Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Copilasi De Noiembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Copii intre 1 si 3 ani
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109
Raluca1982
QUOTE(mamimeaceanespus @ Jul 3 2009, 11:50 PM) *
Multa veselie in sectorul nostru.Felicitari fetelor.De acum incolo pe masura ce cresc va fi tot mai frumos. guitar.gif

intradevar multa veselie! azi iubita mea nu a tacut decat cand a mancat si a dormit. in rest.... nanner.gif ma mir ca nu o doare limba! spre surpriza mea si mai ales a ei de dimineata ne-am trezit cu nenea de la curierat care ne-a adus premergatorul( f eficient acest sistem cateodata!). a fost fascinata. daca ar fi fost dupa ea card ca ar fi stat toata ziua in el. dar nu am lasat-o prea mult , am pus-o cate 5 -10 min apoi pauza si tot asa. e tare dulca. bineinteles ca mai facem miscare si tinand-o de manute si numai poate de drag cand ma vede aplecata peste ea super.gif ! au crescut puisorii! ce repede trece timpul!
oti76
si eu am o fetita nascuta prematur in noiembrie.mai e cineva in aceasta situatie?
mamimeaceanespus
QUOTE(Raluca1982 @ Jul 4 2009, 09:58 PM) *
intradevar multa veselie! azi iubita mea nu a tacut decat cand a mancat si a dormit. in rest.... nanner.gif ma mir ca nu o doare limba! spre surpriza mea si mai ales a ei de dimineata ne-am trezit cu nenea de la curierat care ne-a adus premergatorul( f eficient acest sistem cateodata!). a fost fascinata. daca ar fi fost dupa ea card ca ar fi stat toata ziua in el. dar nu am lasat-o prea mult , am pus-o cate 5 -10 min apoi pauza si tot asa. e tare dulca. bineinteles ca mai facem miscare si tinand-o de manute si numai poate de drag cand ma vede aplecata peste ea super.gif ! au crescut puisorii! ce repede trece timpul!


E f bine asa cate 5- 10 minute.Am sa il pun si eu de saptamana viitoare.Multa sanatate rolleyes.gif
mamimeaceanespus
QUOTE(oti76 @ Jul 5 2009, 05:55 PM) *
si eu am o fetita nascuta prematur in noiembrie.mai e cineva in aceasta situatie?


Copiii prematuri recupereaza repede.Mult curaj .Ai sa te descurci f bine.Nu sunt in situatia ta.Eventual vezi in topicuri sau creeaza tu unul nou.dar poate iti putem si noi da un sfat bun floare2.gif
oti76
Fetita mea s-a nascut la 8 luni cu greutatea de 1750 g,acum are 7 luni si 3 sapt.si greutatea de 8 kg.Copiii vostri nascuti la termen ce greutate au?De putin timp avem insa probleme cu pofta de mancare.Pana acum a mancat bine,dar acum refuza aproape orice.Voi ce ati facut in situatii asemanatoare?
natsandrea
QUOTE(oti76 @ Jul 6 2009, 12:56 PM) *
Fetita mea s-a nascut la 8 luni cu greutatea de 1750 g,acum are 7 luni si 3 sapt.si greutatea de 8 kg.Copiii vostri nascuti la termen ce greutate au?De putin timp avem insa probleme cu pofta de mancare.Pana acum a mancat bine,dar acum refuza aproape orice.Voi ce ati facut in situatii asemanatoare?

buna trandafir.gif
sa iti traiasca fetita
avand in vedere ca e nascuta prematur, si cu greutatea de 1750 gr parera mea este ca a luat foarte bine in greutate iubita ta...Andra s-a nascut cu 3550 gr si acum la 7 luni si 2 sapt are 10 kg fix...
cat despre pofta de mancare poate fi una din cauze caldura...nu stiu ce sa te sfatuiesc ca noi papam absolut orice numa papa sa fie...multa rabdare, treb sa incerci cu diferite alimente, poate nu ii place ceva...
multa sanatate trandafir.gif
Raluca1982
QUOTE(oti76 @ Jul 6 2009, 11:56 AM) *
Fetita mea s-a nascut la 8 luni cu greutatea de 1750 g,acum are 7 luni si 3 sapt.si greutatea de 8 kg.Copiii vostri nascuti la termen ce greutate au?De putin timp avem insa probleme cu pofta de mancare.Pana acum a mancat bine,dar acum refuza aproape orice.Voi ce ati facut in situatii asemanatoare?

buna. sa-ti traiasca fetita si sa fie sanatoasa. eu zic ca a luat in greutate f bine. nu cred ca e cazul sa te ingrijorezi cu papa, aproape toti au perioade din acestea. poate sa fie de la caldura, de la dintisori, nu o forta. natalia a avut 3400 la nastere iar acum are 8500. asa ca fa si tu o comparatie. si ea a avut o perioada cand a facut mofturi din cauza dintisorilor. apoi am decalat putin orele de masa si am lasat distanta mai mare intre mese. eating.gif nu e robotel sa manance intruna.
tuki
Buna seara mamici! Eu nu mai pot! Fetita mea nu prea doarme noaptea... Adoarme la 10 si la 1 se trezeste. Ii dau sa suga, apoi la 3, apoi la 4 si tot asa... Uneori se trezeste si la jumatate de ora. Asta patim de la 4 luni... Eu o alaptez, mai sunt mamici care alapteaza si trec prin aceleasi probleme? Ziua nu doarme mai mult de 3-4 ore, deci nu e asta. O ipoteza ar fi ca ii este foame, dar dr zice ca la varsta asta nu se mai pune problema de foame noaptea... Si daca o las, ba plange de nu mai poate, ba se trezeste in toata regula de nu o mai culc cu una cu doua... Sunt terminata de oboseala ca ziua nu am cum sa dorm cu ea. Nu stiu ce sa fac...
rooxanaa
QUOTE(tuki @ Jul 7 2009, 12:12 AM) *
Buna seara mamici! Eu nu mai pot! Fetita mea nu prea doarme noaptea... Adoarme la 10 si la 1 se trezeste. Ii dau sa suga, apoi la 3, apoi la 4 si tot asa... Uneori se trezeste si la jumatate de ora. Asta patim de la 4 luni... Eu o alaptez, mai sunt mamici care alapteaza si trec prin aceleasi probleme? Ziua nu doarme mai mult de 3-4 ore, deci nu e asta. O ipoteza ar fi ca ii este foame, dar dr zice ca la varsta asta nu se mai pune problema de foame noaptea... Si daca o las, ba plange de nu mai poate, ba se trezeste in toata regula de nu o mai culc cu una cu doua... Sunt terminata de oboseala ca ziua nu am cum sa dorm cu ea. Nu stiu ce sa fac...


...eu am fost in sit ta si am rezolvat f rapid si eficient. l-am intarcat! la 6 luni jum biggrin.gif laptele de la san si-a pierdut din consistenta si nu mai tinea suficient de foame, pt varsta si necesitatile lui. toataaaa noaptea ma plangea, intrun final mi-am dat seama ca de foame...
acu mananca praf o data sau max de 2 ori pe noapte
acu tu decizi. bafta
rooxanaa
QUOTE(oti76 @ Jul 6 2009, 12:56 PM) *
Fetita mea s-a nascut la 8 luni cu greutatea de 1750 g,acum are 7 luni si 3 sapt.si greutatea de 8 kg.Copiii vostri nascuti la termen ce greutate au?De putin timp avem insa probleme cu pofta de mancare.Pana acum a mancat bine,dar acum refuza aproape orice.Voi ce ati facut in situatii asemanatoare?


copii nascuti mici cresc mult mai bine decat cei cai cu greutate mare. drept dovada .........eu am nascut la 42 de sapt un baiat de 4 kg, acu nu cred ca are 8kg (nu prea mai sta pe cantar sa vad cat are) nu arata a copil subnutrit, pare narmal, e f energic in schimb pt varsat lui, s-a ridicat la 5 luni singur in fund si de la 7 luni merge pe langa pat

asa ca stai linist, fetita ta e mai mult decat k ! in privinta greutatii
are dinti? al meu are 4, cei de sus sapt asta au iesit si nu a mancat mai nimic, a trait cu aer, o cesca de cereale,putin iaurt, si o para cu branza si biscuite toata ziua ... si multa apa



natsandrea
QUOTE(tuki @ Jul 7 2009, 12:12 AM) *
Buna seara mamici! Eu nu mai pot! Fetita mea nu prea doarme noaptea... Adoarme la 10 si la 1 se trezeste. Ii dau sa suga, apoi la 3, apoi la 4 si tot asa... Uneori se trezeste si la jumatate de ora. Asta patim de la 4 luni... Eu o alaptez, mai sunt mamici care alapteaza si trec prin aceleasi probleme? Ziua nu doarme mai mult de 3-4 ore, deci nu e asta. O ipoteza ar fi ca ii este foame, dar dr zice ca la varsta asta nu se mai pune problema de foame noaptea... Si daca o las, ba plange de nu mai poate, ba se trezeste in toata regula de nu o mai culc cu una cu doua... Sunt terminata de oboseala ca ziua nu am cum sa dorm cu ea. Nu stiu ce sa fac...

Buna draga mea...ceea ce cred eu este ca bebelusa ta nu se mai satura cu tzitzi...ar treb sa incepi sa ii dai formula macar la masa de seara, nu treb sa renunti in intregime la alaptat...asa am procedat eu cu Andra, dar ea avea 1 luna si deja nu se mai satura cu laptele meu, si i-am dat combinat...de la 2 luni jumate doarme toata noaptea.
Bafta! trandafir.gif
oti76
Va multumesc pt incurajari!Fetita mea,desi prematura,corespunde ca grad de dezvoltare acestei varste(sta in fund nesprijinita ,se ridica,etc...),cel putin asa spune neurologul.Doar dinti nu avem asa ca speram ca asta sa fie motivul lipsei poftei de mancare.Am decalat mesele,asa parca e mai bine.
Raluca1982
QUOTE(tuki @ Jul 6 2009, 11:12 PM) *
Buna seara mamici! Eu nu mai pot! Fetita mea nu prea doarme noaptea... Adoarme la 10 si la 1 se trezeste. Ii dau sa suga, apoi la 3, apoi la 4 si tot asa... Uneori se trezeste si la jumatate de ora. Asta patim de la 4 luni... Eu o alaptez, mai sunt mamici care alapteaza si trec prin aceleasi probleme? Ziua nu doarme mai mult de 3-4 ore, deci nu e asta. O ipoteza ar fi ca ii este foame, dar dr zice ca la varsta asta nu se mai pune problema de foame noaptea... Si daca o las, ba plange de nu mai poate, ba se trezeste in toata regula de nu o mai culc cu una cu doua... Sunt terminata de oboseala ca ziua nu am cum sa dorm cu ea. Nu stiu ce sa fac...

buna. nu cred ca foamea neaparat e problema. eu am intarcat-o la 6 luni si pana atunci dormea de la 9 la 5 can ii dadeam san. acum se culca pe la 10 si se trezeste noaptea pe la 2 pt ca ii e sete. de fapt incepe sa se agite si sa se framante si ii dau un biberon cu ceai sau cu apa . bea pana se linisteste apoi ii mai dau lapte la 7 dimi. nu cred ca e cazul sa reninti la san. mai ales daca tu crezi ca inca e cantitativ.
tuki
Of! Si eu m-am gandit la toate...foame, sete... Nu as vrea sa renunt la san ca asa simt eu ca e bine. Dar oricum nu vrea nimic din biberon. M-am gandit si ca i-ar putea fi sete, am incercat cu ceai, apa dar nuj vrea biberon. A! Si nici lapte praf nu vrea din biberon! Voi cum i-ati invatat cu biberonul?
Raluca1982
s-a invatat singura pt ca i-am dat ceai din primele saptamani. apoi sucul de la 3 luni jumate. dar acum eu zic sa incerci sa-i dai cu canita sau chiar cu paiul ca e mare. binetinteles incearca operatiunea asta ziua. suc ul cum il bea? din ce? eu can am invatat-o sabea apa, dupa 6 luni i-am dat biberonul gol sa se joace cu el apoi i-am pus apa in el cate putin. si sa nu renunti la san mai ales daca tu asa simti ca e mai bine pt puiul tau.
Dana1975
QUOTE(tuki @ Jul 7 2009, 01:12 AM) *
Buna seara mamici! Eu nu mai pot! Fetita mea nu prea doarme noaptea... Adoarme la 10 si la 1 se trezeste. Ii dau sa suga, apoi la 3, apoi la 4 si tot asa... Uneori se trezeste si la jumatate de ora. Asta patim de la 4 luni... Eu o alaptez, mai sunt mamici care alapteaza si trec prin aceleasi probleme? Ziua nu doarme mai mult de 3-4 ore, deci nu e asta. O ipoteza ar fi ca ii este foame, dar dr zice ca la varsta asta nu se mai pune problema de foame noaptea... Si daca o las, ba plange de nu mai poate, ba se trezeste in toata regula de nu o mai culc cu una cu doua... Sunt terminata de oboseala ca ziua nu am cum sa dorm cu ea. Nu stiu ce sa fac...

acelasi lucru mi se intimpla si mie cu Dan,noaptea aproape in fiecare ora vrea titica,am renuntat sa-l mai pun in patut din cauza asta,il am linga mine noaptea in pat!pediatra mi-a zis ca nu-i vorba de foame noaptea,ei in mod normal ar trebui sa stea fara laptic si cite 6-7 ore(noaptea),asa si stomacul lor se "odihneste",dar la noi nu se poate!iar cind are titica in gurita si vad ca nu mai suge incerc sa io iau dar plinge...
Raluca1982
QUOTE(Dana1975 @ Jul 7 2009, 09:42 PM) *
acelasi lucru mi se intimpla si mie cu Dan,noaptea aproape in fiecare ora vrea titica,am renuntat sa-l mai pun in patut din cauza asta,il am linga mine noaptea in pat!pediatra mi-a zis ca nu-i vorba de foame noaptea,ei in mod normal ar trebui sa stea fara laptic si cite 6-7 ore(noaptea),asa si stomacul lor se "odihneste",dar la noi nu se poate!iar cind are titica in gurita si vad ca nu mai suge incerc sa io iau dar plinge...

banuiesc ca nu a luat suzeta asa ca foloseste sanul pe post de suzeta. eu am avut noroc ca a lasat sanul mai mult singura, ca altfel nu stiu ce as fi facut. imi pare rau ca nu stiu ce solutie sa va dau.
tuki
QUOTE(Dana1975 @ Jul 8 2009, 01:12 AM) *
acelasi lucru mi se intimpla si mie cu Dan,noaptea aproape in fiecare ora vrea titica,am renuntat sa-l mai pun in patut din cauza asta,il am linga mine noaptea in pat!pediatra mi-a zis ca nu-i vorba de foame noaptea,ei in mod normal ar trebui sa stea fara laptic si cite 6-7 ore(noaptea),asa si stomacul lor se "odihneste",dar la noi nu se poate!iar cind are titica in gurita si vad ca nu mai suge incerc sa io iau dar plinge...

Asa mi-a zis si mie dr...ca ma foloseste pe post de suzeta. Ca a facut un obicei si ca sa adoarma are nevoie de tzitzi. Dar eu ii dau si suzeta si o vrea dar cand se trezeste plange si cu ea in gura... Dr a zis sa nu-i mai dau sa suga noaptea dar nu am cum. Nu stiu cum as putea indura plansetele ei. Mi se rupe sufletul si nici nu stiu cum as putea s-o adorm altfel.
mamimeaceanespus
QUOTE(tuki @ Jul 7 2009, 04:49 PM) *
Of! Si eu m-am gandit la toate...foame, sete... Nu as vrea sa renunt la san ca asa simt eu ca e bine. Dar oricum nu vrea nimic din biberon. M-am gandit si ca i-ar putea fi sete, am incercat cu ceai, apa dar nuj vrea biberon. A! Si nici lapte praf nu vrea din biberon! Voi cum i-ati invatat cu biberonul?


Tuki daca ai citit si eu am trecut cu primul meu baiat prin asta.L-am alaptat pana la 2 ani.Era un copil fara somn.La 11 luni a avut prima jumatate de ora de somn( a avut o nastere f traumatizanta).Atipeam si in picioare.
Nu renunta la san.Cu timpul se va rezolva si problema cu somnul.
Nu a dormit niciodata mult.Se trezea la 7 dimineata si adormea la ora 23 dar atunci puteai taia lemne pe el.
Din biberon i-am dat ceai pe la 6 luni.Eram afara , era cald.Nu puteam sa il alaptez pe strada , el tipa cat il tineau plamanii si.. a acceptat.
Daca alaptezi isi potoleste setea cu laptele care vine la inceput.
lapte din biberon i-am dat de la 2 la 3 ani.
Suc de morcov cu mar a baut de la 9 luni.
Nu dispera.Cu cat e efortul mai mare atat cu atat puiul tau te va rasplati mai mult. oFloare.gif
mamimeaceanespus
QUOTE(Dana1975 @ Jul 7 2009, 10:42 PM) *
acelasi lucru mi se intimpla si mie cu Dan,noaptea aproape in fiecare ora vrea titica,am renuntat sa-l mai pun in patut din cauza asta,il am linga mine noaptea in pat!pediatra mi-a zis ca nu-i vorba de foame noaptea,ei in mod normal ar trebui sa stea fara laptic si cite 6-7 ore(noaptea),asa si stomacul lor se "odihneste",dar la noi nu se poate!iar cind are titica in gurita si vad ca nu mai suge incerc sa io iau dar plinge...


La 1 an Raducu mai avea o masa pe noapte.Titi era pe post de suzeta, jucarie , hrana si mai tarziu prietena impreuna cu cele 2 maini ale mele ( manuta si furnicuta ) cu care povestea seara.Coatele mele aveau pielea groasa de la pozitia de alaptat.
Si la 3 si la 4 si la 5 ani mai verifica daca mai vine lapte " cel mai bun lapte din lume"
Nu a facut rosu in gat , nu s-a racit la gradi.A facut de cateva ori febra dar atunci febra mare 40(vaccin 9 luni , 4 ani - la mare ca a stat in apa f mult, si la ... 8 ani jumate )
Dar ... a fost cel mai bun copil si asta nu o spun doar eu ci toti care l-au cunoscut.M-a recunoscut pana si un taximetrist acum ..dupa 2 ani ...si m-a intrebat ce-mi face baiatul.
rooxanaa
QUOTE(tuki @ Jul 7 2009, 04:49 PM) *
Of! Si eu m-am gandit la toate...foame, sete... Nu as vrea sa renunt la san ca asa simt eu ca e bine. Dar oricum nu vrea nimic din biberon. M-am gandit si ca i-ar putea fi sete, am incercat cu ceai, apa dar nuj vrea biberon. A! Si nici lapte praf nu vrea din biberon! Voi cum i-ati invatat cu biberonul?


sanul tine si de foame si de sete si de suzeta (3 in 1) cum sa renunte la un asa pachet. smile.gif cand stie ca treb sa vina pana la urma bebelu nu mai accepta nimic. si de plans oricum plange .......... de foame de sete... asa am patit eu
am considerat ca treb sa stie una si buna. nu mai este tzitzi!
si sa reglementat problema. acu bea apa din biberon si lapte din canita. el stie. cand vede biberonu daca ii e sete casca gura, daca nu strange buzele si intoarce capu biggrin.gif si la lapte la fel. eu i le arat pe rand si el hatareste eating.gif

biberonul l-a acceptat f greu, lapte din el nu bea decat max 20 de ml (nu cred ca ii place gustu de cauciuc in gurite), din canita bea cam 150 a data.
cand l-am intarcat venea tati il lua in brate, aprindeam lunina, televizoru sa se desmeticeasca sa nu mai urle intruna. cand se oprea ii daddeam papa in brate din canita. il inmuia si adomea la loc imeiat. a venit tati cam 3 zile. prima sapt a fost mai greu. pana sa ne gandim la canita ii dadeam cu seringa, da numa plangea si manca max 60
conejo
buna...sunt noua pe aici...am si eu un baietel nascut pe 26 noiembrie...nu a papat tzitzi dekt o luna a primit fff bine laptele formula i-ar diversificarea am inceput-o la 4 luni....mai sunt mamici pe 26???
natsandrea
QUOTE(conejo @ Jul 8 2009, 03:00 PM) *
buna...sunt noua pe aici...am si eu un baietel nascut pe 26 noiembrie...nu a papat tzitzi dekt o luna a primit fff bine laptele formula i-ar diversificarea am inceput-o la 4 luni....mai sunt mamici pe 26???

buna si bine ai venit in clubul mamicilor de nov 2008 trandafir.gif
Dana1975
QUOTE(conejo @ Jul 8 2009, 04:00 PM) *
buna...sunt noua pe aici...am si eu un baietel nascut pe 26 noiembrie...nu a papat tzitzi dekt o luna a primit fff bine laptele formula i-ar diversificarea am inceput-o la 4 luni....mai sunt mamici pe 26???

buna si bine ai venit si din partea noastra!
Raluca1982
QUOTE(conejo @ Jul 8 2009, 02:00 PM) *
buna...sunt noua pe aici...am si eu un baietel nascut pe 26 noiembrie...nu a papat tzitzi dekt o luna a primit fff bine laptele formula i-ar diversificarea am inceput-o la 4 luni....mai sunt mamici pe 26???

bine ai venit!
mamimeaceanespus
QUOTE(conejo @ Jul 8 2009, 03:00 PM) *
buna...sunt noua pe aici...am si eu un baietel nascut pe 26 noiembrie...nu a papat tzitzi dekt o luna a primit fff bine laptele formula i-ar diversificarea am inceput-o la 4 luni....mai sunt mamici pe 26???

Eu si inca o mamica.Pe baiatul meu il cheama Matei
Dana1975
buna mamicilor,baiatul meu a pierdut interesul pt jucarii,cind i le dau le arunca sau nici nu le baga in seama,il atrag:telecomenzile,firele,usile,papucii,incerc sa-l distrag oferindu-i carti colorate cu paginile groase si parca-parca le vrea dar nu cine stie ce!vrea sa fie plimbat prin casa(tinut de manute desigur) ,de curind a descoperit si sertarele , azi pediatra (am fost la vizita de 8 luni) mi-a recomandat sa-i dau carti si sa-i citesc in momentele cind el este calm sau inainte de masa,de parca el ar minca dar mi-a zis sa am rabdare(daca s-ar vinde as cumpara tone nervi.gif ) ca va veni si momentul lui pt papica,are 8.500kg si 73 de cm.,copilasii vostri cum sunt?
Raluca1982
rooxanaa, ce poze frumoase ai! ce voinic e ingerasul!
Raluca1982
QUOTE(Dana1975 @ Jul 8 2009, 04:43 PM) *
buna mamicilor,baiatul meu a pierdut interesul pt jucarii,cind i le dau le arunca sau nici nu le baga in seama,il atrag:telecomenzile,firele,usile,papucii,incerc sa-l distrag oferindu-i carti colorate cu paginile groase si parca-parca le vrea dar nu cine stie ce!vrea sa fie plimbat prin casa(tinut de manute desigur) ,de curind a descoperit si sertarele , azi pediatra (am fost la vizita de 8 luni) mi-a recomandat sa-i dau carti si sa-i citesc in momentele cind el este calm sau inainte de masa,de parca el ar minca dar mi-a zis sa am rabdare(daca s-ar vinde as cumpara tone nervi.gif ) ca va veni si momentul lui pt papica,are 8.500kg si 73 de cm.,copilasii vostri cum sunt?

nati are aceeasi greutate, 8500, dar nu stiu sigur inaltimea. oricum nu depaseste 70 de cm. nu am masurat-o de la 6 luni cand avea 65 de cm. ea a luat mult mai bine in greutate acum decat in primele doua luni de diversificare.
mamimeaceanespus
QUOTE(Dana1975 @ Jul 8 2009, 05:43 PM) *
buna mamicilor,baiatul meu a pierdut interesul pt jucarii,cind i le dau le arunca sau nici nu le baga in seama,il atrag:telecomenzile,firele,usile,papucii,incerc sa-l distrag oferindu-i carti colorate cu paginile groase si parca-parca le vrea dar nu cine stie ce!vrea sa fie plimbat prin casa(tinut de manute desigur) ,de curind a descoperit si sertarele , azi pediatra (am fost la vizita de 8 luni) mi-a recomandat sa-i dau carti si sa-i citesc in momentele cind el este calm sau inainte de masa,de parca el ar minca dar mi-a zis sa am rabdare(daca s-ar vinde as cumpara tone nervi.gif ) ca va veni si momentul lui pt papica,are 8.500kg si 73 de cm.,copilasii vostri cum sunt?


Mancaciosul meu are 8.230 (7luni jumate) si 71 cm (la nastere 3.700 kg si 55 cm).Fratele lui nascut cu 3 kg si 53 cm avea aceeasi greutate la varsta asta(am pastrat graficul de crestere). Deci mofturosul tau care ... nu mananca sta f bine la capitolul asta. eating.gif

E normal sa ii placa telecomanda daca va vede pe voi cu ea.Acum exploreaza spatiul in care locuieste. Ai sa vezi ca mai interesante decat jucariile vor fi acum lingurile, oalele.F interesant este sa scoata din sertare hainele.....E o etapa normala rolleyes.gif
Dana1975
QUOTE(mamimeaceanespus @ Jul 8 2009, 10:36 PM) *
Mancaciosul meu are 8.230 (7luni jumate) si 71 cm (la nastere 3.700 kg si 55 cm).Fratele lui nascut cu 3 kg si 53 cm avea aceeasi greutate la varsta asta(am pastrat graficul de crestere). Deci mofturosul tau care ... nu mananca sta f bine la capitolul asta. eating.gif

E normal sa ii placa telecomanda daca va vede pe voi cu ea.Acum exploreaza spatiul in care locuieste. Ai sa vezi ca mai interesante decat jucariile vor fi acum lingurile, oalele.F interesant este sa scoata din sertare hainele.....E o etapa normala rolleyes.gif

cred ca ai dreptate ca sta bine la greutate,la nastere avea 3340 cm si 52 cm.
rooxanaa
QUOTE(Dana1975 @ Jul 8 2009, 05:43 PM) *
buna mamicilor,baiatul meu a pierdut interesul pt jucarii,cind i le dau le arunca sau nici nu le baga in seama,il atrag:telecomenzile,firele,usile,papucii,incerc sa-l distrag oferindu-i carti colorate cu paginile groase si parca-parca le vrea dar nu cine stie ce!vrea sa fie plimbat prin casa(tinut de manute desigur) ,de curind a descoperit si sertarele , azi pediatra (am fost la vizita de 8 luni) mi-a recomandat sa-i dau carti si sa-i citesc in momentele cind el este calm sau inainte de masa,de parca el ar minca dar mi-a zis sa am rabdare(daca s-ar vinde as cumpara tone nervi.gif ) ca va veni si momentul lui pt papica,are 8.500kg si 73 de cm.,copilasii vostri cum sunt?


noi de mult am renuntat la ele.... ca sa mai stea putin linistit eu ii deschid cate un sertar, dulapu cu haine.... el cotrobaie prin ele le trage pe toate afara can asta e ultima lui preocupare. si bine inteles sa o ia pe interzis! adica pe unde nu il las eu.
telecomanda e roasa toata, numa dinti are pe ea, mouse-ul de la lapt e deja in cutia lui cu jucarii. azi mi-a spart o farfuriuta din portelen, i-am dat-o in timp ce ii dadeam papa ca e mai rece si-o mai tine la gingii, a aruncato din scaun jos, a 3 oara a fost tandari biggrin.gif
jucariile lui mai marisoare le-am pus pe un corp de mobila, le targe pe toate jos si le lasa acolo... la asta mai folosesc
papucii i-am strans din calea lui ca ii baga in gura..
el fugareste pisica, si unbla dupa ea prin casa, da binenteles ca matza nu sta sa o ciufulesca el

tie ti se pare ca arata slab de te stresezi atata? ca greutatea e cat de cat k.
al meu are cam 70 cm si nici 8 kg. cine l-a mai vazut zice ca arata k. dar eu nu ma cansum atata.. ii dau sa manance exact ce vrea. numa sa manance. disperata eram eu la 5 luni ca nu vroia nimic, da de atunci a pragresat mult, incet. azi i-am dat piure cu creier fiert si ia placut
rooxanaa
QUOTE(Raluca1982 @ Jul 8 2009, 05:58 PM) *
rooxanaa, ce poze frumoase ai! ce voinic e ingerasul!


multumim!
e sub greutate, dar e f activ. ......
se plictiseste f repede. eu ma enervez ca nu stiu ce sa ii mai dau sa se mai joace. se maraie prin casa imediat si cu caldura asta unde sa il scot . mai mergem la bunici da cand au si ei timp de noi
tuki
Fetelor, ce bine stau bebelusii vostri... Fetita mea are cam 70 de cm (la 7 luni avea 68 si am masurat-o eu acum la 8...) si 7 kg. Este micuta dar e foarte activa... Mai ales noaptea! jucaus.gif
florynna_27
QUOTE(conejo @ Jul 8 2009, 03:00 PM) *
buna...sunt noua pe aici...am si eu un baietel nascut pe 26 noiembrie...nu a papat tzitzi dekt o luna a primit fff bine laptele formula i-ar diversificarea am inceput-o la 4 luni....mai sunt mamici pe 26???



Buna , bine ai venit in clubul mamicilor de noiembrie 2008 , sa iti traiasca baietelul !
fly34
BUNA FETELOR!
CUM SE MANIFESTA ALERGIA LA UN ANUMIT ALIMENT?
FETITA MEA ARE NISTE BUBITE MICI ROSII SI NISTE PETE CARE I-AU APARUT DIN SENIN.NU STIU DE CE SUNT DE LA MANCARE SAU DE LA SOARE. ARE PE PIEPT SI PE BURTICA .ATI PATIT ASA CEVA SI CUM ATI TRATAT ACEASTA ALERGIE?
florynna_27
Salutare la toate mamicile , nu am mai intrat de ceva timp pe forum din lipsa timpului , copilasii nostri cresc pe zi ce trece si au nevoie de toata atentia noastra, au ajuns la varsta cand vor sa exploreze tot din casa si nu numai.
Si Cristi al meu mi se parea cam slabut pt. varsta lui , la controlul de 7 luni avea 7. 480g si 70cm , nu prea manca bine din cauza caldurii sau poate de la dintisori asa ca l-am dus la tara si se vede ca e altul , mananca mai bine si pare ca a luat in greutate. E drept ca si cand nu doarme nu sta deloc ,are multa energie de consumat , cred ca incearca sa o ia de-a busilea , dar mai are de exersat jucaus.gif Acum nu stiu cate kg are exact pt. ca nu am fost la controlul de 8 luni , pediatra lui si medicul de familie o sa plece in concediu peste cateva zile.
Ce v-au spus pediatrii puilor vostri , la cat se face urmatorul vaccin?
fly34
QUOTE(tuki @ Jul 9 2009, 12:49 AM) *
Fetelor, ce bine stau bebelusii vostri... Fetita mea are cam 70 de cm (la 7 luni avea 68 si am masurat-o eu acum la 8...) si 7 kg. Este micuta dar e foarte activa... Mai ales noaptea! jucaus.gif



si fetita mea are 7.600 la aproape 8 luni.Nu-ti fa probleme daca este activa.Era o mamica in parc care avea o fetita de 9 luni si care avea 7 kg.Au dus-o la dr.si nu avea nimic.Unii pun pe ei sunt pufosi unii nu.am o cartulie data din spital in care scrie ca bebelusi nu trebuie sa fie grasi (pufosi).Problemele de sanatate pot aparea mult mai tarziu.Nu stiu acum cat este adevar din aceasta poveste.
fly34
QUOTE(florynna_27 @ Jul 9 2009, 01:06 PM) *
Salutare la toate mamicile , nu am mai intrat de ceva timp pe forum din lipsa timpului , copilasii nostri cresc pe zi ce trece si au nevoie de toata atentia noastra, au ajuns la varsta cand vor sa exploreze tot din casa si nu numai.
Si Cristi al meu mi se parea cam slabut pt. varsta lui , la controlul de 7 luni avea 7. 480g si 70cm , nu prea manca bine din cauza caldurii sau poate de la dintisori asa ca l-am dus la tara si se vede ca e altul , mananca mai bine si pare ca a luat in greutate. E drept ca si cand nu doarme nu sta deloc ,are multa energie de consumat , cred ca incearca sa o ia de-a busilea , dar mai are de exersat jucaus.gif Acum nu stiu cate kg are exact pt. ca nu am fost la controlul de 8 luni , pediatra lui si medicul de familie o sa plece in concediu peste cateva zile.
Ce v-au spus pediatrii puilor vostri , la cat se face urmatorul vaccin?



INTR-ADEVAR IN PROVINCIE ESTE ALT AER.SI EU MI-AM DUS FETITA IN PROVINCIE SI II MERGE MULT MAI BINE.SE PARE CA IN BUCURESTI ESTE CALD SI POLUAREA ESTE FT.MARE.
LA UN AN ESTE URMATORUL VACCIN.
natsandrea
QUOTE(florynna_27 @ Jul 9 2009, 01:06 PM) *
Salutare la toate mamicile , nu am mai intrat de ceva timp pe forum din lipsa timpului , copilasii nostri cresc pe zi ce trece si au nevoie de toata atentia noastra, au ajuns la varsta cand vor sa exploreze tot din casa si nu numai.
Si Cristi al meu mi se parea cam slabut pt. varsta lui , la controlul de 7 luni avea 7. 480g si 70cm , nu prea manca bine din cauza caldurii sau poate de la dintisori asa ca l-am dus la tara si se vede ca e altul , mananca mai bine si pare ca a luat in greutate. E drept ca si cand nu doarme nu sta deloc ,are multa energie de consumat , cred ca incearca sa o ia de-a busilea , dar mai are de exersat jucaus.gif Acum nu stiu cate kg are exact pt. ca nu am fost la controlul de 8 luni , pediatra lui si medicul de familie o sa plece in concediu peste cateva zile.
Ce v-au spus pediatrii puilor vostri , la cat se face urmatorul vaccin?

urmatorul vaccin e la 9 luni... tzuc.gif
mamimeaceanespus
QUOTE(fly34 @ Jul 9 2009, 01:04 PM) *
BUNA FETELOR!
CUM SE MANIFESTA ALERGIA LA UN ANUMIT ALIMENT?
FETITA MEA ARE NISTE BUBITE MICI ROSII SI NISTE PETE CARE I-AU APARUT DIN SENIN.NU STIU DE CE SUNT DE LA MANCARE SAU DE LA SOARE. ARE PE PIEPT SI PE BURTICA .ATI PATIT ASA CEVA SI CUM ATI TRATAT ACEASTA ALERGIE?

Vezi pe forum la antihistaminice la copii sub 2 ani
florynna_27
QUOTE(natsandrea @ Jul 9 2009, 03:53 PM) *
urmatorul vaccin e la 9 luni... tzuc.gif



Multumesc de raspuns, noua pediatra ne-a zis ca urmatorul este la un an.
Raluca1982
QUOTE(natsandrea @ Jul 9 2009, 02:53 PM) *
urmatorul vaccin e la 9 luni... tzuc.gif

noi stim ca la 12 luni e urmatorul. noi le facem pe cele gratuite la medicul de familie. poate voi aveti alta schema. floare2.gif
Raluca1982
QUOTE(rooxanaa @ Jul 8 2009, 11:43 PM) *
multumim!
e sub greutate, dar e f activ. ......
se plictiseste f repede. eu ma enervez ca nu stiu ce sa ii mai dau sa se mai joace. se maraie prin casa imediat si cu caldura asta unde sa il scot . mai mergem la bunici da cand au si ei timp de noi

ce se vede in poze e mai mult decat bine. jucaus.gif se cunoasete ca e f activ si jucaus. eu am noroc ca stau la casa si o tin pe nati mai toata ziua afara. avem o terasa acoperita mare si acolo petrece cea mai mare parte a timpului. mai rau e de mine ca nu pot sa fac mai nimic in casa. cand vreau sa calc o iau si o tin cu mine in dressing si se joaca cu hainele sau cu sticla de apa ( a mea de 2 l!!!!) orice lucru e mai intresant decat jucariile ei. oricum dintre jucarii a ales niste masinute de metal din colectia mea pe care o am din liceu crybaby.gif cred ca o sa devina pilot de curse! si la tv se uita cel mai mult la motogp sau wttc sau f1! zilele astea s-a uitat si la ciclism f incantata. (sau poate ii plac vocile comentatorilor de pe eurosport! liwlol.gif )
Raluca1982
QUOTE(fly34 @ Jul 9 2009, 12:04 PM) *
BUNA FETELOR!
CUM SE MANIFESTA ALERGIA LA UN ANUMIT ALIMENT?
FETITA MEA ARE NISTE BUBITE MICI ROSII SI NISTE PETE CARE I-AU APARUT DIN SENIN.NU STIU DE CE SUNT DE LA MANCARE SAU DE LA SOARE. ARE PE PIEPT SI PE BURTICA .ATI PATIT ASA CEVA SI CUM ATI TRATAT ACEASTA ALERGIE?

in primul rand gandeste-te daca ai introdus un aliment nou care ar fi putut provoca alergia. sau poate e de la crema antisolara, sau poate de la caldura. ia-le prin eliminare. ai schimbat samponul sau crema? eu am mers direct la dermatolog dar luand prin eliminare am stiut ca i-am dat banana si imediat dupa au aparut bubitele pe piept si umeri. am renuntat la banana pt o luna si am spalat-o cu infuzie de musetel si tarate. nu i-am mai dat cu ulei deloc de atunci. nu i-am administrat nici un medicament. noua ne-a recomandat medicul un gel pt baie A-DERMA cu care o spal acum. e bun si nu se irita deloc de la caldura sau altceva. poate ar fi bine sa mergi si la pediatru sau macar medic de fam. sanatate.
fly34
QUOTE(natsandrea @ Jul 9 2009, 03:53 PM) *
urmatorul vaccin e la 9 luni... tzuc.gif



urmatorul vaccin este la un an.
fly34
QUOTE(Raluca1982 @ Jul 10 2009, 12:01 AM) *
in primul rand gandeste-te daca ai introdus un aliment nou care ar fi putut provoca alergia. sau poate e de la crema antisolara, sau poate de la caldura. ia-le prin eliminare. ai schimbat samponul sau crema? eu am mers direct la dermatolog dar luand prin eliminare am stiut ca i-am dat banana si imediat dupa au aparut bubitele pe piept si umeri. am renuntat la banana pt o luna si am spalat-o cu infuzie de musetel si tarate. nu i-am mai dat cu ulei deloc de atunci. nu i-am administrat nici un medicament. noua ne-a recomandat medicul un gel pt baie A-DERMA cu care o spal acum. e bun si nu se irita deloc de la caldura sau altceva. poate ar fi bine sa mergi si la pediatru sau macar medic de fam. sanatate.



multumesc mult.i-au trecut. dimineata avea si acum seara i-au disparut.cred ca a fost de la caldura.oricum am dat-o cu o creama : advantan milk putin i-am intins pe piele. i-am introdus si caise.acum nu stiu dar cred ca este de la caldura.
Raluca1982
QUOTE(fly34 @ Jul 9 2009, 11:17 PM) *
multumesc mult.i-au trecut. dimineata avea si acum seara i-au disparut.cred ca a fost de la caldura.oricum am dat-o cu o creama : advantan milk putin i-am intins pe piele. i-am introdus si caise.acum nu stiu dar cred ca este de la caldura.

cu placere. am auzit ca e bun advantanul. daca au trecut asa repede mai mult ca sigur de la caldura. tzuc.gif
fly34
QUOTE(Raluca1982 @ Jul 9 2009, 11:42 PM) *
noi stim ca la 12 luni e urmatorul. noi le facem pe cele gratuite la medicul de familie. poate voi aveti alta schema. floare2.gif



eu am cumparat gama :INFARIX am inteles ca sunt mai bune.
fly34
QUOTE(Raluca1982 @ Jul 9 2009, 11:52 PM) *
ce se vede in poze e mai mult decat bine. jucaus.gif se cunoasete ca e f activ si jucaus. eu am noroc ca stau la casa si o tin pe nati mai toata ziua afara. avem o terasa acoperita mare si acolo petrece cea mai mare parte a timpului. mai rau e de mine ca nu pot sa fac mai nimic in casa. cand vreau sa calc o iau si o tin cu mine in dressing si se joaca cu hainele sau cu sticla de apa ( a mea de 2 l!!!!) orice lucru e mai intresant decat jucariile ei. oricum dintre jucarii a ales niste masinute de metal din colectia mea pe care o am din liceu crybaby.gif cred ca o sa devina pilot de curse! si la tv se uita cel mai mult la motogp sau wttc sau f1! zilele astea s-a uitat si la ciclism f incantata. (sau poate ii plac vocile comentatorilor de pe eurosport! liwlol.gif )



si noi ne uitam la ciclism ca doar este :TURUL FRANTEI,NU? smile.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.