Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici Din Olanda?
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Diverse > Esti din aceeasi localitate cu mine?
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145
Any-Olanda
Buna dimineata trandafir.gif ,

Eu azi n-am de gand sa fac prea multe...e a-IIIa zi de Paste...de maine am tot timpul sa ma apuc de ce vreau sa fac...
Poate doar o sa invat ceva, dar n-o sa rastorn casa cu fundu-n sus...ajunge la cat am tras inainte de Paste, acum luam pauza biggrin.gif

Ieri am fost destul de obosita...Alinuta vad ca se cam impinge pe acolo, sper din tot sufletul sa vina de buna voie curand, sa nu fie nevoie sa-mi provoace nasterea. Daca pana saptamana trecuta puteam sa dorm toata noaptea fara sa ajung pe la toaleta, de saptamana asta am inceput sa merg de 2-3 ori pe noapte, deci imi este clar ca Alinuta face ea ceva pe acolo partners.gif

Plec sa pap ceva...cozonac, un laptic cald si un ousor...ne mai auzim smile.gif

Va pupam dulce! tzuc.gif hug.gif
anku
HALLO
m-am intors si eu de la scoala
babytje spor la treburi tzuc.gif
ruby...aceeasi linie o ia si Darius...
cu fugitul prin magazine... liwlol.gif tzuc.gif
poeje multumim de grija sunteti draguti...
multumim de capuccino...
si plimbarica frumoasa va dorim
in rest???sanatosi??? tzuc.gif
any...asa mami mai odihneste-te si tu... tzuc.gif


acum Darius nu vrea sa doarma de amiaza...
e la fel...vad ca s-au mai oprit deja mucii...si nu mai tuseste sec
i-am dat aseara putina miere de albine cu lapte cald...si uite ca s-a vazut ceva se pare...
avem programare la dr...la ora 15.20
dar merge MISHU cu el
eu raman acasa ...poate reusesc sa trag un pui de somn
ca tare obosita sunt...
tot Pastele am muncit
apoi vase de spalat.....pffffffffffff...ujnhdeva in jur de 150 farfrui am spalat
si nu stu cate castroane si oli
am avut la masa si in prima zi si in a doua zi...
am gatit de cred ac nu mai tb sa gatesc pana vineri... liwlol.gif
doamneeeeeeeeeee...de abia astept sa ma mut...

va poop!!! tzuc.gif
si sa-mi iau si eu o masina de spalat vase...
ca tare usureaza munca....
ruby
Buna dimineata ,

soare si frumos la noi!deja 8 grade !se anunta o zi mai calduroasa.si ieri dupa 12 s-a incalzit !a fost numai buna vremea de plimbare!

anku ,ai avut ceva musafiri de ai avut atatea vase de spalat! si la noi a mers masina zilele astea de cel putin 2 x pe zi!
ar fi ideal sa inchiriezi ceva mai mare .creste si Darius ,cresc si nevoile de spatiu .cred ca ai avea nevoie de un 80 mp,la 3 persoane ,sa simti confortul.noi avem 102 si e excelent asa!mai mult nu as avea nevoie !

azi am ceva treburi de facut ,banca ,gatit ,cumparaturi ,sa dau un pic si cu aspiratorul pe aici ...poate ies si musafirii mei la plimbare si asá le fac pe toate in ritmul meu.

any ,ce mai combina Alina? inca putin si e 11 ...i-ai explicat ce e atunci?

pupici dulci tuturor si o zi frumoasa sa aveti! ne mai auzim !
Any-Olanda
Buna dimineata trandafir.gif ,

Suntem prezente la datorie smile.gif.
I-am explicat Alinutei ca e ziua lui tati pe 11 si ca ar face bine sa vina pe atunci...eu cred si sper ca se va conforma. Ieri m-a scos din 30 in 30 de minute la toaleta, nu stiu ce tot face ea pe acolo...
Maine mergem la ginecolog, abia astept sa vad ce ne spune, cat e de coborata, daca se grabeste sau nu...abia astept yes.gif .

In rest, si la noi se anunta o zi frumoasa azi, asa ca probabil voi sta la soare in gradina, sa-mi incarc bateriile cu vitamina D smile.gif

Va pup dulce si ne mai auzim! tzuc.gif hug.gif
poesje
buna fetelor ,da precum stiti este tare cald astazi ,noi am fost pe afara ,ne-am plimbarit ,am servit pranzul si acum somnic ,apoi servim fructele si prin curte ,la soare ,c-am atat de la noi ,,pupicei si ne mai auzim.
ruby
Neata ,


fac prezenta !
azi am musafirii plecati la amsterdam ,am si eu mai mult timp pt mine .mancand afara nu mai trebuie sa pregatesc nimic astazi special de mancare .
am sa iau doar un tort ,caci e ziua fratelui meu ,sa servim cand se intorc.

any ,mult succes la doctor astazi.se apropie si ziua cea mare ! daca zici ca te scoate asa des la toaleta ,e clar ca mult nu mai lipseste sa iasa.is face loc si apasa pe vezica ...mai e putin!

dar vad ca e slabutza activitatea pe aici.babytje ,tu nu ai mai dat cu zilele...

ma bucur de prezenta lui poesje !

anku ,tu esti busy cu scoala?

probabil in curand va intra si mishu .inca mai ai musafirii?

la noi e inorat ,dar sper sa se destinda spre amiaza! ieri a fost super vremea ..19 gr!

sa aveti o zi frumoasa ! ne auzim!
poesje
neata ,d-au un capucino!,da si aici este innorat ,a si plouat ,,da ce sa-i faci asa-i primavara .LA MULTI ANI! PTR FRATELE TAU SA-TI TRAIASCA ,dar sinteti numerosi ? ,noi servim dejunul ,,pupicei
Any-Olanda
Buna dimineata notworthy.gif ,

Am intrat sa facem si noi prezenta...smile.gif
Cam tarziu, dar m-am simtit obosita si ma dor toate oasele bazinului. Noaptea ma foiesc pe toate partile pana reusesc sa adorm si dupa ce adorm ma trezesc ca ma dor toate oasele pe partea aia, deci iar trebuie sa schimb pozitia... wacko.gif

Abia astept sa ajung la ginecolog. Are viata grea azi cu mine ca am 1000 de intrebari biggrin.gif
Sper din tot sufletul sa-mi spuna ca Alinuta poate veni oricand, ca-i gata de lansare...asa mai trag si eu sperante ca poate vine de ziua lui tati pray.gif partners.gif

Acum plec sa pap ceva, sa beau o cana de lapte ca Alinutei ii este foame, fomista de ea biggrin.gif

Va pupam dulce si ne mai auzim mai tarziu ; ) tzuc.gif hug.gif
anku
hallo
christos a inviat...
noi ne ducem p afarita....
maine am examen...si poimaine!!! rolleyes.gif
any succes la dr...
ruby
salut ,

am reusit si eu sa dorm 1,5 h !!!cu ruby !eram cam obosita de zilele trecute ,plus ca amzi am intors iar casa de dos ,curatand peste tot .cand ai musafiri se face mai mult deranj si cum zilele trecute nu am facut mai nimic ,fiind sarbatoare ,am avut azi destul sa fac.

la noi e o vreme asa e urata .trebuie sa ies pana la banca si o sa o iau si pe printesa cu mine .sper sa stea linistita ,daca incepe ploaia!mai nou e ca nu mai vrea sa aiba de a face cu carutul de multe ori observ ca mai mult ma incurca ,caci trebuie sa am si grija lui ,in timp ce alerg dupa ruby .

anku ,bafta la examene ! sigur le vei lua cu ,,sehr gut,,!sa ne dai de veste ,cum a fost!

any ,te asteptam cu vesti!

pupici si ne auzim mai pe seara!
ruby
any ceva pt tine?
http://www.designer-outlet-roermond.com/shops/index.php

am vazut azi reclama la metrou cu designer outlet la voi la roermond.au reduceri de pana la 70 % .interesant!
Any-Olanda
Buna dimineata trandafir.gif !

Se pare ca azi dau trezirea...hai la cafea cafea.gif
Am avut o noapte in care n-am dormit mai deloc din cauza durerilor de solduri, acum sunt un zombi in toata regula wacko.gif

Asa, ieri la ginecolog: au facut un echo, Alinuta sta acolo bine mersi, e gata pregatita de iesire dar mi-a zis sa nu contez pe asta pt ca daca DPN-ul nostru e 30 aprilie, mai poate dura chiar 3 saptamani pana sa vina ea...Nu-mi vine sa cred ca am cam ajuns la capatul rabdarii, dar probabil din cauza durerilor anima1.gif Am hotarat ca incepand de azi o sa incep sa urc scarile mai des, poate asa cade dopul ala si vine Alinuta mai repede ca altfel nu stiu ce sa mai fac crybaby.gif
Cu doua seri in urma am avut niste dureri ciudate, cred ca erau contractii ca ma durea burta de parca trebuiau sa-mi vina musafirii si mi s-a facut rau deodata...mai aveam si niste arsuri de-mi venea sa ma frec cu peria de sarma pe gat doh.gif . E clar ca ea se pregateste...poate vine totusi de ziua lui tati, adica peste doua zile...daca s-au intetit durerile astea, ma gandesc ca asa o fi...sper si eu cel putin... pray.gif pray.gif
Ginecologul a zis ca in jur de 38+3 poate sa-mi provoace nasterea, deci ar mai fi cam 10 zile dar sper sa vina ea de buna voie pray.gif

Anku, bafta la examene! pray.gif

Va pupam dulce si ne auzim mai tarziu! O zi frumoasa! tzuc.gif hug.gif
poesje
neata,off ai sa treci si peste asta ,cand vine Alinuta ,,mii de incurajarii din partea noastra ,d-au cafeaua,!noi servim si micul dejun ,apoi iesim ,dar este asa innorat ,,astazi este zi de curatenie se stie ,,pupicei ,poate ne auzim mai tarziu
ruby
neatza ,

asa am sperat si eu cu ruby ,sa vina mai devreme ,aveam dpn pe 17 sept ,la fel ca la Aiman .
Aiman s-a grabit a venit pe 6 sept ,insa ruby s-a lasat asteptata ,inca o sapt dupa termen ,24 sept!


se zice ca omul stie multe ,dar 3 date in viata nu are cum sa le stie decit dumnezeu! cand te nasti ,te casatoresti si cand mori!

zic si eu acum :,,cum o vrea Dumnezeu,Any!,,
stiu ca situatia ,e extrema ,in special ca ai durerile .cam toate femeile devin nerabdatoare sa isi vada puiul nascut !si eu bateam km intregi pe jos in saptamanile pregemergatoare nasterii si nu m-au ajutat la nimic.ah ,ba da ! sa dorm mai bine noaptea!
cred ca cel mai bine e sa te relaxezi ,pune o muzica buna ,un ceai cu biscuiti ,un program nostim la tv ,o carte buna in gradina ...mai ales ca ai nevoie de asta !dupa nastere s-a zis cu linistea ta!


i-ai luat cadou sotului? daca nu ,mergi o tura la un scurt shopping!

zic si eu...

musafirii mei sant in oras azi.mi-au luat ieri de la amsterdam produse zwitsal si mi-au adus pastile de ciocolata de la droste .ce bune sant!imi era dor.
cred ca luna viitoare o sa mergem si noi pana la socrii.ne-au sunat si mereu ne roaga sa venim.sa vedem cum e cu andre cu munca ,caci am sta 2 zile cel putin acolo.

azi nu am rogram clar stabilit.fac si eu ce mai trebuie ,in ordinea in care apar !

va doresc o zi frumoasa,spor la curatenie ,la relaxat ,la munca ,la examene...pupici!
Meimei
Hallo,

Ce mai faceti voi? Eu am disparut de pe radar, au venit ai mei si n-am mai avut timp sa fac nici o urare... N-am reusit nici sa citesc din urma, dar sper ca ati petrecut frumos de Paste si ca a fost generos iepurasu cu voi :)

Nici nu au plecat bine ai mei, ca a trebuit sa fac iarasi pregatiri pentru urmatoarea runda de vizitatori. Astazi trebuie sa soseasca, alt weekend incarcat. Speram sa fie ultimul, ca deja devine obositor, dar se pare ca s-a mai "inscris" cineva si pentru urmatorul. Cred ca dupa aceea, pentru o vreme, o sa scot anunt la usa cu "inchis" sau fac spoed spreekuur, daca mai vrea careva sa vina :)))

Any, sa te incarci cu multa rabdare! E cel mai bine sa vina Alina atunci cand este ea pregatita. Dupa ce am patit noi cu Luca in urma unei nasteri provocate, am ajuns la concluzia ca e mai bine sa mai suportam "greul" chiar si dupa termen. Bineinteles, sunt constienta ca nu toate nasterile provocate sunt cu probleme, dar parca pare mai ok sa se intample totul natural, cata vreme nici viata mamei, nici a copilului nu sunt puse in pericol.

S-a trezit piticul, tre sa ii fac de mancare! Cred ca cel mai sigur saptamana viitoare mai intru, ca in weekend o sa fie casa plina.

V-am pupat, weekend placut!
ruby
buna ,

hei ,mishu ,ce surpriza!
bine ca santeti ok ,poate dupa ultima tura de musafiri ,recuperati si voi!
am si eu pt prima data ,pt o saptamana casa plina si stiu ce inseamna !parca zici ca nu esti la tine acasa!asta e!

ruby e cu tati in dormitor .sa vedem cine pe cine adoarme!cred ca o sa ma duc si eu sa dorm putin .ieri mi-a prins tare bine odihna dupa masa de pranz.poate ne facem un obicei !

azi nu am facut mai nimic ,doar un pic de munca de birou ,in rest am taiat frunza la caini!lasa sa imi permit si eu o data sa nu fac nimic ! doar e vacanta nu? (nu si pt mine!!!)
abia astept sa inceapa programul scolar de luni,sa imi reiau rutina ,sa imi regasesc ritmul ,sant cam debusolata si asta ma oboseste !

voi ce mai faceti?
poesje
buna ziua fetelor ,eu gata curatenia,am mancat de pranz si acum rohat doarme ,mi-am facut un dus ,acum stau la un capucino ,mai citesc cate ceva ,pupicei si ne mai auzim Sa aveti o zi frumoasa!
poesje
Buna seara ,ce faceti? ,noi mai avem putin si mergem la somnic ,am fost prin centru ,pe la taticul la magazin ,astazi au fost vreo 14 grade ,plimbareala ce sa faci ,va pupacim si ne auzim ,poate maine dimineata la cafea ,,,si o noapte linistita.
Any-Olanda
Buna seara trandafir.gif ,

Venim si noi nu cu vesti chiar bune...v-am spus eu dimineata ca nu ma simt bine. M-am simtit tare obosita si ametita toata ziua. N-am mancat mai nimic. Pe seara cand a venit Marc acasa mi-am luat temperatura - 38 de grade anima1.gif . Deci, am sunat imediat la spital si le-am descris ce si cum...ameteli, maini amortite, dureri de cap fara sfarsit, ochii care-i simt ca-mi ard, stare de oboseala continua, lipsa poftei de mancare, Alinuta mai putin activa decat ieri si 38 temperatura. In concluzie, m-au chemat la spital (ca de mult nu mai fusesem...ieri wacko.gif ). Bun...la spital m-au conectat la CTG (aparatele alea care monitorizeaza bataile inimii, contractii, etc), mi-au luat urina si sange si m-au lasat sa plec acasa, dupa mai bine de 2.5h pe acolo.
In drum spre casa am oprit sa luam ceva de mancare, cu toate ca eu nu aveam pofta am zis sa incerc. Si cum a parcat sotul masina si eu am ramas in masina, am simtit ca-mi vine rau deodata...am dat la boboci in fata masinii, avea o culoare galbena si mai era si cu sange. In fine, cand am ajuns acasa, ne-a sunat asistenta de la spital sa ne spuna ca are rezultatele de la sange (cele de la urina mai dureaza) si ca maine trebuie sa vin iar la spital pt ca nu le place o valoare acolo, asa ca, maine la ora 10 dimineata iar umblu prin spital...macar sa gaseasca cauza, ca asa ma ingrijoreaza, mai ales ca au zis ca si inima Alinutei bate mai repede acum si ca ar fi din cauza temperaturii mele. O sa dorm cu termometrul langa mine si in caz de ceva, ma duc peste ei la urgente...
Offf...Marc se uita neputincios la mine ca nu stie ce sa-mi faca... wacko.gif si eu sunt total data peste cap, de nici nu stiu ce-i cu mine anima1.gif

Va las acum, plec sa ma schimb in pijamale si sa-mi iau iar temperatura...Somnic usor si ne auzim maine! tzuc.gif hug.gif
ruby
QUOTE(Any-Olanda @ Apr 10 2010, 01:11 AM) *
Buna seara trandafir.gif ,

Venim si noi nu cu vesti chiar bune...v-am spus eu dimineata ca nu ma simt bine. M-am simtit tare obosita si ametita toata ziua. N-am mancat mai nimic. Pe seara cand a venit Marc acasa mi-am luat temperatura - 38 de grade anima1.gif . Deci, am sunat imediat la spital si le-am descris ce si cum...ameteli, maini amortite, dureri de cap fara sfarsit, ochii care-i simt ca-mi ard, stare de oboseala continua, lipsa poftei de mancare, Alinuta mai putin activa decat ieri si 38 temperatura. In concluzie, m-au chemat la spital (ca de mult nu mai fusesem...ieri wacko.gif ). Bun...la spital m-au conectat la CTG (aparatele alea care monitorizeaza bataile inimii, contractii, etc), mi-au luat urina si sange si m-au lasat sa plec acasa, dupa mai bine de 2.5h pe acolo.
In drum spre casa am oprit sa luam ceva de mancare, cu toate ca eu nu aveam pofta am zis sa incerc. Si cum a parcat sotul masina si eu am ramas in masina, am simtit ca-mi vine rau deodata...am dat la boboci in fata masinii, avea o culoare galbena si mai era si cu sange. In fine, cand am ajuns acasa, ne-a sunat asistenta de la spital sa ne spuna ca are rezultatele de la sange (cele de la urina mai dureaza) si ca maine trebuie sa vin iar la spital pt ca nu le place o valoare acolo, asa ca, maine la ora 10 dimineata iar umblu prin spital...macar sa gaseasca cauza, ca asa ma ingrijoreaza, mai ales ca au zis ca si inima Alinutei bate mai repede acum si ca ar fi din cauza temperaturii mele. O sa dorm cu termometrul langa mine si in caz de ceva, ma duc peste ei la urgente...
Offf...Marc se uita neputincios la mine ca nu stie ce sa-mi faca... wacko.gif si eu sunt total data peste cap, de nici nu stiu ce-i cu mine anima1.gif

Va las acum, plec sa ma schimb in pijamale si sa-mi iau iar temperatura...Somnic usor si ne auzim maine! tzuc.gif hug.gif


neata ,

groaznic ce scrii tu aici ! sper din suflet sa fi fost numai o raceala sau orice altceva usor si sa fi avut deja o noapte mai buna.

si lui ruby ii batea mai repede inima pe la 38 de saptamani de m-au speriat rau cele de la cabinet si m-am dus de 2 x in saptamana aceea la ctg.dar a fost alarma falsa.nu era nimic grav .poate doar ca eu eram in tensiune ,nu mai aveam rabdare !

sa ne scrii azi ce ai mai facut la spital.sa nu ne uiti ,ca stam cu grija!

azi imi pleaca si mie musafirii pe la 15 .se duce andre cu ei la aeroport!eu vreau sa ies sa cumpar cate ceva pt ruby de la drogherie ,sucuri si borcanele de papica si sa ma duc pana la un magazin de vinuri ,caci vreau sa ii iau contabilului meu o sticla mai speciala .ii sant datoare ,iar luni ma duc la birou sa duc actele si am sa iau si niste flori pt secretara.sant oameni tare de treaba !seamana mai mult cu olandezii la caracter ,cu toate ca e neamt .probabil unde isi face vacantele anual in Frisland...

anku ce ai facut la examene?
babytje ,tu pe unde umbli?

sper sa ne auzim mai tarziu !
Any-Olanda
Buna dimineata cafea.gif ,

Vad ca n-a dat inca nimeni cafeaua...deci, poftiti cafea.gif
M-am trezit la ora 7 dimineata, dupa o noapte cu 100 de treziri la activ. Idiotii astia de vecini s-au gandit ei ca ar fi bine sa ne dea trezirea la toata strada la ora 7, asa ca au inceput sa huruie cu nu stiu ce aparat...nici o sansa sa mai adorm wacko.gif .
Alinuta e si ea treaza, mai activa decat ieri, temperatura mea scazuse la 37.6 la ora 7...deci sa speram ca suntem pe calea cea buna. Aseara era 38.1 cand m-am bagat in pat.
O sa ma duc sa ma imbrac sa plecam la spital. Cred ca-mi vor lua sange iar...

Ne mai auzim mai tarziu! O zi frumoasa si plina de soare! tzuc.gif hug.gif
ruby
QUOTE(Any-Olanda @ Apr 10 2010, 10:25 AM) *
Buna dimineata cafea.gif ,

Vad ca n-a dat inca nimeni cafeaua...deci, poftiti cafea.gif
M-am trezit la ora 7 dimineata, dupa o noapte cu 100 de treziri la activ. Idiotii astia de vecini s-au gandit ei ca ar fi bine sa ne dea trezirea la toata strada la ora 7, asa ca au inceput sa huruie cu nu stiu ce aparat...nici o sansa sa mai adorm wacko.gif .
Alinuta e si ea treaza, mai activa decat ieri, temperatura mea scazuse la 37.6 la ora 7...deci sa speram ca suntem pe calea cea buna. Aseara era 38.1 cand m-am bagat in pat.
O sa ma duc sa ma imbrac sa plecam la spital. Cred ca-mi vor lua sange iar...

Ne mai auzim mai tarziu! O zi frumoasa si plina de soare! tzuc.gif hug.gif

m-am gandit eu ca si tu scriai pe forum in acelasi timp cu mine .te vedeam online pe mess.
ma bucur ca ti-a scazut temperatura ,semn bun !

cat despre faptul ca nu se mai misca asa de mult alina ,e si datorita lipsei de spatiu .in ultimele saptamani a luat in greutate si s-a diminuat spatiul ...s-a mutat de la 2 camere ,la garsoniera !nu mai are unde se misca !

stai calma ,nu te agita ,poate totusi nu e nimic grav !cred ca doctorul cel mai bun esti chiar tu .tu iti stii corpul cel mai bine ,simti cand nu e ceva in regula ,apoi vin medicii cu stiinta lor sa ajute unde e necesar.cel putin la mine asa e .

pupici si succes la doctor!
poesje
Buna ,fetelor ,,,multumim ptr cafea si soare ,sa auzim vesti bune ,noi servim micul dejun ,. va dorim o zi frumoasa si linistita .pupicei
ruby
QUOTE(poesje @ Apr 10 2010, 10:36 AM) *
Buna ,fetelor ,,,multumim ptr cafea si soare ,sa auzim vesti bune ,noi servim micul dejun ,. va dorim o zi frumoasa si linistita .pupicei

azi ,santem cu toate matinale!o zi frumoasa tuturor!
Any-Olanda
Buna ziua trandafir.gif ,

Ne-am intors cu vesti bune, e totul ok acum si toate au fost probabil din cauza temperaturii. Mi-au luat iar urina si sange pt ca se temeau sa nu fie zwangerschapsvergiftiging (pot muri si mama si bebe, e tare periculoasa). M-au conectat iar la aparatele alea, am vazut cu ochii mei ca inimioara Alinutei nu mai bate asa de repede ca ieri (200 b/min), azi erau doar in jur de 150-160bpm. Azi e mult mai activa si ea, cred ca se simte mai bine mititica partners.gif
Marc nu a vrut sa ma lase sa fac torturi si alte alea...oricum sunt inca in recuperare ca nu pot spune ca ma simt super. Abia am reusit sa mananc o broodje in oras...usor, usor ne revenim noi smile.gif .
Vreau acum sa bag niste rufe la spalat si poate sa dau si cu aspiratorul, macar jos ca sus nu cred ca voi mai avea energie, acolo o sa-l las pe Marc. De', trebuie sa pregatim casa de musafiri pt maine bananab.gif bere.gif

Va pup si ne mai auzim! Spor la treburi! oFloare.gif
anku
hallo fetelor
any imi pare rau sa aud ca nu te simti bine...oare ce o fi???
fff bine face Marc ca nu te mai lasa sa faci nimic....
mirela...sanatosi???
deci azi pleaca musafirii....
de luni iti intrii in ritm...
mishu ne bucuram ca ne-ai dat de veste...
va poopam cu drag
babytje...ma ingrijorezi
ce faceti???
sunteti bine???

la mine ieri a fost perfect la scris
chiar m-am bucurat
am controlat apoi si nu am gasit nici o greseala
dar azi la vb...nasol
la ultimul puct
vb cu colega mea...maram facem un picnic in padure
asa ca dialog
intram acolo
ne prezentam
imi arata 2 fotografii....era una cu doi tineri al nunta

si una cu 2 batrani la nunta de aur probabil...
ca ce pot sa zic???
am spus ca eu nu am avut nici o nunta
am spus tot ce vad in foto
ca sunt fericiti bla bla bla
am facut si o glumita sa speram ca si peste 10 ani sunt tot asa fericiti anima1.gif
si am vb si despre cum se fac nuntile la noi in tara
cum nme imbracam...
se pare ca inca mai astepta sa zic...

apoi dialogul
era sa facem picnic in padure
ea se trezeste sa-mi zica de grill in examen crybaby.gif
unde iar nu e prea mult de vb...
cumperi carne si fertig
noroc ca am specificat ca nu tb numai carne de porc intru-cat sunt si muslimi

am asteptat pana la sf...
si am vazut rezultatul...
este maximum in ciuda faptului ca nu ne-am prea potrivit cu organizarea

oricum o sa o spovedesc luni p rusoaica
dc vb un lucru ca facem
pai asa tb sa ramana

mna...oricum ...pana acum desi ptr mine la vb nu a fost simplu
este maximum...
mai am politica peste o sapt...
dar acolo e mai simplu
e de tocit...
si apoi party bere.gif

ruby
buna ,

in sfarsit am terminat si eu treaba ! musafirii pe la casele lor ,liniste si pace !
a facut andre si ciorbitza pt maine ,am si multe altele pregatite de azi ,asa ca se anunta o seara linistita si o duminica tot asa!

any ,ma bucur ca esti ok .sper sa apara si alina straks ,sa se termine cu calvarul asta cu medicamente si stari proaste .
deci ,maine faceti party?
distractie placuta si ,,la multi ani ,,lui Marc !

anku ,ma bucur ca ai reusit la examen ! deci aveai nevoie si de fantezie...cred ca ai uimit-o pe examinatoare cu obiceiurile noastre la nunti .bine ca nu te-a mai intrebat cum e si la inmormantari... liwlol.gif

acum ce examen ti-a mai ramas?

oricum ,bafta ! nu iti face grija ,sigur il vei lua ! tzuc.gif

va parasesc ,ma duc sa ma joc un pic cu ruby cu ,cuburile! ma tot trage de maneca ...pupici!o seara placuta!


babytje
Saluti!
Sa stiti ca nu mi-a fost usor fara voi, dar pur si simplu nu am timp de computer
cand lucrez. Dupa lucru fac cumparaturi, apoi fuga sa-l iau pe Robert, apoi la
curs, apoi o jumate de ora cu Marc si la somnic. Sunt franta, sincer. Iar maine
incep si scoala de soferi.
In rest, noi suntem bine. Robert creste. Luni mergem la vaccin si masurat, sunt
curioasa cat a mai crescut.
Anku, felicitari! Te faci nemtoaica 100% wink.gif .
Darius cu ce te mai distreaza?
Any, cred ca te-ai speriat ieri rau de tot. Ai grija de tine. Mie tot mi se pare ca
prea mult efort faci si nu te ajuta. Pana vine Alinuta, lasa-l pe Marc sa faca el cat poate
si ce nu are timp, se face si alta data, ca nu vine nimeni sa-ti dea nota.
Mirela, vad ca tu ai avut o saptamana plina, dar faina. Le-a placut in Amsterdam fratelui si
cumnatei?
Mei, cred ca te-ai simtit tare bine cu ai tai. Te asteptam cu vesti saptamana viitoare.
Poesje, tu tot harnica cum te stim. Rohat ce mai face?

Pupicei si o seara frumoasa! tzuc.gif
Any-Olanda
QUOTE(ruby @ Apr 10 2010, 05:36 PM) *
any ,ma bucur ca esti ok .sper sa apara si alina straks ,sa se termine cu calvarul asta cu medicamente si stari proaste .
deci ,maine faceti party?
distractie placuta si ,,la multi ani ,,lui Marc !


Da, asa m-as bucura sa vina cat mai curand...Iar mi-au luat urina azi, iar avea o culoare inchisa (maroniu spre rosu)...iar mi-e teama sa nu-mi mai gaseasca vreo infectie ca asa m-am saturat de numai...nu mai vreau medicamente sad.gif

Da, maine petrecem...Multumim frumos de urari hug.gif

QUOTE(babytje @ Apr 10 2010, 07:54 PM) *
Any, cred ca te-ai speriat ieri rau de tot. Ai grija de tine. Mie tot mi se pare ca
prea mult efort faci si nu te ajuta. Pana vine Alinuta, lasa-l pe Marc sa faca el cat poate
si ce nu are timp, se face si alta data, ca nu vine nimeni sa-ti dea nota.


Pai sa stii ca m-am speriat ca nu ma simteam deloc in apele mele, eu aia care nu fac niciodata febra, nu stiam ce-i cu mine. Oricum, nu facusem prea multe ca sunt si eu constienta ca nu mai pot, dar mai fac si eu cate ceva din cand in cand...mai dau cu aspiratorul (o data pe saptamana poate), mai bag rufe la spalat, mai spal vase, mai gatesc cate ceva...innebunesc sa stau toata ziua in casa fara sa fac nimic. Mai nou mi-am luat niste goblenuri (terminasem ce aveam deja) si lucrez la ele...trebuie sa fac ceva ca altfel tampesc. De iesit si asa nu ies nicaieri din casa, decat cu Marc...cu vizitele nu se rupe lumea-n doua pe aici, noroc de papagalii mei ca mai fac ei galagie, mai am cu cine sa ma joc si pe cine sa mai chinui ca altfel o luam razna wacko.gif
Cand o sa vina Alinuta, n-o sa mai am timp de nimeni altcineva biggrin.gif

Azi a pus Marc patul pe niste suporti ca sa fie mai sus...Acum parca ma dau jos din avion:D
L-am ajutat azi la curatenie ca era si el saracul stresat. Mi-e greu sa-l vad ca facea toate singur. Oricum, am dat doar cu aspiratorul (pe parchet si gresie merge usor oricum), el a spalat pe jos , am spalat si doua ture...trebuie sa fac ceva...
De mancat am mancat cam subtire...fructe si iaurt ca nu intra mai nimic, trebuie sa ma fortez sa pot manca ceva...urasc treaba asta, dar n-am incotro...inca putin... smile.gif

Anku, felicitari pt rezultate!!! trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif

Va las acum, somnic usor! Ne auzim maine ! tzuc.gif hug.gif
anku
fetelor multuminm tare mult ptr complimente!!!

imi sunteti aproape
politica mai am...
Mirela
ai vazut noii papucei de la Deichmann???
ptr copii mici???
aia eöastici tare
si nici nu sunt scumpi
ce zici de ei??
as vrea sa-i iau lui Darius....dar poate fiind atat de elastici isi rupe picioarele anima1.gif
da...si tb si gandit
ptr ca dc idioata a zis ca ea face grill
ala nu-l poti face orinude...
la noi nu ai voie a faci unde te taie capul grill
si dc nu zici asa...zice ac esti Ausländer indisciplinat guitar.gif
si nota scade
ehhhhhh...am zis ca ma ducc sa vb cu primaria si sa platesc acolo taxa liwlol.gif
se joaca Ruby cu cuburi???
al meu nu vrea sa se joace!!! cool.gif
Aiman ce face???
any...iar e inchis lka culoare pipi???
oh oh oh
...te cred...nu am auzit p nimeni sa ia atatea medicamente in sarcina ca p tine
va poopam si sanatate va dorim...
suntem heiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii...azi este 11 aprilie
am retinut eu gresit sau este ziua lui Marc???

toate gandurile frumoase
am fost la tine p blog...sunteti frumosi amundoi...de abia astept sa o vad p Alinuta
anku
QUOTE(babytje @ Apr 10 2010, 08:54 PM) *
Saluti!
Sa stiti ca nu mi-a fost usor fara voi, dar pur si simplu nu am timp de computer
cand lucrez. Dupa lucru fac cumparaturi, apoi fuga sa-l iau pe Robert, apoi la
curs, apoi o jumate de ora cu Marc si la somnic. Sunt franta, sincer. Iar maine
incep si scoala de soferi.

In rest, noi suntem bine. Robert creste. Luni mergem la vaccin si masurat, sunt
curioasa cat a mai crescut.
Anku, felicitari! Te faci nemtoaica 100% wink.gif .
Darius cu ce te mai distreaza?
Any, cred ca te-ai speriat ieri rau de tot. Ai grija de tine. Mie tot mi se pare ca
prea mult efort faci si nu te ajuta. Pana vine Alinuta, lasa-l pe Marc sa faca el cat poate
si ce nu are timp, se face si alta data, ca nu vine nimeni sa-ti dea nota.
Mirela, vad ca tu ai avut o saptamana plina, dar faina. Le-a placut in Amsterdam fratelui si
cumnatei?
Mei, cred ca te-ai simtit tare bine cu ai tai. Te asteptam cu vesti saptamana viitoare.
Poesje, tu tot harnica cum te stim. Rohat ce mai face?

Pupicei si o seara frumoasa! tzuc.gif

ohhhhhhhhhh...saraca de tine
Robertel ce face??? tzuc.gif
Any-Olanda
QUOTE(anku @ Apr 11 2010, 09:28 AM) *
suntem heiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii...azi este 11 aprilie
am retinut eu gresit sau este ziua lui Marc???

toate gandurile frumoase
am fost la tine p blog...sunteti frumosi amundoi...de abia astept sa o vad p Alinuta


Multumim frumos! Arata tare apetisant tortul asta smile.gif

Acum plec la dus si apoi sa ma aranjez si eu ca ma gasesc musafirii nearanjata:)

Pupici si ne mai auzim:) tzuc.gif hug.gif
ruby
cand am vazut tortul ,am zis ca e facut de any ! ca ne-a pus poze!!!
apoi am dat pagina inapoi si am citit din urma !
smile.gif

sant la un latte machiato ! i-am facut de dimineata baitza lui ruby ,caci era cam agitata ,a papat ceva si a adormit in fund pe canapea ,uitandu-se la tv.
apoi am pregatit cu Aiman ,geanta pt maine ,am mai strans pe aici ,am luat rufele din balcon ,am servit si pranzul si acum sper sa ies un pic cu ruby un pic in parc,asta pana nu incepe ploaia .

examen ..politica???ce va da ? cum sunt structurate partidele?gasesti si pe net la cursul de integrare diverse intrebari despre politica...m-i se pare o tampenie.dar ma rog astea sant conditiile .
ma bucur ca nu am solicitat asa ceva si ca nu mai e obligatoriu pt noi ca romani sa facem acest curs de intergrare.

ruby se joaca cu cuburile ,dar nu te astepta sa o vezi jucandu-se mai mult de jumatate de ora .inca nu au rabdare .in schimb ar sta numai la mine in brate sa ne uitam si sa citim de pe carti.o linisteste enorm sa stam impreuna,sa avem activitati impreuna de fapt.


any ,cred ca la voi e distractia in toi! aveti multi musafiri?faci ca in ro ,sau simplu ca in nl,cu koffie en cookies?en een borellje?


babytje ,imi ichipui cat e de greu si la tine ! daca te-ai mai apucat si de scoala de soferi ,e clar e full program !mult succes! poate conduci tu amsterdam -swalmen pe 5 iunie!
cred ca asa a ramas stabilit ,nu ? swalmen 5 iunie intre 11 -12?any ,ne mai gazduiesti?

va las fetelor ,vrea ruby sa fie bagata in seama .o duminica faina!
anku
QUOTE(ruby @ Apr 11 2010, 01:57 PM) *
cand am vazut tortul ,am zis ca e facut de any ! ca ne-a pus poze!!!
apoi am dat pagina inapoi si am citit din urma !
smile.gif

sant la un latte machiato ! i-am facut de dimineata baitza lui ruby ,caci era cam agitata ,a papat ceva si a adormit in fund pe canapea ,uitandu-se la tv.
apoi am pregatit cu Aiman ,geanta pt maine ,am mai strans pe aici ,am luat rufele din balcon ,am servit si pranzul si acum sper sa ies un pic cu ruby un pic in parc,asta pana nu incepe ploaia .

examen ..politica???ce va da ? cum sunt structurate partidele?gasesti si pe net la cursul de integrare diverse intrebari despre politica...m-i se pare o tampenie.dar ma rog astea sant conditiile .
ma bucur ca nu am solicitat asa ceva si ca nu mai e obligatoriu pt noi ca romani sa facem acest curs de intergrare.

ruby se joaca cu cuburile ,dar nu te astepta sa o vezi jucandu-se mai mult de jumatate de ora .inca nu au rabdare .in schimb ar sta numai la mine in brate sa ne uitam si sa citim de pe carti.o linisteste enorm sa stam impreuna,sa avem activitati impreuna de fapt.
any ,cred ca la voi e distractia in toi! aveti multi musafiri?faci ca in ro ,sau simplu ca in nl,cu koffie en cookies?en een borellje?
babytje ,imi ichipui cat e de greu si la tine ! daca te-ai mai apucat si de scoala de soferi ,e clar e full program !mult succes! poate conduci tu amsterdam -swalmen pe 5 iunie!
cred ca asa a ramas stabilit ,nu ? swalmen 5 iunie intre 11 -12?any ,ne mai gazduiesti?

va las fetelor ,vrea ruby sa fie bagata in seama .o duminica faina!

http://www.integration-in-deutschland.de/S...eamtkatalog.pdf
obligatoriiu nu este ...
numai vezi si tu
sunt romani si turci...care chiar nu stiu o boaba de germana
decat toata ziua...Scheisse diese Land

nu stii lb...normal ca nu e nici job
si uite asa cara Germainia nu stiu cate milione de hatrz 4
platiti cu care bani???
in general a celor care sunt selbständig...asa ca voi spre ex...
ptr ca ei platesc taxe imense la stat
eu sunt ptr invatarea lb...
si sper sa se mai restranga prostia asta cu datul banilor aiurea de catre stat...
la toate puturile care sunt lipsite de absolut orice interes

iar ptr obtinerea cetateniei...
este absolut obligatoriu
ca dc nu...dai la primarie si acolo e greu si scump...
acum nu mai primesti cetatenia automat
tb sa dai examen...tot asa de lb si politica
e din cauza turcilor
o gramada de turci nascuti aici
cu cetatenie germana
dar4 nu vb o boaba lb germana
si bineinteles ca barbat in toata firea
de 25 ani sta putoarea acasa
ca doara Statul plateste...

dar e bine ptr tine
ca vrei cetatenia olandeza
cat mai ai pana primestti cetatenia olandeza???
dati si voi teste???
ruby
QUOTE(anku @ Apr 11 2010, 08:44 PM) *
http://www.integration-in-deutschland.de/S...eamtkatalog.pdf
obligatoriiu nu este ...
numai vezi si tu
sunt romani si turci...care chiar nu stiu o boaba de germana
decat toata ziua...Scheisse diese Land

nu stii lb...normal ca nu e nici job
si uite asa cara Germainia nu stiu cate milione de hatrz 4
platiti cu care bani???
in general a celor care sunt selbständig...asa ca voi spre ex...
ptr ca ei platesc taxe imense la stat
eu sunt ptr invatarea lb...
si sper sa se mai restranga prostia asta cu datul banilor aiurea de catre stat...
la toate puturile care sunt lipsite de absolut orice interes

iar ptr obtinerea cetateniei...
este absolut obligatoriu
ca dc nu...dai la primarie si acolo e greu si scump...
acum nu mai primesti cetatenia automat
tb sa dai examen...tot asa de lb si politica
e din cauza turcilor
o gramada de turci nascuti aici
cu cetatenie germana
dar4 nu vb o boaba lb germana
si bineinteles ca barbat in toata firea
de 25 ani sta putoarea acasa
ca doara Statul plateste...

dar e bine ptr tine
ca vrei cetatenia olandeza
cat mai ai pana primestti cetatenia olandeza???
dati si voi teste???


buna,
m-am uitat pe linkul dat de tine ! aceleasi intrebari le vazusesem si eu inainte .unele variante de raspunsuri ,sant parca luate din filmele cu prosti!totusi e vorba de raspunsuri intr-un test de integrare ! cine naiba l-o fi conceput? tot vreau turc ? (scuzati nu vreau sa fiu rasista ...vorba vine,un turc!)

cand esti casatorita cu cetatean olandez poti aplica pt cetatenie dupa 3 ani de la casatorie .vreau sa aplic dar e un adevarat proces si asta si nu prea ma gasesc in masura sa o fac acum cand o am pe ruby 24 din 24 dupa mine .eu am inceput sa uit limba (da bine ,nu asa un pic).de fapt nu am uitat-o caci urmaresc toate programele la tv ,fara a intreba pe andre ce au zis ,dar cand vine vorba sa ma exprim ,o dau in nemteste !sat relativ apropiate limbile ,dar si nepracticand de ani buni olandeza ,normal ca nu imi mai vine la gura cum era acum 8 ani!

asta ar implica un curs rapid si poate si mai mult stat prin olanda ,pt a reincepe sa vorbesc limba .ei ,cum ziceam ,nu imi permit asta acum .plus ca trebuiesc aduse N hartoage din ro ,de pe la o gramada de instante ,doveditoare ca esti chit cu statul roman ...ei ,te doare capul!si sincer nu imi vine sa ma apuc de asta .prefer sa raman romanca si sa ma mai duc cu sarumana pe la arbeitamt sa se uite nea caisa lung la mine ca imi cer dreptul de munca ,si ala dobandit doar ca sant nevasta de olandez!asta e ! poate fac ceva si cu permisele astea de munca ale romanilor de la anul!

in rest toate bune si frumoase ...azi am stat cu o prietena 2 ore pe telefon ,ce locuieste in köln de 11 ani ...am vorbit cam de toate despre viata aici ,sistem si alea alea...
ii spuneam si ei despre voi ,despre intalnirea noastra ,poate va intra si ea in clica noastra!

va urez o seara faina si ne auzim maine la cafea!
babytje
Bona sera!
In sfarsit relaj smile.gif .
Am condus...oohhh cred ca l-am speriat pe instructor. Nu le prea am cu directia. Sunt ca
sarpele pe sosea. M-a si pus direct sa conduc, iar eu am zero experienta. Am condus
inclusiv pe autostrada. Acolo mi-a fost tare frica. Am venit ametita rau de tot de la
lectie, a trebuit sa dorm 2 ore ca prea multa energie consumasem biggrin.gif .
Asa ca nu stiu daca pana in iunie imi iau carnetul, ca-s cam afoana. Dar oricum ne
intalnim. Dar Ankule, tare mi-ar placea sa vii si tu.
Am fost azi si cu barbateii mei la o cafeluta intr-un restaurant din apropiere. Robert
i-a fixat indelung pe toti din restaurant, pana a adormit. Mai erau si alti bebei in preajma,
cam plangaciosi. Mi-a placut ca Robert nu plange daca aude alti bebei plangand, n-are
nici o treaba, isi vede de ale lui.
Anku, tu vrei sa-ti iei cetatenia?
Mirela, nu stiu daca tu mai poti aplica pentru cetatenie, ca nu ai mai avut domiciliu in NL de cativa
ani. Dar daca nu prea te intereseaza...mai bine, ar fi multa birocratie oricum. Nici eu nu voi
aplica pentru cetatenie, doar pentru rezidenta permanenta.
Any, sunteti in plin chef banuiesc. La multi multi ani lui Marc!

Gata, ma apuc de aplicat iarasi. Asa m-am saturat de jocurile si rahaturile de la hotel.
Am un boss care mereu se joaca cu mintea noastra. M-am prins, dar intrasem in joc cu el,
ca cerusem alt job acum un an si mi-a promis ca primul ce apare e al meu. Intre timp ramasesem
insarcinata, asa ca am renuntat la primul job aparut ca ar fi fost extrem de stresant. Acum 2
luni aparuse altceva, secretara. Nu m-a interesat, asa ca nu am aplicat, dar mi-a scris timpul
ca ar trebui sa aplic. Asa ca am aplicat, am fost la interviu. Omul super impresionat, mi-a spus
ca-s supracalificata. Iar azi m-a sunat sa-mi spuna ca ia pe altcineva. Nu prea vroiam job-ul
ca nu-s genul de secretara, dar e inca o ratare care ma enerveaza si ma face sa-mi doresc sa
plec cat mai rapid din compania asta.
M-am descarcat liwlol.gif .

Va pup, o seara faina!
Any-Olanda
QUOTE(ruby @ Apr 11 2010, 12:57 PM) *
cand am vazut tortul ,am zis ca e facut de any ! ca ne-a pus poze!!!
apoi am dat pagina inapoi si am citit din urma !
smile.gif

any ,cred ca la voi e distractia in toi! aveti multi musafiri?faci ca in ro ,sau simplu ca in nl,cu koffie en cookies?en een borellje?


Da mami, si eu as fi vrut sa fi fost in stare sa-i fac un tort, dar nici nu m-a lasat sa ma complic...dupa episodul cu spitalul, trebuie sa ma recuperez...Oricum, toata lumea a zis ca torturile mele sunt mai bune decat vlaai-ul lor biggrin.gif
Da, am tinut-o simplu cu vlaai, cafea, sucuri, alune, etc...
Am si reusit sa mananc ceva mai bine azi, deci suntem pe calea cea buna smile.gif
Acum va las ca plec la TV...o seara frumoasa! trandafir.gif

Slaap lekker! trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
anku
QUOTE(ruby @ Apr 11 2010, 08:18 PM) *
buna,
m-am uitat pe linkul dat de tine ! aceleasi intrebari le vazusesem si eu inainte .unele variante de raspunsuri ,sant parca luate din filmele cu prosti!totusi e vorba de raspunsuri intr-un test de integrare ! cine naiba l-o fi conceput? tot vreau turc ? (scuzati nu vreau sa fiu rasista ...vorba vine,un turc!)

cand esti casatorita cu cetatean olandez poti aplica pt cetatenie dupa 3 ani de la casatorie .vreau sa aplic dar e un adevarat proces si asta si nu prea ma gasesc in masura sa o fac acum cand o am pe ruby 24 din 24 dupa mine .eu am inceput sa uit limba (da bine ,nu asa un pic).de fapt nu am uitat-o caci urmaresc toate programele la tv ,fara a intreba pe andre ce au zis ,dar cand vine vorba sa ma exprim ,o dau in nemteste !sat relativ apropiate limbile ,dar si nepracticand de ani buni olandeza ,normal ca nu imi mai vine la gura cum era acum 8 ani!

asta ar implica un curs rapid si poate si mai mult stat prin olanda ,pt a reincepe sa vorbesc limba .ei ,cum ziceam ,nu imi permit asta acum .plus ca trebuiesc aduse N hartoage din ro ,de pe la o gramada de instante ,doveditoare ca esti chit cu statul roman ...ei ,te doare capul!si sincer nu imi vine sa ma apuc de asta .prefer sa raman romanca si sa ma mai duc cu sarumana pe la arbeitamt sa se uite nea caisa lung la mine ca imi cer dreptul de munca ,si ala dobandit doar ca sant nevasta de olandez!asta e ! poate fac ceva si cu permisele astea de munca ale romanilor de la anul!

in rest toate bune si frumoase ...azi am stat cu o prietena 2 ore pe telefon ,ce locuieste in köln de 11 ani ...am vorbit cam de toate despre viata aici ,sistem si alea alea...
ii spuneam si ei despre voi ,despre intalnirea noastra ,poate va intra si ea in clica noastra!

va urez o seara faina si ne auzim maine la cafea!


sunt cateva sa zicem un 20% din ele...facute ptr turci si musulmani
doamne Mirela dc i vezi si i auzi ce tampenii spun
si cred ca ei sunt varful aici...
ptr noi ca suntem cat de cat mai normali..
sunt aiurea unele intrebari
dar inchipuie-ti ca unii se simt suparati ca de ce nu avem bani toti la fel
ca de ce barbatii tb sa mearga la lucru
ca de ce sa plateasca Steuer
ca de ce femeia aici este regina!!! hi.gif
p bune ca in cazul lor nu sunt aiurea
si ei vor tocmai raspunsuri tampite ptr ca asa sunt ei...
p cuvant...
nu te mint...specimene
asa ca de p partea mea sa le chinuie p astfel de specimene
prin astfel de cursuri...
ba chiar sa-i trimita la gramada cu patura de jos a nemtilor
si sa nu intaleaga o boaba din ce se spune acolo
nu sunt rea...
dar asa merita p cuvant
om la 50 ani este intrebat ce meserie are...se ridica cu mandrie si spune Keine Beruf
Germana IOC
probabil si lb materna e tot ioc...ca gramatica e de rahat oricum
cred ca nu a stat niciodata in capul lor asa ceva...
si cand i auzi...DIESE scheisse Land
imi vine sa vars...

ceva comic
vb ziölele trecute de religii
absolut toti rusii de la mine din clasa si-au schimbat religia
iar eu am spus ac nu vreau sa fac asa ceva
la care imi zicea o rusoaica
ca de ce nu???
ca sunt musulmani care au trecut la catolicism!!!
ca ar fi zis vezi doamne...ca Allah mai si doarme ,nu vede de toate...
deci mi-am facut cruce... ohmy.gif liwlol.gif
QUOTE(babytje @ Apr 11 2010, 08:56 PM) *
Bona sera!
In sfarsit relaj smile.gif .
Am condus...oohhh cred ca l-am speriat pe instructor. Nu le prea am cu directia. Sunt ca
sarpele pe sosea. M-a si pus direct sa conduc, iar eu am zero experienta. Am condus
inclusiv pe autostrada. Acolo mi-a fost tare frica. Am venit ametita rau de tot de la
lectie, a trebuit sa dorm 2 ore ca prea multa energie consumasem biggrin.gif .
Asa ca nu stiu daca pana in iunie imi iau carnetul, ca-s cam afoana. Dar oricum ne
intalnim. Dar Ankule, tare mi-ar placea sa vii si tu.
Am fost azi si cu barbateii mei la o cafeluta intr-un restaurant din apropiere. Robert
i-a fixat indelung pe toti din restaurant, pana a adormit. Mai erau si alti bebei in preajma,
cam plangaciosi. Mi-a placut ca Robert nu plange daca aude alti bebei plangand, n-are
nici o treaba, isi vede de ale lui.
Anku, tu vrei sa-ti iei cetatenia?
Mirela, nu stiu daca tu mai poti aplica pentru cetatenie, ca nu ai mai avut domiciliu in NL de cativa
ani. Dar daca nu prea te intereseaza...mai bine, ar fi multa birocratie oricum. Nici eu nu voi
aplica pentru cetatenie, doar pentru rezidenta permanenta.
Any, sunteti in plin chef banuiesc. La multi multi ani lui Marc!

Gata, ma apuc de aplicat iarasi. Asa m-am saturat de jocurile si rahaturile de la hotel.
Am un boss care mereu se joaca cu mintea noastra. M-am prins, dar intrasem in joc cu el,
ca cerusem alt job acum un an si mi-a promis ca primul ce apare e al meu. Intre timp ramasesem
insarcinata, asa ca am renuntat la primul job aparut ca ar fi fost extrem de stresant. Acum 2
luni aparuse altceva, secretara. Nu m-a interesat, asa ca nu am aplicat, dar mi-a scris timpul
ca ar trebui sa aplic. Asa ca am aplicat, am fost la interviu. Omul super impresionat, mi-a spus
ca-s supracalificata. Iar azi m-a sunat sa-mi spuna ca ia pe altcineva. Nu prea vroiam job-ul
ca nu-s genul de secretara, dar e inca o ratare care ma enerveaza si ma face sa-mi doresc sa
plec cat mai rapid din compania asta.
M-am descarcat liwlol.gif .

Va pup, o seara faina!

Bona sera....
dedci ai inceput scoala de soferi...
lasa ca se rezolva
si mie mi-ar fi placut sa va vad...dar chiar nu stiu cum sa fac
tb sa dau o tura s acasa
ca am diploma de bac si atestatul la fac...si nu ma lasa sa-mi recunosxc nimic aici
am si un cont de inchis
barbate-meu cu treburi...
ohhhhh...aiurea rau si la tine
dar eu tot sper si de fapt am increderea ca vei primi ceea ce meriti
toti primim mai devreme sau mai tarziu ceea ce meritam
asa ca ...sper ca in curand vei primi un job care sa ti se potriveasca!!!
auzi numa!!!supracalificata???
si care e probl???
hi.gif
da...eu vreau cetatenia
ca nu las nimic sa se termine asa
macar atat merit si eu... wub.gif
deocamdata nu stiu ce vreau sa fac
dar stiu ac 90%voi ramanea aici ptr totdeauna
si Tb sa fac sa ma simt in tara lor ca la mine acasa
adica pardon...
mai bine decat ca la mine acasa
aici e ordine si disciplina
iar eu asta mi-am dorit intodeauna
am vazut ieri Cibinul/Sibiu intr-o poza
plina cu sticle de plastic de suc
mi se face rau cand vad atata napasare fata de mediu
Dunarea la fel...
eu asa ma fost mereu...
si cand am fost in RO
am fost si al curatat rauri...asa voluntar...
si pur si simplu mizeria nesimtitilor

si tu Luni nu lucrii???
ce bine ac nu plange din toate Robertel
ai avut noroc biggrin.gif
ruby
neatza ,

la datorie !
da anku,sant unii ...vai mama !pacat ca prostia nu doare!
in general arabii ,turcii ,au o ura pt ceea ce insemna vest .vin aici doar pt a-si satisface nevoile materiale .putini sant scoliti .
mna ,asta e lumea de azi ,se permite migrarea si trebuie luata asa cum e .la inceput au adus straini sa preia munca de jos ,constructiile si ceea ce un neamt nu binevoia sa faca .le-au acordat anumite drepturi ,ei s-au inmultit precum iepurii ,si-au luat in timp neveste sau barbati din tarile de provenienta ,nu s-au simtit acasa niciodata ,si-au pastrat traditiile ,limba si obiceiurile .asta e rezultatul ,de azi ! inca germania sta bine la capitolul straini ..sa vezi ce e in olanda ,amsterdamul e un fel de africa sau insula Moluca !

sa vezi ce va fi si cand va da drumul la romani si bulgari ,pe permise de munca ...cum a fost si in olanda cand au aparut polonezii .invazie nu alta !iar cetateanul statului respectiv nu e protejat in nici un fel.nu e ca in elvetia ,unde nimeni nu poate lucra pe bani mai putini decit o face elvetianul.e o garantie si asta !acolo razbat doar cei buni si m-i se pare corect!

e cam dimineata pt asa discutii ..haha .

any ,bun si asa in sistemul olandez de serbare zilei de nastere ! asta cu vlaa nu o stiam ...asa o fi la voi,in Limburg! noi am stat in Noord-Holland.

babytje ,nasol cu serviciul ...imi pare rau ca nu gasesti ceva sa t-i se potrivesca .incredibil ,mai traiesti si in amsterdam pe deasupra .de erai pe undeva la tara mai intelegeam .ce naiba sant atatea companii straine(pe baza de engleza) in acel megacity .
sper sa ai mai mult noroc .cauta pe net ,aplica la greu ,poate totusi gasesti ceva mai acatarii.

mishu si poesje ,sper ca snateti bine ! va asteptam si pe voi la cafea!
o saptamana frumoasa va doresc!si sa speram ca se mai incalzeste un pic !

poesje
neata ,prezent ,,felicitari ptr examene ,,anku <LA MULTI ANI! PTR sotul tau ,any ,,uite si noi pe aici am servit micul dejun si o intindem afara ,astazi fara taticul ,am marit magazinul v-am mai spus si are destula treaba ,asa ca .......... s-ar putea sa plecam in vacanta ,,asteptam sa ia bilete ,al meu sot ..pupicei,poate ne auzim mai tarziu ,,paa
Any-Olanda
Buna dimineata trandafir.gif ,

Prezente la apel in formula 2 in 1 cum zicea tatal meu aseara liwlol.gif .
N-am dormit bine din cauza durerilor de solduri...sper ca Alinuta sa se indure de mine si sa nu ma mai lase prea mult sa ma chinui...Poate ca se apropie ziua cea mare si din cauza asta s-au intetit durerile, nici nu mai stiu ce sa mai cred...
Oricum, Alinuta a fost tare activa ieri, chiar si azi-noapte...in loc sa doarma, facea ea cate ceva pe acolo, d-aia zic ca nu m-as mira daca ar fi aproape clipa... pray.gif pray.gif

Multumim de urari tuturor! tzuc.gif

Va pupam dulce si ne mai auzim! tzuc.gif hug.gif
anku
QUOTE(ruby @ Apr 12 2010, 08:05 AM) *
neatza ,

la datorie !
da anku,sant unii ...vai mama !pacat ca prostia nu doare!
in general arabii ,turcii ,au o ura pt ceea ce insemna vest .vin aici doar pt a-si satisface nevoile materiale .putini sant scoliti .
mna ,asta e lumea de azi ,se permite migrarea si trebuie luata asa cum e .la inceput au adus straini sa preia munca de jos ,constructiile si ceea ce un neamt nu binevoia sa faca .le-au acordat anumite drepturi ,ei s-au inmultit precum iepurii ,si-au luat in timp neveste sau barbati din tarile de provenienta ,nu s-au simtit acasa niciodata ,si-au pastrat traditiile ,limba si obiceiurile .asta e rezultatul ,de azi ! inca germania sta bine la capitolul straini ..sa vezi ce e in olanda ,amsterdamul e un fel de africa sau insula Moluca !

sa vezi ce va fi si cand va da drumul la romani si bulgari ,pe permise de munca ...cum a fost si in olanda cand au aparut polonezii .invazie nu alta !iar cetateanul statului respectiv nu e protejat in nici un fel.nu e ca in elvetia ,unde nimeni nu poate lucra pe bani mai putini decit o face elvetianul.e o garantie si asta !acolo razbat doar cei buni si m-i se pare corect!

e cam dimineata pt asa discutii ..haha .

any ,bun si asa in sistemul olandez de serbare zilei de nastere ! asta cu vlaa nu o stiam ...asa o fi la voi,in Limburg! noi am stat in Noord-Holland.

babytje ,nasol cu serviciul ...imi pare rau ca nu gasesti ceva sa t-i se potrivesca .incredibil ,mai traiesti si in amsterdam pe deasupra .de erai pe undeva la tara mai intelegeam .ce naiba sant atatea companii straine(pe baza de engleza) in acel megacity .
sper sa ai mai mult noroc .cauta pe net ,aplica la greu ,poate totusi gasesti ceva mai acatarii.

mishu si poesje ,sper ca snateti bine ! va asteptam si pe voi la cafea!
o saptamana frumoasa va doresc!si sa speram ca se mai incalzeste un pic !

p mine ma apuca groaza de p acum...
ehhhhhhhh....sper ca nu se va aproba...
aici nu e de munca ptr neamt si ei vor sa dea drumul la straini???
sincer...fara vrajeala
DAR....dc se impute tb rau de tot o stergem in Elvetia
ruby
hop si eu de pe drumuri!
am fost la florarie de am facut 2 buchete speciale pt contabilul meu si secretariat ,am luat niste praline si lui o sticla de vin frantuzesc si m-am prezentat la birou.erau asa de entuziasmati ...se pare ca nu prea sant asa obisnuiti cu atentii!
am mai stat cu el la o cafea ,am mai vorbit de una de alta ,i-am lasat si actele pe primul trimestru ....pfui am mai scapat din stress!

dimineata am inceput sa concep un alt tip de factura ....cu logo ...sa aplic logo si pe plicuri ...ei ,nu aveam ce face !
am mai adaugat si la site cate ceva ..e tot in constructie .andre zice ca lucrez ca nemtii ,mai mult vorbesc decat lucrez!
dar asta nu face parte din munca mea ,asta e un ,,extra,, doar!

am vrut sa ma imbrac intr-un costum negru (nou noutz inca),de pe vremea cand lucram la hotel ...am descoperit ca incap din nou in marimea 36,dar era cam rece afara ... mergea bine la toculet ,dar am zis ca arat prea pompos si mi-am luat jeansi,balerina si little black coat si aratam si asa cool!


acum astept sa imi vina elevul de la scoala .teme nu avem lunea caci are program prelungit .de maine intram in paine!

any ,multa rabdare mami!de venit ,vine sigur!!!

pai cu intrarea romanilor si a bulgarilor pe piata de munca ,o sa se mareasca numarul persoanelor ce primesc hartz 4!!!
pe mine,ma deranjeaza ca platesc taxe statului cu saura si cand cer si eu un loc de gradinita pt copilul meu ,pt a ma duce mai departe la munca si a aduce profit atat mie cat si statului ,nu se poate!
dar sa tina turcii si arabii in spate se poate ,sa aloce fonduri pt construirea moscheielor se poate ...dar sa aloce pt o gradinita nu! ar creea si locuri de munca si ar ajuta si zeci de familii,ar profita si statul din plin ,dar si cetateanul!

ah ,azi e zi de politica la mine ...imi vine sa ma inscriu in partid !

la noi pe topic e free ,se discuta de toate ,nu fetelor? sper ca nu am dat prea mult pe afara...
pupici ,ne auzim mai tarziu .isi cere ruby drepturile!
anku
chiar asa ...nu vrei sa intrii in politica???
eu le trimit scrisoare...p bune...nu glumesc... liwlol.gif
a mai facut cineva asa...
mda...nasol cu gradi si cu multe altele
am ioncercat sa copiez poze...dar se pare ca am spatiu putin...
hmmmmm...
dar de ce tb sa le dai la contabil si secretara ceva???
nu tb sa-si faca pur si simplu job-ul???
tu tb sa tii cu FDP-UL ca astia sunt ptr selbständig si arbeitsgeber...
spuneau ca voiau ca sa nu mai plateasca jumate din sozialsteuer arbeitsgeber
cu absolut tot sa plateasca angajatul
vai de curul lor dc fac asa ceva... liwlol.gif ca iasa toata germania afara liwlol.gif
babytje
Saluti! smile.gif
Asa fetelor, apucati-va de politica. In ce partid vrei sa intri Mirela?
E bine sa te areti cu o atentie din cand in cand, nu stica nimanui.
Chiar ca te-ai imbracat cool. Dar vezi nu mai slabi prea mult.
Any, vad ca ti-e tot mai greu. Inca putina rabdare si se schimba totul.
Incep sa cred ca e bine cand bebeii vin la termen si nu mai repede.
Azi am fost la vaccinat cu Robert. Am vazut 2 bebei mai mari decat el, ca luni, dar ca
inaltime si kg, Robert ii intrecea. Ei fusesera nascuti inainte de termen, unul cu 3 luni
mai repede, altul cu 3 saptamani. Ce cu 3 luni mai rapid era tare plapand, saracutul.
Mai bine un solidoi ca al meu biggrin.gif .
Acum tragem urmarile de la vaccin. Tare nasol s-a simtit dupa-amiaza, a plans mult de tot,
a facut febra. I-am dat paracetamol si pare ca e mai bine.
Maine iar am o zi full. Cred ca mai scriu joi, ca am liber.

Pupicei tzuc.gif
anku
QUOTE(babytje @ Apr 12 2010, 07:04 PM) *
Saluti! smile.gif
Asa fetelor, apucati-va de politica. In ce partid vrei sa intri Mirela?
E bine sa te areti cu o atentie din cand in cand, nu stica nimanui.
Chiar ca te-ai imbracat cool. Dar vezi nu mai slabi prea mult.
Any, vad ca ti-e tot mai greu. Inca putina rabdare si se schimba totul.
Incep sa cred ca e bine cand bebeii vin la termen si nu mai repede.
Azi am fost la vaccinat cu Robert. Am vazut 2 bebei mai mari decat el, ca luni, dar ca
inaltime si kg, Robert ii intrecea. Ei fusesera nascuti inainte de termen, unul cu 3 luni
mai repede, altul cu 3 saptamani. Ce cu 3 luni mai rapid era tare plapand, saracutul.
Mai bine un solidoi ca al meu biggrin.gif .
Acum tragem urmarile de la vaccin. Tare nasol s-a simtit dupa-amiaza, a plans mult de tot,
a facut febra. I-am dat paracetamol si pare ca e mai bine.
Maine iar am o zi full. Cred ca mai scriu joi, ca am liber.

Pupicei tzuc.gif

ohhhhhh...saracul...
sa speram ca pana maine i trece ...
daaaaaaa...e rau si dc vine cu numai 3 sapt mai devreme
am vazut si eu...diferente uriase...
poopam solidoiul tau... tzuc.gif si p tine... tzuc.gif


am uitat sa va spun ca avem nitica diaree
de la siropul de tuse
dar nu-i mai dau..acum papam latic de la Milupa cu morcov yes.gif
anku
joi avem party
le fac la astia salata de vinete si placinta cu mere
liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
sa le duc si o ciorba de burta????
liwlol.gif
poesje
neata ,fetelor ..haideti la un capuccino ,,noi servim dejunul ,si pe la 10 pe la plimbare ,sa aveti o zi frumoasa,,pupicei
Any-Olanda
Buna dimineata trandafir.gif ,

Slabuta activitate pe aici...doar eu si poesje suntem treze? Restul pe unde umblati? anima1.gif
Doamne ce nopti de calvar...abia astept sa vina Alinuta, sa scap de durerile astea de solduri ca nu mai pot dormi pe nici o parte, probabil doar suspendata de bec ar mai fi o solutie...2-3 ore de somn si restul chin... wacko.gif
De joi intram in saptamana 39, deci poate sa vina linistita...Oricum, vineri avem programare la ginecolog si probabil ca o sa decida ca daca nu are Alinuta de gand sa vina pana luni, undeva saptamana viitoare (luni, marti...) o sa-mi provoace nasterea. Daca ar fi fost o sarcina normala si sa fi zis ca acum pe ultima suta de metri e mai greu, dar la mine am avut de tras toata sarcina, asa ca sunt pur si simplu extenuata...atatea infectii, tratamente, dureri de solduri, etc...9 luni e cam suficient...Poate unele mamici au avut experiente negative cu nasterea provocata...ce sa zic, fiecare femeie e altfel, deci nu putem trage concluzii...

Azi am niste hainute planificate pt calcat, sa vedem daca voi fi in stare sa le calc (binenteles stand jos, nu in picioare)...

Va pupam dulce si ne mai auzim! tzuc.gif hug.gif Plec sa pap ceva...
anku
hallo fetelor

unde sunteti????
bea cineva un ceai???
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.