Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici Din Olanda?
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Diverse > Esti din aceeasi localitate cu mine?
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145
ruby
QUOTE(Any-Olanda @ Jun 12 2010, 02:24 PM) *
Mirela, tu pe unde umbli? Cum asa de n-ai postat? biggrin.gif

proba ,proba ...sa vedem de se posteaza..
ruby
da merge ...

buna ,

a tot facut fitze site-ul ..nu reuseam sa postez ...ma rog ...
am avut si ceva treaba cu temele ,la mate ,la geometrie .urasc partea astea ..noroc ca a mai fost si andre acasa si i-a mai explicat si el.
si la noi e vremea asa de aiurea ,nu am chef de nimic.da chiar nimic nu am facut ...am mai incercat sa dorm pe la 12 ,dar cu ruby e aproape imposibil.pana acum nu a inchis un ochi ,printesa mea.

anku ,drum bun ! vacanta cat mai placuta ! te asteptam cu poze si cu povesti din ro !despre factura ...nu stiu nici ce numere sant astea ....???poti face reclamatie ,trebuie sa te lamureasca cineva .poate numerele ale ce le-ai sunat tu au fost cu supra taxa ...ca cele cu 0180 ....

any ,ma bucur ca ai primit pachetelul ! sper sa iti fi placut si alina sa le poarte cu placere .

iulia ,forza la munca .poate nu o sa ai asa aglomerat .pupici !


va las ca ruby da semne de oboseala ..a devenit maraita ! pe mai tarziu.
ruby
salut ,

a dat DD si a adormit si ruby la 18.25!!! toata ziua ne-a foit ...asta cred ,drept pedeapsa ca incerc sa ii creez program .
ce-o fi zis ea ?:,, aaa..vrei sa-mi faci program ??? lasa ca vezi tu de ce sant eu in stare ...!!!
3 zile a tinut minunea ...

am iesit cu ea afara pe la 17 .00 in speranta ca va obosi si va adormi in carutz ,dar pana nu ne-am intors nici vorba de inchis vreun ochi ,ba din contra am intrat la supermarket sa iau niste fructe si o sticla de vin ,a zburdat pana acolo ,iar in magazin punea de toate in carutz .

acum ma duc sa imi umplu cada cu apa ,si cu ulei de la kneipp si sa ma relaxez .imi iau si un pahar de vin ,sa fie balaceala completa .

cred ca ne mai auzim maine la cafea de acum ...any ,cum a fost in oras ? ce ai mai cumparat?
Gabita20
Buna,

Si eu locuiesc in Olanda mai precis in Rotterdam.
Numele meu este Gabriela si sunt casatorita cu cetatean olandez m-am gandit sa leg si eu ceva prietenii prin zona avand in vedere ca sunt insarcinata in 28 saptamani si sunt interesata daca mai sunt mamici pe acest site in aceeeasi perioada de sarcina ca si mine sa mai schimbam opinii.

Id-ul meu de mess este gabygeo2015

ruby
QUOTE(Gabita20 @ Jun 12 2010, 08:57 PM) *
Buna,

Si eu locuiesc in Olanda mai precis in Rotterdam.
Numele meu este Gabriela si sunt casatorita cu cetatean olandez m-am gandit sa leg si eu ceva prietenii prin zona avand in vedere ca sunt insarcinata in 28 saptamani si sunt interesata daca mai sunt mamici pe acest site in aceeeasi perioada de sarcina ca si mine sa mai schimbam opinii.

Id-ul meu de mess este gabygeo2015


buna ,

bine ai venit pe la noi ! santem cu toate pe aici ,proaspete mamici ,dar santem deschise schimbului de idei .anul asta am avut deja 3 nasteri e topicul nostru .santem putine fete ,dar foarte bune prietene .cred ca o sa-ti placa la noi ! purtam discutii libere aici ,dar toate avem un numitor comun .copiii!

te asteptam la povesti ,sa ne zici de pe unde esti ,cum merge sarcina ,ce va fi ...?
Any-Olanda
Buna seara notworthy.gif ,

Prezenta la apelul de seara biggrin.gif

QUOTE(ruby @ Jun 12 2010, 06:41 PM) *
any ,cum a fost in oras ? ce ai mai cumparat?


Am fost singura in oras, mi-a dat Marc masina biggrin.gif . El a ramas cu Alinuta guitar.gif
Am tot fost pe fuga ca am avut multe de cumparat... I-am luat mamei mele o camasa se noapte cu Bety Boop, rosie biggrin.gif . Daca nu-i place o s-o imbrac in pijamale. Ma gandesc ca s-ar putea sa fie putin cam sexy in ea, poate i-o fi rusine s-o poarte de fata cu Marc. Daca nu, o costumez eu in pijamale, tot cu Bety Boop liwlol.gif ...astea le-am primit cadou rolleyes.gif
I-am luat si 4 rompertjes Alinutei, pe alb si roz, cu diverse chestii... I-am ridicat si bratarica. E asa de micuta ca n-as reusi sa o fotografiez, o s-o vedeti cand ne intalnim smile.gif
I-am mai luat si un cub de la Prenatal care face multe chestii... eu sunt mai ceva decat un copil ca de fiecare data cand ajung pe acolo, mi se lipeste cate ceva de degete liwlol.gif

Mirela, poate vii intr-o zi de weekend la noi ca luam masina si ne plimbam pe aici... guitar.gif tzuc.gif

QUOTE(Gabita20 @ Jun 12 2010, 06:57 PM) *
Buna,

Si eu locuiesc in Olanda mai precis in Rotterdam.
Numele meu este Gabriela si sunt casatorita cu cetatean olandez m-am gandit sa leg si eu ceva prietenii prin zona avand in vedere ca sunt insarcinata in 28 saptamani si sunt interesata daca mai sunt mamici pe acest site in aceeeasi perioada de sarcina ca si mine sa mai schimbam opinii.

Id-ul meu de mess este gabygeo2015


Bine ai venit in familia noastra! oFloare.gif oFloare.gif
Iti doresc o sarcina usoara si companie placuta printre noi!

Eu ma numesc Anisoara si locuiesc in Limburg, aproape de Roermond. Sunt proaspata mamica de fetita, Alina, care are doar 5 saptamani. S-a nascut prin cezariana, dupa ce initial incepuse un travaliu normal, dar din cauza unor complicatii au decis medicii ca e absolut necesara operatia. Nu mai avansa dilatatia, ramasese intre 8-9 cm, iar cand au facut un echo au vazut ca Alinuta mea nu statea cu capusorul in piept, ci se uita la stele cum zic olandezii...era cu capusorul pe spate si nu avea cum sa iasa, se blocase acolo... A fost o intreaga aventura, dar dupa 21 de ore de chin, i-am auzit primul scancet. A fost cel mai frumos moment din viata mea... e unic, nici nu cred ca poate fi comparat sentimentul love1.gif

Daca ai intrebari despre sarcina sau alte nelamuriri, te asteptam cu drag aici la discutii! tzuc.gif hug.gif

Acum va las... Noapte buna, somn usor ! Va pup dulce pe toate! tzuc.gif hug.gif
ruby
neatza fetele,

am dormit o idee mai bine .ruby face usor moale ,tind sa cred ca e timpul maselelor din spate sa iasa .any ,inca odata sarumana pt sudocrem ,ieri se iritase rau ,iar azi dimineata abia mai era vizibil.cand mai apar pe la voi o sa iau o cutie mare.
ne gandeam sa venim ieri inspre maastricht si sa te sun sa vii si tu acolo sa iei chestiile de care am vorbit .dar ieri ,cum ziceam ,nu am avut chef de nimic si am lasat asa .poate pe weekend-ul viitor .ii iei si pe ai tai la o plimbare la maastricht.

invitatia ta suna bine ,sa vin la tine ,sa ne cutreieram prin magazine ! yes.gif dar cred ca asta va fi dupa ce ia Aiman vacanta ,caci ieri deja imi povestea de testul la germana de saptamana ce vine ...mi-a acrit ziua si mai rau ... nervi.gif

poate azi e ceva vreme mai buna ,sa ies cu ruby ,cu noua tricicleta ...e tare mandra de ea ,numai pe ea sta calare.

Gabriela ,dupa cum vezi noi ne bem cafea.gif dimineata impreuna ...apoi intra fiecare care cum poate ...te asteptam si pe tine la o ceasca aburinda .avem si ceai( de pe vremea lui any)...
eu sant Mirela ,mami de Ruby si Aiman (ii vezi jos in poze),stau in germania ,dar sant ,,olandeza,, in suflet .am locuit acolo 4 ani in NH(1998-2002)si fiindca tot mi-a placut asa de olandezi ,mi-am insusit si eu unul ,drept sot (olandezii ,fac copii frumosi ,pot sa o zica toate fetele!!! cool.gif )

o zi frumoasa tuturor!
ruby
gaby ,in ce luna nasti? septembrie??
vezi ca sant diverse topicuri deschise pe forum ,gen ,,mamici de septembrie 2010,,sau ma rog luna in care nasti si tu ...
ruby
ia te uite ce de postari avem la actual .any ,aveam impresia ca tu aveai mai multe ca poesje ,dar vad ca totusi nu e asa .va las lista aici .
Who posted in: Mamici Din Olanda?
Poster Posts
ruby 942
anku 598
babytje 298
poesje 259
Any-Olanda 199
Meimei 119
rohat 52
isterikk 42

miha-ioana 6
tuby 6
alina_am 5
ingerasu 5
geocoto 4
TIANA28 4
oana petrina 4
simina_ana 3
Imi30 3
Vera_An 3
Geea 1
Sara1 1
Gabita20 1
USA 1
Lusha&Zbenguica 1
ioana0023 1
Close window & open topic
poesje
NEATZA! BINE ATI VENIT IN CASUTA NOASTRA ! VA SALUTAM SI NOI ...PUPICEI DULCI
poesje
AM UITAT SA NE PREZENTAM MIRELA SI ROHAT < BAIETELUL NOSTRU DE APROAPE 2 ANISORII ,ACUM PE 29 AUGUST >INCANTATI
poesje
NOI LOCUIM IN ASSEN ,LINGA GRONINGEN .... DE 4 ANII
Any-Olanda
Buna ziua trandafir.gif ,

Prezenta la apel oFloare.gif
Pe fuga ca vreau sa merg la dus. Pe la ora 14 vin niste neamuri de-ale lui Marc in vizita, o matusa cu sotul (cei care ne-au dat patutul ala oval de ziceam eu ca-i din familie, transmis din generatie in generatie...)

Azi am fost tare harnica si am facut o selectie in materialele mele de studiu, le-am mai pus la punct. Am triat si aruncat o gramada smile.gif

Mirela/ ruby, ajung sigur in Maastricht cu ai mei, dar nu cred ca in weekend, ci in cursul saptamanii ca in weekend vrem sa facem drumuri mai lungi, prin Amsterdam, Rotterdam, etc... Aseara am si facut un program unde sa mergem, abia astept sa-i vad aici bananab.gif guitar.gif

Alinuta o sa se trezeasca curand sa manance, deci ma grabesc sa plec la dus smile.gif

Va doresc o zi frumoasa! Pupam dulce pe toata lumea! oFloare.gif tzuc.gif hug.gif
poesje
Plimbare placuta! Noi pe la 12 ne-am intors ,am fost la kinderboerderij,ne-am innoit cu cateva pozici ,cand am timp am sa le atasez pe facebook ,pupicei si o zi insorita va dorim ,exact cum este aici.
ruby
QUOTE(Any-Olanda @ Jun 13 2010, 02:42 PM) *
Buna ziua trandafir.gif ,

Prezenta la apel oFloare.gif
Pe fuga ca vreau sa merg la dus. Pe la ora 14 vin niste neamuri de-ale lui Marc in vizita, o matusa cu sotul (cei care ne-au dat patutul ala oval de ziceam eu ca-i din familie, transmis din generatie in generatie...)

Azi am fost tare harnica si am facut o selectie in materialele mele de studiu, le-am mai pus la punct. Am triat si aruncat o gramada smile.gif

Mirela/ ruby, ajung sigur in Maastricht cu ai mei, dar nu cred ca in weekend, ci in cursul saptamanii ca in weekend vrem sa facem drumuri mai lungi, prin Amsterdam, Rotterdam, etc... Aseara am si facut un program unde sa mergem, abia astept sa-i vad aici bananab.gif guitar.gif

Alinuta o sa se trezeasca curand sa manance, deci ma grabesc sa plec la dus smile.gif

Va doresc o zi frumoasa! Pupam dulce pe toata lumea! oFloare.gif tzuc.gif hug.gif


apoi ne potrivim si noi ,ca nuca in perete ...vorbim pe mess cum facem .mie in cursul saptamanii imi e imposibil sa ajung in maastricht .poate daca tot esti pusa pe plimbari ,veniti si pana la köln.asa vad si ai tai Domul si alte minuni si ...ce zici?

QUOTE(poesje @ Jun 13 2010, 03:34 PM) *
Plimbare placuta! Noi pe la 12 ne-am intors ,am fost la kinderboerderij,ne-am innoit cu cateva pozici ,cand am timp am sa le atasez pe facebook ,pupicei si o zi insorita va dorim ,exact cum este aici.


o sa intru sa le vad ! si la noi e insorit ,dar e totusi racoare .

eu pana acum am studiat cu Aiman la germana .compunere... despre o camila ....apoi am scos pulpele de la cuptor si am bagat si 2 pizza pt pranz .
intr-un bun sfarsit a a dormit si ruby .e ceva problema cu burtica .i-am dat niste cuburi de branza proaspata cu busuioc si rosii ,de la patros si cum ea are intoleranta la lactoza ,ma gandesc ca au fost prea mult pt stomacelul ei .mai suspectez si un borcanel de pudellino ,pudding pe baza de lapte ,ce e iar ceva nou in meniu ,dar poate fi si bine mersi de la masele ...o schimb destul de des ,cam la 2 ore ,de teama sa nu se irite .dimineata facuse iar ,dar a venit si ne-a zis si am schimbat-o imediat .

ma duc pe balcon .imi fac un capuccino si imi iau o revista ,mai stau un pic la aer pana se trezeste si ruby ,apoi cred ca o sa iesim cu totii prin parc .

pupici.
babytje
Hallo!
Mirela, am primit cadoul de la tine, multumim mult de tot tzuc.gif , ne place tare mult!
Iar aveti program de studiu? smile.gif Saracuta Ruby, nu ai ceva sa-i dai sa-si calmeze burtica?
Any, vad ca si voi aveti "duminica in familie".
Poesje ma uit si eu imediat la poze sa vad cum v-ati distrat azi.
Eu am avut de condus vreo 2 ore, dar am fost atat de obosita, de mi se inchideau ochii la volan,
tare aiurea am condus. Am dormit 2 ore cand m-am intors.
Sper sa iesim si noi deseara, o tura mica cu bicicleta prin Amsterdam, o berica... Dar depinde ce
stare are Robert si daca se simte mama in stare sa stea cu el. Pana acum s-au inteles foarte bine.
Gabi, bine ai venit la noi! Noi tocmai ce am scapat toate de greutatile sarcinii. Dar ne poti intreba orice.

tzuc.gif hug.gif
simina_ana
E he he Ruby,...vad ca m-ai trecut la catastif acolo.....si mi-e rusine ca am doar 3 postari liwlol.gif.....asa ca am zis sa mai las una.....liwlol.gif....ca sa nu ma uitati.....
Anku a ajuns cu bine in Ro, Darius s-a comportat de nota 20....i-am luat-o inainte cu anuntul ...sper sa nu se supere.....si abia astept sa-i cunosc....acum doar astept sa dea un semnd e viata cand e mai libera.....
fug ca plange puiul.....weekend placut va doresc....atat cat a mai ramas din el....
Gabita20
Buna fetelor,

Va multumesc foarte mult pentru intampinarea calduroasa.
Eu voi naste in septembrie mai precis data de livrare va fi pe 05 Septembrie,asa spun doctorii si tind sa cred ca se va naste in aceea perioada intrucat mie mi-a miscat gagalicea pe data de 4 aprilie in seara de inviere.
Aflandu-ma in Bucuresti o farmacista mi-a spus sa tin minte data la care mi-a miscat intrucat aceea va fi data de nastere.
Am avut cateva luni, mai bine zis 5 luni de chin,mai tot timpul am varsat si m-am simtit foarte rau !
Acum sunt foarte bine desi imi este greu sa ma obisnuiesc cu mancarea din olanda.
Gagalicea mea este baietel si abea il asteptam intrucat mi-a cam batut si mie ceasul biologic.
Scz de intarzierea cu care am postat..sunt noua in aceasta aplicatie si abea am gasit mesajele voastre,noroc cu Anisoara !!
Sunt cam obosita asa ca o sa merg sa ma odihnesc intrucat astazi am varuit camera baietelului nostre cu taticul si obosesc foarte repede.

Va pup si incao data multumesc pentru invitatie.
Gabita20
Apropo,scuzati-mi repezeala..SA VA TRAIASCA COPILASII LA TOATE, SA VA BUCURATI DE EI SI SA VA ADUCA NUMAI LUCRURI BUNE IN VIATA !!!
poesje
NEATA! HAIDETI LA O CAFEA ! Noi astazi mergem la peuters si la cresa sa stabilim ptr august ,ce si cum ! va pupacim. ne auzim mai tarziu
poesje
CE MECI DE FOTBAL ,AM VAZUTA ASEARA 4-0 GERMANIA ,,,,OAUUUUUUUUUUU BUN ASA ,,,,ASTAZI AVEM SI NOI MECI ,,,,,,,,,,,,HAI OLANDA! O ZI FRUMOASA SA AVETI

ruby
QUOTE(babytje @ Jun 13 2010, 06:01 PM) *
Hallo!
Mirela, am primit cadoul de la tine, multumim mult de tot tzuc.gif , ne place tare mult!
Iar aveti program de studiu? smile.gif Saracuta Ruby, nu ai ceva sa-i dai sa-si calmeze burtica?
tzuc.gif hug.gif

neatza ,

bun,daca le-ati primit voi ,sigur l-a primit si mishu .ma bucur ca v-au placut ... yes.gif
nu am nimic in casa de gen ,pt deranjat la burta ..imi e teama sa-i dau ceva fara sa o vada vreun doctor .daca azi va continua o sa mergem la pediatru .abia ce a mancat si stau cu ochii pe ea sa vad daca iese din nou sau e ok.noaptea a fost una extrem de linistita ,pana la 3 nici nu s-a trezit ...stiti ca asa nopti sant raritati la mine .
ati iesit aseara? s-a descurcat mami cu robert?
pupici si o saptamana cat mai usoara !sper sa amm si eu parte de una de gen ...

QUOTE(simina_ana @ Jun 13 2010, 07:08 PM) *
E he he Ruby,...vad ca m-ai trecut la catastif acolo.....si mi-e rusine ca am doar 3 postari liwlol.gif.....asa ca am zis sa mai las una.....liwlol.gif....ca sa nu ma uitati.....
Anku a ajuns cu bine in Ro, Darius s-a comportat de nota 20....i-am luat-o inainte cu anuntul ...sper sa nu se supere.....si abia astept sa-i cunosc....acum doar astept sa dea un semnd e viata cand e mai libera.....
fug ca plange puiul.....weekend placut va doresc....atat cat a mai ramas din el....

hey simina,ce surpriza !lasa postarile ,stiu sigur ca la capitolul ,,cititul topicului ,, ,esti big fan !cred ca nu ai pierdut nici un episod sau?
acum ca ne marim familia ,sper sa ai mai mult de citit.
mersi de info cu anku .transmite-i pupici din partea noastra cand va intalniti .as vrea sa vin si eu in parc ,,sub arini ,,sa stau cu voi la umbra si un pahar de vorba!
pupici ! trandafir.gif

QUOTE(Gabita20 @ Jun 13 2010, 10:32 PM) *
Buna fetelor,

Va multumesc foarte mult pentru intampinarea calduroasa.
Eu voi naste in septembrie mai precis data de livrare va fi pe 05 Septembrie,asa spun doctorii si tind sa cred ca se va naste in aceea perioada intrucat mie mi-a miscat gagalicea pe data de 4 aprilie in seara de inviere.
Aflandu-ma in Bucuresti o farmacista mi-a spus sa tin minte data la care mi-a miscat intrucat aceea va fi data de nastere.
Am avut cateva luni, mai bine zis 5 luni de chin,mai tot timpul am varsat si m-am simtit foarte rau !
Acum sunt foarte bine desi imi este greu sa ma obisnuiesc cu mancarea din olanda.
Gagalicea mea este baietel si abea il asteptam intrucat mi-a cam batut si mie ceasul biologic.
Scz de intarzierea cu care am postat..sunt noua in aceasta aplicatie si abea am gasit mesajele voastre,noroc cu Anisoara !!
Sunt cam obosita asa ca o sa merg sa ma odihnesc intrucat astazi am varuit camera baietelului nostre cu taticul si obosesc foarte repede.

Va pup si incao data multumesc pentru invitatie.


gaby ,doar 4% din nasteri se produc la data prezisa .frumoasa luna ai ales ...si ruby si aiman sant nascuti in septembrie ,24 respectiv 6...ambii au avut termenul pe 17 sept ,da nici unul nu l-a respectat ,cu toate ca imi doream din suflet ,caci e ziua de nastere a tatalui meu.

ce nume vreti sa ii puneti micutului? jucaus.gif

sa inteleg ca nu esti de mult timp in olanda ,daca esti inca in faza de acomodare cu mancarea lor...nu gatesti nimic romaneste?

o zi cat mai relaxata si insorita ! hug.gif


any ,tu nu te-ai trezit mami? hai la o cafea .
azi ma duc pe la doctorul de familie sa imi iau rezultaul la testul de glanda.e mereu aglomerat la el,asa ca o sa trec pe la dush de pe acum ,ca la 9 sa fiu prezenta la cabinet .
azi am si destule de facut prin casa ,in weekend nici cu aspiratorul nu am dat ...asa ca am ce face .

pe mai tarziu ! trandafir.gif
babytje
Neata!
Noi ne-am trezit veseli azi, deja Robert trece la a o repriza mica de somn.
Mirela, sper sa iasa bine analizele.
Ma bucur ca Anku a ajuns cu bine. Probabil lui Darius i-a placut sa calatoreasca.
Any, poti sa-mi spui cate ceva despre examenele de condus. La practica ce te-au pus sa faci, cat a durat?
Mirela, in Köln de la ce ora circula trenurile. Exista vreun tren care pleaca pe la 6:30 din gara centrala catre aeroport?
Eu incerc sa fac curat azi biggrin.gif .

Pupici
ruby
iulia ,da sant trenuri .aici ai rezultatul cautarii mele .pupici.

http://reiseauskunft.bahn.de/bin/query.exe....button.suchen=
babytje
Mirela, mersi mult! tzuc.gif
Gabita20
Neata,

Ruby, Anisoara va multumesc din suflet ptr primire,aseara am scris ceva dp mine insa vad acum ca nici nu s-a postat !!!
Ce curios avand in vedere ca sunt noua in aplicatie si imi va lua ceva timp pana ma voi obisnui.
Voi naste in septembrie in Rotterdam.
Ma ucide gandul de nastere,am o teama de nu ma vad..!!!
Sper sa dau ce-i mai bun din mine...

Va pup si spor in toate
Gabita20
Abea acum am reusit sa vad mesajele tale Ruby...
Sa-ti traiasca puiutii si sa te bucuri de ei !!
Eu nu gatesc,sotul e un bucatar desavarsit si ma las pe mana lui..!!!
Imi gateste multe mancaruri delicioase desi eu trag tot la mancarea noastra traditionala..
Dupa nastere poate o sa ma apuc de gatit a la mama acasa dar ingredientele nu seamana de niciun fel cu ale noastre !!!
Inca mai am greturi in privinta mirosurilor si nu ma vad stand in bucatarie gatind !!!
Printisorul meu se poate naste la orice data doreste el si bunul dzeu, noi il asteptam cu mare drag !!
Cu Georges sotul meu ne-am casatorit in 2009 ianuarie 3 si in olanda am venit in septembrie intrucat am avut ceva proiecte de incheiat la firma la care lucram in Bucuresti si aveau nev de prezenta mea acolo.
Dar in fiecare luna veneam sa-mi vizitez odorul pana s-a produs miscarea definitiva de a ma muta in Olanda !!!!
Numele baietelului nostru va fi Arsenie Johannes (A.J),Arsenie provine de la profetul romaniei Arsenie Boca care a murit in 1999 la Manastirea Prislop,jud. Hunedoara iar Johannes are provenienta tatalui.


Un inceput de saptamana reconfortant va doresc si numai bine..

Gabita trandafir.gif
anku
buna fetelor
am vrut sa va scriu ....dar darius....\
nici nu am apucat sa despachetez ...
va poopam cu drag
multumim ptr pupici...
bun venit gabitzace bine ca ai un bucatar desavarsit!!!
ne estre dor de voi... tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
anku
QUOTE(ruby @ Jun 13 2010, 07:41 AM) *
ia te uite ce de postari avem la actual .any ,aveam impresia ca tu aveai mai multe ca poesje ,dar vad ca totusi nu e asa .va las lista aici .
Who posted in: Mamici Din Olanda?
Poster Posts
ruby 942
anku 598
babytje 298
poesje 259
Any-Olanda 199
Meimei 119
rohat 52
isterikk 42

miha-ioana 6
tuby 6
alina_am 5
ingerasu 5
geocoto 4
TIANA28 4
oana petrina 4
simina_ana 3
Imi30 3
Vera_An 3
Geea 1
Sara1 1
Gabita20 1
USA 1
Lusha&Zbenguica 1
ioana0023 1
Close window & open topic

wowwwwwwwwwwwwww!!!!!!!!!!!!!!
mirela ce-mi place s[piritul tau organizatoric


am uitat aparatul....mi-am dat seazma cand facusem deja 200 km de casa
dupa ce am formatat amundoua cardurile
ca i/-am zis la barbate-meu sa cumpere altul
dar stiti cum sunt sasii....
dc se poate sa sparanim de ce nu...siu apoi se pune probl gunoiului!!!
dar are sora-mea aparat
nici nu am stiut
si tb numai sa-mi scumpar un card....
uraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
azi vine si mami...

pooapm toate mamicile si toti nepoteii si nepotelele virtuale
mai incerc mai p seara sa intru.... tzuc.gif
Any-Olanda
Buna dimineata notworthy.gif ,

Si eu prezenta la apel trandafir.gif
Matinale mai sunteti biggrin.gif
Alinuta s-a trezit pe la ora 03:00, asa ca am avut ceva somn de recuperat...dorm si eu cand apuc...
Acum am hranit-o si e in patut. Adormise in bratele mele dar cum am pus-o in patut, s-a si trezit rolleyes.gif . I-am atarnat niste chestii pe acolo si acum se tot uita la ele, mai da din maini si le atinge, alea fac zgomot...
Cred ca o s-o imbrac si o sa mergem prin centru ca e soare afara smile.gif Probabil ca o sa trec si pe la biroul de consultatii ca azi au intre ora 12 si 13 ora de cantarit pt cine vrea si daca tot ajung in centru, de ce nu smile.gif
Vreau sa ma opresc si pe la Kruidvat sa-mi iau o oja inchisa la culoare ca am numai alb, crem, etc...foarte deschise la culoare. Trebuie sa ma aranjez ca doar vin ai mei biggrin.gif. Pentru unghii scurte e recomandata o oja inchisa la culoare, si cum eu imi tai unghiile ca sa n-o zgarii pe Alinuta, una inchisa la culoare imi trebuie dar nu stiu ce culoare...

Babytje, teoria ai dat-o? Ai certificatul ala?
La practica ai mai intai o discutie cu examinatorul (instructorul e prezent si el... iti recomand sa-l rogi sa vina si cu tine in masina in timpul examenului pt ca daca e sa fie ceva, el iti poate lua apararea daca e cazul...o greseluta sau poate examinatorului i se pare ceva si se inseala...) . Apoi iesiti, mergeti spre masina unde te intreaba de la distanta un nr de la o masina parcata pe acolo, sa vada daca n-ai probleme cu vederea, daca vezi semnele biggrin.gif. In masina te poate intreba una, alta...ce inseamna lampa aia, ce face butonul asta, de unde faci aia, etc sau te poate intreba cum procedezi cand ai pana la masina sau chiar ce se gaseste sub capota...Oricum, daca ai emotii prea mari, sa-i spui inca de la inceput cand faceti cunostinta ca asa el o sa caute sa te distinda putin, sa nu mai fii asa incordata...te poate incuraja...
Apoi, pornesti masina si-ti spune sa-l duci undeva... sa-i spui daca nu stii drumul, ca vei avea nevoie de ceva indicatii dar cauta sa nu pui prea multe intrebari legate de traseu ca nu le place... Intreaba-l de familie, etc, sau mai bine lasa-l sa vorbesca cu instructorul tau ca tu sa te poti concentra la volan. Ai mare grija la semafoare (mereu sa fii atenta cine-i in spatele tau pt ca daca ai un camion si opresti masina ca numai ce s-a facut galben, s-ar putea sa nu-i placa... ar putea spune ca ala nu poate frana ca tine si ca ar fi fost mai bine sa-i dai gaz in loc sa-l obligi pe ala sa franeze fortat...) . Trecerile de pietoni si biciclistii... mare grija... . Trebuie sa stii sa anticipezi, dar asta nu se invata, se fura biggrin.gif.
O sa-ti mai dea si un opdracht (parkeren, stop opdracht, etc). Trucul e ca trebuie sa faci opdracht-ul cat mai repede si nu sa te invarti pana gasesti un loc unde iti este tie usor sa parchezi... Eu am picat o data pt ca am avut un stop opdracht si nu l-am facut unde se astepta examinatorul pt ca erau niste oameni care incarcau/descarcau (cred ca se mutau) in masina respectiva niste dulapuri mari, etc, si n-am vrut sa-i incurc, dar apoi mi-a zis ca acolo trebuia sa fac anima1.gif
Apoi va intoarceti la centru. Ajunsi acolo, te poate intreba de ce ai facut ceva in felul ala (o situatie din trafic). Sa nu te sperii ca nu-i ceva gresit, vrea sa vada doar cum gandesti tu, cum vezi tu lucrurile... Pe mine m-a intrebat asta: erai pe autoweg si ai trecut pe banda pt exit. Cand trebuia sa schimbi acolo viteza? Eu facusem bine, dar pe moment parca m-a speriat ca incepusem sa cred ca am facut ceva gresit. Deci, raspunsul corect: viteza am schimbat-o (si automat ai si incetinit) pe banda de exit, nu pe autoweg. In felul asta nu trebuie sa franeze/panicheze cei din spatele tau...
Apoi iti spune daca ai luat sau nu si-ti da o mapa in care o sa-ti pastrezi actele de la masina. El o sa introduca in sistem ca ai luat examenul si tu te poti duce la primarie sa faci cererea pt permis. Taxele difera de la o primarie la alta... eu am platit parca 40E sau ceva de genul... Iti doresc multa bafta si atentie in trafic! Sa dea D-zeu sa n-ai parte de un examinator exigent sau perfectionist. Unii mai sunt si ciufuti, sper sa n-ai parte nici de asa ceva pray.gif pray.gif
Iti tinem pumnii! Ai deja o data fixata? Uneori poate dura si o luna pana gaseste instructorul o data libera, deci sa insisti cu intrebarile... Sa nu te trimita la examen decat daca esti gata, daca te simti pregatita. Sa faceti cateva ore de condus pretinzand ca esti la examen, asta o sa te ajute sa capeti incredere in tine smile.gif

Vai, ce romane am scris pe aici biggrin.gif . Sper sa nu fi plictisit pe nimeni liwlol.gif
Intre timp a adormit si Alinuta mea partners.gif

Plec sa ma imbrac de plecare ca-i asa fain afara smile.gif .
Va pup dulce si ne mai auzim! tzuc.gif hug.gif O zi frumoasa tuturor!



Gabita20
Multumesc Anku de urare !

babytje
Any, multumesc mult! Ma interesau detaliile pe care mi le-ai dat. Acum ma ingrozesc, mi se pare greu. Inca nu-s in stare sa-l dau, dar vroiam sa-mi gasesc o data pentru examen. Eu am in pachetul pe care l-am ales si un test cu examinatorul, ca sa-mi fac o idee de cum e examenul. Iar teoria as da-o intr-o luna.
Anku, sper sa va simtiti cat mai bine cu toata familia. Bine ca ai cu ce sa faci poze. Asteptam sa va vedem veseli si bronzati. Am auzit ca e tare cald.
Gabi, nu-ti fie asa de frica de nastere, va trece repede, iar apoi vei fi tare fericita. Asta zic eu care detin recordul la travalui (27 de ore) liwlol.gif iar alti copii nu voi mai face. Dar noi te sustinem si te incurajam.

Pupici la mamici, viitoare mamici si la copilasi tzuc.gif
poesje
BUNA ! Noi am fost la cresa ,incepem pe 3 august la ora 08-30 ... exact dupa ce venim din vacanta < am fost si la peuters ce ne-am mai jucat ,nu ne venea sa plecam . am mancat de pranz si acum rohat doarme ,eu mi-am facut un dus ,si am de calcat cateva ,pupicei

ruby
salut ,

mama da ce ati mai tastat ...
noi ne-am intors de pe afara .am fost la doctor ...nu era inca venit din concediu ,abia maine ,dar mi-a dat asistenta lui o copie dupa rezultatele venite si am incercat sa ma dumiresc singura .
nu cred ca ar fi ceva ...analizele par a fi ok,una sau doua da pe afara ,dar nu cu mult ...in rest e un chist de 3 mm dreapta si o structura adipoasa tot de 3 pe stanga ...trebuie sa iau ceva tratament si peste 6 luni iar la control .o sa merg maine totusi la doctorul meu sa vedem daca mai adauga si el ceva ,dar ma indoiesc caci textul e clar ..ma duc doar sa imi dea reteta ,mai mult.
am mai fost pe la magazine ,dupa servetele umede ,ceva borcanele cu cartof si morcov ,(dar nu mai e cazul si-a revenit la burtica ) am mai intrat pe la un magazin de haine de copii si evident ca i-am luat lui ruby o bluza noua ,sosete si lui aiman un pantalon scurt .
apoi am mancat ceva la o terasa .ii place la nebunie acolo lui ruby ,mereu zice sa ne asezam .
intr-adevar cu asa o vreme e pacat sa stai in casa.

Gabitza ,e de inteles teama de durere la nastere ...fiecare dintre noi cred ca am avut-o .exista epidurala in ziua de azi ,poti solicita .
daca ai ales un nume asa cu insemnatate ,poate vei avea parte si de o nastere usoara .

mai rar auzi asa casatorii de la inceput de an ...interesant !sa fie intr-un ceas bun !

iulia ,ma faci sa rad ! auzi la ea cica sa nu ii fie gabitzei frica de nastere ,dar ei ii e teama de examenul auto !!
cred ca cu ce inaintam in varsta ,percepem teama mai intens ...de fapt constientizam ...eu cel putin asta am observat la mine .

anku ,distractie placuta mami in ro ! sper sa fie darius ascultator si sa te relaxezi si tu in vacanta .

any ,ce a facut alina de la 3 ? nu a mai adormit sau cum?

ma duc sa vad poate o pun pe ruby la culcare. e 14 si ea nici gand de nani nu are ...

pe mai tarziu!
ruby
offf ,sant stresata ...maine scrie aiman test la mate si traiesc cu impresia ca nu stapaneste prea bine unitatile de masura ,transformarile ...acum i-am dat de tocit niste reguli ,ca le da si de alea ...

un lucru imi e clar ...de la anul ce vine ,il dau la pregatire .sa tina pasul e musai .lucrez si eu cu el ,dar cateodata ma simt depasita ,ca nu inteleg prea clar textele ...

va las ,ma duc sa il ascult ,apoi mai cautam ceva exercitii online pe net ...
Gabita20
waw..27 de ore?!? asta da record !!!
ceea CE NU TE OMOARE TE-NTARESTE,TOT TIMPUL MA INCURAJEZ SPUNANDU-MI ASTA !!!
Sa speram ca totul va functiona conform unui travaliu normal si eu voi fi multumita si mai tarziu foarte fericita !

Multumesc pentru incurajare.

Pup
Gabita20
Las fetelor ca va am pe voi atat de puternice...si numai cand ma gandesc la incurajarile voastre imi trece frica cat ai zice "PESTE",sper sa pot pune si in aplicare ce astern pe forum ca asta-i mai greu... anima1.gif
Frica reprezinta un sentiment si nu pot scapa de acesta simtire deloc dar sper ca totul sa fie bine si iubitelul meu din burtica sa ma ajute asa cum de fiecare data ma incurajeaza.....
In legatura cu nunta de la inceputul anului,am amanat-o din decembrie si aflandu-ne la mama de sarbatori ne-am hotarat sa fie la ea intrucat ea locuieste la Hunedoara si eu in Bucuresti.
Nu am mai vrut sa o mai pun pe drumuri si am facut cununia civila intr-un cadru restrans....
cam atat...
poesje
BUNA DIMINEATZA! VA SERVESC CU O CAFEA ! astept sa se trezeasca rohat .pupicei
ruby
QUOTE(poesje @ Jun 15 2010, 09:13 AM) *
BUNA DIMINEATZA! VA SERVESC CU O CAFEA ! astept sa se trezeasca rohat .pupicei

uau ,ce matinala esti...inca nu s-a trezit? ruby deja de 20 de min ...isi serveste lapticul .pardon cafeaua .
ruby
ma bag la calculat orele ,azi trebuie sa fac platile la 3 muncitori ...ne auzim mai tarziu .o dimineata placuta .
Gabita20
Neata fetelor,

Eu sunt treaza,asta micul al meu nu m-a lasat sa dorm deloc si parca face acrobatii la mine in burtica...
Cred ca se cere fotbalist !!!
Astazi la orele 11.20 tre sa fiu la mid wife intrucat am fost in Italia ptr 11 zile in vacanta si am ratat o intalnire...
Ce ciudat !!! Aici sunt 4 moase si le cunosc prin rotatie cu care poate nici nu intru in contact doar facem "vederea la fata" iar cand nasc cine pica norocul sau ghinionul meu..
In Bucuresti,Romania esti supravegheata de un medic care te cunoaste de la inceputul sarcinii si cu el nasti (un oarecare sentiment de incredere iti da..).
In fine suntem in Holland si tre sa ma conformez la regulile lor !!

Aici nu ai 1 medic ai 4 care te superviseaza iar cand nasti 3 dau bir cu fugitii si poate nasti cu aceea persoana cu care tu nici macar nu ai intrat in contact,iti stie situatia doar din sistem !!! wacko.gif


Mda...ce ma mai incurajez..!!
Daca ma primiti beau si eu o cafeluta cu voi,poate o ciocolata calda ca, cafea nu mai beau de mult !!!
Fericirea mare este ca m-am lasat de fumat in urma cu 1 an de zile......inainte sa raman insarcinata...
Iar fericirea cea mai mare este ca m-am lasat intr-o clipita in conditiile in care sudam 2 pch de tigari pe zi avand in vedere ca lucram intr-un mediu destul de intrigant si stresant !!

Pup
Gabita20
Neata,

Ajutati-ma si pe mine va rog intr-o chestiune cu aplicatia asta..
Cand intru unde merg sa-mi vizualizez mesajele mele si ale voastre,adica aceea continuitate a discutiilor noastre,pana acum daca am nimerit este ca le-am basbait dar nu am o regula simpla,intru,ma inregistrez si incep discutiile.

Va multumesc din suflet

Va pup
ruby
m-am reintors ...nu am ce calcula .a trimis maiestrul orele ...un dezastru pe hartia aia .nu tu data ,macar sa fi scris ce zi era ..luni ,marti...a trantit niste de la ...pana la ...si vrea sa platesc asa ...sa mai astepte.o sa le scrie baietii azi din nou si le fac diseara statele de plata.

gaby ,intr-adevar e cam aiurit sistemul olandez cu atatea moase .la noi ,e ca in ro ,poti merge si la privat daca doresti si te tine buzunarul.nu stiu ,parca imi aminteste de vremea lui bunica ,cand venea acasa o tanti si te asculta cu trompeta ...nu zic ca nu e ok ,dar totusi stiinta a avansat ,omenirea s-a shimbat ,au aparut tot soiul de boli ,pe care nu ai cum sa le depistezi la tastare sau cu tropetica ...sincer ...toata lumea face eco care mai de care mai performanta ,analize care mai de care mai amanuntite ...imi par cam,, geite wollen sokken ,, olandezii astia ...

dar cum zici si tu ,esti in olanda ,asa ca te integrezi in sistem ca nu ai cum altfel...sant convinsa ca multa lume e nemultumita ,dar merg inainte.


lasa ca mai ai putin si apare si Arsenie ,vara trece repede .

merg sa mai fac o cafea ...restul fetelor ,va astept .strig de indata catalogul.
ruby
QUOTE(Gabita20 @ Jun 15 2010, 09:41 AM) *
Neata,

Ajutati-ma si pe mine va rog intr-o chestiune cu aplicatia asta..
Cand intru unde merg sa-mi vizualizez mesajele mele si ale voastre,adica aceea continuitate a discutiilor noastre,pana acum daca am nimerit este ca le-am basbait dar nu am o regula simpla,intru,ma inregistrez si incep discutiile.

Va multumesc din suflet

Va pup

salveaza topicul in favorite ,apoi te duci pe ultima pagina si esti la zi.

sau

cauti in lista pe forum ,,mamici din olanda ,,si dai direct pe ultima pagina (la zi).
poesje
Noi acum servim micul dejun . POFTA BUNA ! TUTUROR
Gabita20
La modul in care m-am simtit nu mai am chef de nicio sarcina !!!! Cel putin cativa ani de zile buni..
Sunt oripilata de modul in care m-am simtit,in afara schimbarilor corporale mai tot timpul sensibila si cu greturi zilnice !!
Sunt foarte fericita ca sunt insarcinata,vad ca osteneala merita...!!

Te pup
poesje
ASTA O SA VBIM DUPA CE IMPLINESTE PUITUL TAU ,UN ANISOR ,C-AM ASA .........CA NU-II ESTE BINE SINGUREL,DRAGA GABY
anku
am intrat sa va salut
sa aveti o zi buna
p mine ma omoara caldurile-dar ma conformez
doamnnnnnnnnneeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
pai in Germania e numai buna vremea...24 grade...
Mirela succes lui Aiman
gabitza imi pare rau ca esti suparata
asa am obs si eu ca sist de` acolo e mai rau...\
dar...ce sa facem???
iti doresc multa forta...
beau si eu o cafea...\
ruby
QUOTE(poesje @ Jun 15 2010, 10:07 AM) *
ASTA O SA VBIM DUPA CE IMPLINESTE PUITUL TAU ,UN ANISOR ,C-AM ASA .........CA NU-II ESTE BINE SINGUREL,DRAGA GABY

subscriu !
gaby ,nu poti sa lasi doar unul .... floare2.gif


QUOTE(anku @ Jun 15 2010, 10:19 AM) *
am intrat sa va salut
sa aveti o zi buna
p mine ma omoara caldurile-dar ma conformez
doamnnnnnnnnneeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
pai in Germania e numai buna vremea...24 grade...
Mirela succes lui Aiman
gabitza imi pare rau ca esti suparata
asa am obs si eu ca sist de` acolo e mai rau...\
dar...ce sa facem???
iti doresc multa forta...
beau si eu o cafea...\


hey anku ...cum a fost drumul cu darius in masina???
mersi de urari ..am niste emotii pt testul de azi ...sper sa iasa bine !
ce planuri aveti pe acolo? mergeti sa vizitati ceva anume?
cand va intoarceti?
poesje
DAR SA TE VEDEM LA 38-40 GRADE , ANKU...PUPICEI

Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.