Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici Din Olanda?
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Diverse > Esti din aceeasi localitate cu mine?
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145
Meimei
Buna Gabi, si eu incantata de cunostinta! Poate la urmatorul "randevu" o sa avem ocazia sa ne cunoastem si fata in fata, nu doar virtual :) Si pana atunci clar o sa avem inca un bebe printre noi. Iti doresc sa iti gasesti linistea si sa reusesti sa te odihnesti pe cat de mult posibil pana la nastere. Te inteleg perfect ca si eu m-am chinuit foarte mult in ultimele luni din cauza ca nu puteam sa dorm noaptea. Tu cand ai DNP?

QUOTE(anku @ Aug 23 2010, 11:01 AM) *
in cazul in care v-a fost dor de noi...va bombardam cu pozici
eu am incercat sa incarc video p photob....dar mi s-a incarcat 40% in 25 min si apoi s-a intrerupt pur si simplu


Anku, multumim, e o placere sa il vedem pe blondutul vostru ochenat ;)
Cat priveste photobucket, eu nu am folosit niciodata site-ul respectiv, dar mi s-a intamplat la fel pe alte site-uri / cu alte aplicatii. Nu stiu daca e valabil si in cazul lui Photobucket, dar mie mi se intamplase din cauza ca am incercat sa uploadez prea multe poze mari dintr-o data. Vezi, daca sunt mari, poate merge sa incarci doar cate una-doua. Sau incearca sa le redimensionezi si poate asa merge sa pui mai multe de-o data.
Meimei
Mirela, ce accident de munca? E totul ok?

Any, da, poza mai mare, ca sa o putem admira mai bine pe Alina! :)
Ce s-a intamplat, esti din nou in concediu sau ti-ai luat liber doar azi? Ma gandesc la voi, cele care trebuie sa mergeti la munca, cred ca trebuie sa va fie super greu sa stati departe asa mult timp de puiuti.

Eu mi-am luat inima in dinti si azi i-am dat biscuite granulat lui Luca, amestecat cu nectarina. A mancat fara probleme. Sunt in pana de idei. Voi ce le-ati dat alor vostri sa manance la 6 luni?
anku
QUOTE(ruby @ Aug 23 2010, 12:05 PM) *
buna ziua ,

am aparut si eu la o cafea scurta cu voi !faine pozele anku ,multam ! ce a mai crescut Darius ...,iar tu arati extraordinar de bine .vad ca v-ati distrat in weekend .acum inteleg de unde atatea vise cu rochii de epoca la tine .vad ca te atrag ,sigur ai fost vreo regina in alta viata ...wink.gif
si florile tale imi plac .parca imi amitesc ca m-ai intrebat odata ce tip de ingrasamant folosesc sau ceva de gen ,nu? le pun in apa de 2 x pe saptamana jumate dop de Borena lichid ,pt plante de balcon .ajuta sa stii !

mishu ,ma bucur ca ai baut cafeaua cu fetele pe forum .ce mai patanii in ro .bine ca ati ajuns cu bine acasa si santeti cu totii sanatosi .

gabitza ,sper sa treaca si intepaturile ,de nu fa ce ti-a zis coana moasa ,daca devin asa insuportabile .scuze pt dimineata ,dar eram bagata in hartii pana peste cap .un pupic dulce .

any ,tu ce faci ? inveti? curatenie? mancare?

babytje ,te mai asteptam la un pahar de vorba !
la fel si pe voi ,aura si poesje !

acum va las ,ma intorc la ale mele .mai am un formular pt accidentul de munca de completat ,apoi ma duc la banca si posta sa pun scrisorile scrise .o zi faina tuturor si ne mai auzim .

s-a intamplat ceva grav???
da...am gasit ingrasamant ptr flori....
o data p sapt zice la mine....am luat dintr-zún magazin de flori...si zice ac e ptr toate florile de balcon cu sau fara flori
multumim de complimente
anku
QUOTE(Meimei @ Aug 23 2010, 02:48 PM) *
Mirela, ce accident de munca? E totul ok?

Any, da, poza mai mare, ca sa o putem admira mai bine pe Alina! smile.gif
Ce s-a intamplat, esti din nou in concediu sau ti-ai luat liber doar azi? Ma gandesc la voi, cele care trebuie sa mergeti la munca, cred ca trebuie sa va fie super greu sa stati departe asa mult timp de puiuti.

Eu mi-am luat inima in dinti si azi i-am dat biscuite granulat lui Luca, amestecat cu nectarina. A mancat fara probleme. Sunt in pana de idei. Voi ce le-ati dat alor vostri sa manance la 6 luni?

mar si morcovi....cu biscuiti dc se poate fara gluten....
si carnita de pui pisata bine...asta imi spunea de la casa de asigurari ca este imp...
si de la 7 luni i-am dat si cate un ou fiert galbenusul numai odata p sapt...
i-am dat o perioada iaurt...i placea tare mult....si cand a auzit dr a zis sa nu-i mai dau ca e ca si cum i-as da lapte de vaca...
si abia dupa ce a facut un anisor i-am mai dat...dar ce folos ca acum nu mai papa asa bucuros iaurt....!!!!
s-a comp inseamna fffff bine Luca in Ro p caldurile alea ....
super....
uite ca nu e adev ca bebeicii crescuti in strainatate cand se intorc in Ro se si imbolnavesc...
nici Draius nu a avut probl,nici Robertel,nici Ruby anul trecut,nici Alinuta si nici Lucas eusa_clap.gif
ne bucuram ca ati revenit printre noi.... tzuc.gif
si multumim de complimente tzuc.gif
anku
QUOTE(Meimei @ Aug 23 2010, 02:42 PM) *
Buna Gabi, si eu incantata de cunostinta! Poate la urmatorul "randevu" o sa avem ocazia sa ne cunoastem si fata in fata, nu doar virtual smile.gif Si pana atunci clar o sa avem inca un bebe printre noi. Iti doresc sa iti gasesti linistea si sa reusesti sa te odihnesti pe cat de mult posibil pana la nastere. Te inteleg perfect ca si eu m-am chinuit foarte mult in ultimele luni din cauza ca nu puteam sa dorm noaptea. Tu cand ai DNP?
Anku, multumim, e o placere sa il vedem pe blondutul vostru ochenat wink.gif
Cat priveste photobucket, eu nu am folosit niciodata site-ul respectiv, dar mi s-a intamplat la fel pe alte site-uri / cu alte aplicatii. Nu stiu daca e valabil si in cazul lui Photobucket, dar mie mi se intamplase din cauza ca am incercat sa uploadez prea multe poze mari dintr-o data. Vezi, daca sunt mari, poate merge sa incarci doar cate una-doua. Sau incearca sa le redimensionezi si poate asa merge sa pui mai multe de-o data.

ahhhhhhhhhhhh...
cu video aproape niciodata nu amers...iar p youtube nu vreau sa pun...
la poze tot cate una incarc....dar cam in 2 min se incarca si se salveaza..
dar acum am fost nervoasa p video...am stat atat si apoiu imi arata ca a esuat...
ruby
mishu ,intre 4-6 luni eu ii dadeam asa lui ruby : Dimineata ,laptic de la mama ,LA PRANZ ,ori pastarnac ,ori morcov ,ori dovleac in care adaugam dupa plac ,carnitza ,de pui sau vita (BORCANELE)iar ca desert cateva linguritze de fructe sau poti sa ii dai suc de fructe diluat , seara ii dadeam brei ( gris ,biscuite etc )sau daca ii dadeam fainos la ora 16 ,bea doar laptic seara .

mai inspirate din magazine ,de la borcanele ,daca tu gatesti personal pt Luca .dupa 7 luni ,poti introduce mai multe ,gen quark ,iaurt ..atunci mai diversifici .nu te gandi ca se plictiseste cu aceiasi mancare ,din contra lor le place sa recunoasca gustul mancarii si daca ii tii si programul de masa intr-un ritm stabilit va fi si mai bine .

pe la 10 luni abia poti introduce musli la micul dejun .

zic si eu informativ ,cum am facut noi ....eu nu am gatit niciodata pt ruby ,ci am hranit-o numai cu borcanele .toate bio si de cea mai buna calitate .a fost ok si a crescut frumos .dar pt cine are timp si e pasionata de bucatarie ,nu e nici o problema ,e bine si asa.
ruby
asa ..cu accidentul de munca ...a cazut angajatul nostru de pe acoperis ,a stat cateva zile in spital ,cu coaste rupe ,ruptura de ficat ,ceva la coloana etc ...acum trebuie sa complectez o gramada de formulare pt autoritati si parca nu se mai termina .trebuie sa fac un contract si casa se asig ,sa imi inapoieze niste bani ce i-am achitat angajatului in perioada de boala ...eiii ,o sumedenie de porcarii ,ca asa e la nemti ,le plac hartoagele .nenea asta de la accidente imi tot scrie de 1 luna si nu mai termina ,peste noapte i se mai nazare de ceva si iar imi scrie ...si eu ii raspund .

bine ca ai gasit ingrasamant anku .

any ,da pozele mai mari sa vedem si noi pe rolandeza mai bine .pupici .am vazut si poza de la messenger .superba .am fost plecata de asta nu ti-am raspuns .ne auzim noi mai pe seara .

ma duc sa ii dau de papica lui ruby .
aura23@live.nl
buna fetele,gabytza si la noi e aceiasi vreme ,de azi noapte toarna cu galeata si bate un vant de te zboara cu totul de pe strada,acum sa oprit ploaia deocamdata,eu am fost la cumparaturi,cu asigurarea m-am informat acum ramane doar de facut,iar eu mai invat olandeza de pe net,livemocha se cheama,stii ca e eficient iti da si pronuntarea si eu chiar am mai prins ceva cuvinte,dar nu prea mult,ma pun sa fac niste ardei copti acum si cu friptura,delicios,ce-i place apa la blondinul tau anku,eu va las,spor la treburi,si o zi cat mai placuta.
Any-Olanda
Buna ziua gagici:)

Poza mai mare...daca-mi spuneti cum sa fac si treaba asta?biggrin.gif
Deja e un progres ca am pus-o singura aici, fara ajutorul Mirelei biggrin.gif

Deci, cum o redimensionez pe photobucket? biggrin.gif

Va pup dulce! tzuc.gif
Meimei
Multumesc pentru sfaturi! E bine de stiut, ca eu imi faceam un pic griji ca poate s-o plictisi de aceleasi chestii. Si in plus, ma mai gandesc sa diversific si ca sa mai primeasca vitamine si din alte alimente. Singura problema e ca aici pe la supermarket sau aprozar nu gasesc toate legumele pe care le-as vrea (pastarnacul, de ex. este pur si simplu inexistent), iar altele sunt diferite fata de ce i-am dat cat am fost la ai mei (dovleceii de aici, de ex. sunt mai amarui decat aia mici, verde-pal din RO).

Eu pana acum i-am dat la prima masa doar lapte, la urmatoarele doua, adica la pranz si dupa-amiaza, piureuri (fructe sau legume) urmate de lapte, iar restul meselor de seara numai lapte. Sa vedem ce ne mai zic si pediatrele, cand o sa mergem la urmatorul consult.
Any-Olanda
Buna dragele mele,

Meimei, pastarnacul ai sanse sa-l gasesti la Jan Linders si se numeste pastirnak in olandeza. Eu am intrebat si au adus, de atunci i-l tot gasesc smile.gif . Face parte aici din clasa legumelor cultivate in trecut si rar de gasit...
Intreaba si tu daca nu e pe rafturi si poate aduce smile.gif
Daca ai fi fost mai aproape, ti l-as fi adus eu:)

Aaa, eu nu lucrez luni, d-aia ma vezi aici biggrin.gif

Pupici si sper ca ti-am fost de ajutor smile.gif
babytje
Saluti,
Sunt pe fuga ca nu stiu cat imi permite Robert sa stau la pc biggrin.gif .
Eu am lucrat in weekend, apoi seara am avut musafiri. Marc e atat de obosit ca nici nu a fost in stare sa mearga la lucru, l-a luat si o febra.
Azi am fost la CB sa-l masoare pe Robert, problema e ca nu a crescut din 12 iulie decat 1 cm si a luat doar 200 de grame. Nu a fost prea incantata tanti si m-a ingrijorat si pe mine. Asa ca mi-am propus sa-i dau mai multa mancare.
Ca atare i-am dat paine azi, pentru prima data, cu branza de vaci. I-a placut tare mult. Pot sa-i dau deja si ou, poate ii fac maine putin si-i trimit la cresa.
Mishu, poti sa-i dai si tu lui Luca iaurt, mar cu banana, poti adauga si biscuite ras. Eu seara mereu ii dau lui Robert cam jumate de borcan de legume cu pui sau curcan. De azi marim portia, desigur. Tocmai am vazut o reteta faina pentru bebei de la 4 luni in sus: avocado cu para sau mar, sau alte fructe, cica e tare bun.
Anku, ce poze faine, se vede ca v-ati distrat bine.
Aura, vad ca ai gatit yummy de tot azi, ma tot gandesc la ardeii copti. Si aici a fost groaznic toata dimineata. Asta-i Olanda, n-avem ce-i face.
Gabi, cum te mai simti azi? Nu stiu de ce e doare burta asa de des, nu cred ca e chiar ok, ce ti-au zis moasele?
Cand ziceam sa-l pregatesti pe al tau, ma refeream in general, asa ca precautie, e bine sa stie si el exact ce vrei tu, daca tu ai dureri prea mari nu stiu cat chef ai de dat explicatii la doctori, asa ca sa stie el. Eu facusem si o lista cu numere de tel, de la moasa, de la spitale, sa stie unde sa caute in caz de nevoie.
Ma duc sa vad ce face Marc. A schimbat deja vreo 5 tricouri atata a transpirat.

Pupici
ruby
salut ,

mishu daca esti interesata de pastarnac la borcan ,iti dau un link de la hipp ,unde poti comanda online ,sau cand mai aveti drum peste granitza il poti gasi la diverse drogherii : ROSMANN sau D&M.
http://shop.hipp.de/ernaehrung-gemuese-r30417.html
ruby
babytje ,insanatosire grabnica lui Marc !

cate kg are Robert acum? te-ai uitat pe grafic ? e asa sarit din schema de te-a speriat madam aia? au si copii perioadele lor .doar nu sant roboti ! unii se dezvolta mai repede ,altii mai incet .
dupa 7-8 luni ,nici ruby nu a mai luat prea mult in greutate .se zice ca la 6 luni trebuie sa aiba greutatea de la nastere dublata ,iar la 1 an triplu .ei bine ruby nu avea nici un triplu la un an ...avea undeva cu 1 kg minus ,dar era inca in schema si pediatra nu si-a facut griji .eu nici atat ,caci ruby era vioaie ,manca normal ...acum e super in grafic ,doar ca e putin mai inalta pt varsta ei .
babytje
Nu stiu ce sa zic, acum m-am uitat in caiet, nu a crescut deloc in inaltime, de fapt, are 71,3 cm, iar la kg a luat 300 de grame exact acum are 9,115 kg, mi se pare ca se poarta normal si se dezvolta ok, dar a scazut cu o linie pe curba aia a cresterii. Vom vedea data viitoare care mai sunt progresele. El nici nu doarme bine in timpul zilei cand e la gradi...dar nu exista ac de cojoc inca, e tare dificil cu somnul in timpul zilei.
Meimei
Any, mersi de pont. Am cautat pe net, sa vad daca gasesc magazinul la noi in zona, dar nu e. In schimb am mai gasit inca 2 supermarketuri in oras si o sa incerc si acolo. Daca nu, poate am sanse la ''open market", dar inca nu stiu in ce zile se instaleaza tarabele.

Mirela, mersi pentru link, dar deocamdata prefer sa i le prepar eu, inca nu vreau sa recurg la borcanele. Asa cum ai zis, o sa ma uit prin supermarket sa vad ce combinatii sunt la raft si o sa incerc sa ii fac si eu.

Babytje, multa sanatate lui Marc si recuperare rapida! La voi n-a fost cald cat ati fost in RO? Poate si din cauza asta a luat Robert asa putin. L-am cantarit si noi pe Luca la intoarcere si nici el n-a luat cine-stie-ce, chiar daca a mancat poate mai mult decat de obicei, insa fiind prea cald si transpirand mult, trecand si prin noul puseu de crestere, na... iti dai seama. Oricum, sigur o sa recupereze Robert de acum incolo fara probleme. Iar atata timp cat e chiar si cu un... nu stiu cum sa traduc in romana "standard deviation point"... Daca e cu putin sub medie, tot e ok, la urma urmei, fiecare copil e unic si creste in ritmul lui. Sanatos sa fie!

Ma retrag si eu pe ziua de azi, seara placuta tuturor!
ruby
mei ,ai batut recordul la postat azi! keep writing ,pls!
ruby
alinutza noastra draga& mami!


ruby


ruby



ruby
any ,multumim de desfatare ! pozele vorbesc de la sine ,se vede clar o ALINUTZA sanatoasa ce se bucura din plin de viatza si o mami inebunita dupa mica ei comoara!
oricum asteptam propriile comentarii !(scuze nu am mai reusit sa dau copy la cele din pb tau!

o noapte linistita si pe maine!va ast la cafea!
Meimei
Neata,

Luca e tare matinal azi, astept sa i se incalzeasca laptele. Asa ca, intre timp, profit si va invit la :cafea: .
Mirela, not to worry, atata vreme cat imi permite timpul, o sa postez si eu. Acum nu mai e ca inainte, a trecut nebunia cu mutatul.

Any, sa va traiasca Alinuta! E o dulceata, pupaceli multe pe obrajori :D

Va las acum, ma duc sa ii dau sa manance.
Sa avem o zi super! Aici, cel putin, a inceput bine (cu soare).
ruby
QUOTE(Meimei @ Aug 24 2010, 09:15 AM) *
Neata,

Luca e tare matinal azi, astept sa i se incalzeasca laptele. Asa ca, intre timp, profit si va invit la cafea.gif .
Mirela, not to worry, atata vreme cat imi permite timpul, o sa postez si eu. Acum nu mai e ca inainte, a trecut nebunia cu mutatul.

Any, sa va traiasca Alinuta! E o dulceata, pupaceli multe pe obrajori biggrin.gif

Va las acum, ma duc sa ii dau sa manance.
Sa avem o zi super! Aici, cel putin, a inceput bine (cu soare).

neatza ,
ma bucur sa gasesc un post de-al tau !
vin si eu la cafea ! si ruby s-a trezit cam devreme azi .7.30 !cred ca stie ca e ultima saptamana de vacanta pt Aiman si vrea sa inceapa pregatirile din timp ,cu trezitul mai devreme .ah ,ce repede a trecut timpul ! parca 6 saptamani e prea putin!mai vreau! crybaby.gif

si la noi bate un soare deja ,sper sa fie o zi frumoasa .la 14.30 am programare la dentist si o las pe ruby cu baby siterrul ,ar fi fain sa fie cald ,sa mearga cu ea in parc la joaca .asa santem amandoua castigate ,eu imi fac treaba si ruby are fun.

o sa trebuiasca sa ma apuc de dimineata de treburi .mai am ceva acte de sortat ,cateva telefoane de dat si multe alte treburi casnice ,inclusiv gatitul .

cum te-ai acomodat in noul loc ,Mishu? te-ai imprietenit cu cineva ?Ce activitati poti intreprinde acolo?

va urez si eu o zi senina si spor la toata lumea .
Any-Olanda
Buna dimineata,

Am intreat si eu, de la munci biggrin.gif
Va invit la un Latte Vanilla smile.gif , e tare fain:)

Am dormit bine dar cam putin, as fi putut dormi pana la 10 biggrin.gif
Alinuta a papat sticluta si am venit la munca, cu masina lui Pap smile.gif

Revin cu comentariile de la pozici smile.gif

Va pup dulce si multumim de complimente smile.gif
Gabita20
Neata Fetele,

Am scris si aseara dar nu stiu din ce motive nu s-a livrat postul meu..
In fine...
Meimei,desigur ca atunci cand va veti intalni si veti avea o dupa-amiaza a voastra imi doresc sa va cunosc si eu pe toate..multumesc pentru invitatie si am sa o folosesc cu prima ocazie, sa-ti traiasca scumpetea care e dulcic foc !!

Ruby, ma bucur dragutza ca esti bine si imi pare rau ce s-aintamplat cu al tau angajat,mult succes la hartoage !!
Nu-i bai ptr ieri,cand e de munca e de munca...Iti trimisesem un art din evz cum ca 5 bebelusi au murit intr-un spital din Germania din cauza unei perfuze infectata cu o bacterie !!!!



Anku,Ani, ce fotografii superbe !! Incantata sa te cunosc vizual Anku,ce frumosi sunteti aman2,nu mai zic de Ani si Alinuta...

Iulia ,multumesc mult ptr sfaturi si o sa le urmaez ca la carte. Spor la papica ptr Robertel,sa creasca mare si frumos.

Cate retete exceptionale,eu deja unele din ele le-am copiat si o sa le aplic si eu pe vitor ptr gagalicea mea dupa caz !!

[b]Miriela, gris?????E grisul nostru din Ro sau e deja preparat? daca e cel al nostru si il pot gasi si eu Te rog din inima spune-mi si mie unde-l gasesc si denumirea in olandeza daca o sti daca nu o gasesc io..

Am vre-o sansa sa gasesc halva in Nl?

Fetelor,pe mine ma doare burta de nu mai pot,moasa mi-a spus ca nu sunt motive de ingrijorare,dar eu ieri seara abia pot sa ma odihnesc,durerile seamana cu o taietura puternica si nu ma mai lasa....
Ca stau intinsa,ma lasa burtica un pic,ma ia spatele,stau pe parti nu mai am nici-o sansa intrucat ma doare de mor...

Oare ce poate sa fie? asa se manifesta durerile inainte de travalui? Explicatia ar fi ca bumbacelu meu creste si nu prea mai are loc si de aceea ma doare....

Dar in mod normal ar trb sa simt dureri doar la miscare asa-i nu in permanenta?
Daca stau pe scaun ma ia,daca sunt intinsa pe canapea ma doare,daca incerc sa dorm ma doare....dar moasa spune ca totul e-n regula,ii bate inimioara normal....

Aseara am facut baie,m-am uns cu toate uleiurile si am si luat si paracetamol.....Rezultatul? ZERO..
Am citi ca nu ar fi normale aceste dureri atat de puternice............
Ufffffffffffff,mi s-a luat...

Aura,gospodina,nu gluma...ardei copti,suna..yami..yami

O zi buna tuturor
ruby
salut,

da ,gabitza ,gasesti halva in nl ! in deosebi in magazinele turcesti .se cheama halvah .te inteleg turcii daca intrebi la casa .
gris ,eu iau de la aptamil (special pt bebe ) ,dar gasesti gris si normal in supermarket in caz de iti e pofta sa faci un lapte cu gris sau galuste pt supa .se cheama griesmeel (faina de gris).si in magazinele turcesti gasesti .

nasol ca te simti asa aiurea .normal e sa te simti altfel ,ca esti pe ultima suta de metri ,locul e stramt ,Aj ,impinge ,toate cele dor ,dar au si astea o limita .ce nu te duci la spital ,sa ceri sa iti faca o eco ,sa te buna la aparat un pic ? plangete de dureri masive si nu te vor lasa in strada .
ruby
la voi gasesti diverse marci .ti-am pus unul de la nutrilon ...e incepand de la 6 luni ! tu gabitza mai ai de asteptat !
http://www.drogistdrogist.nl/verzorging/nu...eel_8275_182323
Gabita20
Buna Fetelor,


Mirela,multumesc tare mult ptr denumiri,maine la supermarket sunt sau poate si astazi...mi-au mai trecut durerile...
Maine sunt la mid-wife la orele 12.20 si daca mai continui cu aceste dureri insuportabile cu siguranta la spital aterizez..
Magazin de "turcaleri" nu am in zona,deci halhavua mai trb sa mai astepte insa daca gris gasesc la tot pasul in supermarket merg sa-mi cumpar si io..

Lapte cu gris ar fi delicios...!!!

Cum merge procedura hartoagelor? Ai reusit sa finalizezi ce ti-ai propus?
Ce face Ruby,scumpica?
Aiman e frumusel foc.. seamana cu mami !!!

Fetelor o dupa-amiaza placuta va doresc..

Eu ma duc pe afara sa vad dc gasesc gris..

Poop
Gabita20
QUOTE(ruby @ Aug 24 2010, 09:52 AM) *
salut,

da ,gabitza ,gasesti halva in nl ! in deosebi in magazinele turcesti .se cheama halvah .te inteleg turcii daca intrebi la casa .
gris ,eu iau de la aptamil (special pt bebe ) ,dar gasesti gris si normal in supermarket in caz de iti e pofta sa faci un lapte cu gris sau galuste pt supa .se cheama griesmeel (faina de gris).si in magazinele turcesti gasesti .

nasol ca te simti asa aiurea .normal e sa te simti altfel ,ca esti pe ultima suta de metri ,locul e stramt ,Aj ,impinge ,toate cele dor ,dar au si astea o limita .ce nu te duci la spital ,sa ceri sa iti faca o eco ,sa te buna la aparat un pic ? plangete de dureri masive si nu te vor lasa in strada .



Gabita20
QUOTE(ruby @ Aug 24 2010, 09:52 AM) *
salut,

da ,gabitza ,gasesti halva in nl ! in deosebi in magazinele turcesti .se cheama halvah .te inteleg turcii daca intrebi la casa .
gris ,eu iau de la aptamil (special pt bebe ) ,dar gasesti gris si normal in supermarket in caz de iti e pofta sa faci un lapte cu gris sau galuste pt supa .se cheama griesmeel (faina de gris).si in magazinele turcesti gasesti .

nasol ca te simti asa aiurea .normal e sa te simti altfel ,ca esti pe ultima suta de metri ,locul e stramt ,Aj ,impinge ,toate cele dor ,dar au si astea o limita .ce nu te duci la spital ,sa ceri sa iti faca o eco ,sa te buna la aparat un pic ? plangete de dureri masive si nu te vor lasa in strada .



Foarte tare....Sa traiesti si sa-ti dea dumnezeu sanatate !! bananab.gif
Am gasit gris si sunt tare fericita !!
Doamne...nu credeam ca voi ajunge sa ma bucur d-atata lucru liwlol.gif
Cand voi gasi halva..atunci sa ma vezi...!! biggrin.gif
Dupa cautarile pe care le-am facut un este in zona in care locuiesc nici-un magazin turcesc...dar poate maine in drum spre mid-wife ma opresp pe undeva..

Va pupacesc
Meimei
Mirela, spor la treburi! Totul ok la dentist?
Cu acomodatul aici... nu prea am avut timp sa cercetez ce se poate face prin zona. Poate de acum inainte, dar din putinul ce am vazut cat am mai mers cu treaba pe ici-colo, nu mi-au parut sa fie prea multe optiuni.

Gabi, multumesc! Deja a strans un numar mare de "admiratori" ;))
Ma bucur ca ai gasit ce pofteai. Eu tanjeam dupa branza de oaie acum o vreme - cate nu am probat pana sa gasesc ceva care sa semene la gust cu ce mancam in RO! Si ce fericita am fost cand am gasit la supermarket ;))
anku
buna fetelor...

am intrat sa va salut....
am vazut o Alinuta frumoasa si scumpa...
gabitza...cauta la Real dc este p acolo Real...ca este Halva...sau la turci sau rusi....

poopici la toata lumea....
Any-Olanda
QUOTE(ruby @ Aug 23 2010, 09:59 PM) *
alinutza noastra draga& mami!
Love, love, love smile.gif Alinuta la 2 luni...

Cu mami prin centrul Brasovului



QUOTE(ruby @ Aug 23 2010, 10:07 PM) *
Alinuta dupa baita la bunica

In patut la buni...

Era atat de cald la botez ca n-am copt nimic asa ca buni ne-a luat un tort...delicios...



QUOTE(ruby @ Aug 23 2010, 10:11 PM) *
Mami m-a invatat sa scot limba...tare repede am prins cum se face, se vede, nu? biggrin.gif

Tare mult imi mai plac ursuletii astia care atarna...daca nu incepe minunea asta sa cante, dau din picioare si tip:D

Dupa baita, ca tare mult imi mai place balaceala:D

Sambata, inainte de a ma scoate mami si tati in oras la plimbare...sunt tare sic, nu? smile.gif

Any-Olanda
Buna seara,

Multumim tuturor de complimente, sunteti niste scumpe notworthy.gif

Eu sunt pe fuga, o sa se trezeasca curand sa pape, asa ca trebuie sa ma apuc de preparat pepenele galben, apoi baita si iar o sticla de lapte.
Nu ma simt foarte bine in ultimele zile, sunt ametita mai mereu si-mi cade parul. Mi-am facut o programare la medic, tare-s curioasa ce va zice noul medic. Ameteala asta nu-mi place deloc, nu stiu ce-i cu mine...Asa imi e frica atunci cand o am pe Alina in brate si simt ca ma prabusesc... nu le am tot timpul, dar si cand ma apuca, nu stiu de ce sa ma tin...

Sa vad cum ma simt si cred ca o sa sun maine sa mut programarea pt joi in loc de luni...

Va pup dulce si ne mai vedem maine la cafea... somn usor! tzuc.gif hug.gif
ruby
neatza ,

mersi si e comentarii any ,o placere sa revad pozicile !imi pare rau sa aud ca nu esti tocmai ok .o fi si de la oboseala ,ai multe pe cap .caderile de calciu se manifesta asa cu ameteli .vezi ce iti zice doctorul si sa auzim de bine .mai vii in weekend la noi?

mishu ,a fost ok la dentinst ieri sa zicem .din 2 sedinte pt albire am suportat doar una.simteam ca am curent in dinti si am zis stop .e ok si asa .data viitoare aleg alta metoda .asta e metoda turbo ,de ultima ora ,pt cei ce vor dinti albi instant .
aseara mi-au facut baietii mei masaje,ce bine mi-a fost .Andre pe spate si Aiman la picioare .ziceai ca eram Cleopatra ...
si eu am ceva probleme cu spatele si de cateva zile de cand am schimbat pozitia patului lui Ruby si evident ca si a patului meu ,dorm tare prost si ma trezesc paralizata .

ieri cand m-am intors de la dentinst ,am mai stat cu femeia ce are grija de Ruby .a inceput sa imi dea in carti ,sa faca nu stiu ce cu inelul ...bahhh ,cateodata nu pot sa cred ca exista si astfel de persoane ce cred ca au puteri extraordinare .mai vedea si ca Andre are amanta ,da i-am taiat-o scurt ,ca de acum devenea penibila si mai si atenta la buna credinta a sotului meu .stateam si ma gandeam ,la cate capcaune de femei exista ,o astfel de ,,ghicitoare ,,poate cauza discutii in casa ,caci multe cred in asa ceva ...mare-i gradina lui DD.


in rest toate bune si frumoase ,azi mai am inca de lucru ceva acte ,apoi sant libera .


ieri mare eveniment la noi in casa ! a facut Ruby pipi la olita pt prima data ! la 1 an si 11 luni! e ceva ! azi am de gand sa continui cu traningul .deja o las fara pampers .sigur santem si noi pe drumul cel bun .avem nevoie doar de consecventa .

o zi faina tuturor ,soare e deja (la noi)!
Any-Olanda
Buna dimineata dragele mele,

Cum ati dormit? Eu sunt la un cappucino...zombi...mult prea putin somn...

Noi suntem la munci, Alinuta la cresa...
Azi cica vine managerul aici sa-mi zica mie si colegei mele (amandoua suntem in aceiasi situatie) daca ne dau contract sau nu. Dupa-amiaza cica e asteptat...

Acum va las ca am niste credite de facut. Mai intru mai tarziu smile.gif
O sa sun si la medic sa vad daca e loc maine dimineata...

QUOTE(ruby @ Aug 25 2010, 08:30 AM) *
mersi si e comentarii any ,o placere sa revad pozicile !imi pare rau sa aud ca nu esti tocmai ok .o fi si de la oboseala ,ai multe pe cap .caderile de calciu se manifesta asa cu ameteli .vezi ce iti zice doctorul si sa auzim de bine .mai vii in weekend la noi?
ieri mare eveniment la noi in casa ! a facut Ruby pipi la olita pt prima data ! la 1 an si 11 luni! e ceva ! azi am de gand sa continui cu traningul .deja o las fara pampers .sigur santem si noi pe drumul cel bun .avem nevoie doar de consecventa .


Da mami, sigur ca vin smile.gif
Vin sa va vad ca-mi este dor de voi, in special de prietena mea Ruby care e o scumpa smile.giftzuc.gif
Zi-i lu tanti aia sa-si tina gura cu vrajelile ei... Doamne, ce femeie! Cred ca-i lipseste serios ceva tigla de pe acoperis biggrin.gif
Bietul Andre, i-l mai face si vinovat de ceva ce nu e...

Va Pup dulce si ne auzim mai tarziu! tzuc.gif hug.gif
Any-Olanda
Am revenit,

Am sunat la cabinet, azi la 16:30 am programare smile.gif
Suna bine, nu?
Mirela, sa-mi spui daca mai e ceva ce-ti pot aduce smile.gif

Va pup dulce! Pe mai tarziu! tzuc.gif
anku
QUOTE(ruby @ Aug 25 2010, 08:30 AM) *
neatza ,

mersi si e comentarii any ,o placere sa revad pozicile !imi pare rau sa aud ca nu esti tocmai ok .o fi si de la oboseala ,ai multe pe cap .caderile de calciu se manifesta asa cu ameteli .vezi ce iti zice doctorul si sa auzim de bine .mai vii in weekend la noi?

mishu ,a fost ok la dentinst ieri sa zicem .din 2 sedinte pt albire am suportat doar una.simteam ca am curent in dinti si am zis stop .e ok si asa .data viitoare aleg alta metoda .asta e metoda turbo ,de ultima ora ,pt cei ce vor dinti albi instant .
aseara mi-au facut baietii mei masaje,ce bine mi-a fost .Andre pe spate si Aiman la picioare .ziceai ca eram Cleopatra ...
si eu am ceva probleme cu spatele si de cateva zile de cand am schimbat pozitia patului lui Ruby si evident ca si a patului meu ,dorm tare prost si ma trezesc paralizata .

ieri cand m-am intors de la dentinst ,am mai stat cu femeia ce are grija de Ruby .a inceput sa imi dea in carti ,sa faca nu stiu ce cu inelul ...bahhh ,cateodata nu pot sa cred ca exista si astfel de persoane ce cred ca au puteri extraordinare .mai vedea si ca Andre are amanta ,da i-am taiat-o scurt ,ca de acum devenea penibila si mai si atenta la buna credinta a sotului meu .stateam si ma gandeam ,la cate capcaune de femei exista ,o astfel de ,,ghicitoare ,,poate cauza discutii in casa ,caci multe cred in asa ceva ...mare-i gradina lui DD.
in rest toate bune si frumoase ,azi mai am inca de lucru ceva acte ,apoi sant libera .
ieri mare eveniment la noi in casa ! a facut Ruby pipi la olita pt prima data ! la 1 an si 11 luni! e ceva ! azi am de gand sa continui cu traningul .deja o las fara pampers .sigur santem si noi pe drumul cel bun .avem nevoie doar de consecventa .

o zi faina tuturor ,soare e deja (la noi)!

liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
anku
any ...iti doresc sa vada ce se intampla cu tine...asa ceva am avut si eu dupa ce am nascut la vreo 3 luni de la nastere....
dar mi-au spus ca nu am nimic
cand mi-am facut analizele imi spunea ca ar fi multi care si-ar dori sa aiba analizele cum le am eu....
ce aiurea...dar mna...
nici acum nu au trecut dar sunt ffff rare...
sa ne zici ce a gasit ca sunt si eu curioasa
mirela f elicitari ptr olita
un an si 11 luni e numai bine exact varsta indicata....
Darius face kaka la olita doar atunci cand suntem in casa..ca afara imi face pampers
iar in ultimile 3 zile nu stiu cum am nimerit dar tot in oras mi-a dfacut....
parca eu nici nu vreau sa ma despart de pampers...mi se pare asa dulce cu pampers... love1.gif
eu am zis ac mai incerc in oct...la sf lui oct cu olita...sau la wc...
ca i-am spus ca ar fi bine sa zica si el cand face pipi ca sa faca p wc sau p olita ca Suzi[papusica lui]
si a zis...nein nein nein...pempe....
adica....ca el vrea sa faca in pampers liwlol.gif
asa ca il mai las....
baietii zice ca nu sunt asa iuti ca fetele...deci dc imi face si mie la 1 an si 11 luni ma declar surprinsa
poate sa faca si la 2 ani si ceva biggrin.gif


rstul fetelor???
noi...stam p afara..ne plimbam...
ieri eram terminata...ma dureau picioarele tare!!!
anku
wu ma tot gandesc sa-i scot biberonul...
ca bea fff bine si cu canuta...
iar dc mai bem cu biberonul o facem numai asa...ca sa ne aflam si noi in tb....
am zis ca incep ma bine cu Nuk...imi place mai mult...
si apoi stam numai cu canute cu botul mai tare...
probl este ca am uitat canuta preferata in Romania cred...ca p aici nu gasesc decat farfruia pereche floare2.gif crybaby.gif
Gabita20
Neata Fetelor,

Meimei, sunt absolut convinsa ca si-a facut destui adiratori,m-ar mira daca nu ar avea !!
Grisul a fost delicios si am avut acelasi gust c-an Romania..

Eu personal nu mananc branza astora,mi se pare fara gust,ceea pe care o tolerez este cea numita feta, dar si eu ca si tine dupa 1000 de gusturi am ales-o pe aceasta....

Eu aici m-am obisnuit greu cu mancarea si inca fac fifuri la greu....
Dupa vacanta de paste din Romania am venit si mai demoralizata din punct de vedere al mancarii...

Imi venea sa aduc un supermarket intreg din Bucuresti special ptr mine in olanda.... liwlol.gif

Ani mult succes dragutza cu contractul si sper sa te simti mai bine..

Anku nu am real dar turci gasesc sigur...multumesc de pont

Iulia, ce face Robertel? Voi sunteti bine?

Aura , ce mai e nou pe la tine?

Mirela , ce tare faza cu VRAJITOAREA.....doamne sfinte,apara-ma si pazeste-ma de proaste d-astea...

Femei de aceasta factura au distrus multe familii si fac victime in continuare....
Important este sa nu crezi,nici macar sa nu-i dai senzatia ca,crezi in asa ceva..

Urmarisem la un moment dat un reportaj in Bucuresti despre "zdrentele" astea din Buzau care se credeau ele Dumnezeu pe pamant si crede-ma victime nu erau oameni de rand ci sus-pusi...asa ca nu ma mai surprinde nimic...

Data viitoare cand te mai abordeaza la maniera pe care a facut-o....spune-i ca tu ai vre-o 2 amanti si cum de nu a vazut asa ceva....

Dar nici nu ar trb sa ai astfel de femeie in casa..in preajma copiilor, cine stie de ce mai este in stare......

Va las,ca tre sa ajung la mid-wife,ma simt un pic mai bine..

O zi minunata..

babytje
Saluti, eu ma pregatesc de un somnic smile.gif .
Am condus, iar azi e prima mea zi cu adevarat libera biggrin.gif .
Vai Mirela...ce ma enerveaza si pe mine muierile de genul ala. Trebuia s-o intrebi daca nu cumva ii arata inelul ca
nu va mai avea grija de Ruby, ca tie nu-ti plac prostiile ei.
Any, probabil te va trimite dr sa faci niste analize, poate ai si lipsa de fier. Sigur e carenta de vitamine, se intampla foarte des dupa nastere.
Anku, lasa ca-i vine cheful si lui Darius sa faca la olita si sa nu mai bea cu biberonul.
Eu am baut cu biberonul pana la 6 ani liwlol.gif .
Pupam pe scumpica de Ruby ca se face mare de acum. Mirela, azi, maine trebuie sa-i cumperi farduri liwlol.gif .
Ai Alinuta a crescut mult si tot o veselie este. Dulce foc.
Fug la somn.

Pupici
ruby
pana acum am stat de paza ...sa o prind pe ruby cand are nevoie .de dimineta nu i-am mai pus pampers si ma tot asteptam sa faca .abia la 11.15 a facut si ea ,dupa 150 ml lapte si 150 apa cu suc .mi-a umplut olita .imi da impresia ca are nevoie de una mai spatioasa .

din canutze cu cioc de la nuk bem si noi .mai are de la d& m sticla cu pai si de la nijntje ,canitza din melamina cu botul tare ,cum ii zici tu .bea si din ceasca normala cand stam cu totii la masa ,caci ii place sa ne imite .

o sa vina si vremea lui Darius .nici eu nu m-am grabit ...de fapt cred ca a fost si comoditate caci de la 20 -22 de luni se poate incepe .ma rog noi am inceput la 23 ...

any ,nu vreau nimic altceva ,decat ce am vorbit .poate o iei si pe lina cu tine pana la urma ,asa sa nu se plictiseasca ruby .
sa ne zici diseara ce ti-a zis nea doctorul.sper sa ai si un rezultat pozitiv in ce priveste prelungirea contractului de munca.macar sa tii postul pana gasesti tu ceea ce vrei .

gabitza ,ma bucur ca te-ai delectat cu gris .cred ca si lui AJ i-a placut .


babytje ,odihna placuta !

cand mai facem noi o intrunire ? eu as vrea sa va invit la köln pe 25 septembrie ,cand serbez si ziua lui Ruby . ce ziceti ,va inscrieti ?ia sa vedem cine poate ,cine nu ...ar fi fain sa ne mai gasim odata ,poate de data asta in formula marita .

Meimei
Salut,

Mirela
, parca isi si imaginez scena cu masajul... Cleopatra wink.gif) Mai lipsea Ruby, sa iti faca vant cu evantai din pene de paun biggrin.gif Cred ca v-ati distrat.

De ghicit in carti nu mi s-a ghicit, doar in cafea. Mie imi plac "jocurile" astea, sa vad cat poate sa ghiceasca cineva lucruri reale fara ca eu sa le fi spus vreodata. Mi-a ghicit o femeie super de treaba, vecina cu una din matusile mele, deci oarecum de incredere si a nimerit unele lucruri la fix - matusa mea in nici un caz nu ii spusese, pentru ca nici ei nu ii spusesem vreodata, asa ca e interesant. Dar chestii din astea cu "strambe"... na, sa fim seriosi!

Felicitari pentru marele eveniment! eusa_clap.gif Deci e ok si mai tarziu, ca eu ma simteam aiurea cand am auzit-o pe prietena mea cea mai buna ca ea l-a pus pe baietelul ei inca de la 3 luni la olita. Iar acum, la 7 luni, sta singur de n-are treaba!

Any, multa sanantate! Sper sa fie totul ok la doctor. Eu citisem ca toate chestiile astea cu care ne confruntam post-nastere au de-a face si cu toate modificarile hormonale prin care trecem. Dar asa, cu ameteli... nu e de gluma.
Sa ne zici cum se rezolva cu contractul.

Anku, plimbare placuta! Imi faceti pofta, cred ca o sa profitam si noi mai tarziu daca se mentine vremea frumoasa.

Gabi, si mie imi place feta super mult, dar uite ca nici din asta nu am gasit cum era prin RO, aici toate sunt un pic mai nu-stiu-cum. Dureaza mai mult pana sa ne obisnuim, dar in cele din urma o facem, ca nu avem incotro. Si pe mine ma demoraliza destul de mult lipsa gusturilor preferate, dar asta e, acum mi-am facut altele smile.gif
Ar fi o idee de business, sa deschizi un magazin cu produse romanesti, mai ales ca nu sunt atat de multe in NL - magazine, ma refer.
Sa ne spui cum a fost la moase.

Babytje, enjoy your free day! wink.gif
Cred ca o sa fac si eu la fel, ma bag putin la somn pana se trezeste Luca, sa recuperez somnul intrerupt de dimineata biggrin.gif

Zi placuta tuturor in continuare!
ruby
telemea gasiti si la turci ,si nu un sort ,mai multe .dulce ,sarata etc .la noi se gaseste si in supermarket (LA REWE,pt Anku) BALKAN KÄSE .marfa !
chiar ma gandeam ca nu te-am enumerat ...scuze ! numai bine ca ai postat tu imediat !

cred ca o sa iesim si noi pana pe la 13 .
o zi faina .
Gabita20
Buna Fetelor,

Sunt tare fericita si un pic demoralizata..
La moasa mi-au facut un ultra sound sa vf unde este capul bebe-ului, l-am vazut manca-i-as boticul lui cum scotea limbuta in repetate randuri,doamne ce emotionata am fost,imi venea sa plang de bucurie !!!

Demoralizata sunt ca dupa plangeri nenumarate cum ca ma doare burta si spatele,dupa interventia moasei la mine acasa sambata abia una din ele s-a incumetat sa-si dea cu parerea cum ca ar putea fi o "INFECTIE URINARA" si asta ar putea duce la durerile de care ma plang de mai bine de 1 luna !!
Toate,absolut toate moasele cu care am intrat in contact au spus ca sant normale desi eu dupa cate am citit ai dureri de burta daca exista o cauza...iar efectul era durerea de burta.

Asa ca maine sunt direct la doctora de fam sa-mi testeze urina sa vedem ce si cum...

Also,mi-a spus moasa ca daca am infectii urinare care apar la mamici in ultimul trimestru de sarcina chiar daca nu am avut in viata mea infectii urinare afecteaza in mod negativ nasterea...

Ma,uitam la ea si am inceput sa rad !! M-a pufnit rasul...doamne eu ma plang de aceste dureri de mai bine de 1 luna si abia una din ele isi da o parere care ar putea concluziona durerile mele de burta si spate..

Ce e drept merg la toaleta des,foarte des dar utina nu si-a schimbat culoarea si nici miros nasol nu are...
Dar eu nu sunt doctor sa stiu in ce conditii o fem are infectie urinara !!!

Mai am 11 zile pana la data cu pricina si daca parerea moasei se adevereste eu trb sa bag antibiotice in mine...

Doamne sfinte !!

Sper din inima sa nu fie nevoie de antibiotice si sa fie doar o alarma falsa...in privinta infectiei..

Meimei,visez sa dechid o afacere in NL si asta am in plan..
In prim plan era un Magazin cu produse roamnesti,in speta mezeluri,cand vede romanul nostru carnatii nostri romanesti,salamul etc...nu se mai uita in ce parte a Rotterdamului sant...

Si mai am un alt plan de afaceri in cap dar voi vedea pe care-l voi concluziona in viitorul apropiat !!

Feta lor seamana cu o telemea sarata a noastra,nu seamana deloc cu feta noastra cea care ti se topeste in gura....
Dar...decat deloc buna si asta..
Chiar o sa caut un magazin turcesc si o sa caut telemea,halva si alte produce care o sa mi se para similare cu ale noastre..


Va pupacesc pe toate si va doresc o seara placuta


babytje
Wow Gabi, l-ai vazut pe AJ si scotea limbuta smile.gif . Ce scump. Nu-ti fa probleme cu infectia, vei lua ceva antibiotic, dar nu-l afecteaza pe bebe si Any a avut probleme din astea si e totul ok cu Alina, prietena mea, la fel a facut infectie urinara in luna a noua, nu-ti fa probleme.
Ma bucur ca ai facebook, mai povestim si pe acolo.
Mirela, ce idee frumoasa cu ziua lui Ruby, mi-ar placea sa va vizitam si noi, dar nu stiu daca se poate.
Sper sa primesc concediu in octombrie, atunci dau o fuga pana in Köln.
Mishu, buna ideea sa-i punem la olita de cand au cateva luni. O prietena a pus-o pe fetita de la 7 luni, dar doar la 2 ani nu mai avea nevoie de loc de pampers. Deci tot in jurul varstei de 2 ani se face switch-ul.
Aura, ce mai faci?
Cine vine la cina romaneasca din Almere pe data de 10 sept? Daca va intereseaza, sa-mi ziceti. Eu cam am chef sa merg.
Gata, fug langa iubirea mea.

Noapte buna!
Any-Olanda
Buna seara dragele mele,

Sunt rupta de oboseala dar n-am putut sa merg la culcare fara sa va spun ca am primit contract permanent. Urmeaza doar sa se faca toate formalitatile de rigoare.
Bine ca mi l-au dat, in felul asta o sa ne putem apuca in curand de nr 2 smile.gif , un fratior sau o surioara smile.gif
Asa veste buna trebuia celebrata, nu? Asa ca am imbaiat-o si hranit-o pe Alina si am lasat-o la bunici, iar noi am fost la restaurant grecesc...a fost super, ca deobicei:)

La medic mi-a zis ca s-ar putea sa fie o problema cu apendicita, abia acum realizez si eu...
Maine trebuie sa merg sa-mi ia sange si urina si vineri dupa-amiaza o sa stiu ceva mai mult, sper...

Va pup dulce si ne auzim maine, noapte buna! tzuc.gif hug.gif


ruby
Neatza ,

Felicitari Any ,pt noul contract si spor la procreiat ! poate de data asta un baietel ,sa fie totusi pereche !
Sper sa nu fie treba cu apendicita ...asta ar mai lipsi acum ,vreo operatie !

Babytje ,vezi si tu cum poti ,daca poti veni pe 25 sept .se mai inscrie cineva? daca nu putem face si in octombrie ,numai vremea sa fie cat de cat buna ,sa putem si iesi pe afara cu micutii.
pt mine Almere e cam departe ,deci clar ca nu vin .

gabitza ,infectie urinara am facut si eu ,undeva in trim 2 .se dau antibiotice ,dar nu orice tip(iti face antibiograma ) si nu e nimic iesit din comun.bea multtaaa apa ,ajuta la eliminarea si curatarea bacteriilor din organism .dar faci analiza si vezi daca e asa .

azi trebuie sa ma duc sa ii iau un nou birou lui Aiman ,caci nu poate lasa comp pe biroul de scris .trebuie sa facem si o lista de rechizite si sa ne apucam de cumparat.vrea si geanta noua ...e tare fashionist ,acum vrea de la 4you ...anul trecut abia ii luasem una pe care dadusem 120 ,dar deja nu-i mai place .ah ,mai ales ca vine si ziua lui ..ce o sa fac ? o sa ii iau alta !parca ii vad deja sclipirile din ochi !


va las acum ,ma duc sa mai exersez cu ruby la olitza ,inca nu a facut dimineata .o zi frumoasa .sper ca la voi e mai luminos ...
Any-Olanda
Buna dimineata dragele mele,

Noi suntem la munci, Alina la cresa...
Am fost la cabinet de mi-au luat sange, cu stomacul gol, 7 eprubete au luat anima1.gif
Macar sa gaseasca motivul pt starea mea..
Acum iar ma iau durerile de cap, s-ar putea sa fie si din cauza ochilor, si ca sa evit orice suspiciune, diseara merg la un control pt ochelari, sa nu cumva sa fie nevoie de vreo schimbare...alti ochelari sau ceva...

Mirela, vin sambata cu Alinuta, asa cum am zis smile.gif Mai ai nevoie de ceva de aici?smile.gif
Pt data de 25 ma inscriu si eu, sper sa fie totul ok, sa nu intervina ceva, avand in vedere situatia lui Pap...
Da, sper sa ne putem apuca de treaba curand, si asa ai zis ca vrei sa te fac de o nasa:D

Gaby, toata sarcina am avut infectii urinare, nici nu mai stiu numarul... Stiu ca in ultimul trimestru am avut una care a fost mai puternica decat toate ca mi-au dat antibiotice de 1025mg (Augumentin) sau ceva de genul asta. Mi-a zis atunci ginecologul ca e ok, nu mai sunt probleme daca le iau pt ca deja copilul e format. Antibioticele sunt mai periculoase cand bebelusii sunt in stadiul de formare, acum cand e deja la iesire, nu-i problema wink.gif
Tu gandeste pozitiv, ca trebuie sa fii perfect sanatoasa sa-l poti naste pt ca el depinde de tine!!!
Ametitele alea de moase sa-si tina gura....Doamne, ce cretine! Mai bine i-ai spune ca vrei ca ginecologul sa te vada si sa-ti prescrie medicatia, nu ele, incompetentele naibii....Doamne, ce m-am enervat pe ele wife.gif . Dupa ce ca-s proaste gramada, mai baga si femeia in sperieti, cretinele spada.gif

Meimei, Aura, Anku, Poesje, unde sunteti gagici? Lipsiti de la prezenta? hug.gif

Va pup dulce pe toate si ne mai auzim! tzuc.gif hug.gif tzuc.gif
Sa aveti o zi frumoasa si cu soare daca se poate...mi-au ruginit oasele cu atata ploaie sad.gif






Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.