Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Noiembrie 2011
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2011
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128
iasmio
neata

prezenta la cafea
offf tot ma uit dupa patuturi da parca nu mai am rabdare pana vine si targul sa le vad acolo
imediat ma duc si eu dupa rezultatele analizelor si maine la control...

va pupp
crysa
Salutare!eu am ajuns la spital, cred ca sa rupt apa, deocamdata astept, fac dexa si antibiotic , sa vedem ce o fi
Pana maine.
iasmio
QUOTE(crysa @ Sep 22 2011, 11:15 AM) *
Salutare!eu am ajuns la spital, cred ca sa rupt apa, deocamdata astept, fac dexa si antibiotic , sa vedem ce o fi
Pana maine.

crysa sa-ti ajute DD sa fie totul bine pray.gif
doctorii ce au spus? e posibil sa nasti daca s-a rupt apa?
misa29
Bună ziua!!!
Am aterizat și eu la masa de prânz. Ce fac fetele?
Având în vedere că miercurea viitoare plec la un simpozion la Sibiu și stau până la final de săptămână, m-am cerut la doftorul meu să mă vază și să-mi spună dacă pot pleca liniștită (noi ar fi trebuit să ne vedem în săptămâna cu Sibiul). Așa că m-a chemat aseară, că era de gardă... scorpia mică are 2061 de grame, e mai mare cu o săptămână din măsurători, așa că e posibil să ne naștem pe 9 noiembrie smile.gif

Draga, ce ai pe lista de târg? Eu ajung numai sâmbătă după amiază, nici eu nu am listă, dar am schițat așa, în memorie, ce ar trebui să iau, căruț, cădiță și saltea de pat. Ăstea sunt principalele... restul mai vedem.

Ruby, ce tort pregătești pentru sâmbătă? Mi s-a făcut poftă, cred că diseară bag o prăjitură, așa, peste toată conștiința mea încărcatăsmile.gif

Gata, mă duc la hârtii, să aveți o zi liniștită.
Ioanax07
Buna, ce fac fetili? biggrin.gif

M-ati inebunit cu cafeaua , mi-am tras si eu una arabeasca parca e mai misto decat cea normala, are o aroma faina.Am chiulit ieri ca l-am prins pe al meu liber si l-am pus la diverse treburi casnice si venise si Nea' Omu' cu antena ca s-a dereglat Tv si nu-mi mai vedeam canalele romanesti smile.gif Nu mai zic nimic de dulaleapa si reorganizare ca v-am inebunit si oricum nu am terminat liwlol.gif
Otilia vad ca esti mai bine daca ai revenit la compoturi si muraturi, bravo trandafir.gif
Mirela tu esti numai intr-un party, intai tu apoi Aiman acum pitica...hai fa-mi pofta cu un tort, o praji ceva eating.gif
Crysa, iti tinem pumnii, sa dea DD sa fie bine.M-am cam speriat si eu zilele astea ca ma iau durerile facerii la cat m-am agitat si aplecat ca nebuna .
Va pup p toate si va doresc o zi buna. hug.gif
ruby
QUOTE(crysa @ Sep 22 2011, 01:15 PM) *
Salutare!eu am ajuns la spital, cred ca sa rupt apa, deocamdata astept, fac dexa si antibiotic , sa vedem ce o fi
Pana maine.

unsure.gif ce rau asa!
sa dea DD sa fie totul bine si te rog sa ne zici ce urmeaza dupa ce te vede doctorul ! oricum sper sa fie ce e mai bun pt tine si bebe ! multa sanatate ! santem langa tine ! trandafir.gif
sanymada
Buna fetele! Momentan incerc sa ma mentin pe metereze, sper sa ma tina smile.gif Chiar ca sunteti harnicute, eu ma mobilizez greu de la un timp... mai ales ca dupa ceva efort incepe sa ma doara sub burta cam tare... sad.gif N-am pus decat cateva borcane de castraveti si cateva de gogosari ca sunt incepatoare si mi se cam tulbura apele... voi ce retete folositi?

Apropo de programarea cezarianei, mi-a spus o prietena ca e mai bine sa fie lasat aproape de termen, pentru ca unii copii nu sunt pregatiti pentru viata extrauterina la 38 de saptamani si ecografiile pot fi inexacte vizavi de dezvoltarea lor... In fine, om vedea, dar intre timp trebuie sa incerc sa nu ma mai gandesc ca nu mai am rabdare deloc... numai ca burta mea enorma nu prea ma lasa sa nu ma gandesc biggrin.gif

Cafea am mai baut si eu, chiar doctorul mi-a spus sa mai beau, o ceasca e ok, dar mie imi creste pulsul prea tare asa ca am inceput sa beau foarte putina sau deloc... Nici in prima sarcina nu m-am inteles prea bine cu cafeaua... desi imi pare rau dar nah... unsure.gif

Crysa, sanatate multa si tie si bebeului! Din cate stiu eu daca s-au rupt membranele trebuie sa nasti, dar poate nu s-au rupt de tot sau cine stie... Ideea e si de cat lichid de scurge. Mie la prima sarcina mi s-au rupt membranele si tinand cont de cantitatea descrisa mi-a spus doctor la telefon ca in maxim 24 de ore nasc. Colul in schimb era bine mersi inchis si n-a vrut nici dupa medimentatie sa se deschida cum trebuie. Se pare insa ca am fost si eu de vina pentru ca m-am apucat sa intind la uscat paturi ude si grele... blush.gif Mult succes, Crysa!
perla163
buna ziua burticute dragi -va puup!
Crysa-sa ne tii la curent si sa fie totul bine ,oricum bb e marisoara de-acum nu-ti face probleme !
Corilex-ddaca tensiuena si analizele la urina sunt ok ,nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi cu umflatul picioarelor ,evita sarea pe cat mai mult posibil si bea apa multa!
MIsa-ce maricica e bb a ta ,bravooo!
SAnymada-eu zic ca doctorii stiu cel mai bine cand e buna cezariana ,mai ales ca difera d ela caz la caz ..dar d eobicei de la 35 de saptamani bebii au plamanii gata si sunt ok
VA puup pe toate ,eu maine merg sa-mi fac toate analizele ,care vor fi valabile si ptr nastere si in plus analiza aceea a glicemiei la care iti da sa bei glucoziu.
ruby
salutare ,

ce tort sa fac? Da ce nu s-au inventat cofetariile ? am comandat ,asa cum facem an de an .de data asta si-a ales singura tortul ,unul cu personajele telletubies. o sa pun eu poze .o sa mai comand azi unul si pt petrecerea de la gradinitza si gata .
a ramas ca o sarbatoresc luni la gradi ,caci doamna de acolo a zis ca aduce ghinion sa ii serbez ziua inainte de termen ...e o yoghina ,cu idei si superstitii tampite .mi-a mai zis o data ca daca Ruby e asa de agitata noaptea e din cauza fazelor lunii... rolleyes.gif
buna cafeaua arabeasca .beam si eu la o prietena din Siria ,pe vremuri .Marfa .mai punea ea niste mirodenii in ea ,da nu stiu cum le zice sigur .mai Ioana ,da tu cate dulapuri ai ?Ia-o si tu mai usurel !

Misa ,ce marisoara e Ana ! ma bucur ca e bine si asa poti pleca si tu linistita in delegatie .Frumos la Sibiu ! Sper sa te si distrezi un pic .

Iasmio ,ai luat analizele ? au iesit bine ,nu?

am terminat si eu cu controlul .mai merg peste 2 saptamani.pana una alta mi-a dat trimitere la ortoped sa vedem cum e treaba cu spatele si eventual sa imi prescrie acupunctura sau fizioterapie. cu tensiunea stau bine ,11 cu 7 , kg am 67,1, circumferinta burtii e 91 .data trecuta era 94,probabil ca nu mai era asa inconvoiata fiica-mea azi ...
ph -ul e 4 ,e ok ,pozitia e buna,urina e ok .mi-a mai luat si sange azi si ma suna daca e ceva in neregula .data viitoare poate o sa fac si un eco sa vedem cum mai sta cu greutatea .

Va las fetelor ,caci am un car de treaba .Is pana-n gat de hartoage !
iasmio
QUOTE(ramona_bretfy @ Sep 21 2011, 03:11 PM) *
Mamici de noiembrie 2011:

Ruby-dpn 21 noiembrie- fetita -Amy
ot1305-dpn 15 noiembrie-baietel -Yanis
Roxana1986- dpn 18 noiembrie-fetita
Perla- dpn 21 noiembrie-baietel -Alexandru
Iasmio - dpn 23 noiembrie -baietel -David Iulian
Sanymada -dpn 25 noiembrie -fetita
Trandafirsalbatic- dpn 10 noiembrie - baietel
fluffylove - dpn 4 noiembrie-
Corilex - dpn 18 noiembrie -fetita-Amelia Ioana Nicole
Ramona_bretfy- dpn 15 noiembrie-fetita - Maya Luana
misa29- dnp 17 noiembrie -fetita -Ana Sabina
ioanax07-dnp 18 noiembrie -fetita -Yanna
draga-dnp 05 decembrie -fetita -(posibil) Simina

am o senzatie vaga ca iulianul meu va fi ultimul , judecand dupa dpn-uri
sanymada numai e dupa mine si draga parca dar ele fac fetita si prin cezariana deci al meu cred ca va inchide lista bebelusilor de noiembrie
ca asa mi-au zis si ieri asistentele de la medicul de familie ca fiind si baiat probabil se va naste dupa termen...apai om vedea - ele au zisw asa sa nu-mi dea prenatalul de saptamana asta de parca din buzunarul lor mi-l dadeau

sanymada oi fi tu inceppatoare in ale muraturilor...eu is "afoanca" liwlol.gif deci nu te pot ajuta cu retete, eventual otilia ca ea e gospodina
noroc cu mama si cu soacra
iasmio
QUOTE(ruby @ Sep 22 2011, 12:43 PM) *
salutare ,

ce tort sa fac? Da ce nu s-au inventat cofetariile ? am comandat ,asa cum facem an de an .de data asta si-a ales singura tortul ,unul cu personajele telletubies. o sa pun eu poze .o sa mai comand azi unul si pt petrecerea de la gradinitza si gata .


Misa ,ce marisoara e Ana ! ma bucur ca e bine si asa poti pleca si tu linistita in delegatie .Frumos la Sibiu ! Sper sa te si distrezi un pic .

Iasmio ,ai luat analizele ? au iesit bine ,nu?

nici eu nu prea fac deserturi si acu 2 saptamani de ziua lui mirel am cumparat tortul si acu probabil la fel voi face
inca nu am ajuns dupa rezultate ca stau cuminte acasa si astept sa apara mirel sa ne ducem
ruby
QUOTE(iasmio @ Sep 22 2011, 02:47 PM) *
am o senzatie vaga ca iulianul meu va fi ultimul , judecand dupa dpn-uri
sanymada numai e dupa mine si draga parca dar ele fac fetita si prin cezariana deci al meu cred ca va inchide lista bebelusilor de noiembrie
ca asa mi-au zis si ieri asistentele de la medicul de familie ca fiind si baiat probabil se va naste dupa termen...apai om vedea - ele au zisw asa sa nu-mi dea prenatalul de saptamana asta de parca din buzunarul lor mi-l dadeau

sanymada oi fi tu inceppatoare in ale muraturilor...eu is "afoanca" liwlol.gif deci nu te pot ajuta cu retete, eventual otilia ca ea e gospodina
noroc cu mama si cu soacra

eiii ,aiurea ! trei lucruri in viata nu stim noi oamenii cu toata stiinta ,ci doar DD . cand ne nastem ,ne casatorim si cand murim ! asa ca baliverne si babisme exista cu carul ,nimic concret .Aiman s-a nascut la 38 de sapt ,Ruby la 41 ... nu e o regula .
probabil le era buzunarul gol la cele asistente ,asteptau sa sari cu ceva sa devina mai maleabile ...dezgustator !
iasmio
QUOTE(ruby @ Sep 22 2011, 12:56 PM) *
eiii ,aiurea ! trei lucruri in viata nu stim noi oamenii cu toata stiinta ,ci doar DD . cand ne nastem ,ne casatorim si cand murim ! asa ca baliverne si babisme exista cu carul ,nimic concret .Aiman s-a nascut la 38 de sapt ,Ruby la 41 ... nu e o regula .
probabil le era buzunarul gol la cele asistente ,asteptau sa sari cu ceva sa devina mai maleabile ...dezgustator !

si numa de-a naibii nu le-am dat nimic

ma bucur ca-ti sunt bune analizele
eu am 68 kg wink.gif circumferinta taliei mie nu mi-au masurat-o deloc de cand sunt gravida... nu stiu cu cat am inceput da sigur n-am avut 60 ca nu eram tocmai fotomodel
chiar e marisoara fetita ta misa, sunt curioasa si eu maine cat va avea iulian
crysa
Cred ca o sa nasc sigur, doar ca trebuie sa mai astept sa isi faca efectul dexa....are 2000gr,sper sa se insele si sa aibs un pic mai mult
iasmio
QUOTE(crysa @ Sep 22 2011, 01:24 PM) *
Cred ca o sa nasc sigur, doar ca trebuie sa mai astept sa isi faca efectul dexa....are 2000gr,sper sa se insele si sa aibs un pic mai mult

nastere usoara !!
asteptam vesti bune oFloare.gif
Ioanax07
QUOTE(ruby @ Sep 22 2011, 11:43 AM) *
Ioana ,da tu cate dulapuri ai ?Ia-o si tu mai usurel !


N-am asa multe cat mi-ar trebui mie dar m-a luat naspa si cu reorganizarea in bucatarie si acolo e plin de dulapuri nervi.gif
Oaiiii ca pe mine ma ia cu spasme cand vad ca am inceput sa vorbim despre nastere, cand ma gandesc ca mai e putin...ma si bucur da mi-e si o frica de .....mai bine nu zic liwlol.gif
sanymada
QUOTE(iasmio @ Sep 22 2011, 01:47 PM) *
am o senzatie vaga ca iulianul meu va fi ultimul , judecand dupa dpn-uri
sanymada numai e dupa mine si draga parca dar ele fac fetita si prin cezariana deci al meu cred ca va inchide lista bebelusilor de noiembrie
ca asa mi-au zis si ieri asistentele de la medicul de familie ca fiind si baiat probabil se va naste dupa termen...apai om vedea - ele au zisw asa sa nu-mi dea prenatalul de saptamana asta de parca din buzunarul lor mi-l dadeau

sanymada oi fi tu inceppatoare in ale muraturilor...eu is "afoanca" liwlol.gif deci nu te pot ajuta cu retete, eventual otilia ca ea e gospodina
noroc cu mama si cu soacra

si eu cred ca sunt babisme... fiecare bebe vine cand are el chef smile.gif Mihai s-a nascut la 38 de sapt. Cat despre prenatal, e obligatoriu sa ai un numar de zile ramas pentru dupa nastere, dar din cate stiu eu din jumatatea lunii a 7-a merge dat... ar trebui sa vorbesti cu doctorul(doctora), el e cel mai in masura sa iti spuna cand poti sa il iei.

Iar muraturile, mama si soacra imi dau de obicei cu taraita si noi suntem mari consumatori de acrituri, si fiind si in concediu de crestere copil m-am gandit ca nu strica sa incerc smile.gif Plus ca momentan, fiind destul de la inceput, ma distreaza procesul biggrin.gif

Nastere usoara, Crysa! floare2.gif
crysa
Myltumesc fetelor ptr incurajari....nu cred ca mai e mult ca se agita intruna.....dejacred ca o sa intru in panica....ne auzim
iasmio
mno am fost dupa rezultate: ca, mg, fe la limita dar totusi nu sub limita, glucoza cica 70 cred ca e bine ca e intre 70 si o suta si ceva parca, mi=am lasat foaia in masina si nu mai merg acumqa dupa ea
la urina nu prea inteleg ce scrie pe-acolo ceva epitelii plate prezente parca si ce am vazut ca nu era in grafic e ph-ul, limitele erau 5-6 si eu am 7,5- nu stiu ce inseamna dar ne va zice maine doctorul
am intrat si la sensiblu de unde mi-am luat tampoane pt sani 18 ron 30 buc de la bella
m-am uitat si la ceva sticlute pt lapte - dar nu am luat incami-au placut cele de la avent si chicco, vedem...
voi cum sunteti?
iasmio
QUOTE(crysa @ Sep 22 2011, 04:34 PM) *
Myltumesc fetelor ptr incurajari....nu cred ca mai e mult ca se agita intruna.....dejacred ca o sa intru in panica....ne auzim

ma iau si pe mine emotiile, vorba ioanei
dureri ceva?
ramona_bretfy
Buna fetelor,
eu azi am lenevit ca ieri m-am cam obosit ieri si aveam nevoie de putina odihna plus ca ma cam doare spatele
Mioara, eu mi-am facut analizele la synevo si acolo val buna la ph e cuprinsa in intervalul 4.8-7.4 si mie mi-a iesit mai mare, adica 8 , dar dr de fam a zis ca e normal la gravide....mie mi-a iesit si Ca si Mg putin sub limita si mi-a dat ginecologul sa iau Mg si atat
Crysa , iti tin pumnii ...sa nasti cat mai usor si sa vi sa ne impartasesti si noua povestea ta....sa ai un bebe sanatos!!!
De 2 zile a nascut si fina mea o fetita de 4200g...a dus sarcina pana la 42 de saptamani si i-au provocat nasterea si a nascut natural....eu sper tare mult sa nu ajung la 42 sapt unsure.gif

voi cu ce va mai laudati fetelor? smile.gif
misa29
Doamne ajută, Crysa, să naști ușor și să fiți sănătoși amândoi, și tu și bebelul!!!

Draga, ai făcut lista pentru târg? Ia zi-mi și mie cu ce a de gând să vii de acolo, să mă duc sâmbătă gata informată.

Ioana, fără frică, mai ales că tu faci și anestezie, ie unii care nu face biggrin.gif

În săptămâna 35 mă mai duc și eu la niște analize, inclusiv cultură din col și alte nasoleli, bliah!
V-am pupatără, să auzim de bine!
ot1305


QUOTE(crysa @ Sep 22 2011, 02:24 PM) *
Cred ca o sa nasc sigur, doar ca trebuie sa mai astept sa isi faca efectul dexa....are 2000gr,sper sa se insele si sa aibs un pic mai mult

nastere usoara! tin pumnii.....poate s-au inselat dr si are mai mult de 2kg pray.gif....oricum ar fi nu conteaza, sanatoase sa fiti!

Ioana, sa stii ca parca ma simt ceva mai bine, parca nu ma mai dor asa de tare oasele, insa de dormit canci....nu reusesc si pace......de 2 nopti dorm numai in fund ca nu mai pot sa dorm intinsa din cauza arsurilor, in plus bb meu asa se mai baga si ma mai loveste ca-l simt undeva intre tz..tze.....smile.gif......oricum maine m-am programat iar la control la gine sa avda cum stau ca sambata vreau sa merg in piatra la un botez si sa stau acolo pana duminica.......vreau unda verde de la el ca totul e ok ca data trecuta cand am fost mi-a facut numai un eco ca-l sunase de la spital ca nastea o pacienta de-a lui si s-a grabit, asa ca maine vreau sa ma urce si pe masa la control amanuntit.....

Sanymada, eu pun numai castraveti, restul imi pune mama si soacra....dc vrei la astia iti dau reteta ca atat stiu si eu sa pun.....in rest habar n-am......biggrin.gif
ruby
QUOTE(crysa @ Sep 22 2011, 03:24 PM) *
Cred ca o sa nasc sigur, doar ca trebuie sa mai astept sa isi faca efectul dexa....are 2000gr,sper sa se insele si sa aibs un pic mai mult

ce e dexa asta?

QUOTE(crysa @ Sep 22 2011, 06:34 PM) *
Myltumesc fetelor ptr incurajari....nu cred ca mai e mult ca se agita intruna.....dejacred ca o sa intru in panica....ne auzim

Ma gandeam la tine cat am stat la masa .sper sa fiti bine in aceste momente ! trandafir.gif
ruby
mai Otilia ,ce sa mai dam cafele dimineata si sa scriem pe forum ziua ,cand am putea foarte bine sa o facem noaptea,nu? Eu ,tu si Ioana vad ca santem celebre in ce privesc insomniile din diverse motive .se mai inscrie cineva?

emilia 22
QUOTE(iasmio @ Sep 22 2011, 01:47 PM) *
am o senzatie vaga ca iulianul meu va fi ultimul , judecand dupa dpn-uri
sanymada numai e dupa mine si draga parca dar ele fac fetita si prin cezariana deci al meu cred ca va inchide lista bebelusilor de noiembrie
ca asa mi-au zis si ieri asistentele de la medicul de familie ca fiind si baiat probabil se va naste dupa termen...apai om vedea - ele au zisw asa sa nu-mi dea prenatalul de saptamana asta de parca din buzunarul lor mi-l dadeau

sanymada oi fi tu inceppatoare in ale muraturilor...eu is "afoanca" liwlol.gif deci nu te pot ajuta cu retete, eventual otilia ca ea e gospodina
noroc cu mama si cu soacra

buna fetele
sper sa ma mai primiti si pe mine la voi in casuta
iasmio eu am intrat in prenatal la 31 de sapt chiar dr a vrut sa ma bage la 28 dar nu am vrut eu,acum nu stiu poate depinde si de dr cum are chef
Draga
Buna seara

cand sunt si eu plecata ocupata voi cu vorba multa sa nu fac fata cu recuperarea!

Crysa, iti tin pumnii sa fie bine!


Au si inceput emotiile, eu sunt teoretic mamica de decembrie dar vad ca ne intindem pe 3 luni, din septembire chiar!

Am fost la baby expo , Misa, ia creionul si noteaza biggrin.gif iata cumparaturile:
- 1 bibe Tommee Tipee 150ml
-1 bibe T T 260ml
-1 set recipiente stocare lapte TT
-1 suzeta TT--cadou!
-1 suzeta nuk
-1set recipiente stocare lapte nuk( am pompa nuk si nu mai aveam recipiente/bibe)
-1crema corp/fata bebe Bioderma ( au preturi mai bune decat in farmacii), sampon avem!
-1 set 4 buc scutece de finet ( magazin hopababy), dragute pe galben
Hainute de la NAN ( la subsol)
-2 pantaloni cu sosete
-2 pantaloni normali
-1 salopeta
-2 salopete dublate ( identice, marimi diferite)
-1 pijama Calin

cam atat, s-ar putea sa ma mai duc o data, am vazut niste incaltari faine pentru Calin si cred ca le vreau.

Iasmio, la noi la targ oferta de patuturi e slabuta, 3-4 firme, variatiuni pe aceeasi tema, nimeni nu avea patut mic ( cum are RubY), eu din acela vreau, asa ca nu am cautat nici lenjerie pentru patut...ca nu am patutul biggrin.gif

carucioare sunt , multe, mai ca-mi venea sa mai iau unul wink.gif Nenea de la Graco m-a convins sa nu-mi iau landou ( portabil) compatibil pe caruciorul meu...daca il auzea seful lui wife.gif liwlol.gif

cu altceva nu ma laud!
sunt obosita rupta si bebelina a fost cam cuminte azi, iar ma supara!
Draga
Iasmio , eu stiu ca poti sa-ti imparti cele 126 de zile de concediu cum vrei dar sa-ti ramana minim 42 dupa nastere, cred ca asistentele acelea habar nu au si fac cum stiu sau vor.
ruby
QUOTE(ramona_bretfy @ Sep 22 2011, 07:33 PM) *
Buna fetelor,
eu azi am lenevit ca ieri m-am cam obosit ieri si aveam nevoie de putina odihna plus ca ma cam doare spatele
Mioara, eu mi-am facut analizele la synevo si acolo val buna la ph e cuprinsa in intervalul 4.8-7.4 si mie mi-a iesit mai mare, adica 8 , dar dr de fam a zis ca e normal la gravide....mie mi-a iesit si Ca si Mg putin sub limita si mi-a dat ginecologul sa iau Mg si atat
Crysa , iti tin pumnii ...sa nasti cat mai usor si sa vi sa ne impartasesti si noua povestea ta....sa ai un bebe sanatos!!!
De 2 zile a nascut si fina mea o fetita de 4200g...a dus sarcina pana la 42 de saptamani si i-au provocat nasterea si a nascut natural....eu sper tare mult sa nu ajung la 42 sapt unsure.gif

voi cu ce va mai laudati fetelor? smile.gif

tu zici de ph urinei banuiesc ,nu?
Cel al secretiilor vaginale se situeaza intre 4 si 5,5 .
ruby
QUOTE(emilia 22 @ Sep 22 2011, 11:14 PM) *
buna fetele
sper sa ma mai primiti si pe mine la voi in casuta
iasmio eu am intrat in prenatal la 31 de sapt chiar dr a vrut sa ma bage la 28 dar nu am vrut eu,acum nu stiu poate depinde si de dr cum are chef

sa ne dai ceva detalii despre dnp ,nume etc .sau te poti trece singura pe lista .o gasesti cu vreo 2 pagini mai in urma cred .bine ai venit ! trandafir.gif
ruby
QUOTE(Draga @ Sep 22 2011, 11:26 PM) *
Iasmio, la noi la targ oferta de patuturi e slabuta, 3-4 firme, variatiuni pe aceeasi tema, nimeni nu avea patut mic ( cum are RubY), eu din acela vreau, asa ca nu am cautat nici lenjerie pentru patut...ca nu am patutul biggrin.gif

sa-ti dau vreun link a reunui site de pe la noi ,poate comanzi aici leagan patut? Mai gasesti oferte bune si pe e bay sau amazon .
eu una sant foarte multumita de el .avantajul e ca e pe rotite si il mut prin toata casa ,depinde unde am eu treaba .asa tin copilul sub supraveghere ,chiar si cand sant la dus .

ai facut ceva cumparaturi vad ! si eu mai am de luat una alta ,dar ma ocup de toate in octombrie ,cand mai scap din zapaceala cu munca .
la noi cu prenatalul e clar .in functie de data nasterii se da cu 6 saptamani inainte .nici un fel de abatere de la regula .dupa nastere mai sant 8 sapt reglate cu salriul 100% apoi incepe concediul de crestere cu 67% din salariu ,pe o durata de 1 an .
sanymada
QUOTE(ot1305 @ Sep 22 2011, 10:00 PM) *
Sanymada, eu pun numai castraveti, restul imi pune mama si soacra....dc vrei la astia iti dau reteta ca atat stiu si eu sa pun.....in rest habar n-am......biggrin.gif

Buna si reteta de castraveti, in timp poate aflu eu si alte retete, macar sa invat sa pun si eu ceva calumea biggrin.gif

QUOTE(ruby @ Sep 22 2011, 10:12 PM) *
mai Otilia ,ce sa mai dam cafele dimineata si sa scriem pe forum ziua ,cand am putea foarte bine sa o facem noaptea,nu? Eu ,tu si Ioana vad ca santem celebre in ce privesc insomniile din diverse motive .se mai inscrie cineva?

Cred ca ma inscriu si eu.. Am inceput sa ma trezesc in toiul noptii si sa incep sa fac plantoane wacko.gif si ma uit la puiul meu cat de frumos doarme si ma gandesc cum ma trezeste el dimineata devreme... mai-mai ca-mi vine sa-l trezesc sa fim pe aceeasi lungime de unda cu oboseala... somn.gif
Draga
QUOTE(ruby @ Sep 22 2011, 09:43 PM) *
sa-ti dau vreun link a reunui site de pe la noi ,poate comanzi aici leagan patut? Mai gasesti oferte bune si pe e bay sau amazon .
eu una sant foarte multumita de el .avantajul e ca e pe rotite si il mut prin toata casa ,depinde unde am eu treaba .asa tin copilul sub supraveghere ,chiar si cand sant la dus .

ai facut ceva cumparaturi vad ! si eu mai am de luat una alta ,dar ma ocup de toate in octombrie ,cand mai scap din zapaceala cu munca .
la noi cu prenatalul e clar .in functie de data nasterii se da cu 6 saptamani inainte .nici un fel de abatere de la regula .dupa nastere mai sant 8 sapt reglate cu salriul 100% apoi incepe concediul de crestere cu 67% din salariu ,pe o durata de 1 an .

merci Ruby, am gasit ceva si aici da nu au pe stoc alb, doar lemn natur, urmeaza sa-i strezes saptamana viitoare sa incerce o comanda speciala, chiar cu extracost biggrin.gif daca nu, cred ca voi lua lemn natur sau varianta alba de la mothercare.


crysa
Am nascut o fetita de 2080gr,44 cm la ora 10:30,nu sta la incubator,respira bine si singura si sper sa fie torul bine,la mine a trecut efectul la anestezie si am dureri deja,sa vedem cum trecem de noaptea asta...pupici si aveti grika de voi
Karmin
Felicitari crysa!!!! Sa iti traiasca micuta, sa fie sanatoasa, tie recuperare rapida!!!!
ot1305
QUOTE(ruby @ Sep 22 2011, 10:12 PM) *
mai Otilia ,ce sa mai dam cafele dimineata si sa scriem pe forum ziua ,cand am putea foarte bine sa o facem noaptea,nu? Eu ,tu si Ioana vad ca santem celebre in ce privesc insomniile din diverse motive .se mai inscrie cineva?

sunt treaza de la 5 asa ca nu mai intru la socoteala.......am devenit pasare de noapte

QUOTE(emilia 22 @ Sep 22 2011, 10:14 PM) *
buna fetele
sper sa ma mai primiti si pe mine la voi in casuta
iasmio eu am intrat in prenatal la 31 de sapt chiar dr a vrut sa ma bage la 28 dar nu am vrut eu,acum nu stiu poate depinde si de dr cum are chef

bine ai venit!

QUOTE(sanymada @ Sep 22 2011, 10:51 PM) *
Buna si reteta de castraveti, in timp poate aflu eu si alte retete, macar sa invat sa pun si eu ceva calumea biggrin.gif
Cred ca ma inscriu si eu.. Am inceput sa ma trezesc in toiul noptii si sa incep sa fac plantoane wacko.gif si ma uit la puiul meu cat de frumos doarme si ma gandesc cum ma trezeste el dimineata devreme... mai-mai ca-mi vine sa-l trezesc sa fim pe aceeasi lungime de unda cu oboseala... somn.gif

pai la un borcan de 5 kg eu pun castravetii taiati la vf (se mureaza mai usor), 5 catei de usturoi taiati felii, cam 7-8 rondele de morcovi si 4 de teline (aceeasi marime cu morcovul) la final pun mararul cat sa acopere toata gura borcanului si saramura clocotita (la 1 l apa 1 lg cu vf de sare pt muraturi -se da in clocot), apoi capsez si las borcanul pe masa pe un servet cam 2 sapt timp in care il pitrocesc (o data la 3 zile il agit bine si-l intorc cu fundul in sus ) ......nu le pun in boxa pt ca in timpul asta curge din borcane moare si nu vreau mizerie......dupa 3 sapt sunt gata.....


QUOTE(crysa @ Sep 23 2011, 01:14 AM) *
Am nascut o fetita de 2080gr,44 cm la ora 10:30,nu sta la incubator,respira bine si singura si sper sa fie torul bine,la mine a trecut efectul la anestezie si am dureri deja,sa vedem cum trecem de noaptea asta...pupici si aveti grika de voi

Felicitari! Sa-ti traiasca fata si sa fie sanatoasa! ce bine ca nu are nevoie de incubator!!!!! si tie refacere usoara1
ramona_bretfy
Neatza fetele cochetele
Crysa felicitari!!! Multa sanatate bebelinei si tie si recuperare cat mai rapida!

Da Mirela , de ph-ul urinei vorbeam smile.gif...la mine doar de ala scrie pe foaia de rezultate, aici analize la secretiile vaginale nu se prea fac, mie nu mi-a zis nimic dr de asa ceva si stiu ca nici cumnatele mele n-au facut, dupa cum mai spuneam si alta data, doctorii de aici parca sunt mai superficiali, cel putin unii din ei...au inceput pregatirile pentru marea petrecere? smile.gif
Da ai cumparat ceva Draga smile.gif....da-mi voie sa ma inspir si eu din lista ta de cumparaturi tongue.gif.....si eu abia astept targul , dar daca tu ziceai ca stau prost la oferta de patuturi , cred ca in Cluj o sa stea si mai prost....si eu pt patut il asteptam cel mai mult
Si a mea bebelina a fost tare cuminte ieri ceea ce nu-i sta deloc in caracter nono.gif ...si s-a trezit paranoia din mine si dai si scutura burta si pune-te in fel si fel de pozitii care nu-i placeau si tot nimic, liniste totala vreo 2 ore de imi venea sa merg la spital...si tine-te bine dup-aia cand s-a trezit, mi-a framantat burta in fel si chip ca sa ma satur liwlol.gif ....cred ca ardeii mei copti au epuizat-o liwlol.gif
ca vorbeati de pasari de noapte, eu nu intru inca in club tongue.gif....vad ca dorm inca relativ bine...de pe la 11-12 pana pe la 6 dimineata....atat doar ca ma trezesc sa merg la baie si in ultima vreme mi se infunda nasul rau si trebuie sa deschid gura sa respir ca simt ca ma sufoc....cred ca sforai noaptea ca o drujba stricata, bine ca doarme al meu bine si nu-l deranjeaza liwlol.gif

ma duc sa ma apuc de treaba, la mine se anunta un weekend crunt:( ...curatenie generala peste tot ca-i musai
v-am pupat si ne mai 'auzim' tzuc.gif
ruby
QUOTE(crysa @ Sep 23 2011, 02:14 AM) *
Am nascut o fetita de 2080gr,44 cm la ora 10:30,nu sta la incubator,respira bine si singura si sper sa fie torul bine,la mine a trecut efectul la anestezie si am dureri deja,sa vedem cum trecem de noaptea asta...pupici si aveti grika de voi

felicitari crysa,sa va traiasca fetita si sa prinda repede in greutate!sigur e o luptatoare si tu o mama fericita !sper sa fi avut o noapte cat de cat buna ! ai nascut prin cezariana?
Asteptam cu drag poze cu micuta ta si sa ne spui si cum o cheama!
multa sanatate si recuperare rapida !
ruby
QUOTE(ramona_bretfy @ Sep 23 2011, 08:57 AM) *
Neatza fetele cochetele
Crysa felicitari!!! Multa sanatate bebelinei si tie si recuperare cat mai rapida!

Da Mirela , de ph-ul urinei vorbeam smile.gif...la mine doar de ala scrie pe foaia de rezultate, aici analize la secretiile vaginale nu se prea fac, mie nu mi-a zis nimic dr de asa ceva si stiu ca nici cumnatele mele n-au facut, dupa cum mai spuneam si alta data, doctorii de aici parca sunt mai superficiali, cel putin unii din ei...au inceput pregatirile pentru marea petrecere? smile.gif
Da ai cumparat ceva Draga smile.gif....da-mi voie sa ma inspir si eu din lista ta de cumparaturi tongue.gif.....si eu abia astept targul , dar daca tu ziceai ca stau prost la oferta de patuturi , cred ca in Cluj o sa stea si mai prost....si eu pt patut il asteptam cel mai mult
Si a mea bebelina a fost tare cuminte ieri ceea ce nu-i sta deloc in caracter nono.gif ...si s-a trezit paranoia din mine si dai si scutura burta si pune-te in fel si fel de pozitii care nu-i placeau si tot nimic, liniste totala vreo 2 ore de imi venea sa merg la spital...si tine-te bine dup-aia cand s-a trezit, mi-a framantat burta in fel si chip ca sa ma satur liwlol.gif ....cred ca ardeii mei copti au epuizat-o liwlol.gif
ca vorbeati de pasari de noapte, eu nu intru inca in club tongue.gif....vad ca dorm inca relativ bine...de pe la 11-12 pana pe la 6 dimineata....atat doar ca ma trezesc sa merg la baie si in ultima vreme mi se infunda nasul rau si trebuie sa deschid gura sa respir ca simt ca ma sufoc....cred ca sforai noaptea ca o drujba stricata, bine ca doarme al meu bine si nu-l deranjeaza liwlol.gif

ma duc sa ma apuc de treaba, la mine se anunta un weekend crunt:( ...curatenie generala peste tot ca-i musai
v-am pupat si ne mai 'auzim' tzuc.gif

rau asa cu doctorii din ro .la noi gasesti si la farmacie niste manusi ce au un punct pe ele ce iti indica ph ,dupa recoltarea secretiei vaginale .sau fasii de hartie.nu mi-am luat caci la noi vorba Otiliei ,,urcatul pe masa,, e ceva normal.pot aparea atatea complicatii in caz de infectii ,ciuperci etc .da poate ca in Ro se accorda importanata mai mare ecografiilor decat lucrurilor mai esentiale .mama lor de doctori .
poate soliciti tu data viitoare sa iti faca si o lamela.

de pregatiri nu prea am timp ,caci azi am o groaza de hartoage inca de pus la timp.maine vine doar Any -Olanda la noi si mergem impreuna la piscina dupa ce va sufla Ruby in lumanari ,iar mai pe seara o sa pregatesc impreuna cu Andre ceva papica pt duminica cand va veni familia din NL .
Tortul oricum l-am comandat ,niste baloane o sa gasesc eu timp maine dimineata sa agat pe aici ....ar trebui sa ma duc in oras sa ii cumpar un londou pt papusi ,caci sport are .
http://www.galeria-kaufhof.de/sales/aktion...p;prodid=180485


de mult si-l doreste si a spus Andre ca cadoul lui unde-i? Poate cand vine Aiman de la scoala mergem impreuna ,caci e cam marisor pachetul si cam greu de transportat,cineva trebuie sa ma ajute .asa il poate monta tati pana dimineata cand se va trezi .

sa aveti o zi frumoasa si sper sa mai gasesc si eu timp sa dau azi pe aici .
iasmio
QUOTE(emilia 22 @ Sep 22 2011, 09:14 PM) *
buna fetele
sper sa ma mai primiti si pe mine la voi in casuta
iasmio eu am intrat in prenatal la 31 de sapt chiar dr a vrut sa ma bage la 28 dar nu am vrut eu,acum nu stiu poate depinde si de dr cum are chef



QUOTE(Draga @ Sep 22 2011, 09:26 PM) *
Iasmio, la noi la targ oferta de patuturi e slabuta, 3-4 firme, variatiuni pe aceeasi tema, nimeni nu avea patut mic ( cum are RubY), eu din acela vreau, asa ca nu am cautat nici lenjerie pentru patut...ca nu am patutul biggrin.gif

carucioare sunt , multe, mai ca-mi venea sa mai iau unul wink.gif Nenea de la Graco m-a convins sa nu-mi iau landou ( portabil) compatibil pe caruciorul meu...daca il auzea seful lui wife.gif liwlol.gif

cu altceva nu ma laud!
sunt obosita rupta si bebelina a fost cam cuminte azi, iar ma supara!

neatza

emilia bine ai venit printre noi, la voi la octombrie nu prea erau mamicile active nu? parca fetita o sa ai asa-i?
deci eu m-am dus la dr miercuri si am cerut prenatalul, cand am implinit exact 31 sapt, dar au zis ca nu se da pana la 32 si sa revin miercurea viitoare

draga asta ma tem intr-un fel ca astept targul si n-o sa gasesc nici acolo ce vreau, si ne trebe si patut si carucior, cadita...
cam la ce preturi sunt biberoanele de la TT ce le-ai luat, aici la sensiblu mi s-au parut cam scumpe
iasmio
QUOTE(crysa @ Sep 23 2011, 12:14 AM) *
Am nascut o fetita de 2080gr,44 cm la ora 10:30,nu sta la incubator,respira bine si singura si sper sa fie torul bine,la mine a trecut efectul la anestezie si am dureri deja,sa vedem cum trecem de noaptea asta...pupici si aveti grika de voi

Felicitari!!!!!!!

Ma bucur ca sunteti bine si ca nu e necesar sa stea la incubator, asta era important sa fie sanatoasa, sa respire bine, bravo voua
asteptam cand ai vreme povestea mai pe larg cum au decurs toate si pozici cu bebelusca tzuc.gif
emilia 22
QUOTE(ruby @ Sep 22 2011, 10:33 PM) *
sa ne dai ceva detalii despre dnp ,nume etc .sau te poti trece singura pe lista .o gasesti cu vreo 2 pagini mai in urma cred .bine ai venit ! trandafir.gif

neatza
pai am dpn 26 octombrie,la nume nu ne-am hotarat greu tare pt fetite astept sa imi dati si voi idei dak se poate
emilia 22
QUOTE(crysa @ Sep 23 2011, 01:14 AM) *
Am nascut o fetita de 2080gr,44 cm la ora 10:30,nu sta la incubator,respira bine si singura si sper sa fie torul bine,la mine a trecut efectul la anestezie si am dureri deja,sa vedem cum trecem de noaptea asta...pupici si aveti grika de voi

felicitari crysa sa creasca mare si sanatoasa
emilia 22
QUOTE(iasmio @ Sep 23 2011, 08:33 AM) *
neatza

emilia bine ai venit printre noi, la voi la octombrie nu prea erau mamicile active nu? parca fetita o sa ai asa-i?
deci eu m-am dus la dr miercuri si am cerut prenatalul, cand am implinit exact 31 sapt, dar au zis ca nu se da pana la 32 si sa revin miercurea viitoare

draga asta ma tem intr-un fel ca astept targul si n-o sa gasesc nici acolo ce vreau, si ne trebe si patut si carucior, cadita...
cam la ce preturi sunt biberoanele de la TT ce le-ai luat, aici la sensiblu mi s-au parut cam scumpe

a la octombrie nu mai intra nimeni
da fetita am
va multumesc k ma primiti,eu mai intru si la septembrie
Draga
Neata!


Crysa felicitari floare2.gif ! sa fie sanatoasa si norocoasa! refacere usoara si te asteptam cu detalii si cu pozeee! tzuc.gif

asa, sa trecem la ordinea de zi: mi-am dus copilul la gradi la 8 ca la 7 s-a tezit Cain!. acum am pus o masina la spalat, am mancat cereale cu lapte, mai beau din cafea si apoi voi face ordine prin casa, eu cu jr am reusit sa facem dezastru!

Iasmio, pe cele 2 bibe si setul de colectare a laptelui am dat 80 ron, nu stiu cat a fost fiecare in parte si nu gasesc bonul. Bibe sunt simple, nu din cele cu supapa anticolici( interesanta treaba...daca colicii sunt de la lapte wink.gif ) pentru ca eu sper sa nu am nevoie prea mare de ele. TT ii gasesti la standul Peg Perego.

Apropo de patuturi, sa nu va dezarmez, eu nu m-am uitat niciodata prea atent la patuturi pentru ca eu am patutul lui Calin comandat de la PIFU, cu restul de piese de mobilier. M-am uitat asa ca informatie doar.
Carucioare sunt, ai vre-o preferinta? sau te hotarasti acolo?
Cadita eu vreau Onda de la OK BABY ( stand visak impex) dar o voi lua din magazin ca am fost singura si nu o car eu .

stiti ce nu am gasit? caciulite mici , simple si decente fara fundite, sclipici, maimute si alti fluturasi, of se pare ca si la fete e aceeasi problema ca la baieti , am fost terorizata ca nu gasem pentru jr caciuli fara maimute, masini ,moturi si alte accesorii inutile .

Ruby, spor la treburi ca ai destule!

fetelor, voi mi-ati facut pofta de muraturi dar nu e voie ca tensiunea nu e f mica! , dau iama in ele de craciun( ca pana atunci vor ajunge de la mama la mine biggrin.gif )
Draga
QUOTE(emilia 22 @ Sep 23 2011, 07:58 AM) *
neatza
pai am dpn 26 octombrie,la nume nu ne-am hotarat greu tare pt fetite astept sa imi dati si voi idei dak se poate


Emilia, ieri l-am intrebat pe Calin ce nume sa alegem pentru bebe , Simina, Marta sau Ada si el a zis ca nu si nu, bebe e bebe! biggrin.gif
ramona_bretfy
QUOTE(Draga @ Sep 23 2011, 06:16 AM) *
Emilia, ieri l-am intrebat pe Calin ce nume sa alegem pentru bebe , Simina, Marta sau Ada si el a zis ca nu si nu, bebe e bebe! biggrin.gif

Simpatic tare pustiul tau Draga...si nepotica mea la fel ii zice lui frate-su....desi are 3 ani jumate nu s-a sinchisit nici macar o data sa-i spuna pe nume...oricum e mai usor sa zica bebe decat Razvan biggrin.gif

Emilia, da-i un search pe net cu nume de fetite, gasesti o gramada ...poate te inspiri de-acolo oFloare.gif

Foarte tare landoul pentru papusi Mirela wink.gif ....o sa fie tare fericita Ruby cand o sa-l vada
iasmio
QUOTE(Draga @ Sep 23 2011, 08:13 AM) *
Iasmio, pe cele 2 bibe si setul de colectare a laptelui am dat 80 ron, nu stiu cat a fost fiecare in parte si nu gasesc bonul. Bibe sunt simple, nu din cele cu supapa anticolici( interesanta treaba...daca colicii sunt de la lapte wink.gif ) pentru ca eu sper sa nu am nevoie prea mare de ele. TT ii gasesti la standul Peg Perego.


nu mi se pare mult 80 ron pt 2 bibe si setul ala de colectare lapte aici eu am vazut una cu peste 45 ron daia te-am intrebat

offf aseara pe cand sa ma pun in pat m-a luat o durere de masea ca nu puteam dormi si dupa ce am vazut ca nu-mi trece deloc mi-am luat un no-spa ca stiam ca agocalmin nu am voie si am zdrobit putin si l-am pus acolo pe masea
dupa cateva minute mi-a amortit limba, parca imi facuse cineva o injectie daia cnd mergi la dentist, apoi m-a luat panica sa nu se intample ceva
am adormit stresata rau de tot, da macar m-a lasat maseaua nu stiu ce ma fac daca ma apuca iar durerile, voi ati lucrat ceva la dantura in timpul sarcinii?
Corilex
Felicitari Crysa! Uf fetelor,va ca incepem sa ne dam emotii biggrin.gif.

L-am stresat si eu pe al meu cu Baby Expo,dar sa vedem daca ma duce maine.Eu nu mai pot sa ies singura din casa.
Iasmio,eu am jurat ca nu mai calc la stomatolog liwlol.gif.Am ramas cu sechele de acum 12 ani,si poate doar cu anestezie generala sa mai fac ceva la dantura liwlol.gif.

Tampoanele pt sani de la Nuk sunt la promotie in Carrefour acum tongue.gif.O cutie de 30 bucati - 17.5 lei.
Si chilotii de unica folosinta Tigex - 4 buc - 14 lei.

Doamne,mai e atat de putin pana cand o sa ne tinem puii in brate!Numai la asta ma gandesc.

Toata lumea ma intreaba ce nume ii punem,si noi inca nu stim sad.gif.Am atatea variante,si inca nu stiu care e aia "perfecta".

Ieri toata ziua am facut curatenie ,si aseara nu puteam sa ma mai ridic din pat din cauza picioarelor umflate.Cred ca o sa imi cumpar slapi,ca alta varianta nu gasesc.
Si tot caut cantarul prin casa,si al naibii sta ascuns bine de tot liwlol.gif.
Draga
QUOTE(iasmio @ Sep 23 2011, 11:25 AM) *
nu mi se pare mult 80 ron pt 2 bibe si setul ala de colectare lapte aici eu am vazut una cu peste 45 ron daia te-am intrebat

offf aseara pe cand sa ma pun in pat m-a luat o durere de masea ca nu puteam dormi si dupa ce am vazut ca nu-mi trece deloc mi-am luat un no-spa ca stiam ca agocalmin nu am voie si am zdrobit putin si l-am pus acolo pe masea
dupa cateva minute mi-a amortit limba, parca imi facuse cineva o injectie daia cnd mergi la dentist, apoi m-a luat panica sa nu se intample ceva
am adormit stresata rau de tot, da macar m-a lasat maseaua nu stiu ce ma fac daca ma apuca iar durerile, voi ati lucrat ceva la dantura in timpul sarcinii?

Iasmio, poti lua paracetamol daca are efect la tine, cred ca deja poti luia si antiinflamator, nurofen ceva, nu stiu sigur dar bebe e mare .

Sa stii ca la sensiblu in general sunt preturi mari, masesti mai ieftine la magazinele online de bebelusi.

Eu am fost gospodina, am facut dovlecei cu branza la cupor si o prajitura cu mere smile.gif , sunt tare mandra de mine...dar trebuie sa mai spal si vasele doh.gif
M-am gandit si vreau masina de spalat vase, problema e ca nu am unde sa pun una mare asa ca voi face loc sub chiuveta uneia mai mici, trebuie sa masor locul sa vad daca incape.Gata m-am hotarat! nu mai pot.


ce va spuneam ieri? cand sunt plecata voi vorba multa, acum cand am timp nu e nimeni wife.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.