Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Noiembrie 2011
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2011
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128
Ioanax07
Neata
Eu as rade un expresso dar îmi cam imaginez cum s-ar agita fi-mea după smile.gif Ieri a venit yoghina mea la cantarit ...a luat 260gr de vinerea trecută, deci are 3,660kg acum , e f bine si nici nu mă mir la cum halește de des smile.gif
Vad ca noaptea si-a cam făcut un program ...papam înainte de nani pe la 22, ne mai trezim pe la 12-1, din nou pe la 3-4 si apoi ne trezim când pleacă tati la servici pe la 7 si cam gata cu somnul pt mami , slava Domnului ca avem leaganul ca tare mult mă ajuta când o apuca rău si nu mai merge nici cu bratele nici cu caruciorul , o pun in swing si parca o sedez...ia somn imediat
Biberon i-am dat si eu din prima săptămâna si vad ca nu face fițe, papa sa fie nu contează de unde vine:) mai nou ne place si suzeta
Referitor la contraceptie...in Ianuarie trebuie sa mă duc si eu la control si sa mă hotarasc pana atunci ce metoda o sa folosesc dar cred ca injectia ca sa nu-mi bat capul cu luatul de pastile zilnic, mai este o chestie de plastic care ți-o "înfige" smile.gif in umăr sub piele, in fel de sterilet dar pozitionat in alt loc wink.gif , o sa aleg una din astea doua metode .
De sărbători cum va petreceti? Otilia tu îmi faci pofta mereu, înainte cu mancarurile si conservurile acum cu mersul la munte sad.gif ce dor mi-e de munte, de zăpadă , de craciunurile copilăriei .....mersul la colindat,datul cu sabia la bunici pana ne luau seara cu forța in casa ...hai ca eu sunt tare nostalgica in perioada asta, am avut cea mai frumoasa copilărie si mă apuca Nostalgia rău in perioada asta mereu ! Oricum acum bag seama ca s-au piedut multe dintre obiceiuri chiar si la sat pt ca la oraș oricum nu am stat niciodată de Crăciun , noi mergeam la colindat de drag si eram bucurosi când primeam covrigi acum dacă nu le dai bani se uita urat smile.gif
Off topic cam mult ...sorry wink.gif
Va pup si o zi fainac
Draga
fetelor, eu beau cafea normala , nu vad agitatie prea mare pe capul mandrei.
ca sa va informez corect ma apuc sa studiez in cat timp se ajunge la concentratia maxima de cofeina in sange si la cate ore se injumatateste...ca sa va fac program de cafelit/alaptat liwlol.gif ( de la lucrul in lumea medicamentelor mi se trage asta cu concentratiile maxime plasmatice ohmy.gif )

Ioana, si eu iubesc f mlt Cracinul si iarna, in copilarie am suferit mult ca la noi nu ningea decat cateva zile si atunci in februarie,dupa mine as vrea sa ninga de pa 1-6 dec pana la 1 feb, as fi cea mai fericita smile.gif
geaninachelaru
Neatza!! Sunt foaaaarte obosita...p bb iar l-au apukt colicii azi-noapte,se strangea de burtik si plangea,nici in brate nu l-am calmat.Adormea si qm ma puneam si eu in pat,da-i iar cu plansete si miorlaieli.De dimineatza dupa c a plekt tati l munk a plans ceva cred pana m-am trezit la el.Sper sa se linisteask la noapte...sa vad cum se prezinta.
La anticonceptionale ma gandesc si eu..tot din acestea in timpul alaptarii...acum astept controlul.
Ioana,si eu sunt nostalgica in perioada sarbatorilor...de abia asteptam sa vina zapada,sa facem om de zapada,sa mergem la colindat...a fost foarte frumos in copilarie :X
Iar anul acesta o sa fie cu totul special...primul cu bb al nostru:X
va las,incerc sa mai atipesc umpik kt doarme piticul k park prevad din nou concert la noapte:D

pupici
Ioanax07
Nah ca ai tema de casa acum wink.gif eu iubesc zăpada ca degeaba e iarna dacă e numai ger si nu ninge, dacă arfi după mine sa ninga 6luni pe an:) Ai dreptate, la tine in Delta e mai greu cu zăpada ..eu am copilarit pe Valea Prahovei la câțiva km de Sinaia deci n-am dus lipsa de zapezi;)
Corilex
Ciudat cu cerazette asta.....o sa incerc si eu....vedem ce efect are la mine.
Am programare marti la ora 15.D'abia astept.Asistenta arde de nerabdare sa ma vada,si cand i-a zis Cata ca mergem si cu aia mica - a terminat-o de tot liwlol.gif.
Intrebare indiscreta rau de tot - voi ati observat ceva schimbari in zona 0? Pt ca la mine arata altfel - de cand am nascut nu o mai recunosc.

O zi buna!
iasmio
salutare

hmm...vad ca si altii/altele sunt interesate de subiectul love tongue.gif
aseara m-a intrebat mirel daca o sa-mi pun sterilet dar parca nu prea ma atrage ideea, am auzit si experiente urate cu sterilete si eu ma tot intreb "nu-l simti acolo"? unsure.gif
anticonceptionale am folosit si eu dar nu cat am alaptat delea obisnuite...vom vedea oricum la momentul potrivit
draga, mie mi-a zis dr sa nu beau cofeina si n-am baut cafea de cand am nascut si nici sa nu beau sifonat, macar ca as bea o cola... anima1.gif
corilex fii mai explicita, arata altfel adica e mai mare? sau mai cum? ca ma duc si eu sa iau oglinda...
Corilex
Iasmio - e mai mica .Adik...foarte mica - arata ciudat - zici ca m-a operat si acolo liwlol.gif.I-am aratat si lu' sormea - zici ca mi-a facut si labioplastie .Vreau sa stiu daca e normal liwlol.gif.
Draga
Corilex, ti-or fi schimbat-o liwlol.gif liwlol.gif ..ca tot erai anesteziata
in timpul sarcini a fost mai umflata, ca multe alte parti al corpului, acum a revenit la normal , dar ai uitat tu cum era inainte biggrin.gif

Iasmio, mie si la maternitate la micul dejun imi aduceau cafea, fara sa cer( as fi cerut oricum) , eu stiu ca una mica -normala nu e contraindicata.

gata a mancat mandra, a adormit, incerc sa calc si eu ceva ca nu se mai poate.
alunixa
Buna fetele,

In primul rand vreau sa va multumesc de primirea calduroasa de care am avut parte dar si de incurajari. hug.gif M-ati mai imbarbatat, pana la urma, nu sunt singura cu cezariana pe lumea asta.

Ceai de ceapa beau de o saptamana, nu e rau la gust daca e indulcit cu miere, dar vad ca tusea s-a mai linistit oarecum dar nici nu vreau sa-mi inchipui cum e sa tusesti dupa operatie. Eu sper ca pana luni sa se linisteasca de tot. Oricum din casa nu mai ies ca vad ca e din ce in ce mai frig afara si am fost sfatuita sa evit variatiile de temperatura.

Voi vorbiti deja de contraceptie si va e gandu la iubit mandrelor, ce va pasa, dar lucrul acesta imi da si mie curaj sa gandesc dincolo de operatie. La mine oricum sotul va pleca peste o luna de la nastere in voiaj asa ca am timp sa ma refac, mai rau de el ca sta pe bara de ceva vreme si va mai sta inca 4 luni dupa. Dar cum a zis si el, merita sacrificiul pentru micul print ce-l asteapta cu nerabdare.

Nu stiu ce voi face cu somnu si cum ma voi obisnui cu noptile albe si zilele "negre' dar daca voi sunteti inca aici si aveti puterea sa povestiti, dinou imi dati curaj. hi.gif

Fetelor care ati nascut prin cezariana, cum e cu alaptatu? Am inteles ca bebe nu-mi va fi dat imediat la san, ca nu as avea lapte asa repede dupa operatie. Cum stau lucrurile de fapt, cand voi putea alapta, mi-e teama sa nu-l invete cu lapte praf in maternitate.

Fug sa fac o baita sa ma relaxez. Ne auzim mai pe seara. Pupici.
ot1305
QUOTE(Draga @ Dec 16 2011, 11:30 AM) *
fetelor, eu beau cafea normala , nu vad agitatie prea mare pe capul mandrei.
ca sa va informez corect ma apuc sa studiez in cat timp se ajunge la concentratia maxima de cofeina in sange si la cate ore se injumatateste...ca sa va fac program de cafelit/alaptat liwlol.gif ( de la lucrul in lumea medicamentelor mi se trage asta cu concentratiile maxime plasmatice ohmy.gif )

Ioana, si eu iubesc f mlt Cracinul si iarna, in copilarie am suferit mult ca la noi nu ningea decat cateva zile si atunci in februarie,dupa mine as vrea sa ninga de pa 1-6 dec pana la 1 feb, as fi cea mai fericita smile.gif

PAI cafeina se injumatateste abia dupa o ora de la consum....at ar fi bine sa-i dam la bb sa pape ca el nu poate elimina cofeina......si eu beau cafea normala, si cate un ceai verde si vad ca Ianis doarme oricum....si mie dr mi-a spus ca pot bea linistita o cafea pe zi ca nu se intampla nik

QUOTE(alunixa @ Dec 16 2011, 05:00 PM) *
Buna fetele,

In primul rand vreau sa va multumesc de primirea calduroasa de care am avut parte dar si de incurajari. hug.gif M-ati mai imbarbatat, pana la urma, nu sunt singura cu cezariana pe lumea asta.

Ceai de ceapa beau de o saptamana, nu e rau la gust daca e indulcit cu miere, dar vad ca tusea s-a mai linistit oarecum dar nici nu vreau sa-mi inchipui cum e sa tusesti dupa operatie. Eu sper ca pana luni sa se linisteasca de tot. Oricum din casa nu mai ies ca vad ca e din ce in ce mai frig afara si am fost sfatuita sa evit variatiile de temperatura.

Voi vorbiti deja de contraceptie si va e gandu la iubit mandrelor, ce va pasa, dar lucrul acesta imi da si mie curaj sa gandesc dincolo de operatie. La mine oricum sotul va pleca peste o luna de la nastere in voiaj asa ca am timp sa ma refac, mai rau de el ca sta pe bara de ceva vreme si va mai sta inca 4 luni dupa. Dar cum a zis si el, merita sacrificiul pentru micul print ce-l asteapta cu nerabdare.

Nu stiu ce voi face cu somnu si cum ma voi obisnui cu noptile albe si zilele "negre' dar daca voi sunteti inca aici si aveti puterea sa povestiti, dinou imi dati curaj. hi.gif

Fetelor care ati nascut prin cezariana, cum e cu alaptatu? Am inteles ca bebe nu-mi va fi dat imediat la san, ca nu as avea lapte asa repede dupa operatie. Cum stau lucrurile de fapt, cand voi putea alapta, mi-e teama sa nu-l invete cu lapte praf in maternitate.

Fug sa fac o baita sa ma relaxez. Ne auzim mai pe seara. Pupici.

stai linistita ca nu se invata bb cu laptele praf.....cum sa de gustul lapticului tau cum va refuza laptele praf smile.gif...pai in prima zi nu ti-l va da la san, iar a doua zi sigur il va pune sa suga ca sa-ti stimuleze lactatia....si chiar dc nu curge.....apoi ii va da lapte praf pana iti va veni tie laptele.....

azi m-am muls si i-am dat lapticul cu biberonul....si ce credeti? nici nu a vrut sa puna gura pe el....atat ce l-a impins cu gura afara ca m-au luat si nervii de parca era nu stiu ce in biberon nu tot laptic de-al meu....nervi.gif.....si zau asa, doar in spital l-am hranit o sapt la biberon pana a avut putere sa pape la san......am sa mai incerc ca asa nu pot pleca nicaieri ca el papa si din oran'n ora si la cata treaba am prin oras si pe la banci nu pot merge cu el dupa mine si sa scot tzitzi de cate ori are chef.....nu mai zic ca tare as vrea sa evadez macar 2-3 ore singura cu sotzul prin oras insa de unde.....dc nu accepta biberonul n-am sa pot.....
iasmio
QUOTE(ot1305 @ Dec 16 2011, 04:24 PM) *
PAI cafeina se injumatateste abia dupa o ora de la consum....at ar fi bine sa-i dam la bb sa pape ca el nu poate elimina cofeina......si eu beau cafea normala, si cate un ceai verde si vad ca Ianis doarme oricum....si mie dr mi-a spus ca pot bea linistita o cafea pe zi ca nu se intampla nik
stai linistita ca nu se invata bb cu laptele praf.....cum sa de gustul lapticului tau cum va refuza laptele praf smile.gif...pai in prima zi nu ti-l va da la san, iar a doua zi sigur il va pune sa suga ca sa-ti stimuleze lactatia....si chiar dc nu curge.....apoi ii va da lapte praf pana iti va veni tie laptele.....

la ce program haotic de mancare are al meu, n-as stii cand sa beau cafeaua
Draga
ce ma fac fetelor, domnisoara a vrut sa manance de la 8.30 la 10 continu, vai vai ..si tocmai mi se parea ca a inceput sa fie mai organizata la masa. vise mama vise!
sunt zombie, iar sunt singura cu 2 prunci.

noapte buna!
ruby
buna seara ,

v-am citit pe bucatele azi ! Amy nu a avut chef sa faca nani toata ziulica ! doar cate 20 de min dormea si hop iar sa vada ea ce se mai intampla .cel putin de la ora 14 nu se mai intelegea nimeni cu ea si numai la san ar fi stat daca se putea .mi-a facut sanii varza azi .sper in noaptea asta sa apuc sa dorm cat de cat .
nici Andre nu a mai iesit cu baietii ,caci singura nu faceam fata .ne-a gatit si a stat cu Amy sa pot sa mananc si eu in liniste si sa imi fac un dus de calmare ,ca aveam nervii in pioneze.

Otilia ,nasol asa cu Ianis .Si eu am aceiasi problema ,ca deh nu pot scoate sanul pe strada ,in functie de cheremul ei .De asta si evit sa plec pe undeva prea departe de casa .Am sa mai exerses cu biberonul ,ca altfel ma vad legata de piciorul mesei pe o perioada mai lunga ,pana o sa incepem diversificarea si o sa ii pot oferi si altceva in afara de san .

ioana , bravo deci Yana e fata ascultatoare .bea si din bibe ,doarme si noaptea linistita ,deci sa nu fie de deochi merge treaba bine ! felicitari si pt greutate .in curand faceti si voi o lunitza !
cat despre sarbatorile de acasa ,imi e si mie dor cateodata ,dar cum zici si tu ,nu mai e ce a fost !ma gandeam ca poate o sa mergem si noi la anul de craciun acasa ,pt zapada si valea prahovei .sa vada si copii mei de unde se trage mama lor .
numai ca ma ia cu groaza cand ma gandesc la cainii de pe strazi ...eu una sant paralizata de frica cand vad un caine ,darmite cu haitele din Romania .in 2009 cand am fost ultima data ,ieseam din casa doar cu Andre dupa mine ,ca altfel nu ma incumetam .
cum mai e in ziua de azi in Romania ?

Corilex ,nu stiu cum e cu cezariana asta ,dar poate cand au inchis operatia ,au intins asa frumos pielea si asta iti da poate senzatia ca arata altfel.

ma duc si eu la nani .pe maine la cafea !
misa29
Seara buna!!!

Alunixa, bine ai venit printre noi, iti tinem pumnii pentru 19 si asteptam numai vesti bune!

Hai, ca m-am umflat de ras... lol, Corina, vorba Gabrielei, poate ti-au schimbat-o in timp ce erai anesteziata:)) sa stii ca explicatia cu umflatul in timpul sarcinii si redusul dupa nastere pare viabila, si eu simt cam la fel la pipait (nu am admirat-o inca, abia am vreme sa merg la toaleta si sa fac dus, daca apuc sa stau intr-o cada plina 10 minute e mare minune), de parca s-ar mai fi redus ca dimensiuni prin zona. Iar apropo de love life, vorba Mioarei, eu am fost la control luni parca si am liber la orice... numai timp nu avem smile.gif In seara asta am avut o tentativa, dar pana a adormit minunea, a inceput si domnul sa cante cu mos ene (cred ca e de la cd-ul cu cantece de leagan pe care i-l pun Anei smile.gif ), asa ca am ramas sedusa si anadonata pe'aici bananab.gif biggrin.gif asta dupa ce de aproape 2 saptamani imi bate cel putin 2-3 apropouri pe zi smile.gif

In ceea ce priveste contraceptia... hmmm, uite ca despre asta nu am intrebat, dar e cazul sa iti faci probleme pana vine menstra? Ca pana atunci nu cred ca ai de ce sa iti faci probleme, poate bat campii, sa ma informeze careva mai priceput pana apuc eu sa-l stresez pe dom' doftor.

O cafea pe zi beau si eu, incerc sa se intample lucrul asta de dimineata, dar uneori apuc abia in jur de 2 sa imi indeplinesc aceasta dorinta, de obicei o asortez cu biscuiti smile.gif Ana nu pare mai agitata de la asta, marturisesc ca am dat cu limba si printr-o cutie de cola intr-o zi, dar, de asemenea, nu am vazut mari schimbari.

De Craciun noi o sa stam, evident, acasa smile.gif facem brad maaaare si Celcesforaie (adica sotul) a zis ca el pregateste o masa speciala pentru mine, cu ceva antreuri (o salata fancy si niste calamar pane), fel principal (ceva peste alb cu sparanghel si sos de maioneze) si desert (negrese din alea absolut bolnav de negre de la cata ciocolata e in ele), m-a rugat numai maioneza sa i-o fac, ca el da chix. Apoi o sa desfacem cadourile, noi cam stim deja ce vrem, probabil ca marea incantare va fi sa punem mandra pe paturica de joaca ce va fi cadoul ei smile.gif

Hmmm, nu stiu daca am mai zis, cred ca am ramas cu memoria slaba din sarcina, eu am convins-o greu pe Ana sa primeasca biberon de la mine, primea de la orice altcineva, numai de la mine nu, "stia" ea ca am ceva mai bun decat biberonul. Recent am reusit sa-i dau din biberon, eram plecati pe-afara si luasem lapte de-al meu in sticla, cred ca ii era foarte foame si de-aia a acceptat.

Azi am fost pe seara la muzeul taranului, e ceva targ acolo, am luat niste bunataturi (urda de capra, turta dulce si cozonac) si am baut o ciocolata calda. Ana a fost exemplar de cuminte, nu ne-am mai carat cu caruciorul dupa noi, am tinut-o in wrap si a dormit ca un purcel. Tot in wrap ne-am aventurat si ieri afara, cam 2 ore, ca am avut niste plati de facut, a fost foarte fain, am mers repede si am rezolvat treburile, numai la banca a inceput fix din senin sa urle in linistea de acolo, au sarit toti ca arsi (multa lume, daca nu se uita cu atentie, nu se prinde ce car eu acolo, abia i se vede varful caciulitei), noroc ca a adormit la loc imediat smile.gif
Mioara, daca nu ies sa plimb coropisnita sau sa ma duc la sala, ma duc pe camp cu mintile smile.gif oricum, la sala cobor fix o ora si e jos, la scara, asa ca domnul e acoperit, ii las oricum lapte si daca e ceva, chitaie dupa mine si urc.

Ioana, misto ideea cu leganelul, tot asa ca sedata cade si a mea daca o impachetez la piept, in wrap, mare inventie smile.gif de ce n-ai voie sa o tii mai mult de 90 de minute in leagan sau in masina?

Ruby, sa stii ca au ramas in continuare caini pe strazi (poate nu la fel de multi, depinde si pe unde te plimbi), am auzit ca numai in Brasov parca, a rupt primarul pisica si nu stiu ce a facut cu ei, nu l-a mai interesat ce zice lumea, green peace, brigitte bardot... acum, ma uit in jur, la mine in cartier, si imi pare ca de vina mai sunt si cetatenii care ne inconjoara, la scara vecina sunt intretinuti doi caini din astia, maidanezi, mie nu mi-e frica de ei, nu mi-a fost niciodata frica de cainii vagabonzi (desi am fost muscata cand eram mica), nici nu au treaba cu mine, dar sar la Lucian de fiecare data, a zis ca daca se intampla ceva cand e cu Ana afara, ii agata de vreun pom si apoi ii pune la usa celor care ii hranesc. Nu va speriati, nu e asa violent:)

Gata, s-a termint cd-ul cu cantece de leagan smile.gif, dorm amandoi ca niste lilieci, ma duc sa ma intind si eu intre ei.

Noapte buna, poate ne vedem maine la cafea!!

PS: Any-Olanda, sexy rau la zumba, era in principal facut programul pe ritmuri latino, fain tare, poate ajung si maine! Am transpirat ca un cal!
sanymada
Buna fetelor! Bun venit Alunixa si nastere usoara! floare2.gif Dar ce s-a intamplat cu mamicile de decembrie ca aveam si eu o cunostinta pe-acolo unsure.gif

Voi va ganditi deja la lucruri interesante... dar eu fac parte din categoria prea obosita ca sa ma gandesc inca. Bine, n-am nici ok-ul de la doctor, dar chiar ma gandeam: sa ma mai duc la control?... Dr spunea sa ma duc sa vedem daca s-a inchis bine operatia, dar daca nu s-a inchis bine ce ii face? biggrin.gif Nu de alta, dar mai nou e asa de complicat sa plec din casa... pana nu il dau pe Mihai la gradinita o sa fie distractie maxima cu 2 pitici wacko.gif
Cat despre metoda contracetiva, si eu ma gandesc la sterilet, asta dupa ce am exclus cu greu legarea trompelor tongue.gif Eram pusa pe fapte mari, dar am zis sa nu ma pripesc.. Sper sa fiu norocoasa si sa ma inteleg cu el. Nu cred ca imi va fi usor sa il accept mental dar daca nu si nu il scot si asta e. Incercam smile.gif Cerazette am luat si eu dupa prima nastere si am patit ca Draga, dar chiar facusem hemoragie, asa ca am zis ca nu-mi mai trebuie. Cica e destul de mare incidenta, so ... daca aveti probleme vorbiti repede cu medicul. Eu am zis ca poate e normal si cand l-am sunat pe dr ca deja aveam hemoragie se minuna ca mi-a venit menstra biggrin.gif Misa, ovulatia are loc inainte de prima menstra si e asa... surpriza biggrin.gif Din cauza asta e bine sa te protejezi. Mai ales ca teoretic in timpul alaptarii nu ramai, dar practic sunt destul de multe femei patite...

Cafea si eu beau. La Mihai ma obisnuisem din timpul sarcinii sa nu beau ca imi facea rau, si cand avea el vreo 2 luni am baut o cafea si mama ce bine m-am simtit! N-am mai dormit pe mine si am vazut viata mai roz biggrin.gif Asa ca acum n-am mai stat pe ganduri si beau o cafea zilnic, nici nu ma mai chinui sa o fac mai slaba, dar o beau cu lapte, si mandra n-are nicio problema iar eu reusesc sa nu adorm in picioare.

QUOTE(Draga @ Dec 16 2011, 11:17 PM) *
ce ma fac fetelor, domnisoara a vrut sa manance de la 8.30 la 10 continu, vai vai ..si tocmai mi se parea ca a inceput sa fie mai organizata la masa. vise mama vise!
sunt zombie, iar sunt singura cu 2 prunci.

Auzisem la cineva ca ei ar avea pulseuri de crestere manifestata prin foame mare. Eu n-am patit-o pana acum cu nici unul dintre ei, dar daca exista.. poate asta a patit si Adela smile.gif

Noi am fost joi la control si ne-a dat Espumisan si Protectis. Azi-noapte a adormit la 3 dupa racnete cumplite, dar astazi vad ca e mai bine. Deja am apucat sa dorm o ora, lux, ce sa mai! biggrin.gif Sa vedem ce-o mai fi. Mi-a mai dat un medicament de rezerva si eu m-am dus teleghidata si le-am luat pe toate! Ieri deja imi puneam problema daca nu pot sa-i dau mai multe tratamente odata. Stiu, am luat-o razna.. nervi.gif

Corilex, ai fost chiar haioasa tongue.gif Sincer, cam asta a fost si prima mea reactie: ce-o fi patit? Dar pe urma m-am prins ca lucrurile stau cum ti-a explicat Draga: doar s-a revenit la normal smile.gif Si dupa prima nastere am avut un soc, dar mi-am dat seama repede cum stau lucrurile pentru ca dupa cezariana nu prea avea de ce sa se modifice ceva in alte parti biggrin.gif
Apropo de cezariana, pe mine m-a cusut cam aiurea, ca mi-a ramas un colt in afara nervi.gif mad.gif L-am intrebat atunci ce e cu el, si a zis ca se retrage, dar tot a mai ramas putin... Fix ca un croitor prost! Mi se pare incredibil! L-a prima operatie a fost totul super ok, cu acelasi doctor, dar acum... crybaby.gif
Hai ca m-am intins si culmea, mandra e cuminte! Pierd timp pretios de dormit! V-am pupat!
ot1305
Misa, mie dr mi-a spus ca chiar dc alaptez si nu-mi vine menstra tot pot ramane insarcinata.....si mi-a mai spus ca at cand obs ca se imputineaza catusi de putin laptele sa trec pe o metoda contrapcetiva imediat
ca sunt sanse fr mari de sarcina nedorita.....

deci fain la zumba.....tare as merge si io insa de unde....la anu' dupa ce incepem diversificarea, vb lui Ruby!


Sanymada, de ce nu mergi la dr sa-i spui? eu una asa as face.....ce anume ti-a ramas afara, un capat de ata?ufff....asa ma enerveaza dr care se grabesc la operate si cos aiurea....euam avut noroc ca m-a cusut f bine....am vazut ca m-a taiat fix pe aceeai taietura de la prima si m-a cusut la loc de parca am nascut o sg data biggrin.gif....la mine abia se mai cunoaste.........

gata, fug la treaba ca doar e sambata si am zi da curatenie generala ca e sotul acasa sa poata sta cu baietii!
va doresc o zi faina tuturor!
ot1305
Andrada, la multe lunitze pt ieri!!!! occasion.gif occasion.gif
Ioanax07
Neata fetili wink.gif
Noi deja suntem in action ca doar e ora ,îmi încerc eu norocul cu suzeta dar nu tine mult si jos nu am chef sa mă duc ca sa o pun in leagan, l-as aduce in dormitor dar numai ăla nu mai are loc pe aici nervi.gif
Of Mirela, vad ca Amy începe pe fițe si ea smile.gif , eu la început am ezitat mult pana sa încep operatiunea biberonul ca mă luasem după cărțile lui pește cum ca derutezi copilul si nu mai vrea la san bla bla dar bag seama ca totul depinde de copil, fiecare e diferit nu sunt toți programati in laborator ca sa functioneze toți la fel după reguli deci la mine a mers bine treaba cu Bibe si suzeta din prima!
Apropo de caini, chiar joi am vb cu mama si ce crezi ca îmi zice: " acu' am venit de la spital ca m-a muscat un câine " deci nah...e plin de ei saracii, si mie mi-e frica mai ales seara ca saracii or fi nemancati ce știu ei ce si cum, te trezesti ca se înfige in bulanul tau
Misa, si mie mi-a zis dr ca poți rămâne chiar dacă nu ți-a venit menstra ...si nu an nevoie de dr ca sa îmi spună asta pt k la mine ASA a fost când am rămas însărcinată cu Yana...in Ianuarie am pierdut prima sarcina si in Februarie am înscris din nou fără sa îmi fi venit menstra după avort ! Cât despre cele 90min habar nu am, nu am cerut explicatii dar cred ca e vorba despre zdruncinarea creierilor prea mult smile.gif astia aici au aceleași poezii toți , de la stafful din spital pana la yoghinele care vin Acasa după naștere... Toate țin sa te facă sa intelegi aceleași reguli : culcatul pe spate cu picioarele atingând capătul parului, temperatura intre 18-20, fără caciuli in casa, mersul cu mașina si leagan nu mai mult de 90min legate si alte etâcâuri de genul smile.gif
Noi de Crăciun fugim de Acasa la niște prieteni , Facem reuniune de clasa vorba aia wink.gif iar Yana o sa fie craciunita :x Astăzi galopez după cadoaie smile.gif si chiar sunt in pana de idei ce o sa-i cumpar lui George ( o pereche de tzatze ar fi utile acum in perioada asta ca sa mă nai relaxez si eu liwlol.gif

Va pup si va doresc un weekend fain
iasmio
neata fetele

eu am avut o noapte alba, nu stiu ce-a fost cu iulian ca m-a terorizat,din ora in ora vroia papa si manca putin , adormea si nu mai reuseam sa-l scol iar dupa nici o ora era iar sus
mirel a dormit cu iasmina asa ca macar ei au dormit bine...
acuma doarme in bucatarie ca n-am reusit sa mananc si plangea cand ieseam din dormitor asa ca l-am adus aici si a adormit pe-o perina...
m-as apouca si eu de ceva exercitii ca de cand am iesit din spital n-am slabit nici un pic macar dar nu stiu ce am voie sa fac si ce nu
offf parca-s o balenuta si nu prea am pantaloni care sa-mi vina sapai nici n-as cumpara ca trag speranta ca totusi mai slabesc
misa, apropo de sedusa si abandonata mi-a placut o replica dintr-un film "a incalzit apa dar nu s-a mai bagat in cada" - asa a facut si sotul tau, nu? tongue.gif
daca tot ati vb de suzete eu i-am cumparat de la nuk inainte sa nasc dar am luat si din latex si din silicon si am observat ca numai cea de latex ii place, cealalta o scuipa-poate e mai tare si daia nu-i place

sanymada espumisanul cum ti-a zis dr sa i-l dai? ca si eu i-am luat si am vazut ca scrie ca doza e de 25 pic pe zi; ii dai toti odata ca parca asa scria acum cateva zile corilex sau ii dai cativa picuri de mai multe ori pe zi?


Draga
neata

am a vut o noapte gri inchis, aprope neagra deci ok dar m-am trezit cu o durere de cap.

Fetelor, nu asteptati prima menstruatie pentru a trece la contraceptie, ovulatia are loc cu 14 zile inainte de menstruatie si daca se intalnesc ..celulele..puteti sa asteptati mult si bine , cam 9 luni maxim ohmy.gif
Nu-i de gluma, alaptatul exclusiv nu e o metoda contraceptiva sigura nici macar atunci cand se alapteaza la minim 4 ore.
Problema e si faptul ca nu stii cand ovulezi si cand vine prima menstruatie iar dupa ce a venit , menstrele pot fi neregulate asa ca iar e o problema cu contraceptia.
Cele care au nascut natural se pot stresa mai putin ca nu-i periculos sa mai nasti inca odata dupa un an liwlol.gif
Vara mea are doua fete care sunt nascute la 1 an si 5 zile distanta ohmy.gif , a aflat de a doua abia cand a inceput sa se miste ohmy.gif .

Roxana si eu inclin sa cred ca Adela are un puseu de crestere ca brusc a facut falcute si copanele..e ca o purcica smile.gif
Calin a avut problema asta pe la 5,5 luni si am inceput atunci sa-i dau mancare, ca oricum era f mare si avea deja si dinti.

Am pus pe face un film cu Calin la prima serbare wink.gif

Misa, ce Wrap ai? pune o poza. eu vreau sling cu inel, cred ca voi comanda unul luni.

suzete avem: nuk, avent, primi pasi, tommee tippee, dr brown..sa mai iau? ca nu vrea nici una wife.gif
ruby
Salut ,
inca un pic si zic si eu neatza ,dar pt maine ...dimineata nu am avut timp de cafea .am intrat in priza sa fac curatenie ,apoi am ieist cu fetele in centrul vechi al orasului sa fac ceva cumparaturi .dupa amiaza baitza la fete ,am mai calcat ,spalat si uite asa s-a dus si ziua.ne face tati acum o shoarma si cred ca dupa masa ,pat scrie pe mine ! am ramas si eu in urma cu somnul .ieri amy s-a ambitionat sa nu doarma ,azi noapte s-a trezit destul de des si uite asa ...
si eu ma gandesc cateodata ca are puseuri de crestere cand are zile de gen .de 3 ori am patit asa pana acum sa nu doarma toata ziua si sa vrea numai papica .
azi i-am mai dat ca 50 ml de laptic din biberon .s-a sclifosit ea la inceput ,dar a papat .apoi i-am dat si tzatza si se auzea numai :,,moah ,moah ,, ! parca zicea ,asta da lapte ,nu porcaria aia din biberon .problema e ca daca vreau sa ies la o tura prin oras trebuie sa ii dau biberon ,ca zau nu imi vine sa scot sanul in metro .ideal e ca de la hipp gasesc si laptic la cutii de 200 de ml ,ceea ce e foarte practic ,nu ma car cu apa si lapte praf dupa mine ci iau o asa cutiutza si la nevoie pot sa cer la un restaurant sa mi-o incalzeasca la microunde un pic .
da Amy e fata buna si ascultatoare ,sigur va fi ok.
alaltaieri m-am imbracat in niste blugi ce ii purtam anul trecut in decembrie .marimea 34 ! am intrat cu ceva efort in ei ,dar dupa 5 min i-am dat jos ca nu ma simteam chiar confortabil .e clar ca nu-s de marimea 34 inca .36 e ok ,dar ma bucur ca in ultima luna de sarcina eram cam de 38 spre 40 .cert e ca mi-ar trebui ceva noutati prin garderoba si la blugi nu ma incurc online ,caci sant tare pretentioasa .

voi pe unde ati umblat azi? Ce meniu pregatiti de craciun ? Am si eu de gand sa fac sarmalute si salata de boeuf ,dar sa vedem daca imi permite timpul .

o seara linistita ,langa micutii vostrii !
perla163
notworthy.gif buna seara ,dragele mele va puup.scuzati ca nu prea apuc sa trec pe aici dar ma gandesc la voi dees!
Ioana-si eu sunt la fel cu nostalgia ,avem 9 ani de cand nu am facut SArbatorile acasa.......si mai ales cu faza cu zapada si ger,tare imi place ,insa aici ff rar,se vede zapada!
VA pupic pe toatee! smile.gif
sanymada
Buna fetelor,

De data asta nu imi e foarte clar de ce suntem treze la ora asta... poate pur si simplu ne-am obisnuit asa. Are ochii cat cepele desi nu are probleme cu colicii. Si eu somn.gif pe langa ea...

Apropo de suzete, am incercat la Mihai toate variantele posibile si tot n-a mers, dar fiecare copil cu preferintele lui smile.gif Pana una alta la mandra nu ma complic... mai vedem daca o sa ma razgandesc in timp.

Si acum sa ma laud: mandra mea se intoarce de pe burta pe spate ohmy.gif Sincer nu prea imi convine achizitia asta a ei ca pe burtica mai scotea si ea guzutze tongue.gif dar nu pot sa nu ma minunez... e destul de mica totusi...

Otilia, nu mi-a ramas fir dupa operatie, ci piele sad.gif e pielea iesita in afara la coltul cusaturii... o sa-l intreb dar tare frica mi-e ca nu prea are ce sa-mi faca... poate doar o mini-operatie.. Mai sper totusi sa se traga singurica... Si multumim de urare, dar astazi (18) facem o lunita smile.gif

Iasmio, pediatra mea mi-a spus sa ii dau espumisanul 5 picaturi de 4 ori pe zi inainte de masa.

Draga, ai dreptate, puseu era biggrin.gif oricum am vazut ca am inceput sa fac si greseli gramaticale, sunt pe drumul cel bun nervi.gif S-a adunat oboseala multa, deja ma simt ca o robotica. Culmea, cand imi vine sa plang nu pot! Cred ca nu mai am destula energie pentru asta liwlol.gif Si mandra mea are chef de uitat pe pereti la ora asta.. wacko.gif

Va pup! Ma apuc sa duc lupta de convingere cu mandra poate se culca biggrin.gif

iasmio
neatza

cam multa liniste pe-aici in week-end, toata lumea e ocupata; si noi ieri am avut ceva vizitatori, sa vedem sper azi sa nu vina nimeni, mai ales ca suntem doar eu si copiii acasa ca mirel e in sat la taiat de porc

antonio si andrada occasion.gif pentru prima lunita

ma duc sa-i fac patul iasminei si sa-i pregatesc ceva de mic dejun

va pup si duminica faina sa aveti
Ioanax07
Neata
O cafeauă smile.gif un ceai ceva?!! Noi am umblat brambura ieri după cadoaie smile.gif si bineinteles ca nu mi-am luat decât mie o rochita si copiilor jucării ,ma prins noaptea prin magazine si nu am mai apucat sa termin shoppingul căci trebuia sa mergem si intr-o scurta vizita, deci am ajuns târziu Acasa si ne-am culcat si mai târziu dar maimutza mea a urmat același program de trezit /papat si acum am exilat-o la buni in camera ca sa mai dormim si noi Putin Cică smile.gif dar eu mă dau pe net de zori ca mi-a zburat somnul.
Ieri i-am dat si ceva lapte praf care l-a halit cu aceeași pofta deci e de bravo wink.gif
Restul fetelor cu ce va mai laudati , ce mai gatiti , cum mai dormiti smile.gif Mirela tu te-ai apucat de brad sau ai timp si după Crăciun? smile.gif
Va pup si va doresc o zi faina
alunixa
Buna dimineata fetelor,

Vreau sa urez La multi ani micutilor ce si-au rotunjit varsta si mamicilor multa putere si rabdare! occasion.gif

Va invit la un ceai...dupa o noapte plina de tuse ce am avut-o trag pe ceai de ceapa toata ziua poate ma lasa. Maine e ziua cea mare si am mari emotii din cauza tusei. Medicii au hotarat sa-mi faca rahie anestezie insa, vorba ta Draga, mai bine ii avertizez cu privire la tuse poate isi schimba hotararea. Poate recurg la epidurala...eu stiu..?!?!?!

Astazi am fost avertizata sa mananc cat mai usor, fructe si legume, asa ca sunt la mare dieta. nervi.gif

Ieri am avut o zi plina. Am avut zi de epilat, au venit toate prietenele la mine sa ma vada, am stat la povesti si glume si pe seara am plecat toate sa cumparam cadouri la soti si iubiti, dupa caz. Le-am zis mergem azi fetelor ca eu nu mai apuc shopping prea curand.

Aseara la 8 am ajuns acasa, franta de oboseala, dar cu cadoul gata impachetat, doar l-am pus sub brad. Cand m-am pus in pat a inceput bebe sa danseze de am zis ca iese prin piele. Of, nu mai are rabdare micutu si il inteleg... la pozitia care o are. sad.gif


Va pup.
Draga
Neata!

Alunixa, bafta maine! te asteptam cu vestile bune!
Anestezia pentru oreatie e rahi dar poate fi combinata cu epi( eu am avut dubla de fiecare data), doar epi cred ca nu se face . imi dau si eu cu parerea notworthy.gif
cu ati-stul e bine sa vb poate iti da un antitusiv pe vena dupa oreratie, e bine sa stie.



Ieri la ore tarzii in nopate am facut si eu pomul, e dragut, poate il pozez

mai intru daca prind ocazia ca-s singura cu odraslele
Corilex
Neatza!
E vreun film cu titlul "Cum sa-ti omori soacra?" ?Ca ma intereseaza .Nu va mai zic nimic,dar ... pe zi ce trece regizez scenarii - poate ma ajuti tu Ioana.liwlol.gif
Ieri am fost aksa - si am stat toata ziua .M-am simtit atat de bine - a stat mamaie cu bebitza,si eu cu motanul liwlol.gif.Iubire mare de tot in ambele parti.
Am febra musculara - pt ca am carat mandra in brate tot drumul - dus intors ,si pe deasupra ma doare si capul - pt ca cineva tot umbla la caloriferul din camera ,si opreste caldura - si eu ma trezesc dardaind.O sa il prind eu pe faptas - dar o banuiesc pe babeta de bunica sa.
Ce frumos - ca va pregatiti toate pt sarbatori - eu nu fac nimic aici - si de Craciun cred ca fug la mama.Astia au imputit toata casa cu afumaturi - carnati ,sunci si alte chestii pe care eu nu le mananc.Cata e in elementul lui bineinteles.
O sa cumpar si eu o coronitza de brad - sa miroasa si la mine in camera.
Astept sa se trezeasca papushica,sa o hranesc si apoi sa o scot la plimbare cu caruciorul.Singura biggrin.gif.Am invatat cum sa il manevrez,dar am nevoie de ajutor pana ies din scara - pt ca nu pot sa il ridic ,si nici nu vreau sa ma fortez.

Va doresc o zi buna!
ruby
QUOTE(Ioanax07 @ Dec 18 2011, 12:12 PM) *
Restul fetelor cu ce va mai laudati , ce mai gatiti , cum mai dormiti smile.gif Mirela tu te-ai apucat de brad sau ai timp si după Crăciun? smile.gif
Va pup si va doresc o zi faina

da draga azi l-am facut .incepusera aseara copii ,dar nu l-au terminat ,asa ca l-am preluat eu dimineata .miroase si la noi a brad ,asa ca poate sa vina Craciunul in liniste !
de gatit in weekend nu e treaba mea .nu ca in cursul saptamnii ar fi ,dar sambata si duminica chiar nu fac nimic .are Andre timp si ii si place sa gateasca .azi ne face friptura de vita cu garnitura de cartofi natur si conopida cu sos olandez.la pranz am servit o supa de rosii si bagheta cu boursin si o salata de carne cu hrean.
cu dormitul nu ma po plange .per ansamblu Amy e un copil bun ,ce nu imi da prea amre bataie de cap .daca papa bine noaptea ,are pampersul curat si regurgiteaza e totul ok .nici nu ii aude tata gura .azi e tare blanda.am facut o gramada de chestii prin casa fara ca ea sa ne fi deranjat .
ruby
QUOTE(Corilex @ Dec 18 2011, 03:12 PM) *
Neatza!
E vreun film cu titlul "Cum sa-ti omori soacra?" ?Ca ma intereseaza .Nu va mai zic nimic,dar ... pe zi ce trece regizez scenarii - poate ma ajuti tu Ioana.liwlol.gif
Ieri am fost aksa - si am stat toata ziua .M-am simtit atat de bine - a stat mamaie cu bebitza,si eu cu motanul liwlol.gif.Iubire mare de tot in ambele parti.
Am febra musculara - pt ca am carat mandra in brate tot drumul - dus intors ,si pe deasupra ma doare si capul - pt ca cineva tot umbla la caloriferul din camera ,si opreste caldura - si eu ma trezesc dardaind.O sa il prind eu pe faptas - dar o banuiesc pe babeta de bunica sa.
Ce frumos - ca va pregatiti toate pt sarbatori - eu nu fac nimic aici - si de Craciun cred ca fug la mama.Astia au imputit toata casa cu afumaturi - carnati ,sunci si alte chestii pe care eu nu le mananc.Cata e in elementul lui bineinteles.
O sa cumpar si eu o coronitza de brad - sa miroasa si la mine in camera.
Astept sa se trezeasca papushica,sa o hranesc si apoi sa o scot la plimbare cu caruciorul.Singura biggrin.gif.Am invatat cum sa il manevrez,dar am nevoie de ajutor pana ies din scara - pt ca nu pot sa il ridic ,si nici nu vreau sa ma fortez.

Va doresc o zi buna!

nasol corilex cu soacra! cred ca cu toate scenariile ,mori tu inainte (Doamne fereste ...vorba vine ) si ea nimic !cred ca e cam greu sa scapi de monopolul soacrei.doar sa pleci in alt oras sa nu te mai viziteze asa des .soacrele e bine sa le ai departe de casa ,dar aproape de inima .
nu pune si tu chiar toate la suflet .nu ai cum sa schimbi caractere ,obiceiuri bine inoculate de-a lungul vietii .accept-o asa cum e ,ignora anumite stari ale ei...
si eu vreau nora romanca ,dar nu o sa-i fac viatza niciodata imposibila .imi iubesc prea mult baiatul si ceea ce o sa iubeasca el ,o sa iubesc si eu .ca tot vorbim de soacre ,azi e ziua soacrei mele si imi pare rau ca nu sant acolo sa ii urez personal la multi ani .e o femeie de milioane !scuza-ti offtopic.gif
ruby
Alunixa ,tinem pumnii pt maine ,sa fie totul bine si sa decurga operatia fara complicatii si bebe sa vina sanatos pe lume .Iar tie multa sanatate ,sper sa iti revii cu tusea cat mai curand !
sanymada
hello, am reusit sa trec si eu pe aici la ore mai decente tongue.gif multumim de urari si va uram si noi la fel smile.gif
apropo de brad, eu nu m-am riscat. stand singura cu ei am zis ca ultimul lucru de care trebuie sa mai am grija e bradul! o sa-l fac in ajun, ca saptamana viitoare tati o sa fie pe acasa (sper!), si poate sa ma ajute sa pazesc bradul biggrin.gif

in rest, dupa ce am facut de papa, ciopartiram niste porc de la socrii intrerupti frecvent de urletele stereo ale copiilor, si acum m-a pus mandra sa iau o pauza de la spalatul vaselor. fata de treaba, ce sa mai smile.gif

mah, nu mai spuneti ca gateste sotul ca taaare imi faceti pofta sa-l trimit pe sot la bucatarie, dar in afara de peste nu mai gateste decat chestii care inoata in ulei de nici lui nu-i vine sa le manance liwlol.gif plus ca el mananca foarte iute si are simtul gustului aidoma indienilor: nu e iute inseamna sa te gandesti de doua ori inainte sa gusti biggrin.gif

va pup si va doresc o duminica relaxanta floare2.gif alunixa, mult noroc maine, sa mearga totul repede si usor si fara tuse! smile.gif
sanymada
erata: peste doua saptamani o sa fie sotul acasa, as vrea eu sa fie si saptamana viitoare doh.gif
ruby
LA MULTE LUNITZE ANDRADA ! occasion.gif occasion.gif occasion.gif
ruby
la multe lunitze Antonio ! occasion.gif occasion.gif occasion.gif
ciocotoff
QUOTE(Draga @ Dec 16 2011, 10:17 PM) *
ce ma fac fetelor, domnisoara a vrut sa manance de la 8.30 la 10 continu, vai vai ..si tocmai mi se parea ca a inceput sa fie mai organizata la masa. vise mama vise!
sunt zombie, iar sunt singura cu 2 prunci.

noapte buna!


hmm suna atat de cunoscut al meu mananca din 2 in 2 ore din care vreo 40min sta la san (mai si doarme 5-10min) vreo 20-30min se gangureste deci mie imi raman vreo 30min ptr mine cat sa am timp de o vizita la baie sau de bagat niste rufe la masina sau sa mananc si eu ceva sa-mi fac ceaiul... wacko.gif toata ziua stau dupa funduletul lui.
alunixa
Buna seara mamici!

Noi, gata, suntem pregatiti. Spalati, unghii taiate aranjati, ne pregatim de somn si cu Dumnezeu inainte maine.

Va multumesc mult ca sunteti alaturi de mine. Voi reveni cat pot de repede cu povestioara noastra.

Va doresc numai bine!
ot1305
QUOTE(alunixa @ Dec 18 2011, 10:01 PM) *
Buna seara mamici!

Noi, gata, suntem pregatiti. Spalati, unghii taiate aranjati, ne pregatim de somn si cu Dumnezeu inainte maine.

Va multumesc mult ca sunteti alaturi de mine. Voi reveni cat pot de repede cu povestioara noastra.

Va doresc numai bine!

tinem pumnii!!! bafta multa!!!!! asteptam vesti d ela tine!!!

Draga
neata
hai la o cafea.gif

ALUNIXA, SUNTEM CU GANDUL LA TINE!

Noi azi avem ganduri mari, de plimbareala, eu si ea! o singura problema am, eu am un saculet pentru scos afara dar nu pot sa pun centura , si fara centura in scoica nu m-as risca. avem un combinezon dar cam maricel, cred ca o imbrac in el si ii cumpar unul azi, am zis eu ca nu am nevoie dar iata ca ma apuca dorul de duca prin mall biggrin.gif doar pana joi pot iesi ca apoi intra jr in vacanta si cu 2 no no no plimbare inca.

sa vedem daca ne ies planurile ca mandra in loc sa doarma acum , brotaceste, si eu trebuie sa-mi usuc parul doh.gif

voi cum ati dormit?
ce ati facut ieri?
iasmio
neatza

uff ce zi plina am avut ieri... dupa cum ziceam ca am taiat porcul si l-au adus acasa sa-l transeze si sa macine carnea si etc
ne-au venit si ceva musafiri si cum la noi bucataria e totuna cu sufrageria acolo i-am primit si noi cu carnatul pe masa, cu covoarele ridicate, va cam dati seama
eu sa vad si de iulian cand ii e foame sa stau si cu oamenii ca nu-i frumos sa nu stau de vorba, am fost epuizata aseara, iulian era si el agitat...baia i-am facut-o dupa 11 aseara si ne-am pus in pat pe la 12; macar a dormit ca numai la 4 s-a trezit

azi de dimineata am dus-o pe iasmina la gradi ca a trebuit sa merg eu cu ea sa vb cu educatoarea ca avem "probleme" cand se duc la toaleta copiii fac trenuletul si unul din ei e locomotiva sapai "de ce ea nu e locomotiva??" astai problema care am pus-o eu educatoarei de dimineata si probleme ca de ce unii au primit abtipilduri si altii nu nervi.gif n-avem ce face ca si ei micutii au "problemele" lor

ma duc sa ma pun in pat si sper macar 30 min sa ma lasa iulian sa ma odihnesc...

saptamana frumoasa si usoara sa aveti
draga, plimbare placuta si relaxanta!
ot1305
Draga, plimbare placuta!!!
si eu vroiam sa ies de dim, spalat, aranjat, imbracat, sotul trebuia sa ramana cu copii acasa cand primeste un tel si pleaca de urgenta ca nu avea cin sa-i descarce marfa, asa ca m-am schimbat la loc si m-am apucat de facut de mancare.....il astept sa vad dc ajunga pana la 1 ca trebuie sa merg la registru com ca am ceva treaba.....dc nu ramane pe maine.....

eu ies cu amandoi insa cu sotul dupa mine ca singura nu ma descurc......poate dc as avea masina m-as risca cu amadoi prin oras insa asa stau acasa.....

Iasmio, cred ca erai obosita......eu una nu cred ca mai rezistam, mai ales sa mai fac si baie la bb la noaptea....no no no.....dormeam dusa si eu si bb.....liwlol.gif....
Ianis a dormit tare bine noaptea trecuta, si eu pe langa el biggrin.gif....deci am forte proaspete....


Corilex,
ti-am admirat pozele pe face.....nici nu se cunoaste ca ai nascut.....apai asa un organism vreau si eu....nu sa ma chinui sa dau jos kg acumulate.....

Ioana, sunteti superbe......tu radiezi de fericire....imi place la nebunie peretele ala al tau cu steluzte.....
ciocotoff
QUOTE(iasmio @ Dec 17 2011, 11:41 AM) *
neata fetele

eu am avut o noapte alba, nu stiu ce-a fost cu iulian ca m-a terorizat,din ora in ora vroia papa si manca putin , adormea si nu mai reuseam sa-l scol iar dupa nici o ora era iar sus
mirel a dormit cu iasmina asa ca macar ei au dormit bine...
acuma doarme in bucatarie ca n-am reusit sa mananc si plangea cand ieseam din dormitor asa ca l-am adus aici si a adormit pe-o perina...
m-as apouca si eu de ceva exercitii ca de cand am iesit din spital n-am slabit nici un pic macar dar nu stiu ce am voie sa fac si ce nu
offf parca-s o balenuta si nu prea am pantaloni care sa-mi vina sapai nici n-as cumpara ca trag speranta ca totusi mai slabesc
misa, apropo de sedusa si abandonata mi-a placut o replica dintr-un film "a incalzit apa dar nu s-a mai bagat in cada" - asa a facut si sotul tau, nu? tongue.gif
daca tot ati vb de suzete eu i-am cumparat de la nuk inainte sa nasc dar am luat si din latex si din silicon si am observat ca numai cea de latex ii place, cealalta o scuipa-poate e mai tare si daia nu-i place

sanymada espumisanul cum ti-a zis dr sa i-l dai? ca si eu i-am luat si am vazut ca scrie ca doza e de 25 pic pe zi; ii dai toti odata ca parca asa scria acum cateva zile corilex sau ii dai cativa picuri de mai multe ori pe zi?

Ma bag in seama espumisan ii dau si eu 1ml pe zi corespunde cu 25picaturi asa k am luat o seringa gradata de 1ml si'i dau juma d seringa dim si juma seara doar dupa mese.intre mese mai bea si ceiut alinan e f.bun si.l fac cu 70ml apa nu 50 cat scrie pe plic sa nu mai fie asa dulce cik da dependenta.
Corilex
Buna ,fetelor!
Hai ca era sa o dau in bara grav de tot.Sa va povestesc : m-am ridicat ieri din pat,pe la pranz - si tremuram toata de frig.M-am imbracat gros ca sa ma incalzesc ,si apoi am continuat cu ce aveam d facut pe aici.Pe la 3 am imbracat-o pe Ami ,si am iesit cu ea afara.Am stat foarte putin,pt ca incepusem sa tremur in ultimul hal.Nu imi mai simteam mainile.Am venit sus - m-am lipit de calorifer - si am inceput sa am niste frisoane de toata frumusetea.M-am bagat in plapuma,cu o sticla cu apa fiarta la picioare - nimic.Dardaiam rau de tot .Simteam ca am gheata in jurul meu.Am luat-o si pe bebitza langa mine ,pt ca nu eram in stare sa stau in fund sa o alaptez.Am stat 3 ore in plapuma - timp in care am stiut ca am si febra.Cand am pus termometrul - 38.5.Nici nu puteam sa stau pe picioare,capul imi exploda de durere.Primul meu gand a fost ca am racit.Am mancat si am luat un paracetamol - si am stat in pat ,asteptand sa treaca.Aseara la 23 aveam 37.6,si intr-un final m-a izbit si pe mine de ce am febra : din cauza sanului drept - care aproape exploda si deja incepuse sa ma doara.Am cautat simptomele pt mastita - frisoane,febra ,durere in san.Am incercat sa ma mulg cu pompa - nu curgea nimic,si m-am muls cu mana.Am alaptat fata in continuu la san ,si tot nu se dezumfla.Am avut febra toata noaptea,nu am putut sa dorm foarte mult.
Acum nu mai am febra - inca ma doare sanul ,dar nu stiu ce sa fac .Dupa ce mananca ea,sanii se umplu de lapte imediat ,si e imposibil sa ii golesc intruna.Si ea chiar mananca mult.Cam de o saptamana am observat ca vine lapte buluc,am sanii cat casa ,si nici nu mai suport sutien pe mine.
Acum o sa imi pun comprese fierbinti, si o sa ma mulg in continuare cu mana.Voi ati patit asa ceva?Eu inca nu m-am panicat ,dar daca fac febra iar - sigura ma duc la doctor.Aseara a sunat-o Cata pe doctora noastra - si a zis sa iau sirop Panadol 3 zile pt febra.Dar la ora aia nu stiam ca e vb de san .
Maine ma duc la controlul de 6 sapt.Wish me luck smile.gif.Oricum d'abia astept , ca imi e dor de doctorul meu ,si sper sa fie vremea frumoasa sa iau si gaza cu mine.Daca nu ,las lapte in sticlutza ,si plec singurica .

O saptamana cat mai frumoasa va doresc!
Draga
corilex, cred ca e ceva in aer, aseara a fost prima data cand abia asteptam sa se trezesca mandra sa manance ( pe la 23.30) ca-mi facea explozie sanul stang..si tot ieri i-am dat o masa de lapte praf crezand ca nu mai am lapte ohmy.gif .sigur e ceva in aer liwlol.gif
a mai patit cineva tot ieri? sa-l sunam pe Oreste liwlol.gif

Iasmio dar macar is buni carnatii??! biggrin.gif
azi ne-a iesit plimbarea, a plans putin doar la intoarcere cand am pus-o in scoica, nu -i convenea deloc culoarea rosie a semaforlui smile.gif

ar fi foarte bine daca soferii din tara asta ar lasa loc intre masini astfel incat sa poti sa deschizi portiera sa pui scoica sau copilul in masina nervi.gif spada.gif
iasmio
QUOTE(Draga @ Dec 19 2011, 05:20 PM) *
a mai patit cineva tot ieri? sa-l sunam pe Oreste liwlol.gif

liwlol.gif
Iasmio dar macar is buni carnatii??! biggrin.gif
azi ne-a iesit plimbarea, a plans putin doar la intoarcere cand am pus-o in scoica, nu -i convenea deloc culoarea rosie a semaforlui smile.gif

ar fi foarte bine daca soferii din tara asta ar lasa loc intre masini astfel incat sa poti sa deschizi portiera sa pui scoica sau copilul in masina nervi.gif spada.gif

nu stiu daca sunt buni sau nu carnatii numai dupa ce-i aduce de la afumat

cand am de ales bineinteles caut loc de parcare cat mai la marginea parcarii, eu am patit-o de cateva ori ca tot din cauza ca parcau prea aproape imi loveau masina cu usa...

m-am enervat ca m-a pus sa ma loghez iar ca era mai sa nu mai intru de nervi
sanymada
seara buna! astazi a fost o zi urata.. m-au luat de aseara junghiuri pe la masele, in falca, extinse spre ochi. o nebunie! astazi am avut frisoane, dureri, cel mare era si el nervos ca ii mai da un dinte... noroc cu sora mea care s-a oferit sa vina sa faca pe bona ca sa ma pot duce la dentist. dupa ce m-a torturat bine ca anestezia nu prindea din cauza nervilor inflamati si nu vroiam doza dubla, am venit la mandra care n-a vrut neam sa ia biberonul, chiar incercat de sora mea. si-atunci m-am riscat sa-i dau de la mine, tinand cont ca doctorul m-a asigurat ca anestezia e inofensiva pentru bebei (era anestezie fara adrenalina), numai ca schimba gustul laptelui - devine amar. mai strambat, mai analizat bine situatia (era asa haioasa, tragea, apoi se incrunta si ramanea pe ganduri biggrin.gif), pana la urma a papat. am incercat sa mai bag si eu dulce intre timp ca sa ameliorez gustul, si cred ca acum am reusit sa trecem hopul. uff.. maselele astea... nervi.gif
aseara a dormit binisor, s-a trezit doar sa pape cam la 3 ore, dar e bine, atata timp cat nu urla la mine tongue.gif pacat ca nu ma simt odihnita din cauza starii de rau pe care am avut-o toata ziua... sad.gif cand de.. cand de...
corilex, intre alaptari e bine sa pui gheata, care inhiba curgerea laptelui - practiv formarea lui. (am avut si eu probleme de genul asta la primul copil si stiu cum e) wacko.gif iar inainte de alaptare pune ceva cald, comprese calde, ca sa iasa laptele usor. ai grija sa nu uiti si de celalalt san ca se umple si el foarte tare. poti sa incerci cand o pui pe mandra la un san si pompezi la celalalt pentru ca sanii actioneaza in tandem si curge mult mai bine cand bebe lopateaza la un san smile.gif eu asa fac ca altfel nu scot prea mult.
apropo de lapte mie zilele astea mi s-a parut productia putin diminuata si am inceput sa iau niste galafor ca n-as vrea sa terminam alaptatul prea repede,

va pup ca ma striga sotul la masa. noroc cu mandra ca m-a solicitat si l-a pus asa la treaba biggrin.gif
ciocotoff
QUOTE(sanymada @ Dec 19 2011, 10:19 PM) *
seara buna! astazi a fost o zi urata.. m-au luat de aseara junghiuri pe la masele, in falca, extinse spre ochi. o nebunie! astazi am avut frisoane, dureri, cel mare era si el nervos ca ii mai da un dinte... noroc cu sora mea care s-a oferit sa vina sa faca pe bona ca sa ma pot duce la dentist. dupa ce m-a torturat bine ca anestezia nu prindea din cauza nervilor inflamati si nu vroiam doza dubla, am venit la mandra care n-a vrut neam sa ia biberonul, chiar incercat de sora mea. si-atunci m-am riscat sa-i dau de la mine, tinand cont ca doctorul m-a asigurat ca anestezia e inofensiva pentru bebei (era anestezie fara adrenalina), numai ca schimba gustul laptelui - devine amar. mai strambat, mai analizat bine situatia (era asa haioasa, tragea, apoi se incrunta si ramanea pe ganduri biggrin.gif), pana la urma a papat. am incercat sa mai bag si eu dulce intre timp ca sa ameliorez gustul, si cred ca acum am reusit sa trecem hopul. uff.. maselele astea... nervi.gif
aseara a dormit binisor, s-a trezit doar sa pape cam la 3 ore, dar e bine, atata timp cat nu urla la mine tongue.gif pacat ca nu ma simt odihnita din cauza starii de rau pe care am avut-o toata ziua... sad.gif cand de.. cand de...
corilex, intre alaptari e bine sa pui gheata, care inhiba curgerea laptelui - practiv formarea lui. (am avut si eu probleme de genul asta la primul copil si stiu cum e) wacko.gif iar inainte de alaptare pune ceva cald, comprese calde, ca sa iasa laptele usor. ai grija sa nu uiti si de celalalt san ca se umple si el foarte tare. poti sa incerci cand o pui pe mandra la un san si pompezi la celalalt pentru ca sanii actioneaza in tandem si curge mult mai bine cand bebe lopateaza la un san smile.gif eu asa fac ca altfel nu scot prea mult.
apropo de lapte mie zilele astea mi s-a parut productia putin diminuata si am inceput sa iau niste galafor ca n-as vrea sa terminam alaptatul prea repede,

va pup ca ma striga sotul la masa. noroc cu mandra ca m-a solicitat si l-a pus asa la treaba biggrin.gif


Buna!Ma gandeam sa iau si eu pastile galafor ca am impresia ca bebe nu se satura din lapticul meu ca papa parca prea des la 2 ore si azi chiar la o ora e prea de tot nici nu are timp sa digere ce a mancat.Deci cum e au avut efect la tine pastilele astea?dupa cat timp se mareste productia?
ot1305
QUOTE(ciocotoff @ Dec 20 2011, 12:54 AM) *
Buna!Ma gandeam sa iau si eu pastile galafor ca am impresia ca bebe nu se satura din lapticul meu ca papa parca prea des la 2 ore si azi chiar la o ora e prea de tot nici nu are timp sa digere ce a mancat.Deci cum e au avut efect la tine pastilele astea?dupa cat timp se mareste productia?

ehe....dc are pulseu de crestere poti lua galafor la nesfarsit ca tot asa papa....si al meu a manacat asa 3 sapt, insa acum vad ca papa la 2-3 ore, uneori la 4 ore......oricum iti spun eu ca sunt bune, am luat cat am stat in spital ca de la stres mi se ducea laptele si de frica sa nu-l pierd am inceput sa iau si mi-am pastrat laptele care il aveam, nu produc mai mult decat ai.....oricum, poti incerca sa iei ca sunt 100% naturale si nu fac rau!

neatza!
la noi e tare urat afara.....asa ca azi stam in casa.....ma apuc de spalat rufe si de tras cu aspiratorul ca am numai biscuiti si cereale pe jos....deh....aseara sotul s-a dus la sala si-am ramas cu piticii asa ca Tudor a facut numai ce-a vrut ca eu sa-l pot tine pe Ianis in brate ca plangea intr-una.....apoi pe la 22 a adormit si la 1:30 era fresh baiatul mamei....si m-a tinut treaza pana la 3:30......noroc ca am gasit un film bun la tv care m-a tinut treaza smile.gif.....
ruby
neatza ,

of mai corilex ,ce teroare cu starea ta .rau asa ! sper ca azi sa fii un pic mai bine .am patit si eu o data asa ,dar nu cand alaptam .racisem si starea era asa cum o descrii tu cu niste frisoane de nu ma puteam controla si in final febra .
multa sanatate .

ciocotoff ,alaptezi prea des .lasa un min de 2 ore intre mese.tine-l ocupat cu altceva ,iesiti afara ,plimba-l prin casa ,fa-i masaj ,vorbeste-i ,lasa-l cu altcineva ,dar nu asa des la san .spui ca te indoiesti ca laptele ar fi ok .sigur e bun ,dar si tu ai nevoie sa produci si cand tu alptezi asa des nici sanii nu au timp sa se umple sa ai senzatia ca ai lapte din plin.bea multe lichide ,ajuta la productie si evident mananca cat mai sanatos.si multa odihna .

otilia ,spor la treburi astazi .la noi a nins azi noapte .cred ca tare incantata o sa fie Ruby cand se va trezi sa vada cata zapada s-a asternut .am noroc ca e tati acasa si o duce el cu masina .Pai Ianis ce face ? In loc sa doarma toata noaptea neintors ,ca e baiat mare ,el te tine la filme?Sa stii ca cea mai mare bataie de cap o am si eu cu Ruby cand santem singure acasa .eu deja am iesit de 2 ori cu fetele .sambata chiar departe de casa ,dar a fost ok .

Iasmio ,uite de asta iubesc eu anumite obiceiuri de prin vest .aici nu vine nimeni la tine in vizita neinvitat.imi place asa ,ca la cat de aglomerata e viatza ,parca numai de musafiri in momente nepotrivite nu ai chef .

revin mai tarziu ,trebuie sa o pregatesc pe Ruby .
Draga
neata

am scris ceva si am apasat gresit, s-a dus in..postul meu nervi.gif , semne bune ziua are..nu va mai zic de seara trecuta...

mai bine ceva vesel, sa va spun cum i se adreseaza Calin sora-si: sorule! zice : de ce plangi sorule! liwlol.gif

Giorgiana, inceraca sa-l pacalesti sa nu-i dai atat de des sa suga, si eu incerc, e greu inca la varsta lor ca nu ai cum sa le distragi atentia da macar cate 10 minute la fiecare masa..incet incet.eu din ianuarie cand voi ramane singura cu ea ( acum incepe vacanta, vine soacra..) incerc sa -i fac program cat de cat ca nu-mi place yes.gif

azi sunt gospodina , vreau sa calc sad.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.