Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Noiembrie 2011
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2011
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128
sanymada
occasion.gif Iulian!

alunixa, foarte dulce bebe, sa-ti traiasca!
otilia, eu am primit de la mama cozonac si ma gandeam sa nu ma bag la altceva decat la sarmale si o friptura dar mi-ai dat idei cu prajitura aia.. smile.gif ai pus ceva in loc de ness sau...? oricum, arata delicios yami.gif

noi aseara ne-am culcat la 4. saracuta intre 10 si 4 nu a dormit deloc sad.gif si a mai si urlat destul de mult... ma bucur sa aud de bebei care au program bun, nu de alta, sunt prea obosita ca sa ma mai roada pizma biggrin.gif si ca sa fie treaba treaba tati a fost aseara la petrecerea firmei de craciun si pe la 2 s-a trezit si Mihai si am alergat dintr-un dormitor in altul pana m-am hotarat sa ii unesc. tot nu dormea mister, ce mai conta ca urla miss... gata, de acum tati are interdictie la iesit in oras yes.gif

va pup si va doresc un craciun fericit si linistit!

Corilex
Buna dimineatza mamici!
Va citesc mai mereu,dar nu apuc niciodata sa scriu,ca am un stress mare care sta non stop pe capul meu X(.Sunt cu nervii varza ,si acum vreo 2 zile i-am zis lui Cata ca plec - nu stiu incotro - dar plec.M-am calmat ulterior.Acum a plecat el la munca,si restul dorm.
Am fost plecati cu bebitza ieri toata ziua - ne-am plimbat ,si apoi am fost in vizita la cineva.Cuminte fata mea si in deplasare,nu numai acasa.Sper numai sa nu raceasca,pt ca am ajuns acasa dupa miezul noptii,si era frig afara - cu toate ca am acoperit-o de nu se mai vedea nimic - stau cu frica acum.Ceva remedii rapide ca sa nu am probleme cu ea stiti?

Avem o prietena care are canisa de dog germani - si tocmai i-a fatat una din cateluse - 8 puiutzi are smile.gif.Si pe langa 6 dog germani adulti - mai are 2 buldogi englezi,un bichon,3 yorkshire terrieri(care sunt adorabili btw),7 pisici (moartea mea - persane si birmaneze),si pe deasupra are si rate si gaste liwlol.gif.Va dati seama ce e in curtea/casa aia smile.gif.Eu ma recreez extraordinar cand merg acolo - si Cata s-a indragostit iremediabil de una din fetitzele Yorkshire - a stat numai cu ea in brate.(Vorba vine,ca la cat e de mica o tinea cu 2 degete).O gasiti la mine pe facebook daca vreti sa vedeti poze cu animalele - Loli o cheama.
Mi-a facut mamaia mea sarmale,salata de boeuf ,si piept de pui la cuptor - ca sa mai mananc si eu ,ca prea am facut foamea aici.Si bunica din partea mamei ,care locuieste in Italia ,ne-a trimis dulciuri - asa ca o sa ma fac cat Casa Poporului acum.Azi noapte la 3 rontzaiam de zor dintr-o nuga imensa .

De Craciun mergem la mama mea ,si o sa pun poze pe facebook,sa vedeti ce tzinuta o sa aiba Ami.smile.gif

Fetelor,va doresc un Craciun cat mai fericit alaturi de familie.E primul Craciun din viata bebeilor nostri,asa ca sigur va fi unul special .Eu cand ma uit la Ami,cateodata imi dau lacrimile ,pt ca inca nu imi vine sa cred ca eu am adus pe lume asa o minune de copilas.Si mai ales,ca de cateva zile a inceput sa zambeasca - sunt la limita bocitului cand o vad.Si timpul asta trece parca prea repede,si nu vreau sa creasca .Vreau sa ma bucur de fiecare centimetru din ea,vreau sa o cunosc perfect ca sa nu ii lipseasca nimic.

Va pup ,si o zi buna sa aveti!
ot1305
QUOTE(alunixa @ Dec 24 2011, 01:19 AM) *
Uitati-ne si pe noi la cateva momente de la nastere. Fug la somn ca ziua nu dorm deloc, probabil pana intervine rutina si oboseala mai dureaza. Macar sa prind 3 ore de somn. Cum stati cu sanii si laptele cele care ati nascut de curand? Eu am laptic da si niste rani de toata frumusetea. Garmastanu deja nu mai face fata. Mi-a luat azi sotu niste pliculete de la multi mam care se dovedesc a fi ft eficiente in scurt timp de la aplicarea compreselor. Vi le recomand.




felicitari chiar dc ma repet! sunteti frumosi amandoi!!!

Sanymada, in reteta erau trecuta 2 lgt de nes asa ca nu am pus si nu se obs....oricum are destula cacao prajitura.....
ruby
neatza in ajun de craciun !

m-am trezit cu gatul stramb ...am dormit pe burta si nah belea .m-am mai culcat si pe la 1 noaptea ,ca am stat la televizor .am si planuri azi ,dar vedem ce reusesc .Ruby bazaia ieri ca vrea la mc donalds ,asa ca trebuie sa imi fac si de asta timp.am hotarat ca gateste Andre pt Craciun ,eu pt anul nou .am mai scapat din atributii .
Corilex ,rau mami asa ,ca te streseaza lumea .nu aveti alta posibilitate ? Sa va mutati inapoi ? sper sa gasesti o cale de mijloc !
alunixa ,felicitari inca odata !happy mama!sa va traiasca si sa va bucurati de el ! vad ca are un par destul de mare .sa ii iei gel sa ii faci freza ! smile.gif
misa ,cred ca e toata ziua la zumba ! sau mai nou o fi reluat turele de bazin .vrea sa fie in forma cand incepe munca .apropo misa ,unde o sa o lasati pe Ana ?
ioana ,esti cam scumpa la vorba .mai baga niste foto pe fb ,ca m-am obisnuit sa va admir zilnic .
iasmio ,multa sanatate Iasminei.sper sa fie mult mai bine deja si sa va bucurati impreuna de Craciun .
sanymada ,greu cu 2 ! te inteleg perfect .imi inchipui ce zombi esti .
otilia ,azi ce bunataturi mai gatesti?
perla ,nu mai dai pe aici? Tot in pregatiri esti si tu?La voi in italia e comunitatea de romani mai mare ,cred ca faceti un craciun frumos.romanesc !
draga ,cei cu tine ? nu mai bei cafea cu noi?
salut si restul fetelor si va urez un CRACIUN FERICIT ,lipsit de griji si cat mai frumos ! o zi buna !
Draga
neata

sunt la cafea, repede repede, treaba multa, copii multi si mici liwlol.gif
Alunixa, felicitari , sunteti 2 frumosi!

mai asteptam poze cu Levi si Razvan a lui Cioco,
e pe Iarina o stiu wink.gif


noi ne intelegem mai bine , mancam cat de cat la 3 ore, f rar mai des..suntem pe drumul cel bun

va las, poate mai pe seara intru iar

Any, faci o ..cuchea??? sa nu-mi spui ca nu stii ce e aceea!

spor la trebi!
ot1305
azi fac doar o friptura de porc si gata.....mai trag o data cu aspiratorul si sterg praful si apoi astept colindatorii ca se anunta multiiiiii biggrin.gif.....

Draga, asa si noi, mancam cat de cat la 3 ore cum papa in spital....si-a revenit si al meu la un program decent.....azi noapte a papat la 23:30, la 2 si la6, deci am putut dormi biggrin.gif.....gata, fug sa termin treburile.....
Ioanax07
Neata
Felicitari Alunixa!
Noi papam de zor in timp ce mami butoneaza Internetul ca sa nu mai zica lumea ca sunt scumpă la vorba smile.gif
Noi am rămas la același program de noapte sper sa semnam conventia wink.gif Fetelor , mai "tractoresc" bebeii vostrii ? Ca a mea când o doare burtica , face caca sau înainte sa scuipe lapte face ca o semănătoare, tractoras, porcusor,usă neunsă si alte chestii de genul ! Alta treaba sexy e scuipatul laptelui, după fiecare masa normal nervi.gif nu știu ce sa-i fac sa se lepede de obiceiul asta...de ragait abia reușesc sa o fac sa ragaie , tare lenesa maimu a mea smile.gif sa nu uit de ultima problema sexy: bubitele de pe obrajori sad.gif uppffff zici k suntem la pubertate , dr ne-a spus ca sunt de la hormoni bla bla si sunt normale dar ASA nu-mi plac si vreau sa treacă odată
Mirela eu nu știu ce si cum dar m-am îndrăgostit rău de Ruby a ta , e adorabila .. Cu strungareata si hairstyle-ul ăla m-a dat pe spate , ți-o fur dak ajung prin zona smile.gif
Gata cu vorbaria ca a adormit maimu la san!
Va doresc tuturor un Crăciun fericit, plin de iubire si inconjurate de cei dragi ! Va pup
ruby
QUOTE(Draga @ Dec 24 2011, 11:01 AM) *
neata

Any, faci o ..cuchea??? sa nu-mi spui ca nu stii ce e aceea!

spor la trebi!

grele cu 2 deodata si pregatiri ...
cei aia cuchea?
Sa ai si tu spor .

QUOTE(ot1305 @ Dec 24 2011, 12:28 PM) *
azi fac doar o friptura de porc si gata.....mai trag o data cu aspiratorul si sterg praful si apoi astept colindatorii ca se anunta multiiiiii biggrin.gif.....

Draga, asa si noi, mancam cat de cat la 3 ore cum papa in spital....si-a revenit si al meu la un program decent.....azi noapte a papat la 23:30, la 2 si la6, deci am putut dormi biggrin.gif.....gata, fug sa termin treburile.....

ce frumos trebuie sa fie acasa !colindatori si adevarat sentiment de sarbatoare.pe aici nu se prea agita lumea .nu vezi nici o femeie cocotata pe scaun sa stearga geamurile ,nu se aud palmele la batator ,nu tu copii alergand pe scara blocului si sunand la toata usile sa intrebe daca ii primeste cineva cu colindul ,nu tu capra ,ursi si alte obiceiuri ,nu tu mirosuri imbietoare de mancaruri prin vecini ,e altfel ...diferit de acasa .
doar Mariah Carey ce canta la radio :all i want for christmas is youuu ....si imi mai dezmorteste sentimentele.Se aud si niste clopotei in fundal si zic ca sant acasa ...bag indata un Hrusca sa ma ia dorul si mai rau ...
sigur anul ce vine fac craciunul acasa .poate prindem si ceva zapada ,caci ai mei copii nu prea cunosc zapada .anul asta am vazut doar cativa fulgi .
ruby
QUOTE(Ioanax07 @ Dec 24 2011, 12:39 PM) *
Neata
Felicitari Alunixa!
Noi papam de zor in timp ce mami butoneaza Internetul ca sa nu mai zica lumea ca sunt scumpă la vorba smile.gif
Noi am rămas la același program de noapte sper sa semnam conventia wink.gif Fetelor , mai "tractoresc" bebeii vostrii ? Ca a mea când o doare burtica , face caca sau înainte sa scuipe lapte face ca o semănătoare, tractoras, porcusor,usă neunsă si alte chestii de genul ! Alta treaba sexy e scuipatul laptelui, după fiecare masa normal nervi.gif nu știu ce sa-i fac sa se lepede de obiceiul asta...de ragait abia reușesc sa o fac sa ragaie , tare lenesa maimu a mea smile.gif sa nu uit de ultima problema sexy: bubitele de pe obrajori sad.gif uppffff zici k suntem la pubertate , dr ne-a spus ca sunt de la hormoni bla bla si sunt normale dar ASA nu-mi plac si vreau sa treacă odată
Mirela eu nu știu ce si cum dar m-am îndrăgostit rău de Ruby a ta , e adorabila .. Cu strungareata si hairstyle-ul ăla m-a dat pe spate , ți-o fur dak ajung prin zona smile.gif
Gata cu vorbaria ca a adormit maimu la san!
Va doresc tuturor un Crăciun fericit, plin de iubire si inconjurate de cei dragi ! Va pup

si Amy scoate diverse sunete .in special cand da sa se trezeasca ,ca acum ...
ah da bubitze mai avem si noi .chiar si Aiman zicea ca concureaza Amy cu el (e si el puber ).si Corilex maisemnalase problema .ea banuia ca erau de la pupaturi .nu o dau cu nimic si am observat ca cum iesim la plimbare parca devine si pielea mai frumoasa si nu se mai vad asa tare .
de Ruby e si Any indragostita .la ele e dragoste reciproca .am zile cand numai de Any si Alina imi vorbeste .daca te mai vede si pe tine si pe Yana ,sigur isi mareste cercul de prieteni .te astept cu drag in vizita cand ai drum pe aici .
noi nu am fost niciodata la Londra .tare curioasa as fi sa vizitez ,dar cand o fi Amy mai mare .care sant conditiile de calatorie pt romani in Anglia?
Ioanax07
Invitatie reciproca:) mi-ar plăcea sa ne cunoastem "live" ...ne-am plâns si sfătuit si mai ales filmat împreuna pe parcursul sarcinii deci merita wink.gif si George deja știe când mă vede butonand k sunt p site cu "your friends" iar când am vre-o problema legată de Yana ms întreabă: ai întrebat prietenele de pe forum, ele ce zic ? liwlol.gif in Uk poți veni cu buletinul ,nu mai e cu viza din 2007 deci. ...dacă va ganditi sa vizitati Londra,sa mă anunti! hug.gif
ot1305
Ruby, asa e....e tare frumoasa atmosfera asta de sarbatoare...deja de la 11 au aparut primii colindatori si pana acum am tot avut.....mai trebuie sa-l trimit pe Tudor la colindat ca pana acum a bagat somn.....iar la 19 vine Mosu' asa ca trebuie sa fie acasa pana atunci!
poate prindeti ceva zapada la anul......la noi in bacau a fulguit putin intr-o zi si gata......parca n-ar fi iarna cand te uiti pe geam, insa e ungerrr....brrrrrr....

Ioana, legat de bubite e normal, eu il dau pe Ianis cu apa termala sau betadina, depinde ce am la indemana .....tin minte ca si Tudor a avut insa mult mai putine ca Ianis,....oricum trec si nu lasa urme, deci stai linistita!

hmmm....tentanta invitatia ta Ioana......nu se stie dc tot ai facut-o.....poate te trezesti cu mine si familionul meu la usa liwlol.gif
ruby
QUOTE(Ioanax07 @ Dec 24 2011, 04:10 PM) *
Invitatie reciproca:) mi-ar plăcea sa ne cunoastem "live" ...ne-am plâns si sfătuit si mai ales filmat împreuna pe parcursul sarcinii deci merita wink.gif si George deja știe când mă vede butonand k sunt p site cu "your friends" iar când am vre-o problema legată de Yana ms întreabă: ai întrebat prietenele de pe forum, ele ce zic ? liwlol.gif in Uk poți veni cu buletinul ,nu mai e cu viza din 2007 deci. ...dacă va ganditi sa vizitati Londra,sa mă anunti! hug.gif

cred ca ar fi interesant in vacanta de vara .pt Aiman ar fi nemaipomenit sa vada big ben-ul &Co la fata locului ,nu sa ramana doar cu niste imagini din cartea de engleza .plus cateva zile de engleza de la mama ei nu ar strica .si mie mi-ar place sa ne vedem .al meu sot s-a obisnuit cu forumul .am 3 ani de activitate pe aici ,stie ca imi beau cafeaua aici diminetile si in cursul zilei mai trec de N-ori sa semnez condica .
deci te oferi ghid turistic ?
hai ,cine mai vine?
ruby
Iote ,vrea si Otilia la londra ! bine ca ai 2 baieti sa nu cumva sa se bata Yana cu Amy !
perla163
UN AJUN SI UN CRACIUN PLIN DE FERICRE BUCURIE SI TOT CE-I MAI FRUMOOS!
ruby
QUOTE(perla163 @ Dec 24 2011, 07:37 PM) *
UN AJUN SI UN CRACIUN PLIN DE FERICRE BUCURIE SI TOT CE-I MAI FRUMOOS!

mersi perla si tie si amiliei tale ,toate urarile de bine ! la multe lunitze lui Alex ! occasion.gif occasion.gif occasion.gif
Draga
QUOTE(ruby @ Dec 24 2011, 04:52 PM) *
Iote ,vrea si Otilia la londra ! bine ca ai 2 baieti sa nu cumva sa se bata Yana cu Amy !


Iote ! vreau si eu ca-i si olimpiada acolo la anul...ia vezi Ioana ce zici ca te pomenesti cu noi la usa liwlol.gif

dar poate veniti voi in tara ca sunteti minoritare biggrin.gif . cred ca v-am mai zis ca pustii de la iunie 2009 s-au vazut de 2 ori deja, au venit si din strainataturi, a fost tare fain, 15-17 copii + insotitori , balamuc , frumos balamuc!
Draga
Craciun fericit!
iasmio
salutare

mai ma inscriu si eu cu iulian la excursie...mai sunt locuri libere?
alex felicitari pt cea de-a doua lunita bifata occasion.gif la cat m,ai multe!!

tocmai au plecat socrii de la noi, ca i-am invitat la masa; mirel a gatit curcan la cuptor - excelent, am un barbat de milioane
sarmale, supa si prajituri ne-au adus ei (vreo 4 feluri) deci m-am scos
iulian doarme bine de ceva vreme...la noapte cred ca vom sta la povesti

ceva colindatori necunoscuti au fost si pe la noi... maine poate iesim noi in vizita la ceva neamuri...sa vedem

va puupam pe toate si sa petreceti aceste zile cu drag alaturi de familie si de cei iubiti tzuc.gif

iasmio
si ...sa nu uit: alunixa- eduard e un bebel tare frumusel; tu o mamica frumoasa si fericita
Ioanax07
Nu-i bai , umflam saltelele si tot va primesc wink.gif ghidă sunt deja deci accept provocarea cu mare drag !
Mi-s trista acum ca vad la știri ce frumos e Acasa de ajun prin Maramureș si Moldova pe acolo pe unde se mai păstrează traditia !
Mă duc sa-i fac baie maimutei, sa o îmbrac si sa o taiem. As prefera niște " porcarii" la masa de Crăciun : carnati, toba, pomana porcului etc dar o sa fie libanisme la masa sad.gif
Va invidiez pe cele care petreceti un Crăciun traditional:( vreau si eu
Karina
Fetelor, nici macar n-am apucat sa intru sa va multumesc pentru primirea voastra calduroasa! Deci va multumesc acum din inima! si pt Ioana, da sunt hunedoreanca...prin casatorie smile.gif V-am tot citit pe toate la rand ca sunt avida de informatii...
Alunixa, felicitari pentru bebe!!!! Sa-ti traiasca si sa se faca mare si frumos! oFloare.gif multi pupici de la Levi pentru Antonio smile.gif
Iar acum trecand la partea cu plansul...Eu am inceput sa fiu cam disperata...Si nu stiu ce sa ma fac...Am supravietuit eroic primei nopti acasa...Iar azi toata ziua am fost mai mult zombie...Sunt rupta de oboseala si ma confrunt cu o dilema...Doctorita mi-a zis ca bebele nu se satura cu laptele meu...si m-a pus sa-l cantaresc inainte si dupa fiecare masa sa vad cat papa...si sa-i dau completare cu lapte praf...Si adevarul e ca oricat de mult l-as tine la san (si stiu ca nu e recomandat sa-l tin asa mult) nu manaca decat 20-30 ml...si apoi daca incerc sa ma mulg, nu mai am lapte...Si copilul e flamand incontinuu...nu mai stiu ce sa ma fac! Nici nu-l pot alapta din jumatate in jumatate de ora...Si tare mi-as dori sa-l alaptez...Beau ceai de stimulare a lactatiei...incerc orice si degeaba...Voi ce spuneti? E vreuna din voi care sa fi patit asa ceva? ca simt ca o iau razna...
Si ca sa stiti si despre cine vorbesc...aici e impricinatul...








si ultima poza ca sa faca concurenta cu Adela a ta, Draga liwlol.gif



si CRACIUN FERICIT TUTUROR!
perla163


cRaciun Fericiit!
ot1305
QUOTE(Karina @ Dec 24 2011, 09:07 PM) *
Fetelor, nici macar n-am apucat sa intru sa va multumesc pentru primirea voastra calduroasa! Deci va multumesc acum din inima! si pt Ioana, da sunt hunedoreanca...prin casatorie smile.gif V-am tot citit pe toate la rand ca sunt avida de informatii...
Alunixa, felicitari pentru bebe!!!! Sa-ti traiasca si sa se faca mare si frumos! oFloare.gif multi pupici de la Levi pentru Antonio smile.gif
Iar acum trecand la partea cu plansul...Eu am inceput sa fiu cam disperata...Si nu stiu ce sa ma fac...Am supravietuit eroic primei nopti acasa...Iar azi toata ziua am fost mai mult zombie...Sunt rupta de oboseala si ma confrunt cu o dilema...Doctorita mi-a zis ca bebele nu se satura cu laptele meu...si m-a pus sa-l cantaresc inainte si dupa fiecare masa sa vad cat papa...si sa-i dau completare cu lapte praf...Si adevarul e ca oricat de mult l-as tine la san (si stiu ca nu e recomandat sa-l tin asa mult) nu manaca decat 20-30 ml...si apoi daca incerc sa ma mulg, nu mai am lapte...Si copilul e flamand incontinuu...nu mai stiu ce sa ma fac! Nici nu-l pot alapta din jumatate in jumatate de ora...Si tare mi-as dori sa-l alaptez...Beau ceai de stimulare a lactatiei...incerc orice si degeaba...Voi ce spuneti? E vreuna din voi care sa fi patit asa ceva? ca simt ca o iau razna...

scumpul de el...e tare frumusel!!! cat despre laptic incearca s ate odihnesti cat mai mult si cel mai important sa nu te stresezi ca ramai fara lapte....sa stii ca nu-i bai dc nu mai ai sa-i dai.....sunt copii care habar n-au ce gust are laptele de mama si sunt sanatosi tun....parerea mea este sa-i dat atat cat ai si apoi completare cu formula.....insa incearca sa nu te stresezi ca ai putin lapte, gandeste-te ca acei 10-20 ml pe care ii ai contin anticorpi ce ii cresc lui imunitatea si sunt ideali pt el.....si in plus, pe langa ceai ia si galafor pastile, se gasesc in farmacii....vei obs o imbunatatire a laptelui



QUOTE(perla163 @ Dec 24 2011, 09:35 PM) *


cRaciun Fericiit!

scumpete mica love1.gif....la cat mai multe lunitze! occasion.gif occasion.gif occasion.gif
emilia 22
buna seara
nu am mai avut timp sa va citesc dar sunt mereu cu gandul la voi e tare greu cu 2 copii dar este si frumos in acelasi timp
noi sntem bine am facut vaccinul acum o sapt a fost tare cuminte a plans putin
iam schimbat iar laptele am trecut-o pe humana AR k regurgita mult
edy o iubeste fff mult toata ziua o pupa si o iubeste, o alinta "bibica"
CRACIUN FERICIT VA DORESC
ruby
craciun fericit tuturor ! vad ca azi a inghetat forumul !
si eu am stat mai mult pe telefon si net cu familia si prietenii .o seara placuta alaturi de famiile voastre !
alunixa
Craciun Fericit, incarcat de bucurii si daruri minunate!
Ma scuzati dar sunt zombie si eu ca si Karina, la mine alta e problema sunt plina de rani la sani, lapte am dar ma dor sanii de innebunesc incat mi s-a facut rau mai sa lesin. Asa ca ma mulg cu pompa, strang de-o masa si ii dau. Nu stiu cat de buna e solutia aceasta, voi ce spuneti?
Sper ca zilele urmatoare sa am mai mult timp sa pot sa va mai povestesc cum decurge viata noastra.
Ioanax07
Același lucru am pătit si eu, plangeam de durere la propriu.o sa treacă in câteva saptamâni , folosește o crema buna sau vaselina!Si eu am folosit pompa destul de des la început pt k nu știam ce si cum , e ok sa folosesti dar cu cât o folosesti mai des cu atât produci mai mult si sânul se umple f repede si devine dureros dacă nu îl golesti!
Any-Olanda
Hohoho, Craciun fericit si un an nou mai bun! O casa plina de sanatate si iubire va dorim hug.gif tzuc.gif
alunixa
QUOTE(Karina @ Dec 24 2011, 10:07 PM) *
Alunixa, felicitari pentru bebe!!!! Sa-ti traiasca si sa se faca mare si frumos! oFloare.gif multi pupici de la Levi pentru Antonio smile.gif
Iar acum trecand la partea cu plansul...Eu am inceput sa fiu cam disperata...Si nu stiu ce sa ma fac...Am supravietuit eroic primei nopti acasa...Iar azi toata ziua am fost mai mult zombie...Sunt rupta de oboseala si ma confrunt cu o dilema...Doctorita mi-a zis ca bebele nu se satura cu laptele meu...si m-a pus sa-l cantaresc inainte si dupa fiecare masa sa vad cat papa...si sa-i dau completare cu lapte praf...Si adevarul e ca oricat de mult l-as tine la san (si stiu ca nu e recomandat sa-l tin asa mult) nu manaca decat 20-30 ml...si apoi daca incerc sa ma mulg, nu mai am lapte...Si copilul e flamand incontinuu...nu mai stiu ce sa ma fac! Nici nu-l pot alapta din jumatate in jumatate de ora...Si tare mi-as dori sa-l alaptez...Beau ceai de stimulare a lactatiei...incerc orice si degeaba...Voi ce spuneti? E vreuna din voi care sa fi patit asa ceva? ca simt ca o iau razna...



Draga Karina, felicitari si tie, bebe Levi e tare simpatic, numai copii frumosi s-au nascut anul acesta!!!! Pupici multi si de la bebe Eduard Antonio pentru Levi, si cine stie poate ne intalnim la plaja liwlol.gif)

Sa stii ca problema asta cu lapte prea putin am avut-o si eu in primele 4 zile. Insa moasele in spital mi-au adus o pompa electrica si ma mulgeam in continuu pana a inceput sa curga un izvor nesecat. Scot la fiecare muls minim 110ml. Insista cu mulsul pentru stimuleaza lactatia. Parerea mea este ca daca e acolo nitel laptic trebuie sa fie si mai mult in curand. Hidrateaza-te foarte foarte bine.
alunixa
QUOTE(Ioanax07 @ Dec 25 2011, 11:45 PM) *
Același lucru am pătit si eu, plangeam de durere la propriu.o sa treacă in câteva saptamâni , folosește o crema buna sau vaselina!Si eu am folosit pompa destul de des la început pt k nu știam ce si cum , e ok sa folosesti dar cu cât o folosesti mai des cu atât produci mai mult si sânul se umple f repede si devine dureros dacă nu îl golesti!


Multumesc Ioana de sfat. Ma mulg cam la 4 ore. Sper ca e ok...Cantitatea este cam 110 ml-120. Bebe deja papa 100.
Draga
neata
cum ati petrecut?


Karina, Alunixa, e greu la inceput dar cu perseverenta veti reusi. Alunixa, durerile vor trece, stiu ca sunt groaznice, incearca sa-l faci pe Eduard sa apuce sanul bine, ca o ventuza, sa nu prinda doar sfarcul ca e rau.
Karina, si eu cu experienta si un alaptat lung la activ am avut aceleasi probleme, bebelina parea ca nu se satura, la inceput nici cu pompa nu reuseam , dar am insistat .Nu-i nici un bai sa-i dai lapte praf dar continua sa-l pui la san mai intai, si scoate cu pompa dupa cat poti , astfel vei stimula productia.

Rabdare mamicilor, e greu , stiu tzuc.gif

noi ne distram de minune, Calin are febra si e ragusit, azi noapte am apelat si la supozitor de novocalmin, iar Mandra a adormit la 4 dimi ( cred ca era 4 nici ceasul nu-l mai vad bine), nu a vrut neam sa inchida ochii cei maaari cat cepele in miez de noapte nervi.gif

si nic piftia nu mi-a iesit liwlol.gif , noroc de curcan ca a fost excelent eusa_clap.gif mie

Levi, Alex, dar frumosi mai sunteti, cam greu de ales pentru fetele noastre biggrin.gif


intrebare pentru suzetari: cand incep sa-si tina bine suzeta in gura? ca varianta uaaaaa, mi-a cazut suzeta din 5 in 5 minute nu -mi convine.
se pare ca-i place doar cea de la Avent care e normala , nu are forma ortodontica. dar ii cade prea des din gura ohmy.gif

va las, ma cheama datoria nedormitoare noaptea biggrin.gif
Karina
Alunixa, stiu ce spui legat de ranile la sani...ca si eu cam tot in faza aia sunt...numai ca eu nu inteleg cum reusesti tu sa te mulgi cu pompa daca ai rani, ca mie imi vine sa ma urc pe pereti daca ii mai pun si la pompa...iar cand trage bebe zici ca imi baga un cutit direct in inima...
Draga totdeauna il pun mai intai la san...dar sta asa mult...si la sfarsit cand il pun pe cantar...cate maxim 30 de grame...Nici nu stiu ce sa fac...daca nu-i mai dau supliment, atunci la fiecare jumatate de ora trebuie sa-l pun la san...si nici asa nu e bine...
Eu tot cu suzeta de la Avent incerc sa-l pacalesc, dar si la noi aceeasi poveste...imediat o scapa...dar e explicabil la cat de micut e..
Si acum mai am o mare problema...pe langa toate celelalte...bebele pare sa respire greu...adica asa, uneori cand trage aer o face foarte zgomotos...fornait asa...cu toate ca la san trage normal si nu pare sa aiba probleme...i-am curatat si nasucul...si aceeasi poveste sad.gif
Off...chiar sunt zombie...
Draga
QUOTE(Karina @ Dec 26 2011, 10:23 AM) *
Alunixa, stiu ce spui legat de ranile la sani...ca si eu cam tot in faza aia sunt...numai ca eu nu inteleg cum reusesti tu sa te mulgi cu pompa daca ai rani, ca mie imi vine sa ma urc pe pereti daca ii mai pun si la pompa...iar cand trage bebe zici ca imi baga un cutit direct in inima...
Draga totdeauna il pun mai intai la san...dar sta asa mult...si la sfarsit cand il pun pe cantar...cate maxim 30 de grame...Nici nu stiu ce sa fac...daca nu-i mai dau supliment, atunci la fiecare jumatate de ora trebuie sa-l pun la san...si nici asa nu e bine...
Eu tot cu suzeta de la Avent incerc sa-l pacalesc, dar si la noi aceeasi poveste...imediat o scapa...dar e explicabil la cat de micut e..
Si acum mai am o mare problema...pe langa toate celelalte...bebele pare sa respire greu...adica asa, uneori cand trage aer o face foarte zgomotos...fornait asa...cu toate ca la san trage normal si nu pare sa aiba probleme...i-am curatat si nasucul...si aceeasi poveste sad.gif
Off...chiar sunt zombie...



Karina, hai curaj ca trec toate tzuc.gif
cat despre respiratie se spune ca bebelusi au respiratia neregulata din cauza imaturitatii sistemului nervos, deci e normal. Si Adela uneori nu se aude, uneori e tractoras ca Yana wink.gif , alteori parca tocmai aterminat o curasa de 10000 m.

mare stres cu cantarul acela, eu am refuzat sa fac asta ( plus ca mai e problema ca 30 g nu inseamna 30 ml, poate ne ajuta Otilia la transformare ca eu am uitat).
eu zic sa-i dai spliment pana se rezolva problemele cu sanii ca sa-ti fie mai usor


Ioanax07
Ho ho ho
Offf iar am scris romane si nu s-a postat nervi.gif Acum test de memorie sa vad ce-mi amintesc din ce am scris...deci
Cum ATI petrecut de Crăciun? Sper ca a fost ASA cum v-ATI dorit ! Al nostru a fost mai mult decât ne-am așteptat .A dormit maimu' de când am pus-o in mașina pe la 8pm pana am ajuns înapoi Acasa pe la 3am deci ne-a lasat ai pe noi sa ne distram si eaa dormit continuu in toată muziceala aia, a ratat si momentul aparitie lui Mos Gerila ..pardo
n ..Crăciun smile.gif
Draga si noi tot Avent avem , nu știu de care orto ori neorto dar a mea s-a imprietenit cu ea din prima si fff rar o scapă
Karina e dureros tare si cu pompa dar trebuie sa rezisti dacă vrei sa alaptezi .O sa treacă curând si o sa te simți mai bine. Eu aveam sânge la sfarcuri si muscam din perna ca sa pot urla când o alaptam, primele 2 , 3 minute pana devenea Mai suportabila durerea, iar cu pompa la fel...horror , era un chin când știam ca e țimpul pt papa.Eu am început sa mă simt mai comfortabil cu alaptatul cam pe la 3 saptamâni, deci multă răbdare căci v-a trece cu siguranță . Foarte important e sa te ungi, la noi e o crema Lansinoh pt asa ceva, e ffff buna sau Vaseline ! Îți doresc multă răbdare si putere!
Ioanax07
Ohhhh daaa, si a mea face ca toate utilajele agricole din bătătură plus ca mai grohăne, chițăie, se screme etc , deci e normal mai ales când o doare burtica , nu plânge dar face toate sunetele posibile smile.gif
alunixa
Buna ziua fetelor, cum a fost la voi prima zi de Craciun? Noi am avutmusafiri peste musafiri, bunici, rude, nasi.

Karina cu pompa ma doare doar la inceput un pic, apoi totul decurge bine, muuuult mai bine decat daca e piticu la san.

Draga, stiu ca trebuie pus la san dar am niste sfarcuri asa de mici incat lui Eduard ii vine tare greu sa prinda ca o ventuza. Mai stau cateva zile,poate mi se repara ranile si mai incerc. Daca nu... raman cu pompa, apropo, buna inventie pompa asta.

Astazi a venit preotul la noi si mi-a citit molifta de 8 zile si pe bebe la insemnat. Urmatoarea vizita voi face impreuna cu Eduard la biserica la 40 de zile. Mi-a spus preotu ca pot iesi din casa dar sa nu ma prinda seara si sa ies numai asa daca am mare nevoie sa ies, un medic, un control... nu pur si simplu sa ma plimb.Mie nu prea-mi convine...sunt invatata sa ma plimb, sa iau aer....imi vine tare greu....astazi voi iesi macar juma de ora in fata blocului. Voi ce spuneti?

Uitati-ne si pe noi de Craciun rolleyes.gif




Karina
Draga si Ioana, multumesc tare mult pentru raspunsuri...eu eram deja pregatita s-o sun pe pediatra sa-i zic de respiratia lui bebe...acum m-am mai linistit putin...
Alunixa, tu ce pompa folosesti? ca eu mi-am luat de la Avent...dar eu nu scot decat cateva picaturi de lapte cu ea, oricat m-as chinui...si dau pana nu mai pot sad.gif nu stiu ce sa mai fac...
Apropo, tare frumos Craciunelul tau:) si apropo de sfarcuri si de prinsul sanului...sa stii ca la fel mi s-a intamplat si mie...iar in spital mi-am luat mameloane de silicon de la Avent si asa a inceput si el sa traga...Iar apoi, vineri, am zis sa vad ce fata face cand ii bag tzitzi fara mamelon...si surprize surprize...a prins-o si asa...
ruby
buna fetele ,

wow ce de craciunitze si craciunei frumosi pe aici ! si pe fb ,am admirat poze interesante .care mai de care mai in petreceri!
foarte frumos !
am iesit si noi azi la o herghelie .au calarit copii si Andre ,ca eu nu aveam curaj ,apoi ne-am mai plimbat prin padure si in loc de om de zapada ,am facut un om de nisip ,intr-un parc .la noi e asa o vreme frumoasa ,de nici nu zici ca e iarna ! 11 grade !
Amy a fost cuminte ,a dormit linistita la plimbare si si-a continuat inca vreo 2 ore somnul acasa.asa ca sant super relaxata.dimineata la 8.45 ne-am trezit ,dupa o noapte cu doar 2 treziri scurte ,a 10 min ,cat sa bea un pic .
Karina ,sper sa gasesti o cale sa fie bine atat pt tine cat si pt Levi .
Draga ,multa sanatate lui Calin ! sper sa te lase si Adela sa te odihnesti un pic astazi .
Ioana ,tare eleganta Yana la party-ul de Mos Craciun ! si ce Mos modern ! cred ca si la Londra e cald ,de avea si ochelari de soare !
o dupa amiaza placuta tuturor!
alunixa
QUOTE(Karina @ Dec 26 2011, 03:58 PM) *
Alunixa, tu ce pompa folosesti? ca eu mi-am luat de la Avent...dar eu nu scot decat cateva picaturi de lapte cu ea, oricat m-as chinui...si dau pana nu mai pot sad.gif nu stiu ce sa mai fac...
Apropo, tare frumos Craciunelul tau:) si apropo de sfarcuri si de prinsul sanului...sa stii ca la fel mi s-a intamplat si mie...iar in spital mi-am luat mameloane de silicon de la Avent si asa a inceput si el sa traga...Iar apoi, vineri, am zis sa vad ce fata face cand ii bag tzitzi fara mamelon...si surprize surprize...a prins-o si asa...


Draga Karina, eu folosesc o pompa manuala de la Avent, ma inteleg destul de bine cu ea. Nu am folosit silicoane din-acelea ptr ca durerea nu cred ca ar dispare cu ele, probabil o mai atenueaza oarecum. Eu sper sa mi se refaca sfarcurile in maxim 2 zile sa-l pot pune la san iar.
Ai rabdare si nu te stresa, mananca cum trebuie si bea multe lichide si cum poti, odihneste-te. La mine e mami venita, si ma ajuta enorm, sotul si el, facem cu randu, insa Edy al meu doarme noaptea de pe la 12.30 pana la 6.30 fara trezire, sper sa nu-l deochi. Eu ma trezesc pe la 5 sa ma mulg ca ma dor sanii si simt ca bubuie.
iasmio
salutare mamici!

occasion.gif adela pt prima ta lunita!!!!!!

noi azi am fost in vizita la o verisoara de-a mea; iulian e tare cuminte cand il scoatem afara, doarme pe loc la contactul cu aerul rece.
nici nu vreqau sa-mi amintesc de durerile de san pt ca si mie mi-a curs sange...dar ce spaima am tras cand a vomat copilu sangele si apoi mi-a zis dr ca e normal pt ca ei scot afara ce nu e lapte

pompa eu am una simpla de la "primii pasi" dar e foarte ok ; si pe mine ma durea la incept cand trageam cu ea, apoi parca imi mai trecea sau ma obisnuiam eu cu durerea? dupa ce prind sanul cum trebuie cu ea incepe sa vina laptele singur si numai din cand in cand pompez eu
si acum am intepaturi prin sani, voua vi se mai intampla fetelor?

va las ca ma striga iulian

ruby
occasion.gif occasion.gif occasion.gif la multe lunitza Adela! sa cresti mare si sa fii sanatoasa! hug.gif tzuc.gif
Ioanax07
occasion.gif Adela ,sa cresti mare mare,sa fi sănătoasă si fericita
alunixa
La multi ani pentru Adeluta!!!! Sa cresti mare, sanatoasa si ascultatoare!!! occasion.gif occasion.gif occasion.gif
ruby
Neatza ,

Azi dau cafeaua ! Amy e matinala ! De la 6 e cu chef de vorba ..am incercat sa o readorm dar cred ca isi facuse bine somnul caci azi noapte am avut doua treziri scurte la 3 si la 5.
Fetelor ,ce trece timpul ! Ma uitam ieri pe lista mamicilor si chiar avem copii mari de acum .Parca mai ieri faceam galerie pt nasteri ...
Maine ma duc cu Amy la vaccin si apoi la o tura de shopping cu Andre .Nu a reusit sa decida ce cercei sa imi aleaga pt Craciun ,asa ca maine mergem impreuna sa imi aleg ce imi place mie .Trebuie sa imi reinoiesc si garderoba cat de cat.sper sa nu fie cozi interminabile la caserii ,ca imi taie tot cheful.

Voi cum ati dormit?

Sa aveti o zi linistita .
ot1305
LA MULTI ANI TUTUROR CARE ISI SERBEAZA AZI ZIUA NUMELUI! occasion.gif occasion.gif
LA MULTE LUNITZE ADELA! occasion.gif

aha....deci Ruby are azi zi de shoping.....frumos.....eu ieri am fost putin insa era super aglomerat ca au inceput reducerile si toata lumea se inghesuia, insa nu m-am lasat pana nu i-am luat un fas lui Ianis, din ala tip sac ca sa-l imbrac mai rpd.....poate ajung si eu sa-mi iau ceva azi dupa ce-i expediezi pe baieti la buncic sa raman singura cu Ianis 2 zile!
Draga
neata

hop si eu la cafea

am dormit bine, cu pauze scurte de masa la 2 si 5.30 nanner.gif

Multumim de urarari!
scuze ca am lipsit la alte aniversari de lunite, dar sunt un pic zombie, nu de tot dar peste 50% biggrin.gif

eu sunt casnica, nu voi iesi nicaieri cu 2 dar nici nu vreau sa il scot pe Calin ca din ajun face febra, behaie , il tin in casa pana-i trece.
Sa va spun cat de inspirata am fost cu cadoul pentru calin, i-am luat o bucatarie cu vase, ustensile si alimente, nicioadata in viata lui nu s-a jucat atatea ore legate cu o jucarie yes.gif , bine ca mosul a venit dimineata ca daca venea seara nu se mai culca maimuta.

Adeluta..e mare, ieri am imbracat-o intr-o rochita pe care o luasem de mult pentru craciun, si cum nu am a
avut musafiri nici de craciun nu am imbracat-o dar ieri am zis hai ca are fata o luna , macar poza sa iasa bine ..si surpriza rochia e fixa spre mica!

si apropo de culoare ochilor, acum bat in verde rolleyes.gif

Iasmio, si eu mai am intepaturi, discrete dar apar cateodata...cred ca atunci cand se lucreaza la productia lactata biggrin.gif

va puup
o zi faina!
ruby
QUOTE(ot1305 @ Dec 27 2011, 11:21 AM) *
LA MULTI ANI TUTUROR CARE ISI SERBEAZA AZI ZIUA NUMELUI! occasion.gif occasion.gif
LA MULTE LUNITZE ADELA! occasion.gif

aha....deci Ruby are azi zi de shoping.....frumos.....


maine mama ,maine ! azi zi de birou !
ciocotoff
A
ciocotoff
CODE

ciocotoff
Rr
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.