Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Noiembrie 2011
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2011
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128
ruby
QUOTE(Draga @ Mar 29 2012, 05:51 PM) *
Mirela, ce scaun de masina are Ruby? ca vreau unul mare pentru Calin , am pus ochii pe maxi cosi rodi dar as mai cere pareri.Acum are maxi coxi( bebeconfort, ma rog) iseos neo.

noi avem un Römer .sant cele mai cautate pe la noi si au iesit si foarte bine la testele crash .
http://www.babyone.de/shop/autositze/autos...--4000984088229

al nostru e aproape nou ,caci Ruby nu cred ca merge mai mult de 1 data pe luna cu masina .Amy cred ca a fost si ea de vreo 3 ori ...

azi nu am mai fost in parc. s-a racit vremea din nou .se anunta si un weekend cu ploi.si eu abia am sers geamurile ...m-a apucat curatenia de Paste .Amy a fost fata de treaba .dupace m-a privit pret de jumatate de ora nelamurita de ce fac eu cocotata pe sus ,a adormit .am avut spor deci .

tema asta cu caderea parului e si de interesul meu .deci imi e si frica sa m-a mai spal pe cap .ma spalam de obicei zilnic ,dar de vreo 2 saptamani am inceput sa ma spal la 2 zile caci imi e ca raman cheala.prin casa nu mai zic ...zilnic trag cu aspiratorul si iar dau de cate unul de ma apuca o disperare urata de tot .

s-a trezit dragutza mea ...revin .
geony
Buna seara!!!
Dupa aproape o saptamana am reusit sa intru si eu, insa de citit v-am citit mereu....
Karina, frumoase hainutele pt Levi iar rochita ta e superba....vreau si eu.....dar si corpul daca se poate..... rolleyes.gif
I-am facut instructajul mamei iar de maine o las sa se ocupe singura de Vanessa in intervalul 14.00-21.00 (programul meu de munca de luni).
Sunt sigura ca se va descurca pt ca a crescut 3 copii si un nepot pana in prezent...
Draga grasa este si Vanessa, dar nu-i nimic ...... grasa si frumoasa liwlol.gif
Am fugit!!!Scuze!!
Revin poate!!
perla163
notworthy.gif somn usor dragele mele va puup .eu va mai citesc cand apuc ,dar mai greu cu postatul ,de marti mai ales avem niste ziel de ..chiar imi vine sa fuuuugg .....numai ca ma razgandesc repede ,daar rontai ce nu trebuie si adio dieta mea..nu stiu daca am reusit sa dau jos macar 2 kg luna asta ..eu dieta o fac dar cand ma enervez ,ma bag in dulap si manac ce gasesc nervi.gif ...azi Alex a mancat f putin si nu a vrut suzeta nici de-un fel ,faza e ca fara ea nu prea reusesc sa-l adorm ,deci nu a dormit deloc .,abia am reusit sa-l adorm mai inainte .-------cred ca o sa apara un dintisor cat d e curand vazand ca nu vrea suzeta ...sau ma mai gandesc ca poate e din cauza ca i-am cumparat marti un fel de jucarie ptr dentitie si poate din cauza ei nu mai vrea suzeta wacko.gif ..sunt tehuie d ecap ...daca gasesc poze aduc sa vedeti despre ce jucarie vorbesc .....e de fapt ca o suzeta ,in forma de dantura ...........acum seara i-am dat-o si a mestecat-o bine pana a adormit carut.gif
pupici tuturor si o pozica cu bb al meu la 5 luni
ruby
neatza ,

prezenta la cafea !
heiii ,ce mare e Alexandru ! si ce expresiv ! sa fie sanatos si sa o lase si pe mami sa isi urmeze dieta in liniste .interesanta chestia aia pt dinti .nu am mai vazut modelul asta pana acum .Amy are inel clasic si il zapaceste cand il prinde si cand il scapa sa vezi ce tipa ca l-a pierdut .
de vreo cateva zile chiuie cu volumul dat la maxim .mai puse corilex un video cu o femeie ce chiuia la o nunta .ei zici ca e babutza aia .vrea sa-i faca concurenta .

sa va zic vestea cea buna . azi noapte nu s-a trezit deloc ! guitar.gif s-a pus la nani la 20.30,in loc de 19.30 ,caci am scapat-o la somn dupa ora 16 ,si pana la 6 cand comentat Ruby a dormit neitrerupt .am luat-o un pic in pat sa ii dau san si a readormit .sper sa o tina tot asa !

sper sa fie de bun umor si azi cand merg la sala ,sa se joace pe acolo si mami sa se antreneze in liniste .am ce da jos ,caci ieri am dat iama in niste fursecuri minivoglie.erau asa de bune ca nu m-am putut abtine pana nu am terminat punga de 270 gr !!! m-au ajutat si copii cei drept ,dar eu am mancat ca popa 200 de gr !nu vreau sa ma mai uit pe tabelul de pe ambalaj sa vad cate calorii aveau ...

sa aveti o zi frumoasa !
Any-Olanda
Buna dimineata,

Perla, ai un cavaler pe cinste, un frumos!! partners.gif hug.gif tzuc.gif

QUOTE(Karina @ Mar 29 2012, 09:16 AM) *
Stiu ca s-a mai vorbit despre asta...dar la mine abia acum a inceput etapa asta...si e ceva de speriat cum imi cade parul!!! mi se pare ca intr-o luna raman cheala daca continua in ritmul asta...ce sa faaaaac?!


Karina, fuguta analize la sange, cu preponderenta pe B-uri si fier. Eu am avut 3 B-uri care au iesit prost, de acolo si pumnii de par scosi...Cate un fir, doua, trei nu era nimic, eu il am lung si scoteam cu pumnul ca la un moment dat erau locuri unde pur si simplu nu mai aveam deloc par, chelie. Deci, fuguta o analiza la sange...

Sa auzim numai de bine.... hug.gif
iasmio
neatza
asa pe fuga sa scriu si eu 2-3 cuvinte
ieri am fost la dr cu iulian dar nu i-a putut face vaccinul ca e racit si el de la iasmina, avea 38 febra cand am plecat de-acasa; ne-a dat ceva tratament ca si tuseste
l-a masurat, cantarit 8.5 kg si 67 cm
asa ca la noi e carantina acuma
parul la fel esi la mine cade cu pumnii si e peste tot in casa, la bucatarie imi iau batic ca ma ingrozesc deja........

puup
iasmio
am promis poza cu prijmul dinte lipsa


si una cu iulian

incerc sa postez si un document scanat ce mi l-a dat dr pt diversificare, sa vad daca se intelege
crysa
hello!
ne-am facut mari,avem un dintisor tongue.gif si dupa ce ca manca ea putin acum deabea ma chinui cu ea
Azi noapte a dormit si ea mai bine ,sa trezit doar de 3 ori si a dormit in patut biggrin.gif ................nici nu stiu daca sa ma bucur ,mai astept cateva zile sa vedem
PS: si mie imi cade parul,dar asa am patit si la Bianca si dupa ce nu am mai alaptat incet incet si-a revenit,adica nu a mai cazut
Ioanax07
Neata si de la noi
V-am mai citit eu printre rânduri dar n-am apucat sa postez. Yana a fost cam maraita câteva zile ca incepusem sa cred ca e de la sucul de morcovi dar i-am dat niște Calpol si si-a revenit, avea putina febra 37,63 si ceva mucusori ! Săptămâna asta nu am fost la cantarit dar cred ca am trecut pragul de 6 kg dar sigur ca nu cu mult! I-am dat suc de morcov 3 zile, puree de mere si merisoare de la Hipp, păstra de morcov cu cartof tot Hipp si cam atât . Acum vreau sa încerc si cu supa deci toate sfatoasele sa apeleze la mine liwlol.gif adică eu apelez la ele referitor la ce pun in zeamă wink.gif
Parul îmi pica si mie zici ca sunt după chimio (Doamne feri' ) am vrut da mă rad in cap ca britney spears ca nu mai suport par prin toată casa .
O zi faina hug.gif
misa29
Bună ziua, doamnele mele!!

Și eu, ca soacra, am intrat să comentez lista de diversificare a Mioarei smile.gif dar nu-mi săriți în cap, bitte, sunt doar păreri personale, eu oricum iau toate informațiile, vorba unei prietene, sub beneficiu de inventar, adică mai citesc, mai cern, mai pun și de la mine... nu zic că iese mereu bine smile.gif

Vizavi de listă... mă intrigă cerealele atât de devreme și ficatul de pui. Ficatul e un organ care filtrează toxine, fie ele de pui sau de vițel, dar tot toxine filtrează și nu prea îmi vine să-l dau la bebe atât de mic, până și eu halesc ficat cu grijă, deși îmi place maxim. Iar cerealele... sunt multe recomandări acum pentru amânarea introducerii lor spre un an, vorbesc despre cele cu gluten mai ales, sunt destul de greu digerabile și dau alergii. Nu dați cu roșii în mine, acum fiecare face cum simte că e mai indicat pentru bebel, emiteam și eu opinii... gata, plec... pâș pâș....
Draga
hello

doarme cineva si pot sa scriu si eu , ca a mai dormit azi dar eu sunt mare gospodina wink.gif am gatit sa nu mai am treaba in we.

Si eu ma inscriu in clubul celor cu parul in cadere, asteptam sa se intample, va trece.Chiar azi mi-am sunat coafezul sa-i fac o vizita si el zise ca se gandea la mine, cred ca se gandea..ce-o fi in capul ei saraca liwlol.gif ca nu am mai dat pe acolo din nov anul trecut.

Mama ce de fete dintoase aici , si Lorelai si Bianca ...si Iasmina liwlol.gif Chiar, ce zice Iasmnia de noul ei look?
Imi place ca Iuian se serveste singur, foamete mare biggrin.gif

Missa nu dau cu rosi ca-s tari acum ,le astept pe cele de gradina.
Nu dau pentru ca sunt de acord cu tine, si cu ficatul si cu cerealele..ma rog cu ele sunt de acord dar parca nu f devreme si nu zilnic. Si mai am un pitic..sunca, si mie mi-au zis la Calin ca pot sa-i dau dar mezeluri a gustat dupa 2 ani si atunci cand a furat din farfuria altuia. Mezelurile fie ele si sunca si curcan tot sunt asa cum stiti ca sunt. desi mie imi plac , eu sunt mai carnivora dar ma mai abtin.
Mai fetelor am eu o carte de crescut copii in care la 3 luni copilul trebuie sa manance mai mult ca mine inclusiv sunca si branza topita ohmy.gif , da da la 3 luni, am zis ca arunc acea carte ca daca o dau cuiva isi otraveste copilul liwlol.gif

Si eu sunt de parere ca e bine sa te informezi, sa asculti diverse pareri dar sa nu ei de lege ce spune unul sau altul, fiecare face cum crede ca e mai bine pentru copilul lui, si am mai spus alimentatia ca si medicina nu-s stiinte exacte unde 2+2=4
Stiu si eu copii care de de cand au inceput sa manance si e vorba de peste 2 ani nu au mancat la masa de seara decat cereale, nici cu asta nu sunt de acord, ei trebuie sa incerce diverse gusturi si texturi daca vrem ca mai tarziu sa nu avem copii care nu mananca decat 3 feluri de mancare( am vazut si din acestia) dar chiar 3, pe bune: mamaliga, snitzel si omleta.la 10 ani ohmy.gif

hai fetelor ca mai avem cam un an de discutat pe tema asta liwlol.gif

Ioana, vrei sa faci ciorba??? sa te sfatuiesc eu sau mai astepti? biggrin.gif la inceput e indicat sa pui doar radacinoase, apoi cartof, dovlecel,ardei....mai stie cineva vre-o leguma ? biggrin.gif Eu ii dadeam cam 100 ml supica=zeama si apoi legumele facute piure. nu te speria nu i-am dat 100 de supa din prima dar repejor a ajuns la cantitatea asta, avea seniorul un potential...mama mama...adica la o masa chiar 300 ml de mancare.


azi nu am chef de ieseala, si vremea e cam schimbatoare acu e vant, acum picura..
Ioanax07
Aha, așa deci radacinoase...eu mă gândeam la o ciorba de fasole cu ciolan afumat:))
ruby
QUOTE(iasmio @ Mar 30 2012, 10:15 AM) *
neatza
asa pe fuga sa scriu si eu 2-3 cuvinte
ieri am fost la dr cu iulian dar nu i-a putut face vaccinul ca e racit si el de la iasmina, avea 38 febra cand am plecat de-acasa; ne-a dat ceva tratament ca si tuseste
l-a masurat, cantarit 8.5 kg si 67 cm
asa ca la noi e carantina acuma
parul la fel esi la mine cade cu pumnii si e peste tot in casa, la bucatarie imi iau batic ca ma ingrozesc deja........

puup

Hoho ! flacau mare Iulian !seamana cu tati ,voinic !multa sanatate ,sper sa isi revina repede si sa nu mai faca febra .azi mi-am luat un complex de vitamine .vedem ce si cum dupa o perioada de luat .daca nu ,o sa trec pe la medicul de familie sa fac o analiza de sange .si asa ca imi trebuie trimitere pt controlul de glanda .


[quote name='iasmio' date='Mar 30 2012, 10:23 AM' post='1748291']
am promis poza cu prijmul dinte lipsa


draga de ea ! a venit zana maselutza cu cadoul?

si una cu iulian


exerseaza cu biberonul acum .mai tarziu va tine sticla de bere !un pupic de la Amy !

ruby
QUOTE(crysa @ Mar 30 2012, 12:43 PM) *
hello!
ne-am facut mari,avem un dintisor tongue.gif si dupa ce ca manca ea putin acum deabea ma chinui cu ea
Azi noapte a dormit si ea mai bine ,sa trezit doar de 3 ori si a dormit in patut biggrin.gif ................nici nu stiu daca sa ma bucur ,mai astept cateva zile sa vedem
PS: si mie imi cade parul,dar asa am patit si la Bianca si dupa ce nu am mai alaptat incet incet si-a revenit,adica nu a mai cazut

felicitari pt primul dintuc !da unde dormea pana acum? In pat cu voi ,ori o tineai pe brate?


ruby
QUOTE(Ioanax07 @ Mar 30 2012, 01:13 PM) *
Neata si de la noi
V-am mai citit eu printre rânduri dar n-am apucat sa postez. Yana a fost cam maraita câteva zile ca incepusem sa cred ca e de la sucul de morcovi dar i-am dat niște Calpol si si-a revenit, avea putina febra 37,63 si ceva mucusori ! Săptămâna asta nu am fost la cantarit dar cred ca am trecut pragul de 6 kg dar sigur ca nu cu mult! I-am dat suc de morcov 3 zile, puree de mere si merisoare de la Hipp, păstra de morcov cu cartof tot Hipp si cam atât . Acum vreau sa încerc si cu supa deci toate sfatoasele sa apeleze la mine liwlol.gif adică eu apelez la ele referitor la ce pun in zeamă wink.gif
Parul îmi pica si mie zici ca sunt după chimio (Doamne feri' ) am vrut da mă rad in cap ca britney spears ca nu mai suport par prin toată casa .
O zi faina hug.gif

Si? papa yana ? Mai alaptezi ceva ,sau ai scos sanul de tot din circuit?Va imbratisez cu drag!
ruby
lista cu diversificarea e controversata .subscriu si eu la cele zise de Misa si Draga.Ficatei si creier ...beah !ma inec in ficatel ,numai cat ma gandesc .al meu sot a ramas stupefiat de ce pune romanul in gura ,gen organe interne ,limba de vita ,cap de peste ,copite de porc ,ghiare de pui etc ...brrrr!
ruby
QUOTE(Ioanax07 @ Mar 30 2012, 04:12 PM) *
Aha, așa deci radacinoase...eu mă gândeam la o ciorba de fasole cu ciolan afumat:))

dai si o ceapa verde in mana!:))
ruby
DRAGA,cum ii dadeai cioba lui Calin ß cu lingura sau in bibe ß

cred ca ,cartea aia de care zici tu e editia anilor 70 ,cand ne-am nascut noi! oare noua cum ne-au introdus mamicile mancarea solidaß

p.s . ß = SEMNUL INTREBARII .tastez cu o mana ....
Ioanax07
Papa papa vad ca nu face mutre deloc. De alaptat nu i mai alăptez de la 3 luni ca nu mai am avut deloc. E complicata treaba cu lista dar oricum organe branzuci topite si alte sunci mi se par tare scary sa le dai unui bebelus , nu le mănânc nici eu d'apai sa-i dau ei...bleacs! Nu prea înțeleg eu diferența asta de la cer la pământ între recomandarile medicilor din România si cei de afara.... Medicina nu e aceeași peste tot sau cum ?
Nu ceapa verde Mirela, d'aia roșie de apa liwlol.gif
Draga
Ruby, nu stiu de cand e cartea, daca-i veche e reeditata ca am primit-o cadou cand s-a nascut Calin.De fapt e o doamna care dupa ce a crescut 2 copii a avut impresia ca a redescoperit roata si doar ce a facut ea cu copii ei e bine ohmy.gif

Supica la lingura, Calin nu a avut biberon , sau ma rog tetina , doar cioc( de la nuk, le stii) mai intai pentru apa si apoi si pentru lapte, Pe la un an apa a trecut in bidon cu pai din silicon, cu mare succes. la cioc a renuntat pana in doi ani, de atunci bea din cana dar mai avem bidon de baut pentru parc, calatorii.
stii unde a invatat sa bea cu paiul? la starbuks yes.gif , pe la 9-10 luni, ieseam eu cu baiatul meu la cafenea si i-am dat fresh de portocale si a baut yes.gif

Ioana, poti incerca si o ciorba de burta si niste chiftelute biggrin.gif

mi-e o foameeee, nu am mancat de la ora 15, abia astept sa vina dimineata biggrin.gif
ruby
QUOTE(Ioanax07 @ Mar 30 2012, 11:34 PM) *
Nu prea înțeleg eu diferența asta de la cer la pământ între recomandarile medicilor din România si cei de afara.... Medicina nu e aceeași peste tot sau cum ?

mai bine zis e vorba de diferente de cultura ,obiceiuri .cred ca generatia asta mai tanara de doctori gandesc diferit ,sant mai moderni ,mai bine informati .
deci eu stiu oameni in Ro ,care dimineata servesc la micul dejun ciorba ,chiftele ,kaiser cu mustar etc .ei ,nu ai sa vezi ca neamtul mananca asa ceva in veci .un bol cu musli ,un iaurt si o cafea sant ceva mai normale.

QUOTE(Draga @ Mar 30 2012, 11:40 PM) *
stii unde a invatat sa bea cu paiul? la starbuks yes.gif , pe la 9-10 luni, ieseam eu cu baiatul meu la cafenea si i-am dat fresh de portocale si a baut yes.gif


mi-e o foameeee, nu am mancat de la ora 15, abia astept sa vina dimineata biggrin.gif

interesant .ia sa dau si eu mai des pe acolo ,daca zici ca e asa educativ .

dar de ce te siluiesti maica asa ?Ori e vreun concurs si vrei sa iei premiul cel mare?

Ma bag si eu la nani .azi la curs ,ne-a pus instructoarea sa facem multe chestii din yoga ,dar partea de final mi-a placut cel mai mult: relaxarea dictata.parca esti in alta lume ,pur si simplu scapi de toate tensiunile ,simti cum muschii cat si spiritul se relaxeaza.mi-a zis sa nu mai alerg ca bezmetica prin parcuri ,pana nu face Amy 6 luni .toate la timpul lor .

sa aveti o noapte linistita .
iasmio
neatza cafea.gif
iote ca dau azi cafeaua!!

am dormit ceva mai bine azi noapte, mirel cu iasmi si eu cu iulian
dupa ce-i trece raceala incepem si noi cu diversificarea, inca nu stiu cu ce...
crysa felicitari pt primii dintisori ai domnisoarei, parca si emilia zicea de dinti ceva nu?? nu mai stiu ca am fost obosita rau in ultima vreme si nu mai stiu exact ce-am citit
azi iar stam in casa, copiii inca au tratament, afara e innorat si a plouat

o ciorbva de fasole cu ciolan si salata de ceapa rosie si eu as manca eating.gif
iasmio
CITAT(ruby @ Mar 30 2012, 10:15 PM) *
mai bine zis e vorba de diferente de cultura ,obiceiuri .cred ca generatia asta mai tanara de doctori gandesc diferit ,sant mai moderni ,mai bine informati .
deci eu stiu oameni in Ro ,care dimineata servesc la micul dejun ciorba ,chiftele ,kaiser cu mustar etc .ei ,nu ai sa vezi ca neamtul mananca asa ceva in veci .un bol cu musli ,un iaurt si o cafea sant ceva mai normale.
interesant .ia sa dau si eu mai des pe acolo ,daca zici ca e asa educativ .

mda, aici sunt de acord ca dimineata nu-i ok cu mancaruri grase si grele la stomac; si noi de obicei facem un ceai, iaurturi sau o cacao cu ceva paine prajita, ori cereale cu lapte , uneori facem omleta
si tot is grasaaaaaaaaa
ruby
QUOTE(iasmio @ Mar 31 2012, 09:33 AM) *
neatza cafea.gif
iote ca dau azi cafeaua!!

am dormit ceva mai bine azi noapte, mirel cu iasmi si eu cu iulian
dupa ce-i trece raceala incepem si noi cu diversificarea, inca nu stiu cu ce...
crysa felicitari pt primii dintisori ai domnisoarei, parca si emilia zicea de dinti ceva nu?? nu mai stiu ca am fost obosita rau in ultima vreme si nu mai stiu exact ce-am citit
azi iar stam in casa, copiii inca au tratament, afara e innorat si a plouat

o ciorbva de fasole cu ciolan si salata de ceapa rosie si eu as manca eating.gif


neatza ,

somn.gif cuscra ,iau si eu o cafea ,daca tot ai facut-o tu astazi !mi-a dat Ruby desteptarea la 5 asa ca o sa am o zi lunga ...deja am baut una cu cofeina ca eram cam buimaca .
si la noi e vremea inorata si s-au anuntat ploi pana marti .o sa iesim la plimbarea zilnica ,dar cred ca nimic mai mult .
vezi tu cu ce incepi diversificarea .la Iasmina cu ce ai inceput?
Nici eu nu imi mai amintesc exact cu ce am inceput la Aiman ,dar imi amintesc ca eram o mama nestiutoare rau si departe de casa si nu avea cine sa imi zica mai in detaliu ce si cum sa fac si nici internetul nu era asa raspandit acum 14 ani .imi amintesc de o combinatie ciudata : Banana cu biscuite anima1.gif era favorita lui .mancare la borcanele rar a servit ,el era roman pur ,vroia sa ii gateasca mama!
sa aveti un weekend cat mai relaxant !
iasmio
CITAT(ruby @ Mar 31 2012, 07:42 AM) *
neatza ,

somn.gif cuscra ,iau si eu o cafea ,daca tot ai facut-o tu astazi !mi-a dat Ruby desteptarea la 5 asa ca o sa am o zi lunga ...deja am baut una cu cofeina ca eram cam buimaca .
si la noi e vremea inorata si s-au anuntat ploi pana marti .o sa iesim la plimbarea zilnica ,dar cred ca nimic mai mult .
vezi tu cu ce incepi diversificarea .la Iasmina cu ce ai inceput?
Nici eu nu imi mai amintesc exact cu ce am inceput la Aiman ,dar imi amintesc ca eram o mama nestiutoare rau si departe de casa si nu avea cine sa imi zica mai in detaliu ce si cum sa fac si nici internetul nu era asa raspandit acum 14 ani .imi amintesc de o combinatie ciudata : Banana cu biscuite anima1.gif era favorita lui .mancare la borcanele rar a servit ,el era roman pur ,vroia sa ii gateasca mama!
sa aveti un weekend cat mai relaxant !

daca bine-mi amintesc am inceput cu suc de mar, apoi morcov, apoi i-am dat piure din mar si supele dup-aia...
Corilex
Neatza!
In sfarsit s-a mai dus si tati la serviciu liwlol.gif,asa ca am timp sa scriu.
Eu cred ca am o infectie urinara sau ceva de genul,ca de cateva zile sunt terminata de usturime la urinare .De fapt ma ustura in orice moment sad.gif.
Am muncit zilele astea f mult,dar stiti cum e - cand zici ca mai ai putin si termini,se intampla ceva,si iar se ingreuneaza mersul lucrurilor.
Amicutza e bine - a fost putin maraita aseara - dar nu dormise de la pranz,erau nasii la noi,si cred ca era obosita rau.Chiar a fost amuzanta la un moment dat - radea la mine,si in secunda urmatoare a inchis ochii si i-a picat capul intr-o parte liwlol.gif.Am strigat-o si a inceput sa rada din nou.Am bagat-o la baitza,si apoi nani de la 22:30 pana la 5 ,papa pe intuneric,si apoi nani pana la 9 ,si ne-am ridicat din pat la 11:30 liwlol.gif.2 lenese ce suntem.
Iubesc vremea asta - ieri cred ca am stat mai mult pe balcon sa admir norii.Si de ploaie,ce sa mai zic - o iubesc.Vreme de nanel.
Acum astept sa vina mamaie de la piata,sa plece cu ea afara si sa imi fac o baie fierbinte spre oparita ,ca imi e dor.
Mi-am cumparat ceai pt stimularea lactatiei,si imi place atat de mult incat am ajuns sa beau 5 cani pe zi liwlol.gif.
Am facut si o ciorbica de pui acum 2 zile,cu carnita multa .Se pare ca am lapte destul.
Aseara am mancat "prostii" :cartofi prajiti + ceafa + mici + salata ,totul asezonat cu un pic de Pepsi.I-am zis lui Cata sa nu ii mai cheme pe nasi,ca daca vad astfel de mancare,nu pot sa ma abtin.
I-am dat nasei mostre de haine,ca s-a dus astazi la cumparaturi pt botez,si sa nu se incurce in masuri.
Draga,tot respectul pt Adela.M-am uitat la video si nu imi venea sa cred.
Hai ca deja m-ati speriat cu subiectul DINTII .Pe mine deja ma trage rau de sfarcuri si ma trezesc urland prin casa.Tine strans sfarcul,si brusc intoarce capul .Ma tortureaza pur si simplu.Nici nu vreau sa stiu ce o sa fie atunci cu dintisorii sad.gif((.
Astazi cred ca o sa pap niste cartofi cu marar + smantana :X.De cand am tot batut-o la cap pe mamaie biggrin.gif.Noroc ca executa .
Un weekend placut va doresc!
Karina
oare am cam tras chiulul in ultima vreme? smile.gif se prea poate...dar e explicabil ca uneori mi-e si lene sa ma apuc de scris cu o mana...Vad ca se discuta intens de diversificare...Foaia aia cu planu de diversificare am primit-o si eu de la pediatra noastra...Ce mi s-a parut amuzant e ca peste creier era taiat si scris cu majuscule: NU! smile.gif nici eu nu i-as da asta...si nici ficat...dar oricum ma gandesc ca n-o sa vrea sa manance nimic...si mai bine nu ma gandesc la asta deocamdata...Momentan ii dau fier pt ca la analize a iesit ca e usor anemic...si cred ca e prima data cand ii dau ceva si nu-l scuipa!

Si de multa vreme voiam sa deschid un subiect care nu-mi da pace...e vreuna din voi "full-time mommy"? bine...ma refer dupa ce cresc bebeii...sunt mamici care se gandesc sa ramana acasa cu copilasii? ca eu nu stiu ce sa fac...
alevicky
mamicilor cu experienta, am o intrebare: ce geluri de dinti ati folosit la copii? daca ati folosit..am auzit ca undele contin lidocaina sau asa ceva care nu prea e indicata. stiti ceva despre asta? cred ca si la victoria se intampla ceva pe la gingiute ptr ca musca rau tot ce prinde si freaca de la stanga la dreapta, baloseste fff mult si o apuca maraiala din cand in cand. ce parere aveti? fetele care avetri deja primii dintisori la voi cum s-au manifestat? sunt preocupata ptr ca nu vad alta cauza ptr supararea ei si vreau sa ii dau de cap!
karina, eu una am un servici lejer-predau la universitate- care imi permite sa stau si cu micuta mult timp. deja m-am intors din martie, dar ma duc doar cand am ore-vreo 8 pe sapt in total. daca as fi avut un servici normal 8-4 sau mai tarziu nu m-as fi intors sigur mai devreme de 2 ani. cred ca cel mai mult depinde de tine ca om. daca ai ambitii de cariera cred ca e bine sa ti le satisfaci ptr ca unui copil nu ii trebuie o mama frustrata acum sau peste 20 de ani. e mai important ca timpul pe care il petreceti impreuna sa fie de calitate. pe de alta parte nu cred ca are rost sa te duci la servici doar asa, si mintea sa fie mereu la copil. si mai e un risc-copiii care stau mereu cu mama pana la o varsta mai mare tind sa fie mai rasfatati-si nu in sensul bun smile.gif cred ca cel mai important e sa fii impacata cu decizia pe care o iei. parerea mea de mamica la fel de noua ca si tine ohmy.gif
o seara buna
Karina
Alevicky, eu mi-am comandat din America Oranjel despre care am tot citit ca ar fi tare bun si e pe baza naturala...din pacate inca nu mi-a ajuns ca sa ma uit ce contine...
Cat despre decizia de a sta acasa...ai dreptate...trebuie sa fiu eu impacata cu ea...deocamdata nu m-as vedea mergand la serviciu...dar cine stie...poate mai tarziu o sa imi schimb parerea smile.gif Apropo...am vazut pe facebook ca suntem la vreo 3 zile diferenta de varsta smile.gif
Any-Olanda
Buna seara,

Vad ca discutati despre diversificare si avand in vedere faptul ca sunt relativ fresh in ceea ce consta diversificarea, am zis sa va spun si voua ce am facut noi si cum am procedat. Poate experienta mea din Olanda va v-a ajuta putin smile.gif

Am inceput la 4 luni cu fructe si legume usoare, pe la 6 luni supe, apoi combinatii cu carnita (toate mixate), asa am facut pana la un an. Incepand cu un an, copilul poate manca in mare masura cam tot ce mananca si parintii (bine-nteles fara grasimi si alte alea, dar carnita cu cartofiori/orez/paste si legume, asta contine farfurioara Alinei.
Pana la 1 an aici in Olanda copiii nu au voie sa manance oua sub nici o forma pana la 1 an, cat despre ficatei si d-astea nici atat! Acum, fiecare tara e cu ale ei... De la nastere si pana la 4 ani, zilnic 10 picaturi de vit D.

QUOTE(ruby @ Mar 30 2012, 05:50 PM) *
lista cu diversificarea e controversata .subscriu si eu la cele zise de Misa si Draga.Ficatei si creier ...beah !ma inec in ficatel ,numai cat ma gandesc .al meu sot a ramas stupefiat de ce pune romanul in gura ,gen organe interne ,limba de vita ,cap de peste ,copite de porc ,ghiare de pui etc ...brrrr!


Mirela mami, si-n Olanda se mananca ficati si ciolane (ghiare de porc)...si alte organe...mergi la macelar si o sa vezi ca am dreptate wink.gif Ciocanelele astea le folosesc in ertensoep, din ficat sunt zeci de feluri de worsten facute plus asa crud, bloedworst si alte minuni...si aici gasesti de toate, trebuie doar sa cauti wink.gif Chiar si ficatei si inimioare de pui gasesti in supermarket, deci nu mi se pare nimic ciudat... Poate ghiarele de pui nu le mananca biggrin.gif in rest mananca de toate biggrin.gif

O noapte linistita tuturor hug.gif
Pufulica15
Salutare mamici !

Revenii si eu ... in miezul noptii cool.gif

Incep cu o rugaminte... sa ma bagati si pe mine in grupul vostru de facebook, sa vad si eu poze cu bebelusi si bebeluse , si cu hainutze si cu ce mai puneti voi pe acolo hi.gif . eu sunt eliza sasu

apoi... am fost la targ sa mai arunc o privire... de data asta mi-am luat sotul sa aiba grija de crocodil cat eu casc ochii (ca la anteriorul nu mi-a priit deloc ) ; si ce sa vezi: ne-a picat cu tronc scaunul de masa tatamia de la per perego (si deja vorbiram cu niste prieteni sa ne aduca scaunul de la copilul lor ) - asa ca acum avem pe unu care profita de plimbari prin casa cu scaunul de masa liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
iar azi, in loc de "multumesc" pt scaun, sasha ne-a aratat primul dintisor !!!! super.gif
nici nu ne asteptam, ca nu a fost exagerat de marait sau cine stie ce altceva (intr-adevar, s-a trezit cu o seara inainte de la 11 la 1, dar asta asa, sa-mi zambeasca si sa nu ma lase sa dorm jucaus.gif )

ruby - f dragalas iulian! cat despre dintele lipsa... trebuia sa o rogi sa i-l dea fratiorului ei tzuc.gif
crysa - felicitari si voua pt dintzuk! - a iesit , sau inca doar se vede? ca eu nu-mi dau seama, ca nu sta destul de mult cu gura deschisa unsure.gif

cat despre parul in cadere... libera - subscriu! s-a dus pe apa sambetei parul meu de diva din timpul sarcinii crybaby.gif ; si eu iau fier din luna a 7-a , deci nu e lipsa de fier; ca sa nu mai zic, ca si un dinte s-a gandit sa ma supere, asa ca sapt viitoare am intalnire cu dna stomatolog nervi.gif

gata, plec la somn, ca se termina si berea mea fara alcool si meciul cu barcelona bere.gif
crysa
QUOTE(ruby @ Mar 30 2012, 07:40 PM) *
felicitari pt primul dintuc !da unde dormea pana acum? In pat cu voi ,ori o tineai pe brate?

mda, in brate unde altundev, ca si acum.................dc nu ma credeti pot sa fac prezenta in fiecare noapte nervi.gif ................ma razbun cand creste biggrin.gif
crysa
QUOTE(Karina @ Mar 31 2012, 07:45 PM) *
oare am cam tras chiulul in ultima vreme? smile.gif se prea poate...dar e explicabil ca uneori mi-e si lene sa ma apuc de scris cu o mana...Vad ca se discuta intens de diversificare...Foaia aia cu planu de diversificare am primit-o si eu de la pediatra noastra...Ce mi s-a parut amuzant e ca peste creier era taiat si scris cu majuscule: NU! smile.gif nici eu nu i-as da asta...si nici ficat...dar oricum ma gandesc ca n-o sa vrea sa manance nimic...si mai bine nu ma gandesc la asta deocamdata...Momentan ii dau fier pt ca la analize a iesit ca e usor anemic...si cred ca e prima data cand ii dau ceva si nu-l scuipa!

Si de multa vreme voiam sa deschid un subiect care nu-mi da pace...e vreuna din voi "full-time mommy"? bine...ma refer dupa ce cresc bebeii...sunt mamici care se gandesc sa ramana acasa cu copilasii? ca eu nu stiu ce sa fac...

eu nuuuuuuu,mi se pare mai greu decat 2 servicii la un loc si ce am obs eu la copii ca pe masura ce cresc devin independenti si nu le mai pasa asa mult de tine si trebuie sa lucrez ca sa le pot oferi o educatie mai buna
Pufulica15
CITAT(Pufulica15 @ Mar 31 2012, 09:46 PM) *
ruby - f dragalas iulian! cat despre dintele lipsa... trebuia sa o rogi sa i-l dea fratiorului ei tzuc.gif


"ruby" - a se citi iasmio doh.gif
scuze... ora tarzie... notworthy.gif

si... buna dimineata , daca tot ma aflu aici (si am facut si ness - pt sotul meu, ca ne-a trezit un galagios cu noaptea in cap ) cafea.gif
misa29
Seara bunăăăă!!!

Am intrat să anunțăm cu succes prima masă cu altceva în afară de lapte.. adică păstârnac făcut la abur, pasat și muiat un pic piureul cu lapte. Nu am reușit să-i dam la prânz, cum stabilisem și i-am dat după amiază, când am ajuns acasăsmile.gif Nu vă pot spune ce a urmat, am zis inițial că îi dau 3-4 linguri, să nu i se facă rău copilului, aiurea!!!! A prins mândra gustul și a ras 40 de grame, era absolut disperată și nu scăpa din ochi mâna mea care ținea lingurița, o apuca și o ducea la gură, băga și mâinile ei cu lingurița, ducea mâinile la recipientul cu piure, am râs cu lacrimi, mânca de parcă venea sfârșitul lumii smile.gif Evident că era păstârnac peste tot, tati era absolut siderat, i-a dat și el, era topit de drag smile.gif
Parcă entuziasmul cu care mănâncă a făcut să-mi fie mai ușor, eu voiam să o diversific după 6 luni, dar așa s-au așezat lucrurile. Oricum, am zis că până la 6 luni numai masa de prânz va fi înlocuită și abia după 6 luni voi schimba și alte mese. Intenționez să introduc apoi morcov, dovlecel, broccolli, conopidă, un pic de cartof dulce, poate dovleac, avocado... mai medităm smile.gif iar de băut am luat azi ceai roșu (rooibos) organic...
iasmio
neatza buna

m-am trezit in chef, mi-am baut cafeaua cu sotu pe la 7:30, apoi el s-a dus pana in sat sa duca remorcuta si eu nu m-am putut abtine sa-l pacalesc asa ca i-am dat un mesaj ca a cazut un dulap de la bucatarie unde sunt pahare si alte ghidusii, nervoasa foc cum ca m-as fi speriat si lovit in acelasi timp; si m-a crezut liwlol.gif s-a intors din drum si cand era la usa si-a amintit ca e 1 aprilie bouncy.gif

misa seara buna si tie liwlol.gif
la multe lunite anei pt ziua de azi si flori de la iulian 9704.gif ( nu sari cuscra ca asa-i sade bine unui fecior sa dea flori tuturor fetelor)

puup

ps: se vede ca dorm mai bine in ultima vreme nu?
alunixa
occasion.gif occasion.gif occasion.gif Ana!

Ce faceti mamici? Noi stam in casa fiindca ploua la Constanta! De cateva zile am inceput curatenia de Paste...Edy e cuminte, doarme ziua in 2 reprize a cate 2-3 ore si noaptea de la 10 la 3 si de la 3 si ceva la 7! Si-a revenit! Sper s-o tina tot asa!

Ati vorbit de diversificare...in curand va trebui sa o incepem si noi. sa vad ce imi vor zice medicii. Sa le ascult parerile si sper sa iau decizia corecta! O sa va tin la curent cu ce ni se va recomanda. Deja mi-amcomandat de la Philips Avent steamer blender-ul!
ruby
buna ziua fetelor ,

sant pe fuga pe aici .toata ziua am fost in priza ,de ce as fi acum seara linistita ,nu? Mai am o ora si apoi o pun pe Amy la nani si o sa-mi gasesc si eu linistea .

tema asta cu mama toata ziua e interesanta .eu sant una asa si nu regret nici o secunda .nu m-as duce la munca (si nu sant vreo lenesa)inainte de terminarea concediului de crestere a copilului si daca mi-as permite, nici dupa .slava domnului ca imi permit !
cred ca mamele care isi doresc cu adevarat o cariera ,nu se grabesc sa faca copii prea devreme.carieriste cu jumate de norma inca nu am vazut.
alevicky ,sa stii ca pe asta nu am mai auzit-o ,precum ca copii care stau acasa cu mamele sant rasfatati negativ .eu am stat cu cei 2 copii ai mei acasa pana la 2,5 ani si sant niste copii normali ,cu bun simt si respect nu doar fata de mine ci cat si fata de cei din jur .nu stiu poate depinde de forma de educare adoptata ,dar in cazul meu ,statul acasa cu copii a adus numai plus-uri ! si mai tarziu ,cand am nascut-o pe Ruby si am stat iar acasa ,am avut mult mai mult timp si pt Aiman .notele s-au ridicat ,timpul liber si-l petrecea altfel ,mami era mereu acasa cand venea de la scoala ,mancarea pregatita si nu sandwich-uri lasate de dimineata si cate altele .
Ca sa nu zic cat de mult m-am bucurat ca am putut fi alaturi de Ruby ! ce servici mi-ar fi acordat mie o mai mare satisfactie decat bucuria de a-mi vedea copilul crescand ?

la un moment dat ,vor intra si copii la gradinitze ,mai apoi la scoala si cred ca atunci are si mama timp sa se orienteze pt ceva pt ea .atunci are timpul necesar si cred ca dupa 2 sau 3 ani si cheful de a relua vechile activitati.


revin...
ruby
QUOTE(crysa @ Apr 1 2012, 02:29 AM) *
mda, in brate unde altundev, ca si acum.................dc nu ma credeti pot sa fac prezenta in fiecare noapte nervi.gif ................ma razbun cand creste biggrin.gif


e de inteles ca vrei repede sa reincepi munca ...te-a vazut DD !

QUOTE(misa29 @ Apr 1 2012, 10:43 AM) *
Seara bunăăăă!!!

Am intrat să anunțăm cu succes prima masă cu altceva în afară de lapte.. adică păstârnac făcut la abur, pasat și muiat un pic piureul cu lapte. Nu am reușit să-i dam la prânz, cum stabilisem și i-am dat după amiază, când am ajuns acasăsmile.gif Nu vă pot spune ce a urmat, am zis inițial că îi dau 3-4 linguri, să nu i se facă rău copilului, aiurea!!!! A prins mândra gustul și a ras 40 de grame, era absolut disperată și nu scăpa din ochi mâna mea care ținea lingurița, o apuca și o ducea la gură, băga și mâinile ei cu lingurița, ducea mâinile la recipientul cu piure, am râs cu lacrimi, mânca de parcă venea sfârșitul lumii smile.gif Evident că era păstârnac peste tot, tati era absolut siderat, i-a dat și el, era topit de drag smile.gif
Parcă entuziasmul cu care mănâncă a făcut să-mi fie mai ușor, eu voiam să o diversific după 6 luni, dar așa s-au așezat lucrurile. Oricum, am zis că până la 6 luni numai masa de prânz va fi înlocuită și abia după 6 luni voi schimba și alte mese. Intenționez să introduc apoi morcov, dovlecel, broccolli, conopidă, un pic de cartof dulce, poate dovleac, avocado... mai medităm smile.gif iar de băut am luat azi ceai roșu (rooibos) organic...


La multe lunitze Ana !sa cresti mare si sa fii sanatoasa !ce bunatati azi servit azi cu ocazia evenimentului?
Deci pastarnacul e un succes ! sa ii fie de bine ! si noi mancam undeva intre 90 si 110 gr .cateodata nu imi vine nici mie sa cred .Ruby a fost asa o sclifosita ,ca dupa 4-5 linguritze nu mai deschidea gura si se foia .Amy abia astepata sa se faca ora13 .deja stie cand ii pun sa ii incalzesc si chiuie de numai.ma bucur ca mananca si nu sant probleme.acum e si somnul pe masura !
ma duc si eu la masa si apoi relaxare totala ,caci am dus copii deja la culcare .Acum mai santem doar noi astia mai mari .
o noapte linistita !
alevicky
ruby, era o parere strict personala si subiectiva, nu generalizez. oricum nu pot eu sa judec mame care deja au crescut unul sau mai multi copii cand eu nu am crescut niciunul. imi cer scuze daca te-a ofensat parerea mea, nu asta a fost intentia ptr niciuna din mamicile de aici. si nu ma refeream la stat acasa pana la 2 3 ani ai copilului, cand mi se pare f bine si necesar sa aiba mama alaturi, ci ptr totdeauna, cel putin in cazurile pe care le cunosc eu. si ma refer la faptul ca unele mame isi transpun frustrarile asupra copiilor, impingandu-i sa faca ceea ce ele nu au reusit. oricum cresterea si mai ales educarea unui copil mi se pare mai greu decat orice serviciu, si nu contest faptul ca tu ai niste copii foarte bine crescuti. sper ca suntem ok cu aceasta completare smile.gif
noi anuntam aparitia primului dintisor. inca nu a strapuns gingia, doar se vede alb acolo si ne face ceva nervisori smile.gif trece si asta...
crysa
QUOTE(Pufulica15 @ Apr 1 2012, 01:46 AM) *
Salutare mamici !

Revenii si eu ... in miezul noptii cool.gif

Incep cu o rugaminte... sa ma bagati si pe mine in grupul vostru de facebook, sa vad si eu poze cu bebelusi si bebeluse , si cu hainutze si cu ce mai puneti voi pe acolo hi.gif . eu sunt eliza sasu

apoi... am fost la targ sa mai arunc o privire... de data asta mi-am luat sotul sa aiba grija de crocodil cat eu casc ochii (ca la anteriorul nu mi-a priit deloc ) ; si ce sa vezi: ne-a picat cu tronc scaunul de masa tatamia de la per perego (si deja vorbiram cu niste prieteni sa ne aduca scaunul de la copilul lor ) - asa ca acum avem pe unu care profita de plimbari prin casa cu scaunul de masa liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
iar azi, in loc de "multumesc" pt scaun, sasha ne-a aratat primul dintisor !!!! super.gif
nici nu ne asteptam, ca nu a fost exagerat de marait sau cine stie ce altceva (intr-adevar, s-a trezit cu o seara inainte de la 11 la 1, dar asta asa, sa-mi zambeasca si sa nu ma lase sa dorm jucaus.gif )

ruby - f dragalas iulian! cat despre dintele lipsa... trebuia sa o rogi sa i-l dea fratiorului ei tzuc.gif
crysa - felicitari si voua pt dintzuk! - a iesit , sau inca doar se vede? ca eu nu-mi dau seama, ca nu sta destul de mult cu gura deschisa unsure.gif

cat despre parul in cadere... libera - subscriu! s-a dus pe apa sambetei parul meu de diva din timpul sarcinii crybaby.gif ; si eu iau fier din luna a 7-a , deci nu e lipsa de fier; ca sa nu mai zic, ca si un dinte s-a gandit sa ma supere, asa ca sapt viitoare am intalnire cu dna stomatolog nervi.gif

gata, plec la somn, ca se termina si berea mea fara alcool si meciul cu barcelona bere.gif

Hello!
I-a spart de tot si acum vad ca urmeaza al 2 lea,a fost tare agitata azi
Felicitari la toti bebelusi care le-a dat primul dintisor , sa fie fara dureri
crysa
QUOTE(iasmio @ Apr 1 2012, 11:24 AM) *
neatza buna

m-am trezit in chef, mi-am baut cafeaua cu sotu pe la 7:30, apoi el s-a dus pana in sat sa duca remorcuta si eu nu m-am putut abtine sa-l pacalesc asa ca i-am dat un mesaj ca a cazut un dulap de la bucatarie unde sunt pahare si alte ghidusii, nervoasa foc cum ca m-as fi speriat si lovit in acelasi timp; si m-a crezut liwlol.gif s-a intors din drum si cand era la usa si-a amintit ca e 1 aprilie bouncy.gif

misa seara buna si tie liwlol.gif
la multe lunite anei pt ziua de azi si flori de la iulian 9704.gif ( nu sari cuscra ca asa-i sade bine unui fecior sa dea flori tuturor fetelor)

puup

ps: se vede ca dorm mai bine in ultima vreme nu?

Tare eusa_clap.gif ,eu nu am reusit sa pacalesc pe nimeni,de fapt nici nu mi-am propus ,am avut o zi frumoasa,ne-am plimbat prin salzburg cu fetele
crysa
QUOTE(ruby @ Apr 1 2012, 08:55 PM) *
buna ziua fetelor ,

sant pe fuga pe aici .toata ziua am fost in priza ,de ce as fi acum seara linistita ,nu? Mai am o ora si apoi o pun pe Amy la nani si o sa-mi gasesc si eu linistea .

tema asta cu mama toata ziua e interesanta .eu sant una asa si nu regret nici o secunda .nu m-as duce la munca (si nu sant vreo lenesa)inainte de terminarea concediului de crestere a copilului si daca mi-as permite, nici dupa .slava domnului ca imi permit !
cred ca mamele care isi doresc cu adevarat o cariera ,nu se grabesc sa faca copii prea devreme.carieriste cu jumate de norma inca nu am vazut.
alevicky ,sa stii ca pe asta nu am mai auzit-o ,precum ca copii care stau acasa cu mamele sant rasfatati negativ .eu am stat cu cei 2 copii ai mei acasa pana la 2,5 ani si sant niste copii normali ,cu bun simt si respect nu doar fata de mine ci cat si fata de cei din jur .nu stiu poate depinde de forma de educare adoptata ,dar in cazul meu ,statul acasa cu copii a adus numai plus-uri ! si mai tarziu ,cand am nascut-o pe Ruby si am stat iar acasa ,am avut mult mai mult timp si pt Aiman .notele s-au ridicat ,timpul liber si-l petrecea altfel ,mami era mereu acasa cand venea de la scoala ,mancarea pregatita si nu sandwich-uri lasate de dimineata si cate altele .
Ca sa nu zic cat de mult m-am bucurat ca am putut fi alaturi de Ruby ! ce servici mi-ar fi acordat mie o mai mare satisfactie decat bucuria de a-mi vedea copilul crescand ?

la un moment dat ,vor intra si copii la gradinitze ,mai apoi la scoala si cred ca atunci are si mama timp sa se orienteze pt ceva pt ea .atunci are timpul necesar si cred ca dupa 2 sau 3 ani si cheful de a relua vechile activitati.
revin...

Ce pot sa zic Ruby FELICITARI ptr rabdare in primul rand,mie imi cam lipseste de cele mai multe ori.....La mine e mai dificil ptr ca nu pot sa intrerup,deoarece se duce totul de ripa si nu vreau asta,de multe ori chiar ii zic sotului ca trebuia sa facem mai repede si pina acum erau mari,dar nu e cum vrem noi ,ci cum vrea dzeu
NB
ruby
QUOTE(alevicky @ Apr 2 2012, 12:00 AM) *
ruby, era o parere strict personala si subiectiva, nu generalizez. oricum nu pot eu sa judec mame care deja au crescut unul sau mai multi copii cand eu nu am crescut niciunul. imi cer scuze daca te-a ofensat parerea mea, nu asta a fost intentia ptr niciuna din mamicile de aici. si nu ma refeream la stat acasa pana la 2 3 ani ai copilului, cand mi se pare f bine si necesar sa aiba mama alaturi, ci ptr totdeauna, cel putin in cazurile pe care le cunosc eu. si ma refer la faptul ca unele mame isi transpun frustrarile asupra copiilor, impingandu-i sa faca ceea ce ele nu au reusit. oricum cresterea si mai ales educarea unui copil mi se pare mai greu decat orice serviciu, si nu contest faptul ca tu ai niste copii foarte bine crescuti. sper ca suntem ok cu aceasta completare smile.gif
noi anuntam aparitia primului dintisor. inca nu a strapuns gingia, doar se vede alb acolo si ne face ceva nervisori smile.gif trece si asta...

neatza ,

sant pe fuga ,ca m-am trezit tarziu si trebuie sa plec la gradi .alevicky ,am scris eu ceva aiurea?Scuze ? De ce ? Nu ai zis nici tu nimic iesit din comun !nu m-a ofensat nimic din ce ai scris tu ,imi scriam si eu doar parerile asa cum ai facut si tu .
sant de accord ca nu e o munca usoara cea de mama si constientizez ca nu orice mama e o mama buna .cateodata imi vine greu sa cred ca existe si altfel de mame ,dar e clar ca exista :Reci ,rele si egoiste .
felicitari pt primul dintuc !
si Amy era cam agitata ieri si musca orice prindea .sa vedem ce urmeaza .

o zi frumoasa sa aveti !
ruby
QUOTE(crysa @ Apr 2 2012, 01:30 AM) *
Hello!
I-a spart de tot si acum vad ca urmeaza al 2 lea,a fost tare agitata azi
Felicitari la toti bebelusi care le-a dat primul dintisor , sa fie fara dureri

a inceput sezonul dintilor dupa cum se vede! felicitari si sa iasa si ceilalti tot asa repejor si usor !
ruby
ce liniste e pe aici! a venit primavara in RO?
Karina
Ruby...cam asa se pare ca a venit iar primavara la noi smile.gif e tare frumos afara...Legat de subiectul pe care l-am deschis...Nu stiu, mi se pare mie sau chiar mamicile care stau acasa sunt privite asa...cam sceptic? cel putin la noi in Romania mi se pare ca societatea nu le prea agreeaza...Dar poate fi doar parerea mea...Ceea ce e oarecum amuzant e ca pana sa-l am pe Levi la propriu (pana dupa ce am nascut) mereu imi ziceam ca n-o sa fiu in nici un caz "stay at home mom"...Ca o sa lucrez si o sa imi fac cariera si chestii din astea...Si dupa ce s-a nascut Levi mi-am schimbat destul de mult perceptia asupra viitorului...Nu mi se mai pare deloc asa cumplita imaginea asta cu mine stand acasa cu copiii...mai ales ca imi mai doresc copii...si vorba ta, daca situatia ne permite ca eu sa stau acasa...am un motiv in plus sa o fac...
Alevicky si Crysa, felicitari pentru dintisorii fetitelor voastre!:) speram sa nu le dea prea multa bataie de cap...
Pufulica15
buna seara tuturor (chiar daca nu pare sa fie nimeni pe aici sad.gif )

de cand cu dintzuk-ul asta ne trezim noaptea de 2-3 ori, ceea ce nu e chiar asa intersant nervi.gif , iar ziua am inceput sa maraim mai mult spada.gif si nici nu mai dormim cate 2-3 ore dupa-amiaza; din fericire ne continuam ritualul de somn dupa baia de seara din jurul orei 8 eusa_clap.gif
maine e vizita la pediatru, ca nu am mai vazut-o de o luna jumate...

despre statul acasa forever - cred ca tine de felul de a fi al fiecarei mamici smile.gif
eu de ex, nu as putea sa stau mai mult de 1 an, max 2 acasa - mi se pare ca, la un moment dat as epuiza toate povestile, cantecele, jocurile si am incepe amandoi doar sa ne stresam reciproc wife.gif ; plus ca, daca nu as merge la un serviciu, nu as avea unde sa mai port pantofii mei (actuali si viitori) (ca nu pot sa merg in parc pe tocuri) si as suferi si eu si ei liwlol.gif liwlol.gif
in acelasi timp nu sunt nici pt cariera - resp pt muncit pe branci de la 6 dim la 12 noaptea, dar mi se pare ok un program de 6-8 ore

seara frumoasa!
sanymada
buna fetelor! si eu pe aici... blush.gif

noi suntem bine. crestem. avem peste 7kg, 68 de cm, nu avem inca dinti - felicitari celor care au deja! - dar balosim la greu si avem momente de maraiala gratuita, tivul de pe gingia de sus a cam disparut, deci cred ca intr-o luna doua ne laudam si noi cu ei, ceea ce mi se pare foaaarte ciudat tinand cont ca lui Mihai i-a dat primul dinte la 10 luni.

diversificarea nu am inceput-o, si o planuiesc peste vreo luna ca momentan stam bine la capitolul laptic. cred ca o sa incep tot cu niste suc de mere, morcov... am lista pe undeva, momentan nu vreau sa ma gandesc, vreau sa mai huzuresc de bine biggrin.gif dar in mod cert creier nu i-as da, pentru ca nici eu nu as manca, iar ficatul tarziu, spre un an, probabil tot o tentativa de pateu facut in casa cum am incercat si la Mihai. de preferat de tara, dar mai vedem. pentru cele ce incepeti diversificarea, atentie la avocado. Mihai mi-a facut alergie desi nu e o fire alergica. avea vreo 8 luni, si am aflat cu ocazia asta ca e destul de alergen avocado... desi apare in multe liste legate de diversificare.

cat despre mersul la serviciu, eu o sa ma intorc clar, si o sa imi para rau ca insumeaza prea multe ore cu transport si ora de masa, dar nu ma vad total satisfacuta nici practicand doar meseria de mama, cu atat mai mult cu cat ei or sa creasca si nu or sa mai aiba prea mare nevoie de mine si mi-ar ramane prea mult timp la dispozitie cu care n-as sti ce sa fac smile.gif

in alta ordine de idei, o primavara frumoasa va doresc! poate se mai linisteste si vantul asta ca pe mine una m-a ametit...
Draga
Buna seara

felicitari dintosilor, vad ca se mareste gasca biggrin.gif

noi am fost ocupati cu oaspeti, mall, tuns..treburi grele.

Mama mia Pufulica, ti-ai luat Tata mia! unul mai scump nu ai gasit? biggrin.gif Sa-l folositi cu placere si muuult!

sunt zombie, va las
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.