Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici Din Olanda?
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Diverse > Esti din aceeasi localitate cu mine?
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145
pavoneitza
buna ruby!

vroiam sa vb cu tine il legatura cu gardinitele,cresele...dar se pare ca nu prea am fost in acelasi timp pe mess...apoi am uitat!
nu prea am mai intrat ca nu prea imi da pace teroristul...si akum am inceput si cu olitza...iti dai seama!

si eu vreau sa-mi caut un job...pt ca cu un salariu e f greu!
poate reusim maine sa vb pe mess!eu sunt mai mereu akum pe mess!
pupici
mihaela_2011
QUOTE(pavoneitza @ Jan 30 2011, 08:42 PM) *
buna ruby!

vroiam sa vb cu tine il legatura cu gardinitele,cresele...dar se pare ca nu prea am fost in acelasi timp pe mess...apoi am uitat!
nu prea am mai intrat ca nu prea imi da pace teroristul...si akum am inceput si cu olitza...iti dai seama!

si eu vreau sa-mi caut un job...pt ca cu un salariu e f greu!
poate reusim maine sa vb pe mess!eu sunt mai mereu akum pe mess!
pupici

buna pavoneitza,
in privinta gradinitelor, le-ai descoperit pe unde sunt? in caz afirmativ la fiecare in parte mergi si spui ca vrei sa faci "anmeldung". iti vor da un formular de completat, te vor intreba de cand vrei sa dai copilul la gradi . Avand in vedere ca "teroristul" tau e cu 5 luni mai mare ca Antonia, prima mea fetita, si faptul ca anul prescolar a inceput in septembrie trebuie vazut unde mai au locuri libere.
Eu am facut saptamana trecuta inscrierea la 4 gradinite care sunt pe langa mine si acum trebuie sa astept raspunsurile lor.
o seara placuta, ma duc sa imi adorm bebei mici.
tzuc.gif
ruby
buna seara ,

cred ca nu are nici o relevanta cand se depune cererea de inscriere a copilului la gradinitza .noi am depus undeva prin noembrie la o gradinitza ,apoi in anul urmator in martie cand am fost la o zi deschisa cu vizionarea gradinitei,la o alta .directoarea de la cea de a doua mi-a zis ca nu e nevoie sa depun 2 cereri sau mai multe ,caci totul decurge prin primarie si e de ajuns sa fac o cerere ,apoi ma repartizeaza ei unde gasesc loc .noi am primit raspuns ca ruby poate incepe in 1 decembrie 2010 gradinitza ,de asta si zic ca nu cred ca are legatura cu anul scolar .daca ai noroc sa se faca un loc ,prin plecarea altui copil ,retragere sau refuzarea locului din alte motive ,poti avea noroc.

pavoneitza ,ce tip de job ai in vedere? eu nu mai folosesc adresa aceea de mess ,de asta si lipsa mea de pe acolo .lasa ca ne auzim aici ,mai des ,nu?
ruby
noapte buna ! pe maine la cafea !
pavoneitza
QUOTE(mihaela_2011 @ Jan 30 2011, 11:18 PM) *
buna pavoneitza,
in privinta gradinitelor, le-ai descoperit pe unde sunt? in caz afirmativ la fiecare in parte mergi si spui ca vrei sa faci "anmeldung". iti vor da un formular de completat, te vor intreba de cand vrei sa dai copilul la gradi . Avand in vedere ca "teroristul" tau e cu 5 luni mai mare ca Antonia, prima mea fetita, si faptul ca anul prescolar a inceput in septembrie trebuie vazut unde mai au locuri libere.
Eu am facut saptamana trecuta inscrierea la 4 gradinite care sunt pe langa mine si acum trebuie sa astept raspunsurile lor.
o seara placuta, ma duc sa imi adorm bebei mici.
tzuc.gif



QUOTE(ruby @ Jan 31 2011, 12:34 AM) *
buna seara ,

cred ca nu are nici o relevanta cand se depune cererea de inscriere a copilului la gradinitza .noi am depus undeva prin noembrie la o gradinitza ,apoi in anul urmator in martie cand am fost la o zi deschisa cu vizionarea gradinitei,la o alta .directoarea de la cea de a doua mi-a zis ca nu e nevoie sa depun 2 cereri sau mai multe ,caci totul decurge prin primarie si e de ajuns sa fac o cerere ,apoi ma repartizeaza ei unde gasesc loc .noi am primit raspuns ca ruby poate incepe in 1 decembrie 2010 gradinitza ,de asta si zic ca nu cred ca are legatura cu anul scolar .daca ai noroc sa se faca un loc ,prin plecarea altui copil ,retragere sau refuzarea locului din alte motive ,poti avea noroc.

pavoneitza ,ce tip de job ai in vedere? eu nu mai folosesc adresa aceea de mess ,de asta si lipsa mea de pe acolo .lasa ca ne auzim aici ,mai des ,nu?

pai cum spui si u ruby....eu am depus actele si am completat totul la primarie....eu vroiam cresa pt iannis....dar au spus ca nu sunt locuri!akum au spus ca o sa-l primeasca la gradi din septembrie!care gradi? au spus ca ma anunta prin aprilie-mai!
eu vreau orice fel de job!dar imi e foarte greu sa-mi gasesc pt ca iannis nu are cu cine ramane...si nu stiu cum o sa fac cand o sa mearga la gradi....probabil ca o sa caut ceva doar cateva ore de dimi! eu am term psihologia in ro.....dar imi vine greu sa cred ca o sa profesez in asa ceva aici!
o sa vb aici...sper sa fiu cat mai activa!
voi ati inceput cu olitza? am auzit ca daca spune cand face pisu si kaka,il poate primi la gradi de la 2 ani jumate!asa e?
ruby
QUOTE(pavoneitza @ Jan 31 2011, 10:22 AM) *
voi ati inceput cu olitza? am auzit ca daca spune cand face pisu si kaka,il poate primi la gradi de la 2 ani jumate!asa e?

neatza ,

mhhhh ,asta am auzit-o doar in romania .aici inca nu .deci refuz sa cred ca ar fi asa ceva posibil aici .noi santem la gradinitza ,in grupa mixta ,adica copii cu diferite varste ,dar nici nu se pune problema de cati ani are copilul ,daca mai face sau nu in pampers .fiecare copil are ritmul lui ,nimeni nu il poate conditiona ca daca nu face in pampers nu merge la gradinitza .
ruby a avut o incercare in vara cu olitza ,cateva zile .apoi pauza .in weekendul asta i-am adus intr-o doara olitza si a facut .aseara am repetat .i-am dat si o mica Belohnung .era si ea mandra .sper sa progreseze .in nici intr-un caz nu o sa o extenuez cu practicile de a se aseza si a face .ii voi explica ,arata ,stimula ,dar nu fac o tinta din a invata cat mai repede si cu orice pret .eu sant adepta de a lasa copilul sa aleaga cand e momentul potrivit .e corpul ei ,ea trebuie sa invete cum functioneaza si asta atunci cand se considera ea apta .
satisfactia copilului meu e mai presus de orice discutie gen ,,trebuie sa il pui sa fac la olita neaparat !are 2 ani deja ...,,
nici mie nu mi-ar place sa ma forteze cineva sa fac un lucru pe care eu nu as vrea sa-l fac ,fiindca nu sant pregatita pt asta .incerc sa imi inteleg copilul si sa ii dau posibilitatea sa se dezvolte in propriul ei ritm .toate la timpul lor .
ruby
QUOTE(pavoneitza @ Jan 31 2011, 10:22 AM) *
pai cum spui si u ruby....eu am depus actele si am completat totul la primarie....eu vroiam cresa pt iannis....dar au spus ca nu sunt locuri!akum au spus ca o sa-l primeasca la gradi din septembrie!care gradi? au spus ca ma anunta prin aprilie-mai!
eu vreau orice fel de job!dar imi e foarte greu sa-mi gasesc pt ca iannis nu are cu cine ramane...si nu stiu cum o sa fac cand o sa mearga la gradi....probabil ca o sa caut ceva doar cateva ore de dimi! eu am term psihologia in ro.....dar imi vine greu sa cred ca o sa profesez in asa ceva aici!
o sa vb aici...sper sa fiu cat mai activa!
voi ati inceput cu olitza? am auzit ca daca spune cand face pisu si kaka,il poate primi la gradi de la 2 ani jumate!asa e?

daca ai avea un contract de munca sau ai merge la scoala ,lucrurile avanseza un pic mai repede .stii ca asta e una din conditii sa iti primeasca copilul cat mai repede in colectivitate ,sa aibe ambii parintii servicii.sau ai putea beneficia de o Tagesmutter ,care tot prin primarie o contractezi.in functie de cate ore iti gasesti tu de lucru atat il lasi pe Iannis acolo .eu o am pe ruby de la 9 la 16 ,precum am si contactul de munca .
sper sa gasesti ceva in timp util .de la 3 ani oricum ai un loc garantat in gradinite .cel putin asa e in NRW.
pavoneitza
QUOTE(ruby @ Jan 31 2011, 12:00 PM) *
neatza ,

mhhhh ,asta am auzit-o doar in romania .aici inca nu .deci refuz sa cred ca ar fi asa ceva posibil aici .noi santem la gradinitza ,in grupa mixta ,adica copii cu diferite varste ,dar nici nu se pune problema de cati ani are copilul ,daca mai face sau nu in pampers .fiecare copil are ritmul lui ,nimeni nu il poate conditiona ca daca nu face in pampers nu merge la gradinitza .
ruby a avut o incercare in vara cu olitza ,cateva zile .apoi pauza .in weekendul asta i-am adus intr-o doara olitza si a facut .aseara am repetat .i-am dat si o mica Belohnung .era si ea mandra .sper sa progreseze .in nici intr-un caz nu o sa o extenuez cu practicile de a se aseza si a face .ii voi explica ,arata ,stimula ,dar nu fac o tinta din a invata cat mai repede si cu orice pret .eu sant adepta de a lasa copilul sa aleaga cand e momentul potrivit .e corpul ei ,ea trebuie sa invete cum functioneaza si asta atunci cand se considera ea apta .
satisfactia copilului meu e mai presus de orice discutie gen ,,trebuie sa il pui sa fac la olita neaparat !are 2 ani deja ...,,
nici mie nu mi-ar place sa ma forteze cineva sa fac un lucru pe care eu nu as vrea sa-l fac ,fiindca nu sant pregatita pt asta .incerc sa imi inteleg copilul si sa ii dau posibilitatea sa se dezvolte in propriul ei ritm .toate la timpul lor .

am inteles smile.gif
eu asa auzisem de la o tipa de aici care sustine ca copilul ei a mers la 2 ani jumate la gradi pt ca stia sa faca pipi la wc!
ruby merge la gradi?
ruby
QUOTE(pavoneitza @ Jan 31 2011, 11:08 AM) *
am inteles smile.gif
eu asa auzisem de la o tipa de aici care sustine ca copilul ei a mers la 2 ani jumate la gradi pt ca stia sa faca pipi la wc!
ruby merge la gradi?

o fi mai de prin est tipa? Ori gradinitza ? biggrin.gif
pavoneitza
QUOTE(ruby @ Jan 31 2011, 12:12 PM) *
o fi mai de prin est tipa? Ori gradinitza ? biggrin.gif

biggrin.gif una din ele
ruby
o zi frumoasa tuturor ,ma apuc si eu de lucru .

any ,sa ne zici ce ai facut la servici .
Any-Olanda
Buna dimineata,

Dau o cafea.gif ca vad ca nu s-a servit inca pe aici smile.gif

Eu am fost la munca, de proba, si m-am intors acasa. Am stat 2 ore asa cum a fost intelegerea cu medicul (ca incep cate putin) dar nu-i de facut... Doare si doare, no chance! De fortat nu se merita sa fortez nota pt ca tot binele ce l-am facut acum stand acasa, se duce pe apa sambetei... Acum astept un tel de la medic, sa vedem cu ce medicatie mergem inainte si daca ma poate trimite la kiropractor sau ceva de genul asta...
M-a mai inspaimantat si o colega la munca spunandu-mi ca si ea a avut coloana stramba si ca a fost trimisa la spital la ortoped, ca a fost operata si a stat 4 luni in ghips si un an intreg pe dreapta... Mi s-a zburlit parul cand am auzit...
Doamne ajuta sa nu fie asa in cazul meu... Medicul mi-a zis ca daca fizioterapeuta nu poate face nimic, ma trimite la spital la ortoped, mi-a zis-o pe un ton elegant si eu nici nu m-am gandit ca s-ar putea ajunge la asa ceva...
Ultima speranta e kiropractorul asta (cica ar pune oasele la loc) si daca nu... sper sa nu se ajunga la cutite...
Nu inteleg de ce toate belelele astea se lipesc de mine, Dumnezeule?! Sanatate va doresc si sa nu ajungeti in situatia mea...

In rest ce sa va spun, Alina a dormit bine, gingia de jos e umflata, cred ca ies 5-6 o data biggrin.gif Ne jucam, radem, tragem de ce se poate, mergem, dam pe jos ce ne cade in mana si tot asa... biggrin.gif

Marc a plecat sa-l aduca pe Pap acasa, apoi are de lucru...

Mirela, o zi frumoasa va doresc si spor la teme tzuc.gif
Mihaela si Pavoneitza, bine ati venit! hug.gif
Restul pe unde sunteti? smile.gif hug.gif

Cam atat despre noi, ma apuc si eu sa mai strang pe aici... Ne mai auzim noi, pupici hug.gif tzuc.gif
pavoneitza
QUOTE(Any-Olanda @ Jan 31 2011, 01:57 PM) *
Buna dimineata,

Dau o cafea.gif ca vad ca nu s-a servit inca pe aici smile.gif

Eu am fost la munca, de proba, si m-am intors acasa. Am stat 2 ore asa cum a fost intelegerea cu medicul (ca incep cate putin) dar nu-i de facut... Doare si doare, no chance! De fortat nu se merita sa fortez nota pt ca tot binele ce l-am facut acum stand acasa, se duce pe apa sambetei... Acum astept un tel de la medic, sa vedem cu ce medicatie mergem inainte si daca ma poate trimite la kiropractor sau ceva de genul asta...
M-a mai inspaimantat si o colega la munca spunandu-mi ca si ea a avut coloana stramba si ca a fost trimisa la spital la ortoped, ca a fost operata si a stat 4 luni in ghips si un an intreg pe dreapta... Mi s-a zburlit parul cand am auzit...
Doamne ajuta sa nu fie asa in cazul meu... Medicul mi-a zis ca daca fizioterapeuta nu poate face nimic, ma trimite la spital la ortoped, mi-a zis-o pe un ton elegant si eu nici nu m-am gandit ca s-ar putea ajunge la asa ceva...
Ultima speranta e kiropractorul asta (cica ar pune oasele la loc) si daca nu... sper sa nu se ajunga la cutite...
Nu inteleg de ce toate belelele astea se lipesc de mine, Dumnezeule?! Sanatate va doresc si sa nu ajungeti in situatia mea...

In rest ce sa va spun, Alina a dormit bine, gingia de jos e umflata, cred ca ies 5-6 o data biggrin.gif Ne jucam, radem, tragem de ce se poate, mergem, dam pe jos ce ne cade in mana si tot asa... biggrin.gif

Marc a plecat sa-l aduca pe Pap acasa, apoi are de lucru...

Mirela, o zi frumoasa va doresc si spor la teme tzuc.gif
Mihaela si Pavoneitza, bine ati venit! hug.gif
Restul pe unde sunteti? smile.gif hug.gif

Cam atat despre noi, ma apuc si eu sa mai strang pe aici... Ne mai auzim noi, pupici hug.gif tzuc.gif

sanatate multa oFloare1.gif


ruby, cand am fost la primarie..am completat un formular in care ma intreba daca lucrez sau daca sunt in cautare!eu am scris ca sunt in cautare...oare de asta nu a fost primit iannis la cresa?
daca gasesc de lucru oare il va primi la cresa?
sau ma agit eu degeaba?
ruby
QUOTE(pavoneitza @ Jan 31 2011, 01:07 PM) *
sanatate multa oFloare1.gif
ruby, cand am fost la primarie..am completat un formular in care ma intreba daca lucrez sau daca sunt in cautare!eu am scris ca sunt in cautare...oare de asta nu a fost primit iannis la cresa?
daca gasesc de lucru oare il va primi la cresa?
sau ma agit eu degeaba?

in principiu trebuie sa ai ceva concret de lucru ,ca sa nu fii la coada listei .sant anumite clasificari ,muncesc parintii sau nu ,cate ore ,cati ani are copilul ,mai are frati ,surori la gradinitza lor etc .cum locurile sant limitate si cand nu intrunesti punctajul cerut pt a ocupa un loc ,e clar ca si sansele sant mai mici .
chiar si faptul ca ai un servici nu garanteaza locul .la mine a durat . am facut cererea cand nu lucram ,dar ulterior am trimis si contractul de munca la primarie ,solicitand inlesnirea unui loc .am asteptat din aprilie pana in noembrie ,dar am primit intr-un final .la semnarea contrcatului e si specificat ca daca raman fara job ma oblig sa anunt ,iar copilul va fi retras de la gradinitza ,fiindca pot sta eu cu el acasa .
incearca cu o Tagesmutter ,caci daca ai venitul mic primesti destule subventii de la primarie ,sa poti plati doica .

ruby
QUOTE(Any-Olanda @ Jan 31 2011, 12:57 PM) *
Buna dimineata,

Dau o cafea.gif ca vad ca nu s-a servit inca pe aici smile.gif

Eu am fost la munca, de proba, si m-am intors acasa. Am stat 2 ore asa cum a fost intelegerea cu medicul (ca incep cate putin) dar nu-i de facut... Doare si doare, no chance! De fortat nu se merita sa fortez nota pt ca tot binele ce l-am facut acum stand acasa, se duce pe apa sambetei... Acum astept un tel de la medic, sa vedem cu ce medicatie mergem inainte si daca ma poate trimite la kiropractor sau ceva de genul asta...
M-a mai inspaimantat si o colega la munca spunandu-mi ca si ea a avut coloana stramba si ca a fost trimisa la spital la ortoped, ca a fost operata si a stat 4 luni in ghips si un an intreg pe dreapta... Mi s-a zburlit parul cand am auzit...
Doamne ajuta sa nu fie asa in cazul meu... Medicul mi-a zis ca daca fizioterapeuta nu poate face nimic, ma trimite la spital la ortoped, mi-a zis-o pe un ton elegant si eu nici nu m-am gandit ca s-ar putea ajunge la asa ceva...
Ultima speranta e kiropractorul asta (cica ar pune oasele la loc) si daca nu... sper sa nu se ajunga la cutite...
Nu inteleg de ce toate belelele astea se lipesc de mine, Dumnezeule?! Sanatate va doresc si sa nu ajungeti in situatia mea...

In rest ce sa va spun, Alina a dormit bine, gingia de jos e umflata, cred ca ies 5-6 o data biggrin.gif Ne jucam, radem, tragem de ce se poate, mergem, dam pe jos ce ne cade in mana si tot asa... biggrin.gif

Marc a plecat sa-l aduca pe Pap acasa, apoi are de lucru...

Mirela, o zi frumoasa va doresc si spor la teme tzuc.gif
Mihaela si Pavoneitza, bine ati venit! hug.gif
Restul pe unde sunteti? smile.gif hug.gif

Cam atat despre noi, ma apuc si eu sa mai strang pe aici... Ne mai auzim noi, pupici hug.gif tzuc.gif


of mai any ,sper sa ai mai mult noroc decat am avut eu cu doctorii .parca cand povestesti ,ma regasesc pe mine acum vreo 3 ani ,cand m-a trimis pe mine doctorul de familie la ortoped pt prima data ,apoi la fizioterapeut ,am trecut la acupunctura ,terapie manuala ,alti 2 ortopezi si un neurolog ,razonanta magnetica ,röntgen la coloana si plamani ,branturi scurte ,lungi ,medicamente si unguente de tot felul ,sala de sport terapeutic ,iar azi dupa toate astea ,inca ma mai doare spatele ...cauza necunoscuta !

si eu vreau sa merg la un kiropractician .andre are o experienta buna cu unul din olanda .l-a facut bine intr-o jumatate de ora ,dupa ce a ajuns la el in 4 labe de durerea spatelui .poate si in cazul tau e ceva care nu e la locul lui si nu e vorba de operatie .
multa sanatate !

azi nu am teme .are school free .demaine o iau de la capat.
va las si eu ,trebuie sa ajung pe la banci si la contabil pana trec sa o iau pe ruby de la gradinitza .
o dupa amiaza placuta .
pavoneitza
QUOTE(ruby @ Jan 31 2011, 03:36 PM) *
in principiu trebuie sa ai ceva concret de lucru ,ca sa nu fii la coada listei .sant anumite clasificari ,muncesc parintii sau nu ,cate ore ,cati ani are copilul ,mai are frati ,surori la gradinitza lor etc .cum locurile sant limitate si cand nu intrunesti punctajul cerut pt a ocupa un loc ,e clar ca si sansele sant mai mici .
chiar si faptul ca ai un servici nu garanteaza locul .la mine a durat . am facut cererea cand nu lucram ,dar ulterior am trimis si contractul de munca la primarie ,solicitand inlesnirea unui loc .am asteptat din aprilie pana in noembrie ,dar am primit intr-un final .la semnarea contrcatului e si specificat ca daca raman fara job ma oblig sa anunt ,iar copilul va fi retras de la gradinitza ,fiindca pot sta eu cu el acasa .
incearca cu o Tagesmutter ,caci daca ai venitul mic primesti destule subventii de la primarie ,sa poti plati doica .

pf...cand ai timp daca poti sa-mi exp mai bn cum e cu tagesmutter?ca habar nu am ....ce trebuie sa fac?unde trebuie sa merg?
ms mult
ruby
salut ,

m-am intors si eu din oras ,am rezolvat toate treburile si am avut si o ora de relaxare cu al meu sot . am fost de am mancat la restaurantul indian ,preferatul nostru .am trecut de am luat-o si pe ruby de la gradinitza .maine voi face o programare cu educatoarea ei sa imi povesteasca si mie cum s-a integrat ruby ,ce face ea toata ziua ,care e comportamanetul ei fata de alti copii ,de educatoare ...am multe intrebari de pus .azi era doamna ocupata cu imbracatul copiilor sa ii scoata afara si am zis ca fixam maine o data .

pavoneitza ,prea multe despre tagesmutter nu stiu nici eu ,caci nu m-.am lovit de necesitatea de a contracta una .stiu ca la noi pe formularul de la primarie exista si posibilitatea asta trecuta .mai departe stie tot primaria ,cui te reaprtizeaza ,in functie de zona in care stai .mamicile astea de zi ,sant niste doici scolite de primarie ,deci cu patalamaua la mana .nu au toate cursuri pedagocice ,dar sant multe care sant mai bune decat educatoarele .in general o ,,mama,, de asta poate avea in grija pana la 4 copii cu varste diferite .de obicei duci tu copilul la domiciliul ei ,care e special amenajat(PARTIAL) sa confere copiilor un mediu placut .
si tu poti deveni Tagesmutter ,daca urmezi cursurile oferite de primarie si corespunzi cerintelor ,ai spatiu suficient etc .
ar trebui sa te interesezi la primarie ,ce si cum ,caci stii cum e Geramnia ,difera legea de la land la land .
mai ales daca zici ca ai terminat psihologia ,nu ar fi rau sa te indrepti poate spre educatie ,asa imbini utilul cu placutul .
pavoneitza
QUOTE(ruby @ Jan 31 2011, 07:12 PM) *
salut ,

m-am intors si eu din oras ,am rezolvat toate treburile si am avut si o ora de relaxare cu al meu sot . am fost de am mancat la restaurantul indian ,preferatul nostru .am trecut de am luat-o si pe ruby de la gradinitza .maine voi face o programare cu educatoarea ei sa imi povesteasca si mie cum s-a integrat ruby ,ce face ea toata ziua ,care e comportamanetul ei fata de alti copii ,de educatoare ...am multe intrebari de pus .azi era doamna ocupata cu imbracatul copiilor sa ii scoata afara si am zis ca fixam maine o data .

pavoneitza ,prea multe despre tagesmutter nu stiu nici eu ,caci nu m-.am lovit de necesitatea de a contracta una .stiu ca la noi pe formularul de la primarie exista si posibilitatea asta trecuta .mai departe stie tot primaria ,cui te reaprtizeaza ,in functie de zona in care stai .mamicile astea de zi ,sant niste doici scolite de primarie ,deci cu patalamaua la mana .nu au toate cursuri pedagocice ,dar sant multe care sant mai bune decat educatoarele .in general o ,,mama,, de asta poate avea in grija pana la 4 copii cu varste diferite .de obicei duci tu copilul la domiciliul ei ,care e special amenajat(PARTIAL) sa confere copiilor un mediu placut .
si tu poti deveni Tagesmutter ,daca urmezi cursurile oferite de primarie si corespunzi cerintelor ,ai spatiu suficient etc .
ar trebui sa te interesezi la primarie ,ce si cum ,caci stii cum e Geramnia ,difera legea de la land la land .
mai ales daca zici ca ai terminat psihologia ,nu ar fi rau sa te indrepti poate spre educatie ,asa imbini utilul cu placutul .


mi-ai dat o idee super buna!
sper sa reusesc ceva din astea 2 variante!
ms mult hug.gif
ruby
neatza ,

doreste cineva o cafea? Any pt tine capuccino ,stiu deja !
am dormit ca un ingeras .Ruby doarme nesperat de bine in ultimile nopti .aproape nu se mai trezeste ,iar diminetile trebuie sa o trezesc eu.

restul fetelor pe unde ati disparut?

Ma duc sa imi fac si eu un dush si sa ma pregatesc pt sala ,caci indata se trezeste si printesa mea si avem un adevarat ritual dimineata cand ne pregatim de gradinitza . o dimineata insorita si o zi cat mai usoara!
mihaela_2011
Neatza fetele,

Va ofer o cafea.gif sau cappucino ori ce vrea fiecare ca sa ne trezim dea binelea.
Noi am fost ceva mai harnici in dimineata asta. Bebei mei cei mici sau trezit inca de pe la 5:30 si am pus repede lapticu pregatit de aseara la incalzit. Gabita mananca cu o rapiditate de te sperie uneori. Alessandro e un pic mai lent, se mai intrerupe mai gangureste ceva si cand vrea mai bea din laptic.
M-am dusat si eu in 5 min si acum ma pregatesc sa o imbrac pe Antonia pentru a putea merge la 8 spre cursul de Germana.

Va pupic si mai vorbim daca o sa pot dupa ce vinem de la curs.
O zi cat mai senina si linistita. Sanatate multa si bucurii multe din partea micilor comori. tzuc.gif hug.gif
babytje
Neata fetelor! Haideti la o cafea mare si fierbinte cafea.gif
Iar m-am trezit cu noaptea-n cap, pe la 4. Fara nici un motiv, Robert a dormit linistit pana acum.
Dar stiti cum e, noaptea iti vin ideile marete wink.gif .
Honig si Pavoneitza, bine ati venit! Vad ca ne mutam in Germania biggrin.gif .
Ieri am tot incercat sa scriu, dar a mers netul tare greu.
Azi am zi de curatenie si pregatit lectii.
Any, tie ti-au citit doctorii radiografiile? ce au zis? Ceva trebuie sa se vada acolo. Sper sa rezolvi cumva.
Se simte mai bine socrul tau?

O zi usoara! tzuc.gif
ruby
wow ,ce de cafele de dimineta .nu se mai plange any azi ca nu a oferit ninemi cafeaua! smile.gif
Vad ca santeti matinale ,nu gluma !
iulia,insomnia poate o fi si apasarea ca nu iti gasesti ceva de munca ,cum iti doresti tu .probabil te gandesti prea mult la asta .
sa ai spor la toate .

mihaela ,si tie spor la invatat .la ce lectie esti?
Any-Olanda
Buna dimineata trandafir.gif ,

Am aterizat si eu biggrin.gif cu un cappuccino, vad ca deja mi-ati oferit de toate, multumesc biggrin.gif notworthy.gif
Da Mirela, no comment pt azi, ati oferit cafea si cappuccino, e ok deci biggrin.gif

Eu nu m-am simtit stralucit de ieri de cand am venit acasa, si cu greu am dormit azi-noapte... Deci mi-e clar, nu mai stau pe scaun... Numai 2 ore am stat si deja e insuportabila durerea. Ieri am vorbit si cu medicul, mi-a zis ca la Kiropractor nu trebuie sa ma trimita el, deci e alegerea mea cand ma duc dar cica ar fi cam la fel ca fizioterapia manuala... Acum, vom vedea ce v-a fi. Oricum, saptamana asta o sa-mi fac o programare si pt kiropractor. In rest, am primit alte medicamente ca sa nu devin dependenta de celelalte, deci trebuie sa le mai schimbe...
Da Iulia, huisarts nu primeste radiografiile sa le vada, ci doar o hartie cu interpretarea rezultatelor. Acolo a vezut el ce si cu, adica vertebrele din partea bazinului sunt sucite (nu mai sunt frumos alineate una sub cealalta - vreo 4-5 vertebre) si este si coloana in zona aia strambata...sunt o stramba acum cu alte cuvinte liwlol.gif
Vertebrele alea ar trebui puse la loc dar se pare ca fizioterapeuta asta nu-i asa priceputa, nici nu mai stiu ce sa zic... Parca tuturor le-a predat acelasi profesor ca toti sustin exact aceiasi ideologie... facuti de aceiasi mama... doh.gif
Offf, numai bolnav sa nu fii...
Multa bafta si sa gasesti un job asa cum iti doresti tu tzuc.gif

Pe Pap l-a adus Marc ieri acasa, se simtea mai bine... Oricum, nu e cale de vindecare pt leucemie sad.gif

Mirela, eu ma gandeam ca aveati teme pt azi de facut. Stii cum ne dadeau profesorii nostri o gramada de teme de facut...
E bine ca v-ati relaxat in oras si ca ati mancat ce ati vrut voi. hug.gif tzuc.gif

Mihaela, sa va traiasca micutii hug.gif
Pavoneitza, cum te numesti tu de fapt? smile.gif Mult succes in ceea ce vrei sa faci hug.gif

Eu azi la 12 trebuie sa ajung la Arboarts la margine de Venlo, apoi la 16:30 trebuie sa fiu la fizioterapie...

Azi trebuie sa ma uit si ce torturi o sa fac, creme, etc. O lista cu tot ce-mi trebuie ca asa uit de fiecare data cate ceva biggrin.gif
Am primit 2 felicitari, foarte frumoase smile.gif

Cam atat despre noi, o sa ma duc sa fac un dus. Ne mai auzim noi mai tarziu smile.gif
O zi frumoasa tuturor si spor la treburi tzuc.gif hug.gif
pavoneitza
neatza si de la noi!

si noi am dormit relativ bn! oFloare1.gif
eu ma numesc alina!
va pup fetelor si va urez o zi linistita!
ruby
QUOTE(pavoneitza @ Feb 1 2011, 11:07 AM) *
neatza si de la noi!

si noi am dormit relativ bn! oFloare1.gif
eu ma numesc alina!
va pup fetelor si va urez o zi linistita!

ha ,Alina ! iete cine intreba !o mama de alta Alina ! parca ai simtit tu ceva ,Any .

M-am intors si eu de la sala ,dupa 2 ore de training .super relaxanta prima ora ,a doua aerobic si in incheiere pilates .Mi-am facut un ceai ,am pus ceva chill-out music si am intrat sa va citesc .
ma uitam si eu aseara Any ,dupa un chiropractician .eu gasesc ca e o diferenta intre fizioterapeut si chiropractician .folosesc cu totul alte metode de a restabili starea de bine a corpului uman .la mine cel putin fizioterapie se limiteaza undeva la masaje ,exercitii ,tractiuni usoare ,pe cand chiropracticianul e axat pe schelet ,coloana vertebrala,repuneri ale oaselor,studiaza röntgen-urile ,e capabil sa puna un diagnostic si nu pe relaxarea si intinderea muschilor .important e sa gasesti pe cineva cu o vasta experienta .sant si destule de scumpe sedintele si ar fi pacat sa nu ai si rezultate .
daca te inteseaza unul specialist ,unde ti-am zis ca a fost andre cu ani in urma sa imi zici .doar ca e cam departe .in heerenven .(FRISLAND).
e medicina alternativa ,poate doctorul tau de familie nu ii accorda asa credibilitate ,dar nu e rau sa incerci .

profit pana vin copii sa vad si eu ceva treaba prin casa. am si cateva de spalat ...slava domnului am calcat ieri maldarul de rufe ce il aveam .in special camasile lui Aiman de scoala ma inebunesc .

o zi buna si ne mai auzim .
mihaela_2011
Buna fetele,
ce mai faceti? Eu am putin timp sa mai scriu cate ceva pe aici. Dupa ce ne-am intors de la curs am facut papica la bebei si Printesei mari si pe urma la nani. Acu tre sa mai fac si eu cate ceva prin casa pana nu se trezeste trupa.
Any sper sa rezolvi intr-un fel problema pe care o ai la oasele bazinului. Cu rabdare si credinta in Dumnezeu te vei face bine pray.gif .

Si eu in curand voi intra in febra Botezului. Inca nu mi-am botezat gemenii si pana incepe postul trebuie sa il fac. Trebuie numai sa fixez data impreuna cu nasii care vin din Italia aici. Sper sa iasa foarte bine. M-am gandit undeva pe la inceputul lui Martie datorita vremii, sa nu fie nici prea frig nici prea cald.

Deja in diversificarea bebeilor tre sa ma gandesc ce sa le mai pregatesc, sa nu le dau mereu acelasi meniu.

Sper sa mai revin spre seara. O seara placuta!!!! tzuc.gif
ruby
buna ,

daca ieri nu aveam teme ,azi am de pregatit noul test la mate de joi .profa asta nu are toti boii acasa .inca nu le-a dat rezultatul de la ultimul test si ea vrea sa scrie altul .le-a si zis copiilor ca va trece nota cea mai mare dintre cele 2 teste !!! va dati seama ce catastrofa a fost ultimul test ,de incearca sa salveze ceva pe ultima 100 de metri .asa ca azi aclaram scrierea fractiilor in numere decimale si fractiile periodice .
vad ca a venit cu lectiile facute de la scoala ,se pare ca s-a apucat si cea profa sa predea la nivelul lor ,caci a inteles din clasa cum sta treaba .
l-am trimis la frizer sa se tunda un pic si cand vine mai facem ceva si la engleza ,caci si acolo suna iar clopotelul.
mihaela ,unde vedem niste poze cu voi ? Ai facebook ,ori photobucket ?
alina ,si voi ?

any ,cum a fost la fizio? L-ai lamurit si pe nenea de la arbo?

Honiq ,tu pe unde esti? De restul fetelor nici nu mai intreb ,cred ca toate santeti prinse in cate ceva .

o seara faina .
mihaela_2011
QUOTE(ruby @ Feb 1 2011, 05:24 PM) *
buna ,

daca ieri nu aveam teme ,azi am de pregatit noul test la mate de joi .profa asta nu are toti boii acasa .inca nu le-a dat rezultatul de la ultimul test si ea vrea sa scrie altul .le-a si zis copiilor ca va trece nota cea mai mare dintre cele 2 teste !!! va dati seama ce catastrofa a fost ultimul test ,de incearca sa salveze ceva pe ultima 100 de metri .asa ca azi aclaram scrierea fractiilor in numere decimale si fractiile periodice .
vad ca a venit cu lectiile facute de la scoala ,se pare ca s-a apucat si cea profa sa predea la nivelul lor ,caci a inteles din clasa cum sta treaba .
l-am trimis la frizer sa se tunda un pic si cand vine mai facem ceva si la engleza ,caci si acolo suna iar clopotelul.
mihaela ,unde vedem niste poze cu voi ? Ai facebook ,ori photobucket ?
alina ,si voi ?

any ,cum a fost la fizio? L-ai lamurit si pe nenea de la arbo?

Honiq ,tu pe unde esti? De restul fetelor nici nu mai intreb ,cred ca toate santeti prinse in cate ceva .

o seara faina .

draga ruby,
tre sa ai putina rabdare eu sunt mai nou prin aceste forumiri, insa prind repede. am cont pe photobuchet. pot sa atasez cateva poze aici pana reusesc sa imi finalizez albumul.



http://s1107.photobucket.com/albums/h394/mihaela_2011/

cand mai timp mai pun ceva poze in album, acum e doar inceputul
mihaela_2011
Am facut o supica de legume cu piept de pui pentru bebei. Mai ramane doar sa o pasez si sa o pun la frigider. Pentru 2-3 zile am sa le dau papa la pranz. La gustarici pregatesc ori suculete de fructe ori pireute proaspete din 2-3 fructe. Abia astept pe data de 3 februarie sa vad cat au mai luat in kg.
Uff si cand ma gandesc ca nu peste mult timp si eu va trebui sa fac teme cu puiutii mei mi se face pielea gaina. Imi aduc bine aminte cum se chinuia tata sa imi arate la matematica in special ceea ce eu nu intelegeam la scoala. A fost superba copilaria, sper sa reusesc sa fiu si eu la inaltime precum au fost parintii mei cu mine si fratele meu.
babytje
Salut!
Mihaela, ce mogaldete minunate ai! Sa-ti traiasca!
Any, nasoala treaba, sper sa o rezolvi la kiropractor. Dar stiu ce dureri poti avea. sad.gif
Mirela, ai dreptate, sunt nelinistita, de fapt eram. Ca aveam al doilea interviu, la un hotel.
Acum sunt asa...in cumpana, nu stiu ce sa mai cred, ca omul nu-mi da prea multe detalii.
E un hotel mic, in centru, langa Dam, superba locatie, pentru mine. Dar acum trebuie sa merg
o luna de proba. Nu prea multe ore. Azi 4 ore, maine la fel si duminica iar... Apoi imi spune daca
ma vrea sau nu. Munca e super ok, dar parca tot la predat imi sta inima. Oricum imi voi pune
olandeza la punct si voi preda engleza intr-un an, promit. wink.gif
Mirela, nu stiu ce-i cu matematica, vad ca e cam grea. Si copiii mei se plang mereu de profu de mate
si au si note destul de nasoale.
Mai vorbim maine, acum ma duc sa-l toc pe Marc la cap biggrin.gif .

Pupici, noapte buna!
Any-Olanda
Buna seara,

Am revenit si eu dupa ce am colindat peste tot azi... rupta de oboseala anima1.gif Sa incep cu inceputul...
Am facut dus, imbracarea si la arboarts. Ajunsa acolo, l-am vazut pe medicul meu cu mana in ghips. Data trecuta era cu piciorul, el tot vine sa ne dea un exemplu, de parca eu nu as vrea sa pot sta pe scaun si sa lucrez, sa nu trebuiasca sa ma justific nimanui de ce ma plang si ce ma doare...
Asa deci, ii trimisesem eu lui un mail saptamana trecuta unde-i explicasem ce si cum, si printre altele, ca bekkeninstabiliteit inca mai este, ca a fost si-n timpul sarcinii la care el mi-a zis ca vezi draga doamne, la prima sarcina e imposibil sa apara. Sa-l iau la bataie s-altceva nimic, auzi? wife.gif Asa l-am injurat in gandul meu de numa, si i-am mai adus aminte ca diagnosticul l-a pus ginecologul -un specialist, nu eu de capul meu. Imi venea sa-i spun ca din cauza blestemelor o fi cazut pe ghiata de si-a rupt mana, asa nervi aveam pe el...
Apoi a trecut la intrebari, ce si cum, sa-i explic eu lui... I-am mai explicat eu acolo, la care el zice ca eu sunt apta de munca. Eu zic, ok, sunt apta dar nu sa stau pe scaun. Am probat ieri si dupa doua ore de stat pe scaun, am stat apoi in pat, la care am avut sentimentul ca ma ia la misto...
Numai bolnav sa nu fii si sa te duci la ei sa le ceri ceva....De parca mie mi-ar place ca eu stau pedepsita in casa, ca nu pot sa fac cu Alina ce vrea ea, adica sa mergem impreuna, sa sarim, sa topaim, etc...
L-a sunat el pe seful meu si i-a zis ca trebuie sa aranjeze un loc de munca in care eu sa pot lucrta stand in picioare si plus biroul meu unde ma pot odihni pt cateva minute. Seful a zis ca aranjeaza dar ca o sa dureze...

Apoi am sunat la Chiropractor, m-au chemat sa vin pana la sediu ca sa semnez o hartie ca trebuie sa ceara radiografiile din spital si nu le pot cere fara acordul meu. Deci, am fost la sediu, am semnat, am facut si o programare pt luni, super, abia astept... Banuiesc ca luni o sa fie o introducere si ca o sa ne uitam impreuna pe radiografii sau ceva de genul asta.
Oricum, e un inceput.... Doamne ajuta sa ma fac bine, sa pot sa fac de toate cu Alina si sa-i putem face un fratior sau surioara smile.gif

Intre timp am fost si pe la Mam si Pap ca fusesem pe la posta sa caut o revista cu tipare frumoase (numai una am gasit, 10E, pt hainute de bebe si bebelusi mai mari, asa ca Ruby smile.gif ). Pap se simte bine dupa toate cele, in sfarsit a dormit si el bine, prima noapte acasa smile.gif
Cand m-a vazut Mam, mi-a zis ca mai are si ea asa reviste, binenteles ca le-am vrut. Pacat ca nu mai gasesc asa reviste sa cumpar. Tipare frumoase pt haine si chestii de facut pt in casa, de crosetat, de impletit, retete gustoase, decoratiuni, sfaturi si alte alea...Am un brat intreg biggrin.gif , norocoasa de mine biggrin.gif O s-o caut pe net daca se mai editeaza ca e tare interesanta smile.gif

Fizioterapie...am exercitii de facut si nu mai fac pana nu termina chiropractorul smile.gif

Papa a avut la munca ceva de rezolvat, cand a terminat a ramas blocat in trafic, o coada de masini de 10 km. A ajuns si el la ora 19 acasa, de la 07:30 plecat...
Eu o luasem pe Alina de la cresa, i-am dat sa manance (un borcanel intreg a mancat ) , i-am facut baita, masaj si-i dadeam lapticul cand a venit tati.

Acum stau in pat ca nu ma mai pot misca de durere.

Cam atat despre noi...am postat un km biggrin.gif
Vai Mirela, poate asa s-o fi trezit si profa de mate, sa-si mai faca si datoria asa cum trebuie...
Iulia, mult noroc iti doresc, sa fie cum iti doresti tu.
Alina, imi pare bine sa te cunosc, si eu sunt mami de Alina smile.gif
Mihaela, sa-ti traiasca micutii si sa va aduca numai bucurii.
Honiq, Ramona, tu nu mai zici nimic?
Restul fetelor pe unde mai sunteti? Nu mai spuneti nimic sau doar ne cititi in fuga? smile.gif

Va las, ne auzim dimineata la cafea... Pupici si noapte buna hug.gif tzuc.gif

alexandra2010
QUOTE(pavoneitza @ Jan 30 2011, 01:26 PM) *
multumim hug.gif

si noi tot din baden-wutenberg. mai precis la 100km de stuttgard....smile.gif



buna si bun venit,si eu tot din baden-wuttenberg,mai exact Hardheim,tu?
alexandra2010
Any asa e,eu cel putin sunt aici si va citesc mai pe fuga sper sa ajung sa mi se regleze programul desi Gessi e destul de cuminte.

Eu o sa fac asa:Gessi va merge la gradi la 3 ani,asa am hotarat ca imi doresc eu pentru ea,pana atunci eu voi lucra de zi la Mec desi habar n-am presupun ca va fi destul de greu,este deja cu un singur salariu, dar vreau sa iau dreptul de munca dupa care sa vad ce rezolv cu diplomele,pana atunci vreau sa ma interesez mai mult ce inseamna a lua copii acs sa ai grija sau o mini gradi,nu stiu,am ceva idei avand in vedere ca asta am facut in tara.

Cat despre concediu medical din ro este dreptul meu pe care nu l-am refuzat pt ca este legal si eu m-am incadrat si la cat au luat ei,pot sa dea si ei acum 2 ani,bani care se duc pe rate din pacate sad.gif .

Acum mai citesc si daca nu ma ia somnul mai raspund,va pup pe toate,momentan plange Gessi asa ca fug la ea.
dumysym
salutare mamici si ingerasi,
cu iertare sa-mi fie ca nu am mai intrat, multa bataie decap cu Luca al meu, nu mai sta o clipa, am fost si singurei acasa de vineri, ca tati e in Ro , a vandut masina si maine vine acasa, abia astept, tare greu e singura, in rest, suntem bine, Luca mai face cate un pic de febra seara, dar nu stiu de ce, cred ca ii ies a doua tura de maselute, cel putin asa sper, sa nu se imbolnaveasca.

v-am cititi in seara asta si din fericire am avut ce, vreo cateva pagini bananab.gif , imi pare tare rau Any ca inca te mai lupti cu surerile de bazin, stii ca acum cand ai scris mai detaliat parac simt ca si pe mine ma doare asa cand sunt obosita, mai ales acum de caand nu mai dorm bine si in plus, ma mai dor si sanii f tare si nu stiu de ce, tre sa caut si eu un dct bun ca la ginecoloaga aia de am fost, nu m-a ajutat deloc tratamentul.
iti doresc sanatate multa si sa gasesti un dct bun sa te faca bine si pupici pt Alinuta, domnisoara de acum , nu?

Mirela, vad ca stii f multe despre sistemul german financiar si nu numai, daca nu te superi, cred ca o sa te intreb si eu cate ceva legat de maternitate aici, ca nu prea stiu ce si cum, avand in vedere ca vrem sa facem BB anul asta, sa stiu de inanite ce am de facut, multumesc anticipat
Aiman ce mai face? a aobosit de atatea teste? cand mai ia vacanta? Ruby ce jocuri noi a ainvat la gradi? poate ne zici si noua un joc nou sa-l invat pe Luca cate ceva nou. pupicei pt ei si sanatate multa si voua

babytje, bafta si spor la interviu, sper sa gasesti ce iti doresti...a plecat Robertel in picioare?
pupicei

Mihaela si Alina, bine ati venit, ma bucur ca sunteti din Germania, eu sunt din Munchen, din august 2010 mai exact si am un baietel Luca, sotul lucreaza aici cu contract, de fapt asa am si venit aici din Brasov si speram sa invatam si noi germana cat mai curand si eventual sa facem chiar si un curs, sanatate si pupicei la bebeii vostri, care sunt tare frumosi

alexandra, de mult nu te-qam mai vazut si pe tine, ce mai face Gessi? a inceput sa stea in fundulet?
pupicei


va las, ma duc la nani si sper sa si pot dormi

o zi buna pe maine si o cafea savuroasa, pot sa o dau de acum???macar o data?? cafea.gif tzuc.gif hug.gif
alexandra2010
VA PUN NISTE POZE SA MAI VEDETI CUM ARATAM,SPER SA NU FIE PREA MULTE SA VA PLICTISESC :











asta asa ca sa o vedeti si pe mami smile.gif






P.S.:gessi e putin cu tati pt ca noi am dormit ca trenu in gara de la 4,30 la 21 smile.gif
mihaela_2011
QUOTE(dumysym @ Feb 2 2011, 12:17 AM) *
Mihaela si Alina, bine ati venit, ma bucur ca sunteti din Germania, eu sunt din Munchen, din august 2010 mai exact si am un baietel Luca, sotul lucreaza aici cu contract, de fapt asa am si venit aici din Brasov si speram sa invatam si noi germana cat mai curand si eventual sa facem chiar si un curs, sanatate si pupicei la bebeii vostri, care sunt tare frumosi

alexandra, de mult nu te-qam mai vazut si pe tine, ce mai face Gessi? a inceput sa stea in fundulet?
pupicei
va las, ma duc la nani si sper sa si pot dormi

o zi buna pe maine si o cafea savuroasa, pot sa o dau de acum???macar o data?? cafea.gif tzuc.gif hug.gif

buna fetele,
am facut cafea.gif cafea.gif cafea.gif aburinda. Cine doreste e poftit sa se serveasca singur. Pentry Any un cappucino autentic Italian.
avand in vedere ca esti de foarte putin timp in Germania si ca stai acasa cu Luca poti foarte bine sa faci cursul "Integrationkurs" varianta curs pentru femei cu copii (Frauenkurs mit Kinderbetreuung). Eu sunt de ceva timp pe aici insa abia in toamna anului 2008 trimisesi un mail catre cei de la Bundesamt cum ca vreau sa fac cursul de integrare. Dupa primisi un "termin" pentru a pune la puncte anumite chestii legate de hartogaraie si acte necesare. Am depus Bescheinigung Leistung von JobCenter, certificatul de libera sedere in Germania, copia pasaportului si nu mai stiu ce altceva. Am asteptat intre 4-6 sapt raspuns de la Bundesamt si il primisi afirmativ. Am primit o scrisoare in care eu ma pot inscrie la curs si ca nu platesc nik - cursul costa 600 euro in total. Rugamintea mea este sa intri pe net sa cauti la agentia de interegrare a strainilor unde te poti interesa pt curs. Sa nu te ingrijorezi ca nu vei face fata. Inainte de inceperea cursului persoana de la Bundesamt te va testa pentru a vedea la ce nivel intri. Cursul este de durata in medie 2-3 anisori pana dai "Prufungtest" (examenul final).
Aici poti sa intri sa te documentezi: http://www.bamf.bund.de/nn_443130/DE/Integ...html?__nnn=true
In luna decembrie inainte de sfarsitul anului am fost la Caritas una din asociatiile care tin cursuri gratis si am ales perioada de cand sa incep, urmand ca din 24 febr anul urmator sa incep cursul, insa Dumnezeu a vrut ca eu sa raman insarcinata in timpul vacantei petrecute la parinti in Ro barza2.gif fetita.gif . La intoarcere mi-am petrecut 3 sapt numai prin spitale datorita varsaturilor, insa a mers totul spre bine dupa am putut merge la curs fara probleme.
Acum va las tre s pregatesc lapticul pentur toata trupa.
babytje
Va salut si eu, ma alatur la cafea cafea.gif
Simona, mi-a fost dor de tine. Cum de are Luca febra, el face febra cand ii dau dintii?
Ce nazbatii face? Tie cum iti merge, esti bine?
Alexanda, ce mult a crescu Gessi, e dulce tare.
Any, cata bataie de cap cu olandezii astia...ce doctor!!!
Mirela, spor la pregatit teste si bafta lui Aiman! smile.gif
Azi ma duc la hotel de la 8 la 12, seara. Maine merg la scoala, probabil voi fi rupta cand ajung
acasa, dar vineri ma odihnesc.
Robert merge singur cel mult 6 pasi, dar inca ii este frica, nu are destula incredere. Dar e ok, vad
ca poate, cand are chef sa mearga mai mult, isi da el drumul. Ieri cand l-am luat de la gradi, arata
ca un poculet, murdar peste tot, parul lipit de frunte, ca mancase branzica. Dar mancase la 3, iar eu l-am
luat la 5. Oare chiar nu au avut timp sa-l stearga putin? Vreau sa fac o scrisoare la ouderscomissie, ca
m-am saturat sa-l hraneasca tot cu cracker si sa nu putem lasa caruciorul acolo.
Ma duc la o tura de calcat haine biggrin.gif .

tzuc.gif
ruby
neatza ,

mama draga da ce romane ati mai scris .si poze ,wow ,ce ati patit fetelor?santeti ok? biggrin.gif

Any , trista povestea cu dom´doctor. Era si greu de imaginat ca o sa iti dea tie dreptate .Nu au cum sa faca asta ,ei sant platiti sa te trimita inapoi la munca ,mereu gasesc ei scuze ca nu e serios diagnosticul .mi-a mai povestit Andre din experientele prietenilor sau colegilor lui cu arboarts .el zice ca e inceputul sfarsitului daca nu te supui conditiilor lor ,risti sa iti incheie contractul de munca din x motive .
exact cum zici si tu ,e luare la misto cu statul in picioare 7 ore la birou .ce om normal poate lucra atatea ore in picioare ,la computer ?
macar sa te fi lasat acasa ,sa termini cu fizioterapia si kiro ,sa te refaci un pic .caci de te cheama la munca ,nu tot trebuie sa pleci la programari ? Sau sa iti fi permis sa lucrezi de acasa ,ca pe vremea cand erai insarcinata .ai alte conditii acasa ,poti face pauze mai dese ,sta intr-un fotoliu confort etc .doar te-ai dus acolo sa cauti solutii ,nu sa auzi acuzatii.
sper din suflet sa reuseaca kiro ,sa iti aduca un plus de bine asupra durerilor tale .iti inteleg durerea si frustrarea ca idiotii aia nu inteleg ca pe tine te doare .acelasi sentiment il am si eu cand ma duc la diversi doctori si nu sant in stare sa imi zica de ce ma doare spatele ...
marc ce spune de situatia asta ?

BABYTJE , sper sa fie ok cu noul tau job .mai bine ia-l asa ,decat sa stai acasa .poate reusesti sa te acomodezi si intre timp cauti altceva ,pe masura dorintelor tale .tu in ce limba vorbesti cu marc ?
la mate e teroare ,nu ca ar fi materia cine stie ce grea ,dar la domana asta a lui observ ca nu prea exista sistem de predare .trece mult prea repede peste lectii ,e toata numai teorie ,practica o omoara .nu vad decat cateva exercitii efectuate la fiecare capitol si tzup ,urmatorul .le da sa faca transofrmari sin fractie in nr decimale ,dar nu am vazut nicaieri o explicatie a scrierii decimalelor .eu trebuie sa iau mereu cartea in mana si sa i le explic pe sistemul dat de ei in carte .
difera fata de cum am invatat noi .pana si adunarile si scaderile le fac altfel una sub alta .noi puneam punct pe zecimala sau tineam minte ca ne-am imprumutat cand la scadere, ei nu trec pe 1 dedesupt .in clasa a 3 a ,se uita domnul invatator crucis cand a dat Aiman primul test de mate in De .I-am explicat eu ulterior ca asa a invatat el . I s-a parut interesant ,dar obositor pt copil.

revin .
Any-Olanda
Buna dimineata,

Mai ce fete harnice, mi-ati dat de lucru biggrin.gif Cat despre cappuccino made in Italy, excelent, sarumana yami.gif
O iau de la coada la cap biggrin.gif

Da Mirela, daca nu ar fi fost radiografiile, as mai fi zis, dar in cazul asta nu pot spune ca mi se pare mie ca ma doare...
Ma intriga faptul ca nici macar nu s-a deranjat sa-l sune pe medicul meu si sa-l intrebe de fapt care e problema si ce e de facut, nimic... Mi-a ascultat numai parerea si explicatiile mele si m-a luat in ras. Ce medic e asta, un cretin de arboarts... wife.gif
Cel mai rau e sa fii bolnav, sa existe si dovezi care sa sustina ca e ceva in neregula si sa vina un pampalau ca asta si sa te ia la misto... Oricum, sunt bucuroasa ca am reusit sa rezolv la Chiropractor un afspraak asa de repede si sper din suflet sa poata face si ceva, un miracol... Sa-mi trosneasca oasele alea si sa le aseze la loc cum trebuie, sa pot sa-mi vad si eu de viata mai departe, sa nu mai trebuiasca sa iau medicamente, sa pot sa ies din casa cand vreau eu fara a ma simti vinovata... Delicata problema dar din pacate nu e altfel, trebuie sa le ducem pe toate asa cum ni le da D-zeu...

Da Iulia, ce oameni... Asta cred ca e doctor numai cu numele, nu cred ca a studiat medicina. Altfel, nu l-ar fi contrazis el pe ginecolog...
Pupam dulce pe zambariciul de Robertel, mai ales ca mai si merge acum smile.gif Poate ne mai pui un filmulet cu el ca tare mi-e drag hug.gif
Vorba Mirelei, daca e sa iei proba, ramai la hotelul asta pana gasesti ceva mai bun wink.gif Mult noroc iti doresc hug.gif

Mihaela, o zi frumoasa iti doresc, se pare ca nu ai timp sa te plictisesti cu atatea gurite flamande biggrin.gif hug.gif

Alexandra, mai, ce fata mare e Gessi tzuc.gif Aveti si par ca sa faceti mot biggrin.gif E o frumoasa, tu asemenea hug.gif

Simona, imi pare bine ca ne-ai mai scris. Pupam dulce pe Luca nazdravanul, oare de ce face febra? Asa a facut si cu ceilalti dintisori? hug.gif

Am uitat sa va spun ca ieri am intrat intr-un magazin si mi s-a mai lipit cate ceva de maini, si anume o tablita magica biggrin.gif O tablita cu creion de scrie si sterge. Aseara era prea obosita ca sa mai arate interes pt asa ceva, dar nu-i nimic, avem timp destul ca sa invatam sa scriem biggrin.gif

Apropo, azi e sarbatoare mare smile.gif
Maine e Ioachim si Ana in calendar, d-aia ma numesc eu Anisoara smile.gif
Ma apuc sa caut ceva retete de creme, daca gasesc ceva... Sa fac o lista cu ce am nevoie pt blat si sa ma duc la magazin sa iau ce-mi mai trebuie...
Marc a descarcat pozicile de pe camera, o sa va pun si eu ceva pozici wink.gif

Va pup dulce si va doresc o zi frumoasa tuturor hug.gif tzuc.gif
ruby
QUOTE(dumysym @ Feb 2 2011, 01:17 AM) *
Mirela, vad ca stii f multe despre sistemul german financiar si nu numai, daca nu te superi, cred ca o sa te intreb si eu cate ceva legat de maternitate aici, ca nu prea stiu ce si cum, avand in vedere ca vrem sa facem BB anul asta, sa stiu de inanite ce am de facut, multumesc anticipat
Aiman ce mai face? a aobosit de atatea teste? cand mai ia vacanta? Ruby ce jocuri noi a ainvat la gradi? poate ne zici si noua un joc nou sa-l invat pe Luca cate ceva nou. pupicei pt ei si sanatate multa si voua


buna simona ,

ma bucur ca ai reusit sa postezi si tu ,sa ne mai povestesti despre voi si sa te alaturi discutiilor noastre zilnice . trandafir.gif
prea multe despre sistemul de aici nu as sti nici eu .am doar idee si cand imi trebuie ceva caut mai aprofundat .
ideal ar fi ,inainte de a planifica sarcina sa lucrezi undeva (dpdv financiar ar fi avantajos)si ulterior ai avea extrem de multe avantaje .eu pot sa iti zic cum a fost la mine ,angajata fiind in perioada cand am ramas insarcinata .
eu am beneficiat de scutire de munca ,de la 5 luni de sarcina ,fiindca serviciul cel aveam pe atunci implica prea mare efort si risc pt sarcina .oricum pana pe la 5 luni am stat mai mult acasa in medicale ,caci eu la 4 saptamani am avut o sangerare puternica si exista riscul sa pierd sarcina .dar in mod normal beneficiezi de concediu pre natal de 6 sapt si post de 8 sapt obligatoriu .apoi poti beneficia de 1 an de zile concediu de crestere a copilului ,cu posibilitatea de prelungire dar fara plata .
cele 14 sapt de pre si post ,sant platite de casa de asigurari ,100% salariu .apoi in urmatorul an beneficiezi de 65%( era 68%)din quatumul salariului net pe ultimele 12 luni .in toata aceasta perioada ,esti scutita de plata asigurarilor de sanatate .apoi poti :ori reincepe munca ,ori te adresezi celor de la arbeitsamt ,solicitand somaj ( cale lunga).


Cum tu zici ca vrei bebe anul asta ,e doar varinata simpla ,de a te adresa dupa nastere la familienkasse(parca), in vederea depunerii cererii de a primi elterngeld ,in valoare de 300 euro lunar ,pt un an .acesti bani nu sant conditionati de faptul ca ai muncit sau nu .orice mama beneficiaza de ei .plus alocatia noului nascut ,care stii ca e de 186(Parca )euro.

nu uita sa te prezinti si la cresa ,de cum ai nascut sa te treci pe lista ,sa primesti loc.mai ales daca vrei sa lucrezi dupa ce anul de stat acasa ia sfarsit .Sau daca vrei sa mergi la cursuri !poate oricum lua timp ...pana la 3 ani ,pana primesti repartizarea.

daca mai ai intrebari ,cu placere raspund .eu zic in mare cum e treaba ,tu oricum trebuie sa mai verifici sursa ,caci stiu ca de la 1 ian ,s-au mai schimbat anumite reguli ,datorate crizei .au mai redus si ei din procente .

apropo ,pt luca ,te-ai interesat?

Any-Olanda
Am revenit,

Aici puteti vedea pozicile cu Alina:

http://s722.photobucket.com/albums/ww224/Any-Olanda/Alina/

Pun si cateva pe aici daca e cineva ce nu le poate vedea smile.gif



Razand cu gra pana la urechi biggrin.gif


In loc sa o scot, o trageam pe ochi biggrin.gif


Sosonicii nostri biggrin.gif


Si farfuria se mananca daca nu stiati biggrin.gif





Interesant globusorul asta biggrin.gif


Iubind-o pe ratusca mea biggrin.gif


Pe pat la mami si tati smile.gif Una din favorite poza asta smile.gif


Ca sa vedeti si voi cartile lui tati de care trag eu liwlol.gif


Nu le-am pus pe toate aici, daca intrati pe primul link le puteti vedea pe toate smile.gif
dumysym
QUOTE(ruby @ Feb 2 2011, 12:23 PM) *
buna simona ,

ma bucur ca ai reusit sa postezi si tu ,sa ne mai povestesti despre voi si sa te alaturi discutiilor noastre zilnice . trandafir.gif
prea multe despre sistemul de aici nu as sti nici eu .am doar idee si cand imi trebuie ceva caut mai aprofundat .
ideal ar fi ,inainte de a planifica sarcina sa lucrezi undeva (dpdv financiar ar fi avantajos)si ulterior ai avea extrem de multe avantaje .eu pot sa iti zic cum a fost la mine ,angajata fiind in perioada cand am ramas insarcinata .
eu am beneficiat de scutire de munca ,de la 5 luni de sarcina ,fiindca serviciul cel aveam pe atunci implica prea mare efort si risc pt sarcina .oricum pana pe la 5 luni am stat mai mult acasa in medicale ,caci eu la 4 saptamani am avut o sangerare puternica si exista riscul sa pierd sarcina .dar in mod normal beneficiezi de concediu pre natal de 6 sapt si post de 8 sapt obligatoriu .apoi poti beneficia de 1 an de zile concediu de crestere a copilului ,cu posibilitatea de prelungire dar fara plata .
cele 14 sapt de pre si post ,sant platite de casa de asigurari ,100% salariu .apoi in urmatorul an beneficiezi de 65%( era 68%)din quatumul salariului net pe ultimele 12 luni .in toata aceasta perioada ,esti scutita de plata asigurarilor de sanatate .apoi poti :ori reincepe munca ,ori te adresezi celor de la arbeitsamt ,solicitand somaj ( cale lunga).
Cum tu zici ca vrei bebe anul asta ,e doar varinata simpla ,de a te adresa dupa nastere la familienkasse(parca), in vederea depunerii cererii de a primi elterngeld ,in valoare de 300 euro lunar ,pt un an .acesti bani nu sant conditionati de faptul ca ai muncit sau nu .orice mama beneficiaza de ei .plus alocatia noului nascut ,care stii ca e de 186(Parca )euro.

nu uita sa te prezinti si la cresa ,de cum ai nascut sa te treci pe lista ,sa primesti loc.mai ales daca vrei sa lucrezi dupa ce anul de stat acasa ia sfarsit .Sau daca vrei sa mergi la cursuri !poate oricum lua timp ...pana la 3 ani ,pana primesti repartizarea.

daca mai ai intrebari ,cu placere raspund .eu zic in mare cum e treaba ,tu oricum trebuie sa mai verifici sursa ,caci stiu ca de la 1 ian ,s-au mai schimbat anumite reguli ,datorate crizei .au mai redus si ei din procente .

apropo ,pt luca ,te-ai interesat?



mersi mult de informatii, cam asa stiam si eu de banii de mamica de 300 euro, de muncit inainte nu am cand, pt ca nu stiu limba si in domeniul meu e absolut necesara, m-0am interesat un pic si am aflat ca si daca as lucra as trece la alta clasa de impozitare si automat creste impozitul lui iuli pe salariu si cat imima ia si mie si din calcule a iesit ca nu ma avantajeaza cu nimic financiar, doar ca as iesi in comunitate si as lucra, ceea ce mi-ar prinde bine ca si experienta, dar nu cred ca apuc curand, iar de Luca, parca am mai scris acum cateva luni, e inscris de anul trecut la o gradi noua care se deschide in mai si am primit si noi loc, numai bine atunci va avea 2 ani si 1 luna si cred ca se va descurca destul de bine, oricum cand mai am timp mai caut si eu pe net cate ceva, am gasit Google Chrome si iti traduce automat orice pagoina deschizi, e mult mai simplu pt noi chiar si in engleza.

ms de sfaturi, sper sa reussesc sa ma tin de planurile propuse pe anul asta floare2.gif

o zi faina
pupicei
dumysym
QUOTE(alexandra2010 @ Feb 2 2011, 02:18 AM) *
VA PUN NISTE POZE SA MAI VEDETI CUM ARATAM,SPER SA NU FIE PREA MULTE SA VA PLICTISESC :











asta asa ca sa o vedeti si pe mami smile.gif




P.S.:gessi e putin cu tati pt ca noi am dormit ca trenu in gara de la 4,30 la 21 smile.gif




superba printesica si e bine ca se joaca cu jucarii, vad ca pare interesata de ele, poate se va juca si cand va mai creste nu ca smecherul meu, care prefera orice altceva in afara de jucarii

pupicei
o zi buna
dumysym
QUOTE(mihaela_2011 @ Feb 2 2011, 10:02 AM) *
buna fetele,
am facut cafea.gif cafea.gif cafea.gif aburinda. Cine doreste e poftit sa se serveasca singur. Pentry Any un cappucino autentic Italian.
avand in vedere ca esti de foarte putin timp in Germania si ca stai acasa cu Luca poti foarte bine sa faci cursul "Integrationkurs" varianta curs pentru femei cu copii (Frauenkurs mit Kinderbetreuung). Eu sunt de ceva timp pe aici insa abia in toamna anului 2008 trimisesi un mail catre cei de la Bundesamt cum ca vreau sa fac cursul de integrare. Dupa primisi un "termin" pentru a pune la puncte anumite chestii legate de hartogaraie si acte necesare. Am depus Bescheinigung Leistung von JobCenter, certificatul de libera sedere in Germania, copia pasaportului si nu mai stiu ce altceva. Am asteptat intre 4-6 sapt raspuns de la Bundesamt si il primisi afirmativ. Am primit o scrisoare in care eu ma pot inscrie la curs si ca nu platesc nik - cursul costa 600 euro in total. Rugamintea mea este sa intri pe net sa cauti la agentia de interegrare a strainilor unde te poti interesa pt curs. Sa nu te ingrijorezi ca nu vei face fata. Inainte de inceperea cursului persoana de la Bundesamt te va testa pentru a vedea la ce nivel intri. Cursul este de durata in medie 2-3 anisori pana dai "Prufungtest" (examenul final).
Aici poti sa intri sa te documentezi: http://www.bamf.bund.de/nn_443130/DE/Integ...html?__nnn=true
In luna decembrie inainte de sfarsitul anului am fost la Caritas una din asociatiile care tin cursuri gratis si am ales perioada de cand sa incep, urmand ca din 24 febr anul urmator sa incep cursul, insa Dumnezeu a vrut ca eu sa raman insarcinata in timpul vacantei petrecute la parinti in Ro barza2.gif fetita.gif . La intoarcere mi-am petrecut 3 sapt numai prin spitale datorita varsaturilor, insa a mers totul spre bine dupa am putut merge la curs fara probleme.
Acum va las tre s pregatesc lapticul pentur toata trupa.



multumuesc mult Mihaela de informatii, o sa intru pe site sa vad despre ce e vorba , e bine de stiut ca e si varianta pt mamici cu cursuri in germana, sper sa ma descurc si sa reusesc intr-un final, mi se pare foarte grea germana, va admir f muult ca voi toate ati reusit sa invatati o limba atat de grea si sucita, pupicei
imi pare rau ca ai avut asa varsaturi in sarcina, dar daca totul s-a terminat cu bine, nu te mai gandi, uite ce frumuseti ai facut yes.gif tzuc.gif
dumysym
QUOTE(babytje @ Feb 2 2011, 10:35 AM) *
Va salut si eu, ma alatur la cafea cafea.gif
Simona, mi-a fost dor de tine. Cum de are Luca febra, el face febra cand ii dau dintii?
Ce nazbatii face? Tie cum iti merge, esti bine?
Alexanda, ce mult a crescu Gessi, e dulce tare.
Any, cata bataie de cap cu olandezii astia...ce doctor!!!
Mirela, spor la pregatit teste si bafta lui Aiman! smile.gif
Azi ma duc la hotel de la 8 la 12, seara. Maine merg la scoala, probabil voi fi rupta cand ajung
acasa, dar vineri ma odihnesc.
Robert merge singur cel mult 6 pasi, dar inca ii este frica, nu are destula incredere. Dar e ok, vad
ca poate, cand are chef sa mearga mai mult, isi da el drumul. Ieri cand l-am luat de la gradi, arata
ca un poculet, murdar peste tot, parul lipit de frunte, ca mancase branzica. Dar mancase la 3, iar eu l-am
luat la 5. Oare chiar nu au avut timp sa-l stearga putin? Vreau sa fac o scrisoare la ouderscomissie, ca
m-am saturat sa-l hraneasca tot cu cracker si sa nu putem lasa caruciorul acolo.
Ma duc la o tura de calcat haine biggrin.gif .

tzuc.gif


si mie mi-a fost dor sa va scriu, tare mi-e dor sa mai vad pozici si cu robertel, mai ales cum merge copacel, lasa-l sa plece singur cand o sa vrea, oricum a plecat destul de devreme, iar dupa ce va merge in picioare o sa ai si mai multa treaba, o sa umbli si mai mult duap el prin casa , cel putin asa e la noi si legat de cresa e tare interesant ce zici, cum sa- lase asa murdar de 2 ore, parca tot acolo l-au si capat de pe masa nu? ai mai rezolvat ceva atunci cu ei?
Luca a facut febra de obicel la dintisori, mai ales la maselute, dar acum banuiesc ca ii ies si celalalt rand de maselute pt ca isi cam roade degetele si face febra numai seara si 38 care nu e de speriat, ii dau nurofen la culcare si atat, deocamdata e bine comp[arativ cu ce febra a facut in Ro de 39.7 de am ajuns la urgente.

va las ca tre sa ma apuc de papi ca acusica e seara si vine tati flamand din Ro.

pupicei
o zi buna
dumysym
QUOTE(babytje @ Feb 2 2011, 10:35 AM) *
Va salut si eu, ma alatur la cafea cafea.gif
Simona, mi-a fost dor de tine. Cum de are Luca febra, el face febra cand ii dau dintii?
Ce nazbatii face? Tie cum iti merge, esti bine?
Alexanda, ce mult a crescu Gessi, e dulce tare.
Any, cata bataie de cap cu olandezii astia...ce doctor!!!
Mirela, spor la pregatit teste si bafta lui Aiman! smile.gif
Azi ma duc la hotel de la 8 la 12, seara. Maine merg la scoala, probabil voi fi rupta cand ajung
acasa, dar vineri ma odihnesc.
Robert merge singur cel mult 6 pasi, dar inca ii este frica, nu are destula incredere. Dar e ok, vad
ca poate, cand are chef sa mearga mai mult, isi da el drumul. Ieri cand l-am luat de la gradi, arata
ca un poculet, murdar peste tot, parul lipit de frunte, ca mancase branzica. Dar mancase la 3, iar eu l-am
luat la 5. Oare chiar nu au avut timp sa-l stearga putin? Vreau sa fac o scrisoare la ouderscomissie, ca
m-am saturat sa-l hraneasca tot cu cracker si sa nu putem lasa caruciorul acolo.
Ma duc la o tura de calcat haine biggrin.gif .

tzuc.gif


si mie mi-a fost dor sa va scriu, tare mi-e dor sa mai vad pozici si cu robertel, mai ales cum merge copacel, lasa-l sa plece singur cand o sa vrea, oricum a plecat destul de devreme, iar dupa ce va merge in picioare o sa ai si mai multa treaba, o sa umbli si mai mult duap el prin casa , cel putin asa e la noi si legat de cresa e tare interesant ce zici, cum sa- lase asa murdar de 2 ore, parca tot acolo l-au si capat de pe masa nu? ai mai rezolvat ceva atunci cu ei?
Luca a facut febra de obicel la dintisori, mai ales la maselute, dar acum banuiesc ca ii ies si celalalt rand de maselute pt ca isi cam roade degetele si face febra numai seara si 38 care nu e de speriat, ii dau nurofen la culcare si atat, deocamdata e bine comp[arativ cu ce febra a facut in Ro de 39.7 de am ajuns la urgente.

va las ca tre sa ma apuc de papi ca acusica e seara si vine tati flamand din Ro.

pupicei
o zi buna
dumysym
QUOTE(Any-Olanda @ Feb 2 2011, 12:24 PM) *
Am revenit,

Aici puteti vedea pozicile cu Alina:

http://s722.photobucket.com/albums/ww224/Any-Olanda/Alina/

Pun si cateva pe aici daca e cineva ce nu le poate vedea smile.gif



Razand cu gra pana la urechi biggrin.gif


In loc sa o scot, o trageam pe ochi biggrin.gif


Sosonicii nostri biggrin.gif


Si farfuria se mananca daca nu stiati biggrin.gif





Interesant globusorul asta biggrin.gif


Iubind-o pe ratusca mea biggrin.gif


Pe pat la mami si tati smile.gif Una din favorite poza asta smile.gif


Ca sa vedeti si voi cartile lui tati de care trag eu liwlol.gif


Nu le-am pus pe toate aici, daca intrati pe primul link le puteti vedea pe toate smile.gif


La multi ani, sa fii sanatoasa si fericita si nuami bucuroii, dar si foarte multa sanatate occasion.gif occasion.gif oFloare1.gif trandafir.gif

am vazut pozicile, superba printesuca, ce a crescut? parca e alta Alinuta, se face o domnisoara superba si vad ca e si foarte hazlie, rade tot timpul, cred ca ii place sa-i faci poze, nu?

pupicei
o zi buna
fug la treaba
mihaela_2011
Buna fetele,
ce mai faceti? ce minuni au mai facut prichindei?
cum merge cu pregatirea testelor lui Aiman?

Astazi la curs am avut parte de o supriza, in timpul pauzei ma duc sa vad ce-mi face mandretea si sa ii dau gustarica sa pape. A infascat imediat paharul de Pudding Paula si lingurita si s-a asezat singurica pe scaunel la masa, dandu-mi de inteles ca vrea sa-l pape singurica. Am zis in sinea mea, de ce nu. Si am lasat-o singurica. Si-a papat fara probleme tot paharutul. Nu a mai contat ca s-a facut ca o purcica la gura. Am rugat supraveghetoarea sa o sterga dupa ce isi termina paharul de papat. Nici nu stiti ce capoasa poate fi cateodata. Acasa am repetat manevra si a papat exact cat a vrut din tocanita de cartofi pregatita de tati.

Tati cat timp mergem noi la curs ramane acasa cu bebei si le da el sa pape atat gustarica de la 10 cat si pranzul, eu ajung doar cand e timpul suplimentului la masa de pranz.

Si mie mi se parea o limba destul de rece la inceput. Acum de cand fac cursul nu prea mi se pare la fel de rece, doar ca uneori imi cam joaca feste gramatica. Am de scris pentru maine "Beschwerdebriefe", sper sa fiu la inaltime cum am fost pana acum.

Simonici, sper sa ti se indeplineasca dorinta de a ramane anul acesta insarcina, ca sa ii oferi baiatului un frate sau o surioara. Pentru Elterngeld vei merge la primarie. La Familieinkasse mergi pentru a completa formularul "eine neue Geboren Kind". Alocatia va fi aceeasi ca si pentru primul, adik 186 euro. Doar de la al 3-lea copil incolo de acorda 4-5 euro in plus.

Acum fug sa mai fac cate ceva prin casa: sa spal vase, sa mai matur putin. De spalat rufe nu prea se pune problema, azi fiind sarbatoare cu cruce rosie in calendarul ortodox.

Any ai o fetita dulcica foc. Sa va aduca numai bucurii de acum inainte. Sper sa iti rezolvi repede problema spinoasa de la bazin.
Alexandra si fetita ta este o scumpa. Se pare ca va incepe in curand sa pape singurica daca isi pune ambitia.
ruby
wow ,iar ati scris mult ! si ce imi place asa ! eu sant doar cu cititul pe aici deocamdata .mai tarziu sper sa am si eu un pic de timp sa scriu mai mult .astept sa o aduca tati pe ruby de la gradinitza si avem program de dragalasit ,apoi mai facem la mate .mai sant si de servici la bucatarie in seara asta .fac mousakka .asa ca ne auzim mai tarziu .o dupa amiaza placuta !
mihaela_2011
QUOTE(ruby @ Feb 2 2011, 04:51 PM) *
wow ,iar ati scris mult ! si ce imi place asa ! eu sant doar cu cititul pe aici deocamdata .mai tarziu sper sa am si eu un pic de timp sa scriu mai mult .astept sa o aduca tati pe ruby de la gradinitza si avem program de dragalasit ,apoi mai facem la mate .mai sant si de servici la bucatarie in seara asta .fac mousakka .asa ca ne auzim mai tarziu .o dupa amiaza placuta !

wow inca odata!
si eu vreau o portie de musaka cand e gata. Sper sa fac si eu in weekend, daca imi vor permite prichindeii. Mai am prin congelator si ceva compozitie pentru sarmalute sau ardei umpluti. Sper sa le fac in viitorul apropiat si sa ii dau si Printesei sa pape. Tare mult ia placut cand a facut bunica in perioada sarbatorilor sarmalute.
acum va las la fractii si decimale / engleza si ma intind putin in pat. dupa sunt si eu de servici prin bucatarie cu pregatirea gurstaricilor pentur bebei si a cinei pt noi cei mai mari.
o dupa amiaza placuta !!!!!! hug.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.