Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Noiembrie 2011
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2011
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128
ruby
QUOTE(Ioanax07 @ Dec 4 2011, 06:49 PM) *
Nici gand, pentru ce? Ca sa nu pot pleca nicăieri cu ea pt ca nu prime?te viza ? Îmi pare rău si mi-e rusine ca trebuie sa spun dar mie nu mi-a oferit nimic Romania ba din contra, am întâmpinat oprelisti din cauza cetateniei in toate ?ările in care am fost ASA ca nu merci, as renun?a si eu la a mea liwlol.gif I-am făcut deja pasaport britanic, George mi-a zis sa ii Facem si românesc dacă vreau dar nu are rost ! Tu cum ai procedat cu ai tai ?
P.S Metoda yoghinei a functionat ASA ca spunei lui Andre ca a Fost buna si ea la ceva smile.gif

sant intr-un totul de accord cu tine ! Cum Aiman e nascut in RO are certificat romanesc ,dar pt Ruby si Amy nu am facut si nici de gand nu am sa le fac .le fac doar pasapoarte olandeze ,caci nemtesti nu am cum sa le fac ,ca trebuie sa fi locuit un minim de 8 ani in germania pt a primi cetatenia lor .oricum nu ma interesa .mai bine olandeze ,decat nemtoaice !
am fost si noi in 2009 in ro .de fapt eu cu copii cu avionul si Andre a venit cu masina si asa frumos a fost la frontiera ,nu m-a intrebat nimeni despre acte in ce o priveau pe Ruby .In schimb pt Aiman fiindca a iesit cu pasaport romanesc ,a trebuit sa prezint tot dosarul de acte sa-l scot din tara .Evident ca le am pe toate la mine mereu ,dar e enervant asa .ce naiba santem in EU ,ar trebui sa fie una si aceiasi lege .
si sa vezi la ce cozi e de stat prin consulat (ca cele de la lapte de pe vremea lui ceasca )cand ai nevoie de vreo hartoaga sau pasaport ...ohooo ,lasa ,mai bine englezoaica .
Ioanax07
Corect , niște cozi si birocratie in consulat cât cuprinde.Pasaportul l-am făcut prin telefon, adică am dat detaliile ei verifica , am trimis actele si gata nici o coada nici o ancheta ca la militie ! Atât de complicate sunt toate formalitatile la noi de parca am aplica pt cetatenie americană sau cine știe ce! Eu pe bune ca sunt atât de scarbita de toate " avantajele" de a fi roman, pt mine înseamnă doar familia, prietenii si multe locuri dragi si frumoase in rest ....sunt nevoită sa mă cenzurez wink.gif
Draga
Neata

hai la o cafea tarzie biggrin.gif
noi am avut ceva program artistic de dimi, acum doarme. Facem curat si incercam sa decoram casa pentru mosul care vine la noapte!

La 3 mergem la pediatru, va povestesc ce si cum ( altceva ca nu-i yoghina doamna) liwlol.gif

Ioana, si Adela are un singur prenume pantru ca are 2 nume, sa nu chinui copilul sa stea juma de ora sa-si scrie numele biggrin.gif

restul de mami unde sunteti????
ruby
QUOTE(Draga @ Dec 5 2011, 01:04 PM) *
Neata

hai la o cafea tarzie biggrin.gif
noi am avut ceva program artistic de dimi, acum doarme. Facem curat si incercam sa decoram casa pentru mosul care vine la noapte!

La 3 mergem la pediatru, va povestesc ce si cum ( altceva ca nu-i yoghina doamna) liwlol.gif

Ioana, si Adela are un singur prenume pantru ca are 2 nume, sa nu chinui copilul sa stea juma de ora sa-si scrie numele biggrin.gif

restul de mami unde sunteti????

neatza

si eu pe aici ,la micul dejun .a venit fata ce o duce pe Ruby la gradi dimineata ,plansa toata si disperata de nu putea sa articuleze nici un cuvant .I-a murit fratele intr-un accident in Italia .... sad.gif si era asa de amarata ca le trebuiesc imediat 5.000 de euro sa il poata duce in tara .consulatul nu ajuta cu nimic ,iar ei suma asta nu o au.asa o situatie grea ...
m-a intristat starea ei .poate gasesc vreo firma dispusa sa ii ajute in rate cu repatrierea .
o sa trebuiasca sa ies diminetile sa o duc pe Ruby la gradi ,pana pe 22 decembrie cand ia vacanta .complicata treaba ,caci e si temperatura in scadere si nu prea aveam chef sa o scot pe Amy asa dis de dimineata la plimbare .da nu am incotro.fata trebuie sa plece in Romania ,sa fie alaturi de familie .

ies rapid pana la banca si la dm .poate mai trec si celelalte fete pe la semnat de condica .o zi frumoasa !
perla163
tzuc.gif buna ziua dragi ,amici si pitici,sa aveti o zi si o saptamana cat mai frumoase!
Draga-si eu azi ma apuc de decorat casa ,dar maia les bradutul---eu abia astept sa vad bradutul in casa! smile.gif te asteptam cu vesti bune d ela pedi
Ruby-off asa e cu impatrierea ,am auzit ca trebuie o gramada de bani ..oricum zi-le daca au cum s afaca o coleta poate reusesc sa adune ceva ,din cate am inteles asa se face ...imi pare rau ca trebuie sa o scoti pe AMy asa dimineata ,ai grija-puup
noi suntem ok ,am avut ceva colici dara zi vad ca e mai ok ,am inceput sa-i dau cate un pic de ceai de fenicul si cred ca il ajuta la digestie
Pupici tuturor! trandafir.gif
Ioanax07
Neata
As bea o cafeaaaa dar nu vreau s-o agit mai mult pe bubu wink.gif astăzi mă duc la dispensar sa vedem cum stam pana acum. Sunt Putin ingrijorata căci aproape după fiecare masa scuipa laptic , nu in cantitati industriale dar nah, totuși iese ceva ! Si mai am o buba in minte....(hai ca iar încep cu filmele ) când doarme mai ales noaptea scoate niște suntete ciudate, ca un porcusor sau maraie si se screme când e pe punctul de a se trezi.! O fi normal ?
Va pup si va doresc o săptămâna frumoasa ! hug.gif
Draga
QUOTE(Ioanax07 @ Dec 5 2011, 01:48 PM) *
Neata
As bea o cafeaaaa dar nu vreau s-o agit mai mult pe bubu wink.gif astăzi mă duc la dispensar sa vedem cum stam pana acum. Sunt Putin ingrijorata căci aproape după fiecare masa scuipa laptic , nu in cantitati industriale dar nah, totuși iese ceva ! Si mai am o buba in minte....(hai ca iar încep cu filmele ) când doarme mai ales noaptea scoate niște suntete ciudate, ca un porcusor sau maraie si se screme când e pe punctul de a se trezi.! O fi normal ?
Va pup si va doresc o săptămâna frumoasa ! hug.gif


a mea face ca un tractoras, porcusoru-i mic copil! si maraie si se screme la fel, mai ales cand da semne sa se trezeasca.
eu imi caut dopuri de urechi care sa ma protejeze de sunete slabe, sa aud doar cand plange cu adevarat biggrin.gif liwlol.gif daca nu am o camera in plus........
ruby
QUOTE(Ioanax07 @ Dec 5 2011, 03:48 PM) *
Neata
As bea o cafeaaaa dar nu vreau s-o agit mai mult pe bubu wink.gif astăzi mă duc la dispensar sa vedem cum stam pana acum. Sunt Putin ingrijorata căci aproape după fiecare masa scuipa laptic , nu in cantitati industriale dar nah, totu?i iese ceva ! Si mai am o buba in minte....(hai ca iar încep cu filmele ) când doarme mai ales noaptea scoate ni?te suntete ciudate, ca un porcusor sau maraie si se screme când e pe punctul de a se trezi.! O fi normal ?
Va pup si va doresc o săptămâna frumoasa ! hug.gif

ia una decofeinizata .nu are ce sa se intample ! e normal sa recurgiteze dupa fiecare masa .cand o tii dreapta elimina si aerul si odata cu el ,iese si o mica cantitate de laptic .
sunete ciudate scoate si Amy cand o mai pun jos .fac parte din meniu .cand le aud noaptea e de bine ,nu ma mai ridic din pat sa verific orice respiratie .Aseara am pus-o pt prima data in sacul de dormit .pana acum am invelit-o cu plapumioara caci imi parea prea mica pt sacul imens ...am luat unul de 70 cm .acum ca a mai crescut un pic ,statea mai confortabil.
pe 13 mergem si noi la control la pediatru .vineri cand vine iar yoghina mea ,o sa o cantaresc sa vedem cat a luat .
va las ,ca ma cheama Amy !
iasmio
salutare

cu greu mai reusesc sa intru pe net
iulian doarme binisor ziuadar noaptea tot asa se trezeste cam la 2 ore, de vreo 3 nopti plange de mama focului, voi ce le dati de colici? ceai le da careva la bebelushi?
mie dr de familie mi-a zis sa nu-i dau ceai si nici de colici, sa-l masez pe burta dar nu mai vreau sa-l vad ca se chinuie
azi am reusit sa rezolv cu legalizarea actelor mele si sa bag dosarul pr schimbarea cartii de identitate, maine o scot sapai miercuri iar am de umblat la notar si apoi la cluj sa-i fac in sfarsit certificatul de nastere
apoi sper sa-mi fac timp sa aj si la medicul meu de fam pt concediul medical
la dentist nush cand mai ajung ca in fiecare seara ma ia durerea, parca ar fi cu programare de durut dupa ora 19

iasmina e racita, am lasat-o la tatl ei ca mi-e frica sa nu se ia si la iulian, desi mi-e ciuda ca nu pot fi langa ea
ruby naspa ca nu te mai poate ajuta fata
off sper sa ne intram si noi intr-o zi la o oarecare normalitate ca parca is de pe alta lume inca...
Draga
Iasmio, eu am luat Infacol, sa fie, ca noaptea mai face gaze( ca ziua nu poate 68.gif )
Dupa cate stiu la cei alaptati nu se rocomanda ceai, eu nu ii voi da .

Si Calin e racit, nu rau, doar muci, sper sa nu se ia.

Am fost la pediatru, a recuperat scaderea din maternitate si a mai pus 200 g asa ca in doua zile trecem de 4 kg smile.gif

va las, poate maine povestim mai mult ca e sarbataoare
tzuc.gif
Ioanax07
ASA Draga tractoras liwlol.gif nu mi-a venit in minte metafora asta dar ASA face liwlol.gif
Yana are 3300 gr si e totul ok, tocmai mă laudam la moasa ca nu plânge aproape deloc doar scoate sunete bla bla eu făloasă când a început a mea o serie de nu am auzit-o niciodată zbierand ASA , m-a făcut de rusine liwlol.gif
Mirela ia vezi ce trucuri mai inveti de la yoghina ca sunt interesata si eu smile.gif
ot1305
buna mamici!
pt colici, ma rog la mine e mai mult pt reglarea digestiei ii dau bonisan si alinan alternativ....eu ii dau ceai baby drink un plic la 2 zile ca trebuie sa-i dau acid folic si ala mi-a spus dr sa i-l dau in ceai......in rest masaj si comprese calde cand plage prea tare.....

Draga, deci creste nu gluma....4 kg acusi....bun asa smile.gif

ruby
si? Vine mosul? Ai mei au fost cuminti ,asa ca sigur vine .Ruby si-a lustruit si cizmele de cauciuc la gradinitza ,maine sigur gaseste ceva si in ele !

fetelor ,cam cate scaune au bebeii vostrii pe zi?
Corilex
Cred ca de 2 ori pe zi incerc sa va scriu,si mereu intervine ceva/cineva.
Am fost cu fata la plimbare in ultimele 2 zile - si am scos-o doar in brate.Am febra musculara acum.Nu ma gandeam ca poate sa fie atat de grea.
Draga,felicitari pt greutate :X.
Ruby - a mea are cam 6 in 24 de ore.

La noi nu s-a schimbat nimic - colici nu ,somn de voie noaptea - se culca la 23 ,se trezeste la 3 apoi la 7.Laptic cat cuprinde.

Of..iar trebuie sa fug sad.gif(.
Noapte buna!
ruby
neatza ,

va invit la o cafea ! cum ati dormit?
Noi nesperat de bine ,mai ales ca ieri a dormit cam toata ziua Amy !azi noapte s-a trezit doar la 3 ,a papat si apoi la 6 ,cand de fapt nu vroia nimic ,dar am zis eu ca poate ii e fomica si am luat-o la mine in pat ,dar dupa 5 min am pus-o inapoi ,ca dormea dusa .abia la 7 i s-a facut foame .acum are program de sunete ,dar cred ca in curand mai trage un pui de somn.
azi trebuie sa ajung pe la contabil ,dar astept pana la pranz sa vad cat de rece e si sa ma hotarasc daca ies cu Amy sau nu .Rau ca nu am pe nimeni aici ,sa cer ajutor ...
Corilex ,cumintica tare Amelia! sa o tineti tot asa !

ma duc sa pregatesc micul dejun pt Ruby .sa aveti o zi cat mai relaxata !
iubita_tiana
QUOTE(ruby @ Dec 6 2011, 09:22 AM) *
neatza ,

va invit la o cafea ! cum ati dormit?
Noi nesperat de bine ,mai ales ca ieri a dormit cam toata ziua Amy !azi noapte s-a trezit doar la 3 ,a papat si apoi la 6 ,cand de fapt nu vroia nimic ,dar am zis eu ca poate ii e fomica si am luat-o la mine in pat ,dar dupa 5 min am pus-o inapoi ,ca dormea dusa .abia la 7 i s-a facut foame .acum are program de sunete ,dar cred ca in curand mai trage un pui de somn.
azi trebuie sa ajung pe la contabil ,dar astept pana la pranz sa vad cat de rece e si sa ma hotarasc daca ies cu Amy sau nu .Rau ca nu am pe nimeni aici ,sa cer ajutor ...
Corilex ,cumintica tare Amelia! sa o tineti tot asa !

ma duc sa pregatesc micul dejun pt Ruby .sa aveti o zi cat mai relaxata !

mirela......ce ii dai la micul dejun lui Ruby??? eu sunt in pana de idei pt tiana....sad.gif

si..buna dimineata si o cafea nu refuz:)
ot1305
neatza!
imi trebuie o cafea tare ca am stat treaza mai toata noaptea !!!!
Draga
Neata

beau si eu o cafea din ceasca mea noua, mi-a adus-o mosU. smile.gif
kk facem fara nr, 6-8 /zi, azi noapte nu a facut, abia dimineata.

Tiana, sa-ti spun ce ii pun la micul dejun lui Calin: ieri-ou fiert/cascaval( mozzarela)/ardei ( castravete), azi -paine cu almette si iaurt, maine- paine cu unt si gem/lapte...cam pe aici ne invartim.
Mai aveti tort de ieri??? biggrin.gif

la noi toate bune si frumoase, mancam relativ des, dar crestem noi wink.gif
zilele acestea mergem la shopping ca avem garderoba deficitara, poate ajung la baby expo sa iau si jucarii pentr mos craciun ca am o gasca mare de copii de cadorisit.

Corilex, de ce in brate? macar un marsupiu ca e grea.eu vreau sa-mi iau un sling .

sunt pe aici, va pup
geaninachelaru
neatza mamicilor si la multi ani tuturor celor care isi sarbatoresc ziua astazi :X
a venit Mosul?:>
piticul meu doarme...insa cum spuneati si voi mai devreme,scoate sunete ca un porcusor...zici k aqm se trezeste...dar apoi adoarme la loc.se strange iar....il doare burtica..i-am dat sab simplex,dar vad k tot il doare.
de mancat mananca la 2 ore...nu m-am mai muls,l-am pus direct la san(k asa mi-a zis asistenta,ca sa stimulez lactatia)si am facut iarasi rani:((
de vreo 2-3 nopti parca ne intram in normal....doarme mai mult in timpul noptii...am reusit si eu sa ma mai odihnesc:D
joi vine iarasi asistenta sa-l cantareasca...
murdareste cam 7-8 pampersi pe zi....deci eu zic ca e ok...chiar dak mi s-a mai imputinat laptele....dak nu s-ar satura,ar plange nu?
in rest....aseara mi-au venit iar lohiile....ba imi vin,ba se opresc....sper sa fie totul ok,pt k ma km doare burta pe jos..
am racit..toata noaptea mi-am suflat nasul,sper sa nu-i dau si lui raceala....am inteles k dak e alaptat la san nu raceste.
va pup,sa aveti o zi frumoasa!
Draga
QUOTE(geaninachelaru @ Dec 6 2011, 10:41 AM) *
neatza mamicilor si la multi ani tuturor celor care isi sarbatoresc ziua astazi :X
a venit Mosul?:>
piticul meu doarme...insa cum spuneati si voi mai devreme,scoate sunete ca un porcusor...zici k aqm se trezeste...dar apoi adoarme la loc.se strange iar....il doare burtica..i-am dat sab simplex,dar vad k tot il doare.
de mancat mananca la 2 ore...nu m-am mai muls,l-am pus direct la san(k asa mi-a zis asistenta,ca sa stimulez lactatia)si am facut iarasi rani:((
de vreo 2-3 nopti parca ne intram in normal....doarme mai mult in timpul noptii...am reusit si eu sa ma mai odihnesc:D
joi vine iarasi asistenta sa-l cantareasca...
murdareste cam 7-8 pampersi pe zi....deci eu zic ca e ok...chiar dak mi s-a mai imputinat laptele....dak nu s-ar satura,ar plange nu?
in rest....aseara mi-au venit iar lohiile....ba imi vin,ba se opresc....sper sa fie totul ok,pt k ma km doare burta pe jos..
am racit..toata noaptea mi-am suflat nasul,sper sa nu-i dau si lui raceala....am inteles k dak e alaptat la san nu raceste.
va pup,sa aveti o zi frumoasa!


Geanina, hai ca incet incet va intrati in ritm. Cred ca e mai bine sa-l pui la san, e si mai comod si suptul bebelui stimuleaza productia de lapte. Ranile vor trece dar daca sunt rele exista ceva creme , la noi e garmastan, f bun, intreaba asistenta ce se gaseste pe la voi.
Raceala nu cred ca o va lua, laptele matern ii asigura imunitate, eu am facut varicela cand avea Calin 5 luni si el nu a avut nimic.
si pe mine ma mai doare ocazional burta , lohii mai sunt, mai mult decat data trecta, dar cu pauze cate o zi, cum zici si tu. Maine ma duc sa-mi scot firele ca ma agat de nod doh.gif

schimba si tu tikerul sau nu ai nascut inca??? liwlol.gif
ruby
tiana , micul nostru dejun e sa zic asa o gustare in jur de ora 7.30 ,caci la 9-9.30 serveste la gradi din nou un ,,al doilea ,,mic dejun .de obicei ii pun cereale cu lapte ,mereu alt sort si nu se plictiseste deloc de ele si un iaurt ,ori lapte cu cacao si biscuiti ,ori o bautura pe baza de fructe cu fulgi de cereale (gata cumparata ), napolitane de orez expandat unse cu unt si gem ori miere de albine sau fulgi de ciocolata ,mar ,kiwi sau banana,in functie de cheful ei.prefera gustarile dulci dimineata devreme ,dar la gradi serveste paine cu cascaval ,parizer ,diverse tipuri de branza proaspata ,sunca presata etc ...adica ceva mai consistent ca sa tina pana la 12.30 ,cand serveste masa calda de pranz .

La multi ani Sofiei ! sa creasca mare, sa fie sanatoasa si sa va aduca numai bucurii !ce repede a trecut primul anisor ! parca mai ieri citeam ca abia ai nascut ...v-am admirat rapid pe fb .extraordinare fetele tale ,dar asta stii si tu ,ca ai doua comori !va pupam si un Mos Nicolae cat mai frumos !
ruby
QUOTE(ot1305 @ Dec 6 2011, 11:02 AM) *
neatza!
imi trebuie o cafea tare ca am stat treaza mai toata noaptea !!!!

l-a pandit Ianis pe Mos Nicolae?
ruby
QUOTE(geaninachelaru @ Dec 6 2011, 12:41 PM) *
neatza mamicilor si la multi ani tuturor celor care isi sarbatoresc ziua astazi :X
a venit Mosul?:>
piticul meu doarme...insa cum spuneati si voi mai devreme,scoate sunete ca un porcusor...zici k aqm se trezeste...dar apoi adoarme la loc.se strange iar....il doare burtica..i-am dat sab simplex,dar vad k tot il doare.
de mancat mananca la 2 ore...nu m-am mai muls,l-am pus direct la san(k asa mi-a zis asistenta,ca sa stimulez lactatia)si am facut iarasi rani:((
de vreo 2-3 nopti parca ne intram in normal....doarme mai mult in timpul noptii...am reusit si eu sa ma mai odihnesc:D
joi vine iarasi asistenta sa-l cantareasca...
murdareste cam 7-8 pampersi pe zi....deci eu zic ca e ok...chiar dak mi s-a mai imputinat laptele....dak nu s-ar satura,ar plange nu?
in rest....aseara mi-au venit iar lohiile....ba imi vin,ba se opresc....sper sa fie totul ok,pt k ma km doare burta pe jos..
am racit..toata noaptea mi-am suflat nasul,sper sa nu-i dau si lui raceala....am inteles k dak e alaptat la san nu raceste.
va pup,sa aveti o zi frumoasa!

la ai mei a venit mosul ,ca au fost cuminti ! Ruby era tare incantata de multitudinea de dulciuri ce le avea in cizme ,dar dupa ce a servit vreo 2 zice : ,,astea nu-s de la mos nicolae ! le-a cumparat tata ! de la Rewe(supermarket )!,, eram pe burta ca fiica-mea nu crede in Mos Nicolae...cred ca i-o fi auzit pe copii mai mari de la gradi si mi-a tras-o si mie !

crema pt rani poti cere la farmacie sau gasesti si la dm la raionul de produse pt mamici .parca de la medela am vazut ultima data ,dar cred ca gasesti mai multe marci .
bine ca va intrati in ritm .asa reusesti si tu sa te odihnesti !te simti mai bine acum ?

fetelor ,ia spuneti ,baitza cat de des le faceti?
ruby
QUOTE(Draga @ Dec 6 2011, 11:28 AM) *
Neata

beau si eu o cafea din ceasca mea noua, mi-a adus-o mosU. smile.gif
kk facem fara nr, 6-8 /zi, azi noapte nu a facut, abia dimineata.

Tiana, sa-ti spun ce ii pun la micul dejun lui Calin: ieri-ou fiert/cascaval( mozzarela)/ardei ( castravete), azi -paine cu almette si iaurt, maine- paine cu unt si gem/lapte...cam pe aici ne invartim.
Mai aveti tort de ieri??? biggrin.gif

la noi toate bune si frumoase, mancam relativ des, dar crestem noi wink.gif
zilele acestea mergem la shopping ca avem garderoba deficitara, poate ajung la baby expo sa iau si jucarii pentr mos craciun ca am o gasca mare de copii de cadorisit.

Corilex, de ce in brate? macar un marsupiu ca e grea.eu vreau sa-mi iau un sling .

sunt pe aici, va pup

As vrea si eu la shopping ,ca mi-ar prinde bine niste hainutze noi ,dar cred ca o sa ma limitez la shopping pe diverse site-uri ,caci la aglomeratia care este in oras acum in preajma sarbatorilor ,numai eu nu lipseam cu carutul dupa mine ...
Draga
QUOTE(ruby @ Dec 6 2011, 11:20 AM) *
As vrea si eu la shopping ,ca mi-ar prinde bine niste hainutze noi ,dar cred ca o sa ma limitez la shopping pe diverse site-uri ,caci la aglomeratia care este in oras acum in preajma sarbatorilor ,numai eu nu lipseam cu carutul dupa mine ...


eu as putea iesi intre 2 mese ca mai e mama la mine sapt aceasta.

Baita zilnic, nu-i place inca, nici la imbracat /schimbat nu-i place si se agita, daca ar fi mai linistita ar dura mai putin.
Ioanax07
Neata
Shoppingggg????...hop si eu wink.gif dar tot Yana are prioritate ca eu nu am dat decât 10kg jos sad.gif si degeaba m-am grăbit sa-mi scot toți blugii la probat ca nu mă incap nici unii nervi.gif nervi.gif Mi-a zis moasa ieri k s-a tras uterului iar burta ce a rămas e pt exercitii nervi.gif nu e enorma ca si cum era când am ieșit din spital când arată de 5-6 luni,dar tot e si vreau abdomenul meu plat sad.gif a reușit careva Performanta asta pana acum ?
iasmio
QUOTE(Ioanax07 @ Dec 6 2011, 12:02 PM) *
Neata
Shoppingggg????...hop si eu wink.gif dar tot Yana are prioritate ca eu nu am dat decât 10kg jos sad.gif si degeaba m-am grăbit sa-mi scot toți blugii la probat ca nu mă incap nici unii nervi.gif nervi.gif Mi-a zis moasa ieri k s-a tras uterului iar burta ce a rămas e pt exercitii nervi.gif nu e enorma ca si cum era când am ieșit din spital când arată de 5-6 luni,dar tot e si vreau abdomenul meu plat sad.gif a reușit careva Performanta asta pana acum ?

salut!

probabil corilex a revenit la dimensiunile de dinainte
eu mai am in plus vreo 8 kg
imediat mergem sa-mi scot actele si fiindca e frumos afara am zis ca mergem toti 3 poate facem si ceva cumparaturi

va pup
ruby
QUOTE(Ioanax07 @ Dec 6 2011, 02:02 PM) *
Neata
Shoppingggg????...hop si eu wink.gif dar tot Yana are prioritate ca eu nu am dat decât 10kg jos sad.gif si degeaba m-am grăbit sa-mi scot toți blugii la probat ca nu mă incap nici unii nervi.gif nervi.gif Mi-a zis moasa ieri k s-a tras uterului iar burta ce a rămas e pt exercitii nervi.gif nu e enorma ca si cum era când am ieșit din spital când arată de 5-6 luni,dar tot e si vreau abdomenul meu plat sad.gif a reușit careva Performanta asta pana acum ?

ehhh ,vrei cam multe tu ! abdomen plat la doua saptamani dupa nastere,e cam greu ! ori te crezi Victoria Beckham?Daca iti iei personal trainer ,poate reusesti !
si eu am slabit considerabil .nu stiu cat ca nu am cantar ,dar ochii sotului sant cel mai bun cantar.exact la abdomen mai am un strat de sunculitza ,dar voi scapa si de el in curand.
azi sigur am dat ceva jos ,ca e stresul mare .Iar m-a calcat un control pe santier ,ma astept la cei mai rau ...astia nici de Mos Nicolae nu stau prin birouri ...mama lor de nemti !am de lucru maine ,hartogaraie la greu ... nervi.gif
geaninachelaru
multumesc mirela si draga pt sfaturi....da,ma simt mai bn aqm,sper sa ne intram in ritm cat mai curand:D
draga,am schimbat tikerul....iar nu se vede?smile.gif)inseamna k iar am sarit vreun pas:D
cat despre kg...eu mai am de dat vreo 5(am 54 kg aqm)...dar cum am cezariana cred k mai am de asteptam pana fac abdomene,exercitii etc..pt k si eu vreau sa ajung la abdomenul meu plat:D

pupici:*
perla163
Buna ziua mamici si pitici ,sa aveti o zi frumoasa! LA multi ANi sarbatoritilor de azi !
TIana-LA Multi Ani printesei talee!
pfiuu,voi vreti abdomene plate..daa f frumos,fiecare viseaza la ce poate wink.gif ,eu de ieri sunt la dieta ,dar nu ptr abdomene plat ca ala nu l-am avut niciodata blush.gif ci sper sa slabesc cat de cat si mai apoi sa ajung macar la kg dinainte de sarcina.
Ioana-oricum e prea devreme ,uterul inca nu a coborat la locul lui ,de asta inca ai burta..mie mi-au spus si la spital sa port burtiera cica ajuta ,deci te sfatuiesc si pe tine ,dar eu nu o suport ,oricat a-si vrea ,ma iau nervii de al ea yes.gif
pupicei tuturor,aseara am facut bradul ,o s apun pozici la topicul respectiv.
Corilex
Hai ca am timp acum biggrin.gif.Bunicii lui Cata dorm,el e la munca,printzesa doarme,si eu ma lafai biggrin.gif.
Astazi avem 4 saptamani biggrin.gif,joi facem 1 luna si maine mergem la pediatru .Cred ca a trecut cu mult peste 4 kg ,ca a facut cute peste tot si e falcoasa :X.
Si mor cand le aud pe bunica si pe soacra ca "trebuie neaparat sa ii bag lapte praf ca nu se satura copilul".Curge lapte destul,ea mananca de rupe ,si ele vorbesc prostii.Aseara era bunica lui langa mine cand alaptam,si zicea intr-una ca nu curge lapte din san - si aia mica era plina de lapte la gura si curgea pe ea.X( Imi vine sa o strang de gat.Mor eu pe astia inapoiati X(.Si mamaia mea are o varsta,dar e moderna ,nu batuta in cap.
Of ce bine ma simt ca m-am descarcat liwlol.gif.Cata rade de mine ca nu le sufar liwlol.gif.Imi zice mereu sa le reped si sa le zic in fata,dar nu imi permit .Asa ca ii zic lui:)).Aseara a tipat la bunica-sa de am tresarit si eu liwlol.gif.

Legat de silueta - aveam 53 de kg in urma cu ceva timp ,dar ma cantaresc putin mai incolo si va spun.As vrea eu abdomenul de dinainte.Ma simteam mai bine cand aveam papushica in burtica - decat acum - cu strat pufos de sunculitza.Ce-i drept sunculitza plata ,nu colacel - dar tot nu imi place.Acum vad ca a inceput sa mi se decoloreze si linia neagra.

Si la noi baitza in fiecare seara - e cumintzica foc -dar sa aiba si ceva laptic in burtica -ca altfel nu merge.Sta si la masaj,si la imbracat - si mai ales la dezbracat .Cand se vede goala - incepe si da din picioare intr-o veselie.Se vede ca se simte bine.
Deja imi e frica sa o las singura pe pat pt ca am prins-o ca indoaie picioarele ,impinge in calcaie si ridica fundul - si se deplaseaza liwlol.gif.Ma miram eu cand o gaseam in patut stand mai sus,si dezvelita pe deasupra.

Cred ca toti bebeii fac ca tractorashele liwlol.gif.Si eu ma trezesc cand o aud,dar nu ma dau jos din pat decat atunci cand stiu sigur ca e treaza .

Imi vine sa dorm in continuu.Azi la 11:30 m-am ridicat din pat.Si ma mai culc pe la 16 cred smile.gif.

Va pup ,ca vad o manutza ridicata in patut smile.gif.
ot1305
QUOTE(ruby @ Dec 6 2011, 11:59 AM) *
l-a pandit Ianis pe Mos Nicolae?

liwlol.gif cam asa ceva
Ioanax07
QUOTE(perla163 @ Dec 6 2011, 12:23 PM) *
Buna ziua mamici si pitici ,sa aveti o zi frumoasa! LA multi ANi sarbatoritilor de azi !
TIana-LA Multi Ani printesei talee!
pfiuu,voi vreti abdomene plate..daa f frumos,fiecare viseaza la ce poate wink.gif ,eu de ieri sunt la dieta ,dar nu ptr abdomene plat ca ala nu l-am avut niciodata blush.gif ci sper sa slabesc cat de cat si mai apoi sa ajung macar la kg dinainte de sarcina.
Ioana-oricum e prea devreme ,uterul inca nu a coborat la locul lui ,de asta inca ai burta..mie mi-au spus si la spital sa port burtiera cica ajuta ,deci te sfatuiesc si pe tine ,dar eu nu o suport ,oricat a-si vrea ,ma iau nervii de al ea yes.gif
pupicei tuturor,aseara am facut bradul ,o s apun pozici la topicul respectiv.


Mi-a zis moasa ieri ca s-a tras uterul apai nu știu ce si cum decât ca nu ms suport cu burțile astea .de strâns m-am strâns si eu imediat după naștere cu burtiera de nici nu puteam respira dar nu oam dat-o jos nici noaptea , cred ca pt asta s-a tras ASA repede ca la cât era acum sunt modeală liwlol.gif
Problema e ca durerile de bazin s-au lunistit in schimb cred ca a dat sciatica in mine sau ceva de genul ori o fi de la epidurale si injectii câte mi-au dat căci merg schiopatand si acum, nu pot sa calc in piciorul stâng ca mă ia o durere din doare pana pe picior in jos . Trebuie sa mă duc la un film sau ceva ca zici ca sunt defecta rău sad.gif
Draga
QUOTE(Ioanax07 @ Dec 6 2011, 04:35 PM) *
Mi-a zis moasa ieri ca s-a tras uterul apai nu știu ce si cum decât ca nu ms suport cu burțile astea .de strâns m-am strâns si eu imediat după naștere cu burtiera de nici nu puteam respira dar nu oam dat-o jos nici noaptea , cred ca pt asta s-a tras ASA repede ca la cât era acum sunt modeală liwlol.gif
Problema e ca durerile de bazin s-au lunistit in schimb cred ca a dat sciatica in mine sau ceva de genul ori o fi de la epidurale si injectii câte mi-au dat căci merg schiopatand si acum, nu pot sa calc in piciorul stâng ca mă ia o durere din doare pana pe picior in jos . Trebuie sa mă duc la un film sau ceva ca zici ca sunt defecta rău sad.gif



Ioana, tu folosesti comoda de infasat? sau o schimbi pe pat in pozotia cocosatul? iti spun asta pentru ca eu 2 zile am schimbat-o pe pat si eram sa raman in unghi de 90 . Apoi m-am desteptat , m-am uitat la cele 2 comode din dormitor, una ingusta , alta lata dar ocupata cu tv si am facut rocada, asa ca acum am comoda de infasat, dar greu mi-a picat fisa de parca eram gravida liwlol.gif

Fetelor bebeii vostrii ca de des sughita? ca pe mine ma dispera, sare camasa de pe ea, nu alta. si cum ii calmati ?ca lamaie nu i-as da.
Corilex
Draga,si eu am problema cu sughitul pe lista de dezbatut cu pediatra.Sughite mult ,cam dupa fiecare masa .Imi e si mila de ea mititica.Eu am observat ca daca ii mai dau putin laptic,trece mai repede.Si apoi o ridic pe umar.
ot1305
QUOTE(Draga @ Dec 6 2011, 06:21 PM) *
Ioana, tu folosesti comoda de infasat? sau o schimbi pe pat in pozotia cocosatul? iti spun asta pentru ca eu 2 zile am schimbat-o pe pat si eram sa raman in unghi de 90 . Apoi m-am desteptat , m-am uitat la cele 2 comode din dormitor, una ingusta , alta lata dar ocupata cu tv si am facut rocada, asa ca acum am comoda de infasat, dar greu mi-a picat fisa de parca eram gravida liwlol.gif

Fetelor bebeii vostrii ca de des sughita? ca pe mine ma dispera, sare camasa de pe ea, nu alta. si cum ii calmati ?ca lamaie nu i-as da.

Draga, al meu sughita de fiecare data cand manca...de 7 ori pe zi.....acum nu mai sughite decat f rar....eu il puneam inca o data la san s mai suga si de regula asa ii trecea....dc nu ii dau zeama de lamaie sau vit c picaturi naturale.....
.
Ioanax07
QUOTE(Draga @ Dec 6 2011, 03:21 PM) *
Ioana, tu folosesti comoda de infasat? sau o schimbi pe pat in pozotia cocosatul? iti spun asta pentru ca eu 2 zile am schimbat-o pe pat si eram sa raman in unghi de 90 . Apoi m-am desteptat , m-am uitat la cele 2 comode din dormitor, una ingusta , alta lata dar ocupata cu tv si am facut rocada, asa ca acum am comoda de infasat, dar greu mi-a picat fisa de parca eram gravida liwlol.gif

Fetelor bebeii vostrii ca de des sughita? ca pe mine ma dispera, sare camasa de pe ea, nu alta. si cum ii calmati ?ca lamaie nu i-as da.


Știu ca ai dreptate, contează mult poziția si eu din păcate o schimb pe pat deocamdată ca mi-e peste mana sa mă duc la ea in camera unde e comoda pt ca o țin in cosulet la noi in camera .tati e responsabil cu schimbatul dar când nu e prin zona eu mă cocosez pe pat .
De sughitat sughita si a mea zilnic si destul de des dar e f normal , am întrebat de fiecare data si mi s-a zis k e normal.

sanymada
Buna fetelor, ne mai primiti? smile.gif

Noi avem de munca cu pustiul cel mare si gazutze la mandra cu explozie la miezul noptii, deci pana acum am cam fost in perioada de acomodare... Nici nu stiu ce sa va zic ca sunt cam zombi, pe la 2-3 se linistesc gazutzele si pot si eu sa dorm, iar dimineata da cel mare alarma, asa ca sunt cam scurt-circuitata somn.gif

De sughitat sughita si a mea pitica, si trece tot cu lapte destul de repede. La Mihai nu mergea si il lasam sa ii treaca, si ii trecea la un moment dat smile.gif

Si burtica mea e aproape retrasa, dar e inca loc de mai bine biggrin.gif Nu mi-am pus burtiera. Nici la Mihai si se retrasese de nu ma credea lumea ca am copil acasa tongue.gif Exercitiul fizic e sfant, parerea mea. Chit ca acum se rezuma la plimbari...
Si apropo de schimbatul in pat, eu numai asa o schimb, ba chiar preferam masajul dupa baie sa il fac tot in pat, pentru ca nu mai puteam sta in picioare. Ma lua o durere de coloana in zona mijlocului de imi venea sa cad jos wacko.gif Acum m-a mai lasat dar la inceput ma cam speriase...

Altfel, noi suntem bine, n-am apucat sa citesc tot, dar sper sa reusesc sa intru mai des.

Pupici si multa sanatate voua si bebeilor! Si la multi ani sarbatoritilor de astazi! (dupa ceasul meu e inca 6 decembrie tongue.gif )
Draga
Neata!

poftiti la cafea.gif

Roxana, ce dulce e pitica, ai pus poze si in alta parte decat la tiker?
chiar am vrut sa te intreb cum te descurci cu jr, la noi e bine inca, dar mai e mama saptamana asta, de luni sa ma vezi ohmy.gif


Deci cam aceleasi metode de calmare a sughitului..care la noi din pacate nu merg, asta e, sughitam pana ne trece.
L-ati vazut pe Iulian? ce mandrete de baiat tzuc.gif

Ce mai fac oare Misa, Cioco, Ramona, Emilia, Crysa???

azi ma duc la policlinica, domnisoara ramane acasa , are rezerve de hrana la frigi( am scos usor 90 ml dupa masa ei) nanner.gif
o zi faina sa aveti

noaptea cum a fost? ohmy.gif
geaninachelaru
buna dimineatza mamicilor!
din nou noapte alba...ma si miram eu sa doarma el noaptea:D bineinteles problema colicilor...s-a strans toata noaptea si a plans.o ora am reusit sa motai...si atunci cu grija pt k toata noaptea a stat p piept.
Cum il pun in patut,cum plange:(( nu stiam qm sa-l mai calmez....a venit si tati sa ma ajute,dar a abandonat curand "lupta"
k era prea obosit.Asa k n-am dormit...si aqm nu mai pot.poate reusesc dp amiaza....
Am si bazait putin:D sper sa nu raman asa sensibila dp nastere:))sanii ii am franjuri...mi-a facut niste rani...de dim mi-am pus "palariutele"de silicon sa traga prin ele k nu mai puteam.
Ascultati colinde mamicilor?? eu am ascultat ieri si au efect...parca ma mai linistesc si eu...
In preajma sarbatorilor devin mai melancolica...mai sensibila...plus k aqm am sensibilitatea si de la nastere:))epuizez servetelele:d
hug.gif va pup...mai revin pe parcursul zilei dak sta bb cuminte
iasmio
neatza

eu deja am dat o tura singur prin oras si acum ne pregatim sa mergem la cluj sa rez cu certificatul initial a lui iulian

draga merci de compliment, banuiesc ca de iulian al meu ziceai... tzuc.gif
azi nopte am dormit putin mai bine, s-a trezit doar la 3 si la 6 jumate, poate si din cauza baitei
sper sa doarma tot mai mult noaptea de-acum
la sani am scapat de rani, incet incet suntem pe drumul cel bun
corilex felicitari pt cele 4 saptamani, noi azi avem 2 rolleyes.gif

va pup pe toate
ot1305
QUOTE(geaninachelaru @ Dec 7 2011, 10:04 AM) *
buna dimineatza mamicilor!
din nou noapte alba...ma si miram eu sa doarma el noaptea:D bineinteles problema colicilor...s-a strans toata noaptea si a plans.o ora am reusit sa motai...si atunci cu grija pt k toata noaptea a stat p piept.
Cum il pun in patut,cum plange:(( nu stiam qm sa-l mai calmez....a venit si tati sa ma ajute,dar a abandonat curand "lupta"
k era prea obosit.Asa k n-am dormit...si aqm nu mai pot.poate reusesc dp amiaza....
Am si bazait putin:D sper sa nu raman asa sensibila dp nastere:))sanii ii am franjuri...mi-a facut niste rani...de dim mi-am pus "palariutele"de silicon sa traga prin ele k nu mai puteam.
Ascultati colinde mamicilor?? eu am ascultat ieri si au efect...parca ma mai linistesc si eu...
In preajma sarbatorilor devin mai melancolica...mai sensibila...plus k aqm am sensibilitatea si de la nastere:))epuizez servetelele:d
hug.gif va pup...mai revin pe parcursul zilei dak sta bb cuminte

eu ascul colinde....imi plac la nebunie smile.gif....vineri ma gandesc sa fac bradul ca Tudor abia asteapta...si eu la fel tongue.gif.....

ufff....azi Ianis a stat treaz mai toata ziua.....sper ca la noapte doarme dus....pray.gif......noi inca mancam si la 1 si la 3 si la 5:30.....nu a renuntat la nicio masa de noapte....sper doar sa nu faca ca Tudor care la 1 an jumate inca se trezea noaptea sa pape.......
Corilex
Multumesc mult,Mioara! Si tie la fel biggrin.gif.
Geanina - pediatra mea a spus ca in caz de face colici sa ii luam Espumisan - 25 de picaturi dimineatza.Vezi si tu - poate functioneaza sad.gif.Si am inteles ca si compresele calde de burtica lui bebe mai merg.Mai mult nu ma pricep.

Am fost cu printzesa la control - 4200 grame :X.A luat in greutate exact cat trebuia.A fost foarte multumita doctora de ea.
Mai mergem peste 1 luna la control si vaccin.

De vreo 4-5 zile am renuntat si la palariutze si ne merge bine.Suge frumos,si nici eu nu mai am dureri.
Deci,rabdare multa ,dragi mamici.

Am ramas la 53 kg - sunt o sexy - o sa imi fac o poza sa ma laud liwlol.gif.

Va pup!
Ioanax07
Bravo Cori pt greutatea micutzei cat si a ta....nici nu mi-e ciuda ca eu inca am 72 liwlol.gif deci sun mama sexoaselor liwlol.gif azi m-am "depresat" si cu toată durerea de spate m-am riscat la 30 min de bicicleta wink.gif mâine scot stepperul din garaj si mă apuc de kilograme ca nu mai tine ! Bine ca măcar fața mu-a revenit la normal căci in ultimele saptamâni zici ca eram Miss Piggy umflată cu pompa ! Auzi la ea 53 .... Ce zici oare mi-e ciuda ? liwlol.gif vreau si euuuuuuu si încă rapid biggrin.gif
crysa
Salutare!Am vazut poze cu bebelusi frumosii,nu am avut timp sa mai scriu ptr ca am fost ocupati cu botezul ,cu plecatul sotului in Germania(maine pleaca),mandra mea doarme numai in brate ziua ,deci e un chin si ptr mine si ptr Bianca deoarece nu pot sa ma joc cu ea...a plans la botez cat 10 copii,nu ii place infoflita,nu stiu ce sa ii mai fac,nici afara nu pot sa ies cu ea ca ma stiu toti vecini si nici nu tace,avem si noi aproape 4kg,saptamana viitoare trebuie sa facem vaccinul de 2 luni,dar noi il facem la aproape 3...vroiam sa mai scriu ceva dar am uitat..............pupam bebelusii frumosii
ruby
buna seara fetelor,

azi am avut cea mai rea zi de cand s-a nascut Amy ! nu a vrut sa doarma nici in ruptul capului toata ziua!!! doar motaia cate 20 de min si iar incepea sa planga .de groaza ! am fost cu mainile legate toata ziua si avea la treburi de aranjat ,fara numar .la noi sant toti bolnavi .Andre cu durere de stomac ,Aiman racit ,Ruby a avut si ea o noapte proasta ,eu la fel ,cu dureri de cap si dureri in gat ,deci nu m-ar mira ca si pe Amy sa o fi deranjat ceva de a fost asa de nelinistita .sper sa apuc si eu macar cateva ore de somn in noaptea asta .maine mai vad eu daca o duc pe Ruby sau nu la gradi .in functie de cat de obosita voi fi ...
ioana ,ia-o usor mama cu sportul .se recomanda sa incepi undeva dupa 6-8 saptamani de la nastere .sant convinsa ca o sa iti recapeti silueta ,caci ai o constructie sportiva .ma indoiesc sa stea suncile pe tine !

otilia ,te compatimesc pt asa zi ! sper ca dimineata la cafea sa scriem cat de bine ne-au dormit copiii si noi pe langa ei !sa aveti un somnic pufos!

da corilex ,te asteptam cu poza cea sexy! felicitari si ma bucur ca si Amelia ia bine in greutate !

ma duc la nani ! pe maine !
Ioanax07
Deci Mirela poți sa zici si tu acum ca ai bebe mic in preajama ca prea cuminte a fost Amy pana acum, la fel ca si amea in primele zile ...suspect si dubios de cuminte, ehhh intre timp "s-a modificat schimbarea" si am început sa-i AUD plansul din ce in ce mai des , cel mai sexy e când o ia dintr-o data o criza de aruncat si incordat de mâini plus picioare asociat cu un plâns cu mulți decibeli chiar dacă e schimbată , mancata etc nervi.gif ori o apuca ceva colici ori a prins spielul ca sa o iei in brate sau sa ii mai dau sanul 2minute ca sa adoarma ! Bine ca numai ziua are show căci asta îmi lipsea noaptea ! O cert eu pe limba mea dar degeaba ca nu na asculta smile.gif
Exercitiile le-am făcut ASA light nu am forțat căci oricum nu pot din cauza spatelui dar bici nu cred ca e bai mare dacă fac!
La voi e nevoie de carantina nu gluma cu toată lumea bolnava, insanatosire grabnica si mult somnic ușor lui Amy wink.gif
Va pup si va doresc noapte buna
ot1305
QUOTE(crysa @ Dec 7 2011, 11:46 PM) *

sa va fie de bine botezul!!! superbe poze!

neatza! va astept la cafea! maine mergem si noi la controlul de 2 luni, abia astept! apoi am program de facut bradul ca ma inebuneste Tudor de cap ......deja miroase a Craciun biggrin.gif.....azi mai am de calcat 2 perdele si de pus la loc si gata curatenia!

uff fetele, cand va aud de abdomen plat si fara colacei ma ia cu dureri de cap.....ce-i drept mi s-a tras burta insa pana voi avea io iar abdomenul plat ca inainte de sarcina mai dureaza vreo 5 luni.....mai intai trebuie sa fac cele 6 luni si abia apoi sa ma apuc de exercitii.....pana una alta fac masaj la aparat ca altceva nu pot.....bun si ala ca distruge celulita tongue.gif......


Ruby, insanatosire grabnica! Ianis al meu a dormit bine, binenteles cu trezirile de rigoare din 2 in 2 ore insa a adorit rpd la loc....am sa vad azi cat de mult sta treaz ca ieri a stat treaz cot la cot cu Tudor, numai ca aseara a adormit la 8 .....insa nu stiu ce a avut ieri de nu a dormit mai deloc......numai somnul de pranz a fost de 2 ore ca in rest numai cu okii beliti a stat si avea niste oki rosii de parca erau injectati!!!
gata, fug....sa aveti o zi frumoasa!
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.