Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Noiembrie 2011
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2011
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128
ruby
QUOTE(Draga @ Oct 7 2011, 02:21 PM) *
Sexy rau si cu parcarea acolo..cu metroul nu ma mai vad mergand..si urcand scari 68.gif
Azi ma duc la buzau ..dau iama in prune..neprelucrate wink.gif poate culegem si merele..cele 5 wink.gif

Ieri seara a batut cineva la usa.Calin: e bebe!..nu-i bebe, e in bulta! liwlol.gif

comic rau calin al vostru ! liwlol.gif
perla163
Buna ziua burtici ,sa aveti o zi frumoasa si usoara! floare2.gif
Otilia -pe 10 suntem cu tineeee -.....si eu ma duc la o eco ,abia astept!
pUPICI TUTUROR!
ruby
am fost prin real .am luat niste scutece bestiale din finet ,m-am mai uitat pe la raionul de copii ,dar nu am cumparat nimic ,caci nu mi-au placut de nici un fel ,nici culorile ,nici materialele.m-am uitat si dupa niste sutiene de alaptare ,dar nu aveau nik deosebit ,doar simple din bumbac .mai caut eu .
am gasit seminte de floarea soarelui ...mooaahhh ,de alea negre ,mari .deja cum am ajuns am balotat o mana din cea punga .ma pun pe canapea un pic la tv ,pana vine Aiman de la scoala caci sant cam obosita de la hoinareala de dimineta .intru mai tarziu pe la bucatarie ca iar sant de servici azi .fac lasagne .scap usor !
o dupa amiaza placuta tuturor!
Corilex
Matinale rau sunteti liwlol.gif.Eu am adormit aseara la 22..si m-am trezit azi la 10 liwlol.gif.

Draga,nu am luat foarte multe pt ca al meu sotz a fost intors rau ieri ,si am venit rpd acasa.
Am apucat sa dam o tura de Cora - si au hainutze multe de bebe la promotie.M-am ales cu 2 perechi de pantaloni cu talpica (8 lei /bucata),cateva caciulitze (2-3 lei bucata),si un costumas dragutz rau alb cu bluzitza ,pantalon si caciulitza.
Si am vazut acolo combinezoane groase biggrin.gif de la Primii Pasi - pt fetitze erau mov ,pt baietei (bineinteles) bleu - la 60 lei (sau 69.99 nu imi amintesc exact).Nu am luat,ca zici ca eram cu Zmeul dupa mine,si am vrut sa vin acasa ca sa nu ma enervez prea tare smile.gif.
Ce am mai gasit,si am fost foarte incantata : comprese sterile mari biggrin.gif,la 5.90.(Ca atunci cand l-am trimis pe al meu la farmacie mi-a venit cu d'alea 10x10).
Azi ,poate,ma duc o tura cu mama - sa ma lafai in voie.Astept telefon tongue.gif.

Aproape am terminat cu bagajul.Doar ca trebuie sortat mai bine : m-am gandit ca in prima zi de internare nu am nevoie de mare lucru pt mine ,si sa imi aduca el bagajul a doua zi cand ma vor muta in salon; si sa ma duc doar cu halat ,sosete,papuci si pt bebe pampersi,servetele,baneocin si ulei. Credeti ca e bine asa?

Oricum,am pungi si pungulitze peste tot prin casa liwlol.gif.

Azi de dimineatza am simtit cateva junghiuri mai puternice in partea de jos a burtii.Sper sa nu fie nimic,ca deja o iau razna.

Ah,si am buletin nou. biggrin.gif.Trebuie sa iau acum adeverinta de la serviciu cu numele nou si pt spital,si pt medicul de familie.

Ruby,hai ca mi-ai facut o pofta cu semintzele alea...ma apuc si eu sa rontzai biggrin.gif.Doar ca mie imi plac alea sarate rau,si bineinteles ca Catalin imi cumpara nesarate liwlol.gif.

Oooo Misa...cred ca sunt adevarate rau piersicile alea :X .Mie imi plac alea foarte foarte tari - si mereu am luat din Carrefour - si chiar aveau gust.Dar acum 3 zile,au dat-o in bara liwlol.gif erau tari,dar absolut niciun gust smile.gif.

Norocul meu ca au aparut gutuile biggrin.gif as manca non stop biggrin.gif.

Acum ma bat cu un sandwich - am inceput ziua cu o conserva de ananas si cu 300 ml lapte.Nu am pofta de mancare aproape deloc,si ma fortzez rau sa inghit ceva.Norocul meu ca nu mai am nimic dulce in frigider,ca altfel....biggrin.gif.

Hai ca iar sunt vorba lunga.Va pup!
Draga
Corilex, ca sa vezi, si mie imi plac la nebunie gutuile si am un sot pe nume Catalin liwlol.gif
Eh, vezi, eu nu mi-am schimbat numele ca sa nu umblu dupa acte biggrin.gif ..si uite asa copii mei vor avea doua nume de familie.

Slaba recolta la cumparaturi, slaba!

emilia 22
buna fetele
ce mai faceti?
nu am mai putut sa intru k m-am apucat de curateni am casa cu fundul in sus
am fost ieri la dr si ma prog pt cezariana pe data de 18 oct
cand ma gabdesc k mai am putin si eu nici macar bagajul nu l-am facut,nu stiu ce mai astept
perla163
Corilex -dar tie ti-a zis dr sa stai linistita ,tu iesi la plimbareala ,toata ziua?? vezi ca si asta e oboseala,ai grijaaa! sa nu te superi ,da?? oFloare.gif
Emilia-deci si tu mai ai putin ,hai cu bagajelul ,nu lasa pe ultima suta d em ca o sa-ti fie f greu ,mai ales ca deja esti in sapt 37 si nu stii ce apare de la o zi la alta!
Ruby-pupam
va pup pe toate ,eu ma duc sa-mi scurtez o pereche d e pantaloni premaman ,i-am cumparat ieri ca nu aveam decat o pereche ,si ieri am mai gasit o pereche pe masura mea |
Draga,Corilex-cum va plac gutuile crude??? woaaaaa .,mi se face gura punga numai cand ma gandesc liwlol.gif
aa stati s ava zic ce idee im i misuna prin cap de cateva zile ...sa-mi fac un cozonac cu nuca,ca intr-o seara am visat ca mancam asa ceva------- blink.gif
ot1305
QUOTE(Draga @ Oct 7 2011, 01:21 PM) *
Sexy rau si cu parcarea acolo..cu metroul nu ma mai vad mergand..si urcand scari 68.gif
Azi ma duc la buzau ..dau iama in prune..neprelucrate wink.gif poate culegem si merele..cele 5 wink.gif

Ieri seara a batut cineva la usa.Calin: e bebe!..nu-i bebe, e in bulta! liwlol.gif


liwlol.gif da...misto liwlol.gif

QUOTE(emilia 22 @ Oct 7 2011, 02:55 PM) *
buna fetele
ce mai faceti?
nu am mai putut sa intru k m-am apucat de curateni am casa cu fundul in sus
am fost ieri la dr si ma prog pt cezariana pe data de 18 oct
cand ma gabdesc k mai am putin si eu nici macar bagajul nu l-am facut,nu stiu ce mai astept

vai ce putin mai ai.....acusica acusica....hai cu bagajul....al meu e gata de o luna si ceva tongue.gif...si binenteles tot nu mi-am pos tot ce-mi trebuie....am uitat de irigator si apa plata ca acolo la terapie nu dau aia apa nervi.gif......
Draga
QUOTE(ot1305 @ Oct 7 2011, 03:17 PM) *
liwlol.gif da...misto liwlol.gif
vai ce putin mai ai.....acusica acusica....hai cu bagajul....al meu e gata de o luna si ceva tongue.gif...si binenteles tot nu mi-am pos tot ce-mi trebuie....am uitat de irigator si apa plata ca acolo la terapie nu dau aia apa nervi.gif......


Otilia, pentru ce irigator???
Ioanax07
Buna dupa amiaza, ca neata nu mai merge liwlol.gif

Draga foarte haios Calin al tau liwlol.gif
Vin si eu cu vesti proaste astazi....v-am pove ca am de gand sa schimb spitalul si tot alaiul de moase ,medici de familie etc, ei astazi aveam programare pt controlul de rutina a noilor pacienti, totul sexy pana cand mi-a gasit proteine in urina si normal ca nu se putea altfel decat un plus de tensiune marita, eu care aveam 10 cu ... acum am 12 cu nu mai stiu cat ca am si uitat de stres .M-a trimis urgent la sange si repetare de analize la urina fiind suspecta de preeclampsia. Na ca am tot defilat eu cu cezariana pe aici si mi-am exprimat frustarea vis a vis de sistemul britanic de a nu face ceza la cerere ca uite-ma cum ma apropii cu pasi repezi de cutit nervi.gif asa ca ai grija ce-ti doresti ca s-ar putea sa ti se intample se adevereste inca odata a fi o vorba tare adevarata...ce??nu v-ati prins ca mi-e frica si nu mai vreau ceza? liwlol.gif
Rad eu ca sfecla pe aici dar sunt cu morcovul pana luni la rezultate, am abia 34 saptamani si nu imi surade o ceza la ,,varsta'' asta asa ca pray.gif pray.gif
ot1305
QUOTE(Draga @ Oct 7 2011, 04:41 PM) *
Otilia, pentru ce irigator???


ca sa nu ma duc la spalaturi...la noi semnezi pe propria raspundere ca nu vrei spalaturi si nu te obliga nimeni sa mergi....asa ca imi iau iau sa fac singura.....

QUOTE(Ioanax07 @ Oct 7 2011, 05:11 PM) *
Buna dupa amiaza, ca neata nu mai merge liwlol.gif

Draga foarte haios Calin al tau liwlol.gif
Vin si eu cu vesti proaste astazi....v-am pove ca am de gand sa schimb spitalul si tot alaiul de moase ,medici de familie etc, ei astazi aveam programare pt controlul de rutina a noilor pacienti, totul sexy pana cand mi-a gasit proteine in urina si normal ca nu se putea altfel decat un plus de tensiune marita, eu care aveam 10 cu ... acum am 12 cu nu mai stiu cat ca am si uitat de stres .M-a trimis urgent la sange si repetare de analize la urina fiind suspecta de preeclampsia. Na ca am tot defilat eu cu cezariana pe aici si mi-am exprimat frustarea vis a vis de sistemul britanic de a nu face ceza la cerere ca uite-ma cum ma apropii cu pasi repezi de cutit nervi.gif asa ca ai grija ce-ti doresti ca s-ar putea sa ti se intample se adevereste inca odata a fi o vorba tare adevarata...ce??nu v-ati prins ca mi-e frica si nu mai vreau ceza? liwlol.gif
Rad eu ca sfecla pe aici dar sunt cu morcovul pana luni la rezultate, am abia 34 saptamani si nu imi surade o ceza la ,,varsta'' asta asa ca pray.gif pray.gif

mai Ioana......sper sa nu ai preeclampsie......poate se inseala.....nasa mea a facut cezariana exact din cauza asta insa ea avea eclampsie ca avea tensiunea 15-16 cu 10 parca...nu mai retin exact...oricum ea a facut cezariana la 8 luni si a nascut o fetita de 2,2 kg....care acum e ditamai fata de 4 ani si arata ca una de 6 asni liwlol.gif....nici nu ai zice ca a avut asa de putin la nastere.....
Ioanax07
QUOTE(ot1305 @ Oct 7 2011, 04:05 PM) *
mai Ioana......sper sa nu ai preeclampsie......poate se inseala.....nasa mea a facut cezariana exact din cauza asta insa ea avea eclampsie ca avea tensiunea 15-16 cu 10 parca...nu mai retin exact...oricum ea a facut cezariana la 8 luni si a nascut o fetita de 2,2 kg....care acum e ditamai fata de 4 ani si arata ca una de 6 asni liwlol.gif....nici nu ai zice ca a avut asa de putin la nastere.....


Sper si eu macar pana la 37 de sapt sa ma tina, oricum cand am fost la eco acum o luna parca...avea 1600 gr, era bine..cu 4 zile + ..sper sa fie ok , a zis si el ca 12 nu e chiar mare si poate am nevoie numai de odihna la pat dar mai bine sa verificam sa fim siguri.
iasmio
mna seara

moama da ce de ati scris, unpic am lipsit si eu si am cateva pagini de recuperat wink.gif
am umblat si noi mult azi, mi-am cam finalizat si eu bagajul vorba lui corilex am tot pungi prin toata casa, chiar ma gandeam ca oare nu-s prea multe, ma opresc astia la intrare in spital si ma pun sa platesc taxa pe kg liwlol.gif
am luat pudra de buric, crema de sani, crema de fundulet, cadita daia cu termometru, pampersi, scutec impermeabil pt schimbat bebe-nu stiu daca scutece le zice, in fine cam tot ce nu aveam
patutul l-am comandat ca n-am gasit nicaieri in tot clujul patut de lemn
era sa cad jos azi la chicco cand am vazut un fas de bebe pe care il poarta cat?...o iarna cu 380 ron si o caciulita cu 110 ron
mai da-i incolo ca nici eu n-am umblat numai cu haine de firma...
otilia vroiam sa te intreb tu cate "tampoane" din vata+tifon ti-ai pregatit de-acasa ca parca spuneai ca le-ai facut deja, nu?
abia astept sa vedem bebelushii de octombrie- deci avem saptamana viitoare luni si cealalta marti; sa nu ne tineti in suspans fara vesti

va cam las ca sunt obosita, am umblat azi chiar mult
noapte buna tzuc.gif
ot1305
eu mi-am facut dintr-un pachet mare de vata....nu mai retin cate au iesit insa stiu ca numai in rpima zi si poate si-n a doua zi le voi folosi in rest mi-am luat alway night.....asta am fol si la Tudor si a fost ok.........

deci a-ti facut cumparaturi azi....bun asa......si eu ma duc maine sa-mi aduc caditza acasa ca e in pod pe la mama...sa o spal si sa o dezinfectez sa fie pregatita ca nu voi avea eu chef joi-vineri cand imi dau astia drumul sa stau sa dezinfectez at cu operatie cu tot......
perla163
Ioana-imi pare rau de situatie ,dar poate reusesc ei s amai lungeasca treaba macar o sapt ,doua ,nu te.-au internat sa te tina sub observatie?? elimina de tot sarea si daca gasesti bea ceai de tei ...eu iti doresc sa fie totul o alarma falsa ,iar daca nu e sa stii ca suntem langa tine .Bebe e marisoara de acum si nu ar trebui sa aiba probleme ...incearca sa gandesti pozitiv ,stiu c a nu e asa simplu dar asta e cel mai bine acum ! SA ne tii la curent !pup


eu am burta ca un pietroi ,cam des si azi ,sper sa nu fie nimic grav ,c a si la mine e inca devreme ..abia astept luni sa -l vad pe dr sa-i zic sa vad ce zice .........n-am mai facut cozo ca nu m-am simtit in stare ,am curatat doar nuci si maine poate framanta sotul ,aluatul!
LAs pupicei de somn usor desi e devreme ! notworthy.gif
ruby
buna seara ,

ioana ,mie chiar nu imi pare nimic neobisnuit in ce priveste tensiunea ta .si eu am avut-o ieri 12/7 ceea ce e normal.in conditii normale e tensiunea ideala.in ultimul trimestru oricum tinde sa creasca.si la mine de prin mai a tot oscilat intre 10 si 11 ,chiar mi-a zis doctorita ca e bine cum e acum .
nu te stresa prea tare ,asteapta rezultatele si apoi discuta cu medicul tau ce e de facut .iti tin pumnii sa iasa analizele bune ! trandafir.gif

perla ,asa a fost si la mine toata ziua .burta tare si miscare in continuu .asta cred ca m-am odihnit la pranz .se intreba Amy ,ce o fi cu mama in neregula de doarme la pranz ?

Offf ,pana si tampoanele le faceti voi ! mama lor de spitale ,nu ofera nimic ,nici conditii ,nici servicii ...la noi e bine ,fiecare rezerva e cu baie proprie si zilnic sant adusi chilotei de plasa si tampoane pe diverse marimi .chiar nu trebuie sa vii cu nimi de acasa .la fel si pt bebe ,chiar nu se aduce nimic .la Ruby luasem si eu pampersi ,crema ,una alta ,dar nu le-am folosit deloc .acum o sa am si un bagajel mai mic .pe care evident ca nu l-am pregatit .da ,nu-i bai ,ma ocup eu si de el.de lini intru in prenatal ,trebuie sa ma duc la gine pt atest si sa-l trimit la casa de asigurari ,apoi poate trag o fuga si prin centru ,dupa una alta .
cand vad ca toate v-ati apucat de cumparaturi si bagaje ,ma gandesc ca mi-o veni si mie timpul .si pt Amy mai am de luat hainute .nu am de gand sa umplu prin decembrie cand e aglomeratia cea mare in magazine ,dupa salopete si alte necesitati .

va las fetelor ,ma duc in pat .nu stiu cum o sa dorm ,caci azi m-a cam durut spatele .daca nu am avut activitate ...
o noapte linistita si pe maine la cafea !
sper sa apuc sa o beau cu voi ,caci vrem sa mergem la ikea de dimineata .pupici .
ot1305
neatza fetele! mai e cineva pasare de noapte sau sunt singura?

Ruby, uite ca la Tudor nici eu n-am lut nimic de acasa ca mi s-a oferit totul la clinica privata unde nascusem....insa in spital e alte poveste pt ca nu au fonduri suficienta.....eu una zic mersi ca e numai atat....in Iasi situatia e mult mai drastica....o verisoara care a nascut anul trecut acolo a fost nevoita sa cumpere absolut tot, inclusiv seringi si medicamentatia ei si toate medicamentele necesare pt cezariana ca aia din spital nu mai aveau nimic....si-a cumparat pana si betadina si pansamentele pe care i le-a pus.......a costat-o nasterea cat una la o clinica privata ca amai dat si bani ni satg si-n dreapta........ma rog
sanymada
Buna fetelor,

Ca sa nu-mi uit ideile le arunc repede biggrin.gif si noi am folosit si vom folosi Persil Senzitive, special pentru bebei. Si eu consideram ca se face cam mare caz acum fata de cum era in trecut, dar asistenta m-a asigurat ca incidenta alergiilor e mai mica daca se tine seama de noile reguli asa ca am zis de ce sa ma risc.. Dar nu super clatesc si chiar am renuntat la Mihai sa ii spal lucrusoarele la 60 de grade dupa ce i-am facut din greseala o garderoba bleu. Noroc ca e baietel si ca nu au iesit roz hainutele liwlol.gif Ce-i drept avea cateva luni deja.

Si apropo de bagaj, eu aman - lenea e cucuoana mare, dar ma distrez teribil cand imi amintesc ca la Mihai m-a apucat facutul bagajului cu cateva ore inainte de a mi se rupe apa! Instinct oare? biggrin.gif

Ioana, sper sa iasa bine totusi analizele si sa nu trebuiasca sa iti faci probleme, dar oricum o sa fie bine, o sa vezi smile.gif Si nepotica mea s-a nascut la 8 luni si acum are 12 ani smile.gif Iti tinem pumnii!

QUOTE(misa29 @ Oct 6 2011, 10:08 PM) *
Nu știu la alții cum e, dar eu primesc niște funduri spre coaste de mă clatin în pat, zici că se ridică pe vârful picioarelor și dă din fund, mai ales când stau întinsă pe stânga, e meci mare. Mai are careva trăiri cu posteriorul bebelului? smile.gif

Mi se mai intampla si mie. Cel mai distractiv e cand o apuca atunci cand sunt pe strada si ma cocosez pur si simplu biggrin.gif Se intampla mai rarut acum ca nu prea mai are loc dar are mai multa forta, si din cand in cand mai nimereste si organe.. wacko.gif Nu mai zic ce se intampla cand apasa pe vezica ca pe acceleratie...

Apropo de aruncatul lui Mihai: partea proasta e ca mai aruncam si noi cu niste cubulete din plus pe post de distractie si cred ca i-a ramas adanc impregnata ideea. Nu de alta, nu le arunca in nervi, ci e foarte happy cand o face... Acum sa vedem cum dregem busuiocul... Unde nu-i cap... vai de mobila! smile.gif

QUOTE(Draga @ Oct 6 2011, 08:23 AM) *
Chiar tu cum iti vei caza copii? o vei tine pe cea mica impreuna cu Mihai?
Mie mi-e teama sa iau cosulet ca va vrea si tarzan cel mare acolo si nu cred ca tine , sau daca se agata de margine cred ca il rastoarna.

Draga, te invidiez pentru un copil asa de cuminte smile.gif De cazat o sa ii cazez separat. Daca o sa vrea si Mihai, bineinteles biggrin.gif El nu mai doarme demult in patut, doarme cu mine in patul mare, si o sa incercam sa il culcam cu tati in alta camera, iar mandra o sa stea in patut pana la proba contrarie, eu dormind cu ea in camera. Sper sa ne iasa. N-as vrea sa facem concert si cand se trezeste unul sa se trezeasca amandoi... unsure.gif

Altfel, am probleme cu laptopul care s-a virusat grav si acum profit de al sotului. Sper sa reusesc sa mai intru pe-aici ca ma framanta si pe mine timpul care se scurge si cu voi ma mai linistesc smile.gif
Ioanax07
Neata fetele (vorba vine neata biggrin.gif )

Hai ca astazi iar am facut o boacana, suan cineva la usa si m-am dus eu zorro repede sa deschid si bineinteles ca am picat pe scari, m-am ***** ....pe mine de frica dar nu m-am lovit la burtica, m-am sprijinit in mana ...mama lor de papuci de casa ca direct in gradina au aterizat.
Otilia mama da tu esti matinala nu gluma liwlol.gif
Perlutza nu m-au internat si sper sa nici nu o faca , sper sa fie bine si sa fie nevoie doar de odihna la pat poate o mai lalaim pana la 37.
Nici mie nu mi se pare mare 12 dar cred ca s-a panicat el cand pe langa asta a vazut si oleaca de proteine in urina si a vrut sa fie sigur, sa vedem luni. George ma tot dispera ca imi zice: eu cred ca o sa-ti faca luni ceza liwlol.gif inebunesc...cum sa-mi faca cand eu nici nu am bagajul pregatit si nu vreau acum nimic, vreau sa mai stea oleaca chiar daca ma misc ca o pinguina sad.gif(
Referitor la spalat, eu in general spal cu detergenti Non Biologici ceea ce este recomandat si pt bebe pt ca nu contin enzime si alte bla bla bla , ma manca pielea intr-o perioada de zici ca aveam raie si pana nu mi-a zis dermatologul sa incerc Non Bio nu mi-a trecut. Balsamul de rufe cica nu e recomandat pt hainele bebelusilor, eu am folosit o tura Fairy sensitive cica e special pt bebe, au si detergent de rufe Fairy pt bebe si e chiar bun bun , m-am mirat si eu. Oaiii cat am bolborosit pe subiectul asta, gata v-am plicti destul biggrin.gif

Va pup si va doresc o zi faina
iasmio
salutare burtici

eu m-am trezit de dimineata si am fost de am cumparat in sfarsit covoare noi in sufragerie si dormitor, apoi am ajuns acasa m-am apucat de facturat si de aranjat ceva acte, acum am pus mancarea la fos si am zis sa vad ce faceti voi
ioana vad ca tu faci nazbatii...grija mare la picioare ca nu ne mai permitem sa cadem
am si eu o pereche de slapi si tot am zis ca-i arunc pt ca sunt cam moi si uneori se indoaie in fata si ma mai impiedic; sper sa nu cad cu ei ca atunci sigur ii arunc cat colo si eu...
burta tare si eu o mai am cateodata dar nu ma sperii ca ma gandesc ca e normal, tensiunea saptamana trecuta o aveam 11 cu 6,6 desi inainte de a fi insarcinata nu o aveam mai mare de 10 cu 5; deci si la mine e crescuta putin

mai vb
Corilex
Of Ioana...ai grija mare .
Eu am tensiunea 11 cu 7 inca de la inceputul sarcinii .Nu se schimba niciodata.Cu toate ca inainte de sarcina...o aveam mereu foarte foarte mica - 7 cu ceva,8 cu ceva.Se speriau toti medicii cand mi-o luau,dar eu ma simteam bine,cu toate ca eram la pragul de a cadea pe strada (ziceau ei).

Am mai fost azi o tura micutza in Cora (fara Catalin de data asta), am mai luat niste caciulitze ,cateva bluzite cu nasturi in fata,o bavetica dragutza foc.Si am vrut sa iau combinezonul mov de la primii pasi,dar nu am luat bani destui de acasa,asa ca ma voi duce pentru a 3 a oara liwlol.gif.E 69.99 pana la urma.

Mi-a zis mama sa cumpar si un biberon - sa am just in case - dar ma jur ca nu stiu de care .Am vazut unul interesant Nuk First Choice,cu tetina din silicon.
Ah...sa cumpar si suzete?Doamne...ce aiurea ma simt ca nu stiu exact ce si cum.
Daca ar fi dupa mine,as cumpara de toate ,sa am - dar nu ma lasa capcaunul.

Si ma bucur ca a venit toamna smile.gif.Am dardait un pic - fiind in tricou.Pe strada , toti cu geci liwlol.gif. Pf...trebuie sa umblu in toate dulapurile - poate poate mai gasesc bluze mai groase care sa imi vina.

In legatura cu BPD-ul ,am tot studiat,si trebuie sa fie o greseala pe foaie.
http://www.centrus.com.br/DiplomaFMF/Serie...appendix-03.htm
Pana la urma,sper sa fie doar in mintea mea o problema.Oricum ar fi,e prea tarziu pentru orice ,asa ca peste 5 saptamani o sa vad cum e.

O dupa amiaza placuta va doresc!
emilia 22
buna fetele
gata am facut si eu bagajul
acum am o problema cu data pt cezariana k mama imi zice k martea este zi cu ghinion asa k ma gandeam sa fac cezariana miercuri pe 19 dar nu stiu cum sa ii spun dr-ului k deja ma prgramat
off cu superstiile astea
emilia 22
QUOTE(Corilex @ Oct 8 2011, 04:25 PM) *
Of Ioana...ai grija mare .
Eu am tensiunea 11 cu 7 inca de la inceputul sarcinii .Nu se schimba niciodata.Cu toate ca inainte de sarcina...o aveam mereu foarte foarte mica - 7 cu ceva,8 cu ceva.Se speriau toti medicii cand mi-o luau,dar eu ma simteam bine,cu toate ca eram la pragul de a cadea pe strada (ziceau ei).

Am mai fost azi o tura micutza in Cora (fara Catalin de data asta), am mai luat niste caciulitze ,cateva bluzite cu nasturi in fata,o bavetica dragutza foc.Si am vrut sa iau combinezonul mov de la primii pasi,dar nu am luat bani destui de acasa,asa ca ma voi duce pentru a 3 a oara liwlol.gif.E 69.99 pana la urma.

Mi-a zis mama sa cumpar si un biberon - sa am just in case - dar ma jur ca nu stiu de care .Am vazut unul interesant Nuk First Choice,cu tetina din silicon.
Ah...sa cumpar si suzete?Doamne...ce aiurea ma simt ca nu stiu exact ce si cum.
Daca ar fi dupa mine,as cumpara de toate ,sa am - dar nu ma lasa capcaunul.

Si ma bucur ca a venit toamna smile.gif.Am dardait un pic - fiind in tricou.Pe strada , toti cu geci liwlol.gif. Pf...trebuie sa umblu in toate dulapurile - poate poate mai gasesc bluze mai groase care sa imi vina.

In legatura cu BPD-ul ,am tot studiat,si trebuie sa fie o greseala pe foaie.
http://www.centrus.com.br/DiplomaFMF/Serie...appendix-03.htm
Pana la urma,sper sa fie doar in mintea mea o problema.Oricum ar fi,e prea tarziu pentru orice ,asa ca peste 5 saptamani o sa vad cum e.

O dupa amiaza placuta va doresc!

da eu am luat si suzeta si bibe preventiv
iar despre bibe eu zic sa iei din cele de sticla
tu tot la giulesti o sa nasti? cu ce dr?/
Corilex
Pai mai exista biberoane din sticla? Eu nu am vazut ce-i drept ... .
Da ,tot la Giulesti, si tot cezariana.Doctorul meu e Tarek Abdou.
perla163
bun aburticutelor ,puup si sa aveti un w eplacut si relaxant!
IOana-uff ai grija cu cazaturaa ,daca simti ca e ceva in neregula da o fuga la un scan sau la urgente ...cat despre TEnsiunea ta ,nu este deloc mare ,dar cel mai IMP e sa nu fie proteine in Urina !ai grija d etine!
EMilia- da-le incolo de superstitii ,zic eu ! ce daca trebuia sa nasti normal si nasteai marti ,ce faceai? puteai sa amani?? unsure.gif
pupici tuturor|!eu azi sunt mai binisor si am facut si ceva trebusoare dar imid au seama ca de la oboseala mi s e intareste burta!
emilia 22
QUOTE(Corilex @ Oct 8 2011, 05:02 PM) *
Pai mai exista biberoane din sticla? Eu nu am vazut ce-i drept ... .
Da ,tot la Giulesti, si tot cezariana.Doctorul meu e Tarek Abdou.

da mai sunt dar sunt un pic mai scumpe fata de cele din plastic
eu am la edy de la nuk si baby nova din sticla
emilia 22
QUOTE(perla163 @ Oct 8 2011, 05:03 PM) *
bun aburticutelor ,puup si sa aveti un w eplacut si relaxant!
IOana-uff ai grija cu cazaturaa ,daca simti ca e ceva in neregula da o fuga la un scan sau la urgente ...cat despre TEnsiunea ta ,nu este deloc mare ,dar cel mai IMP e sa nu fie proteine in Urina !ai grija d etine!
EMilia- da-le incolo de superstitii ,zic eu ! ce daca trebuia sa nasti normal si nasteai marti ,ce faceai? puteai sa amani?? unsure.gif
pupici tuturor|!eu azi sunt mai binisor si am facut si ceva trebusoare dar imid au seama ca de la oboseala mi s e intareste burta!

asa este dar ...... nu stiu ce sa zic
ot1305
QUOTE(emilia 22 @ Oct 8 2011, 04:42 PM) *
buna fetele
gata am facut si eu bagajul
acum am o problema cu data pt cezariana k mama imi zice k martea este zi cu ghinion asa k ma gandeam sa fac cezariana miercuri pe 19 dar nu stiu cum sa ii spun dr-ului k deja ma prgramat
off cu superstiile astea

smile.gif0...hai ca m-ai dat gata....eu sunt nascuta martea 13 si uite ca intotdeauna am avut noroc in zilele astea....eu una nu cres in superstitii deloc.......dar dc totusi este important pt tine at suna luni dr si spune-i ca vrei sa nasti miercuri si gata....nu are de ce sa se supere.....baga si tu scuza ca marti trebuie sa fii urgent undeva....la banca.....sau pur si simplu ii spui ca esti superstitioasa.......
misa29
Seara bună, ce fac doamnele?

Ioana, văd că ai emoții, eu am avut primele 2 trimestre tensiunea 10/6, iar acum am o constantă de 13/8, iar doctorul spune că e în regulă, să-l sun de la 14/9 încolo. Așa că 12 cu 7 e pepsi, stai liniștită și gândește pozitiv, vorbește cu coropișnița aia mică și ai să vezi că totul e în regulă. Eu cred că dacă te mai sperie soțul un pic cu cezariana ai naște natural și fără anestezie, numai să scapi de ideea bisturiului liwlol.gif)
Azi dimineață am fost și să-mi recolteze toate cele, sânge pentru hemoleucogramă, glicemie și alt nazbâtii, urină pentru sumar și nu mai știu ce invenție și cultură col pentru streptococ de tip B. Nu știu când am rezultatele însă, o să mă sune doctorul. Sper. A fost hilar, că m-a rugat doctorul să vin să recoltez urina la spital, să nu mă plimb cu ea pe drum prin recipiente și de când m-am trezit, spălat, ajuns la spital și alte activități, trecuseră aproape 2 ore și eu nu ajunsesem la baie, îmi venea să fac în buzunarele de la halatu' lu' dom doftor!!!

Bagajul meu e și el aproape gata, mai am de pus doar hăinuțele pentru domnișoara, în rest am pus cam de toate. Nu știu ce să fac însă cu pompa de sân, mi s-a spus că s-ar putea să am nevoie de ea, dar nu știu cum să fac cu sterilizatul. Cara vă pricepeți, cum se sterilizează minunea cu pricina??? Sper să nu fie nevoie, dar vreau să fiu pregătită.

Otilia, mai ai un piiiiiic!!!! Abia aștept poveștile! Soțul tău ce zice? Dar Tudor?

Mă duc să termin un rest de cataif și apo cred că mă întind și eu cu o carte în brațe, ceva, să adorm mai repede liwlol.gif
V-am pupatără și somn ușor!
ot1305
neatza fetele!
Misa....sotul a inceput aseara sa aiba emotii si el....eu nu mai zic....iar Tudor inca nu stie ce presupune un fratior....chiar dc i-am explicat.....am sa vad can voi ajunge acasa.....
pana una alta eu sunt terminata cu emotiile.....tot imi caut treaba ca sa mai uit de ele......vroiam azi sa iesim prin oras dar ploua cu galeata la noi si e unfrig....brrrrrrrrr......se cunoaste ca e toamna........
misa29
Neața și de la mine!!!
Păi, Otilia, ca să treacă mai repede timpul și să nu mai ai atâtea emoții, ai putea să dormi mai mult, nu să bântui creanga pe net la 4 dimineața, ce zici? smile.gif
Eu încă nu am emoții, aștept să vină Lucian să ne emoționăm împreunăsmile.gif Am încercat un pic de masaj la perineu și m-au cam trecut emoții combinate cu ape când am văzut cum doare dacă apeși un pic mai mult. Să vedem... mai bine nu mă mai gândesc, iar la momentul cu pricina văd eu ce fac smile.gif
Ce fac doamnele azi? Eu mă pregătesc să mănânc ceva, apoi de citit pentru muncă, am ceva cărți de ros, sper numai să mă mobilizez. Oricum vremea de afară nu prea te îmbie la activități în afara casei, e tare întunericit și cred că încă mai plouă.
O zi faină să aveți!!!
ot1305
QUOTE(misa29 @ Oct 9 2011, 09:12 AM) *
Neața și de la mine!!!
Păi, Otilia, ca să treacă mai repede timpul și să nu mai ai atâtea emoții, ai putea să dormi mai mult, nu să bântui creanga pe net la 4 dimineața, ce zici? smile.gif
Eu încă nu am emoții, aștept să vină Lucian să ne emoționăm împreunăsmile.gif Am încercat un pic de masaj la perineu și m-au cam trecut emoții combinate cu ape când am văzut cum doare dacă apeși un pic mai mult. Să vedem... mai bine nu mă mai gândesc, iar la momentul cu pricina văd eu ce fac smile.gif
Ce fac doamnele azi? Eu mă pregătesc să mănânc ceva, apoi de citit pentru muncă, am ceva cărți de ros, sper numai să mă mobilizez. Oricum vremea de afară nu prea te îmbie la activități în afara casei, e tare întunericit și cred că încă mai plouă.
O zi faină să aveți!!!

hi hi....crezi ca n-as dormi mai mult...insa cum sa dorm mai mult de 7 dc aseara la 9 eram in pat?...si asa ma uit ca am dormit 10 ore legate....dc m-am trezit de 2 or toata noaptea biggrin.gif...plus somn la pranz ieri....zau ca nu am mai dormit asa de cand eram insarcinata cu Tudor biggrin.gif......gat.....fug sa ma imbrac ca trebuie sa plec prin oras.....va doresc o duminica cat mai linistita!
ruby
neatza ,

si eu la o cafea cu voi! ioana ,offf ,mama lor de scari !sper ca nu esti albastra pe undeva si sa treaca repede .te astept maine cu vestile bune de la analize !
otilia ,mai ai o noapte si gata ,devii mama de 2 baieti oficial! relaxare placuta astazi ,ai nevoie pt evenimentul de maine ! asa a ramas ,10 .10 nu?Sigur va fi un copil de nota 10!
emilia ,daca ar fi sa te iei dupa superstitii nu ai mai face nimic .pt fiecare zi e cate ceva ......nici eu nu cred in asa ceva .nu au nici o logica si nici demonstrate nu sant .e doar ,,credinta,,omului .dar daca te nelinisteste ziua de marti ,amana pe miercuri ,daca e si medicul tau de accord .nu zic sa o pui luni ,ca apoi sa nu zici ca nu e bine sa dai bani de lunea (spaga la doctor)! biggrin.gif
misa ,nici in weekend nu te desparti de servici vad ! macar bine ca iti aduce satisfactii si iti faci meseria cu drag .si la noi e toamna in regula ,rece ,dar macar nu ploua .de ieri am dat drumul la caldura ,caci nu mai tine .
Iasmio, a trecut problema cu maseaua?
perla ,mi-ai facut o pofta cu cozonacul tau !!!o sa ma duc in Real sa imi iau un pannetone de la bauli .nu stiu sa fac cozonac si macar cel italian se aseamana cu cel de acasa .nu e craciun sa nu cumpar vreo 2-3.
apropo de craciun ,la noi sant deja pline magazinele de decoratii pt craciun si produse tipice .parca e prea devreme .ca sa nu mai zic ca incep sa faca brazii de prin noiembrie ...sper sa avem parte de un craciun cu ceva zapada anul asta .se organizeaza si multe targuri in preajma craciunului in oras ,se poate bea vin fiert ,servi tipicii carnati germani etc .e o atmosfera tare frumoasa.
ieri ,am fost la ikea .de la 11.30 la 16 ! aglomeratie mare !in sfarsit am montat si patul ,salteaua ,biroul si scaunul de birou in camera lui Aiman .am gasit si o carpeta faina ,in culorile camerei .a mai ramas sa comand draperii noi si sa mai iau ceva accesorii si e gata.mi-am luat si niste perne noi pt canapelele din sufragerie ,am mancat de pranz cu copii acolo si nici nu stim cand a trecut atatea ore .
weekendul viitor urmeaza si camera lui Lilly ...o cheama iar Lilly... biggrin.gif nu stiu de ce ,dar parca nu ma pot obisnui cu numele de Amy . mereu cand vorbim de ea ,ii spun Lilly.a zis si sotul ca e mai bine sa lasam asa.
va las si eu ,ma apuc de recapitulari cu Aiman ,caci saptamana asta are 4 teste de dat .apoi are vacanta .slava domnului ,mai respiram si noi .o duminica placuta tuturor.

iasmio
salutare burtici!

v-am citit mai de dimineata dar mi-a fost cam lene sa scriu
am luat micul dejun, m-am si odihnit putin, acum savurez o prajitura delicioasa-negresa; am cumparat-o aseara si m-am trezit cu gandul la ea tongue.gif
diseara raman singura ca pleaca mirel pana in germania vreo 2-3 zile, misa tie nu ti s-a intors sotul din delegatie?
ruby sa stii ca deocamdata nu ma mai doare maseaua si daca tot nu doare nu ma mai duc la dentist ca si-asa mi-e frica
vremea si la noi e mohorata, e frig, mai si picura cate-un pic...
diseara cred ca ma duc la ai mei si nu stiu daca mai intru ca poate dorm acolo
daca nu mai intru Otilia - mult succes pe maine, sa iasa totul bine, sa te recuperezi usor si repede si te asteptam cu drag cu vesti si poze!!!!

va pup pe toate si o duminica relaxanta
perla163
BUna duminica ,dragi burtici!
Ruby.iti trimit imediat un pic de cozo ,nu e el cine stie ce ,dar de dor ,merge! yes.gif
Otilia-pfuai maine eziua cea mare .supperr ,sa ne aduci vesti cat d e curand poti da?? pupam si nastere si refacere cat mai usoara si un bb voinicut si sanatos!
pupicei va las ...azi am mancat preaa mult ,simt ca pocnesc doh.gif !
ot1305
Ruby, uite ca nici nu realizasem ca se va naste pe 10.10 biggrin.gif.....zau ca-s euforica rau.....am uitat inclusiv de zilele de nastere ale unchilor mei cu care am creascut doh.gif....e prima oara cand mi se intampla.......misto la voi cu asa targuri.....tare mult imi plac.....ultimul la care am mers a fost in praga si tare mult mi-a placu chiar dc nu era inca craciunul.....anul asta speram sa mergem in Austria de sarbatori....cel putin asta a fost planul de anul trecut insa vom sta acasa.....poate la anul...........

la noi e o max de 6 grade....am iesit afara si am inghetat de frig.......acum astept sa se trezeasca piciul ca sa scot garderoba de toamna-iarna ca pana acum am huzurit numai la 22-24 de grade........

Iasmio, Perla multumescd e urari!!!
misa29
Hai că am venit să vă dau stingerea!!! E târziu și bebeii trebuie să doarmă!

Iasmio, n-a venit încă, sâmbătă abia, a vrut să schimbe biletul de avion să vină joi, dar i-au cerut în jur de 500 de dolari numai pentru asta, așa că am zis că mai bine mai strângem din dinți încă 2 zile și așteptăm sâmbăta. Pentru mine oricum trece timpul repede cu biroul, nu mă prind cum se duce ziua, iar când ajung acasă am vreme și putere numai să mănânc și să mă pregătesc pentru a doua zi smile.gif

Otilia, gata, treci la somn că mâine e ziua cea mare!!! Multă sănătate și Doamne ajută! Să stai liniștită, totul o să decurgă ca la carte smile.gif Sperăm să apari cu poze cum ai ocazia, inclusiv cu povești:)

Ioana, ce faci, sportiva lu' mama? Ești ok, daaa?

Ruby, da, îmi place tare mult ceea ce fac, iar azi doar am citit din tot felul de cărți și reviste, tare fain a fost. Dacă mă aude cineva sigur zice că-s țăcănită... citesc cărți de drept în luna a 8-a de sarcină, când lumea nu știe unde să mai fugă să se relaxeze liwlol.gif Dar tare bine mă simt când pun neuronul la treabăsmile.gif

Gata, mă duc să mă culcarisesc, să aveți un somn fain!
Draga
Otilia, maine e una dintre cele mai importante zile din viata ta!
Sunt alaturi de tine!
tzuc.gif
ruby
buna seara

si eu pe fuga ,dar cu un mesaj special pt mamica noastra Otilia .vad ca a inceput galeria !
sa dea DD sa scapi usor cu cezariana ,fara complicatii si sa te bucuri de primele momente impreuna cu Ianis !O sa fiu cu gandul la voi maine ! La ce ora esti programata?
iti tin pumnii ! tzuc.gif hug.gif
ot1305
QUOTE(ruby @ Oct 9 2011, 11:20 PM) *
buna seara

si eu pe fuga ,dar cu un mesaj special pt mamica noastra Otilia .vad ca a inceput galeria !
sa dea DD sa scapi usor cu cezariana ,fara complicatii si sa te bucuri de primele momente impreuna cu Ianis !O sa fiu cu gandul la voi maine ! La ce ora esti programata?
iti tin pumnii ! tzuc.gif hug.gif

neatza fetele!
multumesc de urari! uite ca acusi la 8 trebuie sa fac internarea si dc nu sunt urgente at ma baga in operatie......sa vedem......
va doresc o saptamana cat mai linistita!
ruby
QUOTE(ot1305 @ Oct 10 2011, 08:00 AM) *
neatza fetele!
multumesc de urari! uite ca acusi la 8 trebuie sa fac internarea si dc nu sunt urgente at ma baga in operatie......sa vedem......
va doresc o saptamana cat mai linistita!

wow ! cine incepe de dimineata ,departe ajunge ! sa iasa bine operatia si voi sa fiti sanatosi ! si tie o saptamana cat mai usoara! hug.gif tzuc.gif
Corilex
Otilia..suntem alaturi de tine.O sa fie totul bine ,si sper sa ne aduci vesti si poze cat mai rpd.

Fetelor,eu ma simt din ce in ce mai rau.Nu ma mai pot misca ,in picioare nu pot sa mai stau aproape deloc.Ma doare tot corpul ingrozitor sad.gif.Bunica mea ma sperie - spune ca daca mai sta bebitza 1 sapt jumate in burtica e bine... .

Somn nu am,toate gandurile imi trec prin cap,si m-a luat frica ingrozitor.

O saptamana frumoasa va doresc!
Draga
QUOTE(Corilex @ Oct 10 2011, 08:15 AM) *
Otilia..suntem alaturi de tine.O sa fie totul bine ,si sper sa ne aduci vesti si poze cat mai rpd.

Fetelor,eu ma simt din ce in ce mai rau.Nu ma mai pot misca ,in picioare nu pot sa mai stau aproape deloc.Ma doare tot corpul ingrozitor sad.gif.Bunica mea ma sperie - spune ca daca mai sta bebitza 1 sapt jumate in burtica e bine... .

Somn nu am,toate gandurile imi trec prin cap,si m-a luat frica ingrozitor.

O saptamana frumoasa va doresc!


Corilex, putere draga, hai ca esti tanara.
Eu zic sa stai linistita si mai ales sa te odihnesti, ai cam bantuit saptamana trecuta, nu-ti forta norocul. Chiar daca vine bebe nu-ti face probleme , e mare deja, dar stai linistita ca nu-i dupa bunica wink.gif
Odihna insemna sa stai cat mai nult timp la orizontala, nu in tramvai 68.gif , plimbareata mica, mai ales ca la noi tramvaiele cam zdruncina.

iasmio
neata fetele

corilex eu zic la fel ca draga, daca te lasa puterile odihneste-te mai mult, ca bebe nu vine cand vrem noi si tie iti va fi tot mai greu daca nu te relaxezi putin; lasa sa stea acolo in burtica pt ca ii e bine acolo, mai are de crescut, macar 3-4 saptamani, hai curaj...
nici eu nu dorm bine noptile, fac ture la baie, nu pot dormi decat pe stanga care imi mai amorteste bineinteles stand tot in aceeasi pozitie...dar n-am ce face, trebuie sa mai rezist
mai avem asa putin si nu trebuie sa ne dam batute sa zica lumea ca suntem bolnave smile.gif

va pup pe toate si bineintels sunt cu gandul la otilia - oare l-a vazut pe ianis? partners.gif
ramona_bretfy
neatza fetelor
sa-l ia naiba de forum ca nu m-am putut nicicum loga pana acuma mad.gif
Otilia draga, probabil deja l-ai vazut pe grasunu Ianisucu tzuc.gif ...sa fiti sanatosi amandoi, sa te recuperezi cat mai repede si sa ai mult laptic pentru grasunel...te asteptam cat mai repede pe forum :pup:
Cori , ai grija de tine...noaptea la fel patesc si eu , mi-e tare greu sa ma intorc de pe-o parte pe alta, dar ziua ma misc inca relativ bine, nu prea stau locului ...cu o mica exceptie, vineri am avut o stare generala fff proasta cu palpitatii mari si am ajuns pe la urgente...am fost la monitorizare la maternitate , bebe, col, totul in regula si apoi de acolo m-au trimis si la UPU sa vada daca tensiunea e ok si inimioara mea bate bine biggrin.gif....pana la urma totul s-a dovedit in regula, cred ca paranoia mea a fost mai mare , dar trebuia sa ma linistesc cumva
Fetelor, va doresc o saptamana cat mai buna :pup:...la mine o sa fie destul de incarcata, ca am o gramada de treburi de rezolvat yes.gif

p.s. fetele, imi spuneti si mie , va rog, ce ati luat voi pentru buricut si pentru funduletul lui bebe?
iasmio
ramona eu am luat baneocin pudra ca am auzit ca e buna, desi scrie pe prospect ca e de la 2 ani sau sapromed
pt fundulet am luat bepanthen unguent

altcineva altceva? tongue.gif
Draga
QUOTE(iasmio @ Oct 10 2011, 09:42 AM) *
ramona eu am luat baneocin pudra ca am auzit ca e buna, desi scrie pe prospect ca e de la 2 ani sau sapromed
pt fundulet am luat bepanthen unguent

altcineva altceva? tongue.gif

eu la fel..nu am luat inca baneocinul, Bepanthen avem .
ramona_bretfy
sar'na dragelor...astazi am drum prin oras si le iau si pe astea
Ciciotella
Buna ziua la toate mamicile si viitoarele mamici!sunt si eu o viitoare mamica incepatoare rolleyes.gif nasc pe 28 noiembrie...in curand imi voi tine fetita in brate partners.gif
iasmio
QUOTE(Ciciotella @ Oct 10 2011, 10:07 AM) *
Buna ziua la toate mamicile si viitoarele mamici!sunt si eu o viitoare mamica incepatoare rolleyes.gif nasc pe 28 noiembrie...in curand imi voi tine fetita in brate partners.gif

bine ai venit ciciotella oFloare.gif

sarcina usoara in continuare- ca acuma e mai greu si nastere usoara
cum o cheama pe fetita ta?
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.