Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici Din Olanda?
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Diverse > Esti din aceeasi localitate cu mine?
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145
ruby
salut ,

m-am intors si eu acasa .dimineata ne-a dus tati cu masina la gradinitza si pe mine la sala. am facut doar un curs astazi ,de conditie avansati si am plecat ametita de acolo, la masaj .
nu e de mine cursul asta ,e prea obositor ,cerinte mari ,iar mie nu imi trebuiesc 6 packs ...m-i se potrivesc mai bine ,cele pt prevenirea durerilor de spate si ceafa ,pilates ,yoga etc .
maine ma du la unul de pilates .am lipsit cam 2 saptamani si parca se simte .
mi-am facut o cafeluta si zic ,hai sa inztru sa vad ce au mai scris fetele .

mihaela ,mi-a zis andre ca mi-ai scris .ma bucur ca a trecut cu brio antonia ,testul de 2 ani .si noi cam tot pe la 1an si 10 luni l-am facut .
pe ruby daca ar fi sa o las sa spele singura pe dinti nici nu s-ar observa ca a facut-o .inca nu stapaneste miscarile sus jos,dreapta stanga ,dar avem 2 periute si spalam eu o parte ,ea o parte si apoi schimbam .si la gradinitza se spala 1 x pe zi ,dupa micul dejun ,dar eu cum ii servesc acasa micul dejun facem prima spalare acasa .acum incercam sa exersem clatitul cu paharul ,fara sa inghita ...rasul lumii .ia iesit de 2 x caci ia aratat frate-su cum e treaba ,dar in rest inghite si rade .

any ,cum a fost meetingul cu cei de la hr ? ce de treaba au ,zilnic au ceva de comunicat ...
imi pare rau ca te odihnesti asa putin .e de inteles cu stresul ce il ai zilnic .sper sa fii ok ,sa scapi de starea asta tensionata.
la maastricht nu mai venim azi .de deja jumate de zi dusa si e si rece .ultima data tot asa frig a fost si nu a fost deloc amuzant .poate luni ,sa vedem .daca nu ,weekendul viitor daca e vremea ok.

trebuie sa ma duc la un magazin de costume pt carnaval .pe 3 au carnavalul la gradinitza ,asa ca trebuie sa ma pregatesc .nu vreau sa mai astept caci apoi e nebunie prin magazine .cel putin in weekend va fi ravagiu. stiu din ceilalti ani cand ii cumparam lui Aiman .
any,faceti si voi carnaval la gradinitza?

Ieri venise ruby cu urme de vopsea de fata pe nasuc .in mod sigur au repetat rolurile ,caci santem si noi parintii invitati de la 11.30 la carnavalul gradinitzei .ce distractiv o sa fie .o sa fac poze si o sa le pun pe aici .

ne auzim mai tarziu ,plec in oras pana nu ma ajunge oboseala de tot ...pupici .
mihaela_2011
QUOTE(ruby @ Feb 25 2011, 12:50 PM) *
mihaela ,mi-a zis andre ca mi-ai scris .ma bucur ca a trecut cu brio antonia ,testul de 2 ani .si noi cam tot pe la 1an si 10 luni l-am facut .
pe ruby daca ar fi sa o las sa spele singura pe dinti nici nu s-ar observa ca a facut-o .inca nu stapaneste miscarile sus jos,dreapta stanga ,dar avem 2 periute si spalam eu o parte ,ea o parte si apoi schimbam .si la gradinitza se spala 1 x pe zi ,dupa micul dejun ,dar eu cum ii servesc acasa micul dejun facem prima spalare acasa .acum incercam sa exersem clatitul cu paharul ,fara sa inghita ...rasul lumii .ia iesit de 2 x caci ia aratat frate-su cum e treaba ,dar in rest inghite si rade .

trebuie sa ma duc la un magazin de costume pt carnaval .pe 3 au carnavalul la gradinitza ,asa ca trebuie sa ma pregatesc .nu vreau sa mai astept caci apoi e nebunie prin magazine .cel putin in weekend va fi ravagiu. stiu din ceilalti ani cand ii cumparam lui Aiman .

Buna,
Spune-mi si mie cum e treaba cu carnavalul asta acum in martie. Nu imi vine sa cred cate zile de sarbatoare legala au nemtii astia, aproape 30 sau mai mult.
Cu siguranta si eu voi participa atunci cand copii mei vor merge la gradinita. La Aiman la scoala nu se face carnavalul?
Mult succes in cautarea costumatiei adecvata rolului pe care il va juca.
Cand ai timp o sa iti trimit poze cum sa iti activezi semnatura la mail.
Pupicei.
Any-Olanda
Am revenit, de acasa smile.gif

Alina e imbracata de plecare, mergem pana la bunici sa mai fac si eu miscare... Poate ma vede colega mea sa aibe ce trambita aiurea... Oricum, medicul mi-a zis sa fac miscare iar pt cei cu dureri si probleme de spate, plimbarile sunt recomandate.

HR...Pana la urma o sa ma duc la clinica aia in Nijmegen, second opinion si asa vor avea si ei o idee clara ce pot eu sa fac si ce nu...Vedem noi ce va mai fi pana atunci, oricum ei trebuie sa aranjeze programarea, arboarts.

QUOTE(mihaela_2011 @ Feb 25 2011, 12:46 PM) *
Cand ai timp o sa iti trimit poze cum sa iti activezi semnatura la mail.


Ea nu vrea sa activeze semnatura, vrea sa trimita mail-uri cu confirmare de primire/citire dar din cate am vazut eu pe yahoo nu se poate. Semnatura se poate activa, dar treaba cu confirmarile nu.
Mirela, cand vii data viitoare iei laptop-ul cu tine si instaleaza Marc tot ce ai nevoie smile.gif

Pupici, plec afara ca s-a plictisit Alina deja biggrin.gif hug.gif tzuc.gif
mihaela_2011
QUOTE(Any-Olanda @ Feb 25 2011, 03:03 PM) *
Ea nu vrea sa activeze semnatura, vrea sa trimita mail-uri cu confirmare de primire/citire dar din cate am vazut eu pe yahoo nu se poate. Semnatura se poate activa, dar treaba cu confirmarile nu.

Se poate si pentru yahoo, daca il descarca prin outlook expres.
ruby
wow expertele mele in comp ! idee am si eu ,timp nu am avut sa practic .la mine in laptop e o mare amestecatura .mareu zic ca ma apuc de sortat ,ordonat ,aruncat ,dar inca nu a venit inca ziua aia cand sa ma ocup in mod deosebit de asta .
voi dati info aici ,ca eu bag la cap si pun in aplicare .va pup si mersi .

nu am gasit costum la magazinul unde am fost .e specializat numai pe costume ,dar nu mi-a placut nimic de acolo .maine ma duc cu copiii in oras ,la un altul .si asa le-am promis un mc donald s ,ne mai plimbam si noi prin magazine ,prin centru .
da si la aiman se organizeaza carnaval ,dar ei fiindmai mari nu se invita si parintii ,fac ei intre ei ,merg pe strada etc. in alti ani a particpat si aiman la trenul carnavalului cu scoala .adica toti erau imbracati la fel si umblau prin oras in card (Trenul carnavalului).acum e puber si nu mai vrea ,sa stea cuminte in rand cu altii ....
el vrea sa fie zombi anul asta ...il intreb cum e asta si imi explica pe o romana de balta : ala care a murit ,dar caruia nu i se vad inca oasele ...dar e verde la fata .cred ca la cadavru s-a referit !!! rolleyes.gif
ma intreb daca se dau si asemenea costume .schelete am vazut ,dar costume de persoane intrate in putrefactie inca nu ...
il mai intreb eu cum ar trebui sa arate ...poate vede totusi altceva la magazine .

revin mai pe seara .
mihaela_2011
Eu imi descarc adresa de mail de pe google pe Outlook Express. In meniul Tools, la sectiunea Options, se deschide o fereastra. La rubrica Receipts trebuie bifata optiunea "Request a read receipt for all sent messages". La rubrica Return read receipts vei bifa ceea ce este pentru tine mai la indemana.
Am sa incerc sa vad cum se poate face si descarcarea mailului de la yahoo pe Outlook pentru a putea primi confirmarile de citire. Inca studiez cum sa o fac, pana acum nu am avut nevoie. Cum reusesc sa o fac va dau de stire si voua.
Any-Olanda
QUOTE(mihaela_2011 @ Feb 25 2011, 02:59 PM) *
Eu imi descarc adresa de mail de pe google pe Outlook Express. In meniul Tools, la sectiunea Options, se deschide o fereastra. La rubrica Receipts trebuie bifata optiunea "Request a read receipt for all sent messages". La rubrica Return read receipts vei bifa ceea ce este pentru tine mai la indemana.
Am sa incerc sa vad cum se poate face si descarcarea mailului de la yahoo pe Outlook pentru a putea primi confirmarile de citire. Inca studiez cum sa o fac, pana acum nu am avut nevoie. Cum reusesc sa o fac va dau de stire si voua.


Pt Outlook cunosc pt ca-l folosesc la munca, acolo mai trimit cu confirmari. Eu personal folosesc si yahoo si outlook, dar pt yahoo chiar m-am uitat si nu se poate...poate-mi scapa mie ceva biggrin.gif Daca afli, da-mi de stire ca m-ai facut curioasa biggrin.gif

Mirela, poate vrei sa vii sa cauti costume pe la noi smile.gif
http://folders.bartsmit.com/Bart_Smit_Fold.../spreadview/20/
http://www.blokker.nl/blokkerfolder/wk05/c...#/spreadview/4/
http://www.feestbeest.nl/themafeesten/carnavalskleding.html

Sper sa gasesti ceva sa-ti placa smile.gif Gasesti multe pe la noi pe la magazine, deci va astept la cumparaturi biggrin.gif

Va las, ma duc sa spal pe jos ca Marc s-a incaltat si a facut numai nisip pe acolo biggrin.gif Pe mai tarziu hug.gif tzuc.gif
ruby
si eu am facut ceva curatenie pe aici ,caci maine vreau sa umblu prin oras si am preferat sa am treburile in mare facute .mai am de scos o tura din uscator si apoi ma apuc sa le calc pe cele ce necesita . dupa ce iese Andre din bucatarie ,face chili con carne ,intru eu sa fac pui madras .

am uitat sa va povestesc ca azi cand ma intorceam de la shopping ,ma uit in intersectie ,o gramada de ambulante si masini de politie .am avut instant un sentiment aiurea ,caci erau pe zebra si era ora cand Aiman obisnuieste sa se intoarca de la scoala. apropiindu-ma ,traversez strada si ce credeti? Aiman al meu vorbea cu politistii . m-i s-au muiat picioarele ,nu am mai tinut cont ca era rosu pe cealalta trecere ,am alergat la el sa vad daca nu patise ceva .
el nu ,dar pe prietenul lui il lovise o masina si l-a arucat 5 metri in fata ,exact unde statea el sa astepte sa se faca verde.soc total pt el .prietenul lui s-a grabit si nu a mai asteptat sa se faca verde si a taiat trecerea aiurea fara sa se asigure ca venea o masina ce facea in intersectie la stanga ...cosmar pur . era si el galben la fata ,iar acum imi zice ca parca numai la prietenul lui se gandeste.am incercat sa sunam acasa la el ,dar inca nu e nimeni .de la ambulanta am inteles ca nu ar fi ceva grav ,dar oricum l-au dus la spital pt a vedea daca nu sant mai multe probleme.
dimineata ,ma intreba daca il las in seara asta sa doarma la el ....ii spusesem ca ma mai gandesc .
printre altele azi a zbarnit telefonul in continuu ,toti prietenii lui au sunat sa intrebe cum s-a intamplat si daca are vesti de la spital .

any mersi de link-uri .eii ,am hotarat sa stam acasa ,sa facem aici cumparaturi si iesit in oras .poate in zilele de carnaval vom veni pe acolo 7 ,8 martie .e deschis pe la voi sau si acolo e zona moarta?

mihaela_2011
Neatza,
Azi toti copii au facut ochi in acelasi timp in jurul orei 6.
Am facut lapticele, cafea.gif cafea.gif , Cappuccino pentru mine si Any si Ceiut pentru cei bolnaviori.
Mirela, cand am citit aseara ce i s-a intamplat lui Aiman, mi s-a facut pielea gaina. Trebuie sa vezi daca mai este inca socat de ceea ce a vazut ieri si sa incerci sa il ajutati cum puteti sa scape de soc. Va fi greu pentru el la inceput insa cu ajutorul vostru poate sa isi revina repede. Multa sanatate si succes in cautarea costumului pentru Ruby.
Antonia mananca niste cereale in castronel singurica pentru prima data, de ma vede pe mine mancand in fiecare dimineata si vrea si ea.
Any, am intrebat expertul meu de confirmarea de primire de la yahoo. Se poate numai pentru conturile de mail platite, deoarece atunci il poti descarca in Outlook Express sau Microsoft Outlook. Pentru conturile de e-mail clasice este exact cum ai spus tu. NU exista aceasta posibilitate. Probabil cu ajutorul unui mic program se poate face acest lucru, nu sunt in masura sa certific acest lucru pentru ca nu sunt expert IT.
Astazi sper sa iesim si noi putin la plimbare ceva mai tarziu daca vremea ne permite.
O zi cat se poate de senina!! hug.gif hug.gif
ruby
neatza

si eu la cafea cu voi.ruby a fost cam agitata .pe la 3 era uda ,am schimbat-o si am luat-o in pat la noi ,caci nu imi ardea de schimbat cearceafuri si i-am pus si un lapte in speranta ca se linisteste .am ajuns la concluzia ca se trage de la suzeta sau mai bine zis suzete ,caci la culcare ia vreo 4-5 cu ea in pat si le vrea pe toate langa ea daca cumva se trezeste .in mod cert le numara .a invatat sa numere pana la 15 ....
sa vedem cum fac sa scap de ele .la gradinitza nu foloseste deloc ,deci se poate si fara .cum ajung la ea sa o iau ,primul lucru zice:;; tzutzi;; adik suzeta .

da mihaela a fost o experienta neplacuta pt el ceea ce i s-a intamplat prietenului lui .aseara l-a sunat si au vorbit .nu are decat un umar dezlocat in rest e ok .azi o sa ii cumparam ceva din oras si o sa-l viziteze dupa amiaza .

ma duc sa imi mai fac o cafelutza si apoi o sa il trezesc si pe Aiman ,sa plecam in oras .o sambata placuta tuturor.
Any-Olanda
Buna dimineata trandafir.gif ,

Si eu la apel, multam de cappuccino cafea.gif hug.gif
Am fost la chiropractor, nu cred ca poate face ceva, a tot incercat dar ma tot doare. M-a lovit cu un ciocanel acolo, a tot pus la loc... poate diseara o sa vad mai bine ce si cum. Mi-a confirmat si el ca starea mea de joi dimineata de lesin si voma este o reactie a corpului la durere... Deci, inca o confirmare ca durerea asta nu-i o fantezie de-a mea, cum au unii impresia (seful si unii din colegii mei, de exemplu).

I-am dat Alinei sa manance fructul ca tati ii daduse deja micul dejun, ne-am jucat, ne-am uitat la Tom si Jerry, ne-am plimbat cu masina, am si impins-o (tare incantata de ea ca o poate impinge biggrin.gif ). Acum e in patut, cred ca a si adormit smile.gif

Azi vroiam sa merg la prietena mea din Apeldoorn dar nu se simte bine dupa testele facute ieri. A avut exact cand am nascut-o pe Alina o comotie cerebrala si de atunci nu e ok. Are 71 de ani dar e inca in putere, doar ca se simte ametita si i se face rau cand are ameteli. Poate weekend-ul viitor ne vedem, numai sa-si revina putin smile.gif

Offff Mirela, ce rau imi pare, bine macar ca e numai atat, un umar dislocat, cred ca-l vor pune la loc in spital. Sunt sigura ca de acum v-a astepta pt verde baiatul ala. Offff, bine ca n-a fost mai rau. Si eu am vazut un accident, doua femei lovite din plin de un taximetrist in CT, in statia de autobuz. Din pacate finalul a fost tragic in cazul lor dar si soferul avea 105km/h in localitate...fereasca D-zeu!
Sper ca Aiman sa fie bine si sa treaca cu bine peste soc hug.gif Spor la cumparaturi smile.gif . Cred ca si pe la noi vor fi ceva magazine inchise pe 7-8 martie, o sa ma uit pe aici ce v-a fi deschis wink.gif hug.gif tzuc.gif

Mihaela, da, asta stiam si eu, ca doar pt versiunile platite ai posibilitatea asta. Am impresia ca costa undeva in jur de 20$ cea mai simpla versiune ce contine confirmare de primire/citire.

O zi fumoasa va doresc, ma duc sa ma apuc de cate ceva. La noi iese soarele smile.gif

Va pup dulce pe toti si toate hug.gif tzuc.gif
ruby
buna fetelor ,

ne-am intors si noi din oras .obosita de la atata aglomeratie .i-am luat costum lui Ruby . Rochita de zana cu fluturas in spate !!!am colindat si dupa acesorii ,bageta ,margelutze ,dresuri si o bluzita la culoare ,clame .am vrut sa ii iau coronitza inalta de printesa ,dar nu vroia sub nici o forma sa o lase pe cap ,asa ca o sa ii fac parul doar cu clame .
Aiman s-a tot sucit ce sa cumpere .a fost tare neinspirat azi ,dar nici nu am gasit ceva frumos pt el .pana la urma si-a luat doar o peruca . vede el ce mai cumpara saptamana asta si cum o combina .

nici nu stiu cand a trecut timpul .pt mine nu am luat inca nimic ,caci doar pt copii am avut timp si rabdare sa caut .initial am vrut sa ii iau lui ruby un costum de gargaritza ,dar nu avea nicaieri marimea ei .
aiman m-a tarat si pe la foot locker ,caci au iesit un model nou de la adidas si era musai sa -l aibe .un pic prin zara ,la mc donalds si gata ziua .
si ruby e obosita ,caci s-a pus iar la nani .
o sa ma duc sa imi pun si eu apa in cada si arome ,sa ma relaxez un pic .am facut febra musculara de ieri de la sala ,poate imi mai deconcentrez muschii in apa calda .

voi pe unde ati umblat ,aci vad ca pe aici e liniste .
mihaela_2011
Neatza,

Va invit la cafea.gif cafea.gif cafea.gif cafea.gif si Cappucino pentru mine si Any.
M-am trezit ca de obicei pe la 5:30 dar am mai motait pana la 6 in pat, cand s-a trezit Alessandro. Atunci l-am luat din patut si l-am asezat langa tacsu si a adormit la loc.

Antonia saracuta s-a trezit pe la miezul noptii din cauza durerilor de la canini astia afurisiti. Sper sa iasa odata sa nu o mai chinuie. I-am administrat un paracetamol supozitor si a adormit pe urma linistita inca vreo 6 ore jumatate, cand s-a trezit iar si i-am dat lapticu.

Ieri a fost zi de odihna pentru mine cel putin. La ora 18 m-am trezit si am fugit la cumparaturi cu Antonia dupa mine si caruciorul de cumparaturi. Cred ca va puteti imagina cum am mers noi pe strada, eu cu 1 sacosa si Antonia intr-o mana iar in cealalta caruciorul si deaspra o alta sacosa. Am mers ca niste babute, insa mia placut ca a mers pe jos fara sa incerce sa fuga din mana mea. Trebuie sa o iau mai des pe jos pe Antonia, ca sa renuntam odata la carut. Asa voi putea iesi la plimbare cu toti 3 puiutii.

Mirela, cu siguranta Ruby va arata ca o adevarata printesa in costumas. Sper din tot sufletul sa se simta bine in rolul pe care il joaca la gradi.

O duminica placuta, hug.gif hug.gif hug.gif
Any-Olanda
Buna dimineata smile.gif

Pe fuga pe aici smile.gif Alina vrea sa scrie si ea:))
Tati e racit si bolnavior, cred ca a avut si febra, Alinei ii curg mucisorii... eu am grija de ei doi smile.gif

Azi stam acasa, nu avem planuri smile.gif
Ieri am fost in oras si mi-am cumparat 2 carti despre cusut, foarte interesante, trebuie sa pun in practica acum biggrin.gif

Va las, ma duc sa-mi fac un cappucinno, ne mai auzim mai tarziu. O si frumoasa tuturor hug.gif tzuc.gif
pavoneitza
neatza!

mirela,imi pare rau pt intamplarea neplacuta! sper sa-si revina rpd aiman!
eu i-am luat lu iannis costum de buburuza...e asa dulce partners.gif
deja o vad pe ruby printesica....cred ca e asa frumoasa partners.gif

any, imi pare rau ca sunteti bolnaviori! sper sa va reveniti rpd! hug.gif

mihaela,sper sa-i iasa rpd dintisori lui antonia si sa nu o mai chinuie! hug.gif

Noi suntem bn! cred ca am scapat de virusi! iannis de 2 nopti nu a mai tusit absolut delok! mai tuseste ziua cand nu are stare!

va pupam si va dorim o zi frumoasa si linistita trandafir.gif
ruby
neatza ,

si eu la cafea . am dormit pana la 9 toata familia .adevarata duminica . am facut croasante ,putina ordine ,aerisit camerele si acum pe aici cu fetele dragi mie .
la noi e vremea ploiasa ,dar sper sa se mai insenineze un pic sa ies cu copiii intr-un cartier unde sant azi deschise magazinele .

any ,multa sanatate lui Marc si Alinei .sper sa se faca bine cat mai repede amandoi .
ieri erau la galeria kaufhof (Magazinul ala mare )si materiale la metraj de vanzare ,pt cei interesati in a -si face costume singuri .era bun sa fi fost pe aici sa fi ales ceva .dar poate ne vedem in curand si colindam putin prin centru ca pe vremuri . vine caldura de acum ,parca vad ca pendulam intre köln si roermond ! biggrin.gif cum ziceam ne trebuie un weekend noua ,ca doar 7-8 ore nu sant de ajuns .

mihaela ,uite aici o solutie pt a putea iesi cu toti copiii afara .o placa ce poate si atasata la caruciorul gemenilor ,pe care sa stea Antonia .sant foarte practice .
http://www.dooyoo.de/kinderwagen/lascal-buggy-board/1372048/
ce mai gatiti delicios?

simona ,alina , voi pe unde santeti fetelor?

Va urez o duminica cat mai placuta .
Any-Olanda
Am revenit,

Cu primul cappuccino, finally biggrin.gif
Am facut un dus si Alina plange si plange, Am dat-o si cu Dentinox, temp n-are, offff oFloare1.gif Ea este si obosita si plange si din cauza asta.
Tati e in pat, bolnavior doh.gif La nebuni cred ca ajung in curand...casa e intoarsa cu fundu-n sus ca nu mai apuc sa fac nimic cu 2 pacienti. Mancat, schimbat, gatit, joaca...iar de la capat...
Parca se linisteste din plans...nu mai pricep nimic doh.gif
Inelele alea dentare nici nu vrea sa le vada...in rest musca tot ce prinde...
Liniste, poate o fi luat-o tati in brate ca el e sus, ma duc sa vad. Cred ca a adormit, slava cerului pray.gif
Cred ca o sa ma apuc sa fac ceva bun yami.gif Clatite sau wafels biggrin.gif

Va pup, ne mai auzim mai tarziu hug.gif tzuc.gif
ruby
POZICE PROASPETE
asa ne distram noi acum


ruby
QUOTE(Any-Olanda @ Feb 27 2011, 01:10 PM) *
Am revenit,

Cu primul cappuccino, finally biggrin.gif
Am facut un dus si Alina plange si plange, Am dat-o si cu Dentinox, temp n-are, offff oFloare1.gif Ea este si obosita si plange si din cauza asta.
Tati e in pat, bolnavior doh.gif La nebuni cred ca ajung in curand...casa e intoarsa cu fundu-n sus ca nu mai apuc sa fac nimic cu 2 pacienti. Mancat, schimbat, gatit, joaca...iar de la capat...
Parca se linisteste din plans...nu mai pricep nimic doh.gif
Inelele alea dentare nici nu vrea sa le vada...in rest musca tot ce prinde...
Liniste, poate o fi luat-o tati in brate ca el e sus, ma duc sa vad. Cred ca a adormit, slava cerului pray.gif
Cred ca o sa ma apuc sa fac ceva bun yami.gif Clatite sau wafels biggrin.gif

Va pup, ne mai auzim mai tarziu hug.gif tzuc.gif

off any ,sper sa se linisteasca un pic alina daca a adormit . poate dai o fuga cu ea pe la aer ,cine stie poate se mai linisteste schimband mediul .un pupic pt gaza mica sa ii treaca starea asta rea.
of tu cu bunataturile tale .faci pofta la oameni pe aici .fa o poza ,macar cu ochii sa maanc si eu ! tzuc.gif
mihaela ,acum am vazut ca mi-ai scris pe mess .era aiman la computer ,facea niste exercitii on line la engleza .scuze ca nu ti-am raspuns .
ma duc sa o spal pe ruby si sa mananc ,a pregatit andre deja masa.pupici.
mihaela_2011
Noi am terminat de papat si am adormit si copii. Acum profitam de liniste si dormim si noi putin.
Mirela, stai linistita. Am banuit eu ca e altcineva la calculator. Sa aveti pofta si pe urma somn usor.
Any-Olanda
Am revenit smile.gif

Sunt bagata in viteze ca toate sunt pe capul meu si nu-mi place. Stiindu-l pe Marc un om puternic si acum sa-l vad bolnav in pat... Oricum, barbatii astia cand sunt bolnavi sunt mai rau decat 5 copii, zau asa biggrin.gif
Noi daca suntem bolnave, tot ne ridicam si avem grija de copii, de casa, etc... Offf si iar offf biggrin.gif

Am facut clatite, am mancat bine, Marc a mancat si el una cu cascaval, deci daca mai doreste cineva e binevenit la clatite hug.gif
Alina a dormit binisor, de mancat a mancat mai putin, mai bine asa decat deloc smile.gif
Am strans pe aici, acum sa dau cu aspiratorul si apoi mai vad eu daca mai am timp si energie sa fac ceva... O sa trebuiasca sa gatesc, o sa se trezeasca Alina si trebuie sa manance si ea cina + lapticul. Uite asa cred ca o sa ma apuce ora 20 pana o sa pot sa ma intind si eu pe canapea.

Afara ploua de numa, nu-i de iesit pe nicaieri, asta-mi mai lipseste, sa ma imbolnavesc si eu... ORicum, sper sa nu iau gripa de la tati ca s-a zis cu noi wacko.gif

Mirela, frumoase pozicile, poate faceti si o proba cu rochita de zana asa pictata pe fata, abia astept sa o vad pe Printesa Ruby tzuc.gif Da, lasa ca ne vedem noi mai des, numai sa se imbunatateasca vremea asta...Nici nu-ti vine sa iesi din casa, brrr... hug.gif

Mihaela, tu ce mai gatesti azi? Eu cred ca o sa fac Chicken Tonight. Sper sa manance si Marc, il doare gatul de nu poate inghiti. Ieri si azi numai supa a mancat.

Alina, multumesc de incurajari, ma bucur ca Ianis e mai bine si ca nu mai tuseste. Doamne ajuta sa nu se mai imbolnaveasca, tare rau mai e hug.gif

Va las, ma apuc de aspirat pe aici. Pupici hug.gif tzuc.gif
mihaela_2011
Any, avand in vedere de sotul tau este racit si nu poate inghiti supele fac bine in aceste situatii.
Eu chiar nu stiu ce sa fac pentru cina. Am niste mozzarella in frigider, cred ca am sa fac niste Gnocchi la cuptor, ii plac foarte mult si Antoniei. Am sa folosesc acelasi sos de la pranz si am sa il amestec cu gnocchi si presar 1-2 mozzarela si le pun la cuptor pret de 10-15 min la temperatura mica.
Azi la pranz a papat jumatate de castron plin cu paste cu sos si 1 chifteluta taiata bucati mici ca sa le poata baga in gurita.
Spor la treaba.
ruby
QUOTE(mihaela_2011 @ Feb 27 2011, 05:48 PM) *
Any, avand in vedere de sotul tau este racit si nu poate inghiti supele fac bine in aceste situatii.
Eu chiar nu stiu ce sa fac pentru cina. Am niste mozzarella in frigider, cred ca am sa fac niste Gnocchi la cuptor, ii plac foarte mult si Antoniei. Am sa folosesc acelasi sos de la pranz si am sa il amestec cu gnocchi si presar 1-2 mozzarela si le pun la cuptor pret de 10-15 min la temperatura mica.
Azi la pranz a papat jumatate de castron plin cu paste cu sos si 1 chifteluta taiata bucati mici ca sa le poata baga in gurita.
Spor la treaba.

am dat si noi un like ... trandafir.gif
mihaela_2011
QUOTE(ruby @ Feb 27 2011, 08:25 PM) *
am dat si noi un like ... trandafir.gif

tzuc.gif multumim
ruby
si la noi a plouat un pic azi ,in reprize ,dar chiar si asa am iesit cu ruby la cumparaturi .numai bine ca dupa 15 min dupa ce am plecat a adormit ,asa ca am putut colinda in liniste prin magazine 1,5 ore.am intrat si intr-un supermarket sa imi iau ceva dulce si am gasit o varietate de biscuiti de la mulino bianco ,preferatii mei .am luat sa am ,caci in marketul asta nu prea am drum .eu cumpar de la rewe mancare .

cand am ajuns acasa ,am intrat la bucatarit ,i-am facut baitza lui rub ,mi-am calcat ceva anume pt maine ,caci am programare de dimineata la ginecologie si sa nu mai stau sa imi aranjez toate dis de dimineata.
acum ma uit la tv ,pe rtl la schwiegertochter gesucht ...de coma ...

sper sa ne auzim mai tarziu . o seara placuta si multa sanatate bolnaviorilor.
mihaela_2011
QUOTE(ruby @ Feb 27 2011, 08:32 PM) *
si la noi a plouat un pic azi ,in reprize ,dar chiar si asa am iesit cu ruby la cumparaturi .numai bine ca dupa 15 min dupa ce am plecat a adormit ,asa ca am putut colinda in liniste prin magazine 1,5 ore.am intrat si intr-un supermarket sa imi iau ceva dulce si am gasit o varietate de biscuiti de la mulino bianco ,preferatii mei .am luat sa am ,caci in marketul asta nu prea am drum .eu cumpar de la rewe mancare .

cand am ajuns acasa ,am intrat la bucatarit ,i-am facut baitza lui rub ,mi-am calcat ceva anume pt maine ,caci am programare de dimineata la ginecologie si sa nu mai stau sa imi aranjez toate dis de dimineata.
acum ma uit la tv ,pe rtl la schwiegertochter gesucht ...de coma ...

sper sa ne auzim mai tarziu . o seara placuta si multa sanatate bolnaviorilor.

vizionare placuta.
si noi obisnuim sa consumam biscuiti de la mulino bianco. eu le iau de la magazinul cumnatului.
Any-Olanda
Buna seara,

Am revenit si eu, pe baricade...
Tati are temperatura, peste 39... Alina se indreapta catre 39 oFloare1.gif I-am pus un paracetamol, sper sa aibe un somn linistit. Nici pofta de mancare nu prea a avut, a mancat dar jumatati de portii... Speram sa trecem cu bine noaptea asta.
Vorba ta Mirela, mereu sa masuram cu termometrul. Am mai masurat o data azi dar ea nu are stare, da sa se intoarca pe masa de schimbat si nici nu pot sa-i iau temperatura ca lumea... Imi iesise cam 37.5 . Poate chiar atat era dar cred ca m-a pacalit pt ca tot calda era... A mai facut azi si de 4 ori treaba mare, ieri de 3 ori...poate sunt dintisorii dar sunt foarte mari sanse sa fie gripa de la tati... Vedem noi...

Am aspirat, am sters si dezinfectat prin bucatarie, am spalat pe jos, apoi s-a trezit Alina, mancat, joaca, sticluta...uite asa s-a facut deja 20 si eu inca n-am mancat. Mi-am bagat o pizza in cuptor, o sa fie in curand gata smile.gif

Mirela, asteptam rezultatele de la gine, tinem pumnii sa fie totul bine hug.gif tzuc.gif

Va las ca mi-e foame, noapte buna tuturor, pupici pt mari si mici hug.gif tzuc.gif
Any-Olanda
QUOTE(mihaela_2011 @ Feb 27 2011, 07:31 PM) *
tzuc.gif multumim


Si de la noi 2 like's biggrin.gif tzuc.gif Niste frumosi toti trei, sa va traiasca si sa va aduca numai bucurii hug.gif
mihaela_2011
QUOTE(Any-Olanda @ Feb 27 2011, 09:04 PM) *
Si de la noi 2 like's biggrin.gif tzuc.gif Niste frumosi toti trei, sa va traiasca si sa va aduca numai bucurii hug.gif

tzuc.gif tzuc.gif hug.gif hug.gif
Uff cat de greu iti poate fi acum. Sa ai grija de 2 bolnaviori. Sa va dea DD sanatate si putere sa treceti peste momentele astea grele.
Si Gabitei i s-a conturat gingiuta, insa nici semn de dintisori deocamdata.

Antonia a descoperit ca poate sa deschida singurica usi. De dimineata cand isi aduce aminte nu face altceva decat sa inchida si sa deschida usi.
ruby
QUOTE(mihaela_2011 @ Feb 27 2011, 10:13 PM) *
Antonia a descoperit ca poate sa deschida singurica usi. De dimineata cand isi aduce aminte nu face altceva decat sa inchida si sa deschida usi.

liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif ah ce cunoscut imi suna !
ruby
QUOTE(Any-Olanda @ Feb 27 2011, 10:00 PM) *
Buna seara,

Am revenit si eu, pe baricade...
Tati are temperatura, peste 39... Alina se indreapta catre 39 oFloare1.gif I-am pus un paracetamol, sper sa aibe un somn linistit. Nici pofta de mancare nu prea a avut, a mancat dar jumatati de portii... Speram sa trecem cu bine noaptea asta.
Vorba ta Mirela, mereu sa masuram cu termometrul. Am mai masurat o data azi dar ea nu are stare, da sa se intoarca pe masa de schimbat si nici nu pot sa-i iau temperatura ca lumea... Imi iesise cam 37.5 . Poate chiar atat era dar cred ca m-a pacalit pt ca tot calda era... A mai facut azi si de 4 ori treaba mare, ieri de 3 ori...poate sunt dintisorii dar sunt foarte mari sanse sa fie gripa de la tati... Vedem noi...

Am aspirat, am sters si dezinfectat prin bucatarie, am spalat pe jos, apoi s-a trezit Alina, mancat, joaca, sticluta...uite asa s-a facut deja 20 si eu inca n-am mancat. Mi-am bagat o pizza in cuptor, o sa fie in curand gata smile.gif

Mirela, asteptam rezultatele de la gine, tinem pumnii sa fie totul bine hug.gif tzuc.gif

Va las ca mi-e foame, noapte buna tuturor, pupici pt mari si mici hug.gif tzuc.gif

pfuii any ,chiar ca ai avut o zi plina .sper ca noaptea sa fie una normala si sa scada temperatura Alinei .am oroare cand aud cuvantul febra!nu ai termometru cu semnal?Pune-i ceva muzica sau dai un obiect ce nu l-a mai vazut ,in timp ce tu ii masori tempertura .distrage-i atentia .
maine poate ai si tu o zi mai linistita ,poate isi revine si marc si te ajuta si el la ce mai trebuie musai facut.
va urez o noapte cand mai linistita si odihnitoare .

ma duc si eu in pat .am inceput cartea cu Heineken ,tare interesanta .
pe maine la cafea. trandafir.gif
Any-Olanda
QUOTE(ruby @ Feb 27 2011, 10:10 PM) *
pfuii any ,chiar ca ai avut o zi plina .sper ca noaptea sa fie una normala si sa scada temperatura Alinei .am oroare cand aud cuvantul febra!nu ai termometru cu semnal?Pune-i ceva muzica sau dai un obiect ce nu l-a mai vazut ,in timp ce tu ii masori tempertura .distrage-i atentia .
maine poate ai si tu o zi mai linistita ,poate isi revine si marc si te ajuta si el la ce mai trebuie musai facut.
va urez o noapte cand mai linistita si odihnitoare .

ma duc si eu in pat .am inceput cartea cu Heineken ,tare interesanta .
pe maine la cafea. trandafir.gif


Da, superplina...
Da mami, cu piuit am dar daca nu sta unde trebuie, degeaba. Ea tot se suceste sa puna mana pe cutia cu servetele umede, stii tu unde sta. Orice i-as da, ea tot vrea altceva. Se suceste pe burta, da din picioare, nici ea nu stie ce vrea, pana si pampers-ul il pun cu mare greutate biggrin.gif Tare agitata si curioasa e fata noastra biggrin.gif Normal ca nu-i place termometrul ala, dar n-am ce-i face sad.gif
Mai vine tati cand se simte in stare, asa am reusit sa-i iau acum seara temperatura. Iti dai seama ca si eu m-am speriat cand am vazut ca sare de 38, apoi 38,7... mi-a cam stat inima-n loc wacko.gif

Tati nu cred ca se duce maine la munca, nu ii este bine deloc... Anul asta deja a3a oara are gripa sad.gif
Maine fac curat sus si frec si baia de sus, apoi mai am si cate ceva de cumparat din centru...toate astea printre mese, joaca, etc... Poate daca e vreme mai buna decat azi, mergem la cumparaturi cu caruciorul ca m-am saturat de stat in casa, vreau afara dar nu vreau sa o imbolnavesc si mai si decat e acum... Depinde de vreme, poate avem noroc de putin soare macar smile.gif

Aha, ma bucur ca-ti place cartea aia. Am gasit cate ceva pe aici despre casa regala, poate mergem impreuna cand vii tu sa-ti alegi exact ce-ti place hug.gif


Va pup, plec si eu la culcare, pe dimineata la cafea hug.gif tzuc.gif
dumysym
Salutare mamici si ingerasi,

am intrat si noi sa salutam si sa incerc sa va povestesc cate am patit de cand nu am mai scris,

Luca e bolnavior, a inceput de miercuri noaptea cu plans si urlat toata noaptea, nu vroia nici lapte, nici somn, absolut nimic, doar daca il plimbai in brate pe hol cu becul stins si invelit tacea si atipea cat de cat, dar la 16 kg ale lui nu prea se poate sa il plimbi cateva ore in brate,bineinteles ca tati ce il mai putea tine cat de cat, asa ca de cate ori incercam sa il punem pe pat iar plangea de ziceai ca il bate cineva, i-am luat temperatura, nu avea, l-am schimbat cu totul de haine, l-am leganat, ce nu i-am facut......dar fara rezultat, abia spre dimineata pe la 6.30 a adormit un pic pe canapea, cat ne-am imbracat ca sa mergem la doctor cu el, se nimerise ca tocmai in dimineata aceea aveam programare la 9 la el.
am plecat la dct tot cu scandal si cand am ajuns acolo din nou cu plans si l-a consultat imediat, dar nu-i gasise nimic, pur si simplu doar nasucul cu mucisori si atat, el zicea ca de fapt sunt mofturi si stie ca poate obtine ce vrea de la noi daca plange, ne-a cam certat ca ii facem prea multe pofte si de asta face asa.....offf, asa imi venea sa il injur, i-am si zis, ca poate germanii sunt mai reci cu copii, dar eu nu pot sa-l las sa planga si sa ma uit la el fara sa-i fac ceva, oricum pana la urma i-a facut si U7, analiza de sange + 2 vaccinuri....offf, saracutul ce plangea, nu mai stia ce se intampla, dar i-a trecut repede cand a vazut ca il imbrac si plecam....apoi acasa iar plans ca vrea afara si cand am intrat in casa, am lasat geanta si am plecat iar la plimbare, unde din fericire a dormit vreo ora jumate si dupa ce s-a trezit era un pic mai bine, nici macar lapte nu manca, absolut nimic nu vroia, a venit si Lolo afara, s-au jucat in nisip un pic, s-au dat pe topogan, apoisi-a revenit mai pe seara cu nurofen si Ketof (din Ro), a facut si febra a doua zi, chiar 2 zile l-a tinut, va dati seama ca 2 zile cel putin am fost zombi, ma durea capul si nu eram in stare de nimic, crybaby.gif
acum e bine, mai avem un pic de mucisori si manaca mai putin, dar e bine, sper sa treaca repede si vremea asta rece ca sa putem plimba la soare afara.
azi am fost in centru la carnaval, am fost cu Lolo si Marky, a fost distractiv, am adunat ceva bombonele, am pus pozici pe picasa, la statusul meu pe mess gasiti si linkul, daca vreti sa vedeti pozicile.

va urez si voua multa sanatate si petrecere frumoasa de carnaval.
fug la somn ca abia vad sa mai scriu
sper sa intru maine sa va scriu mai multe
ma iertati, nu?

pupicei si o zi buna
mihaela_2011
QUOTE(dumysym @ Feb 28 2011, 01:29 AM) *
Salutare mamici si ingerasi,

am intrat si noi sa salutam si sa incerc sa va povestesc cate am patit de cand nu am mai scris,

Luca e bolnavior, a inceput de miercuri noaptea cu plans si urlat toata noaptea, nu vroia nici lapte, nici somn, absolut nimic, doar daca il plimbai in brate pe hol cu becul stins si invelit tacea si atipea cat de cat, dar la 16 kg ale lui nu prea se poate sa il plimbi cateva ore in brate,bineinteles ca tati ce il mai putea tine cat de cat, asa ca de cate ori incercam sa il punem pe pat iar plangea de ziceai ca il bate cineva, i-am luat temperatura, nu avea, l-am schimbat cu totul de haine, l-am leganat, ce nu i-am facut......dar fara rezultat, abia spre dimineata pe la 6.30 a adormit un pic pe canapea, cat ne-am imbracat ca sa mergem la doctor cu el, se nimerise ca tocmai in dimineata aceea aveam programare la 9 la el.
am plecat la dct tot cu scandal si cand am ajuns acolo din nou cu plans si l-a consultat imediat, dar nu-i gasise nimic, pur si simplu doar nasucul cu mucisori si atat, el zicea ca de fapt sunt mofturi si stie ca poate obtine ce vrea de la noi daca plange, ne-a cam certat ca ii facem prea multe pofte si de asta face asa.....offf, asa imi venea sa il injur, i-am si zis, ca poate germanii sunt mai reci cu copii, dar eu nu pot sa-l las sa planga si sa ma uit la el fara sa-i fac ceva, oricum pana la urma i-a facut si U7, analiza de sange + 2 vaccinuri....offf, saracutul ce plangea, nu mai stia ce se intampla, dar i-a trecut repede cand a vazut ca il imbrac si plecam....apoi acasa iar plans ca vrea afara si cand am intrat in casa, am lasat geanta si am plecat iar la plimbare, unde din fericire a dormit vreo ora jumate si dupa ce s-a trezit era un pic mai bine, nici macar lapte nu manca, absolut nimic nu vroia, a venit si Lolo afara, s-au jucat in nisip un pic, s-au dat pe topogan, apoisi-a revenit mai pe seara cu nurofen si Ketof (din Ro), a facut si febra a doua zi, chiar 2 zile l-a tinut, va dati seama ca 2 zile cel putin am fost zombi, ma durea capul si nu eram in stare de nimic, crybaby.gif
acum e bine, mai avem un pic de mucisori si manaca mai putin, dar e bine, sper sa treaca repede si vremea asta rece ca sa putem plimba la soare afara.
azi am fost in centru la carnaval, am fost cu Lolo si Marky, a fost distractiv, am adunat ceva bombonele, am pus pozici pe picasa, la statusul meu pe mess gasiti si linkul, daca vreti sa vedeti pozicile.

va urez si voua multa sanatate si petrecere frumoasa de carnaval.
fug la somn ca abia vad sa mai scriu
sper sa intru maine sa va scriu mai multe
ma iertati, nu?

pupicei si o zi buna

Offf Simona,
Prin cate a-ti mai trecut si voi.
O intrebare, Luca are toti dintisorii in gura? Ma refer aici la canini, si maselele din spate. Ce vaccinuri a facut Luca acum la U7, ca noi le avem pe toate facute, urmatorul este la 6 anisori.
Si Antonia saraca se chinuie cu ele de cateva zile cu ele si nu o lasa sa adorma deloc. Numai cu Paracetamol reusesc sa o calmez.
Acum sunt cu bebei in sufragerie, sau gandit ei ca este mai bine sa imi faca noapte alba si s-au trezit amandoi in acelasi timp. De mult au mai facut asa.
ruby
neatza ,

pe scurt pe aici ,caci trebuie sa ma pregatesc sa o trezesc pe ruby ,sa ii dau sa manance si sa ne imbracam sa plecam .
simona ,din scurta prezentare a ta cred ca doctorul s-a inselat punand diagnosticul ,,alintat,, .daca zici ca a facut si ceva febra inseamna ca a fost ceva ce l-a deranjat in noaptea aceea .un copil alintat nu sta de veghe o noapte intreaga .la un moment dat adoarme daca e clinic sanatos .
e adevarat ca in jurul varstei de 2 ani iti incearca granitele. e bine sa impui limite .un NU hotarat nu strica in anumite situatii .copiii au nevoie de reguli ,fac parte din o buna educatie si intelegere .asta e altceva ,dar stii si tu .

cred ca in aceea noapte nu se punea in discutie de a aplica reguli .copilul nu era fizic ok ,avea nevoie de intelegere ,apropiere ,dragoste ,de mami a lui langa el .

o mama a regulilor e any ! eu o admir caci a reusit sa ii faca alinei un program atat de clar ,de somn ,mese ,joaca . mi-as fi dorit si eu sa o pun pe ruby a mea la ea in camera seara si ea sa adoarma singurica ,asa cum gasesc ca ar fi normal .faptul ca any a fost constanta ia usurat munca . sincer nota 10.aici nu e vorba ca nu isi iubeste copilul ,ca stiu sigur ca e mai presus de orice ,e vorba de bune obiceiuri invatate de mica .
multe mamici mi-au zis ca gresesc ca o las pe ruby la noi in camera sa doarma .chiar si educatoarea .eiii si eu sant o mama cu ,,inima ,, ...

of mihaela ,deci noapte alba zici . groaznic ..poate reusesti astazi sa te linistesti cat de cat ,cand vor dormi micutii .un pupic si o zi buna .

any astept vesti si de la tine .sper sa fi scazut febra Alinei si sa fiti cu totii bine .

va las ca m-am lungit si in 50 de min trebuie sa ies din casa ,iar ruby inca nu s-a trezit ,eu tot in pijamale ,parul vraiste ...poop .
mihaela_2011
neatza,
blink.gif blink.gif am reusit sa adorm cred ca pe la 5 pana la 7 cand s-a trezit Antonia, noroc ca i-a facut tacsu lapte si i l-a dat. Nici din pat nu mai aveam putere sa ma ridic, la cat de mult am plimbat-o pe Gabita in brate. A ras 210 ml la ora 3 si acum 240 ml lapte + 4 biscuiti.
Simt nevoia sa beau un Cappuccino, ca imi pica ochi in gura de somn.

Mirela, succes la control astazi. Sa aduci vesti bune ca totul este in regula. hug.gif hug.gif hug.gif
Sper sa am ocazia sa ma relaxez cand voi veni din oras. Astazi am termin la un Elternberaterin pe problema alimentatiei copiilor.

Any, multa putere sa poti lucra astazi la randament maxim. Sper ca Alinuta a reusit sa doarma binisor fara sa va trezeasca in timpul noptii. Sanatate multa intregii familii. hug.gif hug.gif

O zi cat mai senina si linistita va doresc. trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
Any-Olanda
Buna dimineata,

Si eu pe aici cu un cappuccino cafea.gif
Slava cerului, Alina a dormit bine azi-noapte, dimineata nu mai avea febra, sper sa nici nu mai faca pray.gif
Cred ca circula un blestem pe aici ca vad ca toate o tinem din boala in boala, daca nu copiii, atunci sotii sau noi si tot asa...
Offf...Marc nu este nici el bine, cred ca iar are temperatura si frisoane, sarmanul partners.gif

Simona, imi pare rau sa aud ca si voi ati avut episoade de febra hug.gif Si da, asa cum a zis si Mirela, trebuie sa ramai constanta in regulile impuse. Eu iau prin eliminare, sa zicem ca o pun in patut sa doarma. Are burtica plina, poate-i este sete daca plange, poate mai este un ragaici, o dor gingiile-depinde de felul cum plange- o dau cu Dentinox daca e cazul, ii mai invart morisca aia de deasupra capului, nu se linisteste...are temperatura? Daca nici una din astea nu este sau nu o linistesc, atunci inseamna ca plange pt ca e obosita asa ca trebuie sa o las singura sa adoarma. Si ce crezi, in maximum 5 min adoarme, chiar si cu plansete, dar adoarme.
Trebuie sa fim constante in impunerea regulilor. O mai aveam pe nasa ei aici, la primul piu era deja sus la ea in camera. Mai viseaza cateodata si se trezeste plangand. Daca dupa 3 minute inca mai plange, ma duc sa vad care e problema. De cele mai multe ori deschid usa si na uit care e problema si daca e cazul sa intervin smile.gif
N-am o inima de piatra dar ei te pot folosi foarte usor profitand de faptul ca-i iubim. Si eu o iubesc nespus de mult, dar ora de joaca e ora de joaca, ceade somn e de somn...Altfel nu crestem mari, nu? biggrin.gif
Si inca ceva, nu trebuie sa-l lasi sa-ti vada punctele slabe. Daca nu are voie sa faca ceva, ramai constanta in a-i spune ca nu are voie, si daca incearca ceva nou ca sa-ti testeze limitele, te faci ca nu-l vezi. Daca tu nu arati nici o reactie, nici lui nu i se v-a mai parea interesant sa repete.
In cursul zilei, cu cat face Alina mai multe, cu atat e mai obosita si doarme mai bine, deci trebuie sa-i tinem ocupati biggrin.gif
Numai bine va doresc si multa putere hug.gif tzuc.gif

Mihaela, imi pare rau ca ati avut parte de o noapte alba, slava domnului ca nu sunt dese... Ce planuri aveti pt azi? hug.gif

Mirela, cum a fost la medic? Multumesc de aprecieri, vorbesc eu de parca am crescut 20 de copii liwlol.gif ORicum, fiecare copil e unic in felul lui si cel mai bine il cunoaste mama lui. Si da, ai dreptate, trebuie sa fii constanta in ceea ce faci/zici, altfel se urca-n cap.
Cum se mai simte Aiman? A mai aflat ceva despre colegul lui, este mai bine? Poate ne auzim la un tel daca ai timp si chef hug.gif tzuc.gif

Restul pe unde sunteti? hug.gif tzuc.gif

Va las, ma apuc si eu de strans pe aici, de sterilizat sticlutele, curatenie pe sus...vad eu ce reusesc sa fac pana se trezeste Alina smile.gif

Va pup dulce si va doresc o zi frumoasa tuturor hug.gif tzuc.gif
pavoneitza
neatza!

any,sanatate multa! sa va faceti rpd bn! oFloare1.gif


sanatate tuturor ce sunt bolnavi! oFloare1.gif

noi cred ca suntem bn...sper doar sa nu-l intoarca boala pe iannis! nu prea imi place cum se aude cum respira! in rest e ok!

am o intrebare la voi!

vreau sa=i iau lui iannis un iepureas(pt ca aici nu avem copii eu cred ca un animal ii face bn)! voi ce spuneti? oare e ok?
Any-Olanda
QUOTE(pavoneitza @ Feb 28 2011, 10:58 AM) *
any,sanatate multa! sa va faceti rpd bn! oFloare1.gif
vreau sa=i iau lui iannis un iepureas(pt ca aici nu avem copii eu cred ca un animal ii face bn)! voi ce spuneti? oare e ok?


Aha, aici erai, buna dimineata smile.gif
Multumim smile.gif
Da, excelenta idee, si eu am in plaun un iepuras pt Alina. Noi avem 2 perusi, i-am primit cand am venit aici in NL ca nu aveam cu cine sa vorbesc si pe cel care-l aveam in Constanta n-am putut sa-l aduc, l-ar fi pus in carantina si alte alea.
Singura problema ar fi daca e sa plecati pe undeva, sa aveti pe cineva care sa poata veni o data pe zi sa-i dea mancare si apa proaspata.
Cand mai creste putin Alina, pe la 2 ani, cred ca-i iau si ei unul ca am unde sa-l tin in curte smile.gif

Va las, s-a trezit Alina plangand, ma duc sa ma asigur ca e ok....pupici hug.gif tzuc.gif
pavoneitza
QUOTE(Any-Olanda @ Feb 28 2011, 02:12 PM) *
Aha, aici erai, buna dimineata smile.gif
Multumim smile.gif
Da, excelenta idee, si eu am in plaun un iepuras pt Alina. Noi avem 2 perusi, i-am primit cand am venit aici in NL ca nu aveam cu cine sa vorbesc si pe cel care-l aveam in Constanta n-am putut sa-l aduc, l-ar fi pus in carantina si alte alea.
Singura problema ar fi daca e sa plecati pe undeva, sa aveti pe cineva care sa poata veni o data pe zi sa-i dea mancare si apa proaspata.
Cand mai creste putin Alina, pe la 2 ani, cred ca-i iau si ei unul ca am unde sa-l tin in curte smile.gif

Va las, s-a trezit Alina plangand, ma duc sa ma asigur ca e ok....pupici hug.gif tzuc.gif

hug.gif va pupam tare si multumim pt rasp
dumysym
Offf Simona,
Prin cate a-ti mai trecut si voi.
O intrebare, Luca are toti dintisorii in gura? Ma refer aici la canini, si maselele din spate. Ce vaccinuri a facut Luca acum la U7, ca noi le avem pe toate facute, urmatorul este la 6 anisori.
Si Antonia saraca se chinuie cu ele de cateva zile cu ele si nu o lasa sa adorma deloc. Numai cu Paracetamol reusesc sa o calmez.
Acum sunt cu bebei in sufragerie, sau gandit ei ca este mai bine sa imi faca noapte alba si s-au trezit amandoi in acelasi timp. De mult au mai facut asa.




aoleu cat de greu tre sa iti fie, bravo tie ca te descurci si faci fata tuturor situatiilor.
pupici pt Antonia si bebeii.

Luca are caninii si un rand de maselute, i-au iesit toti 8 odata in toamna si nu a facut asa mare tam-tam ca acum, m-am uitat in gurita lui, ata cat ma lasa, dar nu am vazut mare lucru, daca incerc sa bag degetul ma musca si tot asa, sper sa fie maselutele din spate si iasa odata sa scapam de probleme.
a facut a doua doza de vacin pt bolile copilariei:rubeola, rujeola si oreion (ROR in Ro), zicea ca asa se face, la 2 ani a doua tura de vaccin si la 14 ani paraca urmatorul tot acelasi vaccin.
la masurat a iesit 92 cm si la kg 15.100, desi cred ca are mai mult, pe cantarul nostru ies 16 si se simte si cand il iau in brate, dar la dct aveau un cantar vechi si nu electronic, deci cred ca s-a inselat la kg.
e baiat mare, seamana cu tati pt ca si tati e f inalt.

de reguli si program bine spus, asa trebuie facut cu un copil inca de mic, dar la noi au fost foarte multe momente dificile care au intervenit pe parcurs si l-a cam dat peste cap de multe ori, avem si patut dar nu vrea sa doaram in el nicicum, daca simte ca il pun in patut cand doarme ...se terzeste si incepe a plange, in schimb ziua se urca singur in el si se joaca acolo, numai de dormit nu vrea, de obicei e un copil cuminte si intelegator, se joaca singur ccu cate ceva prin casa, numai ca atunci cand isi proune sa faca cevca nu renunta nicicum, e berbecut si se vede f bine, cand il cert si ii explic de ce a facut una alta, imediat imi zice si el vreo cateva in limba lui " ma abureste" si poi ma ia in brate si ma pupa, apoi ce sa-i mai zic, imi vine sa il mananc cand vad cat de smecher e, oricum mai avem multe de invatat si incercam treptat sa ne si impunem cat de cat, mai ales tati, ca pe el nici nu il baga in seama cand ii zice ceva sau il cearta.

noi ne pregatim de botez, pe 17 martie plecam in Spania la o prietana sa botez un baietel, acum ii caut costumas de botez si ce mai trebuie, deocamdata i-am cumparat multe hainute si biletele de avion.
stiti cumva vreun magazin de taufe?? sau numai pe net se gaseste?
ce mai faceti de papi la copii?

mirela, mersi de incurajari, o sa incerc sa facem si noi cat de cat un program si daca reusesc o sa fiu cea mai fericita.
am vazut pozicile , superba printesa, sa ne pui pozici si de la carnaval
cum te mai simti?aiman e bine?

any, bravo tie ca ai reusit sa te tii de un program bine definit pt Alina, sper sa reusesti si mai taziu cand va creste, atunci e un pic mai greu, mai ales dupa ce merge in picioruse, oricum ne tii la curent cu vestile.
Marc cum se simte? ai incercat sa-i dai o tuica fiarta si apoi la pat invelit bien pana transpira? am auzit ca merge asa, la Iuli a mers cu wisky si intr-o noapte i-a trecut, dupa ce a transpirat bine peste noapte a facut un dus si a fost fresh.

Alina, ai incercat sa ii faci aerosoli? dupa tuse prind bine aerosolii si poate resipira mai bine si normal, am amai auzit ca ar trebui sa fie mai multa umidiotate in camera cand doarme.
legat de animalute, nu stiu ce sa zic, noi am avut catel si Luca era innebunit dupa el, totul faceau impreuna, dar e mai greu pt ca ai mai multa treaba si sa citesti pe net ce boli sau microbi transporta iepurasii si daca e recomandat pt copii cu varste mici, in special pisicile stiu ca sunt cam periculoase, au microbul toxoplasmoza si se transmite la om imediat, mai ales la copii, oricum f frumos ca te-ai gandit sa ii iei un animalut, se dezvolta mai frumos si mai repede copii care cresc cu un animalut in casa.
multa sanatate si numai bine

o zi frumoasa si sa speram cu soare
la noi e frig si innourat
pavoneitza
dumysym, sper sa treceti rpd peste etapele astea..poate fi si de la dinti.si iannis mai face urat cateodata! dar eu pun totul pe seama ca se plicti cu mine sad.gif plus ca ne lipsesc 4 masele oFloare1.gif
el fiind obisnuit cu multi copii....azi am facut niste martisoare...nu sunt gata...o sa pun poze zilele astea...a facut si iannis unu! ajutat de mami bineinteles!

cat despre iepure...e recomdata copiilor...dar nu asa mici...nu aduce boli! e chiar ok! o sa vedem ce o sa iasa!eu imi doresc din inima sa fac alegerea cea mai buna!
mihaela_2011
QUOTE(dumysym @ Feb 28 2011, 02:26 PM) *
A facut a doua doza de vacin pt bolile copilariei:rubeola, rujeola si oreion (ROR in Ro), zicea ca asa se face, la 2 ani a doua tura de vaccin si la 14 ani paraca urmatorul tot acelasi vaccin.

noi ne pregatim de botez, pe 17 martie plecam in Spania la o prietana sa botez un baietel, acum ii caut costumas de botez si ce mai trebuie, deocamdata i-am cumparat multe hainute si biletele de avion.
stiti cumva vreun magazin de taufe?? sau numai pe net se gaseste?
ce mai faceti de papi la copii?

Antoniei i-au fost facute vaccinurile astea unul dupa altul. Urmatorul ea il are planificat incepand cu 13.04.2014 pentru tetanus si difterie.

Ce frumos, sa devii nas. Intrabarea este in ce religie in botezi, de obicei poti cumpara un costumas deschis la culoare si nu este nevoie sa il iei dintr-un magazin specializat doar pe "taufe". Si eu mi-am innebunit nasii gemenilor cu ceea ce trebuie sa aduca, le-am spus exact ce mi-a dat preotul pe lista, acum ramane la latitudinea lor ce cumpara.

Sper sa reusesc in seara asta sa dormim fara sa ne trezim. Dintisorii cred ca ne vor da de furca mult timp de acum incolo. Abia am reusit cu chiu cu vai sa o adorm pe Gabi de cand sunt acasa. Am fost de am vorbit cu un Elternberaterin specializata in alimentatia copiilor si am alcatuit un plan pentru mese si in functie de cum cred eu ca este mai bine am sa il aplic. Greutatea lor este mai mult decat dubla de la nastere, fapt constatat si de medicul pediatru. De acum pot sa le reduc mesele de laptic la 2 pe zi si sa le dau mai mult mancarica.

Acum va las, vreau sa imi fac si eu tema la germana, cat timp am la dispozitie. Pupicei multi pentru toti copilasii si mamicile lor. tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
ruby
salut ,

sant intr-o pauza de lucru . mai am o gramada de facut ,dar le iau in reprize .
am fost la ginecologie . am cerut in afara controlului normal si sa imi faca ecografie intravaginala sa stiu eu ca e totul ok acolo .nu e acoperita de asigurare ,dar cum o fac doar 1 data pe an ,nu se pune problema costurilor care sant dupa parerea mea extrem de ridicate.dar din fericire e totul ok .mi-a luat si o proba pt laborator ,in vederea depistarii cancerului.astept raspunsul in cca 2 saptamani .si controlul la sani .de anul acesta pot merge preventiv si la mamografie ,dat fiind varsta .

am scris prima parte acum cateva ore ,dar nu am apucat sa postez ...
maine are Aiman test la mate si ne-am bagat deja la exercitii cu decimale ...
sper mai pe seara sa apuc sa scriu mai mult .pupici .
Any-Olanda
Buna seara,

Am revenit si eu, finally notworthy.gif
Am hranit pacientii de n ori, am facut luna pe sus, am frecat baia de sus pana jos, dat cu aspirator, sters praf, dat toate la o parte, curatat...pe la 3 eram si eu gata. Alina a mancat biscuiti si s-a facut ca o PURCICA liwlol.gif Asa ca inainte de somnul de amiaza am facut si o baie impreuna in cada, ne-am balacit impreuna biggrin.gif Apoi in pijamale si la nani. N-am mai scos-o afara ca nu era prea cald, poate erau vreo 2 grade. Ea a adormit, eu am facut cumparaturi ce ne mai trebuia, tati a avut grja de ea ca s-a trezit la scurt timp dupa ce am plecat eu in centru. I-am dat sa manance, am mancat si noi ca tati a gatit, i-am dat un laptic, ne-am mai jucat/iubit putin si la culcare.
Sunt franta de oboseala, dupa atata frecus smile.gif

QUOTE(dumysym @ Feb 28 2011, 01:26 PM) *
Marc cum se simte? ai incercat sa-i dai o tuica fiarta si apoi la pat invelit bien pana transpira? am auzit ca merge asa, la Iuli a mers cu wisky si intr-o noapte i-a trecut, dupa ce a transpirat bine peste noapte a facut un dus si a fost fresh.


Multumim de sfat, el transpira si fara tuica biggrin.gif

Va las ca ma mai apuc si eu de una-alta pe aici hug.gif tzuc.gif
dumysym
saluater
ce faceti?
noi am papat si am zis sa intru sa va salut, acum cat Luca se uita la Shaun si sta cumintel...
ce mamici harnice pe aici, va preegatiti de primavara? maine e 1 martie si trimit un martisor virtual.
http://www.youtube.com/watch?v=3yfHeK7hLYw...feature=related

'stiti vreun magazin special de lucruri pt botez?
aaa, am uitat sa va zic, ne-am luat masina, un Passat combi negru cromat, vineri il avem acasa, o sa va pun pozici

o seara frumoasa si o noapte linistita
poop
ruby
neatza ,

trebuie sa citesc mai pe indelete din urma ,dar mai intai va invit la o cafea.doar una ca am programare la pediatru cu ruby ,sa verifice inca odata valorile sangelui. sigur vor iesi bune ,caci ea e perfect sanatoasa acum ,cu chef de viata ,vioaie si vorbareata asa cum e intotdeauna .
aseara ne-am culcat pe la 00.15 .nu aveam somn ...de la decimale m-i se tragea .in pat mai facea si Andre misto de mine . ,,ia transforma 5/8 in decimale! ,, liwlol.gif

simona ,sa stapaniti masina sanatosi si sa faceti multi km cu ea . asteptam pozicile . m-am uitat dar foarte rapid pe foto (PE CATEVA ) pe picassa .nu prea pare a fi inca inceput carnavalul la munchen .vad ca multa lume era fara costum .

animale vrea si Aiman . cand e caine ,cand e hamster ,ba iepuri ...eu nu prea sant fan animale in apartament .de nici un fel .si eu am avut hamster si iepure ,dar m-am ocupat de ei o perioada ,apoi sarcina i-a revenit mamei .evident ca i-a dat,caci initial discutasem ca vor fi responsabilitatea mea,sa ii hranesc ,sa am timp de joaca cu ei ,dar dupa o perioada mi-a pierit entuziasmul .de asta nici nu ii cumpar ,caci nu mie imi trebuiesc animale si munca dupa ele .am zis ca daca vom lua casa anul asta ,poate luam si un caine de paza .
maine la 10 am programare la banca ,am vazut o casa scoasa la vanzare prin banca si santem interesati sa vedem conditiile.anul asta oricum ne cumparam casa noastra ,asta am stabilit de anul trecut .poate in vacanta de vara facem si mutarea si e si casa gata in priviinta transformarilor ,renovarilor ,mobilatului etc

fetelor va urez o zi cat mai buna .ma duc sa o trezesc pe ruby sa ne pregatim de doctor .
pavoneitza
any, sanatate multa! sper ca si-au revenit cat de cat!

dumysym, felicitari pt noua achizitie! sa o stapaniti sanatosi!
multumim ot martisor!

mirela,bafta la analize!

cat despre iepure....ne hotarasem la porcusor de guineea....semana cu iannis un pic...avea parul ca de roker liwlol.gif
dar din pacate am renuntat pt ca cu totul cusca si tot ce trebuia ...ajungeam undeva la 140 de euro! mi s-a parut cam mult!
asa ca l-am inlocuit docamdata cu un audi tt pe telecomanda! sunt masinile preferate ale lui iannis! sa vedem cate zile ne tine!
Any-Olanda
Buna dimineata,

Vin si eu cu un ceai, cred ca am luat si eu gripa ca nu mai pot sa inghit...
AM O VESTE BUNAAAAAAA: AM LUAT EXAMENELE (schrijven si spreken, Nivel B2)!!!!! URAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!! DAU DE BAUT!!!! super.gif bere.gif

Revin mai tarziu ca sunt cam multi ochi pe aici, pe la 13 ajung acasa de la munca. hug.gif tzuc.gif
dumysym
QUOTE(Any-Olanda @ Mar 1 2011, 12:33 PM) *
Buna dimineata,

Vin si eu cu un ceai, cred ca am luat si eu gripa ca nu mai pot sa inghit...
AM O VESTE BUNAAAAAAA: AM LUAT EXAMENELE (schrijven si spreken, Nivel B2)!!!!! URAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!! DAU DE BAUT!!!! super.gif bere.gif

Revin mai tarziu ca sunt cam multi ochi pe aici, pe la 13 ajung acasa de la munca. hug.gif tzuc.gif



bananab.gif eusa_clap.gif felicitari, sa nu uiti sa dai de baut bere.gif

bea un ceai fierbinte pt gat

sanatate
La multi ani de 1 martie oFloare1.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.