Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Noiembrie 2011
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2011
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128
ramona_bretfy
QUOTE(ruby @ Aug 17 2011, 08:56 PM) *
BUNA SEARA

haideti la niste biscuti cu alune caramelizate asa de noapte buna ! biggrin.gif mi-am luat laptop-ul in pat si balotez si niste struguri deliciosi .vad ca tot ziceti de kg acumulate .e cam complicata treaba cu kg ,mai ales cand esti si atenta la ce mananci.otilia ,ramona ,doctorii vostrii ce opineaza de cresterea asta rapida in greutate?Eu am vreo 10 -11 kg luate pana acum ,dar deja mi-a atras atentia ca am depasit un pic si sa fiu mai atenta cu cantitatile ingerate. sa vedem in septembrie la urmatorul control ce si cum .trebuie sa mai fac si ceva miscare ,in afara de plimbari si ceva inot cand si cand si vreo 2 amarate de exercitii cand ma ia nebuneala cu spatele .
otilia ,da sa stii ca nu stiu unde ai pus tu cele 20 de kg ,ca tot bine arati !hormonii astia ne fac si mai stralucitoare ,mai frumoase ,mai deosebite ,nu?Sa profitam deci !

ramona si eu mai patesc asa cand ma agit prea tare .dar dupa ce ma intind un pic si ori citesc ceva ,ori ma uit la tv ,trece.

iasmio ,eu am impresia ca tu esti cea mai slabanoaga de pe aici .ia pune fata mana si mananca .cred ca te epuizeaza munca pe tine .lasa ca vine si concediul !facem noi si topul graselor ,sper sa tii pasul cu noi !

gata ,ma bag la nani .nu de alta da acu termin punga de biscuiti ...cica 100 gr contine 518 kcal...cam mult ,dar n-am ce face .inapoi nu-i mai pot pune biggrin.gif
pe maine la cafea!

Buna dimineata burtici...poftiti la o cafeluta cafea.gif ....daca tot am lipsit atat , acum trebuie sa recuperez sa mai dau si eu cafea biggrin.gif
of ce delicios suna treaba cu biscuitii, dar eu incerc sa ma cam abtin , mai ales seara sad.gif
Mirela, dr. meu mi-a spus clar ca imi permite sa iau 12 kg in sarcina , hai maxim 15....mi-a mai spus ca daca depasesc 15 kg , sa-mi caut alt dr cu care sa nasc....bine asta a spus-o asa zambind pe sub mustata, sper ca a glumit ohmy.gif ....a spus si el ca vede ca retin multa apa, picioarele mai tot timpul imi sunt ca butucii, mi-a interzis sa mananc mezeluri si branzeturi, mi-a recomandat acea sare light si trebuie sa-mi masor tot timpul tensiunea
cat despre burtica, aseara pe la vreo 12 pot spuna ca ma simteam relativ ok....am mai patit-o si alta data , dar ieri a fost bolovan in toata regula ,nici nu ma simteam prea bine si m-am cam speriat......din fericire acum ma simt perfect....asa va doresc sa va simtiti si voi si ne 'vedem' mai tarziu putin tzuc.gif
Corilex
Neatza burtici ! Am avut o zi full ieri smile.gif.A venit varul meu de la tzara ieri,ca si-a internat sotia insarcinata la Polizu .Si surpriza : a nascut un baietel de 3540 grame aseara la 21:25 .Avea 39 de sapt si 5 zile.

Ieri am stat toata ziua la cumparaturi ,ca ne apucam de zugraveli in casa ,si am obosit in ultimul hal.Si mai mult - m-am accidentat intr-una liwlol.gif .Si la mana si la picior.Am zis eu bine ca o sa fiu oloaga la nunta liwlol.gif.
D'abia imi mai simt picioarele,am dormit foarte prost azi noapte - am stat cu sticla de apa la gura in continuu.
Si acum cand dormeam si eu , m-a trezit iubi sa astept sa mi se livreze masina de spalat - ca deh nu puteam sa astept bebe cu masina de spalat veche ( ca doar am de spalat un sac de hainutze tongue.gif ).Am luat una Beko cu program special pt haine de bebe si pt par de animale.Acum sa vedem de ce e in stare.

Voi aveti probleme cu constipatia ?Am inteles ca e frecventa la gravide ,dar pe mine una deja ma sacaie sad.gif.Si referitor la carcei - ati incercat Zdrovit Anticarcel? Oare e indicat sa luam si noi? Ca nu vreau sa imi sun doctorul pt ca e in concediu,si nici nu iau pana nu am un raspuns sigur .Dar si asta ma omoara noaptea - am inceput sa am in acelasi timp la ambele gambe si ma trezesc in miez de noapte ca urlu de durere si ma aude tot blocul .

Si tot nu imi e bine sad.gif.Parca nici de la stomac , si parca ma doare tot corpul .Niciodata nu mi-a fost asa aiurea pana acum sad.gif. Va scriu mai incolo - poate imi revin sad.gif .
Pupici
iasmio
neata

vai ce rau au dormit... sau mai bine zis n-am dormit; azi daca pot chiulesc mai repede ca parca is batuta de cineva
otilia frumoase pozele, pai tare bine arati, tu esti inalta si daia nu se vad cele 20 kg
eu n u ma "dau mare" ca stiu ca si la iasmina de la 7 pana la 9 luni am pus cel mai mult, p-ana atunci eram ca acuma, cat de cat in grafic
va las ca am treaba pe-aici pe la birou, mai vb

puup
ruby
neatza ,

ce bine ca este cafelutza calda inca !mersi ramona ! tocmai savurez si eu una .as mai fi dormit un pic ,dar nu mai avea chef fiica-mea si la 7.30 a decis ca e vremea sa ma trezeasca .
am strans deja lenjeriile de pe pat si am bagat prima masina ,caci cum azi se anunta caldura mare prefer sa ma ocup de treburile casnice in orele diminetii ,pe racoare inca.
in weekend cred ca tragem si noi un picknik,daca tine vremea asa frumoasa si calduroasa.

corilex ,cred ca starea ta e si din cauza stresului ,a oboselii .parca nu aveai atatea pe cap ,te-ai mai apucat si de varuit ! sa stapaniti sanatosi noua achizitie si sa va fie de folos o perioada cat mai lunga .
probleme cu carceii am avut si eu ,dar vad ca s-au ameliorat .mie mi-a dat magnesiu sa iau si atat.incearca sa stai seara cu picioarele urcate pe 2-3 perne ,un usor masaj cu o crema de picioare racoritoare, de preferat speciala pt mamici.
pt constipatie ,prune uscate ,cereale integrale,multa apa ,iaurturi etc .atentie la ce papi in cateva zile iti poti reveni .
sper sa iti revii din starea aiurea .te asteptam cu vesti bune .

iasmio ,o fi de la bazin? Ceva de gen febra musculara?Spor la munca si fugutza acasa daca iti da voie seful!o zi usoara!

Ramona ,ma bucur ca a trecut starea de ieri .probabil a fost pe fondul oboselii.

Neauzim mai tarziu ,ma bag si eu la treburi pana nu isi sare cheful .
Ioanax07
Neata
Mai este cafea sau niște biscuiti de aseară ar fi si mai buni eating.gif
Se pare ca nu sunt singura care a dormit aiurea azi noapte , e o adevarata operatiune de tactica si forta intorsul asta de pe o parte pe alta plus ca al meu doarme iepureste si se trezeste de fiecare data cand ma intorc ,m-am anchilozat toată , nu mai suport sa dorm pe părți......vreau p burtaaaaaa sau spateeee nervi.gif
Vad ca iar ati deschis subiectul kg , iar disper nervi.gif eu nici nu m-am mai cantarit de câteva saptamâni bune ,am zis ca si asa mă apuca nervii când îmi da cu 6 ,apai sa-mi dea cu 7 e dezastru deci mai bine nu mă cantaresc
Apai OTilia mama , unde ai pus 20kg k cu se vad decât p burtica, ești f Înalta si nu se vad , ești bine nu te plânge smile.gif!
La noi vreme naspa mon cher, halal vreme vara asta!
perla163
floare2.gif O zi frumaosa va doresc burticuteloor!puup
Otilia-ai pus cam muult ,dar tu iti permiti si nici nu se vede ,arati suuper bine-pupam!
Ruby-m-ai dat gata cu biscuitii aia ai tai ,te rog fie-ti mile si de noiiiiii doh.gif
sie u aseara aveam piciaorele cam prea umflate ,le-am pus putin inb apa rece si apoi am dormit cu vreo 3 perne sub picioare sia zi dimineata erau ok ,doar ca zielle astea am mancat normal si tensiunea iar a urcat nervi.gif
Fetelor evitati constipatia ,ep cat posibil ,mancati prune cum a zis Ruby ,dar si paine sau cereale integrale ,dar sa fie integrale nu numai colorate .alea va va ajuta ...........caci constipatia da si dureri de burtica si deranjeaza si bebele ........beti mnuulta apa ,asta mi-a zis dr mie ,ca s anu mi s eumfle maineile si picoarele
ot1305
vai fetelor sunteti niste dragutze! oricum nu prea imi pasa cat iau in greutate ca oicum fac tot ce pot sa nu ma ingras.....in schimb retin apa.....si pana la urma Bb sa fie sanatos ca in rest am sa vad eu cum fac sa slabesc.....

eu una n-am prbl cu constipatia.....ce-i drept alimentatia conteaza enorm....iar eu pap multe legume si fructe si iaurt tocmai ca sa evit......cine nu mai poate si nu mai poate sa incerce biotics, e numai pe baza de culturi lactice (altfel spus iaurt in varianta concentrata)......poate lua cate 3 pe zi ........

cat despre picioare....eu tot cu perne dorm noaptea ca sa nu se umfle prea tare.....

Coriolex.....stai si tu si te linistetste....mai lasa treburile in baza altora ......

gata, am luat pauza ....fug ca trebuie sa ajung pe la banci!
o zi cat mai frumoasa!


ruby
QUOTE(perla163 @ Aug 18 2011, 01:14 PM) *
Ruby-m-ai dat gata cu biscuitii aia ai tai ,te rog fie-ti mile si de noiiiiii doh.gif

special pt Perlutza !
http://www.leibniz.de/produkte/leibniz/p/e...re_knabberspass
ruby
QUOTE(Ioanax07 @ Aug 18 2011, 12:27 PM) *
Neata
Mai este cafea sau niște biscuiti de aseară ar fi si mai buni eating.gif
Se pare ca nu sunt singura care a dormit aiurea azi noapte , e o adevarata operatiune de tactica si forta intorsul asta de pe o parte pe alta plus ca al meu doarme iepureste si se trezeste de fiecare data cand ma intorc ,m-am anchilozat toată , nu mai suport sa dorm pe părți......vreau p burtaaaaaa sau spateeee nervi.gif
Vad ca iar ati deschis subiectul kg , iar disper nervi.gif eu nici nu m-am mai cantarit de câteva saptamâni bune ,am zis ca si asa mă apuca nervii când îmi da cu 6 ,apai sa-mi dea cu 7 e dezastru deci mai bine nu mă cantaresc
Apai OTilia mama , unde ai pus 20kg k cu se vad decât p burtica, ești f Înalta si nu se vad , ești bine nu te plânge smile.gif!
La noi vreme naspa mon cher, halal vreme vara asta!

i-am trimis Perlei niste cookies ,ia si tu vreo 2 ! hug.gif tzuc.gif
da si eu gasesc ca e o adevarata provocare intoarcerea de pe o parte pe alta .in curand am nevoie de o macara cred ....de vreo 3 nopti ,vad ca iar ma trezesc sa merg la toaleta .vreau sa ma tin ,dar chiar nu pot ca parca se intareste burtica si devine stanjenitoare senzatia .
iti trimit niste soare ,la noi zic si eu ca e vara de 2 zile .si tine pana in weekend asa cica ! in sfarsit mai sar si eu din blugi in rochite lejere de vara !
dimineata am bagat cateva ore de curatenie ,am reasezat dulapurile noastre de haine ,am mai aruncat din ce nu mai purtam,apoi am iesit cu Ruby in parc si la cumparaturi .urmeaza sa ma apuc de gatit ,ca indata se trezeste Ruby si vrea iar la joaca .sant pe baza de animator in astea 2 saptamani de vacanta .
ne auzim mai tarziu !
perla163
Ruby-Rusinicaaaaaaa.......pai cum asa bunatati papi tu?? si eu sa mananc de alea virtuale ca nu ingrasa ,nu?? eating.gif
pupicei tuturor ,o sear frumoasa!
Corilex
Buna seara ,dragelor.Eu inca ma simt rau. Am dormit cateva ore - si cand m-am trezit se invartea camera cu mine.Si cu chiu cu vai m-am dat jos din pat ,si ma tineam de mobila si de pereti.Chiar foarte rau mi-a fost toata ziua.Acum vad ca am si contractii .Am bagat un supozitor ,si sper sa imi revin.

Sa stiti ca si eu mananc destul de bine - si iaurt si de toate ,dar tot am problema cu constipatia.Oricum , am inteles ca supozitoare cu glicerina putem sa folosim la nevoie.Mai astept pana maine ,daca tot nimic o sa apelez la varianta asta.

Maine dimineatza ma duc iar dupa materiale pt zugraveala , dupa ma duc la doctor sa iau certificatele prenuptiale ,apoi la starea civila sa depunem actele ,si pe la 12 ar trebui sa ma intalnesc si cu DJ-ul sa ii dau avansul pt nunta.Of of ..alta zi obositoare ma asteapta. Wish me luck la starea civila - ca acolo e de tras din ce e aud - cu toate ca eu vreau cununia joi pe 1 sept si nu cred ca o sa fie bataie mare ,dar sa vedem .

O seara buna va doresc si..ca sa va fac si eu pofta de ceva bun - bomboanele mele preferate http://www.mozartkugeln.biz/
ramona_bretfy
Poftiti la cafeluta calda, avem si cu cofeina si fara cafea.gif
Mirela draga , biscuitii aia arata demential yami.gif yami.gif yami.gif ....ai grija ca in Ro nu se gasesc si io-s cam pofticioasa de felu meu yes.gif biggrin.gif
Cori , sa stii ca ii bun remediul ce ti l-a dat Mirela pt constipatie....si eu am probleme de dinainte de sarcina si bineinteles si acuma....chiar ieri m-am tratat dupa vreo 4 zile de ...nimic sad.gif .....de dimineata am bagat un iaurt si o cana de lapte si dupa cateva ore am fugit de mi-am luat niste prune, la mine isi face treaba si cu cele proaspete si cu cele uscate si a iesit yes.gif ....intradevar nu pot spune ca de fiecare data are loc miracolul , dar cam in proportie de 90% merge cel putin la mine.....
eu mi-am intrebat dr de fam la inceput ce pot sa iau pt asta , dar mi-a zis daca pot s-o controlez din alimentatie ar fii bine si sa nu apelez la nimic altceva...acuma nu stiu cat de bine informata e dr mea
Imi pare rau ca inca te simti rau, poate noaptea asta ai dormit mai bine, acuma cu pregatirile de nunta chiar nu cred ca-ti lipseste starea asta....sa ai bafta la cununia civila tzuc.gif
Mirela si eu merg la baie f des, minim de 2 ori pe noapte...cred ca de cand sunt gravi as putea sa numar pe degetele de la o mana de cate ori n-am fost deloc:(
Fetelor , voi luati vitamine? mie nu mi-a prescris nimic....
Luni merg la dr sa-mi vad bulina si o sa intreb si de analize si de vitamine.....dr astia mi se par asa de superficiali, trebuie sa-i tot tragi de limba ca sa-ti spuna ceva:(((...
ma duc sa ma imbrac sa mergem la cumparaturi , weekendul asta vinete si ardei copti pt iarna scrie pe fruntea mea yes.gif sa aveti un weekend senzational tzuc.gif
ot1305
QUOTE(Corilex @ Aug 18 2011, 10:51 PM) *
Buna seara ,dragelor.Eu inca ma simt rau. Am dormit cateva ore - si cand m-am trezit se invartea camera cu mine.Si cu chiu cu vai m-am dat jos din pat ,si ma tineam de mobila si de pereti.Chiar foarte rau mi-a fost toata ziua.Acum vad ca am si contractii .Am bagat un supozitor ,si sper sa imi revin.

Sa stiti ca si eu mananc destul de bine - si iaurt si de toate ,dar tot am problema cu constipatia.Oricum , am inteles ca supozitoare cu glicerina putem sa folosim la nevoie.Mai astept pana maine ,daca tot nimic o sa apelez la varianta asta.

Maine dimineatza ma duc iar dupa materiale pt zugraveala , dupa ma duc la doctor sa iau certificatele prenuptiale ,apoi la starea civila sa depunem actele ,si pe la 12 ar trebui sa ma intalnesc si cu DJ-ul sa ii dau avansul pt nunta.Of of ..alta zi obositoare ma asteapta. Wish me luck la starea civila - ca acolo e de tras din ce e aud - cu toate ca eu vreau cununia joi pe 1 sept si nu cred ca o sa fie bataie mare ,dar sa vedem .

O seara buna va doresc si..ca sa va fac si eu pofta de ceva bun - bomboanele mele preferate http://www.mozartkugeln.biz/

mai este o varianta care nu da gres ......poti incerca asta dc nu reusesti altfel: dimineatza pe stomacul gol se bea un amestec dintr-o lingura de ulei de masline si una de miere de albine, urmat de un pahar mare de apa, la pranz un compot de prune si seara fructe. La mine are efect garantat, fara sa mai pap prune la pranz.....asa e, poti folosi linistita supozitoarele cu glicerine, eu la Tudor era atat de constipata ca nu mai stiam ce sa fac si numai cu supozitoarele dupa mine eram......apoi am aflat de remediul asta cu ulei si miere si nu mai am nevoie acum de sup.....

bafta multa sa reusesti sa fac cununia pe 1 sept, cand iti doresti....la noi nu-i chiar asa....eu cand am vrut at am facut cununia, ba mai mult, am facut-o chiar si la ora si in locul ales de mine.......ca am vrut sa o fac la capela bisericii in care ne-am casatorit religios dupa.......si n-am dat nici bani si nici nu mam certat cu aia ca sa vina unde vroiam eu.....au fost tare draguti !
ot1305
QUOTE(ramona_bretfy @ Aug 19 2011, 07:46 AM) *
Poftiti la cafeluta calda, avem si cu cofeina si fara cafea.gif
Mirela draga , biscuitii aia arata demential yami.gif yami.gif yami.gif ....ai grija ca in Ro nu se gasesc si io-s cam pofticioasa de felu meu yes.gif biggrin.gif
Cori , sa stii ca ii bun remediul ce ti l-a dat Mirela pt constipatie....si eu am probleme de dinainte de sarcina si bineinteles si acuma....chiar ieri m-am tratat dupa vreo 4 zile de ...nimic sad.gif .....de dimineata am bagat un iaurt si o cana de lapte si dupa cateva ore am fugit de mi-am luat niste prune, la mine isi face treaba si cu cele proaspete si cu cele uscate si a iesit yes.gif ....intradevar nu pot spune ca de fiecare data are loc miracolul , dar cam in proportie de 90% merge cel putin la mine.....
eu mi-am intrebat dr de fam la inceput ce pot sa iau pt asta , dar mi-a zis daca pot s-o controlez din alimentatie ar fii bine si sa nu apelez la nimic altceva...acuma nu stiu cat de bine informata e dr mea
Imi pare rau ca inca te simti rau, poate noaptea asta ai dormit mai bine, acuma cu pregatirile de nunta chiar nu cred ca-ti lipseste starea asta....sa ai bafta la cununia civila tzuc.gif
Mirela si eu merg la baie f des, minim de 2 ori pe noapte...cred ca de cand sunt gravi as putea sa numar pe degetele de la o mana de cate ori n-am fost deloc:(
Fetelor , voi luati vitamine? mie nu mi-a prescris nimic....
Luni merg la dr sa-mi vad bulina si o sa intreb si de analize si de vitamine.....dr astia mi se par asa de superficiali, trebuie sa-i tot tragi de limba ca sa-ti spuna ceva:(((...
ma duc sa ma imbrac sa mergem la cumparaturi , weekendul asta vinete si ardei copti pt iarna scrie pe fruntea mea yes.gif sa aveti un weekend senzational tzuc.gif

neatza Ramona!
mie dr mi-a dat numai calciu si mg.....acum la sf lunii cand ma duc am sa-l intreb cat timp mai iau ca deja m-am saturat de ele.....am sa-mi fac si analiele sa vad cum stau si in fct de asta imi va spune ec sa fac
ramona_bretfy
QUOTE(ot1305 @ Aug 19 2011, 05:19 AM) *
neatza Ramona!
mie dr mi-a dat numai calciu si mg.....acum la sf lunii cand ma duc am sa-l intreb cat timp mai iau ca deja m-am saturat de ele.....am sa-mi fac si analiele sa vad cum stau si in fct de asta imi va spune ec sa fac

am inteles....eu mi-am facut analize de sange si urina doar in trim 1 si mi-au iesit relativ bine, doar cateva rezultate la sange au iesit putin din limite , dar cica e normal la gravide....dr de familie mi-a zis ca dupa parerea ei sunt putin anemica si ar trebui sa iau Fe, cand m-am dus la ginecolog si i le-am aratat a zis ca-s f bune si ca stau foarte bine cu fierul si ca nici pomeneala de anemie....intradevar Fe era in limite normale.....de atunci n-am mai facut nici o analiza, acuma cand am fost la dr de fam pt cantarire si tens am intrebat-o dinn nou - n-ar trebui sa mai fac ceva analize? n-ar trebui sa iau ceva vitamine?...iar ea spune ca dupa parerea ei ar cam trebui , dar sa-l intreb pe ginecolog....ufff , imi vine sa ma iau de una singura si sa ma duc sa-mi fac analizele fara nici o trimitere de la dr. , mie mi se pare normal sa mi le fac in fiecare trimestru , sau nu ?
ruby
neatza ,

si eu cu voi la cafea ! la noi e vremea aiurea iar .era de asteptat dupa cele 30 de grade de ieri ,sa toarne cu tunete si fulgere toata noaptea .poate se mai lumineaza spre amiaza.
corilex ,poate si stresul ce il ai cu aranjarea nuntii sa cauzeze constipatia.o masa pe fuga ,poate uiti sa mai bei si apa ,plus ca constipatia inspre trim 3 de sarcina face parte din cotidianul multor mamici.cu starea de rau ,as discuta oricum cu medicul.daca tot treci sa iei certificatele ,arunca-i si o intrebare .macar sa iti ia tensiunea .poate fi scazuta cand ai stari de ameteala.sper din suflet sa iti revii si menajeaza-te un pic .fa treburile ,dar pe etape .intre ,mai si odihnestete chiar daca e sa te intinzi pt jumate de ora , bei ceva racoritor ,mai ies o bomboana de-a lui Mozart si esti acolo doar pt bebe.

otilia ,buna retata ta .de bagat la cap ,ca nu se stie niciodata.corpul uman e o adevarata enciclopedie .

ramona ,spor la copt in weekend ! ai ceva treaba ...eu nu le am cu bucataritul ,iar conserve si alte chestii d-astea complicate nu am facut niciodata .adevarul e ca la noi iarna ,vara ,gasesti legume proaspete si nu-si au rostul. cel putin castravetii murati pe care ii cumpar eu din supermarket sant asa de gustosi si crocanti ca nu se merita nicicum efortul.
azi noapte am fost si eu de 2x la vecinu costache .imi sare si somnul in felul asta .
vitamine ,la mine a fost asa .la inceput mi-a dat acid folic ,pe care il iau pe toata perioada sarcinii si a alaptarii ,daca va fi cazul si magneziu ,pe care nu-l mai iau decat de 2x pe saptamana caci e prea puternic.i-am zis si doctoritei ,a zis ca e atipic ,dar daca nu imi este bine sa reduc doza .apoi am mai primit de la cabinet de-a lungul vizitelor niste cutii de vitamine ,gynvital si ulterior mi-am luat eu femibion 2.acum nu mai am ,dar o sa intreb daca e cazul sa mai iau cand merg data viitoare la control.pana acum nu m-au sunat de la cabinet ,ceea ce inseamna ca mi-au iesit analizele de sange bune .

sa aveti o zi frumoasa !ma duc sa pregatesc micul dejun! pe mai tarziu .
Ioanax07
Buna fetelor ( Nu mai mege Neata la ora asta biggrin.gif )
Am văzut ca sunteți la capitolul vitamine, mie mi-a zis dr ca nu are rost sa mă indop cu medicamente când pot sa-mi iau toate vitaminele din fructe si legume , plus de asta știu mamici care s-au indopat cu tot felul de vitamine ( automedicatie bineinteles) si s-au făcut cât China.Eu am luat decât fier pt k era necesar la anemia mea. Abia astept sa vad cum îmi ies analizele după fierul luat.
A zis careva ca face zacusca azi sau visez eu ? liwlol.gif mi-e pofta rău oricum dar n-am încercat sa fac niciodată cu legumele astea de laborator de aici. Bai frate, parca sunt de plastic, când mai găsesc pe la turci câte o roșie cu ceva urma de gust de roșie sunt in al 9-lea cer liwlol.gif ce dor mi-e de legumele din grădina de Acasa sad.gif
DRAGA tu ce faci, nu mai ne ți la curent cu pulsul Deltei? Fa-ne pofta cu bunatatile cu care te rasfsta mami tau eating.gif
Tot am vrut sa va întreb dar mereu am uitat: sunt mamici printre noi care au apelat la epidurala când au născut ? Eu nici nu mă gândesc la alta varianta si vreau sa mai ascut o părere o idee o treaba smile.gif
Va pup si va doresc o zi buna
Draga
Buna ziua

am prins si eu un pic de liber, juniorul doarme cu bunicul, mama gateste non-stop restul sunt in balta...cam alert ritmul pe aici.
Nu m-am uitat la pozele cu bomboane si biscuiti, 68.gif ,oricum sunt cat un vapor. Apropo de kg( inevitabil la cateva zile se discuta pe tema asta doh.gif ), eu la Calin am luat 25...acum cred ca voi lua mai putine dar tot acolo ajung deoarece am plecat cu un plus...dar la prima sarcina in ultimele 2 luni eu am luat doar 3-4 kg, f putin compatativ cu totalul...asa ca pentru cele care sunteti la primul bebe , nu se stie cum reactioneaza organismul, nu e musai sa puneti mult la sfarsitul sarcinii.

Si eu dorm prost, si eu iau Fe( chiar am nevoie), si eu am arsuri mai nou...dar fata de voi eu sunt mai cu mot, tusesc liwlol.gif vai de noptile mele dar si de ale sotului ca nu mai sunt paturi libere in casa..

Apropo de metoda de facut fata/baiat, nu e vorba de macare, pozitia luniii sau a sotului, e teoria aceea cu viteza de deplasare si vitalitatea diferita a spermatozoizilor x si y , cei cu cromozom x sunt lenti si de cursa lunga iar cei y sunt f rapizi dar cu viata scurta asa ca fetele se fac inainte de ovulatie iar baietii cat mai aproape de momentul ovulatiei..la mine asa a fost. Ce-i drept trebuie sa ai un ciclu menstrual regulat si sa-ti cunosti bine organismul...si sa ai si noroc biggrin.gif

si pentru cele care retin apa, la mine functioneaza f bine ceaiul de macese 1-2 cesti pe zi, am recomandare si de putina spironolactona cand mai creste tensiunea, dar inca nu am luat incerc sa controlez situatia fara medicamente cat pot.

o zi buna va doresc!
perla163
Buna burticute dragi ,va puup!
am vazut ca spuneati d evitamine...mie mi-a dat ginec ,acidul folic si centrum materna de luat pe toata perioada sarciniI .....mi-e frica sa nu le iau........
de dormit si eu dorm tare rau ,dar nu inteleg de ce ,Alex e tare cumincior ,doarme ,eu sunt aia care nu are stare noaptea nervi.gif
Corilex
Am terminat si pe ziua de azi smile.gif .A iesit cum am vrut pana la urma - adica avem cununia pe 01 sept la 15:00 ,dar cu chiu cu vai .Doctora de familie a lui iubi ne-a pus sa facem analizele (cred ca e singura doctora corecta din tara asta) si am avut cateva ore de asteptat dupa rezultate.Si la starea civila am avut noroc - am dat peste o tanti foarte draguta care ne-a rezolvat.
Cat am stat acolo , am asistat la vreo 2 cununii (deh domne sa ne obisnuim cu atmosfera liwlol.gif ) ,si parca deja ma lua cu emotii .Uf sper sa fie bine pana la urma .Mama mea e tare fericita ca am reusit la o ora asa buna - ca sa mergem dup'aia direct la masa & bauta si sa nu pierdem timpul aiurea.

Bebitza mea lovea de mama mama cat am stat la doctor - numai cu picioarele in ficat imi dadea si eu tresaream de pe scaun la fiecare sut liwlol.gif.Catalin radea de mine - spune ca ma schimb la fatza cand ma loveste .

Cu constipatia am rezolvat-o momentan - cu iaurt ,piersici si ciocolata .

Va pup
Ioanax07
Neata
Sunt de servici la cafenea astăzi smile.gif ASA ca va prezint ,,meniul,, .... Cafea,fresh de porto+ grapefruit, ceai,lapitic si biscuitii pacatosi ai Mirelei smile.gif
E weekend deci astăzi se cam trage chiulul p aici.
Va doresc o sâmbăta insorita si spor la treburi.
Puping
ot1305
QUOTE(Ioanax07 @ Aug 20 2011, 10:50 AM) *
Neata
Sunt de servici la cafenea astăzi smile.gif ASA ca va prezint ,,meniul,, .... Cafea,fresh de porto+ grapefruit, ceai,lapitic si biscuitii pacatosi ai Mirelei smile.gif
E weekend deci astăzi se cam trage chiulul p aici.
Va doresc o sâmbăta insorita si spor la treburi.
Puping


uite ca am reusit si eu sa intru.....mi-am facut curaj sa ma uit prin hainutzele ce le aveam de la Tudor si am ales garderoba lui BB pt primele 6 luni ca de restul ma pot ocupa si mai tarziu......de acum trebuie sa-mi fac curaj sa le mai spal si sa le calc inca o data......
ruby
QUOTE(Ioanax07 @ Aug 20 2011, 11:50 AM) *
Neata
Sunt de servici la cafenea astăzi smile.gif ASA ca va prezint ,,meniul,, .... Cafea,fresh de porto+ grapefruit, ceai,lapitic si biscuitii pacatosi ai Mirelei smile.gif
E weekend deci astăzi se cam trage chiulul p aici.
Va doresc o sâmbăta insorita si spor la treburi.
Puping

da da ,astazi ti-a venit randul! am primit marfa azi! biscuiti noi ,merg bestial cu cafea!prea multe treburi nu m-am strofocat sa fac astazi .am fost cu Ruby cateva ore in oras ,la o galerie unde venea un personaj de desene animate(oaia timmy ) si era program organizat pt copii.In rest in sanul familiei.

QUOTE(ot1305 @ Aug 20 2011, 04:03 PM) *
uite ca am reusit si eu sa intru.....mi-am facut curaj sa ma uit prin hainutzele ce le aveam de la Tudor si am ales garderoba lui BB pt primele 6 luni ca de restul ma pot ocupa si mai tarziu......de acum trebuie sa-mi fac curaj sa le mai spal si sa le calc inca o data......

si eu am luat ceva masuri si mai mari 62/68 ,caci ma indoiesc ca o sa imi pot permite iesiri dese si de lunga durata cu Lilly asa in toiul iernii .
o sa primesc si destule de la vizitatori ,dar inca mai am destule de luat .astept sa se schimbe sezonul ,caci peste tot sant doar salopete subtiri de vara.
iasmio
neatza burtici!
azi dau eu cafeluta

ieri am absentat ca am avut multe umblari, apoi mancare, somn de-amiaza si seara mi-a fost lene sa mai intru
acuma m-am trezit devreme sa fac baita, sa calc, apoi merg la coafor ca azi avem nunta

fetelor ma emotionez in fiecare zi cand le urmaresc pe mamicile de august cand vad cu cata emotie asteapta ziua cea mare si apoi cand isi spun povestile nasterilor
ma ia cu emotii cand ma gandesc cum vom fi si noi incepand cu 1 noiembrie...cum intram sa vedem care e in drum spre spital... wow intr-ul fel abia astept, intr-un fel ma gandesc sa ma mai bucur de burtica pt ca nu cred ca mai fac alt bebe si e o experienta frumoasa sa fii graviduta

mno va las ca deja devin nostalgica tongue.gif

puupez si o duminica frumoasa la toate, maine va pun pozici de la nunta
iasmio
voua va apare reclama aia galbena cu milupa?? iar o sa ne innebuneasca nervi.gif
ot1305
QUOTE(iasmio @ Aug 21 2011, 07:55 AM) *
neatza burtici!
azi dau eu cafeluta

ieri am absentat ca am avut multe umblari, apoi mancare, somn de-amiaza si seara mi-a fost lene sa mai intru
acuma m-am trezit devreme sa fac baita, sa calc, apoi merg la coafor ca azi avem nunta

fetelor ma emotionez in fiecare zi cand le urmaresc pe mamicile de august cand vad cu cata emotie asteapta ziua cea mare si apoi cand isi spun povestile nasterilor
ma ia cu emotii cand ma gandesc cum vom fi si noi incepand cu 1 noiembrie...cum intram sa vedem care e in drum spre spital... wow intr-ul fel abia astept, intr-un fel ma gandesc sa ma mai bucur de burtica pt ca nu cred ca mai fac alt bebe si e o experienta frumoasa sa fii graviduta

mno va las ca deja devin nostalgica tongue.gif

puupez si o duminica frumoasa la toate, maine va pun pozici de la nunta

da....si eu abia astept....nici eu nu mai vreau alt copil .....deocamdata...poate peste cativa ani ma mai trece nebunia de a face unul insa momentan imi sunt de ajuns 2, su mai bine zis numai 2 mi-am dorit sa am....
eu una vreau sa profit de timpul ramas pana la nastere sa ma bucur cat mai mult de burtica ca tare imi era dor de miscarile lui bb........parca va ca dupa ce nasc pe la 1 an asa iar ma apuca dorul biggrin.gif....
distractie placuta la nunta!!!!!

QUOTE(iasmio @ Aug 21 2011, 07:57 AM) *
voua va apare reclama aia galbena cu milupa?? iar o sa ne innebuneasca nervi.gif

o daaaa......si mie imi apara...nervi.gif........
perla163
o duminica frumoasa ,dragi burtici .la noi e f cald!
Pupici tuturor! am vazut ca la ticker am trecut si eu in casuta a 7-a -wooow ,ca ma iau emotiile si pe mine! s adea DD sa jungem cu bine toate cat mai aproape de termen! pray.gif
IAsmio -asa e si eu le urmaresc pe mamicile d eaugust si vaad ce emotii si ce frumoos e !
Draga
Buna ziua gravida.gif

Iasmio, buna cafeaua si rece cafea.gif daca tot am intrat acum

si mi-e imi place cu burtica si vreau sa ma bucur din plin de aceste clipe, bebe 3 nu cred ca voi face. Starile sunt contradictorii, uneri abia astept sa o vad pe bebelina uneori as vrea sa stea putin timpul in loc sa ma mai bucur de burtica.

La august mai citesc si eu, joi a nascut o prietena din grupul de iunie 2009( si august 2011), a facut un baiat tare voinic de 57 de cm.Aveam niste emotii joi ma tot uitam la telefon, asteptam mesajul Adinei.

La mine nu avenit inca reclama galbena..e drum lung pana-n delta..cred ca nu-i place pe apa liwlol.gif .Acum serios sper sa nu se tampeasca iar forumul cum a patit la reclama la puffies.

Otilia frumoasa indeletnicire, eu am facut de 2 ori inventarul la hainutele de bebe 0-3 luni dar am zis sa aman momentul spalarii pana in oct, sa fie mai proaspete si mai ales sa-mi fac timp sa reorganizez dulapul lui Calin pentru 2 copii.
Cred ca mai am de cumparat cateva caciulite si un combinezon de iarna, desi nu cred ca voi iesi prea mult in primele luni dar nici nu ma vad stand doar in casa. rochie pentu ziua de craciun avem biggrin.gif

O zi frumosa in continuare

Perla, eu maine trec in 6, 5luni ohmy.gif
mac
Buna tuturor!
Trebuia sa fiu si eu o mamica de noiembrie ... dar probabil a fost sa nu fie ... V-am citit topicul pana in mai, apoi o buna perioada nu am mai stat la calculator.
Imi permit sa va deranjez cu o intrebare: care este persoana publica (femeie) din Romania care va place cel mai mult? Poate fi actrita, cantareata, sportiva, entertainer, fotomodel etc. (persoana cunoscuta din orice domeniu). Daca aveti mai multe persoane favorite, le puteti numi pe toate in ordinea preferintelor.
Vreau sa demonstrez ca noi apreciem ca "vedete" alte tipologii decat pipitele care impanzesc ziarele. Ce ziceti, sunteti alaturi de mine?
Si noi, la oct. 2009 avem 2 noi burticute ... ma bucur sincer pentru ele si pentru voi!
Multumesc anticipat si ma scuzati ca am dat buzna.
Sanatate la toata lumea!
ot1305
buna seara dragelor!
azi am lenevit toata ziua......am intrat doar sa vad ce mai faceti....
Draga, apai si eu tot pe la inceputul lui octombrie am sa spal hainutele, insa acum le-am ales ca am terminat de amenajat camera pt doi pitici......am mai adus un soldat acasa pt hainutzele lui bb ca nu mai aveam loc in celalat dulap....mai trebuie sa pun draperia si perdeaua si sa pun 2 rafturi si gata camera.....n-am mai varuit-o anul asta ca sincer nu mai am chef......(am varuit-o anul trecut).....am zis ca mai dau cu var abia cand intra Tudor la scoala ca si asa vad ca a inceput sa deseneze pe pereti doh.gif......
Draga
QUOTE(ot1305 @ Aug 21 2011, 09:00 PM) *
buna seara dragelor!
azi am lenevit toata ziua......am intrat doar sa vad ce mai faceti....
Draga, apai si eu tot pe la inceputul lui octombrie am sa spal hainutele, insa acum le-am ales ca am terminat de amenajat camera pt doi pitici......am mai adus un soldat acasa pt hainutzele lui bb ca nu mai aveam loc in celalat dulap....mai trebuie sa pun draperia si perdeaua si sa pun 2 rafturi si gata camera.....n-am mai varuit-o anul asta ca sincer nu mai am chef......(am varuit-o anul trecut).....am zis ca mai dau cu var abia cand intra Tudor la scoala ca si asa vad ca a inceput sa deseneze pe pereti doh.gif......


tu unde il vei caza pe bebe la inceput?
eu m-am gandit ca nu pot sa-i las pe amandoi in camera pentru ca cel mare doarme cu urechea ciulita si e si periculos, cine stie ce perna se ofera sai dea bebelinei. Mi-ar fi placut sa mai am o camera sa doarma bebe singura asa cum am facut la Calin din prima zi dar asta e. O voi lua pe ea in dormitor( cumpar un patut mic, al lui Calin nu incape langa patul meu) iar daca bebelina va fi cantareata de noapte, si inevitabil va fi la inceput , sotul sa doarma in sufragerie.
Mi-ar placea ca pe la 4-5 luni sa stea in aceeas camera dar voi vedea cum mi-o fi norocul.Calin a inceput sa doarma toata noaptea de la o luna, se mai trezea ce-i drept si acum o mai face dar se intoarce pe partea cealalta si continua sa doarma,nu am avut nopti albe, pot zice ca nici ore dar sa vad ce ma asteapta.

Jasmio, Ruby voi cum organizati spatiul copiilor?

Nici noi nu zugravim, cand ma intorc acasa trebuie musai sa dau jos perdelele si draperiile , nu le-am spalat inca si sunt curioasa daca le mai putem pune la loc ohmy.gif , sunt pe sina, le-a montat o firma.

pe aici miroase a toamna wink.gif
ot1305
QUOTE(Draga @ Aug 21 2011, 10:30 PM) *
tu unde il vei caza pe bebe la inceput?
eu m-am gandit ca nu pot sa-i las pe amandoi in camera pentru ca cel mare doarme cu urechea ciulita si e si periculos, cine stie ce perna se ofera sai dea bebelinei. Mi-ar fi placut sa mai am o camera sa doarma bebe singura asa cum am facut la Calin din prima zi dar asta e. O voi lua pe ea in dormitor( cumpar un patut mic, al lui Calin nu incape langa patul meu) iar daca bebelina va fi cantareata de noapte, si inevitabil va fi la inceput , sotul sa doarma in sufragerie.
Mi-ar placea ca pe la 4-5 luni sa stea in aceeas camera dar voi vedea cum mi-o fi norocul.Calin a inceput sa doarma toata noaptea de la o luna, se mai trezea ce-i drept si acum o mai face dar se intoarce pe partea cealalta si continua sa doarma,nu am avut nopti albe, pot zice ca nici ore dar sa vad ce ma asteapta.

Jasmio, Ruby voi cum organizati spatiul copiilor?

Nici noi nu zugravim, cand ma intorc acasa trebuie musai sa dau jos perdelele si draperiile , nu le-am spalat inca si sunt curioasa daca le mai putem pune la loc ohmy.gif , sunt pe sina, le-a montat o firma.

pe aici miroase a toamna wink.gif

apai la inceput am sa incerc sa dorm cu amandoi la ei in camera si dc Tudor nu va putea dormi at am sama mut in sufragerie cu cel mic.....
apai tu esti norocoasa cu al tau baiat....al meu nu s-a mai trezit deloc noaptea abia la 1 an jumate.......inebuneam cand incepea sa planga in toiul noptii si apoi imi cerea lapte.....dr imi spuneau sa-i dau cat vrea ca nu-i gras insa eu eram mereu kioara de somn....sper ca bb sa nu faca la fel pray.gif.....
Draga
QUOTE(ot1305 @ Aug 21 2011, 09:36 PM) *
apai la inceput am sa incerc sa dorm cu amandoi la ei in camera si dc Tudor nu va putea dormi at am sama mut in sufragerie cu cel mic.....
apai tu esti norocoasa cu al tau baiat....al meu nu s-a mai trezit deloc noaptea abia la 1 an jumate.......inebuneam cand incepea sa planga in toiul noptii si apoi imi cerea lapte.....dr imi spuneau sa-i dau cat vrea ca nu-i gras insa eu eram mereu kioara de somn....sper ca bb sa nu faca la fel pray.gif.....


iti tin pumnii ca bebe sa nu faca la fel sau sa faca precum al meu biggrin.gif si-mi tin pumnii si mie liwlol.gif
Calin nu a mancat noaptea de cand a inceput sa doarma mult dar ce-i drept si eu il indopam seara pentru ca el cand se vedea cu putin lapte in burta adormea, dar trageam de el sa suga bine, sa se sature...si la san nici nu stii cat suge..dar eu insistam asa ca baiatul manca bine si nani mult. Eu cred ca acesta a fost secretul..daca-mi iese si la bebelina inseamna ca asa e ..daca nu ..e meritul lui de baiat bun liwlol.gif
ot1305
QUOTE(Draga @ Aug 21 2011, 10:45 PM) *
iti tin pumnii ca bebe sa nu faca la fel sau sa faca precum al meu biggrin.gif si-mi tin pumnii si mie liwlol.gif
Calin nu a mancat noaptea de cand a inceput sa doarma mult dar ce-i drept si eu il indopam seara pentru ca el cand se vedea cu putin lapte in burta adormea, dar trageam de el sa suga bine, sa se sature...si la san nici nu stii cat suge..dar eu insistam asa ca baiatul manca bine si nani mult. Eu cred ca acesta a fost secretul..daca-mi iese si la bebelina inseamna ca asa e ..daca nu ..e meritul lui de baiat bun liwlol.gif

hi hi ....asta am incercat si eu, apoi cand a mai crescut i-am bagat seara lapte cu cereale si-l indopam bine bine insa tot degeaba.....oricum noaptea nu trebuia sa pape mult......cred ca max 100 ml papa insa sa simta el gustul laptelui.....tin minte ca pa la 1 an si 5 luni il pacaleam cu 2 masuri de lapte la 150 ml de apa liwlol.gif.....si asa apa si se linistea si dormea pana dim....apoi dintr-o data nu s-a mai trezit si a inceput sa doarma toata noaptea.....
fetele, va doresc o saptamana cat mai frumoasa!
Corilex
Neatza! Nu am avut timp sa mai scriu zilele astea.Ieri am fost in vizita la nasi ,si aseara la socrii - ca sa punem la punct ultimele detalii pt nunta.

Tocmai cand vroiam sa imi cumpar si eu pantofi ,a inceput piciorul stang sa mi se umfle - si acum sunt in dilema pt ca nu stiu ce sa fac.

Nasa mi-a recomandat medicul cu care o sa nasc, si mi-a spus ca pe ea a programat-o pt cezariana cu 2 sapt inainte de DPN,deci...o sa ma astept si eu la acelasi lucru .Mi-a povestit ieri absolut tot despre cum a decurs operatia ei si cum a fost statul in spital.Uf...sper sa treaca repede ca sa nu innebunesc acolo.
Mai e cineva de aici care face cezariana?Sunt curioasa cati bani aveti de gand sa dati la medic(ma refer la cele care nasc la stat ,ca la privat e alta poveste).

In casa inca e santier , dar astazi ma odihnesc ,pt ca nu mi-a fost foarte bine cat am facut treaba.
Azi e luni ,si cand ma gandesc ca sapt viitoare am nunta....deja ma urc pe pereti.

O saptamana frumoasa va doresc!
ruby
neatza ,

ieri am apucat doar sa va citesc .ne-am apucat de varuit camera lui Aiman si cam toata ziua am stat sa strang ,sa sortez diverse din camera lui .Oricum am terminat deja si sambata urmeaza sa mergem sa ridicam noua mobila si sa cumparam accesorii .Urmeaza si camera fetelor ,dar undeva prin septembrie o sa o facem ,caci sincer ma darama asa zile.Plus ca Andre poate sa faca cate ceva doar in weekend.
noi am hotarat ca Ruby sa doarma la inceput cu tati in dormitorul nostru ,iar eu mi-am pus un pat in camera fetelor si voi dormi cu Lilly.Prea multe sperante in priviinta noptilor linistite nu imi fac .Cu Aiman nici nu am zis ca am copil in casa .Manca si dormea .Ruby in schimb ...teroare pura .Pot spune ca de cateva luni doarme si ea mai linistita .Aveam nopti cand ma trezeam din ora in ora,doctorul era satul de mine ,am incercat o gramada de posibilitati sa o ajut sa isi gaseasca linistea noptile ,dar nu a fost chip cu ea .Poate ma fereste DD de asa nopti cu Lilly.

o zi frumoasa !
iasmio
salutare burtici!

ma bucur ca vad ca sunteti toate bine, la roxana ma gandeam zilele astea ca nu mai stim nimic de ea... sper ca e bine si ea si bebe
noi am fost ieri la nunta, a fost frumos, diseara descarcd pozele si va pun si voua
draga referitor la unde o sa doarma bebe, noi o sa-i punem patutul la noi in dormitor si iasmina ramane singura sa doarma ca nu vreau s-o deranjam si pe ea noptile; pe urma cand mai creste iulian vedem care cum... deocamdata avem doar 2 camere dar speram cu timpul sa putem lua ceva mai mare, visam la o casuta, nu vrem la bloc dar... vedem
ruby eu nu-l scutesc pe mirel de dormit cu bebe in camera, lasa sa stea treaz daca e cazul noaptea =)) daca i-a trebuit fecior
bine am inteles ca andre va dormi cu ruby, deci are scuza, al meu n-are:P ca iasmi e mare si doarme singura

va pup si o zi faina sa aveti
perla163
buna ziua burticute dragi ,va puup tare si va doresc o saptamana cat mai buna!
am vazut ca vorbeati de bebe ,la noi va dormi in dormitor cu noi ,ii pun patutul langa patul nostru ,apoi cand va creste va dormi in camera lui
asear nu stiu ce aveam ca nu m-am simtiti prea bine ,ori era de la tensiune ca era maricica ori erau hormonii inebuniti ,nu aveam stare ,simteam ca ma sufoc ,imi venea sa plang fara s a stiu de ce .......in fine ,m-am spalat putin cu apa rece de vreo 2 ori ,pe fata si pe gat ,apoi sotul m-ASCOS LA O PLIMBARICA SCURTA PE JOS SI APOI A FOST OK.
Draga
salutare gravida.gif

Perla, bine aca a trecut raul, zilele sunt diferite si din ce in ce mai grele si fizic dar si psihic. Asa ca da-i cu apa rece biggrin.gif , mi-a placut remediul tau.
Iasmio, asteptam pozele cu rochita sexi de nunta!
Ruby , spor la treburi, mie imi place mult sa decorez, sa schimb cate ceva dar acum voi lua o pauza mare, acum 2 ani am renovat total, gata cu toate accesoriile a fost abia la Craciunul 2009 asa ca zic pas.
Si pe noi ne bate gandul de casa noua..ca inca o camera macar dar nu acum si nu vreau nici casa pentru ca in Buc e greu sa gasesti casa ok, aproape, accesibila ca pret..prefer un bloc nou, plus ca avem case la bunici pe care trebuie sa le intretinem tot noi ( una de pe acum) si nu stiu cum poti avea grija de 2 case in conditiile in care sotul vine de la munca la 9 seara.
Si apropo de dormitul cu bebe cantaret eu trebuie sa recunosc mi-am protejat sotul, nu stiu daca am facut bine, dar vine cu capul patrat de la munca si daca nu se odihneste nici el cred ca atmosfera din casa devine cam exploziva sad.gif

Corilex, incearca asa te odihnesti, vor fi zile frumose dar grele, lasa treburile casei pentru dupa nunta, aduna-ti fortele sa fii mireasa voioasa, ca frumoasa esti wink.gif
referitor la cezariana , in general se face inainte de termen, nu neaparat cu 2 saptamani, depinde de medic si de echipa cu care va opera. Eu voi face cezariana ( mai mult ca sigur pentru ca am una si am placenta f joasa) la Giulesti, iti mai povestesc si eu cum e dar dupa nunta, ca acum ai altele pe cap. Nu te gandi totusi ca acolo e baubau care chinuie oameni. Si apropo, de ce faci cezariana? poti sa ne spui? Nasa a nascut la Giulesti? cand?

Fetelor vreau sa va spun ca am o burta maaaaaaare, data trecuta era asa pe la 8 luni...ma fac vapor dar cred ca transatlantic nu de dunare liwlol.gif

va pup!
Corilex
Vai Draga ,ce m-ai facut sa rad cu burtica ta liwlol.gif.De mine rade lumea ca o am prea mica cica liwlol.gif.La ultima masuratoare aveam circumferinta 91 cm parca.
In legatura cu cezariana - trebuie sa fac pentru ca am miopie foarte mare ,si oftalmologul meu a zis sa nu ma risc (ca de altfel toti cu care am vb- inclusiv ginecologul) .Nasa mea a nascut prin cezariana pe 13 martie 2010 ,tot la Giulesti ,cu acelasi doctor. I-am vazut ieri si cicatricea - care arata bestial (pe cat de bestial poate sa arate o operatie liwlol.gif ) - e foarte mica , culoarea e ok ,si e sub linia bikinilor.O sa te sacai eu sa imi povestesti totul ,dupa nunta .
Ma bag la nani acum ca e mai racoare in camera.
ot1305
QUOTE(Corilex @ Aug 22 2011, 08:56 AM) *
Neatza! Nu am avut timp sa mai scriu zilele astea.Ieri am fost in vizita la nasi ,si aseara la socrii - ca sa punem la punct ultimele detalii pt nunta.

Tocmai cand vroiam sa imi cumpar si eu pantofi ,a inceput piciorul stang sa mi se umfle - si acum sunt in dilema pt ca nu stiu ce sa fac.

Nasa mi-a recomandat medicul cu care o sa nasc, si mi-a spus ca pe ea a programat-o pt cezariana cu 2 sapt inainte de DPN,deci...o sa ma astept si eu la acelasi lucru .Mi-a povestit ieri absolut tot despre cum a decurs operatia ei si cum a fost statul in spital.Uf...sper sa treaca repede ca sa nu innebunesc acolo.
Mai e cineva de aici care face cezariana?Sunt curioasa cati bani aveti de gand sa dati la medic(ma refer la cele care nasc la stat ,ca la privat e alta poveste).

In casa inca e santier , dar astazi ma odihnesc ,pt ca nu mi-a fost foarte bine cat am facut treaba.
Azi e luni ,si cand ma gandesc ca sapt viitoare am nunta....deja ma urc pe pereti.

O saptamana frumoasa va doresc!

stai linistita cu cezariana ca nu-i mare bai de capu' ei! eu cred ca am sa dau la dr 250-300 euro....mai vad pana at...infct de cine il asista la nastere....la anestezist 100 lei, la moasa 50 lei, la neonatolog 100 lei (dc e dr care mi-o doresc eu), la asistente cate 5-10 lei pe tura ca sa fiu sigura ca au grija de bb....oricum in spital la noi e groaza....copii plang care mai de care iar asistentele se duc numai la 2 ore la ei s-i schimbe si s-i verifice ca in rest sunt ocupate cu hartogarai si nu prea le sta cheful la urletele copiilor....eu am sa le cer sa mi-l aduca pe bb in camera cu mine de a 2-a zi dupa de ce mauta in rezerva ca mai degraba am eu grija de el decat asistentele....

eu cezariana am facut cand bb avea 39 de asapt implinite.....aici e in fct de cum se prezinta bb, dc nu sunt prbl (diabet gestational, eclamsie, etc.), de gradul placentei....sunt mai multi factori care se iau in considerare si pana la urma depinde f mult de bb si cand vrea el sa iasa.....biggrin.gif



Draga....si eu tot asa....am o burta mareee....cat toate zilele liwlol.gif.....joi vreau sa-mi fac programare la dr la gin sa-l vad pe bb ca e trecut o luna de cand nu l-am mai vazut.....azi ma duc sa ma programez la analizele din trim III si tot asa....
Ioanax07
Buna butici
Ce bine de voi ca aveți experiența, pe mine mă ia cu bulbucare de ochi când citesc ce mă așteaptă si pe mine din Noiembrie .....nu v-am zis si vouă ?? Eu mi-am comandat bebita cu telecomanda, deci mă bazez pe butonul Mute când nu mai pot sa fac fata liwlol.gif
Eu sper sa mă abtin si sa nu o obisnuiesc sa doarma la noi in camera , am prietene care au copii de 2,3 ani si nu ii pot dezvata de obiceiul de a dormi cu ei in pat pt ca i-au obișnuit de mici sa doarma cu ei in pat. Sper sa nu fie cazul si la noi nervi.gif
ruby
salutare ,

azi am fost cu copii la inot .abia astept sa beau o cafea sa ma revitalizez ,ca m-au stors de energie ! dar a fost frumos .mi.a prins bine si mie sa mai fac cateva ture de bazin cat a stat Aiman in piscina de copii cu Ruby .saptamana asta poate ajungem si pe la Zoo .
Draga sant de accord cu tine in faptul ca l-ai ,,menajat ,,pe sot .cred ca e cel mai bine asa .noi la inceput tot asa am dormit cu totii in dormitor si vreau sa zic ca a doua zi eram cheauni.Am avut norocul prin prisma ,,job-ului,, lui Andre ca nu era musai sa fie prezent zilnic pe santier sa dirijeze situatia ,ca de ar mai fi fost si asta alaturi de noptile nedormite in mod cert starea noastra nu ar fi fost una chiar fresh.Ulterior ,ne-a separat cu dormitul si a fost ideea cea mai inteleapta caci cand aveam eu nopti de cosmar cu Ruby ,puteam sa ma odihnesc dimineata fara probleme ,caci o lua sotul imprimire pana la urmatoarea alaptare.asa eram ambii cat de cat odihniti .
de asta ne-am si inteles de pe acum cine cu cine doarme! daca o sa fie cazul sa ii dau biberon ,o sa facem noptile cu randul cine doarme cu Lilly.prefer sa alaptez ,dar nah sa vedem daca are si Lilly chef de tzatzica precum Ruby .

otilia ,ori confund eu lucrurile ,parca tu povesteai candva de nasterea la privat ,nu?Ai ales sa alegi in spital?

Perla ,asa-i cu gravidantza ,mai ai si stari de nici tu nu te intelegi .si eu trec prin diverse stari de gen ,cand ma deranjeaza si un fleac ,ori am stari de f buna dispozitie cu chef de ras si viata .

Draga ,tu cat mai stai la pensiunea mama?Cred ca tare rasfatata esti acolo.

Ioana ,cam rarutz pe la cafele ! Erai mai vorbareata ! Ori ai treburi?

Abia astept si eu 8 sept ,sa merg la eco !!! chiar sant curioasa cum mai arata printesa !

Ma duc sa bag la spalat prosoapele de la bazin si vad de ce ma mai apuc eu pe aici .O zi frumoasa in continuare !
Ioanax07
Pai dacă nu dați si voi un fresh ceva smile.gif hai ca am semnat condica, deci m-am scos biggrin.gif
Calculatorul meu e tot mort si nici nu am apucat sa-l duc la reparat sau sa iau altul deci tot p telefon sunt : nervi: am avut si treburi cu schimbările prin casa, a fost si soacra la mine deci busy nu gluma biggrin.gif
Am fost si noi ieri la Zoo a fost super tare, un Zoo gen Safari prin care te plimbi cu mașina printre lei, lupi, Ursi ,maimute si alte animale. Super tare a fost, se urcau maimutele la tine pe oglinda sau capota ...foarte fain.Nu pot sa pun poze deocamdată pana nu rezolv nemernicul de laptop nervi.gif
misa29
Seara bunaaaa!!!
Lipsesc cateva zile si gasesc debandada... biscuiti, freshuri... anarhie!
Ce fac fetele? Eu in continuare cu aceleasi simptome, extremitati umflate si o constipatie optionala, am dat acum cu prune uscate sa vad ce se intampla.

Iasmio, sa vedem pozele cu sexy maaamaaaa!!! Tare sunt curioasa ce rochie ai gasit, ti-am zis ca am dilema pentru 17 septembrie.

Ruby, eu n-am mai fost la bazin de la inceputul lunii si resimt asta in fiecare celula, abia astept sa reiau de la inceputul lui septembrie, am sa ma duc de trei ori pe saptamana, sa-l bat pe Michael Phelps la fund la urmatoarea olimpiada. Nu stiu cum de ai putere sa zugravesti, eu abia ma urnesc sa calc haine pentru a doua zi, suntem de rasul lumii. Da-mi te rog, in pm (care la mine, din motive misterioase, nu merge, adica nu pot sa-ti trimit) userul tau de facebook.

Ioana, ce schimbi prin casa? Ce aveti, nene, cu atatea schimbari in casa? Desi cred ca va trebui sa invartim si noi mobila in loc atunci cand o sa apara mobilierul bebelinei.

Draga, eu zic ca ajunge atata rasfat la mama, treci acasa, ca te obisnuiesti cu rasfatul si o sa te loveasca realitatea peste nas la intoarcere:))) Sa ne pui poze.

Otilia, mai zi o data, ca am pierdut, cocktailul tau pentru constipatie, sa vad ce pot face pentru mine. Multam fain!

Gata, ma duc sa nanalesc, sunt singura azi, n-are cine ma scarmana, consoarta e de garda. V-am pupatara!
Draga
Buna seara

fetelor eu mai stau la pensiunea mama all inclusive gratis inca o saptamana, motivul principal e vacanta grdinitei, nu cred ca fac fata la bloc o saptamana cu jr in conditiile in care in parc nu mai pot sa ies ca nasc pe acolo. Mie chiar mi-e foarte greu, neasteptat de greu plus frica pentru ca am placenta foarte joasa.

Ioana, daca vrei sa stea bebelina singura in camera ei va sta, eu asa mi-am propus la Calin , nu sunt de acord cu dormitul in pat cu parintii.Ce-i drept eu dorm f f prost de cand ma stiu si daca mai stau sa am grija si de bebe si sa tresar la fiecare miscare a lui clachez. Asa ca bafta! Ce n-as da sa mai am o camera sad.gif

Otilia ce orientata esti pentru ce ai de facut in spital! eu cred ca am dat mai putin si la mai putine persoane( nici nu a fost cazul) cu exceptia medicului care a primit mai mult pentru ca asa am vrut eu, era medicul meu de 10 ani si nu primise niciodata nimic, si la nastere a insistat sotul mult.
Imi dau seama ca situatia poate fi diferita acum si imi iau in calcul varianta extisa de atentii, cum faci si tu.

Missa eu pentru retentie de apa beau ceai de macese, ma ajuta, poti sa incerci!

Iasmio, hai cu rochia!
ot1305
QUOTE(Ioanax07 @ Aug 22 2011, 04:31 PM) *
Buna butici
Ce bine de voi ca aveți experiența, pe mine mă ia cu bulbucare de ochi când citesc ce mă așteaptă si pe mine din Noiembrie .....nu v-am zis si vouă ?? Eu mi-am comandat bebita cu telecomanda, deci mă bazez pe butonul Mute când nu mai pot sa fac fata liwlol.gif
Eu sper sa mă abtin si sa nu o obisnuiesc sa doarma la noi in camera , am prietene care au copii de 2,3 ani si nu ii pot dezvata de obiceiul de a dormi cu ei in pat pt ca i-au obișnuit de mici sa doarma cu ei in pat. Sper sa nu fie cazul si la noi nervi.gif

aici depinde....eu am inceput sa-l invat pe tudor sa doarma singur noaptea de la 2 ani ca pana at tot mi s-a parut ca-i prea mic liwlol.gif.....abia astept sa viseze urat sa merg sa dorm cu el liwlol.gif tare mi-e drag cand ma strage noaptea in brate si ma pupa smile.gif.....

Ruby, la privat am vrut sa nasc, insa dr mea naste luna viitoare si va fi in concediu pana la 1 noiembrie, deci nu ma pot baza ca voi naste cu ea...nici nu stia sigur dc va veni din concediu at sau il va prelungi....apai dc ma apuca nasterea mai devreme si ea e acasa ce fac? la cine apelez? si dc nasc cu alt dr la aceeasi clinica ma costa aproape dublu, ca pe langa faptul ca trebuie sa platesc pretul integral (6000 lei), mai trebuie sa-l platesc si pe dr separat (250 euro), si ma ajunge mult prea mult pt 3 zile de spitalizare, asa ca am ales de data asta sa merg in spital....m-am dus la un alt dr (al mamei) ca e f bun si el, si m-am inscris la el de 2 luni.....am discutat de nastere.....mai trebuie sa-l intreb cine il va asista, insa mai astept pana la inceputul lui octombrie ca nu-i graba.....


Misa, pt constipatrie e f bune de baut dimineatza pe stomacul gol un amestec dintr-o lingura de ulei de masline si una de miere de albine apoi bei o cana cu apa, si la pranza e bun compotul de prune......

iasmio
neatza

mah da cine-o zis ca-s sexy in rochie ca is chiar ca un butuc
da imediat descarc si va pun
azi la 18 am programare la cluj la dr mea care e azi in prima zi de munca dupa ce a nascut si mi-a spus asistenta ca e posibil sa am de asteptat (desi am facut programarea acu o luna jumate) apai ma inarmez cu rabdare...

va puuup
iasmio



ruby
neatza burtici si bebici inca in burtici!

am dormit ca un ingeras ! inotul asta face minuni!imi savurez cafeaua cu voi si vad apoi cum imi structurez ziua .deocamdata nu prea imi e clar ce o sa fac azi .da nici nu-i graba ...
ah cu dormitul copiilor in camera lor zic si eu ca depinde mult si de copil.experienta mea de mama a doi copii diferiti ma face sa cred asta .cu Ruby am folosit carti cu diverse metode si ritualuri,in speranta ca va reusi sa adoarma singura si nu se va mai trezi noptile asa des ,dar uite ca pana nu si-a facut ea damblaua ,pana la cei cca 2,5 ani nu a dormit dupa cum mi-as fi dorit eu .cu Aiman cum va ziceam ,copilul model ,unde-l puneai acolo dormea .
In pat cu parintii nu sant nici eu de accord .Doamne fereste de un somn profund ...s-au intamplat cazuri .departe de toata lumea!

Ioana ,asteptam pozicile cand rezolvi problema cu laptopul.sper cat mai repede!e de treaba socrela?Inti tkalem arabi?(sper sa intelegi ceva ...)

misa ,cred ca butonul pt mesaje e doar de forma acolo .nici la mine nu a functionat vreodata .mereu da eroare.
mai e un pic pana in septembrie cand reiei inotul .iti iei tu revansa atunci si pt zilele pierdute !sper sa reusesti cumva sa iti gasesti si o rochita pt nunta.nu aveti prin bucuresti nici un magazin specializat pt gravide?

Fetelor ,voua tot asa cald va e ?Nu zic de la temperaturile de afara ,ci in general .Eu una nu mai dorm invelita cu nimic ,iar dimineata daca nu deschis rapid geamurile peste tot parca nu mai am aer si ma trec toate apele.

Draga ,asa da vacanta cu all inclusiv ! ce m-as duce si eu la mama ,dar distanta asta ma omoara .zborul ca zborul ,dar ruta bucuresti galati ma da jos.dureaza mai mult decat zborul in sine .pacat ca nu ma pot teleporta .

Otilia ,rau asa cu doctorita ta .poate daca esti ,,pregatita ,, nu o fi asa rau nici la spital.daca nu o fi asa aglomerat atunci poate nimeresti vreo rezerva mai acatarii.cum mai e acum cu nasterea?Ai libertatea de miscare si sa iti alegi pozitia de nastere singura ,sau tot pe masa groazei ajunge mama?

Corilex ,cum mai stai cu pregatirile?Te simti mai bine?

Iasmio ,ai descarcat pozicile?

Perla ,cum te mai simti ? ai inceput ceva pregatiri pt camera lui bebe?

VA DORESC O ZI CAT MAI FRUMOASA !
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.