Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Noiembrie 2011
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2011
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128
ruby
neatza ,

haideti la o cafea decofeinizata ! va servesc si cu chec ,trimis ieri de soacra-mea din olanda.azi se anuntza zi de vara la noi .24 de grade. o sa imi pregatesc ceva bun la pranz si o sa ma bucur de soare pe balcon ,caci afara nu prea cred ca o sa ies .ieri am iesit un pic si aseara ma cam durea burtica.azi nu mai fac nici un efort.e si sotul acasa ,asa ca se va ocupa el de toate cele necesare.

iasmio ,cum a fost la doctor?Asteptam vesti.sper sa ai parte de un weekend plin de liniste si relaxare.

roxana ,cu rastalmacirea visurilor ,nu le am nici eu ,dar cred ca esti puternic incarcata emotional in ce priveste sarcina ,de acolo si visele .probabil iti doresti baiat ,de acolo si specificatia ca era baiat ...eu stiu? zic si eu .
nici eu inca nu am greturi sau mai rau stari de voma,nici la alte sarcini nu am avut asa ca nu stiu ce sfaturi sa dau.sper sa va sara si pe voi sau cand totusi apar sa fie usoare .

perla ,eu folosesc deja gel de sus pt gravide si ulei de masaj dupa.de la Bübchen .nu stiu daca sant si in italia.in mod cert e si la voi variata piata cu astfel de produse .in sarcina trecuta am folosit crema contra vergeturilor in timpul sarcinii de la vichy si am fost tare multumita .avea si un pafum extrem de placut.linistitor.
o sa imi iau si o crema mai hranitoare si o sa alternez.imi luasem una din olanda ,dar era asa de lipicioasa,caci am renuntat la ea.

va urez un weeknd placut si ne mai auzim.
michele
QUOTE(ruby @ Apr 2 2011, 09:33 AM) *
neatza ,

haideti la o cafea decofeinizata ! va servesc si cu chec ,trimis ieri de soacra-mea din olanda.azi se anuntza zi de vara la noi .24 de grade. o sa imi pregatesc ceva bun la pranz si o sa ma bucur de soare pe balcon ,caci afara nu prea cred ca o sa ies .ieri am iesit un pic si aseara ma cam durea burtica.azi nu mai fac nici un efort.e si sotul acasa ,asa ca se va ocupa el de toate cele necesare.

iasmio ,cum a fost la doctor?Asteptam vesti.sper sa ai parte de un weekend plin de liniste si relaxare.

roxana ,cu rastalmacirea visurilor ,nu le am nici eu ,dar cred ca esti puternic incarcata emotional in ce priveste sarcina ,de acolo si visele .probabil iti doresti baiat ,de acolo si specificatia ca era baiat ...eu stiu? zic si eu .
nici eu inca nu am greturi sau mai rau stari de voma,nici la alte sarcini nu am avut asa ca nu stiu ce sfaturi sa dau.sper sa va sara si pe voi sau cand totusi apar sa fie usoare .

perla ,eu folosesc deja gel de sus pt gravide si ulei de masaj dupa.de la Bübchen .nu stiu daca sant si in italia.in mod cert e si la voi variata piata cu astfel de produse .in sarcina trecuta am folosit crema contra vergeturilor in timpul sarcinii de la vichy si am fost tare multumita .avea si un pafum extrem de placut.linistitor.
o sa imi iau si o crema mai hranitoare si o sa alternez.imi luasem una din olanda ,dar era asa de lipicioasa,caci am renuntat la ea.

va urez un weeknd placut si ne mai auzim.



ce faceti fetelor?
cum va descurcati cu candida in sarcina?
eu o am de cativa ani, o tratez, dar dupa ceva timp recidiveaza.
acum am ceva mancarime, nu deranjanta, dar cat sa-mi aduca aminte ca e inca prezenta.
inainte faceam spalaturi cu bicarbonat, dar acum in sarcina mi-e frica.
oare pot duce sarcina la capat, in prezenta candidei, fara sa afecteze bebe?
la cate probleme apar in sarcina parca drumul de 9 luni e lung si anevoios.
iasmio
QUOTE(perla163 @ Apr 1 2011, 07:35 PM) *
Unde sunteti burticilor?? va puup
vroiam s ava intreb ,daca ati incpeut sa folositi ceva creme sau uleiuri ptr corp ,antivergeturi!

Neata Fetelor!

Eu din pacate la prima sarcina m-am lasat pe mana avon-ului si mi-am luat de acolo crema pt vergeturi si desi am inceput s-o folosesc de timpuriu cand burta inca nu crescuse, am ramas cu vergeturi sad.gif

QUOTE(ruby @ Apr 2 2011, 06:33 AM) *
neatza ,

haideti la o cafea decofeinizata ! va servesc si cu chec ,trimis ieri de soacra-mea din olanda.azi se anuntza zi de vara la noi .24 de grade. o sa imi pregatesc ceva bun la pranz si o sa ma bucur de soare pe balcon ,caci afara nu prea cred ca o sa ies .ieri am iesit un pic si aseara ma cam durea burtica.azi nu mai fac nici un efort.e si sotul acasa ,asa ca se va ocupa el de toate cele necesare.

iasmio ,cum a fost la doctor?Asteptam vesti.sper sa ai parte de un weekend plin de liniste si relaxare.

va urez un weeknd placut si ne mai auzim.

Ruby ms de intrebare a fost bine la doctor, totul e la locul lui doar k embrionul meu era prea mic sa se vada. Va pun o poza dar nu se vede decat saculetul. Mi-a zis ca as avea dupa masuratorile lui 5 sapt si 5 zile numai ca n-am inteles eu de ce ecograful arata pe ecran cu o sapt mai putin, dar sa nu ma iau dupa asta.


O zi frumoasa si mai vorbim tzuc.gif
ruby
QUOTE(michele @ Apr 2 2011, 11:06 AM) *
ce faceti fetelor?
cum va descurcati cu candida in sarcina?
eu o am de cativa ani, o tratez, dar dupa ceva timp recidiveaza.
acum am ceva mancarime, nu deranjanta, dar cat sa-mi aduca aminte ca e inca prezenta.
inainte faceam spalaturi cu bicarbonat, dar acum in sarcina mi-e frica.
oare pot duce sarcina la capat, in prezenta candidei, fara sa afecteze bebe?
la cate probleme apar in sarcina parca drumul de 9 luni e lung si anevoios.


nu am experienta in ce priveste ,dar ideal ar fi sa te dresezi medicului tau ,in ce priveste candida . cred ca si informatiile de pe net sant diverse si diferite ,fiecare are nevoie de tratament personalizat .cand ai urmatoarea vizita la ginecolog?

QUOTE(iasmio @ Apr 2 2011, 11:31 AM) *
Neata Fetelor!

Eu din pacate la prima sarcina m-am lasat pe mana avon-ului si mi-am luat de acolo crema pt vergeturi si desi am inceput s-o folosesc de timpuriu cand burta inca nu crescuse, am ramas cu vergeturi sad.gif
Ruby ms de intrebare a fost bine la doctor, totul e la locul lui doar k embrionul meu era prea mic sa se vada. Va pun o poza dar nu se vede decat saculetul. Mi-a zis ca as avea dupa masuratorile lui 5 sapt si 5 zile numai ca n-am inteles eu de ce ecograful arata pe ecran cu o sapt mai putin, dar sa nu ma iau dupa asta.


O zi frumoasa si mai vorbim tzuc.gif

IASMIO , cremele nu fac minuni .cand esti predispusa sa faci vergeturi ,te poti da cu cele mai scumpe produse si face tot felul de masaje circulare si ciupituri...nu sant o garantie .eu dupa 2 sarcini nu am nici macar 1 vergetura si am si 35 de ani .fiecare cu materialul ei ,genetic mostenit !eu cred oarecum in aportul lor ,dar cred ca e si un trend .imi place sa folosesc creme si profit de fiecare eveniment sa imi cumpar una noua .
nici eu nu am vazut embrionul la a doua intalnire 5 sapt .la cateva zile 5 +6 l-am vazut la spital si apoi inca 2 zile i-am vazut si activitatea cardiaca.
nu te ambala caci sigur ,in cateva zile va fi si la tine vizibil.oricum poza e de album !!!! trandafir.gif
ruby
otilia ,perla ? PE UNDE UMBLATI FETELOR? OTILIA ,sper ca esti bine mami .imi fac griji ca nu ne-ai mai scris de mult.sper sa fii doar plecata pe undeva ,dar sa fii ok.
sambata placuta in continuare.
iasmio
multumesc ruby. chiar pe unde or fi fetele noastre? se distreaza pe la aer pe undeva, la noi acum sunt 20 grade afara.
eu sunt cam obsita acum ca am avut inventar si apoi am venit acasa si a urmat o repriza de curatenie, facut mancare si abia acum ma odihnesc.
va pup
perla163
Buna fetelor,va puuup-------azi sunt la orizontala ca ma cam doare burtica!
eu am inceput sa folosesc ulei de corp d ela nivea si mai o crema "mamma in forma" ,DESI EU SUNT PLINA D EVERGETURI ,chiar daca nu am avut sarcini .........de la ingrasat si slabit ,am facut o gramada d evergeturi peste tot ,............macar astea sunt albe si nu se mai vad chiar asa de tare ,altele noi chiar nu a-si mai vrea ca tare sunt urate!
iaSMIO-NU-TI FACE GRIJI ,nici eu la 5+4 nu am vazut nimic decat saculetul...........stai linistita,va fi bine ,dar ai grija un pic cu atata treaba,mai lasa-le si tu !!
ot1305
QUOTE(perla163 @ Apr 1 2011, 11:35 PM) *
Unde sunteti burticilor?? va puup
vroiam s ava intreb ,daca ati incpeut sa folositi ceva creme sau uleiuri ptr corp ,antivergeturi!

uite eu am folosit cu succes ulei antivergeturi de la eucerin....super multumita sunt de el....nu am nici o vergetura de la sarcina anterioara .... felicitari pt punctuletz!

Ruby, Roxu, ma bucur ca totul e ok la voi....sa dea DD sa fie asa in continuare!

Michele, si eu ma confrunt cu aceeasi prbl....momentan nu avem voie ovule pana in sapt 20 de sarcina....mie dr mi-a spus sa fac spalaturi cu bicarbonat de sodiu si ceai de galbenele/musetel...vezi ca este si la farmacile o solutie insa nu-mi amintesc acum cum se cheama...


fetelor.....eu n-am avut calc zilele astea ca era la reparat.....sunt bine....mai nasol cu starea de greata insa sper sa treaca din trim II.....cu greutatea stau ceva mai prost ca deja am luat 1,5 kg.....poate ca din cauza ca m-am lasat si de tigari tot acum insa na....n-am ce-i face....

iasmio
QUOTE(perla163 @ Apr 2 2011, 02:02 PM) *
Buna fetelor,va puuup-------azi sunt la orizontala ca ma cam doare burtica!
eu am inceput sa folosesc ulei de corp d ela nivea si mai o crema "mamma in forma" ,DESI EU SUNT PLINA D EVERGETURI ,chiar daca nu am avut sarcini .........de la ingrasat si slabit ,am facut o gramada d evergeturi peste tot ,............macar astea sunt albe si nu se mai vad chiar asa de tare ,altele noi chiar nu a-si mai vrea ca tare sunt urate!
iaSMIO-NU-TI FACE GRIJI ,nici eu la 5+4 nu am vazut nimic decat saculetul...........stai linistita,va fi bine ,dar ai grija un pic cu atata treaba,mai lasa-le si tu !!

Imi pare rau ca te doare burtica, ia un no spa mie-mi trece in cateva min dar nu iau numai la nevoie. cu treaba gata nu mai... odihna pana luni.

QUOTE(ot1305 @ Apr 2 2011, 05:02 PM) *
fetelor.....eu n-am avut calc zilele astea ca era la reparat.....sunt bine....mai nasol cu starea de greata insa sper sa treaca din trim II.....cu greutatea stau ceva mai prost ca deja am luat 1,5 kg.....poate ca din cauza ca m-am lasat si de tigari tot acum insa na....n-am ce-i face....

chiar vroiam sa va intreb daca v-ati ingrasat careva. eu acu vreo luna aveam 58 si ieri la medic m-am cantarit si aveam 57. oricum, imi iau unul ca mi s-a stricat cel vechi si da cu virgula tongue.gif
ruby
neatza ,

ce ma bucur sa vad posturile voastre.va invit la o cafea ! am dormit prelung azi ,pana la 8.30 !m-am si culcat pe la 12 noaptea de altfel.
perla ,acum 2 zile ,m-a durut si pe mine burta .seara.dupa ce m-am fatait de aiurea toata ziua .si in cursul zilei se mai intampla si e ca un semnal de alarma pt mine .ma intind imediat si acolo stau pana ma simt mai bine .normal ,ar trebui sa stau numai in pat ,dar imi e imposibil sa nu ma misc sau sa mai fac una alta pe aici (treburi usoare).

aha ,otilia ,bine ca ai rezolvat problema computerului.de acum o sa ne scrii mai des .

maine ma duc la control din nou.la 12.30.o sa ma cantaresc si eu la cabinet.ruby mi-a spart cantarul si nu mi-am mai cumparat unul nou ,caci nu era cazul,avand mereu aceiasi greutate.la noi pot sa ma cantaresc si la farmacie .un pic imi pare ca am slabit si eu .sant cam trasa la fata.
voi v-ati hotarat ce teste in plus faceti in primul trimestru?Nu stiu ce se obisnuieste prin Romania sau Italia .

o duminica placuta ,fara stari de rau si dureri de burtica .pe mai tarziu.
iasmio
O duminica frumoasa oFloare.gif
Cum sunteti? eu fac un dus si vreau sa ies cu ai mei la plimbare ca e tare frumos azi afara.
Ruby sa vi cu vesti bune maine despre bb.gif
Va pupacesc pe toate tzuc.gif
ruby
salut ,

eu nu sant bine deloc .iar a inceput sangerarea.e clar ca ma leaga andre de pat .astept sa vad cum decurge situatia pana diseara si daca nu se stopeaza ma duc la spital.
ne auzim.
iasmio
QUOTE(ruby @ Apr 3 2011, 01:36 PM) *
salut ,

eu nu sant bine deloc .iar a inceput sangerarea.e clar ca ma leaga andre de pat .astept sa vad cum decurge situatia pana diseara si daca nu se stopeaza ma duc la spital.
ne auzim.

Ruby draga nu-mi place sa aud asa ceva. ai multa grija de tine si sper pray.gif sa-ti fie bine sa nu trebuiasca din nou sa ajungi la spital.
Asteptam vestile bune trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
ruby
QUOTE(iasmio @ Apr 3 2011, 07:35 PM) *
Ruby draga nu-mi place sa aud asa ceva. ai multa grija de tine si sper pray.gif sa-ti fie bine sa nu trebuiasca din nou sa ajungi la spital.
Asteptam vestile bune trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif

neatza ,

haideti la o cafea ,un ceai ceva !
mersi iasmio de grija .am reusit sa trec peste noapte fara sa ajung la spital .sangerarea e redusa .abia astept sa vina ora cand am programare la ginecolog.sper sa se absoarba candva si hematomul ,dar pt asta trebuie sa stau si eu linistita ,sa ii creez conditii sa dispara.

perla ,otilia ,roxana,michele cum ati petrecut weekendul?

Perla ,te-a mai durut burtica?

O zi frumoasa ! trandafir.gif
iasmio
Neata fetele!!

O saptamana frumoasa si plina de vesti bune va doresc.
Ruby inca o data bafta multa le medic azi. Lasa totul deoparte si cuvantul de baza este "odihna".

V-am pupat tzuc.gif
ot1305
QUOTE(ruby @ Apr 4 2011, 09:42 AM) *
neatza ,

haideti la o cafea ,un ceai ceva !
mersi iasmio de grija .am reusit sa trec peste noapte fara sa ajung la spital .sangerarea e redusa .abia astept sa vina ora cand am programare la ginecolog.sper sa se absoarba candva si hematomul ,dar pt asta trebuie sa stau si eu linistita ,sa ii creez conditii sa dispara.

perla ,otilia ,roxana,michele cum ati petrecut weekendul?

Perla ,te-a mai durut burtica?

O zi frumoasa ! trandafir.gif

mai Ruby mai....de ce nu stai tu linistita in pat? wife.gif.......hai ca asteptam vesti de la tine cand te intorci de la dr.... sa fie totul bn!!!!

ieri am fost la iarba verde la un gratar......azi trebuie sa fac curat si ceva de mancare ca 2 zile n-am facut nik.....

parca tu intrebai ce teste mai facem....pai eu pe langa analizele de sange, complexul torch si inca cateva si dublu test nu mai fac nimic.....
perla163
floare2.gif Buna dimineata burticilor,va puup si va doresc o saptamana cat mai buna!
eu azi sunt binisor , notworthy.gif
Ruby-ai grija de tine si de bb ..........e greu sa stai numai in pat ,pe mine ieri ma dureau oasele de la atata stat ........dar incearca ,macar acum o perioada pana se lipeste bb bine si se reabsoarbe hematomul.Sa vii cu vesti bune!
OTilia ,Iasmio,Roxana,MIchelle-va puup
noi azi facem 7 saptamani ......... guitar.gif ..ce mari suntemmm love1.gif
acum va las ceva buun ptr micul dejun
iasmio
QUOTE(perla163 @ Apr 4 2011, 07:32 AM) *
floare2.gif Buna dimineata burticilor,va puup si va doresc o saptamana cat mai buna!
eu azi sunt binisor , notworthy.gif
Ruby-ai grija de tine si de bb ..........e greu sa stai numai in pat ,pe mine ieri ma dureau oasele de la atata stat ........dar incearca ,macar acum o perioada pana se lipeste bb bine si se reabsoarbe hematomul.Sa vii cu vesti bune!
OTilia ,Iasmio,Roxana,MIchelle-va puup
noi azi facem 7 saptamani ......... guitar.gif ..ce mari suntemmm love1.gif
acum va las ceva buun ptr micul dejun

Multumim de gustarica yami.gif
La cat mai multe saptamani perluta tzuc.gif
Ruby ar ca trebui sa vi cu vesti bune ca parca la 12:30 aveai progr. te asteptam
Otilia tot nu ne-ai zis ti-ai luat pantofi wink.gif
roxana1986
Ceau fetelor! chiar mi-a fost dor de voi. abia acum am reusit sa intru ca de cand sunt gravida parca tot mai multa treaba am la lucru. of , of. abia astept momentu in care o sa stau acasa cu burtica mare in sus.
ruby nu-mi place ce aud de la tine. sa ne povesteti ce ti-a zis doctoru l si daca trebuie du-te la spital ca e mai bine acolo macar te tin cu forta in pat dar acasa tot mai faci una alta si chiar nu e bine.
am un gust amar in gura care nu mi se duce orice as manca. in rest sunt bine doar somnolenta am in oase si incep emotiile pentru urmatorul control. va pupacesc
iasmio
QUOTE(roxana1986 @ Apr 4 2011, 11:06 AM) *
Ceau fetelor! chiar mi-a fost dor de voi. abia acum am reusit sa intru ca de cand sunt gravida parca tot mai multa treaba am la lucru. of , of. abia astept momentu in care o sa stau acasa cu burtica mare in sus.
ruby nu-mi place ce aud de la tine. sa ne povesteti ce ti-a zis doctoru l si daca trebuie du-te la spital ca e mai bine acolo macar te tin cu forta in pat dar acasa tot mai faci una alta si chiar nu e bine.
am un gust amar in gura care nu mi se duce orice as manca. in rest sunt bine doar somnolenta am in oase si incep emotiile pentru urmatorul control. va pupacesc

Roxana chiar ne era dor de tine tzuc.gif da-l incolo de lucru ca si eu ma stresez acuma sa fac multe, doar nu mi-or face statuie cand plec liwlol.gif
Pe mine parca ma incearca de azi dimineata nistre greturi, ceea ce n-am avut pana acum si nici la prima sarcina, sper sa nu devina un obicei.
va pup
ot1305
da mai Iasmio...mi-am luat pantofi pana la urma.....mi-am luat ceva comod ca ma gandesc atat la Tudor ca stau cu el pe afara si carat in brate cat si la sarcina sa-i pot purta si la toamna, si dupa ce voi naste sa am cu ce alerga dupa noul venit in fam......

eu sunt obosita rau......dupa ce ca nu fac mai nimic toata ziua, pe la 13 ma ia cate un somn de dorm cu fiu-miu cate 3 ore la pranz doh.gif.....si asa ma enervez ca vad cum trece ziua pe langa mine si nu fac nik....nervi.gif......acum doar il astept sa se trezeasca sa-i dau sa pape ca sa ma pot apuca de facut curat prin casa ca-i dezastru.....


ruby
buna fetele ,

relatez pe scurt caci vreau sa ma pun in pat.am avut cam multe azi de facut ,dar important e ca sant bine eu ,cat si bebe.
la control a fost ok .micutul se dezolta bine ,ii bate inimioara ,e totul ok .sangerarea nu stie nici ginecologul meu cat de repede se va opri ,dar acum iau 2 utrogestan seara in loc de 1.oricum ,a spus ca e bine ca merge in afara si sa speram peste 3 saptamani cand o revad ca va fi totul in ordine .initial mi-a zis sa vin in 2 sapt ,dar ea e in concediu si la cea tanara nu vreau sa mai merg .imi e teama ca nu are experienta necesara cazului meu si chiar nu imi permit sa ma las pe mana oricui.
deja mi-au facut primele notite in carnetul de gravida. am 53 de kg si tensiunea 12 cu 7 ,urina a iesit bine ,toate testele :HIV ,toxoplasmoza ,varicela citomegalie,hepatita b ,rubeola si lues test pt sifilis si au iesit toate bune .
deci am nevoie de multa odihna si va fi bine !

ne auzim mai tarziu.pupici tuturor.
iasmio
QUOTE(ruby @ Apr 4 2011, 03:13 PM) *
buna fetele ,

relatez pe scurt caci vreau sa ma pun in pat.am avut cam multe azi de facut ,dar important e ca sant bine eu ,cat si bebe.
la control a fost ok .micutul se dezolta bine ,ii bate inimioara ,e totul ok .sangerarea nu stie nici ginecologul meu cat de repede se va opri ,dar acum iau 2 utrogestan seara in loc de 1.oricum ,a spus ca e bine ca merge in afara si sa speram peste 3 saptamani cand o revad ca va fi totul in ordine .initial mi-a zis sa vin in 2 sapt ,dar ea e in concediu si la cea tanara nu vreau sa mai merg .imi e teama ca nu are experienta necesara cazului meu si chiar nu imi permit sa ma las pe mana oricui.
deja mi-au facut primele notite in carnetul de gravida. am 53 de kg si tensiunea 12 cu 7 ,urina a iesit bine ,toate testele :HIV ,toxoplasmoza ,varicela citomegalie,hepatita b ,rubeola si lues test pt sifilis si au iesit toate bune .
deci am nevoie de multa odihna si va fi bine !

ne auzim mai tarziu.pupici tuturor.

tzuc.gif vesti bune, ma bucur ca e bine bebe si ca i-ai auzit inimioara. odihna multa fara stres si ganduri rele.
auzi...nu esti cam slabuta ? biggrin.gif glumesc - odata ca niciodata aveam si eu atata.
ruby
QUOTE(iasmio @ Apr 4 2011, 07:23 PM) *
tzuc.gif vesti bune, ma bucur ca e bine bebe si ca i-ai auzit inimioara. odihna multa fara stres si ganduri rele.
auzi...nu esti cam slabuta ? biggrin.gif glumesc - odata ca niciodata aveam si eu atata.

slabutza? Eii ,sant numai bine asa ! lekker ding (,,bunaciune ,,)ma numeste sotul! liwlol.gif cu ruby am pornit de la 48 .eram intr-adevar cam slaba .acum cred ca am inceput de la 52 .
tu cate kg ai?

si eu ma bucur enorm ca mergem spre bine .stau in pat ,nu mai fac nik .

perla si eu am implinit azi 7 saptamani.la cat mai multe inainte tuturor. smile.gif
ruby
QUOTE(ot1305 @ Apr 4 2011, 05:49 PM) *
da mai Iasmio...mi-am luat pantofi pana la urma.....mi-am luat ceva comod ca ma gandesc atat la Tudor ca stau cu el pe afara si carat in brate cat si la sarcina sa-i pot purta si la toamna, si dupa ce voi naste sa am cu ce alerga dupa noul venit in fam......

eu sunt obosita rau......dupa ce ca nu fac mai nimic toata ziua, pe la 13 ma ia cate un somn de dorm cu fiu-miu cate 3 ore la pranz doh.gif.....si asa ma enervez ca vad cum trece ziua pe langa mine si nu fac nik....nervi.gif......acum doar il astept sa se trezeasca sa-i dau sa pape ca sa ma pot apuca de facut curat prin casa ca-i dezastru.....

sa porti sanatoasa pantofiorii ! mie m-i sa marit piciorul cu un nr in timpul sarcinii .chiar si dupa cateva luni am purtat mai mare .
bine ca poti dormi la comanda .eu una nu reusesc sa adorm sub nici o forma in cursul zilei.si daca intamplator ,se intampla am tot programul dat peste cap.
ruby
perla ,otilia ,voi lucrati?
ot1305
QUOTE(ruby @ Apr 4 2011, 07:13 PM) *
buna fetele ,

relatez pe scurt caci vreau sa ma pun in pat.am avut cam multe azi de facut ,dar important e ca sant bine eu ,cat si bebe.
la control a fost ok .micutul se dezolta bine ,ii bate inimioara ,e totul ok .sangerarea nu stie nici ginecologul meu cat de repede se va opri ,dar acum iau 2 utrogestan seara in loc de 1.oricum ,a spus ca e bine ca merge in afara si sa speram peste 3 saptamani cand o revad ca va fi totul in ordine .initial mi-a zis sa vin in 2 sapt ,dar ea e in concediu si la cea tanara nu vreau sa mai merg .imi e teama ca nu are experienta necesara cazului meu si chiar nu imi permit sa ma las pe mana oricui.
deja mi-au facut primele notite in carnetul de gravida. am 53 de kg si tensiunea 12 cu 7 ,urina a iesit bine ,toate testele :HIV ,toxoplasmoza ,varicela citomegalie,hepatita b ,rubeola si lues test pt sifilis si au iesit toate bune .
deci am nevoie de multa odihna si va fi bine !

ne auzim mai tarziu.pupici tuturor.

ma bucur ca e ok......hai stai la orizontala sa-ti fie bine!!!!!
am sa merg si eu sapt viitoare sa-mi fac analizele......in week-end plecam o fuga la munte ca e ziua sotului si vrem sa mai schimbam atmosfera.....
si mie mi s-a marit putin piciorul la prima sarcina insa nu mult ca pot purta linistita papucii vechi.....

lucrez e cam mult spus......nu am cu cine sa-l las pe Tudor , abia din toamna mi-l primesc la gradi asa ca inca stau cu el acasa si-l ajut e sot cu ce pot.....noi lucram impreuna ca suntem privatizati........insa el face toata treaba eu dor rasfoiesc ceva acte si cam atat.....abia astept sa-l dau la gradi pe Tudor sa fiu si eu mai libera......
iasmio
QUOTE(ruby @ Apr 4 2011, 04:26 PM) *
slabutza? Eii ,sant numai bine asa ! lekker ding (,,bunaciune ,,)ma numeste sotul! liwlol.gif cu ruby am pornit de la 48 .eram intr-adevar cam slaba .acum cred ca am inceput de la 52 .
tu cate kg ai?

si eu ma bucur enorm ca mergem spre bine .stau in pat ,nu mai fac nik .

perla si eu am implinit azi 7 saptamani.la cat mai multe inainte tuturor. smile.gif

Eu am vreo 57-58 dar daca pun ca la prima sarcina o sa ma invart catre 80. si mai rau e ca as eating.gif tot timpul; asta micu cred ca va fi un mancacios.
perla163
noapte buna burticilor ,somnic pufooos!
Ruby-ma bucur ca sunteti bine .........sa stai cat mai mult la orizontala,da'? si daa ,la cat mai multe sapt inainteeeee
eu momentan nu lucrez ,am lasat-o pe soara mea in locul meu ............mai merg asa cate o zi ......de ex maine cred ca va trebui sa merg ........in rest acasa .
ot1305
QUOTE(iasmio @ Apr 4 2011, 10:02 PM) *
Eu am vreo 57-58 dar daca pun ca la prima sarcina o sa ma invart catre 80. si mai rau e ca as eating.gif tot timpul; asta micu cred ca va fi un mancacios.


Buna dimineatza gravida.gif !!!!!
eu am aceeasi greutate ca si tine....am pornit luna trecuta de la 56,5 kg si acum am deja 58 kh doh.gif.......BBii sa fie sanatosi ca in rest nu mai conteaza cat punem pe noi.....cel putin asa cred eu.....avem noi timp dup'aia sa slabim......
ruby
neatza ,

prezenta si eu la cafea.am extra pt cine mai doreste ! sa inteleg ca mamicilor de noembrie nu le e greata ,nu vomita ci doar sant obosite si le e foame continuu ?
Cu durerile de cap cum stati?Eu le-am cam avut in a doua sarcina .Ieri imi facea instructajul asistenta ,mi-a spus ca in caz de dureri insuportabile am voie sa iau max 3 paracetamol pe zi .sper sa nu fie cazul.
azi am programare la contabil ,sa verificam declaratiile anuale impreuna,apoi o sa stau cumintica in pat.

va urez o zi cat mai placuta ! trandafir.gif
iasmio
Buna dimineata fete frumoase!

Eu sunt la munca. mi-am adus 2 pungi de popcorn ca sa nu mananc presa multa mancare, dar si un sandwish pt mai incolo. de vreo 2 zile ma ia si cate-o greata la munca, beau o cana cu apa, ma plimb prin birou si-mi trece, sper sa nu trec la faza cu varsatu.
Voi cum mai sunteti?
ot1305
Iasmio....mi-ai facut pofta de popcorn...cred ca am sa-mi fac si eu mai incolo....eu am terminat de pus actele in ordine, mai am de trimis un mail si apoi pot sa ma apuc linistita de facut curat prin casa....

Ruby, eu nu am dureri de cap....slava cerului !!!! oricum incerc sa nu iau pastile deloc....
roxana1986
Salutare fetelor! am uitat sa va intreb daca va confruntati sau v-ati confruntat in sarcinile trecute cu constipatia. eu ma confrunt cu problema asta inainte sa ramna gravida si atunci am baut ceai verde dar de cand sunt insarcinata nu am mai baut si nu mai pot. nu stiu ce sa mai fac ca ma simt asa de umflata si de balonata.o voi intreba maine pe doctorita sa vad daca este ceva medicament admis in sarcina dar parca nici medicamente numi mai tre ca deja am 8 pe zi si mie scarba de ele. pusi
ot1305
QUOTE(roxana1986 @ Apr 5 2011, 03:21 PM) *
Salutare fetelor! am uitat sa va intreb daca va confruntati sau v-ati confruntat in sarcinile trecute cu constipatia. eu ma confrunt cu problema asta inainte sa ramna gravida si atunci am baut ceai verde dar de cand sunt insarcinata nu am mai baut si nu mai pot. nu stiu ce sa mai fac ca ma simt asa de umflata si de balonata.o voi intreba maine pe doctorita sa vad daca este ceva medicament admis in sarcina dar parca nici medicamente numi mai tre ca deja am 8 pe zi si mie scarba de ele. pusi

eu am prbl cu constipatia....acum eu imi pun seara cate 10 prune uscate intr-o cana cu apa pe care o beau dim pe stomacul gol si apoi pap prunele....si uite asa m-am reglat ....poti de asemenea sa bei o lingurita de taratze de grau intr-o cana cu apa rece sau sa iei biotics pt adulti (forma concentrata a iaurtului).....mai este si herbolax( asta am luat sarcina trecuta).....este lax natural insa nu prea sunt de acord cu pastilele mai ales in primele 12 sapt de sarcina.....mai era si uleiul de dovleac presat la rece (aici iti trebuie avizul dr).....cel mai bine ar fi din alimentatie: paine cu taratze, cereale integrale, legume si fructe (mere, prune, piersici, smochine)......si sa nu uit de activia papat zilnic(la mine are efect dc pap cate 2 /zi)......
ruby
OTILIA , ai facut floricele? Maine iau si eu o punga de dulci de la supermarket .eu azi am avut pofta de masline .am trecut cu sotul pe la real de mi-am cumparat niste tigai si am luat si masline .am mancat o gramada.ce bune sant .negre si fara samburi ! vreti si voi? yami.gif
Cu constipatia nu am avut niciodata probleme ,dar exact cum zice si Otilia ,cam astea ar fi remediile ,alimente bogate in fibra ,fructe cu efect laxativ si multaaa apa plata .sper sa reusesti sa -i dai de capat .

o seara frumoasa !
ot1305
QUOTE(ruby @ Apr 5 2011, 08:33 PM) *
OTILIA , ai facut floricele? Maine iau si eu o punga de dulci de la supermarket .eu azi am avut pofta de masline .am trecut cu sotul pe la real de mi-am cumparat niste tigai si am luat si masline .am mancat o gramada.ce bune sant .negre si fara samburi ! vreti si voi? yami.gif
Cu constipatia nu am avut niciodata probleme ,dar exact cum zice si Otilia ,cam astea ar fi remediile ,alimente bogate in fibra ,fructe cu efect laxativ si multaaa apa plata .sper sa reusesti sa -i dai de capat .

o seara frumoasa !

uite acum am ajuns acasa si am desfacut o punga de floricele biggrin.gif....zau ca imi era dor sa mananc......dupa masline nu ma prea omor...cand eram insarcinata cu tudor mancam intr-una masline si slanina....nu stiu cum am putut ca acum imi e rau numai cand ma gandesc doh.gif
o seara frumoasa va doresc si eu!
ot1305
buna dimineatza!
un ceai?
roxana1986
buna dimineata fetelor. multumesc pentru sfaturi o sa incerc de toate numai sa nu ma mai chinui atat. azi e ziua cea mare......mergem la doctor. abia astept.
am o senzatie de greata oribila si sunt tot timpul obosita si n=am nici o vlaga. dar stiu ca merita toate neplacerile astea. va pup
ruby
QUOTE(ot1305 @ Apr 6 2011, 08:13 AM) *
buna dimineatza!
un ceai?

neatza ,

vai ce bine arata ! dar prefer cafeaua inca .am fost la patiserie si mi-am luat niste fundite trase in martipan ,au mers super la foamea mea .urmeaza sa imi iau vitaminele si sa imi fac o cafelutza sa ma trezesc cat de cat.afara e o vreme splendida ,caldutza .se vede ca se apropie primavara.


QUOTE(roxana1986 @ Apr 6 2011, 09:31 AM) *
buna dimineata fetelor. multumesc pentru sfaturi o sa incerc de toate numai sa nu ma mai chinui atat. azi e ziua cea mare......mergem la doctor. abia astept.
am o senzatie de greata oribila si sunt tot timpul obosita si n=am nici o vlaga. dar stiu ca merita toate neplacerile astea. va pup

vad ca pana acum m-a fert DD de greturi si voma.efectiv parca nici nu as fi insarcinata.nu ma dor nici sanii,iar cu oboseala parca m-am mai reglat .nici nu fac prea multe ziua ,probabil de asta ma simt si mai in forma.
roxana ,mult succes la doctor astazi .o sa vezi si tu minunea ta pe ,,marele ecran,, !te asteptam si noi cu vesti !o zi buna sa aveti !

perla ,michele ,santeti bine fetelor?
iasmio
Neata fetelor!

Apropo de constipatie, pe langa remediile mentionate de voi, mie mi-a mai zis medicul ca pot folosi supozitor cu glicerina - stiu ca asa o ajutam si pe iasmina cand era mica si avea probleme.
in rest eu sunt binisor, nu am greturi mari si din fericire inca n-am ajuns la varsaturi.
va pup si va imbratisez pe toate tzuc.gif
perla163
floare2.gif NEata burtivcilor----va doresc o zi suuper frumoasa!
Otilia-multumim de ceaiut,--f bun -----------eu tocmai am papat un bol d elapte de soia cu cereale integrale si smeinte de in ..........problema e ca m-am cantarit azi dim si m-am ingrasat aproape 2 kg oFloare.gif -..............ufff tre sa ma pun musai la dieta .........in rest sunt si eu bine ..........nu am simptome mai deloc ..........sanii cand ma dor cand nu .......si o greutate in burtica din cand in cand ......in rest totul ok.
Roxana-tinem pumnii ptr vizita la dr de azi ,sa vii sa ne spui toooot,daa!!
pupici tuuturor!
sanymada
Buna fetelor! Sunt si eu o viitoare mamica de noiembrie. Sper sa ajungem toate cu bine acolo smile.gif
iasmio
QUOTE(sanymada @ Apr 6 2011, 09:46 AM) *
Buna fetelor! Sunt si eu o viitoare mamica de noiembrie. Sper sa ajungem toate cu bine acolo smile.gif

Bine ai venit printre noi oFloare.gif , incepusem sa cred ca atatea numai suntem, dar vad ca ne inmultim tongue.gif
Cat are bebelu tau? Cum te simti?
Otilia cum e cu lista noastra, oare e actualizata?
sanymada
QUOTE(iasmio @ Apr 6 2011, 12:41 PM) *
Bine ai venit printre noi oFloare.gif , incepusem sa cred ca atatea numai suntem, dar vad ca ne inmultim tongue.gif
Cat are bebelu tau? Cum te simti?
Otilia cum e cu lista noastra, oare e actualizata?

Teoretic sunt in a 7-a saptamana, practic micutul are vreo 5 saptamani.

De simtit ma simt ca o graviduta biggrin.gif Oboseala, neuroni imprastiati deja, ceva stari de voma asezonate cu o foame de lup si mai am si ceva dureri de burtica dar doctorul mi-a spus doar sa mai iau cate un no-spa la nevoie.
iasmio
QUOTE(sanymada @ Apr 6 2011, 10:57 AM) *
Teoretic sunt in a 7-a saptamana, practic micutul are vreo 5 saptamani.

De simtit ma simt ca o graviduta biggrin.gif Oboseala, neuroni imprastiati deja, ceva stari de voma asezonate cu o foame de lup si mai am si ceva dureri de burtica dar doctorul mi-a spus doar sa mai iau cate un no-spa la nevoie.

Mda, cam la fel ca si mine: foame continua, oboseala... eu cam de saptamana trecuta din fericire n-am mai luat nospa ca nu am mai avut dureri, sper nici sa nu mai am.
fetelor cam ce faceti voi ca e cam liniste pe-aici?
ot1305
QUOTE(sanymada @ Apr 6 2011, 01:46 PM) *
Buna fetelor! Sunt si eu o viitoare mamica de noiembrie. Sper sa ajungem toate cu bine acolo smile.gif



bine ai venis si sarcina usoara!!!

Mamici de noiembrie 2011:

Ruby-dpn 21 noiembrie
ot1305-dpn 15 noiembrie
Roxana1986- dpn 18 noiembrie
Perla- dpn 18 noiembrie
Michele- dpn
Iasmio - dpn 30 noiembrie
Sanymad dpn
si listutza actualizata (sper.....)

eu azi am facut curatenie prin casa, tras cu aspiratorul, spalat, sters praful, rufe la uscat, facut mancare....si acum sunt franta de oboseala....
perla163
SAny-bine ai venit si sarcina usoara pana la capat!
IAsmio-------eu nu fac mai nimic ,,,,,,,,,ca mi-e frica .........doar lucrez ceva la mana ,mia spal vase ,pun rufe la spalat ,sterg praful si cam atat.............dupa amiaz dorm ,cam 1,5 -2 ore ca mi-e somn si noaptea ma trezesc din 2 in 2 ore ............cam atat oFloare.gif
Pupicei tuturor!
ruby
buna fetelor ,

cu inregistratul de fiecare data cand intru pe forum ,parca nici nu imi mai vine sa postez...mai am o prietena care are aceiasi problema . e frustrant...
oricum ma bucur ca ati scris voi cateva randuri si ca avem si o noua burticutza in grup .sanymada,bine ai venit printre noi si sarcina usoara ! trandafir.gif
otilia ,vai ce harnica ai fost ! ai recuperat si pt celelate zile deci !maine imi vine si mie fata la curatenie .am planuri mari cu ea .geamurile de sters si baile de curatat bec .nici eu nu mai fac nimic si nici pe sot nu il pot pune zilnic.s-a tot oferit el ,dar au toate o limita .le mai are si el pe a lui de facut .
roxana ! hai ,pe unde esti cu vestile?

cu foamea stau si eu cam aiurea .la fiecare 2 ore parca iar imi e foame si as rontai ceva .maine ma duc sa imi fac aprovizionarea cu fructe si legume .o sa rontai ,dar sanatos !

va urez o seara cat mai placuta si pe maine la cafea!
sanymada
Multam de urari fetele si bine v-am gasit smile.gif

DPN-ul e 25 noiembrie dupa calculele de pe internet. Dr. nu mi-a dat nicio data, dar banuiesc ca e buna asta...

QUOTE(ruby @ Apr 6 2011, 07:27 PM) *
cu inregistratul de fiecare data cand intru pe forum ,parca nici nu imi mai vine sa postez...mai am o prietena care are aceiasi problema . e frustrant...

Si eu am aceeasi problema. Nu e normal nu?..
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.