Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici Din Olanda?
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Diverse > Esti din aceeasi localitate cu mine?
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145
anku
QUOTE(ruby @ Feb 1 2010, 07:47 AM) *
nutrilonul olandez ,e aptamilul german . aici il numesc altfel.nutrilon ii luam si eu lui ruby ,tetra pack de 200 ml ,erau foarte utile pt drum.aici gasesti numai in pachete de 500 ml sau un litru.(gata preparat)

poate e si humana si se numeste altfel,babytje !
chiar citeam pe net dimineata ,ca intre nutrilon si laptele produs de kruidvart nu e nici o diferenta ..doar cea de pret! au fost in proces cele 2 firme ,kruidvart cistigind .a argumentat ca pretul e mai scazut datorita unui mai bun managment si costuri mai reduse in ce priveste ambalajul ,reclama etc...zo...

asa deci.........
interesant...nu am stiut...
da...intr-adevar Aptamil este ceva deosebit...
desi este scump...
mirela...asteptam vesti bune de la Aiman
sa poti dormi si tu mai bine
vad ca Darius doarme binisor...nuami o trezire p noapte
dar nu ma duc la el...il las sa planga vreo 10 sec si se culca innapoi...
va poopam cu drag si asteptam vesti... tzuc.gif



QUOTE(poesje @ Feb 1 2010, 01:51 PM) *
buna >> am fost la dr de fam ,si la consultat ,are rosu in gat ,ne-au dat sirop > ne-am lamurit ,asa ma speriasem <tinand cont ca asta-i prima data > ,,dar mananca ,doarme ,se joaca ,nimic schimbat <,si bine ca nu face febra ,,,off .>scapam noi , voi sanatosi(oase) ,,,multumim foarte mult ,chiar sinteti cu adevarat matusici asa virtuale ,dar multumim tare mult,,,,pupicei dulci si sanatate cat mai multa ,asta-i cea mai de pret

oooooooooooo...
ne pare rau...
dar e bine ca nu e nimic schimbat in copmportamentul lui...
inseamna ca nu se simte rau...
speram sa treaca repede... tzuc.gif

babytjeprietena asta este din Kosovo...
saraca...om chinuit...
de 2 ori i-au facut casa praf si au incercat sa o violeze...in razboi
ea fiind singura in Kosovo cu copii

dar asteptam si de la tine vesti bune!!!
hai sa ne zici ca ai luat in amundoua partile si numai tb sa alegi
cum spunea mirela
ce mai face Robertel si cum te mai simti???
mishu???ce mai zici???
ce mai invarti???poopam p tine Si P Luca
any cred ca te simti tare bine acasica cu ai tai parinti
speram ca va simtiti bine tu si Alinuta

mergem sa papam si putin apoi la plimbarica...
ruby
offf mai anku ,ce experiente ciudate ai mai avut si tu prin spital....nici eu nu am stiut la primul copil ce si cum trebuie ,din lipsa de ajutor si lipsa de indrumare nu l-am alaptat pe Aiman ...cu toate ca mi-am dorit ,dar nu am stiut cum sa fac ,era si el zbuciumat ,mi-l spurcasera asistentele deja la biberon ...dupa 2 saptamini de incercari m-am lasat pagubasa .

pe ruby am pus-o la san la 1 h dupa nastere ...citisem ce si cum ,eram oarecum pregatita (eu),dar daca ea nu ar fi vrut nu as fi facut o drama din asta ,caci si Aiman a crescut mare si e sanatos ,gratie laptelui de la milupa .

eu sint toata numai diagrame ...grade celsius si precipitatii ,am lucrat pt testul de miine de la goegrafie ,sper sa fi lucrat ce trebuia !

ma cam doare capul si spatele asta de sambata ...miine cred ca fac o vizita la doctorul de familie sa imi dea trimitere la ortoped si la fizioterapie .masajele imi fac bine ,mereu dupa 6 sedinte ma simteam mai bine .eventual sa il intreb cum pot merge la o cura ,caci la mine durerea de spate si cea de la ceafa e cronica .

mi-am facut si la ginecologie programare .reincep anticonceptionalele.anku tu ce iei?

ruby a mea e treaza de la 7.30 si pina acum15.45 nu a inchis un ochi ,cu toate ca a fost o noapte chinuitoare pt amindoua !

poesje ,multa sanatate! pupam de rohat cel dulce !si pe mami ,hoor!

anku
QUOTE(ruby @ Feb 1 2010, 03:44 PM) *
offf mai anku ,ce experiente ciudate ai mai avut si tu prin spital....nici eu nu am stiut la primul copil ce si cum trebuie ,din lipsa de ajutor si lipsa de indrumare nu l-am alaptat pe Aiman ...cu toate ca mi-am dorit ,dar nu am stiut cum sa fac ,era si el zbuciumat ,mi-l spurcasera asistentele deja la biberon ...dupa 2 saptamini de incercari m-am lasat pagubasa .

pe ruby am pus-o la san la 1 h dupa nastere ...citisem ce si cum ,eram oarecum pregatita (eu),dar daca ea nu ar fi vrut nu as fi facut o drama din asta ,caci si Aiman a crescut mare si e sanatos ,gratie laptelui de la milupa .

eu sint toata numai diagrame ...grade celsius si precipitatii ,am lucrat pt testul de miine de la goegrafie ,sper sa fi lucrat ce trebuia !

ma cam doare capul si spatele asta de sambata ...miine cred ca fac o vizita la doctorul de familie sa imi dea trimitere la ortoped si la fizioterapie .masajele imi fac bine ,mereu dupa 6 sedinte ma simteam mai bine .eventual sa il intreb cum pot merge la o cura ,caci la mine durerea de spate si cea de la ceafa e cronica .

mi-am facut si la ginecologie programare .reincep anticonceptionalele.anku tu ce iei?

ruby a mea e treaza de la 7.30 si pina acum15.45 nu a inchis un ochi ,cu toate ca a fost o noapte chinuitoare pt amindoua !

poesje ,multa sanatate! pupam de rohat cel dulce !si pe mami ,hoor!

nimic...ca nu am motive sa iau...decat eventual sa mi se regleze starea hormonala...
viata noastra sexuala nu este absolut deloc bogata ...stii ca ti-am mai zis...
dar ce sa fac????
te mai si frigi cateodata....
m-am lasat ca o proasta mintita si uite....fata la 24 ani cum sta si se lupta cu toate cele
ptr ac problemele p care le am iti dai seama de unde sunt...
toata dereglarea asta hormonala,eventuale depresii-habar nu am
caderea parului,bubitele alea care acum am vazut ca sunt doar rosii
se pare ca a iesit ceva si in sange ptr ca a vb dr cu amundoi...
si ia zis ca ptr mine e dupa colt rau si el tb sa ma ajute...
de unde atata fericire???pauza....
nu vrea si nu vrea ...asta este...
am vb in toate felurile,m-am purtat cu el in toate felurile
nimic ...
asta este...din punctul asta de vedere nu sunt nici p de parte fericita...
nu ma simt iubita...
dar nu afecteaza prea mult...stiu ca valorez ffff mult ca si om...
si inseamna ca el are o problema dc nu stie sa ma aprecieze...
ba ca de ce nu ma uit la documentare,ba ca de ce nu ma uit la opera sau cabaret wacko.gif
sper sa nu citeasca randurile astea...
asta este...m-am fript...singurul lucru bun p care l-am facut este copilul...
degeaba il iubesc eu...am vb cu o prietena...si chiar mama mi-a zis...
ca ele cred ac s-a folosit de mine sa-i fac un copil wacko.gif
misto nu???
deci chiar nu mai stiu ce sa gandesc cateodata....
niciodata nu vine la cumparaturi cu noi sau la plimbare...
nu iesim de fapt nicaieri niciodata impreuna...
de cate ori i zic tot timpul are ceva de facut...

de mult nu am mai vb cu cineva de probl asta
care ma macina va dati seama zi de zi...
ptr ca nu ma simt iubita...
ptr ca nu am ce merit sad.gif

dar alegerea a mea a fost...
nu mi l-a bagat nimeni p gat...
eu am lasat tot ca sa vin dupa el...
si acum il iubesc...
dar se pare ac degeaba smile.gif
ruby
QUOTE(anku @ Feb 1 2010, 10:32 PM) *
nimic...ca nu am motive sa iau...decat eventual sa mi se regleze starea hormonala...
viata noastra sexuala nu este absolut deloc bogata ...stii ca ti-am mai zis...
dar ce sa fac????
te mai si frigi cateodata....
m-am lasat ca o proasta mintita si uite....fata la 24 ani cum sta si se lupta cu toate cele
ptr ac problemele p care le am iti dai seama de unde sunt...
toata dereglarea asta hormonala,eventuale depresii-habar nu am
caderea parului,bubitele alea care acum am vazut ca sunt doar rosii
se pare ca a iesit ceva si in sange ptr ca a vb dr cu amundoi...
si ia zis ca ptr mine e dupa colt rau si el tb sa ma ajute...
de unde atata fericire???pauza....
nu vrea si nu vrea ...asta este...
am vb in toate felurile,m-am purtat cu el in toate felurile
nimic ...
asta este...din punctul asta de vedere nu sunt nici p de parte fericita...
nu ma simt iubita...
dar nu afecteaza prea mult...stiu ca valorez ffff mult ca si om...
si inseamna ca el are o problema dc nu stie sa ma aprecieze...
ba ca de ce nu ma uit la documentare,ba ca de ce nu ma uit la opera sau cabaret wacko.gif
sper sa nu citeasca randurile astea...
asta este...m-am fript...singurul lucru bun p care l-am facut este copilul...
degeaba il iubesc eu...am vb cu o prietena...si chiar mama mi-a zis...
ca ele cred ac s-a folosit de mine sa-i fac un copil wacko.gif
misto nu???
deci chiar nu mai stiu ce sa gandesc cateodata....
niciodata nu vine la cumparaturi cu noi sau la plimbare...
nu iesim de fapt nicaieri niciodata impreuna...
de cate ori i zic tot timpul are ceva de facut...

de mult nu am mai vb cu cineva de probl asta
care ma macina va dati seama zi de zi...
ptr ca nu ma simt iubita...
ptr ca nu am ce merit sad.gif

dar alegerea a mea a fost...
nu mi l-a bagat nimeni p gat...
eu am lasat tot ca sa vin dupa el...
si acum il iubesc...
dar se pare ac degeaba smile.gif


trist ce ai scris aici ! imi pare rau sa aud ca nu e asa cum iti doresti tu!dar sa iti mai zic si altceva .
nu iti inchipui ca in alte casnicii curge lapte si miere non stop.

imi aminteste de barbatul roman descrierea asta a ta ...in care el traieste in propria-i lume ,face ce vrea cind vrea ,nu ia parte la viata sociala impreuna cu familia ,traieste dupa propriile idealuri si are asteptari mari de la sotie...

dar cum eu nu-l cunosc pe mis al tau ,poate nu e chiar asa ...poate e el mai interiorizat ,nu isi arata asa usor sentimentele.
cit despre shopping&co ,stai cuminte ca cred ca nici 5%din barbati nu suporta asta !
eu una nu l-as lua pe andre cu mine la shopping sub nici o forma! m-ar enerva ! am avut asta vara o experienta de gen si l-am abandonat pe o teresa cu ruby in brate ...

plimbari ? rar si la noi ! nu se omoara dupa natura ! lui ii plac plimbarile pe autobanda ,ne duce unde vrem noi ,ca de ex o sala de joaca indoor ,dar ideal ar fi sa aiba si bar ca doar cu o sa construiasca el cu cuburi lego o zi intrega ...scopul e sa se joace copii ,nu el!

de sfaturi nu zic nik ,esti tu full de atitea prietene care stiu mereu mai bine !e o situatie personala ,numai tu stii ce e mai bun pt voi si sper sa gasiti o cale sa va acordati mai multa atentie ,sa va spuneti nevoile unul altuia ,sa va iubiti ...

anku
QUOTE(ruby @ Feb 1 2010, 07:49 PM) *
trist ce ai scris aici ! imi pare rau sa aud ca nu e asa cum iti doresti tu!dar sa iti mai zic si altceva .
nu iti inchipui ca in alte casnicii curge lapte si miere non stop.

imi aminteste de barbatul roman descrierea asta a ta ...in care el traieste in propria-i lume ,face ce vrea cind vrea ,nu ia parte la viata sociala impreuna cu familia ,traieste dupa propriile idealuri si are asteptari mari de la sotie...

dar cum eu nu-l cunosc pe mis al tau ,poate nu e chiar asa ...poate e el mai interiorizat ,nu isi arata asa usor sentimentele.
cit despre shopping&co ,stai cuminte ca cred ca nici 5%din barbati nu suporta asta !
eu una nu l-as lua pe andre cu mine la shopping sub nici o forma! m-ar enerva ! am avut asta vara o experienta de gen si l-am abandonat pe o teresa cu ruby in brate ...

plimbari ? rar si la noi ! nu se omoara dupa natura ! lui ii plac plimbarile pe autobanda ,ne duce unde vrem noi ,ca de ex o sala de joaca indoor ,dar ideal ar fi sa aiba si bar ca doar cu o sa construiasca el cu cuburi lego o zi intrega ...scopul e sa se joace copii ,nu el!

de sfaturi nu zic nik ,esti tu full de atitea prietene care stiu mereu mai bine !e o situatie personala ,numai tu stii ce e mai bun pt voi si sper sa gasiti o cale sa va acordati mai multa atentie ,sa va spuneti nevoile unul altuia ,sa va iubiti ...

mda...dar la cat de mult si-a dorit copilul ....
mna...nu stiu...poate am eu pretentii,poate asa m-au invatat fostii prieteni habar nu am..
pai cum asa????p teresa ???misto.... liwlol.gif
ce sa facem???
imi adu seama ca un punct undeva scartaie cel putin in fiecare familie
de aia si incerc sa-l scuz...desi ce face el nu ar prea fi de scuzat...
aaaaaaaaaa.....nuuuuuu....deci nu erau prietenii mei aia...erau prieteni adoptati de la sotu... liwlol.gif
eu nu am prieteni ... biggrin.gif decat p voi... biggrin.gif
l-as lua la cumparaturi ptr ca eu car....din garaj iau copilul si plasele si sus un etaj...plus geanta biggrin.gif
dar dc il iau cu mine se apuca si cumpara de toate...
eu nu....fac planuri cu ce vreau sa gatesc...si bineinteles ca am depozitul ptr eventuali musafiri
de nu-si cumpara la miere de albine doh.gif
ce sa facem???
cand am alaptat am luat cerazzete...sau nu asa se cheama???
injectie...cica valabilitate 3 luni...
acum???tb sa mai dau iar p la ginecolog ca or fi venit analizele...
si sa vedem ce zice...
pilulele ingrasa???
de care ai luat???

babytje
Salut!
Am ajuns si eu la pc smile.gif , dar nu pentru mult timp.
Anku... sad.gif imi pare rau tare ca esti in asemenea
situatie. Intradevar noi nu putem sa-ti dam sfaturi,
eu doar ce as face in locul tau, dar eu sunt mai
machiavelica...
Nasoale experiente vad ca ai avut si dupa nastere.
Poate unora le place sa loveasca, pentru ca vad
ca nu protestezi, sau protestezi prea tarziu.
Mai bine le tai craca de la inceput.
Interesant sa vezi ca oamenii care au trecut prin
mai multe probleme, pot fi mai generosi, nu?
Asa cum e colega ta din Kosovo...
Mirela, ce nasol i s-au combinat lui Ruby toate
si virus si dintii, iar tu suferi alaturi de ea, speram
sa treaca toate repede.
Tinem pumnii lui Aiman pentru maine, dar stim ca
va lua nota mare, doar ati vazut ce note bune are
pe semestrul trecut, baiat destept tzuc.gif .
La interviuri...am fost cam dezamagita. In Rotterdam,
unde e job-ul pt romana, vor pe cineva mai aproape
de ei si e nasol ca inca nu stiu olandeza destul de bine,
dar au zis ca daca imi iau examenul pana in septembrie,
ei ma vor. Iar la celalalt, mi se pare ca mai mult m-au
ametit, ca de fapt au vrut sa ma cunoasca (cei de la
biroul de recrutare), ca in mom in care am intrebat de
predat latina, au zis ca aia inca se mai gandesc si ca
probabil vor pe cineva care deja preda in scoala.
Iar ca ei vor incerca sa obtina pentru mine un job de
predat engleza. Bullsh..
Cu regimul...eu mananc destul de ok, cred ca singura
prostie este ca m-am dat iar la cafea, desi mama zicea
ca de la atata impins la nastere se creeaza hemoroizii
astia. Mai imi dau o saptamana, daca nu se regleaza
corpul, ma duc la dr.
Robertelu meu creste, deja mi se pare mult mai greu,
iar din haine aproape iese (din nr 56). Azi mi-a fost
tare dor de el, cat am fost pe drumuri.
Va pup, sa aveti o noapte linistita, sa doarma
copilasii bine tzuc.gif
ruby
neata ,


iar incep cu lamentarile mele...ca nu am dormit normal...dar inca mai sper intr-o noapte normala.ieri vb cu andre ca eu sa dorm pe canapea si el cu ruby in dormitor la noi,dar cum el nu se mai dadea dus de la tv ,iar rby era la ea in pautz ,dormind ,am zis ca sa mai incerc o noapte asa ! pe la 2 ,gata ,desteptarea ! adevarul e ca nici eu nu puteam dormi .nu reuseam sa respir cum trebuie de nasul infundat ce il aveam ,iar ruby la fel...iar la 6.30 ,dupa multe foieli si un pic de somn ,mi-a sunat ceasul sa vedem cum stam cu definitiile la geografie ...sa pregatesc pachetul si micul dejun ,si mie o cafea cu lapte sa imi para ziua mai usoara!

babytje ,ce mai drumuri si fara rezultat! dar si daca nu incercai nu stiai...sper sa iti gasesti ceva ce iti place si ce corespunde preatirii si timpului tau.

pai ne zici despre robert ,ca a crescut ,dar poze? vad ca azi a facut 4 saptamini! tzuc.gif uau,ce trece timpul!

miine poimine o auzim si pe mishu pe aici povestind de luca si pe any de alina!

ma uitam aseara la stiri pe ned 1 ,ce chaos pe A6 ...trafic paralizat!si in germania a nins masiv ,dar in N-V!(vreti sa va prezint vremea ?ca tot am tocit atita! lol-craciun.gif )

anku ,asa face si andre cu cumparturile .in weekend se duce el si sa vezi atunci cu ce sacose imi vine,dar sa fiu sincera nu aruncam prea multe ,adica cumpara cele necesare ,singura diferenta fiind ca el cumpara mai mult din fiecare ...sa fie!!!nu are nici un plan de shopping cu toate ca ii dau lista de acasa ,mai are si lista lui personala!

lasa si tu lucrurile sa decurga de la sine ,cred ca tu pui prea mult la suflet ,te necajesti pt orice .
asa eram si eu cind eram mai tinerica ,dar trecerea anilor te ajuta sa vezi lucrurile altfel .cit si experientele !e bine ca esti constienta ca ceva scirtie ,ca sint altele ce au adevarati ochelari de cal!

dar ce analize ti-ai facut? nu au iesit ok sau cum?
eu nu cred ca pilula ingrasa .la mine nu a functionat teoria asta cu toate ca am luat ani de zile si chiar imi doream ceva kg in plus.cerazette am luat si eu pina la sfirsitul lui noembrie .acum sint pe liber inca,urmeaza sa imi dea pe 10 febr ceva cind am programarea facuta .vreau sa imi fac si un test PAP si o eco abdominala.mi-am facut si dupa nastere ,dar din pacate nu e acoperita de asigurare .face parte din Igel si trebuie platita .

s-a trezit ruby ,pupici si o zi frumoasa!


poesje
neata ,tuturor ,,>noi sintem bine ,mai tusim ,dar foarte rar ,asa ca trecem si peste asta ,avem astazi multa ninsoare si vant deasemenea asa ca ,vedem ce vom face .., va pupacim si va imbratisam,
anku
QUOTE(babytje @ Feb 1 2010, 10:18 PM) *
Salut!
Am ajuns si eu la pc smile.gif , dar nu pentru mult timp.
Anku... sad.gif imi pare rau tare ca esti in asemenea
situatie. Intradevar noi nu putem sa-ti dam sfaturi,
eu doar ce as face in locul tau, dar eu sunt mai
machiavelica...
Nasoale experiente vad ca ai avut si dupa nastere.
Poate unora le place sa loveasca, pentru ca vad
ca nu protestezi, sau protestezi prea tarziu.
Mai bine le tai craca de la inceput.
Interesant sa vezi ca oamenii care au trecut prin
mai multe probleme, pot fi mai generosi, nu?
Asa cum e colega ta din Kosovo...

Mirela, ce nasol i s-au combinat lui Ruby toate
si virus si dintii, iar tu suferi alaturi de ea, speram
sa treaca toate repede.
Tinem pumnii lui Aiman pentru maine, dar stim ca
va lua nota mare, doar ati vazut ce note bune are
pe semestrul trecut, baiat destept tzuc.gif .
La interviuri...am fost cam dezamagita. In Rotterdam,
unde e job-ul pt romana, vor pe cineva mai aproape
de ei si e nasol ca inca nu stiu olandeza destul de bine,
dar au zis ca daca imi iau examenul pana in septembrie,
ei ma vor. Iar la celalalt, mi se pare ca mai mult m-au
ametit, ca de fapt au vrut sa ma cunoasca (cei de la
biroul de recrutare), ca in mom in care am intrebat de
predat latina, au zis ca aia inca se mai gandesc si ca
probabil vor pe cineva care deja preda in scoala.
Iar ca ei vor incerca sa obtina pentru mine un job de
predat engleza. Bullsh..
Cu regimul...eu mananc destul de ok, cred ca singura
prostie este ca m-am dat iar la cafea, desi mama zicea
ca de la atata impins la nastere se creeaza hemoroizii
astia. Mai imi dau o saptamana, daca nu se regleaza
corpul, ma duc la dr.
Robertelu meu creste, deja mi se pare mult mai greu,
iar din haine aproape iese (din nr 56)
. Azi mi-a fost
tare dor de el, cat am fost pe drumuri.
Va pup, sa aveti o noapte linistita, sa doarma
copilasii bine tzuc.gif

uuuuuuuuuuuuu.....ce marisor este...
deja iese din marimea 56...
tb 62 lol-craciun.gif
parca imi amintesc si eu cum eram cand era el mic...mirosea numai a bebe in toata casa

mda...cand vezi prea multe ajungi sa te bucuri de orice...
eu cand ascult prin ce au trecut altii...
razboaie si soldati si violuri...
zic ...pai doamne iti multumesc ptr viata frumoasa ce mi-ai dat-o
azi mi-a povestit ca l-au batut p barbate-sau pana i-au scos dintii afara
groaznic... ohmy.gif
asa ca...e bine si asa...

poate ramai totusi in evidenta lor
si te vor chema ptr prof de engl...
sunt convinsa ca vei ocupa locul p care il meriti...
va poopam...
si dc poti si vrei o pozica cu bebelul tau tzuc.gif
Meimei
Salut!

Mirela, hai ca ma alatur si eu cu niste lamentari :D
Azi am avut programare la moase, si am mers mai mult cu intentia sa le anuntam ca o preferam doar pe una anume sa vina la spital, daca e cazul. De celelalte preferam sa ne lipsim, ca nu par tocmai convingatoare. N-am mai apucat sa abordam subiectul, de fapt am preferat sa renuntam de tot la idee dupa lipsa de profesionalism de azi.

Dupa intalnirea de saptamana trecuta cu ginecoloaga, ramasese ca ea sa anunte moasele ca monitorizarea nu mai e de competenta lor de aici incolo. Ca a uitat doctorita sa le sune, sau ca ele intre ele nu si-au transmis mesajul, nu mai conteaza, cert este ca moasa de azi habar nu avea ca o sa nasc la spital. Ceea ce a fost deranjant a fost faptul ca a stat cu noi de fata aproape o jumatate de ora la telefon cu spitalul ca sa se lamureasca. Nici nu s-a lamurit si a mai dat si cu bata in balta, aproape insinuand ca noi am minti. Cred ca in mintea ei deja crea scenarii cum am pus la cale totul cu doctorita ca sa nasc in spital, pentru ca din punctul de vedere al moasei copilul nu este deloc mic, ca a masurat la fiecare intalnire & so forth. Cred ca nu i-a convenit ca nu a avut ea ultimul cuvant si nu a putut hotara daca e cazul sau nu sa fiu transferata la ginecolog. Nici nu cred ca ar fi facut-o. In fine... a fost aiurea sa vedem asa lipsa de incredere.

In rest, cu noi pana acum totul e ok la monitorizari, asteptam sa vedem ce o sa fie maine la eco, daca a mai luat ceva in greutate. Eu intelesesem gresit initial, ca are 2600g, avea doar 2400 saptamana trecuta, asa ca chiar sunt curioasa ce or sa ne zica maine. Mi-ar placea sa ajunga la 3 kg pana la nastere, ar fi ideal, asa i-ar fi si mai usor in primele saptamani dupa, cand oricum o sa piarda din greutate. Dar nu stiu daca mai apuca sa puna asa mult intr-un timp asa de scurt. Dar oricum ar fi, sunt sigura ca o sa fie totul ok :)

Babytje, pacat ca nu s-a lasat cu job dupa interviuri. Dar se pare ca nici nu au fost foarte seriosi. Cei din Rotterdam puteau sa te anunte de la inceput ca prefera pe cineva mai aproape si te scuteau de un drum.
Iar cu statsexam... sunt cam nepriceputa :D Asta nu e acelasi lucru cu NT-urile? Unde o sa faci cursurile? Presupun ca sunt contra-cost...

QUOTE(ruby @ Jan 28 2010, 05:05 PM) *
mishu ,ma intrebai cind vrem sa venim in olanda? eu m-as muta si miine ,dar nu e asa usor,Aiman nu poate lasa scoala asa de pe o zi pe alta ,plus ca el e 0 + ,la olandeza .noi in casa vorbim limba noastra proprie ,ce e un mix de engleza(70%),romana(2%),germana (25%) olandeza( 2%)si 1% limba lui ruby!!!
la cum arata planul de lucru al sotului meu ,in nl mai ajung doar de pasti!

Pai da, te intrebam, ca ai zis ca ai vrea sa veniti la vara in vacanta. Noi, daca nu se vinde casa din nord, la vara o sa ne mutam inapoi acolo. Si atunci ar fi mai greu sa ne intalnim. Dar mai e pana atunci...

Iar cu limbile... imi place cocktailul :) E bine ca reusiti sa va intelegeti chiar si asa.
Cu Aiman v-a fost la fel de greu cum e cu Ruby cu dintisorii? Sau macar cu el ati avut mai putine nopti albe? Cred ca si din cauza oboselii - prea mult stres - au reveni durerile de cap si spate. Sper sa dea rezultate terapiile!

Poesje, recuperare rapida si voua!

Anku, imi pare rau ca ai parte de asa multe necazuri in familie :hug: Nu te descuraja, rezolvare se gaseste pentru orice, sigur mai devreme sau mai tarziu o sa gasesti alaturi de sotul tau raspunsuri la probleme.

Acuma, care stiti vreun descantec de gonit iarna? :)) Ca m-am saturat de atata zapada, vreau sa vina primavara si caldurica!

Va pup, o zi placuta!
anku
QUOTE(ruby @ Feb 2 2010, 07:32 AM) *
neata ,
iar incep cu lamentarile mele...ca nu am dormit normal...dar inca mai sper intr-o noapte normala.ieri vb cu andre ca eu sa dorm pe canapea si el cu ruby in dormitor la noi,dar cum el nu se mai dadea dus de la tv ,iar rby era la ea in pautz ,dormind ,am zis ca sa mai incerc o noapte asa ! pe la 2 ,gata ,desteptarea ! adevarul e ca nici eu nu puteam dormi .nu reuseam sa respir cum trebuie de nasul infundat ce il aveam ,iar ruby la fel...iar la 6.30 ,dupa multe foieli si un pic de somn ,mi-a sunat ceasul sa vedem cum stam cu definitiile la geografie ...sa pregatesc pachetul si micul dejun ,si mie o cafea cu lapte sa imi para ziua mai usoara!

babytje ,ce mai drumuri si fara rezultat! dar si daca nu incercai nu stiai...sper sa iti gasesti ceva ce iti place si ce corespunde preatirii si timpului tau.

pai ne zici despre robert ,ca a crescut ,dar poze? vad ca azi a facut 4 saptamini! tzuc.gif uau,ce trece timpul!

miine poimine o auzim si pe mishu pe aici povestind de luca si pe any de alina!

ma uitam aseara la stiri pe ned 1 ,ce chaos pe A6 ...trafic paralizat!si in germania a nins masiv ,dar in N-V!(vreti sa va prezint vremea ?ca tot am tocit atita! lol-craciun.gif )

anku ,asa face si andre cu cumparturile .in weekend se duce el si sa vezi atunci cu ce sacose imi vine,dar sa fiu sincera nu aruncam prea multe ,adica cumpara cele necesare ,singura diferenta fiind ca el cumpara mai mult din fiecare ...sa fie!!!nu are nici un plan de shopping cu toate ca ii dau lista de acasa ,mai are si lista lui personala!

lasa si tu lucrurile sa decurga de la sine ,cred ca tu pui prea mult la suflet ,te necajesti pt orice .
asa eram si eu cind eram mai tinerica ,dar trecerea anilor te ajuta sa vezi lucrurile altfel .cit si experientele !e bine ca esti constienta ca ceva scirtie ,ca sint altele ce au adevarati ochelari de cal!

dar ce analize ti-ai facut? nu au iesit ok sau cum?
eu nu cred ca pilula ingrasa .la mine nu a functionat teoria asta cu toate ca am luat ani de zile si chiar imi doream ceva kg in plus.cerazette am luat si eu pina la sfirsitul lui noembrie .acum sint pe liber inca,urmeaza sa imi dea pe 10 febr ceva cind am programarea facuta .vreau sa imi fac si un test PAP si o eco abdominala.mi-am facut si dupa nastere ,dar din pacate nu e acoperita de asigurare .face parte din Igel si trebuie platita .

s-a trezit ruby ,pupici si o zi frumoasa!


ati dormit rau... unsure.gif
vad ca al meu s-a linistit in mod miraculosd de cateva nopti...
sa nu va mirati unsure.gif
asa zice si ginecoloaga mea ca nu ingrasa...
am facut o gramada de analize de 2 ori la hormon expert
si a zis ca trimite anlizele la ginecolog
si vedem ce facem...
eco abdominala nu e acoperita de asigurare???
mhhhhhhhh...mie mi-au facut dar nu mi-au cerut bani...
ala PAP stiu ca se plateste...parca este vreo 15 euro...dar nu stiu sigur sa nu vb prostii
asa vazusem odata p un tabel acum un an la ginecoloaga mea...
barbate-meu cumpara prea multe iaurturi si gem...
nu aruncam nimic ac nu suportam ideea asta...si tb sa le mananc si...se pune
wacko.gif
poop tzuc.gif

QUOTE(poesje @ Feb 2 2010, 09:58 AM) *
neata ,tuturor ,,>noi sintem bine ,mai tusim ,dar foarte rar ,asa ca trecem si peste asta ,avem astazi multa ninsoare si vant deasemenea asa ca ,vedem ce vom face .., va pupacim si va imbratisam,

buna sa va fie ziua...
bine ca va faceti bine repede...
copil sanatos...
si noi va imbratisam

mishu...ce mai invarti ce mai faci ce mai zici??? tzuc.gif
babytje
Hallo!
Am ajuns si eu la pc, probabil nu pentru mult timp. biggrin.gif
Nici noi nu am prea dormit azi noapte, Robert se tot chinuia
sa faca treaba mare...toata noaptea. Am reusit sa dorm 2 ore
de la 10 la 12 azi.
Mirela, poate reusesti sa dormi si tu si-l lasi pe Andre cu Ruby.
Dar il felicitam pe Darius pentru noua performanta, de dormit
noaptea. eusa_clap.gif
Mei...nu pot sa cred cata lipsa de profesionalism. Pai si daca nu stia
ca vrei sa nasti la spital, care era problema sa accepte asta?
Va apropiati de ziua cea mare, va tinem pumnii, sigur va fi bine.
Sa ne zici si noua cum iese maine la eco.
Statsexam...da e NT2 II, adica eu asta vreau sa-l iau. In fine,
oricum nu sunt eu incantata de sistemul lor de invatamant si
nici de comportamentul copiilor.
Poze...incerc, nu prea pun eu mana pe camera, nu ma atrage.

tzuc.gif
anku
QUOTE(Meimei @ Feb 2 2010, 01:30 PM) *
Salut!

Mirela, hai ca ma alatur si eu cu niste lamentari biggrin.gif
Azi am avut programare la moase, si am mers mai mult cu intentia sa le anuntam ca o preferam doar pe una anume sa vina la spital, daca e cazul. De celelalte preferam sa ne lipsim, ca nu par tocmai convingatoare. N-am mai apucat sa abordam subiectul, de fapt am preferat sa renuntam de tot la idee dupa lipsa de profesionalism de azi.

Dupa intalnirea de saptamana trecuta cu ginecoloaga, ramasese ca ea sa anunte moasele ca monitorizarea nu mai e de competenta lor de aici incolo. Ca a uitat doctorita sa le sune, sau ca ele intre ele nu si-au transmis mesajul, nu mai conteaza, cert este ca moasa de azi habar nu avea ca o sa nasc la spital. Ceea ce a fost deranjant a fost faptul ca a stat cu noi de fata aproape o jumatate de ora la telefon cu spitalul ca sa se lamureasca. Nici nu s-a lamurit si a mai dat si cu bata in balta, aproape insinuand ca noi am minti. Cred ca in mintea ei deja crea scenarii cum am pus la cale totul cu doctorita ca sa nasc in spital, pentru ca din punctul de vedere al moasei copilul nu este deloc mic, ca a masurat la fiecare intalnire & so forth. Cred ca nu i-a convenit ca nu a avut ea ultimul cuvant si nu a putut hotara daca e cazul sau nu sa fiu transferata la ginecolog. Nici nu cred ca ar fi facut-o. In fine... a fost aiurea sa vedem asa lipsa de incredere.

In rest, cu noi pana acum totul e ok la monitorizari, asteptam sa vedem ce o sa fie maine la eco, daca a mai luat ceva in greutate. Eu intelesesem gresit initial, ca are 2600g, avea doar 2400 saptamana trecuta, asa ca chiar sunt curioasa ce or sa ne zica maine. Mi-ar placea sa ajunga la 3 kg pana la nastere, ar fi ideal, asa i-ar fi si mai usor in primele saptamani dupa, cand oricum o sa piarda din greutate. Dar nu stiu daca mai apuca sa puna asa mult intr-un timp asa de scurt. Dar oricum ar fi, sunt sigura ca o sa fie totul ok smile.gif

Babytje, pacat ca nu s-a lasat cu job dupa interviuri. Dar se pare ca nici nu au fost foarte seriosi. Cei din Rotterdam puteau sa te anunte de la inceput ca prefera pe cineva mai aproape si te scuteau de un drum.
Iar cu statsexam... sunt cam nepriceputa biggrin.gif Asta nu e acelasi lucru cu NT-urile? Unde o sa faci cursurile? Presupun ca sunt contra-cost...
Pai da, te intrebam, ca ai zis ca ai vrea sa veniti la vara in vacanta. Noi, daca nu se vinde casa din nord, la vara o sa ne mutam inapoi acolo. Si atunci ar fi mai greu sa ne intalnim. Dar mai e pana atunci...

Iar cu limbile... imi place cocktailul smile.gif E bine ca reusiti sa va intelegeti chiar si asa.
Cu Aiman v-a fost la fel de greu cum e cu Ruby cu dintisorii? Sau macar cu el ati avut mai putine nopti albe? Cred ca si din cauza oboselii - prea mult stres - au reveni durerile de cap si spate. Sper sa dea rezultate terapiile!

Poesje, recuperare rapida si voua!

Anku, imi pare rau ca ai parte de asa multe necazuri in familie hug.gif Nu te descuraja, rezolvare se gaseste pentru orice, sigur mai devreme sau mai tarziu o sa gasesti alaturi de sotul tau raspunsuri la probleme.

Acuma, care stiti vreun descantec de gonit iarna? liwlol.gif Ca m-am saturat de atata zapada, vreau sa vina primavara si caldurica!

Va pup, o zi placuta!

mishu draga....
nici nu am vazut mesajul....
5 zile pana nastiiiiii........
draga mea ...nastere usoara de p acum....
acum zilele astea ma gandesc la tine...
vaiiiiiiiiiii dar ce repede a trecut timpul...
mai sa fie...nu stiu ce am vazut eu...
dar puteam sa zic ca am vazut ca ai 23 sapt....
hmmmmmmmmm...nu stiu ce tot vad...
cam 150 -200 gr p sapt iau in ultimele 3 sapt de sarcin bebeicii...
la mine lua cate 200 gr...si eu cate un kg doh.gif
si p bune dc mancam...ca o sparta... smile.gif
mai cata nesimtire ....
dar ...e clar ca de aia sunt acum spitale ca sa nasti acolo...
hmmmmmmmmm...
eu cred ca ea avea si interese...ma refer la moasa
poate dc te ajuta sa nasti acasa primeste mai multi bani...
sau???
de unde pana unde atata convingere ca musai tb sa nasti acasa...
f bine faci...ca te duci la spital tzuc.gif

merci de incurajari si intelegere...
va poopam cu drag....
si ne gandim la voi...
gandurile noastre de bine sa va insoteasca tzuc.gif
anku
QUOTE(babytje @ Feb 2 2010, 02:26 PM) *
Hallo!
Am ajuns si eu la pc, probabil nu pentru mult timp. biggrin.gif
Nici noi nu am prea dormit azi noapte, Robert se tot chinuia
sa faca treaba mare...toata noaptea. Am reusit sa dorm 2 ore
de la 10 la 12 azi.
Mirela, poate reusesti sa dormi si tu si-l lasi pe Andre cu Ruby.
Dar il felicitam pe Darius pentru noua performanta, de dormit
noaptea. eusa_clap.gif
Mei...nu pot sa cred cata lipsa de profesionalism. Pai si daca nu stia
ca vrei sa nasti la spital, care era problema sa accepte asta?
Va apropiati de ziua cea mare, va tinem pumnii, sigur va fi bine.
Sa ne zici si noua cum iese maine la eco.
Statsexam...da e NT2 II, adica eu asta vreau sa-l iau. In fine,
oricum nu sunt eu incantata de sistemul lor de invatamant si
nici de comportamentul copiilor.
Poze...incerc, nu prea pun eu mana pe camera, nu ma atrage.

tzuc.gif

ooooooooo...
e constipat sau??? tzuc.gif
mirela tu ce faci mami???
esti ok???
eu am facut curat in liniste...
al meu prunc dormit o ora de amiaza...in premiera pray.gif
Meimei
QUOTE(anku @ Feb 2 2010, 03:18 PM) *
eu am facut curat in liniste...
al meu prunc dormit o ora de amiaza...in premiera :pray:

Iar eu am dormit ca un prunc in dupa-amiaza asta :D
Ce bine ca ati avut amandoi o zi linistita! Sper sa fie asa si de acum incolo!
Tu, pai nu te mai chinui cu toate iaurturile si gemurile, daca lui nu ii place sa le arunce dar cumpara prea multe, el ar trebui sa le termine, nu? ;)

QUOTE(babytje @ Feb 2 2010, 02:26 PM) *
Nici noi nu am prea dormit azi noapte, Robert se tot chinuia
sa faca treaba mare...toata noaptea. Am reusit sa dorm 2 ore
de la 10 la 12 azi.
Mei...nu pot sa cred cata lipsa de profesionalism. Pai si daca nu stia
ca vrei sa nasti la spital, care era problema sa accepte asta?

Daca ii e mai greu sa iasa afara, poate cumva are legatura cu laptele praf... Nu mai stiu exact unde am citit ca se poate intampla atunci cand e concentratia prea mare sau ceva similar...
Ideea este ca nici macar nu a fost la sugestia noastra sa nasc la spital, a fost 100% recomandarea ginecologului, pentru ca nasterea acasa nu ar fi fost o optiune safe pentru Luca. Na, cred ca stii si tu ca e putina raca intre ele si ginecologi, dar nu ma asteptam chiar eu sa asist la asa ceva.
Tu cand termini concediul? Ai aflat de stirea asta? Pacat ca nu e deja in vigoare.

QUOTE(anku @ Feb 2 2010, 03:15 PM) *
mishu draga....
nici nu am vazut mesajul....
5 zile pana nastiiiiii........
draga mea ...nastere usoara de p acum....
acum zilele astea ma gandesc la tine...
vaiiiiiiiiiii dar ce repede a trecut timpul...
mai sa fie...nu stiu ce am vazut eu...
dar puteam sa zic ca am vazut ca ai 23 sapt....
hmmmmmmmmm...nu stiu ce tot vad...
cam 150 -200 gr p sapt iau in ultimele 3 sapt de sarcin bebeicii...
la mine lua cate 200 gr...si eu cate un kg :doh:
si p bune dc mancam...ca o sparta... :)
mai cata nesimtire ....
dar ...e clar ca de aia sunt acum spitale ca sa nasti acolo...
hmmmmmmmmm...
eu cred ca ea avea si interese...ma refer la moasa
poate dc te ajuta sa nasti acasa primeste mai multi bani...
sau???
de unde pana unde atata convingere ca musai tb sa nasti acasa...
f bine faci...ca te duci la spital :tzuc:

merci de incurajari si intelegere...
va poopam cu drag....
si ne gandim la voi...
gandurile noastre de bine sa va insoteasca :tzuc:

Mersi mult, sunt sigura ca o sa fie totul ok, mai ales ca acum o sa fim la spital, unde o sa fie asistenta in caz de orice.
Asa e cultura aici, e o traditie sa nasti acasa, ca e mai intim si mama natura isi poate urma cursul, de parca daca nasti la spital, nu mai stie "mama natura" ce sa faca ;)) In fine, le respect traditia, dar pana la un punct, cand e vorba de sanatatea copilului si de a mea. Si da, iti dai seama ca e vorba si de bani la mijloc, ca e si asta un business ce fac moasele, dar pe ea cred ca mai mult a deranjat-o ca ginecologul a nu a fost de aceeasi parere in privinta dimensiunii copilului. De asta chiar ma intreb, daca nu ar fi fost sa ajungem la ginecolog cu manevra de intoarcere, oare am fi aflat altfel in timp util de greutatea lui? Oare ne-ar fi trimis la ginecolog in cele din urma sau ar fi fost reticente, considerand ca e totul normal? Oricum, nici nu mai conteaza acum, situatia e sub control, iar ea ar fi trebuit pur si simplu sa accepte recomandarea specialistului, fara alte discutii, dar na, asta e, cu totii gresim.
anku
QUOTE(Meimei @ Feb 2 2010, 05:40 PM) *
.
Mersi mult, sunt sigura ca o sa fie totul ok, mai ales ca acum o sa fim la spital, unde o sa fie asistenta in caz de orice.
Asa e cultura aici, e o traditie sa nasti acasa, ca e mai intim si mama natura isi poate urma cursul, de parca daca nasti la spital, nu mai stie "mama natura" ce sa faca wink.gif) In fine, le respect traditia, dar pana la un punct, cand e vorba de sanatatea copilului si de a mea. Si da, iti dai seama ca e vorba si de bani la mijloc, ca e si asta un business ce fac moasele, dar pe ea cred ca mai mult a deranjat-o ca ginecologul a nu a fost de aceeasi parere in privinta dimensiunii copilului. De asta chiar ma intreb, daca nu ar fi fost sa ajungem la ginecolog cu manevra de intoarcere, oare am fi aflat altfel in timp util de greutatea lui? Oare ne-ar fi trimis la ginecolog in cele din urma sau ar fi fost reticente, considerand ca e totul normal? Oricum, nici nu mai conteaza acum, situatia e sub control, iar ea ar fi trebuit pur si simplu sa accepte recomandarea specialistului, fara alte discutii, dar na, asta e, cu totii gresim.

ce tare ai fost liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
ruby
maica !!!da ce ati mai scris...scriu si eu imediat ,dar sa fac mai intii lista de cumparaturi!brb!
babytje
Mei e foarte bine sa nasti in spital, ca la ce dureri pot fi,
poti beneficia de anestezice de care vrei tu daca esti acolo,
iar si bebe si tu sunteti super monitorizati. Iar daca poti
sta de buna voie in spital mai multe zile, e mai bine decat sa
vina fata de la kraamzorg. Iar moasele sunt platite oricum
pentru cate zile/luni te-au avut in evidenta.
Cred ca ai dreptate cu laptele, am inceput sa i-l dau mai diluat
acum, sper sa aiba efect. I-am dat si ceai contra colicilor.
Din 15 martie ar trebui sa incep serviciul. Legea nu difera cu
prea mult de ce este acum in NL, doar 2 saptamani. Faza cu
serviciul nu o stiu exact, cred ca acum 6 luni dupa nastere
nu au voie sa te concedieze, sau sa nu-ti prelungeasca contractul.
Unde in nord e casa? E asa de departe de tot?

Sa aveti o seara buna si o noapte linistita!
hug.gif
anku
QUOTE(ruby @ Feb 2 2010, 05:49 PM) *
maica !!!da ce ati mai scris...scriu si eu imediat ,dar sa fac mai intii lista de cumparaturi!brb!


ce tare...
lista de cumparaturi???
mergeti martea la cumparaturi???
sau cum faceti???
ce ati mai facut???
QUOTE(babytje @ Feb 2 2010, 06:21 PM) *
Mei e foarte bine sa nasti in spital, ca la ce dureri pot fi,
poti beneficia de anestezice de care vrei tu daca esti acolo,
iar si bebe si tu sunteti super monitorizati. Iar daca poti
sta de buna voie in spital mai multe zile, e mai bine decat sa
vina fata de la kraamzorg. Iar moasele sunt platite oricum
pentru cate zile/luni te-au avut in evidenta.
Cred ca ai dreptate cu laptele, am inceput sa i-l dau mai diluat
acum, sper sa aiba efect. I-am dat si ceai contra colicilor.
Din 15 martie ar trebui sa incep serviciul. Legea nu difera cu
prea mult de ce este acum in NL, doar 2 saptamani. Faza cu
serviciul nu o stiu exact, cred ca acum 6 luni dupa nastere
nu au voie sa te concedieze, sau sa nu-ti prelungeasca contractul.
Unde in nord e casa? E asa de departe de tot?

Sa aveti o seara buna si o noapte linistita!
hug.gif

mda...se poate sa fi de la laptic...
sincer eu nici acum nu-i dau intreg laptele..
la 210 ml lapte ar tb 5 linguri...dar eu i fac la 200 ml cu 4 lg...
mi se pare pur si simplu prea gros...dc il fac cum zic ei... tzuc.gif
deja incepi lucrul imediat!!!
of of of....
ruby
buna seara ,


daaa,am scris o carutza ,dar mi-au venit musafiri si nu am mai avut timp sa postez cele scrise ,iar dragutul de Aiman mi-a inchis pagina...

aiurea tare cu moasa ,MIshu.of ,unele isi vad doar interesul nu au nici o legatura cu nevoile pacientelor...groaznic ,dar bine ca ai scapat de un stres si ca vei naste unde e normal sa nasti :la spital!

by the way,nastere usoara caci cine stie cind te mai prindem pe aici!

Anku ,noi facem zilnic cumparaturi .doar sambata pt 2 zile !
ia sa imi zici ce vraji i-ai facut lui darius de doarme noaptile(ma bucur pt voi)?

eu azi am fost la doct de fam ,mi-a dat trimetere la ortoped si fizioterapie si niste pastile pt relaxarea musculaturii ,mydocalm .

am cam multe programari in astea 2 saptamini la doctor ...cit pt ultimele 6 luni !mi-am mai facut si la stomatologie ,asa ca sa termin cu verificarile peste tot...

pai si unde mergi la servici ,babytje ? la hotel? si robert?

fetelor ,e cam tirziu ,bat si eu in retragere ,linga al meu sotior ...pupici si o noapte linistita!
ruby


neata fetelor,

sint pe aici...mi-am servit cafeaua ,trec pe ceai acum ,sint racita ....
sa avrti o zi frumoasa!
poesje
neata , si noi sintem pe aici ,ne jucam ,dansam ,cantam ,trebuie sa pregatesc pranzul >,sanatate multa ,mirela ,ai grija de tine .Am si eu o tuse ziua este ok ,dar noaptea nu prea ma pot odihni ,sper sa treaca odata ,rohat mai tuseste uneori ,mai ales dimineata ,cred ca este de la aerul din casa ,mai precis caldura ,ca nu are rosu in gat ,nici febra ,slava d-zeu ,,aerisesc des ,dar lunile astea ian -feb sint cele mai periculoase ,hai ca m-am lungit cu vorba ,va pupam si sanatate multa.
ruby
QUOTE(poesje @ Feb 3 2010, 01:24 PM) *
neata , si noi sintem pe aici ,ne jucam ,dansam ,cantam ,trebuie sa pregatesc pranzul >,sanatate multa ,mirela ,ai grija de tine .Am si eu o tuse ziua este ok ,dar noaptea nu prea ma pot odihni ,sper sa treaca odata ,rohat mai tuseste uneori ,mai ales dimineata ,cred ca este de la aerul din casa ,mai precis caldura ,ca nu are rosu in gat ,nici febra ,slava d-zeu ,,aerisesc des ,dar lunile astea ian -feb sint cele mai periculoase ,hai ca m-am lungit cu vorba ,va pupam si sanatate multa.


vai poesje ,dar ce te-ai mai lungit cu vorbaaaa....!!!!
mersi,mirela si voua multa sanatate de asemeni!
poesje
nu am chef de nimic ,ma simt asa rau cu tusea asta
poesje
fetelor ,noi astazi sarbatorim ,pe cineva ,,,LA MULTI ANI! ,, nu-i 3 feb trandafir.gif occasion.gif
poesje
pe unde esti mirela ,,te astept ,pe aici
anku
hallo fete...
am intrat sa va salut...
si plecam sa cumparam niste carti...
sunt happy ca mi-am gasit ce-mi tb...
sa va faceti bine pana deseara...
any petrece azi... occasion.gif occasion.gif occasion.gif
gata...plecam...
va poopam si ne vedem deseara tzuc.gif
ruby
da asa e ,eu am felicitat-o pe topicul deschis special pt urari de ziua ei de nastere.
http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...c=11247&hl=

nici eu nu prea am chef de nimic azi ,imi lacrimeaza ochii si imi curge nasul...stau numai in ceaiuri si recapitulare la engleza.in curind ne iau astia iar cu testele,asa ca ne pregatim temeinic.

azi am fost si la masaj !uau ce bine mi-a mai fost!abia astept lunea care vine!
sper sa ma fac bine cit mai repede caci trebuie sa ma duc sa le cumpar copiilor costume de carnaval!si mereu e full in asemenea magazine specializate .anul trecut si cu carutul dupa mine abia am reusit sa ma strecor sa ii cumpar lui Aiman costumul dorit...
anul asta zicea ca vrea sa fie gangster rolleyes.gif ,ruby inca nu stiu...nu si-a exprimat dorinta ,vedem ce gasim frumos si pt ea!

ce carti anku? de scoala?ce mai e nou pe la voi?

babytje ,cum se mai simte robert?s-a reglat scaunul?la tine e ok?



anku
QUOTE(ruby @ Feb 3 2010, 05:40 PM) *
da asa e ,eu am felicitat-o pe topicul deschis special pt urari de ziua ei de nastere.
http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...c=11247&hl=

nici eu nu prea am chef de nimic azi ,imi lacrimeaza ochii si imi curge nasul...stau numai in ceaiuri si recapitulare la engleza.in curind ne iau astia iar cu testele,asa ca ne pregatim temeinic.

azi am fost si la masaj !uau ce bine mi-a mai fost!abia astept lunea care vine!
sper sa ma fac bine cit mai repede caci trebuie sa ma duc sa le cumpar copiilor costume de carnaval!si mereu e full in asemenea magazine specializate .anul trecut si cu carutul dupa mine abia am reusit sa ma strecor sa ii cumpar lui Aiman costumul dorit...
anul asta zicea ca vrea sa fie gangster rolleyes.gif ,ruby inca nu stiu...nu si-a exprimat dorinta ,vedem ce gasim frumos si pt ea!

ce carti anku? de scoala?ce mai e nou pe la voi?

babytje ,cum se mai simte robert?s-a reglat scaunul?la tine e ok?

deutsch als fremdsprache...
am luat vreo 3 carti...mai am una comandata dintr-un catalog....
pana la c1 am luat...
printre care si ex de deutsch zertificat

gangster??? liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
si p ruby ce o faci??? liwlol.gif liwlol.gif
si tu te maschezi??? liwlol.gif
pai ce sa fie???

acum umbla sa puna acte ptr o luna de Elterngeld...
pai nu???
sa vedem dc se poate...
si am luat o teapa de zile mari...dar p anul 2009...
sotul a lucrat pana in dec 2008...dar nu a beneficiat de arbeitslosgeld ptr ca a lucrat cu firma de inchiriere
ca asa este de la o varsta...nu te mai ia nimeni sad.gif
nu p salarii mari...dar cam 1000 p luna...ca restul ia firma de inchiriere de munca sad.gif
si dc trecea el p elternzeit atunci luat dublu ca si bani ... ohmy.gif
dar asa este dc vii cu legea romaneasca bagata in cap...
aici e complet altfel...
mna...dc facea el acte...venea in jur de 600 euro p luna...nu 300 sad.gif
dar...ne-am gandit ca va capata job...etc...

asa o mocirla e afara...zaopada de aia moale moale doh.gif
acum nu cred ca se mai poate face ceva!!!
tu ce zici???
si dc se trecea el in eltern
babytje
Hallo!
Hop si eu, ca altfel nu se poate smile.gif .
Iar doarme puiu meu si vad eu la noapte, dar nu am reusit
nicicum sa-l tin treaz dupa masa de la ora 18, poate cand
ajunge Marc.
Da, i s-a reglat scaunul. Citisem ca de la formula e posibil
sa aiba doar de 2 ori pe saptamana, dar nu-mi prea convine
mie asa. Am recurs la ceai de chimen si vad ca e ok.
Eu inca sunt cu dureri, ceva mai atenuate, dar tot sunt.
Cica trebuie rabdare biggrin.gif .

Ce a facut Aiman la testul de la geografie?
Masaj...ce fain, asa de relaxare, sau pentru ceva anume?
Ca vorbeai de acupunctura, ma gandesc sa apelez si eu,
poate imi reglez corpul mai repede.
Voi vorbiti de carnavalul de la scoala, sau ala care e din 13
in 16 febr? Anul trecut l-am prins in Köln cand ne intorceam din Ro,
nasol moment. Eu aveam chef de vizitat magazine nu sa vad oameni
alcoolizati.
Oh Anku si la voi e plin de legi. Trebuie sa te documentezi temeinic
inainte de a face orice.
Any, sa ne traiesti! La multi ani! occasion.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif

tzuc.gif
anku
QUOTE(babytje @ Feb 3 2010, 07:35 PM) *
Hallo!
Hop si eu, ca altfel nu se poate smile.gif .
Iar doarme puiu meu si vad eu la noapte, dar nu am reusit
nicicum sa-l tin treaz dupa masa de la ora 18, poate cand
ajunge Marc.
Da, i s-a reglat scaunul. Citisem ca de la formula e posibil
sa aiba doar de 2 ori pe saptamana, dar nu-mi prea convine
mie asa. Am recurs la ceai de chimen si vad ca e ok.
Eu inca sunt cu dureri, ceva mai atenuate, dar tot sunt.
Cica trebuie rabdare biggrin.gif .

Ce a facut Aiman la testul de la geografie?
Masaj...ce fain, asa de relaxare, sau pentru ceva anume?
Ca vorbeai de acupunctura, ma gandesc sa apelez si eu,
poate imi reglez corpul mai repede.
Voi vorbiti de carnavalul de la scoala, sau ala care e din 13
in 16 febr? Anul trecut l-am prins in Köln cand ne intorceam din Ro,
nasol moment. Eu aveam chef de vizitat magazine nu sa vad oameni
alcoolizati.
Oh Anku si la voi e plin de legi. Trebuie sa te documentezi temeinic
inainte de a face orice.

Any, sa ne traiesti! La multi ani! occasion.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif

tzuc.gif

in graba de a pune dosarul...nu te mai gandesti la n posibilitati
plus ca ...ti-am zis...desi partcipasem la o sedinta special de inf ptr banii parintilor aici
m-am bucurat si lasata absorbita de faptul ca desi nu am lucrat la statul german
totusi primesti ceva...
apoi am crezut ac totusi mai primeste sotul un job...ca mna...asa e logic...
eu nu lb ,
abia acum am un an jumate de cand sunt aici...
mna...
tipa de la ghiseu a zis ca incearca sa schimbe actele...si sa primim maram banii inapoi ...
acum io stiu...
deci mie nu--mi vine sa cred ac se poate...
sunt o gramada de chichite...
sotul le cunoaste f bine...iti dai seama ca de 23 ani stie...
dar uite ca fiind si absorbiti de toxoplosmoza ,de cezariana ...
nu am mai stiut de capul nostru atunci sad.gif

sad.gif deci la nastere normala stiu ca dureaza cam o juamte de an pana iti revii complet...
la cezariana cica un an jumate... liwlol.gif
mirela..dar sedintele astea de masaj le prescrie dr de fam???
ma credeti ca nu am fost niciodata la asa ceva
dar am avut un prieten masior....ahhhhhhhhhhh ce bine era liwlol.gif
babytje
A, ar fi super sa puteti primi banii aia. Cred ca se poate.
Dar normal ca atunci erati absorbiti de alte probleme.

Da, asa am citit si eu ca dureaza refacerea vreo jumatate de an.
Insa eu sunt tare grabita mereu, nu am rabdare cu mine.
Oricum pe dinafara sunt cam refacuta, intru lejer in nr 26,
doar putina burtica mai am, dar asta ca nu am voie sa fac
abdomene inca.

Va pup, sa aveti o seara faina!
anku
QUOTE(babytje @ Feb 3 2010, 08:12 PM) *
A, ar fi super sa puteti primi banii aia. Cred ca se poate.
Dar normal ca atunci erati absorbiti de alte probleme.

Da, asa am citit si eu ca dureaza refacerea vreo jumatate de an.
Insa eu sunt tare grabita mereu, nu am rabdare cu mine.
Oricum pe dinafara sunt cam refacuta, intru lejer in nr 26,
doar putina burtica mai am, dar asta ca nu am voie sa fac
abdomene inca.


Va pup, sa aveti o seara faina!

deci dc se poate...yuhuhu super.gif
desi nu cred...e prea de tot
marimea 26????oauuuuuuuuuuuuuuu...si mie inca imi tb 40...la panataloni spada.gif
dar nu pot zice ca am fost nici inainte subtirica...stramt incapeam in in marimea 36 la pantaloni...
oaaa...cu 3 in fata...doamne ce bine era...
de toate felurile de haine imi gaseam dar cel mai imp imi statea bine super.gif
da da...sub nici o forma abdomene...asteapta mai bine sa implinesti macar 4-5 luni de la nastere...
desi sincer nu stiu cat ajuta abdomenele...
dar eu zic ca la tine se va retrage de la sine...ca doar nu este grasime...
vai ce fain de voi...care nu v-ati ingrasat... unsure.gif
va poopam si noi tzuc.gif
anku


va poopam...
hai ca o dam catre primavara...
si va dorim sa dormiti bine!!! tzuc.gif
ruby
QUOTE(anku @ Feb 3 2010, 10:04 PM) *
gangster??? liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
si p ruby ce o faci??? liwlol.gif liwlol.gif
si tu te maschezi??? liwlol.gif
pai ce sa fie???

acum umbla sa puna acte ptr o luna de Elterngeld...
pai nu???


neatza ,

eu nu ma maschez ,doar copii ,pt ei e distractiv .si vom merge cu trenul carnavalului de la scoala lui Aiman ,nu o sa ii duc in zone unde sint alcoolizati.intr-adevar e aiurea in perioada carnavalului ca se face enorm de multa mizerie in oras ,se opreste circulatia pe arterele principale ,dar e si frumos ,e altceva ,scoate din monotonie orasul si locuitorii.
pe ruby ,nu stiu cum o sa o imbrac ,sa vad ce gasesc marimea ei!albinutza poate!

cit despre elterngeld...nu stiu ce sa zic !dar ma indoiesc ca STATUL da ceva in plus omului de rind...ei stiu doar sa ia ,nu sa si dea.
plus ca stiam ca e o regula daca nu depui in timp actele ,e pierderea ta ,statul da doar 3 luni retroactiv ,crezi ca vor schimba ei contractul facut de voi si vor plati diferente de acum 1 an?

dar daca deja ati vb cu ei ,poate e vreo portita pe acolo pe undeva .
ai grija oricum ,daca beneficiezi si de alte ajutoare de la stat ,caci daca vei primi eltern geld mai mult ,poate afecta si celelate ajutoare ce depind de veniturile voastre.asa e cind iti da ceva statul ,sint toate legate ,crezi ca iei mai mult ,dar de fapt e totul socotit sa dai tu sau sa iesi tandea pe mandea.

kinderzuschuss primesti?


QUOTE(anku @ Feb 3 2010, 10:50 PM) *
mirela..dar sedintele astea de masaj le prescrie dr de fam???
ma credeti ca nu am fost niciodata la asa ceva
dar am avut un prieten masior....ahhhhhhhhhhh ce bine era liwlol.gif


da ,se cheama krankengymnastik dar fac masaje,imi da doctorul meu ca un heilmittel ,dar normal nu are voie el sa imi prescrie asta (da e roman ,si la romani e altfel)trebuie sa mergi la specialist cu problema ce o ai si el iti prescrie ,ca la mine la ortoped ,caci am probleme de ani de zile cu musculatura spateleui si gitului.

sint 6 sedinte a 20 min ,dar sint extraordinare .am un cabinet chiar linga casa ,e profi doamna de acolo .am mai incercat si alte cabinete ,dar mereu m-am intors aici la ea .
sint platite de casa de asig 90% ,restul de 10% il plateste pacientul(undeva pe la 20 euro).
ruby
QUOTE(babytje @ Feb 3 2010, 11:12 PM) *
A, ar fi super sa puteti primi banii aia. Cred ca se poate.
Dar normal ca atunci erati absorbiti de alte probleme.

Da, asa am citit si eu ca dureaza refacerea vreo jumatate de an.
Insa eu sunt tare grabita mereu, nu am rabdare cu mine.
Oricum pe dinafara sunt cam refacuta, intru lejer in nr 26,
doar putina burtica mai am, dar asta ca nu am voie sa fac
abdomene inca.

Va pup, sa aveti o seara faina!


super ,babytje ! in 26 am intrat si eu dupa prima nastere ,pina am ramas iara cu ruby .acum am un 28 ,dar e ok asa!da ,si cu abdomenele ,ia-o usurel ,pe serii .dar zic ca e bine sa te concentrezi asupra odihnei si a lui robert deocamdata ,iar cind te simti refacuta fizic sa incepi si remodelarea.

ma bucur ca robert e ok!pupam dulce !

puapam si pe darius si pe rohat si pe fabio ,cu toate ca de mult nu mai stim nimic de el!
babytje
Neata! cafea.gif
Acum inteleg eu de ce mergi si la ortoped, Mirela. De la ce se trag problemele
de la spate?
Sa nu ma intelegeti gresit. Eu nu sunt obsedata de silueta mea,dar totdeauna
am fost mai sportiva si acum am restrictii si nu-s invatata cu asa ceva biggrin.gif .
Cum ati dormit voi? Se simte mai bine Ruby?
Darius se tine de noul program de dormit toata noaptea?
Rohat cum mai e, gata cu tusea?

tzuc.gif hug.gif
ruby
QUOTE(babytje @ Feb 4 2010, 11:36 AM) *
Neata! cafea.gif
Acum inteleg eu de ce mergi si la ortoped, Mirela. De la ce se trag problemele
de la spate?
Sa nu ma intelegeti gresit. Eu nu sunt obsedata de silueta mea,dar totdeauna
am fost mai sportiva si acum am restrictii si nu-s invatata cu asa ceva biggrin.gif .
Cum ati dormit voi? Se simte mai bine Ruby?
Darius se tine de noul program de dormit toata noaptea?
Rohat cum mai e, gata cu tusea?

tzuc.gif hug.gif


asa clar nu imi e nici mie de la ce sint durerile ...cred ca sint de la pozitiile incorecte ,nu am o postura corecta ,am tendinta de a relaxa prea mult umerii ...dar acum si de pe urma sarcinii si a caratului in brate in excess a lui ruby.

cum sa dormim? ruby dupa miezul noptii plonjeaza la mine in pat(e un obicei clar deja)si se tezeste inca de vreo 2 ori sa bea ...dar dormim totusi .nu pot compara cu ce a fost pina acum 3 zile!
ruby inca túseste ,iar eu sint terminata ,ma dor ochii de cit lacrimez si nasul meu e constant rosu de cite ori trebuie sa il sterg.

pupici!
poesje
Neata ,va servesc cu o cafea ,ce mai faceti dragutilor ,ieri nu am mai intrat ,am fost pe afara ,un pic ,ne-am plimbat ,a fost asa bine, soare ,ne-am incalzit oasele ,am facut un pic de cumparaturi ,dar nu am stat prea mult ,mai ales ne ferim de aglomeratie ,mai mult afara >da si am inceput ceva chestionare ptr permis ,incerc asa incet ,incet ,mai ales cand doarme rohat ,..<mai tusim ,dar este totusi mai bine ,aseara am dormit mai bine ,rohat n-am treaba doarme ,el tuseste numai dimineata ,asa un pic ,oricum ii ,d-au sirop ,in rest ,o sa iesim un pic in curte mai tarziu ,apoi am sa pregatesc pranzul ,>pupicei si sintem pe aici

anku
QUOTE(ruby @ Feb 4 2010, 07:44 AM) *
neatza ,

eu nu ma maschez ,doar copii ,pt ei e distractiv .si vom merge cu trenul carnavalului de la scoala lui Aiman ,nu o sa ii duc in zone unde sint alcoolizati.intr-adevar e aiurea in perioada carnavalului ca se face enorm de multa mizerie in oras ,se opreste circulatia pe arterele principale ,dar e si frumos ,e altceva ,scoate din monotonie orasul si locuitorii.
pe ruby ,nu stiu cum o sa o imbrac ,sa vad ce gasesc marimea ei!albinutza poate!

cit despre elterngeld...nu stiu ce sa zic !dar ma indoiesc ca STATUL da ceva in plus omului de rind...ei stiu doar sa ia ,nu sa si dea.
plus ca stiam ca e o regula daca nu depui in timp actele ,e pierderea ta ,statul da doar 3 luni retroactiv ,crezi ca vor schimba ei contractul facut de voi si vor plati diferente de acum 1 an?

dar daca deja ati vb cu ei ,poate e vreo portita pe acolo pe undeva .
ai grija oricum ,daca beneficiezi si de alte ajutoare de la stat ,caci daca vei primi eltern geld mai mult ,poate afecta si celelate ajutoare ce depind de veniturile voastre.asa e cind iti da ceva statul ,sint toate legate ,crezi ca iei mai mult ,dar de fapt e totul socotit sa dai tu sau sa iesi tandea pe mandea.

kinderzuschuss primesti?

da ,se cheama krankengymnastik dar fac masaje,imi da doctorul meu ca un heilmittel ,dar normal nu are voie el sa imi prescrie asta (da e roman ,si la romani e altfel)trebuie sa mergi la specialist cu problema ce o ai si el iti prescrie ,ca la mine la ortoped ,caci am probleme de ani de zile cu musculatura spateleui si gitului.

sint 6 sedinte a 20 min ,dar sint extraordinare .am un cabinet chiar linga casa ,e profi doamna de acolo .am mai incercat si alte cabinete ,dar mereu m-am intors aici la ea .
sint platite de casa de asig 90% ,restul de 10% il plateste pacientul(undeva pe la 20 euro).

deci am vb la arbeitsamt si au zis ca ei nu dau nici un leu in plus dc nu mai am elterngeld...
primesc 740 euro acum arbetsgeld...atat...dar amundoi ca sotul e fara job acum...din febr sad.gif
si alocatia copilului...
atat...
nu ma pot plange ac ajung fara doar si poate
anul trecut venise un cec cu 1500 euro...maram ca primisem prea putin...
si cam vreo 4000 euro p an innapoi de la cumpararea locuintei...cica nu stiu ce lege...
nu ma plang...
in astfel de vremuri este ok...
o tipa a vrut ao specializare ca si ergotherapeutin...
dar nu a putut primi p motiv ca statul i da si asa prea multi bani...
cica cu tot cu chirie vreo 2000 euro ohmy.gif
deci am ramas masca...
egal...dc se poate bine dc nu nu... liwlol.gif
desi si eu cred ca nu se poate...
kinderzuscuss stiu ca se da ptr copii care sunt la facultate sau liceu...
si in cazul in care este fara un parinte iar celalat parinte nu are job si nici alte venituri...
deci nu avem drept la asta
tin minte ca ma am fost in munchen cand a fost carnavalul anul trecut
superb a fost...
dar f multi oameni beti si sticle sparte...ca in Romania liwlol.gif
ruby
anku ,kinderzuschlag ,nu kinderzuschuss cum am zis eu ...uite aici regula ,lasa-l pe Mis sa citeasca .voi stiti mai bine care e limita de venit la voi.poate va incadrati si voi!140 euro lunar sint niste bani ,deci merita sa te interesezi! succes!

Überblick zu den wichtigsten Regelungen für Eltern, die einen Kinderzuschlag beanspruchen möchten.

Alleinerziehende und Elternpaare haben Anspruch auf Kinderzuschlag für ihre unverheirateten, unter 25 Jahre alten Kinder, die in ihrem Haushalt leben, wenn
für diese Kinder Kindergeld bezogen wird,
die monatlichen Einnahmen der Eltern die Mindesteinkommensgrenze erreichen,
das zu berücksichtigende Einkommen und Vermögen die Höchsteinkommensgrenze nicht übersteigt und
der Bedarf der Familie durch die Zahlung von Kinderzuschlag gedeckt ist und deshalb kein Anspruch auf Arbeitslosengeld II/Sozialgeld besteht.
Die Mindesteinkommensgrenze beträgt für Elternpaare 900 Euro, für Alleinerziehende 600 Euro. Den Kinderzuschlag können Eltern nur dann beanspruchen, wenn ihre monatlichen Einnahmen in Geld oder Geldeswert (z. B. Bruttoeinkommen aus Erwerbstätigkeit, Arbeitslosengeld I, Krankengeld etc.) die jeweilige Mindesteinkommensgrenze erreichen.

Gleichzeitig darf das zu berücksichtigende Einkommen und Vermögen (Bruttoeinkommen und ?vermögen gemindert um etwaige Abzugsbeträge) die Höchsteinkommensgrenze nicht übersteigen. Die Höchsteinkommensgrenze setzt sich aus dem elterlichen Bedarf im Sinne der Regelungen zum Arbeitslosengeld II und dem prozentualen Anteil an den angemessenen Wohnkosten (Bemessungsgrenze) sowie dem Gesamtkinderzuschlag zusammen.

Ein gleichzeitiger Bezug von Arbeitslosengeld II/Sozialgeld beziehungsweise Leistungen der Sozialhilfe und Kinderzuschlag ist nicht möglich.

Die Höhe des Kinderzuschlages bemisst sich nach dem Einkommen und Vermögen der Eltern und der Kinder; er beträgt höchstens 140 Euro/Monat je Kind.

Alleinerziehende und Elternpaare erhalten außerdem ab dem Kalenderjahr 2009 jährlich für jedes Kind, für das im August Anspruch auf Kinderzuschlag besteht, eine zusätzliche Leistung für die Schule in Höhe von 100 Euro. Voraussetzung hierfür ist, dass das jeweilige Kind eine allgemein- oder berufsbildende Schule besucht und keinen Anspruch auf Ausbildungsvergütung hat. Ein gesonderter Antrag ist nicht erforderlich.

Der Kinderzuschlag wird zusammen mit dem Kindergeld monatlich gezahlt.

Über den Antrag auf Kinderzuschlag entscheidet die Familienkasse durch schriftlichen Bescheid.

Kinderzuschlag ist ausschließlich bei der Familienkasse der Bundesagentur für Arbeit zu beantragen. Sie ist auch für die Bearbeitung zuständig. Dies gilt gleichermaßen für Angehörige des öffentlichen Dienstes.

Bei Fragen zur Antragstellung und zu ihrem konkreten Einzelfall wenden Sie sich am besten persönlich an die für Ihren Wohnort zuständige Familienkasse.

Aktuelle Informationen zu den gesetzlichen Neuregelungen im Kinderzuschlag ab 01.10.2008

http://www.arbeitsagentur.de/nn_26548/zent...erzuschlag.html
ruby
´seara !

pe unde sinteti? auzi cine vorbea...adevarul e ca sint cam ocupata zilele astea ,am avut si de iesit des sin casa ,la doctor ,la masaj ,la banca ,la contabil...mna ,joburile mele!

ce ma bucur e ca ruby incepe sa aiba nopti ceva mai linistite ! am avut 2 saptamini de cosmar ! nu ar fi rau sa ne mai putem odihni si noi un pic.
azi dupa amiaza mi-am facut o baie fierbinte cu ulei esential de la kneipp,cred ca am stat cam 1 h ,mi-am facut de toate ,gomaj ,masca ,peeling corporal si dupa hidratare ,eram ca noua!trebuie sa profit de ultimele zile cit mai sta andre acasa !

in seara asta avem donner in meniu ,tocmai a plecat sa il ia .curatasem cartofi ,spalasem witloof ,dar ne-am razgindit ,facem miine asta!

va urez si voua o seara placuta si pofta mare !
anku
QUOTE(ruby @ Feb 4 2010, 04:11 PM) *
anku ,kinderzuschlag ,nu kinderzuschuss cum am zis eu ...uite aici regula ,lasa-l pe Mis sa citeasca .voi stiti mai bine care e limita de venit la voi.poate va incadrati si voi!140 euro lunar sint niste bani ,deci merita sa te interesezi! succes!

Überblick zu den wichtigsten Regelungen für Eltern, die einen Kinderzuschlag beanspruchen möchten.

Alleinerziehende und Elternpaare haben Anspruch auf Kinderzuschlag für ihre unverheirateten, unter 25 Jahre alten Kinder, die in ihrem Haushalt leben, wenn
für diese Kinder Kindergeld bezogen wird,
die monatlichen Einnahmen der Eltern die Mindesteinkommensgrenze erreichen,
das zu berücksichtigende Einkommen und Vermögen die Höchsteinkommensgrenze nicht übersteigt und
der Bedarf der Familie durch die Zahlung von Kinderzuschlag gedeckt ist und deshalb kein Anspruch auf Arbeitslosengeld II/Sozialgeld besteht.
Die Mindesteinkommensgrenze beträgt für Elternpaare 900 Euro, für Alleinerziehende 600 Euro. Den Kinderzuschlag können Eltern nur dann beanspruchen, wenn ihre monatlichen Einnahmen in Geld oder Geldeswert (z. B. Bruttoeinkommen aus Erwerbstätigkeit, Arbeitslosengeld I, Krankengeld etc.) die jeweilige Mindesteinkommensgrenze erreichen.

Gleichzeitig darf das zu berücksichtigende Einkommen und Vermögen (Bruttoeinkommen und ?vermögen gemindert um etwaige Abzugsbeträge) die Höchsteinkommensgrenze nicht übersteigen. Die Höchsteinkommensgrenze setzt sich aus dem elterlichen Bedarf im Sinne der Regelungen zum Arbeitslosengeld II und dem prozentualen Anteil an den angemessenen Wohnkosten (Bemessungsgrenze) sowie dem Gesamtkinderzuschlag zusammen.

Ein gleichzeitiger Bezug von Arbeitslosengeld II/Sozialgeld beziehungsweise Leistungen der Sozialhilfe und Kinderzuschlag ist nicht möglich.

Die Höhe des Kinderzuschlages bemisst sich nach dem Einkommen und Vermögen der Eltern und der Kinder; er beträgt höchstens 140 Euro/Monat je Kind.

Alleinerziehende und Elternpaare erhalten außerdem ab dem Kalenderjahr 2009 jährlich für jedes Kind, für das im August Anspruch auf Kinderzuschlag besteht, eine zusätzliche Leistung für die Schule in Höhe von 100 Euro. Voraussetzung hierfür ist, dass das jeweilige Kind eine allgemein- oder berufsbildende Schule besucht und keinen Anspruch auf Ausbildungsvergütung hat. Ein gesonderter Antrag ist nicht erforderlich.

Der Kinderzuschlag wird zusammen mit dem Kindergeld monatlich gezahlt.

Über den Antrag auf Kinderzuschlag entscheidet die Familienkasse durch schriftlichen Bescheid.

Kinderzuschlag ist ausschließlich bei der Familienkasse der Bundesagentur für Arbeit zu beantragen. Sie ist auch für die Bearbeitung zuständig. Dies gilt gleichermaßen für Angehörige des öffentlichen Dienstes.

Bei Fragen zur Antragstellung und zu ihrem konkreten Einzelfall wenden Sie sich am besten persönlich an die für Ihren Wohnort zuständige Familienkasse.

Aktuelle Informationen zu den gesetzlichen Neuregelungen im Kinderzuschlag ab 01.10.2008

http://www.arbeitsagentur.de/nn_26548/zent...erzuschlag.html

asa deci...
mhhhhhhhh...care 900 e ptr 2 insi???
hmmmmmmm...
poate ca vine cec iar la sf anului ca am primit putintel
dar nu stiu ce sa zic...zice suma minima 900...asta este ciudat liwlol.gif
oricum i zic sa intrebe...
luni vine cineva la noi de la Arbeits ...si vedem...
dar cred ca mai bine se duce la Familienkasse
merci de tip...
iti zic ce si cum.... hug.gif
anku
QUOTE(ruby @ Feb 4 2010, 07:05 PM) *
´seara !

pe unde sinteti? auzi cine vorbea...adevarul e ca sint cam ocupata zilele astea ,am avut si de iesit des sin casa ,la doctor ,la masaj ,la banca ,la contabil...mna ,joburile mele!

ce ma bucur e ca ruby incepe sa aiba nopti ceva mai linistite ! am avut 2 saptamini de cosmar ! nu ar fi rau sa ne mai putem odihni si noi un pic.
azi dupa amiaza mi-am facut o baie fierbinte cu ulei esential de la kneipp,cred ca am stat cam 1 h ,mi-am facut de toate ,gomaj ,masca ,peeling corporal si dupa hidratare ,eram ca noua!trebuie sa profit de ultimele zile cit mai sta andre acasa !

in seara asta avem donner in meniu ,tocmai a plecat sa il ia .curatasem cartofi ,spalasem witloof ,dar ne-am razgindit ,facem miine asta!

va urez si voua o seara placuta si pofta mare !

si eu vreau donner eating.gif eating.gif
sunt bune uleiurile astea de la kneipp???

va spunem si va poopam p toate de noapte buna tzuc.gif
ruby
QUOTE(anku @ Feb 5 2010, 01:30 AM) *
sunt bune uleiurile astea de la kneipp???


neata ,

mie imi plac !am primit de la cumnata mea din olanda un set de 6 mini gel de dus si 6 sticlute cu ulei pt baie ,cu diverse arome .excelente !le recomand!
vezi ca le gasesti si la D&M ,unde au produse mini ,de ex mi-am luat glückliche auszeit ,miroase bestial(e anti stress).

va astept la o cafelutza feletor ! pina atunci ma duc sa pregatesc micul dejun si sa ii fac toaleta lu ruby !pupici!
babytje
Hallo!
Am ajuns si noi. Am fost la doctor cu Robert, de fapt la
consultatie bureau pentru control. S-a facut mare, dar
e in grafic. Are acum 57 cm si 4800g, in rest toate bune
si frumoase. A fost tare cuminte acolo, nu a protestat
deloc.
Mei, ce ne mai povestesti? Cum te simti, esti odihnita?
Ne pregatim sa-l sarbatorim pe Luca. Nastere usoara!
Fetelor, ce planuri de weekend aveti?
Eu vreau doar sa ma odihnesc.

Pupici si la copii si la mamici! tzuc.gif
Meimei
Hallo,

Ce mai faceti? Cum va mai simtiti, Mirela si Mirela? :) V-a mai lasat raceala? Ca vad ca cei mici deja sunt bine. Ar trebui sa apara semne de ameliorare si la voi in curand, nu?

Mirela-Rohat, vad ca si tu te pregatesti de carnet... Multa bafta!

Babytje, felicitari pentru micut... care de fapt s-a facut deja baiat mare ;) Asa e el, cuminte in general? Ce norocosi sunteti :)
Ai intrebat de casa din nord: este la vreo 20 min distanta cu masina de Groningen, foarte aproape de granita cu Germania. E frumos, ca e liniste si multa natura in jur, dar nu e tocmai locul ideal ca sa cresti un copil, ca e cam izolat. Prietenul meu a cumparat casa cu intentia de a o vinde, insa intre timp a venit criza si desi a venit destula lume sa o vada, nu am avut noroc sa scapam de ea pana acum. Poate de aici inainte, sa isi mai revina si piata, si daca mai scadem un pic pretul...

Fetelor, va multumesc pentru urari, sper si eu ca nasterea sa fie cat mai usoara :) Deocamdata totul e ok, Luca a mai luat in greutate 200g, dar e umpicut cam lenes cu bataile inimii. Semne iminente ca ar vrea sa isi faca aparitia inca nu sunt, dar nici mult nu mai e. Duminica am alta monitorizare, poate ma opresc atunci la spital. Daca nu, cine stie, poate saptamana viitoare. Unul din ginecologi zicea ca e posibil sa imi induca nasterea atunci. Deja incep sa ma incerce si ceva emotii :D

Va las acum, ma duc sa mai trag un pui de somn, sa recuperez.
:tzuc:
ruby
QUOTE(babytje @ Feb 5 2010, 03:31 PM) *
Hallo!
Am ajuns si noi. Am fost la doctor cu Robert, de fapt la
consultatie bureau pentru control. S-a facut mare, dar
e in grafic. Are acum 57 cm si 4800g, in rest toate bune
si frumoase. A fost tare cuminte acolo, nu a protestat
deloc.
Mei, ce ne mai povestesti? Cum te simti, esti odihnita?
Ne pregatim sa-l sarbatorim pe Luca. Nastere usoara!
Fetelor, ce planuri de weekend aveti?
Eu vreau doar sa ma odihnesc.

Pupici si la copii si la mamici! tzuc.gif


planuri de weekend? logic ca odihna !!!!
si eu sint terminata ca bateria ,miine intra iar andre in tura de dimineta cu ruby ! azi la 6 s-a trezit!si avea un chef de vorbaaaa!

foarte frumos a luat robert in greutate ! ii place lapticul!bravo ,sa pape tot ce ii da mami si sa fie sanatos!pupici!

mai nou e ca se crizeaza ruby cind ma vede la comp....deci din ce in ce mai rar pe aici! eventual cind doarme!


QUOTE(Meimei @ Feb 5 2010, 06:30 PM) *
Hallo,

Ce mai faceti? Cum va mai simtiti, Mirela si Mirela? smile.gif V-a mai lasat raceala? Ca vad ca cei mici deja sunt bine. Ar trebui sa apara semne de ameliorare si la voi in curand, nu?

Mirela-Rohat, vad ca si tu te pregatesti de carnet... Multa bafta!

Babytje, felicitari pentru micut... care de fapt s-a facut deja baiat mare wink.gif Asa e el, cuminte in general? Ce norocosi sunteti smile.gif
Ai intrebat de casa din nord: este la vreo 20 min distanta cu masina de Groningen, foarte aproape de granita cu Germania. E frumos, ca e liniste si multa natura in jur, dar nu e tocmai locul ideal ca sa cresti un copil, ca e cam izolat. Prietenul meu a cumparat casa cu intentia de a o vinde, insa intre timp a venit criza si desi a venit destula lume sa o vada, nu am avut noroc sa scapam de ea pana acum. Poate de aici inainte, sa isi mai revina si piata, si daca mai scadem un pic pretul...

Fetelor, va multumesc pentru urari, sper si eu ca nasterea sa fie cat mai usoara smile.gif Deocamdata totul e ok, Luca a mai luat in greutate 200g, dar e umpicut cam lenes cu bataile inimii. Semne iminente ca ar vrea sa isi faca aparitia inca nu sunt, dar nici mult nu mai e. Duminica am alta monitorizare, poate ma opresc atunci la spital. Daca nu, cine stie, poate saptamana viitoare. Unul din ginecologi zicea ca e posibil sa imi induca nasterea atunci. Deja incep sa ma incerce si ceva emotii biggrin.gif

Va las acum, ma duc sa mai trag un pui de somn, sa recuperez.
tzuc.gif


eu ma simt un pic mai bine mishu ,mersi! m-am trezit azi dimineata cu nasul infundat cu toate ca iau picaturi...asta e ,o sa treaca si asta!

imi povestea si andre ca zona e cam pustie ...dar ia si tu partea pozitiva a lucrurilor ,linistea si natura!

luca e lenes cu bataile inimii ...ruby era prea zvapaiata !ma intreba doctorita daca am urcat scarile care cumva alergind(in luna a 9 a!!!!!)ce dea CTG-uri mi-a facut atunci!

e aiurea dpdv emotional cind trece de termen ...devii mai nerabdatoare !dar fara teama totul va fi bine! poate vine la data fixa(doar 4%sosesc atunci).

si mie mi-au indus nasterea caci lui ruby ii era bine acolo ,nu vroia sa iasa!

be strong ! o sa il vezi soon pe luca si poate si noi ulterior,nu?

pupici si numai bine!
poesje
buna fetelor ,si noi un pic pe aici ,,am intrat sa va salutam,acum am terminat totul ,,gata sa dus ziua de trebaluiala ,simteam ca nu mai termin ,pupicei
poesje
mhh si noi stam la 15 km de groningen ,cine stie poate va mutati aici rolleyes.gif ,noi stam in assen , dar unde mai exact ,>.felicitari grasun bb , hug.gif ,>> mirela ce ati facut pe ziua de astazi ,pupacim toti copilasi <aaa si nastere usoara , ce trage rohat de mine,vrea sa ne jucam ,stie ca se apropie acusica somnicul ,noapte buna si un somnic pufos si plin de vise frumoase ,,,pupicei
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.