si nu m-au adormit.Si pe Cata 1 singura tableta l-a adormit in 3 minute liwlol.gif.

In seara asta papam peste,dar nu ma bag sa fac eu.Sa se mai simta si altii liwlol.gif.
Draga
QUOTE(Corilex @ Nov 6 2011, 06:19 PM) *
De cand am scris ultima data ,nu m-am mai dat jos din pat,si am dormit pana acum.Nu ma mai doare ,dar deja presimt ca ajung la spital cat de curand.
Emilia,hai ca m-ai speriat putin cu anestezia aia liwlol.gif.Sper sa nu am surprize.
Nu stiu daca e relevant ,dar acum vreo 2 ani cand aveam insomnii - am luat somnifere - 2 tablete si nu m-au adormit.Si pe Cata 1 singura tableta l-a adormit in 3 minute liwlol.gif.

In seara asta papam peste,dar nu ma bag sa fac eu.Sa se mai simta si altii liwlol.gif.


Corilex, si la mine anesteziile intarzie un pic, stai linistita ca nu te taie nimeni pe viu 68.gif , tu misca degetele de la picioare cat poti..nu vei putea mult liwlol.gif
perla163
buna fetelor ,pupici!
Flufy-FElicitari ptr printisor ,refacere rapida! ptr ranile de la san cel mai bun tratamnet e laptele vostru! eu nu am rani ,multumesc lui DD ,dar niic sfarcuri cine stie ce ,mi-am luat protectii d eale aptr san( ca sa-l ajut pe bb la supt) ,dar sunt prea mari ,nu stau pe san
COrilex-cel mai imp lucru -sa nu iti fie frica de dureri ,calm si gandeste-te ca eun lucru firesc!
Pupici tuturor! notworthy.gif
Draga
Emilia, deci ai nascut asa, fara sa ai timp sa gandesti prea mult ohmy.gif
Imi pare rau ca Bianca a avut probleme cu lapticul, suptul, mucisori, lasa ca se face ea mare si cu lapte praf!

Ioana, chiar ma gandeam ca te-ai dus singura sa-ti iei cizme, eu abia imi mai pun singura papucii liwlol.gif

Any, Ruby , la noi fiecare maternitate are regulile ei, eu povesteam mai mult pentru Corilex ca va naste unde am nascut si eu ( si Emilia). Oricum in caz de cezariana programata, laptele vine dupa cateva zile de cele mai multe ori , mai ales la prima nastere, pana se pune in miscare circuitul hormonal dureaza si pusul la san e ok doar ca exercitiu. eu cat am stat in spital mergeam la asa-zisul..alaptat.din 3 in 3 ore dar asa ca sa mimam sa exersam, de fapt ca sa stau cu el , ca nu aveam lapte biggrin.gif
Adevarul e ca in maternitatile de stat e personal putin , in terapie sunt 2 asistente si la copii tot 2 si 20 de bebelusi, pai cand sa aiba timp sa ia fiecare copil sa-l duca la mama( in prima zi mai ales) sa-i dadaceasca, sa-i schimbe, hraneasca etc. Cam asta-i situatia ...asteptam cu nerabdare asigurarile private de sanatate..pana atunci nici o speranta, asta e!

Azi am montat patutul biggrin.gif e dragut, maine il echipez si va arat poze.
sanymada
Buna fetelor, 2 in 1 si aici smile.gif Astazi am cam avut dureri care m-au speriat, dar se pare nimic serios. Am ras totusi copios la povestirea Emiliei, stiti ca va spuneam ca mi-e teama ca n-o sa-mi dau seama daca nu mi se rupe apa biggrin.gif
Crema buna pentru sani eu stiu ca e garmastan. si e inofensiva pentru bebe. mai merge si bephanten dar trebuie neaparat spalat inainte de alaptare. ajuta si "baile de aer", adica stat golase la aer pe cat posibil smile.gif si laptele propriu e intr-adevar o metoda foarte buna. eu una am avut rani serioase si le-am incercat pe toate, ca pana am invatat si eu si mandru cum sta treaba cu alaptatul a durat ceva...
Emilia, se intampla si de-astea, nu-ti face sange rau, chiar cresc copiii bine mersi cu lapte praf yes.gif
Fluffy, ma sperie experienta ta biggrin.gif dar in timp sunt sigura ca o sa se regleze situatia wink.gif

Noapte buna fetelor!
Corilex
E 3 dimineatza,si eu dau la boboci sad.gif((.Nu imi e bine sad.gif(.
ruby
QUOTE(Corilex @ Nov 7 2011, 04:58 AM) *
E 3 dimineatza,si eu dau la boboci sad.gif((.Nu imi e bine sad.gif(.

auuu ....acu e 8 la voi ! ai adormit sau esti deja la spital?
Draga
Neata fetelor!

corilex?????? cum esti? unde esti? lasa calculatorul deschis si scrie o vb cand pleci la spital.
Cred ca vineeee bebelina iti tin pumnii!

Eu sunt bine smile.gif , azi am 36 de sapt deci am ajuns la termen cum se spune, e bine dar mai vreau 2,5 -3 saptamani!

Ieri noi ne-am apucat sa mai facem una alta prin casa si rezultatul a fost dezastru absolut, in sensul ca acele obiecte sunt montate, ok dar casa arata ca dupa razboi iar azi m-am trezit parca mai greoaie si mai intepenita de spate..vai de harnicia mea!


restul de gravida.gif , raspundeti la apel!
bb.gif ce fac? Ramona? Misa? voi nimic nimic?? pai intra fetele cu 2 copii si voi ne tineti in suspans? cred ca si pe voi va tine cineva in suspans liwlol.gif

eu sunt pe canapea la datorie wink.gif

o zi faina !
Ioanax07
Neata
Nah ca n-am născut nici azi noapte liwlol.gif dar am dormit horror, m-a luat o durere de vre-o 3 zile pe coapsa dr in jos Cică ar fi de la sciatica oricum e tare enervanta, plus niște drumuri la wc din 2in 2ore, plus intorsul din ora in ora, plus arsuri la stomac si alte chestii light nervi.gif
Presimt si eu ca nu mai are mult Corilex îți uram de pe acum naștere ușoară !
Draga te-a luat si pe tine dulăpeală , decorarea etc? liwlol.gif
Mirela tu ai terminat bagajul ? liwlol.gif al meu e atât de greu, se pare ca nici bagajul de spital nu-l pot limita la o dimensiune normala...de când mă știu chiar dacă plecam 2zile trebuia sa umplu geanta, tot dulapul îl luam liwlol.gif
Am plan de sarmale azi dar am uitat sa scot carnea din conge deci nervi.gif
ciocotoff
neatza burtici si eu pe aici cu un castronas de lapte cu cereale azi bebe ma cam inteapa jos si il simt atat de greu parca am un bolovan in burta cred ca isi pregateste venirea. Am avut un week-end frumos cu musafiri dar si cam obositor mereu uit ca nu mai sunt asa zvelta si puternica si cam fac abuz cu statul in picioare iar coloana mea e praf saraca. Azi m-am cantarit: verdict 76kg deci am luat fix 15kg in sarcina.voi cum stati?
poopici
Draga
Ioana, lasa sarmalele mai pe seara wink.gif ocupa-te mai bine de bagaj liwlol.gif

Ciocotoff, tu esti Georgiana?
Nu pui si tu ticker, sa stim cum stam la numaratoare?
Abandoneaza discutia despre kg ca nu gasesti intelegere la noi 68.gif liwlol.gif

Mai fetelor Corilex ori doarme ori naste ohmy.gif

Ioanax07
QUOTE(Draga @ Nov 7 2011, 08:55 AM) *
Ioana, lasa sarmalele mai pe seara wink.gif ocupa-te mai bine de bagaj liwlol.gif

Ciocotoff, tu esti Georgiana?
Nu pui si tu ticker, sa stim cum stam la numaratoare?
Abandoneaza discutia despre kg ca nu gasesti intelegere la noi 68.gif liwlol.gif

Mai fetelor Corilex ori doarme ori naste ohmy.gif


Bunica-mea e bucatar șef la sarmaleala . La bagaj nu mai am ce sa-i fac decât sa mai scot din el ca e prea greu, nu vreau sa-i sperii pe astia la spital sa creadă ca am fugit de Acasa liwlol.gif
Eu cred ca naște Corilex , simt eu ca un alt bebe e pe aproape wink.gif
iasmio
neatza

m-am trezit ca un zombi ca am crezut azi noapte ca ma urc pe pereti de durere de masea, am luat visinata si am pus pe gingie sa amorteasca, paracetamolu e fix pix ca n-are la mine efect
de mai bine de 2 sapt ma lasase in pace maseaua si aseara am fost la cluj la un film si dup-aia am vrut eu sa ne mai plimbam prin mol sa mai luam cate ceva dar n-am mai putut de durere; acolo mi-am luat un paracetamol si directia casa dapai n-am dormit
ochiul mi-e tot umflat , gatul tot ma doare nervi.gif sa treaca toate odata ca nu mai poooooooooooooooot

emilia oricat ai scrie nu ne plictisesti stai linistita, noi abia asteptam sa vi sa ne povestesti cum a fost la nastere si cum e acuma dupa; speram ca totul se va rezolva cu copiii si sa intre la normal; asteptam si poze cu micuta bianca

corilex? cred ca a nascut, sa vedem ce vesti primim...
Draga
Am si eu o dilema asa pe ultima suta: bebelina mea se misca asa, finutz, nu m-a deranjat inca niciodata dar, de cate ori ma intind pe dreapta o apuca o forfota si un neastampar , mama, mama! ma intreb daca-i place sau nu! sa schimb pozitia sau sa o las sa se agite? mi-e imi place ca asa o simt cel mai bine.
Voi ce ziceti?

Iasmio, imi pare rau ca te chinuie si maseaua de parca nu aveai destule.
iasmio
QUOTE(Draga @ Nov 7 2011, 11:45 AM) *
Am si eu o dilema asa pe ultima suta: bebelina mea se misca asa, finutz, nu m-a deranjat inca niciodata dar, de cate ori ma intind pe dreapta o apuca o forfota si un neastampar , mama, mama! ma intreb daca-i place sau nu! sa schimb pozitia sau sa o las sa se agite? mi-e imi place ca asa o simt cel mai bine.
Voi ce ziceti?

Iasmio, imi pare rau ca te chinuie si maseaua de parca nu aveai destule.

nu stiu ce sa zic dar si al meu se misca daca stau pe dreapta
aseara am crezut ca vrea sa iasa afara prin buric asa valuri aveam, l-am filmat bineinteles poate am vreme sa descarc sa va arat

eu am alta dilema: pt mamicile care au nascut deja: cu ce imbracati copilul; de ex otilia, perla pe sub salopetica aia ce o aveau in poza ce le-ati dat? eu am luat si body-uri si costumase dalea cu pantalonasi si camasuta ce se leaga la spate dar ma tot gandesc cum trebuie mai exact imbracati

si daca ma lasa in spital cu hainelede-acasa sa nu ma fac de minune ca nu-l imbrac cum trebuie
ruby
neatza fetelor ,

dimineata am fost prinsa cu tipa ce va avea grija de Ruby ,nu am reusit sa beau nici cafeaua cu voi cum o faceam de obicei .Am intrat repede sa vad daca a mai scris Corilex ceva ,dar se pare ca fata asta vrea sa ne tina in suspans .sa speram ca e totul sub control !
Iasmio ,mama ei de masea ! acum a apucat-o iarasi?Poate te mai odihnesti in cursul zilei un pic .

La mine trezitul e cam la 00.30 ,03.30 si 6.00 .trebuie sa merg neaparat la toaleta .cred ca asa vor fi si orele de masa ... biggrin.gif
Draga si a mea a fost cam toata sarcina cumintica .acum ce se mai agita si ea ,mai face ceva valuri pe burtica ,dar o las ca pe ea .daca nu te deranjeaza pe tine pozitia ,nu cred ca o deranjeaza nici pe ea .

ioana , da ieri am mai tras un pic cu ochiul in bagaj ,l-am rearanjat .azi o sa pun si papuceii si o sa ii pun si hainele lui Lilly intr-o alta geanta sa le aduca tati la spital cand ne vor scoate .
am fost la cumparaturi de dimineata .i-am facut aprovizionarea lui Ruby cu ceva meniuri de la Hipp pt cat o sa fiu in spital sa ii vina si lui Andre mai usor si diverse alte minuni de prin supermarket pt pachetel la gradinitza .
ma pun sa mai lucrez un pic prin acte ,sa le tin cat de cat la zi .
o zi frumoasa tuturor !
ciocotoff
QUOTE(Draga @ Nov 7 2011, 10:55 AM) *
Ioana, lasa sarmalele mai pe seara wink.gif ocupa-te mai bine de bagaj liwlol.gif

Ciocotoff, tu esti Georgiana?
Nu pui si tu ticker, sa stim cum stam la numaratoare?
Abandoneaza discutia despre kg ca nu gasesti intelegere la noi 68.gif liwlol.gif

Mai fetelor Corilex ori doarme ori naste ohmy.gif


vreau sa-mi pun dar ultima data cand am incercat nu mi-a iesit mai incerc azi.Da eu sunt Georgiana.


Draga
Iasmio, eu m-am gandit sa-i pun un body intreg si deasupra o salopetica ( tot body de fapt) mai sexy, pe care l-am luat chiar pentru prima iesire in lume, caciulita si o bag in sacul -port bebe.
Iti dai seama ca facem 3 pasi pana la masina si inca 4 de la masina la bloc. Daca-i viscol o stang mai bine in brate biggrin.gif

In spital bebelusi stau intr-un rand de hainute , asa ma vazut peste tot , si in capul gol.
Am spalat si eu sacul si voi pregati hainele de externare sa nu le dictez prin telefon wink.gif

Ruby, ia spune ce-i cu pachetelul la gradi? Calin e la o gradi unde micul dejun e de acasa si mama mama ce se mai minuneaza lumea de asta. Mi-e imi convine ca mai pot controla inca ce manannca.
Cat despre Hipp si alte mancaruri de bebe, Calin a primit de 2-3 ori in situatii de criza( ne uitase Dumnezeu prin oras biggrin.gif ), dar la domnisoara mi-am propus sa primeasca mai des mai ales in deplasari ca sa nu ma mai car cu blidele dupa mine, la fel si cerealele, ceva mai frecvente in meniu, Calin nu a prea servit si nici acum nu vrea cereale cu lapte, ca mi-ar fi si mie mai usor uneori la micul dejun.
Schimb tactica biggrin.gif

mi-e foameeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!
Draga
QUOTE(ciocotoff @ Nov 7 2011, 12:32 PM) *
vreau sa-mi pun dar ultima data cand am incercat nu mi-a iesit mai incerc azi.Da eu sunt Georgiana.



dupa ce faci tikerul copiezi linkul pentru forum si il pui la semnatura, in profilul utile

daca-l faci pe lilypie, dupa ce e gata, dai clik LA forum signature: pseudo HTML, UBB...... si copiezi linkul care-ti apare.

spor!
Any-Olanda
Buna ziua dragele mele,

Corilex e siguuuuur la spital, asa a debutat si la mine travaliul propriu-zis, cu stari de voma, apoi intretirea contractiilor si in 2 ore erau contractiile cam la 5 min si eu hraneam bobocii la fiecare contractie ca nici nu mai ajungeam la toatela, a trebuit Marc sa fac_curat.gif si estajul, si parterul liwlol.gif

Asteptam vesti floare2.gif guitar.gif
sanymada
Buna fetele!
Corilex, speram ca esti bine si te asteptam cu vesti! floare2.gif
Draga, si pe mine ma sperie cand se agita mai tare daca eu stau pe o anumita parte, si daca am grija sa nu fie burta prea presata de pat se linisteste... unsure.gif de stat eu zic ca poti sa stai cum vrei daca esti sigura ca burta nu e prea apasata. ei oricum sunt destul de protejati acolo in burtica din cate stiu. poate ei chiar ii place pe partea respectiva smile.gif Apropo, Calin la ce gradi e? Peste cateva luni trebuie sa incepem si noi dar inca nu ne-am hotarat unde si stiu ca voi stati in zona, poate imi dai o idee buna smile.gif
Iasmio, mult succes cu maseaua! Poate te mai iarta si pe tine macar cateva saptamani...
Apropo, ieri am facut... ceva de mancare (cenzura biggrin.gif), si din cauza durerilor incepusem sa ma intristez gandindu-ma ca poate nu o sa apuc sa mananc din ea liwlol.gif Din fericire vroia si mandra si a zis: hai ca te las sa termini ca sa papam! liwlol.gif
Si daca tot a stat mandra mea cuminte sper sa mai stea pana in week-end ca taaare n-as vrea sa fiu singura cu Mihai cand se intampla wacko.gif
sanymada
Fetelor care ati inceput travaliul cu contractii: cat de dese sunt la inceput?...
Draga
QUOTE(sanymada @ Nov 7 2011, 01:20 PM) *
Buna fetele!
Corilex, speram ca esti bine si te asteptam cu vesti! floare2.gif
Draga, si pe mine ma sperie cand se agita mai tare daca eu stau pe o anumita parte, si daca am grija sa nu fie burta prea presata de pat se linisteste... unsure.gif de stat eu zic ca poti sa stai cum vrei daca esti sigura ca burta nu e prea apasata. ei oricum sunt destul de protejati acolo in burtica din cate stiu. poate ei chiar ii place pe partea respectiva smile.gif Apropo, Calin la ce gradi e? Peste cateva luni trebuie sa incepem si noi dar inca nu ne-am hotarat unde si stiu ca voi stati in zona, poate imi dai o idee buna smile.gif
Iasmio, mult succes cu maseaua! Poate te mai iarta si pe tine macar cateva saptamani...
Apropo, ieri am facut... ceva de mancare (cenzura biggrin.gif), si din cauza durerilor incepusem sa ma intristez gandindu-ma ca poate nu o sa apuc sa mananc din ea liwlol.gif Din fericire vroia si mandra si a zis: hai ca te las sa termini ca sa papam! liwlol.gif
Si daca tot a stat mandra mea cuminte sper sa mai stea pana in week-end ca taaare n-as vrea sa fiu singura cu Mihai cand se intampla wacko.gif

liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif nu pot sa cred liwlol.gif

Calin e la o gradi langa auchan, pe straduta de dinainte de luk oil, se cheama Happy Tree, eu sunt f incantata, Calin la fel, s-a acomodat f bine. Eu am cautat ceva pe directia lui tati de mers la munca( pe pallady mai spre capat) dar de la dristor pana acolo nu era nimic.Am vazut cam 7=8 gradi in zona, pe net sunt frumoase toate, realitatea e mai trista. pe locul 2 era Bamboo langa real-vitan, mai incomod pentru tine ca locatie
Aici e tot pe treseul spre birou al lui tati dar mai in unghi drept si totusi mai liber decat pe bulevard la vale.
Primesc si copii sub 2 ani, la grupa mini sunt si de 1, 8 ani .Calin e la grupa mica wink.gif mai avansati , unii fara pampers biggrin.gif
Corilex
Regret sa va dezamagesc,dar nu am nascut .Mi-a fost rau azi noapte,si cu greu m-a luat somnul - si d'abia acum m-am putut da jos din pat.
Stiu ca nu mai am mult - dar macar ziua de miercuri sa o prind - ca din cate am inteles doctorul meu are treaba maine (nu stiu daca in Bucuresti sau in provincie) si parca vad ca nu are cum sa vina si il omor.
Ma doare tot corpul .Nu cred ca mai bag mancare solida sapt asta - ca nu vreau Surprize ,surprize .

Va pup ,si va multumesc pentru griji smile.gif.V-am zis - cand o fi de plecat la spital - o sa va scrie Cata al meu de pe telefon.

sanymada
QUOTE(Draga @ Nov 7 2011, 02:34 PM) *
liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif nu pot sa cred liwlol.gif

Calin e la o gradi langa auchan, pe straduta de dinainte de luk oil, se cheama Happy Tree, eu sunt f incantata, Calin la fel, s-a acomodat f bine. Eu am cautat ceva pe directia lui tati de mers la munca( pe pallady mai spre capat) dar de la dristor pana acolo nu era nimic.Am vazut cam 7=8 gradi in zona, pe net sunt frumoase toate, realitatea e mai trista. pe locul 2 era Bamboo langa real-vitan, mai incomod pentru tine ca locatie
Aici e tot pe treseul spre birou al lui tati dar mai in unghi drept si totusi mai liber decat pe bulevard la vale.
Primesc si copii sub 2 ani, la grupa mini sunt si de 1, 8 ani .Calin e la grupa mica wink.gif mai avansati , unii fara pampers biggrin.gif

La Happy Tree vad ca exista limita de varsta de 2 ani jumate.. sad.gif real-vitan e o zona ok ca se muta tati cu serviciul pe la dudesti si o sa faca el pe soferul biggrin.gif Gradinita curcubeul magic ati vazut-o cumva? Si mai era una pe langa real de care auzisem, dar nu mai stiu cum ii spune...
sanymada
QUOTE(Corilex @ Nov 7 2011, 02:48 PM) *
Regret sa va dezamagesc,dar nu am nascut .Mi-a fost rau azi noapte,si cu greu m-a luat somnul - si d'abia acum m-am putut da jos din pat.
Stiu ca nu mai am mult - dar macar ziua de miercuri sa o prind - ca din cate am inteles doctorul meu are treaba maine (nu stiu daca in Bucuresti sau in provincie) si parca vad ca nu are cum sa vina si il omor.
Ma doare tot corpul .Nu cred ca mai bag mancare solida sapt asta - ca nu vreau Surprize ,surprize .

Va pup ,si va multumesc pentru griji smile.gif.V-am zis - cand o fi de plecat la spital - o sa va scrie Cata al meu de pe telefon.

Important e ca esti bine smile.gif Bebe are timp sa vina wink.gif Cat despre mancare solida, doctorii recomanda gravidutelor sa manance mai rar si mai putin din cauza digestiei proaste pe perioada sarcinii. Si sa eviti sa mananci cu cateva ore inainte de culcare. Asta e teoria cel putin. Nici eu nu am prea respectat-o decat la greu biggrin.gif
ruby
QUOTE(Corilex @ Nov 7 2011, 03:48 PM) *
Regret sa va dezamagesc,dar nu am nascut .Mi-a fost rau azi noapte,si cu greu m-a luat somnul - si d'abia acum m-am putut da jos din pat.
Stiu ca nu mai am mult - dar macar ziua de miercuri sa o prind - ca din cate am inteles doctorul meu are treaba maine (nu stiu daca in Bucuresti sau in provincie) si parca vad ca nu are cum sa vina si il omor.
Ma doare tot corpul .Nu cred ca mai bag mancare solida sapt asta - ca nu vreau Surprize ,surprize .

Va pup ,si va multumesc pentru griji smile.gif.V-am zis - cand o fi de plecat la spital - o sa va scrie Cata al meu de pe telefon.

pfuiii ce bine ca ne-ai scris ! deja dadeam refresh la fiecare jumate de ora sa vad de ai aparut ! bun ca ne scrie Catalin .Daca v-ar scrie si Andre al meu ,nu stiu daca o sa se inteleaga ceva .... liwlol.gif din romana lui de balta ! Aiman mai stie inca a scrie romaneste ,dar in curand il pierd si pe el ,ca lb romana la noi in casa se vorbeste din an in pasti .numa cand sant nervoasa ,turui pe romaneste ,ca asa imi trece mai repede supararea
draga ,de pachet la gradi nu e chiar cazul la noi ,da ii pun mici gustari.ea mananca dimineata acasa ,cereale cu lapte ,iaurt ,ori bea lapte simplu cu biscuiti ,ori ii cumpar de la Alete o bautura tot pe baza de cereale si lapte ,diverse wafels ,cornuri, etc ,in functie de chef...la gradi ,in general ii pun fructe taiate ,o felie de toast unsa cu diverse ,gem ,nutella ,ori sunca presata ,branza topita ,cascaval etc ,ori pe napolitane de orez expandat ,ori pe craker.cateodata cere sticksuri ,ori biscuiti cu diverse modele ,dar nu pot zice ca manaca cine stie ce.dimineata la gradi se pune masa ,se ofera si de la gradi laptic ,fructe etc ,apoi masa de pranz e mancare calda si la 3 mai gustaresc ei ceva de pe la gradi si plus ce au de acasa.
ruby
Ruby ,numai de la hipp a servit .Eu nu le am cu gatitul si am ales varianta asta .Aiman a fost altfel .Si cu el incepusem cu borcanelele ,dar nu manca nicicum .el a crescut mai romaneste cu mancare facuta de mine; nu borcanele olandeze (pe atunci locuiam in Olanda) ,ca nu am avut incotro.Ambele variante sant ok din punctul meu de vedere .
Draga
QUOTE(sanymada @ Nov 7 2011, 02:00 PM) *
La Happy Tree vad ca exista limita de varsta de 2 ani jumate.. sad.gif real-vitan e o zona ok ca se muta tati cu serviciul pe la dudesti si o sa faca el pe soferul biggrin.gif Gradinita curcubeul magic ati vazut-o cumva? Si mai era una pe langa real de care auzisem, dar nu mai stiu cum ii spune...

asa scrie pe site, dar sigur primesc mai mici, Calin a inceput la 2 fix.
sincron e langa real, nu am vazut-o


Corilex, stai cumintica , mai e putin si sacpi de starile de rau! tzuc.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.