Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici Din Olanda?
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Diverse > Esti din aceeasi localitate cu mine?
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145
ruby
Neata ,

rapid la o cafea ,caci s-au trezit si fetele si deja sant active pe aici .am dormit f bine ,caci ieri am fost cu fetele la zoo .am plecat la 10 si abia la 17 am ajuns acasa .a fost o zi tare faina ,cu multa distractie,rasete si chipuri fericite,am mancat ,ne-a jucat si am observat atent animalele.Ruby a primit un balon cu heliu cu Dora si Amy unul cu Kitty cu care se joaca de dimineata.pe baieti i-am lasat acasa .Andre a luat si el virusul de la fete ,iar Aiman e satul de cate ori a vazut gradina zoologica cu scoala.am pus ceva poze pe fb .
a tinut si vremea cu noi .parca nu a fost asa de cald precum zilele trecute .voi cum ati petrecut Any ?

Trebuie sa ma apuc de calcat ,caci am un maldar plin si nici un chef ....am in plan si sa ma vopsesc si sa-mi fac pedichiura ,dar probabil cand se fa intoarce Andre din Belgia.are o intalnire f importanta astazi la caile ferate .un contract ce sper sa se finalizeze intr-o colaborare fumoasa si pe termen lung.
sa aveti o zi frumoasa!
Any-Olanda
Buna dimineata si de la noi,

Un cappuccino? cafea.gif
La noi e super cald afara, trebuie sa ma uit pe termometru sa vad cate grade sunt, in orice caz, peste 20 si ceva...

Alina a dormit pana pe la 09:15 cand a sunat telefonul... Ne-am mai jucat pe sus, am schimbat lenjeriile si acum mananca, multa treaba are biggrin.gif
Azi avem program mai relaxat ca avem liber aici, la cat de cald e afara, parca nici nu-ti vine sa te apuci de ceva... Mai strangem pe aici, bag niste rufe la masina/uscator si d-astea... O inghetata, Alina o tura de balaceala in piscina ei, ceva sa mancam...d-astea smile.gif

Pai la zoo ne-am distrat si noi de minune ieri Mirela smile.gif Vezi ca am povestit aseara cum a fost biggrin.gif
si eu am de calcat dar zau ca nu-mi vine sa ma apuc, 32 de grade sunt sus, daca mai bag si fierul meu cu aburi, o sa fie sauna de-a dreptul... Mirela, intrebai tu acum ceva timp despre cremele astea solare....Sambata dimineata era Alina imbracata cu costumatia de la voi si doamne, sper din suflet sa scot petele alea de la crema de pe rochita aia ca altfel ii mananc pe astia de la Zwitsal sad.gif Stii, ieri la zoo vazusem in geanta unei femei un spray de la Vichy pt asa ceva cred, o sa ma uit pe la farmacie ce gasesc ca numai pe acolo am vazut Vichy. Ai incercat vreodata produsele astea pt soare de la ei, e ceva de ele? Eu zau ca nu stiu pe care sa le mai incerc, asta de la Zwitsal zboara cu prima ocazie... Am cremuit-o pe Alina si in piscina s-a spalat toata crema, apa era alba, deci protectie zero... spada.gif
Mirela, aveti liber azi in Germania? E si la voi Pinksteren? N-am idee ce sarbatoare e, daca e si la noi la ortodocsi smile.gif

Alina, Simonel, voi cu ce crema de protectie va intelegeti bine? Recomandari? tzuc.gif

V-am pupat, ne mai auzim mai tarziu... Pupici si o zi frumoasa va doresc hug.gif tzuc.gif
ruby
ai povestit tu aseara despre zoo? Unde bre ,ca nu am dat de nici un post de gen !
ruby
buna ziua ,

si eu la o pauza pe aici .prea multe nu am facut ,doar m-am ocupat de aspectul meu fizic un pic .vopsit ,manichiura ,pedichiura ,pensat ,masca .de calcat nici nu m-am apucat macar .am dat dimineata cu aspiratorul prin toata casa si cu mopul si astea asa printre picaturi ca a trebuit sa fac si niste facturi si Amy nu avea chef de a se juca de una singura .acum doarme ,slava domnului ca m-am mai odihnit si eu putin si am mancat un tosti .
sant criminale cremele ...ies petele cu Ace dupa mai multe spalari .cauta pe net sfaturi eventual.la noi sant si niste solutii speciale ,sfecifice fiecarei pete dar nu am cumparat inca .m-am descurcat si fara.
spray-urile de la vichy ,daca te referi la cele mici din metal sant cu apa termala .eu am folosit doar creme pt mine de la ei ,nu cunosc gama de protectie solara .dar tind sa cred ca toate cremele pateaza ,caci am incercat 3 pana acum si toate 3 au patat.trebuie uns cu grija cand are hainute pe ea,dar e imposibil sa nu se murdareasca macar un pic.pe unele chiar si scie ca pateaza .ia sapui o poza cu Alina asa imbracata sa vad si eu cum ii vine rochitza .
da si la noi e liber astazi .sant Rusaliile.

si la noi e cald ,dar oricum mult mai bine decat saptamana trecuta .inca nu am iesit cu fetele ,dar urmeaza.tragem o tura de plimbare prin padure ,ceva castele la groapa cu nisip ,eventual o inghetata la capatul tramvaiului .
o dupa amiaza placuta in continuare.
pavoneitza
salutare!
si noi pe aici,obositi de la markplatz.f frumos a fost smile.gif
Any,eu numai nivea am folosit,la inceput spray,apoi crema,dar nu am vazut sa pateze!
Mirela,super pozele de la zoo. ai super fete! partners.gif

Maine am ziua de proba,am emotii,sper sa fie bn!
va pup
Any-Olanda
Buna seara,

La apel smile.gif Niste capsuni? eating.gif

M-am tot uitat pe net, am gasit si spray-ul ce l-am vazut ieri la doamna respectiva dar are factorul de protectie numai 30, deci nu ma intereseaza, dar am gasit altceva:
http://www.huid-producten.nl/producten/vic...spray-kind.html

Zic ei ca nu e gras, sper sa-l gasesc maine la farmacie, daca nu ma opresc pe la Kruidvat sa vad ce gasesc, tot gen spray ca ma dispera cremele astea, cel putin asta de la Zwisal am zis ca folosesc azi si pa! Iar apa alba in piscina, se vedea cum curge siroaie asa de pe Alina, cu toate ca intrase in piele...si daca nu te speli apoi, zici ca ai untura pe tine, doamne fereste!

Au Mirela, chiar asa greu iese, o sa le scriu astora o reclamatie daca nu scot petele de pe ea ca zau ca mor de ciuda numai cand ma gandesc la rochita aia frumoasa... Nici n-am avut timp sa o pozez cu ea...
Aha, deci Rusaliile sunt, am priceput biggrin.gif
Bravo tie, bine ca ai avut timp sa te aranjezi, noi ne tot trezim cu musafiri nepoftiti in ultima vreme ca nu mai poti face nimic... mai ales Mam vine asa pe nepusa masa...
Da, vezi ultimul post de pe pagina anterioara biggrin.gif
Mi-am auzit si critici de la dragele mele cumnate sambata, ca si daca ai bekkeninstabiliteit poti sa lucrezi pe scaun...ce inseamna sa vorbesti in necunostinta de cauza... Ele la cat sunt de mari si-au nascut copiii din picioare si i-au prins in prosop (pe bune), ele nu au trecut ca mine prin 2 sarcini cu stres, cezariana si multe alte minuni... Se vede ca samanta e altfel... Poate ma vaiet eu prea mult, nici nu stiu ce sa mai cred...

Alina, iti tin pumnii pt maine, sper din suflet sa fie asa cum iti doresti tu! hug.gif

Simonel, tu cum te mai simti? hug.gif

Marc e plecat la un prieten si eu mi-am gasit de lucru la masina de cusut, Alina ar trebui sa doarma dar are sedinta de partid in patut liwlol.gif Azi am lasat-o fara pampers ca am stat mai mult pe afara si a facut de 2 ori pe ea, incepand sa planga, se speriase biggrin.gif A 3a oara a venit si m-a luat de mana ca ea vrea sa faca la olita, sa-i dau pampers-ul jos biggrin.gif Deci totusi a invatat ceva smile.gif Nu vreau sa o fortez, nici gand, doar ca acum vara e de exersat, mult mai usor decat iarna, asa mi se pare mie cel putin smile.gif

Va las, ma apuc de cusut ca si asa altceva nu indraznesc sa fac pe caldura asta.... Vroiam sa vb la tel cu mama si nu raspunde, deci ma plictisesc eu pe aici cumva biggrin.gif V-am pupat, o seara frumoasa hug.gif tzuc.gif
ruby
any ,mie nu imi apare postul tau de aseara .doar cel de dimineata .ia da-i un copy paste ,poate de data asta il vad si eu .
ruby
Any ,nu mi-o lua in nume de rau ca nu o zic cu nici o urma de rautate ,dar daca nu o ai pe soacra ta 100% la suflet de te deranjeaza desele ei vizite ,de ce vrei sa iti numesti copilul dupa ea ,in cazul in care va fi fata ?toata viata vei fi urmarita de numele ei ,de ce? Sant atatea nume frumoase .sper sa nu te supere remarca mea !

Cat despre cumnate ,e usor a vorbi cand nu esti in cauza .Cred ca chiar daca nu ai avea dureri sau probleme tot nu s-ar merita sa te agiti cu mersul la munca .Nimeni nu pune pret pe munca si stardania ta acolo ,de ce ai pune tu pret pe faptul ca ei au nevoie de tine ?esti oricum doar un numar ,asa ca bucura-te de sarcina si lasa lumea care nu pricepe sa isi puna intrebari .

sa imi zici si mie daca pateaza crema ce vrei sa o cumperi .deocamdata am de la bübchen si sant foarte atenta cu unsul .

Alina ,succes la proba de maine ! sa ne spui cum a iesit !
ma duc si eu la culcare ,caci maine trebuie sa plecam devreme la maastricht .o noapte linistita !
Any-Olanda
QUOTE(ruby @ May 28 2012, 10:28 PM) *
Any ,nu mi-o lua in nume de rau ca nu o zic cu nici o urma de rautate ,dar daca nu o ai pe soacra ta 100% la suflet de te deranjeaza desele ei vizite ,de ce vrei sa iti numesti copilul dupa ea ,in cazul in care va fi fata ?toata viata vei fi urmarita de numele ei ,de ce? Sant atatea nume frumoase .sper sa nu te supere remarca mea !

Cat despre cumnate ,e usor a vorbi cand nu esti in cauza .Cred ca chiar daca nu ai avea dureri sau probleme tot nu s-ar merita sa te agiti cu mersul la munca .Nimeni nu pune pret pe munca si stardania ta acolo ,de ce ai pune tu pret pe faptul ca ei au nevoie de tine ?esti oricum doar un numar ,asa ca bucura-te de sarcina si lasa lumea care nu pricepe sa isi puna intrebari .

sa imi zici si mie daca pateaza crema ce vrei sa o cumperi .deocamdata am de la bübchen si sant foarte atenta cu unsul .


Nu ma supar Mirela dar bebe (deocamdata) v-a fi numit dupa tatal meu sau dupa Pap (Johanes= pap si tata e Ion, Mathilda= de la Matheus-Pap) deci nu dupa Mam smile.gif Pe ea nu am zis niciodata ca nu o am la suflet, cred ca ai inteles tu asa smile.gif Cateodata ma deranjeaza faptul ca nu-mi spune in fata ce are de zis si ma tot discuta cu scumpele mele cumnata sau ca vine cand nu te astepti, fara sa se anunte in prealabil... Poate sunt si eu in pat, dorm, nu prea poate sa conceapa cum poate omul sa doarma cateodata la amiaza... Eu macar fac ceva folositor pt mine in loc sa citesc telenovele de 1 leu din biblioteca pe cand se poate juca sau plimba cu Alina... Dar asta e parerea mea si la anii ei nu am cum sa o schimb... Mai spun eu cate ceva cand ma apuca pe mine damblalele sau se intrece limita... Batranii astia trebuie periati, mai ales daca ne sunt parinti biggrin.gif In rest e femeie cool, cine e perfect?! biggrin.gif

Exact, nu ma agit ca se descurca ei si fara mine.... Prefer sa ma bucur de sarcina asa cum pot, sa imi petrec timpul calitativ stand acasa...

Da, imediat ce o ung pe Alina... Sunt curioasa ce e de gasit smile.gif

O zi frumoasa maine in Maastricht, daca veniti mai prin apropiere, da-mi un semn biggrin.gif hug.gif

Pupici si somnic usor hug.gif tzuc.gif
Any-Olanda
QUOTE(ruby @ May 28 2012, 10:13 PM) *
any ,mie nu imi apare postul tau de aseara .doar cel de dimineata .ia da-i un copy paste ,poate de data asta il vad si eu .


A disparut!!! oFloare1.gif Dimineata era acolo, ce D-zeu!

Pai mai scriu o data atunci smile.gif
Alina a adormit o jumatate de ora in masina. Am ajuns noi acolo, am servit pranzul si ne-am apucat de vizitat. Alina super incantata de tot biggrin.gif Multi copii... Am vazut de toate, am dat kilometrajul peste cap, am mai mancat o tura, dansat, etc...Ne-am ales un tigru siberian ca suvenir si am plecat spre masina. 16:30 in masina, 16:35 Alina dormea, moarta de oboseala, nedormita toata ziua, se terminasera bateriile liwlol.gif Acasa cum am ajuns s-a trezit si nu mai avea rost sa o bag la culcare de pranz ca intr-o ora ne pregateam de programul de noapte, asa ca am mai lungit-o noi cu o baie in piscina, mai ales ca si transpirase, echiparea de culcare, un iaurt si pa, dusa a fost pana la 09:15 biggrin.gif
Ce sa spun, a fost super cuminte, a mers frumos pe langa carucior sau cu noi de mana, in carucior nu a stat mai deloc... Tare mandri suntem de ea, nici n-am stiut ca avem copil cu noi sa zic asa smile.gif
Cam asta a fost ziua noastra smile.gif Si voi v-ati distrat deci smile.gif Poate bagi pe aici niste pozici...

Pe maine smile.gif Somn usor :hug : tzuc.gif
Any-Olanda
Buna dimineata,

Va servesc cu un ceai, ice tea cafea.gif ca la noi e deja super cald....De vineri cica se mai raceste, pfff, sper din suflet sa se mai raceasca putin ca tare arde soarele asta....

Eu ma duc sa bag o tura de lenjerii albe si sa vad apoi ce mai urmeaza ca ieri n-am mai bagat nimic la spalat...

Marc si cu Alina au plecat deja, cresa/munca...
Eu sunt obosita ca am tot stat treaza sa ma duc sa-mi iau vecinii de la gara ca au fost la un concert si au venit pe la 00:45 la gara, nici nu ma mir ca sunt obosita...

V-am pupat si ne mai auzim mai tarziu hug.gif tzuc.gif O zi frumoasa tuturor hug.gif
Any-Olanda
Buna seara,

Hop si eu pe aici, un ice tea sau o inghetata? cafea.gif eating.gif

Eu am tot spalat si impachetat azi vreo 4 masini de rufe...
Am fost si prin centru, mi-am luat o rochita in care imi poate creste si burtica linistita biggrin.gif
Am luat si spray-ul ala de protectie de la farmacie, ce sa zic Mirela, se intinde bine dar tot pateaza in ciuda faptului ca a si costat aproape 23E wacko.gif Miroase frumos dar sub robinet tot curg siroaie albe in zona unde e cremuita sa zic asa... I-am zis tipei de la farmacie de ce vreau sa incerc altceva si ca nu sunt multumita de cel de la Zwitsal si a zis ca daca nici de asta nu-s multumita, sa vin inapoi si facem o plangere, nu mai stiu ce a zis, daca trimitem si spray-ul inapoi sau nu.... Oricum, am incercat pe tricoul meu alb si pateaza, acum sa vad si cat de repede iese pata asta...
Stii, imi este si teama sa nu dau o caruta de bani sa le incerc pe toate si in fond toate sa aibe aceleasi efecte secundare, petele si spalatul in apa (ca se face apa in piscina alba, eu nu-mi pot imagina ca acel copil e apoi inca 100% protejat, bullshit! ) . Deci, alte incercari?! Tu ce ai mai incercat si nu a trecut testul ca sa le tai de pe lista...

Te astept cu impresii, cum a fost in Maastricht, casuta, etc... Amy cred ca a fost fata de gasca si v-a lasat sa va faceti treburile in liniste, nu? smile.gif Daca nu ai chef de scris, nu-i problema, si maine e o zi... sau ne auzim la un tel daca ai timp si chef...

Alina, cum a fost ziua de proba? Ti-a placut? Te-ai simtit bine acolo? Cand iti vor da rezultatul? smile.gif Iti tin pumnii sa fie cum iti doresti tu mami! Cand e urmatorul gratar ca vin si eu? biggrin.gif

Simonel, voi cum sunteti? Inca 10 saptamani si se termina circul smile.gif Mai rezisti tu putin, nu? smile.gif Luca ce zice?
Cum e cu olita? Stai sa spun ce mi-a zis Mam, cred ca poti incerca, n-o sa-l omoare smile.gif Zicea de o vecina de-a ei ce avea 2 gemeni, fata si baiat. Pe vremuri perseverau cu olita inca de pe la 1 an si ceva ca pe atunci nu aveau pampers-i. Fetita facea la olita, a fost foarte usor pt ea dar baietelul nu vroia si pace. Si cica l-a imbracat cu o rochita pe el si la funduletul gol lasat asa toata ziua. Pt ca era afara in curte si l-ar fi zgariat la buci daca s-ar fi asezat undeva jos, imediat a inceput sa ceara numai sa-i puna pantalonas sa poata sta jos... Cam asta e ideea, eu iti spun ce am auzit biggrin.gif
Sunt de acord cu faptul ca nu trebuie stresat copilul, total de acord. Ieri Alina chiar a priceput ceva din cele 2 rateuri liwlol.gif Nici o problema, avem timp sa invatam pana la maxim 4 ani cand intram la scolita....

Va las ca ne uitam la o comedie biggrin.gif V-am pupat, pe mai tarziu....sau maine biggrin.gif :hug tzuc.gif


Any-Olanda
Buna dimineata,

Prezenta cu un ice tea ca sunt iar gretoasa si nu intra cafeaua biggrin.gif cafea.gif

Ma duc sa mananc un sandwich cu pate ca de cand poftesc...burticoasele astea nu au voie chestii cu multa vitamina A si asa as manca niste ficatei la tigaie de numa biggrin.gif Numai la chestii interzise ma gandesc liwlol.gif
Mi-am instalat cartierul general, ma duc sa calc muuuuntele de haine.... Mai face cineva coalitie cu mine? biggrin.gif Ma voi plictisi calcand si probabil vorbind la telefon biggrin.gif

Mirela, deci v-a placut casa aceea? Wawww, super... Ce pas mare v-a fi pt voi sa va mutati acum in Olanda! hi.gif Copiii ce spun? Daca voi va veti simti bine, e super atunci smile.gif

V-am pupat dulce pe toate si ne mai auzim intr-o pauza de calcat biggrin.gif O zi frumoasa va doresc hug.gif tzuc.gif
dumysym
Salutari,

Mai este ice tea?

Am reusit sa intru si eu azi sa va scriu cateva randuri, sper sa se si posteze pt ca iar nu ma puteam loga biggrin.gif

Noi nu suntem prea bine, Luca tot bolnavior, acum am trecut pe antibiotic, nu e garv dar se chinuie cu un pic de tuse si dureri de gat, cel putin doarme bine si doar inainte de nani mai tuseste un pic, azi nu l-am mai adormit pt ca vreau sa-l pun la nani mai devreme pe seara si daca doarme ziua cateva ore, seara imi adoarme greu si tarziu biggrin.gif

Any, cred ca la mine termenul e mai scurt, adica voi naste prin cezariana in jur de 38 de saptamani, asa ca mai sunt max 2 luni, vad ca se apropie termenul tot mai repede si nici nu imi dau seama cand a trecut, am multe de facut dar parca nimic nu imi iese cum vreau, mai am si problema cu biserica, daca ma inscriu la catolici aici am de platit cateva mii de euro pana acum si de acum in colo, dar as prefera sa fac botezul aici ca sa nu fiu nevoita sa merg cu bebe in ro pe timp de iarna, nu gasesc mobila pt Luca care sa ma incante si sa mi se potriveasca perfect in camera, multe chestii de terminat....offf mare nebunie si mari dileme sad.gif
Luca face de mult timp si pipi si kk la olita sau wc, chiar de unul singur, dar nu mai spus pana acum pt ca de obicei cand ma laud se intampla sa dea iar rateuri, asa ca il laud zilnic acasa si ii spun cat de mandra e mami, acum zice si el ca e copil mare si ca trebuie sa faca la wc, mai trebuie sa incercam si noaptea sa scapam de pampi, dar cred ca mai astept un pic pt atunci cand va intelege el si asta si va cere singur smile.gif
Am inceput scoaterea pampelui cand avea 2 ani si cateva zile, pot sa zic ca la inceput a fost f bine, chiar mi s-a parut f usor, iar pe toata periaoda calda facaea la olita si rar se mai scapa pe el cand se ascundea sa nu-l vad ce face, dar cum a venit toamna s-a schimbat ceva si nu mai spunea cand face decat dupa ce facea sau cand nu se mai putea tine...asa ca nu stiu exact ce sa zic, dar cred ca fiecare copil are stilul sau si timpul lui pt astea....asa ca la urmatorul voi fi mai atenta atunci cand va fi mai pregatit biggrin.gif
Nu ai incercat sa cumperi spray-ul pe albastru de la Nivea? intra repede in piele si nu am vazut sa curga, de ala o sa-i iau si lui Luca, l-am folosit pe Luca la piscina dar il aveam de la Gabi pt ca eu nu aaveam luat cu mine, acasa am Bubchen crema dar e inca nou, nu am apucat sa-l folosim ca sa stiu cum e, asa ca pariez pe Nivea spary albastru fp 30 smile.gif

au fost si la voi furtuni cu gheata ieri?

Mirela, imi trimiti si mie link pe mess cu casa? v-a placut?

Alina, cum a fost la proba?

ce faceti azi de papi? am niste carnita de curcan in frigider, dar nu imi vine nici o idee ce sa fac cu ea azi biggrin.gif idei?

pupu
Any-Olanda
Buna dimineata,

Hop si eu, un ice tea? cafea.gif
Sunt obosita si cred ca ma duc iar in pat sa ma mai intind putin... Aseara stand cu capul pe perna am tot facut planuri cu Marc ce avem de facut si se facuse aproape ora 1 pana sa adormim....
Ieri am sarit calul, am spalat si doua covoare ce le avem in sufragerie (m-a ajutat si vecina cu ridicatul si toata taravura) dupa ce am calcat toate hainele Alinei ce se adunasera, acum mai am ale noastre... camasi, tricouri, rochite, etc...
Am spalat si baia din tavan pana-n podea, nici nu ma mir ca acum ma dor mainile la cata treaba am facut ieri... Dar a fost placut sa stau afara cu furtunul sa ma balacesc liwlol.gif Marc a pus si el mana si a spalat pe jos in sufragerie si cand m-am intors eu de la curs, am pus covoarele. Arata asa de bine acum biggrin.gif

Eram asa de obosita aseara ca nu am mai avut energie sa mai raspund ....

Simonel, vazusem la mamici de mai ce ai putea face cu pieptul de curcan smile.gif Ia baga un google si cauta Valdostana smile.gif Pe petit chef vazusem 3 retete parca smile.gif Cred ca-l poti implica si pe Luca si asa poate v-a manca si el cu placere smile.gif
Multa sanatate va doresc smile.gif si felicitari pt progresele facute cu olita super.gif
Cat despre botez, nu cred ca trebuie imediat botezat mami.... noi pe Alina am botezat-o la 3 luni, bebe o se fie botezat cu prima ocazie cand mergem in Romania, daca o sa aibe 1 an, asta e.... Nu ma intereseaza ce zice lumea.... Si de dat contributie aici la biserica de mii de euro, de unde sa-i dau mami, au innebunit si astia! Int-o zi o sa ramana singuri popii astia in biserica cu asa tarife...acum se mai duc niste babe amarate dar cand n-or mai fi nici alea...biserica goala pusca...
Cand ajungeti in Romania botezati si gata, nu-i mai bine asa? smile.gif Mergeti apoi la restaurant, mancati ce doriti si gata, ce atata stres si deranj?! Sper din suflet ca te-am mai linistit putin ca te simt tare stresata pt asta...
La noi n-a mai plouat de saptamani intregi...azi cica ar fi sanse, sa vedem...

Mirela, voi ce planuri aveti pt azi? Nu-mi vine sa cred, deja ne apropiem de weekend... Noi s-ar putea sa venim prin DE sambata sa ne uitam de mobila pt camera Alinei. Cred ca o sa primeasca si camera noastra un make-over smile.gif Vedem, in functie de inspiratie smile.gif Prin Pocco o sa mergem, ar mai fi si alt concern de magazine? smile.gif Abia astept sa mergem, asa macar sa-mi fac si eu o idee... Cand am luat mobila pt sufragerie nici nu am avut timp sa ne uitam prea mult pe acolo, 4 etaje, pai trebuia sa stau toata ziua pe acolo biggrin.gif

Alina, tu pe unde tragi chiulul? Ultimul gratar pana se raceste vremea? biggrin.gif

Va las, ma duc sa ma mai intind putin...Pupici si pe mai tarziu hug.gif tzuc.gif

Any-Olanda
Am revenit si eu,

Tot cu un ice tea ca azi altceva nu intra wacko.gif Apa doar...

La noi azi sa racorit, d-aia am si profitat ieri de ocazie si am spalat covoarele. Momentan picura afara si de maine se anunta 15 grade, deci trebuiau spalate acum ca in Olanda nu se stie cu vremea asta... S-ar putea sa mai prindem vreme frumoasa peste 3 luni, nu te mira nimic pe aici...

Fetelor, maine e 1 iunie!!! Pt mine e o zi cu bucurie si tristete in acelasi timp (am o surioara ce s-a innecat la 2.5 ani pe 1 iunie sad.gif )... Voi ce pregatiti pt maine? As vrea sa fac ceva cu Alina dar nu stiu ce... Ma gandeam acum ca poate ceva fursecuri facute impreuna n-ar fi o idee rea... As fi vrut sa mergem la o inghetata dar la 15 grade n-o sa fie vreme de terasa cred... Alte idei??

Ma duc sa bag o runda de calcat daca tot s-a racorit afara...

V-am pupat, ne auzim mai tarziu hug.gif tzuc.gif
ruby
neatza ,

dau o cafea ! am si ice tea daca asta preferi Any .
eu zic ca pocco e cel mai mare si cu cele mai bune preturi .ar mai fi si altele dar nu sant asa faimoase.eu mi-am luat mobila de la ,,AIRPORT ,, dar filiala köln nu mai exista .nu stiu daca mai au in alta parte .cred ca in 4 etaje de magazin gasesti tu ceva care sa se potriveasca .
dumnezeu sa o odihneasca pe sora ta .
poti sa scrii cu creta pe trotuar ,sau sa faceti finger paint (gasesti la zeeman ),lego ,puzzle ,citit ,cu bicicleta pe afara .cred ca si tu le faci pe toate astea ...

simona ,casa e ok ,acum asteptam raspunsul proprietarilor ca sant cam ciudati .trebuie sa se sfatuiasca ...unii sant cam ciudati ,pun casa pe net spre inchiriere dar nu stiu ce vor de fapt .sant 2 frati batrani si stii cum e cu batranii....noi vrem sa inchiriem pe perioada lunga ,acum ramane de vazut daca vor si ei.la 7 camere cat are casa e de asteptat ca va fi inchiriata de o familie cu copii si nu de vreun single ,deci implicit se vrea si pe o perioada lunga ,ca doar nu o sa schimbam scolile dupa 1-2 ani .unii parca nu gandesc .vedem daca primim vreun raspuns in cursul zilei de azi ,de nu cred ca o sa cautam in alta parte .

felicitari pt ca ati scapat de pampers.
ma duc o tura prin centru ,ca vreau sa mai cumpar cate ceva pt mine si Andre.sa aveti o zi frumoasa !
Any-Olanda
Buna dimineata,

Hop si eu cu un cappuccino cafea.gif dar nu stiu daca o sa intre... cred ca tot la ice tea o sa ma opresc, multumesc Mirela biggrin.gif

La multi ani tuturor copiilor!!!! Sa ne traiasca si sa avem parte de o viata luuuunga si multe bucurii impreuna tzuc.gif


Azi voi face cu Alina niste frusecuri cu personaje de poveste si niste muffins. Am scos ousoarele si untul din frigider, le las putin sa se incalzeasca si apoi ne apucam de treaba smile.gif

Da Mirela, in functie si de vreme vreau sa iesim pe trotuar sa desenam (azi-noapte a plouat) si afara cu tricicleta noastra smile.gif
Spor la shopping smile.gif Sper sa gasiti tot ce va doriti hug.gif

Simonel, Alina, voi ce mai faceti? Sunteti bine? hug.gif

Va las sa-mi beau cappuccino-ul si sa ne apucam de prajiturit biggrin.gif Pupici si o zi frumoasa!!! hug.gif tzuc.gif
Any-Olanda
Buna seara,

Hop si eu, obosita dupa atata prajiturit biggrin.gif Un suc de mere si piersici proaspete pt cine doreste eating.gif

Am facut fursecuri si muffins, Alina sta prost cu rabdarea, am avut si de facut curatenie dupa ea dar na' ...invatam biggrin.gif

Aici nu se cunoaste notiunea de "Ziua internationala a copilului" , deci, ne-am amuzat cum am putut smile.gif Citind, lipind minuni, mazgalind, prajiturit, baie cu mami in cada (m-a spalat pe cap ca doar ma invitase cu ea in cada, mi-a facut si loc langa ea biggrin.gif ). Afara era rece si nu am mai iesit dupa baita...

In rest nimic nou...

Maine mergem aici aproape la un magazin de stofe in DE sa vedem ce gasim si in functie de asta vom alege si culoarea pe pereti in camera copiilor smile.gif Vreau sa o fac lila si draperiile ce le am nu s-ar potrivi, deci trebuie facute altele smile.gif Si uite asa imi dau de lucru liwlol.gif In gemente Niederkruchten e Dam Mirela, vreo 15-20 km de la mine cred smile.gif

Simonel, Alina, voi chiar absentati asa nemotivat? biggrin.gif

Va las, ma apuc de recapitulat ce am invatat pana sa iau pauza... In octombrie am examen, sper sa apuc sa invat macar pt unul ca am 4 in total... Cand o sa absentez, o sa stiti ca ori fac ceva prin casa, ori invat biggrin.gif

V-am pupat, o seara frumoasa tuturor, maine cred ca absentez de la cafea daca plecam devreme in DE, au program acolo numai pana la 13 si daca ar fi dupa mine, m-as mai opri pe la 3 magazine, sa vedem ce zice si Alina biggrin.gif ... Weekend placut tuturor! hug.gif tzuc.gif
Any-Olanda
Buna dimineata,

Un suc de mere si o broodje cu gerookte palling eating.gif

Noi mergem sa ne imbracam si sa plecam la shopping... Ne auzim mai tarziu...

Pupici si o zi frumoasa!!! Spor la treburi hug.gif tzuc.gif
Any-Olanda
Buna seara,

La apel, o felie de pepene ca sa am companie la pazit toaleta la noapte? biggrin.gif eating.gif

Deci, am fost in Germania...La magazinul de stofe n-am gasit nimic cu tente de lila, dezamagire totala... Mai am doua optiuni pe la noi pe aici.... Am fost pe la E. Family, n-am gasit nici colanti acolo decat o pereche, verzi cu galben, o palariuta cu Minnie si niste maruntisuri... Era si DM si Rewe langa, de la DM ne-am luat iar niste maruntisuri si o sticluta cu pai ca pe la noi n-am gasit asa bune, de la Rewe pepene, capsuni, ciocolata de la Milka de toate felurile ca doar am 2 devoratori in casa biggrin.gif, niste sucuri de la Pfhaner sau ceva de genul, vroiam unul de mere verzi ce ni l-am luat din Romania dar nu l-am gasit, o bunatate, nectar cred ca e de fapt.... si nu mai stiu ce minuni... Am si mancat un Doner si alte specialitati de genul, bune rau, totul proaspat, delicios smile.gif
Am venit acasa, fetele obosite biggrin.gif Alina n-a dormit prea mult dar recupereaza ea acuma noaptea biggrin.gif

Ne-a facut Marc milkshake de capsuni, yamiiii, delicios cu capsuni proaspete, frisca, inghetata....nu vreau sa ma gandesc la calorii liwlol.gif Avand in vedere ca dulciurile nu prea ma pasioneaza, se compenseaza biggrin.gif

Va las, ma duc sa-mi tai o felie de pepene, ne mai auzim pe maine, noapte buna si somnic usor hug.gif tzuc.gif
Any-Olanda
Neata,

Cu ce va servesc? O cafea, cappuccino, laptic, ceai, ice tea? cafea.gif

Noi suntem pe aici, ne-am trezit la 9 smile.gif Afara ploua, vreme buna de numarat banii si facut copii biggrin.gif

Ma apuc de recapitulat/invatat...

O zi frumoasa va doresc smile.gif hug.gif tzuc.gif
ruby
QUOTE(Any-Olanda @ Jun 3 2012, 12:10 PM) *
Neata,

Cu ce va servesc? O cafea, cappuccino, laptic, ceai, ice tea? cafea.gif

Noi suntem pe aici, ne-am trezit la 9 smile.gif Afara ploua, vreme buna de numarat banii si facut copii biggrin.gif

Ma apuc de recapitulat/invatat...

O zi frumoasa va doresc smile.gif hug.gif tzuc.gif

neatza ,

cu ce sa va servesc de dimineata ? Eu sant deja cu cafeaua in mana !
da si la noi a plouat ieri toata ziua si nu am iesit nicaieri ci doar am dormit .3 reprize de somn am tras cu Amy pe parcursul zilei de ieri .nici nu aveam chef sa fac altceva ,asa ca am lenevit.Andre a gatit sambata ciorba de perisoare si aseara ne-a facut niste steak-uri argentiniene cu garnitura de ciuperci si a si strans si curatat tot .eu doar m-am ocupat de fete ,le-am facut baitza ,le-am dat sa manance si le-am pus la nani .

mi-ai facut pofta cu palingul tau .pe aici nu se gaseste asa ceva.doar cand mai vin in maastricht mai iau de la markt 1-2 bucati.dar ai voie sa mananci ?Stiu ca nu orice tip de peste poti manca in sarcina .
cat despre milk shake si eu sant o mareeee fana ! nu mai zic de Aiman ,ca el da tonul de fapt .cum vede capsuni in frigider ,cum zice ca vrea milk shake.zilele astea chiar am nimerit niste capsuni extraordinar de gustoase .aveau gustul pe care il stiam eu din copilarie .rar mai gasesti in ziua de azi asa ceva .toate parca sant artificiale.
azi am zi de curatenie ,calcat si poate fac si ceva acte .maine ma duc cu Amy la controlul de 6 luni si sper pana miercuri sa primim si un raspuns de la agentia imobiliara pe cand putem vedea noua casa. sper de data asta sa fie mai cu noroc si sa inchiem un contract .cica, pana in 3 ori ,nu?

La burticoase cum se mai prezinta situatia?
Alina ,noutati ceva ?
Any-Olanda
Buna dimineata si de la noi,

Va servesc cu un suc de mere cafea.gif
Pe fuga, trebuie sa plecam la Biroul de Consultatii pt masuratori smile.gif

Am dormit pana la 9, boierie curata biggrin.gif
Si afara ploua, ploua....vreme bacoviana....sau mai bine spun olandeza ca e tot aia liwlol.gif

Revin la povesti cand ne intoarcem de la CB...

Pupici si o zi frumoasa hug.gif tzuc.gif
ruby
QUOTE(Any-Olanda @ Jun 4 2012, 12:53 PM) *
Buna dimineata si de la noi,

Va servesc cu un suc de mere cafea.gif
Pe fuga, trebuie sa plecam la Biroul de Consultatii pt masuratori smile.gif

Am dormit pana la 9, boierie curata biggrin.gif
Si afara ploua, ploua....vreme bacoviana....sau mai bine spun olandeza ca e tot aia liwlol.gif

Revin la povesti cand ne intoarcem de la CB...

Pupici si o zi frumoasa hug.gif tzuc.gif

la noi inca nu ploua ,dar cred ca sant sansele crescute spre dupa amiaza !de obicei incepe cand trebuie sa o iau pe Ruby de la gradi...
Any-Olanda
Am revenit,

Cu o supa calda de asperges (sparanghel) pt cine doreste eating.gif

Deci, ne-am cantarit si masurat, la 2 anisori avem 86cm si 12 kg (asta dupa repriza de varsat de vant... ). Este foarte bine in grafic, cu un BMI ideal, a trecut si toate testele (motorice, cunostinte, vocabular). Suntem super ok bananab.gif
Cantarul nostru de acasa ne arata 12.6 kg...cam mare diferenta... in fine, important e ca e ok ca si masuratori smile.gif

Ploua si iar ploua, zau ca-mi vine sa ma bag la somn...cu asa o vreme.... Dar am de invatat asa ca pica planul cu somnul...

In rest, Alina are de 2 saptamani un canin in partea ei dreapta sus, fratele geaman se chinuie si el sa sparga peste drum asa ca e putin mai irascibila... Jos tot cu 2 maselute si 2 dintisori pe centru, cred ca e singura copila cu asa putini dinti biggrin.gif Normal ca nu poate manca bine unele chestii dar ne dam silinta, nu refuzam nimic biggrin.gif Stomatologul a zis ca nu e nimic in neregula cu ea, or sa iasa ei cand le-o fi timpul, deci asteptam... Se vede ca lucreaza ca sunt boabe in gingie...

Mirela, cand vii aici mergem sa mancam impreuna biggrin.gif Noi il luam direct file-uri ca sa nu mai curat acasa...e bun de mori... L-am mancat acum in vre-o 4 luni, deci nu cred ca e exagerat oricum... Somon cred ca nu e voie, nu mai stiu exact. Stiu ca palling am mancat si la Alina in sarcina, chiar o sa intreb medicul smile.gif Aaaa, si pesti d-astia de crescatorie parca nu e voie pt ca au mult mercur... Eu cum vin de pe marginea baltii, e ca si cum i-ai interzice unui pelican sa nu manance peste liwlol.gif Asa nu am voie o gramada de lucruri ce-mi plac, printre care pate-ul ...
Eu am luat capsuni din Rewe sambata si au fost bune rau sa stii! Acum depinde si ce noroc ai... Si la noi aici sa stii ca nu le iau din supermarket, le iau de la fermele astea si au gust intr-adevar...dar depinde si de soi ca nici astea nu-s toate extraordinare...
Sa stii ca am intrebat pe aici, pt Aiman ar fi VWO(6 ani) sau HAVO (5 ani). Oricum, la scoala unde te vei duce, te vei lamuri... Depinde si de scolile astea daca sunt pe real sau nu... Pana ajunge Alina acolo, invat si eu cum e cu sistemul asta de invatamant biggrin.gif

Alina, Simonel, dar voi chiar asa de ocupate sunteti? Timp de gratare nu mai e! biggrin.gif De relaxare da...cu ploaia asta...

Despre mine ce sa zic, sughit cand lui bebe ii este sete (foarte bine ca ma-sa mai uita sa mai bea biggrin.gif). Mai am cand si cand crampe la burta, chiar mai devreme mi-au adus aminte sa nu sar calul... Noaptea inca pot sa dorm acceptabil dar visez urat, tot felul de prostii...cosmaruri... Misca si iar misca, ziua e mai mult activ biggrin.gif Face mutre la unele chestii dar cartofi prajiti si exact ce e bomba calorica intra liwlol.gif , chiar si asa sa zic ca am pus 1 kg pe mine dar si de ala nu sunt sigura biggrin.gif Mi s-a zis azi ca nu se vede ca sunt insarcinata si sunt in 15 saptamani totusi, deci e bine, eu care-mi fac mustrari de constiinta ca mai am left overs de la Alina, caloriferul de pe burtica ce-o sa-i tina de cald cand da frigul aici...are o piscina izolata, gen termala ca nu risipim caldura liwlol.gif

Va las, burta pe carte...pe mai tarziu hug.gif tzuc.gif

ruby
neatza ,

dau o cafea fara cofeina ! pot servi si burticoasele .
any ,felicitari pt ca a trecut Alina cu bine controlul de 2 ani si pt noul dintisor .sper sa iasa si geamanul repede .o dai cu ceva crema saufolosesti homeopatice ?
Poate mancam sambata ce vine un paling impreuna ,in cazul in care nu reusim sa programam si vizionarea celei de-a 2 a case in aceiasi zi .vedem ce raspuns primim astazi .a ramas sa sune Andre caci aseara nu am mai reusit sa trimit cererea pe net .m-am luat cu tine cu vorba pe mess ,apoi am mancat si am uitat .
si noi tot din Rewe am luat capsuni .numai acolo facem piatza .bune tare .am luat si ieri si tot soiul ala erau .facem o cura acum cat e sezonul.
mersi ca ai intrebat pt echivalentul scolii lui Aiman .asa am gasit si eu ca Havo ar fi ,dar ma lamuresc eu cu o cumnata ca ea e inspector scolar si sigur ar trebui sa stie .inca nu am apucat sa o sun .probabil in weekend .sper saptamana viitoare sa stiu si eu in ce ape ma scald ,ca mai e putin si se incheie anul scolar si trebuie sa anunt din timp ca il retrag de la scoala ,sa imi faca formele si trimiterea catre o scoala din Olanda .

bine ca poti manca cat de cat .si mai ales ca nu acumulezi kg !!!eu in toate sarcinile am luat in greutate considerabil .multumesc lui DD ca am si reusit sa slabesc ,ca nu mi-ar fi placut sa am peste 70 kg la 1,65 .
ma duc sa fac paturile si sa pun o masina de rufe .vad ca a iesit soarele ,poate nu o fi asa de rau ca ieri dupa amiaza cu ploie si furtuna .sa aveti o zi frumoasa .
Any-Olanda
Neata,

Eu bag pt inceput un pahar de apa ca arde Gorjul liwlol.gif Asa ma trezesc cu o sete de numa! De cele mai multe ori seara si noaptea mi-e sete biggrin.gif Sper sa nu fie bebe asa un setos/setoasa cand iese afara, noaptea cu chef de baut biggrin.gif

Multumesc frumos Mirela. Sincera sa fiu am de toate felurile prin casa dar nu o dau cu nimic. In afara de putina febra si mai mamoasa/maraita nu prea ai ce sa vezi la Alina, nu se plange ca o doare, deci nu are rost sa o ung. Daca vad ca escaleaza situatia, o ung smile.gif
Da, ar fi ideal daca ati sti repede ce si cum... Doamne ajuta smile.gif
Cat despre kg, vreau iar sa slabesc, sa ajung la 65 dupa nasterea asta, cu sute de abdomene o sa reusesc doar ca daca o sa fie iar cezariana, o sa trebuiasca mai intai sa ma recuperez si apoi sa ma gandesc la slabit...
Si la noi e azi soare...dupa ce saptamana trecuta au fost 25 de grade, ieri numai 8 ziua, brrrr...normal ca Marc a racit cu vremea asta...

Eu am in plan sa fac varza cu carne azi (speklapjes si carnita) si cred ca ma duc si prin oras sa ma uit de materiale pt draperiile ce trebuiesc facute... Vad cum stau cu cheful dupa ce ma imbrac biggrin.gif
Am facut liste aseara cu ce avem de facut in casa, cum vom muta mobila, ce e de cumparat, hehe... multa munca si tare-mi pare rau ca eu nu pot da macar cu lavabil ca tare-mi place biggrin.gif Nu e voie si pace... A zis Marc ca ma trimite de acasa pe mine si pe Alina, vedem noi ce si cum.... Sambata vrea sa se apuce de cate ceva pe aici... in baie mi s-au umflat niste patratele din gresie, alta belea, acum trebuiesc scoase si vazut ce e de facut, probabil e ud dedesubt si nu am idee cum s-ar putea usca asa strat de beton gros...complicata treaba...
O sa luam si lavabilul alb zilele astea, daca e in casa vede el cand se apuca de varuit biggrin.gif Apoi cel colorat dar trebuie sa iau draperiile pt asta mai intai...

Va las, ma duc sa ma imbrac si sa vad incotro o iau smile.gif
V-am pupat, o zi frumoasa! hug.gif tzuc.gif
ruby
buna ziua ,

am vrut sa dorm si eu un pic si l-a apucat pe vecinul de deasupra haraitul prin casa si pana nu i-am batut in teava de vreo 10 ori nu s-a oprit .imi venea sa cobor la interfon sa-i vreo doua de dulce ,dar nu aveam cum sa o las pe Amy singura .ii scriu eu un avertisment in seara asta si i-l bag in posta .la noi intre 13 si 15 e interzis sa faci zgomot ,dar pe el tocmai atunci il apuca .si asa ca ne-am mai certat si asta vara cand cu inundatia .de atunci nici nu-i mai bag in seama sau sa le dau buna ziua.
am fost la control .toate bune si frumoase ,usor peste linia mediana in ce priveste si inaltimea si greutatea .are 8250gr si 72 cm .i-a facut screen la ochi ,eco la rinichi ,vezica si uter ,control clasic si e totul in regula .ne-am mai intretinut despre mancare ,ce stie ea sa faca si ne-a dat si o reteta de globule homeopatice pt dintisori pe care le-am folosit si la Ruby si de care am fost tare multumita .deocamdata nu par a fi probleme ,dar e bine sa le am in casa .
am facut si piata si am si gatit ,macaroane cu sos .ruby e inebunita dupa paste si cartofi ( doar e olandeza ,nu?)
Dimineata aratau la noi 15 grade si am plecat intr-o bluza de matase fara maneca si un sacou minuscul pe deasupra ,dar am tremurat .cred ca era termometrul stricat ca mie imi parea sa fie doar vreo 10 grade .ma paste sigur o raceala.
am gasit si eu la rewe suc de mere verzi de la pfanner.bunnnn!am luat doar 1 sticla caci e complicat cu transportul ,dar o sa-i arat lui Andre sa cumpere un bax .sambata viitoare probabil,caci sambata asta facem cumparaturile in nl.
fug la Amy ,ca s-a trezit si trebuie sa manance . a inceput cu pianul ,vecinul...
Any-Olanda
Buna ziua,

Hop si eu, am revenit, cu varza pe foc smile.gif Niste cirese, capsuni sau o felie de pepene? eating.gif
Abia astept sa fie gata varza ca-mi vine sa ma bag cu totul in cratita, asa bine miroase liwlol.gif

No, apai sa incep cu inceputul... Echiparea, mi-am racolat si vecina sa nu se plictiseasca in casa biggrin.gif , am fost si pe post de taxi ca m-a rugat vecinul sa-l las la statie, no problem, ne ajutam reciproc, asa e cel mai bine! Decat vecini cu care sa ma razboiesc, prefer sa am o usa la care sa bat daca nu ma simt bine... Vecina asta a fost prima persoana care mi-a deschis usa dupa nasterea Alinei, sa fie ea sigura ca suntem bine si sa faca cunostinta cu micuta printesa smile.gif
Daca tot l-am lasat pe vecinul la statie (in Roermond) am si parcat pe acolo, ne-am dus la un magazin de stofe, din sutele de feluri nu mi-a placut nimic! Am mai fost la un magazin cu stofe "deosebite" si preturi pe masura, nimic nici acolo.... ufff ce stresss.... Am mancat si ne-am urcat iar in masina, urmatoarea tinta. Si hop, am gasit o stofa faina, sper sa-i placa si lui Marc dar a fost dragoste la prima vedere... Nu e super deosebita, e doar un bumbac fain, grosut, lila cu un fel de print asa ca de piele de sarpe sa zic dar tot e complet lila. In lumina are tente de alb-argintiu sa zic... nu e sidefat si nici tiganesc, doar frumos smile.gif Mi-am mai luat ce mi-a mai trebuit de pe acolo... Pot sa ma apuc de treaba biggrin.gif
Dupa ce platisem toate m-a luat o stare de lesin de am zis ca nu-i adevarat oFloare1.gif Repede mi-a dat doamna aia un scaun si un pahar cu apa, am mai stat acolo vreo 15 min, mi-am revenit. Cred ca tensiunea si fierul erau la limite, eu sunt 100/60 dar cred ca era mult sub linie acum... Saraca vecina, a carat si bagajele mele numai sa fie sigura ca eu sunt bine, draga de ea smile.gif
Mi-am luat si un pepene de la magazinul turcesc de langa de peste 6 kg, 2 zile nu mai mananc altceva liwlol.gif Apoi si cirese...hehe...
Am ajuns acasa, la toaleta o picatura-doua de sange pe slip...hmmm, cred ca arbo tot acasa o sa ma tina... Nici nu am carat greutati azi, nimic, deci nu-i neaparat de la efort... Vedem cum decurge situatia, daca e ceva le fac o vizita doamnelor de la spital....
Ar mai trebui dat cu aspiratorul, sa vad cat reusesc sa fac dar cred ca Marc o sa trebuiasca sa faca asta....
Ma duc sa spal vasele ...

Mirela, imi pare rau ca ai si tu parte de asa vecini... Si astia cu care suntem in conflict la fel sunt sa stii... Si la 22 se trezesc sa gaureasca sau sa bage aspiratorul...
Cat despre masuratorile lui Amy, felicitari!!!! Ma bucur ca sunteti bine si ca e ok cu toate biggrin.gif Si eu am avut mereu chestiile astea pt dinti in casa, slava Domnului ca nu am avut nevoie de ele....
liwlol.gif Da, pastele si cartofii ne plac si noua... Alina numai asa ceva ar manca....si orezul il mananca bine wink.gif
Aha, vezi ca e bun biggrin.gif Noi nu am gasit sambata asta de mere verzi, trebuie sa merg in Real cred smile.gif

Va las, ma duc sa vad ce-mi face varza biggrin.gif Pupici si o seara frumoasa tuturor hug.gif tzuc.gif
Any-Olanda
Buna dimineata,

Hop si eu, un cappuccino? cafea.gif Sau o felie de pepene? eating.gif
Eu am asa o sete dimineata... biggrin.gif

Am dormit bine dar tot obosita ma simt, cam racita cu vremea asta idioata de la noi...iar ploua afara wacko.gif , toarna cu galeata!!!
Cred ca ma duc sa ma bag iar in pat sa mai stau putin intinsa, cu vremea asta zau ca trage la somn....
Marc a facut ieri curatenie de sus pana jos, a si spalat pe jos in toata casa, deci nu mai trebuie sa ma consum eu cu curatenia... Ieri ma luase si un junghi la piciorul drept de nu mai eram in stare sa merg, de curatenie nici atat... Dupa o baie relaxanta cu o carte in brate, m-a lasat biggrin.gif

Ce planuri aveti pt azi? Eu in afara de invatat nu pot face nimic azi cu vremea asta... Poate e mai bine asa biggrin.gif

Alina a primit aseara un costumas de baie cu Minnie Mouse, sandalute si un tricou cu Minnie, bestiale, aduse de catre o prietena de-a mea, special pt ea tocmai din America. Alina era in stare sa doarma cu ele imbracata liwlol.gif

Va las, ma duc sa beau un pahar de apa pt inceput ca ma pasc niste greturi wacko.gif Apoi cappuccino cafea.gif biggrin.gif

O zi usoara, o zi frumoasa, cum vreti voi sa fie hug.gif tzuc.gif
ruby
neatza

sant deja la a doua cafea ,caci are Amy grija sa nu dorm cumva prea mult ! pe la 4 i-am facut un lapte am zis ca poate daca ii dau sa bea o sa-i prelungesc somnul macar pana la 6.30 cand ar trebui sa ma scol sa ma ocup de Aiman si Ruby .dar nimic ,are ceas fata mea .cum inchide Andre usa sa plece la munca ,cum se trezeste ...
si la noi ploua .de la 6 ,nu s-a mai oprit .o placere sa ies pe asa vreme nervi.gif trebuie sa fac si piatza printre altele .planuri nu am nici unul .poate un pic printre acte si sa mai caut info despre scoala si asigurari in nl .sper dupa amiaza sa apuc sa dorm si eu ,caci acelasi sentiment de oboseala il resimt si eu .de cateva zile nu reusesc sa ma odihnesc sub nici o forma .

sa poate Alina sanatoasa hainutele primite ! iar tu ai grija cu iesirile ,nu te mai forta ,sa nu patesti altele .bebe are nevoie de o mama odihnita .
fug ,ca e tarziu si Ruby nu e inca imbracata,iar Amy e in plin somn ... o zi frumoasa !
Any-Olanda
Da Mirela, stiu asta... Dar chiar nu am ridicat nimic, vecina a carat toate bagajele la masina car oricum a fost parcata la cativa metri de fiecare magazin... Si de la vremea asta resimt starea asta de oboseala...
Am sunat si la spital, odihna cu odihna au zis... Daca tot asa lesinata ma simt si maine, hop la spital la control... Tensiunea mea e prea joasa, fierul, raceala si vremea asta...numai bine de stat in pat... Am dat drumu la centrala ca jos erau numai 20.5 grade si cu raceala mea... Vad ca dupa o felie de pepene ma simt mai bine biggrin.gif

Odihna placuta, eu doar ma chinui sa dorm ca nu pot...
pavoneitza
buna fetelor!

scuzati absenta...una motivata cred oFloare1.gif
In legatura cu serv am fost degeaba,ca ei vroiau toata ziua la munca,eu vroiam schimburi,deci a cazut!
Si de vro sapt caut masini...mi s-a acrit...dar azi am facut-o lata! Ne=am luat un peugeot 508 nou!!!!
Sunt super happy! DAU DE BAUT trandafir.gif bere.gif

Any, nasol cu sangerarea,dc nu suni medicul sa-l intrebi daca e ok,si mai stai si tu locului!
Mirela,dc nu o culci mai tarziu pe Amy? asa poate se duce cu somnul pana la 7...sau e ok asa?

va pup
ruby
QUOTE(pavoneitza @ Jun 6 2012, 03:58 PM) *
buna fetelor!

scuzati absenta...una motivata cred oFloare1.gif
In legatura cu serv am fost degeaba,ca ei vroiau toata ziua la munca,eu vroiam schimburi,deci a cazut!
Si de vro sapt caut masini...mi s-a acrit...dar azi am facut-o lata! Ne=am luat un peugeot 508 nou!!!!
Sunt super happy! DAU DE BAUT trandafir.gif bere.gif

Any, nasol cu sangerarea,dc nu suni medicul sa-l intrebi daca e ok,si mai stai si tu locului!
Mirela,dc nu o culci mai tarziu pe Amy? asa poate se duce cu somnul pana la 7...sau e ok asa?

va pup

da da motivam ! ai avut treaba multa ! sa o stapaniti sanatosi si sa faceti cati mai multi km cu ea ,fara incidente !da-ne si noua un link sa iti admiram minunea !
Amy a mea are programul asta de luni bune si chiar nu as vrea sa doarma mai tarziu .seara e aglomeratie pe aici ,trebuie pregatita masa ,facut baitza lui Ruby ,stat la povesti si cu ea in brate pana pe la 21 ,sa zic ar fi imposibil .in mod cert nu am manca nicicum in liniste .au mai fost seri cand nu s-a simtit bine si adormea pe la 22 ,dar nu mai vreau dintr-astea .e complicat rau .ziua mea oricum incepe la 6.30 ,asa ca nu am ce face .mai bine o seara in liniste si o dimineata plina decta invers .
Any si eu am o stare de 2 lei .obosita si doar nu am facut nimic .asa ,m-am trezit ! aseara ,m-am dus special la culcare mai devreme ca m-am simtit rau ieri .azi am facut si ceva gimnastica in ideea de a capata si o alta stare de spirit ,dar a fost de scurt moment .m-am jucat cu Amy pana a obosit .si eu pe langa ea ...dar no chance sa dorm ,ca asa o apuca pe ea ,in momente nepotrivite .
mai bea si tu apa .eu daca nu beam in timpul sarcinii eram ametita si imi scadea tensiunea .mereu ma duceam la farmacie sa mi-o controlez .mereu sub 10 .
ce suplimente iei? Ti-a dat fe ,acid folic ,mg?
Ma pregatesc sa ies sa o iau pe Ruby .sper sa nu am iar norocul de dimineta sa ma prinda un valde ploaie si sa ma faca ciuciulete .deocamdata ,vad ca s-a mai inseninat ..
o dupa amiaza placuta in continuare !
pavoneitza
link nu am,dar pune poze exact cum arata.






si panoramadach,dar nu am poze
Any-Olanda
Am revenit,

Wawwwww Alina, FELICITARI!!!! Ma bucur sincer pt voi, masina e superba, Pegeout e o masina finuta, la multi kilometri fara incidente! trandafir.gif guitar.gif bere.gif hug.gif

Da Mirela, asa m-am simtit si eu, cred ca si de la vremea asta de 2 lei... Idem, devreme la culcare, am pur si simplu niste zile proaste cred... Azi nici pofta de mancare n-am avut si nu am... Apa beau mami, beau... Cat despre suplimente le iau pe cele ce mi le cumpar singura, cu toate vitaminele...
Vaiii, asa a fost o vreme si la noi azi, acum vad ca a iesit soarele... Maine tot ploaie au anuntat...

Va las ca sunt gretoasa rau de tot, face greva bebe azi, pfuiiiii... Pofta buna...la mine nu intra nimic...
ruby
super faina Alina! frumos si interiorul si bordul .like it!sa o stapaniti sanatosi ! cred ca ii faceti rodajul in Ro ,nu?
incet incet devin si eu fan peugeot.mie imi place noul model 208 .old rose .
http://www.peugeot.de/showroom/208/3-turer...ie/fotos/photo0
Any-Olanda
QUOTE(ruby @ Jun 6 2012, 05:14 PM) *
super faina Alina! frumos si interiorul si bordul .like it!sa o stapaniti sanatosi ! cred ca ii faceti rodajul in Ro ,nu?
incet incet devin si eu fan peugeot.mie imi place noul model 208 .old rose .
http://www.peugeot.de/showroom/208/3-turer...ie/fotos/photo0


Like it! smile.gif
pavoneitza
multumesc fetelor! si eu sunt indragostita de ea!
noi suntem de mult fan peugeot,e trasatura de familie liwlol.gif le0am incercat cam pe toate,mai am jeepul biggrin.gif

Faina si 208, dar am vrut ceva mai mare,noi am avut 207 pana azi,de fapt pana vineri ca aduci o dam si o luam pe 508.
Motoarele diesel sunt tare bune!
Any-Olanda
QUOTE(pavoneitza @ Jun 6 2012, 08:21 PM) *
Motoarele diesel sunt tare bune!


Sunt bune ca au si consumul mai mic decat cele pe benzina dar aici in Olanda platesti taxe mult mai mari pt diesel decat pt motoarele cu benzina. Trebuie in cazul nostru cantarit cati km pe an faci si daca se merita...daca faci multi, e ok diesel, daca faci putini (asa ca mine, pana la munca-inapoi si prin imprejurimi) nu se merita, doar benzina... Poate in Germania e altfel dar aici asa e... tara taxelor...

pavoneitza
Aici e impozitul 230 de euro pe an!
Ma refeream strictul la motorul peugeot diesel smile.gif
Noi facem cam in fiecare an romania,1700 dus,1700 intors...plus pe akolo plimbari...aici zilnic la serv sotul,la antr de2-3 ori pe sapt....sunt ceva km in fiecare luna!
ruby
neatza,

cafea? Iau de la toata lumea ! sant zombi .m-am culcat pe la 12 noaptea si la 1 m-a trezit Amy .o foiala de nedescris ,de la nasul infundat ,tuse ...mama ei de vreme ca nici nu stii cum sa te mai imbraci .am luat-o in pat la mine si pana la 3 nu imi mai amintesc prea multe ,doar ca eram amortita si am pus-o la ea in pat inapoi .pe la 4 ,iar foiala .asa intrerupta pana la 5.30 cand nu a mai vrut sa doarma deloc.A reusit de a trezit-o si pe Ruby .Azi sant toti 3 acasa ,ca e sarbatoare aici .

am vrut sa scriu mai mult ,dar e Amy intr-o stare proasta ,ca nu-i convine nimic .ma duc la ea .o zi frumoasa si ne auzim mai tarziu .
pavoneitza
neatza! si eu la cafea cafea.gif
Iannis a dormit de la 6 de aseara pana azi la 6 jumate...cum m-am culcat tarziu...am un somn... somn.gif

Ah mirela,nasol de tine....poate totusi vei reusii la amiaza sa dormi cu fetele(daca dorm)!

Simo,ce faci? ce face burtica?
Any?
Va pup
Any-Olanda
Neata si de la noi,

O gretoasa la apel, un cappuccino? cafea.gif Dau si o cafea extrasterk pt Mirela cafea.gif

Eu nu ma pot plange de somn slava Domnului, Alina doarme ca ursul biggrin.gif Pana dimineata nu stiu ca am copil in casa... Asa o binecuvantare le doresc tuturor parintilor smile.gif si in special tie Mirela hug.gif

Eu trebuie sa ies putin la aer ca poate asa o sa-mi fie mai bine azi...
Aseara mi-am facut o salata orientala ca ma izbise pofta biggrin.gif

Va las, ma duc sa smulg niste buruieni din gradina ca dupa atata ploaie au iesit o gramada... Cica iar vine ploaia, deci trebuie sa ma grabesc ca in curand nici n-o sa mi se mai vada trandafirii...

Pupici si o zi frumoasa va doresc! hug.gif tzuc.gif Ma bucur pt voi ca aveti liber azi in DE, aici nu mai avem liber pana la Craciun...
ruby
QUOTE(Any-Olanda @ Jun 7 2012, 10:02 AM) *
Dau si o cafea extrasterk pt Mirela cafea.gif


da ,o iau ! le-am facut copiilor lapte cu gris si am zis sa incerc sa dorm si eu putin langa Amy ,caci se oferise Aiman sa stea cu Ruby si sa se uite impreuna la desene ,dar cine sa doarma ? eu da ,doar Amy nu ! un sfert de ora am reusit sa stau in pat .abia ce simteam ca ma cuprinde caldura aia placuta si ca pic in somn ,cand s-a apucat Amy de povestit !presimt ca ma asteapta o zi grea .si la noi e vremea inorata ,dar va trebui sa ies cumva cu fetele in parc ca altfel o sa fie ziua prea lunga .
eu una m-am cam saturat de zile libere .sant prea multe .Aiman a fost in ultima luna 12 zile acasa si 10 la scoala ...nici maine nu se duce .
ieri dimineata facusem piatza si spre dupa amiaza mi-am amintit ca azi sant toate magazinele inchise si a trebuit sa mai trag o tura sa iau mancare si pt azi.complicata treaba .
asteptam astazi mail cu ora de vizita si de la casa din ospel .Andre zicea ceva de 13 ,dar a ramas sa vada ce ora le convine si proprietarilor .sper un pic mai tarziu sa apucam sa povestim si noi 2 ceva daca tot vin pana acolo.macar de o cafea sa avem timp ,caci de dezmat in oras nu cred ca se intrevad sanse.
spor la gradinarit .ai grija ,sa faci pauze dese si sa bei multa apa.eu pun de o cafea cu cofeina de data asta ,poate ma mai revigoreaza .
Any-Olanda
Revin si eu,

Cu o felie de pepene eating.gif
Pai am iesit afara, pregatita si cu chef, n-am ajuns pana la poarta si a inceput sa picure asa ca m-am intors in casa liwlol.gif Daca tot era asa de innorat, m-am intins pe canapea si am adormit, am facut ceva constructiv macar biggrin.gif
Acum vad ca s-a inseninat putin, ma duc sa vad daca s-a oprit ploaia si sa mai bag o tentativa... Daca iar incepe ploaia, ma urc in masina si ma duc la cumparaturi ca neaparat trebuie sa ajung sa iau crema si alte minuni pt Alina. Diseara avem sedinta cu parintii smile.gif Doar noi parintii si o educatoare, abia astept. Vom discuta despre evolutia si dezvoltarea ei smile.gif

Wawww Mirela, dar ce de zile libere mama!!! Boierie!! La noi adios...a trecut pastele, ziua reginei, innaltarea si rusaliile, gata pana la Craciun sad.gif Pe la noi tot gasesti cateun magazin deschis sa faci piata smile.gif Sper din suflet sa apuci si tu sa te odihnesti putin azi...naspa, cunosc sentimentul... Poate intr-o zi o sa-si revina cu somnul smile.gif
Asa, e bine daca reusiti si pt cea din Ospel smile.gif Poate ne auzim la un telefon...

Va las, ma duc in gradina sa vad care-i treaba, daca nu s-a oprit ploaia, asta e... hug.gif tzuc.gif
Any-Olanda
Am revenit,

Am terminat cu gradina, ma dor degetele la cata iarba am smuls biggrin.gif
M-am apucat eu acolo frumos si hop o vad si pe vecina ca vine c-o galeata si o scula sa ma ajute biggrin.gif Ia ziceti si voi, nu-i o dulce?! A trebuit sa-mi raresc niste floricele, i-am plantat si la ea in gradina, bucuroasa smile.gif Am si maturat impreuna, e frumos si curat la amandoua acum biggrin.gif
Apoi direct la dus ca nu mi se mai vedea culoarea pielii...acum sunt fresh, ma pregatesc de plecat la sedinta la puiut smile.gif Ma duc sa scot rufele din uscator si sa bag si a II-a tura ca am spalat si doua masini de rufe intre timp. Ce bine ca nu mai e ca pe timpul bunicii, sa le speli la mana... Cred ca puteam uita de joburi...

Va las, ma duc sa vad ce mai fac pana plecam la sedinta... Acum dupa-amiaza a fost chiar frumos afara, de stat in tricou asa ca ma astept sa o iau pe Alina plina de nisip...pfff

Pupici si pofta buna hug.gif tzuc.gif
dumysym
salutare mamici,

Gata treburile pe azi?la noi e sarbataoare azi si nu am facut f multe doar cele necesare, dar chiar si asa s-a umplut ziua cu de toate, Luca nu a vrut sa faca nani si e tare marait si obosit pt ca a alergat si pe afara si la joaca si sper sa adoarma repede si devreme smile.gif
Imi pare tare rau ca nu am apucat sa vfelicit copii de 1 iunie, dar va zic acum cu intarziere, Laa multi ani!!!! tuturor copiilor si in special pt ai nostri, sa fie sanatosi si fericiti, sa aiba o coliraie frumoasa si tot ce isi doresc...pupici dulci de la noi smile.gif
Nu am intrat pe forum in acea zi pt ca de dimineata am fost la testul de toleranta la glucoza, a trebuit sa mergem cu metroul pt ca e chiar in centru si nu sunt locuri de parcare, cred ca m-a obosit destul pt ca atrebuit sa mergem si cu autobuzul si ceva pe jos, nu mancasem si nu bausem nici apa de 12 ore si acolo dupa ce am baut glucoza mi s-a facut rau, mi=a crescut pulsul f tare si nici nu vedeam bine, am stat numai pe canapea acolo si cu tensiometru pe mana, a trebuit sa stau vreo3-4 ore acolo...nici nu mai stiu, am baut apa apoi dupa 2 ore in care mi-a luat glicemia si am putut sa orientez cat de cat sa putem pleca acasa si am ajuns intr-un final pe la 2 dar ma simteam tot la fel de rau....iar mai pe seara tot mai rau si noaptea la 11 am plecat la urgente pt ca mi-a curs ceva maroniu mare si gelatinos si am sunat dct gineco si mi-a zis ca ar putea fi dopul si nu va zic ce speritura am tras ca m-am si imbracat si cu Luca dormind aa am plceta la spital unde am stat pana la 2 noaptea si mi-a facut analize si ecograf si din fericre nu era dopul ci o rana pe cervix din cauza efortului si la control deja se transformase in sange, bebe nu mai misca de cateva ore si eram si mai speriata, iar abia la final mi-a facut eco si l-am vazut pe David ca e ok, dormea puisorul, pulsul tot mare si nici pana azi nu mi-a scut, azi chiar 121 il aveam si tensiunea f mica, de obicei 10 cu 6 sau chiar 9 cu 5, asa ca m0am apucat de baut cate un pic de cafea slaba cand ma simt mai slabita, asa ca zilele astea au fost tare grele si inca sunt pt ca nu prea mai pot face mare lucru si cea mai buna veste e ca stau bine cu glicemia, nu sunt in risc de diabet, dar tre sa am grija sa nu mananc dulce si paine alba ca sa nu ridic glicemia, mi-a dat si un aparat de masurat glicemia acasa si mi-am luat-o aseara dupa ce am mancat o napolitana cu vreo 2 ore inainte si din fericire mi-a iesit 96 ceea e f ok pt sarcina smile.gif asa doar din curiozitate sa vad daca am mancat dulce cat a crescut biggrin.gif

In rest, ce sa zic, daca nu fac mult efort sunt bine, daca mi-ar scadea si pulsul ar fi si mai bine, am inceput sa iau si magneziu, burta nu e f mare dar bebe da..a trecut de 1,5 kg si 35 cm, foarte energic si in special noaptea cand ar trebui sa dorm si eu, dar nu ma lasa, nici o pozitie nu-i convine in pat, asa ca cel mai mult stau pe canapea la tv sau cu Luca la joaca, noroc ca mai face Iuli treaba prin casa, dar numai seara ce apuca si in weekend, iar ziu tre sa fac eu un pic de curatenie si mancare smile.gif

Any, am vazut ca nici tu nu prea stai potolita cu efortul si cred ca te risti destul de mult, mai usor cu treaba si efortul ca e tare bine sa previi decat sa mai ai sangerari sau altele Doamne Fereste! stiu ca sunt multe de facut si nu poti sa le lasi dar crede-ma ca se vor gasi alte solutii ca sa nu mai faci efort in plus smile.gif

Mirela, ai reusit sa dormi? cum se simte Amy? a racit? poate daca o iei in pat cu tine pt toata noaptea o sa doarmiti amandoua mai bine si o si poti supraveghea mai usor, cel putin asa procedez cand e bolnav si e mai comod smile.gif sanatate multa si pupu smile.gif

Alina, felicitari pt masina, iti spun si aici desi am vb pe mess, sa faceti km multi si sanatosi smile.gif
la noi impozitul pe masina diesel euro 4 e 308 pe an...un picut mai mult, probabil difera landul sau tipul de poluare smile.gif

gata, va las, ca am scris un km
pupu
seara buna

Any-Olanda
Buna seara,

La apelul de seara, cu un pahar de apa asa ca pt burticoase!!! biggrin.gif Toate trebuie sa bem multa apa wink.gif
Dupa ce azi a fost cat de cat ok vremea, acuma seara s-a pus pe-o ploaie de numa! Momentan toaaaaarrrrnaaaaaa...

Asa, am fost la sedinta care a fost foarte scurta comparativ cu cea de la 1 an biggrin.gif Alina e fata cumintica, mananca bine, bea, se joaca frumos cu ceilalti copii, nu-i impinge sau bate, poate fi si artagoasa daca nu obtine ce vrea, stie sa-si impuna punctul de vedere, ii place sa se uite pe carti (citeasca biggrin.gif ), nu le rupe, participa cu placere la toate activitatile, vorbeste foarte bine pt varsta ei, face propozitii cu 3, 4 sau chiar 5 cuvinte biggrin.gif Suntem mandri de ea smile.gif Am cumparat si un CD cu o carticica, au cantecelele ce le invata ei la cresa, avem ce dansa de maine liwlol.gif
Am mancat in oras si am venit acasa cu burtile pline smile.gif Alina a stat tare frumos la masa, a vorbit cu toata lumea din jur, a mancat foarte bine, de baita in schimb n-a avut chef deloc asa ca am spalat-o cam fortat.. nisip in par, pantalonii din roz deschis, negri!!! wacko.gif Cred ca pt cresa numai blugi si haine inchise la culoare vom achizitiona... Mai grav e ca pare ulei pe fund...

Wawww Simonel, dar prin ce aventuri ati trecut si voi... Tu-mi spui mie de efort dar si tu faci la fel ca mine biggrin.gif Eu nu am facut mai nimic saptamana asta si azi m-a ajutat si vecina mea draga, Marc a facut multe... Avand in vedere ca nu am mai intrat in gradina din fata de aproape 2 luni, iti dai seama ca era nevoie, nu mai vedeam florile din balarii... Daca-l las pe Marc smulge tot dar eu am si flori ce sau semanat singure anul trecut si ies cand le e vremea. El nu stie care e frunzulita de cutarica plantuta, eu da, deci tot eu trebuie sa fac...
Multumim si pt felicitari, asemenea! Sa fiti sanatosi cu totii, restul avem noi grija ca parinti, nu? smile.gif tzuc.gif

Alina, Mirela, voi ce ati mai facut azi ca tot ati avut liber? trandafir.gif

Ce aveti de gand sa gatiti maine? Eu vreau neaparat niste clatite sau gogosi, ceva de casa in orice caz... De gatit n-am idee...

Cam atat despre noi... noapte buna si ne mai auzim maine smile.gif hug.gif tzuc.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.