Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Noiembrie 2011
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2011
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128
ra-mona
karina maya abia de saptamana asta sta in patut pana acum a dormit in pat cu noi (tati nu a vrut nici acum sa o punem in patut)dar dupa lungi rugaminti l-am convins .ziua are momente pana pe la 12 13 sta in patut dupa care mai doarme prin leagan prin pat pe unde apuca dar seara in patut sta si patutul il dau lanaga mine si ii scot 1 grilaj ca daca nu o tin de manuta nu adoarme. la noi e mai complicat ne incam si in timpul somnului ,mai varsa asa ca mi-e teama sa o las de langa mine.si acum o intrebare fetele pentru afte in afara de glicerina mai stiti ceva?
iasmio
QUOTE(ra-mona @ Feb 25 2012, 03:43 PM) *
karina maya abia de saptamana asta sta in patut pana acum a dormit in pat cu noi (tati nu a vrut nici acum sa o punem in patut)dar dupa lungi rugaminti l-am convins .ziua are momente pana pe la 12 13 sta in patut dupa care mai doarme prin leagan prin pat pe unde apuca dar seara in patut sta si patutul il dau lanaga mine si ii scot 1 grilaj ca daca nu o tin de manuta nu adoarme. la noi e mai complicat ne incam si in timpul somnului ,mai varsa asa ca mi-e teama sa o las de langa mine.si acum o intrebare fetele pentru afte in afara de glicerina mai stiti ceva?

cine are? tu sau maya?
eu stiu ca bicarbonatul e bun pt dezinfectia gurii, eu si cand a avut limbuta alba l-am dat cu bicarbonat, poate trece si afta
(la o cana de apa o lingurita de bicarbonat) si cu un tifon infasurat pe deget ii dai prin toata gurita

karina fii sigura ca va pun poze; ce frumos ca mergeti la cluj, pacat ca noi azi n-avem cum s-ajungem sa ne vedem-poate altadata da?
alunixa
Buna seara tuturor,

Noi am profitat ieri si azi de vremea frumoasa si ne-am plimbat pe faleza cate 2-3 ore. Azinoapte a fost prima noapte cand a dormit foarte bine de la ora 21 la 5.30. Nu mi-a venit sa cred dimineata cand m-am uitat la ceas. Ma asteptam sa fie 3 da cand colo surpriza. sa fi fost de la aerul tare de la mare sau din cauza oboselii acumulate dupa vaccin...

Joi dupa vaccin, a dormit cateva ore bune apoi a inceput show-ul. A avut dureri in ambele picioruse si a urlat in continuu de la ora 17 pana la 2 noaptea. A fost foarte greu, mi-era o mila de el...i-am pus comprese, incercam sa-i tin piciorusele nemiscate ca sa poata dormi dar la cea mai mica miscare plangea. Cand l-am vazut la 2 noaptea ca incepe sa rada, m-am linistit...am stiut ca s-a terminat cosmarul.

Ruby, cum a fost la piscina? Cum a reactionat?
Karina, voi ati ajuns la Cluj pana la urma cu micutul terorist?
Ra-mona, pentru afte tot glicerina am folosit si eu. Altceva nu stiu.
Iasmio, felicitari! Sa fiti o familie fericita! Asteptam cu nerabdare evenimentul. Cu rochita cum stai?
ot1305
neatza!
va servesc cu o cafea....biggrin.gif

Iasmio, felicitari! abia astept! tongue.gif....

Perla, asteptam si de la tine rezultatul la test....doamne ce emotii m-au luat cand am citit....eu una nu ma mai risc pt inca un bb.....poate peste 10 ani.....oricum, tu nu ai nascut cu cezariana?

La multe lunitze lui Alex!!! occasion.gif scz de intarziere smile.gif

Ra-mona
, pt afte badijoneaza cu glicerina cu nistatin/stamicina si vor trece rapid!
ruby
neatza ,

tare poza cu cafeaua ! si a mea cafea e asa mirata de ce sant treza de la 6 ,ca doar e weekend .Deh ,nu mai avea Ruby somn si asa de tare ce vorbea ca a trezit-o si pe Amy .
Alunixa la piscina mergem azi ,ieri am fost la shopping .
pt Amy nu am gasit costum de baie.greu acum ca nu e sezonul.va avea doar slipul-pampers.si eu sant curioasa cum va reactiona !
Ieri am colindat prin magazine de la 11 la 15.30 .le-am luat la fete cate una alta de primavara ,caci sant temperaturile in crestere la noi.nici pe Amy nu o mai pot scoate in fas ,asa ca ne-am trecut la gecutza.a facut toti banii fasul ,iarna asta .saptamana asta ma duc sa cumpar si pt Aiman ,caci am comandat la inceputul lui Februarie pe net la h&m si nici pana in ziua de azi nu mi-a venit pachetul.i-am sunat si imi spuneau ca undeva la inceputul lui martie primesc comanda fiindca nu aveau toate produsele pe stoc .am stornat ,caci ajung eu mai repede in centru decat pachetul lor acasa.

Amy isi mentine programul de nani de la 19.30 ,in schimb dupa ora 2 se trezeste cam des .dar sant multumita si asa .

la multe lunitze Adela! occasion.gif occasion.gif occasion.gif occasion.gif sa vina mami cu tortul!
ioana ,nu ai fost prea activa cu postatul fotografiilor pe fb .unde ai imblat de nu ai avut timp de poze?
otilia ,la voi decurg toate bine?
perla ,si ai facut testul?esti din nou mami de noiembrie?
karina ,cum ati avut noaptea?i-a prins bine plimbarea la cluj?
Iasmio ,chiar asa ce rochie ai ales?
va las ca scriu cu Amy in brate ...sa aveti o duminica cat mai placuta!
alunixa
Neata si la noi, dupa o noapte relativ buna.

Multumim de cafea ot1305!
Adela occasion.gif occasion.gif occasion.gif occasion.gif occasion.gif sa cresti mare si sa-i faci fericiti pe parinti! Da, Draga, chiar asa hai cu felia de tort ca merge langa cafeluta asta.

La multe lunite si pentru Alex occasion.gif occasion.gif occasion.gif occasion.gif cu intarziere da ne iarta mami! oFloare.gif

Va pup si va doresc o duminica linistita. Noi azi iar iesim la aer.
ra-mona
neata fetele se pare ca deja ati baut cafeaua eu mai tarzior azi cafea.gif occasion.gif occasion.gif occasion.gif adela multa sanatate sa iti bucuri parintii. fetelor mersi pentru raspuns afte are maya de cateva zile si am tot dat cu glicerina dar vad ca tot apar.am sa incerc si cu bicarbonat .o zi frumoasa va doresc ca la noi e soare de primavara asa ca o sa iesim la plimbare
Karina
occasion.gif occasion.gif occasion.gif la multe multe lunite, Adela! sa cresti mare si cuminte!
N-o sa scriu prea mult ca in seara asta Levi e tare mofturici...Dar vvoiam sa va spun doar ca am fost ieri la Cluj si n-a fost chiar asa rau cum ma asteptam smile.gif ne-am plimbat prin mall...i-am luat o pereche de pantalonei din Zara...a mai dormit in carut...l-a mai dus tati in brate...si la final a si urlat putin ca sa stie tot Clujul ca a fost Levi acolo liwlol.gif pe masina (2 h 30 min dus si inca 2h si 30min intors) a stat o vreme la tzitzi, a mai dormit...a mai si plans...dar ne-am descurcat noi cumva smile.gif
Iar azi am iesit si ne-am plimbat prin oras ca tare mai semana vremea a primavara smile.gif

voi cum ati petrecut weekendul?
iasmio
adela occasion.gif sa cresti mare si sanatoasa

azi am fost si noi la cluj, mi-am gasit in sfarsit tinuta pt cununie: o rochita cu sacou de la Urma- imi place ca e simplu si elegant, o sa vedeti pozele
iulian a fost tare cuminte lui ii place la shopping; pacat ca n-am fost ieri poate ne intalneam cu levi pe-acolo

va las ca iulian e onbosit
noapte buna
perla163
notworthy.gif buna seara dragele mele va puup ! azi dimineata am facut test-NEgatiiiiiiv---stiu c asuna aiurea ,dar e mai bine asa ,am multe kg de dat jos ,plus tensiunea mea care etinuta momentan in frau tot cu medicamente ,deci o noua sarcina ar fi foarte riscanta ptr mine.Teoretic nu avea cum sa fie ,dar ma tot gandeam ca intr-o seara am cam riscat ,de asta aveam dubii..sotul mi-a zis aazi ca el stia ca nu avea cum sa fie ,dar m-a lasat sa vada ce intentii am wife.gif -pai eu imi doresc un alt copil ,dar nu acum ,daca venea acum oricum era iubit si primit ,doar ca era o situatie cam riscanta si cam grea atatatot
OTilia- eu eram programata ptr cezariana ,dar am nascut normal
occasion.gif occasion.gif occasion.gif pentru sarbatoritii zilei de ieri sia zi
Multumesc tuturor pentru urarile pentru ALexandru-pupici!
ra-mona
neata cafea.gif raportez o seara cu mult somn super.gif maya a papat pe la orele 20 si a dormit pana pe la 2 cand s-a trezit sa o schimb si sa ia urmatoarea masa.pana la 5 am mai furat niste ore de somn .la voi cum a fost??
ruby
neatza ,

ma alatur si eu la cafea.una rapida ca-i toata casa treaza !Si Amy a dormit tare bine .de la 19.30 la 6.30 cu doar 2 treziri pt supt ,la 2 si la 5.ra-mona ,parca au fost vorbite fetele noastre.cred ca de la ,,inotul,, de ieri se trage .nu a inchis un ochi la piscina.ii era teama sa nu cumva sa traga mami prea multe lungimi ,in loc sa o tina pe ea in brate ...
doica mea si-a gasit de lucru la o patiserie si de azi va trebui sa ies eu zilnic sa o duc pe Ruby mad.gif mad.gif bag de seama ca si Amy si-a schimbat ora de trezire ,asa ca mai mult ca probabil diminetile mele vor fi pline .
se mai tine Martisorul in Ro? mai duc copii la scoala martisoare doamnelor?de 8 Martie ce program aveti?
Sa aveti o zi si o saptamana frumoasa !
alunixa
Neatza,

Cafeaua e gata deja, cerealele cu lapte vin acum.

Si la noi a fost o noapte buna, ma declar multumita. L-am tinut ieri cam 3 ore afara si s-au simtit urmarile. la 19 era super obosit si marait. El care de obicei adoarme la 9 dupa baita aseara la 19nu ne-am mai inteles...a papat si a adormit imediat pana la 12 cand a papat cu ochii inchisi si s-a mai trezit la 4 tot pentru masa si apoi acum la 8. A dormit foarte foarte mult si linistit fara agitatie.

Voi cum ati avut noaptea? In weekend cum a fost? V-ati plimbarit?
geaninachelaru
Neatza mamicile
scriu cu o mana k e Antonio la mn in brate.We acesta nu a avut stare si a fost foarte plangacios....numai p picioare a stat.se km obisnuise in brate si cum il las jos cum pune boticul si plange si ma doare sufletul sa-l vad asa....drept urmare am incercat sa=l tin mai mult leganat p picioare k nu puteam sa-l linistesc.bineinteles k faza cu picioarele nu a durat mult...asa k a revenit la locul lui preferat:in brate!
ce sa ii fac,sa-l las sa planga?normal k il iau in brate.
Aseara i-am facut baitza,a papat si de la 8 la 1 somn.dar dupa a stat treaz pana l 3 :|
asa k nu am avut ce sa ii fac dekt sa-l legan si sa incerc sa-l fac sa adoarma...sad.gif azi chiar ma simt obosita,plus k ma taie mijlocul si ma doare burta rau(problemele lunii)
Maine ne ducem la vaccin.
La multi ani sarbatoritilr(cu intarziere)pupici
Ioanax07
Neata si de la noi
Am avut un weekend destul de busy , sâmbăta m-a apucat damblaua sa mergem pe Oxford Str. ca tare îmi era dor de aglomeratie si uite asa i-am facut si Yanei intrarea in lumea shoppingului liwlol.gif ieri am avut niște prieteni la noi de am tras un grătar ca tare faina a fost vremea si gata weekendul!
Mirela la bazin, bravo iaca acusi mă duc si eu smile.gif Trebuie sa mă apuc de ceva exercitii ca nu mă mai suport așa, trebuie sa intru iar in tzoalele vechi ca se lăsa cu depresie de nu! Mi-am comandat un aparat de abdomene sper sa vina sapt asta ca pana weekendul viitor vreau 6 packs liwlol.gif
Cuscra vad ca si tu l-ai introdus pe Levi in lumea shoppingului weekendul asta ... vezi ca e fashionist si el si i-a plăcut liwlol.gif
iasmio
neatza

noi am avut o noapte relativ buna, s-a trezit sa pape de 2 ori in rest somn pana pe la 8
azi trebuie sa merg sa-i caut ceva rochita pt iasmi si mie ceva pantofi si bate un vant afara de nu-ti vine sa iesi cu capu pe geam
trebuie sa ma vopsesc...

perla ma bucur ca e cum ti-ai dorit; eu m-am simtit usurata cand au venit rusii; nu mai vreau copii (asa gandesc acum, apai mai incolo...desi totusi nu cred ca ma razgandesc)

geanina nu stiu ce sfat sa-ti dau ca iulian si cand nu doarme nu-i invata in brate, sta acolo-n pat si se tot foieste pana adorme chiar daca dureaza o ora dar nu-l prea iau in brate - nici nu prea mai pot ca am o durere de spate, de-o saptamana ma tot maseaza mirel cu crema "puterea ursului" ca nu-l mai pot ridica de jos pe bebe asa ma doare
e si greu ca a sarit de 7.5 kg; saptamana asta mergem si noi la vaccin sa vad cand ne suna doctorita

puup pe toate si o saptamana frumoasa!
geaninachelaru
biggrin.gif apropo de aparat ioana...am prim cadou d l sot un aparat d fitness...gen bicicleta ...mamicile cu cezariana au voie sa inceapa exercitiile sau sa mai astept pana la 6 luni?operatia vad k e in regula,nu ma doare,nu nimic...dar as vrea sa incep mai rpd k nici eu nu ma mai suport asa:(

va pup
geaninachelaru
da iasmio...si al meu e greu si ma doare spatele de mor si cand il ridic...mai ales knd il tin in brate ,plus k nu stau intr-o pozitie corecta k e greu sa il tin cu mainile asa k ma curbez de mijloc..dar ce sa-i fac?
cum te vopsesti?\

eu am vopseaua cumparata de 2 sapt dar astept sa aiba sotul meu o zi mai usoara k sa stea de bebe cand vine de la munca si sa ma pot vopsi...

gata,am fugit sa gatesc k vad k l-a luat somnul in scoica de knd il tot legan:D

va puuup
iasmio
QUOTE(geaninachelaru @ Feb 27 2012, 10:09 AM) *
da iasmio...si al meu e greu si ma doare spatele de mor si cand il ridic...mai ales knd il tin in brate ,plus k nu stau intr-o pozitie corecta k e greu sa il tin cu mainile asa k ma curbez de mijloc..dar ce sa-i fac?
cum te vopsesti?\

negru albastrui ca tot asa ma vopseam si inainte de sarcina, sapt trecuta mi-am cautat dar n-am gasit pe nuanta asta fara amoniac si ieri am uitat sa ma uit in cluj; oricum imi trebuie 2 tuburi ca mi-e lung parul

si miercuri merg la manichiura, nu am mai fost de anul trecut din aprilie si abia astept saimi fac iar unghiutele cu gel bananab.gif
ra-mona
QUOTE(ruby @ Feb 27 2012, 06:04 AM) *
neatza ,

ma alatur si eu la cafea.una rapida ca-i toata casa treaza !Si Amy a dormit tare bine .de la 19.30 la 6.30 cu doar 2 treziri pt supt ,la 2 si la 5.ra-mona ,parca au fost vorbite fetele noastre.cred ca de la ,,inotul,, de ieri se trage .nu a inchis un ochi la piscina.ii era teama sa nu cumva sa traga mami prea multe lungimi ,in loc sa o tina pe ea in brate ...
doica mea si-a gasit de lucru la o patiserie si de azi va trebui sa ies eu zilnic sa o duc pe Ruby mad.gif mad.gif bag de seama ca si Amy si-a schimbat ora de trezire ,asa ca mai mult ca probabil diminetile mele vor fi pline .
se mai tine Martisorul in Ro? mai duc copii la scoala martisoare doamnelor?de 8 Martie ce program aveti?
Sa aveti o zi si o saptamana frumoasa !

inca se tine traditia martisorului ruby cel putin in zona mea.mie inca imi aduc copii martisoare:)
ra-mona
Buna dimineata cafea.gif mandra mea a dormit super bine si eu la fel happy.gif ma tin sa intreb de cateva zile si tot uit voi cu ce curatati urechile bebeilor?
alunixa
Buna dimineta,

Slabuta miscare in ultima vreme pe aici. Unde sunteti fetelor?

Ra-mona eu dupa baita ii tamponez bine pavilionul urechii cu o batistuta de finet. Daca este si ceara prin zona, iau un betisor cu opritor, dar tot asa numai pe pavilion, mi-e teama altfel. Oricum ceara iese singura.
iasmio
neatza

v-ati inteles sa lipsiti in masa??????
mai suntem 2-3 care raportam:P
si eu tot cu betisoare cu opritor de bebe folosesc pt urechi; n-ai cum sa-i faci rau cu ele

puupam
Draga
Neata

sunt aici nu am nascut liwlol.gif . va aduceti aminte cum faceam prezenta acum 3-4 luni? incredibil.

Noi suntem bine, dormim noaptea in continuare de la 21 la 9-10 cu o pauza mica de masa pe la 7 dimi, e f f bine.ziua nu doarme decat f putin in brate sau in patut, e tot una, adica putin.

Iasmio, ce veste faina oFloare.gif , abia astept sa vad poze..un prim plan si cu unghiile te rog wink.gif
gel...visez si eu dar cum nu pot sa ies la salon iar tipa care venea acasa a disparut ca magarul in ceata raman cu visul ca-mi voi pune iar gel cand pleaca Adela la gradi biggrin.gif

Ra-mona esti profa sau invatatoare? daca profa ,de care? ca poate te mai interogam de una alta smile.gif

Ruby, frumoase pozele de la bazin.
si eu am avut intentie sa-l duc pe calin cand era mic, baby spa-ul din buc e f aproape de mine , e ok( cer analizele copilului si ale parintelui care intra cu el in apa, e f bine) daaarrr e scump 1 mil sedinta si foarte rigizi la program..daca intri in grupa de joi la 13 asa ramai si nu poti recupera sedinta daca lipsesti ohmy.gif asa ca a-m lasat-o balta pana in vara asta cand incerc sa-l duc la cursuri de inot ( la noi inot adevarat se invata doar de la 3 ani) sa vedem .

am pus film pe face cu mandra vorbareata.

m-am hotarat sa aman vaccinarea cu Prevenar dupa 7 luni, adica sechema a doua de tratament cu 2 doze si rapel dupa 1 an, asa ca miercuri mergem doar a masuratori.Acasa cantarul zice 7.1 kg.
pana se dezapazeste parcul noi mai iesim prin jurul blocului in sling, stam cate 1 ora timp in care sforaie domnisoara..nu are treaba:)

am raportat, sa nu ma dati la absenti nemotivati ca-i mare lista acolo din pacate.
Ioanax07
Neata
Nici eu n-am născut smile.gif liniște maxima ieri pe aici , sper sa avem ceva mișcare astăzi . Corilex mama tu unde umblii? V-ați mutat?
Ff vorbareata Adela, bravo bravo hug.gif a mea e in greva japoneza ca nu e atât de avansată la vorbit sad.gif Lectii de înot pt maimu am si eu pe lista căci nu vreau sa fie ca maica-sa pe stilul topor
Sunt tare excitata sa-mi vina aparatul săptămâna asta căci vineri sunt clubbingăistă si vreau sa am 6 packs pana atunci liwlol.gif)
Zi faina sa aveți hug.gif
geaninachelaru
Neatza mamici !!!
Sunt si eu prezenta ,alaturi de o mare cana cu ceai...cred k ma km ia raceala:(sper sa nu ii dau lui Antonio.
noi ieri am avut acelasi program activ si agitat cu galagie ,rasete si pe seara plansete k vroia in brate:D A adornit pe la 21 si pana la 6 nu s-a trezit...:| M-am trezzit eu si am zis k il trezesc sa ii dau laptic k ma ingrijorasem..dar m-a linistit sotul si mi-a zis sa-l las k se trez el:)
knd s-a trezit...pofta mare de mancare si rasete:))
Aqm face nani de 10 min dar nu cred k va dura mult:)
Si eu tot cu betisoare cu opritor ii curat urechiusele:)
Scumpa rau Adela Draga:x
Ne ducem pe la 5 la dr la vaccin k sa ne duca tati cu masina:D


Va pupam si sa aveti o zi frum:)
iasmio
tocmai ne-a sunat si pe noi dr sa mergem dupa-masa la vaccin, asa ca geanina nu sunteti singurii azi, ne auzim mai incolo cum a fost
draga dar de ce sa nu te poti duce la unghii? adela nu sta 2 ore cu sotul?
azi cand merg dupa iasmi la gradi trebuie sa mergem sa-i caut si ei o rochita, sper sa-i gasesc prin turda
deci la noi se anunta o zi cat de cat plina
ioana ce aparat te excita pe tine?

va puup
Ioanax07
Am uitat sa specific : excitare emotionala liwlol.gif e o chestie pt abdomene se numește Perfect Sit up, eu am bai cu spatele si nu prea pot sa fac multe si corecte , sper sa functioneze asta!
iasmio
QUOTE(Ioanax07 @ Feb 28 2012, 10:32 AM) *
Am uitat sa specific : excitare emotionala liwlol.gif e o chestie pt abdomene se numește Perfect Sit up, eu am bai cu spatele si nu prea pot sa fac multe si corecte , sper sa functioneze asta!

aaaaa doh.gif
Draga
QUOTE(iasmio @ Feb 28 2012, 10:21 AM) *
tocmai ne-a sunat si pe noi dr sa mergem dupa-masa la vaccin, asa ca geanina nu sunteti singurii azi, ne auzim mai incolo cum a fost
draga dar de ce sa nu te poti duce la unghii? adela nu sta 2 ore cu sotul?
azi cand merg dupa iasmi la gradi trebuie sa mergem sa-i caut si ei o rochita, sper sa-i gasesc prin turda
deci la noi se anunta o zi cat de cat plina
ioana ce aparat te excita pe tine?

va puup


2 ore cu sotul???? film SF el vine acasa la 7-8 si la 9 ea doarme.
spor la shopping , sa ne arati ce achizitionezi.
si eu trebuie sa-i caut un sacou casual lui Calin pentru botez, am vazut la Zara ceva sexy wink.gif

chiar asa Karina, doar o pereche de pantaloni? te-ai abtinut? ca zara are haine f faine de copii.
Karina
neatza si de la noi smile.gif in sfarsit putina chat-uiala pe aici, ca ieri de plictiseala m-am apucat sa rasfoiesc paginile de la inceput sa vad ce regiza cuscra-mea cand era insarcinata liwlol.gif deci Draga, salutul tau din dimineata asta mi-e foarte proaspat in memorie smile.gif ti-am zis si pe FB, dar trebuie sa-ti repet si aici...e mortala Adela cum vorbeste...apetisanta chiar:)) as fi vrut sa vad si restul outfit-ului ca sus arata superb...

Cat despre inot, Ioana, eu sunt in aceeasi categorie ca si tine...habar nu am sa inot si e super aiurea ca sotului ii place apa ca pestilor:)) si eu tot timpul tre sa stau pe margine...Cand am fost in septembrie in America, o saptamana am stat in Florida si avea oceanul o culoare de iti venea sa nu mai iesi din apa...si cum eram si insarcinata destul de tare, obsedatul asta al meu nu ma lasa sa intru decat la margine unde era apa pana la genunchi...in rest, sub umbrela...si in piscina hotelului...deci Levi sigur o sa ia lectii de inot de mic...

Geanina si Iasmio, ma alatur si eu clubului bebeilor programati la vaccin azi...am niste emotii de nu stiu de mine...ca la noi asta e primul...si parca vad ca plang si eu cu el acolo...si cum la noi, mai nou Levi nu mai stie sa planga, ci doar sa urle...cred ca o sa fie interesant show-ul...

Ra-mona, la fel ca fetele...folosim betisoare cu opritori..
Alunixa...se incalzeste afara...deci probabil se parcuieste in masa:))) noi sincer am stat mai mult prin casa ca e inca destul de frig si azi avem vaccin...
Karina
QUOTE(Draga @ Feb 28 2012, 08:38 AM) *
chiar asa Karina, doar o pereche de pantaloni? te-ai abtinut? ca zara are haine f faine de copii.


ohh, chiar au haine superbe...dar si preturile mi se par pe masura! nu prea-mi vine sa dau 90 de lei pe o pereche de pantaloni pe care o sa-i poarte de 2-3 ori maxim...astia i-am luat pt ca imi trebuia neaparat ceva dragut pt duminica la biserica smile.gif cand o sa creasca putin mai mare sigur o sa ne intindem la mai multe tongue.gif
iasmio
mda apropo de haine si eu m-am uitat duminica la un costumas pt iulian si cand am vazut pretul m-am retras; era 224 ron si probabil i-l dadeam sambata pe el si atat; nu vreau chiar sa arunc cu banii pe geam, sigur gasesc ceva mai acceptabil

si la noi e primul vaccin pt ca la 2 luni nu i-a facut din cauza varicelei si daia am ramas pt luna asta; sper sa nu fie chiar asa de rau sad.gif
ruby
neatza,

mai e cafea?
iasmio ,esti bestiala cu aparatul Ioanei ...am ras de numa´!
dimineata am intrat sa citesc da eram cu mainile pline si nu puteam sa tastez .acum sant la o pauza de croissant ,caci de dimineta tot deretic .spal ,calc am dus-o pe Ruby ,am reusit sa fac si piatza si urmeaza sa ma apuc de gatit ,dar pt asta trebuie sa gasesc momentul potrivit ,probabil cand va dormi Amy ,caci trebuie sa ii mai accord si ei atentie .
seara se culca la 19 ....cam obositor pt mine caci dupa ora 2 se trezeste cam des .nu vrea sa suga ,doar sa stie ca sant acolo .o sa ii ofer suzeta incepand de azi in cursul noptii .
Fan Zara eram si eu pana acum 1 an .aveau colectii f frumoase .Ruby a purtat cam tot mereu de acolo ,dar in ultima perioada nu imi mai ,,satisfac,, gustul .
Draga am vazut si eu filmuletul cu adela ! o dulce nu alta ! si vorbareata foc! pupam !
revin ...mare show püe aici...
Ioanax07
Da da fa tu misto de mine cu aparatul da sa vezi cum mă fac eu modeala in câteva zile liwlol.gif liwlol.gif
M-am excitat degeaba de doua ori pana acum de dimineața ca au venit alte 2 pachete dar aparatul de excitat nu sad.gif Hainele la zara sunt tare faine, eu sunt fan Zara si Bershka pt mine si sunt mult mai ieftine aici decat in România dar pt bebe eu sunt fan H&M , au haine tare faine si deloc scumpe!
Mai e un magazin aici Matalan, au haine de bebe superbe si ieftine ieftine iar de comanzi pe net vin in 2 zile si e si delivery gratis
Bafta azi celor care au Vaccinul hug.gif
mamidebebelica
Salut toate mamicile cu puiuit de noiembrie ! Si noi ne incadram tot aici; suntem din 11.11.2011 ora 11 si 11 min. neplanificat. Ma bucur ca am gasit acest forum si poate o sa ne ajutati cu un like la comentul meu (Adelina Muntean) pt. un concurs care ne-ar ajuta sa castigam o sedinta foto. http://www.facebook.com/photo.php?fbid=101...e=1&theater
Va multumim si speram sa nu suparam pe nimeni cu mesajul. Daca castigam promitem sa va aratam si voua pozele!
notworthy.gif
ra-mona
QUOTE(Draga @ Feb 28 2012, 06:44 AM) *
Neata

sunt aici nu am nascut liwlol.gif . va aduceti aminte cum faceam prezenta acum 3-4 luni? incredibil.

Noi suntem bine, dormim noaptea in continuare de la 21 la 9-10 cu o pauza mica de masa pe la 7 dimi, e f f bine.ziua nu doarme decat f putin in brate sau in patut, e tot una, adica putin.

Iasmio, ce veste faina oFloare.gif , abia astept sa vad poze..un prim plan si cu unghiile te rog wink.gif
gel...visez si eu dar cum nu pot sa ies la salon iar tipa care venea acasa a disparut ca magarul in ceata raman cu visul ca-mi voi pune iar gel cand pleaca Adela la gradi biggrin.gif

Ra-mona esti profa sau invatatoare? daca profa ,de care? ca poate te mai interogam de una alta smile.gif

Ruby, frumoase pozele de la bazin.
si eu am avut intentie sa-l duc pe calin cand era mic, baby spa-ul din buc e f aproape de mine , e ok( cer analizele copilului si ale parintelui care intra cu el in apa, e f bine) daaarrr e scump 1 mil sedinta si foarte rigizi la program..daca intri in grupa de joi la 13 asa ramai si nu poti recupera sedinta daca lipsesti ohmy.gif asa ca a-m lasat-o balta pana in vara asta cand incerc sa-l duc la cursuri de inot ( la noi inot adevarat se invata doar de la 3 ani) sa vedem .

am pus film pe face cu mandra vorbareata.

m-am hotarat sa aman vaccinarea cu Prevenar dupa 7 luni, adica sechema a doua de tratament cu 2 doze si rapel dupa 1 an, asa ca miercuri mergem doar a masuratori.Acasa cantarul zice 7.1 kg.
pana se dezapazeste parcul noi mai iesim prin jurul blocului in sling, stam cate 1 ora timp in care sforaie domnisoara..nu are treaba:)

am raportat, sa nu ma dati la absenti nemotivati ca-i mare lista acolo din pacate.

sunt invatatoare am calificare si de profesor dar nu imi place tot cu piticii e mai frumos mai greu dar cu mai multe satisfactii.am cantarito pe maya aseara are 6.100 daca merge cantarul bine:)
geaninachelaru
Hop si eu..
Bine ai venit mami de bebelica:)ai vot si de la mine!astept sa pov mai multe despre bb tau:)
Mamici,intrasem sa va atasez cv:d

Ingenuncheaza mama,
Sa ne rugam mereu
Cand ingerii saruta
In taina somnul meu.

Inchide-mi ochisorii
Cand ingeri ma privesc,
Sa-mi mangaie-obrajorii
Cand stele stralucesc.

Invata-ma ce-i bine,
Fereste-ma de rau,
Caci am venit pe lume,
Trimis de Dumnezeu



:x mi-a placut f mult rugaciunea si de abia astp sa-l inv pe Antonio sa o rosteasca seara la culcare:)


Ioana,spor la treaba cu aparatul...ma apuc si eu de astazi k nu mai am rabdare...e tare fain si aparatul meu,incep cu 15 min k sa nu ma solicit prea mult k poate fac cv l operatie:)

gata,acum ies k ma apuc de calcat:D


Pupici
geaninachelaru
felicitari pt kg ra-mona:*
geaninachelaru
Din jurnalul unui bebelus ...


Azi mi-a fost dor de mami. Tare dor. Ma dor manutele si piciorusele, nasucul imi curge, sunt fierbinte si rosie la fata, dar nimeni nu observa. Toata lumea pare preocupata de altceva. Tipete, plansete, strigate destul de neobisnuite pentru mine, usi trantite si apoi liniste. Stau cuminte si astept sa vad ce se intampla. Of, mi-e atat de dor de mami... Si nu mai vine.
De cateva ori tati a venit la patutul meu, suparat si obosit. Incep sa plang de tristete, mai ales cand vad cum ma priveste... si nu ma ia in brate sa ma faca sa zambesc, cum face de obicei. Intru in panica, mai ales ca m-am udat deja si ma simt tare rau. In astfel de cazuri mami stia precis ce ma deranjeaza si rezolva imediat problema. Mi-e fomica. Pesemne ca si-au dat si ei seama ca trebuie sa pap, caci cineva imi da biberonul si incep lacom sa sug... Imi ridic intr-un final privirea. Nu, nu e mami, e bunica, care ma priveste cu dragoste, printre lacrimi. E suparata si ea. Eu o vreau pe mami si mami nu mai vine...

M-am speriat de-a binelea. S-a facut noapte si ziua iar si mamica mea draga tot nu a aparut. Tati si bunica vin pe rand langa patutul meu, dar mi se pare ca in casa este mult mai multa lume. Cum sa fac ca ei sa priceapa ca mami trebuie sa vina langa patutul meu, sa ma aline, sa ma ia in brate, sa-mi vorbeasca asa cum numai ea stie sa o faca, sa-mi cante, sa ma invete sa tin cuburile bine in mana, sa se joace cu mine prin toata casa si sa ma tina de manute cand vreau sa pasesc...


E duminica. Ar trebui sa fie zi de sarbatoare, de liniste si pace in casa noastra. Nu este totusi. Iar usi trantite, zgomote si... din nou pace. Oare a murit mamica mea? Cu rasuflarea taiata astept si incep sa plang. Jucariile ma plictisesc, caruselul ma enerveaza. Imi intorc fata spre perete. Ce ma fac acum fara mama?

O mana ma mangaie incetisor si ma intorc neincrezatoare. Ochii mamei ma privesc incercanati, dar fata ei palida este zambitoare si plina de dragoste... dragostea aceea, atat de cunoscuta mie, unica in lumea mea si in lumea intreaga!. E mama mea, s-a intors la mine! Febra imi scade, naduselile ma lasa, tristetea ma paraseste, frica dispare si toata fiinta mea se indreapta catre ea, nespus de fericita! Si o aud strigandu-l pe tati: "Vino repede, sa vezi cum a intins manutele spre mine!"

Tati e iar fericit, zambeste asa cum stie el sa o faca atunci cand ma vede in bratele ei...







AM GASIT-O PE UN SITE...AM PLANS KND AM CITITT-O sad.gif(

nu vreau sa va intristez mamicilor...ci din contra ...din povestioara reiese cata nevoie au bebelusii nostri de noi..si ce legatura exista intre o mama si copilasul ei:X




geaninachelaru
Din jurnalul unui bebelus

Am atatea ganduri, nelamuriri si semne de intrebare in capsorul meu fara par incat trebuie pesemne sa le scriu pe toate pe hartie… Dar cum nu prea stiu sa tin in mana chestia asta cu care am vazut ca scrie mami, si peste care mai degraba as da cu limba, mai bine vi le spun acum… Daca nu uit cumva ceva, ca mintea mea inca nu e dezvoltata asa cum trebuie, iar memoria este de scurta durata. Nici pe tati nu-l recunosc din prima, cand intra pe usa aceea mare… Trebuie sa fac eforturi mari de tot sa-mi amintesc de unde il stiu.
Pai, sa va spun ce mi-au facut inca de la inceputul firavei mele vieti. In primul rand m-au scos din cuibusorul meu cald si plin de suntete armonioase. Stateam asa bine langa inimioara mamei mele si ma bucuram din plin de mangarierile ei, de vorbele ei, de muzica ei! Mai auzeam cate o voce, dar o tin bine minte pe cea mai draga si apropiata mie. Si m-au scos din lumea mea roza, calda si umeda. M-au adus undeva la frig, simteam ca mi se increteste pielea pe mine si a trebuit sa deschid gura sa respir. Eram purtata pe brate si mi se facuse tare rece. Am simtit ca trebuie sa ripostez si am urlat cat m-au tinut pe mine puterile. Curios! Pentru chestia asta mi-au dat o nota si... of! dupa indelungi asteptari, m-au pus in niste brate. Asa mai da! Regasesc confortul pierdut, caldura si mangaierile. Si vocea… ah! E vocea mea preferata. E mama mea, care nu stiu ce face de se uita asa la mine si ii curge apa din ochi… Ce frumos imi zambeste…si imi vorbeste…si tare imi vine sa inchid ochii de placere. Ceea ce si fac.

Zgomote in jurul meu. Ma leagana ceva atat de placut, dar nu sunt bratele mamei mele. Cred ca sunt in masina taticului meu. Misc din picioruse. Acum imi amintesc. Si cand eram in cuibul meu simteam ca ma leagana asa placut… si dormeam asa de bine! Spre marele meu regret, leganatul se opreste, iar bratele ma parasesc. Stau acum pe un alt soi de cuibulet, tot roz, dar plat, cu perdeluta si cu o chestie care se misca prin fata ochilor mei, in cerc. Si parca se aude si muzica. Cred ca e patutul meu. Mama ma priveste cu dragoste si… iata-l si pe taticul meu. Si lui ii curge apa pe obraji. As mai sta asa un pic sa ma uit la ei, dar simt ceva in stomacul meu, cred ca trebuie sa incep sa plang. Si plang si plang pana cand un miros binecunoscut isi face simtita prezenta. Gura mi se astupa, nu mai pot respira dar simt ceva ciudat pe limba. E asa de bun! Sa incerc sa inghit ceva!


Fac nani. Simt ceva umed pe mine, mi-e cam frig, dar mami stie si vine sa ma dezbrace. Si iar simt ceva in stomac. Cred ca trebuie sa pap ceva, altfel…

Sa stiti ca nu e usor sa fii bebelus. Nu ai voie sa stai linistit deloc! Tot timpul vine mami, ma dezbraca si iar ma imbraca, da cu ceva praf pe mine, uneori ma uda, mi se face frig…ma tine de maini ca nu ma pot misca, nu pot sa plang in voie ca imediat mi se astupa gura, de dormit trebuie sa dorm cand vor EI, toata ziua sunt pupata, imbratisata si sufocata aproape de privirile celorlalti, care uneori se dovedesc a fi prea multi pentru mine… Acum am mai crescut. Nu mai pap doar lapte, ci o chestie care la inceput imi placea, acum nu o mai vreau. Trebuie sa deschid gura de cate ori mi se da cu lingurita aia pe la buze, trebuie sa beau ceai si nu mai stiu ce acrisor chiar daca nu mi-e sete (ca oricum cand mi-e sete nu-mi dau nimic), ma doare burtica si pentru asta sunt indopata cu fel de fel de “lapticuri”, sunt plimbata din brate in brate, pe cand eu as sta cuminte in cuibusorul meu si as face nani si… ce sa va mai spun? E greu sa fii bebelus si sa fii la inaltimea asteptarii celorlalti!
Doar masajul pe care mi-l face mami imi place. Cald, lin, mangaietor. As sta toata ziua asa, cu funduletul in sus si m-as uita pe geam, la lumea care trece pe strada… pe doua picioare! Eu de ce nu pot? Uneori ma chinui sa ma ridic si eu pe ale mele, dar mami ma aseaza in fundulet, intre niste chestii moi pe care ei le numesc “perne”. Si imi dau si jucarii, dar eu nu le suport. Imi place doar degetelul meu, pe care din pacate mami mi-l scoate imediat, refuzandu-mi chiar si placerea asta.

Cu toate acestea, invat cate ceva in fiecare zi. Stiu ca EA e mama mea, ca el e taticul meu, ca patutul meu este confortabil, dar tot langa mami dorm, ca nenea doctorul este el nesuferit, dar am scapat de tuse, ca “albul” de afara se numeste zapada si ca apa care curge pe obrajii mamei mele cand sunt bolnavioara se numeste… lacrima.

perla163
tzuc.gif buna ziua dragele mele va pupaam!
MUlta bafta la piticii care fac vaccinele azi ..si la mamici binenteles,si eu am planscand l-a facut ,desi eram cat de cat "calita" cu tot ce-am trecut in spitalul d e copii,cand a fost internat
Geanina- FF frumos,multumim!
Karina
Geanina, tare frumoase pasajele...La primul mi-au dat lacrimile, iar la al doilea am zambit smile.gif
Noi ne-am intors de la vaccin...si Levisor a fost mai cuminte decat ma asteptam...speram sa nu avem o zi prea grea azi...

La voi cum a fost? va pupam!
iasmio
QUOTE(Karina @ Feb 28 2012, 03:03 PM) *
Geanina, tare frumoase pasajele...La primul mi-au dat lacrimile, iar la al doilea am zambit smile.gif
Noi ne-am intors de la vaccin...si Levisor a fost mai cuminte decat ma asteptam...speram sa nu avem o zi prea grea azi...

La voi cum a fost? va pupam!

ce bine ca ati scapat si ca a fost cuminte, noi numa dupa 4 mergem

geanina am plans si eu desi n-ai vrut sa ne intristezi

geaninachelaru
fetele,n-am vr sa va intristez:*
noi mergem maine dimi pt k azi nu ajunge tati l timp cu masina...ne ducem maine aman2 cu caruciorul lipa-lipa k e mult pana l dr,si-a schimb sediul,dar c sa facem dak mami nu are carnet:d
iasmio
gata am scapat si noi
la primul n-a plans deloc dar la al 2-lea picior a urlat de 2 ori l-am pupat pe obraz, i-am dat suzeta si s-a calmat, deci ma declar multumita de puiutul meu; sper sa nu faca febra
geony
Buna seara ...!!!!
Felicitari Iasmio , si tie Karina pentru ca aveti copii asa cumintei si nu le este frica de o mica intepatura ......se vede treaba ca sunt niste barbatzei puternici....
Eu am intrat mai rar pt ca am sotul acasa in concediu iar, pana pe 26 martie parca....Printesa asta mica ne ocupa tot timpul .....cand sunt numai eu cu ea si incepe sa rada si sa vorbeasca, imediat il chem si pe taica-su si viceversa.....
Apropo,... acum 2 zile a ras in hohote vreo 2-3 minute ( si asta dupa multe stradanii ale mele ...ca ma stambam la ea si scoteam tot felul de sunete de radeam eu singura de mine....si ea ..pace...liwlol.gif Dar atunci a fost .....o data si gata.. degeaba m-am dat eu peste cam sa o mai fac sa rada....
Am inceput saptamana trecuta sa ii dau si suculetz. Prima data , vreo 3 zile i-am dat de portocala; a mancat cu lingurita de ziceai ca mananca de cand s-a nascut asa . Ieri i-am facut si de morcov si am amestecat cu sucul de la o portocala ...si la fel...mi-a mancat o jumatate de cescuta ( vreo 20-30 de ml cred) . Cred ca am lasat-o sa manance cam mult ca aseara a fost mai agitata si s-a culcat tarziu....
Azi nu i-am dat deloc.....maine incepem iar....
Azi am cumparat si mere ....deci o sa urmeze in 2 zile si suc de mere...
La 4 luni (pe 10 martie) o sa incep cu mar si biscuite...
Cam atat am facut noi in decurs de o saptamana.....
perla163
pupici tuturor si mai ales micilor vacinati azi ! smile.gif
Geony -portocala asa devreme?? nu e prea indicat si mai ales nu seara,apoi ptr binele lor s e introduce un aliment nou la fiecare 3 zile ,caci daca au vreo reactie sa-ti poti da seama de la ce --sper ca nu te superi ,ca zic asta ,tu fa cum crezi,oricum
ot1305
neatza! prezenta la apel!....sunt cam in lipsa de timp zilele astea, mai ales a am si musafiri....hmmmm....poate la sf saptamanii scap si eu de ei si voi avea ceva mai mult timp......azi mergem si noi la vaccin......ufff....sper numai sa nu planga prea mult!
ot1305
QUOTE(geony @ Feb 28 2012, 10:24 PM) *
Buna seara ...!!!!
Felicitari Iasmio , si tie Karina pentru ca aveti copii asa cumintei si nu le este frica de o mica intepatura ......se vede treaba ca sunt niste barbatzei puternici....
Eu am intrat mai rar pt ca am sotul acasa in concediu iar, pana pe 26 martie parca....Printesa asta mica ne ocupa tot timpul .....cand sunt numai eu cu ea si incepe sa rada si sa vorbeasca, imediat il chem si pe taica-su si viceversa.....
Apropo,... acum 2 zile a ras in hohote vreo 2-3 minute ( si asta dupa multe stradanii ale mele ...ca ma stambam la ea si scoteam tot felul de sunete de radeam eu singura de mine....si ea ..pace...liwlol.gif Dar atunci a fost .....o data si gata.. degeaba m-am dat eu peste cam sa o mai fac sa rada....
Am inceput saptamana trecuta sa ii dau si suculetz. Prima data , vreo 3 zile i-am dat de portocala; a mancat cu lingurita de ziceai ca mananca de cand s-a nascut asa . Ieri i-am facut si de morcov si am amestecat cu sucul de la o portocala ...si la fel...mi-a mancat o jumatate de cescuta ( vreo 20-30 de ml cred) . Cred ca am lasat-o sa manance cam mult ca aseara a fost mai agitata si s-a culcat tarziu....
Azi nu i-am dat deloc.....maine incepem iar....
Azi am cumparat si mere ....deci o sa urmeze in 2 zile si suc de mere...
La 4 luni (pe 10 martie) o sa incep cu mar si biscuite...
Cam atat am facut noi in decurs de o saptamana.....

hmmmm...mie mi se pare ca ai inceput cam rpd cu diversificarea.....mie dr mi-a spus ca prima si prima oara sa incep cu sucu de morcovi, apoi cu cel de mere (golden), apoi cu cereale de orez/roscove, apoi cu supa de morcovi, etc....portocalele sa le las pe mai tarziu ca sunt cam acide...noi ince n-am inceput diversificarea....abia dupa 10 martie incepem, dupa ce face 5 luni
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.